SCHUDT UW LEVER WAKKER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 15 JANUARI 1948 Stadsnieuws AAN DE VRUCHTEN KENT MEN DE BOOM Indrukwekkend betoog van mr J. A. de Wilde De trein van nationale- en internationale politiek is op verkeerd spoor gezet. Dit moet iedereen erkennen, die met een ruime blik om zich heen ziet en de grote lynen in het oog houdt. Dan eerst kan men aan de vruchten de boom kennen, aldus mr J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer, die gisteravond in een geheel gevulde zaal vaivhet gebouw Steenschuur 4 voor de anti-rev. kies vereniging „Nederland en Oranje" sprak over de huidige politieke toestanden, mede in verband met de komende verkiezingen. Lichtende kleuren in het zonnige Zuiden Met auto i Leica t In de loop der tijden, aldus ving spr. aan, na een openingswoord van de heer Chr. v. d. Heuvel, is Europa de kern het wereldgebeuren gaan vormen, landen er van waren hecht en sterk er bestond tussen de landen onderling veelal een band van vriendschap, wisselden Duitsland en Engeland 1914 veel touristen en hadden ook cul turele contacten. Toch kwam er oiManks dit een zeker gevoel van jaloezie de Duitse geest beheersen. Dit leidde uit eindelijk tot de oorlog, welke periode een prjncipiële keer bracht in de inter nationale verhoudingen. Wanneer wij nu achter de jongste geschiedenis staan komen we tot de conclusie, dat de oor log in 1918 volstrekt niet was geëindigd Slechts een wapenstilstand tot 1939, toen opnieuw en nu nog heviger de volken- worsteling voortgang vond. De oorzaak van dit alles is niet ver te zoeken. Allerwege werden de Christelijke beginselen losgelaten en vergat men de liefde tot God en de naaste De beginselen der Franse revolutie drongen, in Duitsland voor namelijk. hoe langer hoe meer door, terwijl Frankrijk ten prooi viel aar een steeds verder woekerend com munisme, dat het land naar de on dergang sleept. Na 1919 kwam in Duitsland onder pre mier Ebert een tijdlang de Rooms-Rode coalitie tot stand, juist zoals we die than: in ons land kennen, doch die was niet.ir staat Duitsland overeind te zetten, het geen een staatsoverheersing en de dic tatuur van Hitler, die opnieuw de wereld in brand stak, tot gevolg had. Thans na de laatste oorlog Duitsland en Oostenrijk economisch financieel volkomen vernietigd Engeland moet zijn plaats in de wereld ontrui men Indië en Palestina zijn er de voor beelden van. In Frankrijk en Italië steekt de chaos de kop op. Alleen Ame rika en Rusland zijn als overwinnaars uit de strijd gekomen, hoewel Japan mi litair gesproken eigenlijk niet verslagen is. Zijn optreden heeft in Oost-Azië de grote ommekeer teweeg gebracht. Het resultaat van dit alles Is, dat niet Europa meer de geschiedenis maakt. Het zwaartepunt is verlegd naar Oost en naar West. De rol, die Rusland thans speelt, is een zeer gevaarlijke. Na deze oorlog heeft hef ziin invloed uitgestrekt tot ver in Europa en het grote Russische ideaal, een toegang te hebben tot de Middellandse Zee. komt in de Griek se conflicten zeer wel tot uitdruk king. ondanks de afspraak in Pots dam, dat Griekenland in de Westerse sfeer zou vallen. Tekenend is ook, dat na drie jaar de vrede met Duitsland nog geen feit is ge worden. Rusland is kennelijk niet klaar met zijn plannen t.ov Duitsland deei van het Duitse Rijk, dat hij thans bezet heeft moet natuurlijk geheel munistisch worden gemaakt. De tragedie, die de Ver Naties dreigt te worden, voltrekt zich zienderogen Met de binnenlandse aangelegenheden van de kleine landen gaan ze zich bemoeien, terwijl de politieke richting van de grote mogendheden door het veto nooit kan worden beïnvloed Komend tot de binnenlandse politieke verhoudingen, constateerde spr., dat Indië altijd een van de zuilen is ge weest, waarop ons volk rustte De A R zijn zeer ontevreden over het Indiëbeleid der Regering. De grote fout is geweest, dat ons volk direct na de bevrijding geen zelfgekozen parlement heeft gehad en mannen met een humanistische opvatting gingen proten met een revolutionnair als Soekarno Een maand na de bevrijding van Indië heeft Van Mook aan Mount- batten geadviseerd zich niet met die Japanse marionettenregering te be- ronduit Is gebleken, dat dit niet waar is. Zeker, aldus spr., we hebben de plicht de nationale gevoelens en ver langens niet in de weg te staan, ja zelfs te bevorderen, maar altjjd met de handhaving van orde en rust. Betreurenswaardig is het te noemen, dat de K.V.P. met heel deze lijdensweg heeft ingestemd. Vervolgens bezag mr De Wilde de fi nanciële toestand van ons land en merk te op. dat deze ondanks een door de minister van financiën voorgestelde schijnopleving zeer bedenkelijk is. Zon der de hulp van Amerika in het plan- Marshall kan ons volk niet meer leven. Het Nederlandse volk moet inzien, dat gezag en vrijheid de plechtankers zijn voor een gezonde samenleving Moet bovenal weten, dat God achter dit grote wereldgebeuren staat en Zijn Raad zal bestaan, aldus eindigde mr De Wilde, wiens indrukwekkend betoog met grote aandacht werd gevolgd. .Athalia" hield een propaganda- avond Ten bate van haar jubileumfonds „Atlhalia", de Leidse Christelijke mu- iekverenigdng, organiseerde gisteravond gebouw „Prediker" een propaganda- feestavond ten bate van haar jubileum- Allereerst riep de heer L. Brouwer, voorzitter van het uniform-comité, een welkom toe, in 't bijzonder aan de be schermheer, de heer P. Boot. Deze werd dank gebracht voor het afstaan van een prachtig repetitielokaal iets dat „Atha lia" haast te mooi vindt om waar te zijn. Vervolgens sprak de heer Brouwer >g over de uniformactde. „Athalia" oet in uniform, daar zullen allen het ee eens zijn. Wanneer er gewerkt wordt, dan slaagt de actie. Wij moeten komen tot een grote Christelijke mu ziekvereniging „Athalia", waar heel Christelijk Leiden trots op kan zijn. al dus besloot spr. zijn openingswoord. De toneelgroep „Het Leids Toneel" en het Leids Salonorkest slaagden er in, de aanwezigen aangenaam bezig te houden. Opgevoerd weird het blijspel in drie be drijven „Graaf-Loodgieter" van A. van Loksen en Jac. Braun. De regie was in handen van Sjaak Wijnbeek Joego-Slavië Nu het buitenland voor de meesten on zer onbereikbaar droomland blijft, zorgt de Ned. Reisvereniging er voor, dat haar leden toch in elk geval de smaak niet verliezen. De afd. Leiden organiseert deze winter een serie lezingen, die veel be langstelling trekken. Het was gisteravond in de bovenzaal van de Vergulde Turk stampvol, toen de heer L. A. Duprée, directeur van de N.V. Fototehchnische Groothandel te Nijme gen, het startsignaal gaf voor een auto tocht door Duitsland en Oostenrijk naar de Dalmatische kust, uiteraard een tocht, die voor de oorlog werd gemaakt. De heer Duprée bracht zijn prachtige opna men op zeer aantrekkelijke wijze: kiekjes uit het woeste Noordelijke kustgebied van het even arme als mooie Joego-Slavië. Vele buitenlanders ontdekten reeds de bijzondere charmé van dit warme en droge land; onder hen waren echter nog weinig Nederlanders. De parelmoeren stad Dubrovnic* was het centrum van een aaantal interessante excursies, waarna de spreker zijn gehoor voerde naar Venetië en de Dolomieten. Hier en daar werd de sfeer nog verleven digd door gramofoon-opiiamen; zodat het wel onnodig is te vermelden, dat het pu bliek zich uitermate dankbaar toonde voor het hier gebodene. Filmavond van „Het Zonnehuis" Op verzoek wordt nogmaals gewezen op de filmavond van de Vereniging „Het Zonnehuis" (Chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronisch ken). Deze avond wordt gehouden op Donderdag 29 Jan., om 8 uur, in de Zui- derkerk aan de Lammenschansweg. Ver toond worden het bijzondere filmwerk „Doortje Verkerk" en de dbcumentaire film „Draag zorg voor hemDe heer H. Th. v. d. Helm, administrateur van „Het Zonnehuis" zal spreken en ds. K. Dronkert en ds. P. W. Spruyt hopen resp. te openen en te sluiten. Men houde nu reeds deze avond vrij! .JÏONAR" GEEFT WEER EEN UITVOERING. Toen de Duitse bezetter en z'n NSB- nandlangers verordenden, dat alle sport verenigingen zich ter registratie bij het NSB-commissariaat voor niet-commer- ciële verenigingen moesten aanmelden, toen dook „Donar" eenvoudig onder werkte men, zij het dan ook sterk gehandicapt, in het geheim verder. Als der oudste Leidse sportclubs op gym nastiek- en athletiekgebied „Holland", s destijds een afscheiding van deze jar. vertonen de groene-sterdragers de oorlog weer een jeugdige activiteit de gaat de thans ver over de honderd leden tellende club weer een gymnastiek- uitvoering geven, en wel op 25 Februari. De eerste anemonen bloeien al! Begunstigd door het fraaie weer groeien de anemonen als kool. Hieraan is echter ook een schaduwzijde verbonden. Het z. g. n. „smeul" kan namelijk spoedig op treden. Daarom laten de kwekers dag nacht tientallen ramen „op lucht" sta om zoveel mogelijk verse lucht in kassen toe te laten. Niettegenstaande dat, sneed de kweker W. van Vliet te Rijns burg gistermiddag zijn eerste anemoner uit de koude kas. Voor zover bekend, i: dit nog niet eerder gebeurd. uit morgen* weer t bed springen, lever een liter gal In kiplekk. Elke dag moet uw ingewanden doen stromen, anders teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze De heer R. Kramer geïnstalleerd als hoofd van de Stadhouderslaanschool Grote dankbaarheid bij de Geref. Schoolvereniging In Geref. schoolkringen is er wel reden voor het vervullen van de vacature. Deze tot dankbaarheid. Want voor de tweede school heeft een bijzondere functie en het maal in dit pas begonnen Jaar werd deis niet eenvoudig, het onderwijs zo op te vacante plaats van hoofd der school ver-1 voeren, dat het volkomen de toets vuld Gistermiddag vond namelijk gezellig ingerichte gymnastieklokaal de school aan de Stadhouderslaan de in stallatie plaats van de heer R. Kramer, in de vacature wijlen de heer G. Bakema De vergadering stond onder voorzitter schap van mr C. WoudStra, die in zijn openingswoord allereerst mevr. de wed. Bakema en de aanwezige autoriteiten 't bijzonder hartelijk welkom heette, weten de heren P. Tazelaar. inspecteur bij het L. O., H. A. Vriend, gemeentelijk inspecteur en dr H. Schilp, dir. Chr. Kweekschool en inspecteur Chr. nationaal onderwijs. Sprekende tot het nieuwe hoofd, zeide mr Woudstra: „U wacht een moeilijke, maar ook be langrijke taak. Het bestuur en allen, die hier tegenwoordig zijn, hopen, dat U de goede naam van deze leerschool zult be vestigen". Hierna werd de heer Kramer geïnstalleerd: mr Woudstra overhandig de hem de sleutels van het schoolge- De heer Tazelaar begreep de zorgen, welke het bestuur zich heeft getroost De M.O.D. houdt het „aangeveegde straatje" schoon Eerst na acht jaar zal de zee zo goed als veilig zijn Ring Leiden van Chr. Zangver. viert het zilveren jubileum De viering ingezet met een herdenking in de Zuiderkerk Men is toch gaan praten en onderhan delen. er kwam een Linggadjati en een „fantoom" Linggadjati en nu zien we weer de figuur, dat er zonder een Grond wetswijziging gesproken wordt i Federatie. Bovendien moest minister Beel tot de conclusie komen, dat de republiek het weer tegenhoudt. Geen wonder, als men met revolu- tionnairen afspraken maakt en ze voor het oog van de wereld de facto erkent het gezag uit te oefenen op Java. Sumatra en Madoera, terwijl Prijscontrole in actie Leidens omstreken hadden de laatste tijd de belangstelling van de prijsbe- heersingsambtenaren. De verbaliseringen bleven niet uit. Te Nieuwkoop en Bodegraven werden een winkelier en een grossier geverbali seerd wegens het te duur verkopen van appelstroop en het berekenen van een te hoog statiegeld voor verpakkingsmateri- aaL Te Hillegom verkocht een winkelier een complete keuken-uitzet voor f 85, terwijl de geoorloofde prijs f 49,75 be draagt. Te Oegstgeest bleek, dat kop-en-schotels voor 50% boven de toegestane prijs wer den verkocht. Maar ook de stad kreeg weer een beurt. Dit kostte een winkelier aan de Hoge- woerd een proces-verbaal wegens het verkopen van een nest-schalen A 5 stuks voor f 3.75, terwijl de geoorloofde prijs f 2.10 bedraagt. Ontkennen hielp niet meer De opsporingsdienst van de Prysbe- heersing te Leiden ontdekte, dat partijen van honderden kilo's boter en suiker, evenals honderden liters melk en 150p eieren aan de houder van een luxe res taurant aan de Kagerplassen waren ge leverd. De leverancier, die mede vrij grote par^ tijen kaas verhandeld had, werd in ver zekering gesteld en bekende. Toen uit de in beslag genomen administratie van het restaurant de transacties zonneklaar ble ken. bleef er voor de restaurateur wei nig anders over dan ook te bekennen. De ring Leiden en omstreken van gemengde- en mannenkoren belegde gis teravond in de Zuiderkerk aan de Lam menschansweg een feestelijke ure ter ge- tegenheid van het 25-jarig bestaan. Deze samenkomst, waarvoor van de zijde van het publiek veel belangstelling bestond, werd geopend door ds. H. A. Wiersinga, Geref. predikant. Spr. begon zijrt openingswoord met de uitspraak: Ge zegend het land, waar het volk zingt. Een van de voornaamste uitingen is toch wel het zingen. Welk een gave heeft God ons daarin geschonken. Wij kunnen hart nog beter uiten door een zingende dan door een sprekende stem. Daardoor wordt het hart verlicht. De koren uit de ring Leiden hebben hun vrije tijd gege ven om de zangkunst te veredelen. Dit is een verheugend feit. Spr. wenste de ring nog vele jaren toe. Nadat het Chr. Wassenaars mannenkoor enkele liederen ten gehore had gebracht, hield dr. J. Riemens, Ned. Herv. predi kant, een feestrede over het onderwerp: „De zegen van de zang" De gave van het zingen achtte spr. op zichzelf reeds een gave van God Wij mensen delen dit voor recht met de vogels, die uiteraard onbe wust zingen. Zingen, aldus spr., is: spre ken in extase, in bewogen uitbundigheid. In de diepte van leed en weemoed, op de hoogte van verrukking en blijdschap ont waakt het lied. Wie godsdienst zegt, zegt ook zang. Het dorrev woord geeft het al spoedig op, maar het lied stijgt op tot de Allerhoogste. De grote profeten van Is raël hielden de zang in ere. In dit ver band herinnerde dr. Riemens aan het lied van Jesaja en Peremia. Ook Jezus' ge boorte was omringd door liederen. De psalmen vormen het bronnenland va liederen der Christelijke kerk. De schoon ste liederen zijn gezongen tot eer var onze Heiland. Jezus Christus. En de Zie ner Johannes kan zich de hemel niet in denken zonder de muziek en het lied. Wy dragen de adellijke titel: Chris- telijk, zo ging spr. voort. Collectief gezien staan wij met ons „Christelyk" met ootmoed, maar ook met vastbe radenheid tegenover de ontaarding MUNDI JUS /vioerje nnen van het lied, zoals deze schril tot uit drukking komt in de Jazz-muziek e. d. Christelyk wil ook zeggen, dat wij staan in de oppositie tot de wan geluiden, die wy horen van deze kant. Het houdt eveneens in, dat wij ons dankbaar toeëigenen, wat het volks lied en het kinderlied ons geschon ken hebben. Zang verdryft de buien van neerslachtigheid en gemelykheid, zo sprak dr. Riemens. Spr. hoopte dat de ring Leiden en omstreken zou mo gen groeien. Nog vele, vele jaren! Aan deze feestavond verleenden ver schillende koren hun medewerking. Wij noemen: Chr gemengd koor „Excelsior" te Leiderdorp, Chr. gemengd koor „Halle luja" te Leiden en de Chr. gem zang vereniging „Zang zy onze leus" 'te Voor schoten. Verder zong de sopraan Jo Stal- linga, terwyl Mien Verver de piano be speelde. Allen deden dit op een wijze, die zeer veel waardering vond. Aan de zang valt hier en daar nog wel iets te verbe teren; daarom zyn onze verenigingen er ook. Niet alleen werken voor de verede ling van de zang, ook voor de groei van de koren. Ds. Spruyt, Ned. Herv. predikant, sprak nog een kort slotwoord. Deze feestvie ring werd besloten met het zingen van Gezang 135: Dankt, dankt nu allen God! De collecte bracht op f 78.75, welk be drag door de sprekers gelykelijk werd verdeeld. Ds. Wiersinga besteedde zijn aandeel voor de Zending, dr. Riemens aan het werk van „Phebe" en ds. Spruyt aan dat van wyk 8 der Ned. Herv. Gemeente. DE EERSTE MADELIEFJES Meldden wy Dinsdag, dat te Vuren bloeiende madeliefjes waren gesigna leerd, de heer J. de Vos.te Katwijk aan Zee bericht ons, dat op 9 Jan. deze vroe gertje al bloeiden in het plantsoen van het openbaar slachthuis te Haarlem. DE KLOEKE KLOEK De heer W Slootweg te Abbenes heeft reeds thans half Januari een kloek met tien kuikens. Kosten noch moeite zjjn in de laatste wereldoorlog gespaard om mijnen onveilig te maken en de vyand groot mogeiyke verliezen vloot en koopvaardij toe te brengen. Be; richten en extra-berichten over de radio ■ouranten vermeldden, dat weer zoveel schepen met zoveel brnto registerton tot zinken waren gebracht. Bü grote hoeveelheden werden magneti sche-, inductie-, acoustische-. druk- combinatiemijnen in 't zilte nat geworpen wee de ongelukkigen. die hiermede in doen kregen. Toch konden al deze mijnen de 1944 niet voorkomen. Wel hadden de Duitsers in dat jaar voor de kust Normandië ijverig gestrooid met drukmij- die voor de grootste soort schepen hels moordtuig waren. Elk drukver schil in de twee kamers van de mijn. die rubberbalg in verbinding ston den. kon het projectiel doen afvuren De invasie, die zo bitter lang verbeid ging echter door. 't Was Gods tijd e: zond een zware storm, die aan de mijn z'n uitwerking voorlopig ontnam. De be vrijding kon beginnen! Maar toen de storm ging liggen, vloog schip na schip met kostbare mer levens de lucht in. Dappere kerels de geallieerde mijnvegersvloot met onze jongens zeker niet op de achter grond doken in zee en vonden er en kele mijnen in de modder. Daar werden ze gedemonteerd en veel onheil kon wor den voorkomen. Zo ging het ook met de andere mijnen, haast alle met duivelse geslepenheid uitgedacht en geconstru- Overste B. C. Mahieu, hoofd van de ge reorganiseerde M.O.D. heeft ons daarover iets verteld en toen bleek, dat er door de M.O.D. geweldig veel werk verzet is. En 't blijkt, dat 't doeltreffend geweest is ook. Op de stranden, door de M.O.D. gezuiverd, kwamen niettegenstaande het zeer drukke bezoek in de zomermaanden geen ongelukken voor, evenmin als in het ..aangeveegde straatje" een door de M.O.D voor de Nederlandse kust ge veegde route van twee myl breedte. Wat 'n kosten zyn hiermede gemoeid geweest! Per m2 zeemijl was dit f 11.000. Maar Ne derland gaat dan ook aan de kop van alle landen, aan de Noordzee grenzend. En geland en Frankryk brachten het niet verder dan een straatje van één zeemyl. Natuurlyk zyn deze kosten niet vol te houden voor 's lands financiën. Vandaar, dat de M.O.D. grotendeels werd geliqui deerd Er blijft echter een contröle-dienst bestaan, die ook nog bijzondere opdrach ten zal uitvoeren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Aleida P. M. dr v. P. Fei ten en J M. Sohweer by der Becke; Theodora M. A. dr v. C Turk en C. T. A. Meyer; Johanna W. L dr v. H. J. Tegelaar en J. van der Reijden; Hendriks P. dr v. J. J. van der Reyder. en H. P. van der Blom; Gerrit zn v D. C. Spek en J. Lok; Marti en W. zn v. D. H. Hoog straten en M. C. van den Berg; Marianne dr v. W. M, A. Oppelaar en M. Wansink; Hélène M. J. dr v. J M. Leenheers en A. E Smith; Johanna M C. dr v. A. F. Laue en J. C. van der Kley. OVERLEDEN: M. Raivensbergen, huis- van A. Segaar. 82 jr. GEHUWD: D. op den Dreest en D. W Niesen; J. G Horninge en M J- H. Mijjer; an der Blom en C. Huf; J. L. Gus- senhoven en C. van Hecke; I. Polane en M. J. de Romijn; J. Taffyn en M. J. C. Florijn; G. van der Vlist en W. E. T. Vosters. België, Denemarken en Noorwegen leggen er het loodje geheel bij i 150.000 Mynen zijn er ongeveer gelegd en daarvan zijn er ca. 3Vi pet. in 2 mijlsgebied opgeruimd Volledige ligheid is er dan ook niet te geven i eerste 8 jaar, zei overste Mahieu. Maar laat de scheepvaart zich toch door de IRRA uitgestippelde routes hou den en gebruik maken van de degaussing, di het demagnetiseringsysteem voor schepen, 't Is duur, maar doeltreffend. De M.O.D. heeft naam gemaakt binnen en buiten onze grenzen. In haar „straatje" gebeurden geen ongelukken en de buiten landse ondernemers sturen met een ge rust hart hun schepen naar Nederland Uitstekend voor onze deviezenpot. Ook voor de vissers werd gezorgd. Maar vissers, jongens van de zee als ze •zijn, vertellen nooit precies, waar ze hun vangst binnenhalen, 't Is mogelijk, dat ze wel eens buiten het „straatje" gaan. Komt er nu een mijn in hun net. dan is het hun plicht om 't net te laten slippen. Maar of ze altijd aan de voorschriften voldoen? Misschien in de toekomst? HAAGSE POLITIERECHTER Brandstof zonder bon was door A. K. te Noord/wyk brand stof afgeleverd zonder er bonnen voor ontvangst te nemen. Maar omdat het geen uitgebreide vorm had aangenomen. rilde de Officier wel volstaan met f 50 boete of 25 dagen hechtenis waartoe de rechter veroordeelde. Duitse manieren... De fabrieksarbeider W. F. H. te Kat- wyk had Duitse manieren toegepast, het geen van hem niet zo vreemd valt, wan1 nan is in Duitse militaire dienst geweest, maar is nu weer op vrije voe ten. Toen in Katwijk iemand bijina over zyn kruiwagentje struikelde, en er ruzie ontstond, had H. zijn tegenstander zo'n klap gegeven, dat deze door een café deur naar binnen rolde De Officier vorderde tien dagen ge vangenisstraf. De rechter veroordeelde tot f20 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk veertien dagen gevange nisstraf met drie jaar proeftijd Op de vaart. Oimdat de musicus M. J, te Ledden thans op de grote vaart is, wilde de Officier het hem niet te lastig maken door gevangenisstraf op te leggen. Ver dachte had, toen hy nog aan de wal was, diefstal gepleegd voor welk feit dan ditmaal f 60 boete of 30 dagen hech- en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf werd geëist. De politie rechter veroordeelde conform die eis. Het Leidsch Politie-Muziek-Gezel- schap hoopt een grote uitvoering te ge ven op Vrydag 30 Jan. in de Stadsgehoor zaal. De Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg Zal de opening in April kunnen plaats hebben? De plannen voor een Chr. lagere tuin bouwschool te Rijnsburg zijn thans vergevorderd stadium. Tot hoofd der school is benoemd de heer G. Docter, thans hoofd van een Chr. school te Wa penveld en van diverse land- en tuin- bouwcursussen. Het ligt in de bedoeling, de school per 1 April te beginnen. Om- ;r nog zeer veel moet gebeuren, het niet zeker, of aan voering kan worden gegeven. Het K. Jonkheid geheimzinnige deserteurtje Na een poosje zegt hy: „Vrouw, we mogen geen kwaad met kwaad vergel den. Als Christenen moeten we tonen in leven, dat we verènderde mensen Het lijkt me nog zo ongelooflijk Met zekerheid weten we niets. Vanmid dag blyf ik by jou en morgen haal ik de chirurgyn". XIV. Het echtpaar Schroot hoopt al maan den op een brief van Gerrit. Dat, Simon dood is, weten ze. Maar Gerrit? Van hem horen ze niets. En van Arie weten ze ook niets. Ze weten alleerv dat er een paar deserteurs gevangen en doodgeschoten zijn. Dat verontrust hen zeer. Ze wisten niet. dat zulks zó zwaar gestraft wordt. s ze het geweten haddenMaar nu het te laat. nu valt er niets meer te veranderen Alles lydt er onder, het werk op de tuin. nu de jongens allen weg zyn en de gezondheid van vader en moeder, door zorg en onrust. s ze samen zijn, spreken ze er over. „Zal Arie nog een baas gevonden heb- „Het is te hopen, vrouw." „Ik maak me zo ongerust." „Als er wat ergs met hem gebeurt, ho ren we het wel". „Dan is het te laat". „Zolang we niets horen, kunnen we aannemen, dat hy nog vry is". „Ik zou het graag zeker weten. Kun je niet informeren?" „Waar?" „Op de groentemarkt". „Er komen by ons aan de markt geen tuinders uit de streek, waar Arie heen ging". „Vraag het aan anderen". „Ik moet voorzichtig zyn. Niemand mag weten, wat Arie van plan was. Je hebt het toch niet verteld?" „Nee nooit, aan niemand". Ze denken na, om een uitweg te vin den. Maar ze zien er geen. Op de groentemarkt zoekt Schroot wat meer aansluiting. Misschien is er iemand, die iets zegt. waaraan hy enig houvast krygt. Het gevolg is. dat de anderen hem niet meer zo stug en kort vinden als vroeger en ook van hun kant toeschiete- lyker worden. Tegen het scheiden van de markt, als de meeste tuinders in de herberg wach ten op de betaling, komt er iemand by hem zitten, die familiair vraagt: „Ben jij Schroot?" „Ja. wat zou dat?" „Ik heb Je vroegere buurman gespro- „Vroegere buurman?" „Ja, Jan Verwiele". Schroots gezicht wordt weer stug. „Zo", zegt hy kort. „Het schynt hem goed te gaan. Hij heeft een knecht, het moet een aardige jongen wezen". Schroot wordt vriendeiyker. „Hoe gaat het met jouw zoons?" ver volgt de prater. „Is de jongste nog altijd weg?" „Wat bedoel je?" „Je oudste twee zyn immers in de oor log en van de jongste heb ik gehoord.." „Met die twee gaat het slecht, de een is dood en van de ander horen we niets" „Jongen! Dat is erg!" „Och man, praat er niet van! Wat zeg je, heeft Verwiele een knechtje?" „Ja, een zekere Arie van Schouwen" „Van Schouwen? Uit de Honderd Mor gen?" vraagt Schroot verrast. „Ja. Ken jij die? Hoe zit dat? Het lykt me zo vreemd!" „Nee, ik hen hem niet. Wel eens van gehoord. Waar woont Verwiele eigen lijk?" „Nou, daar en daar". De praatgrage man geeft een breedvoerig omschreven aanduiding „En weet je wat hem over komen is? Verwiele heeft de veldwach ter by zich aan huis gehad, om te onder zoeken. of die Van Schouwen misschien een deserteur was". „Hebben ze hem gepakt?" vraagt Schroot gretig. „Nee, dat niet. Nee. ik geloof van niet". Nu kan Schroot het niet langer aan horen. Hy wil weg. Gelukkig is hij aan de beurt voor uitbetaling. „Dank je wel, dank je wel", zegt hy en pakt het geld. „Moet je het niet natellen?" „Nee, ik zie het al. Goeie morgen sa- Onderweg tobt hy over de vraag: Wat moet ik doen? Wat moet ik myn vrouw zeggen? Zijn eerste voornemen is, niets te zeg gen. Maar daar komt hij op terug. Mis schien zal het zijn vrouw gerust stellen, mits hij niets vertelt van die veldwach- Zyn vrouw heeft een angstig voor gevoel. Ze staat hem op te wachten en vraagt dadelyk: „Heb je wat gehoord?" „Ja, wel iets". Ze gaan samen naar het schuurtje, om rustig te kunnen praten. „Hy leeft nog en hy is nog vrij". „Waar is hy?" „Dat raad je nooit. Wat denk je? Hij is by Verwiele". „Bij Verwiele? Hoe kan dat? Hoe komt hy daar?" „Dat weet ik niet. Verwiele denkt, dat hy Arie van Schouwen heet en afkom stig is uit de Honderd Morgen". Vrouw Schroot staat verslagen. „Als ze maar niets te weten komen", zucht ze. „Dat geval met hun Willem! En dat Arie nu deserteur is. Ze kunnen hem ver raden. En danverschrikkelyk!" (Wordt vervolgd) de critiek kan doorstaan. De vorming de aanstaande onderwijzers is een kwestie van de eerste orde. Spr. wenste de heer Kramer geluk met zijn benoeming vond het een verblijdend teken, dat tyy de opvoeding van toekomstige onderwij zers op zich-wilde nemen. Hij hoopte, dat hem alle krachten daartoe geschonken zouden worden. De gem. inspecteur deelde mede, dat de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. door ambtsbezigheden niet in de gelegenheid was de samenkomst by te wonen. De heer Kramer is te benyden, aldus spr., omdat het hem gegeven is. een schone taak aan een bloeiende school te aanvaarden. Anderzijds zal het hem zwaar vallen, daar hy de opvolger is een man, die over voortreffelijke kwali teiten beschikte. Dr Schilp memoreerde het werk van wijlen de heer Bakema en concludeerde, dat de heer Kramer een taak te vervul len heeft, die niet licht is. Maar wat moeilyk is, prikkelt een mens tot energie doorzettingsvermogen. De heer G. H. Pothuis sprak namens de collega's een woord van welkom, waarna mr Woud stra het wnd. hoofd, de heer C. Willemse, dank bracht voor zyn uitstekend beleid. Vóór de pauze kreeg de heer Willemse nog het woord. Spr. uitte de wens. dat de samenwerking tussen het hoofd en he' overige personeel goed zou zyn. De heer Kramer dankte voor het ge stelde vertrouwen en hoopte op een aan gename verstandhouding. Spr. achtte de zuivere sfeer in de school van de grootste waarde en wekte het personeel op de goede geest steeds te helpen bevorderen. De heer W. G. Aldershoff sloot de bij eenkomst met gebed. Chr. scholen Ooster6traat en Munnikenstraat bestaan 25 jaar De heer P. Herfkens en mej. J. Boehmei jubileren mee Op 28 Febr. a. s. zal het zoals reeds eerder gemeld 25 jaar geleden zijn, dat de Chr. scholen aan de Oosterstraat de Munnikenstraat voor het eerst gebruik werden genomen, op die dag zal het tevens 25 jaar geleden zyn, dat eer der schoolhoofden, nl., de heer P. Herf kens, en een leerkracht, mej. J. Boehmer, daar hun werkzaamheden aanvingen. Enkele duizenden kinderen hebben daar hun eerste opleiding genoten en thans zijn deze scholen nog zeer in trek bij de ouders, wonend in het rayon Hoge RijndykZijlsingelkwartierLage Ryn- dijk. Uit de ouders en oud-leerlingen is ver leden jaar een comité opgericht, om de genoemde jubilea te herdenken. Met volle steun van het. schoolbestuur en onder ere voorzitterschap van dr. W. H. Kelder heeft dit comité een beroep gedaan op de ouders en de oud-leerlingen, om een blij vend geschenk aan te bieden aan de beide scholen. Het spreekt vanzelf, dat het onmoge- k was, alle oud-leerlingen te bereiken. Daarom doet het comité een beroep op die oud-leerlingen, die geen circulaire ontvingen, alsnog van hun belangstelling te doen blijken en hun bijdrage te willen zenden aan W. G. van Katwyk, Tromp straat 28, postrekening 1597"°, of H. van Vliet, Oosterdwarsstraat 15, resp. voor zitter en penningmeester van bedoeld co mité. Er zal t.z.t. gelegenheid worden ge geven het aan te bieden geschenk in ogenschouw te nemen. De studenten en de pers (Speciale correspondentie.) Het feit. dat bij de ontvangst van minis. lalisten zijn ge* Het bei mdpu i Sociëteit stelde zich t weiger se- i karakter dentencorps. Doch de Belgische journalis ten, die nota bene met de heer Spaak in zijn auto naar Lelden mederelsden, waren begrijpelijkerwijze onthutst, toen aan hen de toegang werd geweigerd. Te meer, daar noch minister Spaak, noch de Bel* gische ambassadeur bezwaren koesterden tegen aanwezigheid van journalisten. De studenten doen voorkomen, dat dit bezoek een ongedwongen, geen officieel karakter droeg. Maar het betrof niet een visite van een zekere heer Spaak aan een zekere heer X, maar het bezoek van ds Belgische minister-president aan de prae- ses-collegii van het Leidsche Studenten corps. Zijn bezoek was een onderdeel in het kader van zijn Benelux-trip naar Nederland. Was het een onofficiële visite. dan had r deel t rekt mo oordiger >offi- A.NJ>. Er doet zich een tegenstelling voor in de door de studenten aangenomen ge* dragslifn. Zij wensen slechts de pers ir» hun affaires te betrekken, indien zij bij voorkomende gelegenheden publiciteit irensen. Bijv. ten aanzien van woning, noodproblemen, studentenwerkbureau. a politieke houding tegenover Lingadjatti, ieringt regeldheden zich i j de 5 ■aktei hun alger en dat heeft zij dan had in 1945 niet ds lustrumviering in de Sociëteit verslagen moeten worden door de Radio Herrijzend Nederland (al geschiedde dit door eigen krachten). t altijd profijt trekker voordele. Het uitsluit! gev( m quaestis ren. Zeker in dit be de belangrijkheid van nister Spaak de feite* dit bezoe lijkheid i bruiken verre overtrof. Maar is inconse quentie niet een gulden studentenregel? A la bonne heure. maar dan zou de pers ook eens de studentenwereld kunnen dood zwijgen, geheel en al; ook als de studen- Maar dat zal de pers niet doen, ook al wordt zij voor wissewasjes wel geroepen en bij belangrijke zaken geweigerd. Om dat de pers niet klein van geest mag zijn, maar haar blik laat gaan in de ruimheid van het volle leven, boven groepen en Summa US.C. te g r de t al van La der Belgische Omroep, geeft een verkeerdi indruk. Des te meer niet goed te keuren daar zij zonder commentaar werden ge weigerd. In België kent men nl. niet he instituut van studentensociëteiten, zoda de journalisten onkundig waren van di Nederlandse gebruiken. Als het L.S.C. de Bonelux-gedachte aan vaardt, hetgeen bleek uit de ge houder redevc chter moet het ook de daad i over de civitas acade- civitds Benelux. G. J. D. G. Warmond kan met voldoening op '47 terugzien Aldus burgemeester jhr mr Von Fisenne in de eerste raadszitting van 1948 Onder voorzitterschap van burg. jhr L. M. E von Fisenne kwam de raad Dinsdag avond by een. Afwezig waren mevr. v d. S.ruijs-Schelitens en de heer J. G. v. Vliet. De voorz. kor. met voldoening terug zien op het afgelopen jaar omdat veel wa( in 1946 niet kon worden uitgevoerd, thans to; stand is gekomen. Hy wees op de op ruiming van de diverse bunkers, de grote verbreding en verbetering van de Heren weg, de bouw van 12 arbeiderswoningen, de aankoop van diverse gronden en van de buitenplaats „Groot Leerust" en de stichting van een monument voor de ge vallenen, waardoor een ereschuld is inge lost. Met voldoening constateerde spr de ge troffen dading met Sassenheim inzake de rechten van de gemeentelyke eendenkooi, waarmede een langdurig geschil op pret tige wyze is opgelost. Vervolgens wees spr op de geopende land- en tuinbouw school. Hoewel de bevolkingstoename 1947 kleiner was dan in 1946. waarvoor verschillende oorzaken zyn aan te wyzen, mag de gemeente zich toch in een gesta dige groei verheugen. Na een woord het personeel der gemeente" Jeugdhuis. De vergadering werd geleid deelde spr de plannen mede, die B. voor 1948 hebben ontworpen, waaronder de bouw van nieuwe woningen, een nieuwe school en de electrificatie der straatver lichting. Hierna werd overgegaan tot afwerking van de agenda. By de ingekomen stukken was thans een dossier gevoegd, waaruit bleek dat de electrificatie van Lommer- lust doorgang zou vinden. De voorz. stelde voor de jaarwedden der wethouders te brengen op f 800 en hiervan mededeling te doen aan Gedep. Staten. Algemeen was de Raad van gevoelen dat, gezien het vele werk, dit bedrag zeer zeker niet te hoog is. De diverse ingekomen reclames hon denbelasting gaven zeer veel stof tot be spreking en algemeen was men van oor deel, dat wat betreft het hebben van een luxe hond of eetn waakhond hier de grens zeer moeilyk is te trekken. De heer Van Bladel was van oordeel, dat deze veror dening aanleiding geeft tot het nemen van willekeurige beslissingen, aangezien deze materie ook voor B. en W. veel prac- tische bezwaren met zich medebracht. Ook de heer De Vroomen kon de wyze, waarop werd uitgemaakt of een hond al dan niet een luxe hond is^ niet bewonde ren. Uiteindelyk stelde de Raad vast, dat alleen als waakhond aangemerkt kan worden een hond, die op het erf aan een ketting wordt vastgehouden ter bewakt .g van have en goed Zonder bespreking werden vastgesteld de rekening waterleidingbedryf 1946 en wyziging begroting 1947 i.v.m. aankoop .Groot Leerust". Besloten werd een ga rantiebedrag beschikbaar te stellen voor ysbereiding De heer Van Schie zag het nut hiervan niet meer in. Verschillende leden brachten nog enige verlangens naar voren met betrekking tot verbetering van dammen enz., waaraan door B en W. de nodige aandacht zal wor den geschonken. Namens de Raad bracht de heer Vergeer de voorzitter dank voor de nieuwjaarswensen, die hij wederkerig aanbood. Destyds, aldus de heer Vergeer, heeft de Raad met enige schroom verschil lende van zijn bevoegdheden gedelegeerd aan B. en W., maar de ervaring heeft ge leerd dat deze overdracht zonder bezwaar gegeven is kunnen worden. De Raad heeft hei volle vertrouwen in het beleid van B. en W. Spr hoopte dat de aangename sa menwerking ook in 1948 bestendigd zal blyven. Hierna werd de byeenkomst ge sloten. Chr. Hist. Kiesvereniging te Katwijk aan Zee De heer W. P. Cnossen over hedendaagse politiek Gisteravond vergaderde de Chr. Hist. kiesvereniging in die Oranjezaal het door de heer D. J. Kleen, die na Schrift lezing en gebed een kort welkomstwoord uitsprak en daarna het woord gaf aan de heer W. P. Cnossen van Woerden, lid van het hoofdbestuur. Het onderwerp luidde: Hedendaagse politiek. Van de grondslag van het huidige Ka binet is niet veel te merken, aldus spr. Er wordt geregeerd by invallen. Dit Kabinet heeft maling aan de oppositie, terwijl het beleid wanikel genoemd kan worden. Wat Indië betreft, er is een giemis aan verantwoordelijkheidsbesef zichtbaar in het eindeloos gepraat en ge- oonfereer. Intussen kost het steeds meer mensenlevens. Al met al ligt de weg open voor de volkssouvereiniteit en die kan uiteindedyk by het communisme terechtkomen. We moeten een politiek hebben, ge grond op de Bybel. Wie de regerings verklaring van minister Beel gelezen heeft, weet nog nnats Er hangt een gor- dyn, waarachter de dingen zich afspelen. Wellicht hebben we dit jaar verkiezin gen. als dit ten minste in de kraam van de huidige regering te pas komt. Toch moeten we ons er op instellen, dat het gebeurt, en dais paraat blyven. Hierna ging spr. het flinanoieel beleid na, sprak over de heffing ineens, de ver- mogensaanwas en de nationalisatie van de Ned. Bank. De heer S. H van Eybergen, lid van de pers- en propagandacommissie van de kamerkring Leiden, sprak hierna een propagandistisch wourd, waarin hy de vele aanwezigen ook opwekte, op te trekken naar de toogdag te Gouda. Een hierop aansluitende collecte voor het propaganda-verkiezingsfonds bracht f78,31 op. Tenslotte vertoonde de he" D. Kruyt een mooie visserijfilm. waaiw sluiting volgde

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2