JHeuiw jTeiiiisrijf (Courant Generaal Spoor toont zich nog steeds zeer ernstig bezorgd Wist U HAANDAG 2 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7424 Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken is abeblmti myn bert in leijljenspoet" REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. .zegen De laatste weken werd er geschoten, ontvoerd en vermoord Zaterdagavond te middernacht la in Indië de wapenstilstand in werking getreden. Na die tüd mag er geen schot meer worden gelost, geen opruiend woord meer ge bruikt. In verband hiermede heeft de Indische legercommandant, It.-gen. Spoor, in een radiorede tot de troepen er op gewezen, dat op 7 Februari de zakken ont ruimd moeten zUn. De besprekingen tussen de plaatselijke commandanten noemde hij bevredigend, doch in sommige streken, vooral Oost- Java, waren er moeilijkheden. Het ge beurde, dat rep. officieren niet met witte dQch met rood-witte vlaggen verschenen eri bovendien nog gewapend. Toch zag de generaal gegronde redenen om te zeggen, dat de bepalingen van het bestand zijn nagekomen.. Hij noemde ook de overtui ging gerechtvaardigd, dat deze aan repu blikeinse zijde met ernst en stipt zouden worden nageleefd. Slechter stond het echter met het wer kelijk staken van het vuren in de laatste 14 dagen na de ondertekening (dus vóór het werkelijk bestand. Red.). Er is van geen belangrijke vermindering der schietpartijen gebleken. Beschietingen convooien, intimidatie der bevolking, ontvoeringen en zelfs moord zyn voor gekomen. Het aantal incidenten veront rustte hem ernstig. Indien de toestand niet snel en grondig verbetert, het aan tal schendingen niet zeer snel tot een minimum wordt teruggebracht, zal de generaal niet schromen, hieraan spoedig »n einde te maken. De troepen behoefden niet bang te zijn, dat zij in bepaalde stellingen zou den worden opgesloten als mikpunt voor lisdadige elementen. „Ik beloof u", al dus de generaal, „dat waar onverhoopt deze toestand zal ontstaan, niets zal wor den nagelaten om naleving van de over eenkomst af te dwingen" De soldaten weten wat van hen verwacht wordt zeide de legercommandant en voer voort: .Gedraagt u stipt naar mijn aanwij zingen en instructies". De strijd tussen Labour en Conservatieven ff:T VALT NIET TE ONTKENNEN, dat de „Conservatieven" tegen „La bour" opbieden! Sinds het optreden van Cripps als economisch dictator Bevins historische rede betreffende het plan voor een federatie der West-Euro- pese staten, wordt het voor de Engelse kiezer steeds moeilijker aan welke par tij zyn vertrouwen te schenken. Het nog slechts kort geleden, dat Churchill te Manchester de fiolen van zijn toorn Labour uitstortte en men in tal van bla den „headlines" aantrof als: „nation in peril under socialism" en inderdaad, Churchill stak zijn hevige bezwaren tegen gecontinueerde Labour-regering niet onder stoelen of banken. Wat hij zei, ook al neemt mei merking, dat c^e propaganda-soep vaak heet wordt opgediend, was Onder 't Labourbewind zou het niet langer mogelijk zijn, dat achtenveertig millioen inwoners van het „eiland" een dragelijk bestaan beschoren zou zijn en da vierde gedeelte het bijltje er wel bij neer zou kunnen leg gen. tengevolge van de zeer verlaagde le vensstandaard, voed selgebrek en een amputering van alle comfort. Volgens Churchill hadden de tussentijdse verkiezingen reeds zonne klaar bewezen, dat de regering geen ■echt meer had op haar mandaat. Recept: nieuwe verkiezingen, de „con servatieven" de teugels van het bewind handen, en ter aanbeveling hadden zij a „six point policy" in voorraad en het Industrial Charter." Drastische bezuini ging op de staatsuitgaven, handhaving zekere basis als levensstan- laard, devaluatie van het pond voorko nen; en steeds sterker banden met de Ver. Staten:". De grote vraag of ..Labour" het on- ianks de noodzakelijke ontberingen, die de Engelse bevolking zich moet getroos ten, de fouten, die gemaakt Zijn, maar tile steeds weer met zeker élan tracht te herstellen, toch nog zal weten klaar te spelen, is daarom van zo groot belang, omdat juist Bevin de ensceneur is van buitenlandse politiek, nieuw in zover dat hij tenslotte de Rus sische eieren geheel afwijst en het pond de dollar prefereert. Zijn er nu symptomen, dat de invloed van „Labour" sterk aan het verminderen is en Chur- chills aanhang stijgt? Voorshands is er nog slechts een ge ringe kentering in de politieke verhou dingen te bespeuren er valt een alge- Europese zwenking naar „rechts" te nemen maar. inderdaad de monstreren de verschillende tussentijdse verkiezingen in Engeland succesies voor de conservatieven. In een der districten Glasgow won de conservatief het van de Labour-candidaat, van belang, omdat sinds de verkiezingen van 1945 Labour daar geen enkele zetel verloten zag gaan. Natuurlijk zijn de conservatieven over dit verrassende resultaat in hun nopjes, maar noch Attlee, noch Bevin zullen er zich de haren daarover uit het hoofd rukken. Er is heel wat meer nodig om Labour knock-out" te slaan. Maar dat de conservatieven niets onbeproefd laten de Labour-regering te kunnen aanvallen blijven rukken aan de heen en weer schommelende populariteit is duidelijk. Men bemerkt zulks thans ook weer bij de behandeling van het Hogerhuis-vraag- stuk, waarover, de debatten in het Ho gerhuis („House of Lords") heden wor den voortgezet. De Lords voelen er weinig voor, dal hun recht van veto tot éen jaar zal wor den teruggebracht Bij de behandeling deze kwestie in het Lagerhuis, veer Churchill, die de regeringsleider In het parlement. Morrison, er van «huldigdebehagen te scheppen kleinzielige dictatuur! De regering be hoefde nog slechts één jaar te wachten en dan zou Labour verdwijnen iruime tijd, niet beweend en niet geëerd. Maar desondanks gaf het Lagerhuis toch zijn goedkeuring aan het v< der Labour-regering om de bevoegdheden het Hogerhuis te beperken, door de tijd, gedurende welke de „House of Lords" een door het Lagerhuis aangeno- kan ophouden, te reduceren var twee tot één jaar. Reeds in tweede lezing ii het betreffende wetsvoorstel door het Lagerhuis geaccepteerd en dit politieke varkentje wordt nu gewassen door het Hogerhuis, met de nodige sensatie. Verwerping van het wetsvoorstel door het rfogerhuis heeft weinig zin, omdat de Labourregering dan toch in November 1949 de koninklijke goedkeuring zou kun- 1. Vandaar dat er ven aanwezig is, het conflict in de kiem te smoren en zowel regering als oppositie aansturen op een compromis. De quin tessence van de zaak is, dat het Hoger huis wel aan een hervorming onderwor pen moet worden, maar de regering wil de rechten van de „Lords" beperken, tqr- wijl de oppositie slechts de samenstelling in dit lichaam veranderd wil zien. De Labour-lieden zijn bevreesd, dat de conservatieve Lords al te drastische wetsvoorstellen, als die op het terrein der nationalisatie, zouden kunnen tegen houden. door het „recht van veto" Ns de „strafrede" van Churchill tegenover Labour, betekent het dus een als men op een compromis aanstuurt conferentie te houden over deze materie tussen de drie betrokken par tijen. Spoedig zullen wij nu ver de regering toch haar standpunt hand haaft, dat eerst het wetsvoorstel, dat de tochten van de Lords beperkt, moet zijn •anviard. De Commissie van Drie in Den Haag Gelyk wij reeds gemeld hebben, zijn het Amerikaanse en het Australische lid der Commissie van Drie, prof. Graham en rechter Kirby, Zaterdag op Schiphol aan gekomen- Daarna hebben zij enkele uren Nederland vertoefd, terwijl het Bel gische lid Van Zeeland overgekomen was hen te begroeten en met hen 's avonds door te reizen naar New York. In Hotel des Indes te 's-Gravenhage bood de Re gering de Commissie een maaltijd aan. waarbij dr Beel presideerde en de minis ters Jonkman en Drees, de Belgische am bassadeur Nemry, de gezant van Austra lië, Keith Officer, de Am. zaakgelastigde de secretaris-generaal van het depar tement van BuitenJ. Zaken, Lovink, aan zaten. Er heerste volgens dr Beel en Van Zeeland een hartelijke sfeer en de laatste zeide, dat het probleem weliswaar nog niet opgelost was, doch dat de toestand thans wel duidelijk is. Op Schiphol ver klaarde Graham nog, dat de republiek de V.S. van Indonesië haar „dy na- Het Britse ontwerp inzake de West- Europese Unie verschilt in zoverre van het verdrag van Duinkerken, dat het niet de allereerste plaats tegen de Duitse aggressie is gericht, daar West-Duitsland waarschijnlijk in het plan-Marshall en dientengevolge in de West-Europese Unie wordt opgenomen. - a aanzien van de Benelux-landen zelf werden o.m. de volgende resultaten bereikt: verschillende beperkingen in het Rijn-Schelde verkeer worden opge heven, sommige accijnsrechten zullen in het kader der unificatie vervallen (in Nederland het statistiekrecht)Voor de financiële problemen is op korte termijn oplossing gevonden. Verder zijn maatregelen getroffen om te komen tot herstel van het verbroken evenwicht in het handels-, en dienstverkeer. Ongeacht Vliegende brigades" contra Belgische smokkelbenden Vorige week meldden we reeds, dat in de Ned.-Belgische grens drastische maatregelen zullen worden genomen i v m. hei optreden van een Belgische smok kelbende, die Ned. koeien met pantser wagens vervoerd De Off. van Justitie van het Econ. Parket te Roosendal heeft thans verklaard, dat deze maatregelen zullen bestaan uit de samenstelling van zeer zware patrouilles, waarbij de verschil lende opsporing- en justitële diensten zijn gecoördineerd. Volledige „vliegende" brigades zullen het werk van deze pa trouilles aanvullen en langs de grens opereren. Op 13 Maart zal de partijraad van de Kath. Volkspartij bijeenkomen in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, waar prof. mr C. P. M Romme spreekt over ,De staatkundige toestand en het parle mentaire werk". VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Nico BedijnHbr. v. Rooyen- straat, Noordwijk aan Zee Nico Bedijn uit Noordwijk aan Zee zit als O.V.W.-er al weer een heel poosje m Indië. Op het ogenblik is hij in Cheribon. Daar heeft onze voorgestelde Noordwij- ker het best naar zijn zin, al verlangt ook hij natuurlijk terug naar de zee, de dui nen en de bollen. Gedurende een lange periode heeft Nico met een auto mei reden, maar nu is hij weer in zijn spronkelijke vak: kokbanketbakker. Overigens kookt hij meer dan dat hij banket bakt, maar tochals je het vak verstaat als Nico, valt er nog wel iets lekkers af voor je kameraden! Maar getuige de foto ook zijn bruine vrienden weet hy voor zich in te nemen. che" plaats zou innemen van het Nederlandse volk, de Indische volken, ja van de gehele wereld." Voor het vertrek naar New York zeide Gra ham, nog, dat zijn vervanging door Coert Dubois nog lang niet zeker was, Van Zeeland voegde er aan toe, dat er voor Graham nog geen plaatsvervanger was aangewezen zoals voor de beide andere leden- Commissie van Drie te New York. De Commissie van Drie is te New York aangekomen en zal heden haar rapport aan de Veiligheidsraad opstellen. Het nog niet bekend of de drie leden nog naar Indië teruggaan. Kirby zeide, dat bij verdere onderhandelingen de stelregel is afgesproken dat men in elk der beide plaatsen (Batavia en Djokja) een maand zal blijven Huur of diefstal? Een jaar geleden werd van de tuin der P. B. in Maasland een horloge ge stolen. De gedupeerde prakkizeerde er zelfs niet meer over, dat hij ooit zijn eigendom nog eens terug zou krijgen. Blijkbaar kreeg de dief in de loop van het jaar wroeging over zijn daad. Hy deponeerde het horloge op een kist in de tuin van B. met dertig cent „huur- Ds B. E. J. Bik thans uit het ambt ontzet De Algemeen Kerkelijke Commissie van het Hersteld Evang. Lutherse Kerk genootschap heeft op grond van door haar onderzochte en juist bevonden fei ten de predikant van de Amsterdamse ge meente, ds B- E- J Bik, uit zijn ambt ontzet. Tevens heeft de Commissie maatre gelen genomen om rust en orde in deze gemeente te herstellen. Met voldoening heeft zij kennis genomen van de verkla ringen van de colleges van ouderlingen en diakenen, die de barricadering van het kerkgebouw aan de Kloveniersburgwal betreuren, zomede verschillende publica ties, die grotendeels te wijten waren aan verkeerde inlichtingen- De „Ned" voegt hieraan toe, dat (zoals te verwachten was) de aanhangers van ds Bik het ont slag niet erkennen, omdat hij de laatste zitting der A.K.C. niet bijwoonde. Tegen standers zeggen, dat hij onder psychia trische behandeling is en zijn wil niet kenbaar kon maken, (Joch z'n voorstan ders bzweren. dat het piet aangaat, een zieke te ontslaan. De Intern. Ver. voor Financieel en Fiscaal Recht heeft een prijsvraag, de „Mitchell B. Carrool-prys", uitgeschre ven voor de beste monografie over een ieder jaar door het bestuur aan te wij zen onderwerp. Benelux juicht vorming van Westers blok toe Conferentie te Luxemburg bevredigend In het communiqué dat de drie Benelux-landen na afloop van de driedaagse con ferentie te Luxemburg hebben gepubliceerd, worden de Franse en Britse voor stellen tot het aangaan van een West-Europese Unie toegejuicht. De Benelux is bereid aan de verwezenlijking der voorstellen mee te werken. V.§. verhogen voedselexport naar Duitsland niet Morgen nieuwe stakingen Generaal Olay, de Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland, keerde uit Washington terug. De voedselexport uit Amerika naar Duitsland wordt niet verhoogd, zo zeide hij. Nu het mi ski kite met Nederland voed sel tegen kolen te ruilen wi'l men het met Denemarken en België proberen. Inmiddels zijn voor morgen allerwege stakingen aangekondigd. Men ziet ze als voortjoden van een tweede stakingsgolf De Geallieerde bestuursraad vergader de Zaterdag met gesloten deuren. Westlandse jamfabriek voorlopig stilgelegd Onttrok suiker etc. aan de fabricage. In het Westland is, by een voorlopige maatregel van de tuchtrechter voor de voedselvoorziening een jamfabriek stil gelegd, in verband met frauduleuze han delingen. Na een langdurig onderzoek is geble ken. dat in Mei 1947 een door het Be drijfschap Suiker aan de fabriek toege wezen party suiker, bestemd voor de fabricage van jam, chocoladepasta e.d„ verkocht is. Dit was een hoeveelh van 1100 kilogram, overeenkomende met 4400 rantsoenen. Zij werd voor f4per g. van de hand gedaan. 6000 kg appelstroop was zonder bon verstrekt- Tenslotte werden in de fabriek verbor gen aangetroffen 1700 kilogram cacao boter, 4100 kilogram cacaopoeder en 5700 kg. suiker Ook werd een partij van 24.000 kg. stroop aangetroffen. De controleurs namen deze voorraden in beslag Ze wa ren niet in de administratie verantwoord. Het vorige jaar werd de fabriek, we gens een onjuiste verantwoording van grondstoffen, beboet met f45.000. het ontbreken van overeenstemming op bepaalde punten zal gepoogd worden het vrije goederenverkeer binnen de Unie te verzekeren. Rusland protesteert nu weer bij Perzië In een nota, overhandigd door haar ge zant, protesteert de Sowjet-regering by die van Perzië tegen de activiteit van de Amerikaanse militaire missie in Perzië. Zy zou de grenzen der Sowjet-Unie be- RUSSISCHE EXPORT. Volgens de Arabische delegatie bij de Ver. Naties is Rusland voornerr millioen communistische agenten Europa en het naljij- n4- Aan boord van uit Cypres komende achepen zijn een aantal communistische agenten aangetroffen. TWAALF SLACHTOFFERS VAN VLIEGRAMP IN FRANKRIJK GEVONDEN Een reddingsbrigade heeft de lijken gevonden van de twaalf inzittenden van de Amerikaanse Dakota, welke Dinsdag j.l. in de Franse Alpen verongelukte. Het toestel was, zoals gemeld, het eerst ont dekt door een Amerikaans legervliegtuig dat kort daarna neerstortte, waarbij ne gen van de tien inzittenden om het leven kwamen. PRINSESJES HADDEN EEN KOSTELIJKE MIDDAG De drie Prinsesjes hebben Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van Prin ses Beatrix een kostelijke middag gehad in het Baarns Lyceum. Daar gaf de „Triangelgroep", een Christelijke padvin- dersgoep uit Amersfoort, een kindermid dag. De Prinsesjes droegen deze middag grijze bontmanteltjes, die, dank zij het zachte weer, openhingen^ Alle drie had den zij een krans van bloemen om De middag werd gevuld met aardige spelletjes en na afloop heeft Prinses Juliana niet geaarzeld te zeggen, dat ook Zij het enig had gevonden. Radiotoespraak Koningin in het Engels De toespraak, op Dinsdagavond half ven, van H.M. de Koningin tot de bond genoten uit de laatste oorlog, welke toe-' spraak in het Engels wordt gehouden, zal, aldus de Ned. Wereldomroep, om 19 uur Ned. tijd ook door de BBC opnieuw uitgezonden worden. Later in de avond zal de BBC de rede in Ijaar uitzendingen de Engelse gebieden in- DR HERMAN BARUCH TERUG IN ONS LAND. Gisteravond is met een toestel American Overseas Airlines dr Herman Baruch, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, op Schiphol gearriveerd, een vacantiereis van een maand in de Ver. Staten. Hij werd verwelkomd door Q( gehele staf van de Amerikaanse ambas sade. Met klem sprak hij de berichten te gen, dat hij de toekomstige ambassadeur van zijn land in Parijs zou worden. Ruim 10.000 kg pinda's in beslag genomen Chinese importeur in Den Haag gearresteerd Bij een Haarlemse grossier zijn 10 12.000 kg pinda's in beslag genomen, af komstig v|an een omvangrijke zwarte handel in pinda's, rijst, ananas en andere dergelijke schaarse artikelen. In verband hiermede werden in Den •Haag twee vrachtauto's met pinda's in beslag geno men. waart)ij de Chinese importeur C. S. M. werd gearresteerd. Zijn manipula ties waren er de oorzaak van dat de pin da's in zakjes van 70 gram in de winkels a f 1.00f 1.10 kostten terwijl deze per 100 gram niet meer dan een kwartje mogen opbrengen. Ook te Utrecht, waar de zwarte han delaar W. A. K. werd gearresteerd, en te Rotterdam zijn vertakkingen van dit oamplot ontdekt. Betrapte inbreker sprong uit eerste verdieping In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Utrechtse zakenman, de heer D. uit de Nachtegaalstraat, ongewenst be zoek gehad van een inbreker, die de heer des huizes onverhoeds met een ijzeren stang een slag op het hoofd gaf. In de worsteling, die volgde, slaagdé de heer D. er echter in. de indringer op de vlucht te jagen. Deze sprong uit het raam van de eerste' verdieping en bleef hevig bloedend en met een sohedelbasis- fractuur op straat liggen. De man bleek uit Sittard te komen, doch wilde zijn naam niet opgeven. Zaterdag had de Comm. van Goede Diensten in Den Haag een conferentie met enige Ned. ministers. Zittend v.I-n.r.: Paul van Zeeland, Z.Exc. M. L. C. Nemry. Ambassadeur van België, minister Beel. Sir Graham en minister Drees. Staande v.Ijij.: mr Kirby, minister Jonkman, mr Lovink, Z.Exc. Keith, officer, gezant v. Australië en de heer Bondsell vertegenwoordiger der Am. Ambassade Onlusten in India breiden zich uit Gandhi viel als slachtoffer van een complot Pandit Nehroe stak brandstapel onder doodse stilte aan HET is komen vast te staan, aldus Ass. Press., dat de moordenaar van Mahatma Gandhi deel uitmaakte van een complot, dat erop uit is nog meerdere leider* in India om het leven te brengen. Behalve Gandhi zouden ook op de IUst staan Sar dar Patel, vice-premier. Pandit Nehroe en de minister van Buitenlandse Zaken Aboel Azad. In verschillende steden hebben reeds arrestaties plaatsgehad. Te New-Delhi werd de leider van de extremistische beweging waarvan ook de moordenaar lid was, gearresteerd. Ondertussen breiden de ongeregeld heden zich nog steeds uit. Verscheidene personen werden reeds gedood of ge wond. Te Sangli in de provincie Bom bay, de geboorteplaats van de moorde- hebben meer dan duizend personen brandgesticht en geplunderd. Honderdduizenden waren Zaterdag by de crematie van Gandhi's lijk aan de oever van de Junna. Nadat de baar met het stoffelijk overschot op de brand stapel van sandelhout was neergezet, doken Dakota's van de Indische lucht macht er laag over en strooiden bloemen. Hierop kwam Pandit Nehroe, de pre mier van India naar voren voor het aan steken van de brandstapel. Eerst knielde hij neer en kuste de voeten van Gandhi. Toen het vuur was aangestoken wierp Gandhi's zoon Devala voortdurend hout in het vuur. Er werd wierook, kamfer en cocos toegevoegd en de zich vormende rook wolk onttrok tenslotte de brandstapel aan het gezicht der zwygende mei menigte. De overblijfselen van Gandhi's beende ren zijn in het heilige water van de Ganges gedompeld en in een koperen urn, die met bloemen behangen was, bij gezet tussen rozebladeren. melk en boter- De woorden „Ram-ram" (God, mijn God), die Gandhi sprak toen hij neerviel, stonden op de urn geschreven. De organisatie waarvan Gandhi's n denaar lid was, is de „Mahasabha"'. Conservatieve Hindoepartij, die Gandhi te verdraagzaam vond. Zij wil in een ver enigd India onder een theocratisch Hin doeregiem. Het staat thans vast, dat de moordenaar DAT van 25 tot 27 Juni a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Wassenaar een kerkmu-, ziekconferentie zal worden gehouden met als sprekers dr. Oscar Söhngen uit Duits land en Ina Lohr uit Zwitserland DAT voor de Almelose rechtbank twee jaar is geëist tegen Joh. H. R. uit Alber- gen. die vorig jaar Juli door middel een handgranaat brand had veroorzaakt in de Hoiitwarenfabriek Hondeborg te Almelo. DAT het volgens de K.N.A.C. in de be doeling ligt de nog niet vernieuwde natio- naliteitsbewijzen voor auto's ongeldig te verklaren, daar er b.v. in Den Haag de 15000 gegadigden slechts 4000 verr wing hebben aangevraagd. DAT het driejarig dochtertje var fam. G. S. te Gorinchem door uitstromend gas is gestikt. DAT de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Zelhem, die in de 8e eeuw werd gebouwd en in 1945 door geallieerde vlie gers verwoest, dit jaar begint DAT minister Beel resp. Zaterdag Zondag te Utrecht een bijeenkomst het Kath. Onderwijzers Verbond en 25ste Kath. Studentendag bezocht. DAT te Leeuwarden met 80 leden vereniging voor kleine- en beroepsjagers is opgericht. DAT mr C. E. E. Fromberg, Utrecht mr H. J. van Leeuwen, Vught en mr O A. Stradmeijer, A'dam. op het drietal voor rechter te Utrecht staan. DAT is benoemd tot directeur van het Gew. Arb.bureau te Breda de heer Van Delft uit Amsterdam. DAT na de K. v. K. in N. en Z.Holland ook de Friese heeft geprotesteerd tegen het wetsontwerp tot regeling van het goederenvervoer met vrachtauto's. DAT te Utrecht is opgericht de R.K. Bond van Mondharmonica-gezelschappen, die op 4 Juli in Nijmegen een muziekfes tival houdt. DAT de kunstschilder W. A. Knip uit Blaricum Zaterdag onder grote belang stelling 65 jaar werd. DAT de Ned. Spoorwegen in de strijd om de tarieven te handhaven grote moei lijkheden ondervinden i.v.m. de prijsstij ging van benzine, stookkolen, gasolie, smeeroliën en petroleum. DAT te A'dam is opgericht de Stichting „Operagebouw A'dam" teneinde j gebouw te stichten en te exploiteren. DAT te Standaarbuiten een niet zwingelturbine, door België geleverd, werking is gesteld, welke voor de vlas- streek van West-Brabant van veel belang DAT jhr. mr. Quarles van Ufford. de aftredende comm. der Koningin in Zee land, Zaterdag te Middelburg een af scheidsreceptie hield. DAT het N.V.V. de ministers Lieftinck en Drees opnieuw telegrafisch heeft ver zocht eindelijk consümentencredietbon- nen aan te wyzen daar nu met de nieuwe punten alleen de beter gesitueerden var de koopjes profiteren. DAT ca. 25 personen betrokken zijn bij de clandestiene slachtingen op grote schaal in de Langstraat en wel uit Waal wijk, Dongen, Capelle, Raamdonk en Til burg. DAT de 120 ton metende „De Hoop" uit Vere Zaterdagavond bij Urk in nood raakte doch in de morgen de haven van het eiland kon worden binnengesleept. DAT de landelijke bedrijfsgroep me taalnijverheid der E.V.C. protesteert tegen investering van buitenlands groot kapitaal in Ned. bedrijven. DAT Venlo bij wijze van proef besloot dit jaar het maskeradeverbod tijdens de carnavalsoptocht en de boerenbruiloft op te heffen. DAT deze maand het m.s. „Koningin Anna" door de Mij „De Schelde" aan de Mij „Zeeland" wordt afgeleverd. DAT J. Later, gepensionneerd direc teur der Hilversumse lichtbedryven. be vorderd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT de Haarlemse begroting voor het eerst weer voorlopig althans slui tend is. dank zy de nieuwe ryksuitkerin- gen aan gemeenten. DAT het C. B. der Tuinbouwveilingen met de directie van de Tuinbouw op 12 Febr. in Kras te A'dam een voorlichtings dag over de witlofteelt organiseert. DAT Ned en Belg. bierbrouwers op een „rondetafelconferentie" te Den Haag hebben gesproken over het grote schil in bieraccyns in ons land en België (f 19 en f7 per hl.) DAT er op de Roermondse eieren- veiling in 1947 ruim 98 millioen eieren verhandeld werden voor 12.7 millioen gulden (in 1939 resp. 283 en 1014 mil lioen). DAT morgen voor de Maastrichtse rechtbank de accountant C. W. I: zal terechtstaan, die bij het Beheers instituut van Zuid-Limburg ƒ11.000 duisterde. DAT voor een verblijf van enkele weken bij Maastrichtse pleegouders 100 kinderen van Ned ouders uit Aken i veerden. DAT de Hilversumse raad 10 z.g. senhutten aankocht voor huisvesting 20 a-sociale gezinnen. DAT te Waalwijk de 17-j. B. en de 20-j. R. betrapt werden tijdens het stelen van 900 voet leder. DAT de automarkt te Amersfoort, voor de oorlog de belangrijkste in ons land. Woensdag heropend wordt en duurt van Had Gandhi een voorgevoelen? Gandhi's kleindochter, Manoe, vertel de, dat haar grootvader een voorgevoel van zijn naderend einde gehad schijnt te hebben. Vrijdagmorgen zei hij tegen zijn verzorgster„Breng mij al mijn belang rijke brieven. Ik moet die vandaag beant woorden, want ik kan er morgen wel niet meer zijn." Nathuram Godsi is. de stichter van een Hindoes nationaal legercorps. Onder de gearresteerden zyn twee van zijn broer». Wie is de opvolger? Pandit Nehroe, de premier, die Gandhi zelf als erfgenaam aanwees, en Patel, de strijdlustige plaatsvervangende premier, komen voor de opvolging van Gandhl als leider der Congrespartij in aanmer king. GEEN SAMENGAAN VAN C.H. EN V.V.D. Als men het ..Alg Dagblad" moet ge loven. is er op het ogenblik contact lus sen vooraanstaande leden van de onlang» opgerichte Volksparty voor Vrijheid en Democratie en van de Christelijk Histo rische Unie. Het doel van dit contact zou zyn. na te gaan of er een basis kan wor den gevonden voor het samengaan van deze partijen. Na informatie bij tot oordelen bevoegde personen is gebleken, dat men het „Alg. Dagblad" ditmaal met behoeft te geloven. Een samengaan van oeide partijen wordt niet overwogen. Mogelijk is deze „canard" in de wereld gekomen, doordat de heren Stikker (WD) en Tilanus <CH> die sa men in verschillende comité's. commis sies en delegaties zitten, over andere za ken iierbaaldplyk contact hebben. Zachte weer kan nog lang aanhouden Januari was warm en regenachtig. De huidige periode van zacht weer met hoogstens nu en dan lichte nachtvorst kan nog zeer lang duren, aldus De Bilt, want er zijn nog geen tekenen, die erop wijzen, dat in de algemene luchtdruk verdeling verandering komt De kansen op een alsnog optredende flinke vorst worden thans snel kleiner. In de afgelopen maand waren niet min der dan 27 dagen te warm. zodat de ge middelde temperatuur 5.1 bedroeg tegen 2.3normaal. De regenval was buitengewoon zwaar. De gemiddelde hoeveelheid regen be droeg 130 mm. terwijl het grootste land- gemiddelde tot nu toe 108 mm bedroef 16 i DAT Zaterdag te Utrecht. 64 jaar oud. overleed G. Klomp, archivaris van de Kon. Ned. Ver. Brandweer. DAT Steenwijk afscheid heeft genomen van het naar Indië vertrekkende 9de Reg. Infanterie. DAT de Wieringer vissers in 1947 te Den Oever voor 3 (4 millioen aan de afslag brchten. Dit is tweemaal zoveel als ir 1946. DAT de Friese bond van stoomvaart- belangen te Leeuwarden zijn gouden jubileum vierde. i wel i 1915 Tijdelijke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele buien Weer wat afnemende, maar langs de Waddeneilanden rvu en dan nog harde Zuid-Westelijke wind Zacht voor de tijd van het jaar ZON EN MAAN. Dinsdag. 3 Febr. Zon op 8.19, onder 17.29 uur. Maan op 3.16, onder 11-42 uu*. Dinsdag 10 Febr. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1