|Hirttttrr friftsdjc GTmirattt 'KJ Nederland heeft de kracht om een nieuw begin te maken Wist U WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20406. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7429 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StunhMslirii is obcMcwn mya b«ri in tcijfjenspoel" Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. H.M. de Koningin spreekt tot de bondgenoten Wij verloochenen ons verleden niet, noch ons in Indië verrichte werk HARE MAJESTEIT DE KONINGIN heeft gisteravond om 18.30 uur Ned. tijd op Haar paleis Haar aangekondigde rede tot de bondgenoten van ons land uit de Jongste oorlog gehouden in de Engelse taal. Door heruitzending kon deze rede over Vrijwel de gehele wereld beluisterd worden. Ook over onze beide Hilversumse zenders werd Haar rede door de aether verspreid. H. M. de Koningin sprak als volgt: I „Tot hen die in de oorlog onze bond genoten waren wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op eer belangrijk ogenblik in het leven van dt polken van ons gemenebest. Een vrij federatief Indonesië zal spoe dig zijn plaats tussen de democratische [keren der wereld Onweerswolken boven Palestina ONZE SOMBERE PROGNOSE, dat ondanks het, door de „Ver. Naties" aanvaarde „verdelingsplan", de Pa- estijnse perikelen zouden voortduren, vordt helaas door de feiten bevestigd. Jen kan de situatie in Palestina karak- ren als een soort van schemertoe- tand. een overgangsphase tevens tot ndere, maar die noch van politiek, noch psychologis -h standpunt beschouwd, gezondere zal zijn. De Britten kregen enoeg van de oolitieke lyriek en hingen mandaat aan de wilgen! Hun gezag een lelijke knauw gekregen. En mer intkomt niet aan de indruk, dat de ge- agskwestie in de Palestijnse dreven het lardinale, maar tevens noodlottige punt Ijjft. Als de „commissie voor Palestina' liet voldoende in de gelegenheid wordt 'esteld, haar gezag uit te oefenen, dan aat het onherroepelijk mis. Ja. de veiligheids- en bestuursdiensten 1 Palestina zullen ineenstorten als het Iritse mandaat beëindigd wordt aldus waarschuwt genoemde commissie in haar erste rapport i 'f Verklaarde uitzicht de beschikt, leiden tot de trieste conclusie, dat de toestand eer der slechter dan be ier wordt. De realiteit vormt, dus wel eer jrerkillend applaus na het „Salomo's oor deel" der Ver. Naties. Wht is er de oor- taak van? Zoals wij gisteren nog schre ven inzake Vóór-Indië, waar het besluit ot de vorming van een afzonderlijk India" en „Pakistan" de oorzaak der weespalt niet wegnam, heeft óók in Pa- estina de aanvaarding van het z.g. lelingsplan," een aparte Joodse en irabische staat, de psychologische even, die tot geprikkeldheid en aggres- e leiden, niet gedoofd. De ordening van het Palestijnse geschil lield geen verzoening in. was feitelijk „verpolitiekte" beslis ing. Vreugde bij de Joden, rouw en drei- jng bij de Arabieren. Het bouwplan oor een Joods „nationaal tehuis," af- ;omstig van Balfour, wordt nu eerst uit- evoerd en nog vóór het dak wordt aan- ;ebracht, proberen de Arabieren alweer Ie politieke opperlieden van de ladder gooien. Dreigde Emir Feisal, niet met noord- en doodslag? Inderdaad, een toezicht", bestaande uit fgevaardigden van Bolivië, Tsjechoslo- /akije, Denemarken, Panama en d< 'hilippijnen zal als politie-agent funge- maar zulks zou dan toch slechts eer ere bijdrage betekenen ter handha- g van het gezag. Wat wil die5e- beginnen. als de Moefti de i „lioen Arabieren in Palestina oproept ot de strijd, de „heilige oorlog." In het reeds geciteerde rapport aan d« Veiligheidsraad wordt weliswaar te ken- ien gegeven, dat de kwestie van een in- ernationale strijdkracht eveneens be- landeld wordt, maar men zal daarmede liet te lang moeten dralen, omdat de egenstellingen zich verscherpen en het ;ort dag is, want de Britse troepen zul- en op 1 Augustus van dit jaar uit Pales- ina worden terug getrokken. Dat de toe- tand onrust baart, blijkt mede uit de •roclamatie van de Joodse verzetsgroep Stern. De machthebbers in de Arabische lan- flen worden met de dood bedreigd als de omringende landen van Palestina logrom's gehouden zullen worden. Na iet besluit van de „Ver. Naties", de 'aarding van het „verdelingsplan", de Joden zich dus allesbehalve ge- over de gang van zaken. In deze ivergangsphase kan er nog van alles ge- leuren en aangezien de Britten leite nog de baas zijn. vereist het veel diplomatie, kool en geit te sparen, let overdragen van het mandaat over 'alestina aan de „commissie van de Ver geschiedt niet op een fluwelen cussentje! Aan de ene kant tolereert de Sngelse regering niet. dat de Joden zich Wapenen tegen de bedreiging der Arabie ren, maar aan de andere kant behoort iet tot het Britse „fair play", zolang de Engelse regering het mandaat uitoefent, le Joden tegen terreur van Arabische sijde te beschermen. De controverse bestaat nu hierin, dat le „Ver. Naties" wel hebben toegestaan, lat de Joden in Palestina zich wapenen. De moeilijkheden zijn dus geenszins van de lucht. Ook moet nu de „commissie lit de Ver Naties" ter plaatse verschy- de verwerkelijking van het .verdelingsplan." de regeling van vele lelicate kwesties, als het gezag wordt 'vergedragen. Volgens de Britse afgevaardigde bij de „Ver. Naties", Cadogan, staat de Engelse 'egering de commissie slechts toe, kort 'óór de beëindiging van het mandaat 'alestina aan te komen, om gedurende. 14 dagen de verantwoordelijkheid op ich te nemen. Een termijn, die weinig itimisme wettigt voor handhaving speciaal de veiligheid der Zeven jaar geleden, toen Nederland in de macht was van de Duitse dwingeland, heb Ik mijn landgenoten het voornemen aangekondigd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Nederland en de andere delen des Rijks. Een jaar later, in het fcevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten vol trekken. Thans is deze ontwikkeling een leven de werkelijkheid, die snel haar uiteinde lijk doel nadert: de Verenigde Staten van Indonesië, in een Unie verenigd met het Koninkrijk der Nederlanden, Suri- ïme en 'de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerika's grote president, mijn onvergetelijke vriend, tezamen met Groot-Brittanniës onverschrokken strij- voor de vrijheid, blijvende woorden ons gemeenschappelijk streven, dat vèr uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhankelijk- Wy zouden de wereld vrij maken angst en vrü van gebrek. Wij zouden haar maken tot een plaats waar de vrij is God te dienen op zjjn wjjz aar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat manm Indonesië en hier de wijsheid en d< kwaamheid bleken te bezitten c kundige vormen te vinden, die millioenen mensen de vrijheden ten zullen waarborgen waarvoor gij, onzf bondgenoten, met ons tezamen hebt ge streden. Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesië waar terro risten ook thans nog moorden, plunderen brandstichten is de gewone mar lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie wanorde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen, worden Koloniale gedachte heeft afgedaan De volken van Indonesië zijn vastbe sloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke ver bonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. Wij weten, dat in onze dagen geen be trekkingen tussen volken kunnen stand houden tenzij zij gegrondvest zijn op derzijdse instemming en op de wil tot samenwerking. Daarom moedigen wij hen aan en pen wij hen bij hun streven. De koloniale gedachte heeft afgedaan. Wy verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben n een nieuw begin te maken. Wy heb ben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in Indo nesië wordt tot stand gebracht, als voor- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Korp. T. Ouwehand, Korte- naerkade 17, Katwijk a/Zee Op 1 JaAuari schreef Teun een brief aar zijn ouders, zusters en broer. Hier uit citeren wij het volgende: Vooral met de Kerstdagen heb ik het best gehad. De ipiir kok had voor ons een uitgebreid n klaargemaakt, 's Avonds hadden we feest rondom de grote kerstboom. Toen ont vingen we het NIWIN-pakket, waarvar de inhoud ons erg verraste. Een paar dagen geleden zijn er weer andere jon gens bij ons ingedeeld. Er was ook een Katwijker by. U begrijpt wel, dat Kat wijk elke dag flink over de tong gaat... Misschien kent U hem wel; hij heet Rein Varkevisser. Ik geloof, dat ons dorp Katwijk niet veel jongens meer oyer- houdt; er gaan er tenminste heel wat weg. Het nieuwe jaar begon voor mij 'k Werd bevorderd tot korporaal. Wat zegt U er van? Ik voel me echt als een „hoge oom". In ieder geval brengt die bevordering wat meer geld in 't laatje. Het is hier rustig en kalm, dus U kunt wel gerust zijn. Teun besluit zijn brief met een wens: een spoedig weer- in Nederland. beeld kunnen dienen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich ge schaard aan de zijde der democratie, zo als wij die kennen. Dat is een grote ge beurtenis. Een verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aande'el nemen in de ge meenschappelijke strijd tegen honger en In vrije samenwerking met Nederland, Suriname en de Antillen, zal een souve- rein Indonesië voort kunnen werken aan zyn economische ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga Door Europa en Amerika te van zijn producten en grondstoffen zal Indonesië een aanzienlijke bijdrage kun nen leveren tot de geweldige krachtsin spanning, die thans, onder het plan Mar shall, van het Amerikaanse volk wordt gevraagd. Reeds herrijst het land uit de ring. waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust, het trouwen neemt af. De verheven woorden: vrijheid e derlandsliefde herkrijgen hun wan nu Indonesische nationalisten de handen ineen slaan om een federatie op te bou wen over de eehele uitgestrektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachts inspanning, gegrond op dezelfde begin selen als het Atlantisch Handvest, verrijst een nieuw Indonesië Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Ver enigde Volken. Op die dag zal weer eer stap zijn gezet op de moeizame weg naai de vrijheid. Voldoening in Amerika Op het Am. ministerie van buitenland- daarin •d met voldoening Ttennis ge- i H.M.'s verklaring, dat Indo- kunnenhelpen voor het wel- het plan-Marshall. Men uiting van Nederlands te hulp te komen met tin. rub ber. olie, koffie en kinine. De republ. af gevaardigde Frances Bolton zeide: Als vrouw begroet ik de verklaringen de Koningin met grote bijval. Aneta meldt nader, dat men op het departement van Buitenl. Zaken Washington sprak van een belangrijke vooruitziende verklaring. De „New York Times" twijfelt aan Nederlands bedoe lingen, in verband met het politie-optre- den en de erkenning van vertegenwoor digers" van het bevrijde gebied als leden der interim-regering, hetgeen bij het blad wantrouwen wekt- Soekarno had niets meer in te brengen De baas ben ik, zei de treinmachinist. Op zün reis door Oost-Java heeft Soe karno het pt°eten afleggen tegen de chinist van zijn trein. Op de locomotief was namelijk een 'groot portret aange bracht van Sjarifoeddin, de pas door Soekarno gewipte premier. Toen de lijf wacht van Soekarno het portret wilde wegnemen, dreigde de machinist, dat hjj niet verder zon rijden. Te Madioen werd Soekarno ontvangen door een massabe toging van 80.000 mensen, die om Sjari foeddin riepen, evenals te Ngandjoek ei Kediri. VAN MOOK EN NE HER GASTEN VAN HATTA. Van Mook en Neher waren gisteren avond gasten van Hatta en Sjarifoeddin op een receptie in de voormalige „ambts woning" van Sjahrir. BELGIË MOET BUITENLAND NIET VERDER LENEN. De Belgische bladen commentariëren de Benelux conferentie te Luxemburg uiteenlopend. „De Nieuwe Gids" schrijft, dat de credieten aan het buiten land die 14 milliard hebben overschre- dat het tijd wordt te stoppen. Dertien jaar voor kapitein baron Van Heemstra En 13 jaar voor sergeant De Boer (Van onze verslaggever voor rechtszakeft) Het Hoog Mil. Gerechtshof te Den Haag heeft hedenmorgen uitspraak ge daan in het Prinsegracht-drama op Sin terklaasavond 1946 en de voorbereiding van aanslagen op enige opperofficieren. De hoofddaders kapt. baron F. J. J. van Heemstra en serg. A. T. de -Boer, werden overeenkomstig het vonnis van de Krijgsraad ieder tot 13 j. gevangenis straf veroordeeld (met aftrek), ontslag uit de militaire dienst en een geldboete van f 1, subs. 1 dag hechtenis wegens overtreding der Vuurwapenwet. De adv.' fisc. had resp. 8 en 10 j. geëist Korp. J. P. J. Peterse hield 9 j. gevan genisstraf. Voorts werden vrijgesproken serg. W. F. Sleper, sold. J. G. Haakmees- ter en serg. S. W. Hogerhuis, die door de Krijgsraad tot resp. 9 mnd., 1% j. waren veroordeeld. Voorts werd korp. A. Tigchelaar tot 4 mnd voorw deeld met gen proeftijd van 3 j., sold. J. J. H. van Haastrecht tot 14 mnd. gevan- nisstraf met aftr. van 14 mnd., met be paling, dat het arrest onmiddellijk moet worden opgeheven. De behandeling van de zaak tegen S. W. Hogerhuis, die de vorige maal wegens ziekte van de verdediger moest worden uitgesteld, ging thans aan de uitspraken vooraf. De adv.-fiscaal mr D. van Gilse eiste 1 j. met aftrek, waarna de verdedi ger mr Stomps uit Haarlem een straf vroeg lager dan een jaar, waardoor hij ii de militaire dienst kon blijven. Zoals hierboven gemeld deed het Hof tegelijk uitspraak en sprak verd- vrij. (Wanneer wij de straffen Heemstra en De Boer vergelijken met die, welke sommige walgelijke landver raders hebben gekregen, dan wil het rkomen, dat alle verhoudingen zoek zijn. Meer willen wc er thans niet van zeggen. Red.) MINISTER VAN BOETZELAER NAAR BRUSSEL. De Britse minister van Staat, Hector McNeil, is vandaag in Brussel gearri veerd om met de Belgische premier Spaak besprekingen te voeren over de door Bevin voorgestelde Westerse allian tie. Ook minister Van Boetzelaer en zijn Luxemburgse collega Bech zullen de be sprekingen bijwonen. De baard is naarder dan de rok De vrouwen in het Amerikaanse dorpje Sweet home doen mee aan de nieuwe mode van nauwe corsetten en lange, fladderende rokkein. De mannen van het dorp, die het met de nieuwe mode niet eens kunnen worden, hebben naar aan leiding daarvan besloten, hun baarden te laten staan tot 17 Maart a.s. Et gen baard Is goud waard. „Dat dacht je maar", zeggen de Sweet home vrouwen: „het hemd moge nader dan de rok zijn, de baard is naarder dan de rok: jullie niet scheren, wij niet huishouden. Vqn Het sweet in home blijft dan niet veel over, tenzij de vrouwen bijtijds be denken: een kus met een baard is goud waard! Uitkering miliciens voor burger kleding Volgens „Het Lichtspoor" zullen de dienstplichtigen van de lichting 1945, die dit jaar in Nederland demoblliseeren, zich tot de gewestelijke kantoren van de So ciale Dienst van het Departement van Oorlog kunnen wenden, als zij niet ovei middelen beschikken voor de aanschaffing 'an burgerkleding. Zij zullen daar een verklaring moeten tekenen en verwezen worden naar de Stamil, het fonds voor steun aan mili- ens, dat gemachtigd is tot een bepaald aximum een uitkering te doen. Voor onderofficieren en reserve-offi- eren, die reeds op 10 Mei 1940 onder de wapenen waren en op het tijdstip van de mobilisatie niet direct in eigen onderhoud kunnen voorzien, is een overbruggings regeling in de maak 't Nieuwste avontuur met een lifter Doch autobestuurder was hem te glad af Een autobestuurder, die dezer dagen de avonduren van Noord-Holland naar Friesland reed, beleefde een bijzonder avontuur, zo meldt het „Hbld." Enige kilometers voorbij Den Oever zag hij een dame staan die hem beduidde, dat zij wilde meerijden. De bestuurder stopte en liet de dame instappen. Enige honderden meters verder stond een heer, eveneens armbewegingen maakte, maar hoewel de dame een goed woordje hem deed, de bestuurder besloot door te rijden, daar hij één gratis passa- er in zijn wagen voldoende vond- Toen de bestuurder korte tijd later terzijde këek, ontdekte hy tot zijn grote schrik, dat de vrouw naast hem mannen handen bezat. Men begrijpt de ontseltenis van de be stuurder die zich in gedachten al beroofd of wellicht vermoord zag. Hij pijnigde zijn hersens op welke wijze hij van deze zonderlinge liftster" r du kunnen worden verlost en stopte vlak voor Kornwerder- za-nd, waar hij de „dame" vertelde dat er altijd een strenge contróle op de ach- :htjes werd. gehouden Zijn eigen lichtjes „deden" het zo nu en dan niet, om hij vriendelijk verzocht of zij er naar wilde kijken. De „dame" stapte bereidwillig uit, d chauffur gaf vol gas en verdween met eht koffertje van zijn „pas- sagiere" dat hij inspecteerde toen de af stand tussen hem en haar groot genoeg om niet meer voor een overval hoeven te vrezen. Het koffertje bleek een groot aan inbrekers werk tuigen en een revolver te bevatten. De bestuurder stelde zich dade. met de politie in verbinding die to' dusver geen spoor van de „dame" heeft kunnen ontdekken. Enkhuizer spoorboot op een dam gelopen Bijna vyftig gestrande passagiers Het schip „Bosman" van de spoorboot- dienst Enkhuizen-Stavoren is op de Oos telijke Krabbegatsdam bij Enkhuizen ge lopen. De gestrande 48 passagiers zijn met de reddingsboot „Op hoop van zegen" van de NZHRM van boord gehaald en met de tweede spoorboot „Van Hasselt" naar Stavoren gebracht, vanwaar ze met een -trein naar hun plaats van bestem ming werden vervoerd. Vanmorgen is de „Bosman" vlot ge sleept. Daar de boot geen schade heeft opgelopen, is ze hedenmiddag weer in de vaart gekomen- Demobilisatieraad splitst zich in 25 commissies Sociale verhoudingen verzekerd De nationale demobilisatieraad, die, zo als men weet, onder voorzitterschap van Prins Bernhard de terugkeer van gede- mobiliseerden in de burger maatschap pij dient te bevorderen, heeft thans in ons land 25 plaatselijke demobilisatie comité's gevormd. Zij werken daar, waar gewestelijke arbeidsbureaux en geweste lijke kantoren van de sociale dienst van het departement van Oorlog zijn geves tigd. De verhouding van deze comité's tot de streek worden aangepast aan locale verhoudingen. De commissies verdelen zich in vier werkcommissies, voor ont vangst, beroepsadvies, huisvesting en su- ciale nazorg, terwijl er een cetraal adres is, waar gedemobiliseerden of hun ver wanten voorlichting en advies kunnen krijgen. nl iedere gemeente dient een comité of contactpunt met de demobilisatieraad te komen. Voor de invaliden is extra zorg nodig. Men gaat er van uit, dat niemand teleur gesteld mag worden in zijn redelijke ver wachtingen en dat soldaten werkelijk thuis moeten komen. Millioenenstaking in Duits land opgeheven Doch gevolgd door nieuwe dreigementen De grootste staking sedert het aa: macht komen van de nazi's in Duitsland is te middernacht geëindigd. Ongeveer 2 millioen arbeiders begon nen naar hun werk terug te keren. Wilhelm Kleinknecht, de voorzitter van de vakbond van Würtemberg-Baden, deelde mede, dat nog drastischer maat regelen genomen zullen worden, tenzij de Duitse distributiedienst er toe c gaat de voedselvoorraad rechtvaardiger te verdelen, de zwarte markt te bestrij den, de boeren te dwingen hun oogsten ADOLF EN EVA WORDEN GEZUIVERD Een zuiveringsrechtbank te München zal binnenkort een proces beginnen tegen wijlen Hitier en diens echtgenote Eva Braun Zeer waarschijnlijk zullen hun be zittingen aan de staat worden toegewe- In hetzelfde proces worden „berecht": Goring, Frank, Streicher. Funk en Seyls Inquart (te Neurenberg opgehangen) Hess en von Schirach (gevangen) en ten slotte de onvindbare Martin Bormann. Tass meldt, dat er behalve de negen Britse waarnemers, die reeds te Batavia aankwamen, ook een nieuwe groep Ame rikanen op komst is. DAT de acrobate Willy Hubert gisteren i het circus Strassburger te A'dam uit m hoge ringen vieL met haar hoofd op de rand van de piste terechtkwam, doch slechts een hersenschudding opliep. DAT is gearresteerd de 51-j. wegwerker T. der N.S., woonachtig te Grubbenvorst, die, zoals eerst thans bleek, in Juli '43 zijn eerste vrouw door springstof in pe troleum te doen een dodelijk ongeluk deed krijgen bij het aanmaken vai kachel. DAT er een emissie van Philips wordt verwacht. DAT 70 jaar oud is overleden Henri Boers, commissionnair in effecten te Amsterdam. DAT de 79-jarige dichteres Henriëtte Roland Holst, die 6 October jj. in haar wonig te Zundert haar heupbeen brak, 14 dagen het ziekenhuis (te A'dam) wel zal mogen verlaten. DAT het B.G. te R'dam de 66-jar. G. Dekker aldaar wegens het uitleveren van zijn Joodse zwager Boas aan de S.D. 8 j. oplegde. DAT de ondergrondse toilet-inrichting op de Coolsingel te Rotterdam voor de ieuwe. stadsplannen moet wijken. DAT de Haarlemse koffie- en thee handel Kremers 2000 boete kreeg we gens het verhandelen van minder goede kwaliteiten tegen eerste klas-prijzen. DAT' de postdirecteur van Roosendaal J. C. Molengraaf afscheid heeft genomen. DAT binnenkort ook het Oostelijke deel van N.-Brabant aangesloten wordt op de myngasvoorziening. DAT op 15 Aug. het gilde St. Barbara te Oisterwyk 700 jaar bestaat. DAT men voor een betere watervoor ziening op Walcheren, de waterbedrijven Vlissingen, Oost- en West-Souburg Domburg wil laten samengaan met de Mij „Midden-Zeeland". DAT de afd. Vlissingen van-de K.V.P. telegrafisch bij de Ministerraad heeft aangedrongen op voorrang voor Zeeland voor alles wat de wederopbouw betreft. DAT de afgetreden Zeeuwse Comm. der Koningin, jhr mr Quarles v. Ufford, op het buiten „Berkenbosch", bij Oost- kapelle, gaat wonen. DAT in hoger beroep tegen de 54-jar. dir. van het A'damse assurantiekantoor „Het Centrum", die voor het kanton gerecht was vrijgesproken, 4 mnd werd geëist wegens het houden van een loterij zonder vergunning. DAT het Looveer over de Rijn by Huissen, tussen Nijmegen en Zevenaar, door de hoge waterstand is uitgevallen. DAT binnenkort een 2-uurs busdienst tussen Doetinchem en Winterswijk ge opend wordt. DAT bij de nieuwe Vredstein-fabriek te Enschede behalve autobinnenbanden, nu ook buitenbanden voor auto's ver vaardigd worden. DAT op 16 Juni in het gemeentehuis van Sleen een steen wordt onthuld ter nagedachtenis aan vele Drentse pioniers .in Michigan (V. S.). DAT Oostenrijk toestemming gaf tot het vestigen van een Ned. Kamer van Koophandel te Wenen. DAT heden Ruys' Handelsvereniging zijn gouden jubileum te Utrecht vierde. DAT de staking van de meelfabriek „Holland" te A'dam tot dusver een pro ductieverlies van 400.000 balen meel heeft opgeleverd. DAT Groningen er op aandringt het Eemskanaal geschikt te maken voor sche pen van 1500 ton. DAT de secretaris van de min.-pres., Hans Hermans, is benoemd tot lector in de Dagbladwetenschap aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen. DAT de totale omzet aan de A'damse Effectenbeurs in 1947 een waarde verte genwoordigde van ruim f360 millioen. DAT blijkens „de Volkskrant" per 1 Maart de staf van het Ned. Rode Kruis te Berlijn belangrijk wordt ingekrompen en het opsporingswerk wordt overgeno men door een zelfstandige dienst, recht streeks onder verantwoordelijkheid van het dep. van Sociale Zaken. DAT de „Veendam" uit New York is vertrokken voor een kruistocht naar de Bermuda-eilanden. DAT een Ned. delegatie onder leiding van mr. P. J. Oud, Zaterdag naar het van 1618 Febr. in New Yoric te houden con gres van Amerik. burgemeesters vertrekt. DAT de A'damse Grafische School 1 Juli 30 jaar bestaat. DAT een gezelschap Ned. journalisten o.Lv. Stanley Wright, perschef van de Britse ambassade te 's-Gravenhage, mo menteel een reis door Duitsland maakt. DAT in de St.Crt van gisteren zijn opgenomen de voorwaarden voor de op leiding en het examen in de kinder- er de kraamverpjeging. DAT op Zuid-Beveland de laatstè tijd veel woonwagenbewoners worden aange troffen, die by de boeren wol tegen boter ruilen, om deze weer tegen „zwarte" pry- zen te verkopen. DAT de Ned. bankbiljettencirculatie in de afgelopen week is toegenomen met f42 millioen tot f2953 millioen. DAT C. Stemkens uit Sittard van het B.G. te Roermond 7 j. kreeg wegens het in 1944 neerschieten van pater Walstra uit Haelen. DAT te Enschede het laboratorium van het Vezelinstituut T.N.O. „De Voorzorg" officieel is geopend. DAT de stakende R'damse brandstof- fenwerkers op een E.V.C.-vergadering be sloten de ziekenhuizen te blyven bedie nen. doch de andere openbare instellin gen besmet te verklaren. eist. DAT de Ned. Handel My. thans Japan agentschappen heeft te Osaka Tokio. DAT in de vacature-drs Th. A. Heutz is benoemd tot bestuurslid van Kath. Ned. Dagbladpers F. J. M. Oremus, directeur van het Utrechts Kath. Dag blad. DAT is benoemd tot secr. van het Be- dryfschap voor Visseryproducten W. M. Gründemann te Leiden. DAT 5 Belgen en 1 Nederlander zijn gearresteerd, wegens het tegen lage prijs aanbieden van consumptieaardappelen voor poters aan Belgische landbouwers. DAT is benoemd tot ridder 4e kl. der Mil. Willemsorde lt. ter zee le kl. H. M. L. F. E. van Oostrom Soede. indertijd commandant van de duikboot „Dolfijn." DAT de oud-hoogleraar en oud-direc teur van het K.N.M.I. te De Bilt, prof. E. van Everdingen, op 26 Febr. a.s. zyn 75ste verjaardag hoopt te DAT 2000 3000 jonge boeren, die hun oefen- en proeftyd in de Noord-Oostpol der hebben voleindigd, thans staan ge noteerd als adspirant-boeren voor klei- bedryven in deze polder. DAT de Mij. „Zeeland" in April het m.s. „Prinses Beatrix" in de vaart op En geland brengt en het m.s. „Koningin Emma" nog dit jaar wordt afgeleverd. DAT voor het Roermondse B.G giste ren 15 jaar werd geëist tegen de Bredase kleermaker F. A. Riemens. medewerker van de „schrik van Venlo" Berendsen. DAT voor hetzelfde B.G. tegen de 52-J. W. Meyers, leider van de distributiedienst te Maasbree, wegens verraad 20 jaar werd geëist. DAT aan het aanleggen van een dam tussen Ameland en de vaste wal Friesland, blykens mededeling ii Prov. Staten, voorlopig niet te denken valt daar dit vele millioenen zou kosten. Nog napeinzend strijd in het afgeloper ten de schepen al weer op het nieuxce. De zee geeft geen respijt.,.. Geen misverstand OVER één ding mag geen misverstand bestaan: De radiorede, welke gister avond onze geëerbiedigde Koningin heeft uitgesproken, komt geheel over eenkomstig het constitutionele koning schap waaronder wy leven voor ver- antwoordelykheid van het thans zittende Kabinet. De Koningin is ook in deze aangelegenheid onschendbaar, de minis ters zyn verantwoordelyk. Dat was het geval met de bekende Koninklijke rede van 7 December 1942. Dat was het geval met de andere konink- lyke boodschappen. Dat is ook het geval met de rede, welke H. M. de Koningin gisteravond heeft uitgesproken. Het is noodzakelijk, dit te zeggen. Want dit betekent, dat de rede van gis teravond in het onder dit Kabinet ge voerde regeringsbeleid een document is, in zoverre gelijk aan de andere docu menten, dat het aan critiek mag worden onderworpen. Critiek op deze rede is toegestaan. Deze critiek richt zich niet tegen onze onschendbare Vorstin, maar tegen het Kabinet, dat wy herhalen het verantwoordelyk is. Voor het ogenblik willen wy tot die critiek niet overgaan. Dat behoeft ook niet, omdat in deze rede de sterke pas sages evenzeer opvallen als de zwakkere. Sterk spreekt uit deze rede de vredes wil en het beroep op de volken der wereld om begrip, een beroep, dat de voorbijgegane jaren hebben het juist ten aanzien van Indië bewezen niet over bodig moet worden geacht. Maar ook de zwakke punten vallen gemakkelyk op. Wij denken aan de stel ling uit de rede, dat geheel Indonesië spoedig vry en federatief zal zyn. Zolang de republiek niet overeenkomstig haar bedenkelijke verdiensten wordt behan deld, zal een groot deel van Indië niet vrij zyn. Ook is onjuist te zeggen, dat Indië zich heeft gesehaard aan de zyde der democratie zoals wy die kennen. Dat geldt in elk geval weer niet voor de republiek, die de regering ten koste van alles in de federatie wil opnemen. By deze enkele opmerkingen willen wy het voor vandaag laten. Wij schreven ze node neer. Wy betreuren het te moe ten betwijfelen, of deze radiorede voor de zaak van het Koninkryk uitsluitend winst betekent. Wij vragen ons ook ai, of bet optimisme en de voldoening, welke uit deze rede spreken, niet voorbarig zullen zyn. Waarop wy vandaag alleen de aan dacht hebben willen vestigen is. dat ook op deze rede critiek is toegestaan, een critiek welke zich niet richt tegen onze geliefde en onschendbare Landsvrouwe, maar tegen het Kabinet, dat overeen komstig ons staatsbestel ook voor dit koninklyk woord de volle verantwoorde- lykheid draagt. CEYLON VIERT Z-N ZELF- STANDIGHEID. Na 351 jaar Portugees-, Hollands- en Brits' bewind is Ceylon vannacht om twaalf uur zelfstandig binnen het Britse gemenebest geworden. Op 10 Februari, als de hertog en hertogin van Gloucester aankomen, beginnen de vryheidsfeesten. Er wordt een keten van vreugdevuur dwars over het eiland aangestoken. PANDIT NEHROE WERKT IN GANDHI'S GEEST. Ia India staan verschillende groepen gereed om de dood van Gandhi te wre ken. Pandit Nehroe nam maatregelen om die wraakoefening te voorkomen. De Mahasabha en de R.S.S„ twee fascistische organisaties waarvan de eerste voor de moord op Gandhi verantwoordelyk is, zullen ontbonden worden. Zij staan ras senhaat ten opzichte van de Mohamme- Tijdelijk opklarend Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met tameiyk lang aanhoudende opklaringen en aanvankelyk voornamelyk in het Noorden van het land. nog enkele verspreide buien. Vry koude nacht met hier en daar lichte nachtvorst, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag Gelei- deiyk verder afnemende wind tussen West en Zuid-West. ZON EN MAAN. Donderdag. 5 Febr. Zon op 8.16 u. en onder 17.33 u. Maan op 5.41 en ondr" 12.43 u. Maandag 9 Febr. n m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1