SINATRAN 'M NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws VRIJDAG 30 JANUARI lgj De Nederlandse vrouw wil op haar eigen wijze H.M..de Koningin huldigen Leids comité gistermiddag gevormd Het jaar 1948 staat onder meer in het teken van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Overal worden plannen beraamd en voorbereidingen getroffen om te komen tot een feestviering. En men gaat hierbij steeds uit van de gedachte, dat geen uitbundig sensationalisme ons tot feesten mag aansporen. Aan de dank, die wtf ongetwijfeld jegens onze geliefde Vorstin hebben, mag en moet uiting worden gegeven, doch op een wijze, die passend is ln de omstandigheden, waarin het Koninkrijk thans verkeert. Het gehele volk zal in de huldiging, die wy H. M. de Koningin in onze feestvie ring brengen, betrokken zijn. De jeugd doet dit wellicht op haar eigen mani ouderen eveneens. De Nederlandse vroi in het algemeen heeft echter de wens kennen gegeven om onze Koningin ter flriegenheid van Haar gouden regerings jubileum op een specifiek vrouwelijke wijze te eren. Een comité werd in het leven geroepen, dat met voorstellen moeten komen. Alle geledingen van volk waren er in vertegenwoordigd na breedvoerige besprekingen kwam r op de gedachte om van 18 Aug. tot 15 Sept. a. s. in de Houtrusthallen te Den Haag een grote expositie te organiseren, waar het leven en werken van de Neder landse vrouw zou worden uitgebeeld. Het is begrijpelijk, dat dit veelomvattende plan een gedegen organisatie behoeft en dat de verwezenlijking er van mede af hangt van de activiteit van het vrouwe lijke volksdeel. Een stichting onder de naam „De Nederlandse vrouw" zag het licht. Eén van de werkzaamheden van deze stichting bestaat hierin, dat zij tot in de uiterste hoeken van ons land be langstelling voor deze actie wekt. Gistermiddag vond in een kamer het stadhuis een bijeenkomst plaats vrouwen van verschillende verenigingen. Mevrouw J. M. van Kinschot—Dorhout Mees presideerde de vergadering er heette in t bijzonder welkom de echt genoten van de burgemeesters uit enige omliggende gemeenten. Mevrouw J. Seret-Sijthoff, lid vai hoofdbestuur van genoemde stichting, telde een en ander over de organisatie en de opbouw van de te houden tentoon stelling. Er is tussen de jaren 1898 en 194f heel veel door de'vrouto gepresteerd, al dus spreekster, die voorts betoogde, dat wy mede aan de zegenrijke regering van H. M. de Koningin te danken hebben, dat de prestaties een hoge vlucht Vijftig jaar geleden werd er ook e toonstelling gehouden, die in hoofdzaak een beeld gaf van de armzalige toestan den, waarin de vrouw en het gezin leef den. Inmiddels is er veel veranderd. De expositie had een batig saldo van f 20.000, welk bedrag werd besteed aan instellin gen, die een hechte samenwerking vrouwenwereld stimuleerden. Op dit ge bied werd iets bereikt. Ditmaal zal het saldo echter aan H. M. worden overgedragen, die het voor eer door Haar nader te bepalen doel zal be stemmen. Er wordt onder de vrouwen al hard gewerkt; er is een uitstekende har monie en een willen komen tot het ge stelde doeL Dit gezamenlijk initiatief wordt door de Vorstin dan ook in hoge mate geapprecieerd. Mevr. Seret-Sythoff ging vervolgens dieper in op het wezen van de tentoonstelling, die zal bestaan uit tien afdelingen: de vrouw en het ge zin, de oorlog, staat en politiek, kunst, onderwjjs, academische opleiding, sociaal werk, kerkelijk leven, sport en mode. Ten aanzien van de financiële regeling merkte spreekster op, dat de vrouwen zélf de lasten moeten dragen. Reeds zijn stappen ondernomen om elke Neder landse vrouw te bereiken. Dan zal er nog eien boek samengesteld worden, bestaan de uit 11 hoofdstukken. Elke provincie krijgt hierin haar plaats. Bepaalde hand tekeningen en bijzonderheden omtrent belangrijke plaatsen zullen in dit boek worden opgenomen. Zo zal Leiden in de provincie Zuid-Holland worden inge- „Het 'Zonnehuis" organiseerde filmavond in de Zuiderkerk „Doortje Verkerk": een werk van bijzondere waarde De Chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zon nehuis", gevestigd te Utrecht, belegde gis teravond in de Geref. Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een filmayond. Het bijzondere filmwerk „Doortje Verkerk" werd hier vertoond. In ons blad hebben wy' al ruime aandacht aan deze goede propaganda-film besteed en ook gister avond bleek weer duidelijk, dat dit werk het talrijke publiek niet alleen boeide, maar ook ontroerde. Ds. Dronkert, Geref. predikant, sprak het openingswoord. Spr. hoopte, dat de ontroering tot veelvuldge hulp gen leiden. De heer H. Th. v. d. Helm, administrateur van de ver. „Het Zonne huis", hiéld gen propagandistisch toe spraak, waarin hij er op wees, dat er meei „Zonnehuizen" moeten komen in ons land. De nood van de chronische zieken is zó groot, dat een beroep op het geweten mag worden gedaan. Deze mensen moeten ge holpen worden. Er is inderdaad veel geld nodig. In de allereerste plaats vragen wy echter om het gebed. Steun en hulp kan in velerlei geboden worden. In het slot van zijn rede wekte spr. de aanwezige meisjes op, in naar kjnng het werk vaa de verple gende krachten te propageren. Men kan zich opgeven: Stille Rijn 13. Na dit woord gaven velen zich als lid of begunstiger van de vereniging op. De film „Draag zorg voor hem" gaf een beeld van het inwendige van het „Zonne huis" en het werk van de verpleegsters. Ds. P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant, sprak een slotwoord. De avond werd be sloten met het zingen van het Gezang: „Ik wil U, o God, mijn dank betalen." Drie memoranda 1. Op Zaterdag worden GEEN bon kaarten uditgeredlct. 2. De volgende terugJbetaKngsdatum van de kolenprysverhogimg is Woensdag 4 Februari. Dan zijn aan de beunt de letters He tm. Ho.. 8. Morgen (Zaterdag) is die laatste dag van de verkoop der Damcertlfica-ten. De verkoopplaatsen zijn de hall van het postkantoor, de eerste etage van V. en D. (beide van 104 uur) en de hall van het Stadhuis (9—12% uur). Na afloop van de samenkomst werd een comité gevormd voor Leiden, dat zich als volgt heeft geconstitueerd: Mevr. Groen-Nieuwenhuizen Segaar, presidente, mevr. Schaper-Beukema, secretaresse, mevr. Manders-Vermeulen, penningmees- teresse, mej. M. de Jong, tweede secreta resse. Als leden werden toegevoegd: mej, N. de Rave en meyr. Van Lohuizen-De Behandeling der begroting wordt 16 Februari ingezet Maandag 16 Februari en volgende dagen. De begroting 1948 zal dan wonden be handeld. BURG. STAND VAN LEIDEN- GEBOREN: Aloysius G. M., z. van J. J. v. d. Boog en H. M. Scholte; Jacobus L. C., z. van L- J. A. Hogendorp en J. F. van Lier; Cornells A., z- van G. A. Pont en A. Verhagen; Samuel J., z. van S. Fuchs en C. J. Kok;'Johanna, d. van C. v. d. Heijden en J. v. d. Reijden; Bernar- dus A-, z. van B. Akkermans en A. E. Avontuur: Dirk G., z- van J. Paats en D. G. v. d. Blom; Jacobus J., z. van N. Rijn bergen en E. v. d. Tuin; Carla J., d. van P. H. Ramp en H. F, Roszner. OVERLEDEN: C- A. v. d- Kroft, vr„ 76 j. GEHUWD: W. J. M. Kloos en J. E. de Tombe. ONDERTROUWD: F. M. Artz. 20 j. en A. E. A. Blokhuizen. 18 j.; C. Biever, 27 j. en J. F. Teleng, 25 j.; A. C- G, M. Boons, 20 jr. en C. Nas, 19 j.; W. van Oosten, 23 P. Voorzaat. 17 j.: a! Wagemans, ïn I. M. Brychzy, 29 j. N. van Eek. 25 jr. en A. S- de Plot, 21 jaar. Ernstig ongeval te Noord- wijk Bakfietsrijder ernstig gewond. De 25-jarige J. S., reed gistermiddag op z'n motorbakfiets op de Gooweg te Noordwyk, toen hy in botsing kwam met een militaire wagen. S. werd van zijn fiets geslingerd en opgenomeij met twee gebroken dijbenen, een gebroken linker arm en een hersenschudding, terwijl ook één van zijn nieren gescheurd bleek. Het slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bloedtransfusie werd toegepast. De toe stand is hoopvol. Ledenvergadering „Oud-Leiden' Inleiding over de jonge Rembrandt In het museum „De Lakenhal" verga derde gisteravond onder leiding an dr. J. Braak, de vereniging „Oud Leiden' te luisteren naar een aantal jaarversla gen en een inleiding van de directeur van het museum, drs. PeJinck. Ofschoon men moest mededelen, dat het aantal le den was terug gelopen, op Januari be droeg het 842, kon men over 1947 in het algemeen toch tevreden zijn. Een batig saldo van f 3304.98 droeg daar nog het zijne toe bij. De commissie „Het Leid- woonhuis" bracht verslag uit over de aankoop van het pand Kloksteeg 2, dat nodig restauratie behoeft. Het Rijk .zeg- subsidie toe van 50%, terwijl pro- en gemeente nog om een bijdrage zal worden verzocht. In het bestuur werden gekozen T. P. Sevensma, zitter en dr. J. E. Kroon, lid, die zich beiden herkiesbaar hadden gesteld. Directeur Pelinck hield na een korte pauze een inleiding met lichtbeelden de jonge Rembrandt, een en ander aanleiding van de te verwachten aanwinsten uit de stichting Nederlands Kunstbezit. O. a. hoopt de Lakenhal op Rembrandts „Gerechtigheid van Keizer Titus", een doek, dat kenmerkend de ontwikkeling van Rembrandt in zyn Leidse tijd. Ook Rembrandt heeft ge ploeterd op zijn schilderijen; dat wordt wel eens over het hoofd gezien. De vraag, of Rembrandt een klassieke opleiding heeft genoten, kwam eveneens ter sprake. Helpt Uw kinderen 4» winter doer met het Nederlandse Levertraanprodaet «et Flacons A 200 gram M/" Drogist?- Valkenburg wordt on: HAAGSE TRIBUNAAL De boekhouder H. L/uyken uit Kat wijk aan Zee was lid der N.S.B. gewor den, en trad later in dienst van de N.S.K.K. Hij was ontslagen op het kan toor van een notaris te Rotterdam, en aan de proc. generaal van Geneohten had hij toen een brief geschreven met die mededeling, dat de notaris zoveel zwart kooht Maar v. GenecMen gmg er ndet op in. „Die beuzelarij bemoei ik me niet mee", schreef hij terug. De president van het tribunaal nam dat schrijven vain vend, zeer kwadyk. Dé raadsman, mr J. P. v. d. Plas be toogde, dat besch. weinig (mi-enden en kermissen had, en zo op eigen initiatief bij die N.S.B. kwam. PI. meende dat met de doorgebrachte 2% jaar internering wel kan worden volstaan. Burgemeester van Noordwijkerhout adviseert: „Jongelui, laat Amor niet te vroeg schieten" De eerste raadsvergadering was een belangrijke Onder de rook ran de Sleutelstad De raad van N-oordwijkenbout kwam 7oensdeigmiddsig in voltallige vengade- ring bijeen.. Burgemeester Van Iereel. memoreerde in zijn Nièuwjarsrede het feit, dat 106 jongens uit Noordiw ijker- hout de eer van Nederland hooghouden. Tevens herdacht spr. de jongens uit onze gemeente, die in Indnë sneuvelden. Ver volgens deelde hij mede. dat het zielen tal per 1 Jan. 1948 bedraagt 8672, zodat de bevolking is toegenomen met 240 zie len. Het aantal geboorten overtreft dat de overiijdens met 235. Somber ziet roonzu-tter, wat d-e wohinigruiimte be- tpe££.'dié In het afgelopen jaar werden 78 huwe lijken voltrokken, een recordcijfer. Wat snelheid betreft, is Amor de bouwnijver heid ver de meerdere in Noordwyker- hout. De voorz. zeide, dat thans 30 wo ningen worden gebouwd. Maar binnen kort zullen de raad plannen bereiken de bouw van middenstandswonin gen. Plannen voor een hofje van 17 wo ningen voor oude mensen zonder kin deren zyn ln een vergevorderde staat var voorbereiding. Maar wat betekent dit alles by de zeer grote behoefte, vervolgde De Jonge mannen en meisjes van tegenwoordig dienen wel te begrijpen, dat B. en W. by de woningtoewyzing de ouderen zullen laten voorgaan en dat het verstandig Is, af te zien van het Noordwykerhoutse gebruik om een vroe ge verkering aan te gaan. Tenslotte liet de voorz de economische toestand van de gemeente de revue pas seren en wees op het onredelijke van de areaalhefffimg, vooral de na-heffing. De heer v. d. Klauw dankte de burgemees ter voor zijn nieuwjaarswensen. Bij de ingekomen stukken bleek een zeer belangrijk schrijven te zijn van de hoofdingenieur van de prov. wateretaat, dat inhield, dat de provinciale en rijks waterstaat zullen onderzoeken, of het mogelijk is, op de kruising van de He renweg met de snelverkeersweg, die ge projecteerd is, een situatie te scheppen, waardoor de bewoners van de Herenweg niet in die mate zullen worden gedu peerd, als het geval zou zijn geweest bij de uitvoering van het oorspronkelijke plan, waarbij de Heremweg bij de Duin en Dalseweg werd afgesneden en het verkeer via de Parallel-weg naar het dorp werd omgelegd. De punten 2, 3 die agenda betreffende de aaiwinaag van de verschillende besturen der R.K scho len om gelden voor het herstellen geleden bezettingsschade en aanschaffing van diverse nieuwe onderwijsmethoden, werden aangenomen. De vergoeding bijzondere scholen werd op voorstel B. en W. over 1947 vastgesteld op f 14 per leerling voor g.l.o. en f17 per leer ling voor v-g-Lo. Ook punt 7, een voor stel van B. en W. tot vaststelling van de voorschotten op de gemeentelijke ver goeddmg, overeenkomstig art. 103 de L.O.-^vet 1920 voor 1948' werd aangeno men. Punt 8 was een voorstel van B. en W. tot aanvulling van 'de poldtie-veror dendng. Dit voorstel houdt in weder- van de „zwarte lijst", waarbij het verboden wordt, aan personen, ge plaatst op die lijst, in cafés nog sterke drank te schenken. Ook mogen die per sonen ndet meer in cafés verblijven. Tot deze personen personen behoren o.a. zy, die meermalen veroordeeld zijn wegens openbare dronkenschap of van wie be kend is, dat zij misbruik maken van alcohol. Hierna gd-ng de raad in geheime zit- ng over. Na heropening van de open bare vergadering volgde onderhandse aanbesteding voor het vernieuwen van de Malflegatsbrug. Bij de rondvraag vrceg de heer J P v. d. Ploeg of de gemeente kon bevorderen, dat de losplaats by de Piet Gijzenbrug, welke eigendom van de gemeente Leiden is, hersteld wordt Deze losplaats i6 door de bezettingstroepen vernield en thans- niet meer te gebruiken door de 'leden van de Veiling, hoewel jaarlijks aan Leiden huur wordt betaald. auitwordidje hierop, dat Noord- wijkerhout huurster is van de losplaats. dat de veiling deze huur aan de gemeente restitueert, opdat de led-en van de „Eendracht" er gratis gebruik van kunnen maken. De voorz zegde toe, dat het gemeentebestuur zich met Leiden in verbinding zal stellen. Nadat de heer Ruigrok gevraagd had naar de mogelijk heid om de verlichting in De Zilk na te laten zien en de heer Janssen de lan- ook bij maanlicht, vooral als het erg bevolkt is, graag zag branden, ant woordde de voorz. da-t alles nog niet kan geschieden omdat wij de soberheid moe ten betrachten. Hierna sluiting. u eindelijk uitzicht op kerkbouw7 Een vraag, die by menig Valkenburger telkens terugkeert, is deze: Hoe staat het nu eigenlijk met de kerkbouw? De grote put op het Kerkplein staat w ter en alle werkzaamheden schijnen daar gestaakt te zyn. Ook de opgravingen zijn stil gelegd en een muurtje, dat te voor schijn gekomen is, is met grote zorgvul digheid afgedekt. Verder is het terreir wat glad gemaakt, maar overigens heerst er een stilte, die de Hervormden van Val kenburg zeker niet welgevallig is. Zou den ze zich nog vele maanden met hun noodkerk tevreden moeten stellen? Was de Hervormde kerk van Valkenburg niet de eerste, die een prooi werd van het oor- logsgeweld en waarom wordt in vele an dere plaatsen in ons vaderland wel door gewerkt aan de kerkbouw? Om al deze vragen enigszins te kunnen beantwoorden hebben we ons gewend tot het departement van Wederopbouw. Dat immers de instantie, diehet grootste gedeelte van de bouwkosten zal. moeten voteren. We hebben d^ar gehoord, dat binnen enkele weken een begin zal wor den gemaakt met de fundering Het ge-, hele bouwplan zal principieel worden goedgekeurd, maar dat houdt niet in, dat zyn geheel direct zal worden uit gevoerd. Zo zullen de toren en het cate chisatielokaal voorlopig niet worden ge bouwd en ook zal men zich nog moeten blijven behelpen met een harmonium, want ook de bouw van een pijporgel wordt niet toegestaan. Dit zal voor menig muziekliefhebber een grote teleurstelling zijn, maar de financiële toestand maakt dit noodzakelijk. Om nu verder aan het gebrek aan vergaderruimte enigszins te gemoet te komen, heeft men in beginsel besloten de Noodkerk te laten staan, ook nadat de nieuwe kerk in gebruik geno- is. Dit houten gebouw zal dan nog dienst kunnen doen als catechisatie- ■arenigin-gslokaal. Men vermoedt echter, lat voor de kerkbouw nog wel anderhalf jaar nodig zal zijn. Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg Opening op 6 April De Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg, uitgaande van de afdelingen Leiden, Rijnsburg, Katwijk en Noord- wijk van de C.B.T.B., zal op 6 April -orden geopend. Reeds werd gemeld, dat tot hoofd is benoemd de heer G. Doctor te Wapenveld. De heer W. Los nam afscheid Als secretaris der gemeente Sassenheim. Onder leiding van burg. jhr mr B. M. Sandberg v. Boelens vergaderde Woens dagavond de raad Van Sassenheim. Na opening kwam in behandeling de ont slagaanvrage van de heer W. Los als ge meentesecretaris en als ambtenaar bur gerlijke stand. De heer Los werd zeer waarderend door de burgemeester toege sproken- Het ontslag werd eervol ver leend, een blijvend aandenken aangebo den. De heer Schrama herinnerde aan de prettige samenwerking van de heer Los met de raad en wenste hem Gods zegen toe. De heer Los dankte voor derende woorden en verliet de verga- De heer B. J. van Leur zal als park wachter-tuinman op 17 Febr. in vaste dienst worden aangesteld. Het Rijk wil een deel van het gemeentehuis huren voor de Rykspolitie tegen f 1000 per jaar, inbegrepen de kosten van water, licht, verwarming en schoonhouden. Enkele leden oordeelden dit bedrag te laag. Ge tracht zal worden het alsnog verhoogd te Omdat het burgerlijke armbestuur 147 een tekort heeft van f 4974,13, werd besloten een bedrag van f5000 beschik baar te stellen. Een verzoek van de di recteur van „Het Oude Koningshuys", m de sluitingstijd te veriaten tot 1 uur erd ingewilligd- Over de ontsluiting van Industrieter rein ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd besloten 4500 m2 te ver kopen aan de N.V. H. J. Rohn te Rotter dam. Op een verzoek van „Rhenania". en verlaging van het overeengeko- huurbedrag, werd geen beslissing genomen. Medegedeeld werd. dat Leiden 15 Jan. 1948 met de gaslevering begon, op basis het oude contract 1945 Dit is onder grote bezwaren door Leiden aanvaard, op grond van de gewijzigde omstandig heden. De heer Kortekaas sprak zich er voor uit Leiden wat tegemoet te komen. Besloten werd, dat B. en W. opnieuw met Leiden zullen onderhandelen. Geklaagd werd over niet voldoende druk op het is in verschillende gemeentedelen. Bij de bespreking reclames schoolgeld hondenbelasting drong de heer Duin dam aan op naleving van de Politiever ordening loslopende honden, gezien het feit, dat nog vele van deze viervoetige huisdieren in Sassenheim loslopen. Hier- volgde sluiting. LEIDERDORP. Ds H A. Leenmans, Ned. Herv. pred. te IJselmuiden,- hoopt Dinsdag 3 Febr. a.s. half acht voor te gaan in bouw Lindelaan 12a. Reeds werd gemeld, dat de h< N. Mol as. Maandag die dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaar een aannemers zaak begon. De heer Mol reoipieert te zijnen 'huïiae van 3 tot 5 uur. In- de Chr. Nat. sefhood zatt op Maan dag 16 Februari, des avonds cxm half 8 spreken voor de A.R studieclub de heer E. v. Ruller van Barendredht „Moedeloze jeugd?" De heer Van Ruller was in bezettingstijd een der topfi-gi van „Trouw" en weet dus wat het zeg gen wil, wanneer men de moed Ouderen en jongeren, houdt deze avond vrij! OEGSTGEEST Geboren: Johan Mj zn v. M. H. Scholten en J. W. Brouwer; Elisabeth M. dir v. J. C. v. d. Hoonaard en M. M. v. d. Vijver; Carrie P. dr v. Adr. de Mooij en P. van Egmond. Getrouwd: Ph. P. Scheffer en E. C. Doffenhoff; J. L. M. Geene en G. M. E. Zandvoord; A. Ruijgrok en M. P. Luca. rtrouwd: C. Stol m. oud 22 jr. en C. M. Polak vr. 24 Jr. leden: Atnja Lumi Ompa, vr. 2 wéken. VOORSCHOTEN Bij de naivolgeiudie adressen zijn stukjes Dam terrein te koop, die worden verkocht ten behoove van de nagelaten betrekkingen uit de jaren 19401945 en de bouw van de nationale monumenten: gemeente-secretarie; W. L. Deen, Rijn dijk 130; M. Sahrama, Leidf*,weg 244; H N..Muller, Schoolstr. 49; J. A. v. d Bent, Papolaan 178; Boekhandel Emeis, School straat 26; A. A. Sluiter, Van Kempenstr. 6 en de Koffieteut van N. Zonneveld, Veurseweg 346. Vergeet niet, dat velen hun leven gaiven voor onze vrijheid en gezinnen en families zich in de strijid om het bestaan van hun steun en zorg zagen beroofd! Sprekend over de loop der bevol king deelde de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede mede, dat het aantal in woners per 31 Dec. 1947 bedroeg 9293 in woners, of 27 minder dan op 31 Dec. 1946. Dit vindt zyn oorzaak in het vertrek van enkele grote Katwijkse gezinnen. Bovendien werd een honderdtal ners van het marinekamp van het be volkingsregister afgevoerd, zonder dat tot inschrijving in hetzelfde jaar daarvoor in de plaats gekomen personen kon worden overgegaan. Momenteel is het bevolkingscijfer ruim 75 boven dat van 1 JaKüari 1948, zodat kan worden vastgesteld, dat het inwonertal zich stijgende lijn zal blijven bewegen. De nieuw gebouwde 'woningen werden i hoofdzaak toegewezen aan ingezele- ?n der gemeente; slechts p enkele ge vallen kwamen de niéuwe bewoners var buiten. In Mei 1947 werd de 12e volks telling gehouden. Eén van de uitkomsten was, dat het aantal bewoonde woningen 1783 bedroeg, terwijl het gemiddeld a; tal bewoners per woning 4,8 bedroeg. In zyn Nieuwjaarsrede deelde de burgemeester mede, dat hij een aantal brieven had gekregen van militairen in Irnddë, die hun dank betuigden Afd. Leiden van „De Macht van het Kleine" in het goud Feestavond op 19 Febr. as. in de foyer. De afd. Leiden van de vereniging „De macht van het kleine" bestond deze maand.vyftig jaar. Zoals wellicht bekend is deze vereniging gesticht ten behoeve van de Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten „Meer en Bosch", te Heemstede. Dit goede werk werd ook in de afgelopen oorlog voort gezet, zy het onder zeer moeilyke om standigheden. Na Mei 1945 kon echter weer in 't openbaar gewerkt worden. Er waren toen zes collectanten en nog geen 300 contribuanten. Door propaganda-avon- den steeg dit aantal, aanmerkelyk. Thans zyn er 31 collectanten 'en 2050 contri buanten. Ongetwijfeld een prachtige voor uitgang, die echter, gezien het inwoner tal van Leiden nog veel meer kan groeien. Het gouden jubileum zal op bescheiden wyze gevierd worden en wel met een feestavond in de foyer van de Stadsge hoorzaal op Donderdag 19 Febr. a.s. om half acht- Kaarten verkrijgbaar: Konin- ginnélaan 3 en by de collectanten. Het programma is afwisselend en bevat: eer korte inleiding over de geschiedenis var de afdeling door de heer Smit, een her denkingsrede door ds Van Dorp. geeste- lyk verzorger van „Meer en Bosch", eer film over de arbeid, een verloting er muziek, terwyl na de pauze een vrolijk filmwerk, getiteld: „Hoge Zeeën" zal gezondien NIWIN-paikketiten. Er is n.l een aantal zegels geschreven met als af zender: „De inwoners van Voorschoten". Zij. die zulk een pakket hebben on gen. hebben spr. gevraagd hun grote dank over te willen brengen aan de ge vers en geefstere. Spr. meende dfit niet beter te kunnen doen dan langs deze weg aan alle ingezetenen. In hun brie ven de jongens de verzekering, diait de gaven op bijzonder hoge pry's zyn ge steld. De leuze: „WU leven mee, met de jongens overzee", sterkt hen in het Verre Oosten. De namen van hen, die aar. schreven, zijn: A. de Lange te Bandoeng, H. de Jong, G J. Althoff, C. A. Ruyg- rok. L. B. Paardekoper. W. A. van Beek. J. Rog en E. W J. v. d. Linden, allen te Soerabaja, W. J. Bentvelzen, H. Bal. P. Limburg, J. A. van Dongen. J. W. Ven- nik, F. Goos en E. Boswinkel, allen te Batavia, plus een inlands soldaat. HAAGSE RECHTBANK Schuldig of niet Met beslistheid ontkende de kantoor bediende H. A. uit Leiden, die op het postkantoor werkzaam was. dat hy dief stal van géld zou hébben geplegd. Doch een jeugdige vrouwelyke kantoorbedien de legde voor verdachte bezwarende verklaringen af, ze had geconstateerd dat vend, het géld in zijn handen had. De OffScieur constateerde dat verdach te wel een ,ilue de bouohe" bezit, maan .i. toch niet de onschuld had kunnen aantonen: de eis luidde zes maanden ge vangenisstraf. De raadsvrouwe, mej. H. Muller, bestreed het bewijs in c "1 concludeerde tot vrijspraak. Verduistering. Wegens verduistering van plm. f47.000 ten nadele van de N.V. Grondontginndng. heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad de opzichter J. M. var M. uit Sassenheim. tegen wie de Officier jaar en zes maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft verdachte form die eis veroordeeld met aftrek preventief. De huisvrouw E. H. S. te H&Hegcm had d-oor moeilijke omstandigheden daar toe gekomen, in haar spaarbankboekje geknoeid;, en daardoor onrechtmatig zich in het bezit weten te stéllen van pl.m f 5000 De Officier vorderde tegen haar een jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van pre ventief. Fabrieks diefstal In d, fabriek te Leiden waar hij werkzaam was. had de hulpsnijder F. A. van S. enkele coupons stoffen meegeno men om die te verkopen. Tegen verd werd door de Officier zes maanden ge- vangeniiss'ratf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en met aftrek van pre ventief geëist De rechtbank heeft over eenkomstig die eis veroordeeld. De koopman J. T B. heeft terecht ge staan wegens diefstal van een buiten boord motor. Waar hij reeds enkele mai len is veroordeeld, luidde de eis tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, waartoe de rechtbank hem heeft veroordeeld. EEN PENSIOENFONDS VOOR DE TUINDERS? Door het Cenitr Bureau voor de Vei lingen, te 's-Gravenhage - wordt een plan bestudeerd tot instelling van een pen- sioenverzekering voor, zelfstandige tuin ders Door op de veilingafrekeningen een bepaald percentage* voor de tuinders als premie in te houden, hoopt men een fonds te stichten. Het is lang geleden, dat wij op keslconcert in Leiden een we ner hebben gehoord. Merkwaardig[ noeg bracht een Frans orkest, het chestre de la société des concerts du servatoire", thans twee werken Germaanse meester. De ouverture Ti hauser en de Karfrei.agsmuziek uit n sifal schijnen uit verschillende te komen. Maar in wezen is de maalsmuziek even sensueel als de Bacij nale u-U Tannhauser. Hetgeen bij ner, die bezeten was door de erotiek, behoeft te verwonderen. De dirigent André Cluytens heeft deze muziek een rechtstreeks conj maar gelukkig behoedt zyn Roma vormgevoel hem voor excessen in de i beelding. Cluy.ens is een rasartist, die de mtu. doorleeft met een felle intensiteit, i ANDRé CLUYTENS gelaatsexpressie, zijn lichaamshoudin en gebaren geven duidelijk weer, hoe de muziek ondergaat. Maar helaas bre hy zijn emoties niet voor de volle h derd procent op zijn orkest over. He kest speelt onder zijn leiding mooi, i zó meeslepend als de artistieke c citeiten van de dirigent zouden doen wachten. Na de pauze gaf het orkest meer en het ook in technisch opzicht vol-maak Maar helaas staan de werken van Ra a de pauze uitgevoerd werden, j'n heel hoog plan. De meesterlijk speelde Bolero moet het tenslotte all hebben van de geniale instruments Het pianoconcert voor de linkerhani uitermate knap experiment. Een gn kunstwerk kunnen wy het niet Jan-ine Dacosta heeft een voortreffelj linkerhand-techniek. Dat wy haar i bewonderd hebben zonder er van te nieten, ligt aan de keuze van het wi Maar waarom heeft zy' als toegiftje moois van Ravel gespeeld, b.v. et uit de sonatine? Mendelssi past nu eenmaal niet tussen tWee in Ravel in. Groot succes voor dirigent en piani Hennie Schou Sport en Wedstrijdi In Katwijk komt het dappere S.S.S.K. te gai Een veelbegeerde uitgave eindelijk voldoende leverbaar Eugène van Herpen's VIA DOLOROSA, waarop vele Intekenaren nog steeds met smart zitten te wachten, is thans weder om ln alle 3 delen compleet by Uw boekhandelaar verkrijgbaar. Ook nlet- Intekenaren kunnen worden geholpen zover de voorraad strekt. EEN TRILOGIE VAN GROTE OVERTUIGENDE KRACHT. Prys geb. per deel slechts ƒ4.90- (Ingezonden Mededeling) De Verdoemden door H. Kingmans Zo i s het. Het is te weinig, wat zy de laatste tijd vangen. Hij kan zó lang niet voldoende voor zijn gezin zorgen. En dat bezwaart de visser. De ganse nacht heeft hij zitten piekeren. Hij moet met Lies- beth praten. Er zal niets anders op zitten dan dat Kathe en Jochem wat gaan ver dienen. is ook niet meer dan billijk. Ou zijn tiende jaar is Adolf definitief van school gekomen (is die jongen nu al jaar met hem werkzaam? Ja, het is vaar blijft de tyd?). Veel heeft hy niet geleerd, want de halve schooltijd moest hy, als oudste, vader en moeder Hermann heeft het op school iets lan ger kunnen volhouden; tot zijn twaalfde jaar. Maar die was bly, toen hij er óf mocht. Die had een hekel aan leren Hei werk trok hem. Nu heeft hy zyn lij is bij de houthakkers en het zo voorbijdrijvende vlot brengt hem ik-weet-niet-waar. De terugreis, meestal te voet, duurt geruime tijd. Maar nu Kathe en Jochem. Die zyn elf en tien jaar en nog op school. O. ze zijn nog lang niet volleerd. Is een mens dat eigenlyk wel ooit? filosofeert Weis- haupt. En hy weet wel, dat Liesbeth voor de pientere jongen een zwak heeft. Ze ziet, gelooft hy. in hem een school meester-koster! Lieve deugd, de jongen moet zo gauw mogelyk gaan verdiénen, al is het weinig. Alle beetjes helpen. En voor Kathe moet ook wat gevonden wor den. al weet hy nog niet wat. Onvruchtbaar, denkt Weishaupt, is de nacht toch niet geweest. Want dit is het resultaat van zyn pie keren in de afgelopen nacht. Liesbeth zal toch moeten inzien, dat zyn overwegingen recht van bespreking hebben en in daden dienen te worden omgezet. Zwijgend gaan vader en zoon op huis in. Elk heeft een mand op de schouder Die zijn niet voor de helft gevuld. De zon schijnt nu reeds met flinke kracht Het gehele dorp is ontwaakt. Met een grote pyp in de mond wandelt meester Kaufmann door de dorpsstraat, ten einde een luchtje te gaan scheppen alvorens hy uren in een bedompt ver trek de woelige kinderschaar onderwyst Door dezelfde ongeplaveide straat wag gelt een troep ganzen, die naar de berg weide worden gevoerd door Lize van Hackmann, de ganzenhoedster. Kaufmann steekt de pyp omhoog en zegt: „Goede morgen, Weishaupt. Een goede nacht gehad?" „Maar zó zó, meester. Er wordt te wei nig gevangen". „De Voorzienigheid zy met jullie, man nen", wenst de schoolmeester-koster. Hy weet er alles van: by de Weishaupts is schraalhans keukenmeester. En Weis haupt kan het niet gebeteren. Dat, is een ordentelijke vent. Geen kroegloper, zoals Fritz Vencke, die gisteravond, inplaats van te gaan vissen, voor schandaal over het dorp slierde, nagejouwd dóór de jeugd. En die Vencke, tenminste zyn vrouw, krygt ondersteuning uit de dorps kas, 't is eigenlyk God geklaagd, maar ja. het gaat om een vrouw en kinderen. terwyl Weishauptoch, die zou niet eens ondersteuning willen hebben. Zo piekert Kaufmann, als hy verder loopt. Lize van Joseph Hackmann zegt niets, als zy passeert. Zy lacht alleen en laat twee ryen blinkende tanden zien. Die is net zo oud als Jochem Weishaupt, maar inplaats van ongeveer elf zou je haar zestien jaar geven, zó struis is zy. „Ha, die Lize", zegt Weishaupt En Adolf knikt haar vroiyk toe. Lize zit meer bij de Weishaupts dan by haar thuis sinds haar vader hertrouwd is met een „helleveeg van een wijf", zoals de dorpsmond zegt. By de Weishaupts is het heel wat gezelliger. Byna aan het eind van de dorpsstraat je kunt ook zeggen: het begin, 't is maar hoeje het opvat t slaan Weishaupt en zyn zoon linksaf, een landweg in. Links en rechts staan kleine, lage wo- ningen.die betere dagen gekend hebben Vóór één dier woningen spelen kinde ren, een opschietende jongen, twee flink uit de kluiten gewassen meisjes: Jochem. Kathe en Liesbeth. Dan zijn er nog Friedrich en Lotte Vader Weishaupt mompelt een „goede morgen" op hun vrolijke uitroepen en Dolf lacht vooral Kathe toe. Als de visser het nauwe portaal bin nenstapt, de manden hebben zy van de schouders genomen en buiten neergezet, komt broek'eman Joseph aanlopen. En tenslotte waggelt kleine Stephan. die nog in meisjes kleren is, vader tegemoet, om op diens schouder te worden getild. Op zyn kraaien verschijnt moeder Lies beth. Zy is een korte, ietwat corpulente vrouw en heeft een vriendelijk, open gelaat Met liefde blikken haar ogen naar de stevige gestalte van haar man. „Een beetje gevangen?" vraagt zy. Het is geen materialisme, dat haar dit doet vragen. Zy Weet, dat zy Dolf een plezier doet met deze vraag. „Je zégt het, vrouw Een beetje, 't Is de moeite niet waard. Wóór moet het „Kop óp, Weishaupt", moedigt zy aan. „'t Wordt wel beter. We slaan ons er wel door, als 't God belieft". (Wordt vervolgd) verder komen De competitie schiet al aardig op. In de 3e klasse hebben de clubs nog maar 3 4 wedstrijden te spelen. Jammer genoeg verdween Zaterdag j.l. door de onver wachte misstap van SSSK grotendeels de aantrekkelijkheid in de eindspurt om de eerste plaats tussen Quick Boys en SSSK. Slechts in het geval, dat Q.B. haar laatste 3 wedstrijden zou verliezen en SSSK alle i winnen, zouden de Klaasw^lers kampioen zijn. Maar daarin geloven we niet, hoezeer we bewondering hebben voor de geleverde prestaties van deze eerste-jaars derde-klassers. Integendeel, we menen, dat Quick Boys morgen van SSSK gaat winnen en daarmede haar kampioenstitel prolongeert. Van Quick Boys naar Rijnsb. Boys. Eerlijk gezegd geven we de Rijnsburgers bitter weinig kans tegen Excelsior P, tenzy hun oude strydgeest weer ontwaakt. Ja dan't Bewys is aan de Boys. ARC heeft de zinnen gezet op de derde plaats maar ontvangt een medegegadigde, Oran- KORFBAL JAARLIJKSE ALG. VERG. C.KJB. DIS TRICT ZUID-HOLLAND-NOORD De jaanlijikse algemene vergadering van de C.K.B., district Zuid-HoLland- Noord, zal op Zaterdag 14 Febr. a.s. te 3 uur -in „Het Gulden Vlies", alhier, wor den gehouden. WATERPOLO L.Z.C.-NIEUWS De lagere L.Z.C.-zeventallen hebben het ndet al te best gedaan. L.Z.C. 4 boekte zware nederlagen. Van N.S.A. 1 werd door dit zevental met 60 verloren. L.Z.C. speelde slecht en de cijfers had den kleiner kunnen zyn. Swift 1 won 1—4. Met wait meer geluk had L.Z.C. i andere score bereikt. Ook het tweede ging met hoge cyfere tegen Z.I.A.N. 3 ten onder, n.L 92. Er was verwacht, dat L.Z.C. zou gaan wln- maar de blunders in de achterhoede vergemakkelykte het scoren van Z.I.A.N. Tegen de verwachting in won L.Z.C. 3 in Z.I.A.N. 4. Door stug verdedigen werd de 21 overwinning uiit het vuur gesleept. J. v. d. Reyden scoorde twee maal met fraaie boogballen. DE ZIJL ADSP.—L.W.V. (4—1) 't Bleek, dat de jonge Leidse Water- vrienden nog veel te leren hebben. By De Zijl ging het iets beter. Voor de rust scoorden beide ploegen eenmaal, daarna De Zyl nog driemaal. voor de Alphenaren. Capelle en V1 de hekkensluiters, die zullen vechten ieder winstpunt, kunnen mogelyk tej resp. Zwaluwen V en CSVD enig „Noordwijk", dat hunkert naar het d de-klasserschap, zal zich in Den Hi door Ornas niet laten verrassen. Te pen is het, dat 's-Gravenz. SVTer Lei doorgaat. De thuisclub is zeker favor „Leiden" ook al op puntenjacht, kan P nog vaster op de laatste plaats nagel Van CNV verwachten we een c ning op JAC. „Katwijk en Semper Alt zyn beide uit vorm. Wellicht geeft 't reinvoordeel bij de ontmoeting tussen ze clubs de doorslag. In de res. 3e klasse komen alli CSVD2 en JAC2 in actie, met als waarschijnlijk een draw. Daar in de le kl. LVB RCL1 rust he< kan Lisser Boys 1 op de Leiderdorp! inlopen. Rijnsb. B3 zal dit wel niet kt nen verhinderen. Noordwijk 2Qui Boys 3 is een open strijd om positie-^ betering. Welke wedstrijden zijn e morgen? 3e KI. KNVB: ARC—Oranje Wit, Krouw-el; Quick BoysSSSK. C. Rol denburg: - Excelsior P.Rijnsb. Boys, Jonigkrijg; Zwaluwen V.Oapelle, Wennekes; WGZ—CSVD. J. H. Tilma 4e KI. A: OrnasNoordwijk, L. LindenPTTLeidein, 3.15 u. J. N. Garo Semper ALtiusKatiwijik, T. C CNVJAC, J, A. Hu/mimelen; 's-Graven SV—Ter Leede. D. W. v. d. Klis. Res. 3e kl. A: CSVD 2-^TAC 2. K. Hamming. lc Kl. LVB: Noordiwijlk 2Quick Boj 3, A. v. d. Velden; Rijnsb. B. 3Lissi B. 1. W. Koolloos. Kl. A: Lisser Boys 2ARC 3, Braggear; GWS 1Woubrugge 1, Maaskanit; B:=Katwijk 3—Valken Boys J. v. Leeuwen; Alphia—CNV 2, A. Ve* hoeff. 3e Kl. A: Quick B. 3—VWS 2. C. Vol ARC 4—Leiden 3, H. Ginjaar; B: RCL 3- Ter Leede 3, J. Stouten; T. en D. 2- Katwijik 4. M. Plug; Woubrugge 2S OW 2, P. v. d. Pol. 4A: Noordwijk 5—SVOW 3, A. Ter Leede 4—GWS 2, H. J de Jeu; VW 3Quiok Boys 6, H. Verkerk; B: Liss€ Boys 5—Woubrugge 3, D. Oudshoora Leiden 4—RCL 4, M. v. d. Veer; Valke B. 3—Noordwyk 6. P. de Klerk. Jun. A: Katwyk (a)Rijnsb. B. (a v. Toren: B: SVOWWoubrugge. Rysdam; Alphen—RCL. J. Verruyt; Rouwkoop'RijnsbB. (b). J. Schoor 1. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN RIJNSBURG De wedstrijden om het damkampioen schap van Rijnsburg, die dioor de Rijns- burgse Damclub worden georganiseerd, werden vervolgd. In de le kl. A werd niet gespeeld. De overige resultaten wa le kl. B: P. v. EgimondA. v. d. Mey H. RavensbergenA. Brink 20; 2e kl.: K. Leeuwenburg—J. Brussee 2—0; Hamar waar om rfe r„rnn«,. W. Heemskerk—JL Heemriterk 2 0; C. schappen wordt gereden. Of onze landg» Rosstun—B. Bedeker 0—2; A. v. d. noten ook op 28 en 29 Februari te Helslnk EykelC. Hoogstraten 0—2. De overige waar om de wereldtitel wordt gereden. zu> partyen werden uitgesteld. Ilen uitkomen, ls nog niet zeker. St. Moritz skman en Langedtjk, nai m op 1 «ti 8 Februari - de internationale wedstrijdei dag wordt de 500 en de p de tweede dag de 1500

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2