JHruurr £rihsrijf GTourmtt Amerika: Stel Palestina tijdelijk onder voogdij van de Verenigde Naties Wist U ZATERDAG 20 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7465 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^taitfuastirb is gfjcMmtï myn bert in tegljendpoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Onverivachte wending te Lake Success DE Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties heeft gisteravond medegedeeld dat de Ver. Staten hun steun aan de voorstellen van de Algemene Vergadering voor de verdeling van Palestina niet wensen te verlenen en een tijdelijk beheer- schap voor het gehele Heilige Land voorstellen. Dit opzienbarende voorstel werd inge diend tijdens de bijeenkomst van de commissie der vier grote mogendheden Amerika, Rusland. China en Frankrijk waarbij ook Sir Alexander Cadogan, de Britse vertegenwoordiger aanwezig was. China en Frankrijk hebben direct hun steun aan het Amerikaanse voorstel toe gezegd. Gromyko wacht nog op instruc ties uit Moskou. Hij noemde het voorstel alva6t een flagrante tegenspraak op de door de Algemene Vergadering der Uno aangenomen resolutie, van 29 November vorig jaar. Wanneer de Veiligheidsraad het Amerikaanse voorstel aanvaardt, zal een speciale zitting van de Assemblee bij een geroepen moeten worden ter bespre king van de Palestijnse kwestie in haar geheel. Warren Austin, de Amerikaanse woord, voerder in de V.N. heeft de volgende drie punten voorgelegd: 1. Het door de Algemene Vergadering voorgestelde verdelingsplan voor Pales tina kan thans niet met vreedzame mid delen ten uitvoer worden gebracht. 2. De Algemene Vergadering, in zondere zitting bijeengeroepen door de Veiligheidsraad, zal het beheer van Pa lestina tijdelijk opdragen aan de Beheers raad van de Verenigde Naties, welke de vrede zal handhaven en Joden en Arr bieren de gelegenheid zal verschaffen oi alsnog tot overeenstemming te komen. 3. De Veiligheidsraad zal, in afwach ting van de voorgestelde bijzondere zit ting van de Algemene Vergadering, d« Palestina-commissie instrueren, haar pogingen, om het verdelingsplan uit te voeren, te staken. Engeland, dat zich buiten de bespre kingen over Palestina heeft gehouden; leverde geen commentaar. De andere ge delegeerden waren volkomen verrast het voorstel. Te Lake Success denkt dat nu aan de Britten gevraagd zal worden hun bestuur over Palestina, zij het ook alleen de facto en niet de jure, 15 Mei voort te zetten, teneinde de periode te overlappen, voordat de beheers raad het bestuur REGERING WIL DEEL DER OOR LOGSVRIJWILLIGERS BINDEN Onder de oorlogsvrijwilligers, die uit Indië terugkeren, bevinden zich dienst plichtigen," die dus opnieuw onder de wapenen geroepen kunnen worden niet dienstplichtigen. Om ook over de laatste categorie te kunnen beschikken overweegt, naar wij van bevoegde zijde vernemen, de Regering de noodzakelijk heid deze jongemannen op de een oi andere wijze te binden, zodat zij, in tij den van nood, over hun gevechtskracht kan beschikken. Bijzonderheden ove te treffen regeling moeten nog i: ministerraad besproken worden. gesneuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week, de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Korp. H. J. F. Ruts uit Tilburg; sold. L. Vollmuller uit Utrecht. Kon. Ned.-Indisch Leger: Balinees soldaat Ketoet Wadre. Koninklijke Marine: Geen verliezen. Sinds de wapenstilstand zijn 14 man sneuveld en twee aan wonden overle den. Na 18 Juli 1947 bevatten de gepu bliceerde verlieslijsten 558 namen. Crócus- en narcisvelden beginnen al te kleuren Bloemencorso vastgesteld op 17 April De tijd, dat honderden uit binnen- en buitenland de bollenvelden in Zuid- Holland zullen bezoeken, is weer gena derd. De crocusvelden beginnen reeds hun gouden en pyrperen tapijten te sprei den. Verwacht mag worden, dat zij Pasen volop in bloei zullen staan, narcissen beginnen hier en daar ook al te kleuren en indien het weer niet te koud wordt, zullen er met Pasen reeds verschillende narcisvelden in bloei staan. Dc hyacinten worden tegen 10-12 April verwacht- Volgens de ANW staan van 15 April tot begin Mei de tulpen in bloei. Het grote bloemencorso door de bollen streek van Hillegom tot Sassenhe: thans definitief vastgesteld op 17 April Tevens zal er dit jaar veel werk worden gemaakt van mozaïeken in de bollen- stereek. Rare kostganger Een leerling-telegrafist uit R'dam voelde zich dezer dagen grieperig ei dat hem dit niet erg van pas kwam dook hij in het medicijnkastje en dekte daar 54 aspirientjes. Hij slikte alle 54 tabletten naar binnen, maar werd al gauw raar, raarder, raarst. 's Nachts vond hij zichzelf terug in het Zuider ziekenhuis met de slang van de maag pomp in zijn slokdarm. Eerst toen hij van alle aspirine afsaheid had genomen, kon hij naar huis terugkeren. Paasverlof militairen Kon. Landmacht Het Paasverlof voor militairen van de Kon. Landmacht vangt Donderdag 25 Maart na afloop van de dienst aan en eindigt, voor personeel in het garnizoen. Dinsdag 30 Maart le reisgelegenheid Het personeel buiten het garnizoen woonachtig, kan die dag met de laatste reisgelegenheid vertrekken. As mara (Eryührea), dat het hardnekkige gerucht gaat. dat de Negus dood is. Dit gerucht, dat het Franse persbureau met •11e voorbehoud doorgeeft, zou ontstaan lijn t.g.v het feit, dat de keizer sinds •nkele weken ai oh niet in 't openbaar vertoond heeft Wie vond het eerste kievitsei? Niet alleen A. Nijmeijer uit Tub- bergen vond op 12 Maart het eerste kievitsei, doch ook de 13-jarige Joop Kemkes te Lienden, zo wordt thans gemeld. Doch hij sprak met zijn kor nuiten af, dat ze het ei zouden laten liggen, totdat zij drie eieren konden rapen, om ze dan tegelijkertijd naar de Koningin, de Prinses en de Prins te kunnen sturen. Toen de knapen echter de volgende dag naar het nest gingen kijken vonden zij niet alleen geen tweede, laat staan een derde ei, maar zelfs het ene ei was weg. Het wac voor het gehele dorp een teleur stelling. De burgemeester had de vondst reeds aan het secretariaat van H.M. de Koningin gemeld, doch moest nu telefoneren, dat de zending niet doorging Doorzetten van verdelingsplan zou teveel bloed kosten Beslommeringen der Com missie van Drie De Commissie van Drie te Batavia deelde gisteren mede, dat de sociaal- administratieve subcommissie voor de eerste maal met haar vergaderd heeft en nieuwe subcommissies heeft ingesteld, een voor burgerambtenaren in een dienst van een der partijen, die zich op het gebied der andere partij bevinden, •en voor de invrijfaeidsstelling van niet-miMtaire gevangenen. De regeliwgs- nissie vergaderde eveneens en be sloot, dat zo mogelijk maandelijks c ziohtelijke rapporten zullen worden ge zonden aan de Veiligheidsraad, terwijl beide partijen hieraan haar commentaar kunnen toevoegen. Eveneens kunnen beide partijen zich afzonderlijk tot de Raad wenden. De Ned. delegatie diende twee nota's in betreffende de voorn ste punten van de te sluiten politieke 'ereenkomst en de organisatie der V.S. van Indonesië. Gevechten op republikeins grondgebied. Over de burgeroorlog in Bantam meldt Reuter nog: In Bantam hebben ongere gelde benden driemaal met machinege weren en mortieren aanvallen gedaan op dc officiële republikeinse combattanten. De aanvallers behoorden tot het leger van de communistische „generaal" Soe- Terroristen gaan in Indië de dans ontspringen. De Ned.-Indische Regering is volgens Antara bereid de doodvonnissen tegen de terroristen, die enkele maanden geleden handgranaten moordaanslagen pleeg den, te herzien. SURINAME OP WEG NAAR DE AUTONOMIE De staten van Suriname te Paramari bo hebben met algemene stemmen een landsverordening aangenomen tot oprich ting van een „commissie van bijstand" van de gouverneur, een college, dat Vel licht zal uitgroeien tot een protomini- Evacuatie van kinderen in Griekenland Wat zit daar achter? De Griekse regering gaf bevel de kin deren uit Noord-Griekenland naar hel Zuiden te zenden. Dit kan een veilig heidsmaatregel zijn, in verband met de kinderdeportaties door de guerilla's naar communistische landen, 'maar ook een voorbereiding van een offensief. Over het laatste zijn tussen Griekse- en Ameri kaanse officieren besprekingen gevoerd. Twintig kilometer van Athene traden guerilla-troepen actief op. Sophocles Ve- nizelos is, op weg van Heraklion Kreta, door opstandelingen aangevallen. De chauffeur en twee personen, die hem vergezelden, werden gewond. Hijzelf bleef ongedeerd. Onder geen beding wapens voor de vijand maken Principiële uitspraak in zaak- Wilton-Fijenoord Het B.G. te Rotterdam heeft gasteren i de zaak-Wilton Fij'enoord uitgesproken, dat het vervaardigen en repareren van geschut of wapens van welke soort ook of het aanmaken van munitie ten behoeve van de vijand in tijd van oorlog onder geen beding en onder geen omstandighe den geoorloofd is. Het leger moet er zeker van zijn. dat het niet bestreden zal worden met wa pentuig, dat door hun eigen landgenoten is vervaardigd. Het inwinnnen van ad vies Sij de opperbevelhebber van Land en Zeemacht was overbodig, omdat ook hier de normen even duidelijk door het geweten van de mens worden bepaald als bij andere misdrijven. De 54-j. A. C. Metzelaar werd veroor deeld tot 1 j. m.a. en een boete van f30.000 subs. 3 imnd.; de 53-j. Ch. Tesch- macher tot 1 j. en 5 mnd. m a., f50.000 boete subs. 6 mnd., de 68-j. W. Wilton tot f30.000 boete subs. 3 mnd. en de 68-j. F. Muller tot 1 j. en 4 mnd. ma., f30.000 boete subs. 3 mnd. hechtenis. De directeuren Metzelaar, Teschmacher en Muller mogen voor drie jaar geen lei dende functie in de scheepsbouw of machine-industrie bekleden. Zoekt 't monster van Baten burg elders vertier? Binnenkort een grote drijfjacht in de bossen Het monster, dat Maandag het stille dorpje Batenburg in opschudding bracht door een massaslachting onder schapen, er 23 het leven lieten, terwijl éénjarig rund in de strijd bleef, schijnt met de Noorderzon te zijn trokken. Onder leiding van de burge meester werd enkele malen een klop jacht georganiseerd. Men meende, Maan- wordt thans gemeld, een spoor gevonden te hebben, dat naar het afwa teringskanaal naar de Maas en de Waal leidde. Men dacht, dat het beest de tering was overgezwommen om elders zijn jachtterrein te zoeken. In de nacht Maandag op Dinsdag zijn in het na burige dorp Winssen vier ganzen dood gebeten en de daarop volgende nacht nog schaap in Horssen. De gemeentebe sturen willen het mysterie in elk geval oplossen en organiseren binnenkort grote drijfjacht in de bossen. De schillende veehouders, die hun schapen verloren, waren uiteraard geen. van allen verzekerd tegen het risico van verslin ding door wilde dieren. S.S.-er VLUCHTTE TIJDENS BEGRAFENIS. Een in het kamp te Vught gedetineer de S.S.-er had verlof gekregen, om onder bewaking te Tegelen de begrafenis een familielid bij te wonen. Tijdens de tocht naar het kerkhof nam hij de benen. Enige uren later werd hij echter ontdekt in een schuurtje en door zijn bewakers op de trein naar Vught gezet. Koningin ontvangt leden Internat. Hof van Justitie. H. M. de Koningin heeft gistermiddag op Huis ten Bosch de leden, de griffier en de hoge ambtenaren van het Perma nente Hof van Internationale Justitie, als mede hun echtgenoten en ongehuwde dochters, ontvangen. Prinses Juliana naar Zwitserland vertrokken Hedenochtend is Prinses Juliana met de twee jongste prinsesjes van vliegveld Soesterberg per vliegtuig naar Zwitser land vertrokken. TWEEDE KAMER OP PAAS-RECES. De Tweede Kamer is gisteren voor on bepaalde tijd op Paas-reces gegaan. Het 'et waarschijnlijk, dat zij weer in het openbaar zal vergaderen voor de tweede week van April. Over 4 weken 1 liter melk meer voor volwassenen Thans wordt dan officieel gemeld dat het 14-daagse melkrantsoen voor volwas senen (houders van A-kaarten) van 4 liter op 5 liter wordt gebracht, en wel met ingang van 24 April. De distributie blijft intussen gehandhaafd. Tweede Kamer keurt in principe het Vijf-mogendheden-verdrag goed Later wordt gedebatteerd over event, federaal Europa Het resultaat van het Buitenlandse Zaken-debat in de Tweede Kamer is gis teren geweest, dat de motie, waarin wordt uitgesproken, dat communisten niet thuishoren in de Kamer-commissie voor Buitenlandse Zaken, werd aange nomen met 57 tegen 7 (communistische) stemmen. De motie-van der Goes van Naters ter goedkeuring van het Regeringsbeleid en ter stimulering van het vormen van bo- ven-nationale verbanden werd in tweeën gesplitst. Het eerste deel. dat uitsluitend betrekking had op de goedkeuring van het beleid, werd aangenomen met 58 te gen 7 (communistische) stemmen. Het tweede deel, in een afzonderlijke, derde (Van onze Parlementsredacteur) ZONDAG BEGINT DE LENTE Autobus botst bij Ede tegen een boom: 20 gewonden Chauffeur als door een wonder gered Twintig van de 40 personen werden gewond, van wie twee zwaar, toen bus van de Veluwse Autobus Diensten gistermiddag op de weg Ede—Lunteren slipte en tegen een boom reed. De bus moest plotseling remmen voor een wijkende auto en botste met zo'n vaart tegen de boom, dat die door de motorkap tot op de plaats van de chauffeur door drong. De zitting werd totaal vernield, maar de chauffeur liep slechts enkele kneuzingen op. De beide zwaar gewon den zijn naar het ziekenhuis te Ede over gebracht. De 49-jarige chauffeur, P. v. d Horst, uit de Bonaventurastraat te Rot terdam is gisteren tussen zijn eigen autc en een achteruitrijdende melkslijterswa- gen doodgedrukt. Ook Frankrijk wenst sterkere defensie De Franse Nationale Vergadering heeft tijdens een woelige zitting een bedrag van bijna 55 milliard franc goedgekeurd voor defensiedoeleinden in April en Mei. Van het bedrag is 44 pCt. voor het leger, 17 pCt. voor de luchtmacht. 15 pCt. voor de vloot, 1 pCt. voor alle drie en de res terende 23 pCt. voor het koloniale leger. NOORSE SOLDATEN LANGER ONDER DE WAPENEN. Behalve de 100 millioen kronen, welke bestemd zijn voor bit leger, heeft de Noorse regering nieuwe defensie-maatre gelen aangekondigd in de vorm van ver lenging van de dienstplicht. Militairen, die momenteel onder de wapenen zijn, zullen inplaats van 9 maanden, 12 maan den hun plicht moeten gaan vervullen. Ook staat het oproepen van officieren en manschappen voor herhalingsoefeningen op het programma. TRUMAN ONDERHANDELT MET VLIEGTUIGINDUSTRIE. President Truman had gisteren derhoud met de president maatschappij, in verband Hoe licht beschaamt de mens 't in hem gesteld vertrouwen; Breekt klakkeloos zijn woord waar anderen op bouwen; Beloften worden snel, vaak al te snel gegeven, Maar wie bekommert zich, ze ernstig na te leven? Wanneer de voorjaarszon de grauwgetinte struiken Als 't ware wakker kust, zodat ze gaan ontluiken Dan doet natuur daarmee beloften tot ons komen Van nieuwe Lentevreugd en nieuwe Lentedromen. Wie dan een tuin bezit, bij huis of ergens buiten, Is in zijn arbeidslust onmogelijk te stuiten; Hij spit de aarde om, bemest haar naar behoren, En strooit voorzichtig 't zaad in vers getrokken voren. Hij neemt een pot met verf en schildert zijn prieeltje, Herschept een schaam'le keet tot fleurig pronkjuweeltje; Hij weet: Als de natuur van Lente heeft gesproken, Doet zij haar woord gestand, zij heeft het nooit gebroken. Gré Kempen-Sterkenburg. A. S. MOEDERS, DIE GEEN A.S. MOEDERS WAREN Twee dames te Nijmegen zijn aange houden, omdat zij op bedrieglijke wijze attesten van twee verloskundigen had den weten los te krijgen, voorgevende dat zij in blijde verwachting waren. De op deze attesten verkregen extra levens middelen-bonnen gingen de „zwarte" handel in. Eenzelfde truc als deze vrouwen had den uitgehaald was toegepast door mej. H. J. te Den Haag, die van verschillende doktoren attesten wist los te krijgen in verband met voorgewende zwanger schap.. Zij werd tot 4 mnd. gev. straf veroordeeld, nadat de officier 2 maanden en 2 weken had geëist terwijl mej. G. S., op wier aandrang de feiten gepleegd wa ren, conform de eis tot 6 mnd. gev. straf werd veroordeeld door de Haagse politie rechter. J. F. Beckmann C.N.V.- bestuurder voor Indië Dr C. L. van Doorn zal zijn werk voorbereiden Het C.N.V. heeft tot bestuurder in alge mene dienst, belast met het werk in Indië, benoemd de heer J. F. Beckmann te Gro ningen, thans hoofdbestuurder van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handels bedienden, Over een jaar hoopt hij naar Indië te vertrekken. Als zijn „voorloper" zal de volgende maand dr C. L, van Doorn door de Zendingscorporaties aan het CN.V. worden uitgeleend. De heer Beckmann is 32 jaar oud, werkte op de accountantsafdeling van Philips en werd in Sept. 1946 hoofdbe stuurder van de Kantoorbediendenbond. Hij zal speciale colleges' volgen a: Zendingshogeschool te Oegstgeest e Zendingscentrum- te Baarn motie ondergebracht, zal worden behan deld tegelijk met het straks komende wetsontwerp tot goedkeuring van het Vyfmogendhedenverdrag. In een deel onzer edities meldden wij reeds, dat de heer Wagenaar er door het debat nog meer van overtuigd was ge worden, dat de communisten op de goe de weg wareen. Hij deed een beroep op de houding der communisten in bezet tingstijd, hetgeen dr Bruins Slot (AR) later deed opmerken, dat zij niet voor het Nederlandse vaderland, maar voor het communistisch ideaal hebben gestre den. De heer Hoogcarspel (Comm) teerde, dat het verdrag tegen Rusland was gericht, waarna de heer Goedhart (Aib) een fel anti-communistisch be toog hield en de heer Kortenhorst (KVP) de economische kant van het verdrag be keek en een vergelijking trof tussen het plan-Marshall en het plan-Molotof. De heer Sassen (KVP) betreurde, evenals de heren Bruins Slot (AR) en Schmal (CH) eergisteren hadden gedaan, dat in het verdrag niet is gewezen naar de Christelijke beginselen, zonder welke de rechten van de mens waardeloos zijn. Minister Van Boetzelaer merkte hierte genover op. dat bij de formulering van het verdrag internationaal gebruik ge volgd is, dat de aanhaling van Gods Naam niet kent. Men kan dit betreuren en de regering betreurt dit ook. Hier is. echter geen opzet in het spel, al kan mogelijk wel spreken van schuld. Hij meende echter, dat er geen reden v principiële kwestie aar orde te stellen: het gaat niet om woorden, maar om de geest. Bij de plieken splitste de heer Van der Goes Naters (Arb) zijn aanvankelijk in gediende „lange" motie, gelijk in de aan- tf is vermeld. De aanneming van het ene deel be tekent in feite een goedkeuring in prin cipe van het Vijf-mogendheden-verdrag. De overgebleven (derde) mojie bevat in een nutshell het program voor eer federaal Europa, waarover nog wel ver schil van mening bestaat. De behande- ui, tegelijk met de goedkeu ringswet, waarborgt een gedegen schrif telijke voorbereiding van het debat ovei dit probleem. AMSTERDAM KRIJGT DONDERDAG ZIJN NIEUWE TRAM In Amsterdam zal Donderdag eerste van een serie nieuwe tramwagens gebruik worden genomen. Hij biedt plaats aan 81 passagiers, waarvan er 2 kunnen zitten. T STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JOHAN VAN OLDENBARNEVELT In de kerk van Berkel en Rodenrijs zal, volgens de N-R.C., worden nagegaan of daar inderdaad het stoffelijk schot van Johan van Barnevelt graven. Deze begrafenis zou geschied zijn door vrienden van de onthoofde raadspensionaris, die het lichaam daar hebben gebracht op een paard, de hoeven met lappen waren omwikkeld geen sporen na te laten. TEGEN EX-BURGEMEESTER 10 JAAR GESIST Tegen de ex-burgemeester van Holten, P. J. Drewes, is gisteren voor het Alme lose B. G. 10 j. geëist, daar hij in san: werking met de S. D. verschillende gezetenen van Holten had laten arreste ren, tengevolge waarvan twee om leven zijn gekomen. K.L.M. helpt Duitsers emigreren. De K.L.M. heeft een speciale regeling in het leven geroepen, die het Duitsers mogelijk maakt naar Zuid-Amerika emigreren. De vrachtprijs kam nl. door relaties in Zuid-Amerika betaald den. Er zijn 5000 emigratievergunningen uitgereikt en 250 Duitsers maakten al gebruik van de regeling. In de lucht naar de bioscoop Voortaan zullen regelmatig filmvoor stellingen (16 millimeterfilms) worden gegeven, aan boord van Engelse vlieg tuigen, die de verbinding tussen Groot- Brit tannië en Zuid-Amerika onderhou- DAT te Haarlem 76 j. oud is overleden de kunstschilder Herman Heyenbroek. DAT Woensdag a.s. het echtpaar P. SnauwOverbeek te Oude Tonge 60 j. is getrouwd. DAT bij „De Waarheid" te Arnhem werd ingebroken en behalve een bedrag aan geld ook een groot deel der admini stratie gestolen is. DAT dr H. N. Boon van het dep. van Buitenl. Zaken benoemd werd tot off. in de orde van O.N. DAT de A'damse Tribunaal-zaak tegen „De Telegraaf" op de laatste zitting wei nig nieuws opleverde, doch Woensdag a.s. wordt voortgezet. DAT op het Maasstation te R'dam 2 scherp gestelde Franse handgranaten zijn ontdekt en men inzake de bedoeling nog in het duister tast. DAT de comm. wethouder van R'dam L. W. Schmidt de motie van wantrouwen naast zich heeft neergelegd en rustig blijft zitten daar hij „door 62.000 kiezers op z'n zetel werd gebracht." DAT Churchill het ere-voorzitter&chap van het van 7—10 Mei in Den Haag te houden Europees Congres aanvaardde. DAT het Utrechtse tribunaal advi seerde tot internering van mr G. J. de Boeingj Couvé, ex-pres. der Utr. rechtbank en de voorge-| raadsheer bij het Econ. Hof te Den Haag. - de] J- DAT naast de houtschroevenfabrieken in A'dam en Schiedam er thans ook een in Beek en Donk zal worden gevestigd. DAT de nieuwe burgemeester van Markelo. jhr mr A. J. de Beaufort, giste ren feestelijk is.geïnstalleerd. DAT een in Duitsland woonachtige Ne derlander bij de grens werd aangehouden i.v.m. het smokkelen van 10 ampullen morfine. DAT over 1946—1947 de bedrijfswinst van de Ned. Bank voor Zd. Afrika 2Vi millioen bedroeg en 7 pet. dividend wordt uitgekeerd. DAT op 23 Maart door 65 landen te Genève de conferentie voor „Vrijheid en Informatie" wordt gehouden en de Ned. delegatie onder leiding staat van mr G. J. v. Heuven Goedhart. DAT na de restauratie in het stadhuis te Middelburg een semi-permanente ten toonstelling inzake de droogmaking var Walcheren zal worden ingericht. DAT in Middelburg een centraal or gaan is opgericht t.b.v. de Zeeuwse mid denstand. DAT de hist. afd. van het Rijksmuseum te A'dam weer is opengesteld. DAT op 7 April in Goes e< laboratorium van de Prov. Gezondheids dienst zal worden geopend o.l.v. dr G Wagenaar, ter bestrijding van veeziekten. DAT 18 medeplichtigen zijn gearres teerd aan een grote bonnenhandel in Doetinchem, Ede en A'dam e f 2000 nog honderden bonnen werden genomen. DAT de R.K. raadsfractie van Tilburg voortaan de C.P.N. zal negeren. DAT de Kon. A'damse Roei- en Zeil- ver. „De Hoop" 26 Mei 100 jaar bestaat en in verband hiermee diverse wedstrij den worden georganiseerd. DAT het bekende kasteel „Enghuizen' bij Hummelo, waar tijdens de oorlog eer gedeelte van het Haags Herv. Weeshuis! was ondergebracht, wordt afgebroken. DAT de A'damse Goederenbank N.V. over 1947 vier pCt. uitkeert. DAT het B.G. te R'dam de 62-j. A. Goedhart en de 32-j. A.C. Goedhart, bei-j den kooplieden uit Dordt, veroordeelde] tot f 7000 boete subs. 2 mnd., voorts dej 38-j. aannemer A. Knijff uit R'dam tot 4 jaar cn de 59-j. Bouwkundige K. H. v.d.| Aa tot 2Vi jaar, allen wegens collaboratie, i DAT het door Tegelen geadopteerde' 5-II R.I. aan boord van de „Volendam" de naam Bataljon Tegelen heeft aange- DAT het verkeer over de brug over het Oranjekanaal in de weg Beilen Hooghalen niet meer gestremd wordt. DAT door in gebruik neming van de vierde haven voor de ponten bij Velsen het pontverkeer over het Noordzeekanaal .weer normaal is geworden. DAT de voorm. commandant van de motor-W.A., ir. F. Westrup, van het Leeu warder B.G. 12 jaar kreeg. DAT zijn "bevorderd tot kapitein Gijsb. behklve Nieuwland, dirigent van de Marinierska- beslag' pel en le luit. Rocus van Yperen, dirigent van de K.M.K. Dr Ph. C. Visser, de nieuw be noemde Ned. ambassadeur te Moskou arriveerde gisteren op Schiphol. Tot nu was hy H.M.'s gerant te Pretoria (Zd. Afr.) Hotstreamguards De staking onder het electricitieits- an verwarmingspersoneel in het Buckingham-palace te Londen duurt oog steeds voort. De „Grenadier Guards", die het stoken van de ver warmingsketels hebben overgenomen, hebben de bijnaam van „hotstream guards" gekregen.... „Sterke wederstand doen" Het dreunend voortrollen van de Rus» sische wals over Tsjeohoslowakije heef* als het ware plotseling de wereld wak ker geschud, en de ogen geopend voor het dreigend communistisch gevaar. Ook land heeft de communistische in stemming met wat in het land van Masa- ryk gebeurde, de gemoederen veront rust en Gerben Wagenaars oproep om het Tsjechische voorbeeld te volgen, heeft zelfs de meest verblinden het gevaar doen zie* De groepen in ons volk, die onze waar schuwingen tegen het communistisch be ginsel. tot voor kort nog in de wind sloe gen. die de communisten een eerlijke kans wilden geven, die samenwerking zochten in raden en staten zijn nu wak ker geschrokken. - nu jn 't communisme, dat meer het masker heeft afgeworpen, het spook van tyrannie en dictatuur vlak zich. Ze kunnen niet langer ont kennen en ze willen dat ook niet meer. dat het communisme slecbts één doel na streeft, het in handen krijgen van alle macht en dat doel bereikt door middel broodroof, terreur, vrijheiefctoero- ving en bloedvergieten. Ze zien nu, dat van het communisme niets anders te verwachten is, dan het vertrappen van de menselijke waardig heid en de persoonlijke vrijheid. Ze erkennen nu, dat het communisme totalitair is en geen ruimte laat voor geestelijke, persoonlijke of maatschap pelijke vrijheid- Nu loopt men allerwegen te hoop. Men gaat zich wapenen tegen het com munisme. Men gaat het bestrijden, omdat het onmenselijk, omdat het duivels is. De communisten, die men zelf op be langrijke plaatsen heeft gezet, wil men nu verdwijnen, omdat men het grot» Nederlandse goed van de geestelijke vrij heid en de verdraagzaamheid in hun handen allerminst veilig acht. Daarom vormt men een groot front tegen het communisme. We verheugen ons daarin, zoals we on« verheugd hebben, toen men zich ver zette tegen het Nationaal-Socialisme. Maar de verheuging is gemengd met beving. Want het ene front heeft zwakke plek ken. De P. v. d. A. wil niet overal de band met de communisten verbreken cn men weigert soms samen te strijden met de Christelijke groepen. Men neemt resoluties aan, maar men benoemt zoals de Nederlandse journa listenkring verleden week deed een communist, die nog kort geleden bukt» Dor de partijleiding, tot penningmeester. Velen bestrijden het wel, maar in hoofdzaak in zijn gevolgen. Men tast het zijn hartader aan, men kan dat ook niet, omdat men niet aanvaardt dat de wortel van het Bolsjewisme is onge loof, vijandschap tegen God- Daarom kan alleen de Christen het communisme ten diepste bestrijden. En i die strijd ook staande blijven. Want de Christen ziet in het commu- isme de goddeloze van wie de Schrift zegt: Alle zijn gedachten zijn, dat er geen God is. Zijn mond is vol van vloek en bedriegerijen en list. Hij legt lagen in ver borgen plaatsen om de ellendige te ro ven. „Hij durkt neder, hij buigt zich en d» rme hoop valt in zijn sterke poten." In de brute openbaring van het onge loof herkent de Christen de trekken van het beest uit Openbaring 13. ziet hij d» komende antichrist, de mens der zonde, gestalte aannemen. In het samentrekken van alle ma ent. politiek en economisch, in de overvolle concentratiekampen, in het met geweld opleggen van de wil van één man aan alle anderen, ziet hij niet slechts het ver trappen van alle menselijke waarden, maar allereerst, meest de vurige haat en het fanatieke verzet tegen God en Chris tus. En daarom drijft het geloof hem uit om in die allereerst geestelijke strijd „sterke wederstand te doen". En al lijkt dan de uitkomst hopeloos, hij blijft strijden omdat hij in ..amen" op zijn gebed, „vertos ons van den boze" de catechismus belijdt, dat hij door de kracht van de Heilige Geest in d» geestelijke strijd niet zal onderliggen, altijd sterke wederstand zal heb- t doen, totdat hij eindelyk ten en» male de overhand behoudt. Tegen het communisme, dat is tegen het ongeloof, houdt alleen het geloof in Christus stand. Zo zullen de Christenen zich met al de kracht van hun geloof hebben te ver zetten tegen het beest uit de afgrond, zullen ze alle gemeenschap met het anti-christelyke communisme hebben» U mijden en zullen ze, zolang God hen op deze aarde een plaats geeft, het vaandel van het Evangelie hebben op te heffen tegen de rode vlag met hamer en sikkeL En door zo te stryden. zullen ze zolang de antichrist niet ten volle gekomen is, anderan in de stryd overeind houden en gezamenlijk kunnen trachten de grot» waarden vfen het menszijn te beveiligen. Daarom geldt voor de belijdenis van het Christelijk geloof in onze dagen slechts dit parool: „STERKE WEDERSTAND DOEN." M.T.S.-ERS RICHTEN MANIFEST TOT REGERING Thans hebben ook vele M.T.S.-ers een manifest aan de Regering gezonden, waarin o.m. wordt opgemerkt, da', het voorbeeld der Tsjechische studenten, di» ten strijde trokken tegen het communis me. navolging verdient. WEERBERICHT Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Mange, later vrij krachtige wind uit Zuidwestelijke richtingen. In de nacht en ochtend nog enkele verspreide opkla ringen en hier en daar tijdelijk nevel ct mist, later op de dag. voornamelijk in het Noordwestelijk gedeelte van het land. enige regen. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. ZON EN MAAN. Zondag 21 Maart: Zon op 6.51. onder 18.54 uur; Maan op 13 38, onder 5.40 uur. Maandag 22 Maart: Zon op 6 39, onder 18.56 uur; Maan op 15.10, onder 6 08 uur. 25 Maart V.M. (Per abuis drukten we gisteren 4* standen t« vroeg af).

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1