vmmmn ChefarineA NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 Stadsnieuws Nieuwe Kerkorde heeft geen enkele kans van slagen Tenzij er een wonder van God gebeurt Rede van ds W. A. Zeydner voor|'.iislr»d,dl!?ösin8en de «staurati J Aanvankelijk bracht de »np ^r/v»norii Leidse theologen Gistermiddag sprak de eerste praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds W. A. Zeydner van Rotterdam, in het klein-auditorium van de Rijks universiteit voor een aandachtig gehoor van theologen over het onderwerp: „De achtergrond van de nieuwe Kerkorde". De samenkomst stond onder voorzitter schap van de heer B. Kristensen. ex- voorzitter van de Christen-Studenten- Raad. HU wees er in zijn openingswoord op, dat de liefde voor de theologie niet mag verstikken door een klimop van formalisme en conventie. Ds Zeydner begon zijn belangwekkend betoog met nadrukkelijk te zeggen, dat de nieuwe Kerkorde geen enkele kans van slagen heeft, tenzij er in de Her vormde Kerk een wonder van God ge beurt. De komst van deze orde betekent onder meer, dat er in het leven van de Kerk als wij in dit verslag het woord „Kerk" bezigen, wordt daarmede de Hervormde Kerk bedoeld diepingrij pende dingen deren. Een nieuwe Kerk orde is geens- Ds W. A. ZEYDNER Kerk te maken. Zij volgt de Kerk en wij dus ds Zeydner, dat zij 'het nieuwe leven van de Kerk stimuleert. De tijd voorbereiding zal aan ons allen hoge eisen stellen. In het vervolg van zijn rede merkte spr. op, dat de Kerkorde, waarvan hel concept enige tijd geleden werd gepu bliceerd. in wezen overeenkomsten ver toont .met vroegere orden. Zij draagt eer presbyteriaal, synodaal karakter. Dit ii inderdaad een hoge greep, welke alleen uit en door het geloof kan worden aan-* Belijden èn uitdragen. Spr. belichtte voorts een belangrijk stuk historie en liet het inwendige Zending en het ..Reveil" de revue passeren. Na 1316 beleefde de Kerk. een periode van afbraak. Maar zij ondanks de verschrikkelijke schokken, staande gebleven. Wie de geschiedenis leest, ziet naast de oplaaiing van de par- Metingen van uiterst lage temperaturen Succes van Leidse geleerden. In een der colleges, die te Leiden wer den gegeven, ter gelegenheid van de Dies der Universiteit, heeft prof. dr C. J. Gorter medegedeeld, dat het in het Ka- merlingh Onnes Laboratorium gelukt is methoden uit te werken om uiterst lage temperaturen te meten. Zoals bekend kunnen temperaturen be neden één graad absoluut langs magne tische weg worden verkregen. De waar den der bereikte temperaturen konden, voor zover zij beneden één decigraad ab soluut liggen, tot nog toe slechts door betrekkelijk ruwe schattingen worden bepaald. In hun in 1933 te Leiden begonnen on derzoekingen bereikten De Haas en Wiersma in 19$5 schattenderwys een temperatuur van ruim vier milligraad -boven het absolute nulpunt. Door gebruik te maken van omkeer bare kringprocessen is het thans gelukt de schattingen door betrouwbare tempe- ratuursmetingen te vervangen- De laagste thans gemeten temperatuur ligt even be neden drie milligraad absoluut. De me tingen werden verricht door de assisten ten drs D. de Klerk en drs M. J. Steen- land. De gebruikte stof (chroomaluin) was iets minder gunstig voor het bereiken van extreem lage temperaturen dan enige der door De Haas en Wiersma gebruikte stoffen, zodat moet worden aangenomen, dat die onderzoekers destyds ongewe ten nog lager temperaturen hebben De pblitie te Leiden heeft de 23-j. C. M. G. uit een Reg^ringsinrichting te Heiloo, die alhier een fiets te koop aan bood, aangehouden als verdacht van dacht van diefstal van een rijwiel te Boskoop. De knaap is ter beschikking van de politie te Boskoop gesteld. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten voedings middelen 804, textielkaarten 804, schoe nenbonnen, toeslagkaartjes aan jonge en a. s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffenkaarten voor het stooksei- zoen 1948/49 De uitreiking van bonkaarten voedings-; middelen vindt plaats volgens dezelfde leeftjjds-indeling als bij de vorige uitrei king, van textielkaarten 804 aan alle leef tijdsgroepen, van schoenenbonnen aan hen, wier stamkaartnummer eindigt mei het cijfer 0 of de cijfers 54. 64, 74' 84 of 94 en die in het bezit zijn van bon 612 var het inlegvel Uitreiking van toeslagkaart jes aan jonge en as moeder- geschiedt tegen overlegging van de contrólekaart Moeders. Aanvraagformulieren 323—17 voor brandstoffenkaarten voor het zoen 1948/49 worden afgegeven (plaatsvervangende) gezinshoofden daarmee gelijkgestelden Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 9.3011 45 en van 24 uur Morgen (Donderdag) wordt uitgereikt aan de gezirmen, waarvan het HOOFD een stamkaartnummer heeft van 46801 t/m. 50400. De Mors Voor de Mors vindt de uitreiking mor gen (Donderdag) van 9.301 en 23 uur plaats aan alle letters. Restitutie verhoging kolenprijs De terugbetaling van de'verhoging ko lenprijs vindt door de PTT-kantoren plaats tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffen kaarten TA 707, waarop resp. f 2.40 en f 160 zal worden uitgekeerd en tegen inlevering van de bonnen 78BV van de brandstoffenkaarten TB 707 waarop f 2 40 zal worden uitgekeerd De bon nen moeten afgeknipt worden aangebo den. groepering het confessionele élement sterk naar vo ren, terwijl de andere partij meer de nadruk legde op de apostolische en oecumenische roeping Later ontstond er een geheel, waarin deze elementen te zamen tot uitdrukking kwamen. In de oorlogstijd werd aangetoond, dat de leiding Gods heel wonderlijk kan zijn. Belangrijk is. dat er nieuw geloof ge boren werd. Toen kwam naar voren, dat de Kerk Christus-belijdende volkskerk moest zijn, hetgeen niet wil zeggen, dat zij de meerderheid van ons volk zou om vatten, maar wat betekent, dat de Kerk voor het gehele volk een boodschap Gods heeft. Wij hebben de opdracht het Evan gelie van Christus te b e 1 ij d e n en te dragen. De cardinale vraag is. of in de Her vormde Kerk dót geloof gevonden wordt, dat de geest en het besef van eenheid en verbondenheid óók in de Gemeenten dóórdringt, zoals reeds in de Generale Synode is geschied. Het gaat on waarachtige werkelijkheid, of wij ii gemeenschap staan van het belijdende Ds Zeydner betoogde tijdens de be handeling van het laatste punt van toespraak, dat in de nieuwe Kerkorde het apostolische en belijdende element als een eenheid wordt beschouwd. Onze belijdenis mag niet zijn: een conserveren van de belijdenis. Er is geen dynamischer werk dan belijden en er is geen apos tolische taak mogelijk, indien zij niet voortkomt uit dat belijden. God is mach tig om de mensen uit hun ru9t weg te halen, om aan de verstarrir>g in het be lijden een einde te maken. God geve, dat de Kerk zó moge zijn, dat er een een heid gevonden wordt. Wanneer de ge sprekken ontaarden in een partijstrijd, dan gaat het beslist niet. Het is een zaak van geloof alleen, zo besloot ds Zeydner. Na dit referaat volgde een korte'be spreking. Leidse bakkers en prijs- beheersing leveren strijd Wie zal winnen? De Leidse bakkers en de prijsbeheer- sing leven in open strijd. De bakkér zegt: „Ik verkoop blanke vloerbroodjes van 200 gram en ik noem dat klein brood, waar- )or ik de kleinbroodprijs vraag." „Neen", zegt de prijsbeheersing, „gij verkoopt broden van 800 gram. waarvoor ge slechts de vastgestelde grootbroodprijs moogt nerfen. Dat deze broden zo zijn gevormd, dat ze in vieren kunnen wor den gebroken, doet niets ter zake." De prijsbeheersing verbaliseerde. De tuchtrechter strafte. De bakkers gingen in hoger beroep. De behandeling in hoger beroep had ig niet plaats. „Intussen", zegt de bakker, „ga ik door et wat in mijn oog recht is, maar ik kijk uit voor de Leidse eontróleambte- „Intussen", zegt de prijsbeheersing, „ga ik door met verbaliseren en stuur amb- van elders, die bij de Leidse bakkers niet bekend zijn." Zo werden op één dag tien Leidse bak kers geverbaliseerd. Wie zal winnen? Nieuw, krachtig pijnstillend middel Naast Chefarlne - het betrouwbare Nederlandse merk voor de tabletten tegen hoofdpijn, griep enz die over de gehele wereld door millloenen gebruikt worden - is thans ook verkrijgbaar CHEF4RINE „4" met vter werkzame bestand delen. Door de viervoudige werking helpi Chetarine „4" ook In hardnekkige gevallen. b.v. bij een zware hoofdpijn, die met een ander middel niet te verdrijven is De krachtige wer king wordt bereikt, zonder dat de maag van streek raakt, want één der bestanddelen is Chefarox, het Ideale middel ter bescherming van de maag. Prijs f 0.75 per 20 tabletten. Prachtig, Leidse werknemers! Door de financiële commissie van de Stichting 19401945, afd. Leiden, is eind December 1947 een actie georganiseerd, waarbij aan de Leidse werknemers werd verzocht een kleine bijdrage af te staan voor de verzorging van de slachtoffers van het verzet in de jaren 19401945. Dezer dagen nam men de laatste bij dragen in ontvangst. Een bruto ontvangst van f 1-605,42 kan thans worden geboekt. Zeer zeker een mooi resultaat.' „Sempre Avanti" organiseerde een bonte avond Ap Bronkhorst bleek een groot gitarist Het Chr mandoline- en toneelgezel schap „Sempre Avanti" organiseerde gis teravond in de grote zaal van de Stads gehoorzaal een bonte ..vergadering". De heer Kukler, voorzitter, sprak een ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder de afge vaardigden van de Nied) Atmateur) T(oneel) U(nie), .,Ars et Labor" en „Kunst en Genoegen". Spr. deelde mede, dat ei 32 nieuwe donateilrs waren ingeschre ven. Een mooi resultaat! Hij wekte de leden op, hei werk van „Sempre Avanti" le propageren. Nieuwe krachten zijn wei- De muziek, die hét mpndoline-gezel- schap ten gehore bracht, kan over het algemeen de toets van de zachte critiek doorstaan. Er is critiek; het spel i ker voor correcties vatbaar. Toch m< wij rekening houden met twee omstan digheden. Ten eerste: De snaren, waaruit alle muziek voortvloeit, zijn tegenwoor dig van die kwaliteit, dat men geen hoge eisen kan stellen. Daarbij komt, dat het gezelschap een rfieuwe dirigent heeft, die wel-is-waar over de nodige muzikale ca paciteiten beschikt, doch aan wie de spe lers nog niet voldoende gewend zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat „Sempre Avanti' al het mogelijke zal doen zich te ont wikkelen. Het gezelsohap biedt hiervoor ruime kansen. De gitaarklanken van Ap Bronkhorst, radio-speler, vormden voor ons althans een welkome afwisseling. Maar het moet gezegd, dat de belangstelling van het pu bliek niet evenredig was aan de inspanning de gitarist, die op bewonderenswaar dige wijze demonstreerde, wat er aan zikale schoonheid te bereiken is. De opvoering van de toneelstukjes .Gas", een mijnwerkersdrama in één De- drijf en „Het Wonderkind", een klucht in één bedrijf, viel in de smaak Al met al: het publiek heeft zich best geamuseerd en wij twijfelen er niet aan, of ..Sempre Avanti" heeft door déze avond weer stukje waardering er bij gekregen. De opgravingen in de Ned. Herv. Kerk te Eist Wethouder Jongeleen liet 't heiblok dreunen De eerste paal in het plan-Noord Het was op 4 Januari 1947, toen het federatiebestuur van de woningbouw verenigingen „De Eendracht", „De Goede Woning" en „Ons Belang" op audiëntie gingen bij de wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen. Toen werd in prin cipe besloten tot het bouwen van woningen, welk plan de doopnaam „Plan-Noord" kreeg. Architect Buurman sloeg tezamen met de bouwcommissie aan 't werk Juni vonfl de aanbesteding van 't werk plaats. Inmiddels was er als toegift een plan voor het bouwen van 103 woningen, o.Lv. de heer B. Buurman, bijge komen. Na dag-en-nacht-aroeid kon in Dec. '47 de gunning plaats vinden. Een groot be drag was van de bouwsom afgedongen, ar ondanks dit feit zou het interieur niet onder lijden, 't Gemeentebestuur verleende zoveel mogelijk medewerking. Dit bracht de voorzitter van de bouw commissie, de heer J. Gerritsen, onder woorden, voordat de „heibaas", i.e. wet houder Jongeleen, de eerste paal grond zou „werken". De wethouder heeft bij dit karweitje wel gemerkt, dat zijn „collega's" 't niet zo bijzonder gemakke lijk hebben. Vooral de laatste ander halve meter wilde de grond maar niet in! Na deze „plechtigheid" voerde weth. Jongeleen in de directiekeet het woord, Hij herinnerde er aan, dat het plan niet zonder moeite is tot stand gekomen, dat men nu aan de verwezenlijking /as. Spr. wenste zich bij de woorden de heer Gerritsen aan te sluiten. Dit is een begin van de oplossing van de grote woningnood. Spreker hoopte, dat spoedig andere plechtigheden zullen volgen, dat de wijk een trots van de gemeente mocht zijn en dat de goede samenwerking bestendigd mag blijven. Vervolgens spraken nog architect die Is Buurman, de heer W. Dool namens de verenigingen en de heer H. Oostveen namens het bestuur van dé Nationale Woningraad, afd. Zuid-Holland. Van de dienst van gemeentewerken waren o.m. aanwezig ir D. Boogerd, mr ir J. Westra en verschillende ambtenaren. Lezing in het Rijksmuseum van Oudheden De heer P. Glazema te Den Haag sprak gisteravond in het Rijksmuseum van oud heden over de opgravingen ira de Ned. Herv. Kerk te Eist. Deze kerk werd in de zomer van 1946 aan een oudheidkundig bodemonderzoek onderworpen. De aanleiding hiertoe was. behalve algemene noodzaak om ten be hoeve van de restauratie de door de oor log getroffen kerk aan een onderzoek te onderwerpen, vooral het feit. dat uit één der oudste oorkonden van het Sticht Utrecht, daterertde uit de 8e eeuw, bleek, dat reeds in die tijd te Eist sprake was van een kerk. De opgraving heeft aan het licht ge bracht. dat het 15e eeuwse bakstenen ge bouw met forse Westtoren gebouwd werd ter plaatse van een grote, vermoedelijk 11e eeuwse kerk, waaronder zich aan de Oostzijde een grote krypt bevond. Deze krypt, waarvan de vorm zeer merkwaar dig is onder de twaalf nog in Nederland voorkomende krochten, had een houten zoldering en als zodanig is het een bij zonder gevaL Aan deze kerk ging vooraf een tuf stenen gebouw, dat vermoedelijk geda teerd moet worden in de 8ste eeuw, de tijd, waarover bovengenoemde oorkonde hanidelt. Hel is niet onmogelijk, dat dit ge bouw de kerk is, welke ten tijde van de te Eist gepredikt hebbende zendeling We ren fried gesticht werd. Onder de funda menten van deze oudste kerk werden rie hechte fundamenten aangetroffen van een tweetal Romeinse tempels. De oudste hiervan is een enkelvoudig gebouw van ongeveer 8x11 m. Het muurwerk is met veel zorg gemaakt en een groot deel van de morteLvloer werd in situ aangetrof fen. Vermoedelijk ging deze eerste tem pel ten gronde ten gevolge van de opstand der Batavieren in het jaar 69 na Chr. Bij het terugwinnen van de macht in deze streken hebben de Romeinen een g tempelgebouw opgetrokken. Van dit grote gebouw kwamen belangrijke muurr aan het licht, muren, die op stevige eiken palen waren aangelegd. Een grote hoe veelheid frescofragmenten leverde het bewijs, dat deze tempel beschilderd De vondsten hebben aangetoond, HAAGSE POLITIERECHTER Niet naar de belasting De kantoorjuffrouw E. A. S. te Leiden had van haar patroon opdracht gekre gen f200 te gaan storten vaniwege be lastingschuld. maar de juffrouw vond dat zaj het geld beter kon gebruiken, hield een deel daarvan. Natuurlijk kw dat uit, want er volgde spoedig waarschuwing van de belastinginspectie, en de juffrouw had zich nu wegens duistering te verantwoorden. De Officier vorderde zes weken gevangenisstraf. De rechter legde f 20 boete of 10 dagen hech tenis, 'benevens zes weken gevangenis straf voorwaardelijk op, met bepaling dat het geld terug betaald moet worden. Bonnendiefstal. De Officier meende dat met de kan toorbediende J. P. van L. uit Oegstgeest niet veel anders te beginnen was, dan vier maanden gevangenisstraf op te leg gen, want hij vond het een brutaal stukje dat uitgehaald was. Verdachte had n.l. op zijn kantoor een flink ffan'tal bonnen gestolen, om die weer te verkopen. De rechter veroordeelde conform de eis. - Het geschenk. De fabrieksarbeider C. B te Leiden- wist zelf niet waarom ze van een ken nis een aantal stukjes zeep cadeau had gekregen, maar dat ze gestolen waren, dat had ze wel kunnen begrijpen. En daarom vorderde de Officier wegens he ling een week gevangenisstraf, waartoe de rechter haar veroordeelde. Diefstal in de fabriek. De monteur G. H. te Leiden had ge prutst aan een sleuteltje, net zolang tot dit paste op een kast waarin zich vaten chemicaliën bevonden en had toen ïssen gevuld en meegenomen. Daar- had verdachte een heel verhaal, het kiwam er toch op neer dat de Officier voor de fabrieksdiefstal twee •tnaanden gevangenisstraf eiste. De poli tierechter veroordeelde tot ♦ier weken gevangenisstraf. De loper was nlt de kerk gestolen. He.t was de vraag of de bedrijfsleider J. A. C. K. te Leiden had kunnen be grijpen dat de loper die hij kocht, van diefstal afkomstig was. Dat ontkende hij beslist, en er waren twee getuigen die verklaarden dat de verkopers, die dan de dieven zouden zijn, erg nette en be trouwbare mensen leken; en daarom niet diefstal was gedacht. De loper was gestolen uit het koor der R.K. kerk te Sassenheim, en de Officier meende, dat :n zou zijn geweest, dat de zaak niet deugde. De raadsman betwistte zulks. Om alsnog de dieven te horen, besloot de rechter de zaak aan te houden. Utility entaille-artikelen worden goedkoper Mede dank zij een vrijwillige verla ging van de prijzen van plaatijzer door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken zyn de fabrieken erin geslaagd de productie van utility emaille- en ver zinkte huishoudelijke artikelen belang rijk te vergroten en de prijzen van eerst genoemde artikelen, die reeds met 15 zijn verlaagd, nogmaals met 7>,4 te verlagen. Thans kunnen ook fluitketels afwasbakken. emmers, steelpannen e.d. genoemde kwaliteit worden ver vaardigd. belangrijk Romeins geweest en volgende onderzoekingen zul len waarschijnlijk aan het licht brengen, dat het kerkelijk centrum van dit dorp ge heel in beslag genomen is gewfeest door de tempelhof. Het is niet onwaarschijn lijk, dat er verder te Eist sporen aan net licht komen van een Romeinse leger plaats: enkele paalvohdsten buiten net .empelcompiex hebben reeds de aandacht in die richting bepaald. Ingeval de ko mende onderzoekingen deze hypothese waar maken, dan wijst de term castrum in de bovengenoemde oorkonde éan Ka- rel Martel op een Romeinse militaire ne derzetting Hierop zouden tevens kunnen duiden de vondsten van de schedels van een zwijn, een ram en een stier, welke bij de grote tempel gezamenlijk in een put voorkwamen. Deze vondster, wijzen im mers op het zg. suovetaurilia, een offer, dat doorgaans in verband staat met de krijgsgod Mars- Het G.N.V. wordt wachtens- moe inz. de prijzenstop Aldus de heer J. H. Wensen te Alphen aan den Ryn. In het Nutsgebouw te Alphen aan der Rijn is gisteravond de 2e jaarvergadering gehouden van de afdeling van de Chr. Bond van Overheidspersoneel. In 4eze vergadering werd o.m. gesproken door de penningmeester van het C-N.V., de heer J. H. Wernsen, te Alphen. Deze op, dat de verhoudingen in de wereld zich toespitsen op twee punten, ene kant de hamer en de sikkel communisme, aan de andere zijde het kruis van Jezus Christus. De ontwikke ling van de vakbeweging werd geschetst, alsmede de rol, die door de Christen arbeiders hierin werd vervuld. Hierna kwam spr tot de huidige economische toestanden in eigen land. Er is schijn welvaart. De werkelijke toestand is zor gelijk, met name voor de arbeidende klasse. Medezeggenschap en bezitsprei- ding werden op Schriftuurlijke gronden als ook voor, de Christen aantfhardbaar getekend. In de spanningen tussen lonen en pry- zen zijn het met name de ambtenaren, die lh een ongunstige positie verkeren. Het C.N.V. heeft daar open oog Spr. kan wel zeggen, dat men wel merkt dat er een loonstop is, maar van d< door prof. Brouwers aangekondigde prij zenstop bemerkt men niets, dan dat ei commissies benoemd worden. In het C.N V. wordt men wachtensmoe. Men wenst loyaal te staan, ook tegenover deze regering. De oude S.D.A.P. heeft wel eens anders gehandeld tegen' Chr. regering en is onfatsoenlijk opge treden, Maar men wil nu wel eens daden gaan zien. Komen die niet, dan zal het C.N-V. die maatregelen gaan nemen, die men nodig acht. Aan het fatsoen komt geen einde, aan het geduld wel. De avond stond onder leiding van de heer A. Groeneveld. Uit het jaarverslag van de secretaris melden we, dat de afdeling thans 114 leden telt. De pen ningmeester. de heer Bogerman, verant woordde een baüg saldo van f444 36 Namens de Chr. Besturenbond feliciteer de de heer H- Brokaar. Na het officiële gedeelte bezorgde het toneelstukje lecta" de aanwezigen nog enkele prettige uren, met de opvoering van het stuk „Wat de mensen er van zeggen". De ver tolking was, het amateurisme in aanmer king genomen, goed. De Sfeer in 't gezin? „Nieuwe Leidschee Jubileum H. Stuifzand Gisteren herdacht de heer H. Stuif zand. dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de Boek- en Handelsdrukkerij E. IJdo aan de Hoogl. Kerkgracht. De di recteur, de heer J. W. IJdo Ezn., over handigde de jubilerende machineze:ter geschenk onder couvert. De heer P an Hest sprak namens de commis- ;sen. Ook het personeel bracht de ju bilaris hulde. De technisch chef. de heer J. W. Blöte, wenste hem geluk en bood enkele geschenken aan. De nodige bloe- ontbraken niet. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Alibertus zn v. A. Vuijk en H. Geukes; Johanna E. M. dr v. J. P. Olijerhoek en 'C. Schelvis; Johannes zn H. van der Star en J. van der Mark; Jeltje E. T. dT v. E. G. Turk en E. T. van Harberden: Maria N. E. dr v J. H. P. Mulder en E C. Jonk: Hendrik v. W. F. Stouten en G. Pelt; Isaac C. zn v. G. Wielders en E. M. Beij; Pie- T. zn v. T. Luik em A. Koopmans; Wytse B. M. zn v. S. T. de Vries en G Rodenburg. OVERLEDEN: J. Keereweer, huisvr. in J. Bonnet, 79 jr;. J. van Rijn, wed. n H. van Egmond, 76 jr; E. M. J. van Bezu. dr. 3 dagen. GEHUWD: G G van Tol en C. P. in Ek. De Verdoemden door H. Kingmans 12. Natuurlijk: als je je niet aan de regelen houdt, die aan boord nu eenmaal gelden, en je leidt verder een liederlijk leven, ja. dan stel je het leven aan boord zo slecht mogelijk voor. „Maar zo is het niet, maat, ik weet er van mee te praten." Nu, de sinjeur kan kletsen, waf hij wil. Gebhard ook de anderen hebben zitten luisteren en stemmen met hem in moet van het leven op zee niets hebben Niets is mooier dan hun eigen gulden vrijheid. De Sinjeur lacht gul: de Duitser be hoeft zich volstrekt niet op te winden, hoor. Het laat hem steenkoud, of iemand veel of weinig of mets voor de zee voelt. Landrotten moeten er ook zijn, dat zei hij immers zo even al? Al was het alleen maar om schepen te maken, nietwaar? Zijn lach werkt aanstekelijk. Gebhard heeft even gemeend, dat de vreemdeling een bepaalde richting uit wilde, hy heeft wel eens iets gehoord van ronselaars of zielverkopers, maar de laatste woorden stellen hem iets gerust. Intussen besluit hij op zijn qui vive te blijven. Hem zal hij niet dronken maken, om in staat van dronkenschap van alLes met hem te kun nen uithalen! Liever laat hij de sterke drank staan en zal dan op de andere drie letten. 't Is of de Sinjeur iets van zijn overleg gingen gevoelt. Zo nu en dan ziet hij Geb hard scherp aan, zonder evenwel de opge. wekte blik te verliezen. Hij spreekt niet meer over het zeemans leven. Hy is ook niet van plan. bemerkt Gebhard, om hen dronken te maken. Want de waard wordt niet meer opgedragen, de glazen opnieuw te vullen. Zij spelen rustig hun kaart en de vreemdeling is de eerste, die opstaat. „Het spijt me, dat ik dit prettig gezel schap verlaten moet. Maar het wordt mijn tijd. Ik ga meestal vroeg naar bed, om vroeg op te kunnen staan. Misschien ont moet ik jullie nog wen eens. Of zal ik j^tllie Rot.erdam eens leren kennen? wel de moeite waard. Zullen voor aanstaande Zondag eens nemen? Ak> er een schip ligt van een mij bevriende kapitein maken we ook een tochtje op de Maas of iets verder- Hoe denken jullie daarover?" Drie zijn er onmiddellijk enthousiast voor. Gebhard aarzelt. Wat bedoelt die vent met zyn aanbod? Wat heeft hij met hen te maken? „Ik weet nog nie of ik meega" zegt hij botweg. Sinjeur WiUemsz. merkt op. dat hij volkomen zijn eigen baas is. Als hij niet wil, gaan de anderen met hem mee en blijft "hij thuis. Toch raadt hij hem sterk aan, mee te gaan. 't Is een mooie gele genheid, Rotterdam te leren kennen. En hy is de gastheer! Het is bepaald een zwak van hem, zoiets met vreemdelingen te doen. Dit waarlijk niet de eerste maal. Zij spreken af, dat zij Zondagmorgen om negen uur vóór deze herberg zullen staan om van daar de tocht te gaan be ginnen. „Drie of vier man." lacht Sinjeur Wil-, lemsz. „Ik hoop van vier, niet voor mijzelf, maar voor de vierde. Je zult er spijt van hebben, als je niet meegaat," dit tot Geb hard, die de schouders ophaalt. Als Sinjeur WiUemsz. aUe verteringen aan die herbergier heeft beiaald, verlaat' hij met een vrolijke groet de gelagkamer, nauwelijks buiten, mompelend: „Die vent moet ik in de gaten houden, als die er bij Overigens is hij welgemoed. Nog die zelfde avond schrijft hij een briefje, dat met spoed ergens moet worden bezorgd. AUes moet in orde gemaakt: Het is niet onmogelijk, dat hij Zondag drie of vier gasten heeft. Van zijn kant maakt dat, met de vorige, negen of tien. De heren kun nen tevreden zijn en niet minder de ka- pi :ein van „De Arend", die popelt om buitengaats te gaan. Het is een vreemd schryven, dat alleen Ingewijden snappen. Als de waard van „De Maze" het las, zou hij er ook aUes van weten. Niettemin staaf hij, als Gotfe hem geroepen heeft op verzoek van Geb hard. die de Sinjeur nu eenmaal wan- tro4Rv,, vurig diens lof te bezingen: een aardige vent, die Sinjeur Willemsz., een beetje anders dan een gewoon mens, ze ker, want wie gaat nu zo'n stelletje ont halen op een dagje uit? Reken maar, dat zij het Zondag goed zullen hebben! Hy kykt niet op een gulden! Goffe vertaalt de woorden van de waard. „Ik denk, dat hy een zielverkoper is," zegt Gebhard vlakweg Als de herbergier deze mening ver neemt, schaterlacht hij, „Ha ha D4* moet ik Sinjeur Willenjsz. bij gelegenheid eens vertellen! Een zielverkoper! Ha, ha! De kerel is in Indië schatrijk geworden, vent, wat zal hij dan nu de ronselaar spelen!" V. In de prilvroege Zondagmorgen laat een kleine bark midden op de Maas vóór Rottendam het vóór- en achteranker val len en enkele uren later staat een sche peling te turen naar de wal, in opdracht van de gezagvoerder. De bemanning van de bark bestaat uit slechts enkele koppen, die volledig op de hoogte zijn van de actie, die moe: worden gevoerd. Zij doen dit werk niet voor de eerste maal! „Het vlees is op komst", bericht de sohepeling even later. (Wordt vervolgd.) Officiële publicatie Stierenkeuring 1948 te Voorschoten- De Burgemeester der gemeente Voor schoten brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de op 1 April a.s. in deze gemeente te houden verplichte- en pre miekeuringen zullen worden gehouden: 1. om 9.30 uur aan de Molenlaan, op de gemeentelijke opslagplaats; 2. om 10.15 uur aan de Rijndijk, tegen over de boerderij yan de heer H. J Breukink, Rijndijk no. 52. „Werk liever", zei de tucht rechter En hU trok de textielvergunning in Op 6 Nov. van het vorig jaar was de Leidse koopman J. S. met „zwarte" vloer kleden per auto naar-Amsterdam getogen om daar zijn slag te slaan. Ten huize van mevr. De B liep hij tegen de lamp, omdat men de politie had gewaarschuwd, toen de prijzen wat al te zwart leken. S. bood namelijk een kleed, dat volgens een kundige maar f 105 mocht kosten, f 300 aan. De tuchtrechter was over deze handel, waarop nog - een auto kon overschieten, slecht te spreken. Mr. van Vuufe trok de textielvergunning van S dam ook in en verbood hem de verkoop van vloerkleden en textiel. Hij verklaarde bovendien de inbeslaggenomen vloerkleden verbeurd en legde nog een boete vam f 25 op. „Waar moet ik nu van leven?" aldus S., die al tweemaal veroordeeld was. „In elk geval niet van de zwarte handel", repliceerde de tuchtrechter. „Voor jonge mensen als U is er werk genoeg te vin- Als verdacht van rijwieldiefstal* is door de politie aangehouden en opgeslo ten de 39-j. Poolse onderdaan L. L. M UNbl-JuS ïlSVLÊESJUi Qêljj/^ N.V.E.P.G. district Leiden belegde contactavond De contact-avond, dié hét bestuur van het district Leiden van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd (NVEPG) gisteravond foyer van de Stadsgehoorzaal belegde, was nog een verlengstuk je van 1 langs in de Sleutelstad gehouden lande lijke congres. Dit bracht de plaatsver. vangend voorzitter, de heer M. I. Smit, die de heer H. v. Welzcn verving, begroetingswoord naar voren. Deze avond gold als tegenprestatie voor het gepres teerde van de gastheren en -vrou die dagen. Speciaal de genodigden wezig waren o m. mr B. W. Stomps, voorz. van het hoofdbestuur, alsmede het hoofd, bestuurslid <je heer Moerman, de hoofd, redacteur van het orgaan, de heer Mourer en vertegenwoordigers van w en zijd kregen een hartelijk welkom. De heer Smit wekte op om de vrienden club te helpen uitbreiden. Voor allen, die politiek zuiver zijn, is daarin plaats. Mr Stomps bracht de congresdagen nog even in herinnering. Dank zij d» afd. Leiden en de Leidse bevolking zijn deze uitmuntend geslaagij en hij bracht de dank van het hoofdbestuur.daarvoor over. De vereniging is geen instantie van raddraaiers, maar wil bij het volk levend houden waarvoor in 1940—1945 is gevoch. ten, dat de achtergeblevenen van 1 die bij het verzet het leven verloren zij, die hun gezondheid kwijt raakten, niet vergeten mogen worden. Het verdere van de avond w; voor en door oud-gevangenen. Heel veel succes had Nicholls, de international clown en lighting cartooner, die paj uit Indië terug is. Henk Franken bracht uitstekende piano-muziek ten gehore Na afloop kregen de dames-artisten bloe men. nadat de heer Smit de prestatiei had geroemd. Kunst en Letteren Franz Schubert schreef niet minder dan 692 liederen Over de ontwikkeling van het kunstlied Terwijl de klassieke componisten Haydn, - Mozart en Beethoven liederen schreven, die niet het belangrijkste deel van hun oeuvre vormen, hebben vele romantische componisten juist in liederen een hoogtepunt 1>ereikt. eerste werkelijk grote liederencomponist Schubert, die op 17-jarige leeftijd zyn „Gretchen am Spinnrade" het mantische kunstlied schiep niet minder dan 692 liederen compo neerde. De praedispositie voor net lied var vele romantische componisten is ener zijds te verklaren uit de typisch roman tische voorkeur voor kleine, intieme nen. anderzijds utt het romantische ven naar een innige verbinding tus- muziek en poëzie. Vele romantische componisten waren literair zeer ontwik keld; Weber, Berlioz, Schumann. Liszt, Wagner en Wolf hebben zeer belangrijke boeken en opstellen over muziek ge schreven. Het streven naar een weder zijdse doordringing van muziek er poëzie heeft in de liederen van Wolf tot gevolg, dat de muziek geheel onder geschikt wordt gemaakt aan het gedicht Schubert gaat nog niet zo ver als Wolf. Weliswaar zijn in vele liederen melodie en begeleiding geheel aangepast de tekst, doch niet altijd sluit de muziek aan bij elk detail van het gedicht Schubert componeerde met een onge looflijk gemak; dikwijls was de melodie lied al klaar voor de componist tijd had gevonden zich ernstig in de tekst verdiepen. Niet zelden is de muziek geïnspireerd door het eerste couplet gedicht en past niet geheel bij de volgende coupletten. Vaak geeft Schu bert zich niet genoeg rekenschap va der declamatie. Maar al mag tegen verschillende van zyn liederen literaire bedenkingen hebben. Schubert schrijft bij een gedicht altyd geniale ziek. En hij heeft de verschillende geschapen, waarin thans nog de hederencomponisten zich uiten. - De eenvoudigste vorm van het kunst- •t coupletlied, waarin alle cou pletten van een gedicht op dezelfde me lodie worden gezongen. Het gebruik van deze vorm is alleen dan volkomen ver antwoord. wanneer alle coupletten var gedicht een soortgelijke inhoud heb- en wanneer de woordaccenten In de verschillende coupletten op dezelfde plaats komen. Past de muziek alleen in grote lijnen bij de coupletten, dan kun- verband met declamatie en tekst uitbeelding grotere of kleinere varian- de melodie worden aangebracht Zo ontstaat het gevarieerde coupletlied Worden in een gedicht enkele regels meerdere malen herhaald, zoals „Gretchen am Spinnrade". dan is logisch de melodie bij deze woorden herhalen en het lied dus in rondovorm te componeren. Is de inhoud der <yu pletten geheel verschillend, dan moet el) couplet een eigen melodie krijgen er wordt het lied „doorgecomponeerd" Terwyl Schubert, naast prachtige ge dichten. o.a. van Goethe, ook tweede- rangspoëzie van Mayrhofer en Hölty componeerde, liet Schumann zich bij voorkeur inspireren door grote dichters als Heine, Rückert en Vdn Eichendorff In muzikaal opzicht de mindere van Schubert, was Schumann literair meer begaafd en ontwikkeld dan zijn grote voorganger. De declamatie is bij Schumann meest- zeer verzorgd en de componist schept m muzikale atmosfeer, waarin hij het gedicht opneemt. Hij gaat zo diep op zijn teksten in, dat alleen in de melodie elk detail van de tekst niet kan worden uit gebeeld. Een groot deel van de situatie schildering wordt aan de piano toever— Jaag die Rheuraatiek uit Uw lichaam Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts - iedere morgen in Uw eerste kopje thee - en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale.zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vdoruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraagt Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist (I M.) trouwd. De pianopartij krijgt dus e grotere betekenis; ook in dit opzicht Schumann de schakel, die Schubert Wolf verbindt. Brahms was in literair opzicht niet fijngevoelig als Schumann, wat reeds uit de keuze van zyn teksten blijkt, declamatie is niet altijd verzorgd, wanneer een gedicht een verwante in Brahms deed trillen, kon de compo nist er prachtige muziek bij schrijven. Een meesterlied is b.v „Feldeinsam- keit". Hugo Wolf schreef zijn liederen niet voor een zangstem met pianobegeleiding, maar „für eine Singstimme und Kla vier" Duidelijk wilde de componist hier mede te kennen geven, dat in zijn liëtie- xen de pianopartij niet minder belang rijk is dan de gezongen melodie. In zijn liederen werken de zangstem pianopartij samen om elk detail gedicht uit te beelden. Nooit is i dicht voor Wolf en voorwendsel mooie melodie te schryven. Integendeel de componist verdiepte zich soms jaren lang in een gedicht \cor hij aan d positie begon. Er zijn vele punten van overeenkomst aan te wijzen tussen de liederen Wolf en die van verschillende Frans» componisten. Hierover in het volgend tikel. Hennie Schouten. Jac. van Elsacker in Leiden Op de tweede voordrachtavond, die K en O. organiseert, treedt a.s. Vrijdagavond in het Leidse Volkshuis op de bekende Rotterdamse kunstenaar Jac. Elsacker. Van Elsacker is een voortreffelijk kun- stenaar, aan wie geen geheim der voor drachtkunst verborgen is gebleven en de gave bezit alleen al door de macht zijn stem zijn toehoorders tot admeloos luisteren te dwingen. Of hij zyn gehoor in de ban houdt van een dramatisch haal, dan 'wel de bevrijding schenkt humoristisch voorval, altijd i: zyn onderwerp volkomen meester. Op 13 Februari draagt hij vóór de pauze voor „De Kellner", naar de ont roerende en boeiende roman van de Rus sische schrijver Iwan Schmeljof, terwijl a de pauze zijn kunnen toont in luchtig, geestig programma met werk van Ina van der Beugel e.a. Voor bijzon derheden zie men elders In dit nt Mevrouw Tony de Ridder voor Leidse Huisvrouwen Over „Hoe groen was myn dal' Dat mevr. Tony de Ridder een goed» naam heeft, niet alleen als schrijfster maar ook als spreekster, bleek gister middag in „Het Gulden Vlies", w afd. Leiden in combinatie met de afi Lisse van de Ned. Vereniging voor Huis- wen een bijeenkomst had belegd, in zij sprak over het bekende eerste- lingswerk van Llewellyn: „Hoe groea as mijn dal". Mevrouw de Ridder begon met algemene beschouwing over dit veel lezen werk; zij legde de nadruk op dl oprechte argeloosheid, waarmee d; tijds weemoedige, soms humoristisch» boek is geschreven en noemde het zijn eenvoudige vroomheid en rust e« troost voor onze getourmenteerde tijd. Vervolgens droeg zy gedeelten uit Llewellyns werk voor, die zy tot een geheel samenvoegde op de haar eigen en boeiende wijze. Haar stem heeft tengevolge vi longwond, opgedaan tijdens de gevechten bij Oosterbeek in 1944, zeer g Toch wist zy haar gehoor zoz boeien, dat men na afloop stil bleef zit- zonder zelfs aan applaus te denken De vele aanwezigen vergoedden haar dit echter ruimschoots, toen het dankwoord mevr. Groen-Nieuwenhuyzen Segaat de ban had gebroken. CHARLOTTE KÜHLER. In het kader der kunstavonden, geor ganiseerd door de Oranje-Vereniging Oegstgeest, zal op Maandag 8 Maart i voordrachtkunstenares Charlott» Kohier optreden in de recreatiezaal v« Endegeest. RECTIFICATIE „GEZA ANDA". In d« recensie van gisteravond over pianorecital van Géza Anda te Katwijl Zee is een storende fout geslopea ïan één zin een geheel andere be tekenis gaf. Er stond nl.: „aan dit end klankengetuimel. Dit moet zijS dit iriserend klankengetuimel

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2