$Lmwe rihsdjr QToumnt Wist U DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7433 „Stonluastirb k ohfHrofn aura h*rt in tc^enspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR Dr. E. DIE MER CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DEEMER Vier NIWIN-artisten bij de vliegramp in Indië gedood Zij'zouden vandaag naar Nederland terugkeren Bij de reeds gisteren gemelde vlieg ramp te Padalarang, 24 km ten N.W. van Bandoeng, waarbij een Dakota met 19 inzittenden verongelukte, zijn de voegen de artisten omgekomen, die voor de NI- WIN in October j.l. naar Indië v vertrokken en vandaag van Batavia Hoe staat de economische barometer in Frankrijk? ZAL DE PROEFNEMING van de mi nister van financiën, René Mayer, succes hebben? Dat is momenteel de vraag, die in Frankrijk op aller lippen zweeft. De „Figaro." die aan de finan ciële en monetaire maatregelen een uit voerige beschouwing wijdt, merkt iro nisch op, dat men evengoed kan vragen, of het a.s. Zondag mooi weer zal zijn! De reactie daarvan' op de publieke opinie is niet uitgebleven. Eerst werd de in the streef' van zijn stuk gebracht door deze opeenvolging van opzienbarende maatregelen: verhoging van lonen larissen, de devaluatie van de franc, de vrije markt voor het goud en het ont trekken aan de circulatie van de biljetten van 5000 francs. Maar langzamerhand ziet men er vanaf, zich over de noodzakelijkheid van de financiële politiek van René Mayer het hoofd te breken en berust m „irrationele" kant van de onvoorziene gebeurtenissen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de fundamentele ge gevens, de basis van Frankrijks econo mische positie, nauwelijks gewijzigd zijn. De nationale balans r. 7»TN wees als wortel var t Verklaarde het kwaad de infla- uitzicht J werd feitelijk8 niet veroorzaakt, doordat er teveel geldmiddelen in circulatie ren gebracht, maar omdat de koopkracht van het publiek te hoog was in verband met de, tegen vastgestelde prijzen, wezige voorraden goederen.'Prijsstijging was van deze wanverhouding het gevolg. Het evenwicht tussen vraag en aanbod moest worden hersteld, maar o] heel nieuwe basis. De Franse staat verkeert thans niet bepaald in een positie, dat leningen kun nen worden aangegaan, omdat men de waardedaling van het geld vrezende, het lot wenst te vermijden, dat reeds sinds jaren het „voorrecht" is van de ren teniers. Het budget moet geleidelijk ii evenwicht worden gebracht, maar tevens blijkt het onmogelijk te zijn om via be lastingen de noodzakelijke sommen ir handen te krijgen voor de investeringen en „het herstel." Zelfs bij een globaal evenwicht tussen lonen, salarissen en goederen, zou zulks nog niet betekenen, dat alle markten evenwicht werden gebracht, omdat i mers niet steeds die goederen worden geproduceerd, die het koopkrachtig pu bliek verlangt. Een ieder weet, dat onge veer zestig procent van het inkomen be steed wordt voor de aankoop van voedsel, althans bij de grote massa. Het blijft een grote ,vraag, of de door de regering ge nomen maatregelen de prijsstijging der levensmiddelen zal kunnen tegengadn. Door welk perspectief wordt dan uit eindelijk de Franse regering geboeid? Voor de tweede helft van dit jaar rekent men opeen goede oogst en de zege ningen van het „plan Marshall," de twee factoreh, waarvan de ruimere'toevloeiing van eerste levensmiddelen afhangt. Tot Juni moet men het dus zeker zien uit te houden. René Mayer heeft zich tot taak gesteld de prijsstijging te beteugelen tot het tydstip, waarop de binnenlandse productie en de importen in evenwicht zullen zijn met de inkomens, lonen salarissen. Voor het huidige bestek rijst dus de vraag, in hoeverre de getroffen maatre gelen voldoende zijn om de koopkracht op het niveau te brengen van de goede ren, die de eerste maanden van het jaar op de markt aanwezig zijn. Zullen de drastische fiscale maatregelen de beno digde 350 milliard benaderen, om vooi het eerste half jaar, de klip der inflatie te omzeilen? Het ziet er naar uit, dat noch de deva luatie, noch de vrye deviezenmarkt er die van het goud, noch de intrekking van de biljetten ad 5000 franc aan de cir culatie, van veel invloed zal zijn op de fundamentele crisis, waar Frankrijk onderworpen is. Men zal geduld moeten beoefenen tot de verhoogde export tevens in staat stelt meer uit het buitenland te importeren. Zelfs als het Amerikaanse congres ingaat op de voorstellen var minister Snijder en Frankrijk enige hon derden millioenen dollars ontvangt, zal het effect daarvan zich niet onmiddellijk aftekenen. De terugkeer naar de vrije notering van de franc betekent slechts één stapje in de goedé richting. En wat nu de ge dwongen lening betreft, ter waarde van honderd of twee honderd milliard franc, in coupures van 5000 francs, ook hiervan mag men niet teveel succes verwachten. De biljetten van duizend franc zullen spoedig genoeg de plaats innemen die van vijf duizend, welke aan d< culatie onttrokken zijn. 'Zelfs als de circulatie gedurende enige maanden zal dalen, behoeft zulks nog niet van directe invloed te zijn op de koopkracht van 1 publiek, al zullen de illusies van tal „zwarthandelaren," de z.g. „fraudeurs" „margoulins" vervlogen zijn. Men verwacht, dat tal van ondernemin gen meer goederen op de markt zullen brengen, en daling der prijzen het ge volg zal zijn. Maar in de huidige econo mische atmosfeer, die nog weinig wijst op „verandering" en zeker geen verbetering, schijnt de „vlucht uit het geld" en de jacht op goederen nog niet opgehouden. Hoe zal de situatie in Frankrijk worden als de syndicalistische organisaties met nieuwe looneisen komen en öf de rege ring de eisen moet inwilligen of het risico moet nemen van nieuwe sociale conflic ten, waaraan Frankrijk bij herhaling heeft bloot gestaan. De Fransen dromen van een chirurg, die de inflattekwaal zal wegnemen, zoals mén zulks doet bij een •bsces. Maar eer is een dokter nodig, die hen aan een langdurige kuur onderwerpt, teneinde het „vergiftigingsproces" tegen Nederland zouden terugkeren: de R'damse cellist Johan Giitlich, de 27-j. Haagse pianiste Elisabeth Everts, de 21-j. Haagse violist Rudy Broer van Dijk en de 42-j. Haagse voordrachtskunstenares Francien KooteGerrese. De NIWÏN heeft gisteren de familieleden va verongelukten op de hoogte gesteld. De artisten waren langer in Indië gebleven dan aanvankelijk in hun voornemen lag, omdat hun contract op aandrang va: litairen en burgers was verlengd. Het lag dan ook in de bedoeling van de NIWIN het gezelschap bij zijn terugkomst in Ne derland van haar buitengewone waarde ring te doen blijken. Er is opdracht ge geven alle NIWIN-voorstellingen in Ned.- Indië één dag te staken. Zowel in derland als in Indië heeft deze tijding grote verslagenheid gewekt, vooral kunstenaarskringen. Niet alleen verslagenheid echter, ook angst bij de kunstenaars, die, zoals reeds gisteren bij enkelen constateer den, enigszins huiverig worden om naar Indië te gaan. Immers, dit is reeds de tweede maal-, dat een NIWIN-gezelschap Indië verongelukt. Op 20 Jan. 1947 kwam op het vliegveld Biak het gezel schap Hans Snel om het leven en nu, een jaar later, de hierboven genoemde veel belovende kunstenaars. Is er inzake het )er in Indië iets niet in orde? De klacht van enkelen, die in Indië zijn ge weest, dat voor dit vervoer niet al te beste toestellen worden gebruikt, lijkt ons aannemelijk te worden. Vanmorgen zijn de slachtoffers va ramp herdacht tijdens de gebruikelijke Tsjechische onderscheiding voor Prins Bernhard De Tsjechische gezant in Nederland, generaal Serge Ingr, heeft dezer dagen op paleis Soestdijk aan Prins Bernhard egens zijn verdiensten tijdens de tweede wereldoorlog het Tsjechische oorlogs- kruis overhandigd. Erkenning Zuidvruchtengrossiers voorlopig tot 1 April In cfe strijd over de vraag of aan im porteurs en grossiers Ln Zuidvruchten, die niet aangesloten zijn bij de Vegro, de erkenning kan worden ontnomen, heeft de voorzitter van het scheidsge recht voor de voedselvoorziening in kort geding een beslissing genomen, in af wachting van de definitieve beslissing 'er de vraag zelf. De N.V. Holsur te •Gravenhage nl. zal bij wijze van voor lopige voorziening van de voorzitter wor den ingeschakeld bij de verdeling van de winst uit de tot 1 April a.s. centraal te importeren sinaasappelen, en zal tevens die dateum worden erkend als impor teur van sinaasappelen. Is er voor die tijd geen oplossing, dan dient de zaak op- euw aanhangig gemaakt te worden. ZWEDEN NIET VOOR WESTERS BLOK. De Zweedse minister van Buit. Zaken heeft medegedeeld dat het Zweedse par lement vrijwel unaniem van mening is, dat deelname aan de vorming van een Westers blok niet géWenst is. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sold. Ie kl. C. Vinkestijn, Haarlemmerstraat 200a, Leiden. Soldaat le kl. C. Vinkestijn is na de bevrijding van ons land als O.V.W.-er in dienst gegaan. Eind 1945 vertrok hy met dé „Alcantara" via Engeland naar Indië. Hij heeft het er reuze naar zijn zin, verlangt toch sterk naar zyn va derland. Spijt van zijn beslissing om als oorlogsvrijwilliger naar Indië te gaan heeft hij niet. Veel ervaringen heeft hij in de tropen opgedaan en die komen hem hier zeker van pas. Op de foto zit hij in de jeep te glunderen, alsof hij wil zeg gen: Nog even wachten, familie en vrien- n Nederland, 'k ben spoedig weer Elisabeth Evert t Handel met Engeland wordt intensiever Wü leveren eieren, spek en zuivel producten De handels- en financiële besprekingen tussen Engeland en Nederland zijn giste-' ren met succes bekroond. EP werd-over eenstemming bereikt op alle hoofdpun ten. In 1948 zal voor 700 millioen gulden aan goederen tussen de beide landen worden uitgewisseld, Nederland zal meer voedsel, met ipbeg-rip van eieren, spek en zuivelproducten naar Engeland zen den, waarvoor het industriële producten terugontvangt. De Engelse kolenversche- pingen naar Nederland zullen worden Indië op 17 Februari in de Veiligheidsraad Commissie van Drie doet geen voorstellen aan de Raad De Commissie van Drie heeft officieel rapport uitgebracht aan de Veiligheids raad inzake Indië, doch heeft gener lei voorstellen gedaan. Het rapport somt slechts de beginselen op, diie voor „beide regeringen" aanleiding waren om de wapenstilstand te gelasten. Op 17 Febr. zal de Veiligheidsraad Indië behandelen. Intussen wordt uit Batavia gemeld, dat de brief van Hatta aan dr Van Mook, waarin Hatta volgens Reuter toe treding tot de Interim-Regering zou heb ben voorgesteld op bepaalde voorwaar den, de Nederlanders piet duidelijk voor komt. Men wijst er van Ned. zijde op. dat slechts na een politieke overeen komst „via de Oommissie van Drie" het voorstel van Hatta in overweging kan worden genomen. Van republ. zijde meent men dat de brief een aanwijzing vormt van „goede•bedoelingen". De republiek wil afzien van militaire strijd, doch zich in het politieke worstelperk werpen. Men speculeert er op, dat Nederland te weinig ambtenaren bezit en dus de re publikeinen nodig heeft en voorts hoopt men op het geldgebrek der Nederlanders, dat naar republ. oordeel een nieuwe opmars onmogelijk zou maken. Het oog merk der republiek is thans, om met Oost-Indone9ië één front te vormen en ook met andere staten. CANADESE VLIEGTUIGEN VOOR INDIË De Canadese minister van handel heeft aan het Lagerhuis medegedeeld, dat de maatschappij voor oorlogsgoederen vlieg tuigen heeft verkocht aan Ned.-Indië. Zeven vliegtuigen voor totaal 103.500 dollar zijn verscheept. Minister Van den Brink biit van zich af Particulier initiatief is nodig (Van c Parlementsredacteur.) De Tweede Kamer heeft het gistermid dag geweten, dat de nteuwe minister van Economische Zaken een professor is. Enfin, het was zyn eerste optreden dit licht bezien, kan dit, zyn eerste Ka mer-college, van ruim een uur, schouwd worden als een soort beginsel erklaring. Dit college* werd nog gevolgd loor een beantwoording van de veertien sprekers, die over de begroting van Economische Zaken het woord hadden gevoerd, hetgeen nog eens meer dan an derhalf uur in beslag nam. Uit 's Ministers college bleek duidelijk, dat hij inderdaad de lijn van dr Huys- wenst voort te zetlen. Hij keerde zich dan ook tegen de critiek van de P.r.d.A. met de opmerking, dat drs Ne- derhorst wat meer had moeten letten op de door het economisch beleid bereikte resultaten en wat minder op de econo mische vorm dezer resultaten. Men moet et de realiteit meer rekening houden. De Minister wees op de gunstige aspec ten in ons economisch leven (geen infla tie en grote arbeidsvrede)waartegenover echter als ongunstige factor staat, dat wy ns nationaal inkomen interen. De huidige welvaart is dan ook grotendeels ïn schynwelvaart. Voorts wees de Minister op enige on zekere factoren, waardoor geen definitief economisch beleid kan worden gevoerd: Duitsland, Indonesië, het internationale prijspeil. Het Marshall-plan vormt een lichtpunt, al moet men zich daarvan geen gouden bergen voorstellen. Het gevolg n deze hulp zal zijn, dat de productie door verbeterd kan worden, waardoor wij op den duur op eigen benen kunnen staan. Een onmiddellijke verbetering in de goederenvoorziening is er echter niet te verwachten. Komt de Marshall hulp niet, dan zullen wij terug moeten vallen op het economisch peil van 1942/43. Industrialisatie moet bevorderd, maar de Regering moet in eerste instantie vol- met het scheppen van het juiste klimaat: he.t eigenlijke moet komen van het particulier initiatief van de onder- rs zelf. Voorts besprak de Minister de jongste vrijlating van sommige arti kelen, betoogde, dat er niet meer textiel en schoenen beschikbaar kunnen worden gesteld en bestreed de wenselijkheid van de invoering van een productiewet, om dat er dan tevens arbeidsdwang moet worden ingevoerd, terwijl de Staat dan eigenlijk ook hét risico zou moeten over- Voor gedwongen sanering van de mid denstand voelde de bewindsman weinig: dit is een zaak, in de eerste plaats van het bedrijfsleven zelf. En de Vestigings wet kleinbedrijf, gericht op verheffing van de middenstand, heeft reeds sane rend gewerkt. In de kruideniersbranchc heersen in derdaad ernstige toestanden, die bij de nacalculatie van prjjzen aan het licht zyn gekomen. Binnenkort zullen er ver beteringen in sommige winstmarges wor den aangebracht. De omzetbelasting zal in de toekomst uitsluitend beschouwd worden als een verbruiksbelasting en niet als bedrijfs belasting. Voor de Minister aan het woord kwam, hadden o.a. de heren Verkerk (A.-R.), Hooy (KVP) en'Korthals (WD) de be langen van de middenstand op klem mende wyze verdedigd. Geen reden om rijwielbanden te hamsteren De ANWB dringt er bij het publiek met klem op aan, geen rijwielbanden te gaan hamsteren. De productie bedraagt ongeveer 400.000 buitenbanden en 360.000 binnenbanden per maand en er is geen enkele reden om aan te' nemen, dat dit productiepeil niet kan worden gehand- GEZINSHERENIGING GAAT VOORT De „Sibajak" zal op 13 Februari uit Rotterdam naar Indië vertrekken met 900 passagiers voor de gezinshereniging, en wordt 12 Maart te Priok verwacht. De „Joh. de Wlit" met 600 passagiers voor gezinshereniging wordit daar 21 Februari verwacht. De „Willem Ruys" vertrekt 17 dezer uit Rotterdam en moet de 9de Maart te Priok aankomen. Negentienjarige gangster in de Jordaan Gistermiddag heeft de 19-j. A. v. d. B., die zonder beroep is en geen vast woon adres heeft, een poging tot afpersing ge daan op de 62-jarige eigenares van een sigarenwinkel in de Jordaan te Amster dam. Hij kwam de winkel binnen, trok pistool en eiste van 'de vrouw de distributiebescheiden en rookartikelen. De kordate vrouw liet zich echter niet imponeren, maar glipte langs de jeugdige gangster de straat op, waar zij alarm maakte. Van der B. nam hierop de benen, maar twee voorbijgangers wisten de knaap te grijpen en aan de politie uit te leveren. En toch zit er schot in. Indië-militairen afgescheept met slechte costuums Demobiliserende militairen dreigen de dupe te worden van de schandalige prac- tijken van enkele fabrikanten, die, naar de „Volkskrant" meldt, trachten grote aantallen slecht afgewerkte jassen en pakken aan deze militairen kwijt te ra ken. Het lijkt gewenst, dat de Regering, die de militairen een voldoende bedrag voor goede kleding verstrekt, een onder zoek naar deze unfaire handelwijze in stelt. WIE BETAALT HET BURGERPAKJE BIJ DEMOBILISATIE? Het Tweede Kamerlid Schoonenberg heeft minister Fiévéz gevraagd, of deze bereid is, aan alle demqj?iliserende offi cieren en onderofficieren een toelage van f 200 te verstrekken ook als zij uitslui tend in Nederland hebben gediend teneinde hen in staat te stellen hun 120 textielpunten en schonenbon te kunnen honoreren. WERKLOOSHEIDSCIJFER IN JANUARI MET RUIM 10.000 GESTEGEN. In de maand Januari is het aantal als werkloos bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux geregistreerde mannen met 10.642 gestegen tot 60.822. Het aantal ingeschre ven werkloze vrouwen nam toe van tot 3970. Benelux wenst daadwerkelijk deel te nemen aan conferentie over Duitsland Belangen zijn te groot om per nota te kunnen worden afgedaan DE AGENDA voor de AmerikaansBritsFranse besprekingen bevat als een der belangrUkste punten, de wyze waarop de Benelux aan het overleg over Duitsland zullen deelnemen. Ten aanzien van dit punt wordt in Den Haag een zekere reserve aan de dag gelegd, daar er niet wordt gerept van de manier waarop dit zal geschieden, n.l. schrifteiyk of door afvaardiging ter conferentie. De opvattingen der Beneluxlanden over t Duitse kwestie zyn immers al ver schillende malen onder de aandacht van de Grote Drie gebracht, zonder succes. Nog eens een nota levert dus niet veel nieuws op. Daarom is de nitdrukkeiyke wens: Deelname aan de beraadslagingen over de Duitse kwestie, gezien het zeer grote economische belang dat xy by de toekomst van Duitsland hebben. Engeland, dat alle krachten inspant om te komen tot een vjjf-landen-verdrag, als hoeksteen voor een West-Europese Unie, heeft van Frankrijk en van de V. S. de beslissende toezegging gekregen, dat de Benelux-landen hun stem kunnen laten horen by de komende besprekingen over Duitsland. De V. S. zijn, naar vernomen wordt, bereid om zowel het Franse als het Benelux-standpunt sterk te steunen, daar Amerika besloten is om West-Duitsland's industrie potentieel in te schakelen in het kader van het Plan-Marshall tot her stel van Europa. Doch voor de verwezen lijking van dit plan stuit Amerika op de angst van Frankrijk en de Benelux voor een krachtig Duitsland in de toekomst Wanneer deze angstige gevoelens tot zwijgen zijn gebracht door gemeenschap pelijke garanties voor de vrede, kan de conferentie pa£ onderwerpen aansnijden als herstellingen, grenswijziging, kolen- productie en de vraag hoeveel Duitsland zelf zal ontvangen van 't Plan-MarshalL Nederland verwacht dit jaar 20.000 Amerikanen Jubileumfeesten zyn waarschyniyk grote trekpleister. Nederland verwacht het komende sei zoen 20.000 Amerikaanse toeristen, die gemiddeld vier a vijf dagen blijven. Het vorige seizoen bedroeg dit aantal 15.000. In Nederland zijn thans voor toeristen be schikbaar 20.000 tweepersoons en 10.000 eenpersoons-hotelkamers, aldus deelde de directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, jhr W. Boreel, dezer dagen te New York mede. Hy achtte het voorts gewenst, dat de Euro pese landen een deel van de hun krach^ tens het plan-Marshall verstrekte fondsen zouden besteden voor de verbetering van de faciliteiten voor toeristen. Jhr Boreel verwachtte, dat de jubileumfeesten dit jaar een grote aantrekkingskracht op da buitenlanders zouden uitoefenen. Den Haag waarschijnlijk geen zetel der Ver. Naties Trygve Lie, secretaris-geheraal der V.N., die onlangs een bezoek aan Europa heeft gebracht, heeft te Lake Succes» tegenover de pers te kennen gegeven, dat Den Haag in verband met het huis- vestingsvraagstuk wellicht uitgeschakeld zal worden als zetel voor de aanstaand® algemene vergadering der V.N. GOEDHART WORDT NOG EEN HALF JAAR GEÏNTERNEERD. Het Haagse tribunaal heeft vanmorgen de NSB-journalist H. A. Goedhart, voor malig hoofd van de afd. Dagbladen van het dep. van Volksvoorlichting, veroor deeld tot internering van 6 jaar, met deza bepaling, dat hy na 12 Aug. 1948 voor waardelijk in vrijheid zal worden ge steld, met een proeftijd van drie jaar, voorts tot ontzetting uit de kiesrechten voor de tyd van 10 jaar. Bijna geheel België zonder gas en electriciteit Aantal stakers beloopt in de tienduizenden Met uitzondering van enkele vitale in richtingen moet geheel België het zon der gas en electriciteit stellen, tengevolge van een staking, welke vandaag is uitge broken in de gas- en electriciteitsbedry- ven. De arbeiders in deze bedrijven heb ben zich aangesloten by de stakende mijnwerkers. Het totale aantal stakers in België beloopt thans in de tiendui zenden. De gouverneurs van de negen Bel gische provincies hebben nog gisteravond instructies van de regering ontvangen tot eventuele requisitie der bedryven, die practisch volkomen stilliggen. De staking in deze vitale bedryven is een gevolg van het niet bereiken van overeenstemming tussen de regering en de afgevaardigden van de werknemers, die een toeslag van 5 pet op het loon eisten. Een soortgelijke eis als die van hun stakende collega's in de mijnen. Het aantal stakende mijnwerkers be draagt thans ruim .55.000 en in verschil lende grote industriecentra hebben ook ongeveer 32.000 textielarbeiders het werk neergelegd. Men vreest, dat de stakingen zich zullen uitbreiden. DAT te A'dam dezer dagen een dron ken inwoner van Nieuw-Vosmeer te water raakte en verdronk. DAT zich in 20 uur tijd in het Gooi er ongevallen met autobussen vai Ned. Buurtspoorwegen voordeden, doch het gelukkig bij materiële schade bleef. DAT momenteel in A'dam twee pseudo- rechercheurs-opereren, die by zwarthan delaren en smokkelaars reeds een groot aantal „nylons" in de wacht wisten te slepen. DAT Piet Moeskops uit Veldhoven in het jachtgebied by Eindhoven voor de vierde keer een wild zwijn heeft dood geschoten. DAT door het groter aantal fietsers de verkeersongevallen in 1947 met ongeveer 10.000 tot 39.137 toenamen en hierbij 900 doden vielen, ongeveer 300 minder dan 1946. DAT het Arnhemse B. G. de 27-j. kan toorbediende B, Becker uit Nijmegen, tegen wie als SS-er levenslang was ge- eist, tot 8 jaar gev.straf heeft veroor deeld. DAT hetzelfde hof de SD-er W. Rom ers uit Ede, tegen wie eveneens le venslang was geëist, 10 jaar oplegde. DAT voor het B.G. te Den Bosch tien jaar met aftrek is geëist tegen de Bre dase fabrieksarbeider J. Waas, die hand spandiensten aan de Duitsers heeft verleend. DAT gisteren in Almelo een ontwikke lingsdag van de Landbouw is gehouden, die door honderden mensen is bezocht. DAT tussen het Rijk en de provincie N.-Holland overleg plaats heeft voor het maken van een voorlopige gelijkvloerse aansluiting van de provinciale weg Haar lemSchipholDiemen met de rijksweg AmsterdamLaren. DAT het Tweede Kamerlid v.. d. Born aan min. v. d. Brink heeft gevraagd de grote achterstand in de levering kolen voor huisbrand te A'dam spoedig DAT te A'dam een clandestiene olie- perserij is ontdekt, die waarschijnlijk reeds sindes de bevrijding in bedrijf wa DAT de veerdienst TielWamel t.g. het hoge water thans voor de vierde maal in deze winter is uitgevallen vooi vervoer van auto's en voertuigen. DAT in Amerika een postzegel is uit gegeven met de beeltenis van Peter Stuy- vesant, daar 295 jaar geleden de stad Nieuw Amsterdam haar naam kreeg. DAT te Utrecht is opgericht de N. V. Centraal Autoherstelbedrijf met als direc teur ir J. Roosenboom. DAT o. 1. v. J. B. Mertens en H. J. Uilenreef is opgericht de N.V. Speelgoed- industrie Overijssel (S.I.O.) te Vrooms- DAT te Maastricht is opgericht de N.V. Porcelein- en Tegelfabriek „Mosa" met een maatsch. kapitaal van ƒ4.000.000. DAT in de vestibule van het station Velsen-IJmuiden Oost een bronzen ge denkplaat is onthuld ter nagedachtenis van de in 1943 door de Duitsers gefusil leerde stationschef H. P. de Noo. DAT te Amsterdam een op de rijweg spelend 3-jarig jongetje gisteren door een militaire vrachtauto is doodgereden. DAT de Stichting Oorlogsgetroffenen in Noord-Limburg een motie voor de Tweede Kamer aannam, volgens welke het wetsontwerp op de materiële oorlogs schade niet voldoet aan de primaire eisen van rechtvaardigheid. DAT gisteren te Den Haag onder voor zitterschap van'mr J. E. v. d. Meulen var de Hoge Raad, de Ned. Ver. voor Lucht recht werd opgericht waarvan het secre tariaat is gevestigd: Raamweg 90, Den Haag. DAT min. Vos dezer dagen de voorge stelde verbetering der arbeidsvoorwaar den van het N.S.-personeel zal goed keuren. DAT Prov. Staten van Overyssel hun provincie een middelbaar technische school en een kunstnyverheidsschool wil len stichten. DAT te Almelo een cursus is geopend voor een voortgezet bouwkunstonderwijs ter bestrijding van 't nijpend tekort aan vakbekwame architecten in Overyssel. DAT het B. G. te Leeuwarden de 41-j, fabrieksarbeider A. B. Hendriks te Leeu warden, die heeft gediend by de Waffen S.S. en in het kamp te Vught gevangenen mishandelde, heeft veroordeeld tot 20 R.W.I. DAT de politie van Sneek en Bolsward negen personen heeft gearresteerd, die verschillende diefstallen hadtien gepleegd. DAT de 62-jarige H. J. P., uitgever te Oosterwolde, wegens verraad, door het B. G. te Leeuwarden is veroordeeld tot 9 jaar R.W.I. DAT voor het A'damse B*:g. tegen de 55-j. ex-burgemeester A. P. Hovinga, „de meest gehate man van Scheemda". in tweede behandeling 20 jaar werd geëist. DAT voor hetzelfde B.G. 12 jaar werd geëist tegen Petronella Poorten uit Lhee bij Dwingelo, die door verraad de dood van drie onderduikers op haar geweten heeft. DAT 9 K.N.S.M.-mannen per vliegtuig naar Amerika vertrokken om daar op de twee door de maatschappij gekochte schepen te gaan varen. DAT de Federatie van Ned. Bedryven by de Kamerleden schriftelijk heeft gedrongen op bestrijding van de ove tige overheidsbemoeiing, welke een sta king in het bedrijfsleven kan veroorza- DAT Nederland en Noorwegen het dezer dagen te Oslo eens werden over een wederzijdse handelsovereenkomst DAT de Eindhovense politie de 19-j. F. B. en de 17-j. P. v. E., die zich aan verscheidene diefstallen uit auto's heb ben schuldig gemaakt, heeft gearresteerd. DAT de hoofdredacteur van „Het Vrye Volk," K. Voskuil enkele weken rust moet nemen, waardoor ook zijn radio praatjes geen doorgang kunnen vinden. DAT by de nieuwe dienstregeling van 9 Mei a.s. de spoorreis van Zwolle Emmen korter wordt. DAT hét Gooische tribunaal gisteren tegen de voorm. Vlaamse activist Marcel v. d. Velde, wegens verraad 3% jaar in ternering adviseerde. DAT voor de Almelose rechtbank gis teren in tweede behandeling tegen de 37-jarige E. L. uit Woerden, die haar de 58-jarige Veerenhuis had vergiftigd, 12 jaar gevangenisstraf werd geëist. DAT dank zy een telefonische w schuwing te A'dam twee inbrekers, de 28-j. artist T. V. en de 25-j. kleermaker H. D. die vermoedelijk meer inbraken hebben gepleegd, konden worden ge arresteerd. DAT Amsterdam voor het herstel het 'gem. vervoersbedrijf ruim f2% mil lioen crediet verleende en hiervoor o. 30 nieuwe autobussen werden gekocht. DAT het indexcijfer der geldomzetten van warenhuizen op basis 1938 100, in 1947 209 tegen 151 in 1946 bedroeg, doch dit cijfer in Dec. j.l. van 290 (St. Nico- laas!) in Nov. terugliep tot 250. DAT in 1947 2,8 millioen liter melk werd geproduceerd overeenkomende met een indexcyfer van 104 op basis 1946 100. DAT Miss Iris Gabriel, vertegenwoor digster van de „One world award com mittee", een Amerik. organisatie voor ver broedering der volken, gisteren op haar West-Europese reis uit ons land naar Engeland vertrok. DAT men van het plan tijdens de Jubi- leumfeestèn buitenlandse oorlogsschepen naar Rotterdam uit te nodigen heeft af- DAT i.v.m. de Franse monetaire moei lijkheden i.pl.v. 32.000 ton groenten slechts ca 12.000 ton peen en uien als mede 2000 ton kool naar dat land kan worden geëxporteerd. DAT R. E. J. Heyer en J. Schaap te Amsterdam zyn benoemd tot notaris al daar en het aan M. West als notaris te Amsterdam verleende eervolle ontslag is ingetrokken. Schrieke verliest zijn bezit 39.000.-) Het Haagse tribunaal heeft vanmorgen de voormalige secretaris-generaal van het dep. van Justitie, mr J. J. Schrieke, veroordeeld tot verbeurdverklaring van zyn bezit, groot f39.000. REIS- EN VERBLIJFSVERGOEDING KAMERLEDEN. Ingediend is een wetsontwerp, waarin een herziene regeling is opgenomen van de vergoeding voor reiskosten van Ka merleden en voor de verblijfskosten van leden der Eerste Kamer. In plaats van een treinabonnement eerste klas kunnen de volksvertegenwoordigers volgens dit ontwerp een vergoeding voor gebruik van auto ontvangen. De vergoeding per ver gadering voor Eerste Kamerleden wordt van f 20 gebracht op f 30 (voor te Den Haag wonenden f 15). en voor de Eersta Kamer-voorzitter op f 50. Een N.S.B.-er, die de lakens uitdeelt Het Tweede Kamerlid mevr- Mujjzen- berg-Willemse heeft de ministers Becl en Van Maarsseveen gevraagd om er een stokje voor te steken, dat een N.S.B.-er te Meppel huisbezoeker is van de schade- enquêtecommissie, zodat hij zelfs da aanvragen behandelt van vroegere ver zetslieden en van de rechercheur van da P.O.D., die hem indertijd gearresteerd heeft, terwijl hy ook de strafdossiers van politieke delinquenten bestudeert. Opnieuw tijdelijk regen Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Na enkele aanvankelijke opklaringen spoedig weer toenemende bewolking met opnieuw tydelyk regen en later iets zachter. Toenemende en weer naar Z.W. of Z. draaiende wind. ZON EN MAAN. Vrijdag, 13 Febr Zon op 8 02, onder 17.48 uur. Maan op 9.34, onder 21.27 uur. Dinsdag 17 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1