Jiicuure ^riitsrljc CTourant Djokja: Wij handhaven onze eigen betrekkingen met het buitenland Spoors verzuchtingen door de Commissie van Drie bevestigd m Wist II WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7432 Christelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tunluostifb is obfMmn myn bert in legijenspoft" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD K)3 Postrekening 58936 HOOFE CHEF I DIRECTIE: F DIEMER. Opnieuw is bevestigd, dèt de republiek in weerwil van de overeenkomst der „Ren- yjlle" buitenlandse betrekkingen zal blijven overhouden. De republ. minister van buitenl. zaken, Salim. heeft namelijk te Djokja verklaard, dat de door de republiek met Egypte, Voor-Indië, de Arabische landen en andere staten aangegane betrek kingen zullen blijven voortbestaan. Het accoord der „Renville", aldus Salim, bevat niet meer dan de grondsla gen, waarop de besprekingen zullen worden gevoerd, en de republiek heeft, behalve het recht om gedurende die be sprekingen diplomatieke relaties te on derhouden, ook het recht met alle lan oelige maanden voor De Gasperi JRffl den vaak in één zelfde verband noemd. De regeringspolitiek slaagt weliswaar in dat het commando hoofd rechts." in de richting Amerika, wordt uitgevoerd, maar noet niet vragen „hoe." De oorzaak hier- beide landen de links extre mistische groeperingen niets onbeproefd laten één front te vormen, volgens de be velen van Moskou. Men geeft de strijd voorlopig nog niet op. Biedt die strijd geen kans langs parlementaire weg, waarbij men op belachelijke wijze schermt met het begrip „democratie," ian probeert men het met een „tour de force." In Frankrijk voelt het commu nisme zich geroepen de rol van bevrijder te spelen, omdat het z.g. het gevaar van m regering De Gaulle moet keren. In Italië wijst het links extremisme op de dreiging van neo-fascistische kernen, werkelijkheid weinig te betekenen hebben. Zowel voor Schuman als De Gasperi blijft het een zware taak zich te ■kunnen handhaven, die zonder de eco- enig nomische hulpverlening van Amerika een - vrijwel onmogelijke zou zijn. Voor die t V erklaarde landen, welke aange- uitzicht sloten zijn „bü de „Kommform, ook al wordt het commu nisme tijdelijk tot het defensief gedron gen, geldt het parool, een gunstiger ge legenheid -af te wachten, teneinde op hieuw een sprong te wagen. Zodra de :conomische toestand zich enigszins sta biliseert. men iets vrijer kan ademhalen, Inspireert Moskou tot nieuwe activiteit, hetgeen men nog kort geleden kon waar nemen bgj de stakingen te Rome Milaan. De Gasperi heeft een kranig stukje werk geleverd door het inflatie-gevaar binnen de perken te houden, n te beginnen met de ruim twee millioen werklozen. Het euvel der werkloosheid wordt veroorzaakt door het feit. dat de idustrieën nog niet op toeren kunnen komen, aangezien er belangrijke credie- nodig zijn. En er schijnen heel wat bezwaren tegen te bestaan, die werklozen deel in andere landen te werk te stellen, vooral omdat tengevolge 4e oorlog de vakopleiding heeft stil staan Het merkwaardige feit doet zich voor. dat men in Frankrijk niet een j—op Italiaanse arbeidskrachten. latente werkloosheid kan men de rege- Gasperi niet verwijten, ook al trachten Toriiatti en Nenni daar munt alt te slaan. Zoals men weet, zullen in het politieke veld de linkse socialisten van Nennl met de communisten Palmiro Togliatti ..één lijn te zamen trek- Want het eaat tegen de verkiezin gen. die ongeveer half April gehouden De socialisten hebben longste congres besloten wederom met de communisten .samen te werken", er >nliike randidatenliist uil te komen Ken meerderheid van biina :ent he»ft zich aan dit „volks- laten liimen en- zelfs leden var andere nartnen als de rennblikeinen. heb ben rioh daarbij aangesloten. Het behoeft geen betoog, dat bij dit eenheidsfront de communisten de teugels in handen hebben, en nu men r iet een aparte candidatenlijst op de ronpen komt, hebben de aanhangers fenni het bewiis geleverd, steeds n in het communistische vaarwater ven te De reohter-vleugel der sori: ten. de eroeD van Saraeat. die echter minderheid vormt staat hier geheel buiten Dit front van Togliatti en Nenni ;oelt niet veel goeds betreffende de idmethode. die bii de verkieri Volgd zal worden, want men weet. dat de iets willen weten van het ..Dlan Marshall" en het „imperialistische" Amerika waar iuist De Gasoeri op gevestigd houdt Tn het Dlan van Kevin voor een federatie West-Europa werd ook ^^Italië als partner genoemd Zouden zij er in slagen bii de verkie zingen voor de Nationale Vergadering een éclatant succes te behalen, dus straks "nieuwe coalitie-regering deel uit maken, dan zou de sanering van Italië ernstig nadeel ondervinden, omdat de Amerikaanse senaat het communis tisch etiket niet zou aanstaan. Het be loven woelige maanden te worden, dh aan de verkiezin°en vooraf gaan Bii pa pieren propaganda zal het niet blijven want de communisten zullen zich tevens van politieke „stoottroepen" bedii blijkbaar over wapens en materiaal kun nen beschikken, hetwelk uit de oorlog is overgebleven. Indien tegenover een gewapend ..links front" een soortgeliik ..rechts fascistisch" komt te staan, is het hek van de dam. Het gevaar van botsingen wordt door De Gasperi niet onderschat. En dat Italië voor geen kleiytje vervaard is, bleek wel duidelijk, toen kort geleden nog, de communisten er toe overgingen, te Milaan, de openbare gebouwen, prefec tuur en stadhuis met vijf duizend man te bezetten De regering heeft daarom extra maat regelen getroffen, want het politie-appa- raat zal tijdelijk aanzienlijk worden/Ver- «terkt. Blijkbaar vreest men een verkie- «tngs-terreur, volgens het procédé Polen of de Balkan. den handelsbetrekkingen aan te knopen Nederlandse gezaghebbende kringen *e via wijzen er op, dat het accoord uitdrukkelijk bepaal, dat de souvereini- teit bij het Koninkrijk blijft berusten Deze bepaling is niet voor tweeërlei uit legging vatbaar. Terwijl dus de republiek in dit opzicht duidelijk in strijd met het accoord han delt, bevestigt een rapport der Commis- an Drie, ondanks zijn optimistische toon, gen. Spoors verklaring, dat de toe stand in Oost-Java zorgelijk is. Het rap port verklaart: De evacuatie der republ troepen heeft een vlot verloop en er doen zich geen ernstige incidenten voor Meer dan 11000 combattanten (het rap port spreekt niet van „troepen"! zijn tot op 7 Febr geëvacueerd en daarna nog man. In Oost-Java is de toestand niet bevredigend en rondom Loemadjang zijn de republ. combattanten nog niet ge- evacueerd. Overigens is geen enkele der buite Istriid T volgd bekende „zakken" overgebleven. Cheribon en Gombong is de evacuatie aanzienlijk vertraagd door transpor*moei lijkheden. De republikeinen houden zich stipt aan de overeenkomst en de Neder landers schijnen alles te doen om inci denten te voorkomen. N.a.v. dit communiqué verklaart N.I. militair woordvoerder, dat het ge regelde verloop voor een niet gering deel is te danken aan de militaire waar nemers der Commisie van Drie. voor wie geen inspanning te veel was- Meldde gisteren een Reuterbericht. dat Hatta dr Van Mook een aanbod zou hebben gedaan betreffende een voor waardelijke toetreding der republiek tot de Jnterim-Reeering. thans wordt beves tigd. dat een brief van Hatta ontvangen is. In officiële kringen acht men dit eer bewiis. dat de republtejc de zes aanvul lende principiële punten van het ac coord der ..Renville" aanvaardt, dus ook de Nederlandse souvereiniteit. Inmiddels is Hatta naar Djokja vertrokken maar de rPT)uh' delegatie is te Batavia gob'even Ex-burgemeester var» Noord wijk voor het Haagse; Tribunaal Het Haagse Tribunaal heeft vanmor gen geadviseerd de ex-burgemeester van Noordwijk, G. Musegaars, internering op te leggen tot 8 Augustus 1950. ontzetting uit de kiesrechten en het bekleden Van ambten Kamer stak een pluim op de hoed van oud-minister Huvsmans Ook bij prof. Vén den Brink sein op veilig (Van onze Parlementsredacteur). Mogelijk heeft het aan de aggressieve toon van de eerste spreker, drs Neder- horst (Arb.) gelegen, maar In ieder ge val hebben nagenoeg alle volgende spre kers gistermiddag in de Tweede Kamer pluim gestoken op de hoed van de afgetreden minister van Economische Za ken, dr G. W. M. Huvsmans, uit waar dering voor <}iens economisch beleid- Inderdaad scherp was de afkeuring, gelyk wij gisteren reeds in een deel on- edities konden melden, van de spre- van de P. v. d. A., volgens wie let terlijk niets deugde van dit beleid- Hij zelf kwam met een heel listige socialis tische desiderata, welke er op neer kwa- en. dat de overheid alles moet doen. Tegen deze stellingen werd van ver schillende zijden van leer getrokken. De heer Sneenk (A.R.). evenals trouwens de heren Schmal (C.H.), Kortenhorst (KVP> Korthals (WD) roemden om strijd het particuliere initiatief, dat wel gesti muleerd en in bepaalde gevallen, wan- het werkelijk nodig is. gedirigeerd mag worden. De politiek van minister Huysmans was niet conservatief-liberaal, zoals de P v. d. A. graag wil doen gelo- i. aldus de heer Smeenk. Dat prof. v. d- Brink voetstoots de nalatenschap van dr Huysmans heeft aanvaard, stemt tot tevredenheid, aldus de heer Schmal. Als ook hij de subsidiaire taak van de over heid erkent, staat bij deze nieuwe be windsman het sein op veilig. De heer Kortenhorst verdedigde uiteraard het beleid van zijn beide partijgenoten (dc vorige en de huidige minister) en be sloot met de triomfantelijke uitroep, dat hy biy was, dat prof. van den Brink en niet drs Nederhorst achter de regerings tafel zat. Een ander strijdpunt werd opgeworpen door de tweede spreker van de P. v. d. A„ de heer Schilthuis. die aandrong op sanering van de middenstand en bij het verlenen van vestigingsvergunningen in schakeling van het zgn. behoefte-element wenste. Hier vond hij vooral de heer Schmal (C.H.) tegenover zich. Deze had bezwaren tegen de prijsbeheersing, die het de middenstand moeilijk maakt. Hij wees bijv. op de onrendabiliteit van het kruideniersbedrijf. Berekeningen hebben aangetoond, dat er feitelijk verlies wordt geleden en hy betoogde, dat een ïecht- vaardige prijs voor de kleine midden- Stander hetzelfde betekende als een rechtvaardig loon voor een arbeider De heer Korthals (WD) vroeg zich zelf af, hoe het zou moeten gaan. wan- straks, ter dekking van de kosten, voortvloeiende uit de wet op de mate riële oorlogsschaden, de omzetbelasting opnieuy sterk wordt verhoogd. Mag dan die verhoging weer niet in de prijzen worden doorberekend, zoals nu het geval is. riep hij uit. Vele oude onderwerpen werden verder aangeroerd, te veel om op te noemen. Spoedige indiening van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie werd opnieuw van alle kanten bekeken. Huurverhoging kan op den duur niet uit- .bruikt' VANDAAG STELLEN W1.I (1 VOOR: Korporaal A. J. Gijzenij, Stielljesstraat 36, Leiden. t is voor Adriaan vandaag een dag bijzondere betekenis. Hö is jarig! is natuurlijk jammer, dat hy zijn wjaardag niet in het vaderland, by zijn familie en kennissen, kan vieren. Toch zal hy wel een prettige dag hebben; jqu- gens onder elkaar in den vreemde moet - v je ook niet uitvlakken. Adri, wy w< je van harte geluk met deze dag ei hopen, dat je 't volgend jaar thuis zult zijn Dat is 't beste. Begin November 1946 vertrok hy al naar Engeland. Na daar een korte op leiding te hebben genoten, ging hy naai Indië. Hij is werkzaam bij de bruggen bouw en vindt de karweitjes, die hij heeft op té knappen, zeker niet oi genaam. biyven. aldus de heer Srqeenk (A.RHet overheidsapparaat kan meer worden in gekrompen, meende dr Kortenhorst <KVP). Hij vroeg ook of de distributie sommige artikelen niet wat te larg wordt gehandhaafd. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg, of er niet wat meer textiel binnenlands gebruik kon worden bestemd, waarbij ook het handwerkonder- viis niet moest worden vergeten. Sterker was de critiek van ir van Dis SGP), die het helemaal niet op plannen- makerijk had begrepen, omdat er toch niets van terecht kwam. Hij verweet de Rooms-Katholieken, dat zij ook zekere planpolitiek waren en ordening voorstonden, evenals de socialisten Van daag eine de Kamer verder Drenkelinge te Amsterdam was AVRO-medewerkster Zoals reeds in een deel onzer editie van gisteren is gemeld, hebben twee A'dammers, P. v. Rhenen en C. v. d. een vrouw, die in de hoofdstad met haar auto aan de Weesperzijde in de Keulsevaart reed, van een wisse ver drinkingsdood gered door het dak van de auto open te scheuren. De automobi liste, de 35-j. AVRO-medewerkster voor het kleuteruurtje, Lily Petersen, is 7 a 8 minuten onder water geweest en werd bewusteloos door de Amsterdammers uit de auto gesleept. De jonge vrouw kwam spoedig weer tot bewustzijn en werd door de G.G.D. naar huis gebracht- TEMPO lands beleid onder de huidige regering: FEBRUARI 1947. Eent Braziliaans im porteur wendt zich tot ons gezantschap met de mededeling, dat hij van een be paald artikel een groot aantal stuks wil kopen. Het zou een zuivere deviezen- winst kunnen opleveren van 1800.000. Het Departement van Economische Za ken weigerde de export van het artikel we hadden hier te lande een tekort. SEPTEMBER 1947. Het Departement zegt: NU mag het wel. De Nederlandse exporteurs zijn bereid. Het gezantschap weet niet, of de importeur nog kopen OCTOBER 1947. De l nformeert dringend in Bras gezantschap, of het nog kdn vakgroep lie bij ons Geen ant- DECEMBER 1947. Nieuwe airmail r Rio de Janeiro, of het nog khn. E: zo'n groot bedrag aan deviezen mee moeld. FEBRUARI 1948. Er ts nóg geen c woord. Het is nu trouwens intussen jaar geleden, dat de Braziliaan het j Koningin Vrijdag naar „Huis ten Bosch" H.M. de Koningin, die, zoals bekend, momenteel op het Loo vertoeft, zal Vry- dag Haar intrek nemen in „Huis ten Bosch" te Den Haag. FIETSENHOTEL TE ROOSENDAAL TOTAAL UITGEBRAND Gisternacht is het voorm. hotel „Neer- landia" te Roosendaal, dat thans als fiet senstalling wordt geëxploiteerd, totaal uitgebrand, doordat hout, hetwelk in het slaapvertrek bij de kachel lag, vlam vatte. Van de in de stalling aanwezige 100 fiet sen zijn slechts enkele gered FLATGEBOUW in BILTHOVEN VERWEKT ERGERNIS Het Tweede Kamerlid Van der Zaal heeft min. Vos in enkele schriftelijke vra gen geivezen op de in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijnde plannen voor de de bouw van een flatgebouw te Bilthoven. dat o.m. een recreatiecentrum, een restaurant, een bioscoop en een zie kenzaal zal omvatten. Tevens bracht hij onder de aandacht, dat in De Bilt een groot aantal woningzoekenden staat in geschreven en dat te Bilthoven tal van villa's staan, die te duur zjjn voor arbei- fniddenstanders, maar die vol doende ruimte bevatten voor dubbele be woning door beter gesitueerden. Het teriaal en de arbeid voor het flatgebouw zouden dus beter kunnen worden ge- de volkswoningbouw. Dit drietal, dat gisteren door onze fotograaf langs een romantisch grachtje werd geknipt, sprong nu eens niet uit- maar in de band. En e aanleidtng daartoe 1 weten ach, dat i i toch aller Een grote vliegramp nabij Bandoeng Negentien inzittenden van Dakota verloren he< leven Gistermiddag is nabij Padalarang (18 km bewesten Bandoeng) een Dakota van de militaire luchtvaart neergestort, waar- by negentien mensen het leven hebben verloren, namelijk 11 militairen, vier burgers, onder wie twee dames, en vier leden der bemanning. De oorzaak van het ongeluk was brand in een der mo toren. Een officiële mededeling meldt, dat Dinsdagmiddag om 4 uur het gewone Hjn vliegtuig van Bandoeng naar Batavia van het vliegveld Anair opsteeg en dat het 25 minuten later bij Padalarang neer stortte. Het was de Dakota 947. Reeds om vijf minuten over vijven vertrok een patrouille om het wrak op te sporen. Zij vond het om zes uur tussen Tjilame en Sasaksaat even benoorden de spoorlijA. Alle inzittenden waren om het leven ge komen. Nadere bijzonderheden zullen pas worden verstrekt, wanneer de familie leden in Indië en Nederland zullen zijn ingelicht. Strijd te Jeruzalem plotseling weer ontbrand Britse troepen verjoegen vurende Arabieren IN verschillende delen van Jeruzalem en rond het oude gedeelte van de ommuur de stad is gisteren plotseling de hevigste stryd ontbrand tussen Joden en Ara bieren, sinds de aanvaarding van het verdelingsplan. De stryd kreeg een zeer ernstig karakter toen de Arabieren van de muren af op de pas gebouwde Britse officiersclub en op de legerposten het vuur openden. Het civiele verkeer werd in de stad aan de commissie van de V.N., d'ie naar geheel stilgelegd en twee Britse com pagnieën werden ingezet. By het invallen van de duisternis trokken Arabieren, ge dwongen door de vastberaden tegenstand van de Britten, zich terug. Dit was de eerste maal, dat Britse troepen in Jeru zalem als infanteristen gebruikt zyn. Het Joodse Agentschap heeft later be kend gemaakt, dat het een formele aan klacht zal indienen tegen het aggressieve optreden der Arabieren. De voedselpostie in Palestina is menteel precair geworden en de Britse regering heeft in een brief een v schuwing gegeven aan de Commissie Palestina om toch vooral maatregelen te treffen voor 1 Maart, daar de tarwevoor- raden anders uitgeput zullen zijn. Arabische waarschuwing. De plaatsvervangende voorzitter van het Arabische Hoge flomité, Jamal Hoes- seini, heeft een waarschuwing gericht Jeruzalem zal komen om het voorlopig bestuur van Palestina te regelen. „Wij zullen geen verantwoordelijkheid kunnen aanvaarden voor de veiligheid van de commissie. Er worden Arabische een heden desperado's opgeleid, aldus Jamal, om de vertegenwoordigers van de V.N. aan te vallen. De Arabieren zullen vech ten tot het uiterste tegen militairen die naar Palestina gestuurd worden voor d« uitvoering van de verdeling, onverschil lig of het Amerikanen of Russen zullen In besprekingen tussen de Regering de Stichting voor de Landbouw kwamen gisteren de overbruggingssteun kleine boeren en de toeslag op kleine be- dryven aan de orde. DAT enkele ministers, onder Beel en baron van Boetzelaer, gisteren te Den Haag een periodieke bespreking voerden met onze ambassadeurs te Parijs, Londen en Brussel. DAT het aantal aangegeven radio' Januari j.l. met ruim 20.000 tot 959.646 toenam en het aantal distributie-; sluitingen in Dec. j.l. met ruim 2200 tot 4 2.046. DAT bij de Belg. grens te Wernhout enkele Hagenaars zijn aangehouden, die in hun auto voor 1000 aan lippenstiften, oorbellen en armbandjes haddeif> ver borgen. DAT voor het Bossche B.G. tegen de wielrenner J. A. Peperkamp aldaar we gens verraad 20 jaar werd geëist. DAT ook de dragers van het Mobili- satiekruis 19141918 lid kunnen worden van de Bond van Oud-Strijders, welke de belangen van militaire oorlogsslacht offers en hun nabestaanden behartigt. DAT de kolenproductie in Januari met ruim 152.000 ton toenam tot 954.000 ton. DAT het Intern. Gerechtshof te Den Haag op 26 Febr. a.s. het geschil tussen Engeland en Albanië over het kanaal van Korfoe zal behandelen. DAT melkhandelaren uit cies, te Zwolle bijeen, minister Mansholt telegrafisch verzochten nogmaals bij hem een betere beloning van hun arbeid te mogen bepleiten. DAT behalve Prins Bernhard, ook de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. Q. de Casemb^oot, gisteren in IJmuiden de met 1500 demobiliseren- den uit Indië teruggekeerde „Johan var Oldenbarnevelt" verwelkomde, daar zich aan boord veel Zeeuwen bevonden. DAT thans by de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot intrek king. van de wet op de Commissie-Gene- raaL provin- DAT in plaats van B. Veenstra te Hui- zum, K. Leijenaar te Leeuwarden is be noemd tot lid der Prov. St. van Fries land. DAT de dir. van de Spaarbank te Vlaardingen 65-j. oud plotseling is over leden. DAT de KN.S.M. van de Amerikaanse reservevloot twee schepen van ongeveer 6000 ton heeft gekocht om in te leggen in de dienst rondom Zuid-Amerika. DAT de Zeister aannemer H. Zuurbier door het A'damse B.G. wegens collabo ratie is veroordeeld tot 4 jaar en diens zoon A. M. G. Zuurbier tot 3 jaar. DAT gisteren te Driebergen-Rijsenburg in bedrijf is gesteld de „Acoliet"-fabriek van orthopaedische instrumenten, welke zich toelegt op de vervaardiging van kunstledematen. DAT wederom een pantserwagen met Ned. vee de Belgische grens in volle vaart passeerde, ondanks het op de wa gen geopende vuur. DAT te Rotterdam is gearresteerd de 25-j. los werkman T. G. v. H., die op 29 Dec. j.l. medeplichtig was geweest aan een inbraak by een 70-j. weduwe te Rotterdam. DAT burgemeester d'Ailly gisteren in A'dam ontving de dames, die als afge vaardigden van het Amerikaanse „One World Award Committee" een good-will bezoek aan Europa brengen. DAT tegen de 49-j. bedrijfsinspecteur C. P. G. Hage te R'dam, die zich in 1945 uitgaf voor liquidateur van de N.S-B - organisatie „De Ned. Landstand" en f 10.000 uit de safe wist te ontvreemden 1% jaar is geëist DAT de muziekver. „Nieuw Leven" te Loosdrecht t.g.v. haar 20-jar. bestaan op Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag een nationaal muziekconcours organiseert. DAT in de week na Pasen te Utrecht en Weert de examens van de R.K. Orga nisten- en Directeurenvereniging worden afgenomen. DAT de Gooise Melkcentrale en de Hygiënische Melkinrichting te Hilver sum, alsmede de melkproductenfabriek Brey te Baarn door het aangaan van een fusie, samen een der grootste zuivel fabrieken van ons land worden. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met ƒ32 millioen ver minderde tot ƒ2921,6 millioen. DAT van 17 t/m 25 April en van 3C April t/m 17 Mei a.s. te Amsterdam twee voorjaars-lunaparken worden georgani- DAT op hun verzoek eervol ontslagen zyn de referendarissen er P.T.T.. P. J. Hamelink te Amsterdam en R. Taconis te Den Haag, zomede het hoofd vai Rijkskledingbureau te Den Haag, G. W. Beernink. DAT de tuchtrechter voor de pryzen de gebr. R. te A'dam. twee der grootste lederwarenleveranciers van de „Bijen korf" ƒ2500 boete oplegde, wegens het leveren op gefingeerde facturen. DAT een nieuwe afd. van het Zuster huis van het H'sumse Diaconessenhuis gebruik is genomen. DAT de voormalige burgemeester v Haarlem S. L. A. Plekker, vermoedelyk in Maart voor het Tribunaal aldaar te recht staat. DAT de 37-jar. Haarlemse distributie ambtenaar M. K., die bonnen voor mud kolen had gestolen, 7 maanden voorw. en 4 maanden voorw, kreeg. DAT ook dit jaar te A'dam export- weken der Ned. Kledingindustrie zullen worden georganiseerd. DAT gisteren in het Sted. Museum te A'dam een tentoonstelling is geopend, welke de film schetst in haar historische ontwikkeling. DAT gisteren de boerdery van J. Mon ster te Nieuw-Vennep gedeeltelijk af brandde en veel tarwe verloren ging. DAT Zaterdag in „Bellevue" te A'dam een intern, goochelaarscongres wordt ge houden. Verbittering onder onze jongens in Indië Een vergelijking niet een jaar geleden De speciale verslaggever van ,.De Maas bode" in Indië schrijft o.m. aan zijn blad: ,Ik heb indertijd de Duits-Canades^ wapenstilstand in Wageningen meege maakt, en wat me nu onmiddellijk als grootste verschil opviel, was de manier, waarop deze gewone Nederlandse solda ten de tegenpartij bekeken. Nog geen jaar geleden maakte lk het p een actie mee, dat deze jongens, die ïn hele sectie wegvluchtende republi keinse soldaten met één roffel bren onschadelijk haddèn kunnen maken, tegen de brenschutter .riepen: „Ah joh, laat die d. toch lopenwaarop de brenloop meteen zakte Thans, zeven maanden later, is grondig veranderd. Ze hebben teveel mee gemaakt; oorlog, noem het desnoods een gewapend conflict, of een politiële actie, element van een zekere „fierheid" in zich hebben: tegenstanders kunnen elkaar pecteren, maar ik heb 't in de z maanden sleohts één keer meegemaakt, inze soldaten na afloop van veringsacti* zeiden: ,.Voor deze kerels kunnen we ons petje afnemen" Toch had den ze toen zelf vier doden en zes ge wonden, naar ik meen. Wie één keer gezien heeft, hoe deze tegenstanders de lijken van onze soldaten mishandelden, wie één keer gehoord heeft op welke manier ze, wanneer ze levend hun handen vielen, worden vermoord, e één keer heeft meegemaakt, hoe zy tegen de inheemse bevolking optreden (nog steeds) en tegen de Chinezen andere minderheden, voor hem verliezen deze vrijheidsstrijders elk aureool. Het percentage idealisten, de m >or wie men respect kan hebben, zelfs s tegenstanders, is schrikbarend ge- DOODSTRAF GEëlST TEGEN TOJO Tegen de vroegere Japanse premier Tojo alias het scheermes, is te Tokio de dood straf geëist. Idem tegen 24 medebeklaag- Een optimistische Ford Jr, naar ons land VAN DE BON DE Henry Ford Jr., die Europa zal maken eai o een bezoek zal vereren, stemming gisteravond t( men. Hij verklaarde a en rondreis door «k ons landje s in optimistiscne Londen aangeko- tn een legen j< Henry Ford U en echtgenote. journalisten en fotografen, dat hy weinig tekenen had gezien, welke wijzen op een depressie binnen de eerste jaren Hij was ook niet somber wat betreft het toekom stige zakenleven in de Verenigde Staten Ook over het Marshall-plan wérd ntj natuurlijk geïnterpelleerd. Men stelde hem-een vraag, juist in verband me: de vele tegenstanders van het plan, die van mening zijn dat Amerika meer moet gaan uitvoeren om een economische achteruit gang te voorkomen. Ford Jr. antwoordde hierop, dat de industrie van zijn land ja ren nodig zou hebben om in eigen be hoefte te voorzien. Hy voegde hier aan :oe: „Ik geloof niet, dat de zaken in Ame rika er slecht voor zouden staan, als er geen Marshall-plan zou zyn. De automo bielkoning blijft 10 dagen in Engeland en zal dan via Frankrijk en België naar ons land komen, om de stand van de indu strieën te bestuderen. mededeling, welke gistermiddag afkwam, dat de rantsoenering van serviesgoed met ingang van. giste- vas opgeheven, kwam stellig voor velen nog onverwacht, al hadden in het bijzonder de huisvrouwen geen lange tijd nodig om gealarmeerd te raken en een 'al op de winkels in te zetten. Zy ;n trouwens door de bonnen lang ge noeg in bedwang gehouden. In de afge lopen jaren waren ondanks een nog steeds toenemende voorzichtigheid al- kopjes en bordjes in scherven ge vallen en zo scherven voor deze of gen» geluk betekenen, voor de huisvrouw, die haar voorraadje aan aardewerk zag slin ken, betekenden die scherven allerminst geluk, integendeel, waren zij een bewijs in de toenemende armoede in de inven- Die armoede werd voor ons besef nog scherper gevoeld, aangezien de. win kels wel voorwerpen aanboden, zoals allerhande prullaria, die noch de huishoudelijke behoeften noch de ar tistieke smaak konden bevredigen. Was het wonder, dat de vrouwen wel eens wanhoopsstemming over zich voelden komen? Er scheen niets te zijn om het ontbrekende aan t« vullen, laat staan dat jonge gezinnen enigszins bevredigend aan een uitzetjë konden worden geholpen. THANS echter schijnt het perspectief wel wat beter te zyn geworden, zelfs in die mate, dat de distributie kon worden opgeheven. Alle zorgen zijn na tuurlijk nog niet verdwenen, maar men hoopt binnen afzienbare tijd een redeiyk voorzieningspeil te bereiken.' Daartoe is nodig, dat meer dan thans het geval is werkkrachten voor de ver vaardiging van serviesgoed beschikbaar komen en zich beschikbaar stellen. Dat is inderdaad een zwak punt. Het is een bekend feit. dat er wel werkkrachten te vinden zijn voor de vervaardiging van allerhande nutteloze, doch kostbare voor werpen. doch niet voor huishoudelijks voorwerpen, die nu eenmaal heel wat minder opbrengen. Toch zal ons volk het daarvan moeten hebben, en niet van hetgeen nutteloos is en bovendien veel kost. Door de moei lijke positie van de deviezen zijn wij daarbij aangewezen op de productie bin nen de eigen landsgrenzen. Die produc tie staat, blijkens de mededeling der regering, thans weer bijna op vooroorlogs peil. Maar vóór de oorlog kregen wij bovendien tal van aardewerkproducten uit het buitenland. Die zullen wij ons voorlopig dienen te ontzeggen. Men moge desnoods met enig heimwee terug denken aan de producten van Wedg wood. van Rosenthal en aan hetgeen Tsjechoslowakye ons placht te zenden, dat alles is voor de eerstkomende tijd van de baan. dit alles zullen wy met utility-produc moeten stellen, dat wil zeggen pro ducten van eenvoudige samenstelling en - in onafgebroken series te vervaardigen, zonder opsmuk, maar practisch en vol doende aan de dagelijkse behoeften. Dat utility-aardewerk omvat nu al 85 Tr van de productie. Wanneer de regering zegt, dat zij langs de weg van mechanisering de productie van aardewerk wil opvoe ren. dan biedt juist het utility-aarde werk met zyn eenvoudige vorm en xyn fabricage in series daarbij grote moge lijkheden. Er is dus voor de huisvrouw, die wei nig anders scheen te mogen doen dan by de scherven te gaan neerzitten, en voor het jonge vrouwtje, die aan haar uitzet haar na-oorlogse zorgen had. weer enig huishoudelijke perspectief gekomen. Zij zullen misschien hun smaak nog niet kunnen bevredigen. Maar zij zullen lang zamerhand weer hun behoeften kunnen bevredigen en dat is voor de vrouw uit 1948, die allang verleerd heeft hoge ver wachtingen te koesteren en hoge eisen te stellen, al een heel belangrijk ding. Zy zou er haast een kopje of een bordje voor willen riskerenMaar dat is een veronderstelling, waartoe een man, die op eigen veiligheid bedacht is, toch beter niet komen kan. Tijdelijk regen Het K.N.M.I. ie De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor de NO. provincies aanvankelijk wind tussen Z. en Z.O. met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Later matige en meer naar W. richtin gen draaiende wind. Tijdelijk kouder. Voor het overige gedeelten van het land meest zwaar bewolkt met tijdelijke re gen en matige tot vrij krachtige wind tussen Z. en W Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 12 Febr. Zon op 8 04. onder 17.46 uur; Maan op 9.22, onder 20.16 uur. Dinsdag 17 Febr. EJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1