|Lieuwre Crifcri)? (£ourant Evenals Spoor is Hatta niet tevreden over de uitvoering van het bestand Ontmoeting met Van Mook en Neher Wist U DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verb, met adm.-kosten) ADVERTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tenhw$tirfe U «bcHnwit myn Ijert in tcg§c^sp*t,, REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER Hatta geeft zich nog niet bloot omtrent afln bedoelingen met het accoord der „Ren ville". De vraag of hjj de handhaving van eigen leger, eigen geldmiddelen en eigen buitenlandse betrekkingen op grond van de afspraken of zogenaamde verduide lijkingen van Kalioerang za leisen, laat h(j onbeantwoord. Toen hem gisteren op een persconferentie te Batavia daarnaar een vraag werd gesteld, zeide hU slechts dat dit afhankelijk was van de ontwikkeling van de toestand. Gisteren is de ont moeting geweest tussen de Landvoogd van Ned.-ndië dr Van Mook en de republ. premier Hatta. die een uur duurde en waarbij minister Neher tegenwoordig is geweest. Op de persconferentie na afloop zeide Hatta, dat dit een beleefdheids bezoek was. Hij had daarentegen geen ontmoeting gehad met de leden van de voorlopige federale raad, „daar hij slechts kort te Batavia zou vertoeven." Zijn verdere plannen waren om twee dagen naar Sumatra te reizei daar het accoord der „Renville" toe te lichten, in gezelschap van Sjarifoeddin en Sjahrir en daarna zou hij zijn staf er de ministers Soesanto en Soepeno naai Djokja terugbrengen. De republ. delega tie was volgens hem als volgt samenge steld: Moh. Roem. voorzitter (deze kon digde onlangs aan. dat de republ. zal Na Gandhi's dood MET DE DOOD VAN GANDHI wordt wordt het wereldgeweten weer eens wakker geschud. Hoezeer staats hoofden en politici ook kunnen verschil len in visie, langs welke weg de doel stelling van de vrede t'e verwerkelijken, tllen zijn het er over eens. dat hij zijn „ik" verloochende, de mensheid zocht, vrede en broederschap wilde dienen. Niet de verdelende afsplitsing, brug ging der tegenstellingen, de synthese zocht hij. Oók de Mohammedaan, Jinnah, de stichter van Pakistan, erkende de groot heid van deze Hindoe. Zijn wapenen: ge weldloosheid en vasten. En dit in een wereld, waar de vrede als een tijdelijke phase steeds weer de voorbereiding schijnt te zijn voor eeii nieuwe oorlog.kujs De internationale politiek-economische njeuwe kabinet geen reden tot juichen: tegenstellingen noodzaken juist tot sterke de aanwezigheid van Salim. doet staan op eigen leger, financiën en buitenL betrekkingen), Latuharhari, Tjoa Si Kin, prof. Soepomo, mr Soenario Kolopakin; en mr Nasroen. Sjahrir was niet mee adviseur der delegatie, doch zou haar kunnen adviseren als raadsman president. Mogelijk zou hij naar Lake Success reizen. Over de kabinetsformatie zeide Hatta, dat Sjarifoeddin en Abdoel Madjid van de linkervleugel geen toestemming had den gekregen, om in het kabinet zitting te hebben: desniettemin had de linker vleugel ingestemd met de vier program mapunten en ook aan het*kabinet steun toegezegd. Wat het bestand betreft, noemde Hatta evenals Spoor de uitvoe ring. gezien de vele incidenten, niet be vredigend. Hatta's perikelen worden der op, want de linkervleugel heeft thans een telegram aan Soekarno gericht, waarin verklaard wordt, dat de inwilli ging der eisen desnoods zullen worden afgedwongen. Ook moet tijdens Soekar- no's reis door Oost-Java de menigte heb ben geroepen om Sjarifoeddin. Hatta heeft zijn regeringsverklaring moeten uit stellen'tot 7 Februari, hetgeen evenmin wijst op een vlotte gang van zaken. Ge meld wordt dat Hatta aan republ. amb tenaren op ons gebied heeft toegestaan aan verkiezingen en conferenteis deel te nemén. Voorts heeft Hatta gratie ver leend aan republ. ambtenaren, die in Ned. dienst zijn getreden. De „Nieuwsgier" te Batavia spreek- dr Van Mook ziet bewapening, teneinde het machtseven wicht en daardoor de vrede te kunnen waarborgen. Rechten bestudeerd heb bende te Londen, zocht Gandhi een „hoger recht" en de moordenaar, een fanatieke Hindoe, meent tot die daad op zijn beurt het recht te hebben. Zo kan een harmo nische levensinstelling, de zelfverlooche ning toch weer tegenovergestelde reacties In het leven roepen en helaas dus niet doeltreffend z|jn. Wat heeft Gandhi niet aan offers gebracht om de Engelsen, te bewegen Vóór-Indië zelfbestuur te verle nen, waarbij steeds de king voor ogen had tussen Hindoes en Moslems. Eerst toen de Britten te kennen ghven, zich uit Vóór-Indië, dat enorme gebied, bewoond door een vier honderd millioen mensen, te zullen terug trek ken en de kwestie voor de „Ver. Naties" kwam. werd aan Hindoes en Moslems het zelfbestuur toegeworpen, maar was tevens de verdeling in „India" en „Paki stan" een feit. Gandhi is nimmer vóór deze verdeling geweest, r zet" tegen de beslissing heeft h|j uitein delijk op moeten geven. De ..Mahatma". die zich in de strijd voor zelfbestuur, een vijand van de En gelse politiek noemde, 'maar tóch de vriend der Engelsen wilde zijn, heeft moeten ervaren.' dat zijn leer weldloosheid het bloedvergieten tussen Hindoes en Moslems niet heeft kunnen verhinderen. Met de erkenning geesteliike grootheid, gaat tevens het tra gische gepaard, dat de Oosterse dweep zucht door verschil in geloofsovertuiging veroorzaakt, niet beteugeld werd. de zoening niet bereikt. Noch de rationele regeling van de ge schillen door de „Ver. Naties", noch Gandhi's meditatieve, passieve wapen waren daartoe bij machte. Omdat, zoal; wij reeds vroeger schreven, het driften- da, instinctieve element, de „wil tot de macht", door welke factoren dan ook oorzaakt, (ras, religie, economie, politiek) zich niet aan banden laat leggen door verstandelijke regeling, zij het dan korte tiid. Gandhi wilde Hindoes en Moslems be vrijden van de .overheersing" der Britten en als de zon der vrijheid over Vóór- Indië zal opgaan, valt tevens schaduw over het land: Gandhi, de. be- vriider, door een Hindoe vermoord De tactiek der Britten was, zich uit dit politieke wespennest terug te trekken, met behoud van de economische i deeltelijk ook strategische positie, hebben zij on den duur. Hindoes en Mos lems met deze houding een dienst be wezen? Men zal dit moeten afwachten, maar de moord op Gandhi voorspelt dien aangaande weinig goeds. Naast het ge vaar van een pan-Slavische overheersing staat de onverzoenlijkheid van de Islam. Welk lot wacht Vóór-Indië. nu het leven van Gandhi, bevorderaar van de vrede een einde nam en duidelijk gebleken dat de moeilijkheden in de Pendsjab Kasimir blijven. Staan wij aan het begin van nieuwe periode van bloedige onlusten waar er stromingen onder de Hindoes t zijn, die afkerig van Gandhi's verdraag- zaamheid, tot actie overgaan? De kans is groot, omdat in de kleine districten Mo hammedanen en Hindoes naast elkaar moeten leven als een gemengde bevol king. De moordenaar van Gandhi was Immers lid van de ..Mahasabha," een con servatieve Hindoe-partij, die een theocra tisch Hindoe-regime voorstaat en niet de verbetering van de positie der paria's wenst. De Mahatma. de „grote ziel" streed juist voor de veertig millioen paria's, die tot geen kaste behoren. Ook is er sprake van een complot, ten einde niet slechts Gandhi, maar ook andere nationale leiders van India te doden, terwijl in vele delen ongeregeld heden plaats vinden. De Britse onder koning, viscount Mountbatten. zal ver standig doen nog even te wachten, tot de spanningen in Voor-Indië verminderd lijn. alvorens naar Engeland terug te wachten, dat er vasteeklapmt zal worden aan Grahams woorden: ..You are what you are" (je bent wat je bent). Inderdaad is het kabinet samengesteld uit de partijen, die het accoord der „Ren ville" hadden verworpen. Deze kunnen dus alleen genoegen nemen met een uitvoerlegging, die het accoord volkomen ongedaan maakt. Red. Uitgifte van millioenen valse bankbiljetten voorkomen Complot van falsificateurs ontmaskerd De Rijkspolitie te Amsterdam heeft beruchte A'damse inbrekers, o. w een ge- n SS-er, gearresteerd, die op het punt stonden voor een enorm bedrag valse bankbiljetten uit te geven, aldus Het Dagblad. Een millioen nog blanco bankbiljetten lagen gereed om bedrukt te worden en binnen enkele dagen zouden de persen in het centrum van de hoofd stad niet ver van de Ned Bank, draaien. Het onderzoek is nog in volle gang en waarschijnlijk zullen nog meer ari volgen. Het belangrijkste is, dat de Ned. geldmarkt thans niet overstroomd ordt met millioenen valse bankbiljetten, hoofdzakelijk ter waarde van f 2.50. Ma trijzen, drukinkt, papier en persen werden beslag genomen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Theo C. Kool, Heren weg 78, Warmond Theo Kool meldde zich in het voorjaar 1946 als oorlogsvrijwilliger. In Mei datzelfde jaar vertrok hij naar Engeland voltooiing van zijn opleiding. Theo trots op, dat hij ook zijn steentje heeft kunnen bijdragen tot het brengen rust en orde in Indië. Hij is inge deeld bij het Friese bataljon van de V- brigade en zit op 't ogenblik in Probo- lingo, 150 km van Djokja verwijderd. Zijn vorige standplaats was Bandoeng; daar was de omgeving heel wat mooier gezonder. Hij verlangt er naar, dit jaar naar zijn ouders en meisje te mogen terugkeren. Over correspondentie heeft hij echter niet te klagen. Is hij niet in actie, dan heeft hij het grootste deel van V.S. en Italië sluiten een model-verdrag Gelijke rechten voor inwoners van beide landen Na vijf maanden onderhandelen is tus sen Amerika en Italië een handels- en luchtvaartverdrag tot stand gekomen dat. naar diplomaten verklaren, beschouwd moet worden als model voor alle toekom stig^ vriendschapsverdragen. Dit is het eerste en meest omvangrijke dat de V.S. de afgelopen veertien jaar hebben gesloten en tevens het eerste verdrag met Europees land, waarin de bepaling is opgenomen dat nieuws zonder censuur tussen onderdanen en verenigingen mae worden uitgewisseld. het algemeen zullen de inwoners beide landen gelijke rechten hebben bij commerciële en wettelijke activiteit. James C. Dunn, Amerikaans ambassa deur, die het verdrag voor de V S. op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rome tekende, zei, dat hy categorisch wilde bevestigen, dat noch de V.S., noch Italië getracht hebben of er in geslaagd zyn zich door dit verdrag speciale exclu- eve plivileges te verschaffen. Hij noemde het verdrag een historisch document, dat niet alleen de betrekkin- tussen de beide landen weergeeft, ook de verantwoordelijkheid om tot de internationale samenwerking bij te dragen. het verdrag is eveneens bepaald, dat niets in het verdrag een van beide partijen moet verhinderen maatregelen door te voeren „met betrekking tot splits- bare elementen, stoffen, waar splitsfoare elementen uit worden gewonnen, of radio actieve elementen, die nevenproducten jn van splitsbare elementen." Amerika moet het verdrag nog ratifi- De stilgelegde Westlandse jamfabriek In aansluiting aan ons bericht van teren over de stilgelegde Westlandse jam- fabriek, melden wij nog, dat het hier be treft de „Cleo"-fabriek te Naaldwijk. Ook de tuchtrechter voor de prijzen hééft be moeienis met deze zaak, daar men ver moedt, dat de fabriek een winst van on geveer f 18.000 heeft gemaakt met handel .dadelpasta", die als chocoladepasta de man werd gebracht. Herstelde levensmoed voor onze gewonden De Niwin begint grootse actie in Nederland De Niwin is een grote actie begonnen voor onze gewonden en invaliden in In dië. Met dit doei zullen voor eei^ gulden per s.uk „Actie-aandelen mevr. Spoor" worden verkocht om van de opbrengst in de eerste plaats radio's, versterkers, koptelefoons, enz. naar de hospitalen te zenden, in de tweede plaats geschenken te geven op verjaardagen, trouwdagen, enz. en in de derde plaats, de invaliden een waardige plaats in de maatschappij te doen veroveren. Dit laatste is het voor naamste en hierbij gaat het niet alleen om inschakeling in het arbeidsproces, doch ook om wegneming van sociale zor gen en van het minderwaardigheidsge voel, waarbij de arbeidstherapie een voor name factor is. In Nederland zijn met dit werk op Aardenburg bij Doorn reeds goede resultaten bereikt. De ervaring heeft aangetoond, dat met dit werk reeds begonnen moet worden „30 seconden na dat de wond ontvangen is", want hoe eerder de patient bemerkt, dat alles ge daan wordt om de nadelige gevolgen van zijn ongeval weg te nemen, hoe geringer de schok zal zijn en hoe beter de patient zelf zal kunnen medewerken. Voor dit werk, hetwelk dus reeds onmiddellijk in de Indische hospitalen beginnen moet, z|jn sportartikelen, werktuigen, gereedschap pen, enz. nodig De Niwin vult reeds kis ten met duizend verschillende zaken, zo dat per kist 200 tot 300 invaliden materiaal krijgen om hlun oude handigheid te her winnen. Het doel is, een vijftigtal van dergelijke kisten over te zenden. De N.C.R.V. weer in eigen huis Het N.C.R.V.-programma werd giste ren, na twee jaar in de KJt.O.-studio's te zijn verzorgd, voor het eerst weer via een zelfstandige technische installatie in haar eigen studio uitgezonden. Zoals bekend bego/i de N.CR.V. in 1938 te bouwen en kwam in Mei 1940 de tegenwoordige studio klaar. Bij de her vatting van de uitzendingen op 21 Jan 1946 vond de N.C.R.V., daar alle appara tuur verdwenen was, een leeg huis. In het thans weer in gebruik genomen gebouw is men nog bezig met een mon tagekamer en een hoorspelstudio. Drie millioen Duitsers legden vandaag het werk neer Amerikanen nemen de zaken kalmpjes op Hedennacht zijn in Duitsland drie mil lioen arbeiders in staking gegaan. Deze staking zal niet langer dan 24 uur duren, maar de beide Angelsaksische zones, tus sen Hamburg en Stuttgart worden er door getroffen. In de Britse zóne staken anderhalf millioen arbeiders om de rant soenen, die voor zware arbeid gelden, te verkrijgen. Om dezelfde redenen wordt er ook gestaakt in Hamburg door 25.000 gemeente-ambtenaren en 150.000 arbei ders. In Hessen, dat tot nog toe geen hongerstakingen heeft gekend, dreigen onlusten. De Duitse Bond van hoofdarbeiders verklaarde, dat naar schatting 90 pet van zijn leden aan de 24-uursstaking deel- De Duitsers, in dienst van het militaire bestuur en het Britse leger zijn echter aan het werk gebleven. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij niet voornemens is senbeide te komen in de stakingen i provincies Würtemberg en Baden, omdat deze niet in strijd zijn met de verorde ningen, de veiligheid niet in gevaar brengen en meer gericht zijn tegen de Duitse levensmiddelen-autoriteiten dan tegen de bezettende mogendheden. Volgens verklaringen van de stakings leiders gaat het er om een meer billy ke verdeling van de levensmiddelen af te dwingen, daar er een te groot deel de zwarte handel terecht komt. De leuze van de stakers luidt dan ook: „Tegen de verschillend gedekte 4afel". In Sleeswijk-Holstein zijn door vak verenigingen protestvergaderingen houden over de vermindering van broodrantsoenu in deze provincie. Alle employés van industriële zijn vrije tijd nodig voor het schrijven van brieven naar en het lezen van brie ven uit Nederland. Zo moest het met iedere soldaat zijn. schrijft hij. Er is groot gebrek aan boeken en tijdschriften. Een actie om dit tekort op te heffen z.i. niet ongewenst zijn. transportondernemingen en van de ge meente te Kiel zyn in staking gegaan uit protest tegen verlaging van het brood rantsoen. De Hamburgse senaat heeft voorts ge protesteerd tegen het ontmantelingsplan. voor zover dit de stad betreft Het totaal aan machines dat uit Hamburg verwijderd moet worden bedraagt 7 tot 8 duizend. KONING LEOPOLD TE HAVANNA Koning Leopold van België is met zijp echtgenote en Prins Boudewijn te Havan na aangekomen. Opmerkingen over grenscorrecties half Ingeslikt. Het door het z.g. Bentheimer Comité' opgestelde memorandum tegen de door Nederland geëiste grenscorrecties is on tijdig in handen van de Nederlandse pers gekomen, aldus de persdienst van de Soc. Dem. Partij te Hannover over de reacties De door de Nederlandse pers gewraakte passage.-dat de Nederlandse gebiedseisen zich beter naar het Zuiden kunnen rich ten, moet men zien „als aanmerking op de eigenaardige Nederlandse beweringen over de historische gronden voor de eisen", aldus deze Duitse dienst. De persdienst noemt de memoranda nog niet volledig, doch het A.N.P. voegt hieraan toe. dat de tekst van het Bent heimer memorandum begin December zijn bezit kwam. Deze was toen co pleet met aanhangsels en met de wij gingen, die in de laatste zitting van I comité waren aangebracht. Sindsdien is ook in de Duitse pers e uittreksel van de tekst gepubliceerd, z< der dat van de zijde van het Bentheimer Comité vernomen werd, dat de publica tie voortijdig was. Het heeft er de schijn van dat het Comité in de publicaties Nederland aanleiding heeft gezien de reeds goedgekeurde tekst van het stuk te herzien AMERIKA VERWERPT AL WEER EEN RUSSISCH PROTEST Amerika heeft ook de Russische nota. waarin geprotesteerd wordt tegen het a: wezig zijn van schepen van de States territoriale wateren van Italië, van hand gewezen. Gezegd wordt dat het eenmaal de gewoonte is dat staten aan schepen van de vloot var vriende mogendheden het privilege een bezoek verlenen Het nieuwste snufje op tramgebied: een ruim, practisch en comfortabel ge construeerd model naar Amerikaanse opvattingen, dat binnenkort te Den Haag in dienst gesteld zal worden. Massaproductie van* atoombommen en ontwikkeling van nieuwe atoom wapens zijn de plannen van de Amer. Commissie voor Atoomenergie. Zoet vooruitzicht!- Ook Argentinië zal aan het plan-Marshall deelnemen. Het biedt vlees en graan tegen verlaagde prijzen in ruil voor machinerieën, al dus een Argentijns blad. De Amerik. gouverneur in Duitsland, gen. Lucius Clay» heeft de Russische beschuldiging, als zouden in Beieren 206 Sowjet-bur- gers gevangen worden gehouden, te gengesproken. Minister Marshall heeft voorgesteld de vier plaatsvervan gers medio Februari te doen bijeen komen ter bespreking van het vredes verdrag met Oostenrijk. „De galg in plaats van boete" riepen Madri- leense studenten tijdens een betoging n.a.v. een regeringsbesluit om zwarte handelaren hoge boeten op te leg gen. Van 17 Febr. t 'm 28 April a s. wordt te Brussel de 22ste intern, jaar beurs gehouden, waaraan 30 landen deelnemen. Tijdens werken aan de zeedijk te Blankenberghe ls men ge stoten op de fundamenten van een oud Spaans fort Resten van Alva's Atlan- tikwall. De Joodse verzetsgroep Stem heeft de Arabische machtheb bers met de dood bedreigd, indien er in de buurlanden van Palestina po groms worden gehouden. De beken de Hamburgse dierentuin Hagenbeek bestaat op 21 Maan ai. 100 jaar. De Russen zullen, volgens de begroting 1948. de enorme som van 60,9 milliard roebel in grote bouwwerken beleggen. Net als Hitier. De huishoudens voor economisch zwakkeren in België wor den van fr. 62 op fr. 90 per maand verhoogd. In Italië zijn de georgani seerde scheepsbemanningen, haven arbeiders en loodsen opnieuw in sta king gegaan. Loonsverhoging is hur eis. #Dr Albert Kolb maakte voor d« Amerikaanse zone een nieuwe school atlas van 34 bladzijden in 10 kleuren druk. Oplaag 1 millioen exemplaren. Daar kunnen wy niet aan tippen. In Portugal, waar op 31 Januari de ver jaardag van de revolutie van 1891 werd gevierd, arresteerde de politie vele opposanten. In Griekenland heeft een guerilla-terrorist met de hoofden van zes vermoorde slachtof fers door Konitza gelopen. Jacob Kaiser, de afgezette C.DU.-voorzitter in Duitsland, voorspelde nieuwe groei van communisme, dis de noodtoestand aanhoudt. #Amerika en Engeland be schuldigen in nota's Roemenië var schending van het vredesverdrag, op het punt van vrijheid van spreken, pers, godsdienst en vergadering. DUITSE SMOKKELAARS DOODGESCHOTEN Langs de Belgisch-Duitse grens Aken zijn gedurende de laatste zes ken zes smokkelaars, onder wie jongens van 14 tot 16 jaar. door de grensbeambten doodgeschoten Van Duitse zijde is hier over bij het Britse bestuur geprotesteerd DAT twee jongens uit een woonwagen kamp te Nijmegen ernstig werden ge wond en één inmiddels is overleden door het spelen met een granaat. DAT te Heemstede het 11-J. meisje L. van het trottoirrandje viel, onder een auto kwam en op slag dood was. DAT d£ gebrs. Poepjes Lzn uit Mak- kum in het IJsselmeer een snoekbaars in ruim 19 pond vingen. DAT de 16-j. H. Evers uit Helmond tijdens het spelen met een geladen re volver door een van zyn vriendjes door het hoofd is geschoten en in levensge vaarlijke toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. DAT op 61-j. leeftijd te Dedemsvaart overleden de oud-gemeentesecretaris in Avereest A. Schoemaker. DAT op 8 Februari de 250ste NIWIN- artiest naar Indië vertrekt en wel de komiek Sylvain Poons. DAT de Bredase Melkinrichting 10.000 boete kreeg en het bedrijf zes maanden moet sluiten wegens het achterhouden ruim 40.000 blikjes gecondenseerde melk. DAT twee Amsterdammers zijn gear resteerd, die in de hoofdstad een auto stalen om haar in België te verkopen, doch bij Vlissingen met de wagen in de modder vastliepen. DAT de acht NlWIN-cantinewagens, geschonken door Den Haag, Wassenaar, Voorburg, Barneveld, Nijkerk, Schiedam, Utrecht, en door Noord-Brabant. Krim- penerwaard en Friesland, Donderdag per m.s. „Singkep" naar Indië worden DAT te Genève. 66 jaar oud, is over leden de journalist jhr B. de Jong van Beek en Donk. corr^ van de „N.R.S." en „De Maasbode". DAT gisteren mr H. M. Fenema ls ge ïnstalleerd als burgemeester van Zand- DAT binnenkort zal worden beraad slaagd over een ev. fusie der fl. V. Ver. Chemische Fabrieken en N. V. A'damse Superfosfaatfabriek. DAT 10 winkelbedienden der fa Rade makers en v. d. Put te Roozendaal voor ƒ8000 goederen hebben ontvreemd. DAT het landgoed „Mataram" onder Dalfsen voor het publiek is opengesteld. DAT op Schouwen en Duiveland waar schijnlijk een rykswerkplaats voor vak ontwikkeling wordt gesticht. DAT de CCD in December o m. 98.022 kg zaden, granen en peulvruchten. 8312 kg vlees en spek. 329 varkens. 50 runde ren en 75.915 eieren in beslag heeft ge-_ DAT zuster Van Halsema, directrice van het „Salem" te Ermelo, gisteren haar 25-j. jubileum vierde. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot intrekking var besluit Bestrijding plundering in oorlogs tijd. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van besluit Zuivering filmproductiewezel DAT mr Starp te R'dém volgens „Het Dagblad" optreedt als verdediger van spion Anton v. d. Waals, die op 16, 17 19 April voor het B.G. aldaar terecht staat DAT in het afgelopen jaar ong. f 250 millioen meer aan land- en tuinbouwpro ducten werd uitgevoerd dan in 1946. n.l voor f 511 millioen in de eerste elf maan- DAT het aantal buitenlandse bezoe kers van de Najaarsbeurs 1947 50 procent hoger was dan dat van de Voorjaars- beurs 1947 en 100 hoger dan dat van de Najaarsbeurs 1946 en het binnenlandse bezoek op de Najaarsbeurs 1947 ongeveei gelijk bleef? DAT de Haagse cineast J. M- Bosch op 1 Maart naar «Terschelling vertrekt om daar een domumentatie te verfilmen de gewoonten, zeden en gebruiken der bevolking. DAT het Centralen Convent der A.R. Partij, waarop het rapport inzake het raagstuk der bedrijfsorganisatie zal wor den behandeld, op 26 Febr. te Utrecht wordt gehouden. DAT op 30 en 31 Mei as. de R.K. lan delijke bond van beschuit-, banket-, cho colade- en suikerbewerkers te Den Bosch in nationaal congres bijeenkomt. DAT de „Modjokerto" vandaag met 5 zware binnenschepen en 50 varkens voor de „wederopbouw" van de Indische var kensstapel, aan boord uit R'dam naar Ba- DAT de kapitein A. Romijn van de koopvaardij is benoemd tot ridder 4e kl. van de M.W.O., wegens het tot zinken brengen van een Düitse U-boot in de DAT men moet oppassen voor colpor teurs, die tekeningen van Henri Pieck en boeken „Wereldgeschiedenis" en „Prik keldraad" verkopen, zogenaamd voor de Ver. van ex-pol. gevangenen- DAT bij de A'damse en R'damse spaar bank het tegoed in Jan. J.L steeg met f298.000 tot f 601i miljoen, resp. met ruim f 800.000 tot f 82 millioen. DAT in het vierde kwartaal '47 bij 54 arbeidsgeschillen 7500 werknemers trokken waren, waardoor 49000 arbeids dagen verloren gingen en deze cijfers voor het derde kwartaal resp. 91, 23.100 en 90-700 bedrofegen- DAT er in ons land 13 millioen vrucht bomen zijn. waarvan 7.4 millioen appel-, 3.3 millioen peren-, 1.3 millioen pruimen- en 730.000 kersenbomen. DAT Nederland eind '47 ruim 2 mil lioen runderen telde (in 1940: 2.4 mil lioen) en 937.000 varkens (in 1948: 1.2 millioen) DAT de Kon. Ned. Toonkunstenaars ver. 12 en 13 Juni té Breda haar jaarver gadering houdt. DAT de St.-Crt. van gisteren o.m- eer nieuwe tabel geneesmiddelen, beschouwd als distributiegoederen, krachtens de ge neesmiddelenbeschikking 1947 bevat DAT op 76-j. leeftijd is overleden de Voorburgse arts H. A. Hoeffelman. DAT reeds 750 personeelsleden Philips zich beschikbaar hebben gesteld voor de „Zelfbouw" van eigen woningen. DAT drie coöperatieve zuivelfabrieken in Noord-Holland een belangengemeen schap hebben gevormd, waardoor d« boeren thans bij de dichtsbijzijnde fa briek de melk kunnen afleveren. DAT het NVV op 28 Febr. te Utrecht een demonstratief congres zal houden over de loon- en prijspolitiek. DAT het Avak-comité (Actie Asthmakinderen) nogmaals een beroep doet om gelden te storten op giro 129220. Bhssum. teneinde arme Ned asthma-pa- tiëntjes voor herstel van gezondheid naai Zwitserland te zenden. DAT België geen nieuw crediet aar Nederland verstrekt, doch besprekingen heeft gevoerd inzake de 2e tranche ad 250 millioen frs. van het totale bedrag van 500 millioen, hetwelk vorig jaar door België ter beschikking van ons land werd gesteld. DAT het wetsontwerp vergoeding logsschade in de huidige vorm voo Kath. Middenstandsbond onaanvaardbaar is, aldus werd in de Bondsvergadering Utrecht medegedeeld. TELEURGESTELD NA DE benoeming van de heer Van Walsum tot burgemeester van Delft hebben wy, tegen ons aanvankelijk in, enkele dagen gezwegen, dat wij met stomheid geslagen wa- Daarvoor hebben wy van het hui dige regeringsbeleid wel andere en wij erkennen het gaarne ergere din gen ervaren. Maar wij wilden over deza burgemeesters-benoeming niet i-n een eerste opwelling schrijven en bovendien, de benoeming was geschied, was on herroepelijk, en gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Kon daarom ons woord van teleur» el- ling wel even uitstal lijden, van uitstel mocht niettemin geen afstel komen. Wij daarby niet met de hoop. dat dit woord van teleurstelling en van pro test de Regering iets zeggen zal. Ook dat is weer een zaak. waaraan verschillende bevolkingsgroepen, waaraan in het ojj- zonder de oppositie gewend kan raken. Wanneer wij over de Delftse burge meestersbenoeming onze teleurstelling uitspreken, dan raakt dat niet de pert en van hein. die thans is benoemd. Zeker, wij weten, dat juist voor de positie van burgemeester de kwaliteiten van de be noemde van waarde moeten zijn. Maar deze kwaliteiten zullen in gelijke mat* gevonden worden by anderen, die even zeer voor een benoeming in aanmerking kwamen, doch die zyn gepasseerd. Delft is heel lang een A.R. burgemees terspost geweest. Wy hebben niet da indruk, dat de pas afgetreden burge meester. de heer Van Baren, het er erg slecht heeft afgebracht. Integendeel, zou den wij willen zeggen. Was er dan een bijzondere rede om ditmaal geen A.R. burgemeester te benoemen? Wjj zijn van oordeel, dat dit niet het geval was Daarom kunnen wij ook de nieuwa benoeming alleen maar zien en alJ zodanig heel slecht waarderen als een symptoom van het streven, dat in dez® tijd steeds duidelijker openbaar wordt, om een bepaalde bevolkingsgroep, die door de Regering en het Regeringsbeleid in de oppositie is gedreven, tot burger* van het tweede plan te maken. Toen onlangs de socialistische burge meester van Haarlem na z|jn benoeming tot Commissaris der Koningin in de pro- vinc e Utrecht werd opgevolgd door een R K. N-^-gemeester, laaide in de kringen de> Parjy van de Aiheid de ontstemming h«x>g op. Spoedig toen deed de R.K. mi nister van Binnenlandse Zaken echter zonder meer uitkomen, dat de P.v.d.A. weldra beter .aan haar trek" sou ko men. Ieder, die wist, welke vacautra weldra te vervullen zou zijn, kon toen reeds gaan vrezen. Welnu, thans is het geschied. In Haarlem was een R.K. bur gemeester benoemd, de PvdA. moest tevreden worden gesteld. Wat was een voudiger dan in Delft, waar zo langs tijd het burgemeesterambt op voortref felijke wijze door een A.R. burgemeester was vervuld, een socialist te benoemen? Eh dit, terwijl het heel goed mogelijk was geweest, op deze post een uitnemend man van A.R huize te plaatsen. „HET DAGBLAD" OFFICIEEL V.V-D- ORGAAN? Naar de Nieuwe Leidsche Crt uit hoofdbestuurskringen van de Partij voor Vrijheid en Democratie verneemt, is van de zijde van „Het Dagblad" (hoofd redacteur H. A. Lunshof tevens hoofd redacteur van het C-H. blad „De Neder lander") het aanbod gedaan, dit blad het officiële orgaan van de nieuwe partij ta doen zijn. Boeren namen hun eieren tveer mee naar huis De beste eieren konden (wegens ex portmoeilijkheden» op de eerste vrij# eiermarkt te Ede niet meer dan f 1460 per 100 stuks opbrengen. Sommige boe ren namen daarom hun koopwaar maar weer mee naar huis. Spanje ziet kans voor een nog zachter prijsje in Canada eieren te krijgen en de gedevalueerde franc is eveneens een hinderpaaL Ala gevolg van dit laatste ligt ook onze mot- selhandel met Frankrijk geheel stil. Iets minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral langs de Wadden-eilanden tijde lijk harde, geleidelijk naar Weet ruimen de wind. Zwaar bewolkt met enige buien en later enkele opklaringen. Iets minier zacht. ZON EN MA AH. Woensdag 4 Febr. Zon op 818, onder 17.31. Maan op 4.31, onder 12.08 uur. Dins dag 10 Febr. N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1