lüciuirc Ij? (dsurant t Wist IJ WOENSDAG 28 JANUARI 1948 ABON N KiVi EN TSPRU ZEN l U.3U pei week. i ju pei t 3 90 per kwartaal, bi) betaling per kwitantie «verb met adm-kost AD VERTEN TIEN u 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7420 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanluastirf) is gheblmii myn l)frl in tcggenspoct" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 1U3 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER 't Zit nog niet helemaal glad met de Curacaose delegatie Maar van weerskanten is er goede wil (Van onze Parlementsredacteur). Gistermiddag om vijf uur gaf de Ned. Begering een receptie in de Ridderzaal, ter gelegenheid van de opening van de Ronde-tafel-conferentie met de West-In dische gebiedsdelen. Deze werd druk be lecht door Ministers, Kamerleden en an dere hoogwaardigheidsbekleders met hun echtgenoten. Wij zagen velen een geani meerd "gesprek voeren met de aanwezige eden der beide West-Indische delegaties. de openbare openingszitting gistermorgen ging de conferentie in iloten vergadering om procedure-kwes- regelen. Aanvankelijk is men hier niet uitgekomen, omdat er binnen de Cu ragaose delegatie enig verschil van me- s over de vraag, of de leden strikt jebonden zijn aan de opdracht van de Staten (inzake voorbereidende bespre kingen) of niet. Tenslotte is aan een cen- xale sectie, waarin zitting hebben prof. Romme (Ned.), mr dr Pos (Sur.) en mr Ir Da Cota Gomez (Cur.), tezamen met de voorzitter, minister Jonkman, opge iragen, nadere voorstellen van orde uit werken. Een deel van de Curagaose delegatie as, in verband met hetzelfde conflict, [istermiddag niet ter receptie versche nen, terwijl één der leden wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Het standpunt van de Nederlandse Re gering is, dat op de Curagaose wensen, reeds vóór de conferentie Staatkundige hervormingen, i^tdrukkende de gelijk standigheid der gebiedsdelen, in het le ven te roepen, niet kan worden inge gaan. De Ronde-tafel-conferentie moet zich juist met deze vraagstukken bezig houden. Een deel van de Curagaose de legatie begrijpt deze „Parlementaire" gang van zaken volkomen, doch een an der deel is nog niet zo overtuigd. Stellig is het echter zo, dat, wanneer vier leden de conferentie inderdaad gaan bijwonen, de andere vier ook wel zullen blijven, al is het alleen-maar om toezichj te houden op hun mede-gedelegeerden. Men moet echter niet denken, dat er op Curagao een algemeen wantrouwen tegen Neder land is. Uitdrukkelijk werd ons van de zijde van de Curagaose delegatie ver klaard, dat de doorsnee bevolking Ne derland volkomen vertrouwt. Wel zijn ei aanmerkingen op het bestuur; dat ge voerd wordt door de gouverneur, dr Kas téél. Een uitdrukking als: Daar hebt u de beste gouverneur, die wij ooit gehad hebben, gebezigd over oud-gouverneur Van Slobbe, bewijst echter, .dat het hier meer om persoonlijke kwesties tegen dr Kasteel gaat, dan om -wezenlijke antipa thie tegen het gouverneurschap als zo- Overigens zijn wij het eens met eer opmerking van prof. Romme, voorzittei van de Nederlandse delegatie, dat het in het geheel niet nodig is, dat iedere de legatie homogeen is. De Nederlandse dit stellig op bepaalde punten niet. tragiek van de Curagaose delegatie dat zij wel streeft naar een homogeni- teits-demonstratie naar buiten. De West- Indische conferentie is er echter niet om een conflict te regelen tussen twee of drie partijen, doch zij wordt gehouden ter uit wisseling van gedachten over en tei formulering van voorstellen voor eer toekomstig Staatsbestel, waarbij de me ning van ieder lid van elke delega tie, ook van de Curagaose, van belang kan zijn. 't Verklaarde uitzicht De noodsprong der Franse Regering DE FRANSE MAATREGEL de franc te devalueren, kan aanleiding wor den, dat de waarde van de voorge stelde internationale samenwerking even- vermindering zal ondergaan. In politieke zin is het geen „geste" die met enthousiasme wordt begroet, maar de waag is, of de Franse regering een ver standiger keuze had. Vanaf Se regering Blum tot die van Schuman toe, heeft men niets onbeproefd gelaten de ranc te redden. Welk beeld vertoonde de Franse eco- omie? Steeds stijgende kosten van le vensonderhoud. prijzen, die in geen nor male verhouding meer stonden tot lonen salarissen. De linkse politici, meer in 't bijzonder de commu nisten, hebben deze situatie uitgebuit door; „per staking" loons verhoging af te dwin gen, hetgeen slechts tot resultaat had, dat de prijzen opnieuw ste®en. de bekende spiraal dus. Hoe had men hierin verandering kunnen brengen? Steeds hetzelfde recept: verhoogde pro exporteren. Maar de kans op verhoogde productie was in hoge mate afhankelijk van de hulpverlening via het ,plan Marshall." De te hoog getaxeerde waarde van de franc remde de export mogelijkheden, maar begunstigde de in- Door devaluatie, vergezeld van een ge deeltelijk vrije valuta-markt, meent de Franse economie.zich te kunnen herstel len. In Engelse bladen komt het verzet tegen deze maatregel tot uiting, omdat er nadelige gevolgen van verwacht' het pond sterling en ook het Intern. Monetaire Fonds moet er niets van heb ben De verhouding tussen de munteen- land en die van het andere komt nu op losse schroeven te staan, waartegen de maatregelen van het genoemde internationale Fonds juist ge richt waren. In het ruilverkeer hield men zich aan de officiële wisselkoersen, die de sta biliteit bevorderden. De na-oorlogse om standigheden, veel „vraag," weinig „aan- goederen, noodzaken nog steeds, er of mindere mate de economie der Europese landen geleid moet wor den, waardoor vanzelfsprekend het geld verkeer tussen die landen niet vrij kan zijn. De devaluatie van de franc bevor dert de Franse export, die er inderdaad beroerd aan toe was, maar anderzijds be tekent deze maatregel een nadeel voor andere landen op de wereldmarkt. Dit staat vast, dat de Britse en Franse regeringen, het in deze materie niet met elkaar eens zijn, maar men wil de in vloed van de Franse monetaire maatregel de relaties tussen franc- en sterling- gebieden zoveel mogelijk beperken. Na de opzienbarende rede van Bevin, bet pleidooi voor samenwerking en een heid der West Europese landen, wekt het ;enigermate bevreemding, dat Frankrijk in het belang van het eigen „herstel" een aparte „koers" gaat volgen. Ook al accepteert men de mededeling aan het Intern Monetaire Fonds, dat de getrof- '*!a maatregel de enige oplossing was ior een onhoudbare toestand. In Engelse bladen valt echter de ten- denz te beluisteren, dat Frankrijk een ander antwoord had dienen te geven op Bevins uitnodiging, mede te werken aan de formering van een West-Europese Unie. Het Duitsland, tien jaar na eerste wereldoorlog, gaf in de positie de mark een beeld van de innerlijke itructuur en na de tweede wereldoorlog, waren tal van landen in Oost-Europa, monetair standpunt beschouwd, «en ruïne. Dat de Franse regering, nog steeds de druk ondervindende van communisten aan de ene kant, de partij van De Gaulle aan de andere kant, zich voor een eco mische débacle tracht te behoeden, begrijpelijk, maar onderlinge naijver concurrentie worden door dergelijke devaluatie-maatregelen in het leven ge- De „eenheid" op politiek en economisch gebied wordt er niet door bevorderd, ter wijl zelfs de kans bestaat, dat de Ame rikaanse gretigheid het Europese herstel plan, volgens het recept van Marshall, ten uitvoer te brengen, er minder doorj wordt. Immers het Congres eist in de eerste plaats eenheid en samenwerking tussen de zestien landen, die te Parijs bijeen kwamen. Voegen wij hier nog aan toe, dat tevens in het parlement een Wetsontwerp aan de orde komt betref fende de „vrije goudmarkt," ten doel heb- bende een deel van het „ondergrondse"! goud weer te voorschijn te toveren! I 3 -«s Gisteravond hield de Ned. Regering t.g.v. de Rijksconferentie over West-Indlë receptie in de Ridderzaal. VJjlt. mr dr J. A. E. Buiskool, voorz. Surinaamse delegatie, de ministers mr J. A. Jonkman en mr dr L. J. M. Beel, prof. dr J. H. A. Logemann, vertegenwoordiger van Nederland, dr M. F. da Costa Gomez uit Curagao en prof. mr C. P. M. Romme. Handelaren in zuidvruchten zijn het oneens Kan men importeurs en grossiers hun erkenning ontnemen? (Van een onzer verslaggevers) In de Nederlandse Zuidvruchtenhandel i op het ogenblik een strijd gaande, uiteindelijk wel voor het Scheidsgerecnt van de Vofedselvoorzi^ning zal moeten worden uitgevochten. Hei gaat er ni. wie als grossier wel sinaasappelen mag kopen en verkopen en wie niet. Door het Bedrijfschap voor Groenten Fruit is de distributie in handen gegeven van een particuliere hond, nl. de „Vegro" Slechts zij, die lid van deze „Vegro" zijn. kunnen voor de verkoop van sinaasappe len in aanmerking komen. Wat is nu voudiger dan lid van deze „Vegro" te worden, zal .men zeggen, maar daar het hem juist Lid van de „Vegro" kunnen slechts worden zij, die in de jaren 1937, 1938 en 1939 een minimum omzet van 10U0 kisten sinaasappelen per jaar hadden. Ook al bezit men dus van het Bedrijfschap een erkenning als handelaar in groenten fruit, toch kan een grossier, nk de „Vegro", geen sinaasappelen krij- En het aantal gedupeerden is ca 170, aldus deelde ons de heer Vreugdenhil, voorz van de „Vrije Zuidvruchtenbond", op een persconferentie mede Maar heeft dan niet iedere grossier de oorlog 1000 kisten per jaar verkocht? Misschien wel, maar dat is niet meer te gaan De handel was toen in handen van de „Oude Zuidvruchtenbond", die als eis stelde om lid te worden; 't storten een bepaalde som geld en voorgedragen worden door twee, in de eigen provincie wonende leden van die bond. En die le den pasten wel op niet te veel concurren ten in de buurt te krijgen Wel wilden zij van hun aankopen op de veiling wa staan aan de collega's, niet-leden, i VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Grenadier J. Baars. Dorpsstraat 5, Koudekerk a/d Rijn Op 28 Mei van het vorige jaar vertrok Jaap (links op de foto) met de „Kota Inten" naar Indië. Toen deze^fo'.o gemaakt werd. werkte hij op Madoera en zijn vriend Jan Voorma uit Hilversum heeft hem steeds vergezeld op zijn tochten. „Het is leuk, met z'n tweeën te zijn: ie hébt zo veel steun aan elkaar", zo schrijft Jaap Baars ons. Wij kunnen dit begrijpen vooral, wanneer Jaap vprtelt, dat hij aan verschillende acties moest deelnemen. Aanvankelijk lag onze vriend in Soera- baja, maar al spoedig ging zijn troep er n in onrustige gebieden orde en veiligheid te brengen. Op Madoera hebben de jongens een fijne tijd beleefd, die. volgens Jaap, véél herinneringen heeft opgeleverd. Oudejaarsdag moesten ze naar Java terug; nu zit Jaap weer aan het front in de omgeving van Soerabaja. HU heeft het naar z'n zin. maar het oude liedje van elke tropenmilitair het vaderland trekt met een onweerstaanbare kracht. Houd je taai, Jaap! 1 die-partijen gingen meestal van'hand tot hand, zodat nu geen facturen zijn te c leggen waaruit mogelijk blijkt, dat leden van de „Oude-Zuidvruchtenbond" toch 1000 kisten hebben verkocht. Om distributie-teohnische redenen kan de „Vrije Zuidvruchtenbond" niet by de huidige distributie van sinaasappelen worden ingeschakeld., aldus de „Vegro". De „Vr.-Z.B." kan dit echter niet aan vaarden. Deze scheve verhouding vinden we ook by de importeurs. Aan een deel dér im porteurs is de import overgedragen nl. aan hen, die behoren by het „Vik". An dere importeurs hebben n.b. in Januari van de Vakgroep Groenten en Fruit schrijven omvangen, waarbij hun erken ning als- importeur werd ingetrokken. Tydens een onderhoud, dat de voorzitter van deze vakgroep in het bijzijn van tegenstander, de heer Vreugdenhil, met minister Mansholt had, deelde eer noemde mede. dat er een regeling in de maak is voor nieuwe erkenningen. Een groep varn grossiers zal dan heten „Han delaar in Groenten en Fruit uitgezonderd Zuidvruchten"!! Tenslotte deelde de beer Vreugdenhil nog mede, dat z.i. distributie helemaal overbodig is, daar voor de oorlog 92 mil lioen kg. sinaasappelen werden ingevoerd en nu 70 millioen kg. Twee kinderen aan verstikking! dood ontsnapt Dank zij het snel ingrijpen der moeder zijn twee jonge kinderen in Huizen aan de verstikkingsdood ontsnapt. Mevr. B. aan de Botterstraat was in de bijkeuken melk aan het koken en ontdekte plotse ling, dat de druk op het gas minder werd. Snel liep ze naar de keuken, waa: haar twee kinderen bewusteloos op de grond aantrof. Zij bracht de kleinen middellijk in de frisse lucht en draaide de hoofdkraan van het gas, die de oud ste hunner drie jaar had opengezet, dicht. Het jongste kind kwam spoedig bij, doch de oudste bleef nog geruime tijd bewusteloos. May ers Nasleep van de ex port-franc Socialisten kanten zich tegen plan tot devaluatie Schuman waarschuwt voor een regeringscrisis RENE MAYER, de Franse Minister van Financiën, heeft nog een moeilijke taak, gezien de agitatie en oppositie tegen zijn plannen met de franc. De socialisti sche parlementsfractie heeft n.l. besloten tegen het regeringswetsontwerp te stem- Voorts heeft ook de commissie voor financiën van de Franse Assemblée, wetsontwerp tot wijziging van de valuta- Dat het wetsontwerp door de finan ciële commissie werd verworpen, houdt niet in dat het wetsontwerp nu auto matisch waardeloos wordt. De commissie rapporteert echter ongunstig hierover de Nationale Vergadering. De com- ie die in besloten vergadering bijeen is geweest, heeft na afloop verklaard, dat slechts de M.R-P. en de radicaal-socialis ten vóór de maatregelen hadden gestemd. Hoe de Gaullisten zich hebben gedragen isniet bekend. Wel hebben velen van hun zich voor de vergadering tegen het gehele monetaire programma verklaard. Schuman heeft in de vergadering mee gedeeld dat de regering niet zou kunnen aanbleven wanneer de vergadering tegen het wetsontwerp zou stemmen. Deze waarschuwing kwam na 3 uur vergade- w aar in de oppositie van de socialis ten werd besproken. Nieuw-Guinea gaat zijn geringe bevolking uitbreiden Honderdduizenden Euraziërs uit Zuid- Azië zijn gisteren uitgènodigd de grond slagen te leggen voor een nieuw „Eura- ziatisch vaderland" óp Nederlands Nieuw Guinea. Met het oog op deze plannen is zoals bekend Nieuw Guinea buiten het project van de Ver enigde Staten van Indonesië gehouden; het krijgt een speciale verhouding tot de Wat doen we met rode en ivitte kool? Het Tweede Kamerlid Borst (C.P.N.) vroeg minister Mansholt, of het hem be kend is, dat in Noord-Holland duizenden kilogrammen kool doorgedraaid worden verloren gaan, terwijl zij toch naar Tsjechofclowakye uitgevoerd kunnen worden, wat evenwel op exportmoeilyk- heden stuit. Hij vraagt die moeilijkheden uit de weg te ruimen en de tuinders scha deloos te stellen. Mariniersbrigade 1 Jan. 1949 naar huis Rotterdam blyft hoofdcentrum Uit de M.v.A. betreffende de rijksbe groting van Marine blijkt dat het in de bedoeling ligt de huidige taak van de tot regiment georganiseerde Mariniers-bri gade uiterlijk 1 Jan. 1949 te beëindigen. Het korps Mariniers zal dan zijn terug gebracht tot 3600 man, dat is 207o van de totale marinesterkte. Deze verhouding vindt men ook bij de grote maritieme mogendheden. Om de koopvaardij niet in haar oor- logstaak te belemmeren zal de minister de officieren van de Marine reserve voor groot deel recruteren uit kringen bui ten de handelsmarine. Het commande- ment van de Marine zal geleidelijk aan te Den Helder worden gevestigd. Rotterdam zal het hoofdcentrum blijven van de Marine doch de onderzeedienst zal bin nenkort naar Den Helder terugkeren. Amerikaans militair bestuur in Duitsland gaat per 1 Juli verdwijnen Te Washington is officieel bekend ge maakt. aldus Reuter, dat omstreeks 1 Juli dit jaar het Amerikaanse militaire bestuur over de Duitse bezettingszone zal eindigen en zal worden overgenomen door het Amerikaanse ministerie tenlandsc Zaken. Generaal Clay en als burgerlijke hoge commissaris.1 overgegaan. Verdere onderhandelingen Het interna.tionale monetaire fonds is begonnen met de onderhandelingen met Frankrijk, om vast te stellen hoeveel mil lioen francs Frankrijk in het fonds moet storten, om de gevolgen van de waarde vermindering van de Franse bijdrage in het fonds ongedaan te maken. Daartoe is een waarde van 570 millioen francs ge noemd. „Ik hoop dat de toestand nog gecorrigeerd kan worden", zo verklaarde de voorzitter van het fonds, Camille Gutt, tijdens een persconferentie, en dat i tijden van crisis zul- de internatioale regels de landen zich len houden aan en standaarden. Onze vloot moet nog op peil blijven Bij de Tweede Kamer is thans de nota van wijziging ingediend betreffende de marinebegroting 1948. waarover wij gis teren reeds schreven. De gehele dienst is verhoogd met eep bedrag van f 47.144.300. waarvan twee en een half millioen voor de buitengewone dienst. Het totaal van de begroting zal nu bedragen f 277.585.189. Als gevolg van het niet doorgaan van de aanvankelijk verwachte vermindering van de vlootsterkte in Indië en het nog niet terugtrekken van de mariniers is het noodzakelijk gebleken een aantal posten voor onderhoud en personeel te verhogen. Het bedrag van f 2.500.000 op de buiten gewone dienst is uitgetrokken voor nieuw aan te schaffen materieel, in afwachting van een eventuele verrekening met de Indische regering. TAXICHAUFFEURS ONTEVREDEN OVER NIEyWE LONEN. De Bedrijfsgroep Transport van de E.V.C. heeft afgelopen nacht een verga dering gehouden in A'dam inzake de nieuwe regeling voor de loon- en arbeids voorwaarden van huur- en taxichauf feurs, waarin de lonen zijn vastgesteld op f 18 plus 7 pet. van het opgereden be drag per week, zonder fooien. De Be drijfsgroep heeft zijn afkeuring over deze lonen uitgesproken en eist in een motie een loon van f35 plus 10 pet. van het op gereden bedrag per week. zonder fooien, waarbij de „veronderstelde" 10 pet. fooi wordt doorberekend in de ritprijs. Nazi-geleerden via Denemarken naar Argentinië Enige tijd geleden is een geheime or ganisatie voor „vluchtelingen uit Duits land" in Denemarken ontdekt. Tot dus ver zijn reeds elf Duitse luchtvaartdés- kundigen door de Deense politie ge arresteerd. De bekende Duitse geleerde prof. Tank i diens secretaris wisten echter Argen tinië te bereiken; een zekere prof. Thdu- lau werd op het Kastrup-vliegveld bij Kopenhagen gearresteerd, toen hij valse pas toonde. Het is niet gebleken, dat er enig verband bestaat tussén be doelde beweging en andere internatio nale organisaties. TOCH OPSTAND IN DE OEKRAÏNE? Ondanks tegenspraken blijft me Nanking beweren dat er in de Oekraine een opstand uitgebroken is. Dr Tsjen Li Foe, minister van organisatie van de Kwomintang, houdt vol dat de aanwezig heid van Molotof bij het dertig-jarig be staan van de Oekrainische republiek het bewijs er van is. De bevolking steunt de guerillabenden, welke de Sowjettroepen nog niet hebben kunnen onderdrukken Er zouden massa-deportaties naar Sibe rië hebben plaats gehad. Alle Saarkolen in 1949 naar Frankrijk? Amerika en Engeland hebben de Europ. Steenkoolorganisatie voorgesteld, de steenkoolproductie van het Saarge- bied, die voor dit jaar op twaalf millioen ton wordt geschat, na het eerste kwar taal van 1949 aan Erankrijk te geven. Hierdoor zal de distributie der Ruhrko- len moeten worden herzien. PAUL VAN ZEELAND BIJ MINISTER BEEL De Belgische vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten, Paul van Zeeland, heeft gistermiddag te Den Haag besprekingen gevoerd met ir ter Beel en andere leden van het kabi net. Na een bezoek aan de Belgische ambassadeur, de heer L. C. Nemry, ver trok hij naar België. De heer Van Zee land zal Zaterdagavond van Schiphol naar Amerika vertrekken. TONEELSPELERS ZONGEN HET WILHELMUS OP HET TONEEL H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben gisteren in de Stadsschouwburg te A'dam het optreden van de Ned. Opera bij-gewoond. Bij het binnenkomen var de hoge gasten in de zaal stond -het ge hele operagezelschap reeds gekleed voor de voorstelling op het toneel zong Koningin en Prinses het Volkslied toe. waarmede alle aanwezigen, o.w. bur gemeester d'Ailly, instemden. De Konin gin verliet ha de opvoering van de „Ca- valleria Rueticana" de schouwburg, doch Prinses Juliana woonde ook de .Paljas" by- Naar een Oostenrijks vredesverdrag? Vier grote bezwaren tegen Russische voorstellen Definitie Duitse activa wordt echter vermeden IN Westelijke geallieerde kringen te Wenen is men over het algemeen van deel, dat de nieuwe Sowjet-voorstellen Inzake de Duitse activa In Oostenrijk, waarover we gisteren reeds een en ander schreven, een grote vooruitgang beteke nen in de richting van een verdrag met Oostenrijk. Men wijst er echter op, dat er vier moeilijkheden zyn. die de voorstellen in de huidige vorm onaanvaardbaar zouden kunnen maken. De bezwaren zijn: 1) De twee-jaarclausule wat betreft de betaling van de 200 millioen dollar, welk bedrag in „vrij converteerbare valuta' moet worden vergoed. Een dergelijke son zou slechts door Amerika kunnen worden opgebracht 2) De beperking van de souveremiteit van Oostenrijk, n.l. door de bepaling, „Oostenrijk geen moeilijkheden in weg zal leggen wat betreft de export vyinsten of ander inkomen in de vorm producten" uit de vroegere Duitse activa i-jdie in het bezit van de Sowjet-Unie zijn DAT te A'dam zeven 15-jarige boefjes, die diefstallen uit geparkeerde auto's pleegden en bij opkopers soms f 200 per hoofd ontvingen, zijn gearresteerd, e als vier helers. DAT op 2 Febr. ook te Ede weer vrije eiermarkt wordt gehouden. DAT een nieuwe stalen gierpont de veerdienst over de IJssel tussen Olst en Welsum zal onderhouden. DAT de invoer via het douane-station Beek bij Nijmegen het tienvoudige sinds de oorlog bedraagt. DAT in Nijmegen drie personen zijn gearresteerd, verdacht van verduistering 'van 3000 textielpunten DAT een constructeur der N.V. Haze- meyer Apparaten te Hengelo een groot aantal schakelkasten en ander materiaal ontvreemd heeft om een kleine fabriek te kunnen „installeren". DAT te Goor een vrachtauto na een botsing met een melkwagen slipte en in :n meubelwinkel terecht kwam. DAT B. en W. van Eindhoven thans ge machtigd zijn om f 6Vfe millioen te lenen oor bouw van 438 woningen, en DAT Vrijdag te Steenwijk 22 reserve- 2e luitenants worden beëdigd en tevens het 5e bat. 9 R. I. een afscheidsparade houdt wegens vertrek naar Indië. DAT te Rotterdam, 41 jaar oud, is over leden ir. H. H. J. Boerma, chef der techn. d. van Zeevenhooven en Co. DAT een Heerlenaar in de akker van zijn vader een kistje met 40 gouden tien tjes heeft gevonden. DAT in Kerkrade een actie-comité is (^gericht ten behoeve van in Duitsland wonende kinderen. DAT de jonge musicus Jan de Hoog uit Oosterhout is benoemd als directeur van de Bredase Orkest Vereniging. DAT de ook in ons. land zo bekende Poolse pianist Ingaz Friedman Maandag avond in Sydney is overleden. DAT van 31 Jan. t. m. 29 Febr. in hel Sted. Museum te A'dam een tentoonstel ling wordt gehouden van oude tekeningen en nieuwe litho's van Picasso. DAT zij, die zich interesseren voor dt feestelijkheden t. g. v. het 35-jarig be staan der militaire luchtvaart vóór 1 Maart naam, rang en adres moe ten opgeven aan de feestcommissie p. a Luchtmachtstaf, Neptunusstraat 81. Sche- veningen. DAT te Loenen, 54 jaar oud is overle den, Hendrik Pusselman. dir. N. V. Hard en Zacht-hout Import Mij. DAT volgens het Zeeuwse Kamerlid mr dr. A. J. J. M. Mes, van de zijde der KVP ernstige critiek op het wetsontwerp in zake oorlogsschade kan worden verwacht. DAT de O. v. J. te Zutphen in hoger beroep is gegaan van het vrijsprekend vonnis tegen de voetballer, die een mede speler door een opzettelijke kopstoot een hersenschudding bezorgde. DAT behalve de Ned. collaborateur Kloosterboer, die in Aug. j. 1. werd uit geleverd, nog twee Belgische pol. delin quenten van het vissersvaartuig „Maria Lecina", dat dezer dagen naar Argen tinië vertrok, zijn gehaald. t DAT in enige Drentse dorpen een ac tie is begonnen tegen de voorgenomen diensttijdverlenging en een provinciaal comité is opgericht. DAT ong. 17 pet. van de radioluis teraars naar de Nederlandse BBC-uitzen- dingen luistert DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 4 millioen vermin derde tot f 2.911 millioen. DAT de Surinaamse lepra-zegels uit verkocht zijn. DAT hefschroefvliegtuigen niet voor de KLM geschikt zijn, daar o. m. nacht- en blindvliegen is uitgesloten. DAT S. M. Hijmans van de American Businessmens Club te A'dam op 7 Febr. naar Amerika vertrekt om daar als „marskramer" per auto met aanhang wagen de artikelen van ong. 70 Ned. firma's te gaan verkopen. DAT de KLM-bussen deze zomer van Schiphol niet alleen naar Amsterdam doch ook naar Hilversum gaan rijden. DAT de corpschef der Soester politie hoofdinspecteur W. H. Bakker, is gere habiliteerd t. a. v zijn gedrag in bezet tingstijd, doch hy thans geen prijs stelt op hervating van zijn functie. DAT J. W. Blok te Nederhorst-Den Berg, oud-voorzitter /an de Gooise vei lingvereniging. gisteren is begraven. DAT in het Gooi een actie-comité is op gericht om arme, asthmatische kinderen naar Zwitserland te zenden en het secre tariaat is gevestigd Schonenbeeklaan 14. Naarden. DAT thans de benoeming van de gem.- secr. A. M. F. Freyters te Roosendaal tot burgemeester aldaar, officieel is afgeko- DAT de Ned. oorlogsvliegers luit P. G. Tideman, luit. R. A. D. Anema en sergt G. v. Haarlen te Batavia Engelse onder scheidingen kregen voor betoonde dap perheid. DAT overste L. C. A. van Dam der militaire luchtvaart van het KNIL is be noemd tot officier in de orde van O. N. met de zwaarden. DAT het orkest „Jan Goldwing" op 30 Jan. onder auspiciën van de NIWIN naar Indië vertrekt om voor de militairen te DAT de Paus de fractievoorzitter der P. v. d. A. in de Tweede Kamer, jhr. mr. d. Goes van Naters, in audiëntie heeft ontvangen. DAT B. en W. van Leeuwarden de ca paciteit van het sportpark „Cambuur" van 6000 tot 16000 toeschouwers willen uitbreiden en de geraamde kosten f 57.000 bedragen. 3) De clausule die bepaalt, dat de „betrokken Duitse activa naar Rusland moet worden overgebracht vrij van lasten die daarop tot de feitelijke brenging naar de Sowjet-Unie zijn komen te rusten." Dit betekent dat de Oostenrijkse ten aanzien van Duitsland buiten be schouwing worden gelaten. 4) De clausule, dat elk geschil de toepassing der bepalingen inzake de Duitse activa fn Oostenrijk moet worden geregeld door bilaterale onderhandelin gen tussen de belanghebbende partijen Wenen wijst er op. dat Rusland sleeds elke arbitrage voor dergelijke geschillen van de hand heeft gewezen. In Oostenrijkse politieke kringen klaart men. dat de grootste hinderpaal op de weg naar overeenstemming inzake het Oostenrijkse verdrag door de Sowjets is weggenomen door accoord te gaan met een bedrag van 200 millioen dollar andere dan olie- en scheepvaartactiva Thans behoeft geen theoretische definitie te worden gevonden, van het begrip Duitse activa. Volgens de Oostenrijkse pers heeft de Sowjet-regering zich met het principe eens verklaard, dat haar ondernemingen in Oostenrijk onder de Oostenrijkse wet ten blijven vallen. Operatie waarbij het hart moest stilstaan In tegenwoordigheid van 32 chirurgen uit 8 verschillende landen heeft eer Zweedse chirurg dezer dagen te Stock holm een Fransman, die aan een vernau wing van zijn aorta of grote lichaams slagader leed, het leven weten te redden door een stuk hieruit te verwijderen. De operatie moest uiterst snel geschieden daar het hart op het critieke ogenblik. wanneer een stuk uit de slagader wordt gesneden, moet stil staan en dit niet langer dan enkele seconden mag duren. De patiënt die, volgens de doktoren, nog slechts anderhalf jaar te leven had. maakt het thans uitstekend. Brutale Duitser door Britten en Amerikanen ontslagen Dr Johannes Semmler. directeur van de Economische afdeling van het Bizonale Bestuur in Duitsland, is door de militaire gouverneurs van de Engels-Amerikaanse uit zijn ambt ontslagen op grond van zijn „houding van boosaardige oppositie tegen de bezettende machten," tot uiting gekomen in zijn toespraak te Erlangen, op 4 Januari tot een Duits eehoor ge houden. Werkloosheidswet IN het streven van de regering naar sta biliteit in de arbeidsverhoudingen en mede daardoor naar arbeidsvrede zal eenmaal wet geworden het thans ingediende wetsontwerp, dat werknemers verplicht wil verzekeren tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid, een belangrijke plaats innemen- Ook wij zijn van oordeel, dat deze verze kering kan bijdragen tot versterking van de vooral voor de arbeiders zo belang rijke sociale zekerheid, en om deze re den juichen wij de indiening van dit wetsontwerp toe. Wij betreuren alleen, dat de regering aan het toekomstig pro duct de lelijke naam van „Werkloos heidswet" wil geven. Wanneer wij de indiening van dit ont werp toejuichen, dan behoeft het naar onze vaste overtuiging niet nodig te zijn, in den brede de aandacht te vestigen op het grote kwaad, dat in het maatschap pelijk leven de werkloosheid is. De rege ring doet dat ook niet en spi'eekt in haar toelichting minder over het probleem van de werkloosheid dan over dat van de werkloosheidsverzekering. Hierin onderscheidt de toelichting op het wetsontwerp zich van de nota, welke in 1946 een commissie, ingesteld door het bestuur der Stichting van de Arbeid, heeft ingediend. In deze nota werden verschillende typen van werkloosheid opgesomd. Trouwens, ook de regering ontkent uiteraard niet het bestaan van respectievelijk normale, structurele en conjuncturele werkloosheid, maar wil die onderscheiding niet als uitgangspunt ne- m'en en evenmin daaraan consequentie» verbinden. Het komt ons voör, dat de regering dit laatste op goede gronden nalaat en dat op deze wijze verschillende ingewikkelde kwesties en onderscheidingen worden vermeden. Er blijft nog genoeg ingewik kelds over. Zo is daar het verschil, dat wél gehand haafd dient te worden, tussen wachtgeld verzekering en werkloosheidsverzeke ring. De eerste kan nauwer dan de twe«d® aan de bedrijven als zodanig worden ver bonden In dit opzicht zijn wij het uiter aard met de regering eens, dat die nauw® band aan het bedrijfsleven behóórt te be staan indien en naar de mate waarin hij kan bestaan. Bedrijfsverenigingen, opge richt door werkgevers- en werknemers organisaties, zullen bij de wachtgeldverze kering het risico moeten dragen en bij de beslissing omtrent de aanvragen om uit kering zullen die bedrijfsverenigingen niet aan aanwijzingen van buitenaf ge bonden zijn. Met de werkloosheidsverzekering staat het anders. Zij zal een veel sterker uni form karakter moeten dragen. De wet moet hier de verschillen nivelleren, welk® bij het bestaan van wachtgeldregelingen voor de onderscheidene bedrijven moge lijk zijn. Hier zal db officiële schatkist van het rijk ook spoediger moeten bij springen. Nochtans en wij verheugen ons er- ovef is de regering van oordeel, dat ook bij de werkloosheidsverzekering aan het bedrijfsleven moet worden overgela ten wat daaraan maar enigszins kan wor den overgelaten. Of het ontwerp zelf in deze richting ver genoeg gaat is een punt, waarover verschillend kan worden ge dacht Zo wil het wetsontwerp niet toe staan, dat bepaalde werkgevers of groe pen van werkgevers zelf het risico van de werkloosheidsverzekering gaan dra gen De regering heeft voor haar afwij zend standpunt haar te billijken motieven. Op deze wijze immers zou de gedacht® van de solidariteit, welke aan het ont werp ten grondslag ligt, worden doorbré ken en bovendien zouden hier minder wenselijke voordelen schuilen voor 'werk gevers. in wier onderneming of bedrijf het risico beneden het normale ligt. De vraag kan gesteld worden, of dit wel het juiste ogenblik is om met een wetsontwerp als het onderhavige bij de volksvertegenwoordiging te verschijnen. Lasten zijn er al vele. maar werkloosheid wordt slechts in geringe mate aangetrof fen en het vraagstuk van de verzekering daartegen schijnt niet bijzonder actueel. Hierover kan men. dunkt ons. kort zijn. Juist nil dient met de wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering een be gin te worden gemaakt, opdat men voor bereid is tegen de tijd. waarin onver hoopt het kwaad der werkloosheid groter zou worden. Dit is nu eens een geval, waarin men met het smeden niet moet wachten totdat het ijzer heet is. Boven dien en dit zal de staat al evenmin onverschillig, zijn kan inmiddels een potie worden gevormd voor de boze dag. Een andere vraag is. of met het wets ontwerp niet beter ware te wachten op het tot stand komen van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Ook hierop kan het antwoord niet moeilijk zijn. Da Dubliekrechtelijke organisatie maakt het is begrijpelijk geringe vorderin gen en de eisen van de voornaamste so ciale zekerheid kunnen niet wachten. Later kunnen trouwens altijd de wacht geld- en werkloosheidsverzekeringen in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie worden ondergebracht Dat de regering thans reeds zoveel mogelyk de bedrij ven wil inschakelen, doet in dit opzicht de verwachtingen niet al te somber zijn. Waarover nog wél vragen te stellen zijn is de omvang van de min of meer normale werkloosheid, zoals de regering zich deze voor de toekomst denkt Met inbegrip van de seizoenwerkloosheid schat de regering deze normale werk loosheid op 6 pet. Zij heeft zich op dit nunt laten voorlichten door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor dit Bureau hebben ook wij een groot respect, maar het had ons niet ondienstig gele ken. indien de toelichting op het wets ontwerp wat uitvoeriger had aangetoond. voe men tot dit cijfer van 6 pet. geko- len was. Wat in de toelichting hierover alleen gezegd wordt is de overigens belang wekkende mededeling van de rege ring. dat zij de werkloosheid in belang rijke mate meent te kunnen beperken door „de conjunctuurpolitieke maatrege len". welke de overheid „waarschijnlijk" nemen zal. Maar dat is natuurlijk een hoofdstuk apart en dat is het juist, waarover wij gaarne iets meer hadden vernomen. Hetzelfde weertype Het K.N M.l te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisseelende bewolking enkel verspreid buitje Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 29 Janu&ri. Zon op 8.27, onder 17.20 uur; maan op 22.13, onder 10.43 uur. Maandag 2 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1