NIEUWE LETDSCHE COURANT 2 MAANDAG 2 FEBRUARI 1 DE BEGROTING IN DE RAADSECTIES Memorie van antwoord van B. en W. Verschenen is het algemeen verslag t grondwet en wetgeving hebben getrok- van het verhandelde in de secties van ken. Waar tijdens de bezetting regelin- de gemeenteraad bij het onderzoek' van gen zijn getroffen, die daarop inbreuk de ontwerpbegroting der gemeente Lei- maken, dient zo spoedig mogelijk tot r het jaar 1948 met de Memorie van Antwoord van burgemeester houders. Successievelijk hopten wij op een en ander terug te komen. Reeds thans echter willen wij enkele facetten belichten. Waardering en critiek. Vete leden uitten hun waardering voor de spoedige indiening van het begro- timgsonrtwerp 1948. Vele leden ook gaven uiting aan hun waardering voor de acti viteit van B. en W. op elk terrein. Enkele leden betrokken dn hun waardering ook de ambtenaren. Enkele leden uitten in het bijzonder hun bewondering voor de activiteit van de wethouder van onder wijs en wat deze doet tot verheffing van het culturele leven. Deze leden waren ook zeer tevreden over het optreden van de wethouder van fabricage. Veie leden konden ook het beleid van de burge meester waarderen. Een lid was van me ning. dat het niet juist is aan het college, dat immers zijn plicht doet. lof toe te Critiek werd uitgeoefend op de soms vluchtige behandeling van bepaalde on derwerpen, met name dat der organisa tie van de brandweer. Verschillende le den achtten het ODjuist, ciat aan raads leden. die over een bepaald onderwerp in eerste instantie niet gesproken heb ben, wordt toegestaan in tweede instantie dat wèl te doen. Voorts achtten enkele leden het ongewenst, dat tijdens de be raadslaging voorstellen door de leden worden ingediend. Vete leden meenden, dat de voorstellen van B. en W eerder aan de raad moeten worden toegezon den. Verscheidenen vonden de raads- agehda's overladen. Een lid wees op de wenselijkheid, dat tijdens de vergaderin gen het voeren van onderlinge gesprek ken wordt nagelaten. Een lid had de in druk, dat door B. en W. meermalen voor stellen worden gedaan, die feitelijk voor stellen zijn van één lid van het college, waartegen de andere leden geen onover komelijke bezwaren hebben. Dit Md meende ook, dat een debat vaak over bodig is, omdat de standpunten toch be kend zijn. Een lid had het teleurgesteld, dat zo weinig gevolg is gegeven aan het verzoek, in diverse functies meer vrou wen te benoemen. Een ander lid betoogde de waarde, die in de strijd tegen de aantasting van de gemeentelijke autonomie is gelegen. Dit lid heeft de Indruk, dat het gemeente bestuur wel eens te spoedig is gezwicht voor bepaalde van de zijde der regering gedane suggesties. Bij deze opmerking sloten zich meerdere leden aan. B. en W. antwoorden. B. en W. zyn erkentelijk voor de waar dering (ook t.a.v. de ambtenaren uitge sproken). maar menen toch, dat het be reikte niet in verhouding staat tot de vele gevergde moeite en arbeid. Er zijn vele remmende factoren. In dit licht moet ook de klaoht der overladen agen da's worden gezien, zodat de behande ling van belangrijke voorstellen wel eens in het godrang komt. Ook B. en W. heb ben bezwaar tegen het spreken in tweede instantie. In sommige gevallen is hiertoe echter wel aanleiding. Het reglement van orde laat tussentijdse voorstellen toe. Voorkeur verdient dit echter niet. In bij zondere gevallen zullen de voorstellen eerder aan de raadsleden worden toe gezonden. Tenzij anders blijkt, zijn de voorstelten van B. en W. voorstellen van het gehele college. B. en W. onderschrijven ten volle het grote belang, gelegen in het behoud van een gezonde autonomie der gemeenten. Dit betekent, dat het hoger gezag zich to.v. inmenging in de gestie der ge meentebesturen houdt aan de lijnen, die Toogdag C.H.U. te Hoofddorp Zaterdag werd voor de leden van d Chr. Hist. Unie uit de Haarlemmermeer en de Bollenstreek een toogdag gehouden te Hoofddorp. Het Tweede Kamer-lid, mr. H. K. J. Beernink sprak over het onder werp „In de branding". Spr. critiseerde het regeringsbeleid, in Met bijzonder Indië betreft, en liet daarnaast een posi tief geluid horen over de sociaal-econo mische politiek der CHU. Mevr. J. Kos ter-Van Roon uit Vlaardingen wees op de taak der vrouwen. De heer B. Budding, voorzitter van de Federatie van C. H. Jongerengroepen, wekte de jeugd op, haar taak, ook op politiek, te verslaan. Ds. LeK- kerkerker besloot deze toogdag, die zeer druk bezocht was. Ring Leiden van Chr. Geref. J. V. vergaderde te Nicuw-Vennep Ds. M. W. NleuwenhuUze behandelde de Jacobus-brief Zaterdag werd in het Chr. Geref. kerk' gebouw te Nieuw-Vennep de maandelijkse vergadering gehouden van de ring Lei den van de Chr. Geref. jongelingsvereni gingen. Als inleider trad op ds. M. W. Nieuwenhuijze van 's-Gravenhage Hij behandelde de Jacobusbrief en beant woordde na zijn toespraak nog vele vra gen naar aanleiding hiervan. Het was eer leerrijke vergadering. Chr. Geref. Gemeente In de gisteravond gehouden vergade ring van manslidmaten van de Chr. Geref. Gemeente werden tot ouderling herkozen de heren H. Buurman, L. Noort en D. J. Ravensbergen. Tot diaken werd' gekozen de heer A. Faas, terwijl de heer L. Noorduin jr. als zodanig werd herko zen. A.s. Zondag na de dienst zal een her stemming plaats vinden tussen de heren Joh. O verduin en A. v. d. Velden. „De vrolijke groep" vierde het negende jaarfeest Met een avond in „De Harmonie" De amusementsvereniging „De vrolijke groep" vierde Zaterdagavond in „De Har monie" haar negende jaarfeest. Op goede wijze werd gedemonstreerd, wat dilettan ten op het gebied van toneel en muziek kunnen bereiken. Als er maar samenwer king is. Eén opmerking hebben wij te maken: Wanneer nog wat meer aandacht wordt besteed aan de uitspraak, dan zal het publiek „de vrolijke groep" dankbaar zijn. Distributievaria Morgen (Dinsdag) wordt uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaartnummer heeft van 21601 t/m 25200. Restitutie verhoging kolen prijs De eerstvolgende terugbetaling van kolengeld heeft plaats op a.s. Woensdag Dan zijn aan de beurt de letters He t/m. Ha herstel van de oude venhoudingen te den overgegaan. Wait de kwestie der brandweer betreft, B. en W. moeten ten sterkste opkomen tegen de mening, al6 zou het college in deze een onvoldoend krachtige houding tegenover „Binnenl. Zaken" hebben aangenomen. Voor zover de helaas nog steeds ln regeringskringen zich openbarende cen traliserende tendenz betreft, Ugt het door gaans niet op de weg van een afzonder lijk gemeentebestuur daartegen oppositie te voeren. Dat moet en kan naar de me ning van B. en W. gerust worden over gelaten aan de Ver. van Ned. Gemeenten. Voor zover het bijzondere, voor Leiden speciaal geldende gevallen betreft, dient volgens B. en W. in het oog te worden gehouden, dat de noodlydendheld der ge meente tot dusverre meebracht, dat de raad en B. en W. zich by de beslissingen van hogere instanties hebben neer te leg gen. Het gaat hier dan ook wel om iets anders dan „suggesties" van regerlngs- zyde. Dit betekent niet, dat zulks steeds zonder protest van B. en W. Is -gegaan en herhaaldelijk worden door B. en \V. by de hogere instanties de nodige stap pen gedaan. Wanneer dergeiyke stappen echter niet het gewenste gevolg hebben gehad, dient men zich o.i. naar de me ning van B. en W. daarbij, hoe node ook. (In dit verband moge worden herin nerd aan wat ons blad Zaterdag schreef onder „De week in de Sleutelstad": ..Wij voor ons zagen liever. dat niet bepaalde leden, maar de gehele raad en zelfs in eerste instantie B. en W. hier corrigerend optraden". Ons vermoeden is, dat de be handeling der begroting wel aanleiding zal geven, op deze zaak nog nader terug te komen. Red. N.L.C.). Afscheid van referendaris Kakebeeke In aanwezigheid van vele P.T.T.-be- ambten nam de heer C. A. L. P. Kake beeke Vrijdagavond affscheid als referen daris. De wegens pensionnering vertrek kende werd toegesproken door D. G. Hartgerink, die de bronzen P.T.T.-af- scheidspenning overhandigde: de heer Tj. Nauta. hoofd van het telefoondistrict Den Haag, de heer W. Dirkse, directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam als vriend en collega, de heer S. Hoog- teyling, hoofdcommies der P.T.T. te Lei den (met twee boekwerken en een kistje siaren schenkend) en de heer P. v. d. Voort uit Leiderdorp namens de kantoor houders uit het district Leiden. Het is voor de heer Kakebeeke, die sinds 1940 te Leiden was, een ware huldiging gewor- Koningin Wilhelmina's gouden jubileum Ideeën en samenwerking gevraagd Het secretariaat van het jubileum comité, Stationsweg 12. sdhrytfit ons: Heeft U er al eens over gedacht hoe wij in Leiden op een waardige wijze in dit jaar het „Regeringsjubileum van H. M. de Koningin" nullen herdenken? En ook de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland? O ja, we hebben een comité voor de viering en zonder twijfel is dit comité reeds bezig te denken en te beraadslagen over vele dingen. Maar de gehele Leidee burgerij moet mede doen, niet alleen in het feestvieren, maar ook met het bedenken van mo gelijkheden en dan helpen met de uit voering h iervan- Het comité wacht op Uw berichten over mededinging. Wat ds er b.v. niet te bereiken met bloemen en planten? Hoeveel Leddenaars hebben niet een volkstuintje, waarin ge kweekt kan worden en van welke pro ducten een adrddge inzending kan wor den verkregen. We denken ook aan de buurtverenigingen. De bewoners van buurten kunnen thans weer de handen ineen slaan en van hun straat of buurt wat moois maken tijdens de herdenkings feesten. Maar Hcht U ons eerst eens in, wat U denkt te kunnen doen. Wellicht kunnen we samen wat orga niseren, opdat het dan één geheel wordt. „Youth for Christ"-samenkomst in de Remon6tr. kerk Enthousiaste jeugd Wederom werd in onze stad een bijeen komst van de „Youth for Christ" gehou den. De Remonstrantse kerk was Zater dagavond voor een groot gedeelte gevuld. Er was een podium voor de kansel opge richt, waarop de medewerkenden plaats namen. Deze samenkomst, die zich even als de voorgaande kenmerkte door en thousiasme van de zijde der jeugd, werd geopend met het zingen van het lied: Voorwaarts, Christenstrijders. De heer Ri chardson vertelde, nadat hij aan de aan wezigen was voorgesteld, over het werk van de „Youth for Christ" in Amerika en Canada. Sidney Wilson trad als vertaler op. Spr. wees er op, dat God het werk op bijzondere wijze steeds heeft gezegend. Er is in Canada 'n bloeiend geestel. Iev2n gekomen; duizenden worden door de YFC onder het beslag van het Evangelie ge bracht. In het slot van zijn toespraak dankte de heer Richardson de leiders in Nederland voor het mooie begin, dat de beweging hier heeft gemaakt. Hij hoopte, dat vele jongeren het doel va;, hun leven zouden ontdekken. Het gesprokene werd afgewisseld met muziek en zang. BARON SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE DIJKGRAAF AF Op zijn verzoek is aan W. A. A. J. Ba ron Sohinfinelpenninck van der Oye te Voorschoten eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland (prov. Noord- en Zuid-Holland). Kunst in de Sleutelstad Blanke Ballast99 Kon. Ver. „Litteris Sacrum Inderdaad, het is moeilijk om telkens een stuk te vinden, dat geschikt is op gevoerd te worden: We begrijpen best, dat er nu en dan een oud beestje van stal gehaald wordt. Dat is ook ljelemaal niet erg Alleen maar: een stuk, dat hét tien of vijftien jaar of nog langer geleden deed. behoeft het nu niet meer te doen. Niet alleen, dat de smaak van het publiek kan veranderen, maar ook de toestanden wijzigen zich. Een stuk met sociale ten denz, dat sociale toestanden laat zien var vijftig jaar geleden, kan nu toch niet meer opgevoerd worden. Wil my dus oud stuk nemen, dan moet er in dat stuk zoveel waarheid zitten en moeten e: veel waarden in zijn, dat een opvoering n gerechtvaardigd is, want een toneel speler heeft een culturele taak te vervul len. Daarvan moet toch elk speler wel zeer doordrongen zijn. Er moet niet zowat gespeeld worden, maar er ligt taak; en bij elk stuk, dat op het pro gramma wordt genomen, zal men zich moeten afvragen: wanneet we dat stuk brengen, vervullen we dan onze taak? Daarom spijt het ons, dat de keuze „Litteris" op dit stuk gevallen is, want wij kunnen niet zien, dat deze vereniging met de opvoering van dit stuk haar cul turele taak vervuld heeft. „Blanke Ballast" van Leon Gordon is estn stuk, waarin de cynicus aan het lang ste eind trekt met zijn devies: leef maar raak in deze hel, het is nu eenmaal niet anders Het stuk is daarom reeds een Christen onaanvaardbaar en naar onze mening voor iedereen. Heeft „Lit teris" dit devies de mensen als hoogste levensleus willen voor houden? Dat wil len we niet aannemen. Wat dan? Heeft ze ons willen laten zien een stel wrak ken van mensen, door Afrika gesloopt naar lichaam en geest? 't Is niet veel heffends; en wy hopen, dat die toestan den nu ook uit de tijd zijn. Eerlijk, wij begrijpen niet, wat „Litteris" bewogen heeft dit stuk op te voeren. Wat het spel betreft niets dan lof. Het was veel beter dan de vorige keer. We noemen hier vooral Jan Zitman als Fred Ashley, het menselijk wrak, dat terug keert; Han de Wilde als Harry Witzel, de cynicus, die een uitstekende typering gaf; Jan Grefe als Allen Langford ,(^e man die komt, en B. Hageman, als de aan drank verslaafde dokter, die leeft uit de herinnering aan zijn vaderland. De sfeer was uitstekend, waartoe het suggestieve décor, gemaakt door de heer Otto, niét weinig bijdroeg. Mevr. Co Hageman-Ver- Nederlandse Leeuw, hagen had de spelleiding. B CACHETS vÖotutenui'' ZWITSAL P^ORlSKÊN •"APgLSOORH Chr. onderwijzers vergaderden in „Central" De heer J.'E. Kok sprak over zyn ervaringen ln Engeland In hotel „Central" vergaderde Zater dagmiddag de afdeling Leiden van Vereniging van Chr. onderwijzers onderwijzeressen. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer A. v. d. Baan, op. dat 1948 een jubileumjaar is; laten wij ons, aldus spr., met de kinderen in de historie verplaatsen. De tijd ziet niet rooskleurig uit en we kunnen beter spreken van een in-tranen- van een met-gejuich-maaien. Eén ding is zeker: Onze arbeid is niet ijdel in de Heer. Na behandeling van enkele ingekomen stukken werden door mej. Deks en heer Exel, resp. penningmeesteresse secretaris, de jaarverslagen uitgebracht. Vervolgens sprak de heer J. E. Kok, hoofd van een school te Noordwijk, over zijn ervaringen, opgedaan tydens zijn reis langs de Engelse scholen. De heer Kok wees er op, dat Engeland de moed heeft gehad tijdens de oorlog het oude onderwijssysteem om te keren en een nieuwe wet tot stand te brengen, 't Nieuwe systeem is meer psychologisch, practisch en karaktervormend. In ver band hiermede sprak de heer Kok over het aankweken van „teap-spirit" in sport en arbeid. Aan de hand van de tien geboden uit „Learning to live" be sprak hy verder het Engelse systeem. Het vak aardrijkskunde b.v. is slecht be deeld, terwijl koken, wassen, weven en handenarbeid een grote plaats innemen. Tenslotte vertelde de heer Kok nog iets aangaande de organisatie van het schoolwezen. In de zaal was een kleine expositie in gericht van tekeningen, brieven, cadeaux e.d., vervaardigd door Engelse leerlingen. Het tentoonstellinkje trok grote belang stelling. Na de pauze werd dr H. Schilp, dir. van de Chr. Kweekschool alhier, als voorzitter van de afd- Leiden gekozen. De heer A. v.'d. Baan was aftredend en niet herkiesbaar. De heer M. L de Jonge sprak tot de aftredende voorzitter woor den van dank voor de aangename lei ding, die hij de vergaderingen steeds wist te geven. Voorts werden er op de heer Wal raven te Alphen aan den Rijn 19 stem men uitgebracht voor lid van het hoofd bestuur. IR G. ROOSEBOOM IS OVERLEDEN. Op 79-jarige leeftyd is alhier over leden ir G. Rooseboom, oud-inspecteur- generaal van de Rijkswaterstaat. De heer Rooseboom werd te Zeist geboren en be zocht na de H.B.S. doorlopen té hebben, de toenmalige Polytechnische School te Delft. In 1888 werd hij civiel-ingenieur en trad nog datzelfde jaar in dienst bij de Rijkswaterstaat, waarvan hij 1921—1930 inspecteür-generaal in alge mene dienst is geweest. Deoverledene was commandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde „Er is geen doelbewuste tuinbouwpolitiek" aldus K. Douma Bevordert plan-Marshall uitvoer naar Duitsland r verslaggevers) I de toekomstige land- en tuirtbouwpoli- tiek, waaraan velen deelnamen, zeide de voorzitter, de heer Ohr. van den Heuvel, dat bepaalde conclusies moeilyk konden worden genomen. Het doet vreemd aan. aldus spr., in deze tijd reeds te horen spreken over steun aan de landbouw. De tijden kunnen hier herinnerde spr. aan de jaren na 1918 evenwel snel veranderen. En daarom is het goed, dat de Chr. Boeren- en Tui-nderebond zich tijdig over de toekomst heeft kunnen beraden. Laatste referent was de heer A. W. Biewenga, te Garsthuizen, voorzitter van de afdeling Sociale 'Zaken van de Stich ting voor de Landbouw, die het onder werp „Het huidige loon- en prijsbeleid" behandelde. De referent herinnerde aan minister Beel's verklaring inzake de prijsverlaging v-ain artikelen en de gei stabiliseerde lonen. Hierdoor werd de tweede loonronde afgestoten. Het is even wel anders gelopen dan de Regering zich voorstelde, hoewel het wel gelukt is, het prijspeil van de landbouw te handhaven en ook min of meer de lonen der land arbeiders. Wy moeten, aldus spr., ge zamenlijk trachten tot een redelijke ver deling van ons nationaal inkomen te ge raken en derhalve is een gelijkwaardige beloning voor stad en platteland nood zakelijk. Na discussie sloot de voorzitter de welgeslaagde conferentie. Expositie „Afrikaanse Kunst" De belangstelling voor de tentoonstel ling „Afrikaanse Kunst in Nederland" is in de maand Januari steeds groter ge worden. De directie van het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden heeft daarom besloten, de expositie te verlen gen tot 1 Maart. HUISHOUDSCHOOL RAPENBURG 23 Geslaagd voor het 2e gedeelte Kolonieleider de dames: E. Ciggaar, Sassenheim: C. Eigenbro'od, Lisse; W. H. Kelder, Leiden; A. Kuiper, De Kaag; J. van Staveren, Oude-Wete- ring; J. Potman, Sassenheim; G. Vermeu len, Waddinxveen; R. J. Vorst, Haarlem mermeer; B W. Wielders, Wassenaar; Afgewezen geen. De voetbalvereniging „Koudekerk" herdenkt haar 2e lustram. Ter gelegenheid hiervan recipieerde het bestuur Zaterdagmiddag. V.l.n.r. de heren: G. van Klaveren, B. H. v. d. Vegten. P. van Kempen, L. Hakkenbrak, A. Scheer en staande J. Hakkenbrak. (Van t i de voortgezette leidersconfierentie de Ohr. Boeren- en Tui-ndersbond, gehouden te Amersfoort in het conferen tieoord „Birkhoven", heeft de heer K. Douma, chef van de afdeling export van het Bedrijfsschap Groenten en Fruit, te 's-Gravenhage. gesproken over „De toe komstige tuinbouwpolitiek". m een doelbewuste politiek kan, vol gens de heer Douma, niet worden ge sproken. Telkens worden lapmaatregelen genomen. De roep .grotere afzet va-n tuinbouwproducten" is niet meer dan een Ter toelichting van deze uitspraak gaf Ij een breed historisch overzicht, waarin hij herinnerde aan de -grote bloei van de tuinbouw na de eerste wereldoorlog. Het topjaar was 1928, toen een afzet van groenten tot een bedrag vain f 100 mil- lioen werd bereikt. Daarna trad de ma laise in. Van 1932 tot 1940 werden regel matig groenten doorgedraaid, een bege leidend verschijnsel van de tuinbouw- steun. De na-oorlogse jaren kenmerken zich vooral door te weinig export. Van de oogst in 1946 van 720.000 ton kon niet dan 310.000 ton worden uitgevoerd. Een alles beheersende vraag in dit ver band is, of Nederland de afzet op de Duitse markt terug krijgt. Zal, vroeg spr., het Marshall-plan ten goede wer ken? Of za-l Amerikaans fruit ivorden ingevoerd en het Duitse achterland ge sloten blijven? De Benel-ux is op dit ge bied wel met enig succes werkzaam ge weest. doch heeft geen oplossing ge bracht van het probleem van de export, dat de Nederlandse tuinbouw bezig houdt. Concluderende zeide spr„ dot. hoewel de tuinbouw zelf weerstandsfondsen heeft te vormen en allerlei maatregelen heeft imen ter voorziening in haar bestaan, de regering zich het lot van de tuinders voorlopig moet blijven aantrekken, in elk geval zolang de afzet naar Duitsland m Nederlands prctoleem blijiflt Na de bespreking van de referaten over Federatie van Leidse C.J.M.V. vergaderde in „Levendaal" De heer Vonk sprak over het jeugdwerk in Duitsland. Gisteravond hield de federatie van Leidse C.J.M.V., aangesloten by het Ned. Jongelings Verbond, een vergadering in het wykgebouw „Levendaal." Ds P W. Spruyt, voorzitter, opende de bijeenkomst met gebed. De heer Vonk sprak over het jeugdwerk in Duitsland. Spr. vertelde, dat hy gedurende de laatste zomer in Duitsland was geweest en het jeugdwerk zeer dichtbij had gadegeslagen. Al lerwegen kon ik merken, aldus de heer Vonk, dat de jeugd het prettig vond. dat er van de zijde van Nederland naar zekere toenadering wordt gezocht. De moeilijkheden in Duitsland zijn voor bevolking haast onoverkomelijk, heerst honger en de ruilhandel tiert welig. Men leeft er van roof en plunde ring. De moraal van de jeugd ligt dan ook zeer laag. De bestaande C.J.M.V. echter vormen een goede kern. Wat er aan Christelijk jeugdwerk is. is goed. De jongeren blijven zeker niet knus in hun eigen kring werken;, zij gaan er op uit en hun ongetwijfeld "uitgebreid arbeids.- terrein is verdeeld in wijken, die door hen worden bewerkt. Opmerkelijk is. dat de meeste jongeren één hoofdgrief heb ben. die heel moeilijk kan worden wegge werkt. Zij zeggen: „De geallieerden heb ben het nationaal socialisme, onze vroe gere idee, omvèrgeworpen, maar zij blij ken niet in staat te zijn om iets anders daarvoor in de plaats te geven. Thans leven wij in een vacuum." Ondanks de vele tegenslagen blijft er in het jeugd werk toch een geest van activiteit er doorzetting. De heer Vonk besloot zijn referaat met er op te wijzen, dat wij de pleegkinde ren, die naar ons land komen, in liefde moeten ontvangen en verzorgen. Bovenal moeten wij hen tot Christus leiden, die ook hun in menig opzicht lege leven wil vullen. Er volgde een goede bespreking. VISCOLLEGE „DE MOLEN". Het viscollege „de Molen" heeft j.l. Za terdag haar laatste onderlinge viswed strijd gehouden in het Oegstgeesterka- naal (voor de verboden vistijd!) Denuit slagen waren als volgt: le prijs mrt extra prijs grootste voorn, H. J. Vogelenzang; 2e prys P. J. Melet; 3e pr. L. Harteveld: 4e prys,J- Koster met extra prijs: 5e prijs L. v. d. Meel; 6e prijs v. Halem: 7e pr. A. La Lau; 8e prijs D Huigens; 9e prijs W. Blikman: 10e prijs S. Prevo; He prijs P. Laman; 12e prijs F. Mieremet: 13e pr. I. Monteba. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Karei H-, z. van,K. van Leeuwen en A. M. van Mierlo; Antonius H., z- van A. H. Couzyn en M. Landes- bergen: Cornelis C., z. van A. G. v. Rijn en C. M. Schuur; Antoinette M., d. L. E. Spamaay en M. L. Deteren; Jo hannes, z. van J. den Haan en P. H. OVERLEDEN: G. Rooseboom, mai Leidse tlegrammen Twee broertjes, waarvan de oudste 12 jaar, zullen zich voor de kinderrech ter moeten verantwoorden, omdat ze uil de coupondoos van een H.T.M.-conduc- teur couponboekjes stalen ter waarde enkele honderden guldens. Onze stadgenoot, de heer W. Mulder, slaagde te Wageningen voor cand. ex. tropische landbouw. HAAGSE RECHTBANK Diefstal in de fabriek De magazijnbediende F. A. van S. heeft oh voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal van stoffen en ga- uit de fabriek waarin hy werkte. Te gen hem werd acht maanden gevangenis straf geëist, waarvan twee maanden voor waardelijk en met aftrek van preventief. De rechtbank heeft hem conform die eis veroordeeld. Diefstal in de jachthaven De bouwkundige P. J. Z. te Leiden had in een jachthaven te Warmond een twee tal, buitenboord motoren weggehaald, voor welk feit de Officier acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief had geëist. De rechtbank heeft dachte veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van pre ventief. De Verdoemden door H. Kingmans Liesbeth is een vrouw van pakaan. Je moet niet „marren", als je je doel niet bereiken kunt. Je moet de dingen nemen, zoals ze nu eenmaal zijn. En dus gaat zij de volgende dag naar i vrouw van de pastor, die haar reeds meermalen met raad en daad terzijde heeft gestaan, en legt haar de zaak voor. Met Jochem weet die geen raad, doch it is de hoofdzaak niet. Allereerst moet Liesbeth iets voor Kathe hebben. Weis- haupt zal uitzien voor Jochem. Op het dorp spreekt hij wel eens met de een of ander, die zo'n jongen gebruiken kan. En Kathe. De pastorsvrouw weet toe vallig, van horen zeggen, dat boerin Caltmann, die een kwartier -'an het dorp it, zo'n soort meisje zoekt. Mis schien wil zy wel een ietwat oudere, .Kathe kan er zyn. Die heeft, zo jong als zij is, alle mogelijke ervaring. ,Weet je wat? Ik ga er vandaag nog op af! En de boerin moet al heel wat ge gronde bezwaren hebben, wil ik niet slagen." Vol vertrouwen keert Liesbeth terug aar haar schamele woning. Als Leckman iets op zich neemt, doet zy het goed. Het moet al heel wonderlijk lopen, als Kathe niet bij Caltmann op de boer derij komt Zie je wel: het komt voor mekaar. Nog die eigen avond weet Kathe, die er zeer trots op is, dat zij de daarop volgende week de school verlaat en naar de boer derij trekt. Jochem is er jaloers op. Vader heeft met hem gepraat. Hij begrijpt heel goed, waar de schoen wringt. Met echt jongens- enthousiasme heeft hij de mededeling be groet. dat hij van school moet, om iets te verdienen. Hij voelt zich al een hele kerel, dat hij iets voor vader en moeder mag gaan doen, net als Adolf en Her mann en nu -ook Kathe! Hij weet alleen niet wat en zijn vader weet het ook niet. De visserij is uitgesloten: vader en Dolf verdienen er nauwelijks een stuk droog brood mee. Het werk van Hermann, ge steld dat men er een jongen van even tien jaar wil hebben, kan hem niet bekoren, wat Weishaupt zeer goed vatten kan. Het is ruw volkje, daar in het woud. En Jochem is niet ruw. De jongen is gevoe liger dan je oppervlakkig zoudt denken. Het milieu in het woud en op de vlotten zou hem spoedig tegenstaan. Vader en zoon hebben elkaar beloofd, dat zij beiden zullen uitkyken. Weishaupt vermoedt, dat hij het alleen zal moeten doen Zo'n jongen van tien jaar brengt er natuurlijk niets van terecht. En nu is Jochem jaloers op Kathe, die al klaar is, terwyl vader voor hem nog niets heeft kunnen vinden. Hij heeft het land, als hij ziet, hoe Kathe, vergezeld, van Adolf, naar de boerderij van Calt mann gaat, om zich te presenteren. En 's avonds snauwt hy Lize Hackmann af. als die hem vraagt, wat hij nu gaat be ginnen: „Dacht je soms, dat ik ganzen hoeder of koeiendryver zou worden? Bah, wat een baan!" En dan is Lize nijdig op haar beste vriend. En zij zegt de ganse avond geen woord meer tot hem. Och, och, denkt Jochem verdrietig, wat kun je toch een ellende beleven Weishaupt heeft zich deerlijk-vergist; op geen stukken na weet hij nog, wat Jochem zal gaan aanvangen, als de jon gen opgetogen komt vertellen, dat Dreck- meyer, de schoorsteenveger, een knechtje nodig heeft De man heeft het hem zelf verteld. Hij moest het aan zyn vader vragen, of het mocht. Er is haast by. want nu het voorjaar aangebroken is en het stookseizoen voorbij, heeft Dreck- meyer het razend druk, op het dorp en in de omgeving van de nabije stad ook. In de zomermaanden en later kan Jochem dan het metselen leren. De mededeling van Jochem bevalt Liesbeth slechts matig: schoonsteenvegers zijn altyd vuil en zij trekken soms heel ver weg, om hun bedrijf uit te oefenen. Het is al mooi genoeg, dat Hermann zo vaak" met een vlot weg is. Dat getrek lijkt haar niets voor Jochem. Maar als zy bespeurt, dat haar man er wel oren naar heeft en bovenal, dat Jochem zelf enthousiast is, zwijgt zij over haar bezwaren en geeft, zij het node, toestemming. Het kost moeite, om Dreckmeyer, die in een naburig dorp aan het werk is, t« pakken te krygen. Er zit niets anders op dan dat Dolf alleen naar de rivier gaat. Weishaupt zal dan later volgen met een roeiboot van een dorpeling, die hem op zijn eigen vissersboot zal brengen- De schoorsteenveger en hij zijn het spoedig eens. Zo, vindt Weishaupt, het goed? Nu, dan is het in orde, want de jongen wil ook graag. Als die zijn best doet, valt er wel wat van hem te maken. Voorlopig verdient hij drie thalers per week, met de volle kost. Dat valt Weis haupt niet tegen, integendeel. Ook moe der Liesbeth is er mee in haar schik. Twee monden minder eten geven en enkele thalers per week meer aan in komsten. Jochem springt in de lucht van vreugde. Het volle leven wenkt hem, Lize Hack mann, als die de ganzen heeft verzorgd en als naar gewbonte bij de Weishaupts komt, wordt direct deelgenote gemaakt. Maar die neemt dan wraak: „Bah, schoor steenveger, wat een baan! Je loopt altijd vuil en smerig bij De bom barst verkeerd, of beter gezegd, ontploft hele maal niet. Want de gelukkige Jochem lacht er wat om: „Er is nog water i rivier en er is nog zeep, Lize!" De moeilykheid, waarmee Liesbeth worstelt, is spoedig opgeheven: Dreck- meijer heeft nog wel oude kielen en broe ken, waarvan wat te maken is. Een halve nacht ploetert Liesbeth, die 's avonds geholpen is door Kathe en Lize, zodat Jochem er prompt uitziet. (Wordt vervolgd.) het lekkere levertraan-product met geijkt hoog gehalte aan natuurlijke vitamines A, C en D, met- mout, suiker en geconcentreerd sinaas appelsap. UitnAincend verdraagbaar! EEN STIJVE NEK Vanmorgen stond ik op met of iemand me de nek had draaien, maar halverwegen wc „Te deksel", zei ik tegen „iJc heb een stUve nek". „Met één ruk je hoofd r r de c kant saf ho ze weet, dat ik 's morgens rusig van nature en niet op ochtendj nastiek gesteld ben. Met het gevoel of m'n t. glazen stengel stond ging Gelukkig was er plaats geknakte lelie zakte ik ne t dam .JVfar i klei ia. Rlekie wil i t hoekie Toen kreeg ze mij in 'I Van schrik schoot mamma's I voorover en ik gaf de door m'n bedoelde ruk, wat me een nii doen kijker mij a kinderlijke Een heel eind ging het goed i nergens meer op verdacht wc ik plotseling: ,JUamma. die man houdt ze hooft as onze Fikkie, astie een kakie hebbel" HAAGSE GERECHTSHOF Diefstal ln de hongertyd De grondwerker N. B. had te gom diefstal gepleegd- van peulvruol hetgeen gebeurd was in de hongerd; van 1945. Hy was voor dat feit ven deald tot twee maanden gevangeniss en 'kwam van dat vonnis in hoger roep. De ad<v: generaal wilde me moeilijke omstandigheden rekening d-en, en vorderde wijziging d-er stra f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Het heeft overeenkomstig die eis thans daohte veroordeeld. Bonnenhandel. Mej. M. van K. te Leiderdorp had kendheid dat men bij haar terecht om distributiebonnen te kopen, en die handel was zij door de politierer veroordeeld tot drie maanden geva nisstraf. Van dit vonnis kwam zij in ger beroep bij het Haagse Hof. Dit verd. thans veroordeeld tot een m gevangenisstraf. Clandestieh vlees. Er was door de metselaar A. 1 Alphen aan den Rijn vlees i-n ontv. genomen, dat van een clandestiene s! ting afkomstig was, hetgeen hem bekend zou zyn geweest. Nu wilde Officier wed rekening houden met feit dat verd. zelf niet wilde gaan handelen, en het blanco strafblad, hy f40 boete of 20 dagen hechtenis en verbeurdverklaring va-n hetgen in slag was genomen. De politierechter oordeelde conform die eis. Geslacht. Het clandestien slachten-, bracht 1 v. d. L. uit Leiden voor d-e rechter, t wie dé Officier veertien dagen geva nisstraf eiste, hoetvel verd. een deel hetgeen ten laste was gelegd ontk* Na het pleidooi van de raadsman, Taat, veroordeelde de rechter con De wethouder van onderwijs, de J. C. van Schaik, zal Woensdag spi uur houden van 4 tot 5 uur. KATWIJK AAN ZEE Men blijft vechten tegen de Zondagsvisse Door samenspreking tot een oplóssing? De kwestie der Zondagsvisserij staat vanzelfsprekend bij de vissers in het middelpunt der belangstelling. Geen wonder dan ook, dat Zaterdagavond zeer vele vissers aanwezig waren in de Kapel, waar door verschillende sprekers over deze zaak gesproken werd. De samen komst werd geopend door ds J. G. van Ieperen. In zijn openingswoord wees spr. op het moeilijke van dit vraagstuk. Als eerste spr. werd door de voorz. ingeleid ds J. J. v. d. Krif-t, die sprak over: „Wat de kerk gezegd heeft". Een der ordonnantiën uit onze Kerkorde han delt over de kerstening van de samen leving. Hierin wordt gezegd, dat de Sy node werkzaam dient te zijn op de cul tuurgebieden der samenleving. De vis serij is een der cultuurgebieden. Dat dit doorgedrongen is tot de Synode, vindt zijn oorzaak in het rapport, dat door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee is verzonden. De ontstellende achteruitgang van het geestelijk leven in onze gemeente, de moeite, die de vissers met zichzelf heb ben in verband met de avondmaalsvie ring en de totale ontkerstening van het openbaar gelaat van het leven heeft de kerkeraad aanleiding gegeven tot het op stellen van het rapport. Er zijn meerdere rapporten verzonden o.a. door de kerkeraden in Vlaardingen. De Synodale uitspraak zegt ons echter meer dan de uitspraak van een kerke raad. Spr. bestreed daarna het Vlaar- dingse rapport. De kerk heeft nu ge sproken, hoewel over de technische kant van de Zondagsvisserij geen uitspraak kon gedaan worden. De Synode achtte zich hiertoe,niet bevoegd. De Zondags- visserij wordt gehandhaafd uit zucht naar winst, Spr. besloot met op te merken, dat in het houden van Gods geboden grote loon is. Als tweede spreker beklom de heer A. v. d. Berg uit Valkenburg het spreek gestoelte. Als lid van de Synode sprak deze over „Ik was er zelf by". De sa menstelling van onze Synode is zeer ge varieerd. Uit alle delen van het land komen de leden. De ontvangst van het rapport was by allen goed. Er werd over het rapport niet gediscussieerd, t Was niet voor discussie vatbaar. Voor ieder lid stond vast, dat de uit oefening van de Zondagsvlssery fout is. Sprekende over de Zondagverplaatsing, zeide spr.: Dit noemde men een afscha duwing van het communistische Rusland. Wie aandringt op Zondagsarbeid in de vissery, draagt grote verantwoordelyk- heid. De commissie, die het rapport had onderzocht en ter Synode moest advi seren, stelde voor, om het Katwykse rapport met alg. stemmen te aanvaarden. De derde spreker was de heer C. v. d. Wal uit Voorburg, hoofdbesrtu-U'rslid van de Ohr. Transportarbeidersbond. Deze handelde over „Wart moeten wy doen". De bond staat achter het rapport. Een rapport van een andere kerk kan niets aan veranderen. Om Gods Woord weer op de vlo brengen, zullen wy langs de weg samenspreking de zaak tot oplo trachten te brengen. Dat is vooral zakelyk, nu de looncontracten werkgevers en -nemers Is opgezeg een nieuw contract moet komen. We geloven echter niet, dat het makkelijk zal zijn, te meer, daar w onze schepen ook nog Geref. zeeli hebben, die gezien het Vlaardin-gse port, met een beroep op dit rapport, bezwaar zien in de zes-nachten-vi Voorts zijn er ook vele ongodsdien zeelieden. En dan zal iedere schi zelf moeten beslissen, geval v In ieder geval blijven wij als c strijden voor het vijf-nachten stelten wij ons beslist achter de uitst van de Synode der Ned. Herv. Kerk Nadat de versohillende sprekers ren uitgesproken, was er gelegenhei het stellen van vragen, waarva werd gemaakt, Ds J. J. v. d. Krift b digde de vergadering met dankzeg HAAGSE POLITIERECHTER In het zwart Eer was door de handelaar J. H. J. S. te Leiden in het zwart gedaan; hij textielpunten, en voor dat feit vor< de Officier nu f 2000 boete of een hechtenis en voorwaardelijk twee den gevangenisstraf met twee jaar tijd. De politierechter veroordeeld het pleidooi van de raadsman confoi eis. doch bepaalde dat hetgeen inl was genomen, zal worden terug geg Te dure borrels De borrels die door F. J. A. va.i kocht werden, zouden te stevig zyn geweest, en hij was in verband mede door de tuchtrechter voor de zen veroordeeld. Van dit vonni kw in hoger beroep, en verd. betoogde i eigenlijk nog beneden de vastgc prijzen was gebleven. De Officier de boete aanzienlijk verlagen, nl f 1000 op f 200 boete en de sluiting bedrijf die was opgelegd, laten len. De rechter veroordeeld confor eis. motor te duur gekocht en verkoch gebakjes te duur. Dat bracht hem rechter en de Officier vorderde vo motor-affaire f 600 boete, hoewel betoogde dat hij het voertuig had ge van iemand, die ermede had geadvei De rechter veroordeld tot f 150 boe'-' in beslag genomen motorrijwiel zal den terug gegeven. En wal de gel betreft, hiervoor werd f 400 boete vens publicatie van het vonnis en ting der zaak gevorderd. Doch na he dooi van mr. Hugeholtz, volstoi rechter met f 200 boete op te legge

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2