PLICHT, NIET OM TE OVERTUIGEN, MAAR WEL OM TE GETUIGEN Kunst in de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 Schot in de begrotingsbehandeling Gematigd optimisme bij „onderwijs" Volks gezondheid vraagt grote aandacht - „Weder opbouw" faalt De kwestie „Endegeest" Gistermiddag; ls bU de behandeling der gemeente-begroting 1948 het woord aan de vier wethouders geweest. In de avondzitting kon burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot het woord aan zichzelf geven en na ruim een half uur begonnen de replieken. Vandaag hoopt de raad aan de goedkeuring van de begroting toe te Wethouder J. C. van Schaik Democratische opvoeding. De wethouder van Onderwijs (PvdA), wijst op het geringe tijdsverschil van de begrotingen 194"^ en 1948. Er zijn vele plannen gemaakt, maar de uitvoering ar van brengt vele zorgen mede. Ook komt daarbij nogal eens de autonomie der ge meente in het gedrang. B. en W. staan voor die autonomie op de bres, aldus spr., die verder kon gewagen van een gema tigd optimisme. Er is thans een jeugd commissie, die een aanval op de massa- jeugd wil stimuleren. Onder massajeugd verstaat spr in dit verband de jongeren, die niet bij een jeugdvereniging zijn aangesloten. Het streven der commissie is alleen om (in vrijheid) steun te bie den en wil niet tot de vorming van een „staatsjeugd" leiden. Er is ook een actie tot democratische opvoeding, een actie om het opvoeden tot goede staatsburger schap meer dan tot nu toe van het on derwijzerscorps te doen uitgaan. Spr wijst op verschillende wanbegrippen vooral wat het mijn en dijn betreft onder de jeugd en soms ook onder ouderen. Be wust moeten de opvoeders daartegen op treden. Het Jeugdparlement. Het Jeugdparlement is opgekomen uit enkele jeugdgroeperingen, wordt door spr gesteund, is geen debatingclub en heeft de bedoeling, jeugdige personen te trainen in het onderling wisselen van gedachten, niet om dat wisselen van ge dachten zelf, maar om vormende waar den naar voren te doen komen. In hoe verre de bemoeiingen van het gemeente bestuur ta.v. het Jeugdparlement verder zullen moeten gaan. zal de tijd moeten leren. Het steunen er van mag niet tot het vormen van een „staatsjeugd" leiden. De sport heeft in Leiden nooit te veel aandacht van gemeentewege gehad, voor al wat de sportvelden betreft. Spr hoopt t.z.t. met plannen in deze te komen, maar andere zaken vragen eerst de aan dacht. We zitten, aldus spr., over „deze erfenis" met de handen in het haar. Blijde klanken. Blodere klanken kan spr laten horen over het schoolverzuim. Lange jaren stond Leiden, wat dit verzuim be treft, bovenaan in ons land! (In ongun stige betekenis dan.) Nu is het verzuim lager dan in de meeste soortgelijke ste den. Spr. verheugt zich daarover zeer. Met het verkeersonderwijs vlot het nog niet. Veel te weinig scholen heb ben dit onderwijs op de lesroosters staan. Ten aanzien van de baldadigheid is spr. optimistisch gestemd. In allerlei kringen gelooft men. dat hier kan wor den gesproken van hoopvolle tekenen. Het vakonderwijs. Het vakonderwijs wordt door B. en W. niet in steek gelaten, maar is juist vaak een bijzonder punt van zorg; is ook reeds veel verbeterd. Spr. komt op tegen en kele beweringen van de heer Hendriks. Verschillende ambachtsgroepen streven naar dagonderwijs, waar thans nog moet worden volstaan met avondonderricht. Wat de stichting van een middelbare handelsschool betreft, zijn B en W. dili gent. Maar er is geen lokaliteit. Misschien kan het gebouw van de overbruggings- H.B.S. er voor worden gebruikt. Voor een lyceum voelt spr. veel. omdat het kiezen van een beroep dan één of twee jaren kan worden uitgesteld. Een MTS. te Leiden wordt door bevoegde instan ties onwenselijk en onnodig geacht. Er is ook een groot gebrek aan M.T.S.-leraren. De mogelijkheid van een avondlyceum betwijfelt spr voorlopig nog. Ze zal te duur worden Er zal in Den Haag op nieuw om een tuinbouwschool worden gevraagd. De melkvers trekking heeft plaats op meer openbare dan bijzondere scholen. De laatste doen uit principiële overwegingen vaak niet mee. Speel tuinen hebben steeds veel waardering bij B. en W Ingesteld is een ad v i e s- r a a d voor het openbaar lager onder wijs. Het Leids Studiefonds biedt aan enkele minvermogende, maar zeer begaafde jongeren de mogelijkheid tot studeren. Wethouder S. Menken De heer S. Menken, wethouder van sociale zaken, wijst er op, dat er op het gebied der volksgezondheid vele proble men zijn. Voor vele er van zoeken B. en W. reeds een oplossing. Door goede samenwerking is op het gebied der wijk verpleging iets te bereiken. Het bezoek aan de consultatiebureaux voor zuigelin gen is veel te gering. De Leidse bevol king houdt blijkbaar niet van consul tatiebureaux. Hier ligt een taak voor de Kruis-verenlgingen, wier werk door de gemeente moet worden gesteund. Mis schien is het vormen van een „centrum" gewenst. Wat de gem. geneeskundige diénst betreft, zijn er vele wensen. De directeur er van stelt immers al een rap port ter reorganisatie samen. Ziekenhuis- ruimte en schooltandverzorging vragen de aandacht. Hier „gaet de cost voor de baet uit"! Algemeen personeelsbeleid. T.a.v. de medezeggenschap zijn richt lijnen van het centraal orgaan gewenst. De personeelsmoeilijkheden bij de ge stichten zijn het college van B en W zeer goed bekend. Er zal een oplossing moeten worden gevonden. Spr meent echter, dat de raadsleden, die hierover hebben gesproken, wat hebben over dreven. De heer Schüller heeft zelfs ge sproken van een „Augiasstal" Er is groot gebrek aan verplegend personeel en dat leidt wel eens tot moeilijkheden. Spr. deelt mee. dat slechts een heel enkele gepensionneerde bij de gemeente Distributievaria Morgen (Vrijdag) wordt uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het HOOFD een stamkaartnummer heeft van 68401 t.m. 72000. Restitutie verhoging kolenprijs te werk is gesteld. Voor een sociaal werkster voelen B. en W. nog niet veel. Daarvoor is, naar B. en W. menen, van de zijde van het personeel te weinig be langstelling. Armenzorg. De burgerlijke ar menzorg is totaal gewijzigd en daardoor ook de taak van de commissie van so ciale zaken. (Dit op een opmerking van mevr. Braggaar). Spr. handelt daarna over die noodwet-ouderdomsvoorziening, het consumentencrediet, het tehuis voor ouden van dagen, gezinshulp en de ali mentatieplicht. De middenstand. De verordening van 1939, waarbij wer den ingesteld drie commissies voor de middenstand en het ambachtsleven, moet worden gezien in de huidige omstandig heden. Bovendien is het nodig, te weten, hoe middenstandskringen er zelf over denken. Spr. wil dit eerst afwachten en verzoekt daarom de heren Frohwein en Vos, hun voorstel in te trekken. Spr. eindigt met de wens, dat samen zal worden getracht, het welzijn der ge meente te bevorderen. Alleen dan mo gen we Gods zegen verwachten. Wethouder A, J. Jongeleen De belangstelling der raadsleden voor de woningbouw richtte zich, aldus de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen (P.v.dA.)vooral op het bouwplan-1947. In het kader van dit bouwplan werden eerst 440 woningen toegewezen. Nog in 1946 werd het aan tal teruggebracht tot... 150! Dat was de eerste teleurstelling, die door vele andere werd gevolgd. Spr. geeft hiervan een brede uiteenzetting en constateert, dat de schuld niet te Leiden ligt. De heer Wilmer maakte, aldus spr., vergelijkingen met andere plaatsen. Ech ter op oorzakelijke gegevens gegrond, namelijk op cijfers uit het orgaan der R.K. jongeren „De Vlammenwerper". De heer Jongeleen bestrijdt deze z.i. onza kelijke en onjuiste gegevens ten sterkste. Tegenover de mening van de heer Vos stelt spr., dat de uitbreidingsplannen te groots zijn opgezet Hier is alleen sprake van harde noodzaak. Het is nog niet bekend wanneer met de uitvoering der spoorwegplannen wordt begonnen. Spr gelooft wel, dat die plan nen eerlang doorgaan. Van een gemeentelijke wasinrichting zal voorlopig wel niets kunnen komen Spr wil grote gebouwen maar al te graag voor bewoning klaar doen maken, maar ook de andere belangen moeten hier wor den afgewogen. De voorstellen van Iterson Komend tot de voorstellen en ideeën va_i de heer Van Iterson, zegt spr., dat de mogelijkheid van een studentenflat on der ogen zal worden gezien. Maar er dient ook rekening te worden gehouden met de velen, die van het verhuren van kamers hun bron van inkomsten hebben gemaakt. Als we gaan vergelijken met andere plaatsen, aldus, de heer Jongeleen, i met alle factoren rekening worden ge houden. Groningen en Leeuwarden bijv hadden van vóór de oorlog nog straten en bouwrijpe grond klaar liggen Noodgedwongen zal de gemeente moe ten overgaan tot het bouwen van boven- en benedenwoningen Een voorstander er van is spr niet. De nieuwbouw van het Diaconiessenhoiis ontmoet bij spr veel welwillendheid- Van de zijde van B en W. is alles in het werk gesteld om parti culiere bouwers met het bouwen te doen beginnen. De kwestie „één of meerdere architecten" had reeds de aandacht B en W. Spr. is het niet eens met het voorstel- Van Iterson, om op korte termijn een plan in te dienen voor de bouw van een aan tal kleine woningen, die voorlopig die nen voor jonggehuwden en die later oe- stemd kunnen worden tot woningen voor ouden van dagen. Spr brengt daartegen verschillende bezwaren naar voren- Het voorstel inzake een betonskelet voor bedrijfsruimte voor kleine ondernemin gen heeft reeds sprekers aandacht bij de a s. bouw aan de Lammenschansweg Ook het voorstel inzake het opdragen van de architectuur aan verschillende personen acht spr. overbodig, omdat dit in principe, bijv. in het plan-Noord, reeds gedaan wordt. Wat het voorstel-Van Iterson betreft tot het doen onderzoeken, hoeveel kan toren in woonhuizen zijn ondergebracht etc., spr. is niet tegen een onderzoek, maar meent, dat het huisvestingsbureau daarmede niet-dringend-nodig wordt be en dat de resultaten niet groot zullen zijn. Ook het voorstel, om de mogelijk heid te onderzoeken tot het stichten van noodgebouwen voor kantoren, gevestgd in woonhuizen, acht spr. van weinig practisch nut. Met de heren Van Iterson en Aalders betreurt de heer Jongeleen de plannen van Zaalberg zeer. De dekenfabrieken zullen nog in Lelden blijven, maar de uitbreiding van het bedrjjf zal in Brabant plaats vinden. Pogingen om het gehele bedrijf voor Leiden te behouden, zijn helaas gestrand op de sterke argumenten der directie van Zaalberg. Het voorstel-Lombert inzake bebou wing van het terrein van de voormalige Leidse Katoenmij is volgens spreker niet meer nodig. Er wordt reeds in voor Uitvoering van de saneringsplannen Gor testraatHaverstraat en Looierstraat Waardgracht acht spr. nog niet gewenst. Er kunnen toch nog geen huizen worden gebouwd. Spr. bestrijdt enkele uitlatingen van de heer Knuttel, de bezwaren van de heer Frohwein tegen de restauratie van de Stadstimmerwerf, het standpunt van de heer A. van Dijk inzake semi-perma- nente bouw en besluit zijn betoog met de door de heer Hendriks en anderen gestelde vragen en gemaakte opmerkin gen te beantwoorden. Bevredigd toont de heer Hendriks zich echter niet. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot De avondzitting. De^. V oorzitter opent de vergade ring en geeft het woord aan zichzelf „Het leven is een schouwtoneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel." Met de heer meent spr., dat Leiden zich wel een beetje moet schamen voor zijn schouw burg. Er zal een nieuwe moeten komen. Uiteraard zullen daar jaren over heen moeten gaan andere bouw gaat voor. Spr gelooft met andere leden van de raad, dat de leden van het college van i W. ieder individueel verantwoorde lijk zijn. Natuurlijk is er ook een collec tieve verantwoordelijkheid. Verschillende leden hebben gesproken over de autonomie der gemeente en de aantasting er van, die momenteel vaak plaats vindt. Die aantasting vloeit niet voort uit een zekere hogere machtswel lust. In de huidige omstandigheden moe ten sommige zaken wel eens scherp JHR MR F. H. v. KINSCHOT worden gesteld. B. en W. gaan stellig niet accoord met de aantasting, zoals die bijv. ook bij de vermakelijkheidsbelasting op ruwe wijze plaats vond Het gaat edi- ter niet aan. iedere keer afzonderlijk weer- te protesteren. Dat gebeurt overigens verschillende malen en vaak met succes Wat het juk der noodlijdendheid be treft, B. en W. willen de gemeentelijke zelfstandigheid niet minder graag hand haven dan de raad. Naar sprekers mening bestaan er vol doende banden tussen B. en W en de raad, om een juiste behandeling der on derwerpen te waarborgen. Spr beant woordt de vragen over de te lange raads- agenda's en het spreken in tweede instan tie. De inkrimping van de politie acht spr niet te ingrijpend. De huidige sterkte van het corps is 163 man, waarvan 148 in werkelijke dienst. Er zijn 2 vaca tures De totale sterkte mag dus 165 zijn. De verkeerspolitie werkt uitstekend, evenals de raadscommissie voor het ver keer. Ook met de anti-lawaai-campagne gaat het goed. De kwestie-,.Endegeest" Spr gelooft niet. dat het juist is ge weest van de heer Schüller. om te spre ken van de ..Augiasstal" in Endegeest" wat betreft de lonen, werktijden en va- canties van het verplegend personeel en het adm. beheer In de practijk valt net met het koulijden wel mee. Alleen over dag zakt de temperatuur, echter niet lager dan 54 graden Op één paviljoen zijn al de kachels geplaatst, maar ze bevallen niet. door de provisorische installatie (er zijn geen schoorstenen) Aan de kwestie der ketels wordt hard gewerkt. Vervolgens gaat de voorzitter nog op enkele puntjes De replieken Voor de volgorde der sprekers in tweede Instantie wordt dezelfde lijn gevolgd als bij e eerste algemene beschouwingen, van de kleinste tot de grootste fractielei ders Ook thans opent de heer Vos (VVD) dus de rij Spr trekt de motie inzake de middenstandscommissie in. De heer Van W e 1 z e n (Comm) is weer „in stijl" De heer Wilmer (KVP) wijst er o. m op. dat de raad met het Jeugdparlement niets Ds W. M. Nieuwenhuize sprak voor de Chr; Geref. Mannenver. Over: „De eerste en de laatste stad' Gisteravond vond er een bijeenkomst van de Chr. Geref. Mannenver. plaats :n de kerk. Ds W. M. Nieuwenhuize Den Haag sprak over het onderwerp: „De eerste en de laatste stad". Spr. begon met op te merken, dat er bij de r een heimwee is ontstaan naar het loren paradijs. De mens wil echter paradijs zonder God. Men wil in eigen kracht het verlorene herwinnen. In ver band hiermede herinnerde spr. aan het pogen van Kaïn om een stad te bouwen. In deze stad leefde men zonder God. Het tijdperk van de cultuur deed zijn intrede. Het ging met de mens van kwaad tot erger. Spr. memoreerde de zondvloed, het tijdperk van Nebukadnezar en andere periodgn. Hij wees er op, dat de Kaïns- stad de wereld niet kan redden Alleen het kruis van Golgotha. God heeft Zijn volk een stad bereid, het nieuwe Jeru zalem. Slaapwandelaar vond. de deur „Het kan verkeren", zei Breero en hetzelfde zal de 34-j. A. v. F. uit de Wolmaransstr. gezegd hebben, toen hij •annacht tot de onaangename ontdekking kwam, inplaats van in zijn warme bed, op straat te liggen. De man deed voor de eerste maal aan slaapwandelen- Naar zijn bed terugkeren ging niet, daar zijn dove moeder geen gehoor gaf. Aangezien de een flinke hoofdwond en verwon dingen aan de linkervoet had opgelopen, vervoerde de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis. C.H. Jongerengroepen Ring Leiden en Omstreken - Op 25 Februari a.s. zal de Ring Lei- ,en e.o. van C.H. Jongerengroepen in „Rehoboth" 'n grote ringbijeenkomst hou den. Als sprekers zullen deze avond op treden de heren B Buddingh. voorzitter de Federatie van C.H. Jongeren groepen in Nederland en hoofdbestuurs lid van de C.H.U., over het onderwerp „Het meisje en de wolf met het rode kapje", en de heer G. Verschoor te Sas- senheim over het onderwerp „Tussen vee wereldrijken". De toegang tot deze rand, welke om 8 uur zal aanvangen, voor belangstellenden vrij De A.R.J.O.S. vergaderde De A.R J.O.S. vergaderde gisteravond „j het gebouw Chr. Soc. Belangen. Na de opening door de voorzitter, de heer C. Kromhout, werd allereerst gesproken iver het jeugdparlement. Tot lid werden ;ekozen de dames D de Wit en Van Krimpen, en de heren J. Lamers, J. Bösecke, Van Anken en Ravensbergen. De heer C. Kromhout behandelde voorts het onderwerp: „De huidige poli tieke situatie". Spr. ging allereerst de leer van prof. Karl Barth na en wees er op, dat deze theoloog de Chr. partijen afwijst. Hierna stond de heer Kromhout stil bij de invloed, die de leer van Barth in ons land heeft gehad. In dit verband vestigde spr. de aandacht op de Chr. formatie in de P. v. d. Arbeid. Na dit referaat werd een goede bespreking gehouden. Lezers schrijven ons: Zal de „bijzondere uitkering" het Leidse tekort van f860.000 dekken? Moge de werkelijkheid de hoop niet teleurstellen Geen enkel „isme" hield het nog 2000 jaar uit Een klein verzoek. Omdat nog altijd vele mensen, niet te vergeten de kleuters, gevaar lopen hun ogen en kleren aan min of meer uitste kende takken te beschadigen, zou het fijn zijn, als ieder de takken van bomen en struiken zoveel mogelijk binnen de om heining van zijn tuin hield. E. Eendeneieren en mentaliteit. Het is mij bij- de verkoop van eenden eieren gebleken, dat er mensen zijn, die er de mentaliteit van „ik ben mevrouw" op na houden, „dus ik mag voorrang hebben". Maar dat was nog niet alles, de mevrouw kocht er geen 20 (het maxi mum, dat de anderen konden kopen), maar 60- Lezeressen, laten we toch zelf discipline betrachten. Dat geldt voor „mevrouw" of geen iedereen. Mej. P. heeft te maken. Het is een kwestie de wethouders privé De heer W o s Ir a (Prot-Ohr) is het hier volkomen mee eens Spr meent dat de uit het buitenland geïmporteerde vorm van het Jeugdparle ment niet in ons land zal voldoen. Spr. zou het betreuren, als het Jeugdparlement daardoor zou mislukken en ra-ad i daarom eeD andere vorm aan. Wü willen in Nederland niet, aldus spr., wat de heer Knuttel in Rus land, Tsjechoslowakije en Joego-Sla- vië blijkbaar verheerlijkt: de angst- De angst voor de Geheime Staatspoli tie, zoals wü die nog maar enkele ja ren geleden maar al te goed hebben gekend. Ook de heer D. J. v a n D ij k (P. v d A) geeft de heren Van Weizen en Knul- iel van katoen Spr heeft zich reeds ..ge- Petkov-d" gevoeld. Bij elven schorst de voorzitter de zit ting tot hedenmiddag 2 uur. De replie ken worden voortgezet. Het spreekt vanzelf, dat de beantwoor ding door de wethouder van financiën bij een groot deel van de raad in 't ceni van de belangstelling stond. Niet omdat tegen het beleid van deze wethouder ook maar één ernstig bezwaar werd inge bracht, maar omdat de gemeentelijke gel den momenteel nu eenmaal de aandacht Wethouder Van der Kwaak IProt- Chr.) zegt de verleiding groot te vinden, om in navolging van andere steden bo ven de begroting het woord „sluitend" te zetten. W-at de bijzondere uitkering be- treft, kan „de hoop wel eens anders zijn dan de werkelijkheid". Toch mag het ver. schijnen van het rapport-Oud wel als be langrijk worden aangemerkt. De finan ciële toestand van tal van gemeenten al jaren verre van rooskleurig. Is de totale geraamde opbrengst der rijksbelastingen voor 1947 f 2 milliard of bijna 3Vi maal de opbrengst in 1930, net beeld van de gemeenten is als volgt: eigen fin belastinggebied 1930 f255.508.00, 1947: f 161.300.000, uitkering financ. verhouding 1930: f 20.219.000, 1947: f 104.000.000, totaal 1930: f 275.727 000, 1947: f 265.300.000. De teruggang is werkelijkheid nog veel groter, omdat thans de gem belastingen practisch overal tot het maximum zijn op gevoerd. Bovendien zijn de gemeenten vele bronnen ontnomen- 21e kunnen dan ook niet meer alles zelf financieren: de autonomie raakte op de achtergrond, dween soms zelf nagenoeg. Onder deze omstandigheden moet zich zeer wel bewust blijven van eigen verantwoordelijkheid. Soms bekruipt spr. het gevoel, dat er gemeenten zijn, die, nu ze eenmaal noodlijdend zijn geworden, niet meer zijn ingesteld op een voor deze tijd „sober" en doeltreffend beheer. De ware zelfstandigheid keert pas terug, als o. m aan de gemeenten een behoorlijk eigen belastinggebied wordt toegewezen. Gelukkig sprak Oud van een definitieve regeling! Het belastinggebied zal dan moeten worden gekozen, dat een zo groot mogelijk deel van de burgerij in de ge meentelijke heffingen wordt betrokken Maar ook moet er binnen bepaalde gren zen ruimte zijn voor schakeringen. Vol verwachting Volgens de berekeningen van de com missie-Oud hebben ongeveer 300 gemeen ten een uitkering nodig tot een bedrag van f 81 millioen. Amsterdam sluit me. een bedrag aan gehoopte „bijzondere uit keringen" van ruim f 20, Rotterdam f 31, Groningen bijna 2Vz -n Maarlem ruim 1 millioen. Spr. vertrouwt dan ook, dat de raad zal verstaan, waarom spr. bij het ver schijnen van de begroting en het onder houd met de pers er aan verbond, dat ..ons haxi vol verwachting klopt". Spr. komt tot de volgende berekening: Het tekort bedraagt f 2.162.749. Vast staat, dat zal binnen komen aan alg uit kering f 1.920.918, belastinguiitkermg f 297-745, politiekostenf 487.635, totaal f 2.706.298. Daartegenover vervalt de formule-uitkering. Dat scheelt f 1.162 087, blijft aan uitkeringen f 1.544.211 Het oor spronkelijke tekort wordt dus terugge bracht van f 2 162.749 tot f 618 538 Voor verrekening van rente en aflossing var budgetaire tekorten komt daar nog bij: ongeveer f 242 000. Het geraamd tekort is dus f 860.000. En rond dat bedrag juist klopt het hart vol van verwachting. Spr deelt mede, dat het Rijk, wanneer het het hele tekort vati Leiden voor zijn rekening zou nemen, nog altijd f 3.100.000 méér uit Leiden aan belastingen trekt dan in 1930, afgezien nog van de onderne mingsbelasting Er komt dus enige tekening, aldus spr- maar we zijn er nog niet. Gelukkig sluit de rekening 1944 Als men de stand van de leningsschuld neemt (zonder de rijks- voorschotten woningbouw), is een gema tigd optimisme gewettigd: Begin 1939: vaste leningen f 19.544. kasgeld f 1.800.000, totaal f21.344.886, per hoofd f272 (77.000 inwoners). Begin 1948: vaste leningen f 22.564.373, kasgeld f750.000, totaal f23.314.373, per hoofd f264 (88.000 inwoners)- Beleid zo efficiënt mogelijk. Spr. beantwoordt vervolgens de heren Wilmer, Vos en Aalders. Niet elke verla ging van uitgaven is als bezuiniging te merken. Het is niet een kwestie het „domme potlood", maar van doelmatig aanpassen van de uitgaven i de inkomsten. De middelen moeten, zoals de heer Woudstra opmerkte, zo worden besteed, dat de meest dringende behoef ten worden bevredigd en de minder drin gende onbevredigd worden gelaten. Ban wordt het grootst mogelijke effect ver kregen. Er is inderdaad reeds bezuinigd. Spr. noemt enkele voorbeelden. Het moeilijke is vaak. dat als men op een bepaald derdeel bezuinigt, een ander onderdeel weer meer kost door prijsstijging, eerste komt niet en het laatste wel uitdrukking op de begroting. Spr. ziet met gerustheid de rekening 1947 tege moet. Ze zal aantonen, dat het beleid efficiënt mogelijk geweest is. Spr. was het, die spoedig na z ambtsaanvaarding het instellen van e accountantsdienst verdedigde. Maar v< De Verdoemden door H. Kingmans VII Ze worden verwacht. Dat is aan alles te merken. Bootsman Jeroen Jansz neemt hen in ontvangst en voert hen naar het scheepsverblijf. Hij is een man van weinig woorden. Kort en goed deelt hij hun mede, dat zU opgenomen zijn in de gemeenschap van „De Arend", een grote Oost-Indiëvaarder, bemand met zeshonderd matrozen en soldaten. Mor genochtend worden de mannen op hei vóórdek bijeengeroepen en zullen de scheepsartikelen worden voorgelezen Dan hebben zij goed te luisteren. Want de voorschriften moeten gehoorzaamt, worden. Op poene van de zwaarste straf. „Hier zijn jullie kisten". Ze kijken verbaasd op: kisten? Maar de bootsman laat hen niet aan het woord Ze zijn ondergebracht bij de lichtmatro- deelt hij verder mee. Van de zee vaart weten zij immers toeten noch bla zen? Geen bezwaar. Zullen ze wel le- :n. Als ze maar willen. Ze hebben hem voorts te volgen. Daar zijn hun slaapplaatsen. Midscheeps. Ver der moeten ze het vinden met de ande ren. Wie zijn dat? Je vindt er van alles onder. Gemene tronies ontdekt Jochem. ook anderen, die sip liggen of zitten te kij ken: misschien wel lotgenoten van hen Die op dezelfde wijze geronséld zijn en nu hun naam is gezet, zich bevinden in dezelfde positie, als zij Je doet er niets aan. Afwachten, wat er met je gebeuren zal. Aan lange tafels in de grote kajuit zit een aantal matrozen te dammen of te schaken. Het is een heel onschuldig spel Ze zullen het nu wel laten om iets an ders te spelen Later verneemt Jochem. dat dobbelen en kaarten om geld ten strengste verboden is Dus je doet hef niet vóór het tijdstip dat de provoost nog verschijnen kan. En dan moet je nog oppassen. Het is gebeurd, wordt die eigen avond nog aan Goffe verteld, dat plotseling de provoost binnenkwam, toen een groep zat te kaarten. Tja. Leiden was in last Kielhalen, zo niet erger was het voorland van de overvallen gokkers Wat hebben die toen gedaan? Ja, wal doet een kat, die in het nauw zit? Ze hebben de man gekneveld en door de patrijspoort in zee doen verdwijnen Ziezo, er kraaide geen haan naar. lo wat gezelschap ben ik terecht gekomen dacht Goffe toen 't Is me een ruw stel letje... Maar nu dammen en schaken ze. Het is een huiselijk gezicht. Er wordt ook niet veel bij gepraat, geschreeuwd of ge vloekt, zoals bij kaarten en dobbelen Het is werkelijk rustig in de kajuit, je hoort het golfgeklots van de Wester- schelde. De aanwezigen kijken even op. als het viertal met de bootsman binnenkomt en spelen dan weer door De laatste dagen is zoiets gewoonte geworden 't Wordt tijd, dat er een eind aan komt. Ze wil len gaan varen. Dat stilliggen verveelt dodelijk. Ze hebben gehoord, dat nog en kelen worden verwacht. Zijn dit soms die enkelen? Nu, dan maar gauw het ruime sop kiezen. Indië wenkt voor be varen zeelui. De nieuwelingen zullen ze wel gauw mores hebben geleerd. „Jullie zijn ingedeeld in het Graaf Mauritskwartier", hoort Jochem de bootsman zeggen. Hij kan even goed Latijn spreken. W»t betekent dit? Dat vraagt Gebhard. die het naadje van de kous wil weten. Wat het betekent? Dat horen ze wel nader. De bootsman zegt alleen, dat er drie kwartieren zijn onder de scheeps lui: Het Prinsenkwartier, het Graaf Mau ritskwartier en het Graaf Ernstkwartier Als ze maar vast onthouden, dat ze bij het Graaf Mauritskwartier behoren. De rest komt vanzelf. Dus als jullie kwar tier opgeroepen wordt, dan ben je er bij, heel eenvoudig nietwaar? Hoor! Of ze even willen luisteren? Het ls acht uur geweest. Met vervaar lijk geluid luidt de scheepsbel. En dan klinkt een stentorstem, die van de pro voost: Hoort, mannen, hoort Van de wacht en van de straat Of de Provoost zal pand of geld rapen! Niemand drinke hem dronken in bier of wijn. Het zal vanavond Prinsekwartier zijn. Prinsekwartier, houd goede wacht! God die verleen' ons een goede nacht Een goede nacht en goede vree. Geluk en behouden reis daarmee. Boven die zijn wacht is! Naar kooi die zijn beurt is! Luidt de klok! Verlost de man van het roer en de uit kijk! Er komt beweging onder de mannen van wie er naar boven gaan. Dat zijn de lui van het Prinsekwartier, die nu op geroepen worden om wacht- en nacht dienst te gaan verrichten, 't Wordt al wat duidelijk: boven die zijn wacht is, heeft de provoost geroepen Die lui géén nu. En dan: naar kooi die zijn beurt is! Dat wordt ook duidelijk Want iets later gaan allen, die niets meer te doen hebben, naar kooi in de nauwe ruimte, waar het geurt, alsja, elke vergelijking gaat misschien mank. het stinkt er. met permissie gezegd. „Om van te kotsen", heeft Lèmand opge merkt. De kooien zijn vlak op elkaar. Er kan nauwelijks een man tussen dringen En dan twee of drie boven elkaar In een kleine ruimte moeten nu eenmaal een groot aantal mannen samengeperst wor den. (Wordt vervolgd) dit alles is een gedetailleerd onderzoek van de gehele organisatie nodig. De acc- dienst moet zo spoedig mogelijk function- neren. De kosten er van worden geraamd op f31.000 per jaar. Wanneer enkele malen burgemeester Oud is genoemd, wil spr. er op wijzen, dat Rotterdam op verschillende punten heel wat anders te zien geeft dan Leiden: jeugdzorg Rotterdam f 1.24, Leiden f0.07, sociale zorg f 1.95, f 1.04, culturele zorg f 0 83, f 0.39 per inwoner per jaar. Spra kan verzekeren, dat de directies van de bedrijven alles in het werk stel len om de resultaten op te voeren. Ver schillende uitkomsten zullen spoedig reeds gunstiger zijn. Spr. beantwoordt hierna de heer Stolp inzake vragen over de ondernemingsbelasting. Woorden van dank en getuigenis. De heer Van der Kwaak wil niet ein digen voordat hij allen, die hebben me degewerkt om de begroting een half jaar na haar voorgangster gereed te doen zijn, hartelijk dank te zeggen. In het bijzonder de heren mr Bool, Wassenaar en Bergsma voor hun trouwe hulp. Dankbaar is spr- ook voor de wensen uit de raad. Tot hen, die zwegen, zou spr. willen zeggen: zwijgende trouw heeft ook haar bekoring. Tot hen, die zakelijke critiek hadden: laat ons zo lang mogelijk bij elkaar blij ven tot wederzijdse steun en in het be lang van onze goede stad. Tot hen. die principieel van spr. verschillen, zegt spr.: mijn plicht is niet II te overtuigen, maar mijn plicht is wel. te getuigen. Die verantwoor delijkheid is spr. opgelegd en met het oog opwaarts valt dit getuigenis geven spr. niet moeilijk. Want wan neer de heer Knuttel opmerkt, dat er na 2000 jaren Christendom nog weinig is bereikt, wil spr. getuigen, dat de Kruisbanier nog steeds staat en mil- Uoenen zich rondom deze banier scharen, terwijl het baanbrekend werk op allerlei gebied door dragers van deze kruisbanier Is tot stand ge bracht. Dat kan nog van geen enkel „isme" worden gezegd. Nieuwe loonregeling in het bollenbedrijf Overeenstemming is bereikt tussen werkgevers en werknemers in het bloembollenbedrijf over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst, die per 1 Maart in werking treedt. Het loon is voor vaste arbeiders gebracht van f 39 op f 41 per week en voor losse arbeiders op f 45 per week in de zes zomermaan den en f 41 per week in de zes winter maanden. Voor bezit van erkend tuin- bouwdiploma wordt per week fl extra betaald. BILJARTEN. UITSLAGEN LEIDSE BILJARTBOND. Ie klasse: V.O.G. 1Spoortje 1 44; Carambole 1—D.V.H. 1 5—8; T.O.P. 1- Morspoort 1 08; T.O.G. 2Het Rust oord 1 44. 2e kl.: Vierkantje 1Morspoort 2 62; B.O.S. 1—'t Zuid 1 8—0; T.O.G. 3—De Hoek 1 3—5; U.V.S. 1—Drei Pott. 1 8—0. 3e kl.: 't Zuid 2Carambole 2 26; D.V.H. 2—Spoortje 2 4—4; T.O.P. 2— Drei Pottekens 2 8—0; Spijkerbak 3— Rijnegom 1 80. 4e kl.: Morspoort 3T.OP. 3 44; Drei Pottekens 3Morspoort 4 62; D.V.H. 3—De Valk 1 n. g.; Spoortje O.G. 1 2—6. 5e kl.: De Valk 2Carambole 3 62; 't Zuid 3Morspoort 5 26; T.O.P. 4 D.V.H. 4 4—4; Spijkerb. 4—T.O.G. 5 4—4. 6e kl.: T.O.G. 6—U.V.S. 2 6—2; Spoor tje 4Spijkerbak 5 44; Rijnegom 2 De Hoek 2 62; Vierkantje 2Mors poort 6 44. 7e kl.: U.V.S. 3—O.G. 2 2—6; De Valk 4 Carambole 4 80; Drei Pottekens Vierkantje 4 80; Vierkantje 3Rijne gom 3 n. g. De kantonrechter wees vonnis Ernstige verkeersovertreding. R. v. d. H te Leiden was met zijn tor, terwijl de doorgang op de Gooweg te Noordwijkerhout niet vrij een snelheid van 80 km gepas gevolgen van deze onbezonnen handel wijze waren niet uitgebleven; i op een fiets werd tegen de grond geslin- gerd en bekwam ernstige verwondingen Het O.M eiste f35 boete of 15 d. h. De uitspraak luidde: f 25 boete of 10 d. h Er werd vervolgens een groot aantal min der ernstge verkeersovertredingen behan deld. De boetes varieerden tot f 20. Schoolverzuim. De straffen voor de overtreding vaj de leerplichtwet worden zwaarder. Mevr. R. te Leiden stond terecht, omj dat haar twee dochtertjes zonder geldig! reden de school hadden verzuimd He] oudete meisje had zo heette het -j geen schoenen en het andere had blijk! baar gespijbeld. Volgens het rapporl van het hoofd der school warer ouders t.a.v. het schoolbezoek van kinderen zeer onverschillig. Het eiste 2 maal f 25 boete of 2 maal 10 d. 1 Uitspraak: 2 maal f7.50 boete of 2 r 3 d. h. L. verzuim-kwestie voor de balie kome^ Zijn 12-jarig zoontje had gespijbeld „Toch heb ik m'n zoon streng gestraft De onderwijzer heeft hem ook danij onder handen genomen, want op f kwam m'n jongen met een bloedende a thuis," zo verklaarde de vader. (Of bloedende arm het gevolg behandeling door de onderwijzer, betw felen we) De rechter legde r~ boete op van f 5 off 2 d. h. Mevr. v d. K.. wier dochtertje zich oo| aan schoolverzuim had schuldig gi maakt, gaf voor. dat het kind „gewooi ziek was geweest „Dr v. A. heeft ha behandeld Het O.M. eiste f 12 boete i echter het tegendeel; hij las een verkl ring van de betreffende arts voor. d deze het dochtertje helemaal niet hi behandeld Het O.M. eiste f 12 oete 8 d. h. De uitspraak was: f5 boete 2 d. h. Voor de Tuchtrechter Ze Ieren nooit... A. B. F., winkelier te Leiden, hsj glazen schaaltjes 3.75 verkocht werkelijke prijs was ƒ2.10). Eerst dit door verd. ontkend. Twee dameg e ter verklaarden, dat zij ƒ3.75 hadden t taald. „Dan ben ik zeker de kluts kwl geweest", antwoordde F. De tuchtrecht! wees verd. er op, dat hij al vier ma) voor de balie had moeten verschijnej Eén keer werd zelfs de zaak 1 maand gesloten. „U krijgt 50 boete me, met publicatie dagbladen. Een volgende maal sluit I onherroepelijk uw zaak." Het 3-j. meisje S. B. w dag bij haar grootmoeder i straat op bezoek. Het stond op de eerste verdieping en tuimelde een gegeven moment vai naar beneden. Ogenschijnlijk met ge( letsel werd het kind voor onderzoek i het Acad. Ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDÖ GEBOREN: Cornelia S. dr v. S. PaaJ en A. L. Brandt; Maria J. dr v. J. C 1 Ruiten en A. C. Nieuwenhoven; Wilhej mus zn v. J. S. Tielenburg en H Penij Lidewijde E. M. dr v K. H. Kaizer C. M. H. Kroon; Marcel P. R. Ch. A. M. P. van Aelst en M. H. Mn Maria C. dr v L. Zwart en M. van son; Matthijs L. zn v. H. Jansen 't Hart; Pieter zn v. A. J. Hoogendam j D. Oskam; Adrianus J. zn v. A. J. Hoi gendam en D. Oskam; Anneke dr v. C. Sollie en A. Kersbergen. OVERLEDEN: J. C. Markus, 2 jr; J. Spierenburg. 54 jr; C. de Bruin. 80 j A. M, A. de BoerLaterveer, 74 jr. GEHUWD: P. van Laar en E. van Kol peren; J van der Niet en E. H. vt Brandenburg; I. Arnoldus en S. A. Kriel J. I. Eradus en J. K. Buijn; A. Kruit C. M. de Boer Jeugdconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest Dirigent Eduard Flipse- Het 16e jeugdconcert, gegeven ortder auspiciën van de Maatschappij voor Toon kunst, had een dermate grote belangstel ling van de Leidse schooljeugd, dat de Stadsgehoorzaal tot de laatste plaats be zet was. En geen wonder! Het Rotter dams Philharmonisch Orkest, onder lei ding van zijn eminente dirigent Eduard Flipse, was naar Leiden gekomen mei een programma, dat klonk als een klok. Het bevatte werken van Beethoven, Ber lioz, Joh. Wagenaar, Debussy en Stra- winsky, zodat men zich zou kunnen af vragen, of men tegenwoordig naar Jeugd- concerten moet gaan, om interessante programma's te horen. Misschien was het een experiment maar dan een experi ment, dat ten volle geslaagd is. Zowel paedagogisch als artistiek is dit concert een groot succes geworden. Flipse zelf gaf de toelichting. Uitstekend was het, dat hij de jeugd doordrong van hun mede-verantwoordelijkheid, door er op te wijzen, dat het welslagen van een con cert voor 50 pet bij de toehoorders ligt Voortreffelijk ook, dat hij een beroep deed op hun geestelijke activiteit, door hen op te wekken een ernstige poging te doen, in de met zorg uitgekozen stuk ken de schoonheid te ontdekken. Flipse zelf en zijn orkest hebben zich geheel aan hun taak gegeven. Na eerst de samenstelling van een symphonie-orkesi te hebben verklaard, gaf hij later ge legenheid, de instrumenten afzonderlijk te horen En wat de toelichting der stuk ken betreft, die was kort maar raak. niet vervallend in muziek-theoretische beschouwingen, maar essentieel wat de achtergronden betreft, waaruit de muziek ontstaan is- Dit alles is voor het luisteren ongetwijfeld tot grote steun geweest. En zo hoorden we daarna een zeer stijlvolle en rhythmisch prachtig verzorg de uitvoering van de derde Leonore- ouverture en een verfijnde weergave van Berlioz' Menuet des Follets et Danse^des Sylphes. Wagenaars boeiend symphonisch gedicht, Saul en David, vormde de over gang naar de meer typlsch-moderne orkestlitteratuur, vertegenwoordigd door Debussy's Prélude l'après-midl d'un Faune en Strawinsky's Oiseau de Feu. De gespannen aandacht, waarmee deze wer ken beluisterd werden, bewezen duide lijk. dat de jeugd open staat voor deze kunstuitingen. Flipse was tevreden over de Leidse jeugd, zij van haar kant dankbaar voor het gebodene, zoals bleek uit het spon tane en hartelijk]» applaus. 't Was een moifie middag, waarvooi men de organisatoren dankbaar mag zijn P. B. Iskar Aribo speelt Tsjaikowsky Het zesde concert van het Resident Orkest op Donderdag 26 Februari in Stadsgehoorzaal staat onder leiding vi de bekende Poolse dirigent Gregor Fit berg. Solist is onze stadgenoot I s k Aribo, die op veler verzoek het piai concert No. 1 van Tsjaikowsky zal v tolken. Fitelberg voegt hieraan toe warmbloedige ouverture „Benvenuto C lini" van H. Berlioz en na de pauze Derde Symphonie (de z.g. „Schotse") Felix Mendelssohn. Naar Venetië en de Dolomietj De heer J. Panman voor de NRV Op zij® bekende boeiende en vlotte a nier voerde de heer J Panman, algemj directeur van de NRV, gisteravond j gehoor van de Vergulde Turk naar I schone Venetië en de romantische Dj mieten. Na 'n kon overzicht van de Dj torie van dit stenen sprookje aan de I gune te hebben gegeven en daarbij I ve^e rijkdommen te hebben aangej zen, die veroveringszucht, handelsgej financiële kunde en wetenschap voorl bruid van de Adriatische zee hebben j wórvan, vertelde de heer Panman van sfeer van deze stad op eilanden; vaal eenvoud en de stilte van het leven t| van het blanke marmer en de gerij plantengroei en van het water enl zwarte gondels. Een serie lantaarnpli jes deed dit alles meer levend worj voor het zeer geïnteresseerde gebj Daar passeerden op het witte doek «j ken van Sansovino en Liopardi, van Tizj Tintoretto en Bellini, het Dogenpaleie de San Marco, het Canal Grande enl Santa Maria del Salute Na de pauze j toonde de heer Panman een serie ki rendia's van de Dolomieten, geen L« opnamen, maar door een oude, Ootl rijkse geleerde met de hand gekled postieven, die het intussen buitengew) goed deden Ook deze serie werd ingej door een kort verklarend woord over bijzondere formaties van dit gebergkl de nog hecht aan zijn folklore verboni bevolking

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2