Jlif uurr£riitódjf CTmtmnt Wist U MAANDAG 22 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week. 1.30 per maand, 3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7468 Christelijk-ÏS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „itflnhwsttrl» is öfjfMmn myn bert in tegenspeel" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H W J. ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER Rake verkiezingsstunt van Washington Amerika, Engeland en Frankrijk willen het vrije Triëst aan Italië teruggeven Communistische druk leidt tot herziening van het Italiaanse vredesverdrag DE Amerikaanse regering heeft Zaterdag, mede namens Engeland en Frankrijk aan de Italiaanse ambassades van Italië en Rusland te Washington het ver rassende voorstel gedaan, aldus A.P-, om door middel van een belangrijke wijziging van het Italiaanse vredesverdrag Triëst aan Italië terug te geven. Dit zou de beste oplossing zijn, zo wordt betoogd, om de democratische ver langens van het volk te bevredigen en in dit gebied weer tot vrede en veiligheid te komen. Ook is in de Veiligheidsraad tnde gebleken, dat overeenstemming over de verkiezing van een gouverneur onmogelijk is. Blijkens een gemeenschappelijk com muniqué, is het voorstel ook nog om de volgende redenen gedaan: De Zuittslavisohe regering heeft door tal van maatregelen in haar sector van het vrije gebied, deze zö goed als inge lijfd bij Zuidslavië. De meerderheid van een 't Verklaarde uitzicht Duitsland blijft onzekere factor IN DE „TIMES" steekt Lord Vansittart het gevaar van een over-gecentrali- seerd Duitsland niet onder stoelen of banken. Juist die ten top gedreven traltsatie vormde één der oorzaken de/wereldoorlog. Als Bevin en Marshall een concentratie van economische macht in Duitsland voorstaan, zal zulks onher roepelijk tengevolge hebben, dat óók de politieke macht stijgt. Het beginsel „Rejchsrecht bricht Landesrecht" mag niet weer herleven. Veel me centratie is decentralisatie waarde bij de bestuursvorm van Duits land, omdat in geen geval de .geest het nationalisme" mag terugkeren. Als men Duitsland opnieuw wil opbouwen, dient men te beginnen bij het grondvlak en zo naar de top toe, maar niet omge keerd. De huidige reconstructie volgt de oude methode. Als men teveel de nadruk legt op het economisch herstel van Duits land en het gevaar van de politieke we dergeboorte onderschat, zal men daar- voof straks moeten betalenr Hetgeen Lord Vansittart in het gezaghebbende Engelse orgaan naar voren brengt nieuw, maar verdient nog eens w aandacht, nu de oplossing van het pro bleem West-Duitsland reeds zo vei vorderd is. en Duitsland straks deel uitmaken van een federatie van Europese staten. De Oostelijke frontvorming der Sowjet-Unie heeft geleid tot een Weste lijke, van Engelancj, Frankrijk en i de Benelux-landen. waarbij de alles over wegende factor is, dat Ruslapd het grote gevaar vormt. Maar zou in een toekom stige Europese federatie West-Duitsland betrouwbaar zijn? Frankrijk heeft niet ten onrechte bij voortduring geprotes teerd tegen het beleid van Amerikanen en Engelsen ten aan zien van Duitsland, omdat het zo bittere ervaringen heeft op gedaan. Geklemd tus sen het linkse extre misme der communisten en het rechtse van De Gaulle, heeft de Franse regering wel water in haar wijn moeten doen en zich gevoegd naar het Brits-Amerikaanse standpunt. Maar in principe wenste de Franse regering slechts een Duitsland als een federatie van „Lander", op politiek en economisch gebied beschikkende over autonomie, dus niet gecentraliseerd. Naast Lord Vansittart heeft ook de vroegere, Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Sumner Welles gepro testeerd tegen een te ver doorgevoerde centralisatie van Duitsland, omdat daar door de vrede opnieuw in gevaar kan worden gebracht. En inderdaad, de aan dacht der wereld wordt thans zo in be slag genomen door het oprukkende com munisme, het Stalinisme, dat direct be dreigt, dat feitelijk de mogelijkheid van een „revanche-Duitsland" niet meer au serieux wordt genomen. Weljce zal de houding der Duitse bevolking zijn bij nog verdere verbreding van de klove Amerika, West Europa—Rusland, meer concreet, bij een eventueel losbarstend conflict? Is Duitsland niet een onberekenbare factor, enerzijds speculerend op nieuwe „mogelijkheden" door het antagonisme AmerikaRusland, anderzijds de invloed ondergaande van de communistische „ondergravingstactiek." Wat heeft n in Berlijn gezien? Er zijn pamfletten beslag genomen, van zeer beledigende aard voor de Amerikaanse regering. De Amerikaanse regering in Duitsland zou zo iets- zijn als het „gangsterdom van Al Capone"! Het fraais was afkomstig van de S.E.D., de z.g. „Duitse eenheidspartij" en de veiligheidsdienst der Amerikaanse regering deed een inval in het hoofd kwartier, het „nest" der S.E.D. De Duitse bevolking voelt zich aangetrokken tot macht en de Russische „tour de force" Tsjechoslowakije kan een meer linkse oriëntering in de hand werken. 'Daarbij komt, dat als antwoord op de Londense besluiten, genomen door En geland, Frankrijk en de „Benelux-landen' inzake West-Duitsland, de Russen op tegenmaatregelen zinnen. „Trizonië' een Roergebied onder internationale tröle zijn hun een doorn in het oog. Er gaan zelfs ernstige geruchten, dat doorvoering dezer maatregelen, v sische zijde zal voorstellen, de „overeen-, komst van Potsdam" te annuleren. Dit zou dan weer tengevolge hebben, dat een Oost-Duitse regering kwam. wa door Oost-Duitsland vrijwel gelijkgescha keld wordt met Rusland en de „gealli- eérde contróleraad" te Berlijn opgeheven. Maar de westelijke geallieerden zullen zich niet zonder meer uit hun Berlijnse sectoren laten wegjagen, ook-al beweren de Russen, dat na de opheffing' „geallieerde contróleraad" de Westelijke partners er niets meer te maken hebben. Als de generaals Clay en Robertson op hun standpunt blijven staan, kan zulks aanleiding geven tot directe moeilijkhe den. In dit verband zij nog opgemerkt, dat een „over-gecentraliseerd" West- Duitsland voor de communistische infil tratie gunstiger kansen biedt. de bevol'kimg wenst eohter aansluiting bij Italië. Vetder werd een overzicht gegeven van het compromis, dat een jaar geieden door de Westelijke mogendheden en Rus land gesloten werd en dat de vestiging van een vrij gebied inhield. Vlaggen te Rome en Triëst Bij het bekend worden van het nieuws, hingen Zaterdagavond te Triëst overal de Italiaanse vlaggen uit. Bioscopen cn theaters onderbraken hun voorstellingen om een en ander bekend te maken. Ook te Rome werd druk gevlagd. De commu nisten waren in baisse stemming en spra ken van een „gemene verkiezingsstunt Bidault, die voor de ondertekening van de Frans-Italiaanse tolunie te Turijn ver toefde, hield een redevoering, waarin hij de voorstellen mededeelde. Graaf Sforza, zijn Italiaanse ambtgenoot, was ten zeer ste verrast, maar riep uit: „molto bene" (uitstekend). Te Turijn kwamen geen kranten uit vanwege een typografensta- kiiïg, maar reeds binnen het uur werd de rede van Bidault druk besproken Het voorstel was te Lake Success voor hetf secretariaat en de gedelegeerden van /ie Ver. Naties ook, als mede voor Trygve Lie een grote verrassing. De gevolgen .Over een maand op 18 April wor den in Italië algemene verkiezingen ge houden. Nu de drie Mogendheden ineens met dit voorstel zijn gekomen, zal dit van invloed op de uitslag zijn. want het Italiaanse volk moet op genoemde datum beslissen: communisme, en dit is voor vele Italianen de trekpleister óf „Triëst terug bij Italië". Er staat, van de zijde der Amerikanen, zo meldt A.P. verder, nog meer voor Italië op het programma: het onder Ita liaans beheer stellen van de voormalige koloniën Somaliland en Erythrea. Ook wil men weer pogen Italië als lid van de Uno te doen opnemen. Tevens zal getracht worden Griekenland- te doen afzien van zijn eis tot herstelbetalingen. Behoudens de communistische „Daily Worker" juicht de gehele E--itse en Ame rikaanse pers het voorstel toe- Socialisten uit 13 landen te Lon den bijeen Te Londen is Zaterdag een conferentie Sgoi gen. De deelnemers zijn: Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, België, Nederland, Griekenland, IJsland, Italië (rechtervleu gel socialisten), Luxemburg, Noorwegen, ZVeden, Denemarken en Zwitserland. Een van de eerste daden van het con gres was de nieuwe lekjers van de Tsje chische sociaal-democraten niet te er kennen. Hierop is uit Praag een telegra fisch protest gestuurd. Er werd nog geen overeenstemming bereikt over deelneming aan de Europese socialistische conferentie, welke in Mei te Den Haag gehouden zal worden Russen staan geen KLM-diensten op Berlijn toe Niet alleen door de van Russische zijde afgebroken besprekingen met de KLM over een eventuele aansluiting geprojecteerde dienst A'dam-Berlijn op Berlijn-Moskou. maar ook door de gelmatigheid. waarmede het Russische militaire bestuur zijn vergunningen strext, verloopt de KLM-dienst op Ber lijn niet erg vlot. De laatste vluchten naar de Duitse hoofdstad werden begin Maart gemaakt t.g.v. de Leipziger Messe, toen geland werd op het Russische vliegveld Schönefeld bij Berlijn. De l: ter aangevraagde vluchten zijn niet tot gestaan. INBREKERS HADDEN DE SAFE SLEUTEL VOOR HET GRIJPEN Inbrekers in Amsterdam vonden vai nacht op een kantoor de sleutel van c safe op het bureau liggen. De safe wj toen allerminst safe meer. Er verdween f4000. ALWEER ZO'N LIEFHEBBENDE ECHTGENOOT In Dordrecht heeft een zekere A. driekwart van de inhoud van e?n doosje rattenkruit in de pap gedaan, en deze zijn vrouw, die in verwachting van haar 4e kind, opeten. Twee dagen later was de vrouw gestorven. B. is thans gearresteerd, alsmede mej. M. B., die de man had gewezen op een dergelijk t val in de krant en mej. N. J. M., wegens abortus-provocatus, daar zij de vooraf een bepaald advies had gegeven tegen gezinsuitbreiding. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN: 22 Maart. Stoom trailers f 22.420, IJM 87 „Neptunus" f 5600. IJM 22 f 2870; mot or loggers KW 104 f 2960, 64 f 3330, 28 f 3030, 227 f 2800, 76 f 5450. 5 f 4390, 91 f 2690, 108 f 3040, 169 f 2920, 56 f 2290, 47 f 4780, 162 f 3300, 18 f 3370, 53 f 1420, 23 f 2050, 24 f 3220, 166 f 2570, 210 f 2750, 125 f 3540, 68 f 3860, 107 f 2090. 59 f 2650, IJM 204 f 3640, 35 f 2690, f 3640, 621 f 2520. Verfmalerij te Amsterdam gedeeltelijk verwoest Felle brand bedreigde St. Nicolaaskerlj Een felle brand heeft Zaterdagavond de kelder en de eerste verdieping van de verfmalerij der fa Vettewinkel aan de Prins Hendrikkade te A'dam verwoest. Dat de bekende St, Nicolaaskerk, die on middellijk aan de fabriek grenst, ge spaard is gebleven, is te danken aan het ingrijpen van de brandweer, die met der-, tien. wagens en een drijvende motorspuit et vuur agnviel. Anderhalf uur lang was de kerk in rookwolken gehuld. Na ongeveer twee uur was men de brand meester. Dui zenden liters lijnolie, verf, lak en chemi caliën waren eohter in vlammen opge gaan. Behalve de kelder en de eerste verdieping, liep de apparatuur van de tweede en derde étage grote schade op. Af en toe werden kleine ontploffingen waargenomen, doch doordat brandweer lieden. padvinders en personeel van de fabriek tijdens de brand nog vele vaten benzine en andere gevaarlijke stoffen hadden weggesleept, bleef het aantal ex plosies beperkt. Het grootste aandeel in de blussing heeft wel gehad het water kanon op de drijvende motorspuit, dat ontzaglijke hoeveelheden water in de vuurhaard en op de kerk spoot. Burg. d'Ailly liep een nat pak op, toen ij met spuitgasten de brandende kelder binnenliep. De oorzaak is nog niet bekend; men denkt aan broeiing. Verzekering dekt de schade. Kwartaal-abonné's die gewend zijn het abonnementsgeld vóór de aanvang van het nieuwe, kwartaal te voldoen, besparen zich zelf de incassokosten. Indien U nog deze week gireert, dan is het abonnementgeld voor het 2e kwar taal precies op tijd in ons bezit en wordt geen kwitantie afgegeven. Wilt U op het strookje vooral het „bezorgadres" vermelden? Bij voor baat hartelijk dank. ADMINISTRATIE. Thans roert Moskou de trommen te Berlijn. Na heftige woordenwisseling verlaten Russen vergadering Van geallieerde contróleraad Zitting, op verzoek van Sokolowsky bijeen, plotseling afgebrokerf DE zitting van de geallieerde contróleraad, welke Zaterdag op verzoek van maarschalk Wassily Sokolowsky. de Russische militaire gouverneur, bijeenge roepen was, is na een heftige woordenwisseling plotseling afgebroken, zo meldt Ass. Press uit Berlijn. De Russische gedelegeerden verlieten de zaal, terwijl de ver tegenwoordigers van de Westelijke geallieerden nog aan de conferentietafel zaten- Zaterdag kwam H.K.H. Prinses Juliana op het vliegveld Sitten in Zwitserland aan- Voor Margriet zal het een groot evenement zijn ge weest, maar de kleine Marijke vindt het op moeders arm heel gewoon. Het incident had plaats, nadat Soko lowsky de Westelijke Mogendheden ervan beschuldigd had, dat zij de raad negeer den en dat uit hun optreden "bleek, dat de raad niet langer als regeringsorgaan dienst deed. Sokolowsky, die_deze maand voorzitter is van de raad, had de zitting bijeengeroepen,, omdat hij twee kwesties te bespreken had. Het feit dat maarschalk Sokolpwsky de zitting zomaar, in strijd met de bepalingen ophief, heeft in de kringen van de Westelijke geallieerden wederom grote onzekerheid verwekt in zake enigerlei gemeenschappelijk bestuur betreffende Duitsland. Zelfs is er twijfel gerezen of Sokolowsky de volgende ver gadering, op 30 Maart, wel bijeen zal roepen. Clay heeft gezegd, dat hij het dan zdl doen, want hij is in April voorzitter. De laatste vergaderingen van de con tróleraad waren al verlopen in een sfeer van wederzijdse beschuldigingen. .Verwijten over en weer. Onverwachts had Zaterdag een zitting plaats daar Sokolowsky enige punten be handeld wenste te zien betreffende het memorandum van de Poolse, Tsjechische en Zuirslavische regering over Duitsland Ook was er een Russisch protest, wegens het niet inlichten 'van de bestuursraad over hetgeen te Londen is besproken. Generaal Robertson stelde voor dat Sokolowsky zou „ophouden de contróle raad te gebruiken voor het voeren van propaganda en bij zou dragen tot een constructieve wetgeving voor Duitsland." De generaal voegde eraan toe dat de 52 Guerillastrijders ter dood veroordeeld Twee en vijftig guerillastrijders, onder wie twee vrouwen, die na het bombarde ment op Saloniki gevangen genomen waren, zijn Zondag door een militair ge rechtshof in Saloniki ter dood veroor deeld. Vijftien anderen kregen gevange nisstraf. (In ons blad van Zaterdag j.l. schreef Alfred van Sprang over dit proces. Red.). Er wordt weer gestookt In Buckingham Palace. De staking van stokers en huishoude lijk personeel in Buckingham" Palace is geëindigd. Zondagavond ging men weer aan het werk. contróleraad maar eens op de hoogte gebracht moest wordep van de „unilate rale maatregelen" in de Russische bezet zone, en wenste ook een verslag van het communistische „Volkscongres." Dit verwierp Sokolowsky, die hierop ver klaarde. dat juist de Westelijke geallieer den zich losmaakten van de contróleraad. Vervolgens verlieten hij en zijn staf uit protest de zaal. In het Russische hoofdkwartier të Ber- jn was men van mening, dat de con tróleraad voorlopig blijft bestaan, maar nen door de jong9te uiting van pro test „de andere mogendheden duidelijk heeft willen maken dat „Ruslands ge duld" uitgeput raakt. (Over Russisch ge duld gesproken. Het belachelijke doodt!" Red.). Finse delegatie naar Moskou vertrokken De Finse delegatie, die in Moskou zal onderhandelen over een verdrag met Rusland, is Zaterdagavond per trein uit Helsinki naar de Russische hoofdstad vertrokken. Enige honderden mensen hadden zich op het station verzameld. Toen de trein zich in beweging zette zon gen zij het Finse volkslied. Een groep nunisten zong revolutionnaire liede- doch er deden zich geen wanorde lijkheden voor. Preniier Pekkala is, we gens ziekte, achtergebleven. De onder handelaars staan nu onder leiding van Carl Enckell, de minister van Buitenl- landse Zaken Misschien komt Pekkala later per vliegtuig." Het vertrek viel samen met de bekend making, dat de Sovjet-Unie 140 millioen Finse marken meer van het land eist, zijnde dividenden van aandelen in vroe gere Duitse ondernemingen in Finland interest over 19451947. Deze onder nemingen werden vorig jaar aan de SovjetrUnie afgestaan. KONING GUSTAAF IN CANNES. De Zweedse koning Gustaaf kwam m Cannes aan. om het tennistournooi bij te Gemaskerde bandiet overvalt, bij Duiven- drecht Leidschendalnse automobilist De rover dreigde in de Duitse taal In het holst van de nacht is alweer een automobilist het slachtoffer geworden van een gewapende roofoverval. Eerst thans wordt nl. bekend, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de Leidschendamse fabrikant J. Maiburg bij Duivendrecht. door een gemaskerde ban diet. met een revolver werd gedwongen zijn auto te verlaten, waarop de rover er in volle vaart mee vandoor ging. Omstreeks één uur reed de heer Mai burg over de Provinciale weg van Weesp naar Schiphol. Irr het licht van zijn kop lampen, zag hij onder Duivendrecht, op de plaats waar straks de nieuwe weg A'dam-Utrecht de straat kruist, een grote plank dwars over de weg liggen. Hij stopte, gooide de plank op zij, dooh toen hij naar zijn wagen terug wilde keren, ontdekte hij tot zijn schrik by het por tier een gemaskerde, die hem met een revolver dwong, de handen in de lucht te steken. De bandiet sommeerde de fa brikant, onmiddellijk te verdwijnen, waarop de heer Maiburg het op een lo pen zette. Volgens een verklaring van de Militaire vliegers nog steeds welkom bij de K.L.M. Ter vervanging van buitenlandse vliegers Naar wij in „Het Lichtspoor lezen, ko men militaire vliegers, ongeacht hun leeftijd, na hun demobilisatie in aanmer king voor een betrekking bij de K.L.M. Men streeft er bij de K.L.M. naar, om het buitenlands personeel langzaam aan te vervangen door Nederlandse krach ten. Men kan zioh opgeven bij het Hoofd Vliegbedrijf, Baratk 203, Schiphol. fabrikant, sprak de onverlaat in een Duits accent. „Het was" aldus de heer Maiburg» „alsof hij zei: „Hande hoch, laufen!" Met grote snelheid reed de over valler met de Mercury weg, in de rich ting van Schiphol. De fat^ikant liep. nauwelijks tweehonderd meter verder, in de armen van twee agenten der Rijks politie, die op patrouille waren. Uiter aard was de ..Mercury" al verdwenen, toen het drietal, ongeveer drie minuten later bij de plaats van de overval arri veerde. De Rijkspolitie te Ouder-Amstel die een onderzoek instelt, houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de bln- diet Duits sprak, om de recherche op een dwaalspoor te brengen. Voor inleveringsbon voor pindakaas Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal op de bonnen-lijst van a s. Woensdag ook een voorinleveri ng^x>n voor pindakaas voorkomen. Eerste ooievaar gesignaleerd Na het eerste kievitsei wordt thans melding gemaakt van de eerste ooie vaar. Lage Zwaluwe schijnt dit jaar de primeur te hebben. Op het oude nest is Vadertje Langbeen j.l. Vrij dag, op dezelfde dag als het vorig jaar, neergestreken. OVERDRACHT STANDAARDS HUAA- REN EN WIELRIJDERS TE LEIDEN Woensdagochtend om 11 uur worden in het Ned. Legermuseum „Generaal Hoefer". te Leiden de standaards van het tweede en derde regiment Huzaren en van het eerste reg. Wielrijders aan de directeur van het museum op plech tige wijze in tijdelijke bewaring gegeven door gen.-majoor b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorts. Vier pelotons van de Vechtwagens en het trompettercorps van de cavalerie te Amersfoort zullen mili taire eerbewijzen verrichten. ,Gerrit de Stotteraar" na schietpartij weer gepakt Richtte uit het water revolver op politie Na een korte schietpartij is Zaterdag avond de beruchte 27-jarige Amster damse inbreker G. C. Blom, beter be kend als ..Gerrit de Stotteraar", die, zoals bekend, op 22 Januari j.l. de tralies van zijn celraampje in het politiebureau Spaarndammerstraat doorzaagde en snapte, opnieuw gearresteerd. Omstreeks kwart voor negen betrapten enkele voorbijgangers hem. toen hij bezig was, zich toegang te verschaffen tot een woning in de Bloys van Treslongstraat;. Gerrit trok zijn revolver en hield hier mee de „belangstellenden" van het lijf. Toen echter de politie met een jeep toe snelde, dook de inbreker in het Markt kanaal en richtte, vanuit het water zijn wapen op de agenten. De politiemannen I— ook niet mals beantwoordden dit dreigement met een salvo op de vluch tende. die daarop zijn revolver weg gooide en snel naar de andere oevei De jeep was eohter nog sneller. Gerrit de Stotteraar werd gepakt e nu onder goede bewaking in een cel het Bureau Adm. de Ruyterweg. Thans zal hij niet kunnen ontsnappen. De poli- 'tie heeft nl. na zijn arrestatie tusse zolen van zijn schoenen fijne ijzerzaagjes gevonden. Hy waoht nu, ongeschoeid, op zijn berechting. DC-6 voor de K.L.M. komt pas Tengevolge van vertraging zal de ste DC-6 van de KLM niet heden, doch pas a.s. Woensdag op Schiphol DAT Zaterdag te Velsen een monument is onthuld voor de 1000 in de oorlog ge sneuvelde leden van de Arb. Ver. voor Lijkverbranding, o.w. de schrijver A. M. de Jong en weth. De Miranda. DAT het op 7 Maart voor Vlissingen gezonken Ned. m.s. „Algarve" is gelicht en bij Kruiningen op het strand gezet. DAT in het afgelopen jaar 7206 buiten landers Friesland hebben bezocht, ter wijl het getal bezoekers uit andere delen van ons land op 240.000 wordt geschat. DAT voor de samenbundeling der in Ned. plaatsen wonende Drenten het „Drents Genootschap" reeds in 10 steden afdelingen heeft opgericht en nog vele in oprichting zijn. DAT de Bata-fabriek te Spekholzerheide binnenkort wordt uitgebreid met een schoenfabricagewerkplaats voor 300 ar beiders en binnenkort ook een kousen- fabriek en een nog grotere schoenfabriek zullen worden gebouwd voor 1200 k 1500 arbeiders. DAT over 1947 de Ned Credietbank 6 uitkeert voor de aandelen A en 5 voor de aandelen B. DAT de Eerste Ned. Scheepsverband Mij over 1947 een dividend uitkeert van ƒ8 (v. j. ƒ4) per aandeel van 1000, waarop 10 is gestort. DAT de Nederl. vervoersorganisaties 2 April een Z-(uinigheids) campagne gaan voeren voor ie vrijwillige beperking van benzine-, banden- en onderdelenverbruik. DAT de Twentse textielindustrie zeker nog de beschikking moet hebben 5000 arbeiders en arbeidsters extra, wil zy het peil van 1940 bereiken. DAT de B.B.C. met Pasen gramofoon- platen zal draaien van het Ned. Kamer koor oi.v. Felix de Nobel. DAT de Ver. tot behoud van Natuur monumenten in een motie- heeft uitge sproken, dat geen der beschermde tuurmonumenten en andere eersterangs natuurgebieden aan hun bestemming mogen worden onttrokken voor aanleg van militaire oefenterreinen. DAT in de afgelopen week 385 000 kilo appelen werd aangevoerd op de Lim burgse fruitveilingen en de geringe stijging der prijzen een hogere Belgische invoer tot gevolg had. DAT de 10e Goese Nijverheidstentoon stelling „Nijtengo" thans begin Augustus gehouden zal worden in de vorige „Nijgento" in 1938 werd georganiseerd. DAT tot nieuwe bestuursleden van deze ver. zijn gekozen de dames A. J. ter Pelkwijk en mr E. Ribbius Peletier, de heren J. Goudswaord, mr J. W. E d. Hoeven, ir W. G. v. d. Kloot, prof. dr J. E. de Quay, dr C. v. Eysinge, ir. J. E. Ridder de van der Schueren en n Westhoff. DAT in Febr. j.L de invoer in ons land een waarde van f384 millioen (f382 mil lioen in Jan.) vertegenwoordigde en uitvoer f 185 mill, (f 140 mill, in Jan.) DAT dezer dagen bij de kleermakerij van de fa. Geluk te Bergen op Zoom coupons stof, lappen en f 250 zijn gestolen. DAT te Bergen op Zoom 4 Rotter damse smokkelaars zijn aangehouden, die niet minder dan 700 vulpenhouders bij zich hadden. DAT de 5-j. Nelly den Hoed var Hoofdweg te R'dam, aldaar door jeep4 is doodgereden. DAT het echtpaar M. Nell te Wasse- jar 31 Maart 50 jaar is getrouwd. DAT i.v.m. de hoge kosten de Haven- ;r. .Rotterdam" niet zal overgaan tot het exploiteren van een 750 tons zeeschip. DAT met België onderhandelingen gaande zijn over de levering aan Neder land van 400.000 ton cement. Grimmige garantie voor de vredeUit New-York werden onlangs 150 sware tanks naar Tnrkjje verscheept, overeenkomstig het militaire hulpplan. De stalen monsters gaan aan boord van het Turkse vrachtschip „Yasgaf*. ..Kamerlingh. Onnes" brengt kostbare lading mee Libertyschip van Rott. Lloyd voor 't eerst in de thuishaven. De „Kamerlingh Onnes", een van de liberty-schepen, die onze Regering van de Ver. Staten overnam en aan dg Kon. Rotterdamse Lloyd verhuurde, en dat nu op de JavaNew Yorklijn vaart, is gis teren voor het eerst de thuishaven bin nengevallen. Het 11.000 ton metende schip bracht een kostbare lading mee; om maar iets te noemen: tabak, nootmuscaat, peper, copra, coprakoeken, verschillende ertsen, rotting, huiden, thee, rubber vele pakketjes, n.l. geschenken van litairen in Indië aan familie en vrienden in Nederland. De Kota Gede, eveneens van de Rott. Lloyd, wordt binnenkort in Rotterdam verwacht met de eerste na-oorlogse palmolie uit Indië, n.l. twee tanks. Ontslag van Comm. Gedeputeer den en Wethouders Naar verluidt overweegt de Regering indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de Provincale wet en van de Gemeentewet, waardoor het mogelijk zal worden, communistische leden vgn Gedeputeerde staten en van de Colleges van Burgemeester en wethouders, te ver vangen door anderen. Lijk gevonden van Wassenaarse kinderjuffrouw Zy werd sinds Woensdag vermist Zaterdagmiddag is in een tankgracht te Wassenaar het stoffelijk overschot ge vonden van de 28-j. kinderjuffrouw R. D., die na Woensdagavond j.l. niet meer was teruggkeerd in het huis van de fam W. aan de Wassenaarse slag, waar zij diende. Deze avond was zy bij vriendin nen geweest, die haar een eindje wegge bracht hadden. Zy is naderhand alleen verder gefietst en moet door de duister nis misleid in een flauwe bocht van de weg het water ingereden zijn. Het stoffe lijk overschot, is ter beschikking van de ouders gesteld Sinds 24 Februari hadden 65.000 kinde ren in Minneapolis in de Ver. Staten vacaytie, omdat de onderwijzers staakten. Vandaag konden ze eindelijk weer naar school gaan. En Donderdag begint de Paasvacantie! Twee figuren uit het verbeten Euro pese schaakspel tussen Oost en West: dr Vladimir dementis, die de plaats van wijlen Jan Masarjjk als minister van Buitenl. Zaken heeft ingenomen en Hertta Kuusinen. de „koningin" der Finse comm. partij. Wat ui de volgende set opleveren? Rapport Grondwetsherzie ning aan H.M. aangeboden Naarhet A. N. P verneemt heeft de Grondwetscommissie haar rapport thans aan H. M. de Koningin aangeboden Tevens kan worden verwacht, dat de Regering In de loop deezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet ten einde een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der Grond wet genoemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen, alsmede strek kende tot invoering van het instituut van Staatssecretarissen. Niet erg bescheiden De verklaring van de heer Van der Goes van Naters, dat ons volk, gezien de resultaten van het huidige Ka binet, allerminst behoefte heeft aan 'n Na tionaal Kabinet en dat zij aan een nieuw Kabinet alleen zal deelnemen, indien zij daarin de mate van vooruitstrevendheid kan bepalen, munt niet bepaald uit dqor grote bescheidenheid. Men zou zo zeggen, dat er weinig re den is voor de P.v.d_A. zich op de borst te slaan over de bereikte resultaten. De departementen, die het meest de signatuur van de socialistische progres siviteit droegen, kunnen niet bepaald op eclatante successen bogen. De socialisti sche progressiviteit ten aanzien van In dië heeft ons land naast honderden on nodig gesneuvelde jongemannen enkele milliarden aan geld gekost- Onze naam is in het buitenland geschaad en het re-' sultaat is nog slechts pover. En wanneer iets bereikt werd was dat, doordat men in feite terugviel op het standpunt van de veel gesmade oppositie.- De vooruitstrevendheid van de P.v-d.A. bracht ons een politiek van wederop bouw, die naast vele plannen de woning bouw geen zier verder bracht De socialistische loon- en prijspolitiek was zo vooruitstrevend, dat de spannin gen tussen loon en prijzen steeds toena men. En wanneer straks toch een derde loonronde moet worden ingeyoerd, ia heel de politiek een mislukking gewor den. De vooruitstrevendheid van de finan ciële politiek heeft zich evenals de In- diëpolitiek in hoofdzaak gekenmerkt door tal van experimenten; weinig reden dus voor de P.v.d.A. zich te beroemen op behaalde resultaten en nog minder om medewerking aan een toekomstig Kabinet afhankelijk te stellen van het aanvaarden van haar vooruitstrevend heid. Overigens zal de PvdA. verstan dig doen de verkiezingen eerst maar af te wachten. Ze denke aan het woord: „Die zich op maakt beroeme zijh niet, als die zich los- Tarief zonder maximum in het bouwvak De werkgevers- en werknemersorgani saties in het bouwbedrijf ontwerpen thans een tariefsysteem, zonder dat hierbij sprake is van een maximumloon, aldus „Het Vrije Volk". De inkomens van de bouwvakarbeiders kunnen worden ver hoogd naarmate het arbeidstempo wordt opgevoerd. Het tarief behoeft de goed keuring der Rijksbemiddelaars en zal scherp worden gecontroleerd. Zo men weet, wordt o.a. in Groningen een proef met dit systeem genomen. Deze proef is dus blijkbaar geslaagd PRINSES JULIANA IN ZWITSERLAND AANGEKOMEN. Prinses Juliana is Zaterdagmiddag per vliegtuig te Sitten (kanton Wallis» in Zwitserland met de prinsesjes Margriet en Marijke aangekomen. Na een offi ciële begroeting door kantonale en ge meentelijke autoriteiten reisden Prinses Juliana en Haar kinderen verder naar Zermatt, waar Prins Bernhard met Beatrix èn Irene reeds enige dagen ver toeft. Koude nacht Koude nacht en ochtend met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag weer wat toenemende bewolking doch droog weer In het Noorden tijdelijk nog mati ge. overigens meeet zwakke wind tussen West en Noord-West ZON EN MAAN. Dinsdag 23 Maart. Zon op 6.37. onder 18.58 uur; Maan op 16.43. onder 6 28 uur. 25 Maart V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1