Iliruuir geVk(tfsurant Regeringsgebouwen en ambassades te Praag Wist U DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIÊNƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Ckrislclijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stantlicistirli is obrbieurn myn b«rl in tegqenspoet* Acht en twintigste jaargang No. 7443 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. Bolsjewisten in Tsjecho-Slowakije hebben haast Aarzeling, die tot onder bewaking explosies leidt! *t Verklaarde uitzicht DE „TIMES" vestigde nogeens de aan dacht op het rapport, dat werd uit gebracht door de „Palestina com missie" uit de „Ver. Naties." Dit rapport liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Blijkbaar hebben de betrokken partijen weinig haast naar de strekking ervan te luisteren. Met alle gevolgen van dien. Zoals wij zelf steeds schreven: het aangenomen „verdelingsplan" betreffende Palestina zal de terreur-daden niet doen verminderen, eer zal deze godsdienst oorlog feller uitbreken. Een opgelegde, rationele regeling, hoe goed ook bedoeld, wint het niet van de instinctieve driften, de hartstochten. Een „verpolitiekte" be slissing betekent geenszins een psycholo gische overbrugging Wie aan deze waarheid nog twijfelt, zal zijn wakker geschud door de berich ten van gisteren, de enorme explosies te Jeruzalem," die heel een Joods zaken- en wooncentrum hebben verwoest. Hier rijzen twee vragen. Hadden de Britse troepen, waar immers het mandaat nog niet beëindigd is, geen strenger maat regelen kunnen nemen, deze tomeloze „terreur" te voorkomen? Indien de Brit ten het als een vorm van neutraliteit en objectiviteit beschouwen, de handen in politieke onschuld te wassen, was het dan geen zakelijker houding van de „Ver. Naties" geweest de beslissing uit te stel len, tot aan het tijdstip, dat men met het „verdelingsplan" voor de uitvoering een internationaal politieleger kon leve ren. Nu staat het prestige van de „Ver. Naties" op het spel, óók dat van Amerika. Als men nu de uit voering gaat schorten", aarzeling toont, wijkt menv Arabische dwang laadt men zelfs de schijn op zich, dat de „olie" het laatste woord heeft. Wat gaf nu het rapport de „Palestina-commissie" te kennen, als advies aan de Veiligheidsraad? Tenzij „non-Palestinian-forces" beschikbaar zijn, als de Britse troepen uit Palestina terug trekken, kan de commissie het „verde lingsplan" niet ten uitvoer brengen. Want de huidige toestand is zeer ernstig. Jeru zalem verkeert in gevaar, aangezien er van zelfverdediging geen sprake kan zijn, als de noodzakelijke militaire troepen niet worden verstrekt. Het rapport wijst op de „organized effort" om met alle beschikbare midde len het Arabische doel 'te bereiken, zo wel binnen als buiten Palestina. D( Arabieren deinzen voor niets terug, orr de uitvoering van het „verdelingsplan' te verhinderen. En hoe precair zal de situatie worden, als na 15 Mei a.s. het Britse mandaat beëindigd is. En wat ge beurt er nug Tot nogtoe niets. Aansla gen en terreur worden voortgezet, alsof er voor het forum der wereld geen be slissing genomen is en aldus worden na de Arabische gewelddaden, anti-Britse demonstraties begrijpelijk, ofschoon de meer gematigde Joodse organisatie, de Haganah, een beroep op de Joden gedaan heeft, rustig te blijven en het recht niet in eigen handen te nemen. Trouwens, waar de Joden in Palestina verzekerd kunnen zijn van de morele steun en begrip voor hun goed recht een groot deel der wereld, zal de Irgoen Zwai Leoemi verstandig doen, represail les tegen de Britten achterwege te laten. Het zou hun zaak slechts schaden. Ander zijds moet erkend, dat zij tot zelfverde- diging gedwongen kunnen worden. Inmiddels zijn enige leden va secretariaat van de Palestina-commissie naar dit land vol onheil vertrokken op de reis New-YorkJeruzalem, men eerst nog even met Creech Jones, de minister van koloniën te Londen, beraad slagen. Want de aankomst der commis sie in Palestina zal de uitwerking hebben van „olie" op het Islam-vuur. Volgens Creech Jones hebben de Brit ten er meer dan genoeg van; weliswaar zijn zij bereid het „verdelingsplan" te steunen, maar het behoort niet tot hun competentie, aan de uitvoering deel te nemen. Dat moeten de „andere landen", dus de vóórstemmers van het „verde lingsplan" nu maar eens doen! Blijkbaar schudden zij iedere verantwoordelijkheid van zich af en wensen de Britten schoond te blijven van de critiek van „Jewish Agency", dat de Palestina-< missie niet slechts wordt tegengewerkt, maar dat de regering ook in gebreke is gebleven, orde en recht te handhaven. In goed Hollands noemt men dit „kool geit sparen"! Al waren de Britten principieel tegen standers van het te Lake Success aange nomen „verdelingsplan", zulks neemt niet weg, dat zij momenteel nog de teugels van het bewind, als „scheidende manda taris" in handen hebben, dus verant woordelijk zijn. Men kan instemmen met de woorden van de Amerikaanse sena tor Taft: „Men is thans verplicht de ver deling van Palestina ten uitvoer te bren gen. De „Ver. Naties" zijn voor hun pres tige genoodzaakt een organisatie van in ternationaal toezicht in het leven te roe pen." Do it now! Maar, zoals men weet, komt het vraag stuk heden weer in behandeling bij de Veiligheidsraad. En het is niet uitgeslo ten, dat Amerika zal voorstellen, de uit voering van het plan op te schorten, met het do§l tussen Joden ed Arabieren tot een vergelijk te komen. Hetgeen be tekenen zou. dat de Joden na de beslis sing tóch nog weer concessies zouden moeten doen. Moet men hier verband leggen met het bericht van de New York Times, dat de Arabische Liga als „represailles" besloten heeft, de Amerikaanse olie-maatschap pijen geen toestemming te verlenen voor het leggen van olieleidingen over het ge bied der Arabische landen? DREIGBRIEVEN VAN „TOKO HEMEL". Alle deelnemers aan de West-Javacon- ferentie ontvingen dreigbrieven van de gefingeerde afzender ..Toko Sorga" („Toko Hemel", Gr. Postweg 113. Ban doeng. De ondertekaning luidde: „Boleh mati". (Hindert niet of ik dood ga.) De deelnemers worden echter goed bewaakt President Benesj houdt voet bij stuk en zal een radiorede houden PESSIMISTEN in Tsjechoslowakije zeggen, aldus A.P.: „De toestand doet ons denken aan de dag waarop in 1939-de Duitsers binnen trokken. Het was koud sneeuwde." Optimisten menen: „het is veel te koud voor een revolutie, er zal wel geen herrie komen." Ondertussen maken de communisten haast met de tegen stand uit de weg te ruimen. Te Praag worden thans alle regeringsgebouwen be waakt, evenals de ambassades. Kranten en radio-zenders worden gecontroleerd. Zwaar gewapende politie patrouilleert door de straten. De positie van president Benesj wordt steeds hachelijker. Gottwald heeft er bij de president op nieuw opsaangedrongen het ontslag van de 12 afgetreden niet-communistische mi nisters te aanvaarden, maar hij heeft weer geweigerd. Als hij het wel doet zou- er slechts communistische, sociaal democratische en partijloze ministers in het kabinet overblijven. Het bestuur van de sociaal-democratische partij moet echter nog besluiten, of zij de communis ten zal blijven steunen. De zitting van het parlement is voor onbepaalde tijd Verdaagd. Benesj zou heden of morgen »n rede via radio-Praag houden". „Arresteert Zenkl" Te Praag spelen zich opgewonden ta ferelen af. Overal hoort men de eis: „Ar- srt Zenkl". Zenkl is de plaatsver vangende premier en lid van de natio nale socialistische partij. Maar hij en de andere ministers, die af willen treden, genieten nog steeds parlementaire on schendbaarheid en kunnen niet gepakt worden, tenzij de minister van Binnen landse Zaken een communist de grondwet terzijde schuift Evenals de radio is ook het Ministerie in Voorlichting in handen van landse Zakén. heeft een bezoek aan Be nesj gebracht om hem er van in kennis te stellen, dat men de hand had gelegd op bewijzen, waaruit bleek, dat de natio nale socialisten bij de samenzwering tegen de regering, betrokken waren. Het partijbureau van de nationale so cialisten te Praag is door politie dan ook bezet- Krjjgt Gottwald regeringsopdracht? Te Praag verwacht men, aldus Reuter, dat Benesj heden aan Gottwald zou ver zoeken een „nieuwe nationale regering" te vormen, waarin vertegenwoordigers zullen zijn opgenomen van alle partijen nationale organisaties, alsmede de vooraanstaande onafhankelijke persoon lijkheden- Vanochtend vroeg heeft Benesj ver tegenwoordigers van de Slowaakse de mocratische partij ontvangen. Studenten zullen voor de vrijheid strijden Ook zijn in Praag verschillende a: taties verricht. In het huis van Emil Ransdorf, een nationale socialist, die tol kort leider was van de Natio nale Studenten-Unie, werd huiszoeking gedaan. Hij is tot nog toe evenwel nog niet gearresteerd, daar hij zich op het terrein van de universiteit bevond, i hij immuniteit genoot. De studenten-unie gaf een verklaring t, waarin zij zich mengt in de politieke crisis. De studenten zijn bezield met een bittere strijdlust als de ouderen. In de verklaring wordt gezegd, dat zij een parlementaire regering zullen vechten, „zelfs indien zij hiervoor de zelfde straffen oplopen als in 1939, t de Duitsers de universiteiten sloten uizen studenten executeerden"- Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren naar aanleiding van de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije verklaard: „De kwestie Wan de controle over het politie-apparaat schijnt deel uit te van de communistische tactiek het beheer over de politie te krijgen 1 doeleinden, die ons maar al te bekend Politieke bedrijvigheid Gottwald heeft verklaard dat de kabi netscrisis spoedig opgelost zou zijn. sociaal-democraten zijn bereid met de communisten een kabinet te vormen dien de principes van de parlementaire democratie geëerbiedigd zouden worden. Vandaag zouden hierover nadere bespre kingen worden gevoerd. De positie van Benesj is hierdoor wel uitermate moeilijk geworden. Een herstel de coalitie lijkt nu volkomen uitge sloten. want de communisten hebben drukkelijk verklaard niet meer met de afgetreden partijleiders te willen samen werken. Nosek, de minister van Binnen- VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Soldaat Jac. Imthorn, Varkevisserstraat 256, Katwijk aan Zee. Jac Imthorn ging in Mei van het vorige jaar met „De Volendam" naar Ihdië. Hij had een goede reis en genoot van vele dingen. Op de foto zit Jaap links met zijn vriend Maart van Duyn. Ze zijn hier op een van de mooie bruggen in Indië. Jaap vindt de natuur in de tropen prachtig. Maar de Katwijkse duinen gaan toch ven alles. Hij verlangt naar een spoedige terugkeer naar zijin ouders en zijn verloof de Meini. Dat verlangen is trouwens we derzijds! LETTERKUNDIGEN PROTESTEREN TEGEN VERBOD VAN SLAUERHOFF' „J. P*. COEN". De Ver. van Letterkundigen heeft dezer dagen een motie aangenomen, w; geprotesteerd wordt tegen het verbod tot uitvoering van Slauerhoff's „Jan Pietersz. Coen", hetwelk door de A'damse burge meester is uitgevaardigd. De Vereniging meent, dat door dit verbod de plannen van de Boekenweekcommissie zijn op geofferd aan een willekeurige politieke uitleg en vindt dat door het besluit burg. d'Ailly de vrijheid van het literaire en culturele leven wordt aangetast. Prinselijk gezin in Maart naar Zwitserland Het secretariaat van H.K.H. Prinses Jnliana deelt mede, dat het Prinselijk Gezin het voornemen heeft in het mid- van Maart voor enige weken met vacantie naar Zwitserland te gaan. MINISTER VOS NIET MEER IN EEN NIEUW KABINET? Naar aanleiding van het bericht in het A'damse „Parool" dat minister Vos van eventueel derde kabinet na de be vrijding geen deel meer zal uitmaken, daar hij zich na zijn zware arbeid als minister eerst weer eens aan de studie wil wijden, vernam de Nieuwe Leid- e Courant van de perschef van de minister dat Zijne Excellentie voor noemd bericht noch wil bevestigen noch wil tegenspreken. Poolse gezant beschuldigd van financiële malversaties Bij het onderhoud, dat wij gisteren met de Chargé d'affaires van de Poolse lega tie, de heer Czermecki hadden, deelde deze ons reeds mee, dat de gezant de heer Elmer wegens financiële malversa ties uit zijn ambt ontzet zou zijn. De Poolse regering in Warschau maakte thans hetzelfde bekend. Reeds in Sep tember 1947 ontdekte men onregelmatig heden. De heer Elmer zou staatsfondsen ten eigen bate hebben aangewend. De woordvoerder van het Poolse departe ment weigerde te zeggen of de uitleve ring van de heer Elmer zou worden ge- Wij vestigen er de aandacht op, dat de heer Elmer zelf politieke meningsver schillen als aanleiding voor zijn aftreden aangaf. Tot nu toe had dr Elmer geen gelegenheid zich tegen de beschuldigingen De opvolger van de Amerikaan Graham, Coert Dubois, die de gele deren van de Comm. van Drie kwam versterken en zo snel te Batavia ar riveerde, dat er niemand was om hem te verwelkomen. Neher komt naar Nederland Minister-Neher is voornemens, 8 Maart oor besprekingen naar Nederland te eizen en zal hier vermoedelijk 14 dagen blijven. Men kan veilig aannemen dat in die twee weken het Collegiaal Orgaan tot stand zal komen in de reeds lang be- "e vorm en samenstelling, terwijl mi nister Neher tevens gelegenheid zal heb ben, zijn departement over te dragen. MINISTER LIEFTINCK NAAR BRUSSEL. Minister Lieftinck gaat Vrijdag n Brussel om besprekingen te voeren met de Belgische minister van Financiën. Eyskens. Minister Eyskens vertoeft thans nog Londen, waar hij met Sir Stafford Cripps, zijn Engelse collega, confereert. Marken ligt achter een ijsbarricade. zodat de post gisteren per slede naar de wal moest worden vervoerd. Twee man trokken voor de levens gevaarlijke expeditie uit om de zwakke plekken aan te wijzen. De postsleden onderweg op de Gouwzee. Beneluxlanden uitgenodigd naar Londen te komen De Drie Mogendheden zullen Duitse zaken snel afhandelen (E DRIEMOGENDHEDENCONFERENTIE, die gisteren pnder voorzitterschap van Sir William Strang, de leider der Britse delegatie, haar besprekingen de Duitse vraagstukken begon, heeft unaniem besloten de Beneluxlanden tot de besprekingen op de conferentie toe te laten. Echter alleen voor zover agendapnnten betreft, waarbij deze landen direct zjjn geïnteresseerd. D De officiële uitnodigingen zyn nog niet gepubliceerd, zodat het nog niet duidelijk is of de Beneluxlanden zelf kunnen be palen, welke punten voor hen van direct belang zijn. Volgens Ass. Press zullen zjj worden betrokken in de besprekingen over het Ruhrgebied, de toekomstige politieke or ganisatie van Duitsrand en de Westelijke grenzen van Duitsland. De andere punten van het gisteren bin nen een uur opgestelde agendum, als de positie van West-Duitsland en het Plan- Marshall, de oorlogsherstelbetalingen, de beveiliging tegen aggressie en het deelne men van de Beneluxlanden aan de poli tiek betreffende Duitsland, zijn echter voor de Beneluxlanden eveneens van rechtstreekse betekenis. In Londen is bekend gemaakt, dat de grote mogendheden Nederland, België en Luxemburg ten volle in de gelegenheid zullen stellen hun standpunten inzake alle politieke kwesties, waarmee zij te ma ken hebben, bekend te maken. Russische protest afgewezen. Na Frankrijk en Amerika heeft thans ook Engeland het Russische protest tegen de conferentie verworpen. Engeland ont kent, dat de conferentie in zou gaan tegen het verdrag van Potsdam en wijst er op dat nu Rusland weigert mee te werken aan de economische eenheid van Duits land de drie Westerse grote mogendheden dit ter hand moeten nemen. Polen, Zuid-Slavië er» Tsjechoslowa- kije, die onlangs te Praag bijeenkwamen, hebben eveneens geprotesteerd tegen het houden van de conferentie. In een m randum zeggen zij, dat zij de eerste slachtoffers zijn geweest van de Duitse aggressie en zij tegen een regelen va Duitse kwestie zonder Rusland!" zijn. De V.S. hebben ook dit protest onmiddellijk afgewezen. De besprekingen op de conferentie zul len geheim blijven, teneinde een snel ver loop mogelijk te maken. Men hoopt voor 6 Maart klaar te zijn- Officieel is meege deeld. dat de conferentie meer het karak ter zal dragen van informele besprekin gen dan van een conferentie. De delega ties hebben geen volmachten en zullen elk voor zich aan hun regering rapport uit brengen. Onze delegatie. Den Haag tast nog in het duister op welke punten van de agenda de deelne ming van de Beneluxlanden is bedoeld. Het gaat er om dat men op de conferentie zal kunneómeespreken en niet alleen ge hoord te "^rden. Naar wU vernemen bestaat de Neder landse delegatie voor de conferentie te Londen uit jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, onze ambassaiffeur in En geland, die tevens als hoofd der delegatie optreedt en dr H. M. Hirschfeld, econo misch adviseur van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Dezer dagen is het 1000ste schip sinds 1 Jan. jJ. de Nieuwe Waterweg binnengelopen. n.L het Zweedse s.s. „Norruna" Verleden jaar kwam het 1000ste schip op 17 Maart binnen. In de voorzomer 120 gram slaolie per persoon Voor een vlotte distributie oude flessen inleveren. Het ligt in de bedoeling, in de komende voorzbmer voor alle leeftijdsgroepen een rantsoen van 120 gram slaolie beschik baar te stellen. Daar er een groot tekort flessen is ontstaan, doordat die van de laatste slaoliebon nog niet zijn inge leverd, zullen de huisvrouwen er goed doen, de flessen, diq zij nog in huis hebben, zo spoedig mogelijk terug te be zorgen bij de winkelier, dan bevorderen vlotte distributie. Oude kaasrantsoen wordt 15 Mrt hersteld Van 15 Maart af zullen de kaasrant soenen weer op het oude peil worden ge bracht. Volwassenen van 21 jaar en ouder (A-kaarten) en kinderen van 5 b 14 jaar (C-kaarten) zullen 100 gram kaas per week ontvangen en de z.gn. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (B-kaar ten) 150 gram. De rantsoenen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zijn de allerjongsten worden op het niveau gebracht van 50 gram per week. De rantsoenen voor melk of boter zul len -niet worden verhoogd. JAPAN HEEFT EEN NIEUWE PREMIER Het Japanse Huis van Afgevaardigden heeft Hotsji Asjida, leider der democra tische partij en minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Katajama. dat op Februari aftrad, benoemd tot premier. Tamelijk rustig winterweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Hier en daar nog enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Aanvankelijk zwakke, later voornamelijk in het Zui den van het land weer iets toenemende Oostelijke wind. Des nachts lichte tot matige vorst, op het midden van de dag tijdens zonneschijn temperatuur stijgend tot even boven het vriespunt. ZON EN MAAN. Woensdag 25 Febr. Zon op 7.38, onder 18.10 uur; Maan op 19.19, onder 8,25 uur; V.M. DAT de Deventer raad de belasting oor bioscopen verminderde van 45 tot 30 pCt., doch de 3 bioscoop-exploitanten desondanks nog overwegen hun zaken op 1 April a.s uit protest voorlopig te slui ten. DAT de Ned. Vereniging van Chr. Technici op Vrijdagavond 21 en Zaterdag 22 Mei op Birkhoven haar alg. vergade ring houdt. DAT het Ned. toneelgezelschap „Co- media" in het kader van de Benelux reeks voorstellingen zal geven in Brussel. DAT de Stoomvaart Mij. „Zeeland" over de jaren 19401947 4Vz pCt. uit- DAT het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen in Nederland 18 Maart te Utrecht een alg. vergadering houdt. DAT de landbouwer D. F. van Oosten dorp uit Willemsoord bij Steenwijk door een auto is doodgereden. DAT voor het Groningse B.G. wegens anti-vaderlandse houding 8 j. is geëist tegen de 46-j. ex-burgemeester Grijpskerk. M. S. Brouwer. DAT de Groninger koopman P. Dam, die zich in het kamp te Ommen als een beul gedroeg, van het B.G. te Groningen 20 j. kreeg. -DAT het pontveer over de IJsel bij Wijhe thans alleen overdag vaart. DAT het A'dams B.G. de 25-j. vrijwil lige hulppolitie Fr. W. van Vloten uit Hilversum, heeft veroordeeld tot 9 j. DAT mr W. A. H. Fuchter, oud-burge meester van Soerabaja, thans wonende te Den Haag, is benoemd tot adj.-i van de Centr. Zuiveringsraad voor het bedrijfsleven. DAT de vakbonden van de Benelux landen van 19 tot 24 April a.s. te A'dam zullen confereren over de positie der ar beiders. DAT dezer dagen een federatie is op gericht van maatschappijgewijze georga niseerde assurantie-agentenverenigingen, welke 2000 beroepsagenten o mvat het secretariaat is gevestigd op Arembergelaan 103, Voorburg. DAT ds. J. Henry Ledeboer van Voor burg op 15 Maart te Beekbergen op het graf van jkvr. H.S. Hartsen, in leven dir. van het Chr. tehuis voor drankzuchtige vrouwen aldaar, een monument onthult en aan de familie overdraagt. DAT 26 Duitse jeugdpredikanten en jeugdleiders deze week op „Woudschoten" te Austerlitz een conferentie met Ned. jeugdleiders houden. DAT op 75-j. leeftijd te Bussum is over leden D. Rens, directeur van de Mij. tot voortzetting der zaken v/h. Fuchs en Rens te Batavia. DAT thans te Apeldoorn drie personen zijn gearresteerd, die 's avonds vrouwer en meisjes lastig vielen. DAT binnenkort te Zwolle een groen teteelt-vakschool wordt opgericht. DAT de voorzitster van de afd. A'dam van de ver. onderl. vrouwenbescherming mevr. N. Stolberg-Steenkamp, is overle den. DAT de „Ned.-Turksche Vereeniging" binnenkort een Turkse tentoonstelling te A'dam houdt, zomede de oprichting van een Levant-instituut voorbereidt, waar voor men adhaesie-betuigingen kan den naar: Willem v.d. Veldekade 6. Heem stede. DAT B: en W. van Arnhem 22.700 m2 grond in erfpacht willen geven voor uitbreiding van Burger's Dierenpark DAT na het R'damse raadslid Van den Berg nu ook het raadslid P. Man Veld van Rockanje met de C.P.N. heeft gebroken. DAT na het vertrek van 500 Oosten rijkse kinderen uit Tilburg op 15 Maart a.s. drie dagen later een nieuw, grote groep aldaar arriveert. DAT aan Arnhem Zweeds hout is gewezen voor de bouw van 76 woningen op „Alteveer" en de kosten f 995.000 be dragen. DAT mr Floris B. Bakels ontslag heeft genomen als lid van de Ver. van Letter kundigen i.vun. de actie tegen het bod van Slauerhoff's „J. P. Coen" e tegen de Commissie voor de propaganda van het Ned. boek geuite beschuldiging, als zou zij een soortgelijke slappe men taliteit bezitten als tijdens de bezetting. DAT politie-officieren van verschillen de nationaliteiten door Engeland zijn uit genodigd van 818 Maart een bezoek te brengen aan Scotland Yard en Nederland vertegenwoordigd wordt door majoor A. Wolters te 's-Gravenhage. DAT de 29-j. cellist van het Res.Orkest, Victor Bouguenon, is benoemd tot hoofd leraar cellospel aan het Toonkunstcon servatorium te Rotterdam. DAT 81 jaar oud te A'dam is overleden jkvr. E. C. Boddaert, oprichtster van haar genoemde kindertehuizen de hoofdstad en ridder in de Orde Oranje-Nassau. DAT bij de in voorbereiding zijnde salarisherziening voor burgemeesters spe ciaal aan de kleine gemeenten aandacht zal worden geschonken. DAT bij Kok te Kampen een hand boekje voor de Geref. militair is schenen. DAT de kring Zuid-Holland vai Bond van Veillngpersoneel Zaterdagmid dag a.s. in café Delden te Naaldwijk ver gadert. DAT de Hilversumse N.S.B.-groeps- leider L. van der Tang van het A'damse B. G. 6 jaar kreeg. DAT 47 Ned. kinderen uit Duitsland, die in 3 maanden te Den Helder 20 tot 26 pond aankwamen,* weer naar hun ouders zijn teruggekeerd. DAT wij in 1947 circa 5000 trekpaarden naar Frankrijk exporteerden, 3000 Spanje en voorts nog nieuwe contracten hebben lopen. DAT lang niet alle inwoners van Breda verheugd zijn over het behoud der Kon. Mil. Academie, daar i.v.m. de uitbreiding het park „De Valkenberg" gevaar loopt en de „Jonkers" minder geld laten rollen. DAT de auto van de voormalige pers chef der Britse Ambassade te Den Haag, Stanley Wright, die in A'dam gestolen werd, keurig voor het politiebureau te Arnhem is gedeponeerd en alle kostbaar heden er nog inzaten. DAT voor het A'damse B.G. tegen de 34-j. J. B. Norder uit Nieuwe-Pekela de 31-j. E Jager uit Ter Apel wegens arrestaties van onderduikers, resp. 16 18 j. is geëist. DAT op verzoek van de A.N.W.B. het douane-kantoor Strijbeek voortaan be voegd is deviezenaangelegenheden te be handelen. DAT ir G. Ch. v. d. Lek, oud-directeur i commissaris van de Rott. Melkinrich ting, 64 j. oud, is overleden. DAT te Velp is overleden de gep lt.—kol. der Artillerie R. D. Storm Buy- sing. DAT gisteren op de Coöp. Groenten- veilig te Loosduinen de eerste kaskom- kommers voor f 2.50 per stuk zijn geveild. DAT mr S. baron van Heemstra te Arnhem is gekozen tot voorz. der Ned. Heide Mij. als opvolger van wijlen mr J. C. A. M. v. d. Mortel. DAT de directeur der Rijkskweek school te Amersfoort, H. O. B. Blijden- stein, wegens pensionnering afscheid heeft genomen. DAT dezer dagen twee honden in het Holmondse hertenkamp 4 herten hebben doodgebeten, waarop de honden met goedvinden van de eigenaars zijn dood geschoten. DAT het N.V.V. op 1 Jan. j.l. ruim 333.000 leden telde. DAT gedemobiliseerden uit Indië zich binnen een maand na hun aankomst hun oude werkgever moeten melden, die als regel verplicht is hen terug te DAT na een ingesteld onderzoek niets is gebleken van de in de Eerste Kamer genoemdemishandelingen in het inter neringskamp te Sluis. DAT met een Rijkssubsidie van f3000 per jaar te Arnhem een Oorlogsherinne ringsmuseum wordt opgericht en voor de bouw aan de gemeenteraad een crediet is gevraagd van f64.000. DAT het A'damse Bankierskantoor vii. Mendes Gans en Co., over pCt uitkeert. DAT de journalist A. G. H. Holslag gisteren 25 jaar in dienst was van de „Haagsche Crt." DAT de Franse consul te A'dam Mon- don. de titel van consul-generaal heeft gekregen. DAT een koe te Eikelenbosch bij Baar- le-Nassau niet minder dan drie kalveren i tegelijk ter wereld bracht. Naar de totale chaos TVTEDERLANQ» vormt een bijna on- begri.ipelijKe uitzondering, wat de samensteling van de regering be treft, .op de meeste Europese landen, ver deze snakkend uitzien naar werking treden van het Marshall plan. Al deze landen verkeren in diepe maatschappelijke nood. Deze nood is zo hoog gestegen, dat zij nauwelijks weten, hoe de eerste April te halen. Allerlei be rekeningen worden gemaakt, toezeggin gen ingetrokken, afgezanten naar Ame rika gezonden, en zelfs nieuwe begrotin gen gemaakt voor het geval het Ameri kaanse Congres onverhoopt zou besluiten niet met Marshall mee te gaan. Deze toestand brengt mede, dat tevens de kansen stijgen voor elementen, die het de chaos moeten hebben. Het com- isme maakt slechts kans, wanneer de economie in een land is vastgelopen en onrust grote delen van de bevolking heeft aangegrepen. Dit is altijd het ogen blik voor de revolutie. En met het slagen communistische revolutie is de baan vrij voor de dictatuur. Hoe groot dit gevaar is, tonen ons nu enkele landen wel heel duidelijk. Frank rijk en Italië werden geteisterd door stakingsuitbarstingen op grote schaaL België maakte er een kleinere proef van mee en Tsjechoslowakije is thans ook in een heksenketel terechtgekomen, waarbij het erom zal gaan, of het niet geheel en al een satelliet van Rusland zal worden. In deze landen men kan er meer noemen eisen "het algemeen lands- en volksbelang, nu het erom gaat te zijn of niet te zijn, dat alle nationale krachten zich aaneensluiten om de krachtproef te doorataan, totdat rust, veiligheid en een zekere mate van welvaart veilig gesteld zijn. Natuurlijk zal men elkaar dan moe ten vinden; met minder is het lands belang niet gediend. IN Nederland is men, hoe grote econo mische gevaren ook dreigen, nog in genen dele zover. Nu zou men kun nen zeggen, dat in Nederland het com munistisch gevaar niet bijzonder groot is. Men vergisse zich niet In deze tijd van zware spanning tussen lonen en prijzen kan het getal meelopers bij arbeidscon flicten wel eens heel sterk uit de hand vallen en daardoor juist aan goedgezin- den de mogelijkheid ontnomen worden, hun taak te vervullen. Maar bovendien, Nederland heeft niet alleen te doen met de na-oorlogse moei lijkheden. welke ook het deel zijn van Frankrijk, Italië en een reeks andera landen; het worstelt ook met het Indo nesische vraagstuk, nu al meer dan twee jaren, en dit is stellig van nog groter betekenis. Mogelijk betoogt de een of ander, dat de oppositie toch nog steeds oppositie blijft en van een nationaal'optreden geen sprake kan zyn. Dat is echter geen argu ment. In de Eerste Kamer hebben zeer onlangs prof. Anema en anderen het be lang van een regering op bredere basis klemmend betoogd. Op geen enkele wijze is van de zijde der regering aan deze betogen tegemoet gekomen. Met de con statering van 60 tegenover 40 kan men deze uiterst belangrijke zaak toch kwa lijk afdoen. Bij een regering komt het vooral nu aan op staatsmanswijs- i niet op een methode van af doen, waarmede een propagandabyeen- komst misschien genoegen neemt. Het is in de eerste plaats aan staatslieden en niet aan propagandisten, dat ons land behoefte heeft. IN „Elseviers Weekblad" bracht prof. mr J. A. van Hamel de overwinning in herinnering, de de jonge Oranje vorst Willem III in 1672 op de twee grote vlootvoogden De Ruyter en Tromp behaalde, toen dezen op zijn aansporen beloofden de onderlinge twist te zullen vergeten in het belang van het gemeen schappelijk vaderland en samen zee te zullen kiezen. Het heeft er veel van. alsof de nood nog hoger zal moeten stygen, voordat in onze tijd zulk een standpunt, dat natuur lijk het brengen van offers insluit, zal kunnen worden ingenomen. Toch is er een enkele maal „een wolkje als eens mans hand" op te merken. Zo vergeleek onlangs in „De Maasbode" prof. Aalberse de opvatting der Anti-Revolutionnairen met die der Rooms-Katholieken op het punt van de wettelijke regeling der be drijfsorganisatie. waarbij hij wel ver schillen kon aanwijzen, maar niettemin veel ontdekte dat de mogelijkheid open liet voor samenwerking. Hy verblijdde zich hierover zeer met het oog op de mogelijkheden van de toekomst. Over het algemeen hoort de oppositie in ons land bijna nooit zulke woorden en dat is stellig het funeste in een tijd, welke voor rijk en volk ongekend grote gevaren in zich bergt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1