NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 MAART 194! Wat gebeurt er op „De Horst" te Driebergen? NED. HERV. KERK ZET ZICH IN VOOR 'T WERK ONDER BUITENKERKELIJKEN Kerkopbouw van woord tot daad Van een bijzondere medewerker) Reeds tijdens de oorlog, maar vooral ook daarna, is een groeiend besef ontstaan van de taak, die de Nederlands Hervormde Kerk heeft ten opzichte van hen, die in ons land vervreemd zijn van het Evangelie. Wie ook maar enigszins op de hoogte is van het vele werk, dat de Ned. Hero. Kerk overal begon, zal zich hebben afgevraagd: „Waar moet het geld voor al dit werk van daan .komen?", en „Waar komen al de leiders voor al deze arbeid vandahn"?' f Ook de Ned. Herv. Kerk kent een nijpend tekort aaij. predikanten. Bo vendien werden dezen meer en meer het organisatorisch middelpunt van de gemeenten, waardoor het rechtstreeks contact met de „buitenkerkelijken" soms op d$ achtergrond geraakte. En dus werd er gezocht naar nieuwe arbeidskrachten naast de predikanten: jeugdleiders, evangelisten, enz. Van deze werkers(sters), de Wika's, gaan er voortaan elk jaar een dertig de kerk en de wereld in. Van de uitgezwermde Wika' tact houden met het „hoofdkwartier", de academie „Kerk en Wereld", gevestigd op het fraaie landgoed „De Horst" te Drie bergen, is een relatief groot aantal in Rotterdam geconcentreerd.' Zes Wika's kwamen in dienst van de Centrale Herv. Jeugdraad aldaar en zijn in twee wijken werkzaam, en wel in twee groepen drie. Dit getal drie is maar niet -„toe vallig" gekozen, want dit* drietal vormt een „team", dat op elkaar is afgestemd, wat bij het werk een grote steun is. Van een team varzorgen meestal twee Wika's hét Jeugdwerk, terwijl de derde, eer vicaris of een sociale werkster,, meer ir het bijzonder contact met de ouderen poogt te leggen. 'De naam „Vicaris" is in het kerkelijk leven een nieuw begrip, waarmede bedoeld wordt een Wika, die preekbevoegdheid heeft onder hen, die uitvoeren, op de rand van de gemeente of daarbui ten leven. De methode van evangeliseren, die door deze Wika's wordt gevolgd, is geheel nieuw van opzet. Het is namelijk niet voldoende om een goedbezochte bijeen komst van buitenkerkelijken te organise ren, al is dat op zich zelf al niet zo een voudig, maar de grootste moeilijkheid ligt besloten in het vraagstuk, hoe deze mensen blijvend naar de Kerk getrokken kunnen worden. Men zou dit „bet pro bleem van de nazorg" kunnen noemen De buitenkerkelijken moeten een „brug' vinden, waarover zij weer in de gemeen schap der Kerk kunnen terugkeren. Dit kan alleen bereikt worden door het stich ten .an een familiaal milieu, waar belij dende en niet-belijdende groépen elkaar leren vinden. In het kader van deze arbeid heeft men ook een nieuw jeugdwerk geprojecteerd, het zeemansclubwerk „De grote Vaart", waarin in een romantische speelvorm de jeugd kan worden geboeid. Met deze methode experimenteert men ook in Rot tig jaar vrijwel algemeen is geworden. Deze toestand heeft zich reeds gestabili seerd en het zal dan ook de inzet var alle krachten eisen om tegen deze zeei hardnekkige onkerkelijkheid de strijd aan te binden. Welke verwoestingen de oorlog in Zeeuws Vlaanderen op materieel, ook op geestelijk terrein heeft aangericht, mag als voldoende bekend worden be schouwd, ook al kunnen buitenstaanders zich maar moeilijk een juist begrip d: catastrophale omvang vormen, twee Wika's, die in dit geteisterd gebied samen met een flink stel jonge predikan ten niéuw godsdienstig leven proberen te brengen, vormen, zoals ook in de meeste andere .gebieden, slechts een voorhoede van hen, die later het streekplan, dat thans wordt ontworpen, zullen helpen COMMUNISTISCHE TROEBELEN OP VELE PLAATSEN De communisten worden op vele plaat sen in de wereld roerig. Op Sicilië is eert grote alg. staking uitgebroken; in Napels werd een veldslag geleverd met de poli- in Sevilla werden 64 communisten veel kabaai gearresteerd. Voorts hou den de rode troebelen aan de Zuid-Afrik. Goudkust aan- NIEUWE ENGELSE FORDS NAAR BELGIE Binnen enkele dagen komen de En gelse Ford-auto's van het merk„.,V-3 pilot" op de Belgische markt Ford pro beert met deze eerste wagens het Bel gische afzetgebied te peilen. De prijs is n.l. betrekkelijk hoog ir 142.000 tegen fr 109.000 voor de V-8 20 pk. NOG STEEDS EEN KLOOF MET DE JODEN IN DUITSLAND. Van de 500.000 Joden, die eens in Duits land leefden, zijn er nog maar 16.000 die allen willen meewerken ahn de wederopbouw. Desondanks bestaat er na alle ellende nog steeds in Duisland een soort openlijk anti-semietisme, dat pas verdwijnen zal, als de laatste Jood weg is, zo constateert het A.N.P. uit Berlijn. OOK FRUIT EN UIEN VOOR DE ENGELSEN IN DUITSLAND. Behalve de 20.000 ton Ned. groente, die, zoals gemeld, naar het Britse bezettings leger in West-Duitsland gaan, zullen nog 1500 ton fruit en 1500 ton uien voo: doel geëxporteerd worden. In Nijmegen zullen de Engelsen de lading overnemen. slechts in vogelvlucht een deel van de geweldige taak, die de Wika's, verspreid over ons gehele land, moeten volbrengen. Het is voo hun moeilijk, veelzijdig werk goed, dat zij met hun problemen altijd bij de lei ding van „Kerk en Wereld" terecht kun- nen.Van groter waarde is echter, dat deze Wika's, die zich'zo^ enthousiast hun arbeid wijden, bij hun vorming ook hebben leren verstaan, dat ws selijke leiding te kort schiet, hun Opper ste Leidsman Jezus Christus, nimr faalt. In deze overtuiging zullen zij steeds toenemend getal mogen bijdragen tot het grote doel: Nederland een Chris telijke Natie, in de ware zin des woords. schoorsteenbrand in de as gelegd. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË MOGELIJK GEMAAKT Volgens de Australische regering zul len Nederlanders, Belgen,- Fransen, No- Denen, die in de geallieerde le- in het verzet tegen de as hebben gestreden, naar Australië kunnen emi greren. Hun overtocht zullen zij als wer kend passagier moeten maken en gega digden zullen zich aan de gebruikelijke emigratie-voorschriften moeten onder werpen. Nieuwsflitsen uit de omstreken Op het vliegveld Tjililitan bij Batavia botste een P 40 jachtvliegtuig tegen een tractor, daarna tegen een bulldozer er vloog in brand. De bestuurder V. werd ir levensgevaarlijke toestand naar het hos pitaal gebracht. Oorzaak was het slechte intrekken der wielen. Alphen aan den Rijn Goede uitvoering van „Jubilate Deo". Het Ned. Herv. kerkkoor „Jubilate Deo", dait na die bevrijding werd opge richt em gisteravond inde Ned. Herv. kerk aan de Hooftstaaat weer een uit voering gaf, Hiaakt ommdskenbaar vor deringen. De liederen, die ten gehore werden gebracht, stelden aan de zangers en zangeressen' vrij hoge eisen, waaraan men over hetalgemeen genomen goed voldeed. Zo werd het eerste nummer: „Hoort! Het ruist im alle sferen" naar wans gezongen, „Gij badit op ene berg alleen" voldeed minder. Een verdienste van de jonge dirigent, de heer D. van Vliet, is ook, dat hij veel zorg besteed aan de articulatie. Het gedeelte vóór de pauze werd besloten met „De heilige stad" van Adams. Na de pauze voerde het koor de cantate „Juibilate Deo" van Leo Mens uit. De veld'sopraan- en tenor- soli werden uitstekend gezongen. De stem van mej. Kerkhoven heeft aan vol heid gewonnen. De tenor overtrof haar- echterDe heer W. de Jong toonde zich aan het orgel een goed begeleider, diri gent. koor en aanwezigen kunnen op een geslaagde uitvoering terugzien. Morgenavond 7.45 uur vergadert de AR.J.O.S. in de OranjeschooL Mr A. J. Meijer zal spreken over: „Het rapport over de bedrijfsorganisatie". Hazerswoude Zilveren jubileum. Vandaag herdenkt de heer J. de Vogel, dat hij 25 jaar geleden als .eerste ploeg- houder in dienst trad bij de landbouwer Beek Jzn. Wij wensen de jubi laris van harte gèluk. Jaarvergadering. v Gisteravond hield de C.J.V. „Ere zij God", haar jaarvergadering in het gym nastieklokaal. De voorzitter, de heer K. J. Matze, sprak een openingswoord n.a.v. Prediker 12. Het woord van de Prediker realiteit geworden, aldus spr-, die in dit verband wees op het dreigende com- Wij moeten wakend blijven. Odk op de vereniging moeten wfj fel ageren tegen de practijk van het com- Jmunisme, dat slechts vernietigend werkt. De heer J. Laros hield een iijleiding, ge- 'titeld: „Tot afrekening geroepen." Hij deed dit n.a.v. de gelijkenis van de vyf talenten. De heer J. P. van Klaveren sprak over het onderwerp: „Na 300 jaar". Er werd een keurig jaarverslag door de secretaris voorgelezen. Het man- ■nen-dubbelkwartet, o.l.v- de heer D. v. d. Bosch, zorgde zeer verdienstelijk voor de nodige afwisseling. Enige leden decla meerden. De hersen-gymnastiekwedstrijd wa% spannend. De Kerk moét paraat zijn op alle fronten Ds J. P. Geels van Den Haag sprak in de Chr. Geref. kerk terdam, teneinde de jeugd, die vaak los- geslagen* is en vervreemd van enig ker kelijk besef, weer in het rechte spoor te leiden. Op het platteland. Nu mag men hieruit niet afleiden, dat de ontkerstening in de steden het grootst is. Recente onderzoekingen^ ciologische Instituut van „Kerk en We reld" te Utrecht hebben duidelijk bewe zen, dat het percentage «nkerkelijken ten plattelande -ook al „zeer verontrusténd" geacht moet worden. Een sprekend voor beeld vinden we in Noord-Oost:Gronin- gen, waar de verhoudingen tussen „rijke"! drievoudig alarm tegen^ boeren en arbeiders de ontkerstening vijand sterk in de hand hebben gewerkt. Een andere moeilijkheid doet zich in fabriekscentra als Hengelo en schede. De meisjes, die daar in de fabrie ken werken, hun aantal loopt tienduizenden zijn ten. dele afkomstig uit een agrarisch milieu en moeten zich plotseling leren' aanpassen bij -het frt- briekstempo, wat ook op godsdienstig ge bied vele consequenties met,zich brengt, en men zoekt thans naar de maatregelen, die getroffen moeten worden. Een omvangrijke taak wordt aangevat in Noord-Holland, waar vooral in het ge- Monty opperbevelhebber der W.-Europese legers? Amerik. legerleiding zou zelf- - standig blijven, doch nauw samenwerken Het Parijse blad „l'Intransigeant" schrijft uit Franse militaire bron te héb- bon vernomen dat veldmaarschalk Mont gomery, chef van de generale staf var het Britse Imperium, ynspecteur-generaal van de legers der' verbonden vijf West- europese Staten zal worden. De -vijf delegaties zijn het er te Brussel over eens geworden, dat het noodzakelijk is een militair verbindingslichaam te heb ben, dat in feite een hoogste opperbevel voor de vijf landen zou vormen. Het blad zegt voorts, dat de V. S. geen deel zullen nemen aan deze nieuwe mili taire organisatie, die evenwel nauw con tact zal onderhouden met het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten. Noch het Franse ministerie van Buiten- landse'Zaken, noch dat van Oorlog wilde commentaar geven op het bericht. Een woordvoerder van Oorlog zeide: „Wij hebben beslist geen bijzonderheden over dit onderwerp". 't Tsjechische parlement aast op 5 medeleden Communistische onderwUsmaatregeien aangekondigd Een van de eerste taken van het Tsje chische parlement was de achtervolging eisen van 5 leden wegens verraad. Eerst zal hun parlementaire onschendbaarheid opgeheven worden. Onder deze vijf bevinden zich Krajina voorm. secr.-generaal van de nationale socialistische partijl Hodza, ex-secr.-gen van de Slowaakse dem. partij, de voorm plaatsv. premier Ursiny en Cizek, die van spionnage beschuldigd wordt. Van drie der beschuldigden gelooft men dat ze naar het buitenland uitgeweken -zijn De communistische minister v. Onder wijs heeft verplicht kleuteronderwijs voor kinderen van 5 tot 6 jaar, verplicht lager onderwijs tot 11 Jaar en tot 15 jaar middelbaar onderwijs aangekondigd. Zjj die niet slagen voor hoger onderwijs zullen in de handel, industrie en land bouw aan het werk moeten gaan Kerke lijke scholen zullen zeer waarschijnlijk hun eigen scholen niogen behouden. In Amerika gingen stemmen op om president Benesj op te roepen als getuige voor de Veiligheidsraad. t Was allerminst de bedoeling van ds J P. Geels te Den Haag. die gisteravond in de Ghr. Geref. kerk sprak over'het onderwerp: „De slag aan het Zuider- fronit- Te wapen!", zijn toehoorders aan sporen zioh te voorzien van stengun mitrailleur. Wij zijn, aldus spr., groot gebracht onder de mokerslagen van deze eeuw. De oorlog is voorbij. Toch wqrden wij wederom opgewekt tot de strijd, nu echter met geestelijke wapenen. Al meer wint de geest van de anti-christ veld. Is in de dagen Van de profeet Israël had zijn verdedigingsy steem, zijn militaire paraatheid gericht tegen de dreigende vijand uit het Noor den. „Neen, zegt Hosea, en hij slaat een rm tegen een opdringende het Zuiden. Zo is het ook nu. De gelovigen trachten zich te pant seren tegen allerlei invloeden; er zyr alarmerende predikers; er zijn nog wach ters op Sions muren. Deze hebben ge waarschuwd tegen nationaail-socialisme, tegen bioscoop, dancing en andere we reldlijke vermaken. Zij stellen ons deze gevaren, die van het Noorden in al- schrilheid dreigen, voor ogen. En dï goed. Maarde Kerk des Heren heeft grotere roeping. Zij moet paraat zijn op Alle fronten. Is zij dit niet, dan stelt zij zich bloot aan de inval vanuit het Zuiden. Spr. verduidelijkte met treffend voorbeeld, wat wij in dit band onder het Noorder- en Zuiderfront hebben te verstaan. Het eerste: de reld in haar meest brute openbaring t ongeloof; het Zuiderfront: de zonde haar gesystematiseerd raffinement. De Christen-jongen of het Christen-meisje zal zioh verre houden van dancing, bio scoop e.d., en zal alzo alle aanvallen op het Noorderfront afslaan, maar vanuit het Zuiden de vijand binnenlaten door zich te laten losweken van zijn beginse len, van Gods Woord. Ernstig waar schuwde spr. tegen deze vorm, waarin de anti-christ zich openbaart. Hij zal niet optreden als een afschrikwekkend mens. Integendeel. Innemend, religieus. Ds Geels zag onze tijd als uiterst gunstig de komst van de anti-christ. Een gebroken wereld, een Kerk met een in eengezonken geloofsleven, een veldwin nende, humanistische idee. listige pogin gen, onder schóón-schijnende leuzen, om te komen tot de zo aangeprezen door braak. gezinnen, die vaék meer lijken een logement, waar men alleen eet slaaipt, dan op een geestelijk centrum, i kern. De vijand ligt klaar aan het Zuiderfront Wy moeten terug naar Gods K.L.M. IN DE WEST AL WEER ONDERSCHEIDEN Voor de 5e maal is aan het West-Ina. bedrijf van de KLM door de Inter Ameri- Safety Council het zgrt veiligheids certificaat uitgereikt. Zulks omdat er al die tijd geen ongelukken werden gemaakt, ofschoon er 142 millioen km. door de lucjjt werd afgelegd. K.L.M. VLIEGT TWEEMAAL PER WEEK OVER ROME EN BAGDAD De K.L.M.-Constellations, die op Vrij dag uit Amsterdam en op Donderdag uit Batavia vertrekken, zullen met ingang Vrijdag a.s. het herstelde vliegveld Bagdad inplaats van Basra aandoen. Tevens zal op deze route een landing gemaakt worden in Rome. ZWEEDSE BUSDIENST VIA GRONINGEN? Er worden onderhandelingen gevoerd, ri een Zweedse busdienst Helsingborg- Parijs. welke route via Qldenzaal loopt, er Groningen te voeren. In Oldenzaal nl te weinig hotelruimte. De ex -landwachten J. Danen uit Roosendial is, wegens het lossen van een dodelijk schot op J. C. Hilligers tijdens een persoonstoewijzenconitröle, door het A'damse B.G. tot 15 Jaar m, a. veroor deeld. Woond. Spr. wees met grote ernst op het Bijbelonderzoek. Ddn zal er komen een geestelijk aanvoelen van de voor uitgeschoven posten van de anti-christ vanuit het Zuiden ook in eigen hart. LEZING OVER GANDHI Morgenavond houdt prof. dr J. N. Se- venster in het Prentenkabinet, Kloksteeg 23, een lezing, uitgaande van K, en O. over „Leven, persoon, werk en strijd" van Gamdhi. Vooral zal beöpï-oken wor den de verhouding van Gandlhi tot- het VISSERIJBERICHTEN. SCHEVENINGEN, 18 Ma'art. Be sommingen loggers en schokkers verse vis: Sch. 412 2825, Sch. 103 2900, Sch. 11 ƒ1300, Sch. 62 ƒ430, Sch. 12 ƒ650, S.L. 31 1240, B.H. 4 540, U.K. 45 370, U.K. 19 20, K.W. 215 40. IJMUIDEN, 17 Maart. Stoomtreilers: IJM 14 (Isabel) f 5040. 6 (Norma Maria) f 16.850, 99 (Batavia) f 17.200. Motorldg- gere: KW 50 f 3600, 94 f 2280. Kustvaar ders: KW 53 f 870, IJM 240 f 1040, 79 f 2100, 229 f 620, HD 37 f 1630, PX 32 f 700. Zweedse kotters: GG 334 f 5950, 348 f 5270 Aanvoer: 65 k. tarbot en tong, 680 schol. 110 bot, 120 schar, 1000 kabeljauw, 560 wijting, 350 schelvis, 135 koolvis, 60 poontjes, 50 heek, 60 makreel, 30 kuit, 80 diversen. Hillegom Ouderavond Julianaschool. Gisteravond werd in de Julianaschool ;n ouderavond gehouden, waaraan eer tentoonstelling van het werk der leerlin- was verbonden. Een paar honderd ouders waren in de bovenzaal bijeen, toen de voorzitter, de heer J. Marinus, de vergadering-opende en een schrijven voorlas van de ere-vóorzitter, ds Chr. Eerhard. De heer j. Valkénburg, het hoo^d der school, wees er op, dat deze avond alleen leerlingen van de hoogste klassen voor het voetlichf -zouden treden. Hij legde verder vooral de nadruk op het belang van Christelijk onderwijs, niet tot doel heeft gespletenheid in volk te brengen, maar het Ned., kind te brengen onder de beademing van Evangelie. Spr. wilde geen critiek leve- op de voorstanders van de openbare school, maar wel wilde spr. naar v brengen, dat, al zijn onze scholen niet kleurloos, zij toch open staan voor ieder kind. De leerlingen voerden op ver dienstelijke wijze een Paas-declamato uit, terwijl op eveneens aantrek kelijke wijze liederen en tekstgedeelten ten gehore werden gebracht. De zitter sprak een slotwoord. Dank voor Kerstgroet. Dezer dagen is bij het plaatselijk Niwin-corqité een" schrijven binnen gekomen- van de manschappen van de 15de compagnie te Bandoeng, waarin deze hun dank uitspreken voor de Kerst groet, die zij in December van het vorige jaar in de vorm van Kerstpakketten uit Hillegom mochten ontvangen. Een nieuwe openbare school. Op de vergadering van Volksonderwijs deelde het hoofd van de openbare lagere school mede, dat hem definitieve toezeg ging was gedaan, dat nog in de loop dit jaar met de bouw van een openbare school zal worden begonnen. Kativjjk aan Zee Jaarvergadering en ouderavond. In Irene werd gisteravond de jaarver gadering gelijk ouderavond gehouden van de Chr. Scholen voor L.O. en M.U. L.O. De samenkomst werd gepresideerd door de heer C. van Tongeren. Het jaar verslag van de secretaris, de heer C. J. Lugthart, sprak van dankbaarheid 'en vooruitgang. -De M.U.L.O.-school telt nu 124 Leerlingen en de opleidingsschool 308. Het percentage van gésLaagdien voor het Mulo-examen (84%) lag boven het lan delijk gemiddelde. Namens de penning meester werd het financieel verslag toe gelicht door de heer F. W. A. Eikerbout. In de nieunfre kasconitrólecommissie heb ben zitting de heren v. d. Schee eh T. den Duik. De extra-bijdrage werd vast gesteld op f10. De bestuursverkiezing bracht in een bestaande vacature heer J. A. Blom. Na - het Franse romantische dichters inspireer den de componisten Over de ontwikkeling van het kunstlied in») Toen Schubert bijna 700 liederen bad gecomponeerd, was er van een eigenlijke liederencompositie in Frankrijk nog nauwelijks sprake. De poëzie van de Franse dichters der 17de eeuw leent er :h naar inhoud en vorm weinig toe n te worden verklankt. De romantiek bracht echter op het gebied der poëzie een revolutie teweeg. De Franse romantische dichters herstel den de middeleeuwse versmaten en schreven poëzie, die alle kwaliteiten had en componist te kunnen inspireren. Zij voelden er echter niets voor, dat hun gedachten getoonzet werden. Victor Hugo verbood zelfs „de déposer de la musique le long des vers". Maar de grote roman tische dichters konden niet verhinderen, dat hun gedichten de verbeelding der componisten bevruchtten. De romantiek in Duitsland oefende op die in Frankrijk grote invloed uit. De. liederen van Schu bert begonnen in Frankrijk door te drin gen en het was de meest romantische Franse componist, Hector Berlioz, die zich het eerst gedrongen voelde liederen componeren. De liederen van Berlioz behoren niet t het beste deel van diens oeuvre. Op •n hoger planstaan de liederen van Gounod en ook Bi zet; Saint-Saëns en Franck schreven mooie liederen. Maar de eerste grootmeester van het Franse lied is Henri Duparc. Duparc heeft slechts, 13 liederen ge componeerd. Reeds op 37-jarige leeftijd maakte een zenuwverlamipLng de com ponist elk scheppend werk voor goed onmogelijk. Heeft Duparc voorvoeld, welke tragische wending zijn leven zou nemen? Het is in elk geval opvallend, dat hij geen enkel vrolijk lied heeft ge componeerd. Enkele van zijn liederen zijn beschouwend, de meeste echter me lancholisch en verschillende diep 1tra- Duparc had een litefaire smaak, even fijn ontwikkeld als die van Wolf. Even als Wolf- heeft hij uitsluitend superieure poëaiq verklankt en wel op onnavolgbare wijze. Evenals Wolf vereenzelvigt Duparc zich met de dichter; hij .belicht elk de tail van de tekst en soms spreekt hij duidelijk uit wat de dichter slechts aanduidt. Het Med „La vie anteriéure" eindigt met de woorden „Dans l'undque sain d'approfondir \e secret douloureux qui me faisait lamguir". De dichter duidt het smartelijk geheim slechts even aan, doch Duparc geeft er in een lang naspel eert comjnentaar op, waarin hij schijnt te willen zeggen, wat Baudelaire ver zwegen heeft. Een van de meest tragische liederen is „Le manoir de Rosemonde". Het tweede deel de klacht van de man, die eenzaam en gewond deze treurige we reld heeft doorkruist en nu moet ster ven zonder zijn liefdesideaal te hebben gevonden, "fe van een zo schrijnende me- lodiek en harmoniek als men soms slechts bij Wolf ep Moussorgsky vindt. In tegenstelling met Duparc was Ga briel Fauré als liederen componist zeer vruchtbaar.1 Maar de liederen van Fauré zijn ongelijk van waarde. Terwijl Du parc elk detail van de tekst scherp be licht, schept Fauré met zijn verfijnde harmonieën een atmosféer, waarin hij het gedicht opneemt. Enkele van zijn liederen worden veel gezongen. Maar prachtige liederen als ,.En sourdine". „Soir" en de cyclus „La bonne chanson'1 hoort men zelden of nooit. Claude Debussy is de derde groot meester van het Franse lied. Maar het onmogelijk, de betekenis van Debussy als liederencomponist in enkele woorden amen te vatten Want de procédé's in ..Chansons de Bilitis" en „Proses lyri- ques" zijn weer geheel an<3ers dan in „Arfettes oubliées". Wij zouden ook nog Chausson, Ravel, Poulenc en andere componisten moeten noemen. Maar wij zijn ook in de vorige artikelen welbewust onvolledig geweest, omdat een uitvoerige behandeling van het onderwerp in een drietal artikelen natuurlijk niet mogelijk Is. Wij willen er echter nog eens op wij zen, dat slechts een klein deel van het oeuvre der besproken componisten in de concertzaal is doorgedrongen. Van Wolf hoort men bnv. steeds weer „Der Gart ner" en „Verborgenheit", doch zelden of nooit „Grenzen der Menschheit" en „•Agnes". Voor de zangers en zangeres sen met initiatief Is de mooie taak weg gelegd prachtige onbekende liederen be kend te maken. Hennle Schouten. woord de heer W. H. Palet, die han delde over „Onderwijs in Indië". Spr. gaf in grote trekken een historisch over zicht. van het onderwijs. In 1850 kwam er meer behoefte aan onderwijs; 1001 echter was het jaar, dat het onderwijs meer een zorg voor, de regering werd. In elke dessa kwam nadlien een 3-jarig schooltje voor éénvoudige mensen. Ver der zijn er de 7-jarige Holil.-Indaséhe en de Holl.-Chinese scholen. Waarom geen leerplicht? Spr. voerde verschillende be zwaren aan. De ontzettende bevolkings aanwas, de overvloed van zgn. intellec tuele jongens, de Ontwortelende werking op de bevolking, diie uit hun milieu wordt gehaald. Verder wees spr. op de overeenstem ming tussen scholen in Nederland en in Inddë. Het onderwijs is in Indië te Wes ters en te intellectualistisch (wat in Ne derland eigenlijk ook het geval is). Wel' te concluderen, dat Ned.-Indië voor- a staat by alle Oosterse volken. Dit .s echter voor de wereldoorlog zo. Nu het anders. Veel veranderingen zijn gekomen. In het Indiië van heden is i drang naar meer ondierwijs. Hol landse leerkrachten zijn van 'harte wel kom. Spr besprak de bestaande reorga- nnen en noemde de opzet goed. bem toetsend aan zijn eigen Indische .practijk Muziekavond In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteravond een 'muziekavond ge houden. De heer J. Ponse uit Leiden •t zijn leerlingen voor het voet licht Véle ouders waren aanwezig. Na dat de heer Ponse eerst zelf een enkel pianostukje had gespeeld, toonden de jongelui beurt Ivoor beurt hun beste kunnen.. Ter afwisseling'werd geluisterd naar zang van de heer L. Haasnoot en naar mevr. Bot uit Goyda, terwijl ook de heer Ponse zong. Aan het eind van de avond werd de heer P. bloemen Toneelavond- Morgenavond geeft de K.R.B. in de Kapel een! toneelavond. Vertoond wordt „Hij, zij en hottentot", door een gezel schap van de Vereniging van Leidse Chr. Oud-Kwekélingen. Bonnen halen- Morgen kunnen weer bonnen worden gehaald. Aan de beurt zijn de bewoners van; Abeelpléin, Adrian astraat, Antna- diwarsstraat, Annastraat, Badstraat, Bal juwstraat, Baitavenstraat, J. Blankertstr., Bestevaerweg, Booramastraat, E. A. Bor- gerstraat, Boulevard, J. van Brakelstr. Ten Britteiistraat en die Buitensluis. Geref. Gemeente. Hedenavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente (Re misestraat) ds Chr. v. d. Woestijme Ridderkerk. Oost en West in 't kart getest In Cheribon Is thans een beweging, die aandringt op vorming ener daerah, het gebied van het vroegere sultanaat omvat en met herstel van de sultan. Een verzoek in die geest is aan de Regering gedaan Te Makassar is een grondwets commissie voor Oost-Indonesië geïnstal leerd- Dr Van Mook is uit Medan Batayia teruggekeerd. De nieuw-benoemde directeur van de Cur. Petr. Mij. J. L. v. Krimpen is op Curacao aangekomen. In BVeda gaat men zo op de bon. In Breda zal men, in tegenstelling tot andersluidende berichten, voortaan ter stond worden geverbaliseerd wanneer d€ politie een verkeersovertreding consta- Wiranata Koesoema Vrijdag m Bandoeng Het naeuwgekozen staatshoofd West-Java, R. A. A. Wiramata Koesoema, wordt Vrijdag uit Djokja afgehaald en zal per vliegééig naqr Batavia ver trekken. Amerika leende de wereld tot dusver 50 milliard President Truman deelde in het con gres mee, dat de hulp krachtens de leen- en pachtwet aan buitenlandse landen ge geven sinds V-J-dag thans in totaal 2.075.459.880 dollar bedraagt. De hulp is thans beëindigd. De totale hulp krachtens Leen- en Pachtwet gedurende de oorlog en na de oorlog bedroeg, naar werd meegedeeld. 50.243.996.000 dollar. De controle over de Donafi. De V S. hebben aan Rusland. Engeland n Frankrijk verzocht de beslissingen ver de toekomstige controle over Donau tot aan het eind van dit jaar te stellen Aardig huwelijksgeschenk voor Prinses Elizabeth. Vijf duizend Engelse kirtderen zijn door de Belgische regering uitgenodigd him Paasvacantie in België door te bren- is een huwelijksgeschenk aan prinses Elizabeth. De prinses zal een deputatie van tien der uitverkoren klei en in haar paleis ontvangen. Communistisch Congres te Berlijn. Te Berlijn is een, door de communisten gesteund, 3-daags Volkscongres voor „eenheid en een rechtvaardige vrede" begonnen, met afgevaardigden uit geheel Duitsland. Wil Argentinië alleen met tlgen schepen werken? Ass. Press, meldt dat Argentinië alle i- en uitvoer door andere dan Argen tijnse schepen verbiedt. In bevoegde kringen te 's-Gravenhage is hiervan niets bekend, men betwijfelt het of Argen tinië wel ln staat zal zijn. een dergelijk vérbod uit te voeren. Aardappelenactie voor Duitsland Voor de actie van de Caritas Missie Sittard om 2000 ton aardappelen onder Nederlanders in Duitsland te verdelen, reeds f 175.000 aan schenkingen vangen. De eerste 5 schepen zijn vertrok- Sport en Wedstrijden Lisse NCRV-ontspanningsavond Gisteravond werd ook in onze gemeente de Qveral bekende NCRV-ontspannings avond gehouden. Het gezelschap „Vrij en Blij" kon helaas niet optreden. Dr Ruys Geref. pred, plaatste de Christelijke roepverenjging in het centrum van zijn openingswoord. Het is jammer, dat ook op het gebied van de radio velen aar knoeien zijn, aldus spy. Verder genieten er tallozen van de radio, maar daadwer kelijke steun wordt niet verleend. De NCRV heeft recht op onze steun. Na dit openingswoord werden de films ver toond: ..Een hand vol rijst" en „In vol bedrijf". Ook was er nog een raadselfilm. De aanwezigen genoten van dfe beelden. „Ik wist niet, dat de studio er van bin nen zo uitzag", sprak een juffrouw. Zij was kennelijk met bewondering vervuld. Na uitreiking van de prijzen sprak ds mr G. A. Alma een kort woord. Laten wy met de NCRV werken aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. J aarvergadering. De hengelsportvereniging 1PAdvendo". hield o.l.v. haar voorzitter, de heer A. Vaneveld, haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Vanevel^, J. Duinmeyer en P. Eveleens herkozen én gekozen de heren J. Ka- en W. Maarschalk. De rondvraag leverde zoveel op, dat een tweede bij eenkomst zal moeten plaats hebben. De collecte voor „Pro Rege" in de Ned.-Herv. Kerk heeft f 170.50 opge bracht. Tot lid van de cömmissie van be heer der Geref. Kerk werd benoemd de heer M. Montagne- i Wassenaar In de Chr. Nationale School aan de Herenweg werd dezer dagen een ouder avond gehouden, in tegenwoordigheid de weth. van Onderwijs. De heer G. Mekkink, vice-voorzit ter van het school bestuur, hield een inleidend woord. Het hoofd der school, de heer B. Roelevelt, gaf vérvolgeos in vogelvlucht een over zicht van de stand van het onderwijs. Mevr. A. de Lange-Hoogeniboom, school- tandartse, hield een interessante causerie Orver de tandverzorging .Tot slot bezich tigden de ouders het werk van hun kin deren. Door B. weid aangifte gedaan van diefstal van eon rijwiel vanuit de Rooms- Katholieke School uit de Van Heecke- renstraat. B. die invalide is is hieidoor grote moeilijkheden gebracht daar dit rijwiel speciaal voor hem was verbouwd. De caféhouder V. alhier 'die zijn echtgenote ernstig had mishandeld, werd door de politie aangehouden. De conitact-commissöe voor militai- organiseert op 22 Maart 's avonds om ur in de Zijllaan-kerk een wijdings- dienst waar als spreker zal voorgaan de vlootprediikant ds J. D. Koers. Medewer king wordt verleend door Emma Brink manOpetz, viool, Gerrit Wielenga, orgel en het dubbel-mannenkwaitet uit Voor buig. Italië verwerpt Russische eb ln een ln straffe bewoordingen gestelde verklaring, heeft Italië een door Rusland geëiste herstelbetaling van 100.000 dollar verworpen. Verder wordt Rusland er vat beschuldigd een deel van de Italiaanse in dustrie uitsluitend voor de Sovjet-Unie te willen gebruiken. Op 23 Maart wordt in één der loka- n van de Openbaar School een open bare les gegeven. Om 8 uur volgt daarna een ouderavond. Bij de uitreiking van bonkaarten 806 worden wederom schoenenbonnen uitge reikt aan personen, die onder de z.g .kinderregeling" vallen. Het betreft hier kinderen, geboren in de maanden Jan., Februari en Maart van één der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede kinderen, geboren in de maanden Maart, April en Mei 1947. De scho'enbonnen worden uitgereikt tegen inname van bon 606 van het inleg vel, behorende bij de T.D. van het kind. Voor het afhalen van de schoenbonnen wordt verwezen naar de algemene publi catie „Uitreiking bonkaarten 806". Dezer dagen herdacht de heer J. Strik, landarbeider by W. A. van Reeuwijk, zijn zilveren jubileum. Bij deze gelegenheid werd door de voorzit ter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de heer J. Janse, het diploma voor de Landbouw uitgereikt. Van zijn patroon ontving de heer Strik «een ge schenk onder couvert. SCHAKEN Om het persoonlijk kampioen- schap van de L.S.B. Demmendal stfht gelijk met Idema. Gisteravond werden in „De Doelen slechts afgebroken partyen gespeeld oi het persoonlijk kampioenschap L.S.B. Demmendal had een zeer goed avond, daar hij zowel van mr Mulde als van yan der Nat wist te winnen- staat hu gelijk met Idema. die ook 3 3 behaalde. De overige uitslagen wat Groep D: M. OptendreesJ. Paddin Vi—J- Padding—B. Ouwerkerlj 0—1 WATERPOLO. LZC I—ZIAN 2 2—S. In een enthousiaste wedstrijd hebbe onze stadgenoten een onverdiende nedet leeggeleden, mede door het feit dat d gelijkmaker werd gescoord toen keepe Mdolenaar via zijn handen de bal de paal wist te stoppen en ter toch doelpunt gaf. Over de wedstrijd zelf het volgend* Uitermate snel waren de aanvallen va de teenpartij, maar correct werden dez afgeslagen, totdat een onverwachts scht keeper Moolenaar verraste (01). Ee achterwaarts schot van Elzinga deed Lu jammer genoeg. vanv richting veranderei waardoor de bal ver naast vloog, werd hierna sjerker en alleen door g« lukkig doelverdedigen van de Zian-ke< per werden doelpunten voorkomen. De tweede helft begon met een LZ0 ovèrwicht en juist, toen Ydens was opgt zwommen, wist Lut met een doorslagb; de partijen op gelijkevoet te bren|e (1—4). Rustig speelde de thuisclub der en waarlijk het gelukte Versluis vi de Zian-keeper in te schieten (21). Zia gaf zich niet gewonnen en toen een scho van de midvoor door keeper Moolenaa werd gestopt, gaf de grensrechter tod doelpunt (2—2). LZC kreeg daarna no fraaie kansen, die echter niet werden b« nut. Met een doorslagbal verovfffde ZIA] een 2—3 voorsprong, die zy afstond. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. LEIDEN, 17 Maart Groent envedling Kroten I 1.503.90, gele kooL 69, rodi kool 924, spruiten 670, boerenkoo —15, winterpeen 1126, peterselie 10- I, prei I 3759, II 3240, raapstelea 2526, rabarber 2830, selderie 7.80, knolselderie I 16, H 7, sla I 8—KL H 6- 10, stoofsla 4065, spinazie 3030, 24—55, witlof I 35—64, II 16—51, gékook te kroten 618, waspeen 1725. ftIJNSBURG, 17 Maart- Groenten veiling. Uien 2442, waspeen 28.50—34 kroten 77.50, knolselderie I 232$ H —16. KATWIJK AjD. RAIJN, 17 Maart. Groentenveiling. Waspeqn I f 24.7S- 34.50, II f 18.75—20.50. breekpeen f 19.2< rode kool f 28, gele kool f 6 609.7( spruiten f '41109, kroten f 1.504.25, wit lof I f 45—58, II f 2015, uien f 45—47 spinasie f 37, prei I f 45—47, II f 18, alle per 100 kg. SCHERPE DALING OP DE «NEW YORKSE BEURS Door toenemende internationale span* ning, conflicten in de kolenmijnen vleesconservenindustrie had de Ne^ Yorkse effectenbeurs Dinsdag de grootst daling van de maand. Staal-, auto-, vlieg tuig- en andere industriële waarden nO' teerden 1 tot 3 dollars lager. Amsterdams Beursaverzicht Amsterdam, 17 Maart Het ziet er naar uit, dat zolang de han del in claims Philips voortduurt, de beui hiervan sterk het stempel zal draget waardoor de andere hoeken op de achter grond geraken. Gisteren werd de twe millioen-gulden in aandelen nog niet ge haald, -een groot verschil -derhalve me enige weken geleden, toen een record dag van 5 millioen gulden werd geboekt Het aanbod in claims Philips blijft houden, zowel van buitenlandse als bin nenlandse zijde, zodat bij opening ruin f20 beneden het vojrig slot-werd- teerd op f558, waarna een herstel to f568 volgde. De affaire was in deze af deling weer van levendige aard. Iets min der druk ging het toe in de aandelei Philips, die na luiere opening het peil val gisteren weer bereikten. De markt der Ind cultuurfondsen hat •n zeer rustig verloop, doch de koers afwijkingen bleven zeer beperkt, alleer H.V.A. wist zich ten kleinigheid te heffen. Op de scheepvaartmarkt verb© terden aandelen Scheepvaartunie 4 pet. Van Ned. staatsfondsen bleef de con> verslel'ening 1947 op 98H practisch veranderd In de binnenlandse dollar- komen met ingang van heden twee noteringen tot stand. De z.g. oude obligatiën (de per 1 Maart 1948 geplaat ste schuldbekentenissen, welke meedoen de 1 Mei a.s beginnende aflossing) noteerden 104-& en de z.g. nieuwe obli- gaties_(geplaatri pa 1 Maart 1948) noteer den 104V4. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medegedeeld door de Ver. v. d. Effectenhandel 5 bieden laten ged. en bieden t ged. en laten WOENSDAG 17 MAART 1948 OBLIGATIëN VJC. 2.30 u. t 1000 1938 3—3^100^ 100* f 1000 1947 3—98%1 9Sft Dollarlening '471043A 104A f 1000 NWS 81 8114 f 100 Spaarcert.... 100»,4* 10014' N.-Ind. f 1000 7A3 96 96Va' Denemarken 38 4 9814* 9914' A'dam 1 '37 314-100A Haag I '37 3',4 ...10044 Rotterdam '37 314 9914 99IV Z.-HolL "38 H ...1001b 100^ Fr. Gr.' Hyp. 314100 100 Nat. Hyp. 314 97 West. p. L V. 814100 100 Bergh Jurg. 314... 103 103 Leverszeep 314 10314 104 CockertL 102U* 10214 Bataafsche 314 ...10214 102% Wagon L. 4 9314 9214 N.-I. Spw. '37 814 67* 314 A'dam '47 ...100^ 100 314 Koninklijke... 103% 10314 AANDELEN A'damsche Bankl68% 168% Holl. Bank Unle242% 241% Ned. Bank t 1000156 156% Rotterd. Bank ...168% Twentóche Bk C.185 N.W. Pac. Hyp.b. 113.14 110% Emballage Houth. 147 145% Heemaf N. V192* 188% Holl. Kunstz. Ind.233 233 Int. Beton 169 lè6% Ned. Gist434 434* Nijma 284% 283 Rott Droogdok 36914 370% Stokvis 175 172 Stork en Co149% 148 Ver. Chem. Fabr.213 210% Wencspoor 190* 187% Wyers 235 233 Om Smelt. C. 50% 48% Afiaconda C. 31% 31% Bethl. Steel C. 97% Chrysler C. ...„.113',* Gen. Motors C. 53% Int Nickel C. 2514 Kennecott RC 47' 46% N.-Am. Rayon C. 34 34 Rep. Steel C. 23% 23% St Brandts C. 5% 5% U S Steel C. 71% 69% AN 1. EL Mij... 120% 120% N.-I. Gas Ml) 119% 119%* Am Tel. H. C.154% City Service C3414* 34* Born. Sum. Mij „..147% H7fl Cur. Handel My.331 832 Int. C. Hv. ...200 201* Linde Teves 148% 152* Cont. Oil Comp. 51 50 Mid. Cont C. 42%* Philips C60 58% Shell C31%* 31* Tide Water C.-19%* 19* Telagapat 70 78% A'dam Ballast ...168/ 164% Gem. Eigendom... 173 ^outh. W. Pontl42% 142 Thomsons Hav....l79 Dell 73% 74* Ned.-Ind. Sp.w..„ 31% 30% Baltimore C. N. L Centr. C. I Pennsylv. C1 South. Pac. C. i Canada Pie Sem Cher A. 1 Voorlopig genoteerd ert Heyn „.„.190 188* eke 146 146' Kunstz. Ind 184%t 183 Lympf 172 Herstel 10214 102% Am. Vredestl72ü m. Fittingf. 11314 112% Walvisvaart 122 121% h.v.224 225 228 228 .„.170 1711 tnb- Organ. 204 203 I Schokt „178 177% Ned.-Ind Bank 127% 130 N Hand MU eva 165% 165% A K. O 184% 183% Sergh's J Fab 312% 311 Van Berkei 136 137% Talvé C v A 223 220% Centr Suiker MU 230 Telder Zoon.. 170% - Hoogover C A 223 227% bever BrCv A 325 32514 Ned. Ford Autom 388 380 Kabel 311 311* Philips A292 290 WlJt Feyenoord.. 232 228% B1111 ton 2 502 503 Dordtsche Petr 327% 328 Kon Petroleum 358 350 A'dam Rubber 183% 183% 153% 155* '-28% Dell-Ba» Rubber 127 O.-Java Rubber 921. SerbadJ Rubber 92 92',! Holl Am LJJr 223 223 Java-Ch.-Jap J. 164 K. N. S. M. 194 1Ó4 K. Paketvaar» 173% 179 N Scheepv Unie 193 1971 Rott Lloyd 180% 183 MU Nederland 192 192% H V A255 526% Java Cult M«.. 113% U4% N.-I Suiker Unie 121 122% Vorstenlanden 69 591) DeU-Bat Tabak 180% l83t Dell-Mij Tabak 216 218t Senembah Tab 182 182

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 4