JHrnurr ^riJtscljr (iottrant Zesdagenrenner Braspenninx leidde uitgebreid smokkeleomplot Wist U WOENSDAG 7 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week. 1.30 per maand; 3-90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verb, met adm.-kosten) AD VERTENTLËNj 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanfuastirb is gbebtewt! myn b*rt in tegljenspoet* Acht en twintigste Jaargang No 7402 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIE MER Er werd voor millioenen in- en uitgevoerd Ambtenaren deden mee Een verslaggever van „Het Vrije Volk' heeft de politie de sleutel in handen ge geven, die tot ontmaskering van „den Bras" en zijn bende leidde. Hij zat nl. onlangs in een café te Am sterdam en hoorde twee aangeschoten mannen daar over grote smokkelzaken spreken en in verband daarmee de naam van Braspenninx noemen. Bovendien had den-zij het over een Amsterdams tussen persoon. De zaak was grootscheeps aagepakt, zc bleek de politie alras. Want zij bracht Qe gegevens in verband met de verschijning van geheimzinnige pantsèrwagens op de wegen in het Zuiden en Westen. Enkele wagens, die aangehouden werden, lieten de bestuurders in de steek en men vond de voertuigen gevuld met shag, tapijten, e.d. De politie wist niet, dat zij hierin met een organisatie te doen had, tot zij de in lichtingen uit Amsterdam kreeg. DE bekende zesdagenrenner Jan Braspenninx heetf zyn laatste ronde gereden, zij het dan ook niet in de wielerbaan. Hij is is n.1. ontmaskerd als de leider van een monster smokkeleomplot. dat voor millioenen aan goederen van shag af tot koeien toe uit en in ons land bracht. Toen kwam vast te staan, dat de smok kelaars reeds in de oorlog actief warer met behulp van corrupte Duitsers en thans werkten met omgekochte Canade- sen en Nederlandse douane-ambtenaren. Antwerpen, Merksem en Kortrijk waren de plaatsen waar de goederen bij gros- s.ers opgekocht en verzameld werden. In RAF-vrachtwagens, gedekt met RAF- papieren, alles vals en wat de laatste aan gaat afkomstig van de gedemobiliseerde Britse sergeant Jack, die bij Kortrijk ir een café werkt en daar, tegen een vergoe. ding van tienduizend francs per keer, valse marsorders invulde. Over Breda gingen de goederen naar Amsterdam, waar een voddenkoopman ze in ontvangst nam, in een pakhuis aan de Baarsjesweg opsloeg en distribueerde Belgen bestuurden de pantser- en dere smokkelauto's. Zij maakten brokken, maar dat had geen gevolgen voor de chauffeurs, want zijn gingen er van door voor de politie ter plaatse In Amsterdam is H. B., de beheerder van de opslagplaats Baarsjesweg, aange houden. De Bredase politie arresteerde Braspenninx, die eerst alles ontkende, maar tenslotte door de mand viel. Vier van zijn mededaders, de aanvankelijk ontsnapte chauffeurs van de eerder aan gehouden auto's en een aantal politie mannen en grenskommiezen zijn gearres- In Dinteloord, bij de post aan de brug over de Din tel, trad nl, een zekere v. d K-, voormalig politiechef te Steenbergen, op als coptrole-ambtenaar. Deze man spande samen met de boeren- en hande laars-veesmokkelaars v. d. V. en P uit Steenbergen. Deze mannen voerden volkomen legaal vee binnen het zone- gebied en hun veeboekjes klopten dus al tijd haarfijn. Zij lieten echter heel wat België verdwijnen en dus zou by controle moeten blijken, dat het aan tal bij hen voorradige vee niet in over eenstemming was met het cijfer in net veeboekje. V. d. K- zorgde dat zulk een ontdekking tot de onmogelijkheden be hoorde. Zodra de smokkelaars enige koeien of paarden clandestien naar Beigië ifcdden gebracht, werden geleidebiljetfen uitgeschreven, waaruit bleek dat het be trokken vee naar het Noorder des lands vervoerd via de doorlaatpost te Din teloord. Vervolgens werd het aantal bees- normaal van het veeboekje afge voerd. De knoeierij kwam aan het licht door dat het de CCD opviel, dat de laatste maanden meer vee het bewuste gebied ïn- uitgevoerd werd dan normaal. De vier *t Verklaarde uitzicht Europa's geeuwhonger in 't „plan-Marshall" EUROPA krijgt er nog iets van, van het „plan-Marshall". Geeuwhonger' Maar ook Amerika krijgt er iets van. Een soort phobie-toestand! De angst: waar rollen straks de dollars feitelijk naar toe? In ieder geval komt er nu schot in, want vandaag begint het Amerikaan se Congres het „plan-Marshall" uit te I pakken. „The right word in the right place" immers het is best mogelijk, dat tal van senatoren er over uit zullen pakken! Geen verkwisting van dollars en geen overgevoeligheid ten aanzien van de Europese affaires. Na de inspectié-reizen van tal van senatoren, is men op de hoogte van het risico, dat communisti sche binnenbrandjes op het continent met zich mee brengen, terwijl men er I „das Kapital", om de economie weer op i te veren, niet zal vinden, of het zou de een of andere uitgave van Karl Marx moeten zijn. Helaas moest het steeds myn meying j zijn, dat de Senaat eerder een dollar in de Hudson gooit, dan die op improduc- i tieve wijze aan Europa te spenderen. Marshall heeft met Truman een tête tête gehad en Truman wil het „plan- Marshall" als een spoedgeval behandeld zien. Specialisten genoeg, maar zij moe ten de handen niet te lang in de zakken van de witte jas houden, anders collabo- I reert de patiënt: Europa. Geen uitstel dus tot 1 Juli, maar het I plan moet uiterlijk 1 April in werking treden. Het is niet nodig, dat er direct een bedrag wordt uitgetrokken voor een periode van vier iaar, trouwens men kan zich daar onmogelijk op vast leggen. Eerst maar eens kalmpjes aaij. met een bedrag vr/ir één jaar begin- r/ n. Een herlevend isolationisme kan hjfcr en daar de animo doen verflauwen. Jfulks is niet te hopen, omdat landen als Engeland. Frankrijk Italië, om er maar enige te noemen, de dollar-vitamine voor hun economische bloedarmoede beslist vóór 1 April nodig hebben. Er zullen heel wat woorden gesproken I worden, voor en aleer de Senaat in dit „Marshalls-appeltje bijt. Er zijn genoeg Amerikanen, die het standpunt innemen, hand op de „pocket," als men zich niet I helemaal safe voelt. Harold Stassen. republikeins candidaat j voor de presidentsverkiezingen, voelt niets voor buitensporige credieten en neemt ten aanzien van het „plan- Marshall" een vrij nuchter, zakelijk standpunt in. ontdaan van een politiek pro of contra. Men moet by de beoor deling van de Amerikaanse faits en gestes echter niet uit het oog verliezen dat door de jongste gebeurtenissen in l Frankrijk en Italië er reden voor wan- I trouwen ten aanzien van Europa bestaat. Men eist in Amerika van de Europese landen, die voor hulpverlening in aan- j merking komen, volgens de te Parijs op- I gestelde offerte, in de eerste plaats toe passing van het devies „help U zelf" en bovendien dienen de 16 landen een zeker j „provincialisme", de neiging tot isolering Niet zeggen: Als de dollars binnenko men. dan zullen Truman. Marshall Eisenhower. Vandenberg, Stassen. het Huis van Afgevaardigden en de hele Senaat eens zien, wat er in Europa nomiscb gebeurt, neen, direct zelf de handen aan de ploeg slaan. Ook met een gerafelde en gelapte werkmansbroek kan men vast aan de gang gaan. niet wach ten op een Amerikaanse, nieuwe. De „Benelux" heeft het overigens net jes gelapt, een voorbeeld van samenwer king te geven en te Parijs heeft men het „eendracht maakt macht" op economisch gebied sterk aangeprezen en de toepas sing daarvan bevorderd. Tegenovei de Amerikaanse reservt staat het feit, dat de economische situatie in het. ene land sterk verschilt van die in het andbre Europese land en psycho logisch beschouwd, moet de Senaat de overtuiging worden „aangemeten", dat heus wel een hevige Europese goodwill bestaat. Zoals de communisten, vóór Stalin, het van de daken schreeuwden „geen man en geen cent tairismezo dient iedere bonafide Europeaan thans leuze „iedere man en iedere cent" ten dienste van het „plan-Marshall." Europa moet zelf beginnen met de productie te verhevigen, het betaalmid del gestabiliseerd en de handelsbalans in evenwicht gebracht, voor zover zulks mogelijk is Beïnvloed door de Amert- lollar-suggestie, moet men Hiropa tot actie overgaan. Wild-West achtervolging door Delft Autorace om 130 pakjes boter Dezer dagen werd een surveillerende politieagent in Delft door een winkelier gewaarschuwd, dat twee mannen een grote hoeveelheid boter bij. verschil lende winkels hadden ingekocht. Op het uur vond de agent dit wat vreemd, doch toen hij het tweetal wilde aanhou den, stapten de mannen in een auto en reden snel weg. Een passerende auto mobilist nam de agent op en een wilde achtervolging werd ingezet. De auto kon ingehaald worden, doch aan de somma- om te stoppen gaven de beide man geen gehoor. Op de weg naar Noot dorp kwam echter de politie-pistool er aan te pas, waarop de vluchtelingen rem den, de auto lieten staan en in het duis ter verdwenen. Met assistentie werd de polder afgezet en konden de mannen 's nachts gevat worden. In de auto zijn 130 pakjes boter aangetroffen. Het bleek, dat hiervoor bonnen waren ingeleverd, doch naar de herkomst daarvan wordt een onderzoek ingesteld. ïen zijn te Breda onder arrest gesteld. V. d. V. wist aanvankelijk bij een poging zijn arrestatie te ontvluchten, maar na 10 dagen meldde hij zich vrijwillig bij de politie- Het sluitstuk in de beschuldiging van de hoofddaders, dat nog ontbrak, leverde dezer dagen de arrestatie van Braspen ninx' broer op, die bij Bergen op- Zoom een pantserwagen met koeien geladen be stuurde. Het kan nu weer rustiger worden langs de Zuidgrens. STERVENDE HOUDT KIND TEN DOOP In het gezin van een stervend gemeen telid van de Geref. kerk te Hilversum werd een dochter geboren. Op het zoek van de stervende, aan dit kind het z^gel des verbonds bediend te zien, maak te de kerkeraad gebruik van de bevoegd heid der Kerkenorde in uiterste noodge vallen en bediende de predikant in godsdienstoefening aan huis, waarbij de gemeente en de ambten vertegenwoor digd waren, de H. Doop, waarbij de zieke het kind ten doop hield. De mededeling van dit uitzonderlijk gebeuren werd i de kerkeraadsvergadering in grote stilte aangehoord. Geredde van „Graf von Spee" in Groningen aangehouden Was op doortocht van Duitsland naar Argentinië. Naar wij in de „Winschoter Crt." lezen, is dezer dagen te Vlagtwedde een Duitser aangehouden, die in de oorlogsjaren ge varen bleek te hebben up het vermaarde slagschip „Graf von Spee", de dooi d'.e in vreemde zeeën, onder bevel van de bekende commandant Laygsdorff. dood en verderf zaaide onder de geallieerde vloot Zo men weet. werd hit schip in December 1939 bij de kust van Argen tinië getorpedeerd. De bemanning kwam ér gedeeltelijk aan wal. Hier trouwde de arrestant met een Spaanse onderwijzeres, en zeker ogenblik kre.-g hij zin. zijn familie in de Heimat weer op te zoeken. Na heel wat moeite gelukte hem dit. "-Tu hij op terugtoent naar Amerika. Hij wilde op de fiets naar Amsterdam gaan dan als verstekeling de reis naar het Westen ondernemen. De Nederlandse Rijkspolitie wees hem echter eee andere K.L.M. als eerste naar Addis Abeba Met Nederlandse missie voor onderzoek Eind Januari vertrekt een Nederlandse ie per speciaal. KLM-toestel naar Addis Abeba om de afzetmogelijkheden in Nederlandse producten in Ethiopië onderzoeken. Nederlandse bollenkwekers willen met dit toestel, dat het eerste verkeersvlieg tuig zal zijn dat in Ethiopië landt, een grote zending bloembollen mee geven als geschenk voor een hospitaal in Addis Abeba, terwijl Aalsmeerse bloemenkwe- kers seringen en rozen aan de Keizerlijke familie willen zenden. Ook uit Spanje komen sinaas appelen Behalve de 150.000 kisten sinaasappe len uit Palestina, waarvan, zoals gemeld, m gedeelte met de „Stentor" is ge arriveerd. worden uit Spanje nog ruim 700.000 kisten verwacht. Zoals reeds gemeld, werden bij het ver trek van de Ned. Opera uit Brussel, 76 toneelpruiken vermist, waarvan één pruik waarde vertegenwoordigde van f 100 De Brusselse politie heeft thans in de na bijheid van het Paleis van Justitie een bruin pak gevonden, waarin zich 26 prui ken bevonden. Inzake de verblijfplaats van de overige 50 tast men nog in het duister. Een uitgebreid onderzoek is in gesteld. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korp. J. J. Doove, Leiden, Lopsenstraat 1. Korporaal Doove uit Leiden met zijn auto, genaamd „Odilia". Die hoort er immers ook bij? En de bijvoegingen bij de korporaal, niet by „Odilia" na tuurlijk O.V.W -er, korp.-chauffeur II inf. brigade, werkpl. REME, III brig groep le div. 7 Dec REME betekent: Royal Electrical Mecanical Engeneers. Doove diende reeds sinds 1929 in het Ned.-Ind. leger, hij is een oude ro^ dus, waarvan de broekjes nog wat kunnen leren. In 1935 keerde hij naar Holland terug, maar Indië had blijkbaar zijn hart: elf jaar later nam hij weer dienst, als O.V.W.-er, om mee te helpen, de Jappen en hun handlangers te verdrij ven. Hij vertrok 18 Juni 1946 met de „Volendam" naar de tropen, moest heel wat reizen en trekken en heeft ook heel wat meegemaakt. Maar»details wil hy onze lezers maar besparen, zo schrijft hij. want die waren bij de functie van transport-chauffeur bij het levensgevaar lijke al! Rauter wordt verdedigd door v. Rijckevorsel De zaak komt omstreeks Maart voor het Haagse B. G. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is de verdediging van generaal Rauter opgedragen aan de Haagse advo caat. mr K. van Rijckevorsel, een bekend strafpleiter. Het is een buitengewoon lijvig dossier, dat is samengesteld over de wandaden door Rauter in ons land bedreven, zowel de raadsman als de president het Hof en andere autoriteiten moeten dit dossier nog „doorwerken". Er kan daarom worden aangenomen, dat het zeker eind Februari, begin Maart zal worden, alvorens Rauter voor het Haagse Bijz. Gerechtshof zal verschijnen. Er zullen niet veel getuigen gehoord worden op de zitting, daar het meest op afgelegde verklaringen in het dossier zal worden afgegaan. Koningin zag voor de tweede maal de „Gijsbreckt" Ditmaal in gezelschap van de Prinses. H. M. de Koningin heeft gisteravond, ditmaal in gezelschap van Prinses Juliana, voor de tweede maal in de Amsterdamse Stadsschouwburg een opvoering va: „Gijsbreght" bijgewoond. De voorstelling was speciaal georganiseerd voor de Am sterdamse jeugd er. de jongeren brachten de Vorstelijke bezoeksters bij het bin nenkomen dan ook een spontane hulde TRYGVE LIE BLIJFT 3 DAGEN IN ONS LAND. Nader vernemen wij over de komst van Trygve Lie, de secr.-generaal van de V.N., dat deze al op 22 dezer naar Neder land zal komen en hier 3 dagen zal ver toeven. Hy zal vergezeld zijn van zijn assistent, de heer A. Pelt. SPAAK OOK NAAR AMSTERDAM Premier Spaak van België zal na zijn bezoek aan Rotterdam en Den Haag op 13 Jan. a. s- in de Gem. Universiteit Amsterdam een rede houden, waarm een mailschip van de „Nederland" bezichtigen. Des avonds is hij in Den Haag de gast van minister Van Boetzelaer. Geen 6poor van de vermiste „Breskens 1" Geen spoor heeft de reddingsboot uit Breskens gisteren ontdekt van de Bres kens I en haar sinds Maandag j. 1. ver miste bemanning van vijf personen. Zelfs de mast bij het wrak Maciver", die men aanvankelijk voor een restant van het vermiste schip aanzag, bleek verdwenen te zijn. Waarschijnlijk is zij bij ruwe zee weggeslagen. Tussen Cadzand en Oost ende liggen 40 wrakken voor de kust. Gunstige icending in Belgische koningskwestie Leopold richtte een boodschap tot de Belgische regering De vorst is bereid tot nieuwe onderhandelingen ZOALS het blad „Metropole" al meldde, Is er Inderdaad een nieuwe wending in de Belgische koningskwestie gekomen. Koning Leopold, die thans in balling- •hap in Zwitserland vertoeft, heeft de Belgische regering door middel van een boodschap, doen weten, dat hy bereid is de besprekingen over het weder bestijgen de troon voort te zetten. gedaan, welke een spoedige oplossing van de koningskwestie beoogden, alsmede de noodzakelijkheid van een eerdere terugkeer van prins Boudewijn. De koning wilde hier wel op ingaan, mits echter op ondubbelzinnige wijze zou wor den verklaard dat zijn eer onbezoedeld was. Door, voorbarige uiüatin?— van Leopold ontstonden daarop in de Senaat felle debatten. Te Brussel vreest men dat de bood schap van de koning de regering van minister Spaak wel eens in gevaar zou kunnen brengen tijden* de behandeling. De socialisten hebben zich herhaaldelijk tegen een terugkeer verzet, terwijl de katholieken er voor zyn. De huidige Belgische regering is een r.-k. coalitie van beide partijen. In politieke kringen beschouwt men deze ontwikkeling als zeer gunstig voor de oplossing va- koningsproble..,. De basis waar de koning op doelde, aldus Reuter, is de brief welke minister Spaak hem indertijd had doen toekomen. Ook zou er in de boodschap op een volks stemming over de terugkeer worden aangedrongen. De boodschap zal Vrijdag het Belgische kabinet besproken wor- Ex-koning Mlchaël van Roemenië en zijn moeder Koningin Helena arriveer den op het station Lausanne (Zw.) vanwaar de koning zelf zUn wagen naar het hotel reed. Op „SorphuNet", het historische Haag se landgoed aan de Scheveningseweg. zal de ambassade der VS.. die het aankocht, haar dienstgebouwen doen verrijzen Een foto van de waardige ingang en oprijlaan Vliegtuigramp bij Parijs eiste 15 doden Slechts 1 passagier nog in leven Een Dakota van de geregelde dienst Brussel-PaTijs is gisteravond om half n. komende van Brussel, in een voor* stad van Parijs neergestort. Van de in- ttenden kwamen 10 passagiers en 5 le den der bemanning om. Slechts 1 passa gier bracht er het leven af. Van het vlieg veld Le Bourget wordt gemeld dat er we gens de slechte weersomstandigheden eea verbod tot stijgen en landen was afge kondigd. Een half uur tevoren had een toestel van een Afrikaanse luohtvaartmij eveneens een ongeluk gemaakt. Een later bericht meldt, dat de toestand van de enige overlevende kritiek is. Het toestel ging bij het neerkomen geheel in vlam men op. STALIN OP KRUKKEN? Volgens de laatste ambassadeur van Brazilië te Moskou, die nu te Rio de Ja neiro vertoeft, zo meldt Reuter, is de ge zondheidstoestand van maarschalk Staüa zeer slecht. Hij zou aan de rechterzijde geheel verlamd zijn, waardoor hy op krukken moet lopen. Michael vastbesloten naar zijn land terug te keren „Ik heb Roemenië niet verlaten alleen om te trouwen" Hoewel ex-koning Michael pas een vol ledige verklaring over de gebeurtenissen zal afleggen, als zyn gehele familie te Lausanne herenigd zal zijn, heeft hy gis teren te Lausanne toch al vast het een en ander verteld. De ex-koning zeide. aldus Reuter, dat hij ten stelligste ontkende Roemenië ver laten te hebben, alleen maar om „vrij" te kunnen zijn, zich te gaan vermaken en te gaan trouwen. „Ik ben slechts on der druk afgetreden, maar ik heb het vaste plan naar Roemenië terug te ke- DAT te Zandvoort door de jongste stor en al voor circa f 10. 000 aan boomstam- ien en planken is aangespoeld. DAT gistermiddag uit de Ringvaart bij Nieuw-Vennep is opgedrega het lijk van de 11-jarige Jacob Staring, die door de a uit een roeiboot was geslagen en deze familie verleden jaar op dezelfde wijze een kind v^-loor. DAT door het defefct raken van een gasslang gistermiddag een eerste etage in de Ackerdijkstraat te Rotterdam, be woond door het gezin P. H. Geleynse, is uitgebrand. DAT het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw gisteren te Arnhem een bijeenkomst hield waar 170 congressisten aanwezig waren. DAT reeds 80.000 personen een bezoek hebben gebracht aan de Vincent van Goghtentoonstelling in Londen. DAT B. en W. van Beesel (L.) de raad voorstellen, studiebeurzen te ver schaffen voor het volgen van technisch onderwijs, zulks met het oog op de in dustrialisatie van Noord- en Midden- Limburg. DAT de Theol. Hogeschool der Geref Kerken te Kampen voor het eerst in haar geschiedenis twee (Hongaarse) da mes-studenten telt. DAT dr C. L, Patijn, raadsadviseur bij het dep. van Econ. Zaken, gisteren voor de Ver. voor Intern. Rechtsorde te Den Haag een lezing over de Ver. Naties hield. DAT het A'damse B.G. de 42-j. Jo hanna Mol aldaar, die o.m. „Aufseherin" in het A'damse Huis van Bewaring was geweest, tot 10 jaar gevstraf veroor deelde. DAT te Utrecht een plaatselijk comité van de Stichting „De Nederlandse vrouw 1898—1948" is opgericht, hetwelk een huldiging van de Koningin bij Haar a.s. Regeringsjubileum door alle Ned, vrou wen beoogt.' DAT de bankbiljettencirculatie in de af gelopen week met f 5 millioen vermin derde tot f 3.005 millioen. DAT in dezelfde week het totaal der vorderingen op het buitenland met ruim f 20 millioen verminderde tot f 243 mil lioen- DAT voor het A'damse B.G. gisteren 5 j. gev.-straf werd geëist tegen de 26-j. H. M. Meyer aldaar, employé yan Lipp- mann Rosenthal, die in Westerbork Joden op waardevolle voorwerpen fouilleerde. DAT voor hetzelfde B.G. 15 jaar werd geëist tegen de 45-j. C. L. Baan aldaar, die zyn NSB-loopbaan beëindigde ais ge vangenbewaarder. DAT onze zoutindustrie met 240.000 ton in 1947 een recordproductiie bereikte en hiervan pl.m. 150.000 ton werd geëx porteerd. DAT. de eerste aflevering van een se rie door de MPB.A. uitgebrachte Ame rikaanse filmreportages over Europa ge titeld zal zijn „Nederland in de bran ding". DAT ondanks de dure tijden, tijdens het jongste weekend te R'dam maar liefst 18 dronken personen werden aangehou den. DAT bij de Heveafabrieken te Hevea dorp een nieuwe cantine in gebruik is genomen, welke door de Volksbond tegen Drankmisbruik wordt geëxploiteerd. DAT bij nota van wijziging op de be groting 1948 voor Verkeer en Waterstaat een bedrag van f 2.240.000 is uitgetrokken de uitvoering van de Wet Buitenge- 1 Pensioen Zeelieden-oorlogsslacht offers. DAT op 13 Febr. a.s. in hotel „Gooi land" te Hilversum onder voorzitter schap van P. v. Nes. hoofdinspecteur L.O te Den Haag, door het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer een verkeersonderwijsdag wordt gehouden. DAT het Maastrichtse B.G. gisteren de 21-J. Haagse kantoorbediende R. J Beyersbergen wegens verraad tot 7 j gev.-straf veroordeelde. DAT de stremming van de veerdienst RhenenKesteren is opgeheven. DAT Nederland in het kader van de „Benelux" ook met een collectieve inzen ding deelneemt aan de van 1 tot 27 Mei s. te Parijs te houden intern. Jaarbeurs. DAT het telegraaf verkeer met Palestina door de ongeregeldheden aldaar momen teel erg vertraagd wordt en mogelijk zelfs enige tijd geheel gestaakt zal wor- DAT overste J. A. J. de Bruyn gisteren het commando over het depót Rotterdam van het korps Mariniers heeft overge dragen aan overste P. J. v. Gyn. DAT op 16 Jan. a. s. 's middags om 2 uur op het station te Delft een gedenkplaat wordt onthuld voor de gevallen spoorweg- DAT het stoffelijk overschot van de ln Zweden vermoorde Italiaanse gezant Ricci gisteravond op doorreis naar Rome te Schiphol arriveerde. DAT gisteren in geheel Brabant het Driekoningenfeest is gevierd. DAT dezer dagen te Vlierden (NB) de boerderij van W. Ceelen is afgebrand, doch dat het vee werd gered. DAT gen. b. d. K. E. Oudendijk als >orz. van het Alg. Ned. Verbond is op gevolgd door E. H. Bos- DAT het in nood verkerende Ned. m.s. „Truffel" gisteren door de ,31ankenburg" Vlissingen is binnengesleept. DAT het Zondag bij Terschelling op een mijn /gelopen Amerik. s. s. „Pioneer Cove" gisteren op eigen kracht de Theems is opgevaren. DAT B. en W. van Amsterdam f 422.000 beschikbaar willen stellen voor het on derhoud van het Amsterdamse bos. DAT zijn benoemd tot Inspecteur van de Landbouw drs C. C. L. J. M. Eygen- raam, landbouwraad te Londen, ir L. A. H. Peters, landbouwraad te Washington en ir Tj. P. Huisman, landbouwvertegen- woordiger in Duitsland. DAT de gemeente Huissen (Gld.), mo menteel 6500 inwoners tellende, in Juli a.s. haar 600-jarig bestaan hoopt te vieren. DAT ir K. H. C. Peeren te Den Haag benoemd is tot inspecteur van de arbeid in tijdelijke dienst. DAT morgenavond om vijf over acht J. v. d. Berge te Heemstede als voorzit ter van het comité „Burgerrecht", eer, radiorede houdt over het onderwerp „Wat wil het comité Burgerrecht' DAT min. Vos gisteren het voorlopig bestuur van de bedrijfsgroep Wegvervoer installeerde, hetwelk voor 1 Juli a. s. de interne reorganisatie moet voorbereiden. DAT het echtpaar M. JansenVelders te Tiel vandaag zyn diamanten bruiloft DAT er^Jij 't Mil. Gezag niet 5400 torvoertuigen spoorloos verdwenen doch „slechts" 329 van de ruim 13.000 en deze meevaller te danken is aan het feit. dat vele wagens meer malen bleken geadmi nistreerd. Dat te Vlissingen is overleden de direc teur van het Prov. Gasbedrijf van Zee land, J. J. v. d- Jagt. DAT Klaas Toornstra. dir. van de soc verzorging van het directoraat-generaal der bijz. berechting, vroeger onderwijzer en leider der A. J. C„ is benoemd tot burg. van Hattem. DAT prof. J. v. d. Berg te Utrecht door de Paus is benoemd tot geheim kamer heer. DAT het telefoonkantoor te Den Bosch wordt uitgebreid en de kosten f 335 000 zullen bedragen. DAT opgave voor deelname aan het van 1929 Mei in Scheveningen te hou den Internationaal Muziekconcours kun nen worden gezonden aan het concours secretariaat dr G. de Koos, Noordeinde 62a, Den Haag DAT de gebr. L., twee Velser vissers, die hun vaartuigen hadden geleend voor de bloembollensmokkel naar Engeland, gisteren door de Haarlemse politierech ter werden veroordeeld tot resp. drie mnd. gev.straf en f5000 boete' en tot drie mnd. gev.straf. DAT te Waalwijk de gewestelijke so ciale avondschool is geopend, die begint met de opleiding van 34 cursisten. :n. Ik ben en biyf de koning der Roe enen", zo zeide Michael. De koning wenste oak de geruchten tegen te spreken, waarin gezegd werd hij met een trein vol waardevolle goederen is gereisd. Ook was de trein Qiet gevuld met personen, die wilden uitwyken voor de nieuwe Roemeense regering. Het gezelschap bestond maar uit 14 personen n.l.: Michael zelf, ziin moeder, acht anderen en 4 bedienden. Zijn aide-de-camp deelde vervolgens mede dat zich de dochter en de klein- van Tatarescu niet in de trein be vonden hadden. De 9-jarige knaap, waar "iveel ophef over gemaakt was, was da ion van Negroponte, beheerder van Michaels bezittingen. Prins Nicolaas, oom van de ex-koning, zeide dat Michael's twee tantes, prinsea Elisabeth van Roemenië, weduwe van koning George van Griekenland en aarts hertogin van Ikeana. vrouw van aarts hertog Anton van Habsburg, dit week einde van Roemenië naar Zwitserland zouden vertrekken. Als ook zij zyn ge arriveerd zal de ex-koning een volledig® verklaring geven. Geen „intern, strijdmacht" naar Griekenland Falen der regeringstroepen kost geld Uit Londen meldt Reuter, dat de En gelse regering niet heeft besloten versterkingen naar Griekenland te stu ren De politiek der aldaar vertoever.de 5000 soldaten blijft dan ook ongewijzigd. Men streeft er naar ze zo Spoedig mo gelijk terug te trekken. Door het falen van de Griekse regeringstroepen is het bedrag van het militaire herstelfonds al met 24 millioen dollar overschreden, zo dat aan het Amerikaanse Congres om verdere subsidie zal moeten worden ge vraagd. Berichten over het vormen van een Amerikaans-Engelse vlieg- en vlootbasij in de Middellandse Zee werden even eens tegengesproken. /Vu en dan buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwakke tot matige veran derlijke wind. doch reeds spoedig weer toenemend uit richtingen tussen Noord en West en opnieuw dal van tempe ratuur. Meest zwaar bewolkt met nu ea dan buien. ZON EN MAAN Donderdag 8 Jan. Zon op 8 47 en onder 16.46. Maan op 6.39 en onder 14.07. z.w.- dag 11 Jan. N. M. - -

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1