Iliruttfr CriJisdje Courant Vergaande aanmatigingen van Comm. van Drie op een persconferentie Wist U VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per miUimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken w$tantlMisUrij is dbefclflfti myn bert in te^enipwt" Acht en twintigste jaargang No. 7434 REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. Wenst supervisie op volksstemming in heel onze Archipel Op een persconferentie van de Commissie van Drie te Lake Successe is gebleken, dat de Commissie, ofschoon ,zü nog geen bepaalde adviezen aan de Veiligheids raad heeft verstrekt, zeer ingrijpende wensen koestert. Men mag verwachten, dat deze op andere wijze aan de Veiligheidsraad zullen worden kenbaar gemaakt, wanneer deze het rapport op 17 Febr. behandelt. Zij wenst nl- dat haar medewer king zal worden gehandhaafd tot het ogenblik van de overdracht der souvereini- telt aan de V. S. van Indonesië. Zij wenst voorts da haar bemoeienis de gehele Archipel zal omvatten en dat ook daar volksstemmingen zullen worden gehouden, waarvan zij de supervisie krijgt. Opvallend was, dat een ziekte Van Zeeland ver hinderde bij die persconferentie vertegenwoordigd te zijn. Het rapport telt 113 pagina's, omvat alle documenten, nota's en uitwisselingen van gezichtspunten en werpt geen nieuw licht op het accoord der „Renville". De door een woordvoerder der Commissie op de persconferentie gegeven gezichts punten zjjn in het kort de volgende: D 1. Hoewel de wapenstilstand in volle uitvoering is, moet het voorbarig worden genoemd om te spreken van een werke- Het probleem: oorlog of vrede? C VOORTSCHRIJDENDE commu nistische penetratie, de negatieve houding van Sow] et-Rusland op de wereldconferenties, heeft vanzelfspre kend het probleem van oorlog of vrede doen geboren worden. Ligt het werkelijk in de bedoeling der Russen te gelegener- tijd tot de aanval over te gaan, waardoor de zo gevreesde „derde wereldoorlog" dus een feit zou worden en de mensheid op nieuw in ellende wordt gedompeld? Men kan wijzen op de „blokvorming" der Oos telijke staten, de Balkan-politiek, de acties in Frankrijk en Italië, maar men dient bij dit alles niet over het hoofd te zien, dat oorlog voeren in eerste instantie, kwestie is van machtsverhoudingen. De meningen hieromtrent zijn verdeeld. Aan de ene kant wijst mei op, dat Rusland, voorlopig zeker niet kan denken aan een „aanvalsoorlog" tegen Amerika gericht. Weliswaar beschikt Rusland over geweldige hulpbronnen, natuurlijke rijkdommen, en een ontzag lijk mensenmateriaal, maar op indus trieel en economisch gebied toont het, r vergeleken bij Ame- rika, toch een enor- t Verklaarae me achterstand, die uitzicht wachting uit, dat de Veiligheidsraad de Commissie zal verzoeken, aan te blijven tot het tijdstip, waarop de V.S. van Indo nesië zullen zijn tot stand gekomen. Batavia toont zich zeer ontstemd In een communiqué over de verklarin gen deT Commissie van Drie te Lake Success verklaart de NI. Regering, dat indien de mededelingen juist zijn. de Commissie Haar taak en bevoegdheid wel zeer zonderling %>vat en dat de bewe ringen onjuist en weinig objectief zijn. Als de Commissie zich bevoegdheden aanmatigt, dan ondermijnt zij het ver trouwen. dat de grondslag vormt voor de goede diensten. Ongemotiveerd is, dat binnen twee of drie maanden politieke overeenstemming kan worden verkregen. De Commissie gaat haar bevoegdheid te buiten als zij rqeent, contact te moeten opnemen met gebiedsdelen buiten Java. Madoera en Sumatra. Voorts verwacht zij uitbreiding van haar taak tot supervisie, en voortzetting daarvan tot het tijdstip, waarop de V.S. van Indonesië zullen zijn gevormd. De opmerking, dat slechts een vólksstem ming buiten Java, Madoera en Sumatra kan uitmaken of de regeringen daar marionetten zijn of niet, is onbehoor- 1 ij k. Niet objectief is ook, dat de Com missie reeds nu een qpinie heeft ge vormd over de vraag, in welke gebieden op Java, Madoera en Sumatra een volks stemming moet worden gehouden, daar zij deze nodig acht in betwiste gebieden, doch aanneemt, dat in de republiek 90 procent de republ. regering zal steunen. Zij laat buiten beschouwing dat slechts na herstel van orde en veiligheid duidelijk beeld van de toestand kan den gevormd. Over het algemeen ren de eerste reacties te Batavia verbazing tot verontwaardiging. Beatrix en Irene hebben mazelen Prins Bernhard heeft medegedeeld, dat zijn dochtertjes Beatrix en Irene de mazelen hebben. Ze zijn reeds aan de betere-hand. De Prins sprak de hoop uit, dat ze spoedig het bed zul len kunnen verlaten. gebouwd heeft machines, locomotieven nodig: de eigen staalproductie. alsmede die van kolen en electriciteit blijven ver bene den het vereiste niveau. Een bij uitstek agrarisch land kan men maar niet in korte tijd „umwerthen" in een industrie staat. Bovendien heeft Rusland geweldige verliezen geleden tengevolge van de we reldoorlog, terwijl men aan het „herstel", de wederopbouw, ternauwernood toe is. Deze negatieve omstandigheden zouden derhalve geen geschikte basis vormen voor het voeren van een moderne oorlog, waarbij immers economie en techniek de hoofdrol spelen. In het werk van John Fisher, die als Amerikaans lid van de Unrra-commissie in Rusland verbleef en een grondige studie van het probleem heeft gemaakt, wordt toegegeven, dat Stalin steeds meer aanstuurt op verhoging van de oorlogs productie. maar dat die der consumptie goederen beneden peil blijft. Het Russi sche volk wordt onder de suggestie ge bracht, dat Amerika de oorlog wil en var daar dat het zich de afgewongen opoffe ringen getroost. Men zaait angst voor Amerika en stelt het voor of in de kapitalistische landen onvermijdelijk weer een crisis moet uit breken, waarvan een nieuwe wereldoor log het gevolg moet zijn. Men weet nu reeds te voorspellen, dat tussen 1950 er '60 Amerika ten prooi zal vallen aan ger. depressie, waar dictatuur, imperialisme en oorlog op zullen volgen. De Sow jet angst wordt gevoed door het „plan Mar shall" en de formatie van een Westelijk blok. Bereidt Rusland zich nu ten oorlog voor, omdat het de aanval van Amerika vreest of heeft de Sowjet-penetratie tot einddoel de wereldmacht te veroveren? Eén ding is zeker, dat het gevaar niet meer wordt onderschat, en dat men van Amerikaanse zijde bijtijds de benodigde maatregelen wil treffen, om door machts vorming tegen de Russische bedreiging opgewassen te zijn en misschien juist daardoor een oorlog voorkomen kan worden. Maar een politiek-econo- mische frontvorming heeft slechts zin als er de strategische wijding loopt. De nieuwe koers ving aan met de rede van Marshall Harvard-universiteit; de conferentie te Parijs volgde, waar de 16 Europese lan den tot samenwerking besloten. De plannen van Bevin om tc West-Europese federatie te komen Benelux een belangrijke rol speelt, wijzen er op, hoe reëel het vraagstuk wordt Ingezien. Steeds meer groeit in Amerika het be sef. dat een alliantie der West-Europese staten in politiek-economisch opzicht, gesteund moet worden door de bereid heid der Amerikaanse regering die tegen aanvallen te zullen beschermen. Aan „de andere kant" houdt weer wel ernstig rekening met e tuele Russische aanvalsoorlog en dient derhalve in Europa ieder gevoel van onveiligheid en aarzeling, zowel ten aan zien van de economische als militaire hulpverlening te worden weggenomen. Vandaar, dat de Benelux het recht heeft, inzake het hele Duitse probleem te wor den gekend, als het tot uitvoering van het „plan Bevin" zou komen. De tech niek speelt bij een wereldoorlog een dus danig belangrijke rol. dat een krachtig Industriëel hersteld Rijn- en Ruhrgebied ln geen geval een gevaar meer mag vor men voor Frankrijk. Overal in de wereld wijst de verster king der strategische posities men met het gevaar van Amerika—Rusland lijk succes zo lang de politieke komst nog geen feit is. 2. De Commissie hecht groot belang aan het feit, dat de door de partijen vaarde 18 beginselen hét mogelijk maken voor een van beide partijen om mede werking van de Veiligheidsraad of de Commissie te verzoeken tot op het tijd stip van overdracht der souvereiniteit van Nederland aan de V.S. van Indonesië. Zij meent dat met haar hulp een politieke overeenkomst binnen 2 of 3 maanden mogelijk is. 3. De volksstemming wordt gehouden onder waarneming van de Commissie, doch deze waarneming zou kunnen •uit groeien tot supervisie, wanneer beide partijen dit vragen. Waarneming alleen acht de Commissie niet voldoende, gezien het gaat om meer dan 25 millioen bewoners der betwiste gebieden. 4. Het mandaar van de Commissie is beperkt tot Java, Sumatra en Madoera, doch ook voor de andere autonome gebie den zal zij een Commissie van Goede Diensten moeten zijn. Op de vraag of die andere gebieden een marionetten-rege ring zullen hebben, meent zij dat alleen een volksstemming dit kan uitwijzen en dat aan de andere gebieden, cfls zij dit verlangen, een zelfde volksstemming niet kan worden onthouden. 5. Géén volksstemming gehouden In Leiden kan verder worden vóór de in de overeenkomst vastgestelde periode, zal geldig zijn. „DEMARCATIELIJN ZAL SPOEDIG VERDWIJNEN" 6. De Commissie meent, dat de rege- ring-Hatta de overeenkomst ten volle zal uitvoeren „gelijk zij dit tot nu toe reeds gedaan heeft", bij volksstemming in de republiek zal 90% der bevolking achter de republiek staan, meent de Commissie: 7. In de overeenkomst zijn meer con- ïssies gedaan door de republiek dan door Nederland. Zij legde zich neer bij de Ned. demarcatielijn, welke echter spoedig zal verdwijnen en is bereid de kogels door stembiljetten te vervangen. zegt het rapport verder. De republiek heeft haar lot geheel in handen der V.N. gelegd. In ruil daarvoor won zij grote de mocratische beginselen. Het belangrijke punt in de nieuwe regeling is, niet het totale aantal der deelnemende staten, de vraag wie het leiderschap over Indonesië zal overnemen. Op de vraag of de aanwezigheid van Ned. strijdkrachten de aanvaarding van de wapenstilstand door de republiek zou kunnen motiveren, luidde het ontwoord, dat aangezien de Commissie niet aan sprakelijk is voor de republ. motive ringen, de Commissie meent, dat de repu bliek de voorkeur heeft gegeven aan een politiek op lange termijn. De Commissie van oordeel, dat de meerder heid der Nederlanders achter de overeen komst staat, evenals de Ned. Regering, die volkomen te goeder trouw is. Zowel de Nederlanders als de republiekeinen waken er angstvallig voor, dat de be langen van de minderheden worden be veiligd. Tenslotte sprak de zegsman de VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Willem Freeke, Leiden, Prinsengracht 77a Willem Freeke had een goede reis op de „Klipfontein", waarmede hij in Octo ber 1946 naar Indië vertrok. De foto toont hem met twee van zijn kameraden op de boot., de middelste heeft zich met een reddingsgordel getooid. Wim ziet naar rechts, naar we hopen tenminste, Door het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw werd het woningbouwplan voor de gemeente Leiden goedgekeurd. BEMANNING NEERGESTORTE DAKOTA REEDS BEGRAVEN Onder grote belangstelling zijn gister middag op het vliegveld van de militaire luchtvaart Tjililitan de vier leden van di bemanning van de bij Padalarang neer gestorte Dakota met militaire eer be graven. Moordenaar van A. M. de Jong in Spanje gearresteerd Op 18 Oct. 1943 werd, zoals bekend, de schrijver van „Merijntje Gijzen", A. M. de Jong, in zijn woning te Blaricum moord door de S.S.-er Tom van Gogh. Deze moordenaar werd in een slecht be waakte school te A'dam opgesloten er ging er in de herfst van 1946 vandoor. Dezer dagen is hij, aldus Het Dagblad, Spanje door de Spaanse regering op verzoek van de Ned. Justitie gearres teerd. Venvacht wordt dat v. G. binnen kort aan Nederland zal worden uitge leverd. ONGEHUWDE BRITSE VROUWEN IN ACTIE Onder het geroep van: „pensioenen op is 55ste jaar", hebben 600 ongehuwde Britse werkende vrouwén de leden het Lagerhuis in de wandelgangen be werkt. De suppoosten hadden handen vol werk de kwaadsten te verwijderen. De leidster van hen spoorde aan ,langzaam-aan-staking" en spaarzaam heid. Ook de Haarlemmermeer tegen het plan-Plesman Ook in de Haarlemmermeer heeft het plan-Plesman, dat de aanleg vai trale luchthaven bij Burgerveen beoogt, itorm van protesten ontketend, In vergadering van hoofdingelanden werd gewezen op de nadelen, welke dit plan voor de landbouw en het afwa> ringssys:eem zou meebrengen. Men v< wacht, dat de land- en tuinbouwbonden het initiatief zullen nemen tot ee testvergadering met de gemeenten polderbestuur. want erg duidelijk is de kiek niet. In Indië werd Freeke ingedeeld bij de kwar tiermakers. Hij vertoeft thans doeng, waar hij al driemaal i kenhuis heeft gelegen wegens malaria koorts en die ziekte is heus niet laria". Een zware diertst heeft Wim ach ter de rug, waaronder deelnfeming op. dat de acties. Thans werkt hjj in een cantine. n oorlog I En al heeft hij wel eens de pé rekening wachtkloppen, hij heeft het best houdt, ook al zou voor de Sowjets het zin". Met. vele Inlanders is hij goede maat- „psychologlsch moment" nog niet aange- jes. Hij zal ze nooit afwijzen, als ze eten broken zijn. I komen halen. Deze weck wordt aan een Interim-regering begonnen Vijftien ministers verantwoor delijk aan Landvoogd Een bericht van Ass. Press uit Batavia meldt, dat reeds deze week de eerste stappen zullen worden gedaan om Interim-Regering in Indië te vormen. Daartoe zullen de leden der voorlopige regering benoemd worden tot directeu ren van departementen, wier gezag te vergelijken zal zijn met dat der leden i de Britse en Amerikaanse kabinet- Dit proces zal enige maanden duren het aantal departementen zal met dit doel van 9 tot 15 worden uitgebreid. Zij worden van ambtenaren politieke figü- i, niet verantwoordelijk aan het par lement doch aan de Landvoogd. De voor lopige raad zal intussen in stand blijven om de constitutie der V. S. van Indone sië te ontwerpen. Wat de republiek be treft, moet er eerst politieke overeen stemming zijn, voor.een toetreding kan worden overwogen, zodat men zich vol gens A. P. afvraagt of de Interim-Rege ring reeds geheel zal functionneren voor dat de republiek toetreedt. Na de vor ming der Interim-Regering zal een se- v^prden benoemd door de besturen der deelstaten. Wat de brief van Hatta betreft, wil en van republ. niets weten van de vraag of deze erkenning van Nederlands niteit inhoudt. Nederland zal in woord op de „openhartige" brief moeten tonen, dat het eerlijke bedoelingen heeft, aldus de republikeinen. Zaterdag wordt verklaring van Hatta verwacht, die de brief zal verduidelijken. De door de Commissie van Drie inge stelde commissie van orde heeft n vergaderen volle overeenstemming verkregen over de agenda der verdere onderhandelingen. De vergadering zot heden worden voortgezet. Drie weken' gratis met de trein Voor uit Indië demobiliserenden Het ligt in de bedoeling aan demobili serende militairen, die in de komende maanden uit Indië zullen terugkeren, bij hun aankomst in Nederland een speciaal gratis trein-abonnement voor rekening de legerautoriteiten te overhandigen. Dit abonnement geldt voor de eerste weken van het verblijf in Nederland, de soldaten in de gelegenheid te stellen hun vroegere werkgevers op te zoeken met oude zakenrelaties weer in i tact te treden. Het geldt alleen voo diensten van de Ned. Spoorwegen. OOK IN A'DAM SUCCES MET „VRIJE" FIETSEN. Evenals in Den Haag is ook in A'dam het vrijgeven van fietsen en fietsbanden ucces geworden. Er zijn nergens rijen voor de zaken en het publiek heeft niet gehamsterd. Alles verloopt rustig en geeft een juist beeld van d( vóór-oorlogse toestand. MARSHALL-LANDEN EIND MAART BIJEEN? De zestien landen, die bij het plan- Marshall zijn beirokken, zuLlen eind Maart waarschijnlijk te Parijs bij eengeroepen worden ter bespreking van de uitvoering van bedoeld plan. Aldus deel den gisteren de Franse autoriteiten mede Min. Fiévez acht kruisers noodzakelijk Tweede Kamer neemt begrpting van Marine aan (Van o e Parlementsredacteur) Werd gistermiddag de begroting van Economische Zaken door de Tweede Kamer aangenomen, gisteravond ging de begroting van Marine onder de hamer door. Zelfs vergaten de Communisten, die bU de behandeling het zwijgen er maar toe 3}oj8 raq si aanuam "uajc.w ua8aj ftz rap 'uaSejA aj 2upiaqa}u«e 'uappeq uevpaï brgrotingswerk voor deze Kamer afgelopen. Alleen zal nog geredekaveld moeten worden over de begroting van het nieuwe departement van Algemene Zaken. Deze is echter nog steeds niet ingediend. Uitvoerig stond minister Fiévez in zijn beantwoording stil bij de onmisbaarheid van kruisers voor onze vloot. Deze moe ten bij de konvooiering van de koopvaar dijschepen gebruikt worden als comman dokern, terwijl ze tevens nodig zijn voor het verdragende (afweer) geschut. De heer Vorrink (Arb.) was in genen dele hierdoor overtuigd en zei (uiteraard heel netjes), dat de minister er net zo weinig van af wist als hijzelf omdat hij ook maar moest aannemen wat zijn „deskundige" adviseurs hem believen voor té houden. De heer Vorrink wil de vlootformatie ook laten beoordelen door niet-deskun- digë belangstellenden. Een van de kruisers, n.l. de „Zeven Provinciën" is al van stapel gelopen, het geen de Roomse „deskundige" Ruys de Beerenbrouck blijkbaar niet bekend was daar deze had aangedrongen op een van stapel lopen in 1949. De Minister liet zelfs foto's zien en vroeg of misschien zelfs de heer Vorrink hiervoor belang stelling had. Een beetje schalks tegenover dezer kruiser-hater! De begroting (waarop millioenen ko men en gaan, volgens de heer Roosjen (a.r.) noemde de minister zakelijk vt antwoord en te realiseren. Bovendien van vorige dienstjaren nog een bedrag van f 115 millioen niet verbruikt In dit zelfde licht moet het voorlopig terugval len van 3 op 1 bemand smaldeel worden Wat op dit plaatje wellicht doet den ken aan een stukje sierlijk byoute- rlewerk, is in werkelijkheid de mo numentale kroonluchter van de Marekerk te Leiden, welker restau ratie onlangs voltooid werd. pi iorfHge- DE RONDE VAN NEDERLAND" EN DE ZONDAGSRUST. Het Tweede Kamerlid Algera (A.-R.) heeft minister Vos gevraagd te bevorde ren, dat de „Ronde van Nederland", geor ganiseerd door de Stichting Nationaal Sportgebeuren, die gereden zal worden van Zaterdag 24 April t/m Zondag 2 1948, niet op Zondag plaats vindt Dit kan gebeuren door de op het program staande rustdag op een Zondag te doen vallen. Voorts verzocht hij geen vergunning dit rijden op Zondag te verlenen, indien de Etichtin-g het program niet wil veran deren Detectives als chauffeurs bij van Gend en Loos Door vorige week de chauffeurs van een auto van Van Gend en Loos te ver vangen door detectives zijn- de bezet tingsautoriteiten in de Amerikaanse zont van Duitsland er in geslaagd een inter nationale smokkelbende, die haar vertak kingen o.m. in België en Nederland had, op te rollen. gezien; er kan nu eenmaal niet sneller worden gebouwd. Hoe het met de marine in de toekom stige Unie zal gaan, is niet te zeggen hierover wordt nog hard gestudeerd. Er is nog geen zekerheid over de vanging van de mariniers-brigade door „gewone" landmacht. Daarvoor is pas de helft van de lichting 1948 opgeroepen (2000 man). Kan de brigade niet uiterlijk 1 Jan. 1949 uit Indië worden terugge trokken. dan zal ook de tweede helft déze lichting (nog eens 2000 man) den opgeroepen. Nadat deze begroting was aangei werd door enige sprekers het voerd over de wijziging van de Bevorde- ringswet Landmacht 1902 en de wet sevepersoneel landmacht 1905. Deze tijdelijke wijziging (geldig tot 1 Januari 1950) beoogt de terugkeer tot de normale bevorderingswijze van officieren w tijdens de oorlog is afgeweken, bewerkstelligen. Het wetsontwerp werd zonder stemming aanvaard. Arbeiders in Belg. energie bedrijven gemobiliseerd Om het hoofd te kunnen bieden aan de toestand is het Belgische kabinet er toe overgegaan de burgerlijke mobilisatie van alle publieke en particuliere gas- en electriciteitsbedrijven in het land af re kondigen. Dit houdt in. dat niet alleen het gehele gas- en electriciteitsbedrijf door de regering gevorderd wordt, doch tevens dat alle arbeiders worden gemobiliseerd. Prijsdaling in de V.S. voordelig voor plan-Marshall Door de prijsdaling op de Amerikaanse goederen- en effectenmarkt zijn de prij zen teruggebracht tot het niveau, toen de eerste ramingen 'voor het Marshall plan werden opgesteld. Men zal dus het bedrag van 6 milliard dollar evenveel kunnen kopen,-als in Oc tober j.l., waarin het plan zijn definitieve Het zwarte goud spoelt aan tussen Wijk aan Zee en Castricum: kolen van het gezonken Deense schip „Lotte Skou". De strandjutters laten geen verstek gaan. Meyer Schwenke's rechter hand gearresteerd W. H. Streng zou officieren verraden hebben Gisterenavond arresteerde de Haagse P.R.A. met medewerking van de politie te Wassenaar de N.S.B.-journalist W. H. Streng. H hield zich momenteel bezig met het trekken van horoscopen, een werk, dat aansloot bij de zwarte kunst, die hij in de oorlog beoefende. Hij was toen n.l. verbonden aan het Persbureau V.P.B. van Meyer Schwenke en reisde de redacties der provinciale bladen af, om ze te pressen Duits ge oriënteerde artikelen te plaatsen. Nog erger is, dat men hem ervan ver denkt de vijand te hebben ingelicht over de verblijfplaats voor ondergedoken officieren. Direct na de bevrijding is hij in het Oosten van het land gearresteerd al* N.S.B.-er. Later werd hij weer vrijgela ten, tot zijn nieuwe verblijfplaats de autoriteiten bekend werd. DAT de veerdienst Doornenburg— Pannerden tot nader order is stilgelegd. DAT van 6 t/m 8 Sept. te Utrecht int. studiedagen betreffende de paarden fokkerij voor landbouwdoeleinden wor den georganiseerd. DAT Hartog's rijwielenfabriek te Zeist tn industrieterrein te Rhenen heeft aangekocht voor een fabriek met capaciteit van 2000 rijwiel-frames per DAT J. Th. G. Reijers te Arnhem i plaats van H. J. M. Verheij te Didam is benoemd tot lid van de Prov. Staten var Gelderland. DAT vanaf 1 Maart over de radio telefoonverbinding New-YorkAmster dam gesprekken van Japan uit Nederland kunnen worden gevoerd. DAT de burgemeester van Vught de burgemeester der Tsjechische stad Budyovice een afbeelding van het wapen dier stad, uitgevoerd in kostbaar hout, heeft ontvangen als dankbetuiging vooi de gastvrijheid, die de Tsjechische bur gervader vorig jaar in Vught heeft on dervonden. DAT het B. G. te A'dam de 43-jarige metselaar P. Hendriks uit Oostzaan, die als blokoudste in het kamp Amersfoort Joodse gevangenen met een knuppel mis handelde, tot 20 j. veroordeelde (eis 12 j.) DAT dank zij het gunstige verloop van de import de veevoederrantsoenen van 15 Febr.13 Mrt iets worden verhoogd. DAT op 24 Febr. a.s. de vroegere direc teuren van de Haarlemse M.T.S., dr ir G. de Gelder en ir J. R. G. de Veer, voor het Tribunaal terecht staan. DAT de 23-jarige Haarlemmer'C. B. wegens diefstal en clandestiene uitvoer auto's naar België, tot drie jaar werd veroordeeld. DAT de buitenpolders van Waalwijk opnieuw zijn ondergelopen. DAT het A'damse 9- G. de Haarlemse typograaf R. Meimsma, die o.m. wacht commandant bij de Landwachtstaf Utrecht was, tot 6\4 jaar veroordeelde. DAT te A'dam een nieuw havencom plex met een oeverlengte van 4 km gebruik is gesteld. DAT voor het A'damse B. G. gisteren 8 jaar werd geëist tegen de 38-j. chauf feur H. L. Klijn aldaar, die Joodse ningen ontruimde en zich hierbij het nodige toeeigende. DAT de P.T.T.-ingenieurs D. A. Al berts. M. C. Ennen, H. Mulders, J. C. Spakler, C. R. H. v. Lelyveld. W. Enge lenburg, R. M. M. Oberman, P. F. Bliek- man. W. H. van Zoest, J. M. Douwes Dekker en J. C. T. Blankert zijn be- moemd tot hoofdingenieur. DAT het door soldaten in Indië ver vaardigde speelgoed voor prinses Marijke op Schiphol arriveerde. DAT behalve ir Louwes ook Mansholt, ir A. H. Boerma en ir C. Staf naar de intern, voedselconferentie te Rome gaan. DAT de NIWIN-uitzendingen via de regionale zender Noord voortaan alleen des Dinsdags om 13.15 uur plaats vinden. DAT op 17 April a.s. in Nederland de Tsjechoslowaakse week wordt geopend, waarin lezingen, radio-uitzendingen en tentoonstellingen over dit land worden gehouden. DAT de Zweedse militaire attaché Gusta Heumande Stormschool te Bloe- mendaal bezocht. DAT de Bussumse padvindsters op 21 Febr. a.s. t.g.v. de verjaardag van Lady Baden Powell, de huisvrouwen aldaar voor 50 ct per uur gaan helpen geld gestort wordt op postgiro 129220 ten name van het Avakcomité. hetwelk Ned. asthma-patiëntjes naar Zwitserland wil DAT te Gennep van drie naar huis gaande carnavalsvierders er een door de duisternis de Maasbrug misliep, op eer pijler terechtkwam en een hersenschud ding kreeg, terwijl een tweede later be wusteloos in een weiland werd gevonden. DAT het B. G. te Utrecht de voorm. chef van de politieke recherche aldaar, J. van Joolen, die deelnam aan de exe cutie van ruim 20 Nederlanders, tot de doodstraf veroordeelde. Een nieuwe stakingsgolf in Frankrijk? Lonen te laag. levensonderhoud te duur Frankrijk heeft een nieuwe, het gehele land omvattende actie van de georgani seerde arbeiders voor verdere loonsver hoging te wachten, aldus meldt Reuter. Als deze actie lukt, zou het gehele rege- rmgsprogram tot stabilisatie van lonen en prijzen uit de koers gedrongen worden. Eb gaan ook berichten over een nieuwe Stakingsgolf over een dag of tien. Voi- gens communistische statistieken zijn de kosten voor levensonderhoud tuss Dec. en 10 Febr met ruim 20 pet geste gen. Geen absolutie meerderheid voor De Valera Einduitslag Ierse verkiezingen thans definitief. Thans is de defunitieve einduitslag var de verkiezingen voor de Ierse nieuwe Dail (parlement) bekend geworden. Hier- uit blijkt dat de zetelverdeling er ale volgt uitziet: Fianna Fail (De Valera-party) 68 (vo rige maal: 761; Fine Gail (de nieuwe partij): 31 (27); Labour: 14 (8); National Labour: 5 (4); nieuw-republikeinen: 10 (2); boeren: 7 (11); en onafhankelijken: 12 (10). Ofschoon De Valera geen absolutie meerderheid heeft verkregen (68 ven de 152), verwacht men. aldus Reuter, dat hij herkozen zal worden met steun van een aantal onafhankelijken en van National MARY CHURCHILL HEEFT EEN DOCHTER. Churchill's dochter Mary, vorig jaar gehuwd, kreeg een dochter, het vijfde kleinkind van grootvader Winston. Kind sprong uit 5 meter hoge dakgoot Het 5-jarig dochtertje van ds H. J. ralens, te Warnsveld (vroeger te Uithut- gaan spe lei Crt. Toen het kind echter de deur van het kamertje achter zich had dichtgetrokken, bleek dat de deur van de achterkant niet weer was open te krijgen, daar de deurknop hier ontbrak. Teneinde raad klom toen het kind dat blijkbaar overf veel moed beschikte in de dakgoot en waagde een sprong van ongeveer 5 meter. Het is haast niet te geloven, maar het kind kwam zonder enig letsel op de be gane grond. Puls weigerde de boeien en kreeg z'n zin Maatregel van 't A'damse B.G. onwettig. De beruchte Amsterdamse verhuizer Abraham Puls, die door het A'damse B.G. de doodstraf is veroordeeld, omdat hij ir de Duitsers duizenden Joodse inboe dels heeft weggehaald, Joden verraden en in dienst was van de „Einsatzstab Ro senberg", ®zal op 16 Febr. voor de Raad van Cassatie in hoger beroep terecht staan. Toen hij gis.eren voor het B.G. te Am sterdam als get. in een zaak zou worden gehoord en geboeid werd binnengebracht (zulks in verband met het laatste inci dent met de Haarlemse rechercheur Wil- lemse, die ter dood is veroordeeld en da president van het B.G. naar de keel vloog, waarna de order kwam dat ter dood ver oordeelden voortaan geboeid moeten wor den gehoord), weigerde Puls geluigenu af te leggen met de boeien aan. Hij beriep zich hierbij op een art. in hetWetboek van Strafrecht, dat getuigen vry moeten kun nen getuigen. Het Hof besloot hierop hem van de boeien te ontdoen, plaatste hem onder dubbele bewaking, waarna hi) a'.a getuige werd gehoord. De oudste grenadier van Nederland, da heef Frans Duynhouwer te Werkendam, over wie wij onlangs schreven, is gisteren honderd jaar geworden. Het Brabantse dorp heeft hem een ware feestdag bereid en de Koningin verleende hem de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Zachter Tor morgenavond wordt verwacht: Meest zwaar bewolkt met op vele plaat sen enige regen of motregen en in da nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot -matige Zuidwestelijk» wind. Zachter, vooral des nachts. ZON EN MAAN. Zaterdag 14 Febr. Zon op 8 uur, onder 17.50 uur. Maan op 9.45, onder 22 38 uur. Dinsdag 17 Febr. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1