JUettiiif £r«tsrfjf (£mirant Stoker onthulde in z'n eigen taal vele raadsels Sloep sloeg om in kokende zee Wist U DINSDAG 30 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN0.15 per millimeter''' Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7396 is öbeMfwn myn bfrt in legfjenapoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. Alle opvarenden van Skoghauggingen in één boot In een gesprek van een uur. gevoerd in zUn eigen taal met een A.N.P.-verslaggever, maakte de 24-jarige stoker van de „Skoghaug" Arht Rokka gisteren een einde aan alle fantasieën, die om de Kerstnachtramp van het Noorse schip geweven zijn. Bovendien gaf hij kostbare inlichtingen. Dit is, wat de verslaggever uit de mond van Arnt Rokka optekende: „Ik was in mijn hut, die ik deelde met Peder Folleso, die ook uit Haugesund kwam. Ik zou 's nachts wacht hebben van vier tot acht en daarom wilde ik voor dien behoorlijk slapen. Eerst heb ik me helemaal gewassen en heb wat gegeten. Toen ben ik in mijn kooi gekropen. Ik sliep in het bovenste bed en had alleen maar een khaki-hemd aan. Folleso lag beneden. Ik kan me nog herinnei de donkeyman John Anesen nog ons is binnen geweest. Om half elf 's avonds kwam de explosie. Alles werd in elkaar gedrukt en wij werden uit de kooi gesmeten. Met Folleso ben ik naar boven, naar het dek gerend. Het was echter bijna on mogelijk iets te zien, want er was een geweldige rookontwikkeling. Er waren twee reddingboten aan boord, maar een de motorboot, konden we niet los krijgen We hebben daarom de andere sloep ge nomen en daar is de hele bemanning in gegaan Ik geloof niet, dat iemand is ach tergebleven. Ik had nog kans gezien een reddings vest te bemachtigen en heb dat aange daan. We waren een honderd meter var de zinkende „Skoghaug" verwijderd, toen de „prop" in de bodem van de sloep los sprong. Het water spoot omhoog en de boot sloeg om. Alleen de luchttanks. die aan beide einden van de boot zaten, maakten, dat hij niet zonk. Alle mannen en ook ik kwamen in het water terecht en enkele verdronken. De meesten echter wisten zich vast te klemmen aan de rand van de boot. Door de storm en de stro ming begon de sloep in de rondte te draaien en de een na de ander kon het niet houden en verdween in de diepte. Zo bleven er van de zeven en twintig man nog zeven over. De anderen hadden in de Noordzee hun einde gevonden en een paar lagen dood op de bodem van de sloep, die bijna geheel met water was ge- Zo bleven er zeven levenden in de De dekjongen was erbij en mijn hut- genoot Folleso, de telegrafist, de eerste stuurman, een matroos en ik en nog iemand. Vier man zijn overboord gesla- jen. Ze waren doodop en hadden vrese lijke krampen. Ze zijn tegen de wand van de boot gaan leunen en zijn door de zware zeeën weggeslagen omdat ze geen weerstand meer konden bieden Er bleven toen nog drie man over. Een matroos, de eerste stuurman en ik. Toen we ongeveer een uur of vijf op zee hadden rondgedre ven zagen we de motorsloep, die we eerst niet los hadden kunnen krijgen, onbe mand ronddrijven. Zij kwam zo dicht bij. dat we haar konden grijpen. We zijn toen met ons drieën in die boot overgestapt en hebben de sloep, waarin we de doden achterlieten, laten schieten. Ook de motorboot was vol water en we konden de motor niet op gang krijgen. Er was een bus met biskwie en chocolade in de boot. Om de motorboot in balans te houden besloten we, dat ik voor in de boot zou gaan zitten en de twee anderen achterin. In eikaars armen gestorven. De pogingen om de motor op gang te krijgen.hebben we maar laten varen. „Als het licht wordt merkt een schip ons mis schien wel op.' zei de stuurman. In die hoop zijn we de nacht ingegaan. De ma troos en de stuurman hadden de armen om elkander heengeslagen. Zo zijn ze samen gestorven. Toen de motorboot de 'kust naderde was ik de enige die in leven was. De boot is toen tegen de strekdam geslagen en de rest weet u. De tweede boot. die aangespoeld is, met twee lichamen op de bodem, is de sloep. VAJNDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korp. P. de Gunst, Leiden, Hyacintenstraat 21a. tè v r de r Zoals ellke soldaat heeft De Gunst ook zijn moeilijke daigen, maar hij slaat er zich door heen, het oog gericht op Hem, die tenslotte alles wél zal maken. Kor poraal De Gunst is 1 October 1946 per „Sloterdijk" vertrokken en na een voor spoedige reis in Tandjong Priok aan wal gegaan. Vandaar ging de Indische loop baan via Batavia, Tjimahi en Tjisaroea naar Pengalengan. Maar toen de laatste plaats was bereikt, had er reeds heel wat plaats gevonden, onder meer verschil lende militaire acties. Ook deze korpo raal van de 7 December-divisie hoopt spoedig weer bij zijn ouders en meisje te zijn. Wij hopen het met hem en de zijnen! waarin wij eerst gezeten hebben tot we de motorboot bereikten." Tenslotte had Rokka nog iets te ver tellen: „Ik geloof, dat het wel twintig minu ten geduurd heeft, vóór het schip gezon ken is en zolang ben ik ook bijna aan boord geweest. Men denkt, dat de „Skoghaug" op een mijn gelopen is en het kan best zijn, maar ik dacht van niet." Aan het einde van het gesprek bracht een onbekende Nederlandse vrouw een groot pak fruit voor de zeeman. In de krant had zij zijn naam gelezen en nu wilde zij hem, nu hij zo moederziel alleen lag, toch iets brengen. „Tusen takk" zei Arnt. duizend maal Arnt Rokka is geheel hersteld. Binnen kort gaat hij naar Trondheim terug per vliegtuig. Geïsoleerde gezinnen te New York verlost Eindelijk hebben sneeuwploegen te New York zich een weg kunnen banen door enorme sneeuwmassa's om 117 in de stadswijk Brooklyn geisoleerde gezin nen te bereiken. Sinds Vrijdagochtend waren zij afgesloten geweest van toevoer van levensmiddelen en andere nodige behoeften. Het bestand kostte ons t(ü dusver 332 man Onze officiële verliescijfers van 5 Aug. fbt 13 Dec. in Indië zijn 332 doden, 999 gewonden en 25 vermisten. Op 29 Dec. sneuvelden 6 man en werden 16 gewond. RODE KRUIS-SCHANDAAL TE SEMARANG Volgens Aneta zijn bij het Rode Kruis te Semafang duizenden kedingstukken verdwenen. Tientalen personen zijn hoord en enige verdchten hebben bekend. Opnieuw een extra doelpunt voor Djokjakarta Dr Beel onderhandelt rechtstreeks met Setyadjit Gisterenmiddag, aldus meldt Aneta uit Batavia, heeft dr Beel ten huize van de Amerikaanse consul-generaal een ontmoeting gehad met de republikeinse vice- premier Setyadjit. wiens nauwe relaties met Moskou de Regering bekend zijn. Deze ontmoeting welke volgens de mening van Reuter moet zün voorbereid met voor- is der Commissie van Drie, was oorspronkelijk afgesproken met de republ. premier Sjarifoeddin, die de wens te kennen had gegeven om dr Beel te ontmoet-'- ten. Sjarifoeddin echter werd te Djokja „ziek" en kon dus „onmogelijk" overkomen. Dr Beels verklaringen en daden Naar men weet, heeft dr Beel onlangs bij zijn aankomst te Batavia uitdrukke lijk tegengesproken, dat zijn reis naar Indië verband zou houden met de be-1 sprekingen tussen de Nederlanders en de republikeinen op de „Renville". Zijn reis diende slechts voor oriëntatie op de plaats zelve en overleg met de Indische autoriteiten. Ondanks deze verklaringen van dr Beel over het doel van zijn maan denlang voorbereide en zo „mooi geheim gehouden" reis bleek het al spoedig, dat er een ontmoeting was geënsceneerd tus sen hem en de Commissie van Drie in_de koele salons der „Willem Ruys". En dat er meer op komst was, kon men reeds opmaken uit de overhaaste reis van het Amerik. lid der Commissie, dr Graham naar Djokja. Dat dr Beel een gesprek zou hebben met Sjarifoeddin is echter opnieuw „mooi geheim" gehouden, en dat diens plotselinge ziekte de republikeinse premier goed te pas kwam om Beel te doen spreken met iemand van mindere rang, betekent nog eens een extra-doel punt voor Djokja. waar prestige-overwe- gingen zulk een belangrijke rol spelen. Bovendien staat Setyadjit dichter bij de elementen, die in Djokja achter de scher men werken. Sjarifoeddin had trouwens nog een andere reden om ziek te den. Hij wilde n.l. niet terugkomen de onderhandelingen met Nederland 3 kelijk zouden beginnen, dus pas wam... de thans niet officieel begonnen recht- streeksche onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek, waarbij Ameri ka wellicht een veel grotere rol speelt dan Heftige strijd om Griekse stad Konitsa Markos wil er hoofdkwartier vestigen De leider van de communistische tegen regering in Griekenland, generaal Mar kos, leidt in eigen persoon het offensief van zijn troepen tegen de stad Komt» bij de Albanese grens. Een garnizoen van regeringstroepen verdedigt hardnekkig de stad tegen overmacht Markos wil echter zijn hoofd kwartier in Konitsa vestigen. De opstandelingen hebben ongeveer 10-000 man geconcentreerd in Macedonië en N.O- Griekenland. Zij zijl zeer goed geoutilleerd. Het merendeel van de penen is aangevoerd uit Zuid-Slavië, wes halve de Griekse regering heeft gepro testeerd. Uit Athene wordt gemeld, dat de re geringstroepen erin geslaagd zijn 3000 man versterkingen de stad Konitsa bin nen te voeren. Enige leden van de com missie der UNO voor de Balkan zijn uit Athene naar het gebied van de strijd in Noord-Griekenland vertrokken. Zij zullen proberen een bezoek aan Konitsa te bren gen. Engeland waarschuwt. In het afgelopen weekeinde hebben de regeringen van de Ver. Staten en Enge land besprekingen gevoerd over de ge beurtenissen in Griekenland. Mededelin- over eventuele beslissingen werden echter niet gedaan. Wel heeft Engeland een waarschuwing gericht tot de nabuurstaten van Grieken land, om de nieuw gevormde rebellen- regering niet te erkennen, aangezien dit anders geïnterpreteerd zou worden als een toespitsing van de reeds „zeer ernstige Dr Beel herhaalt z'n laatste waarschuwing Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Batavia, dat dr Beel in zijn on- dehoud met Setyadjit zijn laatste be roep op de republiek, om zich aan te sluiten bij de plannen tot oprichting der V. S. van Indonesië heeft herhaald. Een derde bomaanslag te Batavia Het „Dagblad" te Batavia meldt, dat een Indonesiër Zaterdagavond een hand granaat wierp naar een groep militairen, waardoor twee militairen en een burger licht gewond werden. De politie slaagde ër in negen Indonesiërs te arresteren. Laat het kind maar bloeden Merkwaardige uitlating van prof. Schermerhorn Indonesisch zelfbestuur is niet in staat tot verzorging van het millioenenvolk, aldus verklaarde prof. Schermerhorn op een massabijeenkomst van de P. v. d. A. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, waar hij de massazang der „Internationale" door 12.000 partijgenoten aanhoorde.1 Sprekende over het politiek onvermogen der republiek zeide hij, dat Indonesisch economisch bestuur de corruptie in aller lei vorm niet zou kunnen vasthouden, zelfs niet in die van intrigues voor mi nisterposten. Desniettemin meende spr. da» men dit staatkundig kind maar op eigen benen moet zetten en het met mes sen en vorken laten omgaan, ook al weet men dat het zich tot bloedens toe zal wonden. Het wil nu eenmaal van niet leren lopen, zeide spr. Voor Java wilde spr. slechts provinciale economie, Voorts deed hij de mededeling, dat voor 20 Juli van geen enkele zijde uit de N.-I. Regering een voorstel was gehoord am geiheel Java te bezetten. Deze gedachte kwam naar voren, toen de actie een uféek aan de gang was. Het Indische probleem achtte hij doodgepraat en de kansen van Linggadjati noemde hij gemist. Hij zag geen tussenweg tussen de souveréi- niteit der V.S. van Indonesië en kolo niale gezagsuitoefening (Souvereiniteit en geen souvereine unie is dus voor Schermerhorn het ware Linggadjati. Red.) Van Indië afstappend sprak hy over de daemonie der moderne staats- administratie, die hy aan de hoge amb tenaren weet en niet aan de P.v.d.A Petroleum e.d. worden duurder Met ingang van 1 Januari 1948 zullen, in verband met de stijging van de we reldmarktprijs en invoerrechten, licht- petroleum, tractorpetroleum, speciale benzines, stookolie, minerale terpentijn verfverdunner uit minerale terpentijn, duurder worden. De prijs voor lichtpetroleum wordt dan cent hoger. De max.prijs in de verschil- snde zones zal fO.14%, f0.15 en f0.15Va bedragen. Waarom ons wild zo duur is De aanleiding tot het intrekken van de prijzenbeschikking voor wild en ge vogelte even voor Kerstmis, was de reeds vorig jaar onhoudbaar geworden vastgestelde maximumprijs. Toen koch ten de exporteurs, daar zy in Engelana België nog hogere prijzen konden krijgen, reeds nagenoeg heel de binnen landse markt op. Voor de poeliers was het weldra onmogelijk zich aan de vast gestelde prijzen te houden. DE „PLATO" WEER VLOT Het Zweedse s. s. „Plato" dat gisteren door de storm op de Zuidersterkdam bin nen de pieren van IJmuiden werd gedrukt is hedenmorgen door de sleepboten „Nes tor" en „Noord-Holland" bij een tweede poging vlotgesleept. Het schip is op eigen kracht naar Amsterdam gestoomd. Het Zweedse stoomschip „Plato" in zyn benarde positie, nadat het bij IJmuiden op de Zuider strekdam liep, toen het in de nacht van 28 Dec. de pieren trachtte binnen te lopen. i de laat- »n toonde zich t vijand: door de reg te dagen werd de dam weggedrukt en het wreed overspoeld. Een foto by de vernielde waterkering. i by Bet Koeje\ is uit het C. P. N.- bestuür De heer A. J. Koejemans, die momen- :eel in naam nog hoofdredacteur van ,De Waarheid" is. werd niet herkozen in iet nieuwe partijbestuur van de C.P.N., aldus „Het Vrye Volk." RUSSISCHE TARWE EN HOUT VOOR NEDERLAND Rusland heeft voor het eerst bijna 1.000 ton tarwe, hout en motorbrarM- stof als herstelbetaling uit Oost-Duits- land ter beschikking gesteld, aldus A. P. Nederland krijgt 501 ton tarwe en een hoeveelheid hout. PRINS BERNHARDFONDS GEEFT RUIM f 100.000 SUBSIDIE Het Prins Bernhardfonds zal opnieuw subsidies uitkeren aan verschillende in stellingen op ljet gebied van weten schappen, kunst, volksopvoeding en jeugdwerk en wel tot een bedrag van f 100.000. Om. krijgen een subsidie: het Princenhof te Delft f 5000 de Stich ting LO—LKP f 10.000, he: N.J.V. f 10.000 het Leidse Universiteitsfonds f 5000. Weduwen- en wezenpensioen met de helft omhoog? Pensioengrens voor ambtenaren stijgt van 4000 op f4500 JET thans Ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet-192t bevat een verhoging van het maximumbedrag voor het riiksambte- narenpensioen van f4000 tot f4500. Voorts een verhoging van de maximum-grondslag voor het weduwen- en wezenpensioen van f 3000 tot f 4500. Als gevolg daarvan zal het maximum van het pensioen van de weduwe kunnen stijgen van f 1400 tot f 2000, van de halve wees van f 300 tot f 450, van de hele wees van f 600 tot f 900 en van het gezin van f 2400 tot f 3600. HE, De hogere kosten van deze verbeterin gen zullen worden gefinancierd door verhoging van de gezinspensioen-bijdrage van 5M pet. tot 6.1 pet. en door storting door het Rijk van een 20-jarige annuiteit van ongeveer twee millioen gulden, als mede van een jaarlijkse bijdrage, welke bij de aanvang f350.000 zal bedragen. Het wordt tevens mogelijk de tijd in te kopen, welke men als arbeidscontractant heeft doorgebracht bij andere openbare lichamen dan dat waarbij het ambte naarschap wordt verkregen. Dit zal niet alleen voor nieuw =,an te stellen ambte naren gelden, maar ook voor hen, die reeds ambtenaar zijn. Voor het geval de belanghebbenden reeds zijn gepension- neerd zullen de gevolgen van die inkoop Angstwekkende was van de W.-Duitse rivieren Militairen helpen in de overstroomde gebieden DOOR de regenval van de laatste dagen, Is het water in verschillende rivieren in West-Duitsland zo angstwekkend gestegen, dat de autori teiten zich ernstig ongerust maken Vele gebieden zijn al overstroomd en daardoor grotendeels geïsoleerd. De Saar heeft thans een stand bereiKt, die de hoogste is sinds 150 jaar. Men spreekt van „katastrofale afmetingen" Voor 5 millioen mark is reeds schade aangericht. Saarbruecken is door het water in tweeën gesplitst. Er is een tij delijke dienstplicht ingesteld voor red dingswerkzaamheden. De telefoonverbin ding tussen Duitsland en Frankrijk wordt ernstig bedreigd. Ook de Neckar stijgt zeer snel. Het DAT de Oosterhoutse caféhouder B.. die de granaat verschafte voor de aan slag op de Bredase ddenstbode mej. B op St. Nicolaasavond jJ„ hiermede niets te maken heeft, doch nu vervolgd wordt wegens het verboden voorhanden heb- DAT de alg. directeui van Bensdorp Cacao- en Chocoladefabrieken te Bus- sum. L. F M. Bensdorp, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau DAT de Ned. Verg. „De Hartog Gezel schap" te A'dam is opgeheven. DAT onze militairen in Indië voor ƒ45.000 bij de A.M.V.J aan bloemen en kleine geschenken voor hun familie in Nederland bestelden. DAT er plannen bestaan om het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht be langrijk uit te breiden. DAT Nederland in April '48 misschien als enig Westeuropees land op de jaar beurs in Poznan (Polen) vertegenwoor digd is, daar Frankrijk waarschijnlijk niet deelneemt. DAT volgens uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart, het motortankschip „Mildred" op 27 Oct. ji. voor de IJs landse kust verlori i ging door zorge- kapitein en stuurlieden en plotselinge verkeerde Franse communisten krijgen geen benzine De Franse ma nister van Binnenlandse Zaken, Julius Moch, heeft de speciale benzinetoewijzing voor de communisti sche partij voorlopig ingetrokken, daar leden van die partij gedurende de sta kingen motorbrandstof hebben gebruikt 1 iööshèid en zich ook aan overteding van de rant- niet door soenering hAben schuldiiIgemaakt. All, kompaa„„w^;'„g andere Franse part yen hebben een extra toewijzing gekregen. A.P. meldt dat de j DAT de St.Crt van gisteren o.m. be- regering zowel als de communisten zich schikkingen vrijstelling benzine 1947, op een groot conflict voorbereiden, dat terra 1947, een loonregeling op de door een onderdeel zou zijn van een actie van de duw gesubsidieerde sneeuwruimings- de Kominform tegen het plan-Marshall j we^n en een verlofregeling met be- Em andere maatregel van de regering „oud van lMn v00r het perK>„eel va„ was het verbieden van oommunistisebe d Llmburgse „eenkolenmijnen bevat, lectuur in de kazernes, zoals o.a het 6 partyorgaan: l'Humanit^ en Ce Soir. I DAT hierin voorts een pryzenbeschik- 1 king steunzolen 1948 alsmede wijzigingen Er zijn in de DUW momenteel 12000 in de prijzenbeschikkingen waspoeder arbeiders werkzaam en er staan verschil-11947. gezaagd naaldhout 1947 en gezaagd lende DUW-kampen leeg, waarvoor dei Europees- en Noord-Amerikaans naald- Regering een andere bestemming zoekt Ihout voorkomen. DAT schipper Leemkuile en zijn vrouw met hun 165 ton metend m.s. „Oja" met een stukgeslagen roer zijn vastgelopen op de beruchte leembank „Het Rogge- bot" in het IJsselmeer en het ter assis tentie uitgevaren m.s. „Boornstroom" vastliep. DAT laatstgenoemd schip intussen door de sleepboot „Anna" uit A'dam weer is vlotgesleept. doch de „Oja" nog steeds vastzit DAT E. Grosos is benoemd tot consul te Le Havre en hem in het Frans moet worden geschreven. DAT het gerestaureerde herstellings oord voor handels- en kantoorbedienden „Dennenheuvel" te Ossendrecht dezer dagen officieel werd heropend. DAT F S. Müller Donderdag 25 jaar gemeentesecretaris van Vriezenveen is. DAT 1 Jan. de bedrijfzuiveririgraden voor wegvervoer, tramwegen, binnen scheepvaart en havenbedrijven worden opgeheven. DAT vanaf 1 Febr.'te A'dam niet meer op Woensdag doch op Dinsdag van 9—12 uur kosteloos kan worden getrouwd DAT de Ned Middensta ndsbank N V te A'dam het kapitaal tot f 12.125.000 heeft vehhoogd en de adj.-dir. E. L Brou wer tot dir. werd benoemd. DAT de verbindingen tussen Nijmegen en Zevenaar via het Looveer te Huissen (Gld.) wegens de hoge waterstand voor alle verkeer-zijn gestremd. DAT een delegatie van de Ver. van Ned. gemeenten door de Amerikaanse zusterver. voor een tegenbezoek in Febr a.s. is uitgenodigd en zij zal bestaan uit burg. Oud van R'dam burg. Matser van Arnhem en N Arkema. DAT 80 j. oud te Maastricht is over leden J. J. H. Maussen, oud-directeur van de gelijknamige manufacturerahandel aldaar. DAT in Frankrijk is overleden de oud- gezantsohapsraad mr dr F. M. Schmolck, Officier in de Orde van O. N. en van het Legioen van Eer. DAT voor het Utrechtse B.G. gisteren wegens dienstneming bij het Vrijw. Le gioen 2 j. zonder aftrek werd geëist te gen de 42-j. slager W. Rohrs aldaar, die bovendien met twee anderen de Haagse juwelier H. Venbroek f5000 en gouden sieraden had afgeperst. DAT voor hetzelfde B.G. 6 j. werd geëist tegen de 60-j ex-burg van Wijk bij-Duurstede J. v. d. Beke Callenfels en diens 44-j. handlanger J. Lington, we gens verraad van de illegale werkers, die hen op Dolle Dinsdag hadden ont- DAT in de psychiatr.-neurol. kliniek te Utrecht door burg. Ter Pelkwijk een gedenkplaat is onthuld ter herinnering aan de 21 doden, onder wie ds Heijikoop en ds Immink. die daar bij het bombar dement van 6 Sept. '44 vielen. DAT te Rijswijk (Z.H.) 78 j. oud is overleden T. W. de Jongh. gepens. sta tionschef le kl A.N.S. DAT de Comm. der Koningin in Noord- Holland 3 Jan. van 35 uur Nieuwjaars receptie zal houden ten Provinciehuize te Haarlem (ingang Paviljoenlaan) DAT het Schnorkel-apparaat (voor luchtverversing e.d.), waardoor onlangs een Eng. duikboot een aantal weken achtereen onder water kon blijven, geen Duitse vinding is doch een van onze Kon. Marine en ingenieurs van Nederl scheepswerven DAT by Elsevier binnenkort begonnen wordt met het vertalen en uitgeven van Churchill's „Memoires" en in Engeland zowel als in N.-Afrika, waar Albion's grote zoon thans vertoeft, een uitgebreide staf z'n tienduizenden velletjes aanteke ningen aan 't ordenen is. DAT de Ned. Bachver. bij haar uit voering der Matthaeus Passion op Goede Vrijdag te Naarden niet de Ned. tekst van Jan Engelman zal gebruiken, doch de originele. oude Heidelberg staat onder water, de Elzas zijn sommige gebieden geheel afgesneden. Bruggen, wegen en dalen zijn onbegaanbaar. De Franse zone heeft geen telefoonverbinding meer. Het nood zakelijke vervoer wordt door legervoer tuigen verricht. Uit Gelnhauseó hebben de Amerikanen 1000 gezinnen geëva cueerd. De Main is eveneens gestegen. Mainz en Coblenz worden al bedreigd met overstroming. Het vervoer van ko len met Rijnschepen is Meiast. Ook in Frankrijk hoog water. Doordat de Marne buiten haar oevers is getreden, zijn vele plaatsen in Oost- Frankrijk door het water ingesloten. Tussen Metz, Nancy en Parijs moest het spoorwegverkeer stil gelegd worden. Er is reeds voor millioenen francs schade aangericht. Hier en daar functionneerden de gas- en electriciteitsfabrieken niet C.D.U. in Duitsland neemt stelling tegen Moskou Op de algemene conferentie van de Chr. Dem. Unie in Duitsland, te Berlijn gehouden, hebben de afgevaardigden ui: alle zones met algemene stemmen hun vertrouwen uitgesproken in de onlangs door de Russen ontslagen leiders Kaiser en Lemmer Men acht het van het grootste belang dat zij in hun functie gehandhaafd blijven. Twee Russische officieren, die ongevraagd de zitting bijwoonden, wei gerden de vergadering te verlaten. VON RUNDSTEDT WEER IN ENGELS KAMP De krijgsgevangen Duitse veldmaar schalk von Rundstedt is na een verlof van 8 dagen in Duitsland, om zijn zieke zoon op te zoeken, per Vliegtuig terug gekeerd naar het kamp in Wales. Hij was in burgerkleren en vergezeld van een Brits officier voor het pensioen geregeld worden. Nog eenmaal wordt een algemeen par- dori gegeven voor de inkoop van dienst tijd aan in dienst zijnde ambtenaren. die van 11 Jan. '39 tot de inwerkingtreding dezer wet verhinderd waren een verzoek om inkoop tijdig in te dienen. Het verhaal der bijdragen voor inkoop wordt verminderd van 100 pet. op 75 pet Dit is ook van toepassing op termijnen, welke nog niet betaald zijn. De minister acht het gewenst, dat da Pensioenraad in bijzondere gevallen een overschrijding van de inkooptermijn zal kunnen toestaan. Zoals voor jonge amb tenaren. die als militair in Indië vertoe- Het ontwerp opent de mogelijkheid voor verscheiden ambtenaren, die tijdens de bezetting in Engeland dienst hebben gedaan, o.a. by het loodswezen, de be tonning, verlichting en bebakening, om deze diensttijd dubbel te laten tellen voor het pensioen. Voor degenen, die tegelijk pensioen en inkomsten hebben, wordt voorgesteld 30 pet. van de inkomsten buiten beschou wing te laten voor de korting op da grondslag der „laatstelijk genoten wedde". Tot dusver werden al die inkomsten meda gerekend. Een ander wetsontwerp is ingediend, waarin overeenkomstige wijzigingen worden aangebracht in de Pensioenwet voor spoorwegambtenaren, die onder Rijksdienstverband bij de Nederlandss Spoorwegen werkzaam zijn. w Vrouwelijke Tarzan gevonden Franse troepen hebben in de bergen van Noord-Indo-China een vrouw ge vonden, die daar ongeveer 3 jaar als vrouwelijke Tarzan geleefd moet heb ben. Nadat zij naar een hospitaal was overgebracht, verklaarde zij dat ze Madame Mariette heette. In 1945 moet zij naar de bergen gevludht zijn, om uit handen van de Japanners te blij ven In de streek, waar zij gevonden werd zijn tijgers en slangen heel nor male verschijningen. Aldus weet Ass Press te melden Als het niet waar i$. is het tooh aardig De oud-hofprediker dr H. Th. Obbink. is gisteren, 78 jaar oud. t* Utrecht overleden. Voor bijzonder heden omtrent deze grote theoloog zie men de rubriek Kerknieuws op In geheel Frankrijk, aldus Reuter, wor den in fabrieken en werkplaatsen Gaul listische cellen gevormd van arbeiders dia met de RPF. sympathiseren Het aantal is thans van 200 opgelopen tot 2000 Verdere daling ran temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselend bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst en in het Oosten van het land ook mor gen overdag enkele graden onder het vriespunt. In het overige gedeelte van het land in de middag temperaturen om het nulpunt. ZON EN MAAN Woensdag 31 December. Zon op 8.48 en onder 16 37. Maan op 2125 en ondeg 11.45. Zaterdag 3 Januari L-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1