JUcatue £rUt$djf CTouran 1 West-Duitsland zal een federaal bestuur krijgen en Rusland mag meedoen Wist U MAANDAG 8 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIÊNƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7454 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stenludstirb is gfjeMewit myn brrl in tegfjenspoet" REDACTIE EN, ADMINISTRATE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER In Londen kwant men ditmaal snel tot zaken Het schijnt dat men te Londen dit keer eens snel tot zaken is gekomeh, want blijkens een mededeling van de Amerikaanse ambassadeur heeft men in de afge lopen 10 dagen meer bereikt, dan in de drie jaar, welke voorbij zijn gegaan- For meel is thans bekend gemaakt dat Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten besloten hebben het bestuur van West-Duitsland te federaliseren en het Ruhrgebied onder internationale controle te stellen. maatregel heeft ten doel le verzekeren dat de economische hulpbronnen van het gebied niet opnieuw gebruikt zullen wor- het voeren van een oorlog, en dat producten, zoals steenkool, cokes en staal inderdaad ten goede komen aan de Europese gemeenschap, met inbegrip Duitsland natuurlijk. Wat de federale staatsvorm van West-Duitsland be treft, de regering moet enerzijds de af zonderlijke staten in voldoende mate be schermen, anderzijds moet zij voldoende gezag hebben. De kwesties van de grenscorrecties en herstelbetalingen zijn ook aan de orde maar hierover is geen overeenT stemming bereikt. In April zal men op- bijeenkomen en dan zullen de on derwerpen ongetwijfeld weer op de agen- de staan. Kort en bondig werd eveneens mede gedeeld dat de Beneluxlanden: België, Nederland en Luxemburg zullen blij ven meespreken over de politieke kwes ties betreffende Duitsland. Op welke wijze zij vertegenwoordigd zullen zijn, werd evenwel niet onthuld. Waarschijnlijk zullen ook zij verder in de gelegenheid gesteld worden advie zen te geven en aan verdere bijeenkom sten van de Grote Drie kunnen deelne- I men. Door de besluiten te Londen geno men, wordt dus aan West-Duitsland een belangrijke plaats in het Europese herstel program gegeven. Over het samenvoegen van de Franse zone met de Brits-Amerikaanse is geen volledige overeenstemming bereikt. Wel zullen de drie zones op ieder gebied zeer nauw gaan samenwerken. Misschien dat het later tot een fusie komt? De mogelijkheid dat Rusland zich bij de Westelijke bezetters voegt is open ge laten. Toch verwacht men te Washing ton een krachtig protest tegen de be- sluiten van Londen. Vooral zal Moskou deelneming in de contróle over het Ruhr gebied eisen. Men verwacht dat het Rus sische protest gebaseerd zal zijn op de beschuldiging dat de overeenkomst Potsdam geschonden is. Deze over komst schrijft immers eenstemmigheid voor. Maar. zo wordt daar tegenin bracht, het accoórd verbiedt niet dat 2 of 3 mogendheden maatregelen nemen, in geval de vier niet tot overeenstemming Ondertussen staan de Russische kranten al vol verwijten over de'Londense Con ferentie, ,.die een nieuwe stap op de weg naar verdeling van Duitsland heeft gezet Speculerend op het Duitse nationaliteits gevoel wordt hierop zeer sterk de nadruk gelegd- De gevolgen van de besluiten Ook Duitsland zal kunnen deelnemen aan de contróle op het- Ruhrgebied. De Doch uit Moskou wordt eerder een protest dan medewerking verwacht Karelen in Finland trachten naar Zweden te ontkomen Conferenties in Helsinki blijven voortduren De uittocht van de Fins sprekende be volking in Karelië naar Zweden is be gonnen. Na 1920 kwamenzij naar Fin land, hoewel zij Russen waren. Nu zijn ze nog steeds srtaitènloos, omdat hun ver zoek tot nationalisering maar steeds niet afkwam. Zij vrezen maatregelen van de Russen, als er eens een pact tot stand President Paasikivi heeft nog steeds geen beslissing genomen, hoewei hij druk blijft confereren met zijn kabinet en de commissie voor buitenlandse aangele genheden. Behalve dat communisten een betoging op het stationsplein probeerden te ver storen is het rustig in Helsinki. De president heeft zijn goedkeuring gehecht aan een handelsverdrag met Rusland, waarbij Finland metalen, mest stoffen en de .noodzakelijke hoeveelheid voedsel en broodgraan" zal ontvangen DE NIEUWE ROEMEENSE GRONDWET De nieuwe Roemeense Grondwet natio naliseert de bedrijven, bepaalt dat de Assemblée op de vier jaar aftreedt en het land eigendom is van degene die het be werkt. (Na deze bepalingen doet die ti rade „particulier bezit en erfrecht wor den geëerbiedigd" bepaald komisch aan. Red.). Tienjarig meisje in ouderlijk huis te Amsterdam vermoord De dader, een 21-jarige jongeman, met spiritistische verschijnselen 1(3 CHR.-HIST. UNIE EN RIJKS EENHEID Jkvr. Mr C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen verzoekt ons opnenjing van het volgende: Met enige verbazing las ik in Uw Avondblad van Vrijdag 5 Maart 1.1. de vette kop: „Chr. Hist. Unie distancieert zich van de Rijkseenheid". Daaronder volgt een verslagje van mijn rede te Was senaar. Zaterdagavond 6 Maart bericht Uw Blad, dat freule Wttewaall van Stoet wegen te Wassenaar verklaard heeft, dat de C. H. Unie zich reeds heeft ge- distancieerd van het Comité Rijkseen heid, terwijl Prof- Gerretson het tegen overgestelde gezegd heeft. Ik moge U de nadrukkelijke verzeke ring geven, dat ik dit niet gezegd heb en ook niet kan gezegd hebben, omdat het niet waar-is. En aangezien zelfs kranten en Kamer leden naar mijn inzioht geen onwaar heden mogen vertellen, geloof ik, dat de waarheid gediend wordt, door dit schrij ven in Uw blad te publiceren. (Gaarne voldoen wij aan dit verzoek. Wij merken echter op, dat het verslag, waatvan wij verleden week een korte sa menvatting gaven, uit Chr. Historische kring werd ontvangen. Red.) Nieuw model toeslagkaarten komt in omloop Gekleurde bonnen voor 14 dagen. Met ingang van 12 Maart zal e nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere arbeid verrichten, in gebruik worden genomen. De bonnen van dezé kaarten dragen geen letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 dagen, dezelfde letter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aanduiding het daarop verkrijgbare artikel en hoeveelheid daarvan De tekst op de bonnen is dus b.v. vlees 200 gram, brood 400 gram, melk a 5 liter, enz Elke veertien dagen zal in de bonnen- lijst vermeld worden, dat van deze kaar ten de bónnen van strook A. strook enz. zijn aangewezen. Hoewel de tekst dezer bonnen enige overeenkomst toont met die der rantsoenbonnen, zijn lij slechts 14 dagen geldig. De bonnen der toeslagkaarten zijn overigens door de kleur gemakkelijk te onderscheiden van rantsoenbonnen: zij ïljn nl. uitgevoerd in groen of paars en Tarwe uit Rusland voor Nederland? Nadat in Den Haag al inleidende be- iprekingen waren gehouden met Rus sische vertegenwoordigers heeft de Sow- }et-regering aan de Nederlandse Rege ring verzocht een handelsdelegatie naai Rusland te zenden voor besprekingen in zake tarwe-aankoop. Gedacht wordt aar een handels- en betalingsovereenkomst zoals Rusland de laatste tijd al met kele andere landen van West-Europa af sloot. De besprekingen zullen in de "tweede helft van Maart aanvangen- Uitbreiding Schiphol even duur als „Burgerveen" Aldus conclusie van K.L.M.-rapport De uitbreiding van Schiphol zou, vol gens een rapport van de K.L.M. aan mi nister Vos, honderd dertig millioen gul den kosten, evenveel als de uitvoering ven het plan-Burgerveen. Bij de aanleg van Burgerveen, aldus het rapport, zou aanleg van Schieveen en uitbreiding van VoUtanburg niet nodig zijn. In de Woestduinstraat te Amsterdam is Zaterdagavond de 10-jarige Anneke Hagel, dat zich aleen in bet ouderlijk huis bevond, aangerand en volgens offi ciële mededelingen van de Amsterdamse politie, met een mes op beestachtige wijze vermoord. Als vermoedelijke dader is kort daarop een 21-Jarige jongeman uit Amsterdam, een zekere M. M., zonder vast beroep, maar de laatste tijd werk zaam bij een banketbakker, gearresteerd. In zijn woning werden later bloedsporen aangetroffen. Hij schijnt geestelijk niet geheel nor maal te zijn, zo concludeerde de politie, die tevens vaststelde dat hij bij z'n ver hoor ip trance was. de moord heeft hij onopgemerkt de woning verlaten en zich naar zijn eigen woning begeven. Later op de avond is als eerste na het gebeuren de oudere broer van het meisje thuis gekomen en hevig ontsteld over zijn ontdekking naar de naburige fam. -de Boer gelopen. Mevr. De Boer is gaan kyken en heeft haar gewaarschuwd. Tegelijkertijd arii- veerde een groep kennissen. Zij koester- na kennisname van het voorval on- mllelijk verdenking tegen M. W., die waarschijnlijk ook tot de kenissenkring behoorde en begaven zich naar diens huis aar zij hem terstond toevoegden: mee naar de Wostduinstraat". Hèt groepje kennissen trof W. thuis in. Met de anderen onderweg Woestduinstraat taakte W. in de reeds vermelde toestand van bewusteloosheid zonder dat hem een haar gekrenkt De intussen verschenen rechercheurs Tegen schrik van Voorschoten 8 jaar geëist Bij de hernieuwde behandeling tegen Com. Verkoren uit Voorschoten, die we gens zijn arrestaties en jacht op illega len in. Voorschoten als handlanger van de S.D. door het B.G. te Den Haag tot de doodstraf werd veroordeeld, vroeg de de Raad van Cassatie thans 8 j. gevstraf met aftrek, in verband met een inmiddels ingewonnen psychiatrisch rap port waaTin verd. verminderd toereke ningsvatbaar werd verklaard. Uitspraak 5 April. Comm. van Drie wil doop ceel van West-Java lichten Van Vredenburch komt te Batavia aan. De Commissie van Drie heeft thans het onderzoek geopend naar de geboorte West-Java en zal vervolgens aandacht wijden aan Maddera. Reeds zijn drie pa gina's vragen aan de Nederlanders en d« republikeinen voorgelegd. Voor de resi heerst er grote geheimzinnigheid, doch volgens Ass. Press zou men in Neder landse kringen te Batavia spreken van intrigues, eenzijdige druk en internatio nale huichelarij. Inmiddels is jhr. Van Vredenburch Zondag te Batavia aangeko men en werd begroet door zijn collega Nèher, terwijl de republikeinse delegatie juist een dag tevoren naar Djokja was vertrokken, zodat de politieke overeen komst weer verder op de lange baan ge schoven is. Ass. Press weet te melden, dat de republiek deelneming aan de Interim- Regering eist nog voordat de overeen komst tot stand komt, terwijl zij aan de andere kant voornemens is, zich als sou- véreine staat te gedragen zolang die er nog niet is. INSTALLATIE DER INTERIM REGERING. De installatie van de federale Interim- Regering van Indië is thans vastgesteld op Dinsdag 9 Maart. REPUBLIEK DOET NIET MEE AAN VERKIEZINGEN. Naar de republikeinse minister vai Justitie, Soesanto, in het parlement heeft medegedeeld, zullen er in de republiek voorlopig geen verkiezingen, worden ge houden. SURINAME KREEG EEN BESTUURS- COLLEGE De gouverneur van Suriname heeft bij de staten een ontw erp-landsverord'enLng mgeddend tot instelling van een college van bijstand, de voorloper van eei gemeen bestuur, dat enigszins op ministerie zal gelijken. hebben hem daarop naar het W.G. v< voerd. Het mes, waarmede de moord gepleegd, was Zondagmiddag nog niet gevonden Ovpr de toestand van de verdachte wenste de directie van dit ziekenhuis zich niet uit te laten. De politie daaren tegen deelde desgevraagd mede, dat W. zich nog steeds in trance bevond. In deze toestand was derhalve na ruin nog geen verandering getreden. De familie Hegel, die vroeger in Laren (N.-K.) heeft gewoond, was verleden jaar naar Amsterdam verhuisd. Ned. jeugd protesteert tegen communistische aggressie 0{ï een Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van de dem.-soc. jonge renvereniging „Nieuwe Koers" jeugdorganisatie van de K.V.P. protesteerd tegen de communistische maatregelen in Tsjechoslowakije. De secretaris van „Nieuwe Koers". Eibert Meester, meende dat de C.P.N. niet ver boden moet worden, daar dit koren op de molen van de communisten zou zijn, doch men deze partij wel moet boycotten haar lidmaatschap voor andere organi- ie: verbieden. Ook het hoofdbestuur tl de A.J.C. (Arbeiders-Jeugd-Centrale) heeft van zijn verontwaardiging getuigd en Woensdagavond zullen Prot., R.-K. socialistische jeugdverenigingen Utrecht op het Domplein een" protest laten horen. ZAL EX-BURG. PLEKKER IN ZIEKENHUIS TERECHT STAAN? De ex-burgemeester van Haarlem, S. Stuurman zag zijn kind in zijn armen sterven Drama in de mist op de Westerschelde Het Nederlandse motorschip ..Algarve" m de rederij Hammersteim uit Rotter dam, metende 472 bruto registerton, .to- Rofterdam, bestemd voor Ant werpen, is Zondag om half een tussen Hansweert en Wa'lsoorden door die Pa- stoomboot ,.San Miquelbay", groot 5670 ton, in de groind gelopen. De „Algarve" zonk direct. Van de elf opvarenden is het 3-jarig zoontje van de uurman Westera verdronken. In de dichte mist voer die ..Algarve" op aar Antwerpen en het hield de goede wal. De uitvarende Panamees was echter de verkeerde zijde van de Schelde, ■over tz.t. de aan boord zijnde loods verantwoording zal moeten afleggen. De „San Miquelbay" is vastgehouden, ten einde een cautie te gunnen stellen. eD omstandigheden waaronder het Ne derlandse schip verging, waren zeer dra matisch. Alle opvarenden kwamen in het ijskoude water terecht. Stuurman Westera voerde daar, met zijn driejarig zoontje in de armen, een afmattende strijd. Na een werd hij de door de Belgische sleepboot „Goliath", die ook de andere opvarenden redde, opgenomen. Zijn zoontje was toen echter al in zijn armen gestorven en hij zag. door uitputting, geen kans het lijfje vast te houden. >uw van de stuurman, die ook aan boord was, werd inmiddels door de sleepboot opgepikt. De opvarenden zijn door de Belgen ïn kleren voorzien en te Walsoorden liefderijk verzorgd Vrouw valt flauw voor Raad van Cassatie Bij de uitspraak van de Raad van Cas- itte, die besloot te Amsterdam een nieuw onderzoek te doen instellen tegen J. M. H. Bom, die tot tien jaar werd veroor deeld en zijn vrouw A. Bom-Valkenburg, viel de vrouw, die te Amsterdam tot de doodstraf werd veroordeeld, vanochtend flauw Het echtpaar maakte Joden geld afhandig, terwijl de vrouw zich schuldig maakte aan verraad van Joden. Door de zorgen van de rijkspolitie kwam de vrouw spoedig weer tot zichzelf. De afgetreden Tsjechoslowaakse gezant Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt wordt de afgetreden Tsjecho slowaakse gezant Ingr te 's-Gravenhage thans op dezelfde wijze door onze Rege ring beschermd als zijn afgetreden Pool se collega. KONINGIN BEZOCHT JEUGDDIENST IN DEN HAAG H.M. de Koningin heeft gistermorgen in de Willemskerk' te Den Haag eer jeugddienst bijgewoond. Voorganger wai ds G. van Leeuwen, Ned. Herv. predi kant Hij sprak over ..Ons neen en Gods ja". Medewerking verleende de Kon. Zangver. „Excelsior" o.l.v. Anthon Horst. L. A. Plekker, die, zoals gemeld, de laat ste sacramenten der stervenden heeft ontvangen, zal ondanks zijn eiekte op 17 Maart voor het Haarlemse tribunaal verschijnen. De zitting wordt» desnods gehouden in de richting, waar Plekker wordt verpleegd. Nederland' erként Siamese regering Nederland heeft thans de nieuwe Sia mese regering erkend, evenals Engeland. Frankrijk, de V.S., China en Voor-Imdië. Te Deventer bonnen voor 40.000 l. melk gestolen Inbrekers hebben zich toegang sahaft tot het kantoor van de melkinrich ting der Coöp. Verbruiks- en productie ver. „Ons Belang" te Deventer. Uit eer opengebroken stalen kast zijn bonnen voor 40.000 liter melk, een nog onbekend aantal boterbonnen en een bedrag f 1600 gestolen. Bij de kast werd een voet gevonden. Van de daders is nog geen TWEE WILTON-DIRECTEUREN IN VRIJHEID GESTELD Aan het einde van de behandeling vs de Zaterdag gemelde zaak Wilton-Fijen- oord voor het R'damse B. G. is besloten de verdachten C. H. J. Teschmacher F. Muller, tegen wie resp. 31fe jaar en maanden was geëist, onmiddellijk in v heid te stellen. Jachtromantiek in het prille voorjaar. Een mooie foto van jagermeesters en meute, het levende decorum van de slipjacht. die de Leidse Meisjesstudenten club j.I. Zaterdag onder Noordwyk organiseerde. Jitgestoten Tsjechische intellectuelen krijgen de blauwe kiel aan Ofschoon Gottwald slechts 40 pet. der kiezers trok blijven 230 van de 300 Kamerleden rustig zitten Ofschoon de pas opgetreden communistische premier Gottwald van de bij de laatste verkiezingen „slechts" 40 pet der kiezers achter zich kreeg, hebben van de 300 leden het parlement er niet minder dan 230 een verklaring ondertekend, dat zij de politiek van de nieuwe regering steunen. Hieruit blijkt,' zo zegt de communistische minister van binnenlandse zaken, dood leuk, dat de meesten dus waren misleid door een kleine groep, die de leiding der verschillende partijen voor eigen doel einden, wilde gebruiken. „WeggMuiverde" functionarissen zullen icDBS" I»rte™ntezitting i bedrijven te werk gesteld worden, aar een -tekort aan arbeidskrachten heerst, zoals land- en bosbouw en de mijnen. Thans zijn ook de vorige mi nisters van Volksgezondheid en Poste rijen door het actie-comité van de (kath.) volkspartij uit de partij gezet (Dat men hier natuurlijk met een opge- dwongen actie-comité te doen heeft is duidelijk- Red.). De vrijheid van godsdienst blijft ge- Sandhaafd, aldus de minister van Justitie, och er zal terdege op de houding van kerk tegenover de Staat gelet worden. Tot Sowjet-ambassadeur te Praag is benoemd Michael Silin. In het stadje Liberec, in N. Bohemen, de eerste stap gedaan om communis- :n en socialisten tot een eenheidspartij imen te smelten. Gottwald en zjjn kabinet aan het graf vainMasarijk- Te Lany heeft bij het graf van Thomas Masaxijk, de vader van de huidige minis ter van Buiteinlandse Zaken, een herden king plaats gehad van de 98ste geboorte dag van de eerste president der Tsjecho slowaakse republiek. Voor het eerst was Bertesj daar niet bij tegenwoordig. Hij vertoeft nog steeds op zijn buiten. Pre mier Gottwald was er met zijn gehele kabinet Sedert het begin van de poli tieke omwenteling zijn meer dan 6(K vluchtelingen in de Amerikaanse zone aangekomen. Gostwakd heeft aan president Benesj te UsÜ op zijn landhuis de regeringsver- Woninginrichting van de grote massa op hoger peil Morgen wordt in het pand Rokin 56 te Amsterdam het met regeringssubsidie ge stichte „Bureau voor aesthetische advie zen" officieel geopend. De Stichting wil de woninginrichting van de grote r op hoger peil brengen en tot dat doel het productieproces zodanig beïnvloeden, dat niet alleen voorwerpen naar nor van degelijkheid en bruikbaarheid t den vervaardigd, maar dat ze tevens aesthetisch verantwoorde vorm krijgen. Om het publiek in contact te brengen met goede gebruiksvoorwerpen zullen ii gebouw regelmatig tentoonstellingen worden gehouden. overgebracht. Oostenrijk zet Zich schrap. Graf, de onder-minister van Binnen landse Zaken van Oostenrijk waarvan zo men weet alleen de naar Rusland ge keerde helft onder Russische bezetting zucht heeft de Volkspartij en de Oos tenrijkse socialisten opgeroepen om sa men te werken ,.in de strijd tegen de ge meenschappelijke vijanden, de Met de hulp ginnen zij al z verklaarde hij- Ook de Tsjechoslowaakse gezant te Ankara, Jinderich, heeft ontslag geno- alsmede de consul té Montreal, ii Canada. Radio-piraten nog steeds actief in Twente Hoewel men onlangs twee. geheime zenders in Twente heeft opgespoord, wa- gisteren weer vier in de aether, n een, „Radio Twente", een bij zonder krachtig statiorf heeft en op 435 m uitzendt. De piraten geven slechts gra- mofoonmuziek en roepen reclame-adver tenties om. j Peron wil president blijven Gisteren stemden de Argentijnen Gisteren stemden de Argentijnen om hun oordeel over Peron's presidentschap te spreken. Men wil nl. de grondwet wijzigen, dat de Generaal in 1952 ter stond kan worden herkozen, zonder de gebruikelijke wachttijd van zes jaar. Te- moeten 82 nieuwe kamerleden ge kozen worden. De Peronisten houden hun 2/3 meerderheid, wanneer zij 61 van deze 82 zetels krijgen. DAT de jeugdige fabrieksarbeider S. J T. ut Nieuw-Buinen, die een kersmisgan- ger uit Ter Apelkanaal met een ijzeren staaf had doodgeslagen, van de rechtbank te Assen 2 jaar met aftrek kreeg. DAT de rechtbank te Assen de jonge arbeider J. J. G. BI. te N.-Amsterdam tot 9 mnd. m. a. en opneming in het kolonie huis „Philadelphia" te Vries veroordeel de, daar hy bij een ruzie een buurjongen et een stoelpoot had gedood. DAT de burgemeesters Oud en Matser zich Zaterdag te New-York terugreis naar Nederland hebben inge scheept op de „Westerdam". DAT de E.V.C. in het A'damse bouw- conflict vasthoudt aan de eis van 25 toeslag boven het basisloon, doch afziet het proclameren van een algemene bouwstaking in de hoofdstad. DAT de jaarvergadering van de tihans 340 leden tellende Kath. Ned. Journalis tenkring de anti-comm. motie van de Nijmeegse studenten steunde. DAT te A'dam definitief is opgericht de landelijke vereniging Nederland— U.S.S.R. en de Russische ambassadeur Valkov de vergaderng toesprak. DAT van 13 Juni in Utrecht internat, congres wordt gehouden de chemische analyse en haar betekenis voor de industrie. DAT op 22 Maart het Delftse Studen tencorps 100 jaar bestaat. DAT 68 jaar oud te Helmond is over leden de ex-dir.-hoofdredacteur van de Soerabajasehe Crt E. van Ghert. DAT te Tholen is overleden C. Wa,ghto, directeur van de Waterleiding Mij Tholen. DAT de nieuwe minister van Weder opbouw, mr dr J. in 't Veld, Zaterdag afscheid heeft genomen als burgemeester van Zaandam, waarbij hem door sprekers van alle partijen lof is toegezwaaid. DAT 56 j. oud te Harlingen is over leden het rustend schoolhoofd K. Gerber. DAT zijn benoemd tot burg. J. H. E. baron Van Nagell; va P. A. L. van Ogtrop en vai J. W. H. Houbers. i Eemnes Bocholtz DAT de hoge autoriteit om administra tieve redenen het fiat weigerde op het advies van bet Haarlemse Tribunaal om de ex-predikant uit Haarlem, P. W. Foe- ken, 8 maanden langer te interneren en 1200 boete op te leggen en deze zaak vandaag opnieuw behandelt. DAT het Alg. Ned. Verbond denkboek heeft samengesteld Vrede van Munster, getiteld „Van oorlog en vrede". DAT de derde groep Engelse reis bureau-directeuren, die ons land bezoe ken, op 24 Maart met de „Nieuw Amster dam" in R'ddm wordt verwacht. DAT de Kynologenclub „Friesland" op April in het Beursgebouw te Leeuwar- ïn een kampioenstentoonstelling zal houden, waaraan door 550 honden wordt deelgenomen. DAT de vakgroep van handelsreizigers en agenten in de „Ned. Ver. kantoor- en handelsbedienden" haar alg. vergadering op 3 April in „Kasteel Antwerpen" te Utrecht houdt. DAT de besprekingen tussen het Col lege van Rijksbemiddelaars en de ver tegenwoordigers van het bouwbedrijf van 9 tot 12 Maart zijn uitgesteld. DAT de heer Van Heck van het Ned. Studentenbureau voor buitenlandse be trekkingen momenteel te Washington vertoeft i.v.m. de komst van Amerik. stu denten, die deze zomer voor hun studie ons land bezoeken. DAT jhr mr A. J. de Beaufort, zoon van de oud-burg. van Leu9den en Stou- tenburg, thans volontair ter 'gemeente secretarie van Leusden en Amerongen, ingaande 16 Maart burg. van Markelo Churchill waarschuwt wéér In een brief verklaarde Churchill giste ren, dat de derde wereldoorlog, bankroet e»n ontbering het Engelse volk steeds feller bedreigen. DAT de bekende Haarlemse arts dr L C. Kersbergen onder grote belangstelling 'n gouden jubileum vierde. DAT het 50-jarig bestaan der Juncker Rijwielfabrieken te A'dam is herdacht. DAT de export van Zeeuwse trekpaar- ;n naar Frankrijk door de devaluatie an de franc is gestagneerd, daar men de vastgestelde prijzen van 6000 hengst en 4000 voor een merrie thans veel te hoog vindt. DAT Philips binnenkort in de woningen an een aantal harer technici televisie- toestelen zal plaatsen voor experimentele doeleinden. DAT de Raad van Cassatie de Waffen S.S.-er J. B. Scheepmaker te A'dam 12 jaar oplegde i.pl.v. 15 jaar, zoals het B.G. deed, doch zijn „collega" A. J. v. Maanen te A'dam thans 2 jaar meer kreeg vonns van de Raad 10 jaar luidde, alles met aftrek. DAT van 25 t/m 31 Mrt in de R'damse Diergaarde een tentoonstelling „Bloem en dier" wordt gehouden, die verschillende dieren in hun eigen plantenwereld te ziep geeft. DAT is benoemd tot notaris te Zierik- zee J. Klaassen, thans in gelijke functie te Oosterblokker. DAT zijn benoemd tot subst. off. der Bossche rechtbank mr A. F. H. Brabers aldaar en mr J. A. J. van der Biesen te Breda. DAT de Raad van Cassatie de A'damse Waffen S.S.-ers F. H. Doodeman en L. de Voor respect. 8 en 7 jaar oplegde, d.w.z 2 en 1 j. minder dan het B.G., alles m. a DAT oud-minister Ringers werd be noemd tot comamV - in de Orde van d< Ned. Leeuw. DAT Zaterdagnacht ruim 20.00 manner uit het gehele land, evenals een week geleden, in A'dam deelnamen tweede stille omgang 1948. DAT'het Franse s.s. .Dijon", komende van Antwerpen, bij Baalhoek (Walsoor den) aan de grond liep en op eigen kracht weer vlot kwam. Op zoek naar je zelf Dezer dagen hield een Kopcnhaagse politieagent een motorrijder aan en vroeg hem. of hij achterop mocht ritten, ten einde een dronken man op een motorfiets in te halen. Een half uur Ump raasde de agent als dnopassagier over de weg. tot h[j plotseling bemerkte, dat hij achterop zat by de man, die hij achterna zat. Gis teren stond de motorrijder terecht. Hit werd mijgesproken, ofschoon doktoren vaststelden, dat hij zwaar beschonken was geweest. De agent-duorijder getuigde echter, dat hij dddr niets van gemerkt Studentenprotest rSRWIJL ten onzent de communisten hun instemming betuigen met de druk, waaronder het Tsjechische volk thans wederom moet gebukt gaan, stellen de Nederlandse studenten niet teleur en bereiken ons tal van protesten uit de verschillende centra van universi tair leven en uitingen van solidariteit met hetgeen de Tsjechische hoogleraren en studenten, nog zo kort verlost van de Duitse terreur, nu weer van het com munisme hebben te verduren. Met hun protesten tegen de communis tische practijken bouwen de Nederlandse studenten voort aan een schone traditie. Immers hebben zij ook in de jaren van bezetting aan velen een treffend voor beeld gegeven door de moed en de vol hardendheid, waarmede zij zich tegen de Duitse aanslagen op het hoger onderwijs hebben verweerd. Dit verzet tegen de Duitse terreur hebben de studenten toen met tientallen aan doden moeten betalen, de Duitser kreeg hen niet op de In de jaren der. Duitse bezetting heb ben ten onzent eveneens vele communis ten zich in hun verzet tegen de Duitse overweldiger onderscheiden. Ook zy heb ben tal van offers moeten brengen. Het betreurenswaardige is thans echter, dat diezelfde communisten, die zich toen mede opwierpen als bestijders van een wrede bezetter, vandaag even gelijke praktijken, door anderen in 'een ander land toegepast, niet slechts vergoelijken, maar zelfs toejuichen, ja klanken van jaloersheid doen "horen, omdat ons land >e van deze methoden bevrijd bleef. Daarmede wij kunnen' het moeilijk anders zien tonen de communisten i, dat hun verzet, hoe krachtig en met hoeveel overtuiging gepleegd, toch door een omvangrijk stuk opportunisme ge dragen werd, dat hun verzet veel m?er werd ingegeven door haat tegen de be zetter en overweldiger dan door liefde >or de vrijheid en de democratie. Geheel anders staat het met de studen ten. Dezen hebben zich in de bezettings jaren fel gekeerd tegen wie de universi taire vrijheid belaagde en thans haasten zij zich, zich solidair te verklaren met hun collega's in het zwaarbeproefde land. Uit de eigen bezettingstijd herinneren wij ons, dat wy, hoezeer de grenzen gesloten waren, nu en dan toch iets konden op vangen van betuigingen van sympathie uit vrije vreemde landen. Welnu, wij hopen, dat van de uitingen van mede leven der Nederlandse studerende jeugd nog iets kan doorklinken tot de Tsjechi sche jongeren, opdat zij zich het is niet dan een geringe troost van deze sympathie bewust kunnen weten. Veel verder dan tot het uiten van deze sympathie kunnen de studenten thans nog niet. gaan. Maar zy winnen er toch ook dit mee, dat de waarde der vrijheid hun nog steeds klaar voor ogen wordt gesteld, dat zij weten, wat zij bezitten en dat zij gesterkt worden in de over tuiging, voor de bescherming van deze vrijheid van overtuiging en van de geest pal te moeten staan. Dat de studenten hier en daar boven dien reeds plannen hebben ontworpen om door onderlinge hulp uitgeweken of uitgewezen vreemde studenten, die in ons land een gastvrij onderdak zoeken, met huisvesting, levensonderhoud en mogelijkheid van studie bij te staan, is :n geste, welke weer geheel aansluit bij ïze nationale tradities. Intussen mogen de gebeurtenssen in Tsjechoslowakije de studenten er toe brengen, zich op het karakter en de in houd van de vrijheid te bezinnen. Dit achten wij ook de verdienste van de motie, welke de Utrechtse afdeling der orthodox- Protestantse studentenvereniging „Socie- s Reformatorum" heeft aangenomen. In de overtuiging, dat de vrijheid haar grond en waarborg vindt in Gods Woord verbondenheid met hen, die in het jonge verleden in het studentenverzet tegen een gelijksoortige aantasting van de vrijheid met woord en daad getuigd hebben, spreken deze Utrechtse studen ten uit, dat de gebeurtenissen in Tsjecho slowakije hen met verontwaardiging ver vullen, dat zij zich één weten met de Tsjechische hoogleraren en studenten en dat zij oproepen tot meer en diepere be zinning op het karakter van deze bedrei ging -van vrijheid en van recht Ford handelt niet met de Russen Henri Ford II nu in Stockholm verklaarde gisteren niet naar Finland zullen gaan „om geen Russen tegen lijf te lopen". Hij wil geen zaken doen met landen, die onder Russische overheersing staan. Jacob Kaiser ziet het gevaar nu ook Jacob Kaiser, de door de Russen uitge schakelde leider der Chr. Democratische partij, verklaarde gisteren, dat. na de ge-, beurtenissen in Praag, de voormalige Chr. Vakbond niet meer tot de eenheidsvak- beWeging kan blijven behoren, daar deze beweging voor communistische doelein den wordt gebruikt. DE PAUS BESTOLEN? In het Vaticaan is mgr. Gailio Guidetti gedetineerd, verdacht van malvei Hy beheerde tot nu toe de Pauselijke financiën. Zaterdag j. 1. werd reeds de vlucht- en komende ex-communicatie ge méld van Mgr. Eduardo Trettoer Cappico, die zich aan soortgelijke vergrijpen schuldig maakte. Joodse strijdorganisaties zijn het eens De Haganah, Irgoen Zwai Leoemi de Stemgroep zullen een gezamenlijk front tegen de Arabieren voi 100.000 emigranten ge» Canada zal dit jaar 100.000 emigranten toelaten, so Is officieel meegedeeld. Bedrogen minnaar pleegde aan slag met helse machine Oud misdrijf na drie jaar opgehelderd. Na drie jaar heeft de Almelose politie de dader opgespoord, die in Juni 1945 de heer H. Koopman door een helse ma chine van het leven beroofde Destijds vond de heer K. in zijn schuurtje een sigarettenblikjé en toen hij hot opnam, volgde er een hevige explosie, waardoor hij terstond werd gedood De verdenking viel direct op de 27-J. fotohandelaar J. W L, die omgang had gehad met de docher van het slacht offer. Het meisje had hem echter in de steek gelaten voor een Canadese militair. Men veronderstelde, dat de jongeman uit wraakgevoelens had gehandeld, maar moest hem wegens gebrek aan bewijs spoedig vrijlaten. Dezer dagen werd de fotohandelaar wegens diefstal van fototoestellen op nieuw gearresteerd en bij een huiszoe king vond de recherche ook opgeslagen munitie. Deze vondst leidde er toe. dat L ge-bekende 3 jaar geleden de helse machine 1 het schuurtje te hebben geplaatst Puls opnieuw ter dood veroordeeld De Raad van Cassatie heeft het dood vonnis tegen de Amsterdamse verhuizer A. Puls bevestigd Ziin medeplichtige ds Amsterdamse agënt F M W Meyer, be hield zijn 18 jaar Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Ma tige, aan de kust krachtige Westelijks wind. Meest zwaar bewolkt met aanvan kelijk nog hier en daar enige lichte regen of motregen. Vrij zacht. ZON EN MAAN Dinsdag 9 Maart. Zon op 7.09. onder 18.33. maan op 7.17, onder 16.54- 10 Maart N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1