Jlietttirr gjpiJtödjr Courant Zonder steun staat Nederland voor 'n catastrophe Wist U MAANDAG 22 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonhwstidj te gbebkwii myn bert in tegï}ensvoetm Acht en twintigste jaargang No. 7391 Postrekening 58936. Openhartige verklaringen van minister Mansholt Luxe moet drastisch worden beperkt Regering lichtte het volk niet ernstig genoeg in „Als Nederland niet de beschikking zou kragen over het Marshall-crediet. zitten we over een jaar aan de grond", aldus verklaarde minister Mansholt Zaterdag in een zeer openhartige r^de te Leeuwarden. Het was niet het enige pessimistisch geluid, dat uit de mond van deze bewindsman kwam. Hij verklaarde ook, dat de consumptie van minder essentiële goederen veel te groot is, dat hierdoor een uiterst gevaarlijke schijnwelvaart ontstaat en dat we op deze wijze regelrecht naar de catastrophe lopen. *t Verklaarde uitzicht Trumans milliarden- nota "1 TEN KAN HET „plan van Marshall", 1VJL dat door Truman bij het Congres werd ingediend, beschouwen als een inenting met dollars tegen de communis tische pokken. Het wordt toch langzamer hand een ieder duidelijk, dat Sow jet-Rus land het liefst de cultuur van Europa aan mootjes zou willen snijden of deponeren op de communistische vuilnisbelt. Het is een dwanggedachte, dat uit de kruising der twee verschillende ideolo gieën nog het compromis der redding ge boren zou kunnen worden. Dat, na Lon den. de deur nog op een kier open staat, is slechts het bewijs, dat de diplomatie nog leeft. Maar Amerika wacht nu langer af, men heeft haast. Zoals reeds gemeld, heeft Truman het Congres de voorlopige factuur voorge legd. Voor het „herstelprogram" is tot 30 Juni 1952, naar schatting, het peule schilletje van 17 milliard dollar nodig, waarvan direct vanaf 1 April '48, de somma van 7 milliard moet worden Wij leggen er de nadruk op, dat zulks niet geschiedt uit pure filantropie, maar om economische en politieke redenen. Economisch, omdat de strenge dollar- benen van Uncle Sam op de duur toch zouden wegzakken-in het moeras van een niet-hersteld" Europa, want Europa zou geen koper, afnemer -neer zijn van Ame rika. Politiek, omdat een verdere con nistiscH'e pénétratie in West-Europa ook een gevaar vormt voor het Amerikaanse levensprincipe. Want, vrijheid, recht waardigheid van het individu staan op het spel. Na Londen, wint. Truman geen doekjes meer om. Hij zegt duidelijk, dat de communisten zich verzetten tegen elke poging. Europa weer overeind te helpen. Chaos baant de weg voor totalitair beheer. Dit zegt niet de „man in the street," maar wordt klaard door de president der Ver. Staten, die overigens geen bezwaar heeft met Stalin nog eens een „onder-onsje" hebben. HET DOEL van het herstel-program is dus. Europa weer op te vijzelen, in de hoop. dat dan weer normale han delsrelaties kunnen plaats vinden, het handelsverkeer geen barrières meer onder vindt. Staat Europa spoedig weer in bloei, dan zal Amerika wel een gedeelte van de steun terugeisen, duurt het her stel-proces lang, dan zal Amerika groot bedrag moeten afschrijven, i door meerdere export wordt zulks gecom penseerd. Amerika zou een weggewist economisch „hofje" worden, als er een hersteld Europa kwam, waarmede het voordelig zaken kan drijven. Wil deze stabilisatie in Europa plaats vinden, dan moeten in de eerste plaats orde en rust niet langer verstoord den. zoals wij dat. bij herhaling, in Frank rijk en Italië hebben gezien. Iedere dollar is dus wel een communist waard. Gezien de doelstellingen van de pan- Amerikaanse Unie, kon men veilig nemen, dat het Congres, na Londen, het ideële en economische principe onder schrijft. Bezwaren kunnen echter nog rijzen over de grootte der gevraagde bedragen, de zekerheid van het rende ment en de contróle op het gebruik de steun. Als het Congres inziet, dat een gezonde economie in Amerika zelf, slechts te be houden is door de milliarden bedragen ter beschikking te stellen, dit de remedie is tegen de communistische infectie, dan komen de dollars er wel. Maar men wil zekerheid hebben, dat de Europese landen hun verenigd „pro vincialisme" laten varen, elkaar helpen en de handen aan de ploeg slaan. Duits land zal voorlopig nog wel een aardige duit kosten, omdat de splitsing tussen Oost en West een langdurige bezetting noodzakelijk maakt. Communisten uit Franse sleutelposities Ook zuivering van de radio-programma's Door de Franse National? Vergadering Is het eerste artikel van een wet goed gekeurd, welke beoogt aan communisti sche afgevaardigden het voorzitterschap van parlementaire fracties, alsmede het vice-presidentschap, te ontnemen. Voorts is men begonnen met „discrete" verwijdering van communisten uit de sleutelposities van het bestuursapparaat. Twee communistische prefecten hebben reeds hun ontslag gekregen. Ook wil men de communistische burgemeesters van enige Parijse gemeenten ontslaan. Een reeks uitzendingen, welke als Russi sche propaganda worden beschouwd, zijn uit de Franse radio-programma's f" schrapt. ENGELAND ACTIEF TEGEN DE COMMUNISTEN Ook In Engeland beginnen thans anti communistische stemmen op te gaan. De Britse Labour Party heeft bij monde haar secr.-generaal de leden van alle vakbonden opgeroepen weerstand te bie den aan de verwachte communistische sabotage-campagne. - Volgend jaar zullen in Slowakije alle volksrechtbanken en nationale recht banken worden afgeschaft en worden vervangen door gewone rechtbanken. Te grote winsten voor industrie en scheepvaart Ons volk ziet het gevaar van de hui dige situatie niet voldoende in, aldus spr.. en hij gaf ronduit toe, dat de Regering het volk hierover niet ernstig genoeg heeft ingelicht. Er zal thans versoberd moeten worden, doch in de laatste plaats op brood, vet, vlees, melk en textiel. Onlangs moest het broodrantsoen nood zakelijk verlaagd worden, doch nu kan het tot 1 April gehandhaafd blijven. :t. van de producten voor de voed selvoorziening wordt ingeleverd en 1 pet. verdwijnt in de zwarte handel. Er is geen verbetering te wachten in de vetpositie, eveneens niet voor de textiel- en aardewerkproducten. De minister was van oordeel, dat de luxe-consumptie behoort te worden Hij achtte de ontevredenheid onder de agrarische bevolking begrijpelijk. De maatregelen, welke genomen zijn, Russen doen greep naar de macht in Duitsland Chr. Dem. Unie in feite ontbonden De Duitse Chr. qgpiocratische Unie in de Sowjet-zone bevindt zich practisch in volle ontbinding als gevolg van maat regelen der Russische bezettingsauto- richten. De politiek van deze partij wordt nl. niet in overeenstemming geacht de wensen van het Sowjet-militaire bestuur. In het bijzonder maken de Russen er bezwaar tegen dat de C.D.U. geweigerd heeft, deel te nemen aan het door de communisten geïnspireerde Volkscongres. Jacob Kaiser, de voorzitter van de CDU, is, evenals de vice-voorzitter Ernest Lemmer, uit zijn functie ont heven. Van Kaiser wordt gezegd, dat hij agent van- de Ver. Staten is. De redacteur van het partijblad „Neue Zeit" veneens verwijderd. Voor hem zal andere benoemd worden. Acht jour nalisten hebben daarop hun ontslag inge diend. Als nieuwe voorzitter beschou- de Russen prof. Hickmann, die voor zitter van de party in Saksen was. Het onze armoede zo billijk mogelijk over allen te verdelen, hadden tot doel, die armoede en onze schuld te realiseren. Was Indië voor de oorlog een rijke bron van inkomsten, thans vormt het een zwaar blok aan ons been. Als we daarbij bedenken, dat we Duitsland als achter land verloren, dan is het begrijpelijk, dat de levensstandaard van het Nederlandse volk naar beneden moest. Als we het jaar 1939 op 100 stellen, dan zijn thans de prijzen gestegen tot 185 190. De lonen van de bouwvak- en indu striearbeiders hebben hiermede gelijke tred gehouden, voor ambtenaren en on derwijzers steeg het cijfer tot 150. Deze laatsten hebben het dus moeilijk, doch de toestand voor de gepenslonneerden en de kleine rentetrekker is absoluut onhoudbaar, zo zeide de heer Mans holt In agrarische kringen beweert men, dat de Nederlandse landbouw het zwaarste offer heeft te dragen. We kunnen de boe ren echter niet over één kam scheren. De landarbeidersionen staan op het ogen blik op 281. De arbeidsinkomsten van de akkerbouw op de klei stegen van 10C tot 325. voor de gemengde bedrijven en de veehouderij tot 260. De industrie zit momenteel op ro zen. zo zeide de minister, terwijl ook in de scheepvaart veel te grote win-- sten gemaakt worden De Regering heeft tot taak, die winsten te drukken. De sociale rust in ons land, een voor beeld voor andere landen, is te danken aan het regeringsbeleid en aan het ver antwoordelijkheidsbesef van de organi saties, aldus besloot de minister. Koning Michael spoedig weer naar prinses Anna Koning Michael van Roemenië is te Boekarest teruggekeerd. Bij zijn aan komst is officieel verklaard dat hij spoe- weer naar het buitenland zal gaan Prinses Anna de Bourbon-Parma te ontmoeten. TOESTAND KONING PAUL VER SLECHT De toestand van koning Paul van Grie kenland, die medio November een aan val van typheuze koort kreeg, is van daag slechter geworden. BRITTEN KRIJGEN MEER BACON Van 1 Januari af wordt het Britse ba- con-rantsoen, dat in October verlaagd moest worden tot 28 gram per week, hoogd tot 56 gram per week. Dit is eerste goede voedselnieuws sinds m den uit Engeland. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: J. de Mooy en G. van Starken- burg, beiden uit Rijnsburg. Hoe prettig het is, in Indië een oude bekende te ontmoeten, dat ondervond J. de Mooy uit Rijnsburg. Op een van zijn verlofdagen had hij het geluk, zijn oude schoolkameraad G. van Starkenburg (op de foto links) tegen het lijf te 'lopen. Dat was in Semarang. De Mooy vertoeft bestuur van de CDU heeft als reactie op de Russische maatregelen een resolutie aanvaard, waarin het betreurd wordt, dat de Sowjet-Unie aanspraak maakt op de „overheersing in Duitsland". Dr Beels waarschuwing afgewezen De republiek heeft dr Beels laatste waarschuwing afgewezen. Zij is van mening, dat dr Beel daarbij de Commis sie van Drie „passeert" en haalt er zelfs de West-Java-conferentie bij. Dr Beel. aldus de republiek, handelt daarbij op eigen houtje en negeert kennelijk de on derhandelingen, die thans aan de gang zijn onder auspiciën van de Commissie. DERDE WEST-JAVACONFERENTIE IN FEBRUARI De voorzitter der derde missie van de West-Javaconferentie, dr Djoeara, heeft Zaterdag op een perscon ferentie te Bandoeng verklaard, dat de derde West-Javaconferentie eind Februari zal worden gehouden. Voorts zeide hy dat enkele functies van de gouverneur onmiddellijk zouden worden overgedra gen aan de contactcommissie, hetgeen de gouverneur zelf, Hilman Djajadiningrat, voorbarig noemde. MIN. DREES TE BATAVIA AANGEKOMEN Minister Drees is Zaterdag 13 uur (Bat. tijd) in Batavia aangekomen. Slaapvliegtuigen voor Indische route Aneta-Batavia verneemt van de K.L.M., dat deze maatschappij in April een lijn Amsterdam, Bangkok, Canton, Shanghai zal openen en bovendien zal indien daarover overeenstemming kan worden verkregen eenmaal per week de dienst Amsterdam-Batavia naar Sydney worden verlengd. Tevens zijn er plannen Indische route eenmaal per week te doen bevliegen met Constellations, slaapinrichtingen zijn uitgerust. Het schip „Providence" is uit Mar seille vertrokken met 160 legale Joodse immigranten voor Palestina. R.-K. oppositie tegen de huidige coalitie Een kabinetscrisis wanneer het te laat is? Drs L. van Delft beklaagt er zich in „De Maasbode" van Zaterdag over, dat in de kringen van de KVP zo wei nig aandacht schenkt aan die Katholie ken, die allerminst bewondering hebben de huidige Regeringspolitiek. Ui- zijn lange beschouwing, die op de plaat. het hoofdartikel werd opgenomen knippen we de volgende passage: „Men zal van KVP-zijde goed doen de oorzaken va» het groeiend oppo- sitiegevoel onder vele Katholieken niet te geringschatten. In de eerste plaats is er natuurlijk de Indonesische politiek. Men verwijt de oppositie wel eens, dat zij niet een constructief plan naar voren brengt. Wy geloven niet, dat er tussen de KVP en de oppositie een groot verschil bestaat over het te bereiken doel, het verschil betreft voornamelijk het beleid. Reeds lang bestaat er, wat dit betreft, geen ver trouwen meer in het samengaan met de partij van de Arbeid. Hoeveel on gelukkige besluiten zijn immers niet het gevolg geweest van het streven van laatstgenoemde partij, welke te zeer bleef vertrouwen op de goede De- doelingen van de Republiek en haar vereenzelvigde met de onafhanke- lijksdrang der Indonesische volken? Telkens heeft de KVP getracht er het mogelijke van te maken, doch alles byeen kan men de politiek, welke wij na de oorlog in Azië gevoerd hebben, toch moeilijk geslaagd noemen. En hier ligt het grote gevaar van het voortbestaan der coalitie. Er zal steeds moeten worden geschipperd met de P.v.d.A. en komt er een moment, dat de KVP meent, hiermede niet langer te mpgen voortgaan, dan zou op dat moment een kabinetscrisis wel zo on gelegen kunnen komen, dat het lands belang er te zeer door zou worden ge schaad. Mag men inderdaad op dit punt de coalitie niet gevaarlijk noe- Eerste-Kamerlid rar Van den Mortel overleden Te Tilburg is tengevolge van een hart- aandoening op 67-j. leeftijd overleden het Eerste Kamerlid voor de K.V.P. en oud-burgemeester van Tilburg, mr J. C. Aa M. van den Mortel. Le overledene was ridder in de -Orde an de Heilige Gregorus en ridder ii de Orde van Oranje-Nassay en de Ned. De plechtige uitvaart vindt plaats Woensdag a.s. Prinses Juliana onthulde monument te ught Een twee meter hoge muur met 310 Neder landse namen Duizenden en duizenden hebben Zater dagmiddag op de heide bij Vught de onthulling van het Nationaal Monument, dat in het voormalige concentratiekamp is opgericht, bijgewoond. H.K.H. Prinses Juliana, werd begroet door de Com- iris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. de Quai en de burgemeester Vught, jhr mr F. van Rijckevorsel. De Prinses sprak vervolgens een korte De K.L.M. slaat haar vleugels weer breder uit en moet dus ook haar kantoorruimte vergroten. Zaterdag opende Jand Sandberg, zoon van de voorz. v. d. Raad v. Bestuur, een nieuwe vleugel van het K.L.M.-ge bouw aan de Raamweg te Den Haag. Minister prof. mr P. Lieftinck (mid den) en dr A. Plesman (rechts) kij ken Jan op de vingers. Geheel rechts mevr. Sandberg. H.M. "de Koningin bezichtigde een Constellation Tjjdens Haar bezoek aan de wereld luchthaven in wording H. M. de Koningin bracht Zaterdag middag een bezoek aan Schiphol, waar Zij door de heren dr A. Plesman en M. F. M. Dellaert werd ontvangen. Met grote belangstelling nam H. M. kennis de kaarten van de wereld-lucht haven in wording. Luit. ter zee le klasse J. L. Grypma, NIWIN-ver tegenw oordi ger, die enkele i vroeger uit Batavia was aangeko- i, overhandigde de Koningin, namens de jongens overzee, een grote mand met fruit en bloemen. Voorts bezichtigde H. M. een Constel lation, waarbij de heer Plesman Haar in het toestel rondleidde, terwijl gezag voerder Van der Vaart de werking der instrumenten uitlegde. een onderhoud met de chef-stewar- des, mej. Prise Terwindt, die een belang rijk aandeel had in het verzet, keerde H. M. weer naar het Dampaleis terug. BELGISCHE VRACHTAUTO MET CHOCOLADE ZOEK Op 6 December is een vrachtauto var de Belgische transport- en bevrachtings- dienst met 10 ton chocolade uit Praag naar Antwerpen vertrokken. Sindsdien heeft men niets meer van de auto ge hoord. Men acht het niet uitgesloten dat de wagen in Duitsland door gewapende benden is overvallen. Mooie geste van Elisabeth en Philip Prinses Elisabeth en Prins Philip heb ben al hun geld. dat zij als huwelijksge schenk ontvingen, totaal 13.000 pond, aan liefdadige instellingen gegeven. De prinses koos zelf 12 weldadigheidsinstellingen uit, welke in aanmerking kwamen voor de schenking. De meeste houden "rich bezig met steun aan zieke kinderen. rede uit, waarna Zij het nationale dun doek, dat het monument bedekte, ver wijderde. Aan de voet van de lange, twee meter hoge muur. voor het front van de kogel- anger, waar de namen ingebeiteld zijn an 310 Nederlanders, die toen de be vrijding bijna werkelijkheid was, op deze plaats werden vermoord, legde de Prinses als eerste een krans neer. Na een minuut stilte klonken het „Wilhelmus" de „Brabangonne", de laatste ter na gedachtenis aan de Belgische gevallenen, over de heide, terwijl duizenden langs het monument defileerden en hun bloe ien zich hoog opstapelden. Prinses Juliana onderhield zich ge- ïime tijd met twee dochters van de familie v. Es uit Kaatsheuvel en twee n de familie de Koning uit Heeze, die Haar bij de kranslegging had den geassisteerd en behoren tot twee vaar getroffen gezinnen. Onze haringexport leverde heel wat op De verwachtingen omtrent de vangsten an verse haring zijn niet te hoog ge spannen geweest. De aanvoeren waren zonder evenwel tot een catastrofe, wat betreft de verwerking, te leiden. Tsjechoslowakije en België hebben vrijwel onmiddellijk afgenomen hoeveelheden zijn resp. 5 en 1 millioen kg. De conserveringsindustrie. geheel ge richt op 't buitenland, nam 5 a 6 millioen kg. Onze bevolking zelf heeft' sinds Mei 20 millioen kg geconsumeerd. Tot 1 December werden 840.000 kantjes (80 mil. kg) pekel- en steurharing gevoerd, waardoor reeds 10 mil. kg Zweden, Tsjechoslowakije, Denemarken en België is geëxporteerd. De export is nog in volle gang o.a. naar Rusland. Italië, Amerika. Palestina en Frankrijk. De export van bokking is nog niet be vredigend. Het binnenlands verbruik gezouten harng en bijproducten is nu toe ca. 30 millioen kg. Dat deze vis de nodige deviezen op levert behoeft geen betoog. Onze Marine krijgt drie motor torpedoboten Bij de verdeling van de Italiaanse vloot heeft Engeland aan Italië verzocht van het Britse aandeel drie motortorpe doboten aan Nederland te schenken, als erkenning voor het aandeel van Neder land in de geallieerde oorlogvoering. Zaterdag onthulde HJCJï. Prinses Juliana te Vught een gedenkteken ter nagedachtenis van 310 aldaar dood geschoten vaderlanders. Het moment tcaarop onze Prinses het dundoek v w\jdert, tbijgestaan door twee zoons van de fam. Koning uit Heer en t dochters van de fam. Es uit Kaats heuvel, enige der zioaarst getroffer gezinnen. thans namelijk in Soemowono, welk plaatsje op 1000 meter hoogte ligt tegen de 2000 meter hoge berg Oengaran, en krijgt ongeveer eens in de 14 dagen een dag verlof om naar Semarang te gaan. Hij vertrok op 29 November 1946 naar de tropen en heeft er dus ruim een jaar opzitten, de bootreis meegerekend. De Mooy is ingedeeld bij het 2e bataljon 7 R.I.. een gevechtsbataljon dat hoofd- DAT de Amersfoortse politie inlichtin gen verzoekt over vier arrestanten, twee mannen en twee wouwen, die beweren Arabieren uit le Havre te zyh en ervan verdacht worden d.m.v. wisseltrucs ver scheidene winkeliers te hebben opgelicht, o.a. te Amersfoort. DAT B. en W. van Maastricht be zwaar hebben gemaakt tegen de maat regel van min. Witteman om de verant woordelijkheid t.a.v. de verhoging der vermakelijkheidsbelasting op de gemeen ten te schuiven. DAT in Well (L.), waar de wilde zwij nen enige maanden geleden hun ge ruchtmakende opmars in Nederland be gonnen, doch waar de jagers nimmer sucoes hadden kunnen boeken, thans eindelijk een ever van 135 kilo is ge schoten. DAT voor de Zutphense rechtbank 7 mnd werd geëist tegen een homoeopaath uit Harderwijk, die eèn meisje, hetwelk aan vallende ziekte leed en al jarenlang onder behandeling van een dokter was. andere geneesmiddelen voorschreef, waar na het overleed. DAT 180 vaarzen, de tweede afleve ring van een schenking van 500 stuks door de Regering aan het Britse land- bouwnoodfonds, te Cardiff zijn aangeko men en de derde aflevering Donderdag wordt verwacht. DAT behalve de ijzerwarenindustrie der N.V. „Hollandda" te Krimpen a/d IJssel ook een groen ten-droger ij te Dus- sen (N.B.) wordt gevestigd. DAT het Bossche tribunaal t.a.v. de NSB-er mr N. J. v. Leeuwen, tijdens de bezetting proc.-gen. van het Hof aldaar, internering gelijk aan voorarrest n.l. 3 j. en 3 mnd. adviseerde. DAT te Utrecht is opgericht de ver eniging van privaatrechterlijke bouw zakelijk uit Amsterdamse vrijwilligers spaarkassen, het renteloos systeem pro- bestaat. Het wordt ook wel het „zingende j pagerend, en W. v. d. Berge, Nieboer- bataljon" geonemd. Dat bewijst de goede I weg 209 te Den Haag, is belast met het stemming. 1 secretariaat. DAT te Leeuwarden 35 j. oud is over leden ir G. O. Terpstra, secr. der Ver Zuivelindustrie en Melkhygiëne te Den Haag. DAT wegens gebrek aan export-orders bij de Westersuikerraffinaderij te A'dam tn 50 arbeiders ontslag is aangezegd. DAT te Westzaan 48 j. oud is overleden de arts C. de Jong. DAT de 51-j. Haagse kellner H. de H. uit de Pahudstraat, die tengevolge van drankmisbruik bewusteloos in de Alting- straat werd gevonden, later in het zieken huis is overleden. DAT blijkens een antwoord van minis ter Vos aan het Kamerlid Korthals het Amerika gekochte betonijzer inder daad te duur is geweest, doch gebrek Duits ijzer die aankoop noodzakelijk maakte en deze door de gewone handel is geschied DAT in 1946 aan long-T.B.C. in ons land overleden 3070 personen en aan andere ten van T.B.C. 1346, tegen respect. 2480 en 1121 in 1939. DAT te Bilthoven 71 j. oud is overleden de oud-inspect. Boschwezen dr E. K. Plasschaert. DAT de verenigingen „Nederland en Oranje" en Hollandia" Zaterdag te Ber lijn met 500 Nederlanders het Kerst feest hebben gevierd, waarbij o.m. het hoofd der Ned missie, gen.-maj. Huen- der sprak. DAT de Mij „Nederland" deze en vol gende maand 4 nieuwe schepen in de vaart brengt (bracht), t.w. de s.s. „Riouw" en „Rempang", zomede de m.s. ..Borneo" en „Bali" en dan de totaal ton nage 289.000 brt. zal bedragen tegen 309.000 in 1939. DAT men te Valkenburg drie nieuwe bruggen over de Geul wil leggen. DAT te Utrecht is opgericht de „Ned. beweging tot bevordering van internat, vrede en de intern, veiligheid" DAT is opgericht de papierindustrie „Superieur" N.V. te Schiedam met een kapitaal van f250.000. DAT tijdens de lunch, die Zaterdag Brussel werd aangeboden aan de Ned. afvaardiging, welke de avond te voren de galavoorstelling van „Hoffman's ver tellingen" had bijgewoond ojn. de mi nisters Van Boetzelaer en Maarseveen het woord voerden. DAT te Roosendaal 4 arbeiders van de rubberfabriek „Indiana" zijn gearres teerd i.vjn. de diefstal van een aanzien lijke party rubberhakken en -matten DAT de alg. ver. van Ned. reserve-of ficieren Zaterdag te A'dam het 30-j. be staan herdacht, waarbij o.m. min. Fiévez. zomede een Belgische delegatie aanwe- varen, en 's middags een krans werd gelegd bij 't nat monument op de Dam. DAT als opvolger van dr H. E. Reeser, die met pensioen gaat benoemd is tot directeur der rijksseruminrichting te R'dam G. M. v. Waveren uit A'dam. DAT de Alkmaarse gemeenteraad af wijzend heeft beschikt op een verzoek van het Genootschap van de Stille Om gang om een stuk grond in erfpacht te mogen ontvangen teneinde daar een Christusbeeld op te plaatsen. DAT Utrecht 1 Nov. j.L 42.154 woningen telde voor bijna 187.000 zielen. DAT in November bij de alg. spaar banken, de bankspaarbanken en de rijks postspaarbank totaal f 45.1 millioen werd gestort en f49.1 millioen uitbetaald. DAT het Rijksmuseum te A'dam is rij kt met een Jan Steen en wel de „Aan bidding der herders," die tot dusver par ticulier bezit was. DAT voor het Arnhemse B.G. tegen de 50-j. Jodenverrader J. Brilman uit Enschede 12 j. gev .straf werd geëist DAT is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer H. J. Room. secretaris deT gemeente Hoorn. DAT de Raad van Cassatie het beroep van de Waffen-SS-er C. M. Rijpma te Den Haag. die tot 10 jaar R.WI was veroordeeld, heelt verworpen. DAT de Ned. Handel My. in Jan. niet alleen de gemelde 4 pet. in contanten zal uitkeren, doch voorts aan iedere houder van 5 gewone aandelen gratis 1 gewoon aandeel beschikbaar zal stellen, waardoor het geplaatste kapitaal wordt verhoogd tot f 48 millioen. v DAT Woensdag as. de geheel herstel de, 13e eeuwse St. Servaasbrug te Maas tricht wordt geopend. DAT Zaterdag te Borger (Dr.) eei monument voor de gevallen verzetsstrij ders der gemeente is onthuld. DAT de Paus H. F J. ten Kroode te Laren (N.-H.) op diéns 70ste verjaardag heeft onderscheiden met het gouden ere kruis „Pro ecclesia et pontifice" wegens zyn werk voor de R.K. middenstand. DAT burgemeester Matser van A hem Zaterdag in Musis Sacrum" aldaar de tentoonstelling „Arnhem herrijst" heeft geopend. DAT Zaterdag de tweede overspan ning van de brug te Keizersveer op haar pijlers is gebracht. DAT het Arnhemse B.G. de 56-J. ge wezen adj.-dir. van het Gew. Arbeids bureau te Nijmegen. Th. Pape, tot 8 j. R.W.I. veroordeelde. DAT de Ver. van leden der Ned. rid derorden dezer dagen te Den Haag i.pl.v het overleden bestuurslid prof. ir C. L. v. d. Bilt, luit.-kol. der artillerie J. K. H. de Roo van Alderwerelt koos en hem het secretariaat opdroeg. DAT de tentoonstelling „Slag om En geland" Zaterdag te Roermond is ge opend. DAT Zaterdag in de Valkenburger- straat te A'dam door burg. d'Ailly een gedenkplaat is onthuld voor vier B.S - ers, die op 5 Mei '45 in een vuurgevecht met de „Grüne" aldaar sneuvelden. DAT de NTWIN dezer dagen 28 Kerst pakketten naar 28 gewonde' Ned. mili tairen in Davos heeft gezonden. DAT P. J. J. Dekker van de Zeeuwse Landbouw Mij. is benoemd tot hoofd bestuurslid van de Stichting van de Landbouw. AFGEWEZEN Het laatste appèl op de „Republiek Djokja". dr Beel heeft deze aandui ding van het Soekarnistische droom- koninkrijk thans blijkbaar met Instem ming van de oppositie overgenomen prompt door haar leiders van de band gewezen. Wy kunnen ons niet indenken, dat iemand in Nederland nog de illusie heeft gekoesterd, dat Djokja op de door dr Beel ongetwijfeld ernstig bedoelde aller laatste oproep serieus zou zijn ingegaan. de laatste rede van Sjarifoeddio bleek, dat Djokja blijft vasthouden aan het unitarisch ideaal. En ook al delen zij lonkjes uit naar de federatie-gedachte, dan betekent dat slechts dat zij daar mede instemming betuigen voorzover zij zich nog aan de mogelijkheid vastklam pen, dat zij in die federatie de eerste viool zouden spelen. Djokja kan aan het laatste appèl van dr Beel niet voldoen, omdat Soekarno en de zijnen tot het laatste toe zullen vasthouden aan hun machtsdroom, heersers te zullen zijn ver gans Indonesië. Het laatste appèl van dr Beel sluit in tussen ook nog de mogelijkheid in van wet anders, nl. de laatste kans voor het Kabinet, dat zijn naam draagt, om op allerlaatste moment nog wijziging goede te brengen in het Indische beleid. Ook omdat, om met dr Beel te spreken, „te grote en te vitale belangen voor de volkeren van Indië en Neder land en uiteindelijk van de gehele we reld op het spel staan en verdere vertra ging niet verantwoord zou zijn." Nu de republiek het „laatste appèl* van de hand heeft gewezen iets an ders kunnen wij ten minste in de van wege het republikeinse ministerie van voorlichting uitgegeven verklaring niet lezen betekent zulks, dat de „onver antwoordelijke elementen niet langer in de leiding, waarvan zij de hoge verant woordelijkheid dan blijkbaar niet besef fen", hun plaats kunnen bly'ven innemen. Die „onverantwoordelijke elementen" moeten dus nu van hun plaats worden verwijderd.- En wij geloven met „De Maasbode", dat „onze kerels in Indië" ongetwijfeld bereid zullen zijn hun harde plicht nog iets langer te blijven vervullen, als men hun de overtuiging kan bijbrengen, dat de grootse taak, die zij op zich namen, dat eist. Want zij zullen hun taak eerst dan als beëindigd beschouwen, als al die „onverantwoordelijke elementen", dié onverantwoordelijk lang hun terreur- en haatmethoden hebben kunnen botvieren, voor goed van het toneel zullen zijn ver dwenen. Alleen omdat dat niet is gebeurd, voelen onze „kerels in Indië" zich bedro gen. Om nog maar te zwijgen over dé omstandigheid, dat de Regering in ge breke is gebleven, tijdig een behoorlijke aflossingsmogelykheid voor velen van hen te realiseren. Wij zijn ervan overtuigd, dat dr Beel helder voor ogen staat, in welke benarde situatie het Koninkrijk verkeert. De voorlichting die hij via Radio-Medan ook aan ons volk in Nederland over de toestand in Indië heeft gegeven, is naar onze smaak echter nog niet zo duidelijk als die van zijn collega van landbouw met betrekking tot de economische situa tie van ons land. Hopenlijk doet goed voorgaan ook hier goed volgen. Nederland kan met zijn „laatste be roepen" niet aan de gang blijven. Wij hebben bovendien die taal reeds zó dik wijls horen volgen door telkens toch maar weer praten, dat wij haast niet meer durven hopen, dat het nu werkelijk de allerlaatste maal is geweest Als het ernst is. zullen de „onverantwoordelijke elementen" moeten worden verwijderd. Uit zichzelf zullen zij niet gaan. Er zal DAAD moeten worden gesteld, j-.,.-!. het recht Tijdelijk minder uind Tot morgenavond verwacht Oe BUt: Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder, vooral des nachts in het O oa ten van het land. Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige Noord westelijke tot Westelijke wind. ZON EN MAAN. Dinsdag 23 December. Zon op 84T «a onder 16.31. Maan op 1346 en onder 9.11 Zaterdag 27 December V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1