I April pi.i.itl JUEUWE LEIDSCHB COUKANT ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 Van het erf ran School en Kerk Dreigt er een scheuring in de Deense Staatskerk? Protest van 500 predikanten tegen vrouwelijke collega's. Niet alleen in Nederland, doch ook i de Scandinavische landen is een discussie aan de gang over het toelaten van vrou wen tot het ambt van dienaar des Woords. In Denemarken heeft deze vraag het kerkelijk leven in beroering gebracht, het Parlement een wet heeft aangenomen waardoor vrouwen tot het ambt kunnen worden toegelaten. In 1946 werd reeds de eerste vrouwelijke oamdiidaat benoemd door een gemeente op Falster, doch de bisschop van Palster weigerde de didate in te zegenen- Volgens een thans ingediend wetsontwerp zullen lijke candidaten echter kunnen behoren tot het bisdom, waarvan de bisschop geen bezwaar heeft tegen vrouwelijke predi kanten en men verwacht dat deze worden aangenomen. Dit wetsontwerp is echter aanleiding geweest tot een protest van ruim 500 pre. dikanten van de Staatskerk, die dreigen deze kerk te verlaten, indien het ontwerp tot wet wordt verheven Reeds is de wens geuit, dat de kerk een zelfstandige orde ning zal krijgen, waardoor het Parlement niet meer zal beslissen over kerkelijke aangelegenheden. In Noorwegen, waar eveneens een Staatskerk is, heeft de Kerkelijke Oom missie reeds een dergelijk ontwerp opge steld en men is zeer benieuwd of dit werp bijval zal vinden. Beroepingsioerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Aluiden J. v. d. Velden te Hilversum- Aangenomen: naar Baarn mr G A Al- Bedankt: voor Amsterdam B. v. Gin- kel te Utrecht; voor Zwolle W. C. Metz te Heerwaarden. Geref. Kerken. Beroepen: te Rockanje cand. T. Spilker te Den Haag. Aangenomen: naar Oldebroek Streefkerk te Wolvega; hij bedankte voor Nieuw-Lekkerland; naar Zuid-Beyerland cand. J. Firet te Dordrecht; hij bedankte voor Den Bommel, Emmer-Compascuum, Fijnaart, 's-Gravemoer, Heij-Tuindorp, Heinkenszand, Lekkerkerk, Meerkerk, Medembl ik, Molenaarsgraaf-Brandwij k NederhorstDen Berg, Ooltgensplaat en Poortugaal. Chr. Geref. Kerken- Tweetal: te Arn hem A. Hilbers te Assen en H. v. Leeu wen te Tholen. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Am sterdam-Centrum J. B. Bel te Dirksland en A. van Stuyvenberg te Yerseke; Veen M. Blok te Zeist en T. Dorrestein te Opheusden. Bapt. Gemeenten. Beroepen: te Noord- bergum F. E. Huizinga te Leeuwarden. Achtereenvolgens spraken de Ned. Herv. jeugdpredikant ds P. Fagel, jkivr C. M. van Asch van Wijok van de Y.W.C.A., de secr. van de raad J. ten Have. drie jongeren, n.L de heer B. Hóekstra (Ned. Herv.), de heer W. Verweij' (Remonstr.) en jkvr. C. M. van Heemstra (Geref.) en Zondagmiddag dr H. v. d. Linde, studiesecr van de Oecumenische Raad in ons land. Instructie voor missionnaire zusters vastgesteld Nadat eerst overwogen werd, de zit tingen van de Geref. Synode een week op te schorten, is men toch in overleg met de voorzitter van de Commissie 1 (prof dr J. Ridderbos) van deze gedachte terug gekomen. Commissie 1 zal ook Maandag vergaderen en waarschijnlijk met haar arbeid gereed komen, zodat gehoopt mag worden, dat de Synode 20 Februari het agendum zal hebben afgewerkt. Vervolgens had de behandeling hoofdstuk 8 van het Zendingsrapport plaats, waarbij nogmaals de positie van de missionnaire zusters besproken werd- een uitgebreide discussie stelde de Synode een instructie voor de mission naire- zusters vast. Tegen 12 uur ging de Synode uiteen. gesteld. OECUMENISCHE JEUGD- CONFERENTIE TE AMSTERDAM.. De oecumenische Raad, waarbij ver schillende kerkedijke jeugdraden, Chr. Jeugdorganisaties en -bewegingen zijn aangesloten, heeft Zaterdag en Zondag te Amsterdam een door ca 300 afgevaar- Officiële publicatie DISTRIBUTIE LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten 804, als- mede textielkaarten 804, schoepenbon nen, toeslagkaartjes aan jonge en a.s. moeders, aanvraagformulieren voor brandstoffenkaarten voor het kooksei- zoen 19481949 aan niet-zelfverzorgers vindt Maandag plaats aan 54001 t/m 57600. IN HET KORT Het gemeentebestuur van Leeuwar den verleent geen subsidie aan de op 1 Mei a.s. te Marrum te openen Chr. la- iti gere landbouwschool, omdat waarschijn-1 ^B*ritóe'minister lijk in Stiens ook een neutrale school I zitter van de Labourparty, Shinwell, wordt ingericht. verzocht de weigering te herzien. Diploma-uitreiking Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade Ter gelegenheid van de uitreiking der diploma's cursus 1947 hield de Eerste Leidse E.H.B O.-brigade een gezellig menzijn in „Oud-Hortuszioht", waarbij allereerst voorzitter Agema een harte lijk woord van welkom sprak. Nadat de muziekclub van de L.K.C. „De Algemene" zich had doen horen, werden by monde van de heer Agema de diploma's uitgereikt dames: mevr. T. v. Gulik, J. Mulder, E. Te ekens, G. Mizée, H. v. d. Zeeuw, P. G. Rijzevoorts, A. v. Dieren. H. Caspers, C. M. Vexihaar en C. A. v. Leeuwen; en de heren W. D. Treuven, W. IJzerman, J. Florisson, W. G. H% de Wekker, J. Boons, J. J. Guldemond, A. Langeveld, A. Klui- H. Hooyerink. FEDERALISTENCONGRES WIL TOCH ENGELSE AFGEVAARDIGDEN De vergeefse tocht van dr Brugmans lar Engeland, om Labour todi te be wegen deel te nemen aan het Federalis ten Congres te Den Haag, zal geen aan leiding zijn om bij de pakken neer te zitten. Het organiserend comité heeft aan Oorlog EAU DE COLOGNE- mmm.» J.M.A. WATERREUS Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Tweede Kamer dwaalt in Minerva's doolhof Behandeling subsidiëring Bijz. H.O. in tweede lezing nodig (Van onze Parlementsredacteur) De heer Tilanus (C.H.) had wel gelUk, toen bjj gistermiddag in de Tweede Kamer de verzuchting slaakte, dat het wetsontwerp Subsidiëring BUz. Hoger Onderwijs wel at ingewikkeld waa- De behandeling maakte het nog moeilijker, want er waren laar eventjes 12 amendementen ingediend. Het debat zelf was een bewijs van deze onoverzichtelijkheid, waarom de voorzitter besloot, Dinsdag het wetsontwerp nog maar eens irf tweede lezing te behandelen. Vóór die dag kan dan worden be keken, of alles nog wel klopt! De voortzetting van het debat, dat Don derdagavond nog was begonnen, bracht allereerst mevr. Fortanier—De Wit (V. V.D.) op de praatstoel. Zy was niet tegen het wetsvoorstel, doch in het diepst haar hart had zij wel iets tegen het bij zonder Hoger Onderwijs. Om. de afzon dering der studenten te doorbreken be pleitte zij een nauwer contact tussen de Bijzondere en de Openbare Universitei ten. Vervolgens magister Stokman (K.V. P.); die een betoog hield, dat in strekking parallel liep met dat van de heer Terp stra (.AH.) op Donderdagavond. De heer Tilanus (C.H.) stelde zich daarna op het reële standpunt, dat de Bijz. Universi teiten hun bestaansrecht en levensvat baarheid hebben bewezen, en blijkbaar een behoefte voorzien, hoewel hij principieel deze onderwijs- en weten- schaps-inrichtinigen overbodig achtte. Doortrekking van de gedachte der fi nanciële gelijkstelling vond hij niet no dig (het ontwerp doet dit ook niet), want de universiteiten rijn geen scholen de studenten zijn geen schoolkinde- De laatst en hebben een leeftijd digden bezochte conferentie gehouden. op zij zelfstandig hun levenshouding Financieel Overzicht f VAN DE WEEK De vrees voor devaluatie voorlopig geluwd In de afgelopen week kwam abrupt een einde aan de langdurige koersstijging ter beurze. De dalende goederenmarkten in Amerika en de daarmede verband houdende inzinking der koersen in Wall- street beïnvloedden n.l. ons financieel centrum, terwijl de vrees voor devaluatie op het ogenblik is geluwd. De daling Amerika begtm met granen, werd daarop vrijwel algemeen en zal waarschijnlijk worden voortgezet. De president Intern. Statistisch Bureau voorspelde, dat binnen 9 maanden de prijzen 20 tot pet gedaald zullen zyn. Vrees voor h haling van 1929 behoeft echter niet te bestaan, want toen was er overproductie en nu onderconsumptie. Bij herstel in Europa en uitvoering var het plan-Marshall zal van een run-away- market geen sprake zijn. De daling ir Amerika kan een weldadige invloed heb ben op de gehele wereld en ook vooi Amerika meer winst dan verlies geven, omdat de door Truman gevreesde inflatie en loonacties der arbeiders worden komen, doch aan de andere kant kan zy de koopkracht der verbruikers aantasten; men denke aan de Amerik. landbouwers. Voor Europa betekent de daling goed kopere impyt en vermindering der span ning tussen lonen en prijzen, terwyl zij ook van invloed is op de staatsfinanciën. Wallstreet liep belangrijk terug, ter wijl zij tevoren slechts weinig op prijsstijging der goederen had gerea geerd. Dit is te verklaren uit de sterk gestegen bedrijfskosten. Het is maal gemakkelijker de lonen bij prijs stijging te verhogen dan die bij een daling te verlagen. Het is mogelijk dat de daling het Amerik. Congres zal prikkelen om haast te maken met het plan-Marshall ter on dersteuning van de Amerik. conjunctuur, doch aan de andere kant bevordert zy de neiging om aan de steunbedragen te knabbelen. Wanneer treedt het plan ii Werking? Minister Lieftinck heeft reeds Verklaard, dat een sterke inkrimping der importen noodzakelijk zal zijn als de steunverlening pas na 1 April van kracht wordt, zodat het herstel van ons pro ductie-apparaat belangrijk zou worden vertraagd. De devaluatievrees in Engeland is voor het ogenblik geluwd, doch de mede delingen van sir Stafford Cripps over de Britse betalingsbalans zijn weinig moed gevend. De positie van het pond blijft dus niet zonder zorg en dientengevolge ook die van de gulden, doch het staat wel vast, dat tot devaluatie slechts in geval van onvermijdelijkheid zal worden besloten, en thans is dit nog niet zo ver. Op de vrije Parijse goud- en valuta markt worden slechts enkele harde va luta verhandeld, n.l. Amerik. dollars en Port. escudo's. De dollar doet slechts 45 DRIE WEKEN STUDIE IN HONGARIJE zy c in de Hongaarse cultuur en taal van 1 tot U Augustus' te Debreczen (Hongarije), welke «ursus een byzonder cachet krijgt door de herdenking van het eeuwfeest van de vrij heidsstrijd, kunnen zich om inlichtingen wenden tot de heer A. L. I. Slvirsky, Symon Pelgromstraat 3 te Den Bosch. Er worden geen collegelden gevraagd en op reis-, ver blijf- en visumkosten wordt reductie ver pet agio boven de officiële koers, i zouden munten ruim 100 pet boven de vrije dollar; Franse deviezenbezitters willen blijkbaar hun papier inwisselen tegen goud. Wellicht staat dit in verband met de plannen om het Amerik. dollar papier te vervangen door nieuw, ten einde in andere landen gehamsterde bankbiljetten te voorschijn te brengen. Het verdient overigens de aandacht, dat ook in Amerika de zwarte goudprijs 40 dollar per ounce fine is, tegen een offi ciële notering van 35 dollar, zodat het onttroonde goud nog steeds blijkt te re- SCHAKËN Philidor 2 wint met 73 van l.s.g. ra Philidor II won gisteravond met grote cijfers (7—3) van L.S.G. III en is nu bijna kampioen van de 2e kl. A van de L.S.B. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Geyer (Ph.)W. A. Engelbrechts (res.) hihi; J. BuurmanR. van Dapi 10; Jac. GaljaardE. de Witte (res.) 10; W. v. d. BurghA. de Groot 01; J. v. LeeuwenJ. B. Wilterdink 10; P. BarkemaP. v. d. Bosch hihi; A. J. H. d. MeulenH. Baart de la Faille (res.) 10; J. Volders (res.)J. B. de Geus 01; J. A. P. MoonenJ. A. Dieben 10; J. H. Aaldersber-g—T. H. Tio 1—0. -plaats dienen te bepalen. Uit een en an der bleek, dat de C.H.-fractie in dit ge val aanmerkelijk dichter bij de oud- OhiRstelijk-éiistoricus mr Van Walsum (Arb.) 'staat dan gewoonlijk het geval pleegt te zyn. Minister Gielen bleek niets op het Bij zonder Hoger Onderwijs tegen te hebben, integendeel, meende, dat de bijzondere universiteiten een voorsprong hebben in de strijd tegen versplintering der weten schap en te Ver doorgevoerde speciali satie, omdat juist een bepaalde levens beschouwing de exacte wetenschap om sluit en in een bepaald verband zet. Hij verklaarde, alles te doen om de samen werking tussen Openbare en Bijzondere Universiteiten (natuurlijk op vrijwillige basis en met behoud van vrijheid) te be vorderen envertelde, dat de commissie, die bezig is met de grote herziening van Hoger Onderwijswet vermoedelijk in April met de voorbereidende werkzaam heden klaar zal zijn. Negen van dè twaalf amendementen waren afkomstig van magister Stokman (KVP) en hoofdzakelijk van technische aard (vergoeding voor gebouwen enz. Zy werden alle door de minister overgeno men. Twee amendementen van de heer van Walsum (Arb.) hadden een meer principieeel'karakter. De vergoeding voor faculteiten, waarvan by Openbare Uni- iteiten geen zusterfaculteit bestaat, wordt berekend op een bepaald percen tage van de werkelijke kosten. Hoe ho ger de kosten, hoe meer vergoeding dus. De heer van Walsum wilde, opdat er ;n zekere rem zou kunnen yvorden gelegd (het gaat tenslotte om de beste ding van overheidsgelden) het toet- singsrecht m.b.t. de wenselijkheid der kosten aan de minister toegekend Deze gedachte is op zichzelf begrijpelijk, de heren Stokman (KVP) en Terp stra (AR) wilden dit toch niet zonder omdat het licht leidt tot departe mentale bemoeienis met interne zaken. Ook minister Gielen zelf voelde zekere, in de wet opgenomen, beperken de richtlijn voor de uitoefening var toetsingsrecht. Het slot van het lied veel geharrewar, dat de minister zelf t een wyziging kwam, geïnspireerd door magister Stokman, waarbij werd be paald, dat het toetsingsrecht wordt geoefend, de Afd. Hoger Onderwijs de Onderwijsraad gehoord, doch alléén wanneer de uitgaven geacht kunnen den in strijd te zijn met het karakter de desbetreffende faculteit. De heer Walsum ging, zij het niet van harte, met deze oplossing accoord, nadat hij gewei gerd had, zijn amendementen in deze te wijzigen. Liever liet hij het initiatief aan de minister en wilde hij niet zelf deze. hem niet ver genoeg gaande wijzi ging, op zijn naam hebben PUZZLE VAN DE WEEK Horizontaal: 1 delfstof, 6 kleine afde ling soldaten, 8 arctische vogel, 10 reken kundige opgave, 11 bejaarde dame, 15 oude wijnmaat, 14 drinkgerei, 16 zoog dier. 18 langzaam, 19 zangnoot, 20 veer kracht, 22 boomloot, 23 opstootje. 24 op gekropte haat, 25 naad, 26 vreemde munt, 27 plaat, 29 achting, 30 zangnoot, 31 pot- tenbakkersaarde, 33 Chinese afstands maat, 34 uitgestorven struisvogel. 36 zwarte, kleverige substantie, 37 getemd, 39 voedsel, 41 slaapje, 42 lange, dunne lat, 44 inlander. A j— 2 3 4 5 h 6 T IO 4 15 lb id 19 JO 2i 22 zT 2A Uto id ÓO 31 32 33 36 37 38 I I •59 Al A'2 •ii AA y Verticaal: 1 deel van de boom, 2 loof boom, 3 godsdienst (afk.), 4 verlaagde toon, 5 Boeddhistische priester In Tibet, 6 afdakje, 7 platvis, 9 een bijna geheel doorschijnende variëteit van veldspaat. 11 insect, 12 oppervlaktemaat, 13 vloer bedekking, 15 bedevaartganger, 17 broei- huis, 19 werkelijk, 21 zoogdier, 23 gard, 27 ivoor, 28 baardje, 31 doorschijnend weefsel, 32 gedeelte. 35 toegankelijk, koraaleilandje. 40 staatsbedrijf (afk.), 41 insect, 43 uitroep. Oplossing van de puzzle van vorige week Horizontaal: 1 barnsteen, 10 laag, 12 toga, 13 E.K., 15 gaaf, 17 set, 18 rijs, drab, 22 li, 23 koe, 25 frak, 28 ked, olie, 32 oom, 34 rob, 36 kei, 37 noen, 42 luit. 44 Ier. 46 R.M., 48 neef, 50 bah, 51 aal, 53 reet, 55 te, 56 Ares, 58 krat, ~7 gestommel. Verticaal: 2 al, 3 rag. 4 naad, 5 tt.. 6 Eos, 7 egel. 8 natie. 9 vertoon, 11 garf. 14 kijk, 16 faro, 19 sok, 21 balk, 24 eer, 26 kiem, 27 zool. 29 dor, 31 eischen, 33 i, 35 bui, 38 nier, 40 web, 41 traag, 43 teek, 45 rat, 47 mare, 49 ferm. 52 les. 54 tam, 57 St., 59 te. De prijswinnaars zijn: le pr. mej. Ver biest, Elisabeth-ziekenhuis, kamer 302: 2e pr. Corry de Die, Verdamstr. 44 Leiden; 3e pr. K. Hooymeyer, Emmastr. 19, Lisee. Oplossingen moeten uiterlijk Donder- I dagmorgen per briefkaart in ons bezit zijn. In linkerbovenhoek adreszijde vermelden: Puzzle-oplos6ing. haar tweede jaarvergadering. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter, de heer K. J. van Boggelen, op de noodzakelijk heid van Bijbelstudie. Wij'moeten ons zelf ook bewust worden van onze poli tieke roeping, aldus spr. De seci in zyn jaarverslag optimistisch gestemd. Veel werd het afgelopen jaar door de le den zelf gedaan. De penningmeesteresse verantwoordde het gevoerde beleid. De heer J. Mooy gaf een buitenlands over zicht. Bij de bestuursverkiezing werd in de vac. mej. S- A. Veerman, mej. C. W. v. d. Pol gekozen en in de vac. de heer K. J. van Boggelen de heer M. de Bie Daar deze reeds deel uitmaakte van het bestuur, kwam in zijn plaats de heer J C. Lekkerkerker- Mej; Veerman sprak nog over: „De inrichting van staat en partij." Zij wees o. m. op de positie van A. R. in ons volksleven. -De laatstgehouden collecte voor C.V.K., de vereniging tot uitzending van kinderen naar Chr. vacantiekolonies heeft f377,38 opgebracht, Uitreiking van bonkaarten 804 enz. Maandag zijn aan de beurt de letters W, X, Y en Z. Het kantoor is geopend 8.30—12 en 2—4 uur. BENTHUIZEN Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente een beroep uitgebracht op ds B. Eysenga te Noordeloos. Ds. Eysenga werd in 1916 geboren. In 1942 werd hij candidaat in Gelderland. Nog hetzelfde jaar aanvaardde hij het hulpprediker schap te Wierden (1 Oct.). Op 27 Dec. 1942 deed hij zijn intrede te Babyloniën- broek, in welke plaats hij tot 1946 stond; 13 Jan. van dat jaar werd hij predikant te Noordeloos (classis Gouda). HAZERSWOUDE Zoals wy gisteren reeds meldden, heeft de Ned. Herv. Gemeente een beroep uitgebracht op ds. C. v. d. Leeden te Hien Doodewaard. Ds. v'. d. Leeden werd in 1911 geboren. In 1938 werd hy candidaat te Utrecht. Op 23 April 1939 deed hij als predikant zijn intrede in Cothen, welke plaats hij in 1944 verwisselde voor Hien (classis Tiel) HAZERSWOUDE-RIJNDIJK. De verkoop van Damcertificaten heeft opgebracht het bedrag f270.—. KATWIJK AAN ZEE Ter gelegenheid van de wereldge bedsdag was gisteravond een samenkomst de Oranjezaal beleed. De leiding be rustte bij de dames, mevr. Pijlman Den Dulk-Hiemstra. De zeer vele aanwezigen hebben jpet grote toewijding de liturgie behandeld, die ter gelegen heid van deze dag was uitgegeven. De 10-jarige J. v. d. B. uit de Ttaijm- Straat brak bij het spelen op het pleir van de opleidingsschool een been. De jon. gen werd op medisch advies naar hel acad, ziekenhui^ vervoerd. LEEVIUIDEN. Maandag zal een begin worden ge maakt met de rattenbestrijding. Het gif reeds verwerkt in kleine stukjes brood behoeft alleen maar uitgelegd te den op plaatsen, waar ratten voorkomen. LISSE In verband met het feit, dat de heer Alb. Helmus, dirigent van het Chr Geref. Kerkkoor „Osenna in excelsis". in mili taire dienst zal gaan, is tot plaatsvervan gend dirigent benoemd de heer D. Zwart Jz., zoon van de bekende organist wijlen de heer Jan Zwart. De afd. Lisse van de SGP houdt Donderdag 19 Febr. een openbare ver gadering. waarin als spreker hoopt op te treden ds. Dorsman van Schelluinen met het onderwerp: „Wachter, wat is er van de nacht." Op uitnodiging van een interkerke lijk comité werd ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant, bereid gevonden, op 23 Febr. te komen spreken over zijn ar beid onder de jongens op Java en Ma- De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Duymaer Sport ert Wëdstrijden Jaarlijkse uitvoering „Brunhilde" De ca. 350 leden tellende gymnastiek- ver. „Brunhilde" gaf gisteravond een uit voering in de Stadsgehoorzaal, 't Was de presidente, mevr. Dieben, die de aanwe zigen en in het byzonder burgemeester en mevr. v. Kinschot en afgevaardigden van zusterverenigingen enz. welkom heette. Zij sprak de hoop uit, dat de burgemees ter trots zou kunnen zijn op zijn be schermheerschap van de vereniging. Na een propagandistisch woord huldigde spr. de leidster mej. T. Steffelaar en de heer Han Zirkzee, pianist en ook zelf ontving zij geschenken. Het programma dat geboden werd, ge tuigde van fantasie en durf vai ster. Van de 11 nummers waren er 4 ge wijd aan vrije oefeningen, die de belang stelling overwaard waren. We me de dames-bondsoefening K.N.G.V. 1948, die prachtig in elkaar zit ook goed werd uitgevoerd. De andere oefeningen mochten er ook zijn, hierbij misten we toch wel enigszins de fijne afwerking. Wordt de aandacht niet wat al te veel op het rhythme gevestigd? Al met al hebben wij echtei; bewonde ring voor mej. Steffelaar, die zeker ook de nog bestaande tekortkomingen zal we ten weg te werken en waarschijnlijk nog nieuwe ideeën op stapel heeft staan. Leuk was het optreden adspiranten-garde en te betreuren 50 leden aan de kant de verrichtingen haar mede-clubgenoten moesten vol gen, omdat zij niet aan kleding kunnen komen. Van regeringswege moet hier toch iets aan te doen zijn. Ook „Brunhilde" werkt mede aan het vormen een veerkrachtig volk $n dat heeft ons vaderland broodnodig. WERELDKAMPIOEN KUNSTRIJDEN HEREN. Volgens de definitieve uitslag te Davos is Richard Button (Canada) wereldkam pioen kunstrijden voor heren geworden door 220.3 pnt. Daar er de volgende week tenbestrijding op grote schaal zal plaats hebben, roepen B. en W- de hulp var allen in, om kennis te geven aan het ge meentehuis van aanwezige rattenholen of -haarden, opdat de verdelging zo effec tief mogelijk zal zijn. NOORDWLIK In de jaren 1946 en 1947 is het bloe- menfeest, dat voor de oorlog zo goed slaagde, niet gehouden. Na verschillende besprekingen is besloten im 1948 deze schone traditie weer in ere te herstellen. Bereids is een werkcomité gevormd be staande uit de heren: H. W. v. d. Wilk. voorz., J. C. v. d. Meer, 2e voorz... P. v. d. Steak, secr-peim. en C. v. Vliet, B. Braun, W. Bosman, M. v. Wijk, A. v. d. Meer. L. de Roos, H. Schipper leden, wa; toegevoegd de heer E. Wijnands als desk- adviseur. Het feest zal in April worden gehou- den.Er zullen mozaïeken gemaakt worden voor straat- en gevelversiering bloemencorso. De medewerking inwoners is echter vereist. Een voorlo pige begroting is opgemaakt, waauit blijkt, dat de kosten ongeveer f 6000 zul len bedragen. Dit moet door de inwoners bijeengebracht worden. De Gemeenteraad gaf het goede voorbeeld door f 1000 sub sidie ter beschikking te stellen. Een grote reclamecampagne zal worden gevoerd, het feest bekendheid te geven door het hele land. Een ere-comité zal nog wor den gevormd, waarin o. m. ook de bur gemeester zitting zal hebben. Verder zal medewerking worden verzocht van buurtverenigingen, schoolhoofden enz., teneinde het bloemenfeest een onverge telijk gebeuren te doen worden. Voor de „Jonge Kerk" te Noord- wijk-Binnen spreekt Maandagavond a.s. ds Burgy var. Rijnsburg over: „De zin De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr De Graaf. De Zondagsdienst wordt waargeno- door dr. K. A_ van Praag. NOORDWIJKERHOUT Uitreiking van gewone bonkaarten: Maandag 16 Febr., half 1012 u., A. t/m H., 13—15 u. I. t/m K„ Dinsdag 17 Febr., half 10—12 u. L. t/m S., 13—15 u. T. t/m Z. Woensdag 18 Febr. in „De Zilk", half 10—12 u. A.—K., 13—15 u. L.—Z. OEGSTGEEST De heer A. J. v. d. Voort vierde zijn 25-jarige dienstbetrekking als conducteur bij de N.Z.H. De directie bood een ge schenk onder couvert en bloemen aan, het jubileum-comité eveneens een enveloppejei met inhoud plus een oorkonde. Verschil lende R. K. verenigingen bleven niet ach- RIJNSBURG Donderdag as. herdenkt de heer Th. G. Vink, ploegbaas bij de N.Z.H., dat oor 25 jaar in dienst trad. DAMRVBRIEK Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan W. HOEKSTRA, Wildhoeflaan 7. Den Haag. Oplossingen inzenden uiterlijk 8 dagen na plaatsing der vraagstukken. Correspondentie L. de B. het opvolgen van de wedstrijd- voorschriften kan nooit onsportief zijn. Een afspraak tussen de deelnemers niet geldig, indien de wedstrijdleider hiermede niet van te voren accoord en Mevr. den B. Zal U per brief antwoorden. N. N. Indien Uw wekelijkse tegenstan der niet tegen zyn verlies kan, moet U niet ophouden tegen hem te spelen vraag Uzelf af of Uw houding n inen van een partij, wel de juiste is. i. K. e.a. Zal Uw opmerkingen doen onderzoeken. Nagekomen oplossingen van no 3 37 ontvangen van C. Klinkenberg, J. Amerongen, Jos. van Gelder en A. den Dunnen. A. A. Bijoplosbaar door 4540, 25-^-20. 2822 etc. Uit onze lezerskring. Vraagstuk no 39- Auteur: F. N. van der Ende, 's-Graven- Zwart: 18. 25. 28 dam op 21. Wit: 27, 29. 35. 42, 48. dam op 18. Voor dit vraagstuk verzoek ik de spe ciale aandacht, pe oplossing wordt ver kregen op een wyze die voor vele lezers ongewone moeilijkheden zal opleveren. Onder inzenders van deze twee vraag stukken worden 2 ex. van het derde nummer van De Damwereld verloot. De Kon. Ned. vereniging .Pro Rege", afd. Rijnsburg, hield gisteravond bijeenkomst in zaal Brouwerstraat. De voorzitter, de heer D. v. Biezen, liet gen Ps. 25: 6 en 7 en ging voor in gebed. Hierna zette hij de doelstelling van „Pro Rege" uiteen, die berust op de overtui ging, dat de Christen niet kan zwijgen over Zijn Koning. Het Woord is richtsnoer voor geloof en leven, ook voor de militair. Het is bijna vanzelf sprekend. dat „Pro Rege" de liefde tot het Koninklijk Huis tracht te bevorde ren. de band tussen volk en krijgsmacht wil verstevigen .en de belangen der litairen in elk opzicht wil behartigen. Majoor Groeneloo vertelde over belevenissen in Indië. Spr. voerde zijn gehoor naar kampongs, ver van de be schaafde wereld, waar zij op wacht staan in de stromende regen en in de modder. Spr. vertelde van de ontzettende gru welen, door de extremisten gepleegd. Er is een schreeuwend tekort aan veldpre dikers, want dat is toch het grootste wapen: Het Woord, dat zij prediken. Het werk, dat zy moeten doen, is ongetwij feld zwaar, maar mooi. Het is opmer kelijk, aldus sprdat als er een kerk dienst in een dorp wordt gehouden, de kerk meest met militairen bezet is. Ook wekte spr. op. geen onbenullige brieven te schrijven. Er werden nog twee films gedraaid, een over het culturele leven in Indië, en een Rode-Kruisfilm. RIJNSATEBWOUDE. Voor het. Nut trad «als spreker op de bekende natuur- en vogelkenner J. Strijbos uit Haarlem. De heer Strijbos uiteenzetting over de walvis vaart en verduidelijkte deze lezing met de bekende film. De geheel gevulde zaal volgde beide met grote belangstelling. De heer C. Maris heeft wegens ve trek ontslag genomen als raadslid. Zijn opvolger op de lijst is de heer P. Rooden- Maandag zal ook in deze gemeente aangevangen worden met de rattenbe strijding. De raad vergadert Donderdag a.s half 8. De agenda vermeldt: Wijzi ging gemeenschappelijke regeling techn. dienst; wyziging verordening vermake- lijkhedenbelasting; voorstel tot het gaan van een regeling met Ter Aar trent de toelating van leerlingen uit die gemeente op de o.l. school te Rijnsater- woude; vaststelling begroting dienst 1948; wijziging begrotingen 1947 en lr SASSENHEIM. Onder leiding van de heer J. P. Vis hield de afdeling van de Chr. Landarbei- dersbond een jaarvergadering. Na opening iep de voorz. een bijzonder welkom an de hoofdbestuursleden, de heer Sikma, en de Chr. Mondorgelclub „Excel- die medewerking zou verlenen. Verder memoreerde hij het overlijden de heer E. de Boer en gedacht hij het droevig verlies in het gezin van het medelid H. Landman. Uit het jaarverslag de secretaris bleek, dat de afdeling 104 leden telt. Als commissieleden wer den gekozen M. Tangeman en P. Have- -, als bestuurslid Ir. J- de Jong. De bijzondere actie van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", had f227,50 opgebracht en de collectedag f202. In de pauze werdén verversingen aangeboden collecte gehouden voor het t-b.c.- fonds. Daarna hield de heer Sikma een kernachtige principiële rede, en reikte hij de C N.V.-insignes uit aan de leden A. Moerkerken, A. Verhoog en A. H. de Ridder voor lidmaatschap gedurende 25 Zondagsdienst: dr H. Kwint. Door de politie werd een landbouwer aangehouden, die een paar kazen ver voerde. Hy zeide, ze gevonden te hebben. Het vreemde is, dat niemand aangifte deed, ze te hebben verloren. Misschien niet zo erg vreemd! WOUBRUGGE De Chr. meisjesver. „Van knop tot bloem" hield in „Immanuël" haar jaar feest. De leiding berustte bij de heer P. J. Rijpstra, die een korte inleiding hield n. a. v. Ps. 75:2. Spr. wenste leidster en leden veel goeds toe. De meisjes ver zorgden hierna een bont programma. Er werden voordrachten gedaan, stukjes op gevoerd. gezongen, kortom, het was een mooie avond vol afwisseling. Ds. Hugen- hoitz sloot de feestbijeenkomst. Noordwijk gaat weer bloemenfeest vieren De gemeenteraad van Noordwijk kwam gisteravond byeen. Door de exploitanten van diverse bad- en strandbedrijven is 10 pet van de bruto-opbrengst van deze bedrijven in de gemeentekas gestort tot een totaal bedrag van f 10067.18, welk be drag door B. en W. en ook door de Raad in dank aanvaard werd. B. en W. vroegen een crediet van f 6400 voor verbetering en herstel van het trot toir aan de Kon. Astrid-boulevard. In ver band met het te verwachten grote be zoek aan de badplaats moet dit trottoir weer op een breedte van 2*0 m worden gebracht. In verband met het feit. dat dit jaar weer een groots opgezet bloemenfeest gehouden zal worden, verzoekt het comité het college van B en W. een bijdrage in de kosten te willen verlenen. B. en W. stelden voor, voor dit doel f 1000 te vo teren, waarmede de Raad accoord ging. De NZH heeft een plan tot het stichten van een autogaragecomplex te Noordwijk. Deze mij. zoekt reeds lang naar een ge schikte gelegenheid voor onderbrengen en repareren van de in de streek rijdende autobussen. Noordwijk is voor dit doel zeer gunstig gelegen, en daarom verzoekt de mij. zulk een complex te mogen stich ten op een stuk grond, liggend aan de Schiestraat en de Lageweg. In principe besloot de Raad onder bepaalde voor waarden hiervoor toestemming te verle- VALKENBURG Uitreiking van distributiebescheiden vindt Maandag plaats aan de letters L un. Z. Het kantoor is geopend van 930 12 en 1—3 uur. VOORSCHOTEN De Zondagsdienst der huisartsen wordt dit weekeinde waargenomen door dr M. v. d. Stoel. Veurseweg 20, tel. 356. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN RIJNSBURG, 13 Febr. Groentenveiling. Waspeen f 12—24.50. boerenkool f 4.50—6; gele f3.40—7.70, groene f20—41. rode f1130—13.70, uien 122.50—23.50. spruiten f25—36, witlof f 15—17. geschoonde f77— 82, alles per 100 kg. Peterselie f6.10—7—, per 100 bos; selderie f 4.104.90, knolsel- derie I 119. II 1214. Hl f6—7. per 100 stuks. RIJNSBURG, 13 Febr. Bloemenveiling. Flora Tulpen: Golden Harvest 10.70 Gen. de Wett f030—060: Rost Copland f 0.60—0.80; Albino f130; Pr. v. Oostenrijk f2 .050—080; Zenober f 0.40 0.70; Marello f0 40—O.?0; v. d. Hoff f0.50 —0.80; v. d. Eerden f 0.50—0.70; With Sail f 0.60—0.90; Cordon Huil f 1—1.40; Narcissen f 0.40—0-70; Costers f 0.300.50, alles per bos. Hyacinten f0.100.25; Ane monen f 0.08—0.15; alles per stuk; Fresia f0.501.Blauwe druifjes f0.25, alles Er was veel handel, ondanks dat toch vlug. RIJNSBURG, 13 Febr. Bloemenveiling. Tulpen per bos. Krelage 0-40; Superbe f 0.40, Peach Blossom 0.40, Ibis 0.40, Max Schlegel 0.45, Juliana 0.45, Zenober 0.50, d. Eerden 0.55, Gen- de Wett 0.55. White Dream 0.55, Weber 0.60, Edith Eddy 0.60, Oostenrijker 0.60. Korniforus 0.65. Wm Copland 0 65, Piccadilly 0.75, Narcissen per bos: Alfred 0-40, The First 0.52, Helios 0.27. Haycinten 0.50 per bos. Crocussen 0.80 per 100. KATWIJK A. D. RIJN. 13 Febr. Groen tenveiling. Waspeen I f 13.7528.50-, II f 8.75—12.75, breekpeen f 9.40—9.50. gele kool f 1305 60, groene kool f 1534, rode kool f 12.4014.20, boerenkool f 4 12.40, spruiten f 1747, prei I f 34, f 12. kroten I f3.50—4.75, II f2.75, witlof 1 f2021, alles per 100 kg: pe terselie f7.10. per 100 bos; knolselderie I f 8—17, II f 1—8 per 100 stuks. LEIDEN. 13 Febr. - Groentenveiling. Rode kool 915, savoye kool 79, groene kool 533. boerenkool 817, rapen 1.70— 2.50, prei 2346. kroten 2.904.50, ge kookte kroten 1116. uien 2223. peen 322, spruiten 652, andijvie 112138, sla 155—175. schorseneren 30—36. witlof 15—21, winter-postelein 1237, spinazie 44—69, knolselderei 2—12, pieterselie 7— 10.10, selderie 0.70—4.10. WAT WENST UIT DE AETHER? Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO. 7. Nieuws. 7.15 Regeringsuitzending. 7.30 Kareol Septet. 7.50 Banden die binden. 8.— Nieuws. 8 06 De ge wone man. 8.12 Wie weet hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken. 9. 9.40 Wachtend op de wegen- haard' wacht. 10.— Don Juan. 10.05 Week-« nade. 10.30 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11-25 Stabat Mater. 12.— Slul- HILVERSUM H (415). VARA. 7.— LéUa Gausseau. plano. VPRO. 7.30 Voor de jeugd. .40 Jeugdnleuws 7.45 Cursus ..Rembrandt, de Christen-humanist". VARA. 8.- 8.05 Varia. 8 08 Dingen van de dag. 8.15 En Oké! 9.15 Soc. commentaar door Voskuil. 9.30 Weekend-orkest. 10.— De aarde dreunde10.30 Jan Corduwener. Nieuws. 11.15 Hobby-hoek. 11.30 Morton Gould. 12.— Sluiting. 5.00 „Gesprekken met luisteraars". 530 Een gedicht- VARA. 5.30 .De avonturen van Ome Keesje. 5.50 Sport. 6.00 Nieuws. 6.15 Doll van der Linden. 7.00 nsa. Radlolympus. 730 Stra- diva-sextet AVRO. 8.00 uur Nieuws. 8 05 Reportagedienst met actualiteiten. 8.15 „No- Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301). NCRV. 80 Nieuws. 8.15 Concert. 8.30 Morgenwyding. KRO. 9.30 Nieuws. 9.45 Adagio. 9 55 Inleiding Hoogmis. Hoogmis. 1130 KRO-Trio. 12.15 Apolo gie. 1230 Lunchconcert. 1235 Zonnewijzer .00 Nieuws. 1.15 Lunchconcert. 135 „Plu vier knapt het op". 2.06 „Onder de schaauw 2.30 Concert uit het Concertgebouw te Ar sterdam. 3.30 „De Parochie als centrum v; Apostollcitelt". 3.40 Muzikale Tombola. 4. „In "t Boeckhuys". 4.25 Vespers. IKOR. 5.00 Jeugdraad. NCRV. 8.30 Regeringsuitzending. m. De Psalmen van Sweellnck (XX 7.15 „Kent gU Uw BUbel?". 730 Nieuws. KRO. 7.45 n.m. Melachrino. 7.50 a. i reportage. 8.05 De gewone man. 8.12 „De Zilvervloot". 830 „Ben Hur 9.45 Licht gelspel. 10.07 Ronde-tafelgesprek. 10.15 Avond gebed. 10.30 Nieuws. 1035 Cabaret. 1130 Sym phonic. 12.00 Sluiting. 00 uur (IKOR). Oecumenische Jeugdraad In Grote Kerk te Den Haag. Voorganger» ds R. C. Har der en Pastoor G. A. van Kleef. HILVERSUM II (415). IKOR Wereld gebedsdag der Ned. Chr. Studentenver eniging ln de Domkerk te Utrecht. Litur gie: ds C. M- v. Endt. Ned. Herv. pred. te Utrecht. Prediking: prof. dr W. J. Kooi man te Amsterdam. HILVERSUM H (415). VARA. 8 00 Nleuwi 15 Socialistisch strijdlied. 8.18 Zingende to ens. 8.30 Voor het platteland. 8-40 „Barca ale"'. 9.12 Sport. 9.15 Men vraagt94 leestelljk leven. VPRO. 10.00 Zondagshalf- ur IKOR. 10.30 Kerkdienst. VPRO. 11.45 .Tot het hart van het volk". AVRO 12.00 Uitzending onder auspiciën van de Federatie "ederl. Harmonie- en Fanfaregezelschap- 2.30 De Zondagclub. 12.40 Koninklijk Hengelos Mannenkoor. 1.00 nm. Nii 15 AVRO. Musette orkest. 1.50 De spoor wegen. 2.00 Romance in A. gr. t. Op. 94 No. (gr. pl.). 2.05 Boekenhalfuur. 2 30 Gram. 2.45 „Radio Muziek Journaal". 3.15 Fllmpraat- je. 330 Het Omroeporkest 430 Sport VPRO. AVRO. Allerlei. 9.06 „Om de 930 Opvoering van de derde acte ipera „Don Carlos". 9.50 „De Roos van Dekama'". 10.30 Het Kamerorkest. 11.00 Nieuws. 11.15 Kamerorkest 1135 Gus Deloof. 12.00 Sluiting. Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (801). NCRV. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 730 Orgelspel. 7 45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws 8-15 Te Deum Laudamus. 9 00 Myra Hesse. 9 15 Och tendbezoek. 9.30 Vragen aan voorbijgangers. 10.00 Symphonle No. 1 In C. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Duet ln Bes. 11.15 Van oude ep nieuwe schryvers. 11.35 Zangrecital. 12.00 Het London Palladium Orchestra. 12.15 Gla- conda Ensemble. 1230 Weeroverzicht 12.45 Pagea tntlmes. 1235 Het Bach-Koraal. 1.00 wa. 1.15 Cyclus „Drie Franse viool programma's. 1.40 Twee delen uit „Impres- d'Italie" 2 00 Radio-uitzending voor de scholen. 2.35 Orgel. 2.45 Kamerorkest. 3.30 Originele werken voor plano 8 quatre mains. 4.00 BybeUezlng. 4.45 Radio Koperkwartet 5.00 Het kleuterklokje klingelt. 5.15 Gemengd Omroepkoor. 5-45 Regeringsuitzending 6 00 De vijf Zapakara"*'. 6.15 Sport 6.30 Rege ringsuitzending. 7.00 n.m. Nieuwsberichten overzicht met o.a. Amerikaans Nieuws. 7.15 Onder de NCRV leeslamp. 730 Het actueel geluld. 7.45 Regeringsuitzending. 8 00 Nieuws. 8 06 Programma proloog. 8.15 Sans SoucL 8 40 Koninklijk Mannenkoor .Die Haghe Sangherz". 9.10 A. Stapelkamp scht. 9.30 De Kwintetten van Mozart, urzus kerkelijk orgelspel (XX). 1030 (berichten. 10.43 Avondoverdenking. 11.00 „MandollnaU 1130 Slotaccoord. 1137 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415). AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 45 Symphonle concertante. 9.15 Morgenwij ding 9.30 Waterstanden. 9 35 „Arbeldsvlta- nlnen". 1030 Korte gesprekken van vrouw ot vrouw. 10.35 Instrumentale solisten. 11.00 ,Op den Ultkyk 11.13 Catherine van Osen- bruggen. 11.35 Gram. 12.30 Weer. 12.33 „In "t spionnetje'". 12.38 Bernö Barry and hla violins. 1.00 n-m. Nieuws. 1 15 Pro gramma van Negro spirituals. 130 Operettes. 2.20 Wat gaat er om ln de wereld? 2.35 Wer- Sellm Palmgren. ter ere van zyn 70ste verjaardag. 3.00 Bonbonnière. 3 50 De idere wereld. 4.05 Gramofoonmuziek. 4 30 Hoogtepunten uit de opera. 5 15 „The Sky- ^^■■■8.45 Hoort, zegt het voort: 6 no Nieuws. 6.15 Prof. dr Th. J. Stomps spreekt verHugo de Vries. 6.30 The Avroleans. 7 00 zn. Het klokje van zeven uur en dus. 05 Eric Coatee Medley. Sydney Gustard. or- el. 7.10 Byzondere bezettingen. 7.43 Inlei ding tot muziekbegrip. 8.00 Nieuws. 8.08 Ra dios coop 9.30 „De uitvinder en de keizer". radiofilm door Erich Schönlank en rritz Rothgtesser. Vertaling: Rosey E. Pool. Spal- 'ridlng: Kommer Kleyn. 1100 Nieuws. 11.18 lazz: Oud en Nieuw". 1135 Spatnse den*. 12 00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5