NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 8 JANUARI 1948 Stadsnieuws Neen, Leiden is het nog niet vergeten Verslag yan de actie „Zuid helpt Noord" verschenen Verschenen is het verslag van de actie I diverse Leidse personen en instellingen „Zuid lielpt Noord" van het Ned. Rode voegt de schrijver toe: „Zuiderlingen, wij Kruis. Daarin is ook opgenomen het aanvaarden uw vriendschapsband en wij rapport van het Voedselcommissariaat brengen dank en hulde en roepen U toe: afd. Den Bosch te Leiden. nooit zullen wij deze zeer hartelijke geste Weet U het nog? De eerste drie vracht- van vergeten." Neen, Leiden is die geste nog niet ver geten. „Zuid" heeft veel voor „Noord' gedaan, niet alleen door al die heerlijke pakketjes onder de Leidenaren en andere „Noorderlingen" te verdelen, maar vooral door de inhoud er van bij elkaar te bren gen. De bronnen van Amerika's macht Prof. D. W. Brogan voor het genootschap Nederland-Engeland Het was geen geluk alleen, dat de Ver. Staten bracht in de huidige leidende po sitie, het was een gelukkige relattè tus sen natuurlijke hulpbronnen en de psyche van een volk, dat van generatie op gene ratie is samen gesteld uit ..displaced per sons", aldus prof. Brogan, die gister avond in De Vergulde Turk zijn visie gaf op Amerika. Prof. Brogan, van afstam ming zowel Schots als Iers, en als hoog leraar in de politieke wetenschappen ver bonden aan de universiteit van Cam bridge, zette voor de talrijk opgekomen leden van het Genootschap Ned.-Enge- land op geestige wijze uiteen, hoe de psyche van het Amerikaanse volk groeide uit de keuze, die de voorouders eens de den,, hoe uit deze keuze een wonder lijke mobiliteit is ontstaan, op alle ter reinen. een groot gevoel van zelfrespect, yan morele verantwoordelijkheid, deel van puriteinse voorouders, e verlangen naar welstand, dat meer komt uit liefde voor het leven, dan uit koud winstbejag. Ook het drastische klimaat oefende invloed. Na deze algemeenheden over de Ver. Staten en hun bevolking, ging prof. Bro gan na de pauze over tot een bespre king van het plan Marshall, de invloed, die de verkiezingen van dit jaar zullen hebben en de vermoedelijke realisering van het plan. Spr. ging uitvoerig in op de moeilijkheden, die het Amerikaanse volk voor het tot stand komen hulp aan Europa moet overwinne streed de mening, die in dit oude wereld deel meestal heerst over de motieven, waardoor men zich in de States laat lei den. Natuurlijk heeft Amerika in Europa, maar die liggen niet veroveren van markten, doch in h zekeren van stabiliteit en vrede, de enige voorwaarden voor het door de Amerikaan gewenste levenspeil. Daarom is ook Rus land de grote vijand van het Amerikaanse volk; het bedreigt de stabiliteit van d( internationale verhoudingen en boven dien roept het bij het volk het ge voel van verantwoordelijkheid wakker ten opzichte van het gebruik atoombom. Slechts een klein gedeelte van het Amerikaanse volk voelt zich vijandig gestemd tegenover Rusland ideële motieven. Wat het plan-Marshall betreft, prof. Brogan van mening, dat dit zal doorgaan, hoe dan ook. Het Amerikaanse volk is er te edelmoedig en te trots vooi zijn verantwoordelijkheid te weige- wagens met levensmiddelen kwamen op Vrijdag 11 Mei 1945 te circa 20.45 te Leiden aan. Zaterdagmorgen werd reeds met de verstrekking begonnen, waarbij dr Maas en dr Meyboom werden ingeschakeld, alsmede de beide te Leiden werkzame Medicinal Feedine Teams de bevoorrading van het I.K.B. (vertegen woordiger dr Gaillard). Op Maandag 14 Mei werd contact ge zocht met de artsen in Katwijk Noordwijk. De algemene toestand mocht daar bevredigend worden genoemd, dat van algemene verstrekkingen kon worden afgezien. Samenwerking met de Ver- zorgingsraad. Te Leiden werd samengewerkt met de bestaande Verzorgingsraad, onder voor zitterschap van de heer Jac. Wilbrink, wethouder. Door deze Verzorgingsraad werd tijdens de Duitse bezetting extra verzorgingskaart uitgereikt aar inwoners van Leiden. Het doel er was, om kleinere leeftijdsgroepen te kunnen bereiken dan via de distributie kaarten mogelijk was. Via deze gingskaart zijn diverse goederen in de ge zinnen gebracht. Tevens werd contact verkregen met de commissies voor de schoolkindervoeding (leider de heer Bosselaar). alsmede de d istribut i ediensten L e i de rd o r p. Met waardering spreekt het rapport verder van de medewerking der padvinders. P.T.T.-beambten (vooral die te Voorschoten), het bureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd (leider de heer Kastelein), de L.B.F.. „De Land bouw" en de firma H. van Rooyen. Er was ook enige tegenwerking in de van ambtenaren en bureaucratie. Het vertrek te Leiden had plaats op Zaterdag 9 Juni. De heer K. Veger, voed- selcommissarls van het R.K. te Leiden rapporteur, besluit zijn rapport met de woorden, dat de tijd, die in Leiden werd doorgebracht, tot een der mooiste pe rioden uit zijn leven kan worden gere kend. ZijD collega-voedselcommissaris was de heer v d Meerendonk. Het verslag bevat een artikeltje uit de „Nieuwe Leidsche Courant" van 24 M< 1945. Aan de woorden van dank tot de Kunst en Letteren Liederenavond Jo Vincent in Over het kunnen van Jo Vincent be hoeven wij niet te schrijven. Want wat wij ook over haar schrijven: Jo Vincent blijft Jo Vincent. Haar stem. haar dracht, haar volkomen ingesteld zijn op het lied was gisteravond weer schier vol- Zij zong oud-Engelse liederen jubilerende ..Abide with me", enkele bekende Schubert-liederen. die door haar steeds nieuw worden, en Russische kinderliederen van Moussorgski. waar van zij vooraf de inhoud ons vertelde Toen Moussorgski de „Kindersterbe" aan Liszt liet zien. was deze zo enthousiast dat Moussorgski een uitnodiging ontving om naar Weimar te komen. Hij deed het niet en verspeelde daarmede de kans van zyn leven. Waar schuilt het zielegeheim van deze wilde Russische dronkaard, die zich niet erg bekommé'rde om harmo nieleer of fcontrapunt, dat hij het kind zo begreep? Na de pauze zong Jo Vincent vier Poolse liederen van Poulenc, waarin hij de geest van Chopin oproept, en enige oud-Hollandse liederen in de bewerking van Schouwman en Röntgen. Toen wij deze oud-Hollandse liederen hoorden, dachten wij hoe arm vooral de 19e en 20e eeuw is aan volksliederen, wat woord en muziek betreft Deze oud-Hollandse liederen benaderen het Kunst-lied. wat wij onmogelijk kunnen zeggen van het, „Wien Neêrlands bloed." Na een bloemenhulde in ontvangst te hebben genomen, zong Jo Vincent nog: „Auf Flügeln des Gesanges" van Men delssohn. Emmy van Eden. die de zan geres de laatste jaren steeds begeleid, deelde in de ovatie van de enthousiaste opkomst. De avond werd georganiseerd door de Oranjevereniging te Oegstgeest in de Recreatiezaal van Endegeest Een Oranjevereniging, die culturele avonden geeftwant er volgen nog meer ver dient hulde. Th., ten H. CONCERT BOTT- PHIL HARM ORKEST Het concert, aai nel Roti Ph. Orkest gisteravond onder auspiciën van K. en O gaf, wera geopend mei de bekenae sym- phonie in Es van Mozart, die door de diri gent Piel van Mevei met een korte be schouwing werd ingeleid. Gezien het pae- dagogische karakter van du concert wil len wij niet in een gedetailleerde criuscne beschouwing treden. Wij volstaan met ae opmerking, dat Grieg en Lalo de dirigent aanmerkelijk beter blijken te liggen dan Mozart. In enkele dansen uit d suite van Grieg was veel te waarderen en de ouver ture van Lalo kreeg een gloedvolle ver tolking. Als solisten traden twee Leidse zange ressen op, Tilly StenzLeening en Jo Stallinga. Eerstgenoemde zong een aria uit ,.11 re pastore" van Mozart, waarin haar sympathiek stemgeluid boeide, maar waarvan de vertolking nog met geheel bevredigde. Dat de uubeelaing te weinig hartstochtelijk was. behoeft echter niet aan een manko aan artisticiteit toege schreven te worden, doch lijkt ons veeleer voort te vloeien uit gebrek aan routine. Ook het zingen met orkest moet geleerd worden; bij een eerste optreden met or kest kan een zangeres zich zo onwennig voelen, dat zij zich niet geheel kan geven. Jo Stallinga zong zeer muzikaal en fraai van uitbeelding een recitatief uit „Freischütz" van Weber Zij gaf reeds veel. maar had nog meer kunnen geven, wanneer een zekere nervositeit haar niet had gehandicapt. Veel optreden is het beste middel om de remmingen -e leren overwinnen. Wij willen hopen, Jat deze zangeres hiertoe de gelegenheid zoi krijgen. De zaal was helaas slechts zeer matig bezet. Hennie Schouten. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 802 enz. vindt morgen plaats aan de gezinnen, waarvan het HOOFD een stamkaartnum mer heeft van 102401 en hoger. Stamkaar ten met inlegvellen en eventueel con- trólekaart a s Moeders meebrengen, ter wijl de losse inwisselingsbonnen van de lopende bonkaarten moeten worden inge leverd. Het kantoor, ingang Steenschuur, is geopend van 8.30—11.45 en 2—4 uur. Kaarsennasleep is te Leiden met de Kerstdagen aardig kaarsje gebrand. En i op „verdiend". Ambtenaren van de prjjs- beheersing namen duizenden kaarsen in beslag, alle afkomstig uit de gifhandel. betrokken winkeliers hadden deze paraffine en stearine, waarschijnlijk vermengd met rundvet, vervaardigde kaarsen zonder nota af factuur van „on bekende personen" gekocht en lieten het publiek prijzen betalen, welke circa boven de geoorloofde lagen. Een opgespoord leverancier vertelde het fraaie verhaal, dat hij de kaarsen ge kocht had van kerkkosters; namen en plaatsen kon hij niet noemen De ge loofwaardigheid van dit verhaal wordt door de prijsbeheersingsambtenaren niet hoog aangeslagen. NED.-IND. VRIENDSCHAPS- EN OPBOUWFONDS (NIVO) Van particuliere zijde is het initiatief genomen om een positieve poging te doen de goodwill tussen Nederland en Intio- van Individu tot individu en van volk tot volk te bevorderen en daardoor de wederzijdse verhouding te verbeteren De initiatiefnemers zijn van oordeel, dat hernieuwd vertrouwen uit alle lagen der bevolking dient te worden opge bouwd. opdat ieder gezin daaraan kan medewerker.- Daarom is opgericht een landelijke goodwill-organisatie onder de van Nederlands-Indonesisch Vriend- schaps- en Opbouwfonds (NIVO). Voor Leiden en omgeving hebben in de commissie voor aanbeveling zitting: mgr Th. Bekkers, nationaal-directeur der Pau selijke Missiegenootschappen, Voorscho- mr J Bool. gem. secr.. Leiden; dr K J. Brouwer en prof dr G. J Heering, bei- n te Oegstgeest en prof dr H Kraemer Leiden. - Ds J. Henri Ledeboer te Voorburg, em.-predikant der Ned Herv kerk. en een bekend voortrekker der drankbestrij ding, is morgen 50 jaar predikant. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Conflict in bloemenhandel zal niet worden vermeden Rijnsburgse snijbloemenhandelaren vergaderden De Vereniging van snijbloemenhande laren hield te Rijnsburg haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer Nic. den Heyer, sprak 'n openingswoord en bracht de gebeurtenissen van 1947 in herinne ring. Hij wenste de leden een gelukkig 1948 toe. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging zich in een gestadige bloei mag verheugen. De financiën laten nog wel iets te wensen over. Op voorstel het bestuur werd echter besloten, de tributie te verdubbelen. Als bestuurslid werd in de vac. G. van .Delft gekozen de heer J. Ravensberggen. r bracht de heer Van Delft hartelijk dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de vereniging mocht verrichten. Zijn dankwoord liet hij vergezeld gaan var enkele stoffelijke blijken van waarde ring. Er werd vervolgens een schrijven var de voorzitter voorgelezen, bestemd vooi het vakblad voor de bloemisterij, inzake de 2% „heffing". Op duidelijke wyze wordt hierin uiteengezet, dat door mige kwekers en veilingbesturen in dit opzicht een onjuiste voorlichting wordt gegeven. Het punt kopersplaatsen werd de orde gesteld en uit de breedvoe rige bespreking, die dit belangwekkende onderwerp bracht, kon men opmaken, dat de meeste leden tegen het verhuren de plaatsen zyn, gezien de hoge kos- er aan verbonden. Het bestuur zal wegen zoeken, die leiden tot nemelijke oplossing. De agenda vermeldde voorts het onder werp: veilingheffing. De heer Den Heyer wist mede te delen, dat er een comité actie is gevormd uit negen organisa ties. welke bestaan in de groot- en klein handel. Dit comité heeft vergaderd en werd vastgesteld, dat alle verenigingen vastbesloten zijn een conflict niet te mijden, indien langs andere weg geen redelijke oplossing gevonden wordt. „Wij weten nu, wat de 2% heffing betekentl" aldus de voorzitter. Door het comité is schrijven aan de kring veilingen ge richt, waarin aangedrongen wordt, de 2% op te heffen. Vele leden wensten een ac tie, los van de andere organisaties. De voorzitter kon zich hiermede niet vei gen, omdat zij geen volle 100% kans slagen heeft. Nog enkele punten werden behandeld. Leids Tribunaal zet werkzaam heden voort In gebouw van Haags Tribunaal. Het Leids Tribunaal zal zyn zittingen binnenkort hervatten, niet in Leiden doch het gebouw van het Haags tribunaal. Herbenoemd zijn bij K.B. de heren mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorz.; mr M. G. A. M. v. d. Kamp, wnd.-voorz. en de leden mevr. G. Goekoop-Ruys, mevr. Wiersma-Teggelman en de heren L. Questroo, De Graaf, C. Vavier en Fuhri Snethlage. Decca voor de Nederlandse scheepvaart Nieuwe onderneming te Noordwijk. Naar de N.R.C. verneemt, heeft de Decca Navigator Comp. te Londen nieuwe Nederlandse onderneming, de Internationale Navigatie Apparaten c.v Noordwijk aan Zee de exclusieve rech- van dit systeem voor Nederland ver leend. Het bestaande Nederlands Radar- Proefstation aldaar verzorgt de techni sche dienst van deze apparatuur in de Ned. havens. De Willem Ruys, de Oranje, enkele schepen van de Mij Zeeland en de LNER. varende tussen Engeland en Hoek van Holland, alsmede enkele mijnenvegers de marine, maken reeds gebruik van dit systeem/ voor nauwkeurige plaatsbe paling. OPENBARE AANBESTEDING 19 WONINGEN JAVASTRAAT Hedenmorgen vond de openbare aan besteding plaats van 19 woningen aan de Javastraat te Oegstgeest: N V. Pana- gro. Warmond f235.600; A. P. de Rooy. Oegstgeest f233.683; N V. Bouwnijver heid f228.500: P. H Meyers f210.000; W Mulder f205 670; C.V. Proper f195.914; J. H. v. d. Blij en Co. f192.345. allen te DS J. H. GROTTEND1ECK t Op 79-j. leeftijd is in Den Haag over leden ds J H. Grottendieck. em. predi kant der Evang. Luth. Kerk, oud-secre taris van de Lutherse Synode en officier orde van Oranje Nassau. De begra fenis vindt Zaterdag om 11.30 uur op Oud-Eik-en-Duinen te Den Haag plaats. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Janke S P. d van P IJzer- an en H C Tisseur; Erik. z van P M E d Bijl en J C de Blanken; Abraham A. van A A Janssen en A J de Wolff; Willem, z van J T Bleiji en W Buijn; Hubertus. z van J L M Mulder en H W d Bos; Wilhelmina A. z van L Hoek P .M Collewijn; Arnoldus z van B Ouwerkerk en J Bakker; Julianus J, z D v d Leek en W M Laman; Elsbeth G, d van H G Regeer en S v d Bos. GEHUWD- W F Cornelisse en E Over- dijk; J Driessen en J P van Mook; L Klein en W J Langezaal; C Lens en L J Huetingï J F Uijttenboogaart en E Neer- voort; A H Ramak en M van As; C W Silvester en C M Stipdonk. Reedt werd gemeld, dat de gemeente Katwijk van de gemeente Leiden het model van een bomschuit heeft aangekocht. Deze z.g.n. „witneus" was ondergebracht in Lakenhal", waar de heer Nic. van Beelen hem ontdekte. Op initiatief van de burgemeester van Katwijk verhuist de witneus thans naar de vissersplaats, waar ze thuis hoort. Het is immers een model van een schuit der rederij Meerburg aldaar. Dat wijzen de gele en rode kleuren der zeilen uit en het witte merk aan de voor- en achtersteven (vandaar de naam: witneus). Ook de zwaardkoppen zijn rood-wit-groen geschilderd met in het witte gedeelte de naam van de schipper: J. v. d. Bent. De steng is wlt-groen en heeft een rode vaan. Op het achterdek bevindt zich een ouderwetse hou ten spil. De bomschuit is toegerust voor de haringvisserij en getuigd met grootzeil, stagfok, grote fok en kluiver, oenevens achter de jamaat. Het type is uit Katwijk verdwenen en moest in het begin van deze eeuw plaats maken voor de zeillogger, die later van motoren werd voorzien. De schuit dateert van pl.m. 1880, vandaar 'dat ze nog geen nummer draagt. Enige jaren later is de nummering internationaal wettelijk verplicht geworden. (Foto N. v. d. Horst s Burg. Baumann pleitte voor autonomie der gemeente In zijn Nieuwjaarsrede in de gisteren gehouden raadsvergadering van Oegstgeest Voor de eerste maal iiT 1948 kwam de Raad van Oegstgeest gisteravond bijeen o.l.v. burg. Baumann, die de vergadering opende met een Nieuwjaarsrede. Van op timisme kan geen sprake zijn, wat in fer.e opmerkelijk is, omdat de wil, alle krach ten in te spannen voor de opbouw van Vaderland, zeker aanwezig is. En nu thans de nood dringt, aldus spr, nu ie overheidsorganen zich in de naaste toe komst rigoureuze beperkingen zullen moeten opleggen en ©en «chaarste-ecoco- aanstaar.de is, juist rut ligt er, ondanks die goede wil, een matheid over en een machteloosheid in het communaal oe- stuur, welke haar oorsprong vindt in hin derlijke tegenwerkende en remmende machten, voortspruitende uit een in ae bezetting ingevoerd gecentraliseerd staats bestuur, waarmede nog niet is of wordt gebroken. Spr voerde een sterk pleidooi Dor de autonomie der gemeenten. Burg. Baumann liet hierna het jaar 1947 de revue passeren, waarin volgens hem in deze gemeente bijna uitsluitend voorbereidend werk is gedaan. Spr doelde hierbij op de woningbouw en zeide ver der. dat de vele grondverkopen door het gem. grondbedrijf in de laatste maanden aan particulieren doen aanvoelen, dat de particuliere woningbouw neiging tot ont plooiing heeft, wat zeker een lichtpunt is Oegstgeest met haar bijzondere structuur en zo goed als geen industrie. In het jaar 1948 zal het streven van B W. er op gericht zijn verdere bezuini gingen aan te brengen, zonder dat gespro ken zal kunnen worden van verwaarlo zing van de belangen, die behartigd moe- worden. Spr gewaagde met dankbaar heid van de goede gezondheidstoestand der inwoners. Een belangrijk besluit, van de juistheid in de naaste toe komst duidelijk aan het licht zal treden, de aankoop van het bos Duinzicht. Voorts bracht spr dank aan ambtenaren-, werklieden- en politiekorps voor betoonde Spr zag in de toekomst een taak, die vaar op de schouders der raadsleden zal drukken, maar waard is volbracht te wor- met opgewektheid, kracht, inzicht en beleid en gedragen door een op onderling vertrouwen berustende samenwerking. Moge de Here God daartoe de krachten schenken, aldus besloot burg. Baumann Als oudste raadslid beantwoordde de heer Oosterom (A.R.) deze rede. Spr zegde de volle medewerking van de Raad :n wenste ook burg Baumann Gods Zegen toe in 1948. Onder de ingekomen stukken bevond ch een .schrijven van de heer Boom (P.v.d.A.). waarbij hij mededeelde om ge zondheidsredenen ontslag te nemen als raadslid. Voorts een schrijven van de bur gemeester, dat hij zijn benoeming tot lid van de woningcommissie aanvaardt. B en W. deelden de Raad verder mede dat zij tot opziohter-tekenaar hebben be noemd J. A. Geuze te Middelburg, op zijn verzoek ontslag hebben verleend de heer J. M. A M. Verbaken als ambte naar ter secretarie, wegens het aam den van een andere werkkring, en- éfen noodverlichting is aangebracht langs de Rynsburgerweg. Het voorstel van de voorz., om Ged. Staten te adviseren, de jaarwedde der wethouders op f 1000 te brengen, werd z.h.s. aanvaard Bij de benoeming van een lid van het burg. armbestuur deelde weth. De Neef (C.H.) op een klacht van mevr. Kramers (P. v. d. Ar beid) mede, dat wel naar een vrouwe lijke candidaat in de betreffende wijik is gezocht, maar niet gevonden, terwijl er in het armbestuur nooit enige godsdien stige richting naar voren wordt gescho ven. Mevr. Kramers deed echter het voorstel, een nieuwe voordracht te ma ken, om een vrouw te kunnen kiezen. Met 9 tegen 6 stemmen aanvaard. Inge volge wijziging ambtenarenreglement werden de werktijden van 39 op 41% uur gebracht. De voorz. merkte op. dat hier blijkt, hoe zwaar de autonomie der ge meente wordt aangerand. De wijziging geschiedde immers op wens van de mi nister van Binnenl. Zaken. Z.h.s. werden aangenomen: voorstel aankoop enkele stroken grond ter ver breding van de Kempenaerstraat en de Terweeweg, voorstel om afwijzend te beschikken op verzoek Montessorischool medewerking verbouw, voorstel tot in-, williging verzoek bijz. schoql aan de Mors ter vergoeding van de bombarde- mentsschade (f2947 03) en het voorstel tot het verlenen van medewerking uit breiding Herv. school Endegeesterlaan met twee lokalen. Na enkele minder be langrijke voorstellen werden de begro tingen 1948 burg. armbestuur en grond bedrijf aanvaard. Begroting zonder lyn! De behandeling van de gemeenübegro- ting 1948 werd geopend door de heer v. d. Poel (R.K.). die dank bracht voor het keurige werk. Spr. had enkele wen sen. o.m. opvoering der straatverlichting. Mevr. Kramers (P. v. d. Arbeid) bespeurde enige vooruitgang, wilde het plantsoen om het vijvertje aan de Ko- ninginnelaan yerbeteren en dit plein her dopen in Berlicumplein (naar geadop- eerde Brabantse dorp), en bovendien een tehuis voor ouden van dagen, een meu beldepót en een gemeenschapshuis, waar lokalen worden ingericht voor naaiclubs, zuigelingenzorg e.d., stichten. De heer Het ^R Jonkheid geheimzinnige 24 deserteurtje „Waarheen?" „Ver weg. Ik kom wel terecht. Dan zie ik ook eens wat van de wereld." 's Avonds in bed ligt hij er over te denken. Hij wil weg. Maar niet als sol daat. En niet naar Rusland. Hij wil niet delen in het lot van zijn broers. Toch wij hij weg en hij weet waarom. Hij wil niet iedere dag die sloot zien. die plek waar Willem Verwiele verdronk. JDéérom wil hij weg. Hij kan hier niet blijven. Hij zou gek worden van angst. Eveneens 's avonds in bed bespreken zijn ouders het geval. Hij kan nergens heen. Ik zou niet we- n, waar. De Fransen zijn overal." „Laat het hem toch maar proberen," smeekt moeder. „Alles is beter dan dat andere." „Weet je een veilig plekje? Ik niet!" „We moeten het hemzelf vragen. Hij schijnt wat te weten." „Hij is niet wijzer." Ze komen tot geen besluit. Ze zien geen uitweg. De volgende morgen zegt Arie: „Ik wil zo gauw mogelijk weg. Dan ben ik veilig, voordat mijn tijd er is." „Waarheen ga je dan?" „Ik zoek ergens werk. maar vertel niet „Dat kan niet. Niemand neemt een khecht, zonder te weten wie hij is en waar hy vandaan komt". „Er is een streek in ons land, waar al de grond tuinland is. Daar komen ze iedere zomer handen te kort". „Hoe weet je dat?" „Dat heb ik gehoord op de groente markt." „En als ze dan hier komen, om Je te halen?" „Dan zeg je, dat ik ben weggelopen en niemand weet waarheen". .Maar jongen!" zegt moeder „Dan we ten we niet of je levend of dood bent!" „Dat weet u ook niet als ik soldaat ben. Wat hoorden we ooit van Simon? En nu van Gerrit?" „Het is hard", zegt vader. „Het is bitter hard!" Maar moeder schijnt een lichtpuntje te zien Haar gezicht klaart op. „Man" zegt ze. „we hebben die doopacte. Dat stuk is echt Daar kan ieder op vertrou- .Wat bedoel je?" „Die doopacte van Arie van Schou- :n. Een stuk van de kerk. Geef hem die acte mee als bewijs, dat hjj Arie van Schouwen heet. Alles blijft hetzelfde, al leen zijn naam verandert" „Wat is dat?", vraagt Arie. Vader vertelt hem, wat moeder be doelt. „Dat is prachtig, vader. Met dat papier ben ik overal veilig". „Als dat maar waar is". „Vast en zeker. Laat dat maar over aan mij. Geef mij die acte. Morgen ochtend in de vroegte ga ik weg". „Zo'n haast heeft het niet". „Jawel, hoe eer hoe beter". „Dan zal ik vanavond je kleren in orde maken", zegt moeder, eensklaps moedig. Vader overdenkt nog allerlei bezwa ren. Hoe moeten wij te weten komen, waar Arie straks is? Kan hy iets van zich laten horen? Wat moet hij die men sen wysmaken aangaande zijn oudfers en zijn vorige woonplaats? Hoe moet het met zijn kleren? Waar krijgt hy onder dak? Wat moet hij doen. als zijn geld opgeteerd is en hij nog geen werk heeft? ene vraag volgt de andere, de moeilijkheden verdringen zich. Maar hij zegt niets. Hij wil de anderen niet ont moedigen. De volgende morgen gaat Arie weg De kinderen liggen nog te bed. Alleen vader en moeder en de grote zusters hem gaan. Het afscheid is vreemd: rustig door de vroege morgen, onrustig de onzekere toekomst; bevrijdend door de mogelijkheid van ontdekking of verraad en daarna de dreigende straf, wie weet hoe zwaar! Ze kyken hem zwijgend na. Hij is nu een vreemde. Arie Schroot bestaat niet meer. De jongen, die daar gaat, is Arie van Schouwen. XI. Arie heeft geld op zak en een pak brood bij zich, waar hy twee dagen op leven kan. Hij weet precies de richting, die hij nemen moet en kent de namen van de dorpen, die hij moet passeren om de groentestreek te bereiken. Hij ziet boerenerven met bloeiende boomgaarden, hy ruikt jong gras en verse mest. geuren, die hem goed be kend zijn en hij proeft de heerlijke vroegzomerlucht, die hem opgewekt en monter maakt, maar tevens een gewel dige eetlust wakker roept. Tweemaal is hij gaan zitten aan de berm van een smalle landweg en nu het tegen de avond loopt, begint hij te denken aan de laatste maaltijd en aan nachtverblijf. De streek, waar hij wezen moet, heeft hij nu bereikt. Hij wil niel bij een boer of tuinder onderdak vragen als een land- loper. Liever eerst uitkijken, of er in het dorp. dat hij nadert een uitspanning I is met slaapgelegenheid voor de nacht i (Wordt vervolgd). Sport en Wedstrijden VOETBAL SEMPER ALTIUS—C.N.V. IS 4- GEWORDEN. Zcals bekend tekende Semper Altius na de wedstrijd tegen C.N.V., die doör de Noordwijkerhouters met 34 werd gewonnen, protest aan wegens het niet toekennen van een strafschop bij eer overtreding van de C.N.V.-keeper in hel beruchte gebied. De strafschop werd m afloop genomen en in een doelpunt om gezet. De Protestcommissie van dt K.N.V.B. heeft gisteravond deze zaak on derzocht en tenslotte het protest toege wezen, waardoor de uitslag thans 44 ij geworden. De C.N.V.-keeper Koops ontving in dil verband van de strafcommissie van de K. N. V. B. een schriftelijke waarschu wing. LOPEN OLYMPISCHE WINTERSPELEN GEVAAR? De wintersporthotels ln Zwitserland zijn vrijwel verlaten. De winter is zo zacht, dat Olympische winterspelen gevaar lopen, er niet voldoende sneeuw is gevallen de skiwedstrijden. Het Franse team heeft zelfs nog niet kunnen oefenen. vijfde ronde van het Hoogovenscl mooi lulden: enneberke—v. Steenis 0-1. O'Kelly— Rossolimo V2Kottnauer—Prins 10. v. Scheltinga—Wood 1—0. Cortlever—Kramer afg. De stand is nu: v. Scheltinga 3% p. en afg.. Prins 3%. v. Steenis 3 en 1 afgKott- auer 3. O'Kelly 2%. Rossolimo 2. Wood, :berke 1% en i 1 afg. SZABO WINNAAR TE HASTINGS oor de achtste ronde van het schaak- mooi te Hastings werden nog gespeeld: FairhurstSpanjaard 10. RaizmanGrob De uitslagen van de laatste ronde zijn: Szabo—Abrahams 1—0: Grob—Alexander 1—0: Fairhurst—Raizman >4—%: Golombak- injaard Vz—li: Muehrlng—Sir Thomas (4—%. De eindstand is: Szabo 7%; Mueh- Sir Thomas en Grob 5',4: Fairhurst 5; Abrahams 4%: Golombek 4; Alexander 314: lizman 3; Spanjaard 2. DAMMEN. L.D.V. STRUIKELT. Ie Nederlaag tegen Noordwijk? De L.D.V.-reserves speelden deze week jor de le klasse hun 9e competitiewed strijd te Noordwijk tegen de vereniging die naam. In de eerste wedstrijd in ïieuwe jaar wist L.D.V. 2 haar mooi ongeslagen record niet te handhaven, doordat zij aan Noordwijk 1 of 2 punten khof (R.K.( mtste een post ter aanmoediging van het vestigen van bedrijven Mr Valentgoed (C.H.) was liet te doen om de lyn, door B. en W. inzake het beleid in de naaste toekomst ge trokken. By spr. rees de vraag, of deze begroting uitdrukking geeft aan wat re delijk kan worden verlangd. In dit op licht Is ze teleurstellend. De wyze van het maken tot een sluitend geheel, krach regeling van bovenaf, miskent te enenmale de waarde van een doordacht financieel gemeentebeheer. Moge de commissie-Oud er rekening mee houden, u ruim 700 noodlydende gemeen- niet slechts 3 op royale wyze be hoeven te worden geholpen. Ook zag mr Valentgoed een teleur stelling in de plannen voor de naaste toekomst. Spr. bracht enkele korte ge dachten naar voren betreffende het wo ningvraagstuk, de oplossing van het ver- keersvraagstuk in de Gevers9traat en het rioleringsplan. De heer Blomsma (P. v. d. Arbeid) ig, na een waarderend woord, te wei nig het zwemonderwijs op de scholen bevorderd. Spr. hoopte op een góede •geling met „Poelmeer" en pleitte voor eer woningbouw en vergaderruimte. Het vele kerkelijke werk wordt miskend. Weth. de Neef (C.H.), de sprekers antwoordend, was van oordeel dat het gesprokene met betrekking tot een in stelling van sociale dienst meer afge stemd is op grotere steden en dat men weinig rekening houdt met het dorps- karakter. Het had spr. teleurgesteld, dat het vele kerkelijke werk, dat op dit terrein gebeurt, niet heeft aange roerd. Speciaal bracht spr. de werkzaam heden der Geref. Kerk naar voren, die zonder steun te vragen, alles alleen doet. Voor gebouwen als door enkele sprekers genoemd zag spr. de moeilijkheid van •het ruimtegebrek. Het schoolzwemmen de overdekte zal in studie worden i. Naar aanleiding van een op merking over de gewone en de kapi- taaldienst. achtte spr. het niet juist, dat uitgaven, die rechtens op de gewone dienst behoren, op de kapitaaldienst wor- geplaatst zoals min. Lieftinok doet. eth. dr Dijsselbloem (R.K.) zeide t a v. het verkeersprobleem Ge versstraat, dat eerst de gebouwen moe- •orden onteigend of aangekocht, at daarnaast ook bedrijfs- en woongelegenheid aan de bewoners moet worden gegeven. De prijs voor deze bouwvallige woningen is lang niet toe reikend voor nieuwbouw. Spr. zag in de huidige tijd geen verantwoorde oplos sing. De riolering behoeft zeker verbe tering. Er zijn plannen. Betreffende het vijvertje zou spr. het plaatsen van be planting gaarne overwegen, mits het niet te veel een gesloten ruimte wordt. g. Baumann hadden de1 beschouwingen een prettige, maar ook leuke indruk gemaakt, omdat ze zo van tegenstellingen waren. Betref fende de voorgestane sociale dienst was oordeel, dat armenzorg de taak der kerk is en een dien9t voor sociale zaken een stroef ambtelijk apparaat zou worden. Ook bij de woningbouw zijn allerlei remmende factoren. Indien de pryzen in de naaste toekomst zullen da- zou de gemeente met een blok aan been zitten, terwijl er voorts iedere dag andere voorschriften van hoger hand komen. Wat de verlichting van het dorp betreft, deelde spr. mede dat we reeds ons percentagecijfer van 20 van heen zijn. Alle sociale voorzienin gen, aldus de burg., kosten veel geld. Wanneer we die thans allemaal willen hebben, krijgen we nooit een sluitende begroting De besprekingen zal moeten laten. De L.D.V.-ers zaten raar te schutteren; er werden vele blunders gemaakt wat de fel strijdende Noord- wijkers wisten uit te buiten; v d. Meij en Bernsen waren de enige L.D.V.--ers die niet in de mailaise deelden en hun partijen op regelmatige wijze wisten te winnen. Dit Noordwykse succes is zeker verdiend te noemen, temeer daar met een 20 achterstand werd begonnen, door het onbezet laten van bord 4. Bij een stand van 88 werden 2 partijen afgebroken, waaruit L.D.V. in het gunstigste geval 2 punten kan halen. De volledige uitslagen waren als volgtt Th. Zwetsloot (Noordwijk 1)I. Teleng (LDV 2) 1—1; J. v. Houten—J. W. Huis man afgebr.; A. TurkW. Harland 20; XXA. Sladek 02 (regl.l; H. de Reus— W. Kleijn Sr. afgebr.; C. J. Boumeester— H. de Water 2—0; J. Mulder-J. v. d. Meij 02; H. de VriesL. C. Gerritsen 20; J. v. SchootenL. K. v. d. Vlist 1—1; F, v. SchootenJ. A. Bernsen 02. COMPETITIESTANDEN L.B.B. le klasse Spijkerbak I 8 3 5 0 11 Morschpoort I 8 4 3 1 11 KI. Rustoord I 7 2 4 1 8 Carambole I 8 1 6 1 8 T.O.P. I 8 2 3 3 T Spoortje I 8 4 1 3 9 D.V.H. I 8 2 3 S 7 T.O.G. 2 8 0 4 4 4 T.O.G. 1 7 2 1 4 5 2e klasse OS. 1 8 5 2 1 12 Drei Pott. 1 7 3 3 1 9 De Hoek 1 7 3 3 1 9 U.V.S. 1 7 3 0 4 6 Spijkerbak 2 8 3 2 3 8 Vierkantje 1 8 2 2 4 6 Morschpoort 2 6 4 2 0 10 't-Zuid 17 0 4 3 4 T.O.G. 3 6 0 1 5 1 3e klasse D.V.H. 2 8 6 1 1 13 Drei Pott. 2 8 4 3 1 11 Carambole 2 8 4 1 3 9 Rijnegom 1 8 4 2 2 10 Spoortje 2 8 T O P. 2 8 't Zuid 2 8 4e klasse O.G. 1 8 Drei Pott. 3 8 D.V.H. 3 7 T O.G. 4 7 Morschpoort 3 8 Morschpoort 4 8 T.O.P. 3 8 Spoortje 3 8 De Valk 1 8 5e klasse Morschpoort 5 7 Carambole 3 8 Spijkerbak 4 8 D.V.H. 4 7 T.O.G. 5 8 T.O.P. 4 8 De Valk 2 8 B.O.S. 3 8 't Zuid 3 8 6e klasse De Hoek 2 8 Morschpoort 6 8 Rijnegom 2 T.O.G 6 De Valk 3 Vierkantje 2 Spijkerbak 5 U.VS. 2 Spoortje 4 7e klasse O.G. 2 Carambole 4 Vierkantje 3 Drei Pott. 4 De Valk 4 Rijnegom 3 Vierkantje 4 U.V.S. 3 Morschpoort 7 3 4 1 10 8 2 3 3 4 2 2 10 arby „Poel exploitatie gekomen een algehele door het bestuur. Bij de replieken pleitte mevr. Kramers nogmaals voor de vrouw in het armbe- omdat een vrouw haar zorgen lie- met een vrouw bespreekt. Weth Dijsselbloem zei nog: „U krijgt mij nooit socialisatie van de armenzorg. Dit behoort bot het particulier initiatief", en „Geef de gemeente haar be lastinggebied terug en O. zal een rijke gemeente zijn". Spr. was van oordeel, dat de grote steden als het ware door het platteland worden gesubsidieerd. Gezien het late uur schorste de voorz, de vergadering tot 15 Jan., na nog een woord van afscheid te hebben gericht tot de heer Boom (P. v^d. Aifoeid), wie hij het beste toewenste. BLOEMENTENTOONSTELLING TE LISSE. Van Dinsdag 13 tot en met Zaterdag 17 Jan. a.s. zal te Lisse de tweede bloemen tentoonstelling worden gehouden in het veilinggebouw van de H.B.G. Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van het m.s. „Groole Beer" en het m.s. „Tabian", verm. aan komst te Amsterdam 16 resp. 21 Januari. Aan de referendaris der P. T. T„ de heer C A. L. P. Kakebeeke te Leiden, is m.Lv. 1 Febr. a.s. eervol ontslag als zodanig verleend. AUTO VERDUISTERD De koopman J. de N. te Leiden zou zich aan verduistering van een auto hebben schuldig gemaakt, welk geval de recht bank reeds eerder in behandeling had, doch dat voor getuigenverhoor nader werd aangehouden. De officier vorderde thans tegen verdachte 3 maanden gevan genisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER Diefstal in het ziekenhuis De dienstbode C. H. te Leiden zei, dat ze er erg veel spijt van had in het zie kenhuis glazen, theedoeken etc. te heb ben gestolen. Met die spijt alleen kwam ze er niet af, want de officier vroeg f 25 boete of 14 d. hechtenis en voorwaarde lijk 1 maand gevangenisstraf. De rechter stelde de boete op f 20 en gaf de voor waardelijke straf. De keus. De huisvrouw L. C. J. v. d. B. te Lei den had de keus tussen boven het gas- rantsoen te gaan of een clandestiene lei ding aan te leggen. Zo stelde ze het al thans voor de officier vond, dat ze dan in elk geval beter het eerste had kunnen kiezen, want nu volgde nog meer narig heid: 14 dagen gevangenisstraf luidde de eis. Tj rechter legde f 100 boete of 50 d. hechtenis op en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met 3 jaar proef tijd. Heling. De dienstbode A. K. te Leiden onder hield relaties met soldaten die diefstal pleegden. Ze nam tabak en kledingstuk ken van de diefstal aan en vervoerde die. De oficier vorderde 3 weken gevangenis straf. doch de rechter legde f 10 boete of 5 dagen hechtenis op en voorwaardelijk 2 maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2