sAhatogek een. DONDERDAG 18 MAART 1948 De 10 artikelen van het te Brussel getekende Vijf-mogendheden-pact (Vervolg van pag. 1) Het Vijfmogeodlheden-paot wordit voor afgegaan dloor een preambule, waarin de vijf staatshoofden verklaren, besloten te bun vertrouwen te bevestigen, im de fundamentele rechten van de mens, in de waardigheid en de betekenis van dè menselijke persoonlijkheid, en in de ove rige beginselen gehuldigd in het Hand-' vest von de Verenigde Naties, de democratische beginselen, de per soonlijke en staatsburgerlijke vrijheid, de constitutionele tradities en de eerbied de wet, welke bun gemeenschap pelijk erfdeel vormen, te versterken en te handhaven, in deze geest de economische, sociale i culturele banden, die hen reeds ver binden, nauwer aan te halen, loyaal samen te werken en hun po gingen te verenigen om in West-Europa heohte grondslag te leggen voor de wederopbouw der Europese economie? elkander bijstand te verlenen in over eenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties, om internationale vrede en veiligheid te handhaven en weerstand te bieden aan iedere aanvals politiek, de maatregelen te nemen, die nodig geacht worden in geval van hervatting van een aanvalspolitiek van de zijde van Duitsland, geleidelijk in hun streven andere sta al te betrekken, die bezield zijn door de zelfde idealen en de zelfde doeleinden beogen, waarin zij tenslotte de wens uit spreken daartoe een verdrag te slui ten, dart hun samenwerking op eco nomisch, sociaal en cultureel gebied, als mede de organisatie van hun collectieve zelfverdiedtigirag regelt. ARTIKEL I Overtuigd van de nauwe gemeenschap harer belangen en van de noodzakelijk heid zich aaneen te sluiten teneinde het economisch herstel van Europa te be vorderen, willen de Hoge Verdragsluiten de Partijen haar economische activiteit op dusdanige wijze organiseren en coör dineren, dat deze het grootst mogelijke resultaat zal opleveren, door opheffing tegenstellingen im haar economische politiek, door harmonisering vam haar productie, en door ontwikeling vam haar omdlerlinge handelsverkeer. De samenwerking beoogd [im het vorige lid, die met name zal worden verwezen lijkt door de Consultatieve Raad voor zien im artikel 7, zal er niet toe leiden, dat op het terrein vam de werkzaamheid vam amdere economische organisaties waarin de Hoge Verdragsluitende Par tijen zijn en zuilen zijn vertegenwoordigd, dubbel weik wordt verricht en de arbeid dezer organisaties wordt belemmerd; in tegendeel zal zij de werkzaamheid dezer •gamisaties tem goede komen.. ARTIKEL II De Hoge Verdragsluitende Partijen ■uilen gemeenschappelijk er naar streven, zowel langs de weg vam rechtstreeks jverleg als in de gespecialiseerde orga- 'sisatdes, de levensstandaard vam hun vol- an te verhogen en op harmonische wijze i nationale werkzaamheden op sociaal rrein te bevorderen. De Hoge Verdragsluitende Partijen zul- n met elkander overleg plegen tenein- zo spoedig njogelijk de aanbevelingen kunnen toepassen op sociaal gebied af komstig van gespecialiseerde organisaties, met welke aanbevelingen zij in deze or- saties zich hebben verenigd en die direct practisch belang zijn. Zij zul- ernaar streven onderling zo spoedig mogelijk overeenkomsten te sltiiten be- Tefende de sociale zekerheid, ARTIKEL III De Hoge Verdragsluitende Partijen zullen gezamenlijk ernaar streven om hun volken een dieper begrip bij te brengen de beginselen, die - ten grondslag n aan hun gemeenschappelijke be schaving em om culturele uitwisselingen te bevorderen, met name door middel onderlinge overeenkomsten, nen vormen, waar deze zich ook t doet, omtrent de aan te nemen houding en de te nemen maatregelen in geval hervatting van een aanvalspolitiek Duitsland of omtrent elke toestand, die de economische stabiliteit in gevaar ARTIKEL VUL Getrouw aan haar besluit om haar ge schillen slechts langs vreedzame weg te beslechten, komen de Hoge Verdragslui tende Partijen overeen, onderling de volgende bepalingen toe te passen: De Hoge Verdragsluitende Partijen zullen, zolang dit Verdrag van kracht is, alle geschillen beoogd in Artikel 36, lid 2, van het Statuut van het Internationaal Gereqhtshof beslechten door deze v het Hof te brengen, enkel onder de serves die ieder handgemaakt mocht hebben bij de aanvaarding van de bepa ling inzake de verplichte rechtspraak, er zulks slechts zolang die reserves zullen worden gehandhaafd. De Hoge Verdragsluitende Partijen zul len bovendien alle andere geschillen dan die. voorzien in Artikel 36, lid 2, van hef Statuut van het Internationaal Gerechts hof, aan een verzoeningsprocedure on derwerpen. Indien het geldt gemengde geschillen, waarvan enige elementen aan verzoening, en andere aan rechtspraak zouden zijn onderworpen, zal iedere Partij bij het geschiLhet recht hebben te eisen, dat dr rechtenijke beslissing inzake de rechts kwesties aan de verzoeningsprocedure z voorafgaan. De,'bovenstaande bepalingen makei geeninbreuk op de voorschriften of overeenkomsten, die een andere wijze van vreedzame regeling voorschrijven. ARTIKEL IX. De Hoge Verdragsluitende Partijen kunnen, na gemeen overleg, iedere an dere staat uitnodigen tot dit Verdrag toe te treden op de voorwaarden, die tussen haar en de uitgenodigde staat zullen wor den overeengekomen. Iedere aldus uitgenodigde Staat kan partij worden bij dit Verdrag door de nederlegging van een akte van toetreding bij de Belgische Regering. Deze Regering zal de andere Hoge Ver dragsluitende Partijen irt kennis stellen de nederlegging van iedere akte van in# ARTIKEL X. Dit Verdrag zal bekrachtigd worden en de akten van bekrachtiging zullen zo spoedig mogelijk worden nedergelegd bij de Belgische Regering. Het Verdrag zal in werking treden op de datum van de nederlegging van de laatste akte van bekrachtiging en zal ge durende 50 jaren van kracht blijven. Bij afloop van deze 50 jaren zal iedere Hoge Verdragsluitende Partij het recht hebben aan het Verdrag, voorzover haar betreft, een einde te maken, op voor waarde dat een daartoe strekkende ver klaring een jaar tevoren ter kennis is gebracht aan de Belgische Regering. De Belgische Regering zal de Regerin- gen':der andere Hoge Verdragsluitende Partijen kennis geven van de nederleg ging van iedere akte van bekrachtiging alsmede van iedere opzegglfcgsverklaring. CONFLICT TUSSEN SIGARETTEN- FABRIEKEN De Raad van rechtsherstel te Den Bosch zal binnenkort uitspraak doen in de eis de Sigarettenfabriek ..Crescent" te Eindhoven aan de Sigarettenfabriek „Bro ches" te A'dam om de f 65.000, die ..Cres- in oorlogstijd had betaald voor van machines en bedrijfsvoor raad van de „Broches" aan „Crescent" terug te geven, nu voorraad en machines A'dam zijn teruggekeerd. De over- zou in oorlogstijd zijn geschied om de „Broches" uit handen van de Duit sers te houden. Het voornaamste artikel De kern van het verdrag wordt gevormd - door artikel IV, luidende als volgt: Indien een der Hoge Verdragslui tende Partijen het voorwerp zou zijn van een gewapende aanval in Euro pa, zullen de andere Hoge Verdrag sluitende Partijen, in overeenstem ming met de bepalingen Van Artikel 51 van het .Handvest, aan de aldus aagevallen party alle militaire en andere hulp en bijstand verlenen welke in haar vermogen ligt. ARTIKEL V Alle maatregelen genomen ter toepas sing van het vorige artikel moeten ter stond ter kennis worden gebracht van d< Veiligheidsraad. Zij zullen worden opge heven zodra die Veiilwgiheadsraad die r dige maatregelen zal hebben genomen de internationale vrede en veiligheid handhaven of te herstellen. Dit verdrag maakt geen irfbreuk op de verplichtingen, welke voor de Hoge Ver dragsluitende Partijen voortvloeien (uit de bepalingen van het Handvest 'der Verenigde Naties.'Het zal niet worden uitgelegd als in enig opzicht het recht de plicht van de Veiligheidsraad aan tastend om,' overeenkomstig het Hand vest te allen tijde op „te treden op de wijze, die hy nodig oordeelt om de inter nationale vrede en veiligheid te hand haven, of te herstellen. ARTIKEL VI. De Hoge Verdragsluitende Partijen verklaren, ieder voor zover haar betreft, dat geen der verbintenissen, op het ogen blik van kracht tussen haar en een der andere Hoge Verdragsluitende Partijen of met een derde staat, bi stryd is met de bepalingen van dit Verdrag. Zij zullen geen bondgenootschap aan gaan en aan geen coalitie deelnemen, ge richt tegen enige andere Hoge Vedrag- sluitende Party- ARTIKEL VH Ten einde onderling ovërleg te plegen omtrent alle vraagstukken, die het ori- derwerp.van dit Verdrag uitmaken, zul len de Hoge Verdragsluitende Partijen een Consultatieve Raad instellen, die al dus zal worden georganiseerd dat hij zyn werkzaamheid permanent kan uit oefenen. De I^aad zal bijeenkomen telkenmale j z 'ks nuttig zal achten. Op verzoek van een harer zal de Con- lultatieve Raad onmiddellijk worden bij eengeroepen teneinde de Hoge Verdrag- •luitende Partijen in staat te stellen over leg te plegen omtrent elke toestand die een bedreiging voor de vrede zou Last Tan zenuwen? toetreding. Ll^.lLLPj.ucü.tf.l 1- £1- '^.^'7^—<g. Vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid De grondtrekken van het\ Koninkrijk Aan de Ronde-tafelconferentie met de West zijn de zestien volgende resoluties voorgelegd, die in de openbare zitting welke vandaag is begonnen, behandeld worden voordat de conferentie zal wor den verdaagd. In het kort komen ze hierop neer: I. De nieuwe naam van het Koninkrijk il zijn: „Verenigd Koninkrijk- der Ne derlanden". Het zal berusten op vrijheid, gelijkwaardigheid en gebondenheid, d.w.z. zelfstandigheid in inwendige aangelegen heden, medezeggenschap in gemeenschap pelijke en gemeenschappelijk staatsver band onder H.M. Koningin Wilhelmina en Hare wettige opvolgers. II. Rechtstreekse betrekkingen van het Koninkrijk met Indonesië en opneming van de delen van Indonesië die dit wen sen in het Koninkrijk. III. Uitwerking van een rijksgrondwet met inachtneming der door de conferentie aangenomen beginselen. Totstandkoming daarvan l^ngs democratische weg en in overeenstemming met elkander. IV. Gemeenschappelijke aangelegen heden zullen zijn: a. de Kroon; b. hand having ryksgrondwet, rijkswetten en rijksbelang; c. menselijke rechten en vrij heden; d. waarborg van democratisch staatsbestel in alle landen; e. nationaliteit Dr Beel in de Tweede Kamer: Door Vijflanden-pact de mogelijkheid van neutraliteit prijsgegeven Vanavond begint het debat over de Regeringsverklaring (Van onze Parlemenitsredacteur) Met een korte rede, onder grote stilte aangehoord, heeft de minsiter-president, dr L. J. M. Beel gistermiddag om half zes aan de leden der Tweede Kamer aange boden de Nederlandse tekst van het toen juist te Brussel door minister Van Boetze- laer en de Nederlandse gezant in België, de heer Van Harinxma thoe Slooten onder tekende Vyfmogendheden-pact. De tekst van dit verdrag, gesloten tus- >n Nederland, België, Frankrijk, Luxem burg ep Groot-Brittannië. treffen de lezers elders aan. Dr Beel wees op de grote betekenis van dit verdrag, dat om. voorziet in wedarzijdse militaire en andere bijstand in ^eval van een mili taire aanval in Europa, voor de gehele verdere ontwikkeling van dit wereld deel. De vijf staten geven hiermee de moge lijkheid van neutraliteit, die onder het Handvest der Ver. Naties bij onenigheid der grote vyf (vetorecht!) althans theo retisch nog bestaat, prys, waartegenover zy echter, bij een aanval in Europa, van de onmiddellijke bijstand der overige verdragstaten verzekerd kunnen zijn een zekerheid, die het Handvest niet ver schaft. Voorts wees de minister-president op het aandeel van de Benelux-landen in de voorbereiding van het verdrag. Zij zijn van oordeel geweest, dat voor de vijf landen, die in zo hoge mate zich door gemeenschappelijke politieke, econo mische. culturele en geestelijke opvat tingen kenmerken, het ogenblik gekomen was, zich nauwer aaneen te sluiten, ten einde aldus een kern te vormei^ tot be scherming van hun gemeenschappelijke beschaving en ter bevordering van hun gemeenschappelijke belangen. Het stemt tot voldoening, dat dit stre ven der Beneluxlanden succes heeft gehad. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en de be scherming van de belangen der West- Europese staten, het richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt in tegendeel bjj te dragen tot een harmo nische ontwikkeling der Europese samen leving. Toetreding van andere staten is geens zins uitgesloten: wel echter menen de Beneluxlanden. dat eerst de aaneenslui ting der vijf staten zich moet consoli deren en verdiepen, alvorens tot uitbrei ding kan worden overgegaan. Het middel daartoe is gegeven in de vorm van een Consultatieve Raad, die door de vijf sta ten zal worden gevormd. De organisatie daarvan zal terstond ter hand moeten worden genomen. Ook bij een bedreiging van de vrede b ai t e n Europa in welk geval geen automatische verplichting tot bjjstand bestaat biedt deze Raad de gelegenheid tot onverwijld overleg. Het verdrag zal de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk in de vorm van een wetsontwerp ter goedkeuring worden aangeboden. Vanavond om 8 uur zal over de Rege ringsverklaring in de Tweede Kamer worden beraadslaagd. Tegelijk is dan de orde de interpellatie-van der Goes van Naters (Arb.) over het buitenlands beleid in Benelux-verband- burgerschap; f. buitenlandse betrek kingen; g. verdediging; h. inwendige vei ligheid van het Koninkrijk; i. onafhan kelijkheid der rechterlijke macht, o.a. door benoeming in het algemeen door de Kroon, concordantie van het recht; j. am nestie en abolitie; k. culturele betrekkin gen; 1. immigratie; m. buitenlandse eco nomische en financiële b.etrekkingen; n. interregionale economische en financiële betrekkingen; o. overleg over munt, geld, bank en deviezenpolitiek; p. auteursrecht, industriële eigendom en octrooien; q. in ternationaal en interregionaal verkeer; r. uitgaven van het Koninkrijk door dek king; s. economische weerbaarheid door onderlinge hulp en bijstand. V. Onderling contact der landen. VI. Vaststelling van landsgrondwetten. VII. Instelling van rijksregering onde: onschendbare Koning* en verantwoorde lijke ministers, door de Koning te benoe- en. waarvan minstens een voor' Surina- e en een voor de Antillen. VIII. Instelling van adviserende rijks raad, paritair samengesteld, op aanbeve ling te benoemen door de Kroon, die ge hoord moet worden bij bestuursgeschil- len en vernietiging van landswetten. IX. Instelling van rijkshof door toetsing van rijks- en landswetten aan de rijks grondwet. X. Instelling van rijksparlement. be staande uit Senaat en Kamer van Afge vaardigden. De eerste bestaat uit de leden der Eerste Kamer en vijf leden voor elk der beide andere landen. De tweede uit de Tweede Kamer en de staten van beide andere landeh. De rijkswetgevende macht wordt gezamenlijk door Koning en rijks- parlement uitgeoefend. XI. Vertegenwoordigers des Konings in Suriname en de Antillen. XII. Deelneming der overzeese landen aan de buitenlandse betrekkingen. XIII. Inwendige handhaving van orde een zaak der landsoverheid. Dienstplicht wordt door landen zelf geregeld. XIV. Grondslag der nationaliteit is het Nedrlanderschap. XV. Versterking der sociale, economi sche en culturele weerbaarheid. XVI. Nader overfeg over vrijheid var onderwys. SIGARETTEN EN DIPLOMATIE. Een ambtenaar bij de Ned. ambassade in Buenos Aires had aldaar 36.000 siga retten naar Nederland gezonden en zwart verkocht, naar zijn zeggen, omdat geld nodig had om te trouwen. Door de Haarlemse politierechter is hij tot 5 mnd. gev.straf veroordeeld. De rechter wilde er rekening mee houden, dat de carrière van deze man door deze affaire is woest. Tweede Kamer dringt het vrouwen kiesrecht aan Suriname op Communisten vertegenwoordigen geen Ned. standpunt (Van c Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag haar goedkeu ring gehecht aan de wetsontwerpen tot wijziging van de staatsregelingen van Suriname en Curasao, nadat door aanneming van een amendement-Tendeloo (Arb.j aan de Surinaamse en een amendement-De-Kort (KVP) aan de Antlllaanse vrou wen het algemeen kiesrecht was verzekerd. Van de beantwoording door minister Jonkman van de sprekers van eergiste ren vermelden wij slechts, dat hy, op een vraag van de heer Wagenaar, waarom er geen communist ter ronde-tafel-conferen tie was afgevaardigd, ten bescheid gaf, dat de Regering zich op het standpunt stelt, dat bij de keuze van personen, die deel moeten nemen aan conferenties over Staatkundige hervormingen, zy zich slechts kan wenden tot mensen, die ge acht kunnen worden een Nederlands standpunt in te nemen en dat de erva ring heeft geleerd, da{ dit met de com munisten niet het geval is. Uiteraard vond Gerben Wagenaar dit een „be vreemdend" standpunt en een „onbewe- •n" beschuldiging! Zoals men weet was in de wetsontwer pen neergelegd de mogelijkheid van al gemeen kiesrecht voor mannen en vrou- de laatsten was de be oordeling van deze mogelijkheid overge laten aan elk gebiedsdeel zelf. Met name mej. Tendeloo (Arb.) wilde echter In de vastgelegd zien, dat de dames zon- meer algemeen kiesrecht moeten hebben. Minister Jonkman achtte dit ech. by uitstek inwendige aangelegen heid, vooral voor Suriname, waar de verhoudingen inderdaad 'tot voorzichtig heid manen. Bij de behadeling van de in de aanhef genoemde amendementen kreeg de bewindsman volledige steun van de heren Tilanus (C-H.) en Meyerink (A.R.) Deze hadden op zichzelf niets tegen vrou wenkiesrecht, dooh wilden de principiële het gehele wetsontwerp vast houden, n.l. dat over dergelijke interne zaken door de landsorganen dient te worden beslist. Daarbij komt, dat met name de Staten tn Suriname zelf hebben geadviseerd, t.v. het vrouwenkiesrecht voorzichtig te zijn. En terecht, wanneer men bedenkt, dat dit gebiedsdeel door de eeuwen heen in meerderheid Oosterse bevolking heeft gekregen, waar de vrouw in een geheel andere positie staat dan in de Westerse samenleving. Ten aanzien van Curasao ligt deze zaak iets anders: Daar staat de vrouw op Westers plan. Maar -mej. Tendeloo moest en zou haar Westerse ideeën over de vrouw over planten in de Oosterse sfeer vam Suri name, en het gelakte haar, het grootste deel der mannen in de Kamer mee te krijigen. Waarmee zij Suriname opsoheep- regeldng, die daar hoogst waarschijnlijk dioor de meerderheid niet wordit gewaardeerd, maar toch door Ne derland wordt opgelegd. Ondanks aille „progressiviteit" in wezen een uiting van kolonialisme! Het amende- werd aangenomen met 57 tegen 19 (tegen C.H., AR. en enige P. v. d. A.). Het amendement-Kort (K.VP.), dat vrouwenkiesrecht voor Curasao recht streeks in de wet bracht, werd zonder t Touwslagerswiel van Michiel de Ruyter Het toujvslagerswiel van de gebr. Lampsins te Vlissingen, waar „in zijn blauwgeruite kiel" Michiel de Ruyter aan gedraaid heëft, is van de 18e eeuw af het eigendom van het Museum van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Met de overbrenging van de zetat van dit genootschap van Vlissin gen naar Middelburg is ook dit wiel uit de stad van Bestevaer Michiel ♦verdwenen, met nog meer door dit museum aangekochte „Ruyteriana", zodat Vlissingen thans vrijwel, geen tastbare herinneringen aan de grote zeeheld meer bezit. Tot vreugde van Vlissingen zal thans het wiel in bruik leen worden afgestaan aan het Gem. Museum van de Scheldestad. STUDIEVER. S.G.P. TE LEIDEN BIJEEN. Het landelijk verband van studiever. der Staatkundig Geref. Partij, heeft te Leiden een bijeenkomst georganiseerd, waar gistermiddag ds P. Zandt sprak over „Waarom Staatkundig Gerefor meerd?" eq gisteravond, drs J. C. Höoy- kaas het onderwerp „Het Roomse ge vaar" behandelde. DERTIENHONDERD VROUWEN EN KINDEREN NAAR INDIK. Gistermiddag zijn met de „Johan van Oldenbarnevelt", onder kapitein G. A. Man, 800'Vrouwen en 500 kinderen, onder de 12 jaar, naar Indië vertrokken. Uitge breide maatregelen zijn genomen tegen besmettelijke ziekten en talrijke verpleeg sters gingen mee voor de verpleging dei kinderen. stemming aangenomen, met aantekening, dat de AR. en de C.H. (met uitzonde ring van j'kvr. Wtrtewaa-11 van Stoetwe- gen) tegen waren. Voorts nam de Kamer nog enige wets ontwerpen en conclusie» zonder debat aan. Zo werd de wet op de Oommissie- Generaal met een hamerslag naar het rijk der schimmen verwezen, de nieuwe re geling van de reiskoeten van leden der Staten -Generaal en van de verblijfkosten der Eerste Kamerleden aanvaard en het verdrag met België en Luxemburg inzake de wijnbelasting goedgekeurd. Oud-min. Huysmans t (Van c i Parlementtredmeteur). Vannacht is. 45 jaar oud. in het zieken huis St. Joannes de Deo te "s-Gravenhage overleden dr G. W. M. Huysmans, oud- minister van Economische Zaken. Het was bekend, dat de gezondheidstoe stand van dr Huysmans de laatste tyd opnieuw was achteruitgegaan. In Septem ber 1947 moest hij voor een operatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Er volgde echter geen algeheel herstel, zodat minister Huysmans op 13 Januari j 1. ge noodzaakt was. ontslag te vragen. Enige tijd geleden moest hij opnieuw in het ziekenhuis worden opgenomen, waar H.M. de Koningin hem nog heeft bezocht. Eerst in het laatste kabinet-Gerbrandy als minister van Financiën en later in het kabinet-Beel, heeft dr Huysmans zijn vaderland gediend. Vooral als ihinister van Economische Zaken stond hij op een der belangrijkste sleutelposten. Zijn taak was niet gemakkelijk: hij moest orde scheppen in de economische chaos, waarin Nederland door de jongste wereldoorlog was gekomen. Zijn taak was bijzonder nomische ordening anders, n.l. socialisti- spher. dacht dan de r.k. dr Huyysmans. Ik Huyysmans ontpopte zich in de Staten-Generaal niet als een brillant spreker. Wel was het duidelijk, dat hij een harde werker was, die de zaken van zijn departement volkomen beheerste. Hy gaf er blijk van, er gezonde ideeën op na te houden, gebaseerd op de realiteit. Hij was wars van, alle experimenteerzucht, vooral onder de huidige, onevenwichtige omstandigheden. Hij zag het enorme be lang van het particulier initiatief, al had hij een open oog voor de fouten, die ook het vrije bedrijfsleven, zoals iedere le venskring, aankleefden. Dit alles maakte hem in de ogen van de P.v.d.A. geen per son^ grata, al had iedereen bewondering voor 's ministers werkkracht en liefde voor zijn arbeid en zijn vaderland. Wij herinneren ons de vurige pleidooien, die dir Huysmans in de Tweede Kamer hield tegenover woordvoerders van de P.v.dA., die een ongemotiveerde aanval deden op het naar hun mening uitsluitend op eigen belang uitzynde vrije bedrijfs leven. Dan raakte de bewindsman, die wars was van alle demagogie, in vuur. Het zal voor hem een troost zyn ge weest. dat hij nog bij zijn leven het werk, dat hem lief was, heeft kunnen overdra gen aan een nog jonger kracht, prof. Van den Brink, die in de korte tijd van zijn ministerschap reeds bewezen heeft te treden in het door zijn voorganger uitge stippelde spoor. Ons land heeft een goed vaderlander, een echt-nuchtere Nederlander verloren. God trooste zijn nabestaanden, die hun man en vader op nog betrekkelijk jonge leeftijd moesten afstaan. TWENTSCHE BANK HAD BEVREDI GENDE RESULTATEN. Het jaarverslag der Twentsche Bank meldt bevredigende resultaten over maar de rentewinst zal kleiner worden door afwikkeling der geldsanering, gezien 158 millioen aan geblokkeerde gelden op de balans voorkomen ei firma B. W. Blijdenstein te Londen met kleinere winstmogelijkheden werkt. Op gericht is de Twentsche Investerings-Mij met ƒ2,5 millioen kapitaal. Het winst saldo is ƒ5.627.198 (v. j. ƒ2.573.903), het dividend 7Vt (v. j. 6>, waarvan 5 keuze in aandelen of contanten en 2 contanten. „NOU ZIE IK HET" De tekenaar H. Rutgers te Hilversum, indertijd berucht om zijn radio-praatjes ..De stormer spreekt tot de jeugd", had zich voor de tweede maal voor het tri bunaal te verantwoorden, omdat de hoge autoriteit het advies van drie jaar te laag vond. R._ verklaarde, dat hij tijdens zijn opsluiting had leren inzien geheel keerd te hebben gehandeld. Op 30 Maart zal het nieuwe advies worden gewezen. De Verdoemden door H. Kingmans 43. Ach, wat weet de man er van: om een dooie slaaf bekommert zich de Turk ook al niet Voor hèm een ander. Tenslotte heeft hy goedkope en goede werkkrach ten aan hen. De opzichter, die de Duit ser begrijpt, al spreekt die zeer gebro ken zijn taal. schaterlacht. Wat een mop. wat een mop! Welja, ze zullen die zieke vent als die ziek is, want die blan ken kunnen geducht simuleren, hy weet er alles van in zyn lange loopbaan als een schoothondje behandelen en in zyn hut leggen! Wou-ie soms ook nog een medicijnmeester er by halen? Ha. ha. haEnde zweep striemt weer. Voor half dood ligt de Duitser 's avonds in zijn hut.en hy walgt van het eten, dat hem voorgezet wordtMaar de volgende dag moet hy weer vóór de ploeg. Een klein kind kan begrijpen, dat dit op de korte of lange duur spaak lopen moet. Het proces is van zeer korte duur. Blijkbaar is de man nog zieker geweest dan zij vermoed hebben De zon. die hen zo geducht kan plagen, want aan haar hitte op hun blote lichamen kunnen de meesten nog niet wennen, staat nog niet in haar zenith, als met een rochelende kreet de -patiënt, die deze morgen slaag ontvangen heeft als nooit te voren, in- akt en,de geest geeft. is even ontsteltenis, al hebben allen dit' zien aankomen. Maar de opzichters dwingen met hun zwepen tot werken. De ploeg van de dode wordt natuurlyk opgehouden, doordat de gestorvene, die middenin is, er uit gehaald moet wor- n, maar dan wordt gewerkt met elf inplaats van met twaalf man. De vaca ture wordt wel weer vervuld, als een we party slaven arriveert. Deze dode zal wel gevolgd worden door an deren Dat is het gewone verloop. De opzichtefs weten er alles van, zy ver draaien er hun hand niet om en on- doorgrondelyk blyven hun bronzen tro- j een afgelegen plaats van de uitge strekte plantage hebben een ploeg sla ven deze middag een graf te graven. En zonder een enkele plichtpleging wordt de dode er, als het cadaver van een hond, ingesmeten, waarna de zeer diepe put weer dichtgegooid moet worden en aangestampt. Ziezo, dat hebben ze weer gehad. En na een paar dagen wordt er over deze Duitser niet meer gesproken- Maar zijn dood heeft vooral Jochem zeer aangegrepen. Die wordt aanleiding tot een ernstig gesprek tussen, hem en I.emarque: dit kan hèm toch ook over komen? Ziek zyn wordt hier niet ge teld; ze laten je eenvoudig doodgaan. Hoe kan En dan Lemarque. zonder gepreek, maar sprekend als realiteit: je kunt alleen sterven, zonder verloren te zyn voor de eeuwigheid, als je gelqfft in Jezus Christus, de Zoon van God. Hy kent toch het bybels verhaal van de apostel Paulus in de gevangenis te Phi- lippi, toen die aardbeving kwam en de cipier zich van kant wilde maken, wat door Paulus verhinderd werd? Die man werd geprangd, om in wanhoop te vra gen: Lieve heren, Wat moet ik doen om zalig te worden? En toen dat eenvoudige antwoord: Geloof in Jezus Christus en ge zult zalig worden, gy en uw huis! Nu moet Weishaupt ook geloven. Hy moet afzien van zyn vroeger leven; ook zyn omstandigheden nu. Hy moet zyn handen vertrouwend in Jezus' han den leggen, zyn lot in diezelfde handen, die dragen kunnen, alleen dragen kunnenJe moet niet redeneren en piekeren, daarmee kom je niet verder, je gaat er mee achteruit Je moet alleen vertrouwen en geloven en smeken: O. God. wees my, zondaar, genadig! Dan vertelt Jochem van zyn moeder. Hy herinnert zich allerlei trekjes uit het leven van zyn vader. Hy spreekt van Lize Hackman, die op hem wachten zou om dan met hem te-trouwen. Zij heeft heeft gezegd: Jochem. verlies God niet uit het oog. Hy heeft dat wèl gedaan. Is er nu voor hem nog uitkomst, voor de trouweloze? Zie, dat is niet te ge loven „Laten we knielen", stelt Lemarque voor. Dan buigen zy gehjktydig, de aan el kaar gekluisterden. En de zoon van de tapytfabrikant uit Hessen spreekt een gebed uit, dat ook Jochem verkwikt Maar de volgende dag is hy weer in volle opstand tegen zyn lot, dat een naar zijn mening onrechtvaardig God hem op legt onverdiend. Arthur Lemarque verliest de moed niet Hy moet nu niet alleen bidden voor zichzelf, maar ook voor zyn lot genoot Opdat het deze licht Worde in de pikzwarte duisternis, die hem om geeft. En dan ziet Lemarque. hoe zyn gebed langzaam, doch zeker wordt verhoord. Jochem Weishaupt komt op de goede weg. Dan is er wel een jaar verlopen. In dat jaar zijn twaalf van de nieuw aangekomen slaven bezweken. „Wie vogt?" zegt er dan een met gal genhumor. Je kunt beter dood zyn, me- »n die, dan dit leven leiden. Maar Lemarque, die met andere ^la ven, als dit althans mogeiyk is. gesprek ken heeft zegt tot Jochem: „Als je dan ongelovig bent kun je beter dit leveo hebben. Want dan ben Je nog in het heden der genade. En je kunt je nog Bekeren, dat is een dik woord, zeg- >n ze. Maar het is dan toch maar een bijbels woord. Bekeringje moet omgezet worden. Je moet een ander mens worden. Een iHere, hoe ls het mogeiyk! die dan bidt voor de met de zweep strie mende opzichters. Op de plantage van de Turk. die vry- wel allen vervloeken. Wie lost da^ dilemma op 7 Jochem kan het nog niet „Dat komt wel", troost Lemarque. hoopvoL (Wordt vervolgd) Mensen met eeuiriVf/„ -^3 jeugd! Levenslustig en vitaal, vol werklust en geest den gansen langen dag maar ook 's avonds in huiselijke kring nog prettig en onderhoudend. Dat is het soort dat met Sana- togen gemaakt wordtl»Waar- om nog langer neergeploft, na tafel - in Üw zetel en lusteloos om te hangen, tot niets meer in staat, omdat alles en iedereen U te veel is Neem Sanatogen en wordt voor Uw omgeving weer de oude. opgewekte kameraad Ons commentaar op Brussel HET BESLUIT der Nederlandse Rege ring tot het sluiten van een verdrag met België. Frankrijk, Luxemburg Groot-Brittannië is in feite een logi sche consequentie van het bondgenoot schappelijk optreden tijdens de jongste wereldoorlog. Hiermee is vrijwillig en definitief een periode afgesloten, die ui 1940 noodgewongen werd beëindigd. n.L de periode van onze neutraliteitspolitiek. De tijd is voorljjj. dat Nederland in poli tiek opzicht op een eiland kan leven. De kern van het gehele verdrag is on- getwijf^d gelegen in art. 4. Dit bepaalt, dat. indien een der vijf landen het slacht offer "wordt van een gewapende aanval in Europa, de andere landen automa tisch verplicht zyn, alle militaire en andere hulp en bijstand te verlenen, welke in haar vermogen ligt. Dit geeft ieder der vyf landen een militaire garan tie, groter dan die, welke het Handvest der Verenigde Naties geeft. De Ver enigde Naties immers kennen het veto recht en ieder besluit, tot het verlenen militaire hulp aan een aangevallen mogendheid kan worden getroffen door het veto van één der Grote Vijf. In een dergelijk geval gebeurt er niets. Het ive Vyf-Mogendheden-Pact echter geeft bij aggressie altyd recht% op hulp. De jongste oorlog heeft duidelijk doen zien, dat Nederland bij een aanval nim- alleen stand zal kunnen houden en in de huidige wereldsituatie is neutrali teit eén fictie. De ruil van neutraliteits- mogelykheid tegen zekerheid van onmid dellijke steun is alleszins aanvaardbaar De oorspronkelyke opzet van Engeland en Frankrijk was een uitbreiding van het tegen een eventüële nieuwe aggressie van Duitsland gerichte verdrag van Duinker ken tot de Beheluxlanden. Zuiver mili tair dus. met een begrensd doel. Wy ver heugen ons er over. dat de Beneluxlan den de kwestie van samenwerking veel breder hebben gezien en dat deze ideeën in het verdrag zyn neergelegd. Al moge. als residu van de oorspronkelijke Engelse en Franse wensen, de verdediging tegen een eventüële hernieuwde aggressie van Duitse zijde hier en daar in het verdrag met name een plaats gevonden hebben, het is thans gericht tegen iedere aggres sie. en. wat veel belangrijker is. het mi litaire probleem is niet meer los gezien van de,economische, sociale en culturele vraagstukken, die de West-Europese lan den binden op grond van eei» gemeen schappelijke beschaving. Wie de tekst van het verdrag doorleest zal mogelijk teleurgesteld zijn door het weinige positieve, dat er in te vinden is. Niet vergeten moet echter worden, dat het slechts een basis, een werkprogram vormt. Het eigenlijke werk moet nog be ginnen in de Consultatieve Raad. Terecht zeide dr Beel gisteren in zijn Regerings verklaring dan ook. dat de organisatie van deze Raad terstond ter hand genomen moet worden. Het verdrag is tegen niemand gericht en toetreding is mogelyk voor iedere staat, die dezelfde democratische bescha vingsbeginselen* v.jnst te verdedigen cn te consolideren. Tneoretisch zelfs voor Rusland. Practisch uiteraard niet. want dit land geeft tot nog toe bitter wéinig reden tot de veronderstelling, dat het iets voorde Westerse democratie voelt. Toch komen wij hier op een zwak punt. De achtergrond van dit verdrag is niet denkbaar zonder het spook van de Rus sische aggressie. Een aggressie. waarte gen het Handvest der Verenigde Naties onvoldoende waarborgen biedt, juist omdat het is gebaseerd op het fata-mor- gana van een wereld zonder een aggressief Rusland, dat^door misbruik maken van het veto-recht alle»actie kan verlammen. Maar de vijf landen hebben zich in dit verdrag niet kunnen opwerken tot een bewust kiezen tussen Christelijke en anti-Christelijke machten. Zij volstaan met een negatief verweer tegen „even tuele" aggressie en komen niet tot een positieve keuze voor een gerechtigheid, die slechts op Christelyke Schriftuurlijk® basis werkelijkheid kan worden. Het po sitieve wordt alleen gezocht in een cul tivering van de West-Europese bescha ving. Dit is te betreuren. Onze buiten landse politiek behoorde zich te kenmer ken door een welbewuste keuze vóór'd® Christelijke en tégen de anti-Christelijke stromingen. Dit is het dilemma, waarvoor iedere persoon en ook iedere staat door de eeuwen heen dagelijks heeft gestaan Al is dit verdrag dan ook verre van volmaakt, daarmee is het nog niet waar deloos of verwerpelijk. Integendeel, het behoud yan de Westerse beschaving, de samenwerking op sociaal, economisch en cultureel gebied is een te groot goed. dan dat deze zouden moeten worden prijsge geven. Laten wy echter niet vereeten, dat het sluiten van dit verdrag alleen, al is het ook voor 50 jaar, ja. al was het een ..Eeuwig Edict" ons niet van alle moeiiykheden in de toekomst zal vrij waren. Alleen onder God's zegen, eellik dr Beel deze gisteren bii de aanbieding van de tekst in de Tweede Kamer afbad. *al dit verdrag bevorderlijk zijn voor het welzijn van ons vaderland en de vred® in de wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3