jHrtuw LViïtsdjr Courant *3' W f a Wist U VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanluostifij is oheMcwn myn btrl in tc^enspoet" Acht en twintigste jaargang No. 744» BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF REDACTIE: H W J ENSERINE. DIRECTIE: F DIEMER Moeten we ons aansluiten bij een Westers blok? langdurige gedachtenwisseling in de Eerste Kamer (Van onze Parlementsredacteur) literen hebben vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk aan de Regering en memorandum aangeboden, samen met de tekst van een voorstel voor een ver- irag met deze beide landen. De regeringen van de Benelux-landen hebben zo- |g bekend sedert Bevin's rede diepgaand van gedachten gewisseld. Het resultaat jtrvan is gisteren in Den Haag, Brussel en Luxemburg aan de vertegenwoordigers er Britse regering overhandigd. Dit bleek uit de solo van minister Van ■jetzelaer, waarmee gistermiddag het erste Kamer-concert ten bate van bui- nlandse Zaken voorlopig werd besloten. minister, die een beter violist dan ireker is. zal Dinsdag a s. om 12 uur jn solo voortzetten. Hij wilde zich graag at voorbereiden, omdat op enkele zaken Dg al diep was ingegaan. Concertmees- Kranenburg stond hem gaarne enige igen ter bestudering van de partituur Deze zal de bewindsman ook wel nodig tbben. want het was nu niet allemaal ren vleiend, hetgeen de orkestleden hem ibben toegespeeld. Practisch alle spre- ers vonden, dat de minister zijn viool sel te zacht hanteert en wilden op aller- gebled graag een krachtiger geluid Het grote punt was wel het scepticisme de minister- tegenover het streven r een aaneensluiting van West-Europa federalistische grondslag. De heer erstens (K.V.P.), de cellist van het ge lschap, begreep deze houding niet. Wel het veel utopischer „one orld" (een wereld) en eigenlijk niets Uien weten van het veel dichterbij lig- nd ideaal van een verenigd West-Euro- daar kon hij met zijn strijkstok niet Ook de piccolo-speler Reyers (C.H.) ■acht dit motief ten gehore. De recht- osheid in de Verenigde Naties, wel sterk De „Falkland"- operette Verklaarde uitzicht ^vP DE HOOGTE is sinds alle uithoeken der aarde strategische betekenis gekregen heb- n, zelfs het Noordpool-gebied, en heel wereld in het teken staat van de ichtbasis", is het met die eenzaamheid daan Een ware concurrentie-strijd om lunpunten heeft zich ontwikkeld. Het zijn, dat de paar duizend bewoners de Falkland-eilanden in het Zuid- ol-gebied, behoefte hebben aan een oteske operette-vertoning, want veel ;er valt er voorshands niet in te zien, het machtsvertoon der Engelse, Argen- ase en Chileense oorlogsbodems, welke tciaal de eilanden Deception en Green- ch de eer aandoen van een bezoek. Op i kaart lijkt het uiterste punt van Zuid- nêrika vrij dicht bij Grahamland, ge- ;en in de Zuidelijke IJszee, en in die ngeving vindt men de Shetland-eilan- n Falkland-eilanden, de Zuidelijke •kaden, maar de Falkland-eilanden zijn ch altijd nog ruim 400 kilometer Amerikaanse kust verwijderd. Het sensationele der gebeurtenis wordt el enigszins getemperd door het feit, gegadigden reeds sinds lang aanspra- n inzake de souvereiniteit over dit ge- ed deden gelden. Ontdekt door een En- Isman, John Davis, zijn de Falkland- landen afwisselend in handen geweest Fransen, Spanjaarden en Engelsen Sinds 1883 waren zij feitelijk reeds Engels bezit en speciaal Ar ^entinië heeft daar nimmer genoegen mee genomen. Gezien t bericht, dat wij gisteren publiceer- heeft Chili zin, Greenwich-eiland op slokken en wordt dit grondgebied n geval als Brits bezit erkend Chili Argentinië camoufleren hun strate- iche bedoelingen met de bewering, dat rechten op deze eilanden hebben, op ografische gronden. Bovendien historische aanspraken te kunnen doen lden, nog daterende uit de )de. dat de Spanjaarden er te zeggen ddcn Het gekibbel dateert niet van indaag of gisteren en is slechts uit een tent in een acuut stadium getreden, ndat Chili en Argentinië expedities deze gebieden uitzenden. Argentinië heeft sinds kort een radio- ition op het eiland Deception gevestigd, de Argentijnse vloot gaat in het Zuid- olgebied manoeuvres houden. De Brit- indachtig aan het „blijf zitten, zit", hebben de aanspraken van Argen- Chili steeds aan hun laars ge indien de huidige internationale ilitieke atmosfeer niet zo vol spannin- n was. zou men het misschien bij pro- nota-wisselingen gelaten heb- het opzienbarende machtsver- on achterwege gebleven zyn. Men dient derhalve ter beoordeling var conflict in het oog te houden, dat :gentinië en Chili hun aanspraken lortdurend hebben herhaald, want ii gin 1947, werd nog een missie in he geroepen, teneinde Argentinië' uvereiniteit over het in het geding nde gebied, vast te stellen, welke po- op niets uitliep. Het behoeft geen betoog, dat de zaak sterk opgeblazen uitziet, want het ch onaannemelijk dat de strategische t. die men ambieert, in een toekom- g wereld-conflict, niet ter bescherming wederzijdse belangen zouden dienen nerika streeft meei nheid en voelt er niets voor. zich moei- kheden op de hals te halen Trouwens Ver Staten claimen het Zuidpool-ge- cd zelf niet. maar staan óók op het Utdpunt. dat Chili en Argentinië hun gen boontjes moeten doppen, het zelf et Engeland maar „uitvechten"! Bij de Bgste nota-wisseling over deze ïenheid, behorende tot het internatio- al recht, heeft de Britse regering •teld, de zaak voor te leggen aa ternationale Gerechtshof, waarop Ar- ntinië volgde met een tegenvoorstel, 't de drie gegadigden de koppen bij kaar zouden steken te Buenos Aires toestand is thans zo, dat ArgentiniJl Chili vlooteenheden gezonden hebben 'ar het gebied der Falkland-eilanden beveiliging van zijn eigen belangen. !®ft de Britse regering de „NigeriV plaats des onheils gestuurd LStalin lacht! tot uiting komend in het veto-recht, noem de hij in strijd met de Christelijke levens beschouwing. Mr. Stikker (V.V.D.) meen- lat er van de one-world-gedachte toch niets terecht zou komen en toonde hiermee een ietwat melancholieke alt partij te spelen. Op hetzelfde stramien werd voortgeborduurd door mr Bron- gersma (Arb.), die een fors klarinet-ge luid deed horen. Zijn visie op de nood zaak van de vorming van een Europese Federatie week zodanig van 's ministers standpunt af, dat hij maar zeer weinig vertrouwen in diens beleid stelde. Al blies hij aan het slot: wij zullen onze stem aan de begroting onthouden. De heer Van Santen (Comm.) liet enige valse klanken uit zijn bas-tuba komen: federalisering van Europa is natuurlijk gericht tegen de Sowjet-Unie en speelt het Amerikaanse imperialisme in de Van andere aard was het geluid, dat dr Schneider (K.V.P.) deed horen. Deze orator pleegt in het Eerste-Kamer-en- semble de fagot te bespelen, een instru ment, dat men boven alles uithoort, doch dat niet altijd van wezenlijk belang is de muziek. Hij had van de Ver enigde Naties „enige" verwachting, maar niet veel. Eerder is blokvorming voor West-Europa nodig: wij moeten ons ver enigen tegen het communisme, tegen de „aanval der barbaren." Verder wilden cellist Kerstens en alt violist Stikker niet alleen beroeps-diplo maten, maar -ook leidende personen uit het maatschappelijk leven op hoge posten het buitenland zien. Piccolo-Reijers waarschuwde echter tegen een doen on dergaan van de 'aristocratische) „fijne sfeer." Hij vond de minister te zwak in zijn houding tegenover communistische landen, noemde het optreden van Neder land in de Veiligheidsraad t a v. Indonesië onjuist en zwak en vond het beeld van de kzaamheden van de Commissie van Drie weinig verheffend. Fagottist Schnei der bepleitte herstel der betrekkingen met Spanje, waartegenover uit de bas tuba van Van Santen een raar geluid kwam. Alt-violist Stikker meende, dat uit de (te) snelle afkeurende reactie van dt Van Mook op de publicaties over de beruchte geheime persconferentie van de Commissie van Drie. was af te leiden, dat deze overprikkeld was en vroeg, of liet met verlof moest Zat dr Van Mook in de Eerste Kamer, wij zouden hem ongetwijfeld tot paukenist hebben benoemd. Prof Donkersloot (Arb.) bracnt het stotend geluid van een saxofoon alles over de buitenlandse culturele betrekkingen ten gehore. In het geheel misten wy een anti-revo- lutionnaire hobo. Was de A.R.-fractie van oordeel, dat^e heren Bruins Slot en Smeenk in de Tweede Kamer genoeg hadden gepijpt, of meende zij. zich dood stil te moeten houden, omdat anders van de minister-violist helemaal niets te horen zou zijn? Tot 1 Augustus: 15.000 ton toma ten naar Engeland Waarschijnlijk zal de Ned. tuinbouw tot 1 Augustus van dit jaar totaal 15.000 ton tomaten naar Engeland exporteren. Vorig jaar bedroeg de totale export rond 11.000 ton. Enkele interessante cijfers ter illus tratie: in 1931 ging 50.000 ton tomaten naar Engeland; in 1938: 20.000 ton t 1939: 14.000 ton. In 1939 werd bovendien nog 21.000 ton naar Duitsland uitgevoerd, doch dit jaar zullen niet zoveel tomaten over de Oostgrens gaan. Benelux went complete deel genootschap in Westerse Unie België houdt deur voor Oost-Europa echter open Over de mededeling van minister van Boetzelaër in de Eerste Kamer inzake de overhandiging van een Nederlands memo randum aan de Franse ambassadeur en Britse zaakgelastigde, wordt nader ge meld. dat het Nederlandse standpunt f volledig deelgenootschap in het te vorrr Westers blok inhoudt Ook België en Luxemburg hebben soortgelijk memorandum overhandigd Spaak heeft erop gewezen, dat België tegelijk met een militair pact, ook economische overeenkomst noodzakelijk De overeenstemming ten aanzien, v. Westelijke Unie sluit echter niet de deur voor de mogelijkheid van een toekom stige overeenkomst met Oost-Europa In dit verband merken wjj op, dat België dezer dagen een handelsovereenkomst met Rusland sloot. Engeland en Amerika zijn overeenge komen de Benelux-landen als volledige deelgenoten te laten deelnemen aa Frans-Brits-Amrikaanse conferentie. West-Duitsland. voorzover het kwesties van algemene politiek betreft De Bene lux-landen zullen waarschijnlijk niet uit genodigd Worden deel te nemen' aan de discussie over zuiver administratieve aan gelegenheden Het Amerikaanse congres zal officieel het plan-Bevim steunen. Politieke delinquenten hadden goed leventje Voor duizend gulden aan perziken en druiven In het werkkamp vooé politieke delin quenten „Sparjebird" te Hemrik (Fr.) schijnen de- bewoners een vrolijk leventje te hebben geleid. In een zitting van de Leeuwarder rechtbank werd hierover een boekje open gedaan tijdens het verhoor van de 25-jarige P. van D. te Hemrik en J. J. de V te Harlingen, adminstrateur en hoofdwerkmester in genoemd kamp Zij hadden zich te verantwoorden we gens verduistering van een bedrag van ca. 2700 ten nadele van de Staat. Van het geld, dat de delinquneten, die buiten het kamp bij de boeren werkten, ver dienden, werd een zg. kleine kas ge vormd. Het werd besteed aan het organiseren van bonte avondjes en cabaretvoorstel lingen, waar het vrolijk toeging. Een ac countantsrapport bracht aan het licht, dat de heren voor ongeveer f 1000 aan perziken en druiven hadden verorberd. De Officier van Justitie ei^te tegen bei den acht maanden met aftrek. MEEVALLERTJE VOOR MOEDER VAN PRINSES ANNE. Een vroegere kellnerin te Chicago, later een vooraanstaande figuur in de internationale society, Laura Mae Corri- gan, heeft bij haar overlijden een bedrag 10.000 dollar nagelaten aan prinses René de BoUrbon-Parma, moeder prfhses Anne. de verloofde van ex-koning Michaël van Roemenië. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat le klas T. de Jager. Iedereen heeft zo z'n eigen Jiefhebbe- rijen. De een speelt graag een partij tji schaak, de ander spaart postzegels, maa soldaat le klas De Jager houdt het toch maar bij een spannende zwijnenjacht. In het pakje, waarin wij hem vandaag voorstellen, sluipt hij voorzichtig door de schemerige rimboe, of kruipt hij langs de lage struiken bij Tandjong Balei. Het geweer in de aanslag, om het eerste het beste zwijn, dat zijn weg kruist, in Sumatraans zand te laten bijten WAS DE MARVO ONDEUGEND? Het Tweede Kamerlid Thomassen (arb houdt niet erg van Rijkseenheid. Hij heeft aan min. Fiévez gevraagd, of het waar is, dat de Marine-Voorlichtings dienst door het vertonen van een drietal films heeft meegewerkt aan een bijeen komst van Rijkseenheid in Amersfoort. .Mag dat nu zomaar? wil hij weten. Republiek is niet souverein en Soekarno niet president De verdediging in het proces tegen de 17 republikeinen, die ervan beschuldigd worden in 1946 pogingen te hebben on dernomen tot omverwerping van de rege ring Soekarno-Sjahrir, en tot ontvoering van Sjahrir, begon gisteren met te ver klaren. dat het proces voor het Hoge Militaire Gerechtshof te Batavia onwet tig was, aangezien in de overeenkomsi van Linggadjati en in het „Renville"- accoord niet de souvereiniteit van de republiek, doch die van Nederland wordt Aan dit bericht van Antara uit Djokja wordt, volgens Ass. Press, nog toege voegd, dat de verdediging verklaard heeft, dat de Regering van de republiek ille gaal is, aangezien Soekarno nooit de ambtseed heeft afgelegd en hij de Grond wet terzijde stelt. Onder de beschuldigden bevinden zich drie oud-ministers en de voormalige divi sie-commandant Soekarno. De verdediger Yamin ontkende de po ging tot contrarevolutie of een staats greep. Het proces, dat Maandag wordt voort gezet. trok enorme belangstelling Haigbton kreeg een ton boete Het Haagse Tribunaal heeft vanmorgen drs Willem H. Haighton. een der grootst' belanghebbenden bij de loterijbedrijven van Lotisico en de Toekomst en ve woordelijk redacteur van het maandblad „Nederland", internering opgelegd de tijd vap het voorarrest. Voorts kreeg hij een boete van 100.000 en werd hij uit de kiesrechten ontzet. Mr J. J. Oyevaar voorz. intern, maritieme conferentie Op de gisteren te Genève begonnen in ternationale Maritieme Organisatie is de dir.-gen. voor de Scheepvaart van het Ned Dep. van Verkeer en Waterstaat, mr J. J. Oyevaar, tot voorzitter gekozen. De conferentie zal zich bezighouden met de oprichting van een permanente internationale scheepvaartorganisatie, die bindende bepalingen voor de wereld scheepvaart zal kunnen uitvaardigen. Deze commissie zal functionneren als een apart lichaam van de V.N Op de conferentie zijn 36 zeevarende naties vertegenwoordigd. Eindelijk stemrecht voor de Belgische vrouwen Gisteren was het een heuglijke dag voor de Belgische vrouwen, want na een eeuw van strijd, hebben de heren volks vertegenwoordigers hen met 183 tegen 3 stemmen het stemrecht verleend. Deze wet zal 21 Juli a.s. van kracht worden. De Senaat zal nog vóór Pasen het voor stel behandelen. De Belgische vrouwen mochten tot nu toe alleen maar stemmen bij gemeente raadsverkiezingen. Zij waren wel v kiesbaar, zodat enkele vrouwen, die het Belgische parlement zetelden, haar plaats aan de stemmen der manne danken hadden. Zwitserland is nu het enige land, de vrouwen nog niet mogen deelnemen aan de wetgevende verkiezingen. Nog 1000 oorlogsmisdadigers lopen vrij rond Een van hun gevaarlijkste vijanden is de B.O.O.M. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat we deze winter de schaatsen wel in de kast konden laten, thans is het dan toch nog zo ver gekomen, dat hier en daar als ijsbanen worden geopend. Een kUkje op de bekende M-E.T.S-banen te Scheveningen. Na de bevrijding verrezen vele instan ties, welke zich bezig hielden met het onderzoek van oorlogsmisdrijven, zoals het M. G„ de Field Security, de F.O.D N. V. Daar zij veelal met on geschoolde krachten werkten, getuigde hun arbeid vaak* van dilettantisme. Er gebrek aan samenwerking. Velen hielden zich met het zelfde geval bezig Om dit te ondervangen werd in Septem ber 1945 het B. O. O. M. opgericht, het bureau tot Opsporing van Oorlogsmis drijven Alleen niet-Nederlanders zijn aan te merken als oorlogsmisdadigers, dus ko- hoofdzaak Duitsers, enkele Polen of Belgen en Nederlanders voor, die door dienstneming in het vijandelijke leger hun nationaliteit verloren, in het dossier 2100 gevallen bevat. Van de meeste misdrijven heeft het B.O.O.M de daders in handen. Zij bevinden zich bij de 374, die in Vught gedetineerd zijn. Onge- 1000 personen moeten nog^worden opgespoord. Zij zitten in Duitsland en het de vraag of zij ooit opgespoord wor den. Het B.O.O.M heeft 700 van de 2100 onderzochte gevallen in handen gehad De helft is daarvan weer naar Duitsland of als licht geval door de pro- fiscaal ontslagen Het opsporen in Duitsland van oorlogsmisdadigers is ech ter niet gemakkelijk. Meestal zijn de aan wijzingen zeer gebrekkig, doch het resul taat dat met een kleine ploeg reeds be reikt is, is vergeleken met de ploegen van andere landen, tot nu toe nog steeds het beste. Daar meerdere landen zich met de zaak bezig hielden, was het moeilijk Christiansen en Rauter in handen te krij- Argentijns eskader naar Deception Contact met Chileense schepen Argentinië en Chili hebben zich aan eengesloten inzake het betwisten van d Britse aanspraken op de Falklandeilan- den. Een Argentijns eskader, bestaande uit twee kruisers en zes torpedoboot- iagers, is uit Kaap Hoorn naar het eiland Deception vertrokken (een van de Zui delijke Shetlandeilanden). De vloot zal daar waarschijnlijk de Chileense scl ontmoeten. Een Brits woordvoerdei van het nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld dat zijn regering contact heeft opgenomen met Amerika over de Poolkwestie. Engeland hoopt nog steeds dat het geschil zal worden voor gelegd aan het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage. gen. Doch nu zal dan toch, zoals weet, Christiansen te Arnhem en Rauter te Den Haag worden berecht. En er zullen er nog wel heel wat meer volgen. Duitsers mochten verzets lieden zomaar neerknallen Uitspraak van het Am. Tribunaal te Neurenberg Het Amerikaanse Tribunaal te Neuren berg, waar enige Duitse generaals te recht hebben gestaan, wegens het laten doden van 63.000 partisanen op de Bal kan, heeft de uitspraak gedaan, dat die ;etslleden over het algemeen geen aanspraak konden maken op een behan deling als krijgsgevangenen volgens het internationale recht Ook het nemen ec doden van gijzelaars was volgens het reg- Tegen de generaals zijn dan ook daor het Tribunaal geen doodstraffen geëist, maar gevangenisstraffen variërende van 20 tot zeven jaar, met aftrek van voorar- De beklaagden hadden tot hun verde diging aangevoerd dat de terechtges'.elden partisanen waren. De toepassing van het internationale recht, zoals dat nu te Neurenberg is ge schied. zal thans over de gehele wereld bestudeerd worden, in verband met een mogelijke nieuwe oorlog, daar de over winnaars van heden in de toekomst over wonnen zouden kunnen worden Onrechtvaardige vonnissen zouden zo terug kunnen vallen op hen. die deze uit gesproken hadden. Lord Vansittard, vroeger diplomatiek adviseur van de Britse regering en voor stander van een strenge behandeling van Duitsland, heeft het oordeel van Neu renberg over de Balkan-partisanen ,.een zeer gevaarlijke misvatting van de stand van zaken tijdens de oorlog" genoemd De Commissie van „Goede" Diensten, die. gelijk bekend, haar bevoegdheden aanmerkelijk belieft te zien uitgebreid, rapporteert aan Pres.'Truman. V.I.tut. zittend: Pres. Truman, dr Frank. P. Graham (V-S.); staand: Paul van Zeeland (België). Richard Kirby (Austr.) en T. G. Narajanah (India). De koning van Jemen is inder daad dood Berichten uit Cairo hebben bevestigd, dat de koning van Jemen met 3 van zijn zoons onder wie de erfprins dood zijn, zoals wij gisteren, zij het met een vraagteken. in een deel onzer edities meldden. Hoe zij overleden zijn. wordt echter niet gezegd. De Arabische Liga zal een onderzoek instellen naar de ge heimzinnige gebeurtenissen. Ondertussen is een nieuwe regering gevormd, met als hoofd een van de 16 zoons van de koning, die in onmin met zijn vader leefde. DAT de ingetreden vorstperiode de Be- tuwse fruittelers zeer welkom is, daar de winterbespuiting thans kan worden uit gevoerd. DAT de hoofddader van een aantal veediefstallen in Den Bosch, P uit Sprang-Capelle, met enkele andere personen uit Sprang-Capelle is gearres teerd. - DAT het B. G. te Den Bosch de Til- burgse landwachter J. J. J. Tummers tot 15 jaar gev.straf veroordeeld heeft. DAT voor hetzelfde B. G 8 j. (m a.) werd geëist tegen de Tilburgse ex-politie- agent H. Yserloo. DAT voor het B- G. te Utrecht 12 jaar is geëist tegen de Driebergenaar Paarden- kooper. die na de landing bij Arnhem mi litaire overzichten in het Engels schreef voor de Duitse Kampfsender Arnhem" DAT tegen de ex-burgemeester var Wijk bij Duurstede J. v. d. Beke Callen fels en zijn fanatieke NSB-plaatsgenoot Lington voor hetzelfde B. G. zes jaar werd geëist wegens verraad, waardoor o.m. de directeur van „Valkenheide" werd doodgeschoten. DAT sedert 1943 niet minder dan 52 inbraken in Midden-Brabant zijn ge pleegd door een stel inbrekers, er thans acht achter slot zitten, terwijl tegen zeven anderen proces-verbaal is op gemaakt. DAT de S.S.-er A. J. uit Oosterhout, die in het kamp te Hoogerheide wordt vastge houden, eindelijk heeft bekend op 4 April '44 de tuindersknecht Van Son te Breda te hebben vermoord DAT gisteren op feestelijke wijze de Bakkersschool te A'dara is geopend. DAT het Tweede Kamerlid Deering mi nister Mansholt heeft gevraagd, hoe het staat met de beloofde maatregelen voor land- en tuinbouwonderwijzers, wier salaris- en pensioenaanspraken tijdens de bezetting zijn vernietigd. DAT de K.M.A. te Bréda, wegens grote tegenstand van de bevolking, slechts een deel van het park „Valkenberg" krijgt en hiervoor in ruil een deel van het oude exercitie-terrein afstaat. DAT bij het dep. van Financiën is be noemd tot hoofdcommies in vaste dienst Y A. Zandstra. DAT vandaag de ook in ons land bekende Vlaamse liederencomponist Emile Hullebroek 70 jaar werd. DAT 47-j oud te Laren is overleden de bekende illustratrice van kinderboe ken Freddie Langeler. DAT de 18-j. W. Luiken in een che mische fabriek te Foxhol de inhoud van chlorine-fles over zijn benen kreeg, tengevolge waarvan hy is oTOrleden. DAT voor B G. te Assen 20 jaar Is geëist tegen de jeugdige landwachter onderwijzer H. Dorenbos te Emmen. DAT het tribunaal te Assen op 1 Maart zal adviseren in de zaak tegen de ex- commissaris der prov. Drente: mr di Bouma. DAT in tegenwoordigheid van burge meester d'Ailly en enige andere autori teiten in het veilinglokaal A'damse Centrale Markthallen begin werd gemaakt met de vrije handel in zuidvruchten. DAT de gemiddelde dagproductie olie in Schoonebeek (Dr.) thans duizend ton bedraagt en men de verwachte pi ductie van 248.000 ton in '48 (in '46 60.000 ton) in dit tempo dus ruim haalt. DAT de twee Zaandamse meisjes Van Gogh en Simons, die met lucifers had den gespeeld en in brand waren geraakt, in zorgelijke toestand in het ziekenhuis zijn opgenomen. DAT de CCD gisteren te Zaafldam de 45-jarige J. v. d. Veen uit Twijzelerheide arresteerde, daar hij circa 10.000 distributiebonnen bij zich had. DAT morgen op Westerveld het stof felijk overschot van de dezer dagen over leden A'damse operette- en liedjeszanger Her^e de Vos zal worden gecremeerd. DAT minister Van den Brink gistei commissie voor de modernisering de steènindustrie heeft geïnstalleerd DAT een nieuwe Paardenwet in vo bereiding is ter sanering van de paarden fokkerij. DAT in het Brabantse dorpje Huiber gen, waar voor f7.5 millioen verwoest is. thans met puinruimen wordt begonnen, daar Prov Staten de begrotingsposten hebben goedgekeurd. DAT in antwoord op de oproep pater De Greeve van Zaterdag in de ge meente Standdaardbuiten een actie wordt gevoerd voor het inzamelen van aardap pelen voor Nederlandse kinderen ir Duitsland DAT de stremming van de veerdienst DrutenDodewaard is opgeheven. DAT onder de gemeente Chaam (N.B. een wegwerker door een autobus, die va: de weg raakte, is doodgereden. DAT tegen de SS-er G. C. Labouchèrt vroeger lector in de kunstgeschiedenis t Utrecht, voor het B. G. te Utrecht acht jaar werd geëist. DAT in Baarn wordt vermist het rige knaapje Johannes van Dijken nende Dijkweg 8. DAT als opvolger van drs. Korteweg benoemd tot lid van de-vaste commiss de Rijksdienst voor het Nationale Plan: drs H. P. Jongsma, hoofd van dc afd. Alg. Zaken van de Dir. Industrie ontwikkeling van „Economische Zaken.' DAT bégin Maart zal worden begon- :n met de verbetering van de zijtak he' Twenthe-Rijn-kanaal. DAT op 11 Maart voor het B. G. te i hem zal terecht staan de 27-j. Waffen- ~3-er Campman, bekend als de „schrik m Almelo". DAT wegens vertrek naar Wageningen J. H. Harmsen. districtshoofd Rijksdienst voor Landbouwherstel, op 1 Maart deze dienst verlaat. DAT E. A. te Leeuwarden, die tijdens dronkenschap met zijn auto een wielrijdei doodreed, door het Kantongerecht te Hee- een tot slechts één maand werd osrdeeld. DAT de Rijkspolitie te Makkum de ge broeders L. heeft gearresteerd, die met inbraak en diefstal de provincie Fries land onveilig maakten. DAT de gemeente Middelburg een slui tende begroting heeft, doch geldleningen tot een bedrag van f 1.350 000 moet aan- DAT de Amsterdamse Bank waarschijn lijk een dividend van 614 pet zal uit- DAT het afvalwater van de Batafabrie- ken te Best (N.B.). thans wordt gebruikt voor de cultivering van bouw- en weide- DAT men van plan Is zowel in Vlissm- gen als ln het Noorden van het eiland Walcheren een jeugdherberg te openen met een capaciteit van resp. 100 bedden. Deining rond Weiter Er is deining in K.V.P.-kringen rond- _m de candidatuur-Welter. Daar was eerst de vorige week het bericht- dat de kiesvereniging te Scheveningen de heer Weiter candidaat wenste te stellen voor de komende verkiezingen Ook in Bra bant is de heer Weiter als candidaat ge noemd. nl in de afdeling Breda van da K.V.P. Blijkens een hoofdartikel in „Bra bants Nieuwsblad", geschiedde zulks nog wel door de secretaris dier afdeling. Het blad acht het dan voorts nog merkwaar dig, dat dit plaats vond onder voorzitter schap van mr Drion, die niet alleen het hoofd is van de Bredase K.V.P.-afdeling, maar tevens voorzitter van het Tilburgsa rijkskieskringbestuur en lid van het partijbestuur van de K.V.P. Het „Brabants Nieuwsblad" laakt het in mr Drion, dat hij. kennende het stand punt van de partijleiding, niet tussen beide is gekomen om de candidatuur dringend te ontraden- In deze gang van zaken ziet het blad dan zijn vermoeden bevestigd, dat in een besloten vergade ring van het rijkskieskringbestuur Til burg de wenselijkheid is geopperd, al thans iemand uit de groep-Welter candi daat te stellen. Het blad acht dat alles ook daarom heel erg. omdat de heer Weiter staat „in hetucamp der „rechtse extremisten", van wie dr Beel heeft gezegd, dat hij niet zal aarzelen, hen even hard aan te pak ken als de linkse extremisten". Wat zullen wij van deze dingen zeg gen? Allereerst dit, dat wij ons niet wen- te bemoeien met de zaken, die de K.V.P. zelf moet opknappen. Wel weten wij, dat er in Roomse kringen een zekere onrust is omtrent het Indische beleid. Velen vragen zich af. of de leiding, welke de heer Romme geeft, de juiste is. Er zijn heel wat meer Ruys de Bee- renbrouck-en dan de drager van deze In dit verband komt het ons voor, dat bij candidaatstellingen de democra tische weg moet worden gevolgd. Bij de K.VP. is het zo, dat iemand als voor lopig candidaat aangewezen is, als hij door vijf afdelingen candidaat is gesteld. Daarna komt de candidatuur automatisch i de kringraad en daarna in de kiesraad. Men moet in Nederland geen bekwame candidaten van de verkiezingsmogelijk heid uitsluiten, alleen omdat zij het partijbestuur niet welgevallig zijn. En dat te meer niet. als de candidaten zich, zoals in het geval-Welter. bereid hebben erklaard. binnen de party op verant woorde wijze actie te voeren. Dat moet in elke volksparty mogelijk zijn. Dat kan wel spanningen geven, maar dan zijn dat spanningen, die een gezonde partij moet kunnen dragen. Er mogen geen stemmen worden gesmoord, zeker als de belangen van ons Koninkrijk zo vitale punten als in de Indische kwestie, in het geding zyn. Overigens zal het met dat aanpakken van dr Be,el wel loslopen. Wat ons be treft, mag hij het linkse extremisme wel wat harder aanpakken met de daad dan hij tot dusver heeft gedaan. Hier en vooral in Indië. Zoals het zijn taak is, allen, die zich niet aan wet en recht houden, hard aan te pakken. Van opper vlakkige etikettenplakkerij als „extre misme" en „reactionnair" heeft ons volk langzamerhand de buik vol Vooral als daarbij de bedoeling zou voorzitten om „wie niet denkt als ik en gy" in de hoek te drukken. Dat weten we nog maar al te goed uit het liberale tijdperk. Dr Beel zou zich overigens kunnen spiegelen aan de behandeling van de oppositie in En geland, die in heel wat meer zaken ge kend wordt dan in ons land het geval is. Het „Brabants Nieuwsblad" vermeldt in an zijn blad het adagium „Voor God, Koningin en Vaderland". De party, die het aan zijn leden zou verbieden, daarvoor op basis van de gemeen schappelijke aanvaarde beginselen te strijden, heft daarmede de spanningen, die er mochten zijn, niet op. Integendeel, het betekent bovendien de dood in de pot. Aanhoudende vorst Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wol kenvelden, bijna overal droog weer, ieti afnemende, maar tijdelijk nog krachtige Oostelyke wind, strenge tot matige vorst ZON EN MAAN. Zaterdag 21 Febr Zon op 7 46. onder 18.03 uur; Maan op 13.14, onder 6.16 uur. Woensdag 25 Febr. V.M

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1