lUiMum ^CriJtsrljf (Jouraat Degens worden gekruist op de „Renville Wist U WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twfetigste jaargang No. 7393 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Slanluastirli U abcfclevrt myo bert in teyijenspflet" Postrekening 58936. Standpunt van beide partijen officieel gepubliceerd DOCH ONZERZIJDS WORDEN HECHTE WAARBORGEN GEVRAAGD Standpunt van de Republiek De voorstellen, die de Commissie gedaan en de standpunten van beide partijen zijn thans te Batavia officieel bekend gemaakt, waarbij blijkt, dat Nederland vast blijft houden aan hechte waarborgen tegen terreur, sabotage en infiltratie. volging der voorschriften van de N. I- Regering inzake deviezen, im-, export en transito, die aan Ned. zijde der de marcatielijn worden gecontroleerd; N. op deze basis wil Ned. de besprekingen voortzetten. De Commissie van Drie Het gisteren door de Commissie van Drie bekend gemaakte plan, bevat o.a. de volgende punten: I. Elke partij versohaft een kaart der gewenste gedemilitariseerde zones; II. haar argumenten ten gunste van die zo nes; III. opgave van haar posities op 4 Aug., de verzorging der bevolking, de bestuursdisfcrioten gTenzend aan de zones Ingeval partijen ndet tot overeenstemming komen, zouden vertegenwoordigers van de Commissie wijzigingen van de gren zen der gedemilitariseerde zones voor stellen. op welke het accoord van par tijen zou worden gevraagd; VEE. als de partijen met het plan der oommissie accoord gaan moet elk het bevel „staakt het vuren" en „blijft waar gij zijt" in de huidige stellingen aankondigen; VIII. de punten waarover daarbij overeenstem ming is verkregen, moeten onmiddellijk worden uitgevoerd; IX. zodra de beide partijen de zones hebben geaccepteerd, moeten zij: a. de normale handen en het verkeer tussen de zones en beider ge bied hervatten en vergemakkelijken, b. haar strijdkrachten onder toezicht van waarnemers der commissie, met de uit rusting terugnemen; X de vertegenwoor digers der Commissie moeten verdere voorstellen doen t.a.v de controle en handhaving. 't Nederlandse standpunt een brief met aangehecht memo randum verklaart jfar Van Vredenburch namens de Ned. technische oommissie, het plan der Commissie van Drie te aan vaarden als werkbasis ter uitvoering van de order om het vuren te staken. Het Ned. memorandum geeft algemene prin cipes, die uitgewerkt en aangepast moe ten worden door verdere besprekingen met de deskundigen der Commissie. De Ned. voorstellen van 9 Dec hadden niet ten doel het plan der Commissie door ander te vervangen, doch slechts om gedeelte van dat plan reeds onmid dellijk in werking te doen treden, ter- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korp. Rien Goedegebuure, Beuklaan D 189, Hazerswoude Rien was schipper van beroep en dacht loij de Marine te komen. Maar hij werd ingedeeld bij de „Huzaren van Boreel" (pantserwagens). Zo vertrok hij 3 Sep tember 1946 met de „Klipfontein" naar Batavia, deel uitmakende van een groep kwartiermakers voor de' 7 Dec.-divisie. In Batavia wachtte hem een verrassing Daar ontmoette hij namelijk zijn broer Kees. die reeds tien jaar in Indië was nis sergeant-ziekenverpleger. Na een poos in Batavia en Buitenzorg te hebben ver toefd. heeft Rien ook de politiële actie meegemaakt en is terechtgekomen in Kadipatan. Hij had er spijt van. dat hij jor anker ging." want hij had ns een kijkje willen nemen in iokja- Hij vindt Indië wel een mooi maar schrijft bijna in elke brief: de Hollandse pot, de rijst gaat me rervelen." Het water trekt hem. naar lolland, om zijn oude beroep weer op te Op het ogenblik rijdt hij als tulpchauffeur van Kadipatan naar Cheri- on en verdient een zakcentje van lif- rnde Chinezen, die goed betalen. Hij in voor f5 in een restaurant een aardappelen kopen, waarnaar hij tijd verlangt. En zijn hart zal niet rus- 'eordat hy weer vaart! wijl de besprekingen worden voortgezet. Het memorandum verklaart: A. het plan der Commissie heeft ken nelijk een voorlopig karakter; B. het is pas uitvoerbaar na overeenstemming over de term „bezette gebieden"; Volgens de Ned. commissie betekent dit gebied, waar men werkelijk gezag heeft; C. er moét eerst overeenstemming zijn over omvang en afbakening dier bezette gebieden; D. de Van Mookiyn moet de demarcatielijn zijn en Madoera staat onder Ned. gezag; aan beide zijden van die lijn komt een gedemilitariseerde zone en de politie van elke party handhaaft de orde in eigen zone; E. voorlopig echter zullen Nederl. troepen de politiedienst In de zones ver richten, in verband met de terreur en sabotage der republikeinen; over de be wapening der politie worden voorschrif ten gegeven, teneinde de politie-functie der Ned. txoepen ondubbelzinnig te be palen; G. zij treden op nader te bepalen dag in werking; H. zij gelden hoogstens 14 dagen; is in die tijd daaraan streng de hand gehouden, dan worden zij 14 dagen verlengd; zo niet, dan vervallen zij automatisch; de militaire waarnemers der Commissie moeten streng toezien; I. de politietaak wordt geleidelijk aan de politie overgedragen* J. Ned. gebied kan worden gedemilitariseerd tussen de Van Mooklinie en de voorpostenlijn; K. bij gunstige ontwikkeling kan dit worden uitgebreid; L. de zakken moet de repu bliek ontruimen; M. handel en verkeer kunnen worden hervat, mits langs vaste in overleg vast te stellen routes met op- Meer dan de helft van Frank rijk tegen communisme Het C.G.T. verloor reeds 4 millioen leden „Wilt U, dat de communistische partij onthanden wordt?", was een van de vele vragen, welke het Franse instituut voor opnie-onderzoek aan de Franse be- volkng vroeg. Meer dan de helft. n.l. 52% was er voor. 32% zei: „nee" en 16% had geen mening. Ook het feit dat de scheuring in het C.G.T. steeds groter omvang aanneemt, getuig' van afkeer van het communis me. Van een organisatie van 6 millioen leden is zij nu verschrompeld tot 2 mil lioen. Gisteren is de anti-inflatiewet ter redding van de Franse franc door de Assemblée behandeld. Met 323 stemmen •egen 280 werd zy in haar geheel aan genomen. Naar vrede met Indo-Chlna. De Franse regering heeft bekend ge maakt dat aan de Hoge Commissaris voor Indo-China. Emile Bolleart, de vrije hand zal worden gegeven om tot „her stel van vrede en vrijheid" in Indo-China te geraken. Britse artillerie bij Jeruza lem in actie K.L.M-bus door Arabieren beschoten. Tussen de Palestijnse kust en Jeruzalem is gisteren de gehele dag gevochten. De Britse artillerie moest in actie komen om de hoofdweg naar Lydda open te houden, omdat deze herhaaldelijk door Arabieren beschoten werd. De vechtpartijen begonnen met een val van een Arabische bende op een Joods convooi in de buurt van Lydda, waarbij eeu K.L.M. bus beschoten werd. Een Zweeds passagier, een journalist, werd door kogels gewond. Op deze zelfde plaats passeerde later ook in een auto de Britse Hoge Commissaris voor Palestina. Alan Cunningham. Hij ontsnapte .ook op het kantje af aan een hinderlaag. Hy was op weg naar een groot Palestijns leger kamp voor inspectie. Dertig Italiaanse visserschepen opgebracht Een vloot van 30 Italiaanse vissers schepen, met een bemanning van totaal 150 koppen, welke zich op Italiaans ge bied bij het eiland Pelagosa bevond. Is door een Zuid-Slavisch oorlogsschip op gebracht. Reeds eerder werden al 15 Italiaanse schepen wekenlang door Zuid- Slavië vastgehouden. Als Anna Pauker beveelt. De gehele staf van de Roemeense bassade en het consulaat in Turkije heeft van Anna Pauker, de Roemeense vrouwelijke communistische minister Buit. Zaken opdracht gekregen on wijld naar Boekarest terug te keren. De maatregel heeft betrekking op 7 func tionarissen. Indien zij geen gevolg ge ven aan het bevel, zal hun het burger recht ontnomen worden. Enkelen willen echter als vluchteling in Turkije achter blijven. Het republ. memorandum wenst de onmiddellijke uitvoering van de „ont moeting des geestes" te Kalloerang (zoals Ned. wenste in de memorie van 9 Dec.); voorts definieert het de „posities van 4 Aug." als de plaatsen die op 4 A.ug. wer kelijk waren bezet. Uitbreiding van na die datum wil het niet erkennen bij de vaststelling der gedemilitariseerde zones. Het wil alléén maar politie in de gede militariseerde zones. Het verkeer tussen de zones moet zo uitgebreid mogelijk zijn en de voorschriften daarop zullen In on derling overleg en met hulp van de Commissie worden vastgesteld. De terug trekking der troepen uit de zones moet geschieden na overeenstemming over gang van zaken en tijdstip. Op Kerstmis zullen de besprekingen op de „Renville" stilstaan. Sjahrir naar de „Renville"? Naar Ass. Press meldt, heeft Sjahrir, gezegd, dat hij wellicht naar Indië zou terugkeren, om persoonlijk deel £e ne men aan de „weinig vlottende onder handelingen tussen Nederland en de republiek." Volgens republikeinse woordvoerders in Singapore, waar Sjahrir thans ver blijft, zou een aantal buitenlandse ver tegenwoordigers hierop bij Sjahrir aan gedrongen hebben in verband met vrees oor een hernieuwde oorlog. De vier ministo-s te Batavia Over de besprekingen ten paleize te Batavia tussen de vier ministers en an dere autoriteiterf valt weinig te melden. Na de radiorede van Beel te Medan is de werkzaamheid der ministers binnertska- gehouden. Er is sprake van. dat de president reeds binnen enkele dagen naar Nederland terugkeert, doch hieromtrent kan geen bevestiging worden, verkregen. Zeer waarschijnlijk zullen de Zaterdag deelnemen aan een eendaagse tocht %net de „Willem Ruys". Over de besprekingen met betrekking tot de instelling van een collegiaal orgaan en de spoedige opbouw van de federale or ganen valt niets te melden, aldus Aneta. Waarom Sjarifoeddin naar huis ging Terwijl gemeld werd, dat Sjarifoeddin de „Renville" had verlaten om te Djocja Kerstfeest te vieren, blijkt uit zyn eigen verklaringen, dat achter zijn vertrek ge heel andere beweegredenen steken. Hij zéide nl., dat hij niet zou terugkeren, voordat de „echte besprekingen" zouden beginnen. Ook verschillende andere le den der rep. delegatie zijn vertrokken. Intussen zal volgens het rep. blad „Soem- ber" de voorzitter der Moh. partij Mas- joemi, Soekiman, prof Graham bezoeken. Mr Dr DA COSTA GOMEZ IN NEDER LAND TERUG Gistermiddag is de vertegenwoordiger an Curacao in Nederland, mr dr M. da Costa Gomez, in Nederland terugge keerd. Pamirmet fluitsignalen te Londen begroet Schooljongens en oud-zeelieden ston den gisteren mannetje aan mannetje aan de Victoria-haven, toen de viermaster ,Pamir" langzaam de Thames op kwam 'aren. Alle schepen en rivierboten groetten met fluitsignalen. Een zeer groot aantal aanvragen om de fraaie bark te bezichtigen, is ondertussen bin nengekomen. Na de Kerstdagen zal daar regeling voor getroffen worden. Bij het binnenvaren van de haven werden de zeilen gestreken, waarop drie sleep boten het schip naar de kade brachten. De staartvin van een haai prijkte aan de boeg, al% teken van een goede reis. TOLSTOI Jrf Sergei Tolstoi, de oudste zoom van de grote Russische schrijver Leon Tolstoi, is op 84-jarige leeftijd te Moskou over leden. KONING PAUL AAN DE BETERE HAND De ziekte vam koning Paul van Grie kenland verloopt normaal. De temp era- Volgend jaar volop radio's 1 Uit het jaarverslag van de N.V. v. d. Heem te Den Haag blijkt, dat in 1947 de radio-productie meer dan verdubbeld Desgevraagd deelde men ons mede. dat in de loop van 1948 vraag en aanbod van de radio weer in evenwicht zullen zijn. Men zal dan gewoon een radio kun- ïen kopen, ook de goedkope soorten. Voorlopig geen auto- en motor- rennen Kost te veel benzine, zegt minister Vos Min. Vos heeft aan de KNAC en de KNMV verzocht om in verband met de dringende noodzaak tot benzinebespa ring, voorlopig geen toestemming te ver lenen voor het organiseren van automo biel- en motorsportevenementen, in wei- Bovengenoemde organisaties menen echter dat er alle aanleiding bestaat om ien 1948 bij de minister op enige verzachting te mogen aandringen, mede in verband met het feit, dat de grenzen practisch zijn gesloten. (Deze organisaties hebben toch zeker wel ken- genomen van de hoogst ernstige rede Mansholt? Red.) MIN. MANSHOLT BIEDT NED. GE SCHENK AAN ENGELAND AAN. Min. Mansholt heeft gisteren 500 stuks Fries stamboekvee als geschenk van de Ned. regering, aan zijn Britse collega. Tom Williams, aangeboden. Het vee wordt aan de veehouders verkocht en de opbrengst. ong. 100.000 pond sterling, wordt gestort :n hulpverleningsfonds voor de En gelse boeren. Russen laten eindelijk eens achter de schermen kijken De Russische regering heeft erin toe gestemd dat men zal onderzoeken, hoe het met de ontmanteling van fabrieken in de Sowjet-zone in Duitsland staat.'Op 2 Januari zal de zone opengesteld worden voor een commissie der geallieerden, die de vorderingen, gemaakt bij de liqui datie van belangrijke Duitse be drijven, zal onderzoeken. Tegelijker tijd zal echter een Russische com missie de andere zones bezoeken. Elke commissie zal 9 fabrieken be zoeken. BERLIJN DRINKT WEER EENS EEN ECHT KOPJE KOFFIE. De Berlijners hebben voor het eerst sinds de bezetting koffie ontvangen. Deze koffie, genoeg voor twee of drie kopjes, behoorde tot een speciale Kersttoewijzing, die ook vijf klontjes suiker, twee eet lepels jam, vijf snoepjes en vier biscuits inhield. Vrouwen en kinderen kregen dubbele toewijzing, mannen onder de 50 kregen een blikje, waarin deze toewijzing was verpakt, met een fles „snapps", terwijl de -mannen boven 50 j. een blik plus een fles wijn kregen. NIEUW DUITS GELD REEDS TE HAMBURG Gemeld wordt dat in Hamburg reeds het nieuwe, in Amerika gedrukte, geld voor West-Duitsland is aangekomen. De biljetten zouden onder sterke militaire bewaking naar de plaats yan uitgifte vervoerd worden. Wat men op de keuzebonnen kan kopen Twee keer per maand beschuit of koekjes, e.d. Ta na 1 Januari de Dieetproducten weer op de bon komen, zal van deze datum elke week een speciale broodbon voor 400 gTam (keuzebon) worden aangewezen op men des gewenst deze meelproducten zal kunnen kopen. De bonaanwtjzing an voor elke vier weken als volgt geschieden: Personen van 21 jaar en ouder: le week 1800 gram brood, 2e week 1600.gram, 3e week 1600 gram en 4e week 1800 gram, telkens vermeerderd met de keuzebon an 400 gram. Rijpere jeugd resp. 2600, 2400, 2400 en 2600 gram, télkens vermeerderd met keuzebon. Jeugd van 4—14 jaar resp. 2200, 2000, 2000 en 2200 gram, telkens plus keuzebon. Kinderen van 14 jaar resp. 1000. 800, M) en 1000 gram. telkéns plus keuzebon. Kinderen van 01 jaar resp. 600, 400, 10 en 600. telkens plus keuzebon. De voor de eerste en derde week aan gewezen keuzebonnen geven recht op het kopen van 400 gram brood of 300 gram vermicejli. macaroni, .-j^agheUi, z.g.n. noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soor ten puddingpoeder, custard, maïzena, tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxy- deerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, of 400 gram vermicelli- soep (droge soepen, die of de vermicelli- vorm hebben dan wel voor ten minste 75_pct. uit vermicelli bestaan). voor de tweede en vierde week aangewezen keuzebonnen geven recht op 400 gram brood of ca. 280 gram be schuit (2 hele rollen), of 300 gram bis cuits, of 300 gram toast, of 400 gram spe culaas, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, of 560 gram taai-taai. of 560 gram Amsterdamse korstjes, of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en of zet meel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eerste en d«rde week aangewezen keuzebonnen (dus voor vermicelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week, waarin ze zyn bekend gemaakt, nog vier weken geldig. Toch een biefstukje op Tiveede Kerstdag Thans wordt officieel bevestigd dat de Tweede Kerstdag, die immers op Vrijdag valt, voor de restaurants e.d. niet als een vleesloze dag zal worden beschouwd. In tegenstelling met andersluidende berichten blyft de omvang van de maal tijden (aantal gangen enz.) op 24, 25. 26 31 December 1947 en op 1 Januari 1948 gebonden aan de bestaande vooi schriften. Helfrichnergens verbetering te bespeuren Een jaar van moeizame arbeid met we: nig bevredigende resultaten, zo noemt lt admiraal CE. L. Helfrich in een dag order aan het marinepersoneel t.g.v. het Kerstfeest en de jaarwisseling het bijna verstreken 1947. Maar men kan niet i wachten, dat het alleen in de marine zengeur en maneschijn is. als nergens ter wereld rust bestaat en nergens enkele verbetering is aan te wijzen, aldus de be velhebber der zeestrydkrachten. VOORZICHTIG MET KERSTBOOM VERSIERING Nadrukkelijk wordt gewaarschuwd te gen het gebruik in Kerstbomen van engelenhaar en Ijssnippers, daar deze uit celluloid bestaan en groot brandgevaar opleveren. De pijnlijke diplomaten-affaire 't Rapport-Cleveringa moet als onhoudbaar worden beschouwd li aarom zijn de Engelandvaarders niet gehoord „Hebben de Duitsers geweten, dat mevr. v. Harinxma geldsendingeti uit Neder land ontving? En zo ja hebben zU geweten, dat dit geld ging naar de echtgenote van de functionaris, die Engelandvaarders nlar Engeland moest helpen? Zo lang dit niet overtuigend ontzenuwd is, blijft er een vermoeden bestaan, dat de Duitser* op zün zachtst gezegd, de heer Van Harinxma niet gekend hebben als een reg©. ringscommlssaris, die op voortreffelijke wijze de htm zo vijandige Engelandvaar ders verder hielp". Het is een van de conclusies „Trouw" komi in een uitvoerig artikel, waarin het rapport der Commissie Cle- veringa onhoudbaar genoemd wordt. Het blad stelt, aan de hand van het rapport vast: Mr Veenhoven voor de zuivering Naar de Nieuwe Leidsc r t. verneemt, zal de eerste grote zaak 3or de Raad van Beroep voor de Pers zuivering op Dinsdag 6 Jan. worden be handeld en wel tegen mr Veenhoven, j cretaris van de Nederl. Dagblad Pers, zijn kwaliteit als commissaris van 1 „Dagblad voor het Oosten". Zaterdag 27 Dec. om half 11 zal de et e zaak dienen in de Surinamestraat alhier, tegen de heer T. de Waal. Hoofd redacteur van „Het eilandennieuws" te Middelharnis, die door de Perszuiverings- destijds tot 4 jaar ontzetting veroordeeld. BEURSSLUITING OP OUDEJAARSDAG De beurzen voor de geld- en fondsen handel zullen op Woensdag 31 December gesloten zijn. JHR D. G. DE GRAEFF CEREMONIE MEESTER. Vanaf 1 Jan. is door H.M. de Koningin benoemd tot ceremoniemeester Jhr D. G. de Graeff, kamerheer i.b.d. Locomotief ramde tram te R'ijam Geen persoonlijke ongelukken Hedenmorgen heeft in de Boergoense- raat te Rotterdam een stoomtram van de R.T.M. en motorwagen van de R.E.T. door de gladheid van de rails geramd. De motorwagen liep grote schade op en ook de locomotief derailleerde.Er waren slechte twee lichtgewonden, hetgeen te danken is het vroege uur, waarop het ongeluk is gebeurd. 1. „Dat de oommissie blijkbaar niat geschrokken is van het feit da: de heer Van Harinxma „slechts enkele Engeland- aarders" geholpen heeft. Het waren er nog geen tien. aldus Trouw. 2. De heer Van Harinxma ken zich niet beroepen op de letter van zijn in structie, die hem „evacueren" van uitge wekenen voorschreef. Hij legt d:t als uitsluitend „legale" evacuatie uit en gaf zyn ambtenaren opdracht niets illegaals 3. Terwijl land en volk in een gewel dige worsteling betrokken waren had dr heer Van Harinxma. blijkens het rappor», geen warme belangstelling voor de ille gale evacuatie, wat Trouw met onver schilligheid omschrijft. Dat is een zeer ernstige schubdrvorm. Het behartigen van de hulp aan landgenoten is de normale taak van eeo diplomaat. Als hij, in oorlogstijd, faalt, gaat het niet aan, zoals het rapport dbet, dat werk humanitair te noemen, te meer waar zijn opdracht zich tot dat werk alleen beperkte. 5. De kribbige sfeer in Lissabon was de schuld van de heer Van Harinxma, riet alleen met de heer Maas Gees- iu3 niet kon opschieten, maar ook met de heren Van Pallandt en Dro- gendijk, die allen de Engelandvaarder* DAT de piloot van de te Vlissingen ge lande Engelse luchttaxi met zijn Duitse passagiere via Ostende naar Engeland is gereisd, doch het toestel voor herstel naar de „Fokker"-fabrieken wordt gebracht DAT een der slachtoffers van het ver- drinkingsgeval bij de stuw te Borgharen aahgespoeld op de Belgische Maas ver en de 47-j. brievenbesteller J. H. Smeets uit Maastricht bleêk te zyn. DAT de inbrekers, die de vorige week t een winkel te Hoensbroek voor f 5000 »n manufacturen stalen, thans allen ge arresteerd en de goederen terecht zijn. DAT de pol. delinquenten-mijnwerkers uit het kamp te Valkenburg per 15 Jan. ïaar het nieuwe k amp „De Dem" te Hoensbroek worden overgebracht. DAT Heerlen niet alleen, volgens een voorstel van Ged. Staten, de jaarwedde der wethouders van f 2500 op f 4400 wil brengen, doch bovendien er f 700 bij wil doen om zodoende de stad gelijk te stel len met Maastricht DAT de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden op 11 en 12 Mei a.s. in het CNV-vacantie-oord te Putten haar jaarvergadering houdt. DAT de burgemeester van Eibergen, L. H. H. R. v. Wensen is benoemd tot lid in de Voogdijraad te Zutphen. DAT mr. J. Houwink op zijn verzoek eervol is ontslagen als kantonrechter-plv. te Arnhem. DAT mr. H. Schadee, advocaat te R'dam is benoemd tot lid van de Staatscommissie inzake herziening van de Ned. burgerlijke wetgeving. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week vermeerderde met f 58 millioen tot 2.961 millioen. DAT Maandag a s. ir H. C. P. de Bruyn de nieuwe installatie van de hefbrug over de Oude Maas by Barendrecht in gebruik zal stellen. DAT het B.G. te Roermond de ex-bur gemeester van Heer en Weert, J. M. W. R. Rösener Manz, tot 12 j. gev. straf ver oordeelde. DAT de directeur van „Het Binnenhof" te Den Haag, C. Drabbe, A. J Zoetmul der, directeur van het Eindhovens Dag- brad is opgevolgd als lid van de Raad van Beheer van het A.N.P. DAT i.v.m. de zwarte handel bij de rij- wielfabriek P. te Meppel thans reeds 8 personen te Assen zijn gearresteerd, ter wijl bij Meppel enige reizigers en rij wielhandelaren werden aangehouden. DAT Nederlanders, die per schip via India naar een ander land reizen, daar alleen aan land mogen gaan met een transitvisum, verkrijgbaar by de pas poortoverheden van India in het buiten land. DAT de fa. Reesink te Zutphen giste ren de directie van de Ned. Spoorwegen een taart aanbood daar deze fa. 50 jaar geleden met de toenmalige Staatsspoor haar eerste vervoerscontract afsloot. DAT het Haarlemse tribunaal de 30-j. Amersfoortse advocaat mr H. J. v. Urk, voorm. griffier van de Prov. Staten van N.-Holland, onmiddellijk in vrijheid stelde, daar de beschuldiging, als zou hij f35.000 onverantwoord uit de kas hebben opgenomen, niet juist bleek. DAT de verbetering van het wegvak Enschede-vliegveld Twenthe in de weg EnschedeOldenzaal in Jan. as. aanbe steed wordt DAT de St Crt van gisteren o.m. een wijziging in de uitvoering metalenbe- schikking 1947 alsmede prijzenbeschik- kingen rijwielbanden en rijwielen 1948. kunstsponzen 1948 en stookolie 1948 DAT de R'damse rechtbank gisteren de 34-j. vrouw J. M. G.-v. W.. die uit min- nennijd haar man, de 35-j. R'damse sla ger D. G. met een mes had gestoken, tot 1 j. gev. straf met aftrek veroordeelde. DAT door het te hoge kolenverbruik van de gasfabriek met ingang van Zon dag de gasdruk te Amsterdam verlaagd wordt, voorlopig alleen in de late avond en des nachts. DAT de R'damse rechtbank gisteren de 29-j. A. v. L.. directeur van het Ned. Taleninstituut aldaar, tot 1 j. gev .straf met aftrek veroordeelde wegens fraude en tot 4 mnd. met aftrek wegens zeden misdrijf. DAT te Bolnes het voor de KP.M. gebouwde m.s. „Banjoewangi" te water is gelaten. De koning der instrumenten, die in de komende dagen in kerken en kathedralen zijn magistrale klanker door de gewelven zal doen dreunen. Komt er een nieuw Panama kanaal Amerikanen verlaten toch hun oude bases Konden wij gisteren melden Washington niet van plan was troepen uit de 14 steunpunten ln Panama terug te trekken, als gevolg van de be slissing van de Panamese regering, thans is door het Amerikaans departement Buit. Zaken bekend gemaakt, dat de troepen zo spoedig mogelijk weg zullen gaan. De V. S. zullen de verdediging het kanaal thans moeten baseren op de faciliteiten, welk zij in de kanaalzone bezitten. De republikeinse sënator Knowland zal, wanneer het Congres opnieuw bij eenkomt, een wetsontwerp indienen een onderzoek naar de mogelijkheid een nieuw kanaal te graven door Nica- VERGASSING VAN KOLENLAGEN IN BELGIË. Begin Januari zal te Bois-les-Dames, nabij Luik, voor de eerste maal in West- Europa een begin gemaakt worden met de proefnemingen inzake ondergrondse vergassing van kolenlagen. Gisteren brachten al enige Belgische ministers een bezoek aan de installaties. heeft de Engeland- i en geen kennis ge- hun rapporten. Wij hébben aanwijzingen, dat zij dat niet gewild beeft", aldus besluit het blad zijn ern stige beschuldigingen. Groot verlof aan dienst plichtigen Vijftien maanden voor eerste oefening moeten zijn doorgemaakt De minister van Oorlog heeft bepaald, dat%in verband met de doorvoering van de gewijzigde vredesorganisatie, met ingang iri 1948, dienstplichtigen van de lichting 1945, met Inachtneming van de volgende normen met groot verlof die- :n te worden gezonden De dienstplichtige moet ten minste, hetzij aaneengesloten, hetzij met onder breking. vijftien maanden voor eerst* oefening in werkelijke dienst zijn ge weest. Vrijwillige dienst wordt hierbij beschouwing gelaten. Zy. die vijf tien maanden of langer voor eerste oefe ning in werkelijke dienst zijn geweest, worden binnen tien dagen met groot ver lof huiswaarts gezonden, of, indien naar het oordeel van de korpscommandant d* dienstbelangen die niet toelaten, zo spoe dig mogelijk daarna, doch uiterlijk 28 Februari 1948. De overigen gaan met groot verlof zodra de vijften maanden zijn verstreken. Voor de dienstplichtigen van de Lucht strijdkrachten geldt niet de datum van 28 Februari 1948. maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daartoe ae ens te kennen geeft, kan door de korps commandant, F Degene, die als zodanig wordt beschouwd, worden vergund in werkelijke dienst te blijven gedurende og ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet in aanmerking: Kaderleden (korporaals inbegrepen), een opleiding aan een kaderschool oi school voor reserve-officieren hebben 2e. Zij. die een speciale opleiding heb ben genoten en uit hoofde van dien in een bijzondere functie zijn tewerkgesteld fbv. chauffeurs) en voor wie geen vervangers uit jongere lichting beschikbaar zijn. of beschikbaar kunnen worden gesteld. Zodra zU echter kunnen worden gemist of zodra vervangers beschikbaar zijn. behoren ook zij met groot verlof te worden gezondenj 3e. Zij. die in de Overzeese Gebiedsde len verblijven, of tijdelijk uit Indiné m Nederland met verlof zijn. DERTIG ARRESTANTEN VOOR DIEFSTAL VAN BOUWMATERIALEN Voor de R'dam* Rechtbank stonden gisteren terecht 10 personen, die betrok ken zyn by grootscheepse diefstallen van bouwmaterialen, toebehorende aan de gemeente Rotterdam. Nog meer arres taties zyn verricht en ong. 30 personen zullen in volgende zittingen terecht Tegen de hoofdverdachte de 57-jchef ven de afd. Bestratingen-West. S. de B., werd 1 j. en 3 maanden gev .straf geeist, tegen de overigen straffen variërend i 1 j. tot 3 i Van de Amerikaanse graan toe wij tingen over Februari zal Nederland 36.000 ton tarwe en 12 000 ton meel onU vangen. Nederl.-Indië krijgt 10.000 to® Later brekende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk: geheel bewolkt met nu e® dan regen of motregen en nog iets zach ter. Later: van het Westen uit brekend* bewolking en weer iets kouder. Tydelyk krachtige wind tussen Zuidwest en West ZON EN MAAN. Donderdag 25 December. Zon op 8.47 en onder 16.32. Maan op 14.27 en onder 5.54. Vrydag 26 December Zon op 848 en onder 16 33. Maan op 15.00 en onder 7 22. Zaterdag 27 December Zon op 9 48 en onder 16.34. Maan op 15.49 en ond«r 8.45. V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1