NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 22 MAART 1948 Stadsnieuws Leiden is bezig de achterstand in de kraamverzorging in te halen Opening Kraamcentrum stap in de goede richting Zaterdagmiddag werd onder buitenge-i docente. Met nadruk wees spr. er op, datj oon grote belangstelling het eigen huis' ook de opgeleide verzorgsters aan de Herengracht no. 4 van de stichting j centrum verbonden blijven. Bij het breken van het contract zal het diploma komen te vervallen. Het is nodig, zo mo-1 tiveerde spr., dat wé" de touwtjes strak blijven aanhouden. Zij, die zijn opgeleid, zijn niet van de contróle en de zorgen van het centrum af. In het slot van zijn uiteenzetting merkte prof. Holmer op, dat de verloskundige een kracht naast zich njoet hebben, die niet volslagen leek is en die enig begrip heeft van beurtenissen, die zich afspelen. Het belang, dat de a.s. kraamverzorgsters zich een plaats weten te verwerven, haar eenvoud belangrijk is. Na deze rede werd het huis opend verklaard. De belangstellenden, onder wie zich de burgemeester van Lei den en de wethouder van sociale zaken, «de heer S. Menken, bevonden, bleven nog even gezellig bijeen. „Het Kraamcentrum" geopend. Deze stichting,die voor Leiden bijzondere betekenis kan worden geacht, heeft tot doel meisjes, welke onderwijs inrichting zij ook hebben doorlopen, tot kraamverzorgster op te leiden. Direct zul len deze meisjes, wanneer zij zich hebben laten inschrijven, in het werk worden! ingeschakeld. Een praktijk maanden zal de basis vc diploma, dat zij t.z.t. zullen ontvangen. Dit betekent o.m., dat zij twaalf kraam bedden moeten hebben meegemaakt. Het] yrerk, dat iy in het kader van de kraam verzorging zullen verrichten, zal onder supervisie staan van een kraamverpleeg ster-docente. De meisjes zullen verder een cursus in koken en andere huishou delijke aangelegenheden volgen in df huishoudschool, terwijl de theoretische opleiding zal worden verzorgd academisch ziekenhuis door eep specialist in verloskünde en een kinderarts. Perio diek zullen er lezingen worden gehouden over onderwerpen, die betrekking heb ben op de kraamverzorging. ciële regeling loopt geheel Kraamcentrum, dat onder leiding staat j van mej. H. v. d. Harst, die lange tijd leidster is geweest van het tehuis vrouwen en meisjes te Amersfoort. Erl zijn thans 12 meisjes in opleiding, welk getal binnenkort nog zal uitgroeien. Twee| Verpleegsters-docenten zyn aan het cen trum verbonden. Het interieur van het huis ziet er in één woord keurig uit. Het slaapkamer-meubi lair bestaat o.m. uit elf bedden. De opening geschiedde door prof. dr A. J. M. Holmer, Spr. heette namens de Stichting tot het verlenen van steun aan kraamvrouwen de vele aanwezigen har telijk, welkom. De vereniging heeft geen lange geschiedenis; in Dec. 1945 kwam zij tot stand .ladus spr. De kraamverzor ging stond in dit deel van Zuid-Holland op een peil, dat in andere gebieden ons land reeds geruime tijd geleden bereikt. Daarom is het verheugend, dat men in Leiden bezig is deze achterstand in te halen. Uitvoerig ging prof. Holmer opleiding van de kraamverzorgster. Het is de bedoeling, dat de leerling-ltraam- verzorgster hulp verleent Zij zal in haar praktijk worden opgeleid door Vrouwenmiddag De commissie voor de, bijzondere ker kelijke gezinszorg der Ned. Herv Ge meente zal morgenmiddag om half 3 het wijkgebouw „Levendaal" een vri wenbijeenkomst organiseren. Er staat1 o.m. op het.programma: een inleiding ds D. Kuilman, muziek door een trio 1 cello, viool en piano, en zang door het gezinszorg-koor o.l.v. dr J Riemens. Kin deren onder de schoolplichtige leeftijd •mogen worden meegebracht. Vereniging van Mathesianen Excursie naar „Fokker" Zaterdagmiddag bracht een gezelsch leden en donateurs van de V. v. M. e bezoek aan de Fokker-fabrieken Na e hartelijke ontvangst werden de diverse montagehallen, bankwerkerij en plaat werkerij bezichtigd, alsmede de afdeling waar de houten zweefvliegtuigen, vliegtuigen en het nieuwste type, de F 25 „Promotor",, worden vervaardigd. Verder de hal waar de laatste hand werd gelegd aan Dakota's, die waren bmgebouwd troepentransport- tot luxe passagiers vliegtuigen. Een en ander dwong bij de deelnemers aan de excursie, merendeels instrumentmakers en electrotechnici, zeer veel bewondering af. OUDERAVOND CHR, SCHOOL HOOGL. KERKGRACHT. De Chr. Nat Opleidingsschool Hoogl. Kerkgracht hield Vrijdagavond een ou deravond, die veel belangstelling had. Na opening door mr A. J. Mulder, voorz' volgden zangnummers door de leerlingen der hoogste klassen o.l.v. de heer J. Rem mers en op de piano begeleid door mej. H. G. Sch reuder en lal van voordrachten. De heer H A van Ingen Schenau refe reerde over ..Gezag en tucht der opvoe ding". LECTOR M.E. HANDSCHRIFTKUNDE Aan de Rijksuniversiteit te Leiden heeft dr G J. Lieftinck Vrijdag het ambt van lector in de middeleeuwse hand schriftkunde aanvaard. Leiderdbrp Ir Van Dis komt spreken. Hedenavond om half 8 hoopt voor de Staabk. Geref. Partij in het kerkgebouw van de Ver. van' Vrijz. Hervormden aan de Lindelaan op te treden het Tweede Kamerlid' ir C. N. van Dis. Voetbalver. RC.L. De Leiderdorpse voetbalvereniging R. C. L, hield een ledenvergadering. De voor zitter, de heer A Buurman, sprak een welkomstwoord. Hij bracht de competitie stand van de R.C.L.-elftallen in herinne ring en noemde deze zeer goed. De pen ningmeester deelde mede, dat er een v delig saldo was. Er werd op voorstel het bestuur besloten het boekjaar ingang van 1 Jan. '49 te laten lopen van 1 Jan. tot 1 Jan. JJa een levendige discus sie werd bepaald, dat de contributie met 5 cent zal worden verhoogd, zulks in ver band met de toekomstige hoge kosten. Men ging niet over tot het stichten van een ongevallenfonds. In de pauze werd een verloting gehouden. Aan het einde van de vergadering wekte de tweede secretaris de leden op de vereniging zo groot en sterk mogelijk te 'maken. Uitreiking bonkaarten 806 enz Mor gen (Dinsdag! zijn aan de beurt de let ters L t.m. Z (9—12 en 1—3 uur). DISTRIBUTIEDIENST NOORDWIJK Distributie van kinderschoenen. Uitvoering kinderregeling hervat. In aanvulling op een vroegere publi- caitie wordt bekend gemaakt, dat bij de uitreiking van de levensmiddelenkaar ten voor de 6e en 7e periode 1948 tevens aan kinderen, geboren in Jan., Febr. en Maart vain een der 'jaren 1932 t.m. 1946 een schoenenbon. overeenkomende met de sohoenenmaat van het betrokken kind, zal worden uitgereikt. Deze uitrei king zal plaatsvinden tegen inname van bon 606 van het inlegvel GC of GD. In afwijking van het bepaalde in ge- normde publicatie zal aan kinderen, ge boren In de maanden Maart. April en Mei 1947, eveneens een schoenenbon worden uitgereikt tegen inname van bon •06 van het inlegvel GE Losse inlegvel- bonnen worden niet geaccepteerd. De heer Chr. van den Heuvel voor de N.C.R.V. A.s. Donderdag, van 6.156.30, zal de heer Chr. van den Heuvel te Leiden, voorz. van de Chr boeren- en tuinders- bonden lid van de Tweede Kamer, vooi de N.C.R.V spreken over het onderwerp: „Het wetsontwerp materiële oorlogs-] schade." Speeltuinvereniging „Zuider kwartier" Zaterdagmiddag belegde het bestuur] van de speeltuinvereniging „Zuider kwartier" in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal voor de kinderen 160 in getal van 11 tot 15 jaar een feest De heer M. I. Smit, Voorzitter, sprak eer welkomstwoord en hoopte, dat de „luis tervinken" zouden genieten. Deze wem is geheel in vervulling gegaan, want mi Lawoeuit Haarlem wikkelde een pro-| gramma'af, dat klonk als een klok 't Was een onvergetelijke ryiddag. St. Nicolaas, die in December van het vorige jaar deze| kinderen door omstandigheden geen feest kon bereiden, had zijn schone belofte nog schoner ingelost! Feestavond „Haagwegkwartier" De buurtvereniging „Haagwegkwar tier", opgedicht in 1946, organiseerde Zaterdagavond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een feestvergadering. rleentjc ÏTagel. De voorzitter, de heer C. F. Lardee, sprak een openingswoord, waarin hij de afgevaardigden van de Federatie buurtverenigingen in 't bijzonder een telijk welkom toeriep. Spr. omschreef dej taak van de buurtvereniging in het alge- meen en wees er op. dat zij hechte ge-1 meenschappen moet dig, dat wij elkaar helpen en liefderijk I bijstaan, aldus* spr. In een buurt moet| men in vrede en vriendschap leven. Dan eerst is een sterke organisatie mogelijk. Fred Fagel heeft de bewoners van het „Haagwegkwartier" een amusante avond bezorgd Het programma en de uitvoe ring stonden op behoorlijk peil. Derde lezing- T. van Veen Vrijdagavond hield de heer T. van Veen zijn derde lezing voor het Geref. Jeugdverband in een lokaal der Zuider- kerk. Hij behandelde de boeken „Het wassende waler" en ,De barre winter Herman de Man. Vooral liet spr. zien, hoe in deze boeken het Calvinistische boerenvolk van Holland in zijn "deugden en ondeugden wordt ge tekend. De Man zoekt zijn ideaal in de Liefde Gods. maar de hoofdpersoon uit ,I^pt wassende water" vindt die Liefde liet in, maar buiten de Kerk. Enkele fragmenten uit bedde boeken werden voorgelezen. De laatste lezing zal han delen over het boek „Karakter" van Bordewijk en wordt gehouden Vrijdag 9 April. Voor suikerzieken De Ned. vereniging tot behartiging van de belangen van suikerzieken deelt mee, t er voor alle suikerzieken in Leiden omstreken appelmoes en sperziebonen blik verkrijgbaar zijn tegen resp. f 0 70 f 0.75 per blik. Gelegenheid tot afha len bij het secretariaat van de afdeling Leiden, Magdalena Moonsstraat 53, dage lijks van 10 uur v.m. tot 10 uut n.m HENNIE SCHOUTEN SPEELT Zoals bekend wordt Woensdagavond in de Lutherse Kerk de Mattiheus-passie van H. Sohütz uitgevoerd. Hennie Schouten speelt ter inleiding „Chaconne" van Buxtehude en „Grave" van Sadatini en ter inleiding het koraal van Bach: „O Mensch, bewein' dein' Sünde grosz" Chr.-Hist. Unie De afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie zal Vrijdag 2 April a.s. een buitengewone ledenvergadering houden in het wijkge bouw .Rehoboth." Aanvang kwart vóór 8. Na de pauze zal een film worden ge draaid over het gas- en electriciteits-1 bedrijf. De heer W. Veerman zal een en ander toelichten. Vijf mannen van de M M O D onderscheiden Eenvoudige plechtigheid op het terrein van de Doelenkazerne. Op het terrein van de Doelenkazerne vond hedenmorgen half twaalf een korte] plechtigheid plaats. Er werden onder scheidingen uitgereikt aan maj- J. T. 4e Koningh, Off. in de Orde van Oranje- Nassau; le Luit. L. J. Timmermans, ri-d-1 der in de Orde van O.-N.; serg.-maj.[ S. J. Donze en serg. H. Rozema, de zil veren ere-medaille verbonden aan de Orde van O.-N. en korp. C- S. Kok, de bronzen ere-medaille verbonden aaii deze orde De gen.-maj. J. C. Spaich,| commandant van de M.M.O.D. reikte voor het front van het nog aanwezige personeel de ere-medailles uit. In een korte toespraak werden de per soonlijke verdiensten van de gedecoreer den naar« voren gebracht. De M.M O.D. wordt 1 April a.s. opgeheven, aldus spr. Nederland is vrijwel geheel gezuiverd] van het gevaarlijke oorlogstuig. In dit kader is een belangrijke bijdrage gele verd tot het herstel en de wederopbouw van het geschonden vaderland. Door. de aarl U verleende onderscheidingen wor den tevens de onderdelen geëerd, waar van U deel uitmaakte, zo merkte de generaal op. Na de plechtigheid was er nog een korte bijeenkomst in de kazerne, waarin verscheidene personen het woord voer den. Een Chr. Bureau voor Beroeps keuze te Leiden Onder voorzitterschap van de heer C. Smeenk vergaderde te Utrecht de Chr. Psychologische Centrale voor School en Beroep. Medegedeeld werd onder meer dat te Rotterdam, Sneek, Utrecht, Gro ningen, Veendam,L ei d e n. ZZwolle cn Enschede voorbereidingen worden getrof fen om in deze plaatsen zo spoedig mo gelijk tot de oprichting van een Chr. Bu reau voor Beroepskeuze te komen. Paasei Een kip van de Leidenaar Verschoor, Roemer Visscherstraat 1, heeft een ei ge legd van 110 gram en 9 cm lengte. Het bestuur van het Rode Kruis heeft aan 26 Leidse donores de „Landstei- ner"-medailie voor bloedtransfusie uitge- Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Ouderavond. In „Bethel" werd een ouderavond ge houden van de Chr. school Jan Nieuwen- huizenstraat. Er was veel belangstelling. De voorzitter, ds Stehouwer, wees in zijn openingswoord op de waarde van het Chr. onderwijs. Door de heer Verhey werd een les in aardrijkskunde gegeven. Hij week hierbij van de sleur-methode af. De resultaten van het taalonderwijs werden op aardige wijze naar voren ge bracht. De schoolarts, dr Jongebreur, hield na de pauze een interessante cau serie over: „Het werk van de arts 'op school". Na afloop bezichtigde men werk der kinderen. De 5 Mei-herdenking. Het 5 Mei-comité vergaderde, comité was zeer teleurgesteld, dat de her denking van onze bevrijding enigszins op de achtergrond wordt geschoven. Toch zal er ook in onze gemeente wel iets ge daan worden: op de avond van 4 Mei weer een plechtige herdenking der ge vallenen, waarvan de Stichting 1940'45 de organisatie heeft. De middag va: 5e Mei zal door de buurtverenigingen ieder in eigen omgeving worden ver zorgd door door het organiseren van kin derfeesten. 's Avonds wordt op het IJs- baanterrein een film vertoond, waarvooi het comité een goede verzetsfilm hoopt te krijgen. Een sober programma, maai het comité heeft gemeend, de herden king van onze bevrijding toch niet zonder] meer voorbij te mogen laten gaan. De Arjos vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer M. de Bie vergaderde de Arjos in de Oranje- school. De heer Lekkerkerker neemt thans het secrgetariaat waar. Nadat de; heer C. Pasma een goed politiek over zicht had gegeven, sprak mr A.-J. Meijer over: „Het A.R. rapport over het vraag-j stuk dei bedrijfsorganisatie." Spr. ver trouwde, dat het geschil tussen de groep- Dooyeweerd en het C.N.V. over de sou- vereiniteit in eigen kring tot een bevre digende oplossing zal komen. Op deze be langwekkende causerie volgde een spreking. Beroep aangenomen. Ds P. ,J. G. Veenendaal te Waaxens| heeft het beroep, door de Ned. Herv. Ge meente van Oudshoorn op hem uitge bracht, aangenomen. Voordat ds J. P Cannegieter vertrekt (hij hoopt 1 Mei met emeritaat te gaan), is dus reeds de vacature voorzien. Wel een unicum deze tijd. Landwacht was er om inbrekers op te sporen Aldus critiekloos N.S.Ü.-er „In Mei 1940 wilde ik voor de N.S.B. bedanken, maar die gelegenheid werd mij practisch ontnomen, omdat ik enige da gen werd gedetineerd. Later weerhielden] principiële redenen mij om mijn lidmaat schap op te zeggen. Toen het Duitse leger ons land was binnengevallen, huilden ook] de N.S.B.-ers als kinderen. Zij vonden de inval op zichzelf een ongeoorloofde daad. Ik merkte dat en dacht: „Dót zijn de] N.S.B.-ers; zij zijn dus geen onvader landslievende mensen." Dat was de verklaring van beschul digde B. P. M. Lammens te Leiden, afgelegd tijdens de fitting van het Leidse Tribunaal, welke Vrijdag te Den Haag werd gehouden. Hij was lid geweest van: de N.S.B., de- W.A., het Economisch Front, de N.V.Dde Ned. Landstand en de vrijwillige hulppolitie. Als zodanig] had hij vele diensten ten behoeve van de vijand verricht. Zo was besch. betrok ken geweest bij een onderzoek te Ha- s w o u d e, dat werd ingesteld, om dat geallieerde vliegers wapenen hadden afgeworpen. Een zwaar punt in de ten lastelegging was ook, dat besch. in een brief aan C. van Geelkerken, plaatsver vangend leider van de N.S.B. in Neder land, had geschreven, dat de toenmalige burgemeester van Zoetermeer het „Win- terhulp"-werk afbrak. Besch. wist, dat de] burgemeester spoedig zijn gemeente zou verlaten en stuurde daarom al vast een sollicitatie in zee.' Lammens verklaarde tijdens het langdurige verhoor nog, dat de landwacht, waarvan hij enige tijd deel uitmaakte, patrouillediensten verrichtte inbrekers op te sporen. De president. Ph. J de Ruyter de Wildt, bracht besch echter duidelijk aan het verstand, dat dit niet zo was. „Dat weet U trou- i zelf ook wel." In deze zaak werden niet minder dan 9 getuigen charge en 5 getuigen décharge gehoord. De raads- voerde aan, dat besch gepakt is door de misleidende propaganda van Müssert. Hij heeft daarip bevrediging gevonden. Lammens is een zachtaardig, dromerig, critiekloos type. Van hem is over het algemeen weinig activiteit uitgegaan. Spr. vroeg het Tribunaal, de nodige cle-| mentie te betrachten. J. de Jong te Alphen aan der R ij n, N.S.B.-er geweest, had als chauf feur in Frankrijk, in dienst van dt N.S.K.K. gewerkt. Tevens had hij deelge-] nomen aan acties van de landwacht. „Ik| heb er nooit aan gedacht te bedanken", aldus besch. „Wie besefte eigenlijk, dat] Nederland met Duitsland in oorlog was?" Mr Van Herksen wees er op, dat zijn] cliënt elk principieel verzet miste. Doch hij behoort tot de weinigen, van wie ge zegd kan worden, dat zij zich in eer heroriënteringsstadium bevinden. Chr. Komen te Warmond was al: N.S.B.-er vrijwillig naar Duitsland ge gaan en had in dienst van de O.T. eer arbeiderskamp bewaakt. Besch. gooide] zijn lidmaatschap en de gevolgen ervan op de slechte economische toestand in ons land. „Ik was niet politiek onderlegd] en kon dus niet weten, dat de N S.B. niet goed was." Mr H. J. F. Oetgens van Wa- veren Pancras Clifford zeide, dat besch. zich nimmer als een slavendrijver heeft .gedragen. N. W. C. Brouwer te Zoete r- w o u d e had zich als lid aangesloten bij: de N.S.B., de Ned. Soc. Arbeiders-Partij, de N.S.N.A P.. de S.S., de N.V.D., de Ned. cultuurkamer en de hulplandwacht. Besch. legde er de nadruk op, dat men de nat. soc. ideologie los moet zien van de realiteit, die men in de bezettings jaren heeft ervaren. Als raadsman trad op mr P van 't Hoff. Uitspraken. G. J. Rietveld te Alphen a.d. R|n: internering voor de tijd van 3 jaar| en 6 maanden (de laatste 6 m. voorwaar delijk), verbeurdverklaring van zijn ver mogen tot een bedrag van f200; C. Pie-, penbrink te Alphen. internering: 3 j. en 9 m.; J. P. van Ham te Lei den, internering 3 j. en 8 m. (laatste 8 m. voorwaardelijk) met onder toezicht- stelling van de stichting politieke delin quenten voor de tijd van 3 j.; A. P. K mans. internering: 3 j Allen werden ontzet uit de kiesrechten èn het recht om opepbare ambtej te bekleden dienen bij de gewapende macht. Benthuizen Voorschot Chr. school. Het voorschot voor 1948 op de vergoe ding ex art. 101 voor de Chr. school zal' in totaal f 2485.65 bedragen, en wel voor 1141/3 leerling in eigen lokalen f 15 P3 en voor 51 leerlingen in bruikleenlokalen f 13 25 per leerling. De Chr. school had dus in 1947 gemiddeld 165 1/3 leerling. Raadsvergadering. De Raad vergadert Dinsdagavond 1 u. Agenda: voorschot „Een school met de. Bijbel" 1948; verkoop grasgewas op de bermen van wegen voor 1948: eervol ont-] slag G. J. Beumer, hoofd openb. school, wegens benoeming tot hoofd te Rozen- daal (vermoedelijk per 1 Juni); eervol ontslag L. Dekker als gemeente-architect; toetreden Rijnlands Borgstellingsfonds; verzoek Chr. kleuterschool tot verhoging subsidie en kosteloos beschikbaarstellen van een lokaal; reclames schoolgeldaan slagen, Het ontslag van de heer Dekker zal ingaan met de dag, waarop de nieuwe gemeenschappelijke regeling met Bleis- wijk, Moerkapelle en Zevenhuizen in werking treedt. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana P., d. v. A. Kaashoek en C. A. Goedegebuure; Maria T„ d. v. W. de Ruiter en S. Muilwijk. Gehuwd: G-. Huisman en J. A. de Vries. Kosteloze (iher)inenting tegen pok ken en diphtherie a.s. Dinsdag om 2 uur ten gemeentehuize. De jubilaris. Hier is de heer J. de Vogel, die zoals bekend herdacht, dait hij 25 jaar geleden in dienst trad van de heer J. van Beek Jzn, land bouwer. De heer De Vogel werd om zijn trouw en ijver hartelijk gehul digd. Vanzelf sprekend1 slui ten wij ons bij die huldiging1 De Vogel! gelukken! Vanavond om half 8 hoopt de Zater dagmiddagvoetbalvereniging in het gym nastieklokaal een ontspanningsavond te geven, waar het gezelschap Gerritzen uit Leiden zal optreden. Aan het einde van de avond zal een grote verloting plaats hebben. Met de baten er van hoopt men de grote onkosten te bestrijden, die het in orde brengen van hef speelterrein met zich bracht. Als het een en ander slaagt, zal dus ook ons dorp in de nabije toe komst vertegenwoordigd zijn in de Za- terdajpniddagvoetbalsport Hazerswoude-Rijndijk A.R. kiesvereniging. Hedenavond vergadert de A.R. kies vereniging in de Chr. Nat. sohopl. De heer G. Goedhart zal spreken over -„Ge leide economie". Tevens zal de candi- daatstelling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer worden aangeroerd. Hillegom Uitvoering „Hosanna". Zaterdagavond gaven het jeugd- en kinderkoor van „Hosanna" een liefdadig- heidsuitvoering in hotel „Flora". De zaal geheel gevuld. De voorzitter, de heer A. Kley, sprak een openingswoord, waar na het kinderkoor o.l.v. de heer, S. P. Visser een aantal liederen zong. Bijzon der succes oogstten „De en „De baanveger". Het jeugdkoor braoh't oa. naar voren de bloemencantate van H. van Tusschenbroek. Jetty Visser zong uitstekend de sopraan-solo. De opbrengst van deze avond was voor de Ned Herv Gemeente te Ter Heide. Oud-burgemeester Pont v. h. Tribunaal. De oud-burgemeester van Hillegom, mr D. F.' Pont, die tijdens de bezetting burgemeester was van Apeldoorn, werd verleden jaar door het Tribunaal van Zutphén veroordeeld tot een internering van 3% jaar. Thans was deze zaak op nieuw voor dit Tribunaal. Tot zijn ver dediging voerde mr Pont aan, dat het hem alleen begonnen was om strijd te voeren tegen de Russen en daarmede het Nederlands belang te dienen. De raadsman van beschuldigde vroeg onmid dellijke invrijheidstelling, hetgeen door het Tribunaal werd geweigerd. De straf maat werd met een half, jaar vermin derd. Op 17 April a.s. komt mr Pont dus weer op vrije voeten. Tevens werden hem beide kiesrechten ontnomen en het recht om openbare ambten te bekleden. Gemeente-bureaux op Goede Vrijdag. De gemeente-bureaux en -instellingen zullen op Goede Vrijdag met uitzonde ring van de badinrichting Katwijk aan Zee Chr. Korfbalclub. De Ohr. Korfbalclub .Katwijk", on derafdeling van de gelijknamige sport vereniging, hield in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een feestelijke propagan- da-vergaderinig ol.v. de heer S. H. van Eybergen, die er in zijtn openingswoord op wees. dat de club grote vooruitgang en resultaten mocht boeken. Hierna weidde spr. uit over het korfbalspel, de techniek en het nut er van. Met muziek., zang en declamatie werd de avond Ver der doorgebracht. Het muziekbandje „De Pierewaaiers" mocht in het bijeonder grote belangstelling ondervinden. „De Rijnmonden". De eerste Katwijkse postduivenvereni ging „De Rijnmonden" hield een leden vergadering o.Lv. de heer N. Verkaik. O.m. werd de wenselijkheid besproken, om in het bestuur van „Ko Plu Ko" een lid van de postduivenvereniging zitting te doen nemen. Daartoe zal met de „Ko Plu Ko" contact worden opgenomen. J.l. Zaterdag is in Den Haag een bijeenkogist gehouden, waarin men hoopte te komen tot de oprichting van een afdeling West van de Bond van Zaterdagmiddagvlie- gers. Hiernaar werden afgevaardigd de heren Van Egmond en Van Andel. Tot 2e secretaris werd benoemd de heer J. van Andel. Verder werd n,og lang en breed gesproken over de te houden vluchten. De collecte' voor de generale kas noodlijdende kerken en personen, Zon dag 14 Maart in de Herv. kerk gehouden, bracht f878,42 op, dit is fl.20 minder dan het vorige jaar. Er is een mandolineclub opgericht onder de naam „Oefening Baart Kunst" (O.BK.). Voorzitter is A. Remmerawaal, secretaris-penningmeester L. C. v. Duyn. Koudekerk Jaarvergadering kleuterschool. Voor de eerste maal kwamen de leden der Ohr. kleuterschool in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer J. E. Goedhart, opende. Mevrouw Wolven, se cretaresse. bracht haar jaarverslag uit, waaraan we o.m. ontlenen, dat de school 58 leerlingen heeft. Mej. Roesteen uit Oegstgeest wordt bijgestaan door mej. C. van HaTskamp. Mevr. Van der Bijl gaf een financieel overzicht, dit in ma jeur gesteld, hoewel het fonds, ontstaan door de geslaagde bazar van vorig jaar, reeds aanmerkelijk was geslonken. De kascammissie, bestaande uit de he ren G J. Corts en A. v. d. Vis, braoh't een gunstig rapport uit. Bij de bestuurs- De rechter strafte de kleine misdaad HAAGSE RECHTBANK. Het rare geval. Het was een raar geval met de schilder A. H. te Leiden, die rijwieldiefstal had gepleegd op het Levendaal; hij wis' eigenlijk zelf niet dat hij het gedaan had. „Het was net of ik ineens niet goed was" zei hij. De psychiater had termen gevon den om tot niet volledige toerekeningsvat baarheid te concluderen, en op grond hiervan vroeg de Officier nu ontslag van rechtsvervolging en' plaatsing in een in richting gedurende een jaar. HAAGSE POLITIERECHTER Het leven verbeterd. Het was een goede noot voor de koop man C. A. v. d. H. uit Alphen aan den Rijn, dat hij zijn leven in zwart opzicht een verandering heeft doen ondergaan. Want, eerst had hij op dit gebied een reputatie, doch toen de politie hem had „gegrepen", was het afgelopen met de zwarte handel, zoals nu aan de Haagse Politierechter werd gerapporteerd. De man stond7 terecht omdat hij onbevoegd De Verdoemden door H. Kingmans Dolf Weishaupt, hij is nog steeds onge trouwd, neemt nu volledig de plaats van zijn vader in. De rivier vindt hem elke avond, behalve des Zaterdags. En de zwijgzame figuur haalt, met behulp van Joseph, de netten op en 'neemt de vis in ontvangst, die de rivier geven wil. soms veel. vaak weinig. Friedridh een mens blijft niet jong, zeker niet te jong. dus heeft vader Weis haupt eenmaal toestemming gegeven zwalkt op de ongewisse baren, hoofdza kelijk in de Oostzee, hoewel hij ook wel in Amerika komt en arriveert een klein half jaar nadat „de ziekte" is uit gewoed. In Stettin vernam, hij er van. Ook Silezië was bezocht. Liegnitz? Het halve dorp gestorven. Hij is naar huis gespoed: vader, Kathe, Stephan. in één week gestorven en begraven. Moeder is id van geworden. Zo., en verzorgt Lize Haokman nu de kleine huishouding Joseph, dat is nog niet zo verkeérd bekeken. En die oude Kaufmann is toch taai; helemaal niet ziek geweest. En pastor Leckmann staat elke Zondag morgen op de kansel en verkondigt steeds vol vuur het 'heil in Christus. Frie- drioh, hij moge dan ruwe zeemanster- bezigen, zal geen kerkdienst over slaan, wanneer hij thuis is. Op Hermann, de zoon des wouds. kun je geen staat maken. Heeft die behoefte, zich te zetten onder het gehoor van pastor Leckmann? Liesbeth twijfelt er, heel sterk aan. Van al haar kinderen is J Hermann feitelijk het smartekind. Ook Jochem is nooit uit haar gedachten, maar als, wat zij zeker aanneemt, hij ge storven is, dan, gelooft zij, is hij toch ge borgen. Jochem was weer heel anders dan Hermann. Wat is dat met Hermann? Heeft die nu ineens begeerte in een vrouw gekre gen? Waarom heeft hij Lize altijd feite lijk links laten liggen? Wist hij soms iéts van een verhouding tussen Jochem en Lize en neemt hij nu aan, dat Jochem dood is en die verhouding dus niet meer bestaat? Liesbeth vraagt het zich af, maar een antwoord kan zij er niét op ge ven. Feit is alleen, zij ziet het met eigen ogen, dat Hermann druk bezig is. werk van Lize te maken. Dat verklaart ook, waarom hij de laatste tijd zo trouw ter kerk gaat Totdat dit opeens is afgelopen. De eer ste tijd is hij nors en ongenaakbaar en Lize vertoont zich haast niet. Eerst geruime tijd later, als de gele genheid er is, polst Liesbeth. „Hermann heeft mij gevraagd. zijn voruw te willen worden. Ik heb „neen" gezegd, waarom weet hij niet. Dat moet ook niet. Niemand behoeft het te weten. Alleen U weet het. Ik heb Jochem im mers beloofd, op hem te zullen wach ten?" „Kind", is alles, wat Liesbeth met stok kende stem stamelen kan. Er schijnt van de Turk een order te zijn uitgegaan, die nu letterlijk alle ihen- selijkheid mist. De sterfte onder de slaven is vrij groot. Van de ploeg, tegelijk met Jochem aan gekomen, stierven er twaalf binnen het jaar'. Zij verrichtten hun werk vóór de ploegen tot zij er dood bij neervielen. En dan werden de kuilen gedolven. Ook met oudere slaven werd hetzelfde erva- Dat r s de Turk gaan verdrieten: die hele zwerm slaven behoeft niet te zien, dat een hunner bezwijkt; dat houdt ook op, want de „bespanning" moet worden losgemaakt; bovendien komt er een min of meer onrustige, ontevreden stemming onder de werkers; wel zorgen striemende zweepslagen tegen excesen. maar als je die verkeerde stemming kunt voorko men, is dat tooh beter. Daarom moest het afgelopen zijn met dat doodgaan van slaven onder het werk. De opzichter moet niet meer een half of driekwart dooie uit de hut halen. Op de een of andere wijze er zijn wel opzichters, die iets zeggen zyn ze* dat te weten gekomen. Het lijkt aardig, wijl het wijst op een soepeler behandeling. Dit zou immers betekenen, dat de zieke slaaf tenminste in zijn huf mocht blijven of, als hy zeer ver weg was, althans vredig sterven kon en niet als het ware onder de zweepsla gen van de opzichter. Och, wat hebben zij hoe is het nog mogelijk, als je by ervaring weet, met welke beulen je te doen hebt! zich vergist. De nieuwsteorder van de plantage houder, hun eigenaar, blijkt wel inge geven door de duivel in eigen persoon. Jochem en Arthur Lemarque maken het van nabij mee, wat er onder verstaan wordt, onder dat: niet uit de hut halen, als er erfi doodziek is. Dat is het geval met Leo Barnstein. een Hamburger. Tegelijk met Lemarque heeft hij zich gemonsterd op het Duitse schip, dat in de Middellandse Zee zo lelijk is weggekomen. Hoewel hij niet tot de sterke behoort, integendeel, heeft hij dit vreselijke le ven, vol ontberingen en ellende, goed doorstaan. Hij behoort steeds tot de moe digen, daartoe aangevuurd door het voor beeld van Lemarque en Weishaupt, met wie hij zeer bevriend is geworden. Ze werkten in dezelfde ploeg, bij de jongeren- De hutten staan vlak bij el kaar. Vaak lukt het in de late avonduren dat de bewoners der beide tenten met eikaar gezelsen. Zij spreken dan over Duitsland en hun vroegere leven. Een bijbeltje hebben ze niet, maar Arthur Lemarque, die een stalen geheugen be zit en veel godsdienstonderwijs genoten heeft, citeert hele of halve hoofdstuk ken zó vaak. dat ook Jochem zonder ha peren Jesaja 53 opzegt en Psalm 25 voor beeldig weet te vertolken. Barnstein is een Jood. Een blik op zijn geaat is voldoende, om dat vast te stel len. Hij heeft aanvankelijk met verba zing geluisterd naar de godsdienstige ge sprekken tussen Lemarque en Weishaupt, om vervolgens al meer belangstelling te Hij heeft het meegemaakt, dat de oor spronkelijk onverschillige Weishaupt, die niet vies was van een stevige vloek, ge leidelijk veranderde en tenslotte uit eigen beweging, voorzover de boeien dat mogelijk maakten, bij het eten de han den vouwen ging en overigens het vloe ken en morren geheel naliet. Vrij regelmatig de bewaking was niet zo streng meer, als aanvankelijk het geval was, van ontvluchting kon trod- wens geen sprake zijn werden de ge sprekken gehouden. Het gevolg was geweest, dat de Jood Barnstein 'n Christen werd en inzag, dat de beloofde Verlosser reeds gekomen was in Jezus van Nazareth, die zijn eigen rasgenoten aan het kruis hadden gena geld. (Wordt vervolgd.) EN NU ■WJC EEN KOPJE WÊT VAN NELLE in het bezit was van textielpunten bonkaarten. De Officier wilde rekening houden met de betering des levens, en vorderde f 100 boete of 25 dagen hech tenis en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd Toen zei verdachte dat de feiten al berecht waren, en om zulks te onder zoeken. hield de rechter zijn beslissing aan Brandstoffen zonder bon. Er waren door de handelaar J. Z. te Leiden brandstoffen afgeleverd, waar voor hij geen bonnen had ontvangen. Voor die fout vorderde de Officier f75 boete of 30 dagen hechtenis, omdat het geen geregelde handel had betroffen. Het vonnis werd f 50 boete of 25 dagen hech- Bonnenh andel. De bakker S. K. te Leiden had zich aan handel is distributiebonnen schuldig gemaakt. Daarvoor vorderde de Officier zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief, omdat de handel op een te grote schaal had plaats gevonden. Het pleidooi van de raadsman kon geen verandering brengen, en de Officier ver oordeelde conform die eis. Vlees vervoerd. De lasser G. H. H. uit Leiden had een vrachtje vlees op zijn fiets, en dat vlees was afkomstig van een clandestiene slachterij. Dus kreeg hy moeilijkheden toen hij door de politie werd aangehou den, en nu raakt hij zijn fiets kwijt. Want, nadat de Officier f40 boete of 20 dagen hechtenis had gevraagd, stelde deze ook voor het vlees en de fiets ver beurd te verklaren. De reohter besloot conform de eis Slachten. De landarbeider C. de M. te Rijnsburg had clandestien geslacht, en het vlees verdween in de zwarte handel, veron derstelde de Officier. Hij vroeg daarom zes maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen van verdachte. De politierechter veroordeel de tot vier maanden gevangenisstraf en bevel tot gevangen nemen. De .kleermaker H. N. te Leiden had zich bezig gehouden met zwarte wol: hy had gekocht zonder er punten voor te geven. De Officier wilde er rekening mee houden dat het voor eigen gebruik bestemd geweest en vroeg daarom f 30 boete of 15 dagen hechtenis en voorwaardelijk drie; maanden gevapgenisptraf met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde form die eis. Het inestcontract. De handelaar H. L. te Hillegom zei dat hij een mestcontract had, hetgeen blijk baar nog niet voldoende papieren dek king was voor de twee varkens die hij had .zitten". In elk geval werden de varkens als clandestien aangemerkt en de Officier vorderde vaniwege dat feit f 200 boete of 50 dagen hechtenis, en voorwaardelijk 2 maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd De politierechter veroordeelde tot f 100 boete of 25 dagen heobtends de voorwaardelijke straf. verkiezing werden mevr, D. den Braver- Wille en mevr. M. den Hollander—van Ingen Schenau herkozen. Het aangekon digde optreden van een kleuterklas werd uitgesteld tot de openbare les op Dins dagmiddag. „Pro Rege". Woensdagavond om ha'lf 8 houdit de afdeling van „Pro Rege" een ledenver gadering in de consistorie der Ned. Herv. kerk. Besproken zullen worden de plaat selijke actie en die voor de jongens over Jaarvergadering C.J.V. „Samuel". Onder leiding van de heer W. van Vegten hield de C.J.V. „Samuël" in hotel „De Bruin" haar jaarvergadering. De heer F. Démoed hield een Bijbelinlei ding over Prediker 12. Hij wees op de keuze: óf Christus óf de anti-christ. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver. 38 leden telt. De heer Joh. Stuivenberg sprak over het leven en de arbeid van de stichter van het Leger des Heils, William Booth, en zette doel en streven van het Leger uiteen. Samenzang en voordrachten (o.m. het stuk „De jonge generatie") wisselden het programma af. Ds Van Binsbergen sloot de avond. Lisse Tweetal Chr. Geref. Gemeente. Door de Chr. Geref. Gemeente is het volgende tweetal opgemaakt: ds W. Heerma te Rotterdam en ds N. Brandsma te Rijnsburg. „Gezinsbelang". De woningbouwvereniging „Gezinsbe lang" hield oJ.v. de heer W. Buschman de jaarvergadering, die voor het eerst werd bijgewoond door de heer M Th. v. Dijk, gemeentesecretaris, door de ge meente toegevoegd ais bestuursfW In het jaarverslag gewaagde de heer J. N. Boe kei Van de grote moeilijkheden. De be woners tonen echter goede bewoners te zijn. De heer J. H. M. Bulten bracht als administrateur het fin. verslag uit; 1947 gaf een winst* op de 37 woningen, maar een verlies op de 32. De exploitatie der laatstgenoemde zal speciaal de aandacht van het bestuur hebben. Op de grootst mogelijke zuinigheid bij het onderhoud zal worden aangedrongen. Voor de nieuwbouw werd reeds ruim f200.000 uitgegeven. De heer W Buschman werd als voorz r herkozen en in de vac.-Doffer- hof gekozen de heer P. Romijn. Medege deeld werd, dat er weer plannen bestaan tot de bouw van 24 nieuwe woningen. Rijnsburg ,,Pro Rege". „Pro Rege", afdeling Rijnsburg, hield haar jaarvergadering. Na opening door de tweede voorzitter volgden de jaarver slagen, ook dat van het damescomité. Bij de bestuursverkiezing werden de heren D. van Biezen en J. Vianen herkozen, ter wijl in de bestaande vacature werd geko zen de heer Jacob Heemskerk, die zijn benoeming aannam. Van de rondvraag werd ruim gebruik gemaakt. Door ver schillende sprekers werd gewezen op de noodzakelijkheid, om meer propaganda te voeren, om zodoende te komen tot een groter ledenaantal. Velen zyn er nog. die de noodzaak van het werk onder de mi litairen niet inzien: De secretaris weès op de dankbaarheid onder de jongen» voor de gezonden gaven, lectuur en brie ven en op het gelukkig verschijnsel, dat in tegenstelling tot vroeger verscheidene meerderen met de minderen meeleven en hen waarschuwen voor de gevaren Ds N. Brandsma staat met ,ds W. Heerma op een tweetal der Chr. Geref. Gemeente te Lis6e. Voorschoten Grootse plannen voor historische optocht De commissie ter voorbereiding van de optocht ter gelegenheid van de Jubileum, feesten op 31 Aug. en 1 Sept., bestaande uit de heren J de Bres. C. Buts, L Los en H. L, P. Peeters, heeft haar plannen klaar! Getracht zal worden een optocht samen te stellen, bestaande uit drie delen. Deel I ?al uitbeelden de stoet van de a.s.'ko ningin op weg naar de kroning, waarin o.m. zal meerijden ..De Gouden Koets". Dit deel omvat ongeveer 100 personen, paardenvolk inbegrepen Deel n laat beelden zien uit de historie van Voor schoten. We zien er Lodewijk van Loon (1204) met zijn soldaten binnentrekken; het kasteel „Ro^enburch". zoals het was tijdens het beleg in 1350: Jan van Wasse naar te Hattem in de ijzeren kooi; de kaak (schandpaal) op de Voorstraat: de intocht van Lamoraal de Ligne als am bachtsheer met zijn ruiters; de Rederij kerskamer (1696) „Met liefde Eendracht" met de witte violen ia het blazoen; de Kerckschuyt van de Leijtsche Dam naar Voorschoten; de kozakken m Voorscho ten; de Klepperman; de brandweer in de 18e eeuw met de oude spuiten Deel III staat vrij voor inschrijving voor vereni gingen en de industrie. In deel I esn II lopen of rijden ongeveer 200 personen mee. terwijl in deel I 3 wagens en in deel II 7 wagens zullen meerijden Een en an der belooft een interessant en kleurrijk geheel te worden, vooral daar de com missie zich heeft voorgenomen om met een goede optocht te komen of met niets. Zeer binnenkort zal de commissie zich wennen tot de inwoners, van wiens mede werking vrijwel alles zal afhangen. Het ligt in de bedoeling de groepen van deel II te laten uitbeelden door buurtvereni gingen of andere groepen, die er zich voor zullen willen inspannen. Wanneer blijkt, dat er voldoende belangstelling be. staat, zal onverwijld tot verdere uitwer king van de plannen moeten worden overgegaan. Gezien de lange tijd te vo ren, dat de costuums e.d moeten worden besproken*, is het noodzakelijk dat dn commissie tijdig weet waarop ze kan re kenen. In een circulaire, die huis aan huis zal worden bezorgd, zullen nadere bijzonderheden over deelneming e.d, worden gedaan. Het zal tijdens de Jubi leumfeesten de moeite waard zijn in Voorschoten feest te vieren. Zitting woningcommissie. De burgemeester maakt bekend, dat dn woningcommissie deze week geen zitting zal houden. De eerstvolgende vergade ring zal dus worden gehouden op Don derdag 1 April. De gemeentepolitiek. De A.R. Kiesvereniging vergadert Don. derdagavond om 8 uur in het lokaal ach ter de Geref, kerk Na bespreking der groslijst voor de Kamerverkiezingen en van het propagandablad beantwoordt de heer Buwald'a ingezonden vragen over dn gemeentepolit iek. Voorhout Te Utyeöht is ds.E J. Beker geslaagd voor het doctoraal examen theologie. Warmond Voor de Stichting 1940-'45. Vrijdagavond draaide in hotel „De Zon" voor de Stichting 1940-'45 de Engelse oor logsfilm „Mrs Minniver". Het batig saldo >vas ruim f 150. Deze proefneming is ten volle geslaagd en over enige tijd hoopt men weer iets dergelijks te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2