$Lkum geihscift (Êounxtit Sluipmoord op Gandhi verwekt ontsteltenis over de hele wereld Wist U ZATERDAG 31 JANUARI 1946 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7423 is oljeMewtf raytt bert in te^benspoet" REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. India rouwt over het heengaan van zijn „vader** Op zijn sterfbed bepleitte de Mahatma clementie voor de dader HEEL DE WERELD heeft met afschuw gereageerd op de laffe moordaanslag op Mahatma Gandhi, welke zoals wij reeds ln een deel onzer edities konden melden zulk een noodlottig gevolg had. Uit Amerika, bij monde van president Truman, in.de Franse Nationale Vergadering, onze minister-president, Attlee en generaal Smuts, allen hebben met treffende woorden het heengaan van de 78-jarige vredelievende strijder voor India's vTijheid herdacht. India zelf is in diepe rouw en stilte ge- i dompeld. Door de donkere straten van I New Delhi reed het noodzakelijke ver keer en mannen en vrouwen stonden buiten te wenen zonder zich daarvoor te schamen. Gandhi's lijk, bedekt met een wit kleed, I dat zijn hoofd vrijliet, werd in de avond het terras van het Birla-huis ge- I dragen en daar onder het licht van een schijnwerper opgebaard. Later op de avond, toen Gandhi's familie en vrienden het stoffelijk overschot naar binnen droegen om de laatste riten te beginnen, verbraken honderden het cordon om nog laatste blik op de Mahatma, hun I „grote geest", te werpen. Voor geheel In dia is een rouw van 13 dagen afgekon digd. Alle vlaggen hangen halfstok en alle vermakelijkheden zijn afgelast. Van daag zou het lijk verbrand worden aan de oevers van de Jumna. Bijzonderheden over de aanslag. Omtrent de aanslag wordt nog gemeld, dat deze gepleegd werd door een 36-jarige „Mahagabha-hindoe'\ die bekend staat als een Hindoese communali^t, die de Engelse taal goed machtig is. Toen Gandhi zich op weg wilde begeven naar zijn gebruike lijke. gebedsplaats, week de menigte, die hem altijd opwacht uiteen, om hem door te laten. Een man stapte naar voren, die hem de Hindoe-groet bracht. Gandhi zei: „Je bent laat vanavond".Terwijl hij sprak, J haalde de man een revolver tevoorschijn j en loste de dodelijke schoten. Hij I trachtte daarna de loop op zichzelf te I richten,maar dat werd door een sergeant I van de Indische luchtmacht verhinderd Terwijl de menigte de man afranselde, werd Gandhi naar -binnen gebracht. Koortsachtig probeerden doktoren hem te redden, doch het mocht niet meer baten. De doodstrijd duurde een half uur. Voor hij stierf bepleitte de Mahatma nog cle mentie voor de moordenaar. Reeds onlusten te Bombay Kort na het bekend worden van de dood van Gandhi laaide de burgerstryd te Bombay al op. Er werden 11 personen gedood en 50 gewond. De' politie moest GEVALLEN VOOR HET VADERLAND De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Sold. A. Hendriks uit, Brunsum; sold. R. A. Vellinga uit Leeuwarden; sold. P. F. Doon uit 's Gravenhage; 2e luit. G. T. H. Bom uit Batavia; korp. J. A. de Broos uit Bergen op Zoom; sold. T. van Gelder uit Renkum; sold. L. Ouwerkerk uit 's Gravenhage; sold. L. Wessel uit Schiedam; sold. A. van Rijswoud uit Rotterdam. Kofi. Ned. Ind. Leger: Ambon, sold. J. Kalarie; Menad. sold. R. H. B. Rasuh; Toradja sold. Dandie; Eur. sold. G. T. Elliot. Koninklijke Marine: Geen verliezen. De lijst bevat 13 namen, waardoor het totaal der sinds 18 Juli j.l. ver melde namen gestegen is tot 568. Zeven der genoemde personen zijn ge sneuveld na de tekening van het accoord der „Renville", de andere zes zijn aan wonden overleden. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Joop Rhijnsburger, Sumatrastraat 36, Oegstgeest Op 27 September 1946 vertrok Joop met „De Ruys" naar Java. Hij was in gedeeld bij de R.A.T.A. Dit was de anti tank-artillerie. Het regiment werd echter «poedig ontbonden, omdat de extremisten niet over tanks beschikten. Daarna werd Joop auto-monteur. Speciaal repareert hij motorfietsen. Zo af en toe gaat hij een ritje maken door de bergen. Dit valt niet mee, want de motorfietsen zijn zwaar, maar het natuurschoon maakt de rit de moeite waard. Joop heeft ook deelgeno men aan de politiële actie. Hij was blij, te kunnen meehelpen, de bevolking orde" en vrijheid te brengen. Dat is het doel, waarvoor elke militair in de tropen zich gesteld ziet. De laatste zin uit zijn aardige brief luidt: Dank zij de NIWIN ontvang ik elke dag de „Nieuwe Leidsche". Voor- el het plaatselijke nieuws wordt door ons „verslonden". Dèt willen wy horen, het vuür op de onruststokers openen. Er is om troepen verzocht, welke de politie moesten versterken. Gisteravond laat zijn in geheel India veiligheidsmaatregelen genomen. Aan de commanderende offi cieren is bevel gegeven zich gereed te houden om de burgerlijke autoriteiten bij te staan. Men kan de gevolgen van Gandhi's dood nog niet overzien. De dode hield zowel links als rechts verenigd. Het is mogelijk dat de regering van Nehroe sterker komt te staan, maar de politieke situatie kan ook geheel omslaan. Nehroe zelf heeft de dood van Gandhi voor de radio met verstikte stem aange kondigd. „Hoe ik het U vertellen moet, weet ik niet, maar de „vader van India is niet meer", zo zeide hij. Hij beval- dat heden in geheel India gevast en gebeden zou worden. Dr Beel's reactie Onze premier, dr Beel, zeide, aldus Reuter, het volgende over de dood: „Diep geschokt ben ik door het be richt, dat de Mahatma Gandhi op ge welddadige wijze de dood heeft gevon- den.'ZiJn leven was steeds gewijd aan het lot zijner medemensen, voor welk doel hem geen persoonlijk offer te groot wa^. Het heengaan van figuren als Gandhi is bijzonder in tijden als wij thans beleven, een ernstig verlies". Ook dr Van Mook, Soekarno, Hatta en Sjahrir hebben hun deelneming betuigd, door middel van een persoonlijke brief aan de consul van Voor-Indië te Batavia. Enorme belangstelling bjj de crematie. Over de crematie van Gandhi wordt nader gemeld, dat de stoet zich reeds uit het huis van de millionnair Birla, waar de overledene de laatste 3 maanden een kamertje bewoonde, naar de c van de rivier begeeft. Een geweldige menigte heeft zich daar verzameld, waar onder gelovigen van alle rchtingen. Mas sa's bloemen worden over de stoet uit gestort, welke ongeveer 1% km lang Er zijn speciale voorzorgsmaatregelen genomen. Enkele arrestaties. De politie te Bombay heeft 5 personen, die er van worden verdacht betrokken te zijn geweest by het pomplot Gandhi te vermoorden, gearresteerd. Men verwacht, dat er nog meer arrestaties zullen worden verricht. Te Poena heeft men huiszoeking gedaan in de woning van de moordenaar, Nahoeram Vinayak Tien voorschriften van Gandhi Op grond, v - iringen en van die zijner volgelingen heeft Gandhi 10 voorschriften gegeven welke de physieke zijde van het vasten belichten, aldus Reuter. Deze zijn: 1. Wanneer ge aan constipatie lijdt. 3. Bij koorts. 4. Bij indigestie. 5. Bij hoofdpijn. 6. Als ge rheumatisch zijt. 7. Als ge last van jicht hebt. 8. Als ge geprikkeld en nijdig zijt. 9. By neerslachtigheid. 10. Bij overmatige vreugde. „Gij zult geen medi_ en medicijnen meer nodig hebben, vast", placht Gandhi immer te zeggen. schriftei Gode, en vercheidene andere leden van de Hindoese politieke organisatie Ma- hasabha. Gode's huis en de gebouwen van het plaatselijk blad, waarvan Gode hoofd redacteur is, zijn onder zware politiebe waking gesteld. Zowel te Bombay als Poena zijn verscheidene aanvallen woedende menigten op de huizen leden van de Mahasabha gedaan. REPUBL. DELEGATIE NAAR DJOKJA Sjarifoeddin, Roem, Leimena en Salim zijn in een Am. Dakota naar Djokja gereisd, waarheen het secretariaat der repübli. delegatie wordt overgeplaatst. De republiek heeft voorgesteld, dat de besprekingen beurtelings te Batavia en te Djokja worden gehouden, maar dit vindt de Commissie van Drie te lastig. REPUBLIKEINEN VERLATEN WEST- JAVA'S OERWOUD Dinsdag null-en 1900 man republ. troe pen zidh melden bij Twinvidej, in het gebergte, onigeveer 40 kim bezuiden Ban doeng, w.o. het studentenlbaitaljon onder AgmatWiranata Koesoema, een bloed verwant van de tegenwoordige regent van Bandoeng. Voor de guerillabenden op de bergwouden van de Goentoer, een vulkaan tussen Bandoeng en Garoet, wordt een regeling getroffen. DE STAAT BORNEO MAAKT GOEDE VORDERINGEN Na afloop van de. besprekingen te Sa- marinda over de vorming van de staat Kalimanten (Borneo) is een communiqué uitgegeven door de heer Kartanegara, waarbij de instelling wordt aangekondigd van een werkcomité om een staatsrege ling te ontwerpen en deze zo snel moge lijk aan de daerah's en raden voor te leg gen, teneinde op de volgende conferentie een vertegenwoordigende raad te kun nen instellen. MINDER BENZINE NAAR EUROPA In het kader van de Amerikaanse ben,- zinebesparing zal Europa in het eerste kwartaal van dit jaar 181?% minder de vastgestelde export ontvangen, i 2.200.000 barrels (een barrel is ongeveer 143 liter.) 't Franse kabinet wint slag om de franc Zwarte handelaren lopen vast met hun winst Het Franse kabinet is gisteren zonder sen de grote en kleine bezitters. Dat wil grote ongelukken door een dreigende crisis heengekomen, toen het wetsont werp voor een vrye goudmarkt, waar over zoveel te doen is geweest, door de Nationale vergadering met 324 tegen 226 stemmen werd aangenomen. Het advies van de financiële commissie om het wets ontwerp te verwerpen werd met een meerderheid van 81 stemmen van de hand Zoals gisteren reeds door Mayer werd aangekondigd, heeft het ministerie van financiën thans officieel bekend gemaakt, dat alle Franse bankbiljetten van fr. 5000 terugbetaald zullen worden. De intrek king betekent geen onteigening. Elke houder zal restitutie ontvangen. In het communiqué wordt eveneens gezegd, dat geen andere banknoten zullen worden ingetrokken. Deze maatregel mag echter niet de indruk wekkeh dat het effect maar ge ring zal zijn. al worden de houders van deze biljetten schadeloos gesteld, want de regering zal onderscheid maken tus- zeggen dat de groten aanstonds bij de restitutie een verklaring over de her komst af zullen moeten leggen. Door deze maatregel hoopt men de speculatie op de vrije markt in de hand te houden De zwarte handelaren zullen met hun winst vastlopen. Het Internationale mo netaire fonds heeft besloten permanen te vertegenwoordigers naar Parijs te zen den om de ontwikkeling van de vrije goudmarkt gade te slaan, in de hoop dat terzake een bevredigende regeling met Frankrijk kan worden getroffen. DR H. BARUCH KOMT MORGEN TERUG. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, dr H. Baruch, zal 1 Februari te Den Haag terugkeren, met een toestel van de „American Overseas Airlines". Op 48-j. leeftijd is te Maarssen, waar hij na zijn terugkeer uit Indië tijdelijk vertoefde, oven-leden de heer H. J. van Weerden, in leven Zendeling van de Geref. Zendingdbond. Half Februari weer een eitje in de restaurants Restaurants krijgen half Februari wee: in bescheiden mate eieren toegewezen Vóór die tijd mogen ze uiteraard niet ge serveerd worden. Bananen voor jonge kinderen; maar wanneer? In de a.s. bonnenlijst wordt voor kin deren tot 5 jaar opnieuw een bon 500 gram bananen bekend gemaakt. Het is echter noodzakelijk ook deze bon vooi een lange periode aan te wijzen, aange zien directe aflevering niet mogelijk is Uiteraard krijgt men eerst bananen op de in October ingeleverde bon. Boter genoeg maar niet méér Bonnen kunnen er geheel ln omgezet ■worden De boterbondóe op 12 Februari as. wordt aangewezen voor voed ingsvetten (500 gr aim voor 14 dagen) zal naar keuze opgenomen kammen worden geheel in boter of in margarine. Het is de bedoeling hiermee door te gaan. Verhoogd wordt het rantsoen even wel ndet. Het zadhite winterweer heeft de boter- productJie wel giestimiiulleerd. 'T IS MAAR EEN HANDIGHEIDJE. Geef de uitgekookte soepbeenderen aan Uw slager terug. Dan kan hij beter aan z'n inleveringsplicht voldoen en U meer ter wille zijn. Compris? Aardewerkvictorie gaat van Maastricht beginnen Zoals wij reeds eerder meldden, stelt de aardewerkfabriek „Sphirix" te Maas tricht binnenkort een automatische bor- denfaibriek in werking, die 30.000 borden per dag fabriceert. De desbetreffende vakgroep is van me ning dat het publiek van deze verrui ming alleen profijt kan hebben, als de distributie wordt opgeheven. De achter stand is echter te groot om bij een event, opheffing der distributie im 1948 aan alle behoeften te voldoen. FIETSBANDENBONNEN GELDIG VERKLAARD. Tot en met 31 Maart is op de bon D47 van het inschrijvingsbewijs voor ver ging van rijwielbanden BI 702 een toér- binnenbond verkrijgbaar en op bon C34 van genoemd bewijs een toerbuitenband. Verder is eveneens t.m. 31 Maart op bon A17 van het inschrijvingsbewijs eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit bewijs een binnenband ver krijgbaar. AMSTERDAM EN DE WERELDBANK Door een functionaris van de Wereld bank is gezegd, dat de beslissing over hef al dan niet aanwijzen van Amsterdam als vestigingsplaats voor die bank, welke aanvankelijk voor 1 Febr. zou genomen worden, is uitgesteld, totdat de plannen voor het Europese herstelprogramma vastere vormen hebben aangenomen.. DINSDAG RADIO TOESPRAAK KONINGIN H. M. de Koningin is voornemens op Dinsdag 3 Februari a.s., om 18.30 uur Ne derlandse tijd, over de zender van de Nederlandse Wereldomroep (de P.J.C.- zender), het woord te richten tot de bondgenoten van Nederland uit de Tweede Wereldoorlog. Het is de bedoeling van de Koningin, voor Haar toehoorders over de gehele wereld in enkele woorden een duidelijk beeld te schetsen van de verhouding tussen Nederland en Indië. Behalve over de Wereldomroep (25 M, 31 M en 49 M) zal de toespraak voor luisteraars in ons land, worden uitgezon den over de beide zenders Hilversum 1 en 2 (301 en 415 M.). Een herhaling van de toespraak door Wcreldor de luister overzee en in het buitenland vindt plaats om half acht des avonds, half een des nachts en half vier des nachts en des Woensdags om 12 uur des ochtends en half drie des middags (Ned. tijd). Voorts zal de toespraak worden her. uitgezonden door alle zenders van de National Broaodcasting Company in de Verenigde Staten, de Radiodiffusion fran- caise, het British Forces Network en het American Forces Network in Duitsland, radio Batavia en aangesloten zenders in Indonesia, de Curom in Curasao en de HAAM EEMSTE KMOONJAAB 'n Verjaardagstaart voor Beatrix zal heden niet ontbreken, Waarin waarschijnlijk, naar 't behoort, tien kleine kaarsen steken; Tien kaarsen zullen, goed geteld, 't verjaarsgebak versieren, Nu wij voor 't eerst met de Prinses een kroonjaar mogen vieren. Tien kaarsen voor ons Koningskind die glanzend licht verspreiden, Waarbij de kind'ren op Soestdijk met d'Ouders zich verblijden Die kaarsen werpen zelfs hun licht onnoem'lijk ver naar buiten, n doen de harten van ons volk voor Beatrix ontsluiten. Wanneer ik even d'ogen luik, dan zie ik in gedachten 't Prinsesje, dat vol ongeduld 't moment staat af te wachten Waarop het haar is toegestaan de kaarsen uit te doven, Een recht dat zij, als jarige, zich vast niet laat ontroven. Dan zie ik haar vol animo, het hoofdje licht gebogen; Ze blaast en blaast, dooft kaars na kaars, een pretlach in de ogen. Klap jij maar triomfantelijk, Prinsesjelief, de handen, Wat in ons leeft, dat doof je niet, 't blijft ongehinderd branden! Gré Kempen-Sterkenburg. Scheveningen in Mei intern, muziekcentrum Philips gaat technische proeven nemen Het Philipsconcern heeft in samenwer king met de Concertdirectie dr G. de Koos van 1929 Mei a.s. in het Kurhaus te Scheveningen een internationaal cours georganiseerd, waarvan min. Gie- len het beschermheerschap heeft aan vaard. De jonge zangeressen en zangers, violisten en pianisten onder de 30 uit alle landen kunnen hieraan deelne men. Reeds 300 candidaten, o.w. 72 Ne derlanders, gaven zich voor dit concours op, terwyl de jury is samengesteld uit representatieve figuren uit de muziek wereld van 14 verschillende landen. Ne derland is in deze jury vertegenwoordigd door Willem Andriessen, Sem Dresden, Lotthar Wallerstein, Oscar Back, Louis Zimmerman, Henriette SaLa, Berthe Se- roen, Agathe Smit, Jo Vincent en Theo d. Pas. Na de besloten voor-selectie wordf het eigenlijke concours gehouden, waarop de candidaten bepaalde verplicht gestelde werken moeten spelen. Er worden prijzen uitgereikt van f 2000 en f 750, terwijl de prijswinnaars zullen optreden op de gala concerten op 27, 28 en 29 Mei. Bij de eerste selectie moet 2/3 deel der candida ten afvallen. Gedurende het concours en die gala-concerten, die door de radio wor den uitgezonden, zullen van verscheidene muzikale prestaties Philips-Miller-opna- Dinsdag nog meer stakers in Duitsland Behalve handarbeiders nu ook .hoofd arbeiders". Na Behalve de half millioen arbeiders Würtenberg zoals gemeld gaan Dinsdag de 16 millioen „hoofdarbeiders" in de Britse zóne een proteststaking van 24 uur houden, omdat „hun" voedselrant soenen lager zijn dan die der handarbei ders. Een later bericht meldt, dat 100.000 in dustrie-arbeiders Maandag in Neder- Saksen een proteststaking zullen houden. wet, met behoud van de vertrouwelijk heid van de beraadslagingen in de terraad, te bevorderen, nu de Eerste Ka mer het Initiatief-voorstel der enquête commissie verwierp. DAT de drecteur van de „Albright Art Gallery" te Buffalo, Andrew Ritchie, is benoemd tot officier in de orde Oranje-Nassau wegens zijn werk bij het terugbezorgen van door de Duitsers ge roofde Ned. kunstschatten. DAT door de afd. Voorlichting van het dep. van Landbouw, c.a. een fraaie af fiche is vervaardigd inzake het ophalen van de aardappelschillen. DAT volgende week in Dordrecht sport wedstrijden worden gehouden t.g.v. het 126-j. bestaan van het Korps Pontonniers aldaar. DAT de afd. Dordrecht van de HolL Mij. van Landbouw op 4 Febr. 100 jaar bestaat. DAT in Bergen op Zoom op 11 Febr. het echtpaar Chapel-Noordhuizen 60 jaar en op 28 Maart het echtpaar Stolwerk- Schuttelaar 65 jaar zijn getrouwd. DAT zowel de R.K. als de Prot. gees telijkheid in Bergen op Zoom hebben geprotesteerd tegen het straatcarnaval. DAT het Tweede Kamerlid Van den Heuvel minister Mansholt inlichtingen heeft gevraagd over de heffing van 1 pet. van de exportwaarde van boomkwekerij producten, door exporteurs te betalen aan de Ondervakgroep, naast de gewonp heffing van Vi pet. ten behoeve van het Hoofdbedrijfschap. DAT in West-Zeeuws-Vlaanderen een commissie is gevormd i.v.m. de plannen voor een strandschap, voor het beheer en de exploitatie van de stranden in deze streek. nen weefsels en een wijziging van de beschikking betr. ouderdomsrente. DAT in het Museum „De Waag" te Deventer een speciale tentoonstelling wordt gehouden ter herdenking van de Vrede van Munster. DAT Willem Ravelli gisteren naar Zwitserland vertrok voor het geven van enkele liederenavonden. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst tussen de Beneluxlan- den inzake belasting op wyn, waarin de accijns is vervangen door een invoer recht. DAT Kerkrade Aken adopteerde en nu daarvoor gaat collecteren. DAT de Joegoslavische gezant met de hier vertoevende Joegoslavische delegatie gisteren Philips bezocht. DAT het gemiddelde vermogen van een Limburger f571 bedraagt, terwijl het rijksgemiddelde f 1406 is. DAT voor het A'damse B.G. 12 j. werd geëist tegen de 43-j. metselaar P. Hen driks uit Oostzaan, die na 214 jaar op de zitting eindelijk bekende knuppelaar in Amersfoort te zijn geweest. DAT het troepentransportschip de „Nieuw" Holland" wegens het slechte weer vandaag i.p.v. gisteren uit A'dam naar Ned.-Indië is vertrokken. DAT de „Nieuw Holland" een piano van de Niwin kreeg. DAT afgevaardigden van de drie grote pensioenbonden op 4 Febr. te Utrecht de wetsontwerpen inzake de pensioenherzie ningen zullen bespreken. DAT M. Schlemper is benoemd tot arts bij de Rijks psychiatrische inrich ting te Eindhoven. DAT van een Middelburgse grossier drie personeelsleden zijn gearresteerd, die in 2 jaar o.m. 1000 kg suiker en rijke andere artikelen hadden ontvreemd. DAT het Almelose B.G. de landwacht commandant D. J. Kip uit Ootmprsum, plus zijn handlangers J. Naafs en J. F. AChterbosch, resp. uit Overdinkel en Oldenzaal, achtereenvolgens tot 15, 10 en 8 jaar veroordeelde. DAT J. Huisman eervol ontslag werd verleend als directeur van het Huis Bewaring te Almelo. DAT 12, 13, 15 en 19 Maart buitenlan ders de voorjaarsbeurs te Praag kunnen bezoeken en de najaarsbeurs van 12 t.m. 19 Sept. aldaar wordt gehouden. DAT thans een aanwijsplicht voor het vellen van populieren is ingevoerd i.v.m. de houtnood in de klompenindustrie. DAT op hetzelfde terrein te Den Bosch, waar onlangs een scherp gestelde land mijn \Verd ontdekt en waar duizenden overheen liepen, thans weer zo'n vondst DAT nu diverse ambtenaren ook na hun 65-jarige leeftijd nog in functie trach ten te blijven, de Regering desnoods tot ongevraagd ontslag geven zal overgaan. DAT blijkens het „Hbld." de 28-j. ver pleegster E. Singer uit Zutphen, te Apel doorn is gedood toen de auto, waarin zij als lifster meereed, op een tankwagen vloog. DAT men, gebruik makende van taxi, voortaan 10 pet. fooi dient te geven, met een minimum van 25 cent DAT onze landgenoot ir J. A. v. Heel 48 jaar oud te Calcutta is omgekomen. DAT de jeugdstormleider W. naendts van Resandt uit Meerssen e Waffen SS-er J. M. Gijzen uit Maasbree van het B.G. te Maastricht respect. 12 er 8 jaar kregen- DAT het Asser B. G. de gevangenbewa ker Jan Vos uit Klazinaveen 15 j. op legde. DAT de E.N.C.I. te Maastricht voor 50 pet in de nationale behoefte aan cement voorziet, doch nu zy haar productie nog wil opvoeren, men ernstige zorgen krijgt over de afgravingen van de St. Pieters berg. DAT de regionale radio-zenders Noord en Zuid vanaf 8 Febr. alleen 's middags in de aether zullen zijn. daar ze 's avonds radio Bern ernstig storen. DAT de Ned. Dok- en Scheepsbouw-Mij te A'dam voor Joego-Slavië 2 motor- vrachtschepen van elk 9000 ton zal bou wen, die ln 1950 gereed moeten zyn waarvoor Wij hout'zullen ontvangen. DAT van de A'damse arts dr Lubbers uit z'n auto een tas met waardevolle ma nuscripten over hart- en longchirurgie, zomede over borstkanker zijn gestolen, aan welke manuscripten hy 8 jaar heeft gewerkt- DAT te Hoorn 65 j. oud is overleden ir F. Liebert en te Hilversum 75 j. oud de rustend oogarts H. Dyckmeester. DAT de West-Ind. delegatie 5 Febr. een officieel bezoek" aan A'dam zal brengen. DAT te Haarlem 60 j. oud is overleden de journalist H. B. v. d- Sande, die 30 j. hoofdred. was van de Kath. Illustratie. men worden gemaakt, terwyl Philips, die by dit concours financieel geïnteresseerd is, de concerten tevens zal gebruiken technische proeven te nemen i.v.m. nieuwe onderzoekingen op recording-gebied. Dit wordt het eerste internationale muziek concours in Nederland en belooft zeker, niet alleen voor onze deviezenpot, maar ook voor onze culturele naam in het bui tenland van belang te worden. Alle in lichtingen worden verder verstrekt door het Concours-secretariaat Noordeinde 62a, Den Haag, na 1 Maart gevestigd in het Kurhaus, tel. 180745. Vermeld moet wor den, dat de My. Zeebad Scheveningen al leen haar zalen beschikbaar stelt en geen verantwoordelykheid draagt voor de ar tistieke organisatie. Meer dan 30 doden bij twee vliegtuigrampen Sir Arthur Cunningham onder de slachtoffers Een Brits Tudor-vliegtuig, dat op weg was van de Azoren naar de Bermuda eilanden, met 22 mensen aan boord, wordt als verloren beschouwd. Tot de inzittenden behoorde Sir Arth. Cunning ham. een van Engeland's helden uit de voorbye oorlog, die pas enige maanden geleden de RA.F. heeft verlaten, luchtmaarschalk was tijdens de campagne tegen Rommel, opperbevelhebber van de luchtmacht in Noord-Afrika. Ook nam hy deel aan de operaties op Sicilië Italië. Het tweede verongelukte vliegtuig ls een Amerikaanse Superfort, dat met tien mensen aan boord op zoek was naai in Zuid-Frankrijk vermiste Amerikaanse Dakota. Slechts één inzittende bracht er hoewel zwaar verwond het leven af. De vermiste Dakota is inmiddels gevon den. Er waren uit de lucht geen tekenen van leven te zien. Dr Hirechfeld leiden van confe rentie te Den Haag. Dr Hirschfeld zal als leider optreden van de conferentie, welke op 3 Febr. te Den Haag zal aanvangen tussen vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland en Luxemburg, om var gedachten te wisselen over het Marshall plan, de economische toestanden en dt eventueele veranderingen, welke in de betrokken landen zullen komen. Deze conferentie is te beschouwen als voortzetting van het contact tussen de 16 Marshall-landen, wat hier en daar al heeft plaats gehad. Voor Frankrijk en Engeland komen resp. de heren Marjolin en Berthoud naar Den Haag. Nieuwe distributieregeling voor a.s. en jonge moeders Met ingang van 1 Febr. zullen a.s. en jonge moeders in het bezit worden ge steld van een z.g.n. CA-kaart, waarop zeven bonnen voorkomen, bestemd or inwisselingsbon te dienen voor kaartjes voor extra rantsoenen levens middelen. Voorts bevat deze kaart bonnen h 10 textielpunten, een bon i een paar damesschoenen, een bon voor twee dekentjes, een bon voor matrasje met kussentje, een bon voor een rantsoen huishoudzeeu en een bon voor brand stoffen. Op deze laatste bonnen kunnen de desbetreffende artikelen rechtstreeks gekocht worden. Na de geboorte var kind zal de jonge moeder een z.g.n. CB- kaart ontvangen, waarop 5 inwisselings bonnen voor levensmiddelen voorkomen. en jonge moeders, die reeds in het bezit zyn van een CM-kaart, zullen de hun toekomende verstrekkingen op laatst genoemde kaart blijven ontvangen. Toch moeilijkheden op de Benelux-conferentie Geen gelijkschakeling van betalingsstelsel Het ziet^ er naar uit dat de Benelux- conferentie niet zo vlot zal verlopen al* aanvankelijk gedaaht werd. In verhand met de grote verschil Ie* tussen Nederland en de Belgisch-Luxem burgse Unie, heeft men het plan tot ge lijkschakeling der betalmgsstelsels voor lopig maar ter zijde gelegd. Het reedj bestaande handelsacooord tussen België en Nederland zal echter wel onmiddel lijk van kracht worden. Men had n.l. met de uitvoering ervan gewacht, omdat het geen zin zou hebben als een volledige economische fusie bereikt had kunnen ■worden. België heeft het verzoek van Frabkryk, om tot de douane-unie der Benelux te mogen toetreden, verwezen de Europese douane-commissie, welke volgende week te Brussel bijeen zal komen. Dit moet behandeld worden i het kader van het Marshall-plan. Spoedig zal overgegaan worden tot de bestudering van Bev.n's voorstel tot vor ming van een Westers blok. Aan het einde van de eerste zittingsdag gaf Spaak evenwel blijk van een optimistische stemming over het resultaat van de con ferentie. Na het auto-ongeluk van dr Roodzant Slachtoffer werd pas 2 unr later ln ziekenhuis opgenomen In verband met het tragische einde van de Haagse dierenarts dr Roodzant werden ons deze week enkele opmerkin gen gemaakt, die wy. vanwege de ernst der zaak, langs deze weg onder de aan dacht van de betrokken autoriteiten me- Tussen het tijdstip, waarop hert ongeluk plaats had en het moment, waarop het slachtoffer in het Voorburgse Ziekenhuis werd binnengebracht, lagen namelijk niet minder dan circa twee uren. Had deze termijn met sl-echts een half uur kunnen worden bekort, dan was hert, volgen* allestzins bevoegde zijde, lang niet on mogelijk geweest, dat het leven van de arts gered was geworden. Dat het transport van de gewonde zo veel tijd heeft gekost, moet worden toegeschreven aan het feit. dat Zoetermeer niet over een ziekenauto beschikt, ofschoon her haaldelijk om een vergunning is ge vraagd. En dit te meer. omdat langs het bedoelde weggedeelte tot ver in de om trek geen huis te bekennen valt, terwyl er als regel snel pleegt te worden ge reden'. Dienen hier dus alsnog niet zo spoedüg mogelijk maatregelen te worden genomen? Poging tot moord gevolgd door zelfmoord In luttele minuten tijds heeft zich gis teravond een drama afgespeeld in de woning van de 53-jarige 'pluimveefokker J. v. d. H. aan de Grindweg te Hillegers- berg. toen de eerste man van diens vrouw, de 45-j. P. P. P. v. G-, na een korte woor denwisseling, plotseling drie revolver schoten op v. d. H. loste en daarna zich zelf voor het hoofd schoot De pluimvee- fokker kreeg slechts schamp- en schot wonden, doch by de dader moest de dood worden geconstateerd. Wat ls dat? Een geraamte van een voorwereldlUk dier? Neen, 't wordt de nieuwe boot, waarmede Oxford dit Jaar tegen Cambridge hoopt uit te komen in de traditionele stnden- tenroeiwedstryden op de Theems, die reeds in 1829 werden gehouden! Zelfs de krant is niet veilig meer Een expeditie-auto van „De Volks- krarul" van Amsterdam op weg naar Heerlen, is by Utrecht beschoten. De cardan-as werd getroffen. De chauffeur bleef ongedeerd, maar het scheelde een haar! Er was geen stopsein gegeven. VOLGENDE MAAND 5 ZONDAGEN De merkwaardigheid van de maand Februari in dit schrikkeljaar is niet al leen haar duur van 29 dagen, maar dit maal telt ze ook 5 Zondagen. Dit feit komt slechts éénmaal in de 28 jaar voor. Aanvankelijk opklarend Tot morgenavond verwacht de Bilt: Aanvankeiyk wéinig bewolking, nog ver der afnemende Zuid-Westelyke wind en iets kouder. Morgen in de loop van de dag weer toenemende bewolking met later plaat- selyk enige regen, geleidelyk aanwak kerende Zuid-Westelijke wind, iets zach ter. ZON EN MAAN Zondag 1 Febr. Zon op 8.22, onder 17.26 uur. Maan op 0.40, onder 11.06 uur. Maandag 2 Febr. Zon op 8.21, onder 17.28 uur. Maan op 0.40, onder 11.06. Maandag 2 Febr. L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1