jHetuur ^riitëdjf (ioarattt MET TRANEN IN DE OGEN NAM PRAAG AFSCHEID VAN JAN MASARIJK Wist U MAANDAG 15 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per we% ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie .(verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7461 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanfutótirb is aljeMeort myn bert in tegf BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Gottwald Houdt een ontstellende rede van 10 minuten in het Panthéon ONDER een loodgrijze hemel verzamelden zich Zaterdag In Praag duizenden en nog eens duizenden voor de staatsbegrafenis van dr Jan Masaryk. Van de vroege morgenuren af trokken z(j naar het Nationale Museum en het parlements gebouw en vulden het grote Vaclavske Namesti, alsook de op dit centraal gelegen Praagse plein uitlopende straten. Zy kochten de bloemenwinkels leeg om straks bloemen te werpen op de af fuit, waafmee het stoffelük overschot van Jan Masaryk zijn laatste rit door de Tsjechische hoofdstad zou maken. Zij kochten foto's en zy kochten herden kingspostzegels, en zü wachtten op pre sident Benesj, die zy voor de eerste keer na de politieke omwenteling zouden in het Panthéon. In het gewelfde -Panthéon van het Nationale Museum, dat met zwarte rouw- tapijten was bekleed en waar diplomaten en regeringspersonen zich verdrongen, hield de 'president die voor het eerst sinds de regeringscrisis van 21 Februari in het openbaar verscheen zich aan vankelijk goed, maar toen een kinder koor het lievelingslied van wijlen pre sident Masarijk, (de vader van de over leden minister van buitenlandse zaken) „beploeg uw land mijn zoon" zong, barstte hij in tranen uit. De president en mevrouw Benesj wa ren enkele seconden na 2 uur binnen gekomen en de plechtigheid nam onmid dellijk een aanvang. Benesj liet geen enkele emotie blij ken, toen de communistische premier Gottwald, jlie als eerste spreker het woord voerde, verklaarde, dat de aan vallen van de Westerse pers op Masarijk de oorzaak waren van de zenuwziekte, die hem er toe had gebracht een eind aan zijn leven te maken, ofschoon ook de naam van Benesj in vele der artike len in de Amerikaanse en Engelse pers, waarin critiek was uitgeoefend, naast die van Masarijk was genoemd. „Ik kan bewijzen In deze ontstellende rede, die 10 minu- teh duurde, zei hij verder: „Ik kan per soonlijk bewijzen, dat Jan Masarijk var de eerste dag van de regeringscrisis af.... zich op een afstand heeft gehouden vai degenen, die deze crisis hebben uitge lokt. Ik kan bewijzen, dat Jan Masarijk duidelijk en zonder compromis accoord ging met het program van actie der nieu we regering en reeds was begonnen, op zijn gebied dat program uit te vo Ik kan bewijzen dat Masarijk, die 'besloot mede te gaan met het volk, toen hij stond op het kruispunt van het lot van ons land, heeft gemeend wat hij zeide. Aan hen die hier staan hebt gij de les nagela ten, dat men altijd de zijde van het volk moet kiezen en wij, geliefde Honza bij naam van Masarijk) zullen altijd aan di zijde van het volk staan en met het volk voorwaarts gaan. Dit is onze belofte aan U." In zijn aanval op de pers van het Wes ten, zeide Gottwald, dat deze „een geor ganiseerde campagne" tegen Jan Masarijk was begonnen. „Wie hét karakter van Jan Masarijk kende wist, hoe gevoelig hij was voor aanvallen op zijn persoon en moest be grijpen hoe moeilijk het voor hem zot zyn, deze geconcentreerde aanvallen op zijn gevoelens te verdragen. Deze aanvallen tezamen met zijn ziekte hebben de omstandigheden geschapen, die hem gedreven hebben naar zijn tra gisch einde", zeide Gottwald. Een oud-legionnalr spreekt. Na Gottwald sprak de 73-jarige Fran- tisek Janda, een veteraan uit de eerste wereldoorlog. Hij zeide Masarijk vaarwel namens hen, die dertig jaar geleden had den gestreden voor een onafhankelijk Tsjechosiowakije. - Zijn stem brak toen hij er aan herin nerde, hoe de vader van Jan Masarijk, Thomas Garique Masarijk, de eerste af delingen van het Tsjechische legioen had hoe later Jan Masarijk tot de legionnairs placht te zeggen: „Wij zijn broeders, want wij hebben dezelfde „Toen Thomas Garique Masarijk stierf zeide Jan tot ons: „Ik heb U altijd lief gehad en thans moet ik U nog veel meer liefhebben, om althans ten dele de liefde in mijn vader te vervangen." „Ik herinner mij, hoe hij tijdens de tweede wereldoorlog ons allen placht te sterken. Ik herinner mij dat hij in zijn eerste radiorede uit Londen zeide: „Bij aam die ik draag, wij zullen deze oorlog winnen, het recht zal zegevieren", naast onze president Benesj is dit hoofdzakelijk aan hem te danken." „Wy danken u voor uw vetrouwen, nor uw bovenmenselijke inspanning in de strijd om de vrijheid en wat geluk ieder. Moge de aarde een lichte dekking voor u zijn." Hier wiste Benesj zich de tranen van ontroering uit de ogen. it was de enige maal, dat zijn naam de grote zaal, vol van standbeelden borstbeelden van de grote helden, staatslieden en schrijvers van Tsjechoslo- wakije, werd genoemde. Tóen de formele plechtigheid geëindigd as, begaven de president en mevrouw Benesj zich naar Alice Masaryk, en kuste haar en mevrouw Herbert Masaryk, weduwe van Masarijks oudere broeder en de beide nichten van Jan Masarijk, de dochters van Herbert. De familie, ?n zware rouw, was gezeten tegenover de diplomaten, onder wie zich ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Amerika en China benevens de Canadese zaakgelastigde bevonden. Gottwald kwam aarzelend van achter zijn echtgenote te voorschijn en reikte de president aarzelend de hand, die door fleze licht werd gedrukt. D epresident keerde zich vervolgens naar de voorzitter van parlement, Joseph David, de leider de Tsjechische legionairs, en drukte diens hand krachtig. Een zee van mensen te Praag. De president wierp een vluchtige blik op de ministers, die links in. de zaal by elkander zaten en een buiging maakten en achter wie de katholieke aartsbisschop van Praag, mgr Joseph Beran gezeten was. Hij groette vervolgens de diplomaten met een buiging, die door dezen op ge lijke wijze werd beantword. Daarna ging de president gevolgd door evrouw Benesj naar buiten en soldaten kwamen binnen om de grote kansen, die tegen de katafalk en langs de treden het Pantheon lagen, weg te nemen, kist werd naar buiten gebracht en wijl een stralende zon scheen op affuit geplaatst. Toen nam de 48 kilo meter lange tocht naar Lany een vang. Uit een der ramen van het Pantheon Byrnes eist handelen van de Ver. Staten En dat moet aan Moskou duidelijk worden gemaakt De Amerikaanse ex-minister van Buit Zaken, James F. Byrnes, heeft in een rede te Charleston Z.-Carolina) er op aange drongen, dat de V. S. zullen handelen er geen schriftelijke protesten meer zullen sturen, indien de onafhankelijkheid Italië, Frankryk, Griekenland, of Turkye direct of indirect door een aanvaller wordt bedreigd. Byrnes is van mening, dat, wanneer Moskou de overtuiging heeft gekregen, dat de Italiaanse verkiezingen in April a. s. geen commuqistische meerderheid zullen brengen (volgens de beste inlich tingen van Byrnes, zal dit niet gebeu- .ren) de Russen de uitslag niet zullen af wachten. Dit alles biedt de vredelievende Amerikanen een verschrikkeiyk pi bleem,, dat ze echter in het gezicht m< ten zien. Wy kunnen niet wachten", zei Byrnes, tot de Europese democra ten ten onder zyn gegaan. In 1914 en 1939 dachten de Duitsers, dat het ons geen ernst was. Laten we dus de Russen duideiyk te verstaan geveh, dat wy werkelyk menen wat we zeggen, als we hen duidelyk maken, dat het nu met het Russische imperialisme afgelo pen moet zyn." De ondertekening van het We6t- Europese verdrag Het verdrag, dat op de conferentie Vyf is opgesteld, zal Woensdag a.s- om 17 uur door de ministers van Buitenl. Zakt van Groot-Brittannië. Frankryk en drie landen van de Benelux getekend worden in het Paleis der Acadamii Brussel. Dr J. Sw'eens, sinds kort lid der Tweede Kamer voör de K.V.P. heeft medegedeeld, bij de komende verkiezingen geen candi- datuur voor de Tweede Kamer te zullen aanvaarden. Washington wil de zaak ook onderzoeken Dr Papanek intussen door Praag ontslagen Ass Press meldt uit Lake Succes, dat de Ver. Staten bereid zijn te stemmen vóór een oriSerzoek door de UNO naar de communistische staatsgreep in Tsjec)f>- slo^akye. De Russische delegatie heeft een grim mig stilzwijgen over deze zaak bewaard, maaf'geen enkele gedelegeerde, zo meldt A. P. nog, twijfelt er aan, dat de Sovjet- Uniet verbitterd zal vechten om een de bat in de raad over Praag onmogelijk te maken. Dr Papanek ontslagen Dr Pepanek, de Tsjeohslowaakse gede legeerde te Lake Succes, die als eerste een onderzoek naar de omwenteling te Praag'wilde, is door zijn regering Zater dag ontslagen, aldus Reuter. Ofschoon hij dit ontslag negeert, wordt het niet waar schijnlijk geacht dat de UNO hem nu nog zal handhaven. Ondertussen heeft de communistische Tsjechoslowaakse minister van Justitie drastishce hervorming van de recht spraak aangekondigd. Er zijn volksrecht- banken voor kortgeding-zaken in voorbe reiding. de rechtbanken worden gezui verd en het zou advocaten in de toekomst onmogelijk gemaakt worden „misdadigers te verdedigen en hen voor de wet te ver bergen." Maatregelen tegen vluchtelingen. Om de vlucht uit Tsjechoslowakye te rn te gaan, is een strook van 10 km langs de grens gevormd, waarin zich geen burgers mogen bevinden. Gemid deld pogen dagelijks 50 Tsjechen het land te verlaten. Drents smokkelhuis met vele geheime bergplaatsen Bende ontkwam in een kogelregen. Bij een inval in de woning van de smokkelaar B., te Emmer-Compascuum, werd op alle denkbare plaatsen, onder de vloer, uit de schoorsteen, enz., smok kelwaar te voorschijn gehaald: kop lantaarns, dynamo's, koortsthermometers, injectiespuiten, naalden, gereedschappen, ■d. De smokkelaar en enige gasten, die ven over de grens waren gewipt, ont vluchtten by de omsingeling in een kogelregen. Een Pool werd gearresteerd ter bewaking tegen een muur gezet, doch toen de dochter van B. aankwam, sprong hy achter het meisje, zodat de politië niet kon schieten en was met en kele sprongen verdwenen in het duister. Hij schijnt nu in een ziekenhuis in Du#sland te liggen met een schotwond. zag r het op eengepakt om de. trottoirs plein. Cavallerie op zwarte paarden gehelmde soldaten brachten de eerbewij zen, toen de kist naar buiten werd gedra gen. Afdelingen van het Rode Kruis, pad vinders en de Sokols, bewogen zich reeds van het plein naar het gebouw ministerie van Buitenlandse Zaken. De president nam niet verder aan de officiële plechtigheid deel en liet zich vervangen door Gottwald. Ofschoon 'de begrafenis geacht werd met miltaire eer te zijn geschied, werden wenig andere dan Tsjechoslowaakse uniformen opgemerkt. De menigten ver drongen zich niet alleen in de hoofdstad, ook te Lany en langs de gehele weg daarheen. Bussen hadden de gehele morgen deelnemers aangebracht, tot zelfs uit Moravië. Uit het Noorden van Bohe- het bijzonder uit het grote mijndistrict Kladno, stroomde het land volk naar Lany. Het centrum der stad was van twaalf ar af door mensen verstopt en het tram verkeer moest worden omgeleid. Een trein, die deelnemers naar de stad bracht, liep bij een wissel uit de rails tenge volge waarvan 50 personen licht werden gewond. De radio onderbrak het programma van volksliederen gedurende de dag slechts een korte nieuwsuitzending, waarin werd medegedeeld, dat meer bloe waren gezonden dan zelfs by de be grafenis van Masarijk's vader. Plechtigheid te Lany. Masarijk is te tien minuten voor zeven ter aarde besteld naast de stoffelijke overblijfselen van zijn ouders. Zyn zuster plaatste een tuil lelietjes in dalen op de kist en mevrouw Benesj >n kleine tuil viooltjes er naast. Dezelfde geestelijke, die de lykreden )or zyn vader, voor zyn moeder zijn broeder Herbert had gehouden, sprak thans ten vierden male de lijkrede Masarijk uit, naar aanliding vai zelfde tekst. Hij las de 23e Psalm en sprak in korte woorden met bewogen stem. Hij bad God, de Tsjechoslowaakse natie, de president en de regering te zegenen. De kist daalde terwijl de hoorns een houtvestersmuziekcorps gedempt het Tsjechoslowaakse lied „Waar is mijn derland" speelde. Honderden waren over de stenen ren geklommen en hadden zich over kerkhof verspreid. Het gedrang wai groot, dat vele ministers eerst lang nadat de plechtigheid ten einde was, het kerk hof konden verlaten. ANKARA ONTKENT DRUK VAN MOSKOU Officiële kringen te Ankara ontken nen de berichten dat Moekou zich tot Turkije gewend zou hebben met het zoek een verdedïgingsverdrag aan gaan, gelijk dat aan Finland ward Partijraad K.V.P. zegt: Bezorgt-de commu nisten een duidelijke nederlaag Scheur in politieke leven, gevolg van Indië-beleid gaat dichttrekken, aldus Romme De aangrijpende uitvaart van Jan Masaryk door de Gouden Stad, laatste vrijheidsglanzen mede ondergaah in het duister, dat het dramatische einde van haar grote zon omhult.... (Telegr. overgebracht) Stalin accepteert aanbod van Helsinki Moskou vertrekken om op 22 Maaft met Op 20 Maart zal de Finse delegatie naar Moskou vertrekken om op 22 Maart met de onderhandelingen over het Russische voorstel te kunnen 'beginnen, zo deelde premier Pékkala in een radiorede mee. Aan de Finse bevolking werd tevens dé verzekering gegeven datI*aasikivi en de regering zullen handelen in overeenstem ming met de gronwet. heeft grgte-.g^zeao.vbgkqjcmfwypshrdl A. P. meldt dat Stalin toestemmend heeft geantwoord op de korte nota van president Paasikivi, waarin gemeld werd, dat een delegatio naar Moskou zou ko men. Dit antwoord is overhandigd door de Russische vertegenwoordiger te Hei- Senaat accoord met het plan-Marshall Nu moet het nog naar 't Huis van Afgevaardigden Na een dqbat van 11 uur heeft de Amerikaanse Senaat gisteren met 69 te gen 17 stemmen het Europese hulppro gram voor het eerste jaar, waarmede een bedrag van 5.3 milliard dollar is ge moeid, goedgekeurd. Thans moet het nog behandeld worden door het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. Moordenaars toch afkomstig uit woonwagenkamp Doch de eerste arrestanten blekèn onschuldig te zijn De politie heeft Zaterdag de hand kun nen leggen op de vermoedelijke daders van de roofmoord op de 71-j. antiquair M. J. Koldijk uit de Landstraat te Bus- sum. Het waren niet de beide woon wagenbewoners, die Donderdag reeds werden aangehouden doch volkomen on schuldig bleken te zijn, maar wel twee zigeuner-muzikanten uit hetzelfde kamp, n.l. de 23-j. A. Adel en de 21-j. J. Wijs. De eerste werd bij een inval te Amster dam aangehouden en de tweede kon op het Centraal Station aldaar worden in gerekend, toen hij de wijk naar Utrecht Hoewel Adel nog Ontkent, is de cherche van mening, dat hij spoedig door de mand zal moeten vallen. Zijn kame raad Wys heeft n.l. volledig bekend er er is een getuige, die de beide manner op de avond van de moord, toen zij oir half elf aan het hui^^ran de antiquair aanbelden, heeft gezien. Volgens de verklaring van Wijs hebben zij inderdaad op dat tijdstip aangebeld en vroegen de antiquair of daar Jansen woonde, op welke vraag Koldijk niet in ging, waarna de zigeuners vertrokken. Om pl.m. half een kwamen zy terug en klommen door een openstaand raam op de eerste etage naar binnen. VoOr Wijs, die als trapezewerker in een circus is op getreden, was dit een klein kunstje. Kol- dy.c had echter'gerucht géhoord en werd met een smidshamer, volgens Wijs door Adel, op het hoofd geslagen. De oude man viel op de grond, doch kwam direct weer overeind. Eerst de derde slag was dodelijk. Me,t een portefeuille met 350 gingen zij er vandoor. Het geld verbrasten zij in Amsterdam; op Wijs werd slechts één cent teruggevonden en op 5 gulden. De beide verdachten zijn te Bussum opgesloten. De aandoening werd vele toeschouwers te machtig, toen de begrv '.dsstoet van wijlen Jan Masarijk hen passeerde- Er ging hun méér verloren dan een staats man alle (Telegr. overgebracht) algemene stemmen een resolutie' aange nomen naar aanleiding van de houding der communisten t.a.v. de gebeurtenissen in Tsjechosolwakije, waarin voldoening wordt uitgesproken over de versterking van het gezagsapparaat der overheid, er bij de Regering met klem wordt, aange drongen om door wettelijke maatregelen ook verder de openbare orde te waar borgen en het aangaan vpn internatio nale, regionale overeenkomsten wordt toegejuicht. Voorts wordt in deze resolutie het partijbestuur opgedragen met alle mid delen te bevorderen, dat aan samenwer king met communisten, ook in de orga nen van provinciën en gemeenten, een einde wordt gemaakt. Tenslotte wordt geheel nationaal Ne derland opgeroepen actieve steun en me dewerking te verlenen, persoonlijk zowel als gemeenschappelijk, aan de door de Regering te treffen maatregelen, bij de komende verkiezingen een duidelijke nederlaag aan de communisten toe te brengen: het communisme op ieder ter rein en in al zyn vormen daadwerkelijk te bestrijden. Uit de rede, door prof. Romme op deze vergadering gehouden stippen wij aan, dat naar zijn mening de scheur, door het Indische beleid in ons politieke leven, iets dicht gaat trekken, da^ hij een progressie- Prins Bernhard met twee prinses jes reeds in Zwitserland Prins Bernhard is met zijn twee oudste dochtertjes per vliegtuig in het Zwitserse kanton Valais aangekomen, waar hij be groet werd door Staatsraad Pitteloud. Per trein zijn de Prins en de Prinsesjes naar Zermatt vertrokken. TEGEN NOORDWIJKS BANKET- BAKKER F 26.000 GEADVISEERD Het Leidse tribunaal alviseerde tegen de bekende Noordwijkse banketbakker S. P. C. van W., die voor duizelden gul dens gebak aan dë Duitse Weermacht le verde f 26.000. internerig voor de tijd reeds i internering doorgebracht en ont zetting uit de kiesrechten. INKOPER VAN PAKISTAN WAS IN ONS LAND Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt heeft de vorige week de heer Ismael uit Laihore een bezoek aan Neder land gebracht, als vertegenwoordiger van de Regering van Pakistan, om hier voor bereidingen te treffen tot de aankoop vain machines en fabrieksinstallaües en andere goederen benodigd voor de op bouw en industrialisatie van Pakistan. Van ons land is de heer Ismael naar Bel gië vertrokken en gaat vandaar naar Zweden en Zwitserland, om vervolgens naar Lahore terug te keren, en rapport aan zijn Regering uit te brengen. Verschillende grote Nederlandse in dustrieën zijn door hem bezocht. Westelijk blok wenst militaire steun van de Ver. Staten Hoe zal de Veiligheidsraad er op reageren? Europa's nieuwe Westelijke alliantie, bestaande uit Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden, zal binnenkort trachten van de Ver. Staten stevige garanties voor militaire steun te verkrijgen, aldus Ass. Press, voor geval zij zich zal moeten ver dedigen. Voor het Amerikaanse Cpngres, zo ver volgt A.P., zal de stap van „de Westelijke Europese Unie zeer zeker' een moeilijk probleem meebrengen. Het zal in de eerste plaats een uitbreiding van een po litiek betekenen, die Amerika al heel wat DAT nü van de 1421 meter lange Middachter Allee bijna 600 meter door de Duitsers werd verwoest, men over weegt ook de resterende 639 van de oor spronkelijk 1500 geplante beuken te vel len, daar deze n.l. ruim 200 j. oud zijn er voor het verkeer gevaarlijk worden. DAT een zekere J. M. te Valkenburg (L), Zaterdagavond tijdens het nemen var een bad tengevolge van een hartverlam ming is overleden. DAT een collectie poppen van Prinses Juliana tentoongesteld zal worden op gedurende de Paasdagen te houden fancy fair in Gttersum (L). DAT te Brussum een wild varken var 75 kg is geschoten, hetwelk ter bezich tiging in een, slagersetalage ligt uitge stald. corpsen defileerden voor de scheidende burgemeester van Zaandam, mr dr In 't Veld, de nieuwe minister. DAT het vprige week op de Noordzee vastgelopen Amerikaanse schip „South- star" Zaterdagnacht de haven van Delf zijl is binnengesleept. DAT de 4e H.B.S. Bergsingel te R:dam haar zilveren jubileum gaat vieren. DAT de bekende Ned. voetballer Kick Smit in Haarlem-Noord een café „Sui heeft geopend. DAT het dezer dagen te Maastricht door ca. 100 voor Limburg representa tieve figuren opgerichte Comité tot Pro pagering van Grenswijzigingen, bij de Regeringheeft aangedrongen op grens correcties, waardoor aan de rechtmatige Ned. eisen wordt voldaan. DAT een commissie uit, de Land. Kath. Stichting voor Behuizing van Bejaarden (Minrebroederstr. 8, Utrecht) een rapport heeft uitgebracht over speciale woning bouw voor ouden van dagen. DAT de 32-j. ex-politieheambte bij de Zentralstelle voor Joodse Zaken, J. Jensse te A'dam, 6 j. kreeg van A'damse B.G. (eis was 10 jaar). DAT de Vrije Universiteit te Gent de titel van doctor honoris causa heeft toe gekend aan de psycholoog prof. Buiten dijk te Utrecht. DAT te Boxmeer is goedgekeurd het bouwplan tot stichting van een semi-per- manente ambachtsschool. DAT door gebrek aan grondstoffen en Ópor slecht beheer de batterijenfabriek „De Witte Kat" te Utrecht stil ligt en 250 arbeiders zijn ontslagqn. DAT de geldigheidsduur van het Ned.- Frans handelsaccoord van 7 Mei 1947 is verlengd tot 10 Aug. 1948 en de contin genten dienovereenkomstig zijn verhoogd. DAT te Kobe (Japan) het agentschap der Ned.-Ind. Handelsbank officieel is heropend. DAT prof. dr. Alb. Hyma en ds. Ver duin uit Michigan (U.S.A.) op 16 Juni te Sleen de plaatsing van een steen door het Drents Genootschap, ter herinnering DAT de Cult. Adviescommissie ei Stichting Ned. Filmclub bij de regeflhg hebben aangedrongen op vrijdom van makelijkheidsbelasting voor de Ned. film. DAT de N.V. „Hollandia" te Waalwijk haar fabriek wil uitbreiden en oo! Den Bosch een schoenfabriek gaat bouwen DAT de Maasbuurtspoorwegen te Gen nep en de autobusonderneming „Vitesse" te Den Bosch van Mei af een gecombi neerde dienstregeling uitgeven. DAT na een verblijf van drie maanden in ons land hedenmiddag 500 Oostenrijk se kinderen weer uit Tilburg zouden ver trekken. DAT gistermorgen het Amerikaanse s.s „Uso" (700 brt.) op de grote plaat in het schaar van Waarde Westerschelde) de grond liep, doch door 7 sleepboten weer vlot is getrokken. DAT 74 jaar oud te Zeist is overleden jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, oud- secr. en chef van dienst der N.S., geboren ln Den Haag. DAT in Aug. bij de viering van het 650- jar. bestaan van Beverwijk Shakespeare's .Midzomernachtsdroom" in de duinen 'an het historisahe Scheybeek zal wor den opgevoerd. DAT ook de Stichting voor de Land bouw zich niet kan verenigen met eer vliegveld Burgerveen. DAT. de Bedrijfsgroep heeft geadvi seerd, de hotels e.d. op Dinsdag 4 Mei na te sluiten, behalve voo'r opname en vertrek van logeergasten, terwijl geregel de gasten in een restaurant tot 8 uur zullen kunnen eten. DAT op 1 Mëi te Urk een nieuwe moderne visafslag in gebruik wordt ge- :n, waardoor de visvoorziening de Oostelijke en Noordelijke provincies alleen via Urk zal geschieden. DAT m.i.v. de nieuwe zomerdienstrege ling der N.S. 9 Mei voor het eerst nacht treinen van en naar België zullen rijden. DAT de Koningin een gift heeft ge- sohonken aan het Comité voor het Ge denkteken en Carillon te Meppel en toe stemming heeft verleend Haar naam aan het carillon te verbinden. DAT de acteur Cor v. d. Lugt Melsert, die op 4 Juli 1892 te R'dam is geboren, vandaag 50 jaar aan het toneel is ver bonden. DAT de postcommandant der Rijks politie te Puttershoek aan de dame, die op 10 Maart bij de halte Blaaksedijk de R.T.M. een enkele reis naar R'dam kocht, verzoekt zich aan hem bekend te maken i.v.m. de verdwijning van enige postzakken. DAT de passagierslijst van de „Ta- binta", die vermoedelijk 24 Maart ir A'dam ariveert, op ons bureau ter in zage ligt. DAT de Aardolie My thans ook t< Zweelo e.o. bezig is met bodemonder dollars kost nl. de steun aan Griekenland Turkije in hun strijd tegen het In de tweede plaats wat betreft de militaire consequenties. De Am« kaanse staf moet opnieuw een wijziging ondergaan en zich nog meer gaan richten op het Western. Deze moet volmachten krijgen om in tijd van oorlog tot handelen kunnen overgaan. Hoe zal de Veiligheidsraad hiertegen- 'er staan? Het Brusselse pact is een te ken geweest dat men zich, wat de veilig heid betreft, heeft gedistancieerd van d« Uno, maar men is tenslotte gebleven bin- de grenzen van een bepaling die re gionale verdragen sanctioneert. Willen de VS. ingaan op het verzoek van de Brus selse deelnemers, dan zal het verdrag zich veel verder moeten uitstrekken. Drukte te ParUs. Vele afgevaardigden van 16 landen, w o minister Van Boetzelaer, zijn gisteren pei spoor en vliegtuig te Parijs aange komen, ter bijwoning van de conferentie het plan-Marshall, welke heden ir zou beginnen. Moord-Zondag in 't Heilige La^d Duitse bevelen aan Arabische zijde ïij een overval van Arabische strijd machten op een Joodse bezitting ten Z - Westen van Tel Aviv heeft men duidelijk Duitse officieren bevelen in het Duits horen geven. Er werden 12 Arabieren gedood en 20 gewond. In Zuid-Palestina zijn bij een aanval op de Joodse kolonie Gath 37 Arabieren gedood, terwijl Noorden bij gevechten 15 Arabieren de dood vonden. Ook aan Joodse zijde in er aanmerkelijke verliezen. De Britse gedelege'erde bij de V. N. Cadogorr deelde mede, dat er 500 Joego- Siaven op weg zijn, om zich bij de Ara bieren te voegen. Er zyn ook Kroaten en andere gewapende groepen onderweg. VERWACHT PRINSES ELISABETH EEN BABY? Thans wordt weer in „Time Magazine" de mededeling gedaan, dat de Engelse primses Elisabeth een baby verwacht. Tot dusver werden al deze berichten tegen gesproken. De oudste nazi van Duitsland. „licht geval". De oudste nazi van Duitsland, de 95-j. Frau Lusette Meissner, is door 't Denazi- ficatiehof te Ansbach (Beieren) als „licht geval" veroordeeld tot een boete van 150C mark. Frau Meissner is de oudste inwoon, ster van Ansbach. Zij is in 1926 tot dt naziparty toegetreden. Eden maakt het goed. Anthony Eden heeft Zaterdag in eer Londen* kliniek een blindedarmoperatie ondergaan. Zijn toestand ia bevredigend, Maart E. K. stelling, bij de vergoeding van oorlogs schaden gepropageerd, dat principieel de economisch sterkere krapper moet wor den behandeld dan de economisch zwak kere, en dat de uitvoering van de motie- Groen inzake het prijzenbeleid in land- tuinbouw wel wat heel lang op zich had laten wachten. Abessijnse vliegtuigen worden in Nederland onderhouden Goodwill-missie van Ethiopië terug gekeerd. Vier leden van de Nederlandse Good- ill Missie, die op 8 Febr. j.l. naar Ethiopië vertrok, de heren G. J. Reyers, B. J. M. Leis, C. v. d. Koppel en Z. W. Wulfften Palthe, zijn Zaterdag middag op Schiphol teruggekeerd. De voorzitter, de heer A. G. Aukes, vertoeft nog enkele dagen te Cairo. De delegatie meent, zeer goed te zijn ge slaagd. Zij werd tweemaal door de kei- ontvangen; de tweede maal werden enkele Ned. films, om. over de Zuider zeewerken, vertoond. Naar de mening de delegatie moet men niet te opti mistisch gestemd zijn <Jver de commer ciële mogelijkheden. Landbouwdeskun digen hebben echter in Ethiopië een goede kans. Voorts is er een overeenkomst aan gegaan. volgens welke de vliegtuigen de „Ethiopian Airways" in Neder land zullen worden gereviseerd en on derhouden. Drie mooie 'Abessijnse parel hoenders. die men ten geschenke had gekregen, zullen in Artis pronken. Amokmaker op een Ned. schip Zaterdag zijn de kapitein R. van Ever- dingen, de 3e stuurman F. F. P. van den Berg en een ongenoemde hofmeester op het Ned. m.s. „Japara" door een amok makende Javaans lid der bemanning met slagersmes gestoken, waardoor het schip, dat zich 275 zeemijlen uit de kust bevond, naar San Francisco moest terug keren. De kapitein en de 3e stuurman werden niet ernstig gewond, de hóf meester kreeg echter een zware hoofd- N.O.B.-WEGTRAN SPORT OPGERICHT. In een vergadering te Amsterdam, waar ruim 500 beroepsvervoerdefs uit het ge hele land afcnv/ezig waren, is opgericht de Ned. Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport, .waar- het gehele Nederlandse particulier# beroepsvervoer zal worden verenigd. Deze organisatie treedt binnenkort in de plaats van de vakgroep goederenver- langs de weg, waarby het in de be doeling ligt, dat ook de commerciële ver banden van het beroepsvervoer in d# N.O.B.-Wegtransport zullen worden op genomen. Twee kinderen op Terschelling door projectiel gedood Vyf kinderen hebben na het spelen op het strand van Terschelling een projec tiel meegenomen naar Hoorn, waar het ontplofte. De 13-j. Corn, de Groot, zoontje van het hoofd der school, werd op slag ge dood en de 12-j. Rein de Boer overleed Zondagmiddag in het R.K. Ziekenhuis te Harlingen, waarheen hij, eeu vriendje en vriendinnetje per extra boot ver voerd werden. De beide andere kinderen oogoperatie ondergaan. Doodstraf tegen S. D.-er Muusge bevestigd Doch Lucas Munt uit Leeuwarden kreeg levenslang. De Raad van Cassatie heeft heden het doodvonnis, door het A'dams B.G. tegen Lbwe Muusse te Amsterdam uitgespro ken, wegens het als SD-er deelnemen aan vervolgingen van Joden en illegalen, bevestigd. Daarentegen werd het dood vonnis van Lucas Bunt te Leeuwarden, lid van het Vrijwilligers Legioen Neder land en de Landwacht, die moord en mishandeling op zijn geweten heeft, door de Raad van Cassatie veranderd in levenslange gevangenisstraf. Jakob van der Schans uit Groningen, die als lid van de Staatspolitie velen heeft gearresteerd, zag zijn straf van 15 jaar verzwaard tot 18 jaar met aftrek. De Landwachter Alb. C. Jorissen uit Zevenaar. hield zijn 15 jaar R.W.L met aftrek. Dr Van Mook brengt een bezoek aan Medan Dr Van Mook is Zondagmorgen vroeg te Medan aangekomen ter bijwoning van de feestelijkheden in verband met de op richting van de staat Oost-Sumatra, be staande uit de openrng van de vertegen woordigende raad, een militaire parade, rsies naar de herstelde ondernemin- en sportwedstrijden. De raad telt thans 29 leden, maar vóór 1 Januari 1950 zullen er verkiezingen worden gehouden, waarna de raad uit 38 gekozen en 12 be noemde leden zal bestaan. Veel beivolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige, langs d# kust tijdelijk krachtige. Zuidwestelijk# wind. Zachter des nachts. Overdag wei nig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Dinsdag 16 Maart Zon op 6.53, onder 18.46 uur; maan op 8.52, onder 040- lt

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1