Jlifuurr Critisrljf (iourant Sü 1 Chili vestigt een tweede militaire basis in het Zuidpoolgebied Lieftinck gaat Amerikaanse effecten vorderen Wist U DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7439 Christelijk-IS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Slaniuüslirii is obeMewit myn brrl in tegqenspoet0 REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE F DIEMER. President Videla beroept zich op Amerik. defensiepact De Chileense president is gisteren van Greenwichelland naar Grahameiland ge gaan. alwaar hfj op dit Engelse eiland een tweede militaire basis heeft Ingericht, a hier gehouden rede beriep Videla rich voor deze daad op het verdedigings- zoor het Westelijk Halfrond. Zal „IN te laat komen? Na de inrichting van de tweede basis is Videla teruggegaan naar zijn eerste basis op Greenwicheiland, vanwaar hij vertrekken zal naar Punta Arenas, de Zuidelijkste stad in Chili, het ziet er dus jit dat de Britse kruiser „Nigeria" de expeditie van Chili niet zal ontmoeten. Het Amerikaanse verdedigingspact, in dertijd te Rio de Janeiro gesloten, houdt in dat alle aggressie tegen Chileens Zuid poolgebied beschouwd wordt, als te zijn gericht tegen alle landen van het Weste lijk halfrond. Marshall heeft echter ver klaard dat het pact geen betrekking heeft p het Poolgebied en dat de V.S. zich let met het conflict zullen inlaten. Argentijnse troepen op Graham Naar verluidt zouden ook Argentijnse troepen door oorlogsschepen afgezet zijn op Graham-eiland. eveneens met beroep het Amerikaanse defensiepact. Onder- E.V.C. beveelt staking op vliegveld Schiphol Belangrijke werken liggen stil. Nadat 's morgens reeds 17 man op Schiphol in staking waren gegaan, heb ben gistermiddag nog tachtig arbeiders, georganiseerd in de communistische E.V.C.. eveneens werkzaam op het vlieg veld het werk neergelegd. Doordat enige honderden werkwilligen verhinderd wor den het werk voort te zetten, bedraagt het aantal stakers ongeveer 400 (van de 700 arbeiders). De stakers wensen, zoals gemeld, 25 pet. vaste toeslag boven het contractloon in 90 cent per uur zonder tarifiëring. Door de staking zijn de belangrijke werken ter voltooiing van de wereld luchthaven Schiphol voorlopig stilgelegd. Zeldzame combinatie In een tuin te Vrouwenpolder bloeien roosjet, goudsbloemen, crocusjes en sneeuwklokjes, zo lezen wij in hei „Zeeuws Dagblad". Weer een beeld van de wel zeer zachte winter, al lijkt het daar de laatste dagen niet zo vee> NEDERLANDSE GROENTEN e.d. NAAR ENGELAND. Officieel is bekend gemaakt, dat soep in blik, tomatensap en groenten r Engeland mogen worden ingevoerd i perkte hoeveelheden, waarbij elke gunning apart zal worden behandeld. Nederland komt ook voor levering in lanmerking. BERUCHT S.S.-POLITIECOMMAN- DANT KOMT VOOR De beruchte S.S.-politiecommandant majoor Verschoor, die tijdens de bezet ting enige jaren commissaris van politie te Delft was, zal op 26 Februari voor het Amsterdamse B.G. terecht staan. Hem wordt o.m. ten laste gelegd, dat hij de hand heeft gehad in tal van arrestaties aanwezig was bij de arrestaties van de verzetslieden Fentener van Vlis- lingen en Kollewyn. Onze dollarschatkist laat de bodem zien Desnoods wordt ook een deel van de goud voorraad omgezet (Van onze Parlementsredacteur) De Regering heeft besloten, enige maatregelen te treffen ter overbrugging van de periode, die nog rest voor de Marshall-hulp komt. In de eerste plaats zal worden overgegaan tot een verdere beperking van de invoer, die ln dollars moet worden betaald. En in de tweede plaats zal worden overgegaan tot vordering van het beslt Amerikaanse effecten. In het alleruiterste geval zal ook een deel van de goud voorraad worden omgezet om stagnatie in het bedrijfsleven en werkloosheid te voorkomen. De vermindering van de Ned. aan- copen in het dollargebied zullen onge twijfeld het land helpen de dollarcrisis te doorstaan, aldus werd op het Ameri kaanse dep van Buitenl. Zaken opge- nerkt, n.a v. de rede van min. Lieftinck. Voorts werd verklaard, dat men op aller- ei wijzen had getracht dollars ter be- ichikking van Nederland te stellen, doch lat geen lening in afwachting van het >lan-Marshall verstrekt zou worden. BELANGRIJKE REDE VAN TRUMAN Naar het Witte Huis mededeelt, zal iresident Truman zich vandaag in .belangrijke rede" tot Democratische Jartijleiders richten. VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: „De Siamese tweeling Het is niet zo vreemd, dat deze beide militairen bij hun kameraden in één idem genoemd worden als „De Siamese tweeling" Want het zijn twee onafschei delijke vrienden; sergeant J. W. Bijleveld (links) met zijn a.s. zwager Henk Zoete. Bovendien lijken zij veel op elkaar, van daar dus. dat er bij de jongens van de troep alle reden was, de twee namen omzeilen. Hier maken de mannen t— «trip" door Trawas, rijdend op kittige Indische paardjes. Op 1 Februari koe vreemd het ook klinkt va.. „tweeling" alléén de helft op het linker Paard jarig geweest. Tja.. dat verstoort de Siam-illusie wel een beetje tussen blijft Engeland beweren, dat het bestuur over de Falkland-eilanden zich uitstrekt over Grahameiland, het eiland Greenwich en andere; Falkland-eilanden gaande is, wordt door een Russisch blad gewezen op de Sowjet- walvisvloot, welke momenteel in het Poolgebied vertoeft, waar 100 jaar gele den door de Russen Bellinghausen en Lazaref grote gebieden ontdekt zyn. In dit verband zij opgemerkt dat de „Zee van Bellinghausengrenst aan het Grahameiland. waar Videla een basis in richtte. Australië geïnteresseerd Ook Australië wydt veel aandacht aan de Falkland-kwestie. Het maakt n-1. aan spraak op een sector in het Zuidpool gebied, welke even groot is als het ge menebest zelf. Binnen een maand zullen dan ook 3 permanente bases ingericht zijn. De bladen geven Engeland de raad de indringers „eruit te gooien". Verwacht wordt, dat Londen aan Australië zal ver zoeken een oorlogsschip voor onmiddel lijk vertrek naar het betwiste gebied ge reed te houden. Het conflict tussen Engeland en Ar gentinië is wellicht niet zo gevaarlijk als het lijkt, want de Arg. economische raad heeft met algemene stemmen het han delsverdrag met Engeland goedgekeurd MINDER JENEVER? Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt, bestaan er plannen on huidige jeneverrantsoen tot 2/3 vai ogenblik terug te brengen, terwijl de prys met f3.per liter zal worden ver hoogd. De besprekingen tussen de Rege ring en de betrokken kringen zijn nog niet tot een definitief resultaat gekomen. De bonnenlijst als puzzle Op pag. 3 vindt men de bonnenlijst. doch het zal vele huismoeders niet vallen, dit keer bon 150 Algemeen twee eieren op de kaart te vinden. Zij zit n.l. naast het strookje „bonkaart" In het midden bovenaan. Dus nu maai zoeken! NOG EENS: HET ONGELUK MEI NIWIN-ARTISTEN Inzake de vliegramp by Padalarang, waarbij 4 NIWIN-a-rtisten om het leven kwamen, stelden we in ons blad van Donderdag j.l. de vraag, of er iets niet in orde was met het vervoer in Indië, daar dit reeds het tweede ongeluk met een NIWIN-gezelschap is en enkele kunste naars ons niet bepaald een gunstige in druk hebben gegeven van het materiaal, dat voor het vervoer wordit gebruikt. Naar aanleiding hiervan deek de NIWIN ons mede, dat door haar geen bepaalde regelingen voor het vervoer van ar listen worden getroffen. De kunstenaars wor den gemilitairiseerd en voor hun vervoer wordt gebruiik gemaakt van het normale militaire transport. We willen dit gaarne doorgeven, doch vermelden er bij, dat onze vraagstelling niet speciaal de NIWIN betrof, maar het vervoer in 't algemeen, onverschillig door welke in stelling dit wordt georganiseerd In het onderhavige geval betreft het dus het mi litaire transportapparaat. wel de meest belangwekkende mededeling, die minister Lieftinck gister middag in de Eerste Kamer deed bij de beantwoording van de door de leden ge geven algemene financiële beschouwingen. Deze beantwoording had plaats in een knap maar lang betoog, dat niet altijd met hetzelfde elan werd voorgedragen Op gegeven ogenblik zagen wy bijv. een parketwachter in slaap vallen. Minister Lieftinck verstond op dat ogenblik de kunst, een Herman-dad te veranderen in Herman-dut- Nu, de bewindsman heeft wel meer veranderingen op zijn ge weten. Zo bijv. de koersverlaging der Amerikaanse effecten en de koersverho- ging van de Engelse papieren gisteren op de Amsterdamse beurs, waar men blijk» baar al voorvoelde, dat de gedwongen liquidatie van het Amerikaanse fondsen- bezit in de lucht hing. Uitvoerig stond de bewindsman stil bij de subsidie-politiek op het levensmidde lenpakket, die is gevoerd in afwachting van een daling in het internationale prijs peil. Terecht wees mr Rip (AR) er ech ter op. dat het grootste deel der subsidies wordt verleend op in het binnenland ge produceerde goederen, zodat daling van het buitenlandse prijspeil niet veel zal helpen Beiden waren het er over eens. dat deze subsidie-politiek, doordat de loon- en prijsbeheersing er aan vast zit, een uitermate moeilijk geval is. Tegenover de heer Stikker (WD) hield de bewindsman vol, dat er geen rechtstreekse inflatie is. al erkende hij, dat wij wel in een tijdperk van groot in flatie-gevaar leven, dat echter bezworen kan worden, als de Marshall-hulp effec tief wordt. Overheveling van winst uit oude kapi taal uit Indië naar Nederland achtte de Minister niet zonder meer mogelijk, om dat dit een inflatie in de hand werkende geldvermeerdering betekent. Overwogen wordt evenwel, deze transfer mogelijk te maken, via de storting in een fonds, dat uitsluitend gebezigd mag worden voor nieuwe investeringen in Nederland of in Indië, waardoor de inflatoire werking verdwijnt- Dat Indië door Nederland van deviezen is voorzien noemde prof. Lief tinck een fabeltje Wel deelde hij mede, dat binnenkort aan de Tweede Kamer zal worden aange boden een wetsontwerp tot het verstrek ken van een lening van f 850 millloen voor reconstructie-doeleinden. Ook deel de de bewindsman zonder omwegen n dat zUnerzyds alle maatregelen zullen worden bevorderd om de veiligstelling van bestaande economische en financiële belangen van Nederland en Nederlanders in Indië ln de toekomst te verzekeren. Een nieuwe (de derde) deviezennota is in voorbereiding, waarin gegevens over het tweede halfjaar 1947 zijn ver werkt, evenals de verwachtingen voor de eerste helft van 1948 De vraag naar de wenselijkheid van de instelling van een buiten-ambtelijke efficiency-commissie tot sanering van het ambtenarenapparaat zal in het kabinet worden besproken. In een deel onzer edities meldden wij reeds, dat in de middagvergadering, voor de minister aan t\et woord kwam, nog het woord werd gevoerd door de heren var der Kieft (Arb.) en van Santen (Comm.) De eerste stelde uiteraard vertrouwen ir zijn partijgenoot-minister en meende, dat er sedert verleden jaar niet veel nii gezichtspunten waren gekomen. In het bijzonder verdedigde hij de goedkope geld-poliuek en ging hij in op de positie van Nederlandse papieren in het buiten land. Tot slot keerde hij zich tegen het pessimisme van mr Stikker De heer Santen hield een uitvoerig betoog, w in hij o.m. aandrong op nationalisatie het gehele bankwezen. Gromyko noemt „Renville" accoord een jverraad Australië wil Commissie van Drie supervisie geven Gisteren had in de zitting van de Vei ligheidsraad over Ned. Indië de Rus Gro myko het hoogste woord. Hl) noemde het accoord der „Renville" verraai belangen van het Indonesische volk. Ook de Commissie van Drie moest het Gromyko ontgelden en hij noemde het een schande, dat alle leden der Com missie vertegenwoordigers wi koloniale machten. Het Nederlandse op treden op Madoera noemde Gromyko aggressie en hy vroeg waarom slag der waarnemers inzake dat eiland niet in het rapport der Commissie Drii was opgenomen. Hij beschuldigde zowel de (vroegere) Consulaire missie als de (huidige) Com missie van Drie er van, Nederland te heb ben begunstigd. De Commissie van Drie zou slechts de belangen van de drie landen vertegen woordigd en de Raad voor een fait ac- corrtpli gesteld hebben. Voorts zou d< Commissie gefaald hebben in een onmid dellijke wapenstilstand, terwijl zi, trachtte, een beslissing aan de Indone siërs (bedoeld wordt Djokja) af te dwin gen Hij beschuldigde de Commissie vooi de Nederlanders ongunstig materiaal te hebben achtergehouden waardoor ze een werktuig in de handen van de „Neder landse militairisten" was geworden. De te vormen Verenigde Staten van Indonesië noemde Gromyko een Neder lands middel tot vestiging van toekom stige heerschappij over Indië. De Verenigde Staten kregen te horen dat zij. krokodillentranen schreiend Indië al het mogelijke doen om Neder land te helpen bij de onderdrukking var de vrijheidsbeweging, daar zij er econo misch voordeel in zien. Hij hernieuwde zijn voorstel tot terug trekking van de Nederlandse troepen op de demarcatielijnen van voor de politie- De vertegenwoordiger van Canada, ge neraal Mac Naughton. introduceerde resolutie, die hij beschouwde als door beide partijen reeds aanvaard, welke houdt: „De Veiligheidsraad neemt met voldoening kennis van de ondertekening de „Renville"-overeenkomst. beveelt dat de Commissie haar „goed dien sten" zal voortzetten en verzoekt beide partijen en de Commissie van Drie de Veiligheidsraad direct op de hoogte te stellen van de vorderingen inzake de politieke oplossing van het conflict. Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrijdag a.s. 20.30 uur Nederlandse tijd. Na afloop der besprekingen vernam Aneta uit gezaghebbende bron. dat Australië zal trachten tijdens informele besprekingen de Canadese resolutie uit te breiden in die zin, dat de Commissie van Drie tevens de bevoegdheid krijgt zelf voorstellen te formuleren en open baar te maken. In zijn rede van eergis teren heeft Van Zeeland verklaard, dit in tegenstelling tot zijn Australische col lega Kirby, dat de 18 punten politieke accoord der Renville" volko men voldoende zijn Op de uitvoering van „Jahn" te Lelden was gisteravond te genieten van vele -,-oede staaltjes gymnastiek. Gé Groeneweg demonstreert, hoe men een balans op één arm moet maken. Links de leider, de heer F. J. Th. Reynhard. Foto N. v. d. Horst. MABIJKE TUSSEN DE BLOEMEN (Van een onzer verslaggevers). een kamer vol bloemen in alle kleu- meest tulpen een geschenk van het kampement „Prinses Marijke" in Tarakan zat gisteren de jarige Marijke het paleis Soestdijk tussen haar ge schenken. Zelf een kleine bloem in haar witte jurkje met blauwe nopjes. En de zusjes Beatrix en Ireen stonden haar zorgzaam ter zij by het aangeven en be kijken van al het moois dat gekomen was, overal vandaan. Olifanten, een hond, John Costello maakt eind aan De Valera's bewind Met vijf stemmen meerderheid (7570) verdrong de Ierse advocaat John Costello gisteren de Valera van de minister-presi dentzetel. Zestien jaar aan één stuk heeft de Valera kunnen regeren, doch thans vormden de oppositiepartijen een coali- die zich vooral ten doel stelt Ierland het Noordelijke Ulster opnieuw te verenigen. Costello, die lid is van de Fine Gael partij, werkte destijds mee aan het tot stand komen van de onafhankelijkheid der dominions door het statuut van West minster van 1931. De regering van Costello zal dertien inisters tellen. De portefeuille van Bui tenlandse Zaken heeft Macbride, de lei der der Nieuw-Republikeinen. Ierland verwacht weinig verandering het openbare leven door de ni< regering. DR BRANDT VRAAGT BIJZONDERE EXECUTIE Dr Karl Brandt, de vroegere lijfarts in Hitler, die ter dood veroordeeld is wegens zijn experimenten op gevange- heeft via zijn advocaat een ver zoek ingediend, om niet geëxecuteerd U worden door middel van ophanging, doch door toepassing van een medisch experi ment, waarbij de kans op overleving is uitgesloten. Breuk tussen socialisten en comm. in Tsjechoslowakije De Tsjechische communisten hebben openlijk gebroken met hun voormalige bondgenoten, de sociaal-democraten. Zij hebben linksgezinde elementen vai partij er toe aangezet te rebelleren tegen de rechtsgezinde „anti-Sovj et-leiding" van de partij. De scheuring is definitief. KONING VAN YEMEN OVERLEDEN? Voor de tweede keer in enkele maan den wordt thans door de Arabische Liga Cairo medegedeeld, dat de koning var Yemen, Imam Jehya. op vyf-en-tachtig- jarige leeftijd is overleden. een hertje, konijnen, hazen, poesen en lammetjes, kamelen en giraffen, beesten van zeildoek allemaal, vervaardigd door zieke en gewonde soldaten in Indië. Per K.L.M. aangevoerd en met gejuich be groet. Ze kraaide van plezier de kleine jarige en haar handjes grepen gretig naar al het moois, dat ze toch niet alle maal tegelijk kon houden, zodat tenslotte één beest favoriet werd. Toen we binnenkwamen in de biblio theek. waar zich dit fleurige tafreel af speelde, zat de jarige in een klein ver sierd lichtblauw stoeltje. „Wij hebben het versierd" riep Trix, die zich gedroeg of volkomen wist hoe het hoorde als er krantemensen en fotografen op bezoek kwamen. „En we hoeven niet naar school, want we zijn pas beter." Daarom mocht ze ook niet te dicht bij Marijke komen, want dat is de enige op Soest dijk, die nog geen mazelen had. Margriet lag er nog mee op bed gisteren. De speeldoos tinkelde, de jarige brab belde haar eigen taaltje en in de buurt stond een aangesneden verjaarstaart met één kaarsje. Het was feest. Zy is een flinke stevige baby geworden, de jongste Prinses in dit eerste levens- Een hardhandig burge meester De verdachtenbank in de Almelose rechtbank was gisteren ledig. Daarop had echter de burgemeester van Haaks bergen moeten zitten, die op een Meidag van 1947 een jeugdig douanier in het gezicht had geslagen. De 18-j. ambtenaai had n.l. de burgemeesterlijke auto be schoten, nadat deze. niettegenstaande sommatie, doorreed. Met de kreet „ik laat me met beschie ten door een snotneus van 18 jaar" was de burgemeester uit de auto gekomen en had. volgens het Alg. Dagblad, de klap gegeven. Honderdvijftig gulden boete vroeg de Off. van Justitie tegen de afwezige. „Eerlijk gezegd" in de Russische sector van Berlijn zyn bij de boekhandelaren enige duizenden exemplaren van „Eerlijk gezegd", Byrnes en van „Hoe de Sovjets mijn gering ten val brachten", van de vroegere Hongaarse premier Ferenc Nagy, in beslag genomen, alsmede een artikelenreeks de New York Herald Tribune, getiteld „Achter het ijzeren gordijn". Ook in Oostenrijk, aldus meldt de New York Herald Tribune, is opdracht gege ven tot in beslagneming van „Eerlijk ge zegd". Het publiek was de Russische auto riteiten echter juist voor en had de boe ken reeds in de wacht gesleept. DAT aan A. Brandt, te Dordrecht, toegekend de eremedaille in zilver, ve bonden aan de Orde van O.N. DAT de bouwvakbedrijven van nieuwe betalingsweek af geen zwarte lo nen meer zullen betalen. DAT burgemeester d'Ailly van A'dam een bezoek heeft gebracht aan het groot ste syclotron van Europa, dat Philips thans te Watergraafsmeer bouwt voor Instituut voor kernphysisch onderzoek. DAT het B. G. te Den Bosch de ex-bur gemeester van Dinteloord, A. van Cam- pen. tegen wie wegens verraad de dood straf was geëist, tot 15 j. veroordeelde DAT van de circa een millioen schoe nen die in Nederland per maand worden gefabriceerd, slechts 1.4 pet. wordt geëx porteerd. DAT voor het B. G. te A'dam 8 jaar i< geëist tegen de 38-j. Waalwijkse „Auf- seherin". Anna M. van de Hoven. DAT 6000 Haarlemse scholieren hun stad „afstropen" om een zo groot mogelijk aantal cm2 Damterrein aan de ma brengen. DAT jhr mr G. R. G. van Swinderen is benoemd tot Ned. consul-generaal Shanghai. DAT Denemarken 5000 tonnen mosselen aan Frankrijk levert tegen een lagere prys dan die der Zeeuwse mosselen. DAT de Eerste Kamer Dinsdagavond a.s om 8 uur zal beginnen met de be groting van Binnenlandse Zaken en daar na Financiën vólgt DAT i.v.m. het vertrek naar Indië van het 5-VTII-RJ. morgen te Amersfoort een ouderdag wordt georganiseerd. DAT bij de Holl. Hyp Bank N.V. weer verkrijgbaar zijn 3Y4 pet. pandbrieven 100 pet. met pet. verplichte uitloting. DAT de Comm. der Koningin in Noord- Brabant, prof. dr J. de Quay, het be schermheerschap van de tentoonstelling „Waalwijk 1948". welke van 22 t.m. 27 Mei a.s. aldaar wordt gehouden, heeft aan- DAT het Eerste Kamerlid Molenaar minister v d. Brink vragen heeft gesteld over het (tegen exorbitante pryzen) te koop aanbieden van bedrijfsvergunnin- DAT de verraders van ds Molenaar uit Halfweg. J Hart en J. H. Vet. eveneens uit Halfweg voor de Bijz. R. v. C op nieuw 18 tegen zich hoorden eisen. DAT als slachtoffer van de Dakota- ramp bij Padalarang (N.O.I.) nog gemeld moet worden H. G Nieuwhof. soldaat der artillerie van het K&LI.L. DAT Cath. Peters-Rijcken uit Effen (bij Breda) die gisteren haar 100ste ver jaardag vierde, een gelukstelegram zond aan de één-jarige Prinses Marijke. DAT de Limburgse Prov. Brandweer- bond weer nieuw leven is ingeblazen en thans 62 leden telt. DAT behalve Prinses Juliana ook mi nister Drees de slotbijeenkomst van Ned. Volksherstel op 4 Maart te Utrecht zal bijwonen. DAT de burgemeesters Matser en Oud, resp van Arnhem en Rotterdam, gisteren op de slotzitting van de burgemeesters conferentie te New York aan de burge meesters van Grand Rapids en New York een schilderij aanboden. I DAT het Avak-Comité tot uitzending van asthmatische kinderen naar Zwitser land (postgiro 129220) een opvallend groot aantal giften uit Den Haag en Rot terdam, doch een klein aantal uit het Gooi, waar het comité werd opgericht, ontving. DAT de voorz. van de bestuursraad van „Nationaal Reveil", die geen hoofd ambtenaar van het dep. van Justitie, doch arbeidscontractant in een interne ringskamp is. op 1 April a.s- ontslag krijgt, hetgeen echter geen verband houdt met zijn voorzitterschap, aldus minister Van Maarseveen aan het Kamerlid van der Goes van Naters. DAT de 37-jarige mej. S. H. Noot, tegen wie gisterep voor het A'damse B. G. bij verstek (wegens ontvluchting na de voorw invrijheidstelling) 10 jaar was geëist, des middags toch ter zitting ver scheen. waarna de eis tot onmiddellijke inhechtenisneming werd ingetrokken. DAT dr J Govaerts te Gilze (N.B i. die onlangs zijn zilveren artsjubileum vierde, van de bewoners der omliggende plaatsen 'n Röntgenapparaat van f 10 000 aangeboden krijgt. DAT dr Christine Bader, een der pio niersters van de zuigelingen- en kleuter- verzorging, die gisteren in Arnhem haar 70e verjaardag vierde, benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en een auto kreeg van de bevolking. DAT te A'dam. 91 jaar oud. is over leden de rustend arts A. N. Vechtman DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculatie in ons land is gedaald met f 21 millioen tot f 2900.7 millioen. DAT ook Nederland zal deelnemen aan de conferentie van de World Friend ship Association (W.F.A.), op 21 e Februari a.s- te Praag. DAT voor de Almelose rechtbank d< zaak tegen de textielfabriek Spanjaard in Borne, waar de arbeiders tegen de be palingen der Regering in per dag 3 kwar tier overwerken om Zaterdags vrij te zijn is geschorst voor nader onderzoek. DAT de twee opvarenden van he: jacht Zonnetij IV, in Nov. met buiten lands bankpapier en wapens aan boord bij Hansweert aangehouden, door de Mid delburgse rechtbank wegens overtreding der deviezenbepalingen zijn veroordeeld tot f 10.000 boete. DAT vijf grote R'damse winkelzaken, de firma's Van Reeuwyk, Ter Meulen, Wassen. Van Woensel en Esders. op de Oude Binnenweg in R'dam een groot winkelcentrum zullen doen verrijzen. DAT bij het dep. van Financiën is be vorderd tot adj -inspecteur der Domei nen mr M. M Smeenk en zijn benoemd tot adj.-inspecteurs der Domeinen r Thielen en mr H. S. Bekius. DAT luit-gen. mr H. J. Kruis-Woensdag in de bovenzalen van het gerestaureerde gebouw voor K. en W. te Utrecht het AM V J.-centrum voor militairen zal openen. DAT de veertien dagen geleden ge opende automarkt te Amersfoort door B en W. voor onbepaalde tijd is geslo ten. daar de vastgestelde bepalingen wer den genegeerd. DAT het Kon. Militair Invalidenhuis „Bronbeek" te Arnhem vandaag 85 jaai bestaat. DAT de Wereldbond van Arbeiders- Esperantisten van 31 Juli tot 5 Aug. a.s te A'dam een congres houdt. DAT de 200 Franse kinderen, die oir gezondheidsredenen naar Nederland ko men. vermoedelijk 1 April arriveren in Hngelo e.o. worden ondergebracht De kleine Marijke vierde haar eerste verjaardag tussen een menigte van cadeaux Uit Nederland en Indië. Men ontdekte zodoende op Soestdijk olifan ten, paardjes en honden in soorten. En natuurlijk fcwam de jarige met Beatrix en Irene op een plaatje. „INSTRUMENT GODS" In het gebouw der „Vrije Gemeente" t« Amsterdam heeft de Ned. „fakir" Mirin Dajo, die de laatste jaren nogal sensatie ekte, door zich met een degen in do borst te laten steken, beweerd, dat hij instrument Gods is, om de boodschap vrede op de aarde te brengen. „God heeft my onkwetsbaar gemaakt", zeido n nooit zal men mij als werktuig de vrede kunnen vernietigen. Hij noemde zich en zijn twee helpers een drie-eenheid, die de millioenen ziekep 'an geest moet genezen", aldus „Het Vrije Volk". („En een zeker man met name Simon as te voren in de stad plegende toverij, i verrukkende de zinnen des volks van Samaria, zeggende van zichzelve, dat htf wat groots was. welken zy allen aan hingen. zeggende: Deze is de grote kracht Gods" Hand 8 vers 9 en 10 Red Nederlander herkent Duitser van grensineident-1939 Men zal zich uit de gespannen periode voor de laatste oorlog herinneren, hoe op 9 September 1939 bij Venlo twee kapiteina van de Engelse geheime dienst. S. P Best en R. Stevens, samen met de Nederlander Jean Lemmens door SS-mannen over de grens werden gesleurd. De gevangenen werden naar Dusseldorf gebracht, waar na de Nederlander in de Prinz Albrecht- strasse te Berlijn terechtwam. om daarop naar het concentratiekamp te Sachsenhau- sen te worden vervoerd Van de beide Engelsen werd na hun verdwijnen niets meer gehoord Maar in 1945 werden zij behouden in Duitsland aangetroffen en thans zijn zij weer in Engeland. Bij het incident in 1939 was ook de Nederlandse luitenant Klop aanwezig, die aan de toen opgelopen verwondingen is overleden. Thans heeft Lemmens, als getuige ge hoord in het proces, dat te Neurenberg wordt gevoerd tegen 21 voormalige hoge functionarissen van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, generaal Schel lenberg. die de „vredesbespreking" van Himmler met Bernadotte regelde, herkend als degene, die in 19.19 de aanval op de Engelse officieren leidde. Vaderland en Vorstenhuis De genegenheid voor ons vorsten huis is een uiting van Uw vaderlands liefde. Bewijs dit vaderland een goede dienst en bestel vandaag nog de zeld zaam mooie foto van onze drie lief tallige prinsesjes. De blijheid op hun gezichten werd ook mogelijk gemaakt door de plichtsbetrachting van onze jongens in Indië. Blijf die jongens trouw. Steun hen in hun strijd tegen eenzaamheid en verveling. Begtel de „Koninklijke" foto (brief kaartformaat ƒ0.75, groot formaat ƒ1.50). De opbrengst komt geheel ten goede aan ons „Lectuurfonds Indië". Het vaderland roept henmaar ook Uvandaag nog. Ons adres kent U: Hogewoerd 103. Tel. 22710. SLECHTS DEUGDELIJKE AUTO'S VAN VÓÓR 1934 KRIJGEN RIJVERGUNNING Voor een personenauto van 1934 en ouder zal voortaan slechts dan door de Rijksverkeersinspectie een rijvergunning worden afgegeven, wanneer de deugde lijkheid voor normaal gebruik kan wor den aangetoond. Men dient hiermede wel rekening te houden bij de aankoop van een tweedehands auto. Deze maatregel heeft voorlopig geen betrekking op de lopende rijvergunningen. Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met op sommige plaat sen af en toe enige lichte sneeuwval. Nu en dan vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. Langs de Waddenkust overdag tem peraturen om het vriespunt. Overigen» lichte tot matige vorst ZON EN MAAN. Vrijdag 20 Febr. Zon op 7.48. onder 18.01 uur. Maan op 12.08, onder 5.10 uur. Woensdag 25 Febr. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1