NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 17 JANUARI IMS Taal van Zuid-Afrika geëerd door Nederlandse universiteit Utrechts ere-doctoraat voor de dichter N. P, v. Wyk Louw (Van c correspondent te Kaapstad) Die tweede rede waarom hierdie toe kenning van buitengewone betekenis voorkom, is dat dit van Nederlandse kant n gesonde gesindheid teenoor die Afri kaanse geesteslewe openbaar. Daar kan slegs sprake van geestelike verkeer tussen Nederland en Suid-Afrika wees, skrijf Die Burger, wanneer daar wedersydse erkenning en begrip van me kaar se verdienstes en gebreke) be staan. Met hierdie toekenning van n ere- graad het die Ryksuniversiteit te Utrecht bewys gelewer dat hy kennis dra van die Afrikaanse letterkunde en ook weet hoe om dit na waarde te skat. Die besluit van die Ryksuniversiteit van Utrecht om n ere-doktoraat in die lettere en wysbegeerte aan "die Afrikaanse digter N. P. van Wyk Louw aan te bied, is in Suid-Afrika as n besonder betekenisvolle stap beskou. Hierdie toekennijjg, het Die Burger geskryf, is om twee redes van besondere betekenis. Ten eerste vestig dit die aandag op en is dit n erkenning van die intrinsieke waarde van Van Wyk Louw se bydrae tot die Afrikaanse letterkunde. „Onsersyds hoog op prys gestel" )ns is oortuig daarvan dat hierdie daad wat onsersyds hoog op prys, gestel word, nie n eindpunt is nie, maar n nuwe begin, en dat daar in die vervolg op hier die grondslag van wedersydse begrip en wedersydse waardering n hegte kultuur- vriendskap opgebou sal word, hegter as wat dit nog opit in die verlede w%s," al dus Die Burger. N. P. van Wyk Louw verteenwoordig .e net die Afrikaanse literatuur op sy beste nie, maar het ook n hele vernuwing daarin en in die beskouing daarvan te weeg gebring. Die mooi inset van Afrikaanse volksdigters het geleidelik verswak en omstreeks 1930 n dooie punt bereik. Eers met W. E. G. Louw se werk onmiddellik daarna nog hewiger met van syn broer, naamlik N. P. van Wyk Louw, kry ons een nuwe sterk impuls. N. P. van Wyk Louw is in 1906 op die Karoo-dorp Sutherland gebore. Hy het die Universiteit van Kaapstad gestu- deer en die grade M. A. en B. Ed. behaal In 1929 is hy as lektor in die departement opvoedkunde aan die Universiteit Kaapstad aangestel, n betrekking wat hy vandag nog beklee. Sy bekendste digbundels is „Alleenspraak", „Die Halwe Kring", „Gestaltes en Diere", „Die Die per Reg" en „Raka". Tans is hy ook een die redakteurs van die maandblad „Standpunte". Verwyt uit Nederland Onder Afrikaanssprekendes in Suid- Afrika is dit jare lank reeds gebruiklik Nederlanders wat hierheen kom op d'ie vingers te tik oor hul besondere liefde om Engels in plaas van Nederlands petroleum-velden a 't Verklaarde uitzicht Engelands rol in het Midden-Oosten v DE TOESTAND in het Midden-Oosten, welk gebied vanwege de olie-peri kelen steeds sterk de aandacht trok, gaf kort geleden nog reden tot ernstige bezorgdheid. Omdat de landen van de Arabische Liga relatief nog zeer afhan kelijk van Engeland en de Ver. Staten waren, werd door Irak in de economi sche commissie der Ver. Naties te Lake Success, aangestuurd op de instelling van een speciale commissie voor het Nabije Oosten. Een soortgelijk voorstel werd vroeger reeds door Egypte gedaan. Men pleitte voor een internationale regeling inzake de buitenlandse investeringen en bescherming van onvoldoende ontwik kelde landen tegen ongewenste, politieke inmenging. Van meer dan één zijde, o.a. door Ame rikaanse experts, is er op gewezen, welke wereldbelangen er mede gemoeid zijn, de ran het Midden-Oosten te beschermen tegen de aggressie van bepaalde mogend heid. Zowel het her- Europa als de ontwikkeling van Zuid-West-Azië, komen hierbij in het ge ding. Deze Brits-Amerikaanse bescher ming heeft Rusland moeten ondervinden bij het geschil met Perzië over Azer- beidsjan. Er is Engeland, dat vergeleken met de situatie van vóór de oorlog zeer ver- zwakt is in militair opzicht, alles aan gelegen, de vriendschappelijke betrek kingen met de Arabische landen op peil te houden. De belangen in het Midden- Oosten moeten veilig gesteld. Wij hebben hier,met twee factoren te doen: aan de ene kant het naar „nationalisme" nei gende zelfbewustzijn der landen, die tot de Arabische wereld behoren; aan de anderë kant de strategischeTvertwakking van Engeland, want de rol van militair handhaver is, in tal van gebieden door Amerika overgenomen. Hieruit volgt, dat sinds de oorlog, de Arabische wereld op het Britse rijk een voorsprong gekregen heeft in politiek opzicht, waardoor de onafhankelijkheid en zelfstandigheid nog sterker wordt ge proclameerd. Men voelt steeds minder voqr een „toeziende voogdij." Engeland wordt door deze omstandigheden tot con cessies genoopt en het is een staaltje van gezonde diplomatie, langs de weg van nieuwe verdragen, de posities af te wegen en te regelen. De Britten willen vanzelfsprekend de bestaande economische- eii handelsrela ties behouden; de landen der Arabische wereld wensen voor wat de politieke structuur betreft, hun eigen weg te gaan. Wat de twee partijen bindt, is de „ver dediging," de militaire relaties, vooral tegen de aggressie van eenbepaalde mogendheid. Reeds lang was er sprake van een nieuw militair verdrag tussen Irak en dit is thans te fS CrtS rx)<j zo jdein flosesje van &e«feri»#d f Zót zij 2 if'n f*«sesj«' van 0»nje fWcttiei frar-eisifi. iï+yi- Maandag verjaart ons Prinsesje Margriet. Zie hier een herinnering aan haar geboorte in 1943, toen deze plaat in het geheim werd verkocht ten bate van de illegaliteit. Het por tretje is er door ons aan toegevoegd. Londen publiceerde de tekst van het protocol „W' Deze winter zou beslissend voor de Duitse arbeiders zijn Verdere stakingen, als voedselpositie niet beter wordt IN LONDEN is de vertaling van een afschrift van het z.g. protocol „M" door het ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerd. Men is in de'Britse hoofdstad ten volle overtuigd van de echtheid van het stuk.. De Franse en Amerikaanse ver tegenwoordigers hebben een afschrift van de vertaling gekregen. Ook de Russen te besig in gesprekke met Afrikaansspre kendes. Herhaaldelik word ook gewys op die neiging by Nederlanders in Suid- Afrika om hul kinders na Engelsmedium- skole te stuur en nie na Afrikaansme- diumskole nie. Dieselfde verwyt is nou deur n Neder landse blad teen die hopf van die Afri kaners in Nederland geslinger, n verwyt waaruit alleen goed gebore kan word. Hierdie steek uit Nederland kom ten ge volge van die gebruik van Engels as ampstaal deur die Suid-Afrikaanse ge- santskap daar. „Wij hebben niets tegen het Engels, integendeel. Maar het lijkt ons gepast en gewenst dat officiële Afrikaners zich in Nederland bij voorkeur van het Afri kaans bedienen," het n Amsterdamse blad onlangs geskryf. „Hoe dit gekom het weet ons nie" Die Burger se reaksie hierop is dat die Nederlandse blad deur hierdie verwyt n werklike diens aan die Afrikaanse taal bewys het. „Hoe dit gekom het dat mnr. Leif Egeland rede vir so n verwyt_ ge- gee het,, skryf Die £urger, „weet ons nie. Hy is Afrikaans heeltemal magtig; trouens, hy is een van die weinig Na- tallers wat dit sy plig geag het om moeite te doen om Afrikaans te leer, selfs so dal hy in die Volksraad n Afrikaanse toe spraak kon hou. Waarom dan in sy ampte- like posisie in Nederland Afrikaans opsy geskuif Ons neem aan dat dit n geval was van onnadenkendheid en van gewoonte in ons diplomatieke diens, waar •uiter aard nie veel geleentheid vir die gebruik van Afrikaans voorkom nie. „Maar juis omdat die terrein vir Afri kaans in ons diplomatieke diens so be grens is, Juis daarom is dit so belangrik, en is ons diplomate dit aan Afrikaans so onteenseglik verskuldig, om Afrikaans te gebruik op die paar plekke waar dit wel moontlik isin ons betrekkinge met Nederland en met België. Nie alleen is ons oorsese verteenwoordigers dit aan ons taal verskuldig nie; die Nederlanders en die Vlaminge verwag dit ook. „Ons wil hoop dat die teregwysing teen hierdie tyd reeds vrugte afgewerp het en dat die vanselfsprekende ding in die toe- koms vanselfsprekend gedoen sal word," aldus Die Burger. Het protocol, dat richtlijnen' geeft voor een niets-ontziende strijd in het Ruhrge- bied, bestaat uit 5 delen. Uit de volledige vertaling is komen vast te staan, dat de Sowjet-Unie mef alle middelen de strijd tegen de monopolistische kapitalistische machten kan en zal steunen. Voor de uiteindelijke overwinning zullen alle wapens van het proletariaat worden ge bruikt. Het communistische informatie bureau te Belgiado, aldus het protocol „M", zal de gemeenschappelijke stryd van alle socialistische bewegingen in Europa coördineren. Hoewel de Duitse partij nog geen lid is, heeft zij niettemin 'n sleutelpositie. Haar taak zal zijn om alle middelen op nietsontziende wijze te ge bruiken. In het eerste deel wordt gezegd dat het Ruhrgebied en de transportraid- delen in West-Duitsland centra van de strijd moeten zijn, indien tegelijk begon nen wordt. Er wordt rekening mee houden, dat de Britten zullen proberen de partij te liquideren. Deze winter za" beslissend zijn voor de geschiedenis var de Duitse arbeider. Men verwacht dat de stakende arbei ders in de Duitse steden vandaag weei aan het werk zouden gaan. Komt ei echter geen verbetering in de voedsel toestand, dan zullen ook de mijnwerkers, die zich tot nu toe afzijdig hielden, ook de partij zijn. Bedrijfsraden Duisburg, Mühlheim. Oberhausen en sen zullen opnieuw bijeen komen, om zich ver een verdere actie uit te spreken. Sander, voorzitter van de Duisburgse bedrijfsraad, heeft echter gezegd dat de stakingen niets te maken hebben met het „protocol M", maar een gevolg zijn van honger. De Duitse ministers van Voedselvoorziening in de dubbelzone Minister Jonkman zet de communisten op hun nummer En is boos over de publicatie van een geheime brief (Van onze Parlementsredacteur) st meer genoegen dan naar wat minister Jonkman zei over het Collegiaal Orgaan luisterden we naar zün afstraffing van de communisten die in allerlei toonaarden gesproken hadden over de niet-republikeinse federalisten als „marionetten" en „Wapang-poppen". Hy protesteerde hier sterk tegen en vroeg, wat de heer De Groot en zijn vrienden er van dachten, wanneer hun telkens werd toegevoegd, dat zU marionetten van Moskou zijn. Dat het ene waar en he andere een lengen is. loog de de heer De Groot' by wijze van interruptie. Financieel Overzicht van de week] Engeland Portsmouth ondertekend. Want al was Irak reeds sinds 1930 onaf hankelijk, dus geen mandaatgebied meer, Engeland bleef de rol spelen van toe ziend voogd. In aanmerking genomen, dat ook de Russen steeds streven naar de vriendschap met de Arabische wereld, de „ontwaking van het Oosten' tieke redenen in de hand werken, is deze Britse „neu-orientierung" per verdrag van belangrijke betekenis. Volgens de Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, zullen spoedig meer dere verdragen volgen, uitdrukking ge vende aan de „friendly relations" tussen Engeland en de Arabische wereld. Eén ding is duidelijk, dat er .voor Engeland niets meer valt af te dwingen en mei de Arabische wereld wil „overhalen. Oók in Frankrijk begint men zulks te ervaren, maar de moeilijkheden met het Arabische element blijven, zoals deze zich in Noord-Afrika hebben gedemon streerd. Bevin stelt, niet zonder ironif deze vriendschap „op prijs" want be halve de handhaving der economische belangen, wordt in het nieuwe verdrag tevens aangestuurd op een doeltreffender verdedigingssysteem. Er komt een per manente „gemeenschappelijke verdedi- gingsraad" en het gemeenschappelijk gebruik van vliegvelden wijst op strate gische samenwerking, hqewel Engeland anderzijds van verschillende rechten af stand moet doen, in vredestijd. Belangrijk is, dat voor het geval er oorlog dreigt, de koning van Irak zich onmiddellijk met Engeland zal verstaan, troepen en wape nen ter beschikking te stellen. De opleiding van de Iraakse luchtmacht en het leger wordt in handen gesteld van de Britten. Naar dit model, zullen andere verdragen worden afgesloten, teneinde een verdedigingssysteem in, het Midden- Oosten de formeren, ten "bate der be langen tussen „vrije en gelijkwaardige bondgenoten." In dit verband stippen wij nog aan, dat Engeland óók het verdrag met Egypte zou willen vervangen door een ander, dat in de eerste plaats de noodzakelijkheid van een gemeenschap pelijk verdedigingssysteem voor, ogen houdt. Maar hier liggen nog voetangels en klemmen, vanwege de „Soedan- kwestie." Egypte wil immers de Soedan opslokken,, terwijl Engeland er moeilijk toe kay mede werken, dat de Soedan niet de begeerde zelfregering zou krijgen. De Ver. Naties hebben in deze ^naterie geen uitkomst gebracht en dus zal er op nieuw onderhandeld moeten worden. Eerst zal dus deze kwestie moeten wor den opgelost, wil er van een nieuw, ver drag met Egypte sprake zijn, passende in het verdedigingssysteem voor het mid den-Oosten. De week werd gekenmerkt door een vaste stemming voor petroleum. De winstnemingen in Kon. bleven beperkt. Tegen de stortingsdag van Kon. was er aanbod, maar de krachtige vraag hield de koersreactie binnen enge grenzen. De ondertoon is zelfs vast gebleven. Het spreekt vanzelf, dat de belasting op spe culatiewinsten, welke tijdens de bazet- ting werd ingevoerd, een hinderpaal vormt voor het binnenhalen van koers winsten. Uiteraard gaven vele effecten bezitters dan ook de voorkeur aan het aanhouden der fondsen tot ze langer-dan een jaar in het. bezit zijn. Inddsohë waarden ondergingen een gunstige invloed doot de wapenstilstand. Er moet echter in Indië nog ontzaglijk veel gebeuren en er is ö.i. helemaal geer» reden om te denken, dat na de wapen stilstand de moeilijkheden opgelost zijn. Het herstel-programma zal grote kapi talen vorderen. Voorshands zal men dan ook niet al te grote verwachtingen inzake 'dividend mogen koesteren. De Electromotorenfabriek „Dordt" is met een emissie van nieuwe aandelen aan de markt gekomen, waarbij de aan deelhouders recht van voorkeur krijgen. Het kapitaal wordt verdubbeld voor uit breiding en vernieuwing. Alle machines zijn door dq Duitsers gestolen. Gezien de hoge aansohaffingskosten is de directie terecht van oordeel) dat zo snel mogelijk moet worden afgeschreven. Een en ander zal do d'ividendkansen niet beter maken. Voorts zien we op de balans van uit. Sept. 1947, dat de Herstelbank bijna f2 millioen te vorderen heeft. We hebben hier te doen met een bedrijf. waar met grote energie wordt opgebouwd, dat ge makkelijk zijn volle productie tegen lo nende prijzen zal weten te plaatsen. Goedkoop kunnen we echter het fonds niet vinden. is een wetsontwerp ingediend dat bedoelt, de conversie jop vrijwillige basis de'gestaffelde staatslening 1938 te bereiden. Wij verwadhten, dat het op- ieuw een gestaffelde lening zal •elke de eerste 10 jaren 3 licht daaraa 3"> rente 'sjaars za-1 dra gen. De beruchte „conversiereken-ing" thans gelukkig achterwege gebleven. Als thans niet wenst te converteren, krijgt men via de lossingsrekening dg hoofdsom in vrij geld uitbetaald. Het is niet onmogelijk, dat ook ditmaal de houders, die niets van zich laten horen, zullen geacht worden ir WAT IS DAT GEWEEST? Vrijdagavortd heeft zich te Oudega half elf een eigenaardig verschijnsel v gedaan, zo lezen we in het Friesch Dag blad. Volgens ooggetuigen bewoog zich een vuurbol door het luchtruim in de richting Zuid-Noord. Vlak ach dorp viel de bol neer, gevolgd dl knal '.ekvlam Het leek wel of het hele dorp in stond. Het geval speelde zich in hoo een halve minuut af. Wat mag c weest zUnf We vinden dit niet fraai. Het tekort op de Nederlandse handels balans over 1947 beloopt f2.396 mi-lljoen. Blijkens de gegevens van het Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken komt Nederland tijdens de 414 jaar van het plan-Marshall 2.512 millioen tekort voor de financiering van zijn herstel. Te ver wachten valt, dat het schema der Am. Regering enigszins gewijzigd, door het Congres zal worden aanvaard. Belangrijk echter de vraag, op weïk tijdstip de Amerikaanse steun verwezenlijkt wordt. Het lijkt een'wedloop met de tijd te worden! Hoe kom ik aan een medische verklaring bij woningvordering? Daar het aan behandelende artsen ver boden is, medische verklaringen inzake ingvordering af te geven raadt Witteman de gemeentebesturen artsen in de commissies voor woning- vordering te benoemen, die dan inlich tingen aan de behandelende artsen kun- vragen, zoals dat reeds in Amster dam geschiedt. CONFERENTIE OVER HERSTEL BETALINGEN TE BRUSSEL? Zuid-Slavië heeft het initiatief geno- en tot het beleggen van een internatio nale conferentie over herstelbetalingen Brussel, welke op 5 Februari zou ten beginnen. Aan Nederland is doch aan Frank ijk, Engeland, Amerika en Griekenland geen uitnodiging hebben besloten het vetrantsoen van de gehele zone in de komende maanden aan de bevolking van het Ruhrgebied i verstrekken. Dirigent Hermann Abendroth 65 jaar De Duitse dirigent Hermann Abendroth hoopt Maandag a.s.'zijn 65ste verjaardag te vieren ACTIVITEIT DER KATH- VOLKSPART1J Blijkens mededeling in het R.-K. pro pagandablad „De Opmars", wordt van die zijde al hard gewerkt aan de voor bereiding voor de komende Kamerver kiezingen We leren nl.: „Het Kamerlid Pecters vervulde 109 spreekbeurten; het Kamerlid Dassen 49, het Kamerlid Maeneri pl.m. 50; het Ka merlid Droesen pl.m. 50; het Kamerlid Hooy pl.m. 40* het Kamerlid Engol- bertink 102. De Partijvoorzitter. W. J. wide d. Zan 0-tal De heer dr De Kort. de h de heer Bachg, de h kunnen zo doorgaan, spraken snds verkiezingen in talrijke vergaderin- nog 1 Wij kunm "tientallen spreekbeurten, vervuld d< heet Ch. Matser, ondervoorzittei Partij, door de heer'Dr. Albering, lste secretaris der Partij, door de heer P. Alberts, penningmeester per Partij. Jan Campert dichter van verzet en eenzaamheid De achttien docjen vormden zijn legende „Rebel, mijn hart, Gekerkerd en geknecht. Die aan de tralies van al-dag rukt; Weest om Uw tijdlijk lot geenszins bedrukt Al zijn de kluisters hard. de muren hecht." (Uit ^Sonnetten"). (Van een onzer verslaggevers.) Gezien de grote belangstelling die Ben van Eysselsteijn's lezing over Jan Cam- perts leven en werk gisteravond in de Haagse Bijenkorf trok, moet de lezers kring van de overleden dichter wel groot zijn. De heer Van Eysselsteyn meende, dat het vooral zijn verzetspoëzie ge weest is, die Campert zo'n grote plaats in het hart van het Nederlandse volk gaf. Hij was een der weinige 'verzets schrijvers, wiens verzen gedichten ren. Het gedicht „De 18 doden" heeft Ook met de heer Vonk (Vrijh). had de bewindsman een zuur appeltje te schillen. Deze had iets voorgelezen uit een dag blad, dat een memorandum van generaal Spoor aan de Regering, waarin deze waar- schuwde voor Djokja's onbetrouwbaar heid, had gepubliceerd. .Dit was een ge heim stuk en niet voor publicatie bestemd, gelijk mr Vonk als oud-procureur-gene- raal had kunnen weten. De Regering over weegt maatregelen, eventueel na wets wijziging, tegen dergelijke publicaties. Want de pers mag geen geheime stukken publiceren. Een stelling die wij in deze algemeenheid niet graag zouden onder schrijven. Over de pre-federale raad zeide de mi nister dat het voorlopig in de bedoeling ligt de leden hiervan te benoemen -tot de partementshoofden te Batavia. Met dr Van Mook moeten zij de pre-federale re gering voorbereiden. Van de voorstelden zal afhangen, of de instelling van deze re gering bij wet of anderzins dient te ge schieden. Verdienstelijk was 's ministers duide lijke uiteenzetting van het verschil tussen de ronde-tafel-conferentie, en de Unie conferentie, welke begrippen wel door elkaar zijn gehaald. De eerste dient om te komen tot bepaalde voorstellen t.a.v. de vorming van de unie. De laatste om het unie-statuut vast te stellen. Verder ging minister Jorakjnan op aller- lei onderdelen in. De overeenkomst mei Oost-Indonesië zal de status van beide regeringen erkennen, d-w.z. Nederland er kent het gezag der Oost-Indonesische re gering en Oost-Indonesië erkent de Ne derlandse souvereiniteit in overgangstijd. Voorts wordt de samenwerking om te ko men tot federatie en unie op basis van Lin-ggadjati vastgelegd. Beide regeringen zullen de overeenkomst paraferen, zij aan de parlementen wordt toegezonden in'afwachting van de ondertekening Er wordt gedacht aan de instelling een commissie, die de toekomstige status van Nieuw-Guinea zal bestuderen. Vijf procent van de soldaten is ziek, hetgeen in verbar.d met het klimaat niet onrustbarend is. De weinige en slechte sigaretten der soldaten hebben de dacht der Regering. De republiek moet op korte termijn de in haar dienst zijde Japanners en Duitsers uitleveren. Eventuele medezeggenschap van de in terimregering in het gebruik der troepen verandert niets aan de gezagsverhouding: dr Van Mook blijft opperbevelhebber. De not%'s over de financiële en econo- ische toestand in Indië zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Voor zover mogelijk zal ook een 'zicht, van de deviezenpositie worden ge- De bewindsman besloot, dat ook hij, evenals de heren Romme en Joekes te genover d,e heer Schouten hadden be toogd, gaarne zou vasthouden aan de richtdatum van 1 Januari 1949voo totstandkoming van de reconstructie nuf het Koninkrijk. 1948 Ls een gedenkwaar dig jaar in de geschiedenis Het mc de toekomst nog gedenkwaardiger worden doordat wij in dit jaar het nodige grote werk hebben verricht. Zoiets klinkt heel loi. Maar met lyrische ontboezemingen wordt nu eenmaal geen politiek gevoerd iet sentimentaliteiten worden geen Koninkrijken gebouwd. Dinsdagmiddag om één uur komen de replieken. Het is bijzonder prettig, dat de huidige :ïnode ons eindelijk toestaat om precies^ datgene te dragen, dat het beste bij onze.' persoonlijkheid past en dat we ons de wet niet meer moeten laten voorschrij ven door de een of andere mode-dictator. Immers, bij het kledingt)robleem hebben met verschillende factoren rekening, Duizenden zieken slachtoffer van misplaatste karigheid Nieuwe salarisregeling gunt verplegenden 90 ct per uur Deze regeling heeft in de Unie van den van Overheidspersoneel, de organi satie uit de drie grote vakorganisaties, grole ontsteltenis gewekt. De bezwaren der Unie zijn kort samen gevat: gemis aan overleg, negatie van de Unie-voorstellen, di£ een belangrijk ho ger salaris inhielden, de minimum en ma ximum regeling, die verplegenden slacht offers maakt van noodlijdendheid der in richtingen, en de salarissen zeLf, die ver plegenden een uurloon garandeert van 90 cent, terwijl ieder vakarbeider 98 cent heeft Met de grote verantwoordelijkheid der verplegenden en hun vele overwerk is geen rekening gehouden. Waar er in Amsterdam 4000 zieken op name afwachten en 700 bedden leeg staan en in Den Haag 2000 patiënten in dezelfde omstandigheden verkeren, om van de noodtoestand in sanatoria niet te spreken, wijzen de vakbonden event, na delige gevolgen voor de ziekenverpleging als reactie op deze regeling af Komt het to: massaal ontslag, dan is dat de schuld van de ontwerpers en doorzetters dezer salarisregeling. (Van een onzer verslaggevers.) In September 1945 hield minister Drees zyn rede. waarin hij een beroep deed op de vrouwelijke jeugd van Nederland zich geven voor het werk" in ziiekenhuizen en sanatoria. De minister gaf blijk de rede- te kennen, waarom zo weinig vrou wen en meisjes lust hadden verpleegster worden en hij zegde verbetering van de salarisregeling toe. Twee jaar na dato. op 31 December 1947 verscheen in de St. Crt. te langen leste de nieuwe salarisregeling. Het college van Rijksbemiddelaars, ont wierp een minimum- en een maximum- regebng. De eerste salarieert de leerlin gen van f 300.tot f 500.in drie jaar tijds, de laatste van f 400tot f 600. De gediplomeerden zullen minimum ontvangen f 1400f 2000kraamver pleegsters f 1400.eerste verplegenden f 1800.tot f 2400.hoofdverplegenden f 2800.De maximumregeling is voor deze categorie resp. f 1700.tot f 2300. f 1600.—: f 2000.— tot f 2600— en f 3400.—. Met aftrek van kost en inwoning van f 300.tot in de hoogste klasse f 600 per jaar. van Jan Campert een legende gemaakt De legende van zijn bittere en eenzame dood. Walcheren en Amsterdam zijn de polen, waartussen zich zijn leven afspeelt. Campert was een zwerver en een onrus tige zoeker. Hij gaf zijn betrekking aan bank op voor het onrustig bestaan de journalist. Zijn eerste bundel ge dichten was „Refreinen", dwaaltochten door het eigen hart. In de tweede bundel „Verzen" wordt e toon sterker, maar er is nog veel in vloed van anderen, Boutens vooral. De derde bundel „De .Bron" gelooft, dat ergens en boven dit leven uitgeheven, de zoeker zekerheid kan vinden en „Het Verliefde lied" is in deze ontwikkelings gang een mijlpaal, A omdat „de hulk baai van ongekend geluk binnen- De angst deze-haven te verliezen laait p in „Het verzonken eiland" en, in die dagen, schrijft hij ook zijn eerste roman „Die in het donker", een verhaal uit de onderwereld, waarmee hij als rechtbank verslaggever zozeer vertrouwd was. „Wier", de Zeeuwse roman, is dieper an toon en inhoud en sluit weer nau- ,.er aan bij „Verwilderd landschap", dat de dichter opnieuw toont als de verliezer Van alle geluk en zekerheid. „Huis en Herberg", „Slordig Beheer" en de Son netten, waaronder „Rebel mijn hart", verzetspoëzie, venalingen van Shake speare e.a., zij vormen de prachtige zwa nenzang van deze zanger, die op 12 Ja nuari 1943 eenzaam in Neuengamme stierf. Geen steen siert zijn graf, maai#de door G, H. 's-Gravezande „Verzamelde gedich ten" van Campert. onlangs bij A. A. M Stols Uitg. Mij te Den Haag uitgekomen, vormen een monument, dat C#unpert' gedachtenis doet voortleven. Vrijstelling broederdienst niet uitgebreid Door een foutieve berichtgeving v; het A. N. P. is de indruk gewekt, dat allen van de lichting 1948, die twee broers in dienst h.ebben. tot buitengewoon dienstplichtige bestemd worden. Dit is echter slechts ten dele juist. Zoals be kend, worden gekeurden in geschiktheids- groeien ingedeeld. Zijn er nu by som mige groepen meer personen dan er no dig zijn, dan wordt een aantal tot bui tengewoon dienstplichtige bestemd en ko men in de eerste plaats zij in aanmer king. die reeds twee broers in dienst hebben. Er is dus geen sprake van, dat allen, die twee broers in dienst hebben, buitengewóón dienstplichtig worden. PEKSÖQNEIJKHEID EN MODE gewicht is en nooit kreukelt. Ondanks het uiterst simpele model, draagt het tooh de essAtiele kenmerken van de huidige mode: de wel brede, maar niet meer zo brede en vierkante schouders, de door de ruimte geaccentueerde heuplijn en de wijde, maar niet al te gewichtige mo'-v. Kortom een model, dat met het staande Chinese kraagje en de sluiting met sier- knopen geheel past bij de sfcyl van de mo derne, practische, veelal werkende vrouw. Het Franse model is anders van sty'l. doch heeft ook hoge hals, wijde mouwen, bre de heupen en is eveneens van wollen stof vervaardigd? Al is de rok naar onze begrippen rijkelijk lang, toch valt hij prachtig. Strak over de heup lctppt de rok, uit de naden zelf, in klokken uit Denk eens. hoe prachtig deze japon bewegen zal als de draagster er mee loopt of dren telt of draait en hoe gedistingeerd de pa rels hier op staan. Alles is eenvoudig en toch deftig. Tenslotte is het ook aardig even op de schoenen te letten: in beide gevallen een- oudige zwarte suéde pumps: de Ameri kaanse als pantoffels met lage vierkante hakken, de Franse chic. correct, met een elegant £oog hakje. Voor de vrouw, die wet goed gekleed wil gaan, maar toch in de eerste plaats op haar gemak gesteld is te houden. Wat zijn onze eigenschappen? Onze bezigheden? Ons milieu? De sleutel van het geheim om goed gekleed te gaan ligt eigenlijk alleen hierin, dat we moeten kleden volkomen in overeenstem ming met eigen uiterlijk, karakter en geving. De vraag omtrent lange of korte rokken moet U zelf beantwoorden door te bepalen, wat bij uw lengte het beste staat en wat Uzelf het mooiste vindt. Zo vindt U hierbij afgebeeld twee contraste rende winterjaponnen, dus „elck wils". Het korte japonnetje is ontworpen in het rijke land van de dollar, maa vens in het land waar de vrouwen goed gekleed gaan, maar toch in deeerste plaats op haar gemak gesteld zijn. Het is gemaakt van heerlijk warme en soepel wollen tricot, een -stof die heel licht Heer, knecht, HEER „Nu voortaan niet als een dienst knecht. maar meer dan een dienstknecht, namelijk een ge liefde broederin de Here". Êilemon 16. Een netelig probleem. De verhouding an heer tot knecht, van werkgever tot •erknemer. Wat zijn hun wederzijdse plichten en rechten? Wat is daar al niet gepraat en gediscussieerd, ja zelfs gevochten. Nu eens vergat de een zijn plichten, dan weer dacht de ander alleen zijn rechte». Ik zeg niet te veel. als ik beweer, dat vele van de sociale pro blemen, uiteindelijk, terug te voeren zijn tot dit éne probleem: hoe hebben heer knecht zich tegenover elkander te ge- dragen. 0 Paulus roert in zijn brief aan Filemon eigenlijk ook al deze kwestie aan. Ik eet niet, of gij U al eens de moeite ge troost hebt, een brief van Paulus in zijn geheel eens achter elkaar door te lezen. Als ge dat nog niet deed. moet ge het be slist eens doen. liefst in een Nieuwe Ver taling. Ge zult voor Uw moeite beloond worden. Dan hebt ge het bovendien bij deze brief al heel gemakkelijk, want hij bestaat slechts uit één hoofdstuk. In deze brief dan stelt Paulus dit probleem aan de orde. Hy werd er toe gedwongen. Wat was er nl. gebeurd? Onesimus, een slaaf, was weggelopen van zijn meester Filemon, met medeneming van geld. De vrijheid lokte sterk. De verleiding was groot. Hij is terecht gekomen in Efeze, de havenstad. Misschien wel met de ge dachte: „Nu op een schip, en weg". Hij komt echter niet ver. Is zijn geld op geraakt? In een havenstad ben je gauw door je'geld heen. In ieder geval, hij komt bij Paulus terecht, die daar gevan gen zit. maar toch-nog een tamelijke vrij heid genoten schijnt te hebben. En Pau lus verzorgt deze arme berooide stakker. Maar hij doet meer. Als apostel van Jezus Christus verzaakt hij zijn plicht niet. Hij brengt hem met Jezus Christus aanraking en Onesimus vindt zijn Heer. Hij weet zich van nu af aan het eigendom van zijn Heer en Heiland Jezus Christus, die hem vrijkocht uit de banden van Satan en zonde. nu? Nu, is Onesimus zeker geheel Is Jezus Christus niét DE HEER. Wie onder zijn heerschappij staat, is im- alle andere heren bevrijd? In derdaad. Maar Paulus zegt: „Nu terug, terug naar je meester, hem om ver geving gevraagd, ga je maar weer mel den". Het eigendom zijn van Jezus Christus. Hem als je Heer belijden, be tekent immers juist, Hem belijden in je leven, waarin God je geplaatst heeft. Het betekent, kan betekenen terugkeren tot de plaats waar je het zo lelijk hebt laten liggen en daar trachten te hersteUen wat herstellen valt, inderdaad ver geving vragen zo je mensen »iets mis deed. Onesimus moet daarom terug. Paulus geeft hem een aanbevelingsbriefje mee. De brief aan Filemon. En nu, wat zal Paulus zeggen? Natuurlijk zegt hij: „Ik stuur je Onesimus terug, maar je laat hem onmiddellijk vrij. Het moet uit zyn met die mens en God onterende instel ling van de slavernij". Wat zou je van een Christen als Paulus anders ver wachten? Maar Paulus doet dat niet. Paulus laat geen protest horen, ten minste niet recht streeks, al is juist zijn woord het dyna miet geweest, dat de slavernij heeft doen uiteeftspatten. Paulus doet wat anders doen wijs eens even naar hem te luisteren, want het zou wel eens kunnen zijn, dat dit woord uit de Bijbel nog al- -tijd het dynamiet bevat, dat onze harde •erstarde sociale, vaak God en men- onterende verhoudingen kan laten springen. Paulus zegt èn tot Filetnon èn tot Onesimus: broeder. Broeder in de Here. Hij zet ènn heer èn slaaf tegen- Jezus Christus. Wilt ge er aan den ken. nee, in uw wederzijdse verhouding heer en knecht, van meester en slaaf, er nu maar uit leven, dat Jezus Christus uw Heer is? Die u beiden heeft vrijgekocht tot Zijn eigendom? Die voor beiden aan het Kruis ging? Door en uit Wiens genade en vergeving gy beiden alleen leven kunt? Gij hebt beiden één Heer, daarom zijt gij: broeders. Zo hebt gij elkander nu maar te zien. zo hebt gij nu maar met elkander om te gaan. D w z. Filemon. gij hebt in Onesi- :ien: inderdaad uw knecht, die plichten en rechten heeft, maar aller eerst: méér dan een dienstknecht, nL een geliefde broeder in de Heer. En Onesi- gij hebt in Filemon te zien uw heer, die zijn rechten en plichten heeft, maar broeder is in de Heer. Omdat ze beiden één Heer hebben, hebben ze el kander als broeders in het onderdaan zijn van die éne Heer te beschouwen en zich als zodanig tegenover elkander te gedragen. Hieruit zal blijken, of hun ge lóóf echt is of alleen maar uit woorden beginselen bestaat, of zij zich èn als heer èn als knecht, nochtans broe ders in de Heer weten en voor Hem ver antwoordelijk over hun houding tegen over elkander. En als ge hieruit leeft, probeer dan nog maar eens je heer te bestelen, of je slaaf alleen mear als loonslaaf te zien. Probeer dan als heer maar eens alleen te spreken van plichten of als knecht alleen maar van rechten, of omgekeerd. Dat is immers onmogelijk. Want mijn heer is mijn broeder in Christus en mijn knecht is mijn broeder in Christus. Mijn heer is iemand, voor wie Jezus Christus aan het Kruis ging en mijn knecht is iemand voor wie Hij Zijn leven gaf. Jezus Christus, de Heer. Die ons zich zelf ten Eigendom gekocht heeft. Jezus Christus de Heer, Die beslag op ons le ven gelegd heeft. Jezus Chri^us, de Hei land. uit en door Wiens, vergeving en genade wij alleen maar leven kunnen. Als wij dit eens geloofden, als wij hier uit eens gingen leven. Als wij daarmede eens ernst gingen maken. Als wy Hem, Zijn Woord eens gingen gehoorzamen, het kon niet anders, of ook de meest verharde en verstarde en versteende en verbroken verhoudingen moeten daarop breken en hersteld worden. Het kon niet anders, of aan veel wederzijds wantrou wen en vele ten hemel schreiende wan toestanden werd een einde bereid. Want Jezus Christus heeft alleen recht, recht ook op onze verhouding tegenover de ander en wy hebben alleen maar de plicht,, maar het is een blijde plicht. Hem te dienen en Hem te gehoorzamen, juist in ons leven, in de verhoudingen als waarin en op de plaats waarop God ons gesteld heeft èn als heer èn als knecht, als werkgever en werknemer. Dan was er gemeenschapszin, dan was er een sa menleven. nochtans als van broeders in de Heer. Dan was er een oplossing van vele problemen, want Jezus Christus is DE HEER. Willen heer en knecht, werk- gever en werkn.emer Hem als Heer be- lijden? Daar komt het op aan. Nu! Nu meer dan ooit! 'l. Leiderdorp. J. P. Honnef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3