Iltfttipr Cfihsrfif (tfourant Min. Jonkman laat de Kamer in de mist staan Wist II PONDERDAG 18 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN ƒ0.30 per week; 1.30 per maand; 350 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTLëN: 0.15 per millimeter By contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No, 7388 Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StonhmsKcfi te afjfMcwt! my a bert in tegfjeiKport" Postrekening 58936. En erkent hiermee het ontbreken van een Regeringsplan De Tweede Kamer pleegt een begroting niet alleen te beschouwen uit financieel oogpunt, doch er tevens in te zien het ministeriële plan voor het beleid in het vol gend jaar. Uit dit oogpunt bekeken is het de vraag, of de Kamer de begroting van Overzee Gebiedsdelen wel zal dienen af te handelen. Want de beantwoording door Minister Jonkman was gistermiddag van die aard,, dat ondanks het aandringen op meer licht, van alle kanten gedaan, de Kamer geen steek wijzer is geworden over de plannen der Regering in de naaste toekomst. Als gebaar tegenover de Regering, die, gelijk de heer Schouten (A.-R.) het uit drukte, ons doet leven in een raadsel achtige en mysterieuze sfeer, zou het zo kwaad niet zijn; wanneer de Kamer be sloot, de slotbehandeling dezer begroting uit te stellen tot na de terugkeer van alle ministers uit Indië, in de hoop tenminste, dat de Regering dan in staat zal zijn de heren volksvertegenwoordigers wel wat te vertellen. In deze richting werden gis teren bij de replieken reeds enige sug gesties gedaan door de heren Tilanus (C.H.) en Meijerink (AR.). Noch de openlijke vragen van de heren Meijerink (A-R.) en Joekes (Arb.), noch de sarcastische verwijten van de heer Romme (KVP), noch de hartstochtelijke :oep om meer licht in-de duisternis van Mi het scheiden van de Londense markt nog niet altijd „Vier" blijkt te zijn. gesproken, omdat wij gezien de voort- schrijdende machtstegenstelling en het verschil in ideologie, na Moskou, scep tisch bleven ten aanzien van enig te be reiken compromis. Byzonder verrassend is de Londense debacle dus niet. Men dient echter voor zichtig te zijn met hetgeen de geruchten- fabriek ons thans voorzet. De „Grote Drie" zal thans nog geen overhaaste stappen doen; de deur blijft óók nu op een kier, al is het dan maar een kier vaD een milimetertje, openstaan. Voor wat de „schuldvraag" der misluk king betreft, is het weer het oude ping- pong-spelletje. Moskou zegt natuurlijk, dat de „Grote Drie" opzettelijk hebben aangestuurd op deze wending, omdat de Westelijke Geallieerden van hun zones een economische vruchten-compote wil den maken, de samensmelting dus. Maar uit het andere kamp, bevestigt men nog eens, dat de Russische antipathie voor het „plan Marshall", de gereïncarneerde „Komintern", thans „Kominform" gehe ten, aanwijzingen genoeg waren, dat Mo- lotof de splitsing van Duitsland niet op zou geven. Objectief, als machtskwestie beschouwd, ligt de Russische strategie ook voor de hand, omdat men in Oost-Duitsland en Oostenrijk zulke belangrijke voorposten bezet houdt Tegenover de Amerikaanse „democratisering" van Duitsland staat de Russische „Sowjet-unificatie" en hoe zou men hier een éénheid kunnen berei ken? De „Grote Vier", dus de raad van de ministers van buitenlandse zaken en de „geallieerde be stuursraad" zijn er altijd nog, al is het begrip „Grote Vier" derhalve kan men al tijd nog weer met elkaar aanpappen, als men de knoop niet definitief doorhakt. Maar die Russische tocht door de kier van de deur moet het laatste greintje op timisme by Marshall, Bevin en Bidault wel rheumatisch maken! Het doel was een constitutie voor een geünificeerd Duitsland, zeker niet voor een West- Duitse staat, waar de politieke partijen in Duitsland zelf immers niets voor z len voelen. Maar het kan zijn, dat tot die medewerking worden geforceerde Het hangt er maar vanaf, wie nu de volgende zet doet. Marshall of Molotof? Eerst als de splitsing tussen Oost en West definitief is, ieder verder diplo matiek contact wordt afgesneden, ieder compromis bevroren, eerst dón heeft „Driemogendheden-conferentie" of „Driemogendhedenverdrag" inplaats het Pact van Vier, om Duitsland militair onder de duim te houden, zin. WIJ HEBBEN BIJ HERHALING be weerd. dat Bidault zijn Franse zon« maar niet zonder meer, aan d« Brits-Amerikaanse lijmt, omdat de vei ligheid van Marianne Frankrijk extra angstig houdt en problemen als het reeds geannexeerde Saargebied, de toekom stige status van Rijn- en Roergebied daarmede samenhangen. Men houde goed voor ogen, dat de verwezenlijking van het plan-Marshall o.a. beoogt, Duitsland in zijn geheel weer op. de been te bren gen en dit lukt zeker niet, leidt tot de grootste moeilijkheden, als de splitsing tussen Oost en West wordt geprovoceerd, door maar bout portant een West- Duitse staat uit de politiek drassige grond te stampen en een afzonderlijk vre desverdrag met Duitsland te sluiten. Zulks zou juist koren op de Sowjet- molen zijn. Het Duitse volk wenst immers als vurig ideaal het herstel van de po- litiek-economische eenheid en doen de Westelijke Geallieerden een stap richting der definitieve afscheiding, dan zal Moskou deze daad weten uit te buiten en de sympathie van het Duitse volk verwerven. Dit moet voorkomen worden, omdat een „revanche"-Duiisland nog niet weet. wat voordeliger is: Washington of Mos kouDe doelbewuste, door Rusland ge forceerde déb&cle der Londense confe rentie is (?e uiting van negativisme; de psychologische reactie op het voor hel. communisme gevaarlijke „plan-Marshall", dat immers Europa, Duitsland ij^ ste plaats herstellen wil. In een economisch en politiek-gesa- neerd Duitsland als éénheid, kunnen de Russen wel naar huis gaan. Teneinde zulks te voorkomen is Molotof zelf ook „naar huis" gegaan; een sprekend sym bool! Engeland kan de Duitse bezettings zone onmogelijk meer financieren, de lasten blijven voor Amerika, hetgeen de Russen welgevallig is. Misschien, dat de redevoeringen van Marshall en Bevin meer positieve onthullingen zullen doen. Voorlopig: nevell heer Schouten (A.R.), hebben minister Jonkman kunnen bewegen iets positiefs over de toekomst te zeggen. Hy volstond met een langademige, zonder veel over tuiging voorgedragen codificatie van de huidige toestand, zonder enig perspectief te openen, daarmee de Kamer volkomen in de mist latende. Nu hebben wij een open oog voor de moeilijke positie,.waarin minister Jonkman verkeert. Wat moet hii zeggen, indien de Regering geen concrete uitwerking van haar politiek naar het be ginselprogram van Linggadjati voor ogen staat? Dit plan moet nog geboren worden Het tempo van de verwezenlyking moet worden versneld, aldus prof. Romme. De Regering denkt er ook zo over en daarom zijn juist de plannen tot uitzending van tt een derde deel van het huidige Ka binet naar Indië opgekomen. Er zijn te weinig inlichtingen verstrekt over de ge beurtenissen van de laatste tyd. Ja, maar de Regering meende zich te moeten hou- aan de strikte vragen uit het Voor lopig Verslag. Bovendien is het Indische beleid veel meer dan vroeger een beleid het gehele Kabinet en daarom moet de Kamer eigenlijk niet al te veel ver wachten van de minister van Overzeese Gebiedsdelen alleen. Inderdaad, er zyn nu al vijf ministers, die zich rechtstreeks met Indië bezig houden: dr Beel, met de heren Drees, Neher, Jonkman en Götzen. We zijn meer kolen uit Engeland te wachten Volgens een mededeling van de Britse minister voor Brandstof en Energie is de Engelse kolenproductie veel gunstiger gé worden. De export zal daarom in het volgend jaar verhoogd worden van 112.000 ton per week tot 200.000. Ongeveer 3 mil- lioen ton wordt naar het vaste land ge zonden. Nederland ontvangt hiervan 261.000 ton, dus ruim lYi weekproductie. ZWARTE BLADZIJDE IN HET GEDENKBOEK? De Bond van Mobilisatie-Invaliden en de stichting „De Nederlandse Soldaat" hebben een open brief gericht tot de Redactieraad voor het Officieel Gedenk boek t.g. het regeringsjubileum van H.M. de Koningin om er op te wyzen dat het vraagstuk der mobilisatieslaohtoffers van 191418 nog nooit is opgelost, zodat dit een zwarte bladzijde zou blijven in het gedenkboek. Zij verzoeken daarom de Raad te ijveren voor een rechtvaardige oplossing. GAAT NEDERLAND ARGENTINIë SCHEPEN LEVEREN? Reuter meldt uit officieuze bron te Buenos Aires dat Nederland als resul- van de aldaar gevoerde handelsbe sprekingen, in de komende vyf jaar 30 schepen voor Argentinië zal bouwen en daarvoor in ruil huiden, graan en lyn- zaad zal ontvangen. In het eerste jaar zou Nederland zes sohepen moeten leveren, waarvan drie tankschepen. ERNA SACK IN ONGENADE De Duitse coloratuursopraan Erna Sack, bijgenaamd de „Duitse nachtegaal", ondervindt op haar tournée door Zuid- Amerika grote moeilijkheden. Zo wer den haar concerten in Uruguay door een aantal politieke verenigingen geboycot. Erna Sack genoot n.l. in het Derde Rijk de bijzondere bescherming van het mi ne voor Propaganda. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Klaas Tukher, Sassenheim, Meidoornlaan 30 Klaas is een muzikale envrolijke soldaat Dat bewijst de foto wel. Hij is lid van een mondorgelclub en vermaakt zyn kameraden ook met de guitaar. In Mei van dit jaar vertrok Klaas Tukker met de „Kota Baroe" naar Indië. Op het Men zou waarlijk verwachten, dat het nu toch wel goed moet komen, maar niemand weet vooralsnog te vertellen op welke wyze het goed moet komen. Wat is het verschil tussen het program van Linggadjati en de overeenkomst van Linggadjati? Wel, heel eenvoudig, de overeenkomst gold alleen voor Nederland en de republiek. Het program geldt voor allen, ook voor de andere gebiedsdelen in Indonesië. Dit program telt een heleboel grondslagen (wy menen, dat de minister tot wel 13 kwam). Maar dit zyn allemaal dingen, w in feite niet om gaat- Het gaat houding tegenover de republiek. En hierbij erkende minister Jonkman, dat de oude vraagstukken, nl. dat de republiek niet bereid of in staat is aan een gezonde rechtsorde mee te werken en voort diepere oorzaak, dat de republiek zich opeist de souvereiniteit, toegedacht de Verenigde Staten van Indonesië, nog steeds op een oplossing wachten- In verband hiermede is tevens van lang, dat minister Jonkman opmerkte, dat het verlenen van autonomie aan gebieden, die tot het grondgebied van de republiek hebben behoord, geen beslissing mag zyn op kosten van de republiek. De bevolking zal zich zelf dienen uit te spreken, zoals ook het accoord van Linggadjati voorzag. De minister bestreed voorts de mening, alsof de Regering steeds weer gebogen heeft voor de eisen der republiek. Inte gendeel. er is uitsluitend voor gewaakt de internationale hulpverlening door de Commissie van Drie zo weinig mogelijk tegen te werken- Ook de heer Götzen nam over enkele zakelijke punten aan het debat deel. Met deze figuur van minister zonder porte feuille blijkt minister Jonkman nog niet geheel vertrouwd te zijn. Zo noemde hij hem eenmaal „mijn ambtgenoot van Over- Gebiedsdelen" en later zelfs „myn ambtenaar". Maar blijkbaar deelt de ndster zonder portefeuille toch op eet mysterieuze wijze in de ver woordelijkheid. Hy vertelde, dat er geen onwil is om cijfers over de economische financiële toestand in Indië strekken. Zij zyn er echter niet, wegens gebrek aan personeel. Nu zullen er des kundige ambtenaren in Indië worden ge detacheerd en dan komt het vast wel ie orde. Voorts deelde hij mede, dat door de Niwin in 1947 100.000 nieuwe en 250.000 oude boeken, benevens 3 millioen tijd schriften naar Indië zyn gestuurd. By de replieken diende de heer De Kort (KVP) nog een motie in, maatregelen worden gevraagd ter zenlyking van de reeds lang bestaande wettelijke gelijkstelling van byzonder overheidsonderwys in Suriname. Deze motie wordt ter behandeling tot later be- Toch 597 millioen dollar beschikbaar President Truman heeft gisteren de wet op de noodhulp aan Europa en aan China ondertekend. Hierdoor worden dus toch 597 millioen dollar voor tussentijdse hulp beschikbaar gesteld. De eerste ladingen graan en kolen zijn al naar Frankrijk verscheept, nog voor dat de wet onder tekend werd. De zending voor Italië zal weldra volgen. Geen volksstemming over de Belgische koningskwestie De Belgische Senaat heeft gisteren het voorstel tot een plebisciet over de koningskwestie verworpen. De Katholie ken onthielden zich op één na van stem ming, de socialisten waren allen tegen. Alleen de liberalen stemden voor. Jaarwedde van Prinses Elisabeth toch verhoogd In de zitting van gisteren in het Britse Lagerhuis is besloten met 291 stemmen tegen 165 de jaarwedde van Prinses Elisa beth van 15.000 pond Sterling te brengen op 40.000. Prins Philips inkomen werd ook gesteld op het voorgelegde bedrag, ni. 10.000 pond. Een Argentijns „Marshall-plan" voor Zuid-Amerika Dr Molinari, de leider van de Argen tijnse delegatie op de conferentie te Ha vanna, heeft gisteren een „Plan-Marshall" voorgesteld voor de behoeftige landen in Zuid-Amerika. Hij noemde een bedrag van 5 milliard dollar. PRINS BERNHARD MOET HET BED HOUDEN Prins Bernhard moet wegens een lichte bronchitis op doktersadvies enige dagen het bed houden. EEN NIEUW TWEEDE KAMERLID Dr J. C. M. Sweens, burgemeester van Dongen, heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature Smits v Oyen (K.VP.) aanvaard. Negen burgemeesters op Kerst avond voor de radio Op de vooravond van Kerstmis zullen tussen half elf en elf uur over Hilversum I negen burgemeesters de meest aangrij pende stadia van de laatste wereldoor.og herdenken, onder de titel „Mijlpalen cp weg naar de vrede". Achtereenvolgens zullen spreken: de burgemeester van Rotterdam, Londen, Vlissirvgen, Duinkerken, Putten, Lidice, Overloon, Bastenaken en Wageningen. Dank zij de zee was het hier nog niet zo koud Maar de winter nadert nu toch ook onze 4 grenzen. In de grote dalen van Europa is de vorst ingevallen. Dat er nog zo weinig vorst in land is voorgekomen, danken we aan de ligging van ons land zo vlak bij ie Noordzee, die nog een temperatuur van 7 graden heeft, waardoor Noordelijke win den geen vorst van betekenis kunnen ver oorzaken. De winter is dus tot dicht by onze grenzen doorgedrogen. De verdere ont wikkeling van het weer in ons land zei worden bepaald door de bewegingen van een diepe depressie, die nu over Groen land trekt. Weer een geval van geld verspilling? Enkele maanden geleden liet de Ma rine op het vliegveld Volkel (gem. Unen) schietbanen aanleggen waarvan de kos ten ruim f 300.000 bedroegen. Nu er ge ruchten gaan dat deze banen binnen kort weer ontruimd worden, vraagt het Tweede Kamerlid Van Vliet de ministers van Oorlog en Marine of dit geen geld verspilling is, indien tenminste het le ger deze banen niet overneemt. Is een bakkerij momenteel lonend? Thans is de commissie geïnstalleerd, welke aan de min. van Landbouw rap port zal uitbrengen over de bedrijfsuit- komsten in het bakkersbedrijf. Zij bestaat om. uit de volgende leden: prof. dr N. J. Polak te R'dam, vonrz., dr E. J. Tobi, dr G. H. J. N. VChaegen en ir S. H. Vis ser, allen te Den Haag. Nadat in de Burgerzaal van het Paleis op de 'Dam te Amsterdam de officiële overdracht van de nieuwe stadsvlag had plaats gevonden, begaf de Koningin zich met de autoriteiten naar buiten, waar het dundoek plechtig werd gehesen. „De zinspreuk: „Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig", welke aan het Amster damse wapen is toegevoegd, moge de herinnering levend houden aan Uto stryd. Uw offer en aan de overwinning." En dit is George Bidault, die als een Grote Vier deze haaldeljjk van zich deed spreken cn die men thans i kan bekUken. Washington zal der Duitse bezettingskosten betalen Engeland klampt zich nog steviger aan Amerika vast Bidault milder gestemd inzake fusie van de drie zones NAAR aanleiding van de mislukte conferentie te Londen en de steeds groter wordende kloof tussen Rusland en de Westerse mogendheden overweegt Engeland, aldus A.P., een herziening op grote schaal van zijn buitenlandse politiek. Heden zou het voltallige Britse ka binet bijeen komen om de gehele struc tuur der buitenlandse politiek onder de loupe te nemen. Verwacht wordt, dat er oorlopige beslissingen genomen, worden, welke de toekomst van Groot-Brittannie meer aan die van Amerika zullen koppelen. Bevin zal dan ook rapport uit brengen ten aanzien van de toekomst van Duitsland, waarop de conferentie tenslot te is gestrand. In verband hiermede bracht Bidault, die nog in Londen vertoefde, een bezoek aan het Britse ministerie van Buiten landse Zaken en had hij later een be spreking met Marshall. Er werden over deze ontmoetingen geen officiële mededelingen gedaan, r het is een publiek geheim in Londen, dat zowel de Amerikanen als de Britten de fusie met de Fransen van harte toejuichen. Bidault. die weer naar Parijs is terug gekeerd, is van zins de fusie te aam den, mits Frankrijks veiligheid geen ge vaar loopt. Overeenstemming is tussen Engeland en Amerika bereikt over de financiering van beider zones. Dit verdrag is gisteren in Washington ondertekend. Amerika zal nu tot eind 1948 driekwart van de totale kosten betalen. kwamen de kleine Vier bijeen. Hun be sprekingen over een vredesverdrag mei Oostenrijk kwamen tijdens een dispuut over Ruslands aanspraken op oliebron nen, op een dood spoor. De vergadering weni verdaagd, met dien verstande, dat men voor 1 Februari weer bijeen komen. Rusland zou van te voren zijn nieuwe eisen op schrift gesteld hebben. Rusland zou, in deze conferentie voorge steld, 50 pet van de huidige Oostenrijkse olieproductie krijgen en een derde van de nog niet geëxploiteerde bronnen. Hier ging het niet mee accoord, maar bleef bij zijn eis: van beide tweederden! Molotof weer thuis. Molotof is intussen met zijn vliegtuig in Moskou gearriveerd. Marshall voor de radio- Minister Marshall, die morgen met de .Heilige Koe" naar de Ver. Staten ver trekt, zal Zaterdag om 4 uur desnachts, Ned. tijd, via de radio verslag uitbrengen over de conferentie te Londen. Hij zal ongeveer 20 minuten spreken. Onrust ln Berlijn. Duizenden Berlyners bereidden Dins dag een overhaaste vlucht naar het Wes ten voor. Zij werden echter hiervan weerhouden door een herhaalde verze kering van de Westelijke bezetters dat zij er niet aan dachten de stad te ver laten. Een en ander gebeurde na een mededeling van het nieuwsbureau der Russische zone. dat de Amerikanen reeds bezig waren aan de verhuizing van hun bureaux naar Frankfort. Toch is men niet helemaal gerust over de houding van het Duitse volk. De Britse controle-commissie heeft voor alle zekerheid orders gegeven om voorbereid te zijn op een eventuele massa-immigra tie van Duitsers uit de Oostelijke naar de Westelijke zones. Conferenties over voeding en onderdak voor de vluchtelingen zijn reeds gehou den. ogenblik is hij te Pendopo gelegen, waar hij eigenlijk is ingedeeld bij de tweede divisie van het mortierenpeloton, en wel als chauffeur. Maar de carriers ontbreken nog en dat betreurt hij wel. Nu moet hij wel veel wachtlopen, maar dat vindt hij niet zo erg. Want al is de dienst zwaar, het is rustig te Pendopo. Klaas maakt het dan ook best, verlangt wel naar huis, maar acht het zijn plicht in Indië te zyn. Met de familie hopen we, dat Klaas een maal gezond en wel zal repatriëren. DAT op Schiphol twee Indië-vliegtui- gen met 2000 geschenkpakketten van mi litairen voor familie in Nederland arri veerden. DAT er altijd „kip boven kip" is, zoals vanochtend op onze redactie bleek toen J. Cornet, Plaspoelkade 11, Leid- schendam, met een ei van niet minder dan 175 gram kwam aandragen. DAT voor de veldtocht tegen de-ratten in Noord-Holland, die deze week begon. 650.000 stukjes brood met vergif werden verspreid en van 914 Febr. Zuid-Hol land het strijdtoneel wordt DAT wethouder M. G. W. van Soest- bergen te Den Bosch, is benoemd tot rid der in de Orde van O. N. DAT de A'damse café's met Kerstmis tot 2 uur 's nachts open zullen zijn. DAT de 35-j. machinist van de bok „Grutto", W. Warbout uit Maassluis, in de buitenhaven van Den Helder is dronken en hij een vrouw en drie kin deren achterlaat DAT de 47-j. metselaar A. J. J., die Zaterdag bij het drama in de Pijnacker- straat te R' dam door de 31-j. kellner K. B. werd neergeschoten, het thans vrij goed maakt, doch nog uiterst zwak tengevolge van bloedverlies. DAT bij goed weer Zaterdag a.s. tweede overspanning van de brug bij Keizersveer wordt ingevaren, w« men terstond begint met het monteren van de derde. DAT volgens de Transportcrt binnen kort een reorganisatie kan worden ver wacht van de ATO i.v.m. haar verhouding tot de Ncd. Spoorwegen. DAT de vereniging „De Zaanse Molen" de vliemolen „De Strijd" heeft aangekocht en weer in werking zal stellen. DAT de visomzet te Elburg dit jaar reeds een record van f 1 millioen be- DAT er valse „Philips"-aandelen van f 1000 van de emissie d.d. 30 Oct '29, in omloop zijn, gekenmerkt door een af wijkende omlijsting en het ontbreken de punt achter de woorden „betaal baar na aankondiging". DAT de staking van de textielarbei ders te Tilburg is beëindigd, daar de werkgevers het premiestelsel nader zul-' len bekijken. DAT de Zwolse arts J. Noordtzij aan het ziekbed van een patiënt aan een hart verlamming overleed. DAT de Ned. Opera morgen vóór het »rst in het buitenland zal optreden en el in Brussel met „Hoffmann's Vertel lingen". DAT het Drents Genootschap op Jan. a.s. in Gieten officieel de 50ste jaardag zal vieren van de Haagse schry- »r en criticus Ben van Eysselsteyn DAT op 24 Dec. in Boymans te R"dam »n Kersttentoonstelling wordt geopend onder de titel „Rembrandt's familiegroep temidden van kinderportretten uit de 16e e 17e DAT het N.V.V. een organisatie musici en artisten zal stichten. DAT de laatste twee jaar een oud-Ne derlander optrad in Berlijn als landbouw kundig adviseur voor de Britse delega tie. die verbonden is aan de Geallieerde Contröleraad en wel colonel dr P. Key- ser. Ph. D.. een broer van de burgemees ter van Urk. DAT het aantal gearresteerden Lv.m. de fraude aan het Groningse abbatoir. waar vlees en vet verdween, thans is ge stegen tot 12. DAT voor het A"damse B. G. tegen de voorm. hoofdredacteur van „Het Volk" W. Goedhuys, 10 j. werd geëist. DAT M. L. Pilliard is benoemd tot Ned. consul te St. Louis. DAT de 13e-eeuwse Ned. Herv. Kerk te Deersum (Fr.) dringend restauratie behoeft, waarvoor f 100.000 nodig is. DAT min. Gielen aan de Tweede Ka- er een tweede minderheidsrapport, dit maal van de leden J. W. de Vries en J. G. D. Kieft, op het rapport van de Ra- dioraad heeft toegezonden. DAT het s.s. „Zuiderkruis" gisteren Dor de tweede maal als Ned. troepen schip met 1550 man en 1600 Niwin-Kerst- pakketten, welke op zee worden rond gedeeld, van R'dam naar Indië is ver trokken. DAT de Ned. Zionistenbond 24 en 25 Dec. te A'dam z'n jaarverg. houdt DAT het Zeemanshuis aan de Veerha ven 23 Febr. 50 jaar bestaat en f50.000 bijeen wil brengen als geschenk voor restauratiewerkzaamheden. DAT de 19-j. Hage uit Oude Tonge der 2 slachtoffers is, die tijdens de o' tocht van Hellevoetsluis naar Middelhar- nis van de te kleine veerboot viel e het Haringvliet verdronk. DAT het hoofd der afd. boekhouding van het R'dams Electrisch Bedrijf, N. J. L. Noorlander z'n 40-j. jubileum vierde. DAT burg. Oud in de R'damse gemeen teraad scherpe critiek heeft geoefend op de lawine van circulaires, welke Den Haag op de gemeentebesturen loslaat DAT in Hamburg momenteel de groot ste draaibank van Europa wordt ingela den om in Amsterdam, in het kader de herstelbetalingen aan Nederland, te worden geplaatst bij een der grote scheepsbouwmaatschappij en. DAT thans definitief besloten werd bij de Floraweg te Nijmegen 110 nieuwe wo ningen te bouwen, waarvoor de gemeen te ruim 11,2 millioen voorschiet DAT een desbetreffende commissie van de 42 woordenlijsten voor de tech niek, welke samen 9000 woorden zullen bevatten, er reeds 34 gereed heeft DAT het 12.000 ton metende m.s. „Bor neo" volgende week door de werf „De Schelde" aan de Stoomvaart Mij Neder land te A'dam wordt afgeleverd en ver moedelijk in Jan. de eerste reis naai Amerika maakt DAT mr B. C. F. van den Berkhof var Kockengen, le secr. bij de Ned. ambassa de te Brussel, is benoemd tot deur in de Belg. Kroonorde. DAT de 70-j. mevr. Romijn-van Gelder in haar woning aan de 's-Gravenweg te R'dam van de trap viel en overleed. DAT te Meppel de directeur van rijwielfabriek .Primarius", J. de diens schoonzoon H. J. V. en 5 arbeiders van de fabriek zijn gearresteerd wegens diefstal van- en zwarte handel in rywiel- onderdelen. DAT Maastricht, vroeger raadhuis bevrijding ontspanningshuis voor mili tairen, thans wordt ingericht als soort poppentheater. DAT notaris F. J. Rensing te Leeuwar den op grond van het zuiveringsbesluit berispt. DAT de tarieflijsten van het handvest van de handel geraadpleegd kunnen worden ten kantore van de hoofdgroep handel,' Zeestraat 78, Den Haag. DAT Nederland met een officiële in zending deelneemt aan de jaarbeurs, die van 24 April t/m 9 Mei as. te Poznan (Polen) wordt gehouden. DAT deelnemers aan de jaarbeurs 1227 April te Milaan zich vóór 31 Dec moeten opgeven bij de Econ. Voorlich tingsdienst, Bezuidenhoutseweg 62, Den Haag. GEBLOKKEERD GELD geidsanering contanten af t bezitten, is blijkens de gepubli* plannen van minister Lieftinck i nog geen einde gekomen. De afw ling der geldsanering zal op allesbehalve eenvoudige wijze plaats vinden. Er wordt optierekening, een beléggingsreke- nimg, een herbeleggingsrekening naast of de plaats van de thans bestaande ge blokkeerde rekening geproduceerd en elke soort rekening heeft aparte bepa lingen, welke uiteraard nauwgezet die nen te worden nagekomen. Het doel van het streven is te komen tot liquidatie van het geblokkeerd geld, te verhinderen, dat daaruit mone- gevaren zouden kunnen ontstaan. De liquidatie van het geblokkeerde geld gaat dan ook gepaard met een nieuw blokkade-wee, daar de vermogensbe standdelen. welke daarvoor straks ge kocht mogen worden, nog voor enkele jaren „aan de ketting" worden gelegd. Men vreest dat, werd het geblokkeerde geld op korte termijn vrijgegeven, het de consumptieve sfeer terecht zou komen, waardoor nieuwe spanningen tengevolge van toegenomen koopkracht zouden kunnen optreden. Ons grootste bezwaar tegen het door inister Lieftinck ontworpen blokke ringsstelsel wordt gevormd door de over weging, dat het feitelijk op willekeur berust. Personen, die toevallig op de fatale datum contanten in huis hadden banksaldi bezaten, zijn gedurende lange tijd gedupeerd en zelfs nu is aan hun ongeluk nog geen einde gekomen. Effecten, onroerende goederen ed. worden reeds lang in de vrije sfeer ver handeld. Degenen, die het vorig jaa* gebruik hebben gemaakt van de facili teit om geblokkeerd geM in effecten om te zetten verkeren thans in de gelukkige omstandigheid, via deze transacties hun geblokkeerd geld in de vrije sfeer te hebben gebracht. De eenvoudige spaar ders en bezitters van deposito's, die rus tig hebben gewacht op de vrijlating van hun eerlijke geld, blijven van dit voor recht verstoken. Wat betreft het ontworpen systeem der afwikkeling van geblokkeerd geld, mer ken wij op, dat theoretisch een goed sluitend geheel is opgesteld, maar dat de practijk zal uitwijzen, dat het gestelde doel niet bereikt kan worden. De mi nister heeft nu letterlijk alles willen op vangen en daartoe een respectabele lijst beschikkingen in het leven ge roepen. Afgezien van het feit, dat het systeem het kenmerk der eenvoudigheid te enenmale mist, wijzen wij bijv. erop» dat de mogelijkheid tot belegging vaa geblokkeerd geld in effecten, gelegen- hfeid schept om geblokkeerd geld vry ta maken. Iemand, die een effectendepot bezit, krijgt straks gelegenheid om voor zijn geblokkeerd geld op „optierekening" fondsen te kopen. Hy koopt fondsen uit zijn eigen effectenbezit ten laste der op tierekening en verkoopt tegelijkertijd dezelfde effecten uit zijn oud bezit. Hij blijft dan dezelfde man, maar heeft zijn geblokkeerd geld vrij ten koste van depotdwang tot 1951 van de terugge kochte „effecten". En de vindingrijke houder van geblokkeerd geld zal op der gelijke wijze wel meer middeltjes ont dekken om onder de blokkadedwang uit te komen! Voorts achten wy de vrijage van max. f 100 geblokkeerd geld, onmiddellijk na het in werking treden van het nieuwe plan. onvoldoende. Per 1 Juni 1948 zal er minimum f300 per jaar van de z.g. beleggingsrekening worden vrijgegeven. Maar naar het ons voorkomt, is er veel te zeggen, dat dit minimum ver hoogd wordt, met het oog op de kleine spaarders. Laat men alle geblokkeerde saldi tot f500 in ieder geval onmiddellijk vrij laten, daar op deze wijze veel kleine rekeningen kunnen worden geliquideerd de bezitters van geblokkeerd te goed ten zeerste gerieft Wil men tenslotte een illustratie van het ingewikkeld karakter der nieuwe regeling, dan wijzen wy op de creatie der z.g. investeringscertificaten. Ten laste van de optierekening kan worden ingeschreven op deze investeringscerti ficaten, welke Staatsobligaties zijn. De inschrijver ontvangt in gelijke verhou ding stukken van vijf series, waarvan gedurende vijf jaren achtereenvolgens elk jaar een serie ter beurze vrij ver handelbaar wordt. Maar op advies van de investeringscommissie kan het dege nen, die belangrijke investeringen heb ben te verrichten, worden toegestaan om zyn investeringscertificaten sneller ia verhandelbare stukken om te wisselen. We krijgen dus de figuur, dat geblok keerd geld na vergunning van de ont vanger der belasting op optierekening komt, daarna kan men er niet-vertian- delbare recepissen van investeringscer tificaten op ontvangen, vervolgens ieder jaar een vijfde gedeelte daarvan in ver handelbare stukken (Staatsobligaties) omwisselen, terwijl als men urgente in vestering onderneemt men op korter» termijn op permissie van de investe ringscommissie van vrije stukken wordt geholpen! Een dergelijke ingewikkelde metbod» krijgt men met de herbeleggingsreke ning! Op papier allemaal alleraardigst, maar in de practijk buitengewoon lastig han teerbaar! De Syrische regering heeft opdracht gegeven alle clubs en gebouwen van d» communistische party in het land te slui ten. Het totaal aantal slachtoffers in Pa lestina. sinds het verdelingsplan werd goedgekeurd, bedraagt nu 263. Toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bil»: Geleidelijk van het Noorden uit toene mende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw of regen In de nacht, voor namelijk in het Zuid-Oosten van het land, op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag weer enige stijging van tempe ratuur. Later opnieuw wat toenemend» wind uit Noordelijke richtingen. ZON EN MAAN. Vrijdag 19 December. Zon op 8.44 en onder 16.29. Maan op 12.55 en onder 23.27. Zaterdag 20 December E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1