nieuwe leidsche courant 2 DONDERDAG 22 JANUARI 1948 Stadsnieuws Godsdienstige overtuiging drukt stempel op de staatkundige Mr P. J. OUD SPRAK IN DE ACADEMIE r mensen dan (Van onze verslaggever) I gelük In het verband van .,De Internatlo- nale" voelen en ergerden zich bijv. aan het beroep van de Partijraad op de Ne derlandse regering inzake de Indische kwestie, wat het verzet van de Repu bliek moest versterken. Er kwam een opembare briefwisseling tussen spreker en de voorzitter ter an dere zijde, mr Stikker, de man van de Partij van de Vrijheid, en daaruit hoopt men dan overmorgen de nieuwe midden partij te distilleren. Tenslotte heeft mr Oud zich ver heugd betonend in dit jonge, academische gezelschap te spreken een krachtige opwekking laten horen, om de politiek niet te schuwen. liet hindert niet welk kamp men kiest, éls men maar meedoet en niet aan andere krachten de gelegen heid geeft de baas te spelen. Mochten ALLEN deelnemen aan het openbaar ge sprek. dan kan het gebeuren, dat men elkaar over de scheidslijnen heen de hand teikt en niet beschouwt als vijanden! De energieke voorzitter van de ver eniging, mr H. P. Talsma, vertolkte aan het slot de dank voor het heldere betoog van een ervaren politicus. Er waren gisteravond stoelen in de filmzaal van onze Alma Mater en dat gebeurt maar zelden. Er was echter een actueel-politiek tintje aan deze lezing, die door de Vereniging voor Staatkunde werd georganiseerd en dat „trekt". Mr Oud dacht men zou er een soort getuigenis afleggen van zijn gang van Vrijzinnig-Democraat via Partij van de Arbeid-bestuurder tot de Zater dag a.s. op te richten Volkspartij voor Democratite en Vrijheid en men was er op gespitst te horen, wat daarbij de be vindingen geweest moesten zijn van de man, die eens de naaste medewerker van <Jr Colijn in bewogen dagen was geweest! Maar mr Oud is er de man niet naar, zich te beperken tot de politiek van het ogenblik. Éérst bouwde hij in rake trek ken de politieke en economische geschie denis van de laatste eeuwen en legde daarbij de nadruk op de belangrijke rol Ïan de confessionele partijen in ons land. en honderd jaar geleden was het nog anders: Groen van Prinsterer voelde zich één temidden van de grote protestantse partij, tot de Reveilbeweging hem greep en hij zich tegen liberalen èn conserva tieven keerde. De schoolstrijd voltrok zich en in 1917 zag men het laatste liberale Kabinet. Van 19181940 regeerde de „rechtse coalitie" met alle moeilijkheden, die dat voor de ministeriële partijen zelf brachÉ, bezwa ren zo groot door velen geacht met zich te brengen, dat de bezettingsperiode in vele besloten beraadslagingen een sterk streven demonstreerde om het in den vervolge „anders te doen". Spreker was toen al dadelijk secptisch gestemd tegenover al die ideeën van „door braak", want hjj had in zijn lange parle mentaire loopbaan geleerd, dat de gods dienstige overtuiging zijn stempel drukt op de ganse levensbeschouwing en zo ook op de staatkundige instelling van de Mr Oud zelf had een ander ideaal: samenwerken op federatieve basis en hij pleitte daarvoor in een vlugschrift „Poli tieke vernieuwing". Toch was zijn greep op de Vrijzinnig-Democratische aanhang niet zo vast, dat hij een opgaan in de Partij van de Arbeid kon verhinderen en al was het dan ook aarzelend hij ging met zijn politieke vrienden mee! Dra openbaarde zich nu een oude kwaal van de sociaal-democratische partij: het zoeken naar een evenwicht tussen het parlementare en het revolutionnaire deel, maar het falen in het vinden van die toe stand. Pas in 1939 gingen de socialisten mee regeringsverantwoordelijkheid dra gen: de parlementaire vleugel gaf toén de toon aan! Nu door de uitslag van de verkiezin gen bleek, dat de hele doorbraak mislukt was, ging het evenwicht te meer verloren en de V D.'ers gingen zich minder beha- Ds P. J. Dorsman sprak voor de S.G.P. Leiden Over „Een goddelijke dreiging jegens een afwijkend yolk". In een openbare vergadering van de S G P., afdeling Leiden, sprak gisteravond ds P. J. Dorsman, Ned. Herv. pred. te Schelluinen, over: „Een goddelijke be dreiging jegens een afwijkend volk". n.a.v. Jes. 9:11: „Om dit alles keen Zijn toorn niet af, maar Zijn hand is nog uit gestrekt." Samaria stond, aldus ds Dorsman, in het teken van herstel en vernieuwing, toen Jesaja dit woord tot haar sprak. Men leefde zich uit in genot en spel. Met het Nederlandse volk gaat het niet anders. De oorlog is wel gewonnen, doch de vrede verloren en het oordeel is nog niet afgewend. Maar ook in 1948 is Zijn arm nog uit gestrekt. Ons volk keert iich echter van Hem af, ontheiligt Zijn aag en evenals het Romeinse Rijk, dat bij brood ën spe len leefde, zal het ondergaan. Gods roep stem: „Keert weder naar de enig heil zame weg", klinkt nog door alles heen. Rome en revolutie spannen samen-in de strijd van de anti-christ tegen het Lam. De ongelovige zal in de dag des oordeels worden uitgeroeid, maar voor de gelovige zal het een dag der zaligheid zijn. De ARJOS vergaderde „Nadere bezinning op de Chr. politiek" De anti-rev. jongeren-studieclub ver gaderde gisteravond onder leiding van de heer C. Kromhout in het gebouw voor Chr. sociale belangen. De heer C. Böseke leidde in het onderwerp „Nadere bezin ning op de Chr. politiek". De spreker be zag allereerst het verschil in visie van de R. K. en de Prot.-Chr. partijen, om ver volgens de mening van prof. A^_ A, Ruler onder ogen te volgde de critiek van horst op het standpunt Ier. De volgende vergadering hoopt met te hoüden op 18 Febr. De heer C. Kromhout za ldan inleiden: „De huidige politieke situatie. Inmiddels zal de kieskring ver gaderen op 5 Febr., om het rapport over de bedrijfsorganisatie te bespreken, ter wijl de daafopvoigende vergadering der kiesvereniging is vastgesteld op 25 Febr. Burgerlijke Stand van Leiden. OVERLEDEN: M J F van Velsen, zn, 11 jr; D van Nobelen, man, 67 jaar. i GEBOREN: Johannes L, z v G Spie renburg en H C de Wolf: Geertruida C T. d v N van Leeuwen en E A M Uljee; Alida Francina, d v A J J Lambooij en S Koet: Maria J, d v J Bekooy en A M Maczkowiak; Jacqueline A M, d v A J Remmerswaal en C M Verhage; Johanna C M, d v A J Oostdam en M H Barends. GEHUWD: L v d Wijngaard en M Brieër; F L Smit en M Binnendijk; W van Katwijk en C C Landman; W Erwich en E Sierat; J Jaspers en G M Bonnet; G H Bentveld en M Tegelaar; W F Brou wer en A Boom; C v d Dop en G Han sen; J Eradus en F de Roode; N v d Hout en J Vermond; N Kluivers en J J van Oosten; M Kriek en J M A van Velzen; J Laterveer en E Verlind; J A Mallo en A van Loe; L Plug en M C Warners; J M J Reijnders en M Houwe- ling; J J Rozier en A Nieuwenburg; W Sjardijn en H Stokkel; A Sloos en M Holverda; K Vreeken en M Smit; H G Wildschut en J Metscher. Restitutie verhoging kolenprijs De terugbetaling der verhoging van de kolenprijs zal door de P.T.T.-kantoren plaats vinden van 9 uur tot 3 uur. Brand- stoffenkaarten meebrengen. Morgen (Vrij dag) zijn aan de beurt de letters Cr t/m Dri Zaterdag geen terugbetaling. De bon nen moeten afgektfipt worden aan geboden. Tenslotte I. A. Diepen- prof. van Ru- Begrafenis C. J. de Jongh Gisteren is onder grote belangstelling op „Rhijnhof" teraardebesteld het stof felijk overschot van de heer C. V. de Jong, die Zaterdagavond op 68-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleed. De heer De Jongh was een bekend stadge noot, vooral in de kringen van de Ned. Herv. Gemeente. Gedurende bijna 25 jaar diende hij de kerk als collectant. Maar ook in de 3 October-vereniging en de middenstand genoot de heer De Jongh een groot vertrouwen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat velen hem de laatst eer hebben willen bewijzen. Namens de Gemeentecommissie der Ned. Herv. Gemeente waren bij de ter aardebestelling aanwezig de heren P. J. Mulder Sr. en H. W. Filippo. Verder het voltallig ecollege van collectanten, dat de met vele bloemstukken bedekte kist met het stoffelijk overschot grafwaarts droeg, namen shet bestuur der 3 October- vereniging de heer E. W, Wichers Rollan- det en namens de middenstand en de Midza-combinatie de heren B. de Koning, J. C. M. Pieck, Th. Hosman en Th. van Helvert. Achtereenvolgens werd aan de groeve het woord gevoerd door de heer H. M. Pont, voorzitter van het college van col lectanten, de heer C. de Jongh, jongste zoon van de overledene en tenslotte door ds. W. H. Kelder Jr.,"die ter beëindiging van de plechtigheid het „Onze Vader" bad. Kunst in de Sleutelstad Het dappere kleermakertje De „Sprookjesspelers" voor „Het Schouwspel" Voor een uitgelaten en opgewonden kinderschare bracht het gezelschap „De Sprookjesspelers" gisterenmiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal Grimms sprookje „Het dappere Kleermakertje". En, het moet gezegd, zij verstaan hun vak. Op het primitieve toneeltje brach ten zij de sfeer van het sprookje, menig kleine bezoeker barstte in tranen uit bij het optreden van de beide reuzen, terwijl de jonge prinses aller harten won. Wat de kinderen waarschijnlijk niet zo direct opviel, maar wel wat wij als „groten" zo gewaardeerd hebben, was de mimiek van de beide komische fi guren in dit sprookje: de ridders Flim en Vitus, gebracht door Peter v. d. Lin den en Ton Schatborn. Het kleermaker tje vond een vlotte vertolking bij Ina Krediet. Jammer, dat de tekst in de vertaling van Jan v. d. Linden naar een bewerking van Max Gümbel-Seiling, hier en daar zulk een stuntelige indruk maakte. De opvoering had plaats onder auspiciën van de kunstkring „Het Schouwspel." C. Th. R. Een stap in de goede richting Verantwoorde films voor de jeugd. Het was met enige gereserveerdheid, dat wij kennis namen van het voor nemen van de directie van het Lido- theater om hier in Leiden de onder lei ding van J. Arthur Rank vervaardigde Engelse jeugdfilms te introduceren. De films worden aangekondigd als vervan gers van de tot nog toé voor de jeugd gangbare cowboy- en gangsterfilms, producten, die jonge mensen op onver klaarbare wijze aantrekkelijk schijnen te vinden, maar die niettemin vergeven zijn van ongezonde romantiek. Het pro gramma, dat ^ij gistermiddag mochten aanschouwen, heeft ons. wij moeten dat toegeven van onze gereserveerd heid genezen. Het kinder journaal, samen gesteld uit oude journaals, was natuur lijk niet geheel up to date, maar toonde de richting, waarin men denkt te wer ken. En de causerie over brandgevaar, na een voorafgaande instructieve film over de Haagse brandweer, gehouden door de heer W. Kosten, ondercomman dant van de Leidse brandweer, ging er bij het jeugdig publiek beter in dan me nige vermaning van Hermandad op De hoofd-schotel bestond uit een span nend verhaal: „Spoorzoekers", dat met technische en psychologische kennis van zaken was verfilmd. Het Australische bergland, met liefde voor de natuur en artistiek gevoel op het witte doek ge bracht, vormt de achtergrond voor een gebeuren, dat de misdaad aan de kaak stelt, dg jonge mensen aanspoort tot de deugden van een goed staatsburger en daarbij toch niet vervelend wordt. De scènes zijn juist lang genoeg om bij een jeugdig publiek in de smaak te vallen, de acteurs en actrices zijn echte kinderen en, wat zij meemaken, doet iedere ge zonde knaap watertanden. Wanneer ook de volgende programma's in deze geest zün, mogen wij hier inder daad van een stap in de goede richting spreken. Daarmee zouden we niet graag adviseren, de jeugd nu maar naar de bioscoop te sturen. C. Th. R. Het lied van alle tijden 7e Lustrum van „Dispereert niet." Het 7e lustrum van de Leidse Meisjes- H.B.S.-vereniging is waarlijk een feest avond geworden. De schouwburg was bijna geheel gevuld. Met een stralend ge zicht opende de presidente de avond. Het clublied werd ingezet. Een koortje zong zeer verdienstelijk onder leiding van mej. F. Kruit twee liederen van Nellie v. d. Linden van Snelrewaard. Op een Menuet van Teleman werd onder leiding van mej. Mak gedanst en wij waanden ons in de 18e eeuw. Daarna ging „Het Lied van alle Tijden", een romantisch toneelspel van D. H. Scheffer in drie bedrijven. Dit stuk was hoog gegrepen voor amatrices, maar we moeten tevens zeggen, dat het spel ons tot het einde heeft geboeid Mej. J. Jonquière heeft met haar regie iets bereikt, waardoor i deze avond vele jaren in de herinnering van de leden zal blijven voortleven. Het stuk verplaatst ons in de tijd van het schrikbewind van het beruchte drie manschap Robespierre c.s. Een beroemd actrice, voortgekomen uit het gewone volk, heeft liefde opgevat voor een graaf. Door verraad van de ouvreuse en con cierge worden beiden voor het tribunaal gebracht en veroordeeld tot de dood door de guillotine. Deze liefde is sterk tot in de dood En hün grote liefde uitzingende gaan zij naar de plaats der terechtstel ling. Een stuk zonder happy-end, zonder wonderlijke uitredding, alleen gedragen door „Het Lied van alle Tijden." Dat ook de mannelijke rollen door de meisjes werden vertolkt, deed soms even vreemd aan, maar enkele speelsters ble ken werkelijk toneelbloed te beeitten Vooral de hoofdrollen en die van Margot en La France werden uitstekend ge-1 speeld. Na de tragiek van het slotbedrijf toespraken, bloemen en kransen. Ten H. Het,,Orchestre du Conservatoire" in Leiden Op Donderdag 29 Jan. treedt in de se rie abonnementsconcerten van het Resi dentie-orkest een van de oudste en be roemdste orkesten van Parijs op, het or kest van de „Société des Concerts du Con servatoire", In 1803 werd een ensemble gevormd door leeriingen en leraren van het Concervatoire. In 1828 ontstond hier uit een beroepsorkest, dat geheel zelf standig zijn werkzaamheden voortzette, onder tal van voortreffelijke dirigenten, waarvan we vor de laatste jaren alleen Charles Munch en André Cluytens noe men. Het orkest van de „Société des Concerts du Conservatoire" zal in Lei den onder leiding van André Cluytens het volgende programma uitvoeren: Ber lioz: Ouverture „Carnaval Romain"; Wagner: Waldweben en Ouverture Tann- hauser; en van Ravel: Alborada del gra- cioso, het pianoconcert voor de linker hand en de Bolero. Soliste is de jeug dige Franse pianiste Janine Dacosta. Nieuwe aanwinsten De Lakenhal Vereniging „Oud Lelden" gaat ze bezichtigen. De vereniging „Oud Leiden" houdt een algemene ledenvergadering op Donderdag '29 Januari om 8 uur in „De Lakenhal". Behalve de jaarverslagen van „Oud-Lei den" en van de commissie „Het Leidsche Woonhuis", is aan de orde de benoeming van twee bestuursleden in de vacatures- dr T. P. Sevensma, voorzitter, en dr J- E. Kroon, die zich beiden herkiesbaar stellen. Na afloop zal drs E. Pelinck, naar aanleiding van de te verwachten aanwinsten uit de stichting „Ned. Kunst bezit", w.o. Rembrandts „Gerechtigheid voor Keizer Titus", een korte inleiding met lichtbeelden houden over „De Jonge Rembrandt". Universitair contact Nederland België In Leiden werden besprekingen gehou den tussen vertegenwoordigers van het Belgische en Nederlandse comité van In ternational Student Service. Behalve het uitwisselen van tijdschriften en studie- gegevens werd besloten gezamenlijk een sociaal-economische studietour te organi seren door de Benelux-landen. voor do centen en studenten. Het comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking zegde hiervoor medewerking Aan de Belgische minister-president Spaak werd een telegram gezonden, waar in de wens werd uitgesproken, dat de betrekkingen die door de Belgische universitaire wereld direct na de bevrij ding waren gelegd, verstevigd zullen worden LEDENVERGADERING LEIDSE VER. VAN KLEINHANDELAREN L\ AARD APPELEN, GROENTEN EN FRUIT. De Leidse Vereniging van kleinhandela ren in aardappelen, groenten en fruit ver gaderde gisteravond in „Royal". De voor zitter, de heer Laman, gaf een overzicht over 1947 en deed verslag van de in Rot- terdag gehouden vergadering. Daar was knngvorming voor Zuid-Holland bespro ken. De leden van de Leidse vereniging gaven zich unaniem hiervoor op. De cantieregeling werd vervolgens vastge steld. Aangenomen werd één week vacan- tie in rayonsverdeling. Als afgevaardig den naar het congres gaan de heren Th. en J. Faas Commissies voor een feestavond in Maart en voor het 35-jarig bestaan in '49 werden in 't leven geroepen. De con tributie zal verhoogd worden. Wethouders krijgen kleine opslag De burgemeester heeft aan de Leidse raad voorgesteld, Ged. Staten te verzoe ken, de jaarwedden #der wethouders te brengen op f 5200 en aan de wethouders kinderbijslag te verlenen. Thans is het bedrag der jaarwedden vastgesteld op f4435 plus 15 pet, dus in totaal f5100 25. Ged. Staten hadden verzocht om een nieuwe regeling, waarby de 15 pet ver valt. tot bevordering van een gezonde selecteerde leliecultuur in Nederland. Het bestuur wordt gevormd door de heren Broeze, Jonker, C. J. v. Til, prof. Van Slogteren en ir v. d. Slikke. Kranige redding te Leiderdorp Tegenover het kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp geraakte gisteravond om streeks 6 uur de 8-jarige Henk van der Kwaak te water. De 15-jarige Frans dë Vos, die juist uit een zweminrichting in de stad terugkeerde, sprong onmiddellijk gekleed in de Rijn en mocht het genoegen smaken de drenkeling van een zeker ge lijkende dood te redden. LEIDERDORP. Onder voorzitterschap van de heer G- van der Beek vergaderde het „Alge meen Ziekenfonds" Leiderdorp en om streken. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de stand der kas be vredigend kan worden genoemd. De af tredende bestuursleden, de heren W. man. L. van Egmond en A. Janssen den herkozen. De uitkering in, tarief A kon worden gebracht op maximaal f 40. Besloten werd door te gaan met het be talen van 2 cent per week per lid tot*/or. mir.g van een reserve. Besproken werd nog het 55-jarig bestaan der kas op 4 Fe bruari. Na een uitgebreide rondvraag werd de vergadering met een toepasselijk woord door de voorzitter gesloten. VOORSCHOTEN In de raadzaal heeft burg. C. J. v. d. Hoeven het plaatselijk comit' geïnstal leerd van de Nat. Monumenten-Commis sie voor Oorlogsgedenktekens. Hierin hebben zitting genomen als ere-voorzit- ter, burg. C. J. v. d. Hoeven; voorz. J. A. Meqs, secr. G. A. Stolwijk en leden L. H. Baressé Schimmelpenninck v. d. Oye, J. van Alphen, D. A. Anker, W. L. Deen, W. C. Derks. D. Limburg, H. N. Muller N. J. Schut. H. J. Trel en A. Verstraten. De burgemeester wekte de Voorschote naren op, niet achter te blijven. Vervol gens gaf de heer E. J. Kelder ,als verte genwoordiger van de nat. commissie een uitvoerige uiteenzetting van het streven, Spr. weees ook op de verschillende be richten, die door pers, radio en film 1 den bekendgemaakt, o.a. het afstaan de kolenbonnen, ten behoeve van doel, waardoor men zich een reis het postkantoor bespaart en tevens goed doel steunt. Op verschillende plaat sen zal men binnenkort in de gelegen heid zijn een stukje Damterrein te kopen, terwij lhet comité op zeer korte termijn nog meerdere acties zal ontplooien. Ook de bedrijven zullen bezocht worden en waarschijnlijk de scholen opgewekt om op naam van de school een inschrijving te doen. Het comité zal echter op korte termijn, want de actie eindigt 31 Januari a.s., meerdere publicaties doen volgen. Men deed ook een beroep op de pers. Geboren: Renée, d v R H Goedman en J Broekman, Veurseweg 144; Maria J C W, d v J G Gussenhoven en W C M A Hollink. Voorstraat 6; Cornelia J M. d v H Leenstraat en C J M Turk, Rijndijk 30- Ondertrouwd: P van der Mey 30 j. School straat 98 en H Langenberg 20 j, 's-Gra- venhage. De bomaanslag op de Prinsegracht te Den Haag Tegen sergt. De Boer 10 j., tegen kap. bar. v. Heemstra 8 j. geëist. In de zaak van de bomaanslag op de Prinsegracht te Den Haag, die gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof werd behandeld, werd tegen sold. J. J. H. v. Haastreoht 6 mnd. gev. straf zonder af trek en een boete van f 25 subs. 6d. hechtenis wegens overtreding van de Vuurwapenwet geëist, ip.v. lVz jaar. Tegen verd. Tigohelaar is eveneens 6 mnd. geëist, waarvan 4 mnd. voorw. Uit-, spraak over 14 dagen. Tegen de beide hoofddaders, sergt. A. T. de Boer en kap. F. J. J. baron van Heemstra, die ieder tot 13 j. gev. straf waren veroordeeld, werden thans veel mildere straffen ge- eist, nl. tegen De Boer 10 jaar met af trek en tegen van Heemstra 8 jaar met aftrek. Tevens resp. f 100 en f 25 boete wegens overtreding van de Vuurwapen- wet en ontslag uit de militaire dienst. Morgen wordt de zitting voortgezet. Wagenmakerij en woonhuis uitgebrand Vanmorgen om ongeveer half 6 zagen buren, dat vermoedelijk door kortslui ting brand was ontstaan in de wagen makerij van de heer C. Touw te Rijns- aterswoude. Ze waarschuwden de heer Touw, wiens woning tegen de wagenma kerij is aangebouwd en die zich met zijn vrouw en zijn oude moeder ternauwer nood kon redden, temeer, omdat het licht weigerde. De motorspuit uit Leimuiden was spoedig ter plaatse. De brand liet zich inmiddels vrij ernstig ^anzien en voor de in de nabijheid gelegen Ned. Herv. Kerk en openbare lagere school vreesde men even. Daarom werd de assistentie ingeroepen van de brandweer te Alphen. Toen - deze verscheen, waren de Leimui- dense collega's het vuur echter al meester. De wagenmakerij en het woonhuis brandden geheel uit. Van de inboedel is weinig gered. De verzekering dekt de schade. De burgemeester er plus de beide loco-burgemeesters Rynsaterswoude en Leimuiden ware het terrein van de brand aanwezig. Grootse manifestatie van Kamerkring Leiden der Chr.-Hist. Unie te Gouda Jaarlijkse toogdag werd een succes (Van een onzer verslagevers) De grote toogdag van de Kamerkring Leiden van de Chr. Hist. Unie, gehouden, in het historische stadje Gouda, behoort tot het verleden. De organisatoren, die zich bij de voorbereiding veel moeite heb ben getroost, kunnen meer dan tevreden zijn, want wel zelden zal de Unie na ae bevrijding van ons land zo'n geestdriftige bijeenkomst hebben beleefd als gister avond in het gebouw ..Concordia" aan de Westhaven. De zaal was stampvol. Man nen, vrouwen en., jongeren. Dit aspect reeds deed bij elke aanwezige een vonk van enthousiasme ontgloeien. Hoe duide lijk werd hier gedemonstreerd, dat de Unie nog steeds leeft en streeft. Bezielend was de rede van mr dr J. J. R. Schmal te Voorburg, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal en lid van Gedeputeerde Staten van' Zuid-Holland. Klaar toonde hij aan, dat wij niet alleen een taak hebben ten aanzien van de bin nenlandse, maar ook ten aanzien van de buitenlandse politiek. „Wij hebben ons toe te spitsen op de vraag, of het moge lijk is. in ons werelddeel nog ie redden, wat er te redden valt". Niet minder prin cipieel en kloek waren de woorden van ds C. A. van Harten te Delft, die als de kern van zijn betoog naar voren bracht, dat wij de souvereiniteit van God over al het geschapene dienen te erkennen- „Er is één Koning, die werkelijk blijft be staan: Jezus Christus, die de grondslag moet zijn voor al ons streven". Om tien uur ging men dankbaar en be moedigd naar huis, ieder naar zijn eigen plaats. De band, die alle Unie-leden met elkaar verbindt, was weer verstevigd. De C H U. op mars! Voor de vervulling van haar belangrijke taak. Excursies en sectie-vergaderingen. Om half tien werd de toogdag geopend door de voorzitter van het comité van voorbereiding, de heer A. Verboom. Hij heette de deelnemers, die al vroeg in grote getale waren opgekomen, hartelijk wel kom. Het vreedzame Gouda is dankbaar, dat het zijn poorten kan openen voor de leden van de Unie. Ds G. W. K. Hugenholtz, Ned. Herv. pred. te Woubrugge, sprak een wijdings woord uit n.a.v. Johannes 151-10. Door de zonder is er scheiding gekomen tusse God en mens, aldus spr. God heeft echti S port en Wedstrijden VOETBAL LEIDSE SCHEIDSRECHTERS CONTRA DELFTSE COLLEGA'S Evenals in Delft hebben de Leidse fluitisten op de testwedstrijd in de Sleu telstad gewonnen van hun mede-broe ders in het schone vak uit Delft. Maar 't ging minder om de eer, dan om 't be kwamen. Dit bracht de voorzitter van de gasten dan ook aan 't eind van de wedstrijd, die geleid werd door de heer C. L. v. d. Klugt, onder woorden en hij hoopte, dat nog menige ontmoeting zal volgen. WATERPOLO L.Z.C. I—W.Z.C. I (8—1) L.Z.C. I heeft haar eerste wedstrijd in 1948 in een grote overwinning om gezet. W.Z.C. was tegen de productieve .gastheren niet opgewassen en stond reeds met de rust met 31 achter. L.Z.C. bleef daarna sterk in de meerderheid en had weinig moeite de stand tot 81 op te L.Z.C. 3—S.V.G.T. 1 (2—2) In een vrij onbelangrijke wedstrijd speelde L.Z.C., dat zich te veel liet af dekken om sucoes te hebben, gelijk met S.V.G.T. 1. L.Z..C. leidde met de rust door goede schoten van H. A. C. Walen kamp met 21. De tweede helft gaf rij kelijk fors spel te zien. Juist op tijd scoorde S.V.G.T. de gelijkmaker. Het f! geheimzinnige deserteurtje „Ik wou liever eens praten". Ze knikken. „Er zijn dingen gebeurd, die niet in de haak zijn", begint Schroot. „Dat is zo", zegt Verwiele. En zijn vrouw bevestigt: „Ja, zeker, dat is zo". „Daarover wil ik praten." vervolgt Schroot. „Dat met die tuin was niet in orde. Het was verkeerd van me. Eerst heb ik daar niet op gelet, maar later ben ik het gaan inzien". „Och, buurman, laat die tuin maar rus ten". „Nee. nee. ik wil naar de landheer gaan. De huurjaren zijn bijna verstreken. Ik wil bewerken, Verwiele, dat jij je oude boeltje weer huren kunt. Dan kun je terug komen. Dan". „Och, waarom?" „Om goed te maken, wat verkeerd was. Dan ga ik nu reeds daarop rekenen met het werk. Ik maak alles voor je klaar". „En hoe dan verder?" vraagt Verwiele. Hij doelt op het gedeelte, dat verhuurd is aan zijn opvolger, waardoor Schroots voorstel onuitvoerbaar kan worden. Maar Schroot bggrijpt het verkeerd en antwoordt: „Verder blijft alles zoals het is. Arie jjlijft hier. Pas.bij je verhuizing komt hij mee en neem ik hem thuis". Verrast en afkeurend schudt vrouw Verwiele haar hoofd. Haar man antwoordt op sombere toon: „Dat kan niet, Schroot. Daar kan niets van komen, man". „Waarom niet?" vraagt Schroot, vast houdend. „Arie is hier niet meer. Hij is vanmor gen weggegaan". „Weggegaan? Waarheen? Naar huis? Ik heb hem niet gezien!" Verwiele schudt van neen. „Waarheen dan?" „Naar de burgemeester". „De bur-ge-méés-ter?" Een ogenblik zit Schroot verbluft. Dan vraagt hij dringend: „Wat gaat hij daar dóén". „Hij is besloten, zich te melden. Hij wil niet langer deserteur zijn". Schroot springt op. Zijn grijze ogen wor den fel en vijandig. Dreigend schreeuwt hij: „Heb jij hem weggestuurd? Heb jij hem je deur uitgejaagd?" „Hij is gegaan uit eigen beweging. Wij hebben het hem afgeraden, maar tegen houden konden we 'm niet". „Wanneer is hij gegaan?" „Vanmorgen". Maar dadelijk leeft hij weer op. „Ik ga er heen. Ik ga hem halen". De anderen zwijgen. Ze willen hem niet ontmoedigen. Schroot staat op en loopt naar de deur. In zijn opgewondenheid vergeet hij te groeten. Maar bij de deur keert hij zich om en zegt: ,-,Gedag, mensen, je hoort wel van me, hoe het is afgelopen". „Ik hoop, dat je slagen zult", zegt Ver wiele. „Wat denk je er van, man?" vraagt vrouw Verwiele, als Schroot met haastige stappen het bruggetje gepasseerd is. „Ik vrees, dat het slecht afloopt. Het is best mogelijk, dat ze hem ook gevan gen nemen". „Waarvoor?" „Voor die doopacte. Hij heeft Arie ge holpen aan een vervalste acte, waarop ze de naam veranderd hebben. Dat kan zwaar gestraft worden". „En wij dan? Arie is hier maandenlang in huis geweest!" „Wij zijn bedrogen met die valse acte. Wij wisten niet beter, of hij heette Arie van Schouwen. Dit antwoord stelt haar gerust. Maar beiden blijven de gehele dag onzeker en zenuwachtig. Inmiddels heeft Schroot het gemeente huis betreden en de burgemeester te spreken gevraagd. Zodra hij zijn naam Een gezellig „onderonsje" tijdens de succesvolle toogdag van de Kamerkring Leiden der Christ.-Hist..Unie te Gouda. V.l.n.r. de heren: ds G. W. K. Hugen holtz, Ned. Herv. pred. te Woubrugge, burg. J. J. Steenbakker van Benthuizen, A. Verboom, voorz. van de commissie voor voorbereiding te Gouda en H. Kikkert te Emmen lid van de Tweede Kamer. zijn Zoon gegeven, opdat de verbroken gemeenschap zou worden hersteld. Wij hebben nodig, gedurig in Hem te blijven Dan verstaan wij ook onze roeping in deze wereld. Zonder Hem kunnen wij niets doen. Christus' koningschap moet gepro clameerd worden op elk levensterrein. In de loop van de morgen werden er verscheidene excursies georganiseerd. Zo bezochten de deelnemers de prachtige St Janskerk met de wereldberoemde glazen, het St. Catharina-gasthuis, het Pijpenmu- seum, de plateelbakkerij „Zuid-Holland" (de mannen kregen zowaar een pijpje en de vrouwen een kopje!), en „De Produ cent". waar de heerlijke Goudse kazen worden gemaakt. In de middag vonden de sectie-vergade ringen plaats. De heer W. P. Cnossen te Woerdeq, lid der Prov. Staten, sprak in „Concordia" over het onderwerp: „Wy vragen een rechtvaardig landbouwbeleid". Voor deze samenkomst bestond grote be langstelling De heer Cnossen begon zijn referaat met op te merken, dat de arbeid van de landbouwer niet naar waarde wordt betaald. Wij kunnen niet ontken nen, dat wij een arm volk zijn en ons al lerlei luxe geenszins kunnen veroorloven. Maar. dan wensen wij, dat ons gehele volk die armoede draagt. Wij moeten allen te rug naar een lager niiveau. Veel schone woorden zijn er al gesproken, mdar van alle plannen is bitter weinig terecht ge komen. Het is alleszins verklaarbaar, dat er in de kring van de boeren wordt ge vraagd, of het verantwoord is door te gaan met de sociale voorzieningen in de land bouw. Wij verklaren, dat aan het bedrijfs leven in zijn geheel de gelegenheid moet worden geboden zich te ontwikkelen- Boer en tuinder moeten woekeren om te komen tot een goede beloning van de ar beid en een redelijke prijs van het pro duct. Op hen drukken de lasten van de tijd het zwaarst. De tijd moet voorbij zijn, dat de boer als minderwaardig wordt be schouwd. Kan een volk zonder schade één bedrijfstak verwaarlozen? De c heid doet wel veel voor de landbouw, maar wat baat dit alles, als de mense dit bedrijf straks geen bestaan kunnen vinden? Wij moeten opkomen voor economische en financiële rechten va boer en tuinder. Dit is een belang heel ons volk. In het slut van zijn rede zeide de heer Cnossen, dat de boeren de nodige vrijheid dienen te behouden. Tendenzen van aantasting van het eigen domsrecht zijn reeds aanwezig. Het ge sprokene leverde voldoende stof voor het voeren van een levendige bespreking. Jkvr. mr C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen te Den Haag. lid van de Tweede Kamer, sprak voor de vrouwen over: vrouw, de Chr. Hist. Unie en de huidige politiek", terwijl de heer H. Kikkert te Emmen, eveneens lid van de Tweede Ka mer, het onderwérp: ..Geleide economie" inleidde. In ,,'t Blauwe Kruis" refereerde mr dr J. van Bruggen te Haarlem, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, over: „Het sociale verzekeringswezen", heeft grote moeite gekost de individuele en liberale mentaliteit te overwinnen en in een sociale mentaliteit om te zetten, aldus spr. Dè man in dit opzicht is Talma geweest. Hij besefte, dat het loon va arbeider zó moest zijn, dat daaruit zieningen konden worden getroffen ii heeft genoemd, wordt hij toegelaten. De burgemeester is een man van mid delbare leeftijd. Schroot groet onderdanig en de bur gemeester antwoordt zakelijk: „Goede middag. Is u de vader van de arrestant?" „Ja, ik ben dé vader van mijn zoon. mijnheer". „Dat begrijp ik". Een lichte glimlach glijdt over 's burgemeesters gezicht „Maar bent u de vader van de jonge man, die enkele uren geleden zich hier gemeld heeft als deserteur? Hij zegt, Arie Schroot te heten". „Zo heet hij inderdaad, mijnheer de burgemeester". „Indertijd is mijn veldwachter een doopacte getoond, waarop een andere naam stond. De naam Arie van Schou- Schroot zwijgt verbluft. „Wat hebt u hier op te antwoorden?' vraagt de burgemeester. „Dat is mogelijk, mijnheer de burge meester". „Wie heeft die acte vervalst, door die naam te veranderen?" „Die naam is altijd zo geweest". „Hoe kan dat?" Schroot vertelt de geschiedenis van het gestorven kind en de acte. „Dat verandert de zaak enigszins. Al thans voor u. Als uw verhaal werkelijk waar is". De burgemeester kijkt hem scherpen de ogen. (Wordt vervolgd). den van ongeval en ziekie. De sociale ver. zekeringen zal men altijd moeten zien net geneel van het economiscn bestei u een bepaalde lijd. Wij hebben de taak sociaai-economisch program voor te reiden, In het slot van zijn verhar.delm legde spr de nadruk op ae persooniys woordelijkheid. De sociale i woordelykneia van het „dragen van elkar, ders lasien" mogen wij nooit loslaten ize tijd van verarming. Ire avond-meetini De massale avondvergadering vormbt het hoogtepunt van ae aag. Mr dr J. J- Schmal meld een reae over: „Om de toe komst van Europa". Direct na de bevrij ding van ons lana geloofden we, dat r wereld weiara beter zou worden, begon spr. Wij moe.en vandaag aan dag echter tot de slotsom komen dat hi mie. meegevallen is. 't ls alsof een nieuw mistbank zich over Europa heeft gelegi Het is nodig, dat wij aandacht schenne de buitenlandse politiek. De bui.et iandse aangelegenheden zijn van zulk fundamentele betekenis, aat wy er by betrokken zyn. Wy hebbt als Christenen te doen, wat onze hao vindt te doen. Als er ergens onrecht g* daan wordt, hebben wij er mee te m, is het ideële motief, waarom wi, ae buitenlandse politiek hebben laten. Wij treden hierbij niet op als enk lingen, maar in nationaal verband. Eei dracht maakt macht! En die macht hel ben wij nodig om het recht te handhave Langzamerhand breekt het besef baa bij andere volken om ons heen r werking te zoeken. „Ik heb vat slechts één vraag te stellen: Zijt gij pe soonlyk bereid u te interesseren voor toekomst van Europa? De beantwoordii valt binnen de sfeer van de binnenkam; aldus sprak mr dr Schmal. Wij moeti staan achter een federatief verenij Europa Dit werk kan alleen geschied* iet de hulp des Heren. Ds C. A. van Harten ging uit v gedachte, dat de koninkrijken van de voorbij gaan. Jezus Christus z eenmaal komen in volle heerlijkheid. Di zullen de bergen vrede dragen. Dat inhoud van ons geloof. Hebben wij di nog wel een politieke taak? In dit band wees spr op Daniël, die hoge st ambten bekleedde. Het Christelyk geio bevat consequenties, ook voor het po tieke leven. Wanneer Nederland gewordi het land van recht en vrijheid, dan dat daaraan te danken, dat onze Calvin tische voorvaderen hun politieke taak de juiste wyze hebben vervuld. Het niet vanzelfsprekend, dat wij de Bijb mogen lezen. Die vrijheden kunnen elk ogenblik worden ontnomen. Ook de C.H U. wil op haar eigen wij strijden voor sociale gerechtigheid. Daa om behoeft men niet socialistisch te Wij willen sociaal rechtvaardig zijn genover de werknemer, maar ook tege over de werkgever'. Ten aanzien Indische politiek zeide spr, dat het bele an de regering toch wel uitermate slee Tenslotte wekte ds Van Harten op het bestuderen van het program van C H.U. en het propageren van de begi Ring Leiden van Chr.-Hist Jongerengroepen fcijeen Eind Februari grote propaganda-avoni Gisteravond hield de ring Leiden Omstreken van Chr.-Hist. Jongerengro pen in „Prediker" haar èerste vergad ring. Aanwezig waren afgevaardigd van de groepen uit Voorschoten. Leid* Lisse, Oegstgeest en van de pas opg richte groep Hillegom. Rijnsburg Katwijk hadden het in verband met toogdag van de Kamerkring Leiden Gouda afgezegd. De voorzitter van de prov. afdeli Zuid-Holland, de heer J. Zitman, die vergadering leidde, betreurde het in 2 openingswoord, dat deze vergaderi reeds op de 21ste was vastgesteld, to bekend werd, dat op diezelfde dag toogdag te Gouda zou worden gehoud* De heer Züman ging in het kort in de taak \*n het ringbestuur, dat hoofdzaak coördinerend zal optreden o.a. met de organisatie van algeme ringvergaderingen zal worden belast, volgde een levendige discussie, waa bleek, dat de zaken in de groepen Lis Leiden en Oegstgeest niet naar w< gaan. Gestreefd zal thans worden ni een combinatie van de groepen Leiden Oegstgeest. De ring Leiden en omstrek zal eind Februari te Leiden een propaganda-avond houden, zodat ringbestuur onmiddellijk aan de slag k gaan. Tot voorziter van dit bestuur werd 1 kozen de heer J. Zitman, tot secretaris heer Jac. Eygenbrood. Narcissenstraat Lisse. en tot penningmeester de heer van Haarlem, Jan van Goyenkade Leiden. De namen van de overige 1 stuursleden kunnen nog niet gepub ceerd worden, omdat de groepen Rijr burg en Katwijk niet vertegenwoordi waren en de jonge groep Hille^m geen afgevaardigden had gekozen. Voorts werd levendig van gedacht gewisseld over de wijze, waarop de gr* pen het programma voor hun verga* ringen het best kunnen samenstell* Enige leden waarschuwden tegen al zware onderwerpen, anderen daar* tegen waren van mening, dat een sta kundige studiegroep, als de C.H. Joni groep nu eenmaal is, geen gezellighel* vereniging mag worden. Men werd er tenslotte over eens. dat ook Jiier gulden middenweg dient te worden wandeld. Het was nog geeh tien u toen de voorzitter de vlot verlopen v gadering kon sluiten. C. H. JONGERENGROEP LEIDEN Maandag a s. hoopt de C. H. Jongerf groep Leiden een vergadering te houw ten huize van A. van Haarlem, Jan vj Goyenkade 31. De heer J. Zitman zal rf inleiding houden over de Indische kwji tie. Aanvang 8 uur. Nieuwe leden zijn 4 harte welkom. het lekkere levertraan-product, be vat vitamines A, C en D, naast suiker en mout. Meer nut van het j voedsel, extra calorieën voor do groei. Eis Sanostol! prodad

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2