Studieverenigingen S.G.P. bijeen te Leiden MEER TEXTIEL IN DE WINKELS, MAAR NOG TE WEINIG IN DE LINNENKAST Bloemencorso en voortuintjes-wedstrijd LEZERS SCHRIJVEN ONS NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG IS MAART 19» Ds P. Zandt sprak over: Waarom Staatkundig Gereformeerd?" Het landelijk verband van studie verenigingen der Staatkundig Gereform. Partij belegde gistermiddag te Leiden eer vergadering, die onder leiding stond var ds P. J. Dorsman. Deze heette in zijn openingswoord speciaal welkom de voor zitter van de partij, het Tweede Kamer lid ds P. Zandt. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken, waarbij o.m. werd bepaald, dat de volgende vergadering te Utrecht zal worden gehouden, sprak ds P. Zandt over: „Waarom Staatkundig Gerefor meerd?" Wij zijn S. G., aldus spreker, omdat onze beginselen vast gefundeerd staan in Gods eeuwig Woord. God kan van elke mens eisen, dat die Hem dient en zich aan Zijn wet houdt, zowel in per soonlijk als in ambtelijk opzidht. Spr. schetste vervolgens datgene, wat de S.G.P. en de A.R.P. scheidt, zoals de opvattingen over de overheid en de Zon dagsheiliging. Wie S.G.P.-er wil worden, moet dat uit volle overtuiging worden of anders wegblijven. De partij zit niet om mensen verlegen. De plicht van de Over heid is, voor Gods Naam te waken en toe te zien op de handhaving der zeden. Spr. verweet de coalitie-regering, dat er in dit opzicht niets van haar was gegaan. Thans tracht men door invoering van sport en «bioscoop de zedenverwilde ring tegen te gaan. Men rekent met de mens en niet met God. Wie met God rade gaat, die gaat veilig. Scherp keerde spt. zich tegen het feit, dat men God op het filmdoek heeft uitgebeeld als een oude heer met een hoge hoed op. Het commentaar van de minister was alles behalve afdoende, n.L dat daarop Na gesproken te hebben over de hou ding van de S.G.P. t.a.v. de doodstraf de sociale verhoudingen, voerde spr. a dat de S.G.P. een krachtige defensie voorstaat. H ij zag geen heil in allerlei commissies en bonden, die handenvol geld kosten en waarin Gods Woord contrabande is. Frankrijk werd ontzien, maar over ons wordt de baas gespeeld. Het enige resultaat daar is: ruzies er voorbereiden van een nieuwe oorlog De S.G.P. is tegen de revolutie, omdat ze tegen het libertinisme is. Rome wekt allen op, het communisme te bestrijden. Spr. moest echter constateren, dat het communisme het weligst bloeit in Room se landen. Met Calvijn was spr. het eens: In die landen zijn schatrijke Kerken en kloosters met een doodarme bevolking, die daarvan afhankelijk is. Rome heeft- het communisme in de hand gewerkt, uit de grond gestampt, en haar bijgeloof kan het ongeloof niet keren. Tot sprekers verontwaardiging had Rome de A.-R. en C.-H. als onnuttige hand- en spandienstverleensters aan de kant gezet. Hij was er van overtuigd, dat Rome en het communisme nog eens hand Jubilea bij de N.Z.H. De heer H. v. d. Vegte, conducteur bij de N.Z.H., was 25 jaar in dienst en ter gelegenheid daarvan had te zijnen huize een eenvoudige huldiging plaats. De heer Jurrissen, directeur, die vergezeld was van de heer v. d. Vijver, chef van de ex ploitatie te Leiden, bood in hartelijke bewoordingen zijn gelukwensen aan, be nevens een geschenk onder couvert voor de jubilaris en een prachtig bloemstuk voor diens vrouw 's Middags kwam het bestuur van de jubileumcommissie feli citeren. De jubileumviering van de heer W. Wesselius. conducteur, die vandaag 25 iaar in dienst is, moest worden uitge steld wegens ziekte van de betrokkene. PRIJSCONTRÖLE VERBALISEERDE De Leidse Prijscontrole vertralaseerde ?en bloembollemkweker te Lissc wegens net verhuren vein bloembollenland voor f2 per R.R. De geoorloófde prijs be draagt f0,80 per RH. Tevens werd proces-verbaal opge maakt tegen de directeur van een brood fabriek wegens het doen verkopen door broodbezorgers en filiaalhouders van brood tegen te hoge prijs. Ambtenaren van de C.C.D. maakten proces-vérbaai op tegen de winkelier F. wegens het te duur verkopen van utility- artikelen, bijv. pannen van f2.85 voor f5. Zijn zaak zal thans vermoedelijk j Een bestuursvoorstel enige tijd moeten worden gésloten. I deling van de Ned. Bond in hand zullen gaan. De S.G.P. acht het echter beter, met Christus gekruist te zijn dan met Pilatus op de troon te zitten. Spr. besloot zijn réde met de opwek king tot de vrij talrijke aanwezigen de beginselen der partij grondig ijverig te bestuderen. „Het Roomse gevaar". In aansluiting aan de middagvergade ring werd 's avonds voor de afd. Leiden der S.G.P. in het Logegebouw, Steen- schuur 4, een lezing gehouden door drs J C. Hooykaas, Ned. Herv. predikant te Arnemuiden, over het onderwerp: ,',Het Roomse gevaar". Oj> welsprekende wijze schilderde spr. het gevaar, dat ons land bedreigt, indien de aanwas der Roomsen blijft aanhouden. Enige cijfers gaven indruk van de stijgende lijn, waarin zich deze groei ontwikkelt. Zo is bijv. meer dan de helft der schoolgaande jeugd reeds Rooms. Ook de infiltratie op het gebied der burgemeestersbenoeming! neemt toe. Het karakter van de Neder landse natie is Protestants en dat danken wy aan de Evangelietrouw van voorouders. Het is Rome, die dit erfgoed bedreigt. Waakzaamheid en trouw aa beginselen zijn, aldus spr., de krachten, waarmede wij moeten palstaan, om het Roomse gevaar te keren. Huisvrouwen bijeen Voor de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen sprak mevr. A. J van Braam Houckgeest-Schroot, leidster van het Centraal Bureau van de Ned. Ver. tot opleiding van gezinshulpen, over die opleiding volgens het leerlingenstel sel. De leerlingen moeten na de opleiding examen afleggen en ontvangen na 't slagen een diploma en een insigne. De afdeling besprak verder de agenda )or de op 29 April te Amsterdam te houden algemene vergadering. Vooral de voorstellen, om te komen tot meer ser viesgoed. schorten, lakens en* slopen, had den de belangstelling der dames. Officiële Publicatie Inenting tegen diphtherie Met verwijzing naar de publicatie 11 Maart jl. wordt hierbij herinnerd de gelegenheid tot kosteloze inenting te gen diphtherie op Zaterdag, 20 Maart 1948 van 911 uur in het gebouw i G. G. en G. D., Nieuwe Mare 13a. Leiden, 18 Maart 1948. a G.D.. Risico's voor de handel door te grote voorraden Wie een blik slaat in de étalages van onze textiel-detaillisten zou geneigd zijn te veronderstellen, dat de tijd niet zo lang meer af kan zijn, dat de textiel van de bon gaat. De winkels zijn redelijk goed vóórzien, er is veel meer aanbod gekomen, met het gevolg, dat men- veel meer keus heeft. Maar, o, die punten. Vooral om de grote stukken machtig te worden moet er gespaard worden. Voor de grote gezinnen gaat dat nog wel, maar voor de kleinere en voor de alleenstaanden is het dikwijls een puzzle. Toch moet er iets gaan gebeuren, want de behoefte aan textiel is zeer groot. Maar niet alleen voor de consumenten, ook voor de textielhandel is de toestand van thans onbevredigend. Ter gelegenheid van de jubileumfeesten Op de gisteravond in het Fulden Vlies gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, legde de voorzitter de heer J. Jonker, de vergadering de plannen voor, die men voor de a. s. jubi leumfeesten aan het beramen is. Zoals weet, is ook hier ter stede een jubi leumcomité opgericht, waarvan het zgn. bloemencomité" een onderdeel vc Hierin heeft ook de maatschappij zitting •aar zij reeds zoveel ervaring heeft met het organiseren van exposities, wai :en uitgemaakte zaak, dat zij de or ganisatrice zou worden van een jubileum tentoonstelling. De traditionele- dahlia-tentoonstelling, die eenmaal afhankelijk is van de R in de maand, zal nu aan Den Haag komen, ter wijl de Leidse expositie op 25. 26, 27 er 28 Augustus is vastgesteld. Deze exfAsi- tie zal worden gehouden in het kader van de najaarskeuringen van de maat schappij, maar in verband met de fees telijkheden bijzonder ruim worden opge-. Men spreekt van alle zalen van de Stadsgehoorzaal, terwijl men ook plan- heeft voor de aanleg van een plant- langs een der Leidse grachten plus waterwerken en avondverlichting. Het ge heel belooft sprookjesachtig te worden. Hoewel men 't over de naam nog niet helemaal eens is, kunnen wij al wel ver klappen, dat het in de richting van „Ju belflora" zal gaan. Maar hoe 't ook zij: het „jubelen" zal er in verdisconteerd dienen te worden. Van de verdere plannen vermelden :n bloemencorso en een wedstrijd i aanleggen van voortuinen, waarvoor s irekkelijke prijzen beschikbaar zullen zijn. De voorzitter kon ten overvloede nog meedelen, dat voor de tentoonstelling reeds mooie toezeggingen zyn binnen gekomen. De afdeling ging volkomen ac- coord met de voorstellen en stelde het té een bedrag van f 500 ter be schikking ter dekking van de eerste kosten. Chr. VGLO-school hield ouderavond kinderen De Chr. school voor voortgezet lager onderwijs aan het Noordeinde belegde gisteravond een ouderbijeenkomst. Van de zijde van de ouders was er veel be langstelling. De heer J. van Leeuwen, hoofd der school, opende en gaf het woord aan de voorzitter van de vereni ging voor Chr- onderwijs, ds M. J. Pun- selie. Deze begon met er op te wijzen, dat een ouderavond nuttig en ook nodig is. De band tussen school en gezin dient veestevigd te worden. Het VGLO is mooi omdat het voor een massa kinderen in ze kere zin het eindonderwijs betekent. De jongens en meisjes worden practisch klaargemaakt voor het leven; zij laten de theorie, van de zes jaren, die aan dit on derwijs voorafgaan, los. Het VGLO is ook moeilijk omdat velen uit de onderwijswereld en in regerings kringen sceptisch tegenover deze inrich ting staan. Erger is, dat de ouders zelf zo weinig van het VGLO begrijpen en er dientengevolge ook geen waardering voor kunnen vinden. Als vader en moeder neutraal staan tegenover dit onderwijs, dan is het geen wonder, dat de kinderen deze houding graag overnemen. Het VGLO is geen nutteloos aanhangsel van de lagere school. Als het meest ernstige -PAASREIZENi 2 dagen Valkenburg 2 dagen Midden-Nederlend 4 dagen Nederland 3 dagen Ootmarsum Prima hotels en maaltijden. Deskundige leiding. DIVERSE DAGTOCHTEN o.a. per extra diesel naar Vraagt uitgebreid programma bij CEBUTO REISBUREAUX LEIDEN - Doexaitreat 32 Tal. 25971 en inlichtingkantoren dar M.S. me. Deze school, aldus spr., is onze w< belangstelling en waardering ten volle waard. Ds Punselie hoopte, dat de avond resultaten zou boeken. De kinderen zul len de zegen van dit onderwijs zeker wegdragen. Nadat enige meisjes.op zeer verdienste lijke wijze een lentespel. hadden opge voerd, sprak de heer Van Leeuwen tot een aantal kinderen, dat de school verliet, een kort afscheidswoord. Spr. gaf de ouders enige wenken met betrekking tot de opvoeding van hun kinderen en wees de jongens en meisjes op de grote ver- antiwoordelijkheid, die zij op zich nemen, wanneer zij het volle leven ingaan. De maatschappij biedt vele moeilijkheden, vooral in deze onzekere tijd. Houdt altijd vast, dat Jezus Christus onze Heer en Heiland is, aldus spr. Hij kan en wil ons helpen. Ds D. J. Vossers, secretaris van de vereniging, zette nog eens het wezen het VGLO uiteen en hoopte, dat de ouders hun kinderen steeds uit het Evan gelie zouden onderwijzen. Spr. reikte voorts aan de vertrekkende jongens en meisjes het diploma uit. Vóór de aanvang van de ouder -en af scheidsavond vonden d$ aanwezigen ge legenheid in het handenarbeidlokaal van de school het werk. van de kinderen te bezichtigen. Men was kennelijk enthou siast over de bereikte resqltaten. MAXIMUMPRIJZEN HERENM A AT- KLEDING WORDEN VERLAAGD. Over drie weken treedt een nieuwe prijsregeling voor herenmaatkleding in werking. De max.-prijzen worden ver laagd. In de twee eenvoudigste bewer kingsklassen C en D 'zijn max. prijzen voor het gehele costuum op grond van de stoffenprijzen bepaald. Voor de klas sen A en B moet menhet indelingsfor mulier zichtbaar in de verkoopruimte op hangen. Zoeterwoude Uitreiking van bonkaarten 806 enz. heeft plaats te Zoeterwoude-Dorp: Vrij dag 19 en Donderdag 25 Maart en te Zoeterwoude-Rijndijk Woensdag 24 Maart (op de drie dagen ook voor zelfverzor- gers). lingen een schenking van f 100 te doen, een en ander ter gelegenheid van het kortelings gevierde 25-jarig jubileum, kon eveneens de goedkeuring van de verga dering wegdragen. Nadat verschillende commissies wa ren benoemd, vertoonde de heer C. Rie- mens een serie lichtbeelden in kleuren over de ..Hofstadbloem" in 1939 en 1947. en M Mantel. Arie H, z v M v d Gaag en T van Onselen. Wilhelmina E J, d v N C Voordouw en E P Vlasveld. Jozef M, z v J H A Gubbens en M A M Jongmans. OVERLEDEN: L H G Mulder, vr, 42 j. G Boer, huisvr v J v d Heuvel, 53 j. G de Haas, huisvr v J Bavelaar, 61 j. J C v d Bergh, wed v F J G Bosman, 94 j. GEHUWD:' G J v d Berg en J Kramer. R W-v d Hoogt en H de Ridder. J Klein en J Janssen. S Schenkel en R van As- peren J A Sierag en C J van Leeuwen. J van Sonsbeek en E Anker. C J A Zand vliet cn A E M Walter. H Heemskerk en W Stouten. Wanverhouding tussen aanbod en punten By de beantwoording door minister Van den Brink van de bij de Algemene beschouwingen over de begroting van Economische Zaken, in Februari j.l. ge stelde vragen heeft deze bewindsman duidelijk doen uitkomen, dat de textiel distributie niet wordt afgeschaft. Wel wordt er naar gestreefd een zekere spe- te bewerkstelligen tussen de be? schikbare voorraden en de totale hoe veelheid punten welke daartegenover staat, Aan uitbreiding der distributie valt, aldus minister Van dien Brink, ech ter voorlopig niet 'te denken. In het laatste nummer van „Textilia", wijdt de heer H. van Eysden. directeur de Ned. Bond van Chr. Detailhan delaren in Textiel- en Modeartikelen, speciale aandacht aan dit vraagstuk. En sn onderhoud, dat wij dezer dagen met hem- hadden, heeft hy een en ander nog eens onderstreept. Voor de handel zijn aan de huidige toestand ernstige bezwaren verbonden. Er gaan zich voor raden vormen, want meer punten wor den aan het publiek niet gegeven. In deze voorraden gaan de punten zitten en daardoor ontstaat voor de detaillis ten de onmogelijkheid voldoende nieuwe voorraden bij te kopen, tenzij de handel aan punten wordt geholpen. Het is ech ter bekend, dat het verlenen van pun- tentoewyzingen uiterst langzaam ver loopt De heer Van Eysden heeft boven dien de indruk, dat men daarmede zui niger gaat worden. Zodoende ziet men het gebeuren, dat de verkoop geen gelijke tred houdit met de aanbieding van goederen. En de de taillisten, düe door een toewijzing of door and-ere omstandigheden een zekere pun- tenruimte hebben aangevuld, zitten met de moeilijkheid, dait hun voorraden niet snel genoeg rouleren, met alle risico's daaraan verbonden Van de zijde van het publiek bestaat er voor bepaalde goederen genoeg belangstelling mits hiervoor niet kostbare punten moeten worden ge geven. Hier wreekt zich de wanver houding tussen het aanbod van tex- tielgoederen en de gebonden moge lijkheden van de afzet. Voor de de tailhandel is deze toestand lang niet benijdenswaardig, want langzamer hand beginnen de voorraden grotere afmetingen te nemen, zodat een prijs daling die lang niet denkbeeldig is; de Amerikaanse katoenmarkt geeft reeds belangrijke prijsdalingen te zien voor de handel funeste gevolgen zou hebben. Regeringsvoorlichting in gebreke. Ook hier Wreekt zich het gebrek aan deugdelijke voorlichting van regerings zijde. Uit Twenthe kwamen reeds be richten, welke melding maken van een ernstig gebrek aan grondstoffen. Wan- De Katwijkse slepers en runners De Katwijkse slepers en runners heb ben in de bezettingstijd met lede ogen het wegroven van hun schepen aange zien. De zeesleepdienst werd volkomen hierdoor lamgeslagen. En de zeelieden, wier bestaan zo sterk met de schepen rondkwamen. Dat was een tijd om nooit te vergeten. Van lieverlede hadden de Duitsers de vloot weggestolen. Niets was er tegen te doen geweest. Toen kwam de bevrijding. En dat be tekende voor de slepers vanzelfsprekend: wederopbouw van de zo deerlijk geha vende vloot. Niets weerhield hen de ge roofde schepen terug te halen. Op 11 Oc tober 1945 gingen ze onder gezag van de heer Van der Veer neuzen in Delfzijl. Zou daar soms iets te vinden zijn? Inder daad! Enige schepen lagen er en het be zetten er van was werk van een ogen blik. O.a. werden daar dé treilers „Helga" en de „LS. Groen" aangetroffen. De be manning van de „Helga" werd gecom mandeerd door kapitein J. Prins, terwijl de stuurman N. de Jager was. De i haven van Delfzijl gemeerde schepen werden terstond naar IJmuiden gevoerd, waar ze aan een restauratie werden on derworpen om weer in de sleepdienst te kunnen worden ingeschakeld. De „Helga", die na vier weken vaart van gezagvoerder verwisselde, bleef op den duur het enige zeesleepschip en bracht verscheidene stoute staaltjes zeesleepwerk. Eens werd een tocht dernomen met zes botters op sleeptouw vanuit Hamburg. Er woei een stevige bries, zodat de kapitein het nodig deelde Cuxhaven binnen te lopen. De rivierloods wilde evenwel geen verant woording op zich nemen om met zei schepen achter zich de betrekkelijk smalle toegang tot Cuxhaven binnen te laten varen. De kapitein waagde het ech ter enhet gelukte ook. De volgende dag werd de reis voortgezet onder nog moeilijker omstandigheden. De wind namelijk zoveel geruimd, dat mer recht tegen in moest stomen. Niettemin werden de schepen veilig in Wilhelms haven gebracht. Een andere prestatie was de tocht met vier z.g. schuinkoppen van Ltibeck-Ham- burg naar IJmuiden. Was het sleepwerk buitengaats een moeilijk werk, ook de De Engelsman F. C. Nurse, direc teur van de General Steam Transport Co te Rotterdam, is benoemd tot Ridder de arde van Oranje Nassau, voor de tijdens de oorlog aan ons 'land bewezen diénstén. De Bijz. Raad van Cassatie heeft gistermorgen voor de tweede maal in de zaak van K. Rodermond uit Haarlem, psychiatrisch onderzoek gelast. R door het B.G. te Amsterdam wegens verraad ter dood veroordeeld. Tegen de drukker A. v. Eelten uit Ommen, de uitgever W A. Eshuis en de hoofdred.-uitgever F. Eshuis, allen van „Het Nieuws", dat in Ommen en Dalf- sen verscheen, is voor de Commissie v. de Perszuivering elk 12 j. ontzetting uit enige journalistieke functie geëist binnengaatse karweitjes vielen dikwijls mee. Van de Duitsers b.v. hoefde geen medewerking te verwachten. De heren beliefden niet zonder meer de gestolen schepen te verlaten. Daarbij was het noodzakelijk, scherp toe te zien; dat geen sabotage werd gepleegd. Eens poogden twee jongere opvarenden enige scheepswerktuigen onklaar te maken. Kapitein De Jager uit Katwijk stuurde hen hierop naar de wal en voor straf liet hij hen met de gezichten tegen de n zetten. De samenwerking tussen gezag voerder en vertegenwoordigers in Duits land was niet altijd goed te noemen Vooral werd veel tegenwerking onder vonden op het terrein van de voedsel voorziening. Geheel anders was het met de Engelse autoriteiten, die naar ver mogen hulp boden. Wat de slepers gepresteerd hebben, is zeker de moeite waard. Tal van schepen zijn door het doorzettingsvermogen deze mannen weer aan onze vissersvloot teruggegeven. Tja, onze zeelieden kunnen nog wel wat! Kranig volk, waarop je kunt rekenen. neer geen belangrijke grondstoffen krachtens het plan-Marshall zou plaats vinden, zou de productie van thans gevaar gaan lopen. In dat geval zouden de tegenwoordige voorraden uiteraard vlot hun weg vinden. Maar intussen tast de handel in het duister. Men weet niet, welke tactiek hier door de handel moet worden gevolgd. Het is dus duidelijk, dat er Vat moet gaan gebeuren, zowel voor de handel als voor de consumenten. Maar wat? De heer Van Eysden is van mening en wij zijn het met hem eens dat het reeds uit psychologische overwegingen verkeerd zou zijn, een toestand te hand haven, die voor de handel te grote risi co's met zich brengt en die voorts op het publiek een eigenaardige indruk maakt. We zwemmen in de voorlichtingsorga nen, maar de practische. eenvoudige voorlichting, die het publiek nodig heeft, blijft achterwege. De heer Van Eysden is van mening, dat de speling tussen de beschikbare goederen en de uitgegeven punten gro ter is dan ten departemen/te wordt aan genomen. Hij acht het mogelijk dat een verruiming van de voorziening of het toepassen van faciliteiten ten opzichte van bepaalde artikelen momenteel zeer wel uitvoerbaar zou zijn. Ook overigens zullen maatregelen moeten worden ge troffen om een verbetering tot stand té brengen. In Den Haag schijnt men blijk baar reeds bezig te zijn om op bep gebied in de een of andere richting besluit te nemen. Leiderdorp In Indië gesneuveld. Bij de famiMe kwam het droeve bericht binnen, dat Leo Schipper, Residastraat 16, sergeant-radio-monteur, op 14 Maart te Biak (Nieuw-Guinea) in de leeftijd 33 jaar Rijnsburg Het spoorwegbedrijf op het witte doek. Gisteravond werd in „De Houten Burcht' een filmvoorstelling gegeven door de propagandadienst van de Ned. Spoor wegen. Er werd een serie interessante films vertoond. Het verrassend snelle herstel van het gedurende de laatste wereldoorlog zo deerlijk gehavende spoorwegbedrijf werd duidelijk uitge beeld. Het gebodene viel zeer in de smaak van de aanwezigen. De commandant van het kamp sprak namens allen een dank woord. Uitreiking bonkaarten 806 enz. voor Rijnsburg en De Rijsjes. Morgen (Don derdag) zijn aan de beurt de letters L t/m P. De volgende uitreiking (R t/m Z) heeft plaats op Maandag 22 Maart. De grote en de kleine stad Tot welke merkwaardige verhou dingen de annexatie van een kleine plaats door een grote stad kan leiden, blijkt in Hoek van Holland. Zoals in iedere plaats, is ook daar de kiezers lijst voor de a.s. verkeizingen ter in zage gelegd. Natuurlijk op het ge meentehuis De. mensen in Den Hoek, die de lijst willen inzien, moeten ech ter 22 km reizen. Wanthet ge meentehuis staat in Rotterdam. TEGEN EEN LORD HAW HAW 12 JAAR GEëlST De Ned. journalist Jean Schieffer, die van zijn 6de jaar af te Brussel had ge woond en zich tijdens de bezetting in Belgische bladen zo'n groot nazi propa gandist had "feetoond, dat hij in België de doodstraf zou hebben gekregen, hoorde voor het Amsterdamse B.G voor zijn wan daden, hier en in het Zuiden 12 jaar te gen zich eisen, met verbod voor het ver dere leven een journalistieke functie te bekleden ,.U doet me denken aan Lord Haw Haw van radio Bremen", merkte de president op. Uitspraak 31 Maart Raacl van Oegstgeest wenst zich niet te storen aan Min. Beschikking Burg. Baumann blijft lid van de Woningcommissie Circulairesniet op de wet gebaseerd, gaan terzijde Bij de aanvang van de gisteren gehou den zitting van de Oegstgeester raac legde dr Simon Thomas mede namens u De Gruyter de verklaring af, dat zij voortaan zitting hebben voor de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Ged. Staten hadden bezwaar gemaakt tegen het presentiegeld van f 4 voor de raadsleden. Ze bepaalden dit op f 3 50. Voor de na leving van de vermakelijkheidsbelasling- benoemden B. en W, als onbezoldigd ambtenaar de he^en J. Vreeken en C Both en als bezoldigd ambtenaar Jac v. Luit De geloofsbrief van het nieuwe raadslid J S. van Mameren werd in orde bevonden. Tot lid van het Burg. ATmbe- r werd met 7 van de-13 stemmen ge kozen mevr. A J. Kort-Kruyt. Bij de benoeming van twee leden voor de woningcommissie merkte de heer Verhoef (R.K.) op, dat de ijver van deze nissie zeker niet in twijfel mag wor den getrokken, maar dat zij weinig mede. werking van B .en W. ondervindt. De bur. gemeester interrumpeerde, dat dit niet m de orde was Mr Valentgoed (C.H.) was van oordeel, dat. als de Raad twee leden ging benoe- n. zij overging tot het aanvaarden van Ministeriële Beschikking, waarin is be paald dat het lidmaatschap van het Col lege van B en W. onverenigbaar is met van de woningcommissie Spr had niet de minste lust om nogmaals een lans te breken voor de autonomie der ge meente. maar achtte de minister van Bin nenlandse Zaken incompetent hierin te beslissen. We hebben, aldus spr, een raadsbesluit, 'waarin de burg. benoemd is: deze heeft aanvaard en het besluit kan slechts door de Kroon teniet worden ge daan en niet door een Min. Besch. ter zijde worden gesteld. Mr V. stelde dan r deze Besch. zelf terzijde te 1 ook gen. De heer Blomsma (P.v.d.Awas van mening, dat mr V. op zaken inging, die piet direct konden worden overzien, er stelde voor deze materie nader te onder zoeken en op een volgende vergadering hierover te beslissen. Burg. Baumann zeide, dat de mening van mr V zeer juist is en geen nader derzoek behoeft. In een uiteenzetting Kunst in en om de Sleutelstad George en Margaret Rotterdams Toneel. U loopt kans met hoofdpijn naar huis te gaan, wanneer u een poos bij de fami lie Bander op bezoek bent geweest, maar u zult niet kunnen zeggen, dat het geen hartelijke, vriendelijke mensen zijn, of da, het er zo saai is. U behoeft ook niet bang te zijn, dat er geen conversatie is, want moeder Alice en dochter Frankie praten de tijd wel vol. Voor vader Garth is het dan ook gelukkig, dat hij nog al ver strooid is, en mocht hij het niet zijn, toch net doet alsof en achter z'n krant weg duikt. Wanneer moeder verdwenen is geeft hij zijn dochter wel een paar wyze lessen, hoe zij het beste haar Roger kan veroveren en krijgt Claude zijn beste wensen voor z'n huwelijk met Gladys, het dienstmeisje, waar Alice bijna een zenuwtoeval van krijgt. En George en Magaret? Dat zijn de mensen op de ach tergrond; op gezag van vader en dochter zullen we maar geloven dat het aller onmogelijkste typen zijn, maar ten to nele verschijnen ze niet. Waarom het stuk zo heet? 't Is niet erg duidelyk, maar wat geeft dat? 't Is een echt blij spel, vol humor, genoeglijk en gezellig En zo is het ook onder straffe regie van Ko Arnold i gespeeld, vlot en charmant. Het dankbaar applaus van de leden van „Het Schouwspel" was dan ook wel ver diend door alle meespelenden. B. Uitvoering Chr. Kinderkoor Lenteklokjes99 Deze zesde uitvoering van „Lenteklok jes" is weer een groot succes geworden. Een zeer uitvoerig programma is onder leiding van mej. Riek Meyering ten ge hore gebracht voor een vrijwel uitver kochte zaal. De vlotte afwerking en de uitstekende organisatie van dezeavoi mogen zeker nog wel eens gerelev worden. Van de kinderzang viel veel te genie ten. Het bleek, dat aan het goede gebruik van de stemmen veel aandacht wordt geschonken. De jeugdige zangeressen zijn vrijwel de hele avond in actie ge weest, zonder dat een zweem van ver moeidheid of geforceerdheid viel te be speuren. Alles klonk zeer zuiver, tot in de hoogste noten toe, terwijl ook in de uitspraak en de voordracht veel te prij zen viel. De verschillende nummers, waaronder bekende en onbekende, vie len zeer in de smaak. Vooral die liede ren, die op bescheiden wijze geacteerd en gecostumeerd werden voorgedragen, oogstten grote bijval. Een stormachtig, succes viel ten deel aan de drie jongenssopranen, die hun medewerking verleenden. Dat was dan ook iets bijzonders. Zelden zal men zulke mooie stemmen horen. En het Madonna kindje van Cath. van Rennes, dat door een der jongens alleen werd gezongen, mag zeker wel even apart genoemd wor- Het dameskoor van Katwijk aan Zee was voor de pauze minder gelukkig. Het Laudate Pueri van Mendelssohn was iets te hoog gegrepen. De polyphonie van dit stuk was niet onberispelijk en „Nevel" van Hans Schouwman miste de vereiste sfeer. Veel meer viel te genieten van het geen na de pauze gezongen werd. Hief hoorden we uitstekende koorzang. De laatste nummers brachten een in drukwekkende schare jeugdige en oudere zangeressen op het podium. De begelei dingen waren toevertrouwd aan de vaar dige handen van Piet Uiterlinden. Hy heeft zioh van zyn taak gekweten met veel fantasie en slagvaardigheid. P. B. deelde burg. Baumann nog mede, dat ny in de dissertatie van de griffier Prov. Staten van Zuid-Holland, waarop deze a.s. Woensdag hoopt te promoveren, heeft gelezen dat de meerderheid ..pro" geacht moet worden vóór zitting lid van het College van B en 1 woningcommissie „Overigens", aldus de burg., „leg ik circulaires, die niet op de wet zijn gebaseerd, achter mijn stoel Het voorstel van mr Valentgoed werd hierna met 10 tegen 3 stemmen aangeno men. waarop de Raad dus overging tot de benoeming van slechts één lid In de wo- niiigcómmissie in de vacature-Boom waardoor burg. Baumann lid blijft. Met 7 van de 13 stemmen werd hierna de heer Blansjaar (C.-H.) gekozen. In de in te stellen stand voor openbare werken werden ge kozen de heren ir De Gruyter (WD), Van Mameren (PvdA) en Den Ouden (AR) en in de commissie van bijstand voor financiën en onderwijs de heren v. d. Poel (RK), dr Simon Thomas (WD) en mr Valentgoed (CH) Het voorstel van B. en W. tot verhoging der vermakelijkheidsbelasting ontlokte de heer Verhoef (RK) de ontboezeming, dat hij uit principe tegen alle belasting verhoging was, terwijl de heer v. d. Poel (RK) die belasting op cabaretvoorstellin gen wilde verhogen van 20 op 40 pet. Na een korte bespreking werd het voorstel van B. en W. echter z.h.s aangenomen. Bij de rondvraag wilde de heer Ver hoef (RK) nog eens doorgaan op zijn be toog omtrent de werkwijze van de wo ningcommissie, maar de voorz. ontnam hem het woord, onder aantekening dat deze aangelegenheden niet in de Raad thuis behoren Ook de mogelijkheid tot interpellatie, waartoe de heer Verhoef verzocht t.z.t. te mogen overgaan, werd door de voorz. afgewezen op grond art. 215 der Gemeentewet Tenslotte vroeg de heer Verhoef, of net niet wenselijk zal zijn, de politie-auto t verkopen, nu Oegstgeest Rijkspoliti heeft gekregen en deze de auto, die eigen dom der gemeente is, niet wil overne men. De burg antwoordde, dat de politie nog niet officieel is overgenomen district Leiden nog niet is gevormd. De Politiewet moet nog in de Tweede Ka mer komen en het komt mij voor. aldus spr. dat deze niet wordt aangenomen. Op de in deze zitting verder behan delde minder belangrijke punten hopen we morgen terug te komen. Leimuiden Hoofd Chr. school. Tot hoofd van d'e Ghr. school is noemid de 'heer H. Mol te Den Haag. Paastractaties Recepten voor 4 personen. Paasgebakjes: 8 ronde 'biscuitjes, crème au beurre, amijshagelslag in ver schillende kleuren. D^ biscuitjes aan de verkeerde kant besmeren met crème au beurre; hiervan ook in het midden een soort nestje spui ten of vormen met behulp van een vork. Hierin wat anijshaigelslag strooien. Crème au beurre (eenvoudig recept); V* 1 melk, 25 g (2% eetlepel) maiaena, 75 g (5 eetlepels) suiker, 50 g (3 eet lepels) boter of margarine, zout, choco ladepoeder. - De melk op een klein deel na aan de kook brengen met iéts zout. Met de rest van de melk de cacao, de suiker en de maizena aanmengen, en hiermede de kokende melk binden. De vQa onder af en toe roeren iets laten afkoelen. De boter door de vla roeren en déze geheel koud laten worden, waarna ze gespoten kan worden. Eieren- en gehaktschotel: 150 g gehakt, boter of margarine, zout, peper, 2 eieren, sla of dunsel, slasaus, radijsjes, peter- Het gehakt aanmaken en vormen tot een grote, langwerpige bal. Deze bal door bloem wentelen en in boter of margarine bruin en gaar braden. Dan het gehakt met wat slasaus bestrijken en hierop een plakje ei leggen. De plakken gehakt met ei op een schotel schikken op sla- of dunselblaad- j es en de schotel garneren met peter selie en radijs. Paaspudding: 1 liter melk, 100 g sui ker, 50 g cacao, 90 g custard/poeder, 100 g biscuitjes, 1 stijfgeklopt eiwit, paas eitjes. Het grootste gedeelte van de melk aan de kook brengen. De suiker, de cacaO en het oustardpoeder dooreenmengen en met de overige, koudie melk aanmaken. De kokende mel'k binden met de aan gemengde massa en hierdoor de verkrui melde biscuitjes mengen. Dan de pud ding overdoen in een met koud water omgespoelde vorm en koud laten wor den. Bij het opdienen de pudding rondom garneren met nestjes van stijfgeklopt eiwit, waarin men kleine paaseitjes legt. Hier en daar een paaskuikentje zetten. De baby en het bloed De titel doet een griezelige geschie denis verwachten. Niets is echter min der waar. Integendeel, de titel slaat in dit verband op het zegenrijke werk, dat dezer dagen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd verricht. Wat wil het geval? Zondag jl. werd te Deventer een baby geboren. Het was reeds bij de geboorte duidelyk. dat de samenstelling van de bloedgroep der kleine niet normaal was. tengevolge van een onrustbare bloedarmoede. In allerijl werd het patiëntje nog die zelfde dag naar Leiden vervoerd. In de afdeling kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis, die onder leiding staat van prof Gorter, werd geconstateerd, dat de enige wijze om het leven te redden, hierin zou móeten bestaan, dat een geheel gezonde bloed groep zou moeten worden ingespoten. Goede raad was duur: in het zieken huis was de vereiste bloedstof niet aanwezig Maar na telefonisch contact in den lande bleek, dat men in Am sterdam de gewenste bloedsamenstel- ling ter beschikking had. Met be kwame spoed werd deze naar Leiden gezonden. Tegen het. middernachtelijk uur werd het kwade bloed zoveel als mogelijk was afgetapt en door de ge zonde bloedgroep vervangen. Dank zij de snelheid van het ingrijpen en het eendrachtig samenwerken der ver schillende medische instanties, is het gelukt de baby in het leven te houden. Nog onlangs kon men in de dagbladen lezen dat dit experiment met groot succes was toegepast in Engeland, als gold het een novum- Doch het boven staande bewijst overtuigend de faam van ons Academisch Ziekenhuis. ISoordwijk Uitreiking bonkaarten 806 enz. te Noordwijk-Binnen. Morgen (Vrijdag) zijn aan de beurt: 912 uur de letters A t/m C, 24 uur de letters D t/m E. De vol gende uitreiking heeft plaats op 6 April. Paasspel van „De Jonge Kerk". Door „De Jonge Kerk" werd in de Ned Herv. kerk te Noordwijk-Binnen het Paasspel ..Christus is opgestanden" opge voerd. Ds J. J. Meuzelaar sprak een in leidend woord, terwijl de gemeente en kele Paasgezangen zong. De uitvoering is zeer goed geslaagd, er waren helaas wei nig belangstellenden. Christelijke politiek. Voor die A.R. Kiesvereniging sprak in het Verenigingsgebouw ds F. H. van Meyenfeldt van Noordwijk-Binnen over: „Christelijke politiek". Noordwijkerhout v.v.v. Morgenavond 8 uur belegt de vereni ging voor Vreemdelingenverkeer een le denvergadering in hotel „van der Geest". Er is bestuursverkiezing, terwijl ook plan nen zullen worden beraamd voor het te houden bloemencorso. NOG EENMAAL: DE JUBILEUM- I dat vervult ons hart met bange vrees FEESTEN. voor de toekomst. De internationale toe- Graag nog één keer een plaatsje in d( f*»1 .s?!r??,r f" als God N.L.C. in verband met het schrijven op niet verhoedt, mijn stukje door de heer C. Hakkert te Zeker zijn wij het allen met U i dat wij de Here grote dank schuldig zijn voor het grote voorrecht, dat onze geëer biedigde Koningin 50 jaar ons land heeft mogen regeren en lief en leed met heeft gedragen. Maar dan komt daarvoor de Here alle dank toe en dat bestaat niet in het houden van grote feesten tijd, zoals wij beleven. Dat de Oranje verenigingen niet van dezelfde gevoelens zijn, hebben de laatstgehouden feesten duidelijk bewezen, hoewel er zeker bij waren, die anders gewild hadden, maar niet konden voorkomen, dat het meer op kermis dan op een Oranjefeest geleek. U was het niet eens met mijn gezegde: „Wie weet, of de Here nog uitstel wil geven". In Gods Woord ligt nooit twijfel, maar het is positief. Leest U maar Jona 3 vers 91011: Daar heeft de Here uit stel gegeven. Wij zijn op bijzondere wijze verlost van de vijand, zodat de wereld- ling moest getuigen: „Dat heeft God ge daan", maar wat hebben wfl er mee ge- Ons volk roept om brood en spelen, en zal het dan op volk zijn nog in diepe rouw over hun eens zo dierbare zoon, dochter of echtgenoot, voor ons allen is deze oorlog vreselijk geweest. Laten wij nu elkander opwekken te buigen voor de Here en smeken, of Hy ons Oranjehuis en ons land en volk nog niet wil overgeven aan het goeddunken van ons boze hart. Ik zou U willen herin neren aan de predicatie, gedaan door ds Dubois, Chr. Geref. predikant, bij de ver loving van onze Prinses, getiteld: „Vreugd en vreze", Samuel 12 vers 24 en 25: „Zo gij voortgaat kwaad te doen, zo zult gij alsook Uw Koning omkomen", en dat hebben wij allen meegemaakt in de jaren 1940 tot 1945, en nu ziet alles er nog veel donkerder uit. De leeuw heeft gebruld, zouden wij nu niet vrezen? Het gaat alles vóór of tegen Christus en daarom: laten wij toch niet gaan feesten, maar bukken onder de oor delen van een Heilig en Rechtvaardig God, en smeken: Laat ons in Uw handen vallen, o Here, en niet in handen van mensen. Wie weet, of de Here zich nog wil laten verbidden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2