Ilieutirr fViïtsdjr Öumrant En ook het praatschip kiest inderdaad het ruime sop Wist IJ DONDERDAG 29 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verb, met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tenluasliri? Is ofjeMwn myn l}ert in tc^cnspMt" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. Prof. Graham verdwijnt uit Ned.-Indie Voortaan wordt zowel te Batavia als te Djocja geconfereerd Belangrijke veranderingen zijn op til in het werk der Commissie van Drie. In de eerste plaats bevestigt A.N.P.Aneta nit New York, dat Graham, het Amerik. lid der C. v. D., die naar Lake Success vertrok, niet meer zal terugkeren, maar "vervangen wordt door Coert Dubois; in de tweede plaats bevestigt een communi qué der Commissie van Drie te Batavia de berichten, dat de „Renville" zal weg varen, en dat de onderhandelingen aan de wal zullen worden gevoerd. De heer Dubois Am. consul-generaal tf Batavia gew Jdaarna te Havana. In 1941 werd hij hoofd der Caraïbische afdeling van het Am. de partement van Buitenl. Zaken en het jaar paarop lid der Caraïbische commissie. De Commissie van Drie heeft in ver band met het vertrek der „Renville" enige subcommissies benoemd en een commissie „ad hoe" (een „petit comité" Her Commissie van Drie en de beide de legaties). Deze zal op 3 Febr. bijeenko men om de volledige voorstellen der sub kommissies te behandelen. Het commu- piqué deelt mede, dat thans toenemende spoed in het werk dar conferentie kan worden verwacht. Hoe Graham afscheid nam. Hedenochtend is hy vertrokken, uitge leid door dr Van Mook en Sjarifoeddin, hebben verklaard, dat de Nederlan- en de republikeinen niet de grond beginselen uit het oog moeten verliezen het „prachtige programma", waarvan spoedige uitvoering grote betekenis 1 hebben voor 80 miilioen mensen. 't Verklaarde uitzicht Vandaag bijeenkomst van de Benelux DE BENELUX-KERN vertoont een chemische affiniteit, zowel in econo misch als in politiek opzicht. Zij ■vert het duidelijke bewijs, dat zich in verziekte, half-dood geanalyseerde 'ereld, een na-oorlogs wanproduct, weer timulerende processen aan het voltrek zijn. Dat de affiniteit der Benelux- hevig is, blijkt uit de Brits-Franse elangstelling. Géén geringe verdienste' Vandaag is de conferentie der Luxem j urgse, Belgische en Nederlandse minis-1 te Luxemburg begonnen. Niet alleen] naar de economische positie dezer inden, fnet het oog op de nieuwe struc- West-Europa, onder de loupe worden, maar bovendien staat et Brits-Franse aanbod tot uitgebreider een alliantie, p het program. Om uit „Wilhelm Teil' citeren: West-Europa is zeker voorlo- ig nog niet „ein einig Volk von Brü- de Beviniaanse federatie-gedachte erkeert nog in embryonaal stadium, het feit, dat de regeringen eland en Frankrijk willen aansturen op bondgenootschap met de landen „Benelux", is toch een zeer opmer- elijke gebeurtenis. De nauwe betrek ingen tussen Engeland en Frankrijk kwamen tot uiting in het verdrag Duinkerken, dat het begin van werd afgesloten. Dat zich in deze relatie Rommelingen kunnen voordoen, heb- ;n wij nog dezer dagen kunnen ervaren j de aangekondigde devaluatie anc. Een „mariage de raison" Jenelux" met „Frankrijk-Engeland" mdt consequenties in; naast de baten. lasten, hetgeen echter geen beletsel lag zijn. de proefneming te wagen. Om- West-Europa het tijdperk olering, van zich beschuttend „provin- alisme" der landen voorbij is. In economische zin, niet „das L las Wir" treedt op de voorgrond.. Men i voor West- uropa als éénheid. De vraag is echter, elke „grens" men moet stellen aan het egnemen der omheiningen: tolmuren, sviezenbeperkingen, etc. Geen onzake- ke lauwheid, maar zakelijke voortva- indheid voor de idee van Bevin. Trou- tot economische en politieke sa- enwerking wordt West-Europa gedre- is feitelijk geen keuze meer. geeuwhonger naar het „plan arshall" bewijst de afhankelijkheid élk land in West-Europa is „self-sup- irting" in die zin. dat het de import grondstoffen of voedsel kan ik een eensgezinde houding dier lan- ten aanzien van het Duitse probleem et noodzakelijk, omdat in dat land, ychologische redenen, de politiek-? imische factoren aan sterke wisseling iderhevig zullen blijven: positief er igatief. De kern der „Benelux" leidt noodza- ilijk tot uitgebreider structuur; de ge- ichte aan een federatief West-Europa itbloeit, juist om sterker te staan tegen- 'er de Oostelijke formatie, de scheids die Rusland heeft opgetrokken, echts een economische en politiek-stra- gische machtsconcentratie kan het Rus- >che gevaar afwenden en de Belgische inister-president. Spaak ziet buiten organisatie van de volken tropa geen oplossing. Een regering heeft tot taak elk bijzon- r belang te verdedigen, maar tevens verplichting elk belang te verdedigen nnen het kader van het algemeen be- pg! Maar reeds nu bleek het nodig te n, dat minister Spaak het fabeltje éerlegde „als zou in de Unie der „Bene- België bezig zijn de kastanjes uit ïur te halen voor de Nederlanders. Op de conferentie te Luxemburg zullen meningen der Luxemburgse, Belgische Nederlandse ministers met elkaar wor- a geconfronteerd. Dat alles niet van J leien dakje zal gaan, spreekt vanzelf, itiek zal niet uitblijven. De moeilijk- id is niet langer „provinciaals", maar iropees te leren denken, althans West.- iropees, want aan de mogelijkheid van compromis met Rusland, de over ling van het Russisch-Amerikaans itagonisme, valt voor ons niet te ge- Ven. Hatta's kabinet is thans bijna gereed Sjahrir heeft portefeuille geweigerd Van he>t nieuwe kabinet van Mohamed Hatta zijn thans reeds 14 namen bekend, aldus meldt Ass. Press uit Batavia. De orthodox Mohammedaanse partij Mas- joemi zal drie ministers hebben. o.a voorzitter Soekiman. Deze partij is gens het republ. perebureau Antara v nemens, gebruik te maken van alle duidelijk'ingen, welke de Commissie Drie omtrent de status der republiek heeft gegeven. De P.N.I. krijgt vter ver tegenwoordigers en Hatta wordt behalve premier minister van buitenlandse zaken. De sultan van Djokja wordt minister van betwiste gebieden. Aan Sjahrir was een portefeuille aangeboden, dodh deze wei gerde. Ook schijnt het dat hij niet naar Lake Success zal reizen, daar volgens Aneta, mr Ali Sastroatmidjojo en Tjoa Sik Ien daarvoor zijn aangewezen. Gani, Zijn gevoelens waren samen te vatten in de woorden: Gelukwens, voorzichtig heid en hoop. Hij had vertrouwen in de oprechtheid van de Ned. en republ. re geringen. wat betreft het dynamisch en vooruitziend leiderschap in „een der grootste democratische avonturen" van onze tijd en spoorde aan om niet terug te vallen in de oude aanklachten en be schuldigingen en was er zeker van, dat Hadji Salim en Setyadjit zullen de huidige en de interim-status der re- als Sjahrir zitting hebben in het kabinet, publiek zullen worden uitgewerkt met Leimena wordt minister van Volksge zondheid, „vice-commodore" Soeriadar- ma van Verdediging. Dat de republiek voornemens is, de helft der zetels iri de interim-regering te eisen, blijkt uit het Ass. Press-bericht, dat daarvoor Soeki man. Setyadjit (communist), Soesanto, Sjarifoeddin, Djoanda en Laoh zijn aan- gewezn. De republiek leegt haar „zakken' Woensdagavond is op Zuid-Sumatra de bestandsovereenkomst getekend. De ,wydering der republ. troepen geschiedde op 25 en 26 Jan. In Poerwakarta en op West-Java zyn militaire besprekingen be gonnen, die een vlot verloop hadden. De terugtrekkende republ. troepen worden Vrijdag en Zaterdag op de vastgestelde punten verwacht. Te Tasik rekent men op 5000 man, die over Bandoeng, Poer wakarta en Cheribon naar republ. gebied zullen reizen Trein op Java door sabotage verongelukt. Ondanks de militaire besprekingen meldt Aneta. dat by Bandjar op West- Java een werktrein door sabotage aar ;n brug in een rivier is gestort. Er aren 3 doden en 28 gewonden. Dat het nog geen vrede is in Indië blijkt weer uit een bericht van de heer Hofwijck in de „Maasbode", dat er gister nacht aanvallen met mortieren en gewe ren op onze stellingen werden afgesla gen. Geruchten zijn niet van de lucht, dat er voor 600 roepiah's wapens aan -combattanten" worden verkocht Hoor de republikeinse troepen, die de ukken" moeten verlaten- ZEEROVERS IN INDIË WORDEN STEEDS DRIESTER Zeerovers hebben volgens een Ass. Press-bericht uit Singapore een aanval gedaan op Sinaboeng (Sumatra) en raak ten in gevecht met republikeinse politie, waarbij er negen sneuvelden. Ds BIK IN VALERIUSKLINIEK OPGENOMEN Ds B. E. J. Bik, predikant van de Her steld Evang. Luth. Gemeente van Am sterdam, is in de Valeripskliniek te Am sterdam ter observatie opgenomen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sold. J. P. J. de Jong, Dorpsstraat 20, Koudekerk a/d Rijn Piet is ai op 1 October 1946 met de „Sloterdijk" naar Indië vertrokken. Hij is ingedeeld bij het 8e Reg. Inf. en heeft het weliswaar naar zijn zin, maar zijn brieven bevatten ook wel „klachten". d;e per slot van rekening elke soldaat heeft. De wachtdiensten vindt hij zwaar, een tonig en geestdodend- Ook de lange mar sen in bergachtige streken bevallen hem niet altijd. Piet weet echter ook de licht zijde te vinden De saamhorigheid in de troep is uitstekend. „Hogen" en „lagen" gaan in goede harmonie met elkaar om. Dit bevordert de wilskracht, zo schrijft hy De prachtige tropennatuur heeft, danks de drukke diensten, zijn volle dacht. Welke werkjes moet Piet opknap pen? Dagelijks trekt hij er met hamer, zaag en spijkers op uit. Er is altijd wel timmeren om het interieur van de barakken en cantines geriefelijker te ma ken. Bij dit alles vindt hij het lezen van brieven uit Nederland toch het prettig ste werk. En niet het open maken van de pakketten te vergeten.Zo kent elke soldaat in de tropen zijn ups en downs, zijn genotvole en minder aangename ogenblikken Het was een teleurstelling Piet, te vernemen, dat een belang rijk deel van de pakjes, die hy opstuurde land om zijn ouders en ver loofde te verrassen, niet was aangeko- Wat een blamage. Bij hun terugreis uit Brussel wilden de leden van het Concertgebouworkest vanzelfsprekend wat verrassingen voor thuis meenemen Nylons, textiel, ba. nanen en pinda's werden gekocht en keurig verstopt in vioolkisten en instru menten. Bij de grens stond echter een de instrumenten en foudraten In ogen schouw nam. En toen kwamen de Nylons, bonbons en zuidvruchten uit wool kisten, tuba's, trombones en waldhoorns. Alles werd in beslag genomen en op de lamen tatie der musici klonk het refrein der douaniers: ..Had u aan moeten geven." En dan te weten dat de dirigent. Van de Koningin-Moeder lelgië t In Batavia woont men opeen als haringen in een ton Minister Neher en mevrouw v. Mook, die de woningtoestanden te Batavia heb- ben~önderzocht, zijn tot de conclusie ge komen, dat de stad zo overbevolkt is. dat wanneer dezelfde situatie zich in een koudere streek zou voordoen, het woord ondraaglijk nog een zwakke term voor de werkelijkheid zou zijn. De oplossing van het probleem zal nog jaren vergen. De spreiding van de bevolking wordt vooral geremd door de onveiligheid in verschillende gebieden. Van Mook heeft thans een centrale huisvestingsraad inge steld en er komen plaatselijke huisves- tingscómmissies. Chr. Middenstandshonden over stilleggen van bedrijven De bondsraad van de Christelijke Mid denstandsbond besloot gisteren te Utrecht dat voortaan geen enkele der aangesloten organisaties tot daadwerkelijke actie met betrekking tot het stilleggen van be drijven zal overgaan, voordat het hoofd bestuur zich daarover heeft uitgesproken. Deze beslissing werd genomen, nadat de heer H. van Eysden van Rotterdam, di recteur van de Ned. Bond van Chr. De tailhandelaren in textiel en mode-artike len, over dit onderwerp' had gerefereerd en had geconcludeerd, dat het stilleggen van bedrijven als protestactie tegen Overheidsmaatregelen alleen geoorloofd is, wanneer alle wettige middelen zijn beproefd, om de Overheid er van te over tuigen, dat de bedrijven met de onder-; gang worden bedreigd. 't Maarschalk Poes-plan voor Euro pa. Ter verdelging van ratten en muizen wil Amerika, zoals men weet, een miilioen katten sturen, om het tekort aan te vullen. „Stonor Spiv", een kampioenexemplaar, overweegt de mogelijkheden van emigratie. „Willem Barendsz" productiever dan vorig jaar Resultaat in de eerste helft van Januari f 100.000 per dag. walvisvaarder „Willem Barendsz" produceerde van 8 Dec. tot 18 Jan. 24.795 traan (4132 ton) en 4887 vaten spermolie (814 ton). .Dit is belangrijk dan het vorig jaar, toen de pro ductie volgens het „Hbld tot 20 Jan. 13.554 vaten traan of 2258 ton bedroeg. Van 3 tot 17 Jan. j.l. bedroeg de produc tie per dag in geld f 100.000. De vangst periode loopt tot 8 April. Het vorig jaar bedroeg de totale productie 12.885 ton GEMEENTEAMBTENAREN NIET TEVREDEN MET 5 pet. SALARIS VERHOGING. Volgens „Het Dagblad" hebben de vier ambtenarenbonden gisteren in be sloten kring te Utrecht hun leden ge adviseerd geen genoegen te nemen mei de door het departement voorgestelde 5 pet. salarisverhoging, voor gemeente ambtenaren. De organisaties hadden, zo als bekend, een verhoging van 10 pet., evenals bij de 'Rijksambtenaren het geval is, voorgesteld. De colleges van B. en W. vier grote gemeenten zullen deze kwestie nu opnieuw aan de orde stellen de zaak in de raadsvergaderingen ter tafel kómt. Individuële aanvrage voor werkkleding Zij, die werkzaam zijn in een zelfstan dig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkleding dragende arbeiders, kunnen, voorzover zij na 30 Sèpt. j.l. geen werkkleding hebben ontvangen, op een formulier M D 33306 een aanvrage om werkkleding bij de distributiedienst in dienen. Op nader bejeend te maken data zal hiertoe tussen 2 en 14 Febr. gelegen heid bestaan. Omtrent de geldigverkla ring der uit te reiken genummerde bons zal telkenmale een afzonderlijke publica tie verschijnen. MANIPULATIES MET VIJANDELIJK VERMOGEN. Te A'dam is gearresteerd de directeur van de NV. Crediet- en Voorschotbank, daar deze bank is opgericht met de f 400.000, die een Duitse bunkerbouwer met werk in het Westland heeft verdiend Door allerlei manipulaties heeft de direc teur dit geLd, dat vijandelijk vermogen vormde, weten los te krijgen en daarmede genoemde bank opgericht en grond in Amstelveen aangekocht. Versnelde montagebouw niet voor 1949 te verwachten Wederopbouw kan niet altijd ad interim beheerd worden (Van Parlementsredacteur.) De algemene beschouwingen over de begroting van wederopbouw zijn afgelo pen. Daarbij is minister Vos, of liefer het gehele kabinet nauwelijks ontkomen aan een motie, waarbij de wenselijkheid van de opheffing van het gehele depar tement en de onderbrenging van de dien sten by de andere departementen, zou zyn bepleit. Tot indiening van deze motie is het niet gekomen. Waarschijnlijk niet, omdat tenslotte minister Vos niet antwoordelijk Is voor de onttrekking minister Neher aan het materiële we- deropbouw-proces van Nederland, voor zover dit in Europa ligt. In een deel onzer edities hebben wij gisteren reeds kunnen melden, dat minis ter Vos namens de minister-president meedeelde, dat. wanneer minister Neher in Indië zal blijven, zo spoedig mogelijk een oplossing voor de vervanging zal moeten worden gezocht. Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting kan niet altijd ad interim beheerd blij-' Van verschillende zijden was de vraag gesteld, of de uitgebreidheid van de staf van het departement wel overeenkwam met de resultaten, die de ambtelijke be moeienissen met de wederopbouw tot toe hebben gehad. Minister Vos vond i wel. In 1945 is puingeruimd. in 1946 kwam voornamelijk het lichte herstel aar beurt en in 1947 het zware herstel, terwijl een begin werd gemaakt met de herbouw, bij wijze van aanloop naar de normale bouw. Hij was dan ook een voorstander van de handhaving van een afzonderlijk departement Aan het slot van zijn be antwoording deed minister Vos een roer op de maatschappij om in goede verstandhouding te leven met het amb tenarendom, want er zal nog wel een 15 jaar met elkaar moeten worden ge- De minister toonde zich een voorstan der van verdere doorvoering van decen tralisatie. Hij vroeg zich af, of er op de duur geen maatregelen tot sanering v het bouwbedrijf moeten komen, omdat te veel „kleine baasjes" zijn. Hij zegde toe, overleg te zullen plegen met collega Lieftinck, teneinde een betere financiële afwikkeling bij de wederopbouw van boerderijen te bewerkstelligen. Met ge noegen hoorden wy deze bewindsman tegenover zijn partijgenoot Ten Hagen (R.v.d.A.) het goed recht van de particu liere woningbouw verdedigen. Eei rtieuwe financieringsregeling vooi de particuliere woningbouw is bijna ge reed. Deze zal millioenen kosten, waarom dan ook nauwgezette overweging dien stig is. Het verhuren van woningen door wo ningbouwverenigingen bij wijze huurkoop vond ir Vos te veel op afbetalingssysteem lijken, terwijl meende, dat de arbeidersbevolking deze zwaardere huurlast toch nog niet zal kun nen dragen, een mening, die bijv. de heer Smeenk (A.R.) in de repliek bestreed. De huuprijzen zullen zich op den duur weer moeten richten naar de bouwkosten, maar de eerste tien jaar zal hiervan niet veel komen. De minister \Verd voorts in een dispuut over zwarte lonen in de bouwnijverheid gewikkeld met de heer Wagenaar (comm.), die telkens interrumpeerde daarmee grotelijks de toorn van de vo zitter op zijn hals haalde. Dit is geen wijze van debatteren met een minister, aldus de president, waarbij minister Vos zich onmiddellijk van harte aansloot. Bij de replieken was de heer Stapel kamp niet erg tevreden over het vage antwoord inzake de positie van mit Neher, terwijl ook vele andere sprekers niet geheel voldaan waren. De heer Algera (A.R.) vertolkte ongetwijfeld aller gevoelen, toen hij zeide, dat vele vraw. i onbeantwoord waren gebleven, maar dat dit een minister, die er departement „bijnam" niet kwalijk te nemen. Hij vroeg de bewindsman, de handelingen maar eens goed na te lezen en daarna schriftelijk op het niet-beant- woorde nader in te gaan. De algemene beschouwingen warer hie. iee afgelopen. Enige artikelen wer den gisteren reeds zonder stemming aan genomen. Vandaag komen enkele afdelin gen aan de beurt, dan de P.T.T.-begroting en daarna stort de Kamer zich de zoveelste maal in het brandende vraagstuk van onze verhouding tot Indië WEDEROM KOEIENSMOKKEL MET EEN PANTSERAUTO. Via een paar binnenwegen reed dezer dagen een pantserauto naar de Ned - Belgische grens, doch kwam nog vo< grens in een greppel terecht Nadat drie van de vijf in de auto verblijvende koeien op de weg waren gebracht, kon de worden opgetrokken De koeien werden weer ingeladen en de auto reed in volle vaart België binnen. De Belgische douane stelde een achtervolging in, doch zonder resultaat. RAYONVEZEL-UITV&ER NAAR DE VER. STATEN. Volgens handelskringen zal de Ame rikaanse invoer van rayonvezel uit Ne derland waarschijnlijk in 1948 tot onge veer 6 miilioen lbs worden opgevoerd, hetgeen 83 pet. meer is dan de kunst- vezelinvoer in 1947 uit ons land. Tout comme chez nous! Ter bestrijding van de zwarte markt voerden de Bel gische locomotieven spreuken als: Laat U niet beetnemen. Toen echter de spoor wegtarieven 10 pet stegen, beschilderde een grappenmaker zo'n stalen ros als hierboven weergegeven. Commentaar overbodig! DAT Prins Bernhard heden het demo bilisatiecentrum „De Boskamp" te Huis x Heide heeft bezocht. DAT de Koningin en het Prinselijk Paar verhinderd zijn morgen te Delft de herdenking van de vrede van Munster by te wonen. DAT aan de grens te Wernhout A'damse juffrouw werd aangehouden, die de holle hakken van haar schoenen •f 400 had verborgen. DAT ook in België de chocolade be langrijk duurder wordt, aangezien de Ned. fabrikanten, nu Engeland de export an cacaoboter naar België heeft stopge it, van hun monopolie misbruik maken. DAT van 2 Febr. af weer gehandeld kan worden in certificaten (niet luidende dollars) van buitenl. effecten, alsmede depotfractiebewijzen en verwante fondsen. DAT nieuwe aandelen, uitsluitend te gen inlevering van claims verkregen,, reeds de dag na inschrijving in de voor lopige beursnoteringen werden opgeno- DAT voor het Leeuwarder B. G. tegen de uitgever H. J. Popping uit Oosterwolde 10 jaar werd geëist, wegens het verra den van personen, die afgeworpen muni tie zochten. DAT diverse West-Europese dagblad directeuren, als gasten der „Ned. Dag bladpers". te A'dam hebben geconfereerd. DAT twee marinevliegtuigen van „Valkenburg" gisteren by Uithuizen resp. Door deze "din gen la at h ij zich ëch- Dokkum wegens benzinegebrek een ter niet uil het veld slaan. De foto. waar- (overigens behouden) noodlanding moes- op hij (rechts) is afgebeeld met een mes ten maken en een der vliegers meende en een stuk kaas, geeft er iets van te!in Denemarken te zyn beland. zien Echte Koudekerk!* kaas. En dat in I DAT B Veenstra (Arbeidl lis lid der i""Kfu u had £U,1°ea ?HProv. St van Friesland heeft bedankt ken. „Ik heb er een stukje Heiland door geproefd". Deze aardige opmerking vanl DAT in de haven van IJmuiden thans Piet gaat vergezeld van de dank jegens|5 6 ton van de 200 ton gezonken kolen de goede gever in Kot^ekerk. worden opgevist. diens 'zoon. die o. m. een gedeelte spoorlijn R'dam-Den Haag opbraken, jaar werd geëist. DAT een Benelux-samenwerking t.a.v. fruit nog geen zin heeft, daar in België veel fruit beneden kostprijs wordt ver kocht, hetgeen onze fruitteelt zou scha- DAT gisteren de 14-jarige ambachts scholier C. ten Cate te Apeldoorn door 'n vrachtauto is doodgereden en Zaterdag j. 1. in dezelfde straat eveneens een am bachtsscholier dodelijk verongelukte. DAT de Unie van Ijsfabrieken (UVTJ) 7 Vt% interim-dividend over 1947 uit keert. DAT te Arnhem een 11-jarig meisje, met haar fiets tegen een vrachtauto reed en overleed. DAT de vereniging tot behoud bloembollenvak in een vergadering te Haarlem andermaal aandrong op afschaf fing der saneringsmaatregelen. DAT de „Grote Beer'" gisteren met lim 1000 militairen uit A'dam naar Ned.- Indië vertrok en over ong. 4 weken te ruggaat met gewonden en zieken. DAT de cineasten P. W. Buis en J. L. A. Dijk uit West-Indië, waar zij 16 km. film vervaardigden, zijn teruggekeerd en hun films over ca. 3 maanden vertoond worden. DAT te Maastricht de 25ste Limburgse warenbeurs is geopend en de volgende te Venlo of Heerlen wordt gehouden. DAT ook de Prov. Staten van Limburg de herziening der salaris-regeling voor het prov. personeel aanvaardden. DAT G. Vissers te Eibergen wijlen J. J. Jongepier als notaris te Voorst is opge- DAT de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie morgenavond in „Hivoli" te Utrecht vergadert, met o.a. het Haagse gemeenteraadslid D. W. Dettmeijer als DAT men te Roermond een monument wil oprichten voor de bekende Lim burgse verzetsman pater Bleys. die kort na de bevrijding bij een auto-ongeluk te Gorcum werd gedood. DAT de Zijdelweg te Uithoorn, de bindingsweg naar A'dam, geheel zal den verbeterd. DAT min. v. d. Brink als Eerste Ka merlid heeft bedankt, en mr Th. R. Weyers als nieuw lid werd toegelaten de Senaat op 4 Febr. te 12 uur bijeep- DAT pogingen worden gedaan on tol te Warmonderhek op te heffen, ten einde de weg LeidenWarmond tolvrij te maken." DAT de A'damse P.R.A.-rechercheur C. J. Poldervaart, die vroeger voor de Duit sers werkte en thans tegen betaling van f 12.999 het dossier van een schilderyen- restaurateur zou vernietigen, is gearres teerd wegens chantage. DAT ir A. W. v. d. Plassche, inspec teur van de Landbouw, Is aangewezen als pl.v. dir.-gen. van de Landbouw DAT de Hoofdgroep „Verzekering" het bestuur van de Vakgroepen „Makelaars in Assurantiën" en „Assurantieagenten" morgen om 10 uur voor de Haagse recht bank heeft gedagvaard i.v.m. het besluit tot opheffing de^er vakgroepen. DAT de overdracht van de Holl.-Utr. Verz. Mij aan de Verenigde Verz. Mij. te Utrecht is goedgekeurd en het verzekerd kapitaal der V.V.M. hierdoor tot ca. 185 miilioen is gestegen. DAT de St.Crt. van gisteren een wijzi ging prijzenbeschikking haringvaten, ver vaardigd van naaldhout, bevat, zomede een regeling van oogst- en verplegings- tarieven voor het rayon midden Zuid- Holland. DAT de benoeming van A. A. v. d. Poel tot kantonrechter te Groningen op zijn verzoek is ingetrokken. DAT de vishandelaren uit Antwerpen thans toni per vliegtuig naar Amerika versturen. DAT 56 J oud is overleden ir J. M. Bletz van het Gem. Gas-, Electriciteits- en Autobusbedrijf te Utrecht. DAT een uitgebreider passagierslijst van de „Johan van Oldenbarnevelt" ter inzage ligt aan onze loketten. DAT de 27-j. betonwerker en terrorist S. Blaauw uit Almelo van het Roer- mondse B.G. levenslang kreeg. DAT de voorm. N.S.B.-hoofdredacteur van de Friese Crt., S. D. de Jong te Leeu warden, door het tribunaal is veroordeeld tot 3 j. internering, verbeurdverklaring van f500 en twee radio's. DAT ter voorziening in kantoorruimte langs de Schiedamse Singel te R'dam loodsen zullen worden gebouwd. DAT Prov. Staten van N. Brabant f50 miilioen crediet verstrekken aar Prov. N.B. Electriciteitsmij. voor nieuwe centrale te Geertruidenberg. DAT gisteren te A'dam de dochter wijlen vice-admiraal K. F. Sluijs de doop plechtigheid heeft verricht bij de te terlating van de nieuwe voor Enkhuizen bestemde reddingsboot „K. F. Sluijs.' DAT minister Gielen bij de opening van de M.T.S. te Arnhem gisteren de mogelijkheid uitsprak, dat afgestudeerde M.T.S.-ers na enige practijkjaren en evt. een aanvullend examen onderwijs kun nen geven in de theoretische-, technische- en tekenvakken bij het lager nijverheids onderwijs. DAT C. Bux uit Sittard mr R. v. Basten Batenburg (K.V.P.), als lid der Prov. Sta ten van Limburg opvolgt. DAT de grootste collectie Belgische kant, ooit bijeengebracht, In April a s. te Den Bosch wordt tentoongesteld. DAT alle geruchten over het aftreden van jhr. Tjarda van Starkenborch Sta- chouwer als ambassadeur te Parijs offi cieel worden tegengesproken. DAT de promotie van kardinaal De Jong. aartsbisschop van Utrecht, tot ere doctor in de theologie aan de Leuvense universiteit op 12 Febr. plaats heelt. Gespannen toestand te Parijs houdt aan Is regeringscrisis bezworen? De toestand in\ de Psryse hoofdstad is gespannen. Men vreesde, zoals gemeld, een regeringscrisis, vooral daar gister avond de socialistische parlementaire groep besloten had, niet over het wets ontwerp inzake de devaluatie te stem men. Het gaat er echter op lijken dat de kaneen voor een crisis aanmerkelijk klei ner zijn geworden, nu, na een kabinets raad, een volledige overeenstemming is bereikt. De socialistische afgevaardigden in de Assemblée zullen wél stemmen over het valuta-project, dat de deviezenbapalingen aanzienlijk wijzigt en de vrye goudmarkt herstelt A P. meldt dfet het project zeker wordt aangenomen, omdat .de regering kan re kenen op 160 stemmen van de M.R.P., de 25 radicale socialisten en de 5 socia listische ministers en een zeker aantal rechtse stemmen. De solidariteit onder de socialistische ministers was dus in tact. De socialistische partij verkeert niet in de noodzakelijkheid de financiële maatregelen tegen haar wil goed te keu ren. Schuman heeft echter het compromis aanvaard. Afwachten is nu de boodschap. Het ge vaar is voorlopig bezworen! Een wetsontwerp over de intrekking van alle biljetten van 5000 francs zal in de Assemblée besproken worden. Tot zo lang zullen alle banken e.d. in Frankrijk gesloten blijven. Frankrijk begint te zniveren Een van de onderdelen van de Franse anti-stakingswet was dat communisten geen sleutelposities meer mochten in nemen in het bestuursapparaat. Een van de eerste tekenen dat.dit idee doorge voerd is, is gisteren tot uiting gekomen bij die verkiezingen van 't voorzitterschap in dxie commissies van de Nationale ver gadering. In de commissie voor Buit Zaken werd n.l. de communist Cachin vervangen door de radicaal Bonnefous. Voorzitter van de Landbouwcommissie werd Moussu (M.R.P.) en van de com missie voor Binnenl. Zaken de socialist Couvonnier. BIJ VLIEGRAMP IN CALIFORNIA 33 DODEN. Een groot transportvliegtuig is bij Fresno in Californië neergestort en in brand gevlogen. Drie en dertig mensen kwamen om het leven, t.w de bemanning van vier leden, acht en twintig Mexica nen en een Amerikaan. NOODWEER IN GEHEEL ITALIË. Zware regens hebben de laatste dagen in Italië overstromingen en aardverschui vingen veroorzaakt. In Venetië moeten de bewoners door het hoge water op de bovenverdiepingen verblijven. De Via Aurelia te Rome werd door een aardver schuiving geblokkeerd. De Arno heeft haar hoogst mogelijke stand bereikt. Vele gezinnen zijn geïsoleerd. De Tiber is de afgelopen 24 uur meer dan 4 meter ge- SAARMIJNEN ONDER FRANS BEHEER Thans is beslist dat in April 1949 de ge hele productie van de Saarmijnen ter be schikking van Frankrijk komen. Dit is een gevolg van een met Engeland en Amerika gesloten overeenkomst, waarbij de Saarmijnen langzamerhand onder Frans beheer zullen komen. Russische nota aan Engeland en Amerika Protest over luchtbasis bij Tripolis. De Sowjet-Unie heeft aan Engeland en de Ver. Staten nota's gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het in gebruik nemen van de Amerikaanse luchtbasis to Mellahab, bij Tripolis, in N.-Afrika. Dit zou in strijd zijn met de bepalingen van enkele dagen zou een afwijzend antwoord het vredesverdrag met Italië- Binnen teruggezonden worden. TRYGVE LIE VIA LONDEN EN OSLO NAAR DE V.S. Trygve Lie is gisteren uit Praag te Londen aangekomen, waar hij gedurende een week besprekingen zah voeren met de Britse regering Daarna zal hij via Oslo naar de .Ver Staten terugkeren. 3idault, Frankrijks minister van Buit. Zaken, heeft verklaard dat Parijs do meeste kans loopt uitgekozen te worden, in verband met de nu goedkope francs. Communisten gaan leden werven in Britse zone De communistische party in de Britse zone in Duitsland heeft een campagne op touw gezet voor de werving van 20.000 nieuwe leden in de periode van nu tot Mei. Diit zou het antwoord zijn op het verbod van vergadering voor het com munistische „volkscongres voor de een heid van Duitsland". De Britse autoriteiten zijn hierover hevig ontstemd en overwegen nu een aetie tegen de communistische partij. HOE ER TE PARAMARIBO WACHT GEHOUDEN WERD. In het proces tegen Sanchez, die esa lamenzwering had gesmeed tot omver werping van het gezag, verklaarde be klaagde dat het kampement te Parama ribo door slechts twee wachtposten werd bewaakt en het munitiedepot door één man. die met een pistool gewapend waj. De man bleek 61 jaar oud te zyn. Geen wonder, dat Sanchez meende, da: hij ae omwenteling „zonder geweld" kon tot stand brengen. Zachte tceer houdt aan Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhoudend zacht weer voornamelijk in de nacht enkels buien en morgen overdag weer tijdelijke opklaringen. Nu en dan krachtige wind issen Zuid en Zuidwest. ZON EN MAAN Vrijdag 30 Januari Zon op 8.25. onder 17.22 uur; maan op 23.37, onder 10.58 uur. Maandag 2 Febr. LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1