EEN VERGETEN ONTDEKKER VAN DE INDIE-ROUTE WAT EEN LIEED(T)ING(CK) HEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAU 31 JANUARI 1948 Majoor G. A. Koppen, thans leraar M.T.S. verslaggevers) (Van eet i de M.T.S. te Haarlem staat op het en leraar wiskunde die heel Nederland jaren geleden heel andere omstandigheden ken- zjjn huisdeur in Bloemendaal leest Ir. A. Koppen en de St.Crt. heeft nog o heel lang geleden gemeld, dat G. A. Koppen, eervol ontslag uit militaire dienst is verleend. A. Koppen. Herinnert U zich nog jaar 1927, toen de postduif voc maal met post van Amsterdam Batavia vloog? Koppen, Frijns zo'n kist stappen en voor de gaan staan, ons dunkt, ook lat vereist een zekere moed Verklaarde uitzicht lumoer om een Oost- Euronese Federatie x nEORGI DIMITROF, de Bulgaarse hr minister-president, heeft naam ge- maakt in de internationale politiek, ph komt die naam telkens weer tegen. I het proces tegen de beklaagden van brand in het Rijksdag-gebouw; bij de ocedure en de terechtstelling var tkof. En thans schijnt hij zich de onge- de op de hals gehaald te hebben var 1 „chèr Maitre" Stalin. Men dient hier- de nadruk te leggen op het „schijnt' idat Dimitrof inderdaad het slachtoffer n zyn geworden van een intrige, i engoed bestaat de mogelijkheid, dat geruchtmakende controverse Dimi- if„Prawda" een zuiver kunstmatige Wat is er feitelijk aan de hand? tfog.-slpchts kort geleden, nadat Dimi- f een alliantie-verdrag tussen Bulga- i en Roemenië had weten tot stand brengen, kwam hij voor de dag met innen betreffende een Balkan-federatie een douane-unie. Een soort van lok-"-vorming dus, omvattende de lkanlanden, Polen, Tsjechoslowakije en iekenland. Volgens zijn inzicht, was douane-unie voor die landen een 'enskwestie en de Oostelijke federatie, 'een tegenhanger dus van de Westelijke, zou later geformeérd worden, als de standigheden daartoe geschikt waren. Aan sne kant suggereert men nu, dat dit n-Dimitrof" zou zijn gelanceerd zon- ruggespraak met Moskou, hetgeen op eerste gezicht, gezien de strenge wjet-discipline onaannemelijk is. Wat belang kan de „Prawda" er bij bben, deze onthullingen aan de wereld js te geven, dus ook aan Amerika en ist-Europa, die immers onder de pnose dienen te blijven van de onfell- re Stalin-strategie achter het „ijzeren rdijn." s het dus de bedoeling op cynische jze te demonstreren, dat het óók in st-Europa, onder de supervisie van •skou, lang niet altijd „pais en vrêe" Of dient deze luid geproclameerde tipathie tegen een „Oost-Europese- ie" als motief voor de haat tegen een 'est-Europese-federatie", en het plan- irshall incluis daar, aan de andere kant. gesteld, dat nitrof zich werkelijk vergaloppeerd moeten persoonlijke motieven, bities, eerzucht, concurrentie met Tito i Zuid-Slavië, hem tot het plan voor Balkan-federatie hebben verleid. Dan het ook duidelijk, dat de „Prawda" n op de vingers tikt, omdat het „plan- nitrof" zou neerkomen op het vormen staat in de staat! Volgens het Russische blad hebben de st-Europese landen zo'n federatie of niet nodig. Aaar wat dan wel? En het verbazing- kkende antwoord luidt: Consolidatie en icherming van hun onafhankelijkheid mobilisering van hun democratische ichten." Het blad had evengoed kun- schrijven: „door rotsvastfe fixatie aan «kou en het gedwee dragen van het wjet-juk." dit soort democratie meer wil iten, hij leze de verklaring van de com- mistische partijen, georganiseerd in de iminform. 3e diplomatieke correspondent van uter meende, dat nu het bewijs was leverd voor het communistisch gekra- el in Oost-Europa. Stalin wil zelf de blijven over de „pan-Slavische-be- ïg" en Polen en Tsjechoslowakije =n geen knechtjes te worden van lid-Slavië. Vóór het smeden van de wjet-ring, was het vaak „hommeles" >sen Hongarije. Roemenië, Tsjechoslo- Zuid-Slavië, maar is daar dan et de Russische dwangmethode, die eds sinds lange tijd al deze onderlinge, tionale geschillen heeft gecamoufleerd? Natuurlijk voelt Rusland, niets voor machtsconcentratie tussen datgene „achter het ijzeren gordijn ligt" en est-Europa in, hetgeen te vergelijken lu zijn met de snode poging, Stalin te lichten. Immers Rusland wil ichts één hecht front tegenover Wash- gton, het „plan-Marshall" en het nieu- e „plan-Bevin." Resumerende: neemt men de federatie >st-Europa au serieux en werd Moskou niet in gekend, dan krijgt Dimitrof's litieke carrière een flinke deuk. Maar !t kan ook best zijn, dat het geval ënsceneerd is. Ellerman vormden de bemanning. Geen radio aan boord, geen weerberichten, slechte vliegvelden, geen gronddienst. Maar toch: AmsterdamSofia in één ruk. CalcuttaKarachi idem. Modderlanding in Allahabad, waterlanding op het ov stroomde vliegveld van Bangkok. En acht dagen over. Alles volgens het be faamde Koppen-principe: „Waag alles, maar riskeer niets" en met die wonder baarlijke Postduif, die nu, in model in Koppens salon hangt „de beste machine, die er ooit ter wereld gemaakt is". Het verhaal uit een pionierstijd. Om geven met eretekenen tropeeën, o.a. de Clifford Harmon tropee, die enkele be faamde wereldpiloten kregen (waar zit die thans?) een zilveren schip, schilde rijen, plaquettes, medailles. De mensen zijn gul met eerbetoon geweest jegens deze vlieger, die in 1914 al begon, in 1940 commandant was van alle vliegerscholen in Nederland, die tussen de Postduif- vlucht en die laatste functie K.N.I.L.M.- toestellen van Amsterdam naar Batavia vloog, voor de B.P.M. Nieuw Guinea hielp karteren uit de lucht, maar het in 1940 moest beleven hoe, met verouderd mate riaal Nederland de oorlog inging. Die krijgsgevangenschap meemaakte in Duits land en, toen er een nieuwe luchtmacht met modern materiaal werd opgebouwd, beleefde, dat men z'n ervaring missen Vandaar, dat de leraar Koppen van i grijs, tanig, gespierd, maar ook bitter Omdat je niet zo scherp meer ziet als vroeger, zetten ze je aan de kant Erva ring speelt geen rol." Het is de bittere klacht van een weg bereider, die zijn opvolgers de door hem ontsloten wegen ziet betreden en nu Langs de postroute, die hij met zoveel zorgen moest bevliegen, rennen'nu aan dag Constellations. Na de bevrijding vloog Koppen niet meer. En toch dat vliegen: „het zal nooit een dood vak worden. Het eist, hoe perfect de machines ook worden, altijd de hele vlieger op. Malle gebeurtenissen? Een elfhoofdste- denvliegtocht boven Nederland i twintiger jaren. Elf uur onderweg. En die vlucht met een Italiaanse piloot ovei de Zwitserse Alpen naar Milaan. Zo maai zonder iets dan de motor en wat instru menten. De Italiaan zat te huilen var angst, dat we tegen een berg zouden vlie gen. Bij Venetië kwamen we terecht door een fout kompas. Verder noodlanding! als gevolg van motorkinderziekten, in terneringen direct na de eerste wereld oorlog omdat Fransen hem voor eer Duitser aanzagen Het is half vier. De heer Koppen staat op uit z'n stoel. Verontschuldigt zich. De school wacht. Deze vlieger, die de Nederlandse lucht vaart mede startte, heeft nog steeds geen hangar gevonden. En dat is een verwijt, dat de Nederlandse samenleving treft, die z'n ontdekkers vergeet! EEN KOPJE THEE OP BED Als je, zoals de meeste vrouwen, zelf altijd moet zorgen en vertroetelen, vind je het dubbel prettig eens verzorgd verwend te worden en je weet het „kop je thee op bed" extra te waarderen. Veel al zal zo iets alleen maar gebeuren tij dens of vlak na een ziekte. De dokter zorgt er wel voor, dat je in het laatste geval nog even kalm-aan moet doen, zoals 't hierbij afgebeelde jonggetrouwde vrouwtje, dat haar eerste baby heeft ge kregen. Zij kan nu eens zo heerlijk lui zijn en zo intens genieten van het kopje thee, dat dit keer niet door haarzelf, maar door haar man is klaargemaakt. Dat kunnen van die fijne momenten ons leven zijn, als man en kind om heen zijn er we zelf eens voor een ot blik zijn ontheven van de huishoudelijke zorgen. In zo'n periode van herstel is het ook altjjd prettig eens bezoek te krijgen, omdat we ons geluk eigenlijk nooit al leen voor ons zelf kunnen houden en graag anderen willen laten meegenieten van de prettige sfeer in ons huis. Het prettigste is dit bezoek, als we weten, dat we er aardig en verzorgd uitzien, een peignoir of house-coat, die het beste zo warm mogelijk kunnen worden genomen. Daarnaast moet aandacht worden besteed aan een fris en aardig uiterlijk door niet alleen het gezicht, handen en gebit be hoorlijk te verzorgen, maar ook aandacht te besteden aan het kapsel, dat meestal na een ziekte er toch niet al te fleurig uitziet. Natuurlijk geen ingewikkeld kap sel. maar de haren netjes geborsteld en gekamd- Dit alles bij elkaar kan voor een herstellende zieke al een hele stap in de goe'de richting betekenen. Dr STOLWIJK PROMOVEERDE OP PROEFSCHRIFT OVER BEDRLIFS- RECHTSPRAAK Aan de huldiging van de heer H. Die- mer ging vooraf de promotie van de heer F. F. M. Stolwijk, adjunct-secretaris der Federatie van Werkgevers in het Boek- drukkersbedrijf, tot doctor in de rechts geleerdheid aan de Gemeente-Universi teit van Amsterdam. Voor de promotie bastond zeer grote belangstelling. Pa- ranymphen waren de werkgevers en de ■erknemerssecretarissen. de heren mr P. Borst en H. Korte Jr. De heer Stol wijk had zijn proefschrift te verdedigen tegen de bedenkingen van prof. dr W. Vegting en van zijn promotor prof. dr M. G. Levenbach. Na de promotie heeft prof. Levenbach de jonge doctor gelukgewenst en hem hulde gebracht voor zijn proefschrift, dat blijk heeft gegeven van uitnemend We kunnen als herstellende zieke zo intens genieten van een kopje thee, dat nu eens niet door onszelf is klaargemaakt. verplichting trouwens ook tegenover man. Een enkele echt-mooie nacht japon of pyjama, een flatteus gebreid bed- jasje, ze worden in de regel dan ook zorgvuldig voor dergelijke gelegenheden gereserveerd. Het materiaal ervoor is ge lukkig al weer te krijgen en ook kant- klaar zijn op dit gebied alleraardigste, zij het vrij kostbare stukken te koop. Hetzelfde kan worden gezegd van de SCALDIS HOESTPOEDERS verdrijven de hoest radicaal I 45 cent per etui van 6 (tuks. BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN Dr MEENK'S GENEESMIDDELEN stand, vlug begrip aanleg. Deze bundeling drijfsrechtspraak andere bedrijfstakken strekken. In Amerika wordt overwogen om, na de voedseltrein, nu ook eén „medicijn- trein" voor Europa samen te stellen. wetenschappelijke uitspraken der be de typografie kan voorbeeld Als onze jongens uit Indië terugkomen Worden ze heus niet karig behandelt Iedere soidaait, die, uit Indtië terugge komen, demobiliseert, zal im aanraking komen mat het demobilisatie-cent dat in het sdhone Huis ter Heide, onder Md'img van kolonel G. M. A. Goedewaa- gen ia ingericht. Vam hlier uiit wondt de gehele demobili satie geleid. Per dajg kan het centrum 600 militairen laten afvloeien. Dat hard moet worden geweriot, zal duidelijk zijn, wanneer men weet, dat iedere sol daat medisch en psychologisch wordt on derzocht, doorgelicht, door specialisten bekeken en door een sociale dienst hoord" im verband met de heropnerremg in de burgermaatschappij Zodra de jongens in Nederland aanko men, wordt het demobilisatie-centrum ingeschakeld. Onmiddellijk nadat hij wal is gestapt, krijgt de soldaat een kering van f 170 benevens vier weken salaris voor de bootreis, militaire rant- soenbonnen voor 4 weken, 190 textiel punten en een wborrangdbewijs voor het kopen van 1 burgercostuum, 1 overjas of regenjas, 2 overhemden, 2 hemden. 2 onderbroeken, 2 paar sokken; een rege- ringapakket, een welkomstgroet van Prins Bernhard, en een prijslijst waawuit hij ten aanzien van de verschillende mo gelijkheden op kledinggebied een keuze kan doen. Nog diezelfde dag wordt ieder per autobus, eventueèl met extra trei nen, naar huis gebracht. Voor het re im zijn verloftijd krijgit hij de helft goed. Voorlopig bedraagt het verlof 4 weken. Hoewel hieromtrent nog niets vaststaat, wordt geprobeerd, te bereiken, dat iedere soldaat ook aan werkkleding, beddegoed of een fiets kan worden geholpen. In de tweede helft van zijn verlof moet de ge demobiliseerde naar Ede, waar hij wordt getest en hem een beroeps-advies wordt gegeven. Dit advies omtrent een moge- vervullen beroep gaat naar het gewestelijk bureau van de Sociale Dienst. Hiervan worden 25 In ons land ingericht. De taak ervan is, speciaal soldaten aibeiddbemiiddelend op te treden. Voor hen, die niet direct succes heb ben bij het zoeken van een burgerbe- trekking is een wachtgeldregeling in de maak. Dit zal worden berekend naar de Europese jaarwedde. O.V.W.-ers ontvan gen hiervan gedurende zes maanden 80 pet, daarna 66 2/3 pot. Dienstplichtigen- kostwinners ontvbngen gedurende zes maanden 80 pet en daarna 60 pet en de niet-kostwimners gedurende drie maan den 80 pet en daarna 60 pet. Het wachtgeld wordt uitbetaald voor een tijd, ten hoogste gelijk aam de tijd, in Indië doorgebracht, voor zxwer het O. V.W.-ers betreft. Voor ddensüpldóhitigen- kostwinners is een maximum van één jaar gesteld, voor ndet-kostwinmers een half jaar. RICHARD STRAUSS IN POLEN VERBODEN. Het Poolse ministerie van Openbare Opvoeding c a. heeft bepaald, dat de mu ziek van Richard Strauss, over wiens „Metamorphosen" ook in Nederland ^)'n strijd is geweest, voortaan in Polen ver boden zal zijn, daar Strauss de nazi ideologie had aangenomen en actief lid iza-beweging zou zijn geweest. Op elke wond PUROL Financieel Overzicht VAIS DE WEEK Inflatiehausse op de aandelenmarkt De effectenmarkt werd deze week ge kenmerkt door een inflatoire koersstij ging, daar de devaluatie van de Franse franc zowel te Amsterdam als te Londen raag naar aandelen veroorzaakt. De pariteit van de franc werd van f 2.21 tot f 1.228 per 100 frs verminderd, terwijl tegelijkertijd de vrije valuta- en goudmarkt werd ingesteld, welk besluit eel onrust heeft veroorzaakt, omdat men daarvan de ondermijning van andere va luta, vooral het pond sterling, vreest. Tot dusverre werden vele valuta ■eneens druk verhandeld, nl. op de zwarte markt, zodat afwijking van de officiële koersen niets bijzonders was. doch het feit, dat dit nu officieel kan ge schieden, maakt de toestand voor Enge land onbehaaglijk. Men acht het daar betreurenswaardig, dat er nu een breuk is geslagen in het verdrag van Bretton Woods, hetwelk ten doel had gehad de vooroorlogse anarchie in de wisselkoersen te stuiten; geen wonder, dat Camille Gutt, president van het In ternationaal Fonds voor het geld, de daad ergerlijk noemde. De Franse regering echter verklaart, dat dit slechts een overgangsmaatregel >or de vaststelling van een wissel koers, en zal intussen de vrye markt als thermometer gebruiken ter bepaling van het natuurlijk niveau. Zjj wil twee vlie gen in één klap slaan. nl. door lager koers de uitvoer bevorderen en door een vrije markt de ondergedoken kapitalen Engeland heeft intussen duidelijk ver klaard, dat het niet denkt aan devalua tie en te onzent wil men de valuta-poli tiek onveranderd voortzetten. Des ondanks was er ook te Londen een hausse in aandelen, doch we menen dat er in korte tijd geen sprake zal zijn van wijziging der pariteit van gulden en pond. Dit zou snijden zijn in eigen vlees, omdat de invoer de uitvoer verre over treft en omdat het exportvraagstuk er een is van productieverhoging. De veelgesmade binnenlandse dollar lening kwam deze week op 104, waaruit blijkt, dat de valuta-clausule kopers trekt, zodat de critiek enigszins is ont zenuwd. Uit de Ned. Bankstaat is gebleken, dat de emissie Kon. Olie 100 millioen gulden deviezen heeft binnengebracht. Als rekening houdt met de claim, aan missie voor de houders der aandelen verbonden, komt men thans op éen koers 1 450. En ze kunnen allemaal weer rollen ook. Roeland Koning exposeert te Wassenaar Dr A. A. L. Rutgers opende de tentoonstelling. In zijn atelier aan de Pieter Twentlaan 16 te Wassenaar exposeert Roeland Ko ning gedurende drie weken schilderijen tekeningen, welke tentoonstelling dezer dagen door dr A. A. L. Rutgers, an de Raad van State, werd geopend, is voornamelijk werk uit de laatste jaren,dat hier in een artistieke omge ving aan de openbaarheid' wordt prijs gegeven. Werk, dat in al zijn schakerin- maar toch ook weer in al zyn gelijk gerichtheid, een duidelijk beeld geeft wat Roeland Koning als beeldend kunstenaar vermag. In al zijn schakerin- ringen, omdat Roeland Koning een veel heid van technieken beheerst, omdat deze kunstenaar bij de gratie Gods in elk zijn doeken in staat is een geheel andere wereld voor ons te openen, geheel c eenkomstig de aard van het onderwerp. In al zyn gelijk-gerichtheid, omdat deze kunstenaar in al zijn werken zichzelf zichzelf geeft, omdat experimenteren hem vreemd is en hij nergens de v heid van zijn kunstenaarschap verdraait terwille van het effect. Deze kunst eerlijk en zuiver, wil gezien en begre pen worden en geeft daarom, ondanks de sterke karaktertyperingen in de portret ten, geen diepgaande psychologische pro blemen. Gevoelig van toon en penseel voering, voornaam en fris van kleur, krachtig van vormen en lijnen, zo is deze kunst een weldaad voor ieder, die beu is van het eeuwige zoeken in allerlei en". Zie slechts de meesterlijke por tretten van het echtpaar Thierry, waarin het beeld naar voren komt als iets, dat zich aan ons opdringt, zoals het beteke- 'oor de kunstenaar gehad heeft, zit de geniale zelfportretten, geschilderde autobiografieën en zie vooral ook de vaderliefde, die ons uit de portretten Anda toestraalt. Tezamen met de sterk gerealiseerde tekening van de dich ter Muus Jacobse de impressies bij de opbouw der R'damse haven en de fraaie, sterk en impulsief geïnspireerde bloemstukken vormen deze werken een waardevol monument voor onze heden daagse schilderkunst, omdat Roeland Koning niet verstrikt raakt in de ver- nieuwingsroes van vele schilders, die de morele waarde van de kunst met voeten treden. De expositie is dagelijks van 10—5 uur geopend. Corn. Basoski. Het Aansprekersoproer in de hoofdstad 31 Januari 1696. RAN men zich een vreedzamer mens denken dan een aanspreker, dood- biddet of lijkdienaar? Iemand die zijn gehele leven doorbrengt in de na bijheid van het geweldigste mysterie van ïens: iemand die om zo te zeggen steeds in aanraking is met de .grootste vrede, die bestaat, de vrede van het kerkhof. En toch is het eenmaal ge beurd dat deze vreedzame lieden uit de band zijn gesprongen en een geweldig oproer verwekten, dat aan verscheidene en het leven kostte. En daar dit op 31 Januari plaats had, lijkt het niet on dienstig. daar thans eens aan te herinne- Het was in de zeventiende eeuw de gewoonte begrafenissen met grote pracht praal te doen geschieden. Men ging het sterfhuis zo ongeveer de gehele stad door om nog voor de laatste maal de belangrijkheid van de afgestorvene bewijzen. Zulk een optocht duurde is enkele uren en op het uitnodigings briefje stond ook meestal gedrukt: ..Uw i zal gelezen worden." Een prikkel te gaan deelnemen aan de begrafe- want door dit oplezen der namen straalde een zekere glans op de genodig den af. Maar het werd soms te erg. De lijkstatie werd meer een soort van pu blieke vermakelijkheid dan een plech tigheid En daarom meenden de bestuur ders van Amsterdam in 1696 dat hier- ?en eind moest komen of dat althans de vertoning wat verminderd moest worden. Ze vaardigden een „keur" uit, waarin bepaald werd dat het beroep van aanspreker tot een ambt zou worden dat Burgemeesters zouden „vergeven". Ditzelfde gold voor de lijk- en lan taarndragers. Hierbij werden natuurlijk ook het loon en het aantal geregeld. Op 10 Januari verscheen de verordening; ze zou ingaan op 31 Januari. Maar daar tegen kwamen de aansprekers in opstand. Ook toen waren er trouwens al onder de burgers, die van de geleide economie niets moesten hebben. Deze lieden von den het onbehoorlijk dat ze geen dragers en aansprekers meer mochten gebruiken, die ze toevallig kenden. Men benoemde „vier Kommissarissen en twaalf Hoofd- luyden" om de doodbidders aan te stel len. Op 28 Januari werd een der Hoofd- luy.den al aangerand. En op 30 Januari trok het gepeupel, dat een schone ge legenheid zag om een relletje te maken, al scheldend op de Burgemeesters, naar de Dam. Dit liet zich zo ernstig aanzien, dat de soldaten der bezetting in 't geweer kwa men. Maar dat was olie in 't vuur. „Ka bels, jongens en vrouwvolk trokken op, gewapend met puthaken, luiwagens, bezems, schorteldoeken aan stokken ge bonden en velerlei ander geweer en trommelende met talhouten op bier- en botervaten." Men trok met een nageboot ste lijkstatie door de stad. Aan het stad huis plakte men brieven aan. dat het te huur was en dadelijk kon betrokken worden, daarmee bedoelende dat de re gering van de stad zich wel als ontslagen kort beschouwen. Deze begon bang te worden en liet bekend maken, dat ze de keur voor 6 weken opschortte. Maar het gepeupel had de vrees gezien en dat was een aansporing om door te gaan. Het viel de soldaten aan. die op de vlucht gin gen, met achterlating van een deel hun ner wapenen. Toen trok men naar de Heerengracht, waar burgemeester Jakob Boreel woonde, omdat men hem voor de opsteller van de keur hield. Bij een ge vecht tussen soldaten onder kapitein Spaaroog en de menigte vielen twee do den. Doch de soldaten gingen weer op de vlucht Met een lantaarnpaal werd nu de deur van 't burgemeestershuis geram meid en de gehele inboedel moest er aan geloven. Men waakte tegen diefstal, doch verbrijzelde alles, ook het zilverwerk, en wierp het in de gracht. De burgemeester hield zich bij een der buren verborgen Toen kwam een deel van de burgerij, wie het te gortig werd en dreef het grauw weg. Dit ging nu naar het huis van kapitein Spaaroog op de Reguliers gracht en glunderde dit eveneens. Ze bedreigden ook het huis van een andere burgemeester. Maar dan komt de schut terij in 't geweer. Het stadsbestuur laat bovendien bekend maken dat de keur vernietigd was. Dit alles hielp nog wei nig. Want op 1 Februari plunderde men het huis van de Engelse consul Jozef Kirby, die men uitmaakte voor de uit vinder der nieuwe regelingen. Wagenaar vertelt ons dat het bier en de wijn in stromen door de kelders liepen en dat de woedende vrouwen zich bedronken aan dit geestrijk vocht dat ze met hun, vfn" tl muilen opschepten. Nog was de woede' n v< niet gestuit en de menigte trok naar 't huis van oud-burgemeester De Vries. Dan grypt echter de aristocratie in. Jongelui uit de families Hinloopen, Six en Huidekooper rijden te paard door de stad met de sabel in de vuist en slaan onbarmhartig alles neer. Als de menigte van 't huis van De Vries wordt wegge dreven, trekken ze naar de Sint Antonie's Breestraat. waar Pinto, bijgenaamd de rijke Jood, woonde. Die was wel me1 zijn vrouw in Den Haag. maar dat gaf niets, 't Was om 't plunderen te doen Eerst nadat men hier geweldig had huis gehouden. kwam er een kentering. De gezeten burgerij deed een aanval op de plunderaars en maakte ongeveer 30 ge vangenen. De turfdragers boden de re gering hun hulp aan. En toen was het eindelijk uit Nog die avond werden bij toortslicht 2 gevangenen uit een der vensters van de Waag opgehangen. De volgende dag weer drie. Intussen had men de toestand ernstig genoeg geacht om het Regiment Lijfwachten uit Den Haag te ontbieden ter demping van het oproer. Toen deze reeds in de nabijheid van Amsterdam waren, meende men het wel alleen af te kunnen en zond hen terug. Het slot van de opstand was dat men op 4 Februari nog 7 oproerkraaiers publiekelijk aan de galg hing De Vroed schap gaf aan de schutters uit dankbaar heid der* betoonde trouw een zilveren gedenkpenning. Zo ziet men dat een kleine oorzaak grote gevolgen kan hebben. En niet al leen in de 17de eeuw. wantNook het Palingtrekkersoproer uit de tweede helft der 19de is er een sprekend voorbeeld Indien de politie-organisatie thans veel beter was dan toen. zou zelfs geschiedenis als die van Ds Bik tot zulk een oproer aanleiding kunnen zijn. Den Haag. Dr. F. C. Domjnicos. De heer Diemer Ridder Nederl. Leeuw Typografie belast met ontslag vergunningen (Van ons* Amsterdamse redacteur). In hotel de l'Europe te Amsterdam heb ben zeer velen gisteren de heer H. Die mer gehuldigd wegens zijn zilveren jubi leum als voorzitter van de Centrale Com missie voor bedrijfsrechtspraak in de ty pografie- De eerste, die de heer Diemer geluk wenste, was mr dr A. H. van Rhijn, se cretaris-generaal van het ministerie var Sociale Zaken, die de jubilaris medede ling deed van de Koninklijke onderschei ding van ridder in de Orde v«n de Ne derlandse Leeuw. Het is zeer bijzonder, aldus mr. Var Rhijn, wanneer, ter uitvoering van eer CA..O. een commissie optreedt, die te vens de rechtspraak ter hand neemt. In het grafisch bedrijf is dit bereikt. hiertoe strekkende Centrale Commissie wordt als het ware verpersoonlijkt i. heer Diemer. Binnenkort zal de regering de Centr. Commissie opnieuw een bewijs van vertrouwen schenken. Het is haar voornemen het beslissen omtrent ontslag vergunningen. thans de taak van de Ge westelijke Arbeidsbureaux, aan de Cen trale Commissie uit de Typografie te dragen. Alleen aan het grafisch bedrijï zal deze taak worden toevertrouwd. Mr Van Rhijn schetste de levensloop van de heer Diemer. die in de Prot. Chr Bakkersgezellenbond reeds uitblonk, eerste voorzitter was van het C-N.V. en het krantenbedrijf van „De Rotterdam mer" opbouwde. Voorts heeft hij HET ZOUT DER AARDE GU zijl het zout der aarde; In dien nu het zout smakeloos wordt, waarmede zal het gezouten wor den? Het deugt nergens meer toe, dan om buiten geworpen en van de mensen vertreden te worden. Matth. 513. Het ziet er in onze wereld allesbehalve rooskleurig uit. Een nacht van misdaad ellende heeft zich over de landen ge legd. En de mens weet niet, wat hij moet beginnen in dit duister. Wij zijn de weg kwijt. Nog spreken wij over de samen- i n g; wij zouden echter beter kun- spreken over het samensterven. Wij gaan immers van ruïne tot ruïne, gejaagd door een helse geest. Het verbijsterende in dit ondergangs proces is nu. dat de mens zijn ondergang niet wil. Hij vecht er tegen; de wanho pige strijd van hem die in het moeras verzinkt. Nergens heeft hy houvast. Het verleden biedt hem geen steun. Het blijkt verou derd. Alle oude waarden en maatstaven schijnen nutteloos. Velen werpen zich nu blindelings op de toekomst. Alles moet veranderd en vernieuwd. Er moet een mwenteling plaats hebben. De macht an de traditie moet doorbroken. De heer an gisteren moet de knecht van heden orden. Maar ook dit nieuwe en vooruit strevende begint reeds teleur te stellen. De dageraad wil niet komen. Het wordt heel duister. In deze ten ondergang neigende we reld heeft Christus de bergrede uitge sproken. En in die bergrede het boven staande woord. Het adres van dit woord vormen Zijn discipelen. En via Zijn discipelen spreekt Christus daar tot Zijn Kerk van alle 'en; allen die door een waarachtig geloof Christus zijn ingelijfd. Het is dus woord tot en over allen, die in heel het breede mensenleven Christen willen zijn. Zij zijn het zout der aarde. Nu heeft het zout drieërlei werking: het weert bederf, en het verduurzaamt. Nu gaat ons een lichtje op. Want de aarde hier de samenleving, de grote mensen maatschappij. De aarde heeft zout nodig: De krachten in het bederf woelen daarin. De maat schappij is onderhevig aan een meedoo- genloos ontbindingsproces. En Christus' discipelen zijn nu het zout, dat dit bederf weert en dat het bestaan van deze aarde rekken kan. Nog sterker: zij zijn het middel om dit wegterende leven nog aan genaam en schoon te maken. Zou het waar wezen? Zou bij ons de mogelijkheid zijn om ons volksleven te redden? Hebben w\J het vermogen deze maatschappij te con- De Jubilaris. raadslid te Rotterdam en Statenlid vooi Zuid-Holland belangrijk werk gedaan Om van zijn arbeid als publicist maar niet eens te spreken. Ten slotte herdacht spr. Diemers lid maatschap in een Regeringscommissi het voorbereiden van een wetsontwerp inzake ondernemersraden èn tot het in voeren van een werkloosheidsverzekering, dat dezer dagen is ingediend. In zijn dankwoord voor de Koninklijke onderscheiding zeide de heer Diemer alle gaven en krachten van God te heb ben ontvangen. Ook aan zijn vele vrien den en medewerkers dankte hij zeer veel Verschillende sprekers voerden toen nog het woord. Op 9 Mei bollenbussen Niettegenstaande het stenke verzet der gemeenten in de bollenstreek zal de Nrd. en Z. Hollandse Vervoermaatschappij haar plan. trams te vervangen door bus sen bussen Haarlem en Leider., door. Op 1 April, aldus „De Volkskrant", worden de eerste bussen afgeleverd en op 9 Mei hoopt men de bus-exploitatie te beginnen. Maar Ged. Staten moeten nog beslis- De vraag wordt zelfs anders: Is dat d* roeping van een Christen, om deze aarde en deze aardse samenleving in stand te houden? Om die te verduurzamen? Moe ten wij niet de heilige revolutie pre diken tegeivdeze wereld, die in het boze ligt? Zoeken wij niet de nieuwe he mel en de nieuwe aarde? Deze laatste vraag gaat uit van een van de ernstigste vergissingen van de Chris tenen in de loop der eeuwen. Deze ver gissing, dat het huidige wereldleven niets met ons geloof en met onze toekomst te maken heeft. Daar is veel tegen te zeg gen. Wij laten het hier bij dit bergrede woord. Christus geeft ons de opdracht deze wereld, deze aarde te conser veren. Wij moeten hier aan de slag. Het bederf moet tegengegaan. Het gif moet ontkracht. De maatschappij moet ge zuiverd. Kunnen we dat? Ja. Maar wie zyn wy? Let er wel op: Christus'» discipelen! Zijn aanhangers! - Onze kracht is Zijn kracht. Onze geest is Z ij n Geest Onze wil is Zyn wil. Zo wordt hier een andere vraag brandend: Zijt ge dat? Zijn discipelen! Aan dit woord zal het niet liggen. Dit is waarachtig. Maar w ij? Past het op ons? Zo neen. laten we dan ook maar de naam: „Christen" niet meer dragen. Want dan had men het recht ons te ver treden. Noordwijk-Binnen. F. H. v. Meyenfeldt DE GOES VAN NATER tONTRA „NATIONAAL REV AJL" Het Tweede Kamerlid Van aer Goes van Naters heeft minister Van Maarse- veen gewezen op het feit dat de voor zitter van „Nationaal Reveil" een hoofd ambtenaar is van zijn departement, ter wijl die organisatie niet alleen protes teert tegen het „wanbeleid der Rege ring", doch tevens een particuliere ln- lingendienst heeft voor verzameling van gegevens daarover Hij vraagt of deze twee dingen wel te verenigen zijn. ZAANDAM WIL EEN VLIEGVELD De Raad van Zaanaam heeft B. en W. in de jongste raadsvergadering nogmaals om een vliegveld gevraagd. Burgemees ter In 't Veld ziet de noodzaak in en zegde toe aandacht aan dit punt te besleden „Volksweerbaarheid" gaat weer aan het werk Na maanden van voorbereidend werk treedt de. 1900 reeds opgerichte „Volks weerbaarheid". thans weer in het open baar'. Er wordt opnieuw een blad uitge geven en verschillende afdelingen togea aan het werk De voorzitter van „Volks weerbaarheid", kolonel b.d. J. W. Klein, deelde dit aan het A. N. P. mede en gaf voorts een uiteenzetting over de historie van de organisatie, die in de oorlog ver schrikkelijke verliezen leed. Niet aleen materieel, maar vooral aan mensenlevens. De enige dank van Ne derland is een zo sterk mogelijke tegen werking van zeer vele instanties ge weest Nu breekt zich een steeds groter wordend begrip baan. Behalve het weer baar maken der leden wil men aandacht besteden aan gezin en jeugd

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3