Jliruurc $eihsci)t(üourant Hf Wist II ZATERDAG 24 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, f 1.30 per maand, f 3 90 per kwartaal: bij betaling per kwitantie (verb met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangryke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 741T myn \jtr\ in UgfienspatP BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMKR. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER Kamerleden raakten de kluts kwijt van de Bankwet 1948 Binnenkort wettelijke regeling toezicht credietwezen (Van o i Par lemen tsredacteur). Nog zo'n vier en een half uor heeft de Tweede Kamer gistermiddag gewor steld met de Bankwet-1948, waarop zoveel amendementen waren ingediend, dat nlet-ingewUden er van zouden duizelen. Ook de Kamerleden zelf waren wel eens de kluts kwUt bij al het gepraat en gestem. Zo was er een Kamer lid, dat stemde met: voor, pardon, tegen.. En een ander lid, dat de voor zitter aansprak met: Mijnheer de voorstander. Het slot van het lied was, dat heel wat amendementen werden verworpen, ingetrokken, overgenomen of aangenomen. Toch resten er nog een paar, die wel werden behandeld, doah waarover pas Dinsdag kan worden gestemd, omdat tegen het einde van de laat geworden vergadering niet genoeg leden meer aanwezig waren. Dins dag wordt ook over het lot van de Bankwet zelf beslist. Het amendement-De Wilde op art. 9 i tot beperking van het toezicht op het credietwezen werd verworpen met 56 tegen 21 stemmen. Hetzelfde lot onder ging het tweede amendement-De Wilde, dat beoogde, regelen voor dit toezicht bij de wet in plaats van bij algemene maatregel van bestuur, achteraf door de wet goed te keuren, uit te vaardigen. De rooms-katholieken voelden aanvankelijk zeer veel voor het standpunt van m Wilde, doch nadat min. Lieftinck een ziging had aangebracht in zijn eigen stel, gingen zij overstag. Deze wijziging hield in, dat in dringende gevallen, afwachting van de totstandkoming een wettelijke regeling van het toezicht op het credietwezen, de regelen bij alg. maatregel van bestuur, nader te bekrach tigen bij de wet, kunnen worden ge- Dit betekent dus, dat het z.g.n. gentle men's Agreement, waarbij de banken vrijwillig de coördinatie-bevoegdheid van de Nederlandse Bank hebben aanvaard, binnenkort zal worden omgezet in een (gedwongen) wettelijke regeling. Een amendement-Hofstra (Arb.) om strafbepalingen op te nemen, werd in getrokken. Een amendement-Sassen (KVP) om in de taakomschrijving van de bank het stabiliseren van de geldeen- iheid te vermelden, werd zonder stem- Iming aanvaard. Het volgende strijdpunt was art. 15, dat o.m. bepaalt, dat de bank onbeperkt schatkistpapier ten laste van het Ryk mag kopen. De heer de Wilde had hier tegen bij de algemene beschouwingen al bezwaar gemaakt, want al moge dit de bankpolitiek gemakkelijk zijn, het Rijk biedt het mogelijkheid, de bank te verplichten, zoveel, schatkistpapier rechtstreeks van de Overheid te kopen, als deze kwijt wil om aan geld te komen. Hij diende dan ook een amendement in evenals dit in de oude Bankwet ge regeld was, te bereiken, dat schatkist- papier niet rechtstreeks van het Rijk, doch uitsluitend van derden mocht worden ge kocht, behoudens afwijkingsmogelijkheid' in noodgeval, achteraf bij wet te bekrach tigen De heer Teiilings (K.V.P.) kw«ir met een soortgelijk amendement, doch wilde de Overheid twee jaar lang vrijheid laten Minister Lieftinck achtte volle vrijheia nodig voor zijn zgn. open markt-politiek en nadat hij, op gezag van de directie van de Ned. Bank had verteld, dat de oude en weer terugge werkte beperking een unicum in de reld vormde, trok de heer Teulings zijn amendement in en werd dat van mr dï Wilde verworpen met 45 tegen 22 stem- Imen. Artikel 17, dat de begrenzing van he gezamenlijk bedrag der omlopende bank biljetten en andere waardepapieren re gelt, werd door een door de minister over genomen amendement-Sassen (K.V P.) gewijzigd, zodat ook hierin het begrip .stabilisatie der geldeemheid" een plaats vond. En een poging van de heer Hoog- carspel (Comm.) om dit totaal telkens bij de wet te doen vaststellen mislukte. Wegens algemene tegenstand trok hij zijn amendement in. Tot nu toe werd bij de stemmingen bloc gevormd door de beide regerings partijen, versterkt met de communisten, tegenover A.R., C.H., S G.P. en P.v.d-V. Anders ging het echter met een poging van de heer Sassen (KVP) bij de benoe ming van president, secretaris en direc teuren van de bank, ,de zg. bankraad, in te schakelen. Hiervoor kreeg hij slechts de communisten en een stuk of vijf leden van de P.v.d A. mee. De anderen n VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Wim Sn]it, Rijndijk 238, Voorschoten. I De vandaag voorgestelde zit hier op een »rug in het prachtige Indische landschap, ïuist, als de natuur zo tot je spreekt, begin je ook naar „thuis" te verlangen, r je land, je familie, je vrouw e 1. Wim Smit vertrok op 8 Mei var rige jaar naar Indië met de „Johan i Oldenbarnevelt". Daar werd hij in- ideeld bij het 2e bat. 3e reg. van de 7 Tot nu toe heeft Wim steeds «daan, namelijk kapotte auto' tnz. Eerst deed hij dit in Bata- 1 later te Soerabaja en thans zit hij op oera, in het plaatsje Pamakassan. Hij <t het best en heeft het goed naar den, dat het gemeenschapselement in deze benoemingen voldoende werd gekend door inschakeling van de commissarissen, gelijk het wetsontwerp voorstelde Het amendement werd dan ook verworpen met 35 tegen 28 stemmen. Een ander ge val was het met de benoeming van de commissarissen zelf Inschakeling van de bankraad achtte ook de minister hiervoor aanvaardbaar, waarom hij een desbetref fend amendement-Sassen overnam. Een amendement-Hofstra, dat een andere pro cedure voorstond, kon toen worden inge trokken. Over een aantal andere amendementen wordt Dinsdag gestemd. Hierop komen wij nader terug. „Eetkamerwet" voor opspo ring van hamsteraars Staking In Beieren %lweer geëindigd- De algemene* staking van gisteren in Beieren is te middernacht geëindigd. De Beierse regering heeft beloof onmiddel lijk maatregelen te nemen om de acute voedselschaarste te bestrijden. Te Frank fort is een wet aangenomen, welke alle boeren tot aflevering van vastgestelde hoeveelheden voedsel en producten dwingt. Bovendien werd de „eetkamer- wet" aangenomen, welke een enquête be veelt in alle huisgezinnen der gecombi neerde zone, ten einde overtollig voedsel op te sporen. Medegedeeld is dat nergens in de bizone de bevolking minder dan 1200 calorieën per dag zal ontvangen Het Ruhrgebied, Bremen en Hamburg ont gen 1400. Ruim 5100 millioen voor oorlogsslachtoffers Welke maatstaven de Regering (Van onze Parlementsredacteur) Eindelijk is bij de Tweede Kamer in gediend het zo lang met smart verwachte wetsontwerp op de materiële oorlogs schaden. Totaal zal de vergoeding van oorlogsschade f 5.132 millioen kosten, dit Is ruim f 2 milliard meer, dan de be staande regeling zou vorderen. De Rege ring heeft niet kunnen komen met een systeem van volledige vergoeding, om dat dit nog f2 milliard meer zou hebben gekost. Deze nieuwe schaderegeling zal nieuwe belastingheffingen noodzakelijk maken tot een bedrag van 1250 millioen per jaar. Als nieuwe belastingen zijn gedacht in de eerste plaats een huurbelasting en voorts een belasting op onroerende goe deren met uitzondering van kerk- en schoolgebouwen toebehorende aan „instellingen van de dode hand" en wij ziging van het registratie- en zegelrecht, de personele belasting, de inkomstenbe lasting, de vermogensbelasting en de om zetbelasting. HERTOG VAN GLOUCESTER VERTROKKEN De heriog van Gloucester, is gistermid dag van zijn korte bezoek aan het Prin selijk Paar per vliegtuig weer naar Lon den teruggekeerd. Prins Bernhard deed zijn gast uitgeleide. MINISTER FIEVEZ IS NIET OPTIMISTISCH. Minister Fiévéz acht het te optimistisch te verwachten, dat nog vóór 1 Januari 1949 een toestand kan intreden, waarbij de overbruggingsmaatregelen t.a-v. de bevordering kunnen worden ontbeerd. Hij is overtuigd, dat het van meer wer kelijkheidszin blijk geeft, om niet te krappe eisen te stellen. Hy geeft de voorkeur aan 1 Jan. 1950. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week die volgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Mar. II H. J. H. Bos uit Groningen. Koninklijke Landmacht: Sold. H. A. Prenger uit Heerlen; serg. P. C, Emons uit Valkenswaard; sold. P. Mulder uit Alkmaar; huzaar J. van Aken uit Rotterdam; Sold. C. G. J. Beekman uit Eindhoven; sold. P- Bron uit 's-Gravenhage; opperwachtm. G. N. Roozing uit Alkmaar; 1ste luit. G. J. Wirtjes uit Amsterdam; serg. W. J. Zeeman uit Oosterland; sold. K. Knol uit Steenwijk; sold. R. Schut uit Vlagtwedde; korp. W. Spijker uit Veendam; serg. H. Vos uit Stadskanaal; sold. J. P. Don uit Vlaardingen. Kon. Ned. Ind. Leger: Menad. sold A. Sengke. Deze verliezen lopen tot op de dag van het accoord der ..Renville". De lijst bevat 16 namen. De door ons gepubliceerde lijsten der verlie zen sinds 18 Juli 1947 bevatten 555 Regering nog tot zwijgen gedwongen Noch de „avis" noch de „notulen" worden aanvaard Heit deparement vam BuitenL Zaken heeft thans een verklaring uitgegeven omtrent de vijf „avis" of „opinions", wel ke de Oommissie van Drie 17 Januari op de „Renville" heeft voorgelezen. De strekking dezer verklaring komt over een met hetgeen we gisteren reeds heb ben geschreven. Het departement deelt daarin voorts mede, dat de „notulen" van Kalioerarag thans ontvangen zijn, doch dat publicatie zonder machtiging van de Commissie van Drie niet mag plaats hebben, terwijl deze machtiging niet ontvangen is. Zowel de vijf „avis" als de notulen van Kalioerang zijn een zijdige verklaringen en worden door de Regering niet aanvaard. Naar thans is duidelijk geworden, heeft de Ned. delegatie de vijf „avis" die haar op 17 Januari werden voorgelezen, niet klakkeloos geslikt, maar zij heeft uitdrukkelijk verklaard, dat zij deze tele grafisch aan de Ned. Regering had door gegeven en dat zij pas na ontvangst van instructies uit Den Haag haar standpunt zou mededelen. Met pakken luiers de wolken in Dertien moeders met 34 baby's en kin deren, alsmede 4 verpleegsters brachten vanochtend tegen 11 uur de laatste ogen blikken op vaderlandse bodem door in de wachtkamer op Schiphol. Buiten stond de Constellation Ph-TER, met gezagvoer der Bruens, warm.ie draaien voor de 500ste vlucht naar Indië. De verpleeg sters, die in Indië aan het werk zullen gaan, zullen op de lange vliegtuigroute moeders en kinderen met raad en daad ter zijde staan. Natuurlijk was er voor de nodige pap, vruchtensappen en luiers op de tocht gezorgd. Precies om 11 uur begon deze historische vlucht. Kleinzoon van Ford naar Nederland Op 26 Febr. zal de heer Henry Ford, kleinzoon van wijlen de grote automobiel koning, een bezoek brengen aan ons land. De heer Ford, die vergezeld zal zijn van zijn echtgenote, zal o. m. Amsterdam be zoeken en is voornemens enkele dagen in ons land te blijven, aldus verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. BESPREKING MARSHALL-PLAN TE DEN HAAG Op 3 Februari zal te Den Haag ifi het kader van het Marshall-plan een bespre king worden gehouden tussen delegaties van de Benelux, o.l.v. dr H. M. Hirsch- feld en vertegnwoordigers der Engelse en Franse regering. C.C.D. CONTRA DE HOGE AARD APPELPRIJZEN. De C.C.D. is momenteel een groot scheepse controle op te hoge aardappel prijzen begonnen. In enkele dagen wer den reeds tientallen verbalen opgemaakt. Dinsdag wordt te Amsterdam een ..ieuwe motorreddingboot van de N.Z. H.R.M., de „Karei Sluys", bestemd voor Enkhuizen, te water gelaten. Rood eenheidsfront bij Ital. verkiezingen Met 525332 tegen 257.099 stemmen heeft het congres van de Italiaanse socialistische meerderheidspartij van Nenni besloten bij de komende algemene verkiezingen in menwerking met de communisten met i gemeenschappelijke lijst uit te komen. Op deze laatste bijeenkomst ging het moerig toe, zodat de voorzitter herhaal delijk de herrieschoppers moest bedrei gen. Nu de beslissing tot samengaan ge vallen is, wil dat nog niet zeggen dat alle socialisten in Italië hier voor zijn. De zg. Saragat-socialisten hebben zich op net congres niet laten zien. Zij scheidden zich enige tijd geleden af. Hun aantal is zeer klein vergeleken bij de meerderheids partij. Gaan Amerikanen jagen bij Franco? Franco heeft de Amerikaanse zaakge lastigde te Madrid uitgenodigd voor een jachtpartij. Ook de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken zal van de partij Toevallig verzocht de Amerikaanse Katoenraad gisteren op een bijeenkomst, aan Marshall om nauwere politieke en economische betrekkingen met Spanje aan te knopen. Naar te Madrid verluidt, zal Franco begin volgende Week de lang verwachte kabinetswijzigingen bekend maki Toch een export-franc op komst Gisteravond verluidde in Parys dat at Franse regering voornemens is haar de valuatieplannen uit te voeren, ongeacht de door het Internationale Monetaire Fonds te nemen beslissing. Er komt dus blijkbaar tochj een speciale export-franc. Afgezien van een wijziging op het laatste ogenblik, zoujhet plan een nieuwe offi ciële wisselkderts inhouden van ongeveer 216 francs ken6 De V S. een geschil inzake de De Fransi Mayer Cripps, zijn j he] lollar. Stafford Cripps is naar Parijs vertrok- zich bereid verklaard (iddelend op te treden in Frankrijk en Engeland luatieplannen. inister van Financiën, jritse collega Sir Stafford ns geworden devaluatie 4an Kde franc'. Een communi qué hierovpr |wordt verwacht, aldus zuivert thans het leger de communistische mi- [nl. Zaken in Roemenië, ring van de diplomaten, het leger. Behalve Boekarest, generaal •rband nu weer drie ge- den. Met verscheidene officieren, die al eerder i, zullen zij voor •ank verschijnen. Anna Pati zet, na haag haar taak vol de command! Batou, zijn iy neraals hoge intend^ gearresteerd militaire NOG MEER VRIJE ARTIKELEN IN BELGIë. Nadere berichten uit België melden, dat ook de suiker en boter binnenkort niet meer gerantsoeneerd zullen zijn. De ge melde opheffing van de vleesdistributie gaat gepaard met een prijsverhoging. De Belgische Staat heeft van de Ne derlander Eyek, die in België de Duitse Inkoopcentrale voor de zwarte markt zou hebben opgericht, een schadevergoeding van 52 millioen franc en van zijn mede plichtig vertrouwen 6,5 millioen franc Clay en Dulles zijn Rotterdam en Antwerpen in ...owasie Clay en Dulles twisten in Washington over de reconstructie van Duitsland. Clay wil, om dollars te sparen, de ha vens van Rotterdam en Antwerpen voor het transitoverkeer uatscohakelen en het Ruhrgebied zelfstandig ma-ken. Dulles streeft internationalisering van de Ruhr ANNE EN MICHAEL TREFFEN ELKAAR Prinses Anne, dde gisteren uit Luxem burg in Zwitserland is aangekomen, heeft ex-koning Michael in Davos ont moet, voor het eerst na de troonsafstand Zijn aide-de-camp, majoor Vergotta, ver klaarde dat er te Davos ,<geen geheim huwelijk" zou gesloten worden, Zoals beweerd werd. TIP VQQM TBYGVE LEE De V. N. gaan zeer waarsch{ ^ich verplaatsen naar men h< Zetten 't zoeken naar de vree Wellicht in Europa voort. Trygve Lie bezoekt ons landj Ter verkenning van 't terrein Welke Staat hier in Europa 'k Ben aan t mijmeren geslagen Na het lezen van 't bericht; Zijn misschien op t kleine Holland d'Ogen der V.N. gericht? Maar dan niet alleen (zou 'k wensen) Als een conferentie-oord Wijt men aan de landsbelangen Zich maar slechts bij mate stoort. Al die grote mogendheden Boektenondanks veel gepraat. Tot op heden, goed bekeken, Gré KempenSterkenburg. 't Verklaarde uitzicht Den Haag ontving Bevins rede met sympathie Hoe Atlee en Spaak er over denken F officiële kringen te Den Haag is de rede van Bevin met sympathie ont vangen. Men is echter van oordeel, dat de daarin aangekondigde voorstellen van zó verstrekkende aard zijn. dat zy een uitgebreide studie vereisen. De voorstellen kunnen immers alleen gezien worden in het kader van geheel West-Europa. Met name de kwestie-Duivs- land mag bij de beoordeling van een nau were samenwerking, zoals deze thans door Engeland en Frankrijk wordt beoogd, niet uit het oog verloren worden Hiervoor zal zeer zeker de gelegenheid bestaan, wanneer de ministers binnenkort in Lu xemburg samenkomen. Bijzondere aan dacht trok de passage over de overzeese gebiedsdelen, welke in de voorgestelde consolidatie betrokken moeten worden- Overigens is men van oordeel, dat het van beslissende betekenis is hoe de Ver. Staten er over denken. De Britse premier A 111 e e geloofde niet, dat er oorlog dreigde, maar wel moet men zich tot het uiterste inspannen om de oorzaken, welke tot een treffen kunnen leiden, weg te nemen. Tussen Engeland en Rusland bestaat geen ge schil maar wij willen het communisme niet aanvaarden. Stalin moet het denk beeld, dat Engeland dit gaat worden, maar opgeven. De Belgische minister van Buit. Zaken. Spaak, verklaarde, dat de rede van Bevin van zeer groot belang was. België is voldaan over het verzoek van Engeland DAT hier te lande 9 van de 48 afde lingen van de prijscontróledienst zijn op geheven, omdat samenwerking met de plaatselijke prijzencommissies en afde lingen der politie een geconcentreerder werken van de prijscontrole mogelijk maakte. DAT de oudste grenadier van Neder land, Frans Duynhouwer, aan de Sasdijk onder Werkendam op 12 Febr. a. s. 100 jaar hoopt te worden. DAT voqr de Bossche rechtbank te gen een 20-jarig meisje, de schuldige van de anonieme briefschrijverij te St. Hubert (NB), waarvoor destijds een an der enige maanden onschuldig heeft ge zeten, thans Vt jaar gev. straf werd ge- eist. DAT voor dezelfde rechtbank 4 jaar werd geëist tegen de fabrieksarbeider M. M uit Helmond, die in Mei '46 met enige anderen een roofoverval op de Boerenleenbank te Mierlo zou hebben ge pleegd. DAT 67 j. oud te Kralingscheveer is overleden ir J. H. Keiler, direct, der gelijknamige machinefabriek aldaar. DAT op het terrein van de prov. Limb. Electriciteits Mij te Maastricht een ge denkteken is onthuld ter herinnering aan de gevallen personeelsleden. DAT te Meppel een plaatselijke afde ling is opgericht van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland. DAT ds J. B. Jansen, geref. pred. te Doesburg, in zijn woning is gevallen en met een gebroken heup te Velp is op genomen. DAT door het zakken van het water de Langstraat en het Land van Heusden en Altena uit hun isolement zijn verlost. DAT op Hemelvaartsdag In Goes een nationale pijpersdag wordt gegeven. DAT de Utrechtse schoenmaker G. A. v. Beek wegens Jodenverraad door het B.G. te Utrecht is veroordeeld tot levens lang R.W.I.. DAT R. J. Zimmerman uit Middelburg, tegen wie destijds wegens zijn anti- Nederlandse houding in Zeeland levens lang was geëist, door het B.G. te Middel burg is veroordeeld tot 10 jaar gev.-straf. DAT drie personen uit 's-Hertogen- bosch in Friesland zijn gearresteerd we gens verkoop van 4500 inlandse sigaren voor 22 cent per stuk. DAT Sluis (ZV) in '47 door niet minder dan 125.000 toeristen, voornamelijk En gelsen en Belgen, werd bezocht DAT Venlo geen nieuw station krijgt, doch het oude opgeknapt wordt. DAT mr. R. H. v. Basten Batenburg wegens zijn benoeming tot kantonrechter te Venlo ontslag neemt als lid van de Prov. Staten van Limburg. ©AT prof. dr. Henri C. J. M. Gelissen, voorzitter van de Ned. delegatie bij de econ. en soc. raad van de UNO, naar New York vertrok. DAT dit jaar te Breda wegens het 40- jarig bestaan van de veiling een grote landbouwtentoonstelling wordt georgani seerd. DAT onze mill, attaché te Washington, gen.-maj. G. J. Sas, naar z'n standplaats is vertrokken. DAT na Middelburg thans ook de stich ting „Nieuw Walcheren" heeft geprotes teerd tegen de vermindering van het bouwvolume voor Zeeland. DAT op 31 Jan. a. s. te Breda een nood- postkantoor wordt geopend i. pl. v. het in '44 door de Duitsers vernielde hoofd postkantoor. DAT de A'damse communisten gisteren in het Concertgebouw de 24ste sterfdag van LeniD herdachten. DAT het R'damse B. G. gisteren de 58- jarige J. S. C. Schoufour, dir. van de N.V. Francois Swarttouw's havenbedrijf en de 57-jarige F. Swarttouw, dir. van de stuwadoorsmij. „Quick Dispatch", aldaar tegen wie resp. f 30.000 en f 20.000 boete was geëist, vrijsprak van collabora tie. DAT de Beuzichemse veerpont over de Lek weer van s'morgens 6 uur tot s'avonds 10 uur vaart DAT door de VARA de buitenlandse weekoverzichten van drs. L. de Jong meer worden uitgezonden, daar deze geen lid van de P. v. d. A. is, doch de wereld zender PCJ ze wel blyft uitzenden. DAT gistermiddag de „Waterman" mei 1200 man troepen aan boord uit Rotter, dam naar Indië is vertrokken. DAT zes smokkelaars uit Gilze en om geving, die o. m. 86.000 kg. kunstmest er meel over de Belgische grens wilden smokkelen, tot straffen van 1 jaar tot 1 maand en tot boeten van f 3000 tot f 150 werden veroordeeld. DAT de stichting „Nederland zal her rijzen", die steun aan onderduikers gaf, gaat liquideren en haar bezit van f overdraagt aan de ver. „Onze Vloot", ten einde de maritieme leerstoel aan de R. U. te Utrecht te heropenen. DAT de R. v. C. heden J. Veenstra uit Kollum tot 10 j. R.W.I. veroordeelde we gens dienstneming bij Vrijw. Legioen Ned. en M. v. Hordyk te R'dam, H. J. L. de Fost te A'dam en D v. d. Meer te Hallum, allen Waffen-SS-ers tot resp. 6, 7 en 7 J. werden veroordeeld. DAT de hulpactie Verpleging Ned. D.c.-lijders te Davos nog een bedrag van f500.000 nodig heeft voor het vierjaren- DAT de spoorwegovergang Vlaardin- gen-Oost, een obstakel in de weg R'dam- Hoek van Holland, een automatisch waar- schuwnigssysteem krijgt, waardoor de wachttijden worden teruggebracht tot 3 6 min., doch een viaduct of tunnel de oplossing vormt. DAT volgens de N.R.C. de dichter J. C. Bloem onder zeer feroote belangstel ling in Kaapstad is gearriveerd en hij ook een reis naar Egypte gaat maken. DAT de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel op de 40ste jaar vergadering te Groningen op 26 en 27 Mei a.s., 45 jaar bestaat. DAT het echtpaar Makkum, Zuider straat 128 Delft op 15 Febr. a.s. niet. zoals het A.NP. meldde, 50, doch 60 jaar is getrouwd. DAT d.m.v. inbraak uit de brandkast van de fa. Wedema te Groningen f 10.060 en zes kistjes met geldswaardige papie ren werden gestolen. DAT de Belg havengelden thans met de Ned. zijn gelijkgesteld en dientenge volge zijn verzenvoudigd. DAT min. Gielen gisteren de advies commissie voor de culturele betrekkin gen tussen Nederland en Zuid-Afrika onder voorzitterschap van prof. v. d Leeuw installeerde. DAT volgens „De Tijd" drs v. d. Boo gaard min. v. d. Brink opvolgt als soc adviseur van de Kath. Arbeidersbewe ging- DAT te Naarden de autodiefstallen- expert A. D. is gearresteerd. DAT „dank zij" de Benelux de accijn^ op wijn t.m. 12 pet. wordt verhoogd f24 tot f36.32 per hL en Frankrijk aan de Benelux. Een poli tiek accoord moet aangevuld worden door een economisch. Bevin's voorstel zal machtige beweging veroorzaken, die het plan-Marshall zal doen versnellen. Eerste Russische reactie. In een Tass-bericht uit Parijs wordt de eerste Russische reactie op Bevin's rede gegeven: Het Britse plan om de Westerse Mo gendheden te consolideren had blijkbaar de bedoeling de steun van Frankrijk. Bel gië, Luxemburg en Nederland te ver krijgen, voor de „oprichting van eer West-Duitse staat". De kloof in Duits land zal nu verbreed worden, zo eindigt het bericht. Zweden: Bevins uiting over contact met andere landen is een bedreiging SRcandinavië. Wij willen met rust gela ten worden. Zwitserland: Vastbesloten neutraal te blijven. MIAUW Amerika wil 1 millioen geselecteerde katten sturen, om het tekort in Europa te vullen, aldus medt A. P. Bijna de sigaar. Omstreeks half twee 's nachts zag dezer dagen eon autobestuurder op het Damrak te Amsterdam een taxi stoppen, de chauffeur naar buiten komen en een late wandelaar over vallen, die later de 35-j. procuratie houder J. A. B. bleek te zijn. Deze kreeg enige klappen op z'n hoofd, doch toen de chauffeur de zakken van z'n slachtoffer wilde ledigen, kwam de bestuurder aanlopen, waarop de dader op de vlucht sloeg. Toen B. later by de politie aangifte deed toonde hy een aantal levensmid- delentoewijzingen ter waarde van f72.000.... Bao Dai, Bollaert en Ho Tsji Minh De „FRANSE UNIE" kan in de to®, komst een gezellige vereniging wor den, vooral als de Afrikaanse leden. Marokko. Tunis, Algiers op hun Arabi sche paardjes komen aanzetten. Er zijn altijd leden, die au fond weinig voelen voor het verenigingsleven en de repu bliek Viet Nam moet men er gewoon weg met de haren bijslepen. In de leg kaart van een Indo-Chinese federatie, als door Frankrijk voorgesteld, bleef een opening en het stuk, dat ontbrak, wal Viet Nam. Het is thans schier praehistorisch. om van koloniën te spreken, maar toen Frankrijk nog geen Unie was. stond het bijzonder lauw tegen de onafhankelijk heidsbeweging in Viet Nam en het ont waakte Oosterse nationalisme stimu leerde het Franse eergevoel. Toen d® „Japs" in begin '45 de lakens nog uitdeel den. waren zij zo galant, Viet Nam al* zelfstandige staat te erkennen, een com binatie van Tonkin. Annam en Indo- China. Over het hele geval werd keizer Bao-Dai van Annam de baas. De Fransen werden door de Jap» in de politieke frigi- daire gestopt, maar traden later weer springlevend uit de koelkast te voor schijn. Maar toen er voor het „land van de rijzende zon" totaal niets meer te rijzen viel. kwam de Viet Minh aan bod. een van die aangename Oosterse bonden, die steeds te kampen hebben met hun „onafhankelijkheidscomplex" en de com munistische heer, Ho Tsji Minh, stopt# op zijn beurt keizer Bao-Dai in de frigi- daire, maar óók die is er weer met nieu we ambities uit te voorschijn gekomen. Ho Tsji Minh, die zijn instructies uit Moskou ontving, maakte het leven van de Fransen zuur, ofschoon toch een fede ratie van Indo-Chinese staten met be hoorlijke zelfstandigheid, echter binnen het kader van de Franse Unie. was toege zegd. Het „vraag-en-aanbod"-spelletje be treffende de autonomie liep natuurlijk op niets uit, want Ho Tsji Minh eiste het volle pond. Te Hanoi werd onder leiding van de communist een voorlopige rege ring geformeerd. De animo van Viet Nam óók Cochin- China maar op te slokken, een gebied rijk aan rijst, is begrijpelijk, maar even verklaarbaar is, dat de Franse regering Cochin-China tot een onafhankelijke republiek proclameerde. Aldus ontston den opnieuw de moeilijkheden, welke ge leid hebben tot een verwoede strijd. Men dient bij dit alles in het oog te houden, dat de extremistische elementen uit d# Viet-Minh partij tot opstand en terreur in Indo-China overgingen. Blum, die niet het blok van een Vei ligheidsraad aan zyn socialistische been had, maar wel over een patriottisch gebit beschikt, stuurde generaal Philippe Leclerc naar het operatie-terrein voor een „zuiveringsactie" en zond Franse oorlogsschepen met de nodige troepen. Eerst moest de orde hersteld worden, da rechten beschermd. Herhaalde malen hebben de Fransen hun voorwaarden te kennen gegeven voor de erkenning van de autonome republiek Viet Nam. Er is zelfs sprake van het vormen vaD een „nationale regering" onder leiding van ex-keizer Bao-Dai, die dus weer op de proppen gekomen is. De kwestie is dus of Bao Dai op vol doende steun kan rekenen en anderzijds of de Russische stelten van Ho Tsji Minh nog stevig zijn. want in het laatste geval zullen de moeilijkheden voor de Franse regering voortduren. Men zal in geen geval willen eten uit de hand van de communistische heer Ho Tsji Minh. In middels hebben er reeds conferenties plaats gehad tussen Bao Dai en Bollaert, de Franse Hoge commissaris, o.a. te Genève. Zal aan Viet Nam een afgedwon gen portie autonomie worden toegekend? Worden Cochin-China, Annam en Tonkin weder herenigd? En dan zijn er nog de op te lossen puzzles betreffende de diplo matieke vertegenwoordiging en de de fensie, want het lijkt niet aannemelijk, dat Frankrijk de verdediging, de bases, uit handen zou geven. Zodra Bollaert in Saigon terug is. zal hij zich nader kunnen oriënteren betref fende aanhang en gezagspositie van de, in politieke zin. ..gereïncarneerde'* ex-keizer Bao Dai. Deze heeft indertijd vanuit Hongkong zelf zijn bemiddeling aangeboden, maar heeft hij voldoende gezag om aan de dictatuur ener minder heid een einde te maken? Natuurlijk stelt de Franse regering de arbitrage van Bao Dai op prijs, maar de vraag blijft, of deze een nuttig effect kan sorteren. Eén ding is zeker: de devaluerende franc noodzaakt, dat spoedig een oplos sing voor het geschil gevonden wordt, omdat er milliarden met die strijd ge moeid zijn. Maar in tegenstelling met Ne derland. heeft de Franse regering althan» vrij spel. zelf naar een oplossing te 2 Internat, oorlogsverklaring aan Colorado-kever Nederland, België, Luxemburg, Enge land, Frankrijk, Jersey en Ierland hebben op de deze week in Den Haag gehouden conferentie besloten samen te werken bij de bestrijding van de colorado-kever en zo te komen tot verzachting, resp ophef fing van de invoerverboden. Er werd een grote reeks beschermingszones in Europa vastgesteld, gemiddeld 20 tot 40 km breed, welke intensief met verdelgingsmiddelen worden bestreden. Weinig verandering Het KN.M.I. te De Bilt verwacht morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en voornamelijk in het Zuiden van het land enige regen of sneeuw. Meest matige wind uit OostelijKe richtingen. In de Noordelyke provincies temperatuur om het vriespunt, elders kele graden boven nul. ZON EN MAAN Zondag 25 Januari Zon op 8 32 onder 17.13. Maan op 15.46 en onder 8 SI. Maandag 26 Januari. Zon op 8.31 en onder 17.15. Maan op 17.17 en o^der 9.15. VU. probleem. dit gelijkvormige. In het bijzijn van familie, vrienden en haar verloofde heeft Nel van Vliet ilch gisteren op de „Nlenw Amster dam" ingescheept naar Amerika, om In Chicago zwrmdemonstratles te gaan geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1