Qwme Crihsdjr (Courant HKJ Het Renville-accoord in feite verworpen, aldus Schouten Wist U VRIJDAG 30 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en t\rintigste jaargang: No. 7422 „^tanluöstidi is afjefeWil myn bert in tegfjenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. Indië-debat in de Tiveede Kamer voortgezet Romme kronkelt als een slang en Joekes doet apathisch als een pinguin (Van c Parlementsredacteur) Uit alle publicaties, ook van de laatste dagen, blijkt, dat de Republiek zich op het standpunt blijft stellen: Wjj behouden eigen financiën, eigen leger en eigen buitenlandse betrekkingen. De Republiek blijft vasthouden aan wat zjj zegt, dat de uitleg en de interpretatie is van het accoord van de Renville, gegeven door de Commissie van Drie. En zij voelt zich sterk, want zij leeft in de overtuiging, dat deze Commissie van Drie het met haar eens Is. Daarom had de Regering er van moeten uitgaan, dat de Republiek door haar voorbehoud met verwijzing naar de onbekende besprekingen van Kalioerang de basis-punten voor de politieke besprekingen niet had aanvaard. Aldus sprak de heer Schouten (A.R.), die gistermiddag in de Tweede Kamer het hervatte Indië-debat opende, wilde van de Regering duidelijk ant woord op enige vragen. Zo stond de Regering oorspronkelijk op het stand punt, dat de staking der vijandelijkheden moest zijn tot stand gekomen en in feite verwezenlijkt, alvorens de politieke be sprekingen met de republiek zouden kun nen beginnen. Is aan deze zienswijze vast gehouden? De verschijnselen wijzen er op, dat de besprekingen toch eerder zul len beginnen. Dit mag onder geen be ding. Ook prof. Romme (K.V.P.) deed duidelijk uitkomen, dat hij geen poli tieke besprekingen wenste, zolang het bestand niet reëel door de republiek werd nagekomen. Voorts wilde de heer Schouten weten, of onder de gevangenen, die blijkens het accoord moeten worden losgelaten, ook de gijzelaars zijn begrepen, een vraag, die ook de heer Tilanus stelde. Ook wilde hij nadere inlichtingen over mogelijke uitbreiding van de z.g.n. gedemilitairi- seerde zones. Beloofd is, geen gebied los te laten, tenzij orde en rust verzekerd is De heer Joekes (Arb.) vond deze kwes tie niet zo erg: wij zijn er toch niet op uit, in Indië een militaire bezetting te houden. Natuurlijk niet, maar als e geredeneerd wordt, kunnen wtf ne goed meteen maar al onze troepen uit Indië naar huis halen. De heer Joekes vond trouwens wel meer niet zo erg en toonde zich in zijn gehele rede apathisch als een pinguin. Zo noemde hij de Kalioeran-geschiedenis slechts een incident. Dat er op Madoera een volksstemming was gehouden, zonder dat dr Van Mook of de Regering hier Iets van wisten, door een of andei eigengereide ambtelijke instantie, veel erger. De heren Schouten (AR.). Romme (K.V.P.), Tilanus (C.H.) en Vonk (V.V.D.i dachten over Kalioeran echter anders. Of het standpunt van de republiek nu Kalioeran of aan punt 2 van de vijf „Avis" wordt ontleend, zij ghat van gedachte uit, dat er geen wijziging haar status komt. Hieruit kan men o cluderen, dat naar de mening van Commissie van Drie de status van republiek niets veranderen zal, wat ook uit het bestand of uit de politieke besprekingen zal voortvloeien. Dit feite geen verlenen van goede diensten meer, doch wijst in d richting van middeling. De commissie geeft n.l. be paalde interpretatiea, die wel niet par tijen binden, doch wel haar zelf, de heer Schouten. Al weer iets, dat de heer Joekes (Arb.) niet zo erg vindt. Als de Commissie van Drie iets meer wil doen dan alleen goede diensten verlenen, dan moet dat niet maar zo afgewezen worden. De heer Schouten sprak echter over de werkmethode van de Commissie van Drie een volledig afkeurend oordeel uit, aandringend op openbaarmaking de notulen van Kalioeran (de hei Vonk en Tilanus deden zulks eveneens), die wel formeel, maar niet materiëel onder de tafel zijn gewerkt ((Voor vervolg zie Pag. 3) Koningin bezocht de Vrije Universiteit Op hartelijke wijze hebben hoogleraren en studenten van de Vrije Universiteit te A'dam H. M. de Koningin, die gisteren na een rijtoer door de binnenstad bezoek heeft gebracht aan deze school, ontvangen. De rector-niagnificus. en de Ab-Actis van de academische senaat, resp. prof. mr. P. A. Diepenhorst en prof. dr. G. H. S. Grosheide begroetten H. M. In de senaatszaal werden studenten aan de Koningin voorgesteld. Tijdens de thee heeft H. M. zich met verscheidene professoren en studenten onderhouden en met grote belangstelling informeerde zij naar het onderwijs, dat aan deze universiteit wordt gegeven. T KABINET VAN HATTA. Aneta meldt uit Djokja nieuw sterk verzet tegen de bezetting der sleutelposi ties in het republ. kabinet door P.N.I. de Masjoemi. Sjarifoeddin en zijn volge lingen van de linkervleugels zouden heb ben bedankt voor zes zetels en de Sultan van Djokja wil kabinet komen Doodstraf geëist tegen „perfect gedresseerd dier" Voor het Utrechtse B. G. werd gisteren de doodstraf geëist tegen de 33-jarige Uterechtenaar J. van Joolen, die als Waf- fen-SS'er, als lid van executiepelotons 63 Nederlanders had gefusilleerd. De P. F. mr. L. W. M. M. Drabbe het A'damse B. G. noemde dit sujet ..perfect gedresseerd dier". Uitspraak 12 Febr. a. s. George Ketman in België gearresteerS Te Brusel is gearresteerd George Ket man, een der naaste medewerkers var" Mussert. Hij was o.m. redacteur var „Volk en Vaderland" en van het beruch te antisemietische weekblad „De Mist hoorn" en deed later dienst als oorlogscor respondent aan het Oostelijk front. Ketman, die zich in België uitgaf ex-politiek gevangene en onder een valse naam te Brussel woonde, zal vermoedelijk uitgeleverd worden. Gandhi door vier schoten getroffen Gandhi is door vier schoten getroffen, aldus seint Reuter uit New-Delhi. Men vreest vor zijn leven. TSJECHOSLOWAKIJE VREEST. COMM. STAATSGREEP In de commissie voor binnenlandse aan gelegenheden van de Tsjechoslowaakse constituerende vergadering is van sociaal democratische zijde gevraagd of het land aan de vooravond van een communis tische staatsgreep staat. Gedoeld werd op het vormen van cellen onder de politie, het uitsluiten van niet-communistische elementen en het niet eerbiedigen van be slissingen van het parlement. HERTOG VAN AOSTA OVERLEDEN. Op 47-jarige leeftij<J is te Buenos Aires overleden de hertog van Aosta, neef van wijlen Victor Emanuel. Hij werd ook wel koning van Kroatië genoemd, naar de titel welke hij van Mussolini ontving bij de bezetting van N.-Kroatië. TOCH DEENSE BOTER NAAR ENGELAND. Tussen Denemarken en Engeland is thans dan toch overeenstemming bereikt over de levering van Deense boter en spek in ruil voor Britse industriële pro ducten. Schuman verzekerde zich van de steun der socialisten Assemblée aanvaardde liet intrekken der bankbiljetten Dreigende geldpaniek door de politie onderdrukt ZOALS wij gisteren al meldden, heeft de Franse regering een wetsvoorstel in gediend tot intrekking van alle biljetten van 5000 franc. Óver dit ontwerp li gisteren beraadslaagd. De financiële commissie van de Nationale Vergadering ver wierp dit met 20 tegen 20 stemmen (een onthouding). Aangezien deze commissie slechts een adviserende stem heeft, nam de Assemblée uiteindelijk ook dit voorstel met 307 tegen 286 stemmen. De inmpasse waarin de regering ge- zal door Schuman geen vertrouwens- raakt was, is nu wel voor goed van de baan, want het voorstel tot intrekken der biljetten was afkomstig van de socialis- Het werd onmiddellijk aanvaard door de regering. Het gevolg is dat het kabinet-Schuman zich nu verzekerd heeft de steun van de socialisten bij de goedkeuring van het gehele inflatie-plan in minister Mayer. De zitting van de assemblée is zeer be wogen geweest De communisten protes teerden tegen de snelheid waarmede de devaluatie ter hand genomen wordt. Ma yer zette uiteen dat kleine houders van 5000 francbiljetten op 2 Febr. een schade vergoeding krijgen. Hoe dat gaat werd strikt geheim gehouden. Er werd nog een wetsvoorstel inge diend om voor een waarde van 771 mil- lioen francs van de zwarte handelaren i beslag Bij de stemming over het gehele plan VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Nees van Egmond, Wijk Hoorn 232, Alphen aan den Rijrï Nees van Egmond is een dienstplich tig soldaat, dlie thans in Medan is ge legerd. Hij is ingedeeld bij de 33e com pagnie A.A.T. (Aan- en Afvoer Troepen) van de tweede divisie. Hij heeft in Indië zijn officiële rijbewijs ontvangen, rijdt en rijdt hij maar, dikwijls vele kilo meters weg uit Medan. Hij rijdt meest in oolomne en vindt dat ook 't prettigst. Hij doet zijn werk blijkbaar met hart er en acht het geenszins, dat zijn diensttijd een „verloren" tijd is. Nees vindt Indië een mooi land, maar zijn hart is toch Holland met zijn groene weiden. Weiden met malser gras dan in Indië. het gras. waarin hij op de foto ook 9taat! kwestie gesteld worden, aangezien dat 84 uur van de tijd zou kosten. Toch gaat Frankrijk nog spannende dagen tege moet, want men kan niet weten wat uiteindelijk zal gebeuren. Geldpanlek onderdrukt. Door de intrekking van de biljetten in Parijs en andere steden een wa geldpaniek ontstaan. Ruim 37% van de in omloop zijnde bankbiljetten zijn van 5000 francs. Bij het bekend worden belde iedereen elkaar op. Zwarthandelaren zet ten in bars grote braspartijen in. Overal werd getracht de biljetten kwijt te Er werd maar 4000 francs voor taald. Ten slotte greep de politie in sloot verschillende bars en restaurants. Een aantal arbeiders dat uitbetaald was in biljetten van 5000 francs, protesteer de tegen het sluiten van de banken. Huidige loonstop kan niet worden gehandhaafd C.N.V. dringt aan op verdere, correcties (Van een onzer verslaggevers). De loonstop kan niet lang meer wor den gehandhaafd, aldus meende de twee de voorzitter van het C. N. V., de heer J. Strijbis, op de gisteren te Utrecht ge houden algemene vergadering. Verlaging de kosten van het levensonderhoud iet meer te verwachten, tenzij door verhoging der productie. Vele andere factoren zullen de prijzen nog doen stijgen. is een noodtoestand in vele gezin- Van inhalen van de achterstand is geen sprake; men heeft moeite, om die achterstand niet nog groter te maken. Het vraagstuk Ionen-prijzen is thans opnieuw in studie genomen door de Stichting van de Arbeid en de z.g. in terdepartementale commissie. Als de lonen in het landbouwbedrijf niet verhoogd worden, zullen in het a.s. voorjaar conflicten uitbreken, zo zeide de heer Strijbis verder. Ook de sala riëring van het Overheidspersoneel is op het huidige peil niet te handha- Behalve in de metaalindustrie moe- er ook in andere bedrijven looncor- recties geschieden. Door dit alles zullen de prijzen nog stijgen. In de Stichting de Arbeid wordt gepoogd, om de 2 pet. gratificatie, die in 1947 bij bepaal de gelegenheden is uitbetaald, in een va- cantietoeslag om te zetten, welke in de prijzen moet worden doorberekend. Voor de werkloosheidsverzekering moet de arbeider ook '2 pet. betalen. Als de wet hiervoor op 1 Juli wordt ingevoerd, zal de verhoging van de lonen en acuut stadium zijn gekomen. Ook huurverhoging zal men niet kunnen ontkomen en evenmin op het gebied der levensmiddelensubsidies kunnen ma gelen uitblijven. Zonder dus nu nog het woord derde loonronde te willen gebruiken is spr. mening, dat we daar toch niet onder uit zullen komen. Het C.N.V. is thans de 130.000 leden gepasseerd. In 1947 werden 12.000 nieuwe leden geboekt; in het laat- kwartaal van 1947 5000 leden. Op 1 Jan. 1948 waren er precies 130 967 leden'. De zesde C.N.V.-bestuurder Zoals wij giste ren nog konden melden, is heer D. W. Or- mel, die reeds nu geen onbe kende is o; Christelijk-so- ciaal en politiek de algemene vergadering van het Chr. Natio naal Vakver- bond gekozen D. W. ORMEL. tot bezoldigd bestuurder. En hiermede treedt hij in de voorste rijen van de Christelijk-sociale actie. Luxemburgse onderscheidingen voor Nederl. ministers Lt.-Gen. Kruis groot-officier in Leopoldsorde Op voorstel van de Groothertogin va Luxemburg is het Grootkruis van de Kroonorde met het eikenloof toegekend aan de ministers Van Boetzelaer van Oosterhout en de oud-minister Huys- mans. De dir.-gen. van de Ned. douane, mr W. H. v. d. Berge, is benoemd tot Groot-officier en de secr.-gen. van de Douane-conventie, E. Jansen, tot Com mandeur in genoemde orde. Tevens kregen nog diverse Ned offi cieren Belgische onderscheidingen, gen.-majoors Doorman en Droste wer den tot Commandeur, en de overste For bes-Welles, Ned. militair attaché te Brus sel en Rome. tot officier in de Kroon orde van België benoemd. Lt.-gen. Kruis werd Groot-Officier en de kapiteins Van Reede en Kok ridders in de Leopolds orde. Tenslotte werd kol. Calmeyer. ka binetschef van minister Fiévez, benoemd tot Commandeur in de Orde van pold II. Benelux-conferentie begonnen Zwaartepunt van de besprekingen vorming Westers blok Belangrijke beslissingen te Luxemburg verwacht GISTEREN is in de hoofdstad van het Groot-Hertogdom Luxemburg de confe- rentie der Beneluxianden begonnep. Hoewel niet officieel op de agenda ge plaatst. zal de vorming van een Westers blok het zwaartepunt van de besprekingen uitmaken. Ook zal een aanbod van Frankrijk om tot de douane-unie te mogei toetreden behandeld worden. gevallen, doch de situatie is toch van dien aard, dat Frankrijk op 12 Januari aan Nederland, België en Luxemburg het bo vengenoemde voorstel kon doen Men hoopt nu in Frankrijk dat dit op de hui dige conferentie zal worden besproken MILITAIREN WEGENS NEKKRAMP NIET NAAR INDIë VERTROKKEN. De 36ste compagnie A.A.T. uit Bergen op Zoom, bestaande uit 300 man, 's Woensdag op het laatste ogenblik niet 'met het hospitaalschip „De Grote Beer" naar Indië vertrokken, omdat bij een var de manschappen nekkramp was geconsta teerd. De compagnie wordt nu in qua rantaine gehouden. Na het opstellen van het werkpro gramma, is men orrt 15 uur met de oe- sprekingen begonnen. De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Bech, deelde aan de vele journalisten mede da: op de conferentie belangrijke beslis singen en definitieve resultaten verwacht worden. De officiële lijst van Nederlandse deelnemers is thans bekend. Het zijn: de ministers Van Boetzelaer, Lieftinck, Mans- en v. d. Brink. Verder de Neder landse ambassadeur baron van Harinxma thoe Sloten, dr H. M. Hirschfeld, econo misch adviseur van het min. van Buit Zaken; prof. dr F. A. C. Keesing, raads adviseur van het min; va'n Financiën en Spierenburg, directeur voor -de han- delsaccoorden. Van Belgische zijde nemen deel: pre fer Spaak, de minister van Financiën, Eyskens; de minister van Landbouw, Orban; van Openbare Werken, Behogne; Ec. Zaken, Duvieusart; van Ec. Co ördinatie, Moens de Fernig; van Verkeer Van Acker en van Buitl. Handel v. a Straeten-Waillet. Luxemburgse deelne mers zijn: premier Dupong, van Buit Za- ken; Bech, van Onderwijs Mergue, van Justitie Scbuas en van Ec. Zaken Schaue Na de samenstelling zijn de verschillen de werkcommissies direct gestart Het zijr een commissie voor handel en douane- aangelegenheden, een voor industrie er landbouw en een voor openbare werken en verkeer. Gisteravond zijn de gedelegeerden door de Groothertogin op haar paleis gen. Ook morgen zullen de besprekingen voortgezet worden. Frankrijks voorstel. Frankrijk is er van overtuigd, dat de politieke organisatie van Europa kunst matig zal zijn. tenzij deze met een econo mische unie gepaard gaat. Daarom heeft Frankrijk besprekingen over een toluni» met de Benelux-landen voorgesteld. Al; een van de redenen voor die nieuw» voorstellen werd door een Frans woord voerder genoemd de gunstige wending de recente Frans-Italiaanse besprekingen over een tol-unie De onderhandelingen met Italië verkeren nog m het stadium van besprekingen, die bemoedigende sultaten opleveren. Besluiten zijn nog niet DAT de Ver. van Vrienden van het Goois Natuurreservaat bij Laren of Bla- ricum weer een schaapskooi wil plaatsen. DAT de openbare maskerade in Maas tricht ook dit jaar nog niet zal worden toegestaan. DAT van R.K. zyde actie gevoerd wordt om meer vrouwen in het parle ment te krijgen. DAT terdoodveroordeelde getuigen voor het A'damse B.G. thans geboeid voorkomen als gevolg van de onlangs op de pres. mr v. Vught, gepleegde overval. DAT gisteren te Westerveld het stof felijk overschot is gecremeerd van de oud-illegaal werkster mej. D. O. de Snoo, waarbij J. J. Vroegop namens de verzets groep Den Haag sprak. DAT de Chr. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf op 26 Febr. zijn jaarvergadering in Amersfoort houdt. DAT op de gisteren op „Birkhoven" gehouden conferentie van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond ir H. H. Smeenk uit Den Haag het pleit heeft gevoerd voor verlaging van de kostprijs. DAT de fotoreporter W. v. d. Poll gis teren per K.L.M. naar de West vertrok om aldaar een zo volledig mogelijke foto reportage samen te stellen. DAT de uit Dordrecht afkomstige com missaris der Staatsrecherche le kl., E. W. Beekman, te Den Haag is weggezuiverd. DAT de Velpse politie inlichtingen ver zoekt over de 32-jarige A'damse tech nicus Johannes Anneveldt. DAT ir. J. W. de Vries, hoof dir. Rijks waterstaat te Den Haag een Engelse on derscheiding mag aannemen. DAT de benoeming van dr J. A. Neder- bragt, oud-burgemeester van Voorburg, tot Ned. consul-generaal te Jeruzalem, thans is afgekomen. DAT de Nederlandse vereniging voor geneeskruidtuinen in Juli te Leeuwarden een algemene vergadering zal houden. DAT de buiten dienst gestelde Arn hemse politie-inspecteur P de V. en twee goede bekenden van de politie zijn ge arresteerd wegens een autodiefstal. DAT te A'dam 40 dieven en helers zijn aangehouden i.v.m. een aldaar gepleegde havendiefstal van 300.000 Noorse visha ken ter waarde van f 12.000. DAT mr J. A. v d. Starp uit Den Haag conform de eis is veroordeeld tot f300 boete wegens belediging van dr Van Mook in een artikel in „De Ochtend- DAT het Voorlopige secretariaat van de Chr. Bond van Kapperspersoneel (i.o.j is gevestigd bij het C.N.V., Stadhouderslaan 43, Utrecht DAT het crediet voor de wederopbouw van Eindhoven voor 1948 moet worden verhoogd van f 1 millioen tot ruim f 3 millioen. DAT aan Sir William Agew, tijdens de oorlog commandant van de kruiser „Au rora" en aan 56 andere Engelsen door onze ambassadeur te Londen Ned. onder scheidingen zijn uitgereikt. DAT het Sted Museum te A'dam in 1947 een record aantal bezoekers noteerde en wel 128.000, waarvan 18.000 voor de Breitner-tentoonstelling. DAT t.g.v. het 150-j. bestaan van het Groot Seminarie te Den Bosch de presi dent mgr. A. v. d. Meyden is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. DAT de 500 door de Ned. Regering aan het Britse landbouwnoodfonds geschonken vaarzen ruim 105.000 pond hebben opge bracht. DAT een Zutphense mode-firma dezer dagen een briefkaart uit Lochem ontving, gedateerd 2 Jan. 1927, met het verzoek om twee mantels korter te maken, doch ze thans keurig passen in 't kader der huidige mode. DAT momenteel een motor van een DC-6 vliegtuig, van welke toestellen de KLM er dit jaar 7 krijgt, op Schiphol staan teneinde de monteurs er reeds ver trouwd mee te maken. DAT mr G. J. M. Corstens, griffier het Bossche B.G., dezelfde functie ook bij de rechtbank aldaar gaat vervullen. DAT te Strijp (N.Br.) een autobus door een trein werd gegrepen, doch geen der twee inzittenden gewond werd. DAT de Marine in Febr. IJmulden gaat verlaten, weshalve het hulpvaartuig de „Vulkaan" 17 Febr. naar Den Helder het wachtschip „Cornelis Drabbel" Febr. naar Nieuwediep vertrekt. DAT Henry Ford 2 eind Febr. niet alleen de Nederlandse, doch alle West- europese Fordfabrieken gaat bezoeken, waarna hij naar de wintersport in Zwit serland vertrekt. DAT het Bossche B.G. de 61-j. Bredase vroegere politierechercheur B. Bogérd wegens SD-activiteit tot 18 jaar vei deelde. DAT 45-j. oud te Hilversum is c leden J. Strees, een bekend illegaal ker aldaar. DAT het Prov. Statenlid mr L. Vooys te Heerlen heeft voorgesteld het vreem delingenverkeer in Limburg te gaan be- DAT volgens het lid der Prov. Staten van Limburg, P. v. Kempen, op elke we deropbouw-woning een last van f 10.000 aan departementskosten drukt DAT het woningtekort in Limburg 24 pCt. bedraagt tegen een Rijksgemiddelde van 10 pCt. DAT mr. D. Muller te R'dam is be noemd tot substituut-griffier by het Kan tongerecht aldaar. DAT pres. Truman Woensdag de oor konde heeft ontvangen van zijn benoe ming tot erelid van de zangvereniging „De Maastrechter Star." DAT de Amsterdammer G. N. van peren, tijdens de oorlog corps-chef der Amersfoortse politie van het Utrechtse B.G. 8 jaar kreeg. DAT de Ned. impresario J. Beek uit Den Haag het Ridderkruis van het Legi oen van Eer van Frankrijk heeft ontvan- WORDT NOORD-OOSTPOLDER „SCHOKKF.RWAARD". De Dienst der Zuiderzeewerken heeft jn voorstel ingediend om de Noord- Oostpolder. „Schokkerwaard" te noemen. •aarmede het Kon. Aardrijkskundig Ge nootschap volkomen accoord gaat. oorstel moet echter nog bekrachtigd vorden door t Kamerlid Van Walsum burgemeester van Delft Met ingang van 16 Februari is tot bur gemeester van Delft benoemd mr G. E van Walsum, te Rotterdam. Mr. van Wal- sum is in 1900 te Kapelle a. d. IJssel ge boren. Na het gymnasium te Rotterdam te hebben bezocht, studeerde hij in DAT de Joego-Slavische handelsdele gatie. die thans in Den Haag ondehan- delingen voert met de Ned. Regering, gis teren een rondvaart' door de R'damse ha vens heeft gemaakt. DAT de twee aan de N.V. Halcyonlijn te R'dam toegewezen stoomschepen „Stad Alkmaar" en „Stad Leiden" gisterei proefvaart hebben gemaakt DAT mr. J. H. F. Bloemers, vice-pres. van de rechtbank te Middelburg, be noemd is tot raadsheer in het Gerechts hof te Arnhem. DAT gisteren de proefvaart is gehou den van het 1800 ton metende m.s. „Ri- beira Grandi", hetwelk voor Portugese rekening is gebouwd bij de fa. A. Vuyk te Capelle aan de IJsel. DAT prof. dr. C. H. Bakker uit A'dam op 2 Febr. om 8.40 uur n.m. via Hilver sum I zal spreken over „De geheimen van de kernphysica". DAT binnenkort over het gehele land luchtbevrachtingskantoren worden ge opend voor de verzending van goederen naar alle delen van de wereld. DAT *an 2 tot .17 Febr. in de Ned. Herv kerk te Assen een interkerkelijke Zen dingstentoonstelling „Zento" wordt ge houden. DAT de 38-j. wachtmeester der Kon Maréchaussée, W. Menger te Wedde (Gr.) die in het bezit is van het oorlogsher- inneringskruis, door de Krijgsraad te Assen is veroordeeld tot 6 maanden gev. straf wegens het uitlokken van een devie- zenovertreding. DAT de Ned. violist Tho Olof, na zijn tournée door West-Indië, een concertreis door Engeland zal maken. DAT E. J. H. Wolfs, S. M. Middelhoff en N. A. Schouten (de eerste twee op hun verzoek) zyn ontslagen als burgemeester resp. van St. Geertruid. Blaricum en Ouddorp. DAT mr L. Drukker te Utrecht mr J. J. M. H. v. d. Eerden, die griffier bij het Apeldoornse kantongerecht wordt, in eenzelfde functie te Venlo opvolgt. Mr G. E. VAN WALSUM.' Utrecht in de rechtswetenschappen. Van 1925 af is hij lid geweest van de K. v. K. voor Zuid-Holland met als laatste functie secretaris van de Provinciale Kamer Voor de oorlog was mr v. Walsum lid van het hoofdbestuur der C.H.U., maar daarna zwaaide hij om naar de P. v. d. A.. voor welke partij hij in de Tweede Kamer zitting heeft. In die tijd is mr v Walsum ook nog wethouder van Onder wijs te Rotterdam geweest, alsmede lid van de Provinciale Staten De heer var Walsum was een der oprichters van de N.V.B. en hoofdredacteur van „De Nieu we Nederlander". DUITSE ZAKENLIEDEN MOGEN OOK NAAR NEDERLAND Gisteren is aan een aantal Berljj: zakenlieden toegestaan bezoeken brengen aan Nederland, Luxemburg, Zwitserland, Italië, Denemarken, Noor wegen. Zweden en Engeland. NOG MAAR 70 MILLOEN DOLLAR VAN WERELDBANK OPGENOMEN. Van de op 7 Aug jl. door de Wereld bank aan Nederland toegestane lening van 195 millioen dollar, welke eind Maar: 1948 afloopt, ic nog maar t 70 miilioen dollar opgenomen. t onze Beatrix haar eerste kroonjaar op vrijt Vaderlandse bodem. Deze historische foto. gemaakt 13 Mei 1940 bij de aankomst der Koninklijke Familie op het Liverpoolstation ie Londen, moge ons er aan herinneren. dat het ook anders had kunnen zijn. Regering laat ons Konink rijk failliet gaan Aldus prof. Gerbrandy voor de radio „Het strekt de Tweede Kamer tot eer dat zij 'het voor dr Beel blyde nieuws van het aanvaarden van het wapenstil- standsaccoord door de Republiek, met ijzige kilheid heeft ontvangen. Want on dertussen gaat dit communistisch kanker gezwel, dat Republiek heet, voort met van de daken te schreeuwen: „Weg met Nederland" en blijft het in de gelegen heid zyn ziektekiemen in alle delen van Nederlands-Indië te verspreiden". Aldus sprak gisteravond prof. Gerbrandy voor het eerst na het hem voor de duur van twee maanden opgelegde spreekverbod, voor de radio. „Voelt het kabinet-Beel niet, aldus de oud-premier, „welke een felle veroorde ling van zijn eigen politiek ligt opge sloten in de mededeling uit de Regerings verklaring dat Sumatra's Oostkust ge heel opleeft nu de bevolking bevrijd is van de terreur? Want het was toch de po litiek van het kabinet-Beel, die deze ge- bieden veel te lang heeft bezet gelaten door het regiem van de Republiek." Na uitvoerig fel. en bewogen, de pun ten in de Regeringsverklaring te hebben gehekeld, waarin gesproken wordt over de toekomstige status van ons Konink rijk, wees prof. Gerbrandy op de onbe schaamdheid waarmee in de verklaring deze grondwetsschennis aan het Neder landse volk wordt voorgehouden. Het huidige kabinet stelt het faillissement van het Koninkrijk als een voldongen feit- De gevel van een federatie van deelstaten is vals. want dit (overigens goede) denkbeeld is alleen te verwezen- jken wanneer een centraal gezag, zo el hier als ginds, met zijn macht het ge heel bindt geen Nederlander, die zich kan onttrekken aan de verantwoordelijkheid wat thans staat te gebeuren, want ïze constitutionele staat dragen niet slechts de Kamers, maar allen die ver antwoordelijkheid mede", aldus besloot prof. Gerbrandy zijn rede. Dinsdag staakt een half millioen Duitsecs in Württemberg-Baden De vakbonden in Württemberg-Baden hebben voor Dinsdag a.s. een protest staking van 24 uur voor de gehele pro- ncie afgekondigd. Men verwacht, dat ongeveer een half illioen arbeiders aan de staking zal deelnemen. Bijna al het spoorwegperso neel zal Dinsdag niet werken. Alleen per- inen voor de bezettingsautoritei- voedseltreinen zullen blijven LABOUR VERLIEST VOOR HET EERST EEN PARLEMENTSZETEL Voor het eerst sedert de algemene verkiezingen in 1945 heeft de Britse La- bourpartij een parlement«etel verloren en wel in de tussentijdse verkiezing t* Camlachie. BRITSE BEUL AL AAN T WERK. Gisteren zijn te Hameien vijf van de een-en-twintig Duitse oorlogsmisdadigers, die geallieerde onderdanen hadden dood gemarteld, opgehangen door de Britse legerbeul. Weer een Russische nota aan de V.S. De Russen blijven aan het nota's zen den- Nu ontving Amerika een protest uit Moskou over het aanwezig zijn van Amerikaanse schepen in de Italiaanse wateren, wat volgens de Russen in strijd met het Italiaanse vredesverdrag ls. Vrij veel tvind Tot morgenavond verwacht De Bik: Aanvankelijk tijdelijk stormachtige, later wat afnemende Zuid-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Zaterdag 31 Januari. Z<m oj> 824, onder 17.24 uur; Maan op 00.58, onder 11.11 uur. Maandag 2 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1