Neen Akkertje NIEUWE LETUSCHE' COURANT S MAANDAG 8 MAART 1948 Stadsnieuws JUBILEUMACTIE IN LEIDEN INGEZET Bewaart Uw spaarkaarten en luistert naar de radio Heden zijn de jubileumspaarkaarten verzonden. De post zal morgen het werk voortzetten. Elk gezin zal op deze wijze met de ton-acfie in aanraking worden gebracht. De kaart ziét er bijzonder sug gestief uit De voorkant laat de ton, in wier teken de actie staat, zien: Aan de binnenzijde van het diepe vat staan de oproepende woorden: „Helpt mede de ton vol te maken" Aan de buitenkant on deraan komen de woorden voor: „50-jarig regeringsjubileum H. M. de Koningin" en 300-jarige onafhankelijkheid van Ne derland." De grote actie is dus begonnen! Het is zaak, dat de burgerij van Leiden in haar geheel beseft, waar het om gaat. Willen wij allen deelgenoot worden in een ge paste, waardige feestviering, dan zullen wij ook gezamenlijk onze schouders onder dit werk moeten zetten. 1 Wat is nodig? Nodig is, dat wij de ons toegezonden spaarkaart zuinig bewaren. Slaan we de kaart open. dan zien we 20 vakjes. Het is de bedoeling, dat hierin 20 zegels ko- Federalie Leidse C.J.M.V. hield bijeenkomst in „Rehoboth" De heer Joh. de Groot sprak over het N.J.V. Gisteravond werd in het wijkgebouw „Rehoboth" een vergadering gehouden van de Federatie van Leidse C.J.M.V. Ook de J.V. „Calvijn" was voor deze bij eenkomst uitgenodigd. Zij had hieraan gevolg gegeven. De heer Joh. de Groot, godsdienstonderwijzer, sprak (ds P. W. Spruyt was wegens een verkoudheid ver hinderd) over het onderwerp: „Het be- leidend karakter van het N.J.V." Spr. begon met de vraag te stellen: „Wat is belijden?" Zijn antwoord hierop Belijden is het uitkomen voor dat), wat men in zijn leven aan Jezus Christus heeft. Wanneer iemand een tijd naast je werkt en naderhand blijkt, dat hij lid van een C.J.M.V. is, ontbrak het belijdende. De heer d^ Groot legde er voorts de na druk op, dat het N.J.V. een belijdend ka rakter kan hebben, als het zijn* werk ver richt in nauwe verbinding aan de kerk. Het N.J.V. draagt ook een evangeliserend karakter. Het is ontstaan in een tijd, dat allerlei dwalingen het volksleven vergif tigden. In een tijd. dat de kerk Was inge slapen. God heeft eenvoudige mensen gebruikt, om de kennis van Zijn naam en re, realiteit van Zijn Koninkrijk in het midden van ons volksleven uit te dragen. In de loop der jaren zijn de middelen en werkzaamheden aangepast aan de eisen van de tijd, maar de doelstelling is dezelf de gebleven: „Ik schaam mij het Evange lie van Christus niet". Ieder lid heeft de taak de levende werkelijkheid vat woord in handel en wandel te tonen. Het N.J.V. is interkerkelijk. Toch leeft het uit hetgeen de Kerk als draagster vai Evangelie in de prediking des Woords verkondigd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna, d. van A. C. Kleijn en A. van Leeuwen; Ferdinand M., z van R. E. A. Flamand en C. C. v. d. Steen; Rutgerus C. J W„ z. van L. J R. Cornelissen en C. E. Driessen; Adriaan, z. van J. P. G Kuiper en J. van Omme- ring; Hendrik, z. van J. van Aken en J. Kouwen; Rien H. M., z. van M, I. Jonge en M. P. Braun. .OVERLEDEN: A. Bulk, wed. van Verhagen, 69 j.; W. F. v. d. Steen, n 72 j.; M M. Visser, huisvr. van L. Wester man. 52 j.; J. Hillebrand, z., 14 j. men, die ons door de bakker, de melk boer, de winkelier enz. zullen worden verstrekt. Elk zegel kost een kwartje. Gedurende 20 achtereenvolgende weken an er gespaard worden. Ter opwekking en ter herinnering zul- n er korte spreekbeurten via de derde in van het radiodistributienet worden gehouden. O. a. zullen het woord voeren: de burgemeester, de heren P. C. Linden- bergh, mr N. G. Geelkerken, Joh. Jonker, F. Verstegen. I. J. Sloos, P. Herfkens, A. v. d. Neut en A. Galjaard. Deze spreek beurten duren niet langer dan tien mi nuten. De uitzendingen, die steeds door middel van de pers zullen worden aan gekondigd, vinden plaats om kwart over zeven 's avonds. Van elke toespraak zal een kort exposé in de plaatselijke dagbla den worden gepubliceerd, speciaal be stemd voor hen, die een toestel of hele maal geen radio bezitten. „Vooroorlogse" post uit het buitenland Uit Spanje, Italië, Frankrijk en Austra lië is hier te lande een zending „voor oorlogse" post gearriveerd. Een gedeelte is door de P.T.T. al be zorgd. Op de brieven, daterende uit Mei 1940 is een strook geplakt: „door oor logsomstandigheden met vertraging ont vangen". Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de Februari ingelegd f407.765,77 en te rugbetaald f383.902.04. Ingeschreven zijn 396 nieuwe inleggers, terwijl 159 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 26.798 inleggers, hieronder begrepen 2.473 deelnemers aan de afhaaldienst, bedroeg einde Febr. f 14.673.558,79. Door de afhaal dienst werd in 8.694 stortingen f 30 593,75 ontvangen. Er werden 113 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 2.368,71. Op de scholen werd gespaard f 161,63. HAAGSE POLITIERECHTER Onbevoegd geslacht. Er was voor de Officier reden om aan te nemen dat G. H. te Alphen aan den Rijn een handeltje wilde drijven in het vlees van een clandestiene slachterij af komstig, doch de verdachte ontkende daartoe plannen te hebben gehad. Van wege het slachten vroeg de Officier zes weken gevangenisstraf. De politierechter zag termen voor een lichter straf en ver oordeelde tot f 30 boete of 15 dagen hech tenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd Zelf-beschuldiging. De betonwerker D. van H uit Leider dorp stelde zich in staat van zelf-beschul- diging. „Er was geen redelijk motief voor die diefstal", zo verklaarde hij. Hij had een electromotor weggenomen, doch bij zoveel inzicht van het kwade en bet blanco strafblad, veroordeelde de rechter tot drie maanden gevangenisstraf v waardelijk met drie jaar proeftijd en plichting om de schade van f 125 te goeden, zulks nadat de Officier drie maanden onvoorwaardelijk had gevraagd Kunst en Letteren Theodora Versteegh verlaat het podium De weg der Kerk is er niet een van glorie, maar van het kruis Ds H. J. van Achterberg deed zijn intrede in de Ned. Herv. Gem. De Ned. Hërv. Gemeente* van Leiden In het vervolg van zijn prediking beleefde gisteren een betekenisvolle dag; ds H. J. van Achterberg, op wiens komst men gedurende niet minder dan acht maanden had gewacht, werd "s morgens in de Pieterskerk door zijn zwager, ds K. Rouboss van Zwolle, bevestigd en deed 's avonds in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede. De bevestigingstekst was 2 Cor. 5 20- Ds Van Achterberg had tot tekst voor zijn intree-prediking gekozen: Jesaja 55 11, waar staat: Alzo zal mijn woord, dat uit mijn mond uitgaat, óók zijn: het zal niet ledig tot Mij wederkeren, maar het zal doen hetgeen Mij behaagt en het zal voorspoedig zijn in hetgeen waartoe ik het zende." Een van de eerste dingen,' die de nieu weling opvallen, als hij in Leiden komt, is het steeds weerkerende beeld van de twee sleutels, zo begon de nieuwe herder en leraar zijn preek Ik ben geroepen om te komen arbei den binnen een gemeenschap, die onder het teken van deze twee sleutels leeft en werkt. Via deze voor stelling bepaal de spr. zijn ge hoor bij dê j sleutelen van 't hemelrijk. Er is één sleutel om de hemel te openen, er is er echter ook r. ACHTERBERG A.R. en C.H. dienen hun stem in een nationaal kabinet te kunnen laten horen Aldus de heer Chr. van den Heuvel op bijeenkomst der A.-R. Statencentrale De Statencentrale „Leiden" der A.R. Partij vergaderde Zaterdagmiddag in „In den Vergulden Turk". De heren Chr. v. d. Heuvel en mr dr E. P. Verkerk, sa menstellers van de schets over de hui dige politieke vraagstukken, beant woordden een aantal binnengekomen vragen. Allereerst voerde de heer Van den Heuvel het woord. Deze wijdde m het begin van zijn toesipraak enige"" aan dacht aan de kabinetten. Met nadruk betoogde spr dat de A.R. bij de vorming van het eerste kabinet en bij die van het tweede hun steun geenszins hebben ge weigerd. Wij waren steeds bereid mede werking te verlenen, aldus spr. Maar men heeft ons geheel builen de samen stelling van het regeringsprogram geia- ten. Bovendien bevatte dit program en kele punten, waartegen wij bezwaar moesten aantekenen. Gezien de gigantische moeilijkheden, waarvoor wij als volk staan, zou het ze*r gewenst zijn geweest, dat iedere constructieve partij aan de regering had deelgenomen. De P.v.d-A. wenste nu eenmaal niet in relatie te treden met dc A.R. en de C.H. Een positief Christelijk kabinet verdient de voor keur, doch wanneer dit niet te ver krijgen is, is het toch noodzakelijk, dat wij onze stem in een nationaal kabinet kunnen laten horen, aldus spreker. Achtereenvolgens behandelde de heer Van den Heuvel voorts de financiën, loon- en prijspolitiek' en het vraagstuk van de geleide economie. Hij deed dit uiteraard summier, niettemin duidelijk. De toestand van de publieke financiën is zeer ongezond Wij hebben een staats schuld van rond 25 milliard (het vijf voudige van de voor-oorlogse schuld!) Sinds de bevrijding is de staatsschuld toegenomen met een bedrag van 4 mil liard. Dit moet mislopen Er zijn slechts twee middelen, waardoor de regering geld kan komen: 1. belastingen heffen; 2. geld lenen. Ten aanzien van de belas ting merkte spr op, dat de Minister niei verder kan gaan, wanneer hij zijn be staande plannen op dit gebied wil u voeren. Ook het Lenen van geld is a zijn eind gekomen, Een ander middel nog: hel bijmaken van geld, hetgeen echter tot een belangrijke waardedaling kan leiden. Het instandhouden van het ambtena renapparaat is ten opzichte van de financiën ruïneus. De maatregefc .,De helft van het ambtenaren-aantal weg" had al lang toegepast moeten worden. De belemmeringen, die er van de ambtenaren-hopen uitgaan il- 1 vereerde spr als volgt: Op het mi nisterie van Wederopbouw moet men 23 instanties passeren, als men een vergunning wil hebben voor een te bouwen object. Metbetrekking tot he; plan-Marshall zei de de referent, dat we voor een nomische chaos in- West-Europa staan, als dit plan geen doorgang vindt. Spr kón daarbij echter niet ten volle aannemer dal de uitvoering van het plan een zui- ïr altruïstische daad zou zijn. De loon- en prijzenstop heeft de rege ring veel te Haat toegepast. Bovendien heeft zij eir de hand niet aan gehouden. gezocht naar de weg van de minste weerstand 1 is moeilijk te zeggen, of men vóór of tegen geleide economie is. In bepaaide situatie: kan men de leiding van de heid niet geheel missen. Het vraagstuk omvat evenwel dit: Moet dde leiding van staatswege gegeven worden of door krachten uit de maatschappij? De A.R. verwerpt de leiding vanwege de srtaat. Alleen in noodgevallen heeft deze een taak te vervullen. Mr dr Verkerk stond in één kwar- er stil bij Indië, de Verenigde Na- es. het onderwijs en de middenstand. merkte ds Van Achterberg op, dat God het Evangelie en aan de ver kondiging van Zijn Woord gebonden heeft. Niet aan de Evangelie-dienaar; hoe God zich kunnen binden aan de uit spraak van een feilbaar mens. Wij liggen midden in onze schuld. Maar Gods Woord doet iets- Alle dingen zijn door hetzelve gemaakt. Het Woord schept en herschept, voert krijg en neemt de overhand. Het zal niet ledig tot Hem wederkeren. Het zal omwoelen en leven maken; het heeft de chaos over de kling gejaagd. Wie met Gods Woord te doen krijgt, krijgt direct met Jezus Christus, de Heer van het Woord, te maken. Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons ge woond. Christus zal de overhand verkrij gen; Hij zal.heersen. Daarom zijn geen mensenwoorden te vinden, die enigermate toereikend zouden zijn om de lof. die Hem toekomt, uit te spreken. Van nature moeten wy Jezus niet. Wij willen eigen Als Christus klopt ana de deur. komt evenwel de grote beslissing. Het gaat om het eeuwig behoud of de eeuwige onder gang. Het gaat regelrecht om de beke ring. Het is niet een zaak, die we wel rustig kunnen overwegen. Waar Gods Woord tot ons komt, lopen wij ge want het Evangelie is niet naar de Het is gevaarlijk voor. onze politieke gezindheid en onze kerkelijke richtingen. Onze gedachten, woorden en werken hebben wij altijd weer te toetsen aan dat levende Woord. We zullen hebben te luisteren en te gehoorzamen. De weg der Kerk is er geen van glorie en macht, maar is de weg van het kruis. In deze ergerlijke boodschap liggen ook schone beloften: Wie zijn leven zal verliezen om Mijnent wil, die zal het behouden- In staat de vrede. Want het Woord blijft klinken: Het is volbracht. Na de prediking zong de Gemeentf Ge'z. 49 4: Dank. mijn Heiland, voor Uw lijden. In een korte toespraak richtte de uwe predikant zich tot zijp zwager bevestiger, de consulent van wijk II, ds J. Swijnenburg, zijn collega's, de ouder lingen en diaken, de gemeente-commissie, hen, die belast zijn met het jeugdwerk, de burgemeester en de aanwezige wet houders, de heren D. van der Kwaak en J. C. van .Schaik, de afgevaardigden van verschillende Kerkgenootschappen en enige leden van zijn vroegere gemeen»e Holten. Spr. hoopte, dat er in wijk II spoedig een wijkgebouw en een kerk gen verrijzen De dienst werd besloten met het gen van Ps. 118 10: Dit is. dit is de poort des Heren. Na de zegenbede zong de ge meente ds Van Achterberg Ps. 134 3 toe. In de consistorie vond na afloop nog een korte samenkomst plaats, waarin ds D Kuilman, de nestor van de Hervormde predikanten te Leiden, het woord voerde. Spr. wees op het grote verschil tussen dorp en stad en hoopte, dat God da nieuwe predikant zou verlichten, sterken en regeren. Kou gevat? Theodora Versteegh, een naam, neen veel meer dan een naam, eer. begrip in ons Ned mwizekleven Van 1924 af nam zij jaarlijks deel aan de talrijke uitvoe ringen van Bach's Passionsrnuziek, zowel in Nederland als in België, terwijl zij met Jo Vincent. Evert Miedema en Wil lem Ravelld ook veel bekendheid ver kreeg door het zgn. „Jo Vincent-kwartet" van de gramofoonopnamen nog steeds met ongekend succes voor de radio worden gedraaid. Deze altzangeres gaat thans afscheid Theodora Versteegh. Johannes-Passion in Grote Kerk te Naarden Nieuw streven van Ned. BachvereDiging Naast de jaarlijkse uitvoeringen door de Ned. Bachvereniging van de Matth. Passion. welke uitvoeringen een interna tionale faam hebben, wil deze vereniging thans ook Bach's Johannes Passion jaar lijks in Naarden gaan brengen. Dit werk werd door de Bachver. het eerst gebraont op Goede Vrijdag van 1928, toen o.l.v. Evert Cornells, en is daarna nog slecnts tweemaal in Naarden uitgevoerd, in 1944 1946. Het verlangen om ook deze Passion ieder jaar te brengen, kan zeker worden toegejuicht Want al gaf net Mattheus-evangelie meer gelegenheid Bach om zijn muzikaal-religieuze gevoelens in klanken te realise het beknoptere relaas van Johannes, toch heeft Bach in deze tekst-beperking grotere dramatische kracht aan de dag weten te leggen. Niet alleen in de sug- volkskoren, maar ook in de meer bewogen behandeling der recitatieven. De uitvoering van dit werk vereist dan ook wel de grootste inspanning va medewerkenden en ik geloof, dat blijven er nog wensen, in dit opzicht goed werk werd geleverd Zaterdagmiddag in de stampvolle Naarder kerk. De dirigent Anthon v. d. Horst is een onzer grote Bachkemners en zijn opvattingen zijn ker verantwoord. Vooral Zaterdag, toen duidelijk bleek, dat er mèer soepelheid in zijn leiding is gekomen. - Voorheen dreigde er bij Van der Horst wel te grote strakheid, waardoor het levende element in Bach's kunst in de reproduc tie zou kunnen worden doodgeslagen Toch blijft mijn bezwaar tegen de mas sale uitvoeringen der Passionsmuzieken, want er gaat al te veel van de construc tieschoonheid verloren, zowel i. kelst- als in de koorpartijen De Ned. Bachver. beheerste het werk overigens voortreffelijk, doch het koor in deze verhouding nodig mannenstemmen moeten worden uit gebreid. Een tjekort aan r nen mag bij ons nationale Bachkoor voorkomen. Van de solisten noem ik al lereerst de sopraan Dora van Doorn- Lindeman, die mij vooral in de aria .,1c folge dir gleichfalls" een van de schoonste ogenblikken van deze middag schonk. Op deze zangeres kan ons land trots zijn- Ook de alt Annie Hermes en t Jan Schipper (Evangelist) gaven prachtig werk, maar de Chris'.uspartij hoor ik lie ver van de Nederlander Willem Ravelli dan van de Fransman Charles Panzéra, die me in dit werk niet kon overtuigen. De moeilijke tenoraria's werden technisch voortreffelijk gezongen door Lex Karse- meijer, doch met ean kleine opera-inslag. De beide bassen Guus Hoekman (aria's) en Bram van Luyn gaven zeker goeds, maar mag ik eerlijk zijn er gen er niet enthousiast over te zijn De instrumentale solisten wisten zich zeld zaam goed bij hét geheel aan te sluiten, speciaal Carel v. Leeuwen Boomkamp met zijn prachtige, gevoelvolle viola da gamba-solo in de alt-aria „Es ïst voll- bracht". Het Residentie Orkest tenslotte moest zich in het begin nog wat instel len, maar bracht in het tweede deel spel van formaat. Corn. Basoski. dat jaar zingt zij voor het laatst de alt-partij in de Matthaus Passion. Vanzelfsprekend .valt dit afscheid haar .zwaar, zoals het voor elke uitvoerende kunstenaar moeilijk is het concertpodium, waarop hij zijn carrière heeft gemaakt, vaarwel te zeggen. Het is voor de muziekcriticus steeds moeilijk geweest Theodora Versteegh te benaderen, omdat zij zich nimmer met deze lieden wilde ophouden, teneinde het critisch oordeel zo objectief mogelijk te houden In dit verband deed zij een aardige er varing op in Berlijn, waar zij indertijd liederenavonden gaf Bij haar aankomst in* de Duitse hoofdstad werd haar door muziekvrienden gezegd, eerst de critici op te zoeken en enig geld bij hen achter te laten, daar zij anders als buitenlandse zangeres geen goede critieken kreeg. Vasthoudend aan haar opvatting inzake het contact met de recensenten, weiger de Theodora Versteegh aan deze om koperij mee te doen en het was dan ook wel een bijzondere verrassing, dat van de 13 Berlijnse. critieken er 12 vol lof wa ren. Het vertrek van Theodora Versteegh van het podium is eigenlijk een verras sing. want toen zij op 2 Maart in Den Haag bij de Toonkunst-afdeling de Matih. Passdon zong, was er eigenlijk geen enkele aanwijzing voor de achteruitgang van haar stemkwaliteiten. Integendeel, haar ,Busz und Reu" werd met een zeld zame bezieling en een grote technische beheersing gegeven. „Voor mij aoht :k echter de tijd gekomen om heen te gaan, teneinde niet mijn eigen roem te over leven en tevens de kans aan jongeren te geven", was haar antwoord op myn vraag de reden van haar heengaan. Dit besluit kostte grote zelfoverwinning, welke echter minder zwaar is. daar deze zangeres kan terugzien op een welbe steed leven en er dankbaarheid in haar hart is voor alles, waartoe zij door haar Schepper in staat is gesteld Reeds vroeg toonde Theodora Ver steegh een muzikale aanleg en na piano studies kreeg zij de eerste zanglessen Sem Dresden in.Tiel. waarna zij zich onder M A Brandts Buys, Cornells «/an Zanten en Tilly Koenen verder oe- kwaamde Van de dag af. dat zij in 1924 Utrecht onder Joh. Wagenaar de Matth. Passion, was zij de geregelde medewerk- de grote kooruitvoeringen, ter wijl daarnaast haar Hederenavonden vooral de „zwarte" huisconcerten lijdens de bezetting, ten bate van de Joodse kin deren van een bijzondere bekoring wa- i jaren, dat ik in één maand „Ons Grunnegerlaand" Zaterdagavond hield de prov. ver. „Ons Grunnegerlaand" in de foyer van de Stadsgehoorzaal een toneeluitvoering. De Drzitter, de heer H. A. Vriend, opende bijeenkomst en heette in het bijzonder de Delftse Groningers welkom, die deze avond zouden opluisteren door toneel, spel en zang. Na het zingen van het Gro ninger volkslied bracht het Delftse zang koor, op voortreffelijke wijze begeleid door de heer Jules de Cor te, o.a. bekend door zijn optreden voor de radio, enige liederen ten gehore. Vervolgens werd het toneelstuk, in drie bedrijven, ,,'t Was in Maai" van J. Bus opgevoerd. Bijzonder vielen op „Jaantje", „vrouw van Dieken" en „Rieks", die een zeer dankbare rol had. Dit toneelstuk, een spel van jonge liefde, bracht vele verwikkelingen, maar aan het slot kreeg Jaantje haar Klaas en werd iedereen tevredengesteld. De voorzittèr van „Ons Grunneger laand" bedankte de spelers, de heer De Corte en ook het zangkoor hartelijk voor hun optreden en de dames werd een bloemetje aangeboden. Na afloop bleef men nog geruime tijd in gezellig samen zijn bijeen. LEZING VAN PROF. BIJVANCK TE BRUSSEL. Professor H. W. Byvanck van de Uni versiteit te Leiden zal 8. 9 en 11 Maart voor de Vrije Brusselse Universiteit een serie van drie lezingen houden over „De geschiedenis van het Griekse keramiek". 26 keer in een Passion moest zingen, maar steeds weer was het een genot voor me, omdat ik altijd nieuwe schoonheden en mogelijkheden ontdekte. Op de Matth. Pasion raak je nooit uitgekeken." Vandaar haar voorliefde voor dit groot se werk. Haar kunst is geboren uit eerlijke muzikale en een volkomen o^ gave aan het kunstwerk als uiting van scheppende persoonlijkheid. Er ligt ongetwijfeld een zekere tragiek over dit afscheid van Theodora Ver steegh. doe op 13 Dec. a. s 60 jaar hoopt te worden. Het is de tragiek van elk af scheid Maar toch is er bij dit heengaan, waartoe zij geheel op eigen initiatief sloot, iets verblijdends. Allereerst de prachtige herinnering aan de diep-door- voelde zangkunst van een onzer eerste zangeressen en in de tweede plaats feit, dat Theodora Versteegh zich thans geheel zal gaan wijden aan de lesprak tijk en als waardig leerlinge van de verge lelijke Cornelie van Zanten, de roem van onze zangpaedagogie zal hoog houden. Dit betekent de stemmen va toekomst te vormen Moge het haar ge geven zijn deze taak even consciëntieus en even talentvol te doen als haar eigen optreden Corn. Basoski „DE HOUTEN BURCHr TE RIJNSBURG Een kampdat een tehuis wil zijn Meermalen verscheen er in de „Nieuwe Leidsche Courant" in de plaatselijke rubriek :en berichtje over het jongenskamp „De Houten Burcht" te Rijnsburg. Vrijwel alle ïijnsburgers en ook velen in Leiden en omgeving kennen het kamp zo niet door eigen aanschouwing dan toch wel van naam. Weinigen weten echter, wat er in dat kamp werkelijk omgaat. Het lijkt daarom de moeite waard, er hier wat van mede te delen. Het woord „kamp" heeft in de tijd vóór en na de bevrijding een alles behalve sympathiek* klank gekregen. Hoezeer verschilt dit kamp echter van de beruchte concentratie- en interneringskampen! e met de tram zeewaarts gaat, pas seert even vóór de splitsing te Rijnsburg groot bord met de naam van het kamp. Het kamp zelf ligt verscholen achter de gebouwen van „Flora", maar feestdagen het rood-wlt-blauw wappert. Ook inwendig biedt het kamp weinig indrukwekkends: "wat groe'psverblijven. slaapzalen, leiderskamers en dienstver trekken. Daarnaast 'staat nog een in steen Het smaakt, dat eten in „De Houten Burcht", dat zie jé zó! pp de achtergrond links de heer mr H. J. Vulsma, commandant van dit Rijkskamp voor Sociale Jeugdzorg te Rijnsburg. ziet ruim uit over de vlakte naar Oegsi- geest en Valkenburg. Wie, gezien de naam, een groots gebouw zou verwach ten, wordt wel teleurgesteld. Het zijn wat aaneengeschakelde houten barak ken rond een kleine binnenplaats, met op een hoek een vlaggemast, De Verdoemden 34 Die geeft geen antwoord. Hij hoort immers bekende klanken? Zó spreken vader en moeder ook. En Pastor Leck- Hij zelf heeft nooit beter geweten Maarhy gelooft niet meer. En tóch. dat 'stemt hem niet rustig. „Daar behoef je geen ziekentrooster lor te wezen. Als jij niet in de hel wil komen, maat, vroeg of laat, zul je een ander toontje moeten gaan zingen, wat ik je smoes", merkt Cornelisz. nuchter- weg op. „Jij denkt nu wel, dat je een hele Piet bent, die zonder God in de wereld kunt leven, maar dat is een deer lijke vergissing, man; En dat zul je een maal ondervinden, als je je leven niet betert. Méér heb ik je niet te zeggen". Het gesprek stokt vrij plotseling, zeer tot spijt van Jochem, die deze ruwe klant met zijn goed hart leert waar deren. Voelt hij instinctmatig, dat hij met deze Hollander op zijn verdere levensweg beter overweg kan dan met Gebhard, die hem geen troost kan bie den? Hij hoopt ten minste, dat hij Cor nelisz. niet uit het oog verliest. Maar dan haalt hy weer onverschillig de schouders op. Och, als het er op aan komt, is hij net als Gebhard. Gelóóft hij nog? Wat heb je aan die praatjes, als je ziet, wat er zoal gebeurt op de wereld? Je wordt tegen je zin geronseld en vraag niet, hoe gemeen die vent daar in Rot terdam te werk is gegaan. En dan ko- de zeerovers en je vecht je bijna dood was hij maar dood! maar dat helpt niets: je schip wordt veroverd en je wordt als gevangene weggevoerd en straks als slaaf verkocht. Misschien gaat hy ergens onder de tropenzon wel dood, eerst jaren te zijn afgebeuld. Hoe ter wereld kun je dan nog praten van liefde Gods en van bidden! Je kunt alleen God •ervloeken. Gebhard heeft het toch eigen lijk bij het rechte eind. En die Hollan- nu ja, die meent het natuurlijk goed, de man zal ook wel gelóven, wat hij zegt, maar overigensJochem zal zijn eigen weg volgen, dat is verreweg het beste. Alleendie Vlaardinger heeft gelijk: je moet niet met je kop tegen de muur lopen; daar bereik je Als zij enkele dagen later in de mor gen wakker worden als je óp bent, kun je in alle mogelijke houdingen sla pen weet Cornelisz. hun mee te delen, dat het fregat in de Middellandse Zee vaart, zodat zij de Straat van Gibraltaf gepasseerd zyn. Tergend langzaam kruipen de uren voorbij. Als regel wordt er niet gespro- in de omgeving van Jochem. Elk heeft genoeg aan eigen gedachten. Zo nu en dan klinken stemmen op. vaak twis tende stemmen, van bakboordzijde, waar een recalcitrant stelletje bijgebracht is De zwepen van de Moren moeten er vaak dienst doen.... Als je .nooit een troep wilde beesten gezien hebt. dan zie je ze nu", merkt Gebhard bitter op, een blik slaanae, zo wel op zijn eigen, bijna naakte lichaam als op dat der andere^. Als apen, alleen de rechterhand vrij, eien zij het hun toe geworpen harde, droge brood en drinken 't de kroes het gore, drabbige water. Vannacht heeft Jochem gedroomd. Uit :e kwam een gestalte op. Er.was geen twijfel aan: 't was Lize. Ze zei: „Jochem, nou niet dwaas, jongen, en erken. >r een God is, Die ook jouw lot in Zijn rechtvaardige handen heeft. Bid Hem om uitkomst. Misschien zu.n we elkaar dan weer. Ik blijf op je wachten". Och. 't is niet dan een droom geweest. Hij werd wakker van ruw gevloek. Van alle kanten grijnsde de ellende hem aan. Je bent gevangene van zeerovers en wordt straks als slaaf verkocht. Als er geen wonder gebeurt, en wie gelooft er nu nog in een wonder?, sterf je ergens onder de tropenzon als een hond. Dan praten ze nog van bidden. Hij wil Lize wijzer hebben. „Vergeet mij maar, lief kind, en trouw, dat is veel beter. Er zijn flinke jongens genoeg, die jou willen hebben". Van bidden praten ze dan.Beware, hij heeft in geen maanden gebeden, w'eet nauwelijks meer wat dat is. En waarom zou hij bidden? Om een hersenschim? Zoii iemand soms denken, dat je ooit vrjj komt uit deze hel? Nou ja, Cornelisz. is het een keer gelukt, maar" dat is ook meer geluk dan wijsheid. Eigenlijk is het het beste, over boord te springen, dan ben je uit je ellende en lijden. Het scherpe oog van de Vlaardinger tuurt in de verte. „Tunis", zegt hij kort. Voor hem zegt dat woordje alles. Voor de anderen alleen een bang voorgevoel een toekomstig, ellendig lot. Cor nelisz. weet er van mee te praten. Die heeft er een boekje over opengedaan. „God zij ons genadig", merkt hij op. .Misschien zie ik vrouw en kinderen nooit weer". „Heb je kinderen?" vraagt Jochem. „Tien", is het antwoopd. „Drie jongens iren op zee en een is er in de Indiën". Dan staart Cornelisz. als wezenloos )or zich heen. „Opstaan!" De Moren klappen met-hun zwepen én dwingen de Hollanders - uit hun luie houding omhoog te komen. Plompe, eentonige, witte gebouwen rijzen als het ware uit zee op. Uit een slank torentje klinkt een soort klokje of belletje. De gelovigen worden ten gebede opgeroepen. Maar de Moren aan boord hebben daar thans geen tijd voor. Ze hebben genoeg te doen met hun levende prooi, waaraan een aardige duit te ver dienen is. Aangegaapt door velen, worden de tientallen gevangenen weggevoerd var de schepen. (Wordt vervolgd). opgetrokken keuken, en het overschot van een Duitse bunker, dat als kolen bergplaats dienst doet. Toch is de naam van het kamp zinledig. Het ligt daar recht en vierkant, aan twee zijden open en van binnen be schut. Van buiten lijkt het een vooruit geschoven bolwerk. Maar belangrijker de sterkte naar binnen: het kamp be tekent voor zijn bewoners geborgenheid en bescherming; zij vinden er behalve een onderkomen ook steun en leiding. Het kamp wordit bevolkt door e dertig veertig jongens tussen vijftien en achttien jaar met aan het hoofd f~ „commandant", geassisteerd door i viertal leiders en wat huishoudelijk administratief personeel. De jongens zijn in het kamp opgenomen in venband met hun familie-omstandigheden of karakter eigenschappen. De tijd, dat de „politiek" hier wat mee te maken had en dat e: dus .N.S.B.-jongens" in het kamp zaten is allang véorbij „De Houten Burcht" i: een Rijkskamp voor Sociale Jeugdzorg en ressorteert onder de afdeling Vor ming Buiten Schoolverband van het .Mi' nisterie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. Ook de „Justitie" heeft hier dus rechtstreeks niets mee te maken Werken en leren. „Vorming" slaat bij alles voorop. De jongens zijn in het kamp om ingeleid te worden in het normale maatschappelijke leven en worden daartoe opgeleid voor verschillende beroepen. Dit laatste ge schiedt geheel buiten het kamp. Veelal wordt hierbij gebrudk gemaakt van de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling te Leiden, speciaal voor de opleiding tot machine-bankwerker. Op het ogenblik zijn de meeste jongens werkzaam in ge wone, meest technische bedrijven, en wel als leerling of aankomend vakman. De meubelmakers, electriciens en bankwer kers zijn hierbij het talrijkst. In het kamp worden twee avonden per week besteed aan vakstudie onder des kundige leiding. Ook zijn er jongens die avondscholen bezoeken. De lichamelijke vorming (gymnastiek, zwemmen) en godsdienstige verzorging (volgens de Padvindersfilm Ridders zonder harnas99 Première voor Leiden e.o. Zaterdagmiddag werd in de Stadsge hoorzaal voor ruim 2000 panvinders en padvindsters de vorig jaar gereed ge komen film „Ridders zonder harnas" in twee voorstellingen vertoond. Aan deze film, die zich hoofdzakelijk afspeelt in Ommen, werkten haast uitsluitend pad vinders van groep 37 uit Amsterdam mede. Omdat het geheel als een expe riment en uniek voor Nederland moet worden beschouwd, mogen vervaardig- ster (Multifilm, Haarlem) en het Natio naal Hoofdkwartier, in welks opdractvt deze film werd opgenomen, zeer tevre den zijn. Het verhaal zélf was boeiend gaf heel juist de geest en het streven an de Padvindersbeweging weer. Allereerst werden wij verplaatst in het troephuis te Amsterdam, waar wij de middag vóór de aanvang van het Paas- kamp meemaakten. Tijdens de opzet van dit kamp hadden wij alle gelegenheid, de handigheid en de kampvaardigheid de jeugdige „filmsterren" te bewon deren. Vervolgens waren wij getuige van een opwindend spel, het bouwen van een levensgevaarlijke brug over een breed „ravijn", en woonden wij het slot van sn kampdag, hét kampvuur, bij. De leider vertelt nu een verhaal over ;n zekere Graaf Egbert, die lang ge leden leefde en die, samen met zijn schildknaap, als proefkonijn diende voor monnik, die in het maken van slaap drankjes zijn levensvulling trachtte te vinden. Helaas bleven beiden slapen, wekenlang, en omdat de laatste bladzij- van het boek, waaruit verteld wordt, ontbreken, is de afloop onbekend. Als bijzonderheid deelt de leider alleen nog mee, dat het klooster, waar deze zonder linge geschiedenis zich afspeelde, in de buurt van hun eigen terrein moest hebben. n van de jongens kan er niet van slapen, gaat in het hartje van de naoht door het bos lopen dwalen en ontdekt dan, via een geheim doorgang, het kloos ter. vindt het dan ook heel gewoon, daar de nog steeds slapende en onder stof bedolven Graaf Egbert met zijn schild knaap aan te treffen. Gewekt door het licht van een electrische zaklantaarn, sluiten deze vriendschap met hun mo derne collega-ridder, de padvinder, en gedrieën gaan ze naar het kampterrein terug. Na enkele komische voorvallen vervaagt 't beeld van ridder Erbert in eens (onze filmster wordt n.l. wakker), echter niet, nadat de ridider nog net heeft kunnen constateren, dat „er nog een geest vol idealen leeft, die ontwor teld is uit het roemrijke ridderdom". Inderdaad, deze bijzonder aardige film, met zijn symbolisch gedeelte, leert ons wèl dat deze geest vol idealen en rid derlijkheid in de N.P.V nog voortleeft. In het voorprogramma werd nog de film vertoond over de jamboree van vo rig jaar in Moisson (Fr.). Deze was zo danig, dat allen, dde er niet geweest wa- i, nogmaals hun spijt daarover voel den opkomen. Een aardig tekenfilmpje completeer de het geheel. Al met al een programma, dat de naam van de Padvinderij eer aandoet en dat wel liet zien. dat er in die kringen hard, doelmatig en enthou- wordt gewerkt. eigen richting) krijgen hiernaast de no dige aandacht. Eens per week wordt er in het kamp een gemeenschappelijke avond gehouden, meestal- met een cultu rele strekking. Het zijtn deze avonden waarvoor, naar de aard van het pro gramma, ook buitenstaanders worden uit genodigd. Hun aanwezigheid maakt de avonden waardevoller en opent de mo gelijkheid tot Samenstelling van belang wekkende programma's met medewerking van bekende instellingen of personen De jongens kdhien naar Rijnsburg na reeds een kampperiode te hebben door gebracht in één van de kampen van V.B.S., gelegen in het oosten des lands, waar men zich vooral toelegt op bui tenwerk, cursussen in taal en rekenen, sport en dergelijke. Hierdoor zijn de jongens voldoende voorbereid op wat in Rijnsburg hen te wachten staat en van hen wordt verwaoht. De duur van het verblijf in „De Hou ten Burcht" wordt niet van te voren be paald, maar is toöh minstens te stellen op een half jaar. Het komt ook voor, dat jongens een jaar of anderhalf jaar in het kamp blijven. Hierna keren zij als regel terug naar hun familie. Is dat niet mo gelijk, dan wordt getracht hen in een pleeggezin te plaatsen. Het kamp biedt de jongens wel een redelijke verzorging maar kan het echte „thuis" tfcch niet vervangen. Het kamp is hier ook niet voldoende op ingericht. Het is daarom te begrijpen, dat de meeste jongens er naar verlangen het kamp te kunnen ver laten. Dit komt ook, doordat de> „vrij heid", diehet kamp de jongens laat, nogal beperkt moet zijn en dat tal van „kampregels", hoe goed op zich zelf ook, op den duur te drukkend worden. Toch zijn er maar weinigen, die later niet met voldoening terugzien op hun verblijf in „De Houten Burcht" en niet dankbaar zijn voor wat zij van daaruit hebben kunnen bereiken. Dit wordt wel bewezen door de brieven en bezoeken van oud-deelnemefs en belangstelling voor de jaarlijkse reünie. Het kamp heeft dus een wisselende bevolking en een kleine 150 jongens hebben er al een kortere of langere tijd doorgebracht Een historische kwestie. Het kamp bestaat in zijn huidige vorm ruim twee jaar. Tijdens de bezetting richtten de Duitsers op dezelfde plaats enige barakken op. Deze werden na de bevrijding afgebroken, doch opnieuw op gebouwd en uitgebreid met het oog op die tegenwoordige bestemming. Er bestaat nog een kwestie met betrekking tot het gebruik van de grond., die in hoofdzaak toebehoort aan de veilingvereniging „Flora". Dit gebruik werd nimmer ge regeld en hierop werd terecht ernstig® critiek uitgeoefend. De Rijksgebouwen dienst heeft echter toegezegd, voor een spoedige regeling te zullen zorgdragen. Het ontbreken van kadastrale gegevens veroorzaakt hierbij nog enige moeilijk heid Het spreekt echter van zelf, dat men nóch de kampleiding nóch de kamp deelnemers van het onwettig in beslag nemen van de grond een verwijt kan maken Het kamp stelt prijs op een goede ver standhouding met buren, leveranciers, werkgevers, enz. De jongens kunnen ech ter nog wel eens last veroorzaken. Daar over weten onder anderen de bedrijfs leider van Flora het personeel van de N.Z.H en de directeur van de Rijks- werkplaats mee te praten! Mogen echter bovenstaande regels bij dragen tot een beter begrip van het doel en dê werkwijze van het kamp, zodat gerekend kan worden op de sympathie en medewerking van allen, die er mee in aanraking komen. Een uitnodiging. Woensdag 17 Maart a.s. des avonds om half acht wordt er in het kamp vanweg® de Ned. Spoorwegen een filmavond ge geven, die ook voor publiek toegankelijk is. Misschien is dit voor sommigen een aanleiding, om het kamp te bezoeken en zo nader te leren kennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2