ffinnznH NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 .Stadsnieuws I Zouden dieren denken? Hoe de Sleutelstad de jubileumfeesten hoopt te vieren Voorlopig programma ziet er goed uit Feest voor het gehele volle Leiden zal van Woensdag 25 Augustus t/m Woensdag 1 Sept. a. s. geheel in het teken staan van de jubileum-feesten. Een uitgebreid programma is reeds samenge steld. Al draagt dit nog een voorlopig karakter, toch menen wij te mogen zeg gen, dat. als de voortekenen niet bedrie gen, onze stad een passende, waardige feestviering tegemoet gaat. Het plan ademt in ieder geval geen geest van uit bundigheid en buitensporigheid. Wanneer men 'het schema in zijn versohillende de len aandachtig bekijkt, rijst onmiddellijk de gedachte, dat een zekere mate van soberheid is betracht, overeenkomstig de wens van onze jubilerende Koningin. Daarnaast merkt men, dat de burgerij voldoende gelegenheid wordt geboden, haar gevoelens op goede wijze uitdruk king te geven. Een belangrijke factor ook, dat er naar gestreefd wordt, een intens mogelijke eenheid te verkrijgen. Niet bepaalde groepen vieren het feest van Hare Majesteit, maar het gehele volk, dus ook de Leidse bevolking in haar heeL Leiden: het centrum van geheel Rijnland. Gistermiddag belegde het voltallige ju bileum-comité in een der lokaliteiten var het stadhuis een vergadering, waarin door de voorzitter, de heer ir. P. C. Linden- bergh, een beknopte uiteenzetting werd gegeven omtrent de plannen feestdagen. Spr. deelde mede. dat sedert de installatie van het comité de werk- commissie tal van voorbereidende bespre kingen heeft gevoerd met personen meest uiteenliggende kringen. Dat dit een omvangrijk werk was, behoeft geen nadere verklaring. Daarbij komt, dat spoed1 geboden was, aangezien het plan binnen korte tijd ter tafel zou moeten Koningsveld thans geheel hersteld Op 17 Februari heropening Op 17 Febr. a. s. om 2 uur hoopt de directie van de clichè-bedrijyen en foto litho-inrichtingen Koningsveld en Zoon haar in Jan. 1944 door brand i en thans weer geheel herstelde bedrijven te heropenen. Zoals bekend, neemt het be. drijf in vakkringen een zeer vooraan staande plaats in. Het is de grootste er modernste foto-lithografische inrichting van de zeer weinige dergelijke bedrij in Nederland. Oud nieuws De prijsbeheersing heeft de Leidse pers gisteren een bericht aan de hand gedaan, dat de vorige week reeds was achter haald. In de stry'd tussen de bakkers en de prijsbeheersing immers is een wapen stilstand gesloten, doordat geen enkele bakker nog wit brood, met een gewicht hoger dan 50 gram, aflevert. Dat hieraan de. hand wordt gehouden, bleek uit proef nemingen van de zijde der bakkers zelf. Het is verheugend, dat men hierin één l?n trekt! Voor de Tuchtrechter Chang Chun Lien moet zijn trommel Chang Chun Lien uit Leiden moest voor de Leidse tuchtrechter mr Af. van Vuure, terechtstaan wegens het verkopen van „zwarte" snoep. Hij had voor een reep chocolade 50 ct, 20 katgesdrop idem ,en een doosje kauiwgum 25 cent gere kend. Omdat .hij al tweemaal was ver oordeeld, kreeg hij thans f30 boete, ter wijl zijn trommel met 20 repen choco lade, kauwgom enz. verbeurd werd ver klaard. Suikergoed en marsepein J. H. J. te Leiden had tegen Sint Nico- laas marsepein in plaats van voor 40 cent voor 50 en 60 cent per 100 gram verkocht. Hij wist de prijs niet. De tuchtrechter vond het nodig, dat hij die dan eens leerde kennen. Twintig gulden Te dure keukenuitzet H. J. W. te Hillegom had voor een keukenuitzet in plaats van f50 f85 ge rekend. Omdat hij een groot gezin heeft en het teveel berekende had terug be taald, volstond de tuchtrechter met f 10 boete, i Niet geprijsd Wegens het niet-prijzen van artikelen werden de volgende boeten opgelegd: S. M W. te Noordwijkerhout f 10. J. D. B. te Leiden f 15. Te duur banket K. A. v. A. te Leiden had in Decem ber, bij inlevering van 150 gram boter en 150 gram suiker, voor een banket letter van 5 ons in plaats van f 2.04 f 2.50 gerekend. Hij stond niet voor het eerst terecht. Het ergst vond de tuchtrechter het, dat er te veel boter en suiker moest worden ingeleverd. Een fout van veel banketbakkers noemde de -tuchtrechter dit. Veertig gulden boete. I worden gebracht. De commissie mocht echter in ruime mate steun ondervinden, zowel van personen als tfan instellingen Een van de grondgedachten, die de commissie huldigt, is. dat Leiden, ook wat de a. s. festiviteiten betreft, het centrum van geheel Rijnland is. Dit brengt consequenties met zich mee, welke niet onderschat mogen worden. Dit beginsel houdt o. m. in, dat er een feestviering moet komen, die de waardering van de omliggende ge meenten evenzeer kan wegdragen. Het samen te stellen programma be hoort ook de niet-Leldenaren te trek- Wat de tijdsbepalingen betreft, is de commissie van mening, dat deze dusda nig dient te worden gekozen, dat de fees ten hier niet samenvallen met die ir in de nabijheid van Leiden liggende stad en anderzijds aansluiten aan de viering van de verjaardag van Hare Majesteit. Een blik op het plannen-dioran: Thans laten wij in het kort de voo: lopige plannen volgen: 1. De derde week van Augustus zal ge heel worden gewijd aan de sport, zullen verscheidene wedstrijden worden gehouden, waaraan ook deputaties Gent en Oxford zullen deelnemen 2. Op Woensdag 25 Augustus wordt de te houden winkelweek geopend. 3. Donderdag 26 vindt de opening de grote bloemententoonstelling ii Stadsgehoorzaal plaats. Zo mogelijk zal aan dit programma-punt een dahlia-ten toonstelling worden verbonden. In het centrum van de stad zal tevens een te leggen bloementuin worden geopend. Ons werd nog medegedeeld, dat dit onderdeel van de feestviering op uitzonderlijke wijze zal worden ver zorgd. „De Stadszaal en het deel van het centrum zullen volkomen worden herschapen! En hoel" 4. Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Augustus zal er een puzzle-iocht op de fiets wor den georganiseerd. Verder zijn er wandel- tochten, sportwedstrijden, een ruiter feest (verzorgd door de VEBO), een bloe- wedstrijd in straat-, huis- etalageversiering, een openluchtspel K en O.-Schouwburgavonden. De feestviering op Zondag zal be perkt worden tot het beleggen van Ker kelijke herdenkingen. Of alle Kerkge nootschappen de herdenkingsdienst op deze Zondag zullen doen plaats vinden, staat niet vast. 6. Maandag 30 Augustus is de sportdag x>r alle Leidse scholieren. 7. Op de verjaardag van H. M. de Ko ningin zijn er o. m. concerten in de open lucht, een aubade, een kinderfeest en een uitvoering in de Stadsgehoorzaal. 8. De eerste September wordt de win kelweek gesloten. De festiviteiten wor den afgesloten met een feestavond in de 9. In het museum .,De Lakenhal" zal gedurende de feesttijd een expositie wor den gehouden van foto's inzakp bezoe- ?n van de Koningin aan onze stad. Het boven omschreven plan is voor uitbreiding vatbaar. De commissie denkt in dit verband aan de acties van buurt verenigingen, zoals verlichting van ge bouwen, straatversiering, gondelvaart e. d. Alle organisaties, die wensen hebben, in elk opzicht ook, kunnen hun sugges- es aan één of meerdere leden van de commissie kenbaar maken. Het adres van de heer Lindenbergh is: Witte Singel 22. Dieren Vereniging tot Bescherming heeft blijkbaar niet te klagen langsteling van de leden; de Foyer van de Stadsgehoorzaal was gisteravond ten minste zeer behoorlijk gevuld, toen de voorzitter, de heer H. van Poelgeest, de vergadering met een kort woord welkom opende. Het jaarverslag va secretaresse meldde een ledental 765, terwijl kon worden meegedeeld, dat het aantal bij de vereniging ingekomen klachten in het afgelopen jaar legio geweest. De winter 19461947 was n gunstig voor propaganda op de scholen; dit kon evenwel weer worden ingehaald bij gelegenheid van de fancy fair Graanbeurs. De penningmeester meldde een batig saldo van ƒ1195. In de tures mevr. wed. prof. Kuenen-Wick- steed en mej. mr C. M. W. Roem werden gekozen mevr. Key en de heer A. Neut. Namens het propaganda-comité werd in het bestuur gekozen de heer Ph. van Hooven. In de statuten werden enkele redactiewijzigingen aangebracht. Door leerlingen van de kweekschool voor voorbereidend onderwijs werd volgens een éénactertje opgevoerd het bekende boek van dr J. Gajentaan, „Volgende Patiënt" De bekende dieren arts. majoor T. D. Sigling, hield serie over de vraag, of dieren kunnen denken en haalde verschillende voorval len aan uit zijn practijk, waaruit standelijke aanleg zou blijken. Men dit verstand echter niet zien op hetzelfde niveau als dat van de mens; trouwens, zo zeide spr., ook het begrip „denken" bij de mens is nog steeds niet nauw keurig gedefinieerd. Spr. pleitte voor een op basis van de dierenpsychologie ge bouwde opleiding voor dierenartsen, op dat deze tak van wetenschap, die toe in handen was van biologen, daar beoefend worde, waar zij thuis hoort. Voorafgaande aan deze causerie 1 majoor Sigling een en ander meegedeeld de ambulancedienst van de Amster-' damse dierenvrienden, die, hoe gebrek kig ook nog georganiseerd, reeds in 500 gevallen hulp had kunnen verlenen. Tweemaal te dure knotten wol op de Zaterdagse markt Mevr. H. M. M. te Leiden stond voor de tuchtrechter mr A. van Vuure terecht, omdat zij op de Zaterdagse markt knot ten wol voor f 2.50 per stuk had ver kocht. Zij verklaarde, dat dit in opdracht haar schoonmoeder mevr. H. H. was geschied. Daarom moest ook deze op het matje komen. Zij erkende het tenlaste- gelegde. Toen de ambtenaren van de C. D. de overtreding hadden geconsta teerd, was het tevpelbetaalde terugge geven. Hoewel verd. een textielvergun ning had, wilden de grossiers en fabri kanten haar niets verkopen. Zij had de knotten wol toen van een Chinees te Am sterdam zwart gekocht. De tuchtrechter vond dit geen eerlijke manier van han delen, omdat de knotten wol voor f 1.24 f 1.34 hadden moeten worden ver kocht. Verd. verklaarde er niet veel aan te hebben verdiend, wat de tuchtrechter deed opmerken, dat zij niet zonder fac tuur van scharrelaars moest kopen. Hij legde f 50 boete op en verklaarde de in- beslaggenomen goederen verbeurd. De Evangelisatie binnen en naast de Ned. Hervormde Kerk Kerkewerk overeenkomstig de oude belijdenis Het werk van de evangelisaties binnen en naast de Ned. Hlrv. Kerk geniet het algemeen genomen een tè geringe be kendheid. Er heerst ten aanzien van deze belangrijke arbeid ook hier en daar verstand. Sommigen zijn van mening, dat de evangelisatie-vereniging als een soort van sectarische instelling moet worden beschouwd. Dat dit een geheel verkeerde voorstelling van de werkelijkheid is, wil dit artikel enigszins verklaren. Evangelisaties worden gevormd door rechtzinnige Hervormden binnen die ge meenten, die voor het merendeel uit vrij zinnig-Hervormden bestaan. Zij beogen in deze gemeenschappen het werk de Kerk te verrichten, geheel ovei komstig de belijdenis der vaderen. De evangelisatie er zijn er binnen de Ned. Herv. Kerk 330 in getal draagt niet alleen zorg voor de eigen leden, stelt zich ook ten doel de van-de-Kerk- vervreemden. de „buiten-kerkelijken" dus, ondfer het beslag van het Evangelie te brengen. Het komt voor, dat het tact tussen evangelisatie en de gemeente nauwelijks aanwezig is. Aan de andere kant doen zich gevallen voor, waarbij de vereniging een vooraanstaande plaats in neemt. Er bestaat een bond voor evan gel'saties, gevestigd: Muurhuizen 1 te Amersfoort, bij welke zich een 120-tal verenigingen heeft aangesloten. Er is nog een andere soort van gelisatie. Wij bedoelen hier de verenigin gen, die niet binnen, maar naèst de ge meenten staan. Zij hebben als doelstel ling het Kerkewerk in de uithoeken van de gemeenten te verzorgen. Een feit is. dat vooral op deze plaatsen de vervreem ding van de Kerk zeer snel om zich heen- grijpt. In dit verband willen wij wijzen op het werk in de venen en op de heide in Drente. De meest markante figuur in de t gelisatie is de evangelist, die als l dienstonderwijzer zijn werk doet. Er zijn wel evangelisaties, die een predikant voorganger hebben. Het werk, dat naast de Kerk geschiedt, kan in wezen t< arbeid der inwendige Zending gerekend worden. Het Evangelie wordt uitge dragen onder een bevolking, die weinig of geen belangstelling koestert. Dit) heeft tot gevolg, dat de vereniging, die met dergelijke omstandigheden te maken heeft, i zekere zin verarmt. Steun van elders derhalve onontbeerlijk. Wij spraken reeds over de bond evangelisaties. Dat er een nauwe relatie bestaat tussen Kerk en evangelisatie, moge blijken uit het feit, dat de bond in 1942 zijn gelden aan de Ned. Herv. Kerk overdroeg. De Synode stelde hierop Financiële actie in het teken van een ton Effectieve middelen om het doel te bereiken Distributievaria Uitreiking van bonkaarten voedings middelen 804, textielkaarten 804, schoe nenbonnen, toeslagkaartjes aan jonge er a. s. moeders en aanvraagformulieren vooi brandstoffenkaarten voor het stooksei' zoen 1948/49. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen vindt plaats volgens dezelfde leef tij ds-indeling als bij de vorige uitrei king, van textielkaarten 804 aan alle leef tijdsgroepen, van schoenenbonnen aar hen, wier stamkaartnummer eindigt mei het cijfer 0 of de cijfers 54, 64, 74' 84 of 94 en die in het bezit zijn van bon 612 var het inlegvel Uitreiking van toeslagkaart jes aan jonge en a.s. moeder- geschiedt tegen overlegging van de contröLekaart. Moeders. Aanvraagformulieren 323—17 voor brandstoffenkaarten voor het sei zoen 1948/49 worden afgegeven (plaatsvervangende) gezinshoofden daarmee gelijkgestelden. Het kantoor de Steenschuur is geopend van 9.3011 45 en van 24 uur Morgen (Vrijdag) wordt uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het HOOFD een stamkaartnummer heeft van 50401 t./m 54000. Restitutie verhoging kolenprijs De terugbetaling van de verhoging ko lenprijs vindt door de PTT-kantoren plaats tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffen kaarten TA 707, waarop resp f 2.40 en f 1.60 zal worden uitgekeerd en tegen inlevering van de bonnen 78BV van de brandstoffenkaarten TB 707 waarop f 2.40 zal worden uitgekeerd De bon non moeten afgeknipt worden aangebo den. Morgen (Vriidag) van 9 tot 3 uur zijn aan de beurt de letters Po t./m. Rod. Op Zaterdag vindt geen uitreiking plaats. Het behoeft geen betoog, dat de ui' ng van de plannen met betrekking tot het regeringsjubileum, zeer zware finan ciële uitgaven-eist. We kunnen zeggen, ddt de uitvoering staat of valt m« positie, waarin de kas zich bevindt, verwachting, als zou de overheid genegen zijn de feestyiering te bekostigen, ongegrond worden genoemd. Dit zal geenszins het geval zijn. Bovendien: De dankbaarheid jegens onze Vorstin zal ook ize geldelijke bijdrage tot de orga nisatie van dit grootse feest blijken. Het ons een eer zijn, zelf voor de finan te zorgen en als 't ware onze feest viering de Koningin aan te bieden. Een ongecompliceerd plan. De commissie heeft voor de financiële regeling een niet-gecompliceerd plan ont worpen, dat er als volgt uitziet: Elk gezin in Leiden (er zijn 20.000) gezinnen), ontvangt binnenkort een zg. spaarkaart. Gedurende 20 weken kan men via zijn bakker, melkboer, verzekeringsagent, e.a. elke week voor een kwartje een spaarzegel herkrij gen. Is de kaart vol, dan heeft men dus f 5 gespaard. Op min of meer ge makkelijke wijze kan Leiden dus een ton bijeenbrengen. Deze acjie zal dan ook in het teken van een ton staan Op het suggestieve affiche zal „een ton" worden afgebeeld. Daarbij komt. dat men, wanneer men deze actie steunt, verzekerd kan zijn van gere duceerde prijzen voor verschillende voorstellingen en uitvoeringen. Ten slotte zal onder de trouwe spaarders een verdeling of verloting plaats vin den van huishoudelijke voorwerpen. Naast dit plan, dat geheel Leiden om vat, zal een speciaal beroep gedaan wor den op verenigingen en ondernemingen. Reeds is de eerste gift, groot f 1000, bin nengekomen. Door middel van radio en pers zal de Leidse bevolking regelmatig op de hoogte worden gehouden van de uitvoering der plannen. De tijd, waarin de radio mededelingen zal doen, zal tel kens vroeg genoeg worden bekend ge- BLRGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Leendert zn v. A. Kop en T. van Dissel; Pieter H. zn v. F. Ottenhof en G. de Boer; Indra A. zn v. D. A. Ab dul Karim en H. Cramm; Elisabeth C. M. dr v. C. A. van Merrieniboer en C. M. Smit; Maria L. dr v. C. L. Bóelé- en A. M. M. Hageman; Wili-ebrordus zn v. W. Hoogkamer en C- M. Min; Roelof F H. Brouwer en J. M. Kabel; Elisa beth dr v. H. v. d. Zeeuw en J. Taffijn. OVERLEDEN: J. G. J. Brands, man 78 jr. GEHUWD: A. C. G. M. Boons en C. Nas; J. Eijsackers en M. S. Keller; W. Oosten en P. Voorzaat; A. Wage- en I. M. Brychzy; C. Biever en J. F. Teleng. De werkgroep van het bijzonder Kerkewerk hield contactavond Ds W. H. Kelder Jr sprak over „Huisbezoek" De medewex-kenden aan het „Bijzon dere Kerkewerk" der Ned. Herv. Ge meente organiseerden gisteravond in de consistoi-ie van de Pieterskerk een con tactavond. DsW.H. Kelder Jr., Ned. Herv. predikant, hield een inleiding over het onderwerp: „Huisbezoek". Spr. wees er op. dat het van uitzonderlijk gewicht is, om in het huisbezoek contact te krijgen met mensen, die zich voordoen zoals ze in ware gedaante zijn. Huisbezoek moet als een opdracht voor de predikant wor den beschouwd. Het is één van de mooie dingen, die men als Kerk heeft ten op zichte van de wereld. Dit onderwerp staat midden in de Kerk. Ook de nieuwe Kerkorde wijst hier nadrukkelijk op. Spr noemde artikel 8, waar gesproken wordt over het apostolaat, over het er- op-uit-trekken. Hoe groter een gemeenschap is, hoe meer wij tot de ontdekking komen, dat wij leven in een ontkerstende wereld. Ds Kelder prefereerde het aparte huis bezoek boven het massale, zulks in ver band met het persoonlijk contact. De arbeid onder de buitenkerkelijken vergt veel krachten. Het is een onmogelijk werk, als de betrokken predikant niet die medewerking ontvangt, die hij nodig heeft. Na deze samenzijn, gewisseld i „Commissie voor Evangelisatie van Ned. Herv. Kerk" in. Aan de zorg voor de verenigingen wordt de nodige aandacht besteed. De secretaris van de bond, een predikant, is speciaal met dit mooie werk belast Hij onderhoudt een geregeld contact met de evangelisten en besturen. We zouden hem een „reizend" predikant kunnen noe Zijn taak bestaat hoofdzakelijk hierin, dat hij de voorgangers stimuleert en advi seert. Ook heeft hij te doen met de teriële zorg. De verenigingen hebben sub sidies nodig en de voorgangers een billijk salaris. De regelingen hiervan berusten bij een bureau, dat bij de bond behoort. Zijn er 30.000 contribuanten thans zijn er 10.000 dan is de huidige subsidiëring en salariëring verzekerd. DESKUNDIGE BAKKERSKWESTIE Als deskundige in de Leidse bakkers kwestie is door de tuchtrechter benoemd de heer J. Vos, deskundige der Haagse bakkerijen. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ijJi.'miiidü.iA'.Tttm B. en W. van Warmond hebben het niet begrepen op vreemde aannemers Daarom liever onderhandse aanbesteding Gisteravond kwam de raad van War mond onder voorzitterschap van burge meester jhr mr L. von Fisenne in spoed eisende vergadering bijeen. Als enig punt stond op de agenda vermeld „voor stel van B. en W. tot onderhandse aan besteding van de verbetering en verbre ding van de Herenweg tussen de spoor wegovergang" en de Lockhorstlaan. Dat niet tot een openbare, maar tot eer derhandse aanbesteding werd overge gaan motiveerden B. en W. op de vol gende gronden: 1. Vele aannemers schromen niet, zo veel mogelijk aan een werk te verdie nen ten koste van de kwaliteit van het werk; vooral bij riolering- en grond werk is de verleiding daartoe zeer groot, omdat het werk ondergronds zit er breken niet terstond zijn te constateren; 2. Genoemde praktijken kunnen al léén worden voorkomen door een nauw lettend toezicht door een van gemeente wege aangestelde deskundige gedurende de gehele duur van het werk; de vele andere werkzaamheden van de gemeen te-architect verhinderen deze, steeds op het werk aanwezig te zijn, terwijl goed opzichter, gezien de korte duur het werk, niet is te krijgen; &De uitvoering van het werk zal moeilijkheden met zich mede bren gen, omdat het verkeer ter plaatse door gang moet vinden; indien deze aangele genheid met nonchalance wordt behan deld, is onnodige verkeersstremming gevaar voor verkeersongelukken r uitgesloten; 4. Een vreemde aannemer zal in de eerste plaats piles er op zetten, on veel mogelijk op het werk te verdienen en pas daarna letten op de belangen de opdrachtgeefster. De raad kon zich met de gedachten- gang van het college van B. en W. vol komen verenigen en besloot met alge mene stemmen bedoeld werk onderhands aan te besbeden onider enige vertrouwde aannèmers. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN. De plaatselijke afdeling van Stichting 19401945 belegde gisteravond in de Ned. Herv. kerk, die smaakvol sierd was, een kunstavond, geboden do#r het bekende „Matrozenkoor", Theo van Elferen, dat tot ver buiten grenzen een uitstekende reputatie heeft. En geen wonder; het is een zuivel genot, te luisteren naar deze sprankelen Driemaal traden ze op i er een gezellig rin van gedachten werd allerlei onderwerpen. K. en O. in Februari Eerst thans is ons het Februarinum mer van het maandblad van K. en O. toegezonden. In een inleidend artikeltje wordt er weer op gewezen, dat K. en O. en dat hoort het bestuur dan meestal de achterwacht vaak wordt beticht kwade bedoelingen en boze voor- .ens. Maar gelukkig vallen er „ook eens" woorden van dank en bewon dering te incasseren. Bij de laatste wen- wij ons, - ongetwijfeld namens vele lezers, daarom nog eens uitdrukkelijk aan te sluiten. Het bestuur betreurt het zeer, dat Pa ter Dolle, vice-voorzitter, wegens zijn benoeming tot rector te Apeldoorn, per 1 Januari afscheid moest nemen. Juist hij begreep zo goed, dat de arbeid van K. en O alleen dan mogelijk is, wanneer er ge werkt wordt in een sfeer van wederzijds vertrouwen en ware vriendschap. Latijn, de overige 12, Duits, Hollands en Vlaams. Steeds was de uit spraak zuiver. Op verzoek werd er geapplaudisseerd, wat voor de jongens aardig was; maar de diepe stilte r de heer Van Elf eren welspre kender geweest zijn dan een klaterend applaus. En de toegift, heeft dan ook niet ontbroken. De avond werd geopend door de zitter van de plaatselijke afdeling der Stichting, mr J. A. de Jong, die met enkel woord het veelomvattende w dat verricht wordt voor de nabestaanden van de gevallenen, releveerde. Ds Joh. Stehouwer, Ned.-Herv. predikant, teken de de achtergrond van het verzet voerde zijn" hoorders naar de graven der gevallenen, voor het brengen van een eerbiedige hulde. Derde spreker was kapelaan F. Grent, die speciaal de aan dacht vroeg voor de ereschuld, die ons volk als geheel heeft ten opzichte van de nagelaten betrekkingen der verzetstrij ders. Deze op hoog peil staande avond, die door ongeveer duizend personen werd bijgewoond, werd besloten methet meenschappelijk zingen van de bekende Wilhelmus-Coupletten. Onze plaatsgenote, mej. L. Spreij, is te Utrecht geslaagd voor het tweede ge deelte van het examen medisch analyste. Uitreiking van bonkaarten 804 enz. Morgen (Vrijdag) zijn aan de beurt: Verhoeven t.m. Vijfhuizen. Het kantoor is geopend van 8.3012 en 24 uur BENTHUIZEN De J. V.. „De Prediker" van de Geref Gemeente hield haar jaarvergadering. Ouderling Van der Knijff opende de sa menkomst en heette de aanwezigen wel kom. Vr. J. Bregman hield een inleiding Hierop volgde een leerzame bespreking Da secretaris en penningmeester lieten in hun jaarverslag een optimistisch geluid horen- De heer C. Voorwinden behan delde een historisch onderwerp. Na de pauze brachten de afgevaardigden van de verschillende verenigingen hun geluk wensen over. Er werd nog gedeclameerd, terwijl ouderling Bregman de sluiting verzorgde HAZERSWOUDE Gisteravond vergaderde de anti-rev. studie-club o. 1. v. de heer G. Drexhage- De heer G. Spijker behandelde het onder werp: „De Grondwet". Er volgde eet vendige gedachtenwisseling. Mr. dr. P. E. Verkerk, burgemeester van Boskoop, spreekt morgenavond half 8 in het gebouw achter de Geref. Kerk over het onderwerp: „De betekenis de Vrije Universiteit voor ons volk". De Verdoemden door H. Kingmans 13. De kapitein begeeft zich naar de val- xoep en bespeurt, hoe op de kade een ge zelschap nadert, waarvan iemand de hand ops. eek t. „De boot te water", beveelt hij. Twintig tellen daarna roeien twee man nen de grote boot naar de oever, waar Sinjeur Willemsz. staat te wachten, ver gezeld van vier mannen, die vol belang stelling staren naar de mooie bark op de Gebhard heeft zijn tegenzin nen. Na aanvankelijk nog bezwaren te hebben gemaakt hij vertrouwt die Sin jeur nu eenmaal niet, al kan hij niet ver klaren, waarom niet heeft hij Jochem toegestemd, dat hij geen enkele directe aanleiding heeft, om de vreemdeling te wantrouwen. Toen heeft Jochem opge merkt, dat zij toch waarlijk geen kleine kinderen zijn en er zelf bij zijn. als er iets zou gebeuren, wat hen niet aanstond Zijn collega heeft toegestemd. Het is toch eigenlijk belachelijk, om bang te zijn, als je met vier man gereed staat, toe te slaan, indien dit noodzakelijk mocht zijn! Als zij vóór de herberg ,,De Maze" Sin jeur Willemsz ontmoeten, die hen uitno digt eerst een pint bier te drinken of iets anders, moet hij weer erkennen, voor wantrouwen geen enkele reden te hebben De Sinjeur is de vriendelijkheid zelf. Hij praat er zelfs niiet over, dat de Duitser toch nog meegekomen is. „Jullie boffen geweldig", zegt hij. „Gis teravond is „De Rijn", een bark van mijn vriend Semeinsz., op de Maas aangeko men. De boot is leeg en wordt pas deze weêk geladen met stukgoederen voor ae Oostzee. Vandaag gaan we varen. Dor drecht langs, het Hollands Diep op, mis schien nog verder. Zullen jullie die zee eens zien. Het is best vaarweer. Vanavond laat of morgenvroeg zijn we terug. Eten is er aan boord voldoende. We gaan er gens ook aan de wal. Jullie zullen van daag geen honger en dorst lijden, 't Is een mooie bark en Semeinsz. is een gul gastheer. Ik ken hem al jaren. Dit bui tenkansje moeten we waarnemen. Vol gende week kunnen we dan Rotterdam wel eens bekijken." „Is me dat boffen", merkt de waard op, die de uiteenzetting aanhoort. „Jullie zullen een genoeglijke dag hebben, man zien. En de Sinjeur is die aardigheid zelf Hij praat als Brugman, terwijl hij intus sen scherp op de Duitser let. die aat is hij te weten gekomen van de waard hem voor ronselaar verslijt. Maar de vent toont niet het minste wantrouwen, al is Willemsz. er van overtuigd, dat hij hem in de gaten zal houden Nu. dat is wederkerig. „Jullie moeten mij goed begrijpen", gaat hij verder. „Van dwingen is natuurlijk geen sprake. Mij kan het tochtje niets sahelen. Willen jullie aan de wal blijven, mij best. In Rotterdam is genoeg te zien Maar nu is er een mooie kans. Die boot is deze week verdwenen en Rotterdam blijft. Dus.... jullie maken uit, wat we zullen doen. Het is mij om het even." Als om strijd verzekeren alle vier, dat zij graag willen varen. Inderdaad: zo'n buitenkansje moet je je niet laten ont glippen! Schier onmerkbaar glijdt een lach van voldoening over het gelaat van de Sinjeur., die opstapt, na de vertering te hebben betaald. Ook het* knipoogje, dat de waard in ontvangst neemt, wordt door de anderen niet opgemerkt. „Er loopt er net een aan bakboord", zegt de Sinjeur, als zij langs de haven gaan en naar de bark kijken. Hij laat een soherp gefluit horen en steekt de hand omhoog. „Je zou zeggen dat het afgesproken is." lacht hij dan. „En zo is het niet. Ik heb Semeinsz alleen gezegd, dat ik misschien aan boord zitten. Er is een mooi briesje. Je kunt het niet beter verlangen". De beide mannen aan de riemen groe ten beleefd en roeien dan zwijgend het vijftal naar de bark, waar de kapitein de hand schudt van de Sinjeur, om vervol gens te worden voorgesteld aan de an deren. Evenals Sinjeur Willemsz. spreekt hij Duits en Frans. Er weerklinken korte, scherpe bevelen, zodat enige tijd later de bark met volle zeilen de rivier opvaart, in de richting van Dordrecht. Zij kunnen niet anders zeggen dan dat zij genieten op het voordek, waar zij op stoelen zitten, als zijn ze grandseigneurs. Opzettelijk houdt Sinjeur Willemsz. zich wat achteraf. De kapiteinMieeft de leiding van het gesprek. Dat is hem toevertrouwd. Hij legt uit wat er in de omgeving is te zien, laat hen de bark bekijken en als zij Dordrecht zijn gepasseerd, vindt hij het ogenblik gekomen, om zijn gasten op een stevig maal te tracteren, rijkelijk be sproeid met bier en spiritualiën. „Nou", zegt Jochem, als hij daarna niet Gebhard op de achterplecht staat: „Ver trouw je het nog niet?" „Misschien heb ik me vergist", ant woordt Gebhard droog. „Ik vraag alleen, wat die lui bezielt- We zijn totaal vreemd voor hen en ze behandelen ons alsof we kinderen van hen zijn, beter nog." „Je hebt toch gehoord, dat die Sinjeur zot if," lacht Jochem. „Als-ie KATWIJK AAN ZEE Morgen (Vrijdag) kunnen bonnen gehaald worden door de bewoners van: LoggerstrLouwestr., Lijdweg, Waal Malefijtstr., Meerburgkade. Meidoornstr. Nieuwstr., Noordeinde, Noordstr., Oost pad en Ouwehandstraat. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Voor een uitverkocht huis ga muziekvereniging „Kunst na Arbeid", o.l.v.,haar dirigent, de heer H. v. d. Veld, een goed geslaagde uitvoering, voorzitter, burgemeester Verheul, open de met een enkel woord, tempo het muzikale deel werd afgewerkt. Na het Volkslied opende de pittige .Steadfast and True" het programma. De leerlingen van het corps speelden, onder leiding van htm leraar, de heer K. Ver- gunst, enkele vaderlandse liederen, heer Vergunst toonde voorts zijn kunnen in een Piston-solo in de bewerking de heer Van der Veld. De heer M. Bol- derdijk, oud-dirigent van het corps, sprak nog enkele woorden tot de vereniging. het bijzonder tot zijn opvolger, de heer Van der Veld. Na de pauze, met de traditionele verloting, volgde het traditionele toneelstukje. „Papa strekt de vlag", waarin ook weer de arbeid voor de kunst verricht werd door de fam. Vergunst. Woensdagavond vond een herhaling v. h. concert plaats. Op gezellige wijze hield het Chr. Leesgezelschap „HazerswoudeKoude kerk" zijn tweede jaarvergadering, heer Boer sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en uitte zijn blijdschap over, dat de circulatie der leesportefeuilles het afgelopen jaar veel beter was dan het eerste jaar. Hij gaf nog enkele wenken aangaande de invul ling der formulieren. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester men we, dat het gezelschap bestaat uit 87 gezinnen, verdeeld in 7 leeskringen. Er was een klein batig saldo, dat dank zij de gehouden verkoping en verloting iet pl.rn. f200 werd verhoogd. De heer Van Dorp veilde op de hem eigen wijze de al of niet complete jaar gangen der verschenen bladen. De fees telijke stemming, werd niet weinig ver hoogd door de tijdens de pauzes aange boden koffie met gebak. De heer Van der Horst zorgde aan de piano muzikale omlijsting. LISSE De vereniging voor ondersteuning ziekte houdt Vrijdagavond a. s. in ..De Witte Zwaan" de jaarvergadering. Eer zal o. m. bestuürsverkiezing zijn. Het koor der Chr. Geref. Kerk hoopt Donderdagavond a. s. in de kerk voering geven. Er is een aantrekkelijk programma. Na afloop zaL de jaarverga dering worden gehouden. De ..Lisser Boys"-speler, v. d. Boo gaard, had het ongeluk, bij het voetbal zijn been te breken. Hij moest wor den opgenomen in het acad. ziekenhuis te Leiden. De Geref. Gemeente heeft gister avond een beroep uitgebracht op ds. J. d. Berg te Utrecht in de vacature ds. A. Verhagen. De vereniging „Willen is kunnen" voerde gisteravond ten bate van de Ned. Herv. kleuterschool een komisch stuk op, getiteld: „Het gouden kalf". De avond werd geopend door mevr. Dekker, pre sidente in het bestuur van de school. Zij zwaaide de toneelver. „WIK" veel lof loe het sympathieke gebaar deze avond v. de kleuterschool te organiseren De spelers leverden goed spel. Het pu bliek werd onthaald op een prachtig stukje amateur-toneel. De heer Tibboel maakte- zich aan het slot van de avond de tolk van allen door de medewerkenden hartelijk te danken voor het gebodene Voor de anti-rev. kiesvereniging sprak gisteravond mr A. Zeegers van Amsterdam over: „De verhouding tus- sociale en economische toestanden", wees er op, dat er in de A.R. partij de waarachtige vrijheid in Jezus Chris tus leeft, welke gedachte reeds bestond bij Groen van Prinsterer en door Kuyper ons ingehamerd is. Kuyper vocht de volksvrijheden. Met de econo mische vrijheid is het echter treurig ge steld. Er wordt tegenwoordig een doel bewuste socialistische economie be tracht. Na de vrijheden in een rechts staat, gezien vanuit de Christelijke rechtsstaat, behandeld te hebben, moest >pr. tot zijn spijt constateren, dat het •echtsgevoel in de huidige samenleving ernstig geschaaj wordt. Veel in ohs le- '■en. aldus erkende spr., is afkeurens- aardig en daarom zullen wij terug moe- n tot de wet en de getuigenis. DISTRIBUTIEKRING NOORDWIJK Individuéle aanvragen om werkkle- (Wordt vervolgd.) ding kunnen nog worden ingediend te HAAGSE POLITIERECHTER. Büna uitlokking. De Officier vond, dat hetgeen de transportarbeider G. v. d. H. uit Leiden had gepleegd, bijna uitlokking kon wor den genoemd, hoewel hij voor heling terecht stond. Verdachte had nl. aan een kennis om steenkolen gevraagd, en die man eigenlijk bewogen om diefstal te plegen, hetgeen verd. zelf moest erken nen. Waar het verleden niet geheel smet loos meer is, vorderde de Officier drie maanden gevangenisstraf. De rechter legde twee maanden gevangenisstraf op. Noordiwijk op morgen (Vrijdag) 912 uur de letters A t.m. M en 24 uur de letters N t.m. Z. NOORDWIJKERHOUT Gistermiddag ongeveer 3 uur reed de voerman Warmerdam in de Dorps straat met een vier-wielige mestwagen. Het paard schrok van een auto, die vlak voor de wagen draaide, sloeg op hol en wilde naar de stal toe. Het nam echter de draai te kort en kwam daardoor te recht in de etalage van de groentehan delaar Uitendaal. veel schade aan glas en andere dingen-aannchtend. De heer War merdam liep aan zijn rechterbeen een grote vleeswonde op, van iets boven zijn knie tot aan zijn enkel. Dr. K. A. van Praag verleende de eerste hulp. De heer W. moest daarna naar het acad. zieken huis te Leiden worden vervoerd, maar kon laser naar huis terug worden ge bracht. De voetbalver. „C.N.V." houdt Za terdagavond 8 uur in de Gemeentewo ning haar jaarvergadering. Op dé agenda staat o.m. bestuursverkiezing. OEGSTGÉEST ONDERTROUWD: F. M. F. Jaeger. 48 jr en C. A. van Schouwen, 31 jr; J. Krop, 29 jr.en L. W. Hak, 29 jr. GETROUWD: J. v. d. Niet en N. Star. OVERLEDEN: A. de Winter, gesch. v. Chr. Knieriem; P. M. Vreeburg, vr., 84 j. RIJNSBURG De Chr. Geref. jeugdverenigingen hielden gisteravond op feestelijke wijza haar jaarvergadering, die onder voorzit terschap stond van ds. Brandsma. Uit het jaarverslag van de penningmeester van de J. V. bleek, dat deze vereniging 16 le den telt. Er was een saldo van f 100 De heer G. Kuivenhoven las een inleiding voor over „MariaeMartha". De M. V- liet haar jaarverslag horen in de vorm van een samenspraak. De jonge K. V.-er P. Brandsma haalde een en ander aan over J. P. Coen. Na de pauze, waarin de aan wezigen van de nodige verversingen wer den voorzien, leverde de heer G. Haak een onderwerp, getiteld: „Jeugd en ont spanning". Spr. \yees op de zucht van de hedendaagse jeugd naar ontspanning. Wij moeten er voor waken, dat dóór de ont spanning ons geestelijk leven zou verar men. Er werden nog enige vragen ge steld en beantwoord, waarna ds. Brandsm® de avond sloot. den vindt morgen (Vrijdag) plaats aan alle letters. Het kantoor is geopend van 9.30—12 en 1—3 üur. op grote schaal in deze gemeente die rat tenbestrijding plaats vinden. De- bestrij ding geschiedt door de Dienst van Open bare Werken met assistentie van vrijwil ligers. Het vergif wordt op een stukje oud brood gesmeerd en daarna, in papier gewikkeld, bij de ingang van de holen gelegd. Voor mensen en andere dieren is het vergif ongevaarlijk. Teneinde de oe- strijding zo effectief mogelijk te doen zijn, wordt een ieder verzocht, hieraan mede te werken; laat de pakjes brood liggen,"waar deze worden gedeponeerd en geeft ons de plaatsen op, waar veelvuldig ratten voorkomen. In oprichting is een plaatselijke af deling van de Stichting Vreemdelingen verkeer Zuid-Holland Het correspon dentschap en het inlichtingenbureau zijn voorlopig ten gemeentehuize gevestigd, al waar ook de bekende VVV-folders ver krijgbaar zijn. Het spreekuur van de burgemeester wordt voortaan gehouden op Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 11 tot 12 uur. VOORSCHOTEN Kent gij uw land en uw omgeving, bijv. de Krimpenerwaard? Ziedaar een vraag, die door velen misschien ontken nend beantwoord zal worden en het on bekend maakt onbemind tot grondslag heeft. Daarom begrijpen wij niet, dat „betrekkelijk zo weinig leden en ge nodigden aan de uitnodiging van het „Nut" gehoor hadden gegeven, om de vertoning bij te wonen van de film „De Krimpenerwaard" in huize Leidseweg95. De heer A. F. Kool uit Stolwijk heeft de film in drie delen laten zien van dit bij uitstek mooie polderlandschap en hierbij gewezen op het echte Hollandse leven, vooral onder de landbouwende bevol king, tussen de rivieren IJsel, Lek en Vliet. De tocht begint te Stolwijkersluis. Dan worden de aanwezigen per autobus Lek-boot via Schoonhoven weer naar Gouda gebracht. Behalve zeer veel na tuurschoon werden ook bezoeken ge bracht aan scheepswerven, hout- en timmerfabrieken, pottenbakkerijen, melk fabrieken en enkele boerderijen, dijk- dorpen, oude gebouwen en kerken, film, die vervaardigd is om meerdere be kendheid te geven aan het vele schoons, dat betrekkelijk zo dicht bij huis ii vinden, werd op zeer duidelijke wijze dooë de heer Kool verklqard. De voor zitter, dr J. F. Sirks, was zeer zeker de van allen, toen hij aan het einde de voorstelling de heer Kool harte lijk dank zegde. Met ingapg van 1 Maart is benoemd tot directeur van hot P.T.T.-kantoor te Breukelen de heer C. A. Vermeij alhier. Geboren: Elvira W. O. d v J Makkink E Morilz, W de Zwijgerlaan 25; Johan- a M d v L J van Aken en A Knura, Leidseweg 60, Paulus M M z v J A M van en C J M Fokken, Leidseweg 404; Norma D d v A van Barneveld en - Thomasl Gorkum; Johanna M d v M J Arntzen en M S v d Akker. Rijndijk 266; Elisabeth J M d v J N van Velzen en v d Boogaard, Leidseweg 559. Gehuwd: J C J M v d Assem, 24 j t M H v d Valk, 22 j, toek. adres: Haag- Ondertrouwd: H. W Minekus, 35 j i H W Krispijn, 27 jaar. WARMOND In de nacht van Dinsdag op Woens dag brak brand uit in een in de nabij heid vaii de woning van E. M. v W. staande schuur. Deze brandde geheel af. Een varken werd een prooi der vlam men. Door krachtig ingrijpen van Leidse brandweer kon uitbreiding van de brand worden voorkomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2