Ilkuwre geihscift(fouraut Dr Plesman houdt een pleidooi voor een centraal vliegveld Wist U DONDERDAG 5 FEBRUARI 194B ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELBFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanhttsttrfc is obebkwti myn b*rl in tecjljenópoet" Acht en twintigste jaargang No. 7427 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. Dat gunstig gelegen is voor alle drie de grote steden De kwestie van het centrale vliegveld is belangrijker dan wat de K.L.M. tot nu aan hoogtepunten heeft gekend, zelfs belangrijker dan de eerste Indië-vlucbt. Zo begon vanmorgen ds A. Plesman zjjn uiteenzetting, toen hij tegenover de pers een verdediging gaf van zijn plannen, die al zo fel bestreden zijn nog voordat zij breed uit zijn gepubliceerd. Waarop komen deze plannen in het kori neer? Op economische en verkeerspolitieke gronden is concentratie van het inter continentale en het Europese luchtver keer van Nederland op één luchthaven van de allergrootste betekenis. Deze luchthaven moet natuurlijk liggen Westen des lands, aangezien zich hier de grootste bevolkingscentra bevinden. Deze vormen samen met de kleinere centra zoals Haarlem, Leiden, Delft een gebied dat als ..randstad Holland" kan worden aangeduid. Nu is gebleken, dat in het Zuidelijke deèl van de Haarlemmermeerpolder na bij Burgerveen een terrein is gelegen, dat aan alle te stellen eisen voldoet en dat dienen kan als luchthaven voor de gehele „randstad Holland". Maar Schiphol dan, zal men zeggen en zullen in het bijzonder de Amsterdam mers zeggen, wat moet met Schiphol ge beuren, waaraan zoveel kosten zijn be- Nu reeds zal Schiphol moeten worden uitgebreid, een uitbreiding, welke eigen lijk een nieuw vliegveld betekent en door dr Plesman dan ook werd aange duid als Schiphol-nieuw. Bovendien zijn er vergevorderde plannen om bij Rotter dam te komen tot een luchthaven Schie- veen. De kosten, welke gemoeid zijn bij de op zichzelf noodzakelijke uitbreiding van Schiphol, en de kosten van Schie- veen zullen samen de kosten van de in richting ener centrale luchthaven bij Burgerveen aanmerkelijk overschrijden. Alles bijeen becijferde de heer Ples man, dat de keuze van Burgerveen een kapitaalsbesparing van ruim f 170.000.000 zou opleveren, waarbij nog verschillende factoren buiten beschouwing zijn ge laten, zoals een betere exploitatie van de Spoorwegen en de Posterijen, die, naar dr Plesman verzekerde, beide voorstan ders zijn van zijn plannen. Trouwens, Schiphol zal ook bij ver wezenlijking van deze plannen niet van de aardbodem verdwijnen. Het technisch bedrijf der K.L.M. blijft daar gevestigd. „Fokker" krijgt op Schiphol een bij uit stek geschikt terrein. De K.L.M. blijft op Schiphol haar les- en proefvluchten uit voeren. Daar zal ook de opleiding van vliegers gehuisvest worden en lucht vaartclubs zullen er een goede vesti gingsplaats vinden. Het plan van ds Plesman betekent, dat zowel Amsterdam als Rotterdam een con cessie zullen moeten doen. Blijft Schip hol bestaan, eventueel uitgebreid, dan zal Rotterdam staan op de aanleg zijn eigen luchthaven Schieveen. I steden zullen dan in een onderlinge wed ijver vervallen. Weliswaar zal Rotterdam aok dan slechts een luchthaven klasse E met een geringe accomodatie van klasse A krijgen, maar bovendien, Amsterdam noch Rotterdam hebben een luchtvaartpotentieel, dat voldoende is ❖oor een luchthaven van de klasse A. Daarom zouden bij het bestaan van twee luchthavens de krachten gemeten splinterd worden, terwijl bij de aanleg van één centrale luchthaven Burgerveen de krachten worden samengebundeld. Dr Plesman is ervan overtuigd, dat Am sterdam tegenover deze grote winst het verlies moet nemen van een grotere afstand van het vliegveld Burgerveen, welke grotere afstand per auto 10 minu ten bedraagt. Bij aanneming van deze plannen zal anderzijds Rotterdam van zijn vliegveld plannen afstand moeten doen. Dr Ples man is van oordeel, dat Rotterdam meer gebaat is bij een luchthaven in het Zui delijk deel van de Haarlemmermeer met wereldaccomodatie. dan bij het bezit van een zeer onvoldoende luchthaven in de nabijheid van Rotterdam, waarvan men hoogstens een pendeldienst op Schip hol zou kunnen onderhouden. Voor Den Haag biedt het vliegveld Burgerveen, dat thans nog slechts in de plannen van dr Plesman bestaat, uiter aard het grote voordeel, dat het omstreeks 5 km dichterbij is gelegen dan met Schip hol het geval is. Het ziet er intussen naar uit, dat over deze nieuwe vliegveldkwestie voorlopig het laatste woord niet is gesproken. Dr Plesman hoopt, dat locale ambities het hier niet zullen winnen van het alge meen luchtvaartbelang. Burgerveen zij de vrucht van burgerzin, aldus luidde zijn kernachtige stelling, waarmede hij zijn betoog besloot. Scheidsrechter schoot vuur De heer Stanley Cockayne leidde te Wolverhampton als soheidsrechter een voetbalwedstrijd. Op een gegeven ogenblik constateerde hij in het straf schopgebied een overtreding en wilde fluiten. Toen hij echter zijn fluitje naar de mond bracht scheen er uit zyn hand een lichtstraal te komen en tot verbazing der spelers bleef de soheidsrechter stokstijf staan. Wat was er gebeurd? Op het moment, dat Cookayne wilde blazen werd zijn fluitje door de bliksem getroffen Even later kon de scheidsrechter zijn taak weer hervatten, al had hij wel een raar gevoel in zijn arm. Dat hij nu een sterk voorstander van bake lieten fluitjes is, kunnen wij begrij- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Jaap Verschuur, Emmalaan no. 5AA, Alphen a/d Rijn Jaap vertrok in April 1947 met de .Nieuw Holland" naar de tropen. Hij werd te werk gesteld bij de telegrafische berichtgeving. Veel berichten zijn door zijn handen gegaan, ook de droeve tijdin gen enkele malen plaatsgenoten be treffende vroegen zijn aandacht. Voor hem is het in Java's hoofdstad wel uit te houden. Hij beschikt over wat vrije tijd en kan daarom allerlei dingen zichzelf opknappen. Als burger is Jaap timmerman van zijn beroep. Jammer vindt hy het, dat de instanties geen toe- •temming verlenen tot het verzenden van zijn gereedschapskist. Onze vriend geniet *en groot voorrecht. Zijn neef Hans Ver schuur heeft n.l. in Indië een burgerbe trekking. Vanzelfsprekend is Jaap in de woning van zijn familielid altijd welkom. Maar al met al verlangt hij toch sterk naar zijn terugkeer. Wat zal hij blij zijn, wanneer hij weer de eerste voetstap zet in de sigarenwinkel aan de Emmalaan. Ook om een goede sigaret te kunnen roken, want daarmee is het in de tropen maar treurig gesteld. GEN. BLASKOWITZ PLEEGT ZELFMOORD Generaal Blaskowitz, die hedenochtend voor het tribunaal te Neurenberg moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. Generaal Blaskowitz heeft kans gezien vanochtend om 10.20 uur van de tweede verdieping der gevangenis naar beneden te springen. Dit is meegedeeld door de kanselarij van de V. S. te Neurenberg. De generaal was 64 jaar. Blaskowitz tekende de overgave van West-Nederland in Wageningen. Hij wordt ervan beschuldigd in 1935 aan conferenties te hebben deelgenomen, waarop Hitier zijn aggressie-plannen smeedde. Moord, mishandeling van krijgs gevangenen in het bijzonder in Polen stonden op zijn straflijst. VOORTAAN DRIE UUR EERDER NAAR CURACAO Met ingang van 9 Febr. a.s. zullen de K.L.M.-toestellen naar Curacao des Maandags en Donderdags niet om 19.15 uur doch om 16.15 uur van Schiphol vertrekken. Sinds 3 Febr. j.l. wordt op de AmsterdamLissabonZuid-Ameri- ka-route nu geland te Casablanca (Fr. Marokko) De delegatie van Suriname en Cu racao hebben vandaag een bezoek ge bracht aan Amsterdam waar zjj o. m. de diamantslijperij Asscher bezochten. Tegen mr Schokker (van de prijsbeheersing) 7 jaar Was ook econ. adviseur van Mussert Voor het Arnhemse B.G. stond gisteren terecht de gemachtigde voor de Prijzen, mr H. C. Schokker. Deze werd in het voorjaar van 1941 aangezocht door de secr.-gen. dr Hisch- feld om deze functie te bekleden daar „anders een niet-vertrouwd persoon or deze plaats zou komen." Enkele maan den later werd het een vraag of de hui dige persoon wel vertrouwd was, want toen trad mr S. toe tot de NSB. Boven dien bracht hij het tot adviseur in Econ. Zaken bij Mussert Hem waren ,twee punten ten laste gelegd: ten eerste het uitgeven van de z.g. Jodencirculaire zijn. inspecteurs voor de Prijzen, die gerden deze uit te voeren en het bekle den van het ambt van commandant van de Hulplandwacht, afdeling Salland. Al hoewel er door het optreden van verd. geen grote ongelukken zijn gebeurd meende de proc.-fiscaal mr Fikkert, ge zien de grote verantwoordelijkheid die verd. bezat, toch een hogere straf normaal te moeten vorderen, nl. z jaar gevangenisstraf (met aftrek). Uit spraak op 13 Febr. Tummers „lag" terecht op zijn kampbed Opnieuw had igsteren een medewerker van het beruchte Zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruyter zich voor zijn minne houding te verantwoorden. Ditmaal was het de 54-jarige Larense artist M. A. L Tummers, die niet terecht stond, doch .terecht lag", daarhij momenteel aan trom bose lijdt. Het Gooise tribunaal was dien tengevolge naar het kamp te Laren geko men. Natuurlijk betreurde hij thans zijn houding. „Ik was geen anti-semiet, men zag mij er slechts voor aan" aldus verze kerde hij onder tranen. Uitspraak 13 Febr KINDJE KRREG KOKEND WATER OVER ZICH HEEN Terwijl de moeder afwezig was, trachtte het dochtertje van de heer Blijleven aan de Voorweg te Zoetermeer een emmer kokend water van de kachel te halen. De emmer viel en een 1%-jarig zusje, dat op de grond zat te spelen, kreeg het water op verschillende lichaamsdelen. Zij liep ernstige verwondingen op. VIS MOET NIET TE DUUR WORDEN. De afschaffing van maximumprijzen voor de zgn. fijne vis, heeft tengevolge gehad, dat gisteren op de markt te IJmui- den een zeer scherpe prijsstijging viel t« constateren. Voor 1 kg. tong wetd f 12 tot f 14 betaald en tarbot noteerde f 5 tot f 8 per kg. Men sprak de verwachting uit, dat dit verschijnsel slechts van korte duur zal zijn, aangezien de Ned. vissers die tot dusverre hun vangst in buiten landse havens verkochten, deze-thans naar Nederland zullen brengen om van de prijsstijging te profiteren. Reacties over de wereld op de Koninklijke rede Ook Londen reageert op de rede van H.M. de Koningin Volgens het Franse persbur. A.F.P. zou men het daar waar deren. dat de Koningin de koloniale ge dachte dood verklaard heeft. In een zo plechtig afgelegde belofte ziet men te Londen een reden tot vertrouwen, dat de wapenstilstand zal leiden tot een duurzame overeenkomst. De gouverneur Singapore, sir Franklin Gimson, verwachtte dat de rede waardering zal vinden en een bron van inspiratie zal zijn. Een republ. zegsman te Batavia geeft blijk van een zonderling misver stand. Volgens hem sprak H.M. van vol ledige samenwerking tussen Indonesiërs Nederlanders ter bevechting van de vijand, die in sommige delen van Indië heeft geplunderd en brand gesticht. Hij vraagt zich af, wie die vijand is. (Hij kon zich beter afvragen of die woorden inderdaad gesproken zijn. Red.). Clay en Mac Neil pogen Frankrijk en Benelux te bekeren Duitslands herstel voorwaarde tot Europese reconstructie In Parijs, Brussel en Den Haag wordt op het ogenblrk druk geconfereerd over hetzelfde onderwerp: de toekomst van Duitsland en het herstel van Europa. In de Franse hoofdstad kwam generaal Lucius Clay, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Duitsland aan, om er de Fransen te bewegen het bizo- nale bestuur van Duitsland bestaande uit Britten en Amerikanen, met dat der Franse zone uit te breiden. Hij wil van Duitsland een land maken dat zioh zelf weer bedruipt en daardoor meewerkt aan het West-Europees herstel. De Fran sen voelen er nog mets voor, omdat zij van een hersteld Duitsland door de ervaring geleerd revanche vrezen. Clay niet. Wel zullen de geallieerden op hun hoede moeten zijn. zo verklaarde hij in Parijs, maar het Nazisme is dood, omdat het de militaire nederlaag leed. De bezetting van Duitsland zal minstens vijftien a twintig jaar duren. Een Duitse centrale, regering zal voorts beperkte be voegdheid moeten hebben Inmiddels poogt een andere zendeling de verder bij Duitsland belanghebbende West-Europese landen gunstig te stem men voor de Brits-Amerikaanse plan nen. Dat is de heer Hector Mac Neil, die, zoals men gisteren kon lezen met een speciale missie van Bevin naar Brussel trok. Hij voert er besprekingen met de Benelux ministers. Die hebben besloten, dat zij geraad pleegd willen worden inzake Duitsland, voor zij Bavin's idee van een Westerse Unie in studie zullen nemen. Het is het voornaamste punt van het protocol dat zij Mac Neil zullen voorleggen. De ove rige punten werden reeds in Luxemburg vastgesteld. De Haagse conferentie over het Mar shallplan, ter voorbereiding van de 16 landen conferentie die onder leiding van dr Hixschfeld staat ging nog een stap verder en besloot er bij de bespre kingen over het Marshall-plan op aan te dringen, dat er een internationale Europese instantie voor het herstel zal komen, in plaats van afzonderlijke in stanties in elk van de zestien deelne mende tanden. Keuzebon voortaan slechts twee weken geldig De kenuzebonnen voor brood of gebak zullen voortaan maar twee in plaats van vier weken geldig zijn. JAM KOMT NOG NIET VAN DE BON Van officiële zijde is nogmaals nadruk kelijk verklaard, dat de jam in geen ge val zal worden vrijgegeven. Ook is het niet mogelijk, dat !*i»ven het suikerrant soen een hoeveelheid jam wordt gege ven, zulks in yerband met onze niet-roos- kleurige deviezenpositie. Waarheen met de grote voorraden gele kool? De tuinders in de koolstreken zitten met te grote voorraden gele kool. Dit komt doordat zij gespeculeerd hebben op een even strenge winter als verleden jaar en zich eenzijdig op de teelt van dit product hebben toegelegd. Nu onder vindt de opgeslagen kool nadelige gevol gen van het zachte weer. Het is te ho pen, dat de export uitkomst geeft. Er zijn reeds onderhandelingen met Tsje- choslowakije gevoerd. Houdt U van: „Hapje vork met knopen?" De Hilversumse recherche heeft met de arrestatie van twee Hilversummers, de 22-j. J. de W. en de 21-j. J. B. een einde gemaakt aan een serie inbraken, welke de laatste tijd in Hilversum wer den gepleegd. J. de W. trachte zich na zijn arrestatie zijn cel aan zijn straf te onttrekken, door enige knopen van zijn vest, alsmede vork, welke hij tevoren in tweeën brak, in te slikken. Hij moest daarop naar ziekenhuis worden overgebracht voor het ondergaan van een maagoperatie. Concurrentie voor Nel van Vliet. De 9 maanden oude Sherry Lynn Witford uit Los Angelos zwemt al 9 m aan één stuk. Hier ziet men haar met haar „trainster" Crystal Scarborough, die haar voorlopig leerde er maar mee op te houden als ze moe wordt. Van records breken is dus nog geen sprake Gemeenten, weest uiterst sober, aldus min. Witteman Al zal ook het uiterlijk aanzien er onder lijden In het belang van de nationale econo mie heeft minister Witteman in een culaire aan de gemeentebesturen e aangedrongen, bij het onderhoud e aanleg van openbare werken, „meer de grootst mogelijke" soberheid te be trachten. Wanneer het achterwege laten een werk of aanschaffing niet recht streeks de welvaart aantast, behoort het te worden nagelaten, of althans uitge steld, ook al zouden andere belangen in het gedrang komen en bijv. het uiterlyK ien van de gemeente daaronder lijden. Deze gedragslijn, zo blijkt uit de brief m minister Witteman, moet worden ge volgd, in afwachting van het onderzoek, dat door regeringsinstanties wordt inge steld naar de maatregelen, die getroffen en worden om niet-noodzakelijke investeringen tegen te gaan. Thans reeds vast komen te staan, dat, hetgeen investeringen beschikbaar kan wor den gesteld, minder dan de helft be draagt van de voorlopig berekende be hoefte. Zelfs vervulling van de meest optimistische verwachtingen omtrent het Marshall-plan zal geen gunstiger beeld Tenslotte wijst de bewindsman de ge meentebesturen nogmaals op hun verant woordelijkheid voor het bewaren van het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven, waarop Gedeputeerde Staten streng moe ten toezien. DAT de DC-3, waarvan ruim 10.000 exemplaren werden gemaakt, thans 12tj jaar bestaat, doch de KLM dit toestel voor 21 passagiers nog dit |aar vervangt door „Convairs" voor 40 passagiers.-- DAT gisteren een door kortsluiting ont stane brand in de directiekeet van de mijn „Laura" te Heerlen aanzienlijke ma teriële schade veroorzaakte. DAT ruim 150 Ned. oudjes dezer dagen te Aken voedselpakketten kregen en velen bij het zien van de lang ontbeerde heerlijkheden de tranen in de ogen kwamen. DAT Aken samen met "Zuid-Limburg de ratten gaat bestrijden om het effect zo hoog mogelijk te doen zijn. DAT de keuzebonnen voor beschuit e.d. gaan verdwijnen, doch de nieuwe re geling niet eerder dan 1 Juli ingaat, daar eerst de reeds gedrukte bonnen gebruikt moeten worden. DAT volgens de A.N.W.B. binnenkort wordt aanbesteed de bouw van een via duct bij Moordrecht in de Rijksweg Rot terdamGouda. DAT auto's ook op behoorlijk verlichte buitenwegen met stadslichten mogen rijden en de KNAC zulks aanbeveelt. DAT gisteren bij de aanbesteding van de bouw van een dubbele schutsluis bij Terhorne (Fr.) 19 briefjes uit de bus kwamen en de fa. Zanen en Verstoep te Den Haag met f 823 000, alsmede de fa. J. Haaitsma te Harlingen met f 651.880 de hoogste en laagste inschrijfster waren. DAT prof- Leo Fouché is benoemd tot gezant van Zuid-Afrika te Den Haag. Dat gisteren de 40-j. arbeider J. v. d. Gaag te Maassluis doodviel en een vrouw en drie kinderen achterlaat DAT onder voorzitterschap van G. M. Th. Gielisse. eigenaar van „Seinpost" te Scheveningen, is opgericht de federatie van werkgevers in het Horeca-bedrijf, welke de vrije organisaties van werkge- DAT voor het A'darrise B.G. gisteren tegen de bunkerbouwer F. J. v. d- Heiden Jr. aldaar, die met zijn vader en een compagnon ruim f9 millioen verdiende, elk 5 jaar werd geëist- DAT gisteren op de eerste vooroorlog se automarkt te Amersfoort 136 wagens verschenen, doch hier niet aan particulie ren werd verkocht. DAT dr K. E. Reeser gisteren het di rectoraat van de Rijksseruminrichting te R'dam overdroeg aan dr G. v. Waveren. DAT het Gooise Tribunaal gisteren de boekhandelaar R. Aalberts te H'sum, die o.m. het Philipsconcem had bestreden en bij 6e Omroep werkte, internering tot 2 Mei 1949 oplegde. DAT gisteren voor het Bossche B G. de doodstraf werd geëist tegen de ex-burge meester van Dinteloord, Willemstad, Fijnaart en Heiningen. A. v. Kampen, die vele personen, o m. ds Govers, had ver- DAT de Ned. sopraan Dora van Doorn- Lindeman op 10 Febr. in Londen zal op treden met de London Symph. Orchestra. DAT in de St Crt. van gisteren is opge nomen een Prijzenbeschikking voor as phalt 1948. DAT Kard. de Jong tijdens zijn verblijf te Leuven i.v.m- zijn ere-promotie een bezoek zal brengen aan de Ned. Studen tenvereniging aldaar. DAT de KLM in 1947 68 retourvluch ten naar West-Indië heeft uitgevoerd, waarbij totaal 4020 betalende pasageiers zijn vervoerd. DAT de Ned. ambassadeur in België gisteren te Brussel Nederlandse onder scheidingen heelt uitgereikt aan leden van het Corps Diplomatique en aan hoge Belgische ambtenaren. DAT dr ir R. L. Beukenkamp, land- bouw-attaché te Buenos Aires, de pers. titel van landbouwattaché in Zuid-Ame- rika heeft ontvangen. DAT de oud-directeur te De Bilt. dr C. Braak vorderd is tot officier O.N. n het K.N.M.I. Bilthoven, be de Orde van DAT tot handelsattaché aan het Hon gaarse gezantschap te Den Haag benoemd is de heer Gyorgy Bródi. DAT 7 Februari de Middelburgse ver slaggever J. Ph. Doorenbos 40 jaar in het DAT de nieuwe Comm. der Koningin van Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, 21 Febr. 's middags om 3 uur zal recipiëren in de concertzaal te Middel burg. DAT op het postkantoor te Barneveld een vrij belangrijke fraude is ontdekt, die zich over enkele jaren uitstrekt. DAT de Eerste Kamer Woensdagoch tend a.6. om 11 uur met de alg. beschou wingen over de Rijksbegroting 1948 be gint. DAT een zekere H. Mol uit Zwolle, tij dens het in het donker lopen achter z'n onverlichte handkar, aldaar door een auto is dood gereden. DAT de ruim 20-j. wielrijder W Blonk uit Gouderak tussen ,Stolwijk en Gouda, toen hij voor een auto wilde afstappen, in een sloot raakte en verdronk DAT voor het B.G. te Den Bosch tegen de boerenleider en ex-burgemeester Budel, A. Bouwman, die reeds vóór de oorlog bekendheid verwierf met z'n strijd voor de kleine boeren onder de naam Actie-Bouwman, 12 j. (m.a.) werd geëist. DAT weer 15 gehavende rijtuigen uit Duitsland terugkeerden. DAT de handel in natuurlijke meststof fen thans is vrijgegeven. DAT de drie grote pensioenbonden, die circa 50.000 personen omvatten, bij de Regering hebben geprotesteerd daar zij niet tevoren gehoord werden ove voorgestelde wijzigingen. DAT op de veiling van Venlo 26.000 kg witlof is doorgedraaid en aan de Duitse grens vernietigd, tengevolge van de voer van kwaliteitslof uit België, hetwelk op zijn beurt weer wordt overstroomd door nog goedkoper Italiaans lof. DAT er ook te Venlo waarschijnlijk een industrie-flat wordt gesticht DAT binnenkort het Amerik. „Luckenbach" met een grote zending goederen in ons land wordt verwacht o.a. voor Den Haag en R'dam. DAT 13 Febr. de vrouwenwereldgebeds dag wordt gehouden. DAT de oudste inwoner van Groningen. K. W. Bulthuis, op 9 Febr. zyn 101ste verjaardag hoopt te vieren. DAT de gemeente Ovezande de inkrim ping van het aantal gemeenten in het Zuidelijk deel van Zuid-Beveland van 12 op 5 als de uiterste grens ziet. DAT een nachtgelegenheid in een land huisje in de bossen te Lieshout door de politie is gesloten en grote voorraden drank in beslag zijn genomen. DAT het beroep van de ex-maj. der Infanterie, W. Antheunissen te 's-Graven- hage, die in Maart '41 in het N.A.D.- kamp te Lunteren de Duitse vlag had doen hijsen en ongevraagd eervol ontslag heeft gekregen, bij KR. ongegrond is verklaard. DAT voor het Arnhemse B.G. de dood straf is geëist tegen de ex-rechercheur van Politie te Arnhem. J. v. d. Berg, die niet minder dan 27 illegalen arresteerde, van wie er 13 het leven verloren. DAT de K.L.M. niet, zoals gemeld, op 10 Febr., doch op 2 Maart haar dienst op -Johannesburg van 1 op 2 maal per week gaat brengen en de heen- en terugreis dan resp. 30 en 29 uur zal bedragen daar in Leopokkville dan niet meer wordt overnacht. DAT het A'damse B.G. vandaag dc „Schalkhaar"-agenten D. J. Scheper uit A'dam en S. Halma uit Grouw tot 12 resp 15 jaar veroordeelde. DAT een dezer dagen het Zweeds schip „Luossa" in Vlaardingen wordt verwacht met 7241 ton Zweeds ijzererts aan boord, bestemd voor West Duitsland. DAT de Ned. Ohr. Bond van Arbeiders in de Voedingsbedrijven nog drie be drijfsgroepraden in het leven zal roepen voor de vleeswarenbranche en de sui kerverwerkende industrie. DAT het A'damse Strijkkwartet dezer dagen met groot succes in Wenen is op getreden. De Valera had verkiezinge tegenstander Macbridge dreigt hem arbeidersklasse afhandig te maken Gisteren hebben in Ierland voor d zevende maal sinds in 1932 De Valera en zijn Fianna Fail-party het bewind handen namen, verkiezingen plaatsgehad voor het parlement. De voornaamste strijd had plaats tussen De Valera' party, die 76 van de 183 zetels bezat ei de nieuwe republikeinse partij van Sean Macbridge, die de regering het „gros v de arbeidersklasse afhandig dreigt maken". De Valera heeft nu 74 zetels het nieuwe parlement (Dail) van leden nodig. Zestien jaar lang heeft hy elke algemene verkiezing gewonnen en nooit hoefde De Valera een coalitie aan te gaan. De nieuwe repblikeinse partij beweert meer dan de tegenwoor dige regering te kunnen doen voor pro ductie en welvaart en dringt aan op verbreking van elke onmiddellijke band met het Britse gemenebest, terwyl De Valera niet wil, dat Eire uit het ge menebest treedt. Verder is er nog de partij van gene raal Richard Mulcahyis „Fine gael". Morgen kunnen de verkiezingsuitslagen bekend zyn. KONING LEOPOLD AAN GALA-DINER Koning Leopold van België was Dins dagavond eregast aan een groot gala diner. Onder de aanwezigen bevonden zich de Belgische gezant, de vice-presi dent van Cuba en de Chileense. Ameri kaanse en Britse ambassadeurs met hun echtgenoten. GANDHI'S MOORDENAAR SCHREEF BEKENTENIS. Uit New Delhi wordt gemeld, dat Gandhi's moordenaar een bekentenis zes en dertig bladzijden heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha be schuldigt. met name een ïjzermagnaat, multi-millionnair uit New Delhi. Van an dere zijde wordt de samenzwering van de Mahasabha bevestigd. De leden zouden zelfs op de dag van de aanslag uitgeno digd zijn naar de radio te luisteren „ongelooflijk en groot nieuws" te ve: Turkije roept ambassadeur te Moskou terug Turkije heeft plotseling zijn ambassa deur in Moskou teruggeroepen, in ver band met de onwil aan Sowjet-zijde om de Sowjet ambassadeur naar Ankara te laten terugkeren. Men maakt er uit op. dat Turkije zich niet zal laten intimideren door zijn grote buurman, die Turkije reeds drie jaar las tig valt met territoriale concessies. De Sowjet ambassadeur werd in de herfst van- 1945 teruggeroepen omdat Rusland ontstémd was over de Turkse houding ten opzichte van Sowjet-eisen. Sindsdien worden de Sowjet belangen behartigd door een zaakgelastigde. Men verwacht, dat Lord Inverchapel (Sir Clark Kerr) zal heen gaan als Brits ambassadeur te Washington. Lord Mount- batten. die binnenkort als gouverneur- generaal van India zal aftreden, wordt als mogelijke opvolger beschouwd, evenals voornaamste medewerker. Lord BRUILOFT IN KOPENHAGEN Volgens de „Berlinske Tidende" zou het huwelijk van ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anne de Bourbon Parma, plaats vinden in Mei aanstaande allerwaarschijnlijkst" te Kopenha gen. ofschoon omtrent de plaats nog geen definitief besluit zou zyn genomen. „Geheim" het ook De vyf raadgevingen (Avis of opinion^ van de Commissie van Drie werden bJJ de ondertekening van het accoord der .Renville" aan de Nederlanders ter hand gesteld. Dit belangrijke stuk, waarin o.a. verklaard werd, dat de republiek haar status zou behouden tot de totstandko- de V. S. van Indonesië, bleef Nederland onbekend, hoewel in de pers werd medegedeeld. Buitenlandse Zaken was op de hoogte, doch onthield het aan de Kamer, omdat het „niet gebruikelijk was stukken aan de Kamer over te leg gen. dan wel voor publicatie vrij te geven, waarover nog onderhandeld werd." Te Batavia dwaalde het stuk op de redactietafels rond, veronachtzaamd. Ook de „Nieuwsgier" nam het niet op. Aneta gaf het automatisch in haar uit zending van de 18de door en zond het met de minder actuele stukken per luchtmacht naar Nederland. Niemand, aldus de „Nieuwsgier", be halve dan wellicht een zo scherpzinnig diplomaat als Van Vredenburch. had meer dan een vermoeden van de bete kenis van het stuk. Het was een open baar stuk. waarvan de strekking de Ne derlandse autoriteiten pas duidelijk is geworden, nadat de republiek verwees naar de minuten der vergadering van Kalioerang. En zo bleef dan Batavia op de hoogt* van de Cinq Avis zonder deze te begrij pen, terwijl Den Haag begreep zonder op de hoogte te zijn. En Van Zeeland begreep daar weer niets van. Groeiend verzet tegen de oorlogsschaderegeling Stichting Oorlogsgetroffenen protesteert (Van één onzer verslagjevers) Het wetsontwerp „vergoeding materiel* oorlogsschade" heeft, zoals wjj gisteren reeds in een deel onzer editie meldden, by de oorlogsgetroffenen allerminst be vrediging van hun verlangens gebracht. In een te Utrecht gehouden persconferen tie heeft het bestuur van de federatie van stichtingen oorlogsgetroffenen een aantal bezwaren van praciische en principiel* aard naar voren gebracht. Naar de mening van de directeur der fe deratie van Stichtingen voor Oorlogsge troffenen, J. C. A- Merx uit Nymegen, zullen de getroffen gebieden door dit wetsontwerp nooit het vooroorlogse peH kunnen bereiken. Slechts een derde deel der slachtoffers komt in aanmerking voor vergoeding op basis van vervangingswaarde. Dat zyn dan de economisch zwakkeren. Radio- Oranj* heeft destijds beloofd, dat de gehele ge meenschap de oorlogsschade gelijkelijk zou dragen. Daartoe behoren ook de eco nomisch sterkeren uit de niet-getroffen gebieden. Het argument dat een volledig* vergoeding een te zware last op de bur gerij zou leggen aanvaardt de federati* niet. daar de vergoeding over een aantal jaren zou kunnen worden verdeeld. De belastingdienst, die de draagkracht van de getroffenen zou moeten bepa len, mag dan zwaar belast_zyn, ze vindt wel tijd om te zorgen dat ue oorlogsge troffenen hun belasting volledig betalen. De bepalingen inzake credietverlening voor huizen boven 500 m3. die van belang geacht worden voor de nationale econo mie. openen naar de mening van de fede ratie de mogelijkheid, dat zeer grote be drijven, die byv. van belang zyn voor d* export, grote credieten zullen ontvan gen. terwyl andere bedrijven niets krijgen. De vaststelling van een maximum van f 11.250 voor vergoeding van het huis raad acht de federatie eveneens te laag, evenals de vergoeding voor bedryfsin- stanties, waarvoor de verkoopwaarde van 1940 is aangehouden Naar aanleiding hiervan wordt, zoal* eveneens reeds gedeeltelijk gemeld, door het gehele land een reeks protestvergade ringen gehouden, welke gisteren te Gro ningen begon en besloten wordt met een meeting in de Dierentuin te Den Haag. Als Inspecteur-Generaal v. d. Kon, Landmacht bezocht Z.K.H. Prins Bomhard gisteren de Stormschool „Wildhoef" te Bloemendaal. waar hy met belangstelling de training volgd* en zich veschillende malen met d* jongens onderhield. DE .RENVILLE" VERTREKT 10 FEBR. Aneta verneemt, dat de .Renville" op 10 Febr. uit de Indische wateren zal vertrekken Over de plaats der verder* onderhandelingen, vermoedelijk Batavia en Djokja. is nog niets beslist. Weer toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Krachtige, aan <3e kust tijdelijk hard* wind tussen Zuid cn Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen Wei nig verandering van temper attm ZON EN MAAN Vrijdag 6 Februari. Zon o, 11. 17.35 uur. Maan op 6 41, onder 13.29 Maandag 9 Febr. NR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1