NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 9 MAART 1948 Neerlands grootste logger, de KW 85, te Woubrugge te water gelaten Katwijks havenprobleem geen belemmering voor uitbreiding der vloot (Van onze redacteur) De Katwykse haven Is nog steeds een droombeeld. Oude vissers trekken het zo langzamerhand in twyfel, of ze de uit voering van de plannen, waarop reeds tergend lang wordt gewacht, wel zullen beleven. Het jonge volkje is wel is waar hoopvol, maar het vindt ook. dat het tijd wordt. Katwijk heeft na eenmaal een ha ven nodig. Wanneer zal men door alle ob stakels, die de haven, de idee van Katwijk ln de weg staan, heen zien? De toekomst tal het antwoord op deze brandende vraag moeten geven. Aan het langdurige wachten is echter geenszins verbonden, dat de ontwikkeling van de Katwükse vloot zou stilstaan. De de reders uit het oude vissersdorp blU- ven werkzaam. Zij kijken verder dan vandaag en grüpen alles aan, wat kan die nen tot verbetering en uitbreiding van de vloot, die immers het hoofdorgaan In het leven van de visserij is. Een vissers dorp zonder goed uitgeruste schepen is ten dode gedoemd. Gistermiddag werd onder grote belang stelling bij de N. V. Scheepsbouw werf „De Dageraad1' te Woubrugge een nieuwe loger voor de N. V. Visserlj-maat9chappiJ „Rijnstroom", waarvan de heer N. Parle- vliet Jr. directeur is, te water gelaten. De tewaterlating van een nieuwe logger la op zichzelf niet zo'n grote bijzonder heid, doch het vermeldenswaardige van de gebeurtenis, die gisteren in het stille dorpje Woubrugge plaats vond, ligt hier in. dat deze logger, de aanstaande „Kat wijk 85". de grootste van de in Neder land gebouwde en onder Nederlandse vlag varende loggers zal worden. De af metingen zijn namelijk: 38 meter lang. 7 meter breed en 3.50 meter hoog. Het schip, dat in het met de zee vergele ken! „stroompje" in Woubrugge een monumentale aanblik vertoonde, is uit gerust met een 350 pk-motor en twee hulpmotoren. Het meet 147 bruto regis- terton. De plechtigheid Even vóór drie uur heette de directeur van de scheepsbouwwerf, de heer W. A. Boot, alle genodigden hartelijk welkom, in het bijzonder de familie Parlevliet. Spr. zeide, dat de heer Parlevliet met de opdracht tot de bouw van het schip zijn vaak geuite woorden inzake de vernieu wing van de vissersvloot in daden had omgezet. De heer Boot was er ook van overtuigd, dat vernieuwing een eerste vereiste is. Door stagnatie in de mate riaalvoorziening werd de kiel later ge legd, dan men aanvankelijk had gedacht. Maar door uiterste inspanning en een harmonische samenwerking van het per soneel is het gelukt, de hellingtijd tot iVi maand te bekorten. Nadat de fles met champagne tegen de wand van het gepavoiseerde schip was •tttkgevallen, verrichtte mevrouw Parle- Woubrugse opbouw (Van een lezeres.) Woubrugge maakte lange dagen, Woubrugge bouwde vroeg en laat totdat men. 't water toevertrouwde een bouwwerk, van de Dageraad". Woubrugge laat een boot te water, 't is opbouw 't la een mooie dag; het is de eerste na de oorlog, die men van Boot weer varen zag! 'k Wens, dat er lang nog boten glijden vanaf Woubrugges helllngrand; 'k wens, dat er lang nog Booten blijven, hier aan Woubrugges waterkant. Woubrugge. 8 Maart. P. M. M. vliet onder luid gejuich van de honder den toeschouwers de tewaterlating, die uitstekend slaagde. Mej. M. Boot, het dochtertje van de directeur, bood mevr. Parlevliet een bouquet anjers aan. Onder ben, die de plechtigheid bijwoonden, merkten wij onder meer op: de burge- meester van Katwijk, mr W. J. Woldringh mededeling ndet der Hoop, de heer W. F. Verhey var Wijk, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Lelden, mr dr P. G. Knibbe. secretaris van de K. V. K., de heer A. Veenhuizen, gemeente-secretaris van Al phen aan den Rijn, en de heren H. J. Hoogeboom en D. C. O. Boekhoven, resp. gemeente-secretarissen van Woubrugge en Katwijk. Veel goede woorden Om vier uur werd een receptie gehou den in de zaal van hotel Swama. De heer Parlevliet dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en prees het nieuwe schip, dat Indien de om digheden dit toelaten omstreeks Mei het ruime sop zal kiezen- „De heer Boot en zijn personeel hebben laten zien, dat zü goede scheepsbouwers zijn.", aldus spr., die voorts nog stilstond bij de ont wikkeling van de rederij. Spr. hoopte, dat de vele moeilijkheden, die deze tijd ten opzichte van de vlaserü met zich mee brengt, spoedig tot het verleden zouden behoren. De adjunct Injpecteur van de scheep vaartinspectie, de heer C. M. Tuntler. complimenteerde de heer Parlevliet met nieuwe aanwinst en wees er op, dat aan de inrichting van onze vissers vaartuigen de nodige zorg moet worden besteed. De burgemeester van Katwijk wenste zijn gemeente geluk met de uitbreiding van de vloot. .,Het is ongetwijfeld een moeilijk besluit om in deze onzekere tij den een schip te laten bouwen', aldus spr. „Het visserü-bedrijf is conjunctuur gevoelig; dit mag ons echter niet weer houden vooruit te gaan." De burgerva der sprak de wens uit, dat de „Katwijk 83" binnen niet al te lange tijd de haven van Katwijk zou binnenvaren. Verschei den een schip te laten bouwen", aldus Men bleef geruime tijd gezellig bijeen. BEGROETINGSAVOND DS H. J. VAN ACHTERBERG Zoals wü reed9 meldden, zal ds H. J. van Achterberg a.s. Donderdagavond om 8 uur door de bewoners van wijk II der Ned. Herv. Gemeente, in de school aan de Hoge Mors weg worden begroet. Mevr. Parlevliet, de echtgenote van de eigenaar van het schip, verrichtte onder luid gejuich van honderden belangstellenden de tewaterlating. Op de voorgrond te midden der kinderen v.l.n.r. de heer W. A. Boot, dir. van de scheepsbouw werf „De Dageraad", mevr. Parlevliet en een zoon van de heer Parlevliet. (Foto N- van der Horst) Deze week alleen bevroren schapenvlees Leidse «lagers protesteren tegen gedrag van de vakgroep Op de vergadering, die de Alg. Slagers- bond, afd. Lelden en de R.K. Slagers- bond, afd. Lelden, oJ.v. de heer G- P. Bergers gisteravond in „De Doelen" hielden, Is o.m. ter sprake gebracht het vreemdsoortige gedrag van de vakgroep slagers, die een bedrag van f 260.000, dat de slagers toebehoorde, ln een gebouw te Den Haag heeft gestoken, zonder daarin de slagers te kennen. Natuurlijk werd tegen deze gang van zaken fel protest aangetekend. Op de ver. gadering was aanwezig een vertegen woordiger van de vakgroep, die uiteen zette, dat deze instantie 9lechts verant woording verschuldigd is aan de Over heid en de slagers in haar daden ndet behoeft te kennen. De vergadering vond dit wel ee£ zeer ondemocratische gang van zaken en zal tegen deze handelwijze in beroep gaan. Nog werd medegedeeld, dat de sla gers deze week niets anders toegewe zen krijgen dan bevroren schapenvlees. Het publiek wordt beleefd verzocht met deze omstandigheden rekening te houden. Uit de verslagen van secr. en penning meester bleek, dat de Algemene Slagers- bond, afd. Leiden, er zeer droevig voor staat en als men weet, dat de slagers het meest geknecht worden, doet deze vreemd aan. TELEURSTELLING IN DE TUINBOUW Toegezegde regeling wordt niet toegepast werk vond gisteren zijn beslag in de op richting van de vereniging. „De Lelie", groep leliekwekers van de Alg. Ver Bloembollencultuur. Vrijwel alle aan wezigen traden als lid toe. Druk was het overigens niet in ae g.ote muziekzaal van „Brinkmann" in Haarlem Maar leliekwekers zijn nu een maal niet dik gezaaid. De heer C. Broeze, uit Beverwijk, die deze vergadering pre sideerde. heette in zijn openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder jrhVan Nispen, H. Voors, reap voorzitter en secretaris der Alg. Ver., prof Van Slogteren. van het Lab. voor bloembollenonderzoele, ir Vlag. de rijks- tuinbouwconaulent te Li»e, en de heer P Krabbendam van het rijkstuinbouw- oonsulemenscbap Hoorn. Na de notulen vam een voorbereiden de vergadering volgden de door secre taris Voors ontworpen statuten, die, be houdens een onbelangrijke correctie, wer den goedgekeurd. De contributie werd als volgt bepaald: handelaren betalen f2.— per jaar. kwekers van 150 roe f2.—. van 50—100 roe f3.50: van 100—250 roe f5 en 250 roe en méér f 10 In het bestuur werden gekozen: voor district Friesland en Texel: Abr. Alkema. Marfum; West-Friesland: Joh. Tense. Andljk, en Jac. Boon. Bovenkarspel: Kennemerlend: Joh W TUms, Assendelft. D Jansen, id., en P. Struyf, Akersloot: voor de Bollenstreek: Th Hoog Jr., Haar lem en C. S. Weyers, Hillegom; voor ..De Venen": J. A. v. da Zwet, Roelofarends- veen. De heer Boon wilde rijn zetel liever aan de heer Jonker afstaan, omdat dit de neetor uit het vak is en vóór alles een functie in het bestuur verdient. Met veel voetengetrappel betuigde de vergadering haar instemming. Jonker wimpelde dit voorstel af met de woorden: „Boon jij bent door de vergadering gekozen, dus )U hangt!" Hoezeer ook andere kwekers hun apreekkrachten inspanden, de heer Jonker bleef afwijzend beschikken. Naast deze negen moesten ook nog twee leden uit het hoofdbestuur der Alg Ver. worden gekozen. Bij acclamatie wor den de heren Broeze en T. A. Valkering benoemd. Over de vraag, wie tot technisch advi seur zou worden benoemd, werd niet lang gesproken. Natuurlijk werd noe kon het ook anders prof. Van Slog teren voor deze taak gekozen, terwijl ir Vlag, ir v d. Slikke en de heer P. Krab bendam tot adviserend» bestuursleden werden verheven. Wanneer die streng wordt, moeten schillende leden er niets van hebben. De lelies en dan speciaal de tlgrinum-, speciosum- en umbellatumsoorten zün verre van gezond. Een strenge keuring op die soorten zal tot gevolg hebben, dat bij veel kwekers weinig of niets over schiet. Prof. Van Slogteren zei echter, dat de eerste jaren een zeer soepele weg bewandeld zal worden, want het is niet de bedoeling hals over kop alle lelies ge zond te krijgen. Langzamerhand zal door selectie het gezondheidspeil omhoog ge bracht moeten worden. Die verklaring bleek de gemoederen genist te stellen een kort woord sloot voorz Broeze deze eerste oficiële vergadering. Jaarvergadering N.R.V. afd. Leiden De heer P- Susan gehuldigd De NRV staat bekend om de genoege- lijke sfeer, die op vergaderingen en ex cursies pleegt te heersen en ook de jaar vergadering van de afd. Leiden handhaaf de gisteravond in „In den Vergulden Turk" deze traditie. De agenda werd vlot afgewerkt en uit de vergadering bleek verheugende belangstelling in de aange legenheden van de vereniging en van de afdeling. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Blitz, vernamen de aanwezigen, dat het aantal Leidse leden per 31 Dec. 1947 1095 bedroeg, welk getal inmiddels per 1 Febr. 1948 opliep tot 1138. Uit de deelname aan excursies èn voordrachten bleek een opgewekt verenigingsleven, ter- wel de penningmeester, de heer P. Susan. batig saldo van f 1311,23 kon melden De heren Susan en Blitz werden bij ac clamatie in het bestuur herkozen, waarna de heer Susan de eenvoudige opmerking maakte, dat dit feit vóór 25 jaar voor het eerst plaats had. Hetgeen de vergadering een enthousiast hoera en de voorzitter, de heer J. v. d. Horst, een ontroerende toespraak ontlokte'. Later op de avond werd de heer Susan nog een geïmprovi seerde bloemenhulde aangeboden, voor de onverwachte jubilaris eveneens ontroerd dankte. Een fotowedstrijd, die voor alle deelne mers de troost van een aardig prijsje bracht en een verslag van de NRV-t naar Saanen, door de heer M. Blitz, toe gelicht met een serie prachtige kleuren opnamen, besloten de geanimeerde avond BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marian E. dr v. B. Nap S. W. van Venetiën; Johanna E. dr v S. Kuiters en W. M. Raaphorst: Nicolaas J. zn v. C. P. Marcelis en E. Boom; Nico- ld-n W. zn v. H de Wit en M. Pardon; Maria C. H. dr v. B. L. Wallaart en J H. Lut; Johannes J. A. zn v. J. J. A. Zirkzee én M. Doesburg Lanooij; Wiro J. M. W. M. van der Krogt en J. B. Broekhoff; Adriana J. E. dr v. P van Hoven e J. de Rijk; Elisabeth T. M. dr v. E. J. J. Kamp en N. Kruis; Margje dr v. A. Pe ters en J. Korte noe ven; Willem zn v. K. Laven en A. Warners; Karei zn v. K. Calkhoven en M. M. v. d. Berge; Gerardi L. dr v. J. P. Zandvliet en J. C. van Leeuwen; Francis R. dr v. C. Schot en E. Elliott; Johanna M. J. dr v. J. H. Heesterman en D. M. J. van Seumeren. OVERLEDEN: J. Oostveen, man, 79 jr; D. Boon, man, 67 jr; J. J. P. van der Meer. man, 60 jr. „De Woningsymphonie" „De Vlammenwerper" werpt vlammen. Bij de behandeling Van de begroting 1948 in de Leidse Ra a 4. braoht wethouder A. J. Jongeleen cijfers, genoemd in het maandblad voor de.R-K- jongeren in Lei- j.o. „De Vlammenwerper" ter spreke, zoais ook door dié NJL.C. werd gemeld. In het laatste nummer van het maand blad worden als vólgt vlammen gewor pen. „Twintig vroede vaderen hebben bij de ahandeling van de begroting in de Leidse Raad het woningbouwprobleem in allerlei toonaarden bezongen. Vijf man- nenkwartetten hebbed een sonore klaag zang gehouden over de trage gang van de woningbouw in Leiden, en al zong er dian al eens 'n enkele 'n tikje vals, net verdween in het niet bij de schrille disso nant van de wethouder. Wethouder Jon geleen zong vals, heel erg vals, ja nog erger, zijn stem sloeg over en hy was nog uit de maat ook. De miuziekminnende oren van J. O. hebben getuit bij dat schrille geluid en hij haast zich om de Juiste toon weer aan te geven. Het lange klaaglied (in mineur) van de 103 woningen werd niet geheel onver dienstelijk gezongen, evenwel werden enige belangrijke regels overgeslagen en wel de volgende: Doordat de plannen voor de wo ningbouw in Leiden niet tijdig klaar waren, moest met kunst en vlieg werk te elfder ure nog een plan van 103 woningen worden opgezet. De aanbesteding moest daardoor worden gehouden op een tijdstip dat: le. het aanbod veel groter was don de vraaggevolg: hoge prijzen; 2e. de controlerende instantie door opeenhoping van plannen van andere gemeenten, zwaar overbelast was gevolg: rekenfouten. J. O. handhaaft: de grondfout lag in Leiden, waar niet tijdig gezorgd was voor woningbouwplannen, hoewel er tijd in overvloed was geweest om de zaken de gelijk voor te bereiden. Maarhet ging bij J. O. niet in de eerste plaats om 103 woningen. J. O. houdt vol, dat: als Leiden plannen voor 200 en misschien nog méér woningen in medio 1947 had klaar gehad, deze woningen vlot tot uit- •oering hadden kunnen komen. (De ge- aeente Sliedrecht had tezelfdertijd de plannen voor ca 40 woningen klaar a 40 woningen hangen nu de gordij- voor de ruilen). Onder dezelfde om standigheden werd in de volgende ge meenten (alle kleiner dan Leiden) een aanvang gemaakt met de bouw van Gouda 100 woningen Schiedam 141 woningen Delft 128 woningen Vlaardingen 168 woningen Dirt zijn controleerbare feiten en geen ..leugens". Dit is dus juist en niet „bewust on juist". De bouw van deze woningen is, (ook voor wethouder Jongeleen), met eigen ogen waarneembaar en derhalve riet „tendentieus". Met een schril en vals lied van beden kelijke lengte, zijn de feiten niet te over stemmen. J. O." „Bloembollencultuur" heeft een nieuwe telg De leliekwekers stichten hun eigen groep „De Regering aoht geen voldoende gronden aanwezig over te gaan tot een uitbreiding van de vergoedingsregeling voor groenten, welke lm 1947 heeft ge golden. Een nabetaling zal dus niet vol gen." In deze simpele woorden deelde het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Afdeling Voorlichting in de loop van de vorige week mede, dat de Regering het gedeelte van de bekende „motie-Groen", hetwelk op de tuinbouw betrekking heeft, eenvoudig naast zich heeft neergelegd. Deze beslissing is uitermate teleur stellend, aldus „Groenten en Fruit". In haar vergadering van 26 September 1947 had de Tweede Kamer een door de heer Groen ingediende motie, waarin om. aan de Regering werd gevraagd het alsnog vergoeden van die groenten, die op de veilingen het prijspeil van 70, res pectievelijk 50 van de productiekosten niet hadden bereikt, met algemene stem men aanvaard. Een dergelijke uitspraak van de Volks vertegenwoordiging is toch niet geheel zonder betekenis! De Regering heeft zich aanvankelijk ook op dit standpunt gesteld. Reeds bin nen een week na de uitspraak van de Tweede Kamer ontving de Stichting voor de Landbouw immers de mededeling, dat de Regering bereid was met de Stichting in overleg te treden omtrent de uitvoe ring-van de Verschillende in de motie- Groen omschreven desiderata. De Organisatie-Commissie Groenten van de Stichting voor de Landbouw kwam in verband hiermede onmiddellijk bijeen en adviseerde, aan de Minister raad voor te stellen, een vergoeding te geven over alle partijen groente, welke op de veilingen waren aangevoerd en aldaar-waren geregistreerd en welke het niveau van 70 van de kostprijs voor standaardproducten en 50 van de kost prijs voor meer speoulatieve producten niet hadden opgebracht. De Commissie wilde daarbij uitgaan van de kostprijzen %&Van dit moment af begint eigenlijk de lijdensgeschiedenis, zo schrijft genoemd blad. De Regering nam met veel belangstel-] ling kennis van de uiteenzettingen van de Stichting voor de Landbouw. Ze ver zocht vervolgens deze mondelinge uiteen zettingen in schriftelijke voorstellen om te zetten. Bij de behandeling van de be groting voor 1948 in de Tweede Kamer, toen met klem aangedrongen werd op uitvoering van de motie-Groen, hield de Minister van Landbouw vele slagen zijn arm. Ten slotte nodigde de Regering de Stichting voor de Landbouw opnieuw uit tot enkele samensprekingen. En het resultaat? „De Regering acht geen vol doende gronden aanwezig om over tt gaan tot een uitbreiding van de vergoe dingsregeling voor groenten, welke in 1947 heeft gegolden". Maar de ernstigste grief van de tuin bouw is juist, dat in 1947 in het geheel geen vergoedingsregeling voor de stan daardproducten van de tuinbouw heeft gewerkt! Geen uitbreiding, doch eenvoudige t oep a s s i n g van de toe gezegde regeling werd gevraagd. In de formulering van de afwijzing ligt de sug gestie, dat de tuinbouw zijn deel heeft ontvangen en dat daarom geen nabetaling eer zal volgen. Op deze onjuistheid is de Minister her haaldelijk gewezen helaas ook al zon der resultaat. We zullen ons bij de beslissing van de Regering nu wel moeten neerleggen. Maar we blijven de beslissing betreuren. Snijbloemenhandelaren blijven nog „in actie" In tegenspraak met andersluidende be richten kunnen we mededelen, dat de snybloemenhandelaren zich niet bij de 2% heffing wensen neer te leggen. Een landelijke actie wordt voorbereid, o. m. gestimuleerd van uit Rijnsburg en die zo nodig zal worden uitgevoerd. Kunst in en om de Sleutelstad v /I I ons komt, waar de grens ligt tussen waar- Z an guitvoering van li. en U. held en verbeelding, welke grens door de aandachtige luisteraar kon worden ge- Onder auspiciën van K. en O. gaven zes zangkoren gisteren een uitvoering ln de Stadsgehoorzaal. Als" solist trad de violist Adolphe Potb op, die met Han Zirkzee aan de vleugel de chaconne van Vitali en een werk van Saint-Saëns speel de. Hoezeer wij de vertolkingen van Poih ook gewonderd hebben, toch menen wij. dat de programma's van zes verschillende koren met twee vioolsoli niet op geluk kige wijze gecombineerd kunnen worden. De samenstelling der koorprogramma's liet ook te wensen over. Er werden mooie werken, o. a. van Schubert en An- driessen gezongen, maar ook onbedui dende composities. De bombast van een „Hymne an die Musik" van Lachner werkt alleen maar op de lachspieren. Het is natuurlijk niet mogelijk, om de prestaties van alle koren gedetailleerd te bespreken. In verband met het bij zondere karakter van deze uitvoering lijkt dit ook niet gewenst. Verreweg de beste prestaties werden geleverd door het Alma Materkoor o. L v. Willem Mizée en „De Stem des Volks" o. 1. v. Piet Boo gaard. Mevr. Geradts-Gestman en de heer Fr. Biesiot hebben zich in zangsoli on derscheiden, terwijl mevr- Van der Hey- den-Brakel en de heren Haverkamp en Zirkzee voor vlotte pianobegeleidingen zorgden. Er was voor deze uitvoering vrü veel belangstelling. Hennie Schouten Charlotte Kohier Het is gisteravond weer overtuigend bewezen, dat Oegstigeest, niettegenstaan de vele tegenspraken, goede, hoogstaan de kunst weet te waarderen. De grote recreatiezaal van .Endegeest" was tot de laatste plaats bezet, toen het doek zich opende en Charlotte Köhler haar publiek wist te boeien met Henry James' novelle „Waarheid of verbeel ding", bewerkt door Kristlne d'Haen. Een geschiedenis, die ons verplaatst op een Engels landgoed, waar de vraag tot trokken. Of is dit misschien ook alleen maar zijn verbeelding, dié hij in de ge beurtenissen der novelle projasteert? Hier verder over uit te weiden zou slechts te kort doen aan de litteraire waarde van en de bewonsderenswaar- dige schoonheid, waarmede de kunste nares deze mysterieuze fantasie heeft gebracht. Ons past slechts een devoot stamelen: „O Heer, wat zijt Gij groot, dat Ge mensenkinderen hebt geschapen met zulk een talent". J. A. H. „Concordia" wil zich in uniform steken 75 „pakjes" zyn nodig. Het pas opgerichte Chr. muziekgezel schap „Concordia" moet, wil het ziioh ten volle kunnen ontplooien, wil het met suc ces voor de dag kimmen komen, in uni form gestoken worden. Dat is eer de eerste orde Ook dit jonge corps zal het Leidse publiek iets moeten presente ren. Maardat dit niet gaat zonder de steun van Christelijk Leiden, is te begrij pen. Er is een uniform-comité gevormd, dat het nodige geld wil bijeenbrengen- Velen leverden hun bijdrage, groot en klein, reeds. Het doel is echter nog niet bereikt. Er moeten ongeveer 75 unifor men komen. Ieder, die wil medewerken aam de verwezenlijking van dit ongetwij feld grootse ideaal, kan zijn bijdrage storten op girorekening nummer 111323, ten name van de heer P. A. de Jong Ir., Hoogewoerd 75. Het geld kan ook bezorgd worden bij de volgende adressen: de he ren L. de Vogel. Dozystraat 24; C. Ver meer. Rijn en Schiekade 98: Fiüppo, Jan- vossensteeg 52: Korpershoek, Javastraat 21 en L Brouwer, Trompstraat 59 Wij vertrouwen, dat verdere opwekkinj overbodig zijn. De Leidenaren zullen i hun daad in de vorm van een geldelijke bijdrage zeker geen spijt hebben goed Chr- muziekcorps mag ln de rij dito gezelschappen niet en nooit ontbre ken! DaaromAan u de daad! De Verdoemden door H. Kingmans XII. Meedogenloos bestraalt de Noord-Afri kaanse zon. die in haar zenith staat, zijn naakte body. Je kunt woiiderlüke opwellingen heb ben, zelfs in de meest hachelijke omstan digheden van Je leven: Jochem heeft ge dacht, dat Jezus, toen Hij aan het kruis hing, hetzelfde moet hebben gevoeld als hij, alleen veel en veel erger, want Hij ook vastgenageld. En Jezus hing de schandpaal, terwijl hij aan een paal a t gebonden. Overigens is het ver schil niet groot. Hij is ook naakt. Een schamele doek bedekt zijn middel. En die heeft hij dan nog van Cornelisz ge kregen, welke deze heeft weten te be machtigen. Een oud. tot op de draad ver sleten hemd heeft de Vlaardinger ver scheurd. De gedachte aan Jezus is slechts een flits geweest Hij ls heel niet waardig, aan Jezus te denken. Wie Hem in zijn overweging neemt, moet kunnen bidden En Je kunt niet bidden, als je niet gelóóft. Gister was er een lieve lijsjes, hoe is 't mogelijk!, hij is het grootste vloek- beest van de hele bendel die de han den vouwde en zeide: „God, o, God!" toen hij vernam, dat hij -vandaag ver kocht zou worden. Dat moest zeker een gebed betekenen. Maar even later vloekte-ie, dat de wanden van het pak1 huis dreunden. God vervloeken en bidden tot Hem, hoe kan dèt nu samen gaan? Ja, dat pakhuis! Een dag of vier zijn ze r geweest in die betrekkelijk flinke ruimte, midden in de stad. 't Was een verademing. Ze konden er vry rondlopen ontvingen uitstekend eten en drinken. Als je de bedoeling niet wist, zou je den ken. dat de rovers iets menselijker wer den. Maar Cornelisz. dealde hen wel mede, hoe de vork aan de steel zat: ze moeten er behoorlijk uitzien, als ze op de markt komen te staan: hoe méér geld er hen gemaakt wordt, hoe liever, dat ligt voor de hand. Een hevig gemor was er ontstaan, toen ze hoorden wat er met hen ging gebeu ren. Velen wisten het reeds; anderen waren er totaal onkundig van. Deze laatsten wilden het niet geloven, terwijl de eersten, althans sommige van hen, altijd nog hooptenja, wèt hoopten zij eigenlijk? Er was niet eens de spreek woordelijk geworden strohalm, waaraan de drenkeling zich vastklemt. Nu hebben ze dan de gruwelijke wer kelijkheid. In groepen van vijf zijn ze naar de slavenmarkt gebracht Daar staan, evenals op de veemarkten ln de Duitse en Hollandse steden en stadjes, die Jochem doorgetrokken is, op gelijke afstand de palen, waaraan ze gebonden worden. Zoals de koeien worden vast gemaakt. De zon zendt onbarmhartig haar stra len op Jochems naakte lichaam. Nevens hem heeft Gebhard een plaats. Naast deze is de Vlaardinger, die niet meer dat optimisme heeft, dat hij tot voor kort had. Toch is er op zijn verweerd gelaat stille berusting. Een groot verschil met dc meestal van woede en spijt verwron gen gelaatstrekken der anderen. nu en dan wisselt het drietal een enkel woord. Wat zul je zeggen? Je hebt werkelijk genoeg aan jezelf, 't Is zeer wel mogelijk, dat zij elkaar nooit weer zien. Je moet het treffen, dat Je dezelfde koper hebt! In trotse houding, onverschillig voor hun lijden, lopen Moren langs hen en bekijken hen van top tot teen Ze spre ken geen woord. De verkopers prijzen waar niet aan. 't Is een wonderlijke markt, meent Jochem. Opeens schrikt hij op. 't Wordt me nens. Een hooggeplaatste Moor, mogelijk invloedrijk koopman of plantage houder. staat stil en nadert dan Gebhard. De verkoper schiet toé. ,Een vervloekte blanke, maar puike ar", prijst hij nu toch aan. „Hollan- r", vervolgt hy op een hem gedane vraag. De hand van de Moor betast Gebhard in onder tot boven. Letterlijk geen enkel lichaamsdeel slaat hy over. Met afgrynzen staat Jochem er naar te kijken. Ze doen zo nog nietTSij een beest, denkt hy 1 „Bek open!" gelast de candidaat- koper. Gebhard verstaat Het niet, of doet als of. Maar dat baat hem niets, want zijn meester rukt zijn lippen van elkaar. En dan geeft Gebhard toe. Er zit niet anders op. Het inwendige van zijn mond wordt nauwkeurig bekeken, waarna hem ge vraagd wordt, hoe oud hij is. Gebhard haalt de schouders op. Hij verstaat de vraag niet. Er volgt een spel van loven en bieden. Uit alles blijkt, dat de Moor er veel voor gevoelt, de Duitser te kopen. Eindelijk worden die beiden het volkomen eens Allah is hun getuige, dat Zij met elkaar deze koop hebben afgesloten. De be taling vindt onmiddellijk plaats. De rover geeft een wenk. Gebhard wordt los gemaakt, om dan te verdwijnen. it een stom gebaar, aan wanhoop ten prooi, neemt Gebhard afscheid van Jochem. Hij heeft niets meer te zeggen. Gisteren hebben zij elkaar beloofd, dat mocht een van hen nog eens in Silezië komen, die de groeten zal overbrengen an hun wedervaren tot nu toe ver tellen. En voor de rest Jochem voelt dan de hand van de Moor. die Gebhard heeft gekocht, over zijn ledematen strijken. Maar even later Wendt de man zich at Cornelisz. ver waardigt hy nauwelijks met een blik. Aan oud vlees heeft hij blijkbaar niets. (Wordt vervolgd). Rijnsburg Honderdtien donors Gisteravond bestond er vanwege het Ned. Rode Kruis gelegenheid voor bloedtransfusie t.b.v. gewonde mili tairen in Indië en hier. Van de speciale afdeling van het Rode Kruis te Am sterdam waren auto's en personeels leden naar Rijnsburg gekomen om de transfusie te verrichten. O.l.v. dr F. E. v. d. Laan, voorzitter van de pl. afdeling van het Rode Kruis, werd in de Hervormde School (hoofd dhr De Jong) aan 110 Rijns burgers bloed afgetapt. De Amster damse leider was er zeer verheugd over, dat Rijnsburg zoveel donors heeft opgeleverd. Een droef einde van een blijde tocht (Van onze Alpheuse correspondent) Zondag togen twee knapen uit Al phen aan d«n Rijn, die gebroeders R uit de Grijpenste [matraat, waarvan d» oudste 14 jaar is, per rijwiel naai Leiden. De bedoeling was daar faint lie te bezoeken en een bioscoopje ta pikken, in verband waarmede vooral kaartjes zouden worden gekocht. Dt oudste zat vol trots op zijn eerst drie weken geleden aangeschafte, nieuwi fiets. Op de Stationsstraat te Leidei wandelende, kwam plots een „heer op de jongens af. „Mag ik die fiet even gebruiken om een dringend boodschap te doen?" De oudste had uiteraard geen oren naar, zijn ma rijwiel af te geven. Maar een guldei deed wonderen. „Gaan jullie daa maar even een kop koffie kopen 'n koek, ik ben zo terug." Op dit t zame aanbod gingen de jongens he laas in. Maar het wachten werd eet uur, twee uur, en het einde was, da de politie zich te ontfermen kreej over twee danig van streek zijndi jongens, van wie (wij aarzelen he niet te zeggen) door een „onverlaat* op een lage manier een rijwiel wat ontfutseld. Een illusie armer zijn d jongens huiswaarts gekeerd, waar e uiteraard heel wat voor hen heeft op gezeten. De politie te Leiden zoek naar een persoon, van wie me vaag signalement bezit Bij „De Demping gaat de vlag in top! Op 15 Maan gaat by de speeltuinver eniging „De Demping" de vlag in top! Dan beginnen de werkzaamheden aan de speeltuin aan de 4e Binnenvestgracht, het terrein, dat "de gemeente beschik baar heeft gesteld aan „De Demping", het als speeltuin in te richten. Het bestuur vindt het genoemde feit zo heuglijk, dat het op die dag de vlag gaat hijsen. En het verzoekt de $iele buurt, hetzelfde te doen. Het bestuur zal haar blauw-witte vlag bij de Neder landse driekleur om 10 uur hijsen en om weer strijken. De heer C. A. Labordus gehuldigd 40 Jaar in dienst by de N.V. Cranenbnrgh en Heringa De heer C. A. Labordus heeft gisteren, omringd door directie en personeel van de N.V. v.h. Cranenburgh en Heringa het feit herdacht, dat hij 40 jaar in dienst as bij deze onderneming. De jubilaris .werd toegesproken door de directeur, de heer J. W. Heringa, die hem prees en dankte voor zijn trouwe nauwgezette arbeid. In de fabriek werd nog het woord gevoerd door een meesterknechts, die de jubilaris bloemen en een cadeau aanbood. In huiselijke kring werd het"~heuglyk feit daarna, verder gevierd. EEN EENDENEI MAG NIET MEER DAN 13 CENT KOSTEN In verband met de nog steeds voorko mende opvoering van de prijzen vooi adeneieren wordt medegedeeld, dat ae prijs welke door de detaillist aan de con- mag worden berekend, ten hoogste 13 cent bedraagt Eendeneieren zijn in de vrije verkoop verkrijgbaar In Januari j.l. zijn, volgens het C.B.S. in Den Haag 2 nieuwe woningen gereed gekomen. In Rotterdam 162 en in Amsterdam 88 De nat vakgroep van handelsreizi gers en -agenten in de Ned Ver. van Chr Kantoor- en Handelsbedienden houdt op 3 April in hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht de 31ste algem vergadering Chr. handelsreizigers bijeen Zaterdag kwam de N.C.H.V. aid. Lei den Ln vergadering bijeen..Na de ge bruikelijke opening en afwikkeling de huishoudelijke zaken verkreeg de hee: J. de Vlaming uit Den Haag het woon over „Het vrijwillig filiaalbedrijf'. Inlei der schetste het ontstaan en de groei deze bedrijven en liet duidelijk uitko men, dat naast zekere voordelen er ooi vele nadelen bestaan, voor de winkelier^ due zich daarbij aansluiten. Daarom, al dus spr., zal het VJB. nooit de gehel< middenstand omvatten, en blijft er de vertegenwoordiger nog steeds eet zeer groot werkterrein over. Al is he maar alleen het propageren van het merl dat zijn firma voert. Na deze inleidin volgde nog een bespreking, wa door de leden een druk gebruik gemaakt en waarbij vooral naar kwam de onmisbare taak. welke ee tegenwoordiger in het handelsverkee vervult. Met dankgebed werd 'deze gadering, die vooral door de vertegen woord igers ln de levensmiddelenbranch zeer leerzaam was, gesloten, C.-H. vrouwengroep vergadert Op Maandag 15 Maart De afd. Leiden van de Chr. Hist, vrou wengroep houdt Maandag 15 Maart acht uur ten huize van mej. M. Langmat Hoge Rijndijk 44, haar Jaarvergaderini Er zal een bestuursverkiezing plaa- vinden. Mej. Langman zal spreken het onderwerp: „Wat beweegt de heemse vrouwenwereld (in Indië)?" N.V. HOLL. CONSTRUCTIEWERK- PLAATSEN Dé vergadering van aandeelhouder! der N.V. Holl. Constructiewerkplaatse j besloot over 1944 en 1945 4 en 1946 5 dividend uit te keren. De veil i wante N.V. Ned. Electro-laschmij. steld - het dividend voor 1946 op 8 Voo beide N.V.'s worden voor 1947 eveneenj; s* gunstige resultaten verwacht. Afgifte Jubileum-spaar zegels Naar wij van de penningmeester v het jubileumcomité vernemen, zulle voor bakkers, broodbezorgers en mell slijters van Woensdagmiddag a.s, Jubileumspaarzegels verkrijgbaar ten kantore van de gemeente-ontvange Stadihuis. De zegels worden afgeleverd boekjes van 100 stuks. De eerste 100 gels ontvangt men in depót. Zij, die zi reeds voor de verkoop aanmeldden, oi vangen de zegels thuds. Degenen, die dusver nog ndet hun deeLnameformuiit inleverden, gelieven persoonlijk of telefi nisoh (20041 kantoor gemeente-on vanger) de zegels aan te vragen. De ve koop aan het publiek begint a.s. Zate dag 13 Maart. Men zorge er dus voor b voorraad te zijn. (Ingezonaen Meüeaelini Onder de rook van de Sleutelstac 25 Jaar woninginrichting. woninginrichting Caspari hoopt morgen haar 25-jarig bestaan te herden ken. Toen wijlen de heer Caspari in 1923 zijn bedrijf vestigde in het pand Gevers straat 19, was dit het bescheiden begin van het thans welbekende bedrijf. In 1938 bleek het toenmalige pand te klein te worden en betrok men het huidige adres Geversstraat 28. In 1942 overleed de heer Caspari en ging de leiding van het bedrijf over op zijn echtgenote. Hoewel de zaak a.s. Woensdag gesloten zal zyn. wordt het jubileum slechts in intieme kring op bescheiden wijze gevierd. Een auto. bestuurd door J. S. te Leiden, kwam in de Oranjelaan te slip pen en daardoor in aanraking met een melkwagen van de fa M. De wagen kan telde en 70 liter melk ging verloren. In het bestuur der C.H. Kiesver eniging zijn herkozen de heren L. J. Bijl en K. v. d. Kwaak, terwijl in de vacatu- ontstaan door het bedanken van de heren Uittenbogaard en Koppier, wer den gekozen de heren G. Brussee en H. d. Berg. De certificaten-actie ten behoeve van Nationale Monumentenzorg, gevoerd door het plaatselijk comité o.l.v. burg. J. C. Baumann, heeft in onze gemeente f 985 opgebracht. Valkenburg Chr. Boeren- en Tuindersbond. De afdeling „Katwijk-Valkenburg" van de Chr. Boeren- en Tuindersbond hield gisteravond in de zaal-De Vries eén openbare vergadering. De voorzitter, de heer G. v. d. Perk, sprak er zijn teleur stelling over uit, dat zo weinigen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Hij gaf dadelijk het woord aan de heer T. Borst uit Leidschendam om zün onder werp in te leiden over: „De tuinbouw en de export". Spr. begon met het maken vam enige vergelijkingen uit het bedrijfsleven van vroeger met dat van heden. Vroeger hadden we onze persoonlijke contacten, ook met het buitenland. Dit is alles door de oorlog stuk geslagen en nu treedit de regering regelend en onderhandelend op en we zijn persoonlijk geheel afhankelük van de transacties, die de regering kan afsluiten. Is er dan voor een organisatie geen reden van bestaan meer? Spr. noem de zeer veel terreinen, waarop de bond .werkzaam zal moeten blijven, zoals de tuin- en landbouwscholen, waar de jonj tuinders worden ingeleid in de geheime van de theorie, die steeds getoetst woi aan de practijk. De organisatie voert t 9prekinigen met de regeringsimstanties met de Stichting van de Landbouw. wijst op onevenredige winstmarges; o onvoldoende sociale verzekeringen; c een te zware belastingdruk; op het loot vraagstuk en de arbeidsduur; zij b spreekt de mogelijkheden van ruilverki veling en kadervorming. Hoe zal het c gaan in 1948? Volgens spr. willen w geen verwijt richten tot regering of o: ganisatie. Het Centraal Bureau vam Ve lingbedrijven komt een woord van gr» dank toe voor haar werkzaamheden. V willen voortgaan met het zoeken van a zetgebieden, Engeland neemt een b hoorlyke kwantiteit af; de Tolunie België werkt niet onvoordelig; de naar de Scandinavische landen ve dert En wat zal Tsjechoslowakye van ons betrekken? We zijn blind de toekomst, maar we weten, dat all< rust in de hand des Heren en in dat trouwen gaan we verder. Enkele vragen werden door spr. uitvoerige wijze beantwoord en we speurden opnieuw zyn ruime blik deskundigheid. Hier zou voor on: ren en tuinders veel te leren gew< zijn De thuisblijvers hebben ongel gehad. Voorschoten Jaarvergadering. De Geref. J.V. en M.V. hielden ha jaarvergadering. De voorzitter heet welkom, in het byzonder de afgevaardi den van de Herv. verenigingen en Geref. J.V. en M.V. uit Wassenaar. H gedeelte van de avond voor de pau werd gevuld met declamatie, toneelstul jes en hersengymnastiek. Na de pau werd het stuk ..Die in Hem gelooft" o gevoerd. Ds Houtzagers sprak het slfl woord. Spr weès op de stryd, die leden van de verenigingen te wachtt staat en wekte hen op licht- en krui dragers te zyn. Een luxe auto reed Zaterdagavoi ongeveer half 11 door de mist nabij h Haagse Schouw te water. De inzittend! wisten zioh in veiligheid te stellen. Zoetertcoude Ds K P Datema te IJzendooi emeritus-predikant der Ned. Herv. Ker hoopt a.s. Maandag zyn 45-Jarig amb! jubileum te vie^n. Ds Datema stond 1903—1906 te Zoetenvoude en vervolg» ,te Muidien, Thólen en Ochten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2