NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 12 JANUARI 1948 Stadsnieuivs Het gaat nog niet hard met de verkoop van Dam-certificaten Moest de Sleutelstad eerst de kat uit de boom kijken? naai monument en ten behoeve nagelaten betrekkingen der verzets- slachtoffers heeft niet het resultaat op geleverd. dat de organisatoren meenden er van te mogen verwachten. De verkoop stond in geen verhouding tot het aantal certificaten, dat gemeente is toegewezen en dat 65.000 bedraagt. Volgens deze toewijzing j het aandeel van Leiden en omgev in de landelijke actie derhalve f32.500 moeien zijn of gezien over de gehele duur der actie, welke zich tot het einde dezer maand uitstrekt een gemid delde weekopbrengst van ruim f 10.000 Het resultaat van de eerste week blijft daar vèr beneden, maar niettemin ziet hei plaatselijk comité, gevormd door het bestuur der Stichting Dodenherdenking 5 Mei 1945. de uiteindelijke opbrengst met vertrouwen tegemoet Het acht het eenvoudig ondenkbaar, dat niet duizen den in en rond onze stad voor het lut tele bedrag van twee kwartjes zouden Willen en kunnen deelnemen in een ac tie, welke enerzijds beoogt de herinne ring levendig te houden aan de held haftige strijd voor de Nederlandse vrij heid en anderzijds ten doel heeft de na gedachtenis te eren van hen, die daar in de plaatselijke j voor hun leven gaven, door zich te be- certificaten mld-| lasten met de materiële verzorging hun- nagelaten betrekkingen. i natlo-1 n De Walvisvaart Lezing voor de person;elsvereniging der H. C. W. Gisteravond hield de personeelsvereni ging der Holl. Constructiewerkplaatsen een bijeenkomst, waarvoor de heer Hil- lenius was uitgenodigd om het een en ander te vertellen over de walvisvangst van de Willem Barendsz. die hij als regeringsafgevaardigde meemaakte. Nadat de voorzitter der vereniging, de heer Tulnhof de Moed, alle aanwezigen had verwelkomd, stak de spreker van wal. nu ln figuurlijke zin. In een van het be gin tot het einde boeiend relaas besprak hij. hoe het jagen en verwerken van de diverse soorten Zuidpool-bewoners in *ijn werk ging. Kleine jagers vertrokken van hun basis, het moederschip de Willem Ba rendsz, en zochten, met harpoenen gewa pend, de omgeving af. De vissen, die zioh verraden door het uitstoten van plm 20 minuten lang ingehouden lucht, wor den tot op ongeveer 30 m. benaderd. De harpoen wordt in de rug geschoten Even later ontploft dan een lading springstof, die is aangebracht in de punt van het »f ge schoten projectiel. De ontploffing heeft meestentijds tot resultaat, dat de via gaat bloeden en vrij gauw sterft. Merkwaardig genoeg blijkt de walvis te rinken, als ze dood is. Om dit te voor komen wordt ze als een ballon opgcbla- ten, afgesloten met een geïmproviseerde kurk en naar het schip gesleept. Daar wordt ze „bewerkt". De lichtbeelden verduidelijkten alles heel goed. Enige „kleine" walvisonder delen liet spr nog rouleren, zoals een cog, een oorschelp en enige baleinen. Het was een zeer geslaagde avond. Kappers voor de Tuchtrechter Voor de Leidse tuchtrechter, mr A. va Vuure, stonden weer eens verschillende kappers terecht. F. v. d. B. te Noordwij- kerhout had prijzen berekend, die juist een klasse te hoog lagen. Mr Eriks. de verdediger, erkende dit, maar zijn cliënt was nu op zijn aanvraag in deze hogere klasse ingedeeld. De tuchtrechter wilde hiermede rekening houden en legde straf op. Wel echter voor het niet-ophan- gen van een prijslijst, namelijk f 10 Th. H. K. te Hillegom had ook enkele artikelen niet geprijsd; f 15 boete. De da meskapper J. Ph. W. te Wassenaar, die geen enkele prijslijst in zijn zaak had had, zal f 40 moeten dokken. H. Th v. d. V., eveneens te Wassenaar, die te hoge prijzen had berekend, kreeg hier voor f90 boete en voor het niet-aanbren gen van prijzen op tandenborstels en an dere artikelen f10. Vooral dit laatste moet toch een ere- plicht voor ons gehele volk worden ge noemd, waaraan geen Nederlander zich mag onttrekken. Op uitdrukkelijk verzoek van de bur gemeester is naast de verkoopplaatsen in de hall van het postkantoor en op de eerste verdieping van Vroom en Dreesmann (beide geopend van 104 uut) ook nog zoals reeds gemeld een verkoopplaats ingericht in de hall van het Stadhuis, waar men iedere mor gen van 912% uur terecht kan. Bovendien is een beroep gedaan op de medewerking van de hoofden van a-lle inrichtingen van onderwijs in onze stad, zodat ook de Leidse jeugd haar deel kan bijdragen. Laten wij besluiten met het uitspre ken van de wens, dat na deze eerste week voldaan is aan de specifiek-Ne- derlandse voorwaarde om „eerst de kat uit de boom te willen kijken". Het woord, neon de daad, zij thans aan de Leidse burgerij! DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar M. Hoogervorst-Van Dui venvoorde, Kaa:-:;.arkt 5, hoopt op 3 Februari 60 jaar getrouwd te zijn BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Gerardus C., z. v. G. A. v. a 'ijl en M. A. v. d. Hut; Willy M., d. v. P. J. G. Versteegen en A. H. Kamhoot; Cor nelia H J., d. v. E. Klinkenberg en M. W Kooreman; Johannes J., z. v. J. Pronk en G. Schaap; Maria E., d v. A. J. Kreuger E. M. Verleun; Bartholomeus J., z v. J. H. Janson en V. A C den Elzen; Gijs- bertus, z. v. I. Monteba en H. E. W. Bar- Franciscus A M-, z. v. C. J. Koevoet j G. M. Rewijk; Saskia, d. v. C. J Piena S. Buiteveld; Bertus, z. v. J. Rijsbergen M- van Soeren; Nicolaas, z. v. B. Kuijt D. A. de Jager; Adriana W., d. v. P. v d. Plas en W. Colpa: Cornells J.. z- v A Velde en A. Kramer; Ynzen J., z. v. H. A Steenhuis en J. Veersma; HieLkje, d- v S. Brandsma en A. Barnhoorn. Overleden: M. G. Yntema, m., 31 j.; A. de Jong, m.. 42 j- Gehuwd: C. W. Driessen en M. J. A Helversteijn; H. A. van Ingen Schenau A. Y. Mollema; J. F- van Lith en J. D. Coppens; B. v. Straten en A. Blom. Kamtal7„:gLde4de,egen:„re?H-ü' HET MIJNENGEVAAR OP DE NOORDZEE Mei het schoonvegen is 35 jaren gemoeid Grote manifestatie te Gouda op 21 Jan. De kamerkring „Leiden" van de Chr.- Hist. nie hoopt op Woensdag 21 Jan. a.s. te Gouda een grote Toogdag te or ganiseren. Wij geloven, dat het begrip /toogdag" voor de Leidenaren althans niet meer omschreven bethoeft te den. Wie herinnert zich de grote C.H.U.- mandfestatie in Jan. 1947 niet meer? Er is weer een uitvoerig programma samengesteld, dat verdeeld is in drie stukken: eep ochtend-, middag- en avondprogramma. 's Morgens om half tien vindt de officiële ontvangst in het gebouw „Concordia" plaats, terwijl om tien uur de opening geschiedt. Hierna kunnen de deelnemers zich van koffie voorzien. Om half elf beginnen de ex cursies, die vanzelfsprekend ook op déze toogdag niet ontbreken, vooral niet, nu deze jaarlijkse vergadering gehouden wordit in een historische stad als Gouda. De volgende plaatsen zullen bezichtigd worden: St. Janskerk met de wereld beroemde Goudse glazen, museum St. Catharina-gasthuis, het Pijpenmuseum, de plateelbakkerij en „De Producent". De warme lunch wordt om half één genuttigd, terwijl om half drie de sec tievergaderingen een aanvang nemen. De heer W. P. Cnossen te Woerden hoopt het onderwerp: „Wij vragen een recht vaardig landbouwbeleid" in te leiden, de heer H. Kikkert te Emmen het on derwerp: „Geleide economie", j-kvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen te Den Haag* het onderwerp:, „De vrouw, de Chr.-Hist. Urne en de huidige poli tiek", terwijl ook nog „Het sociale ver zekeringswezen" zal worden besproken (inleider tot dusver onbekend). De massale bijeenkomst in „Concor dia" begint om zeven uur 's avonds, Mr J. J. R. Schmal te Vooihurg zal spreken •r: „Om de toekomst van Europa" en de pauze treedt ds C. A. van Harten Delft op met het onderwerp: „Ons Christelijk geloof en onze taak in de politiek". Wij hopen, dat deze dag een groot succes zal worden VOORSCHOTEN. De afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel houdt haw jaar vergadering op Woensdag 14 Jan. om 8 uur in de benedenzaal van Leidseweg 41. Behalve de huishoudelijke zaken zal spre ken de heer Basoski, hoofdbestuurslid, over het onderwerp: „Idealen en perspec tieven der Chr. vakbeweging". Voor allen, die nog niet of verkeerd georgani seerd zijn, is dit een prachtige gelegen heid zich op de hoogte te stellen van de Chr. vakbeweging. Er zal ruimschoots ge legenheid zün tot het stellen van vragen. Distributievaria Na-uitreiking van bonkaarten K 802. ta baks-, versnaperingen- en gemengde kaarten, schoenenbonnen en toeslagkaar- tjes voor jonge en a.s. moeders vindt niet-zelfverzorgers plaats op Woensdag 14 Jan. (morgen) de letters A t. Donderdag 15 Jan. de letters L t.m. Z. Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 Na-uitreiking aan zelfverzorgers vindt voor Leiden en de agentschappen plaats te Leiden op Donderdag 15 Januari. DISTRIBUTIEDIENST NOORDWIJK. Werkkleding. Tot en met 24 Jan. kunnen directies van bedrijven, waarin 5 of meer werk- kledingdragende arbeiders(sters) werk zaam zijn, een aanvraag om werkkleding indienen, ongeacht de sedert de laatste verstrekking verstreken tijd. In het tijd vak van 16 t.m. 28 Febr. zullen de be drijfsleiders worden opgeroepen. Individuele aanvragen moeten worden ingediend in Februari. De juiste data zul len nog worden vermeld. DISTRIBUTIEDIENST ZOETERMEER. Transsportrijwlelbanden en toerriJwielen. Tot en met 23 Jan. bestaat gelegenheid tot het aanvragen van rijwielbanden voor transportrijwielen en carriers voor hen, die deze moeten gebruiken voor hun be roep. De aanvragen worden in twee groe pen ingedeeld: a. levensmiddelbranche, over eigen vervoer en beroepsvervoer; b. verhuurinrichtingen. De aanvragen groe pen a. mogen alleen betrekking hebben op transportrijwielen en carriers, die de aanvragers in eigendom hebben. Voor ge huurde transportrijwielen en carriers mo gen dus door de huurders geen aanvragen worden ingediend. Door de verhuurin richtingen dienen twee afzonderlijke aan vragen te worden ingediend en wel voor carriers, 1. die per dag worden verhuurd; 2. die volgens contract voor langere tijd zijn verhuurd. Tot en met 23 Jan. is er tevens gele genheid tot het indienen van aanvragen van rijwielen voor hen, die voor hun be-s roep dagelijks tenminste 12 km moeten afleggen en voor wie de afstand tussen huis en school minstens 3 km bedraagt LISSE. Uitreiking van toeslagkaartjes aan as. en jonge moeders vindt morgen (Woensdag) plaats van 9 tot half 12 aan de letters G t.m. K, Donderdag aan de letters L Lm. R en Vrijdag aan de letters 8 tm. Z. Chr. tuinders bezonnen zich op actuele problemen Het belastingvraagstuk en de tolunie aangesneden Gisteravond hield de afdeling Leiden in de Chr. Boeren- en Tuindersbond ledenvergadering in „Liberty". De v« zitter, de heer Kranenburg, sprak een openingswoord, waarin hij een en ander omtrent de positie van de vereniging me dedeelde. Ook werden er enkele punten van huishoudelijke aard behandeld. Men had voor deze vergadering twee spn.*eikers uitgenodigd. Als eerste refe rent trad op de heer L. Hansma, adj. dir van het Centraal Land- en Tuinbouw- boekhoudbureau „Het Platteland" Amersfoort. Spr. beantwoordde een Lal vragen, verband houdende mei belastingen. De heer Hansma legde e; reet de nadruk op, dat het centraal reau inderdaad adviserend wil werken, naar het dient zich, alvorens tot het ge ven van advies over te gaan, reëel af t« vragen: le. Wat schryft de wet in lit geval voor? 2. Met welke moeilijkheden op belastinggebied hebben de cliënten kampen? 3. Hoe passen wij die zaken elkaar, zodat èn de belastinginspecteur èn de cliënt tevreden zijn? Min of meer uitvoerig stond spr. voorts stil bij de vraag: Wat zijn de fiscale ge volgen van de opbrengst van die gron den. die onteigend worden ten algemene nutte? In de eerste plaats hebben wij dan terstond met de inkomstenbelasting te maken. Zijn de voordelen, verkregen bij onteigening, als winst te beschouwen? De heer Hansma beantwoordde deze vraag met: ja Natuurlijk zijn de fiscale con sequenties niet voor ieder gelijk. Vele factoren gelden in dit opzicht In het slot van zyn verhandeling wees spr. nog op de betekenis van het boekhoudbureau. Dit orgaan zal al het mogelijke doen om de belangen der leden te behartigen. Reeds veel werd bereikt, doch niet zonder strijd. De heer Hansma vond het beter, niet te diep op het onderwerp in te gaan. aangezien hij niet voldoende op de hoogte was van de toestand, waarin het bedrijf van de aanwezige leden zich bevindt. Wel werd er een langdurige discussie aan dit actuele onderwerp gewijd en het bleek wek dat er nog ontelbare problemen, de financiën betreffende, om een oplossing vragen De Tolunie. Na de pauze sprak de heer P. C. Elffe- rich, adj. secr. van de C.B.T.B. in Neder land, over de „Tolunie". Het streven van de tolunie, om de tolmuren te slechten in België en Nederland (een deel van het plan „Benelux"), is alleszins ideëel te noe men. We mogen de wereld niet zien als een verzameling blokken, maar als Gods aardbodem, waarop de mens in vrede mag leven. De tolunie heeft te maken met de economische unie, welke eigenlijk is ontstaan in Engeland tijdens de oorlogs jaren. De economische unie stelt eisen aan de deelnemende landen. Op het ter rein van de economie en de financiën moet men volkomen op elkaar Afgestemd zijn. Dit leidt tot geweldige consequen ties. 't Is bijna niet mogelijk dit te be reiken. Het streven is echter gewenst. We zullen toch op deze weg moeten wandelen, aldus spr. De eerste stap was het afslui ten van het douaneverdrag tussen Ne derland en België, dat niets anders bete kent, dan het niet belasten van eikaars producten. De invoerrechtenmuur is dus geslecht. De heer Ellferich sneed ook nog even he: plan-Marshall aan. Amerika wil West- Europa op de been helpen, ook omdat Amerika niet kan bestaan, als West- Europa niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Over het politieke aspect van dit plan wilde spr. zich liever niet.uit laten. Het plan-Marshall is een uitbrei ding van „Benelux". Welke gevolgen heeft dit'laatste stre ven nu voor de tuinbouw? Spr. bezag in dit verband, hoe de Belgische tuinbouw er tegenwoordig voorslaat. De Belgen werken in deze branche met ijver en nauwgezetheid. De tuinbouw alleen be slaat een oppervlakte van 34.000 ha. De vrijheid is vrijwel onbeperkt, vandaar ook, dat de Belg een geheel andere men taliteit heef: dan de Nederlander. Ons areaal verschilt weliswaar niet zo veel van dat der Belgen, maar de vakkennis in ons land staat op hoger peil, de sociale maatregelen worden meer in toepassing gebracht en er is een geleide productie, zoda:, wanneer we nu de conclusies gaan trekken, beide partijen heel veel zouden doen om de verschillen te effenen- Er zijn zeker mogelijkheden dergelijke vorm vén samenwer king te geraken. Maar dan zal langry* aantal voorwaarden n den voldaan. Spr. noemde slechts: 1. Er vrij behoorlijke overgangsregeling nodig zijn. 2. De te nemen maatregelen zullen scherp geformuleerd moeten wor den. 3. Beide partijen zijn verplicht zich stipt aan de maatregelen te onderwerpen. 4. In de ruimste zin moet gr een gelijke werking van het sociaal en economisch beleid zijn. Ook na deze belangwekkende inleiding volgde een goede bespreking. De vragen werden door de spreker op bevredigende wijze beantwoord. Gedurende de lutste weken zijn kort na elkaar weer een tweetal koop vaardijschepen nabij de Nederlandse kust op een mijn gelopen. Niet-inge- wjjden vragen zich onwillekeurig af, of de Noordzee thans twee en een half Jaar na de oorlog nog steeds niet van deze onheilbrengende projec tielen is schoongeveegd. De mannen van marine en koopvaardij; van de visserij en het loodswezen weten anders. Zij weten, dat de zee. die nooit rust, die altijd aandacht, kennis van zaken, inspanning en vaak heldendom vraagt, ook nog altijd de destructieve elementen In zich verborgen houdt. i gevolg zijn van de oorlog. De Nederl. Routerings dienst is paraat Twee en een half jaar geleden wer den de laatste mijnen in zee geworpen. Nog acht tien jaar zal het naar schat ting duren, alvorens deze mijnen geen gevaar meer zullen opleveren voo scheepvaart. Zouden alle marines va rond de Noordzee gelegen landen hard aan het werk gaan de Noordzee „schoon te vegen", dan zouden daar 35 jaren mee gemoeid zbn. Deze weinig hoopvolle mededeling ver strekte ons kol. Hettema van de Neder landse Routeringsdienst, doch daar kan onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat men het allerminst alleen bij de vaststel ling van deze gevaren ter zee gelaten heeft De na de oorlog ingestelde Neder landse Routeringsdienst nam 12 Decem ber 1945 haar taak op zich om de voor de scheepvaart veilige routes in de Noordzee uit te stippelen en de noodza kelijke beveiligingen in te stellen. In het Noorden van ons land kwamen verschillende havens open en in verband daarmee werd een aantal Nederlandse officieren van de Routeringsdienst verschillende havenplaatsen in ons land gezonden. In dag- en nachtdiensten gaven zij aldaar de nautische inlichtingen e orders van de centrale leiding inzake het tijdstip van vertrek, de te volgen route. Op voorstel van Engeland is men komen tot een centrale routeringsdienst geheel Europa, tot de oprichting de IRRA („international routering and reporting authority"). In dit lichaam zijn vele Europese landen, w.o. ons land vertegenwoordigd. Deze vertegenwoor digers komen telkens bij elkaar ter be spreking van hangende vraagstukken. s een bestuur gevormd voor de uit oefening van het dagelijks werk. In het gebouw der organisatie beschikt men over een kaartenkamer, waar men de telkens- uit de verschillende landen toe gezonden gegevens aantekent, waardoor men zich een juist beeld kan vormen van de wegen, welke het scheepvaartverkeer te volgen heeft en welke door de orga nisatie als veilig worden beschouwd. Deze veilige routes zijn geveegd door de mijnenveegdiensten van de verschillende landen en worden gepubliceerd na ov ussen de bovengenoemde „IRRA" de „entral mine clearance board". Men kan aldus de scheepvaart langs de aangegeven routes de grootst moge lijke bescherming en de meeste zekerheid voor een veilige vaart geven. De gegeven routes zijn volgens de laat ste inlichtingen de meest veilige wegen over zee. Langs de Nederlandse kust loopt ook zo'n route, welke door Boeien wordt aangegeven. Die boeien vormen de middellijn van een route, die twee zee mijlen breed is. Gedurende 1947 zijn 16 schepen vergaan In het zeegebied ten Westen en Noor den van ons land ztln gedurende 1947 on geveer 16 schepen vergaan, waarvan 7 Noorse schepen. In de meeste gevallen heeft men kunnen bewijzen, dat de schepen niet op de aangegeven route zaten. Ook kwam vast te staan, dat geen epkel schip zijn apparaat vooi demagne- sering in gebruik had, ofwel er in het geheel geen bezat. Het is daarom zeei gewenst, dat schepen gemagnetiseerd worden, want groot is het aantal mag netische mijnen, dat zich buiten de ge veegde kanalen op de zeebodem bevindt Dit advies zou overbodig zijn Indien de an altijd en onder alle omstandig heden in staat was zijn schip in de op gegeven routes te houden. Weersomstan digheden, zoals mist, storm, slecht zicht, kunnen dit wel eens onmogelijk maken. Moderne schepen, uitgerust met nieuwste hulpmiddelen op natigatie- Wist U DAT leden van bricage hier ter stede, die onlangs per soonlijk een onderzoek hebben ingesteld aanleiding van bij de gemeente in gekomen klachten omtrent overlast, ver- m oorzaakt door de jeugd van ëen kinder- speelplaats in de Tuinstadwijk, bij aan komst daar ter plaatse door de jeugd cri- tisch werden bekeken? DAT de jeugd, die nog niet tot de jaren des onderschéids was gekomen, zonder meer niet kon uitmaken, of zij werkelijk met leden van de commissie te maken had? DAT zij toen bij wijze van protest te gen het zich niet behoorlijk legitimeren van de commissieleden, deze hebben „bekogeld"? DAT deze representanten hierover zeer gebelgd waren? DAT thans wordt overwogen, de com missieleden te voorzien van distinctieven op hoed en jas? gebied zijn beter fh staat in de veilig* routes te blijven dan b v. een zeilschip. Zo is a.s. voorgeschreven, dat alle vis sersvaartuigen gedemagnetiseerd moeten worden. Ten aanzien van de visserij kan er hier nog op gewezen worden, dat ook deze instructies krijgt. De Nederlandse Routeringsdienst ver vult dus in het internationale kader van de „IRRA" een belangrijke functie ter bevordering van hst veilig verkeer over zee. Die functie iS niet alleen \#Jor onze eigen scheepvaart, maar voor het gehele internationale scheepvaartverkeer van zeer groot belang. Ook dit werk zal aan onze naam van grote zeevarende mogend heid en aan onze internatienale verhou dingen belangrijk ten goede kunnen bij- GEEN SPREEKUUR. De burgemeester is verhinderd morgen spreekuur te hóuden ZOETERWOUDE J C. v. d. K., alhier had op 14 Sep tember zonder rijvergunning en zonder rijbewijs met een vrachtauto, die daar voor niet was goedgekeurd, 20 voetbal iers vervoerd. Tenslotte had hij bij aan houding een valse naam opgegeven Voor deze delicten moest hy bij de Leidse kan tonrechter op het matje komen. Uit spraak: resp. f 25 (10 dagen), f 10 (4 da gen) en f 15 (5 dagen). „EEN HALFJE" al uit je mond by de ged heerlijkheden, die je kot k der heerlijkheden, iffees. duim-, katjes-, schuirfi- rop, toverballen, gekleurde spek. alles lag als een kleurig mo- het glazen deksel van de s de klad in de halfjes r het helemaal gedaan, ren liep ik Achter een i mtje. Aan de kant va Kunst in de Sleutelstad „De zaak A.D." Op de rol stond de zaak A. D. De kin- de rechter hield ter behandeling van deze zaak gisteravond een openbare zitting in het Volkshuis. „De Zaak A. D.", geschre- door Hans Tiemeijer, die de regie voerde en tevens de rol van de kinderrechter speelde, stelt het probleem van de los geslagen na-oorlogse jeugd op zeer scher pe en naakte wijze het publiek voor ogen. Men wordt er met de peus bovenop ge drukt; dit is de grote verdienste van dit knap geschreven stuk, waarvan de To neelgroep Bouber een uitstekende vertol king gegeven heeft. Gezien de eigen aard van dit stuk kunnen we het niet op de gewone manier bespreken. Het is geen toneel in de gangbare betekenis van het woord. Het publiek speelt mee en krijgt in de pauze gelegenheid om onder lei ding van de schrijver over het probleem van gedachten te wisselen. Dit is zeker een poging, die gewaardeerd dient te worden. In dit stuk krijgen we wel het uiterste geval te zien, nL de moord op iemand, die misschien een collaborateur is, maar voor Anna Daalders in ieder geval een hui chelaar. een onwaarachtige, die een gloed-structuur HAAGSE POLITIERECHTER. Zalm en paling. De los-werkman O. W. T. V., te Alphen lan den Rijn had belangstelling voor zalm en paling. Hij lichtte de netten van in de polder daartoe de netten had uitgezet, en ging vervolgens met gestolen materiaal zelf aan het vissen. Nu bij de Politierechter maakte hij zich eigenlijk meer benauwd over het feit dat een mede-dader niet terecht stond, en hij wel. „Dat komt misschien nog wel", troostte de Officier, en hij eiste tegen deze ver dachte alvast een maand gevangenisstraf, omdat hij het een lelijke streek vond die was uitgehaald. De rechter veroordeelde tot f40 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Het clandestien vlees Er was clandestien geslacht, en J. de B.. uit Ter Aar, had er zijn hulp bij. ver leend, door het vlees te vervoeren. Daar zou hij beter van geworden zijn, constateerde de Officier en hij vorderde er nu twee maanden gevangenisstraf voor. charmeur die alles kan maar die niet De rechter liet het blanco strafblad gel- pleiten van oppervlakkigheid: I den, toen hij veroordeelde tot f100 boete j. dagen hechtenis, en voorwaarde- Sfeer in 't gezin? Nieuwe Leidscheer in! die de vorm van zijn werken verzorgde tot in de perfectie, maar dit dikwijls deed ten koste van die inhoiiid. Brahms, de Noord-Dui'tser, sarcastisch en zwaar tillend, nam Beethoven tot voorbeeld, maar ging gebukt onder het besef, deze als zijn onmiddellijke voorganger te hebben. Van Franck staat het symphonisch ge dicht Psyohé op het programma. De heer Schouten vertelde de inhoud van deze mythe en liet op de piano het thema tisch materiaal horen, dat Framck voor dit werk gebruikte. Het 3e vioolconcert van Saim-Saëns gaf spr aanleiding iets nader in te gaan op de sonate-vorm en de driedelige liedvorm. Na de pauze kwam de le symphonie van Joh. Brahms aan de orde. Uitleg en verklaring van dit werk is voorwaar geen gemakkelijke taak, te meer daar de muziek wel beschikt over een gram matica (harmonieleer en contrapunt), ook wel over een vormleer, maar vrij wel geheel verstoken is van een stylds- brengt. Van de drie maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. Brandstof zonder bon. De handelaar J. N. J. v. d. H., te Noord- wijk, overtrad de distributievoorschrif ten, toen hy brandstoffen afleverde zon der bon. Hy had daar een hele verkla ring voor, doch de Officier stelde vast dat zwarte kolen narigheid brengen, dus vorderde hy f 100 boete of 50 dagen hech tenis. De rechter veroordeelde tot f50 boete of 25 dagen hechtenis. Teveel bollen. De kweker C. B. te Rijnsburg hield zich niet aan de voorschriften voor de teeltbeperking, en teelde er lustig op los. Maar de Officier wilde het voordeel van het teveel aan bloembollen ontnemen, door f 1000 boete op te leggen of 30-dagen hechtenis. De rechter volstond met f 75 boete of 30 dagen hechtenis. In de bonnen der th*?a'iin J" C- van s te Leidschendam had een het lioht stelt en de diepere verbanden handeltje gepleegd in distributiebonnen, tussen verschijningsvorm en geestelyke |die een schakel van handeiaren doorlo den haddqn. De Officier vorderde in dit ge- waardelyk twee maanden gevangenis straf met drie jaar proeftijd. De rechter volle speech afsteekt over en voor de buitenkant gezien, staan we tegenoverval""f"lVTv?"in illegaliteit, maar met ogen, die dood zijn. een architectonisch bouwwerk van groot- da«en hechtenis, Anna Daalders bekent de moord gepleegd se allure, waarvoor de bouwstoffen wor- te hebben en het publiek wordt nu uit- den geleverd door slechts enkele thema genodigd om over de motieven, die tot tische gegevens. Dit alles is zo gecompli- deze moord geleid hebben, zijn mening te ceerd, dat een grondige behandeling in schaars toebedeelde tijd onmogelijk En wat de geestelijke inhoud betreft, inspectrice van de kinderpolitie, dekonden enkele fragmenten op de gra- tweede vindt haar vertegenwoordger in mofo°n ten gehore worden gebracht, de kinderrechter. twijfelen er niet Het publiek stond geheel aan de zyde „i de inspectrice. Deze avond heeft 1 doen zien, welke geweldige taak wereld te doen is voor degenen, die zich noemen naar Hem, die gezegd heeft: „Komt allen tot My en Ik zal u rust ge- Muzikale lezing Hennie Schouten Voor een bevredigend opgekomen en zeer aandachtig publiek heeft Hennie Schouten gisteravond een toelichting ge geven op het programma, dat 22 Januari onder auspiciën van K. en O. zaïl wor den gegeven door het Rott. Philh. Orkest onder Eduard Flipse. Het programma bevat werken van Franck, Saint-Saéns en Brahms, die on geveer in dezelfde tyd leefden en alle drie zich onderscheidden door een vol maakte beheersing van het métier. Maar ondanks dieze overeenkomsten waren hun persoonlijkheden zéér verschillend. „Le brave père Franck", de „maitre angé- lique", was de mens met de mystieke nslag, die in alle tegenkanting kracht putte uit zijn geloof. Saint-Saëns is de of de Schouten zal de aanwezigen tot grote 9teun blijken te zy'in by het komende concert. P. B. veroordeelde conform die e Nog iets over het Hoogovenschaaktournooi Prins, Van Scheltinga en Henneberke deden het uitstekend speciale medewerker) Het geheimzinnige s deserteurtje Arie lacht witjes en geeft geen ant woord. Hy denkt alleen: Man, ga alstu blieft weg. Maak het me niet benauwder dan het is. In de voornacht sluimert hy. Daardoor voelt hy zich verlicht, nu kan hy denken. Opnieuw piekert hy ovei toestand. Hy is in huis by zyn vroegere buurmensen, de vader en moeder Willem, die hij in een boze bul in 't ter gestoten heeft! Daar kan hij niet van los komen, dat laat hem geen minuut rust, daar wordt hy heet en gloeierig van. Geen ogenblik kan hy stil liggen. Zijn kussen wordt brandend heet. Als hy zyn gloeiend hoofd verlegt naar een andere plek, voelt dat heerlijk fris, n ogenblik later is het plekje even gloeiend als de andere. Hy smyt de dekens weg. Het ls niet uit te houden ln dat hete bed. Het dakraam doet hy open. de koude nachtlucht komt binnen. Dat lijkt een verademing, maar het maakt hem huiverig. De kou valt op zyn lichaam, hy rilt. Nu het raam dicht en weer in tied. Daar blijft hy rillen en krygt zware hoofdpijn. 's Morgens ls hy te ziek om op te staan. Vrouw Verwiele verzorgt hem met hete melk en aftreksels van vlier en kamille. Ze haalt een dikke deken te voorschijn en stopt hem stevig in. „Je moet flink uitzweten", zegt ze. XIII. Arie ligt nu twee dagen in bed. Toen zyn hoofd zo zwaar en pijnlijk was, is hy eindelijk in slaap gevallen. Nu hy uitgeslapen is, gaat hy weer piekeren. Dat kan goed, mits hy niet overeind komt, want dan wordt hy duizelig en raar. Rustig liggend op het kussen kan hij alles verwerken. Nu trekken in de stilte allerhande beelden en gebeurtenis- hem voorbij, nu hooyt hij weer woor den, die hy bijna vergeten was. Het leven by Verwiele is heel anders dan vroeger thuis. Bijbellezen en ter kerk gaan zyn als nieuwe vreemde be standdelen zyn leven binnen gekomen. Het kerkgaan maakt hem soms onrus tig. De prediker is een getrouw dienaar, aar in zyn prediking komt het Evan gelie der Verlossing niet tot zyn recht. Hij werkt met zware dreigementen van dood, hel en eeuwigheid. Maar Christus biyft op de achtergrond. Want die is moeilijk te bereiken, daar is véél voor nodig. En God is een toornig Rechter, grimmig wraak doende over alle godde- lozen. Het komt uit de woonkamer. Hy hoort de zware stem van een vreemde, afgewis seld door de lage bromstem van wiele. Maar hij kan niets verstaan. Als »t maar niet gaat om hem! De stemmen komen dichterby. Hy hoort het kraken van de trap en voet stappen, die nader komen. Verwiele schijnt boven het trapgat en achter hem - een veldwachter! Arie's ogen worden groot van angst De veldwachter ziet het „Je hoeft niet schrikken, ik heb het al gezien", zegt hy. Meteen keert hy zich om en loopt naai beneden. Arie is hevig verschrikt. Het gaat om hem, het gaat beslist om hem! Die veld wachter zei: „Ik heb hem gezien". Verwiele begrijpt het geval niet. De veldwachter is binnen gekomen en heeft gevraagd: „Verwiele, mag ik je knecht :ns zien?" „Waarvoor?" „Dat vertel ik Je straks wel". Zodra ze wéér beneden zyn. vraagt Verwiele: „Wat betekent dit nou?" „Geduld, vriend! Hoe heet dit jonge „Arie van Schouwen". „Weet Je dat zeker? Ken Je hem al lang?" „Zo lang als hy hier ls". „Dat is maar kort. Waar heb Je hem vandaan gehaald?" „Hy kwam hier langs en bood zich Toen heb ik hem aangenomen en Wat hoort hy daar nu voor gepraat? zyn naam gevraagd". „Daar zal de burgemeester geen ge noegen mee nemen. Ik moet zeker we ten. dat de jongen zo heet". „Ik zal het je bewyzen". Verwiele haalt de doopacte voor d< dag en legt die de veldwachter voor. „Dat is prachtig", zegt de veldwachter, „Het is een wettig bewijs. Ik wist al da delijk, toen ik dat smalle, bleke ge zichtje in bed zag, dat deze jongen geen deserteur is. Hy is nog een kind!" „Wat bedoel je daarmee? Deserteur?" „Je weet misschien, dat er heel wat dienstplichtige jongelui zijn, die zich aan de dienst onttrokken hebben, door aan de loop te gaan of weg te kruipen. Zo iemand noemen ze een deserteur. Nu hebben de besturen van alle steden en dorpen van hogerhand bevel gekregen te onderzoeken, of in hun gebied zich deserteurs bevinden. Daarom heeft de burgemeester mij gelast, te gaan kijken wat het knechtje van Verwiele voor een is. Nu weet je het. Ik dank je voor je medewerking. De zaak is in orde". „En als ze zo'n deserteur vinden?" „Dan wordt hy gepakt en doodgescho ten". „Dat ls kras". „Ja", zegt de ^veldwachter schouder ophalend, „het is eenmaal zo". Als de veldwachter vertrokken ls, gaal Verwiele naar boven. Arie zit overeind ,Wat kwam de veldwachter doen?" vraagt hy dringend. (Wordt vervolgd). (Van De laatste ronde van het tournooi heeft de spanning tot het uiterste opgevoerd, want het viel niet te zeggen of Van Schel tinga dan wel Prins met de eer zou gaan stryken. Prins moest tegen Wood spelen kwam spoedig slecht te staan; zyn con current trof O'Kelly in een wat gede primeerde stemming aan, omdat deze door een misverstand zyn tyd tegen Kott- nauer had overschreden; beiden deden het rustig aan. O'Kelly omdat hy nu toch geen kans meer had en de Nederlander omdat Prins zo weinig florissant stond efl dus remise voor Van Scheltinga voldoen de scheen. Wood ging toen ten detrimente van Var Scheltinga de ene slappe zet na de an dere doen, verloor zyn voordeel en kwam zelfs minder te staan, weshalve Scheltinga tegen O'Kelly van tactiek moest veranderen. In zyn aanval ver giste hij zich echter een ogenblik en de Belg, die nu ook weer meer interesse kreeg, wist dit üit te buiten en zag kans een toreneindspel in te gaan, dat voor hem gewonnen scheen te staan. Door ir lyke hantering van zyn officier hield Van Scheltinga de party toch nog zodat de eindstand luidt: 1. Lod. Prins 6V& pt: 2. T. D. Van Scheltinga 6 pt; 3. en 4. Ir van Steenis en RossoLimo 5 pt; 5. O'Kelly 4V4 pt; 6. en 7. Henneberke en Baruch Wood 4 pt; 8. en 9. Cortlever en Kottnauer 3V4 pt en 10. Kramer 3 pt. Behalve organisatorisch is dit tournooi dus ook voor de spelers een Nederlands succes geworden. Het was interessant Prins, Van Scheltinga, Cortlever en Kra mer als het kwartet, dat direct op dr Euwe volgt, te zien stryden. Van Schel tinga mag, zoals men weet een match met dr Euwe spelen om het landskam pioenschap. In de wedstryd waar hy deze kans veroverde, trok Prins zich echter terug. Hoewel men op het ogenblik wel een scheiding ziet tussen Prins Scheltinga enerzyds en Cortlever en Kra mer anderzyds, mag men deze uitslag niet gebruiken om te bewyzen, dat Prins ster ker is dan Van Scheltinga. In hun ont moeting verspeelde Van Scheltinga remise door een vergissing en het is het veiligste zeggen, dat beiden momenteel yzer- sterk schaken. Beiden behaalden in 1947 internationaal succes en hun resultaat van deze week rechtvaardigt de hoop, dat zy zulks in het komende jaar in nog ster kere mate zullen doen, waarmee zy ons land een nog betere naam verschaffen dan dr Euwe alleen het reeds op schaak gebied gaf. De derde Nederlander, die van begin by de kop bleef, was Ir van Stee- men zijn partij uit de laatste ronde tegen Kottnauer na, dan vindt men inderdaad dat de Hollandse aanval niet geslaagd zou zijn, wanneer de Tsjech de juiste zetten gevonden had. Maar het is juist een argument vóór een dergelijke party- opzet, dat die beste zetten voor het bord lang niet altyd worden gevonden. Daar om is Ir van Steenis zo'n waardevolle speler voor ons land. De beste buitenlanders waren ditmaal j O'Kelly en Rossolimo. Erg best zullen i ze het zelf echter niet hebben gevonden, j O'Kelly wijt zijn minder goed spel aan j het spoedig na de maaltijd aanvangqjide spel. Men is dan nog te suf, zegt hij. Ho- j penlijk bekomt de speeltijd in Argentinië Cs nachts) hem beter dan die te Bever- Rossolimo zou veel hoger uitgekomen zijn, als hy het positiespel net zo goed beheerste als het combineren. Krijgt hy tot dit laatste in iedere party de kans, dan wordt hy, voor men het in de gaten heeft, nummer één, zoals nog vorig jaar in Hilversum. Het spreekt echter vanzelf, I dat hij in een bezetting als deze meer da.i eens tot gesloten spel werd gedwongen. Henneberke's glorie zijn de overwin- ningen op O'Kelly en Kottnauer. De laat- j ste werd reeds in de opening overspeeld en moest een ongunstig eindspel in gaan. Aan dit succes ziet men hoeveel jonge spelers van deze tournooien leren, want vorig jaar was de Amsterdammer een voudig niet in staat tot dergelijke pre- Kottnauer en Cortlever eindigden op een plaats, die hen wel allerminst zal be vallen, maar die typerend is voor de sterkte van de groep. Cortlever heeft de laatste tijd wat minder vaak geschaakt en dat wreekte zich op onaangename wijze. Zijn zege op Prins in een deksels lastige partij demonstreerde overigens, dat hij het niet verleerd is. Kramer had last van een dagelijkse in zinking tijdens het laatste speeluur van de eerste zitting. Blunders in dit fatale tijdvak kostte hem minstens twee volle punten. Het spreekt vanzelf, dat hij daar om (in zes partyen) spoedig met remise tevreden was. De sterkste reserve-groep werd gewon nen door de twintig-jarige Donner, die achter elkaar Bos, de Waal, Verdonck, Zoontjes, Van Vlooten, Zonderland, Prahl, I Marwitz en van der Zanden van het bord veegde, aldus met uitgesproken talent 100 pet makend. Hij verdient volgend jaar in ere-afdeling te spelen. P. A. Veldheer zal dan niet meer de algemeen leider van het tournooi zyn. Hij afscheid, omdat het werk aan de hoogovens hem te zeer in beslag neemt- j Algemeen en verdiend werd hij gehuldigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2