morgen slaolie DEUTSCHE SLAOLIE C. van Leeuwen NIEUWE LEIDSCKE COURANT 2 WOENSDAG 17 DECEMBER 194 Stadsnieuws De Studentenpredikant heeft een zware taak Dr Oppenheimer maakte kennis Gisteren bracht dr K. H. E. Oppenhei mer van Hatlum (Friesland), die als stu dentenpredikant by de Ned. Herv. Ge- meente werd beroepen, met zijn echtge-i viel het note een bezoek aan onze stad. 's Middags men. Er werd in de consistorie van de Pieterskerk een begroeting»- en ontmoetingssamen komst gehouden. Nadat ds D. J. Vossers, voorzitter van de Kerkeraad, de belang stellenden aan dr en mevr. Oppenheimer had voorgesteld, sprak ds D. Kuilman, voorzitter van het ministerie van predi kanten, een welkomstwoord. Spr merkte op, dat in het bezoek dr Oppenheimer tot uitdrukking komt, dat het beroep niet direct is afgewezen. Dit is een reden tot verheugenis. In de bezettingsjaren kwam de Kerk tot de kenning dat haar arbeid zich mede op de universiteiten moest richten. Ook bij de studenten zelf werd het kerkelijk besef wakker. De kerkeraad heelt ingezien, dat er voor dit uiterst moeilijke werk een man nodig is, met bijzondere talenten toegerust en die zich ten volle aan de arbeid onder de studenten kan wijden. Ds Kuilman vertelde nog iets van c gemeente en de kerkelijke instanties. Er openbaren zich weliswaar verschillen, ook in het ministerie van predikanten, maar dit hebben wij toch gemeen, aldus spreker: Wij willen gehoorzaam zijn de Heilige Schrift en staan op de bodem de belijdenisgeschriften. Spr hoopte, er banden gelegd zouden worden, Kerk en studentenwereld zich zouden verheugen. Ds Vossers voerde namens de hoor- commissie het woord. Deze instelling was geen homogeen gezelschap; juist dóérom besluit drie vertegenwoordigers Sfeer in 'f gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! De heer H. M. Pont op hartelijke wijze gehuldigd 25 Jaar collectant in dienst der Kerk De heer H. M. Pont vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als collectant bij de Ned. Herv. Gemeente. Onder grote belangstelling vond 's avonds in de sistorie van de Hooglandse kerk huldiging plaats, waarna de jubilaris z'n gezin recipieerde. De heer Pont, die reeds geruime tijd het voorzitterschap van het college bekleedt, werd allereerst toegesproken door de nestor van de col lectanten, de heer J. van Muiden. Na mens de kerk-collectanten bood deze zijn hartelijke gelukswensen aan. In 't kort belichtte hij enkele feiten uit het leden. Zijn wensen gingen vergezeld een portefeuille met inscriptie. De heer W. J. Batist voerde nan de Herv. Diaconie het woord. Hij op de aangename samenwerking en de positie van de collectant ten opzichte van de Diaconie. De heer H. van Leeu wen kwam als lid van de Zendingscom •missie uit.de Kerkeraad de jubilaris complimenteren. Het college van ouder lingen wilde ook niet achterblijven. Zijn tolk was de heer W N. Heijloo. Ds J. de W^t, scriba van de Kerkeraad, noemde de 25-jarige arbeid van de heer Pont een prachtig stuk in dienst der Kerk. Het is een nuttig en nodig werk. dat alle waardering verdient. De heer P. J. Mulder Sr kwam nai de gemeente-commissie feliciteren. In de Nieuwe Kerkorde wordt niet over college van collectanten gesproken; het zal dus onveranderd blijven bestaan, al dus spr., die de belangrijkheid van het werk in het licht stelde. De heer Pont werd een boekwerk overhandigd, heer G Kuiper bood zijn goede we aan namens het college van Diaconie- collectanten Na de officiële receptie ble ven de collectanten nog lang gezellig bijeen. Voorschot aan gepensionneerden Zoals bekend, wordt aan de gepension neerden ten laste van het rijk, het alge meen burgerlijk pensioenfonds en hel spoorwegpensioenfonds, in afwachting var nadere maatregelen, over 1947 een voor schot uitgekeerd, meestal 25 procent var het jaarbedrag en nog deze maand uit te betalen. B. en W. van Leiden willen -de van gemeentewege gepensionneerden hetzelfde doen. Deze 25 pet. zal ook deze maand nog worden uitbetaald, als de het voorstel aanvaardt. Kunst en Letteren CALVÉ Él DELFT Het (Tl Chopinrecital Cor de Groot Met zijn Chopmrecital heeft Cor de Groot weer bewezen, dat hij een pianist van uitzonderlijk formaat is. Een zeld zame virtuositeit, een rijk genuanceerde aansLagkunst, een fijnzinnig pedaalge- bruik, om kort te gaan, een pianistiek van de hoogste orde. De vertolkingen van Cor de 'Groot zijn muzikaal sterk, bewust, scherp omlijnd en dus wars van overgevoeligheid en verdoezeling der contouren. Wij hebben gisteren modern pianospel gehoord, modern in de zin van hedendaags, onromantisch. Een andere vraag is, of met een der gelijke instelling Chopin het best wordt benaderd. Persoonlijk zou ik menen, dat een werkje als de Nocturne in B een dichterlijker vertolking vraagt. En er zouden meer stukken te noemen zijn, die men zich romantischer denkt. Wij heb ben echter in de loop der jaren vele. zeer uiteenlopende opvattingen omtrent Cho pin leren kennen en natuurlijk vertolkt een pianist der jongere generatie Chopin aaiders dan de pianisten, die in het laatst der 19de eeuw hun opleiding genoten. Met dat al hebben wij echter intens genoten van superieur pianospel en wij hopen, dat De Groot spoedig terug zal komen met een programma, dat niet aan Chopin gewijd is. Is hij niet de aange wezen pianist, om ons in kennis te bren gen met belangrijke en onbekende mo derne werken? Hennie Schouten. Katwijkse Kunstkring Willem Ravelli Het concert, dat op Maandag 15 De cember in de Kapel door Willem Ravelli werd gegeven voor de Katwijkse Kunst kring, heeft ons. zeker vóór de pauze, zeer teleurgesteld. Misschien waren de verwachtingen tè hoog gespannen. Hoe het ook zij, het concert kenmerkte zich door een matheid, waaraan de uitvoe rende kunstenaar zich slechts met moeite wist te ontworstelen. Ook de samenstel ling van het programma kon ons maar matig bevredigen en maakte een slordige indruk, waarbij wij ook de keuze der samenstellende delen ndet steeds konden bewonderen. Gelukkig vermocht toch nog eenmaal na de pauze de matte schim te wij ken voor de ware Ravelli, zoals we hem graag de gehele avond gehoord zouden hebben. Wij doelen hier op de vertolking van de aria's uit „Die Schöpfung" en „Der Messias" en we zijn de Katwijkse Kunstkring dankbaar voor het initiatief, Zwijgend wacht hu af. ook deze grote Nederlandse zanger bi! u een huurder, zijn midden gebracht te hebben. „Natuurluk niet. Er zijn wel liefheb- Alle lof voor de begeleider Hans Lich- bers. maar ze vinden de tuin te klein, lenstein. De Kapel was matig bezet. Ik had L. H. jij hebt van de samenwerkende kiesverenigingen, drie van de studentenorganisaties en één van de kerkeraad. Unaniem werd echter dr Oppenheimer genoemd. Namens de drie confessionele studen tencorporaties sprak de heer J. Ph. v. Hasselt. Hij wees er op, dat de studen ten met verlangen de komst van de studentenpredikant tegemoet zien. Reeds is ds Toornvliet van de Geref. Kerk aan 't werk; deze zon de plaats vanwege de Herv. Kerk gaarne bezet willen zien, om te kannen ken. Dr Oppenheimer begon zijn toespraak met te vertellen, dat het beroep dorpje nogal consternatie heeft ontke tend. Sprekende over de positie van de studentenpredikant in het algemeen, legde hij er de nadruk op, dat men niet tè grote verwachtingen mag koesteren. Het proces van de secularisatie bv. is moeilijk te keren. Bovendien staat de studenten-dominee herhaaldelijk bloot aan critiek van de zijde der studenten, professoren en ook van dp kerkeraad. Het is alleen mogelijk dit ambt te den, wanneer allen zich er van bewust zijn, dat hun steun onontbeerlijk Ds Kuilman sprak nog een kort slot woord, waarin hij zeide dat, als een predikant een belangrijke beslissing gevraagd wordt, de laatste confrontatie de betrokkene moet zijn met Hem, Die roept en de verzekering geeft dat Hij zal uitredden. Na afloop van deze bijeenkomst werd de Pieterskerk bezichtigd en begaf dr Oppenheimer zich naar het Prytaneum, hij geruime tijd temidden van een groep studenten vertoefde. Prof. Kraemer nam afscheid Thans als hoogleraar Gisteren heeft prof. dr H. Kraemer wegens zijn vertrek naar Zwitserland af scheid genomen van de Leidse Universi teit. In de filmzaal heeft de hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en in de phaenomenologie van de godsdienst zijn afscheidscollege gegeveen. Zeer veel studenten en ook talrijke professoren waren hierbij aan wezig, o.m. prof. dr W. B. Kristensen, die prof. Kraemer in 1937 opvolgde. De scheidende hoogleraar wees er o.a. op, dat het in alles gaat om het getuige nis, zoals de Bijbel ons dat geeft. Spr. heeft daarvan zelf ook steeds willen ge tuigen. De wereld heeft behoefte aan mensen, die er van spreken. Vooral leg de spr. de nadruk op de oecumenische beweging, die hij ziet als een der belang rijkste bewegingen in de kerkgeschiede nis van thans. De verdeeldheid der Christenheid is een slag in het aangezicht van Christus zelf. Prof. Kraemer hoopt in zijn nieuwe functie te Genève (directeur van het oecumenisch opleidingsinstituut) de ban den met Leiden steeds weer te vernieu wen. Spr. stond nog stil bij de wereld conferentie van kerken, in 1948 te Am sterdam te houden. Prof. dr J. de Zwaan, de heer D.. Tjals- ma en prof. dr C. J. van der Klaauw spraken prof. Kraemer, resp. namens de theologische faculteit, als praeses van de studentenfaculteit en namens de leden van de senaat, toe. Tot slot namen in de receptiekamer velen met een handdruk afscheid. Onthulling gedenkteken te Vught Zaterdag 20 December a.s. vindt te Vught de onthulling plaats van het ge denkteken voor de in deze plaats gefu- stileerden. De plechtigheid vangt aan oar half drie. Ex-politieke gevangenen var het concentratiekamp Vught 1943'44 kunnen onder vermelding van hun naam kampnummer op het gemeentehuis te Vught een toegangskaart krijgen. Dit bericht ontvingen wij namens het comité nevr. E. Timmenga—Hiemstra, Taai- straat 17, Vught. De heer L. van Geelen recipieerde in „Het Gulden Vlies" zyn Gistermiddag hield de heer L. van Geelen, i.vjn. het 25-jarig bestaan van zijn muziekhandel aan de Haarlemmer straat, een drukbezochte receptie. Nadat de gasten eerst de veelheid aan instru menten en bloemen in pand Haarlemmer straat hadden bewonderd, werden zij naar „Het Gulden Vlies" gebracht, waar de heer en mevr. Van Geelen met we derzijdse familie de gelukwensen in ont vangst namen. We zagen o.a. de heren Kips en Eich- horn van de ver. ran handeldrijvende ind. middenstand, afd. Leiden, leveran ciers, w.o. de dir. van R. S. Stokvis en Zn, N.V. Philips' Verkoopmij, vertegen woordigers, enz. Jammer was het, dat de heer Van Geelen, door de zeer grote inspanning in de voorafgaande dagen, zich niet eng fit voelde en zich 's morgens nog onder doktersbehandeling moest stellen. Niet tegenstaande dat, vond hij gelegenheid, om op alle gelukwensen een antwoord te geven. Aan het eind der "receptie maakte de heer Minnee zich tolk van alle fabri kanten, grossiers, leveranciers enz. om de heer Van Geelen een nieuwe voor spoedige periode toe te wensen. Bij deze receptie hoorde muziek ei werd op magnifieke wijze gebracht door het ensemble Paul Wainappel. Ratiobouw-woningen komen aan „De Eendracht" Het zijn er inmiddels 31 geworden B. en W. stellen aan de Raad voor, zoals reeds werd gemeld, om een bedrag f91.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het bouwrijp maken van terrein, gelegen nabij de zwemin richting „De Zijl" ten Noorden van de Timorstraat, in verband met de bouw van 1 ratio-bouw-woningen. De aanbieding hiertoe werd ontvangen in de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting. Het betreft een proet menwerking met de Stichting Ratio- bouw. Het maken van de ontwerpen voor deze woningen is met spoed ter hand ge- Het genoemde terrein dient met be kwame spoed bouwrijp te worden ge maakt, opdat geen stagnatie ontstaat. Re kening dient te worden gehouden met het uitbreidingsplan-Noord. De kosten, 'an het Grondbedrijf zullen worden terugontvangen, worden geraamd op f91.000, waarvan f 11.500 komt ten laste het fonds der algemene bijdragen de aanleg boven de normale straat breedte. t is gewenst gelijktijdig met hel bouwrijp maken van het terrein het aan grenzende plantsoen over de volle breed- aan te leggen. Van de heer A. J. Jongeleen, wethou der van fabricage, vernamen wü nader, dat de Stichting Ratiobouw een semi- permanente overheidsinstelling is, die de diverse nieuwe bouwmethodes beproeft Het doel is, de bouw te bespoedigen en te bezuinigen op de materialen, vooral op hout. verlang van Uw winkelier de beroemde J Leiden zou eerst 28 van deze ningen mogen bouwen, maar er bleek plaats voor 31, die dan ook zullen verrij zen, en wel in 7 blokken van 4 en 1 van 3. De buitenkant is bij al deze woningen normaal, maar de indeling van het inte rieur is per blok verschillend aan mate riaal en bouwsysteem. In sommige wo ningen bijv. zullen houtvezelplaten wor den gebruikt, terwyl ook proeven worden genomen met de plafonds. Omdat de proeven inderdaad mogelijk heden in zich hebben, heeft de wethouder de gelegenheid met beide handen aan gegrepen, te meer, omdat deze woningen buiten de toewijzingen vallen. Trouwens, ook Leiden heeft er belang bij, te weten, wat de voordeligste, de vlugste en de be- vredigendste bouwmethode is. De financiering der woningen valt onder het systeem der woningwetwo ningen. Doordat alle 31 woningen niet in eenmaal kunnen worden aanbesteed, zul len de kosten wat hoger komen te liggen. De Stichting Ratiobouw zal het verschil echter bijbetalen. De woningen zullen worden toegewe- zén aan de woningbouwvereniging „Do Eendracht". „Ons Belang" is immers juist aan de beurt geweest met de 103 wo ningen in het plan-Noord, waarvan de bouw onlangs is gegund aan de firma v. d. Bent te Wassenaar. Aardappeltelers op het matje Ze vonden de coloradokever niet zo gevaarlijk Vele tuinders, die niet op tijd ter be strijding van de coloradokever hun aard appelvelden hadden bespoten, moesten voor het Leidse Kantongerecht verschij nen. Bij de behandeling van het eersU geval tegen H. G. uit Oegstgeest ging het O. M. op deze ernstige overtreding dieper in. Een gevolg voor ons land van binnendringen van de gevreesde kever was o.a., dat Engeland de invoer verschillende landbouwproducten bood. Tegen H. G. eiste het O. M. ƒ30 boete of 10 dagen hechtenis. Daar het hier eigen bouw betrof, werd de spraak ƒ20 of 8 dagen. M. v. d. M. uit Katwijk hoorde ƒ500 boete of 250 dagen tegen zich eisen, doch kwam er af met 100 of 30 dagen. Ook de eis tegen W. B. de R. uit Lisse, op wiens land kevers waren aangetroffen, was ƒ500 of 250 dagen. De uitspraak was ƒ200 of 100 dagen. Hierna trad achtereenvolgens een hon derdtal overtreders voor het „hekje", die allen de coloradokever een kans hadden gegeven. De boeten liepen van 100 tot ƒ20, terwijl zij des'gewenst konden gaan „zitten", variërend van 50 tqt 10 dagen. Distributievorm Uitreiking van bonkaarten 802 enz. vindt morgen plaats aan de gezinnen van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 46801 t/m 50400. Stamkaarten met inlegvellen en contrólekaari a.s moeders meebrengen Het kantoor, in gang Steenschuur. is geopend van 8.30- De tol bij Warmonderhek De landtol op de brug bij het War monderhek steunt op een heerlijk recht uit vroeger tijden, dat tot het huidige ogenblik is gehandhaafd, aldus schrij ven Gedep. Staten in de memorie var beantwoording bij de provinciale begro ting 1948. Van doorslaggevend belang is de vraag, of men hier met een in brugrecht omgezet veerrecht dan wel met een brugrechtzonder meer te doen heeft. Een historisch onderzoek hier naar is gaande. Een dergelijk onderzoek vergt evenwel veel tijd. Van de uitslag er van hangt af, of wellicht maatregelen kunnen worden genomen, die het moge lijk zullen maken dat het verkeer niet langer genoodzaakt zal zijn, van deze brug gebruik te maken. Speeltuin „De Vogelenwijk" Van de in oprichting zijnde Speeltuin- »r. „De Vogelenwijk" is zoals reeds gemeld bij B. en W. een verzoek in gekomen inzake de aanleg van een speel weide voor kinderen. Naar de mening B. en W. bestaat hieraan in deze volkrijke wijtk grote behoefte. In aan merking komt een deel van een weiland onder Oegstgeest, maar in eigendom toe behorend aan Leiden. Dit terrein aan de Nachtegaallaan zal oppervlakkig worden geëgaliseerd. Het landschappelijk aanzien van deze omgeving zal niet worden ge schaad: bomen en struiken zullen de speelwerktuigen aan het oog onttrekken. Bij de sloten komt een haag met draad afscheiding ter beveiliging van de kin deren terwijl een eenvoudige brug zal worden aangebracht. Op het terrein mo- geen gebouwtjes worden geplaatst, tgeest gaat met een en ander ac- coord. De kosten worden geraamd op f 3000. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Adrianus Petrus z. v. Pret en J. Klijs; Jeannette Aria d. A. Varkevisser eh Z. van Beelen; Yvonne Madeleine d. v. J. Wijntjes en H. A. Bogert; Cornelia d. v. G. A. Brandt en m Munsteren; Petrus Maria Jozef A. G. van Swieten en C. J. van Boheemen. OVERLEDEN: J. W. Wimmers, wed. mi D. G. van der Horst, 80 jr. GEHUWD: J.*F. Ramak en H. J. Ver stra aten. AttentieAttentie Zie onze Reclameweek Nieuwe Heren Rijwielen, met banden, zonder bon ƒ102.50 Nieuwe Heren Rijwielen met Torpedonaaf, kettingkast, jasbescher- mer, bagagedrager en zonder vergunning, met banden 127.50 Prima Sport-Rijwielen met banden en Lamp. Compleet 127.50 Verder een pracht sortering BATAVIER voor-oorlogse luxe rij wielen met dubbele Trftmmelremmen, op vergunning leverbaar. Rijwielen moffelen, als nieuw ƒ22.50 i Rijwielsloten m. 2 sleutels 2.45 Rijwielketting, prima 5.75 Spatborden, per stel 2.25 Kettingkasten vanaf 1.75 I Rijwiellak, prima 0.35 Prima Terry Dameszadels met LEER dek 7.75 Prima snelbinders0.95 Pedalen, per stel 2.45 Bellen vanaf 1.25 en zo kunnen wij doorgaan met de onderdelen Alleen bij: HOOGEWOERD 117 LEIDEN TELEFOON 21575 HOEK KRAAIERSTRAAT Onder de rook van de Sleutelstad RIJNSBURG Gisteravond heeft ds Bik uit Am sterdam in één der zalen van het ge bouw „Flora" een rede uitgesproken ovei het onderwerp: „Naar de wereld-cata- strophe". De samenkomst, die werd op geluisterd door zang van het Haagse Evangelisatiekoor o.l.v. de heer Wijhe, stond onder voorzitterschap van de heer Bardelimeijer te Noordwijk. Ds Bik op de betekenis van Advent. Christus komt, niet alleen in Bethlehem, ma; het gehele wereldgebeuren. Gods Woord in Christus staat zeer vast. Wij mogen het niet vergeestelijken; we moeter letterlijk nemen. Spr. schetste de nood van de wereld en beklemtoond*, dat al leen het bloed van Christus redding weeg brengt. Men zong nog psalm 68 2 en 10. De Ned. Herv. meisjesvereniging „Dorcas" hield haar Kerstvergadering. Ds Burgy opende, mej. P. Hogewoning las het geestige jaarverslag en vele ande- werkten mede aan het slagen van de avond. De door de leden gemaakte kle ding voor de behoeftigen werd bezichtigd- De textielgoederen vormden een indruk wekkend schouwspel. Vooral in deze tijd textielnood. Een woord van oprechte dank aan de meisjes is hier zeker op plaats. Hulde! Een collecte voor de armde kas bracht f 66 op- In de Chr. Geref. Kerk hoopt Don derdagavond om half 8 voor te gaan ds N. Brandsma. Verbeterd bericht. De in ons i ter van gisteren aangekondigde dienst in de Geref. Kerk Rapenburg op Don derdagavond. in welke dienst ds v. d. Linde hoopt te spreken-over: „Wat doen in de kerk?", is niet een publieke dienst, die voor iedereen toegankelijk is, een gemeentevergadering, die een besloten karakter draagt, waar dus al leen toegang hebben belijdende en doop leden van de Geref. Kenk Rijnsburg. VALKENBURG. De Raad kwam gisteravond bijeen Van weth. P. Zwaan was bericht van ver hindering ingekomen. De legesverorde ning wordt op alle posten verhoogd. Was hoogste post tot nog toe f 20. thans wordt dit f 100, nl. ter verkrijging bouwvergunning als het bedrag f 50000 overschrijdt. De verordening op de Algemene begraafplaats wordt in voege gewijzigd, dat de koopsom var grafkelder wordt vastgesteld op f 350. Bij Prof. v. Kleef over; Waarom Oud-Katholiek 1.45 e 2—4 i Vooral verschil met R.K. Kerk belicht Maandagavond werd de derde en laat ste lezing gehouden in de Oud-Katho lieke kerk. Prof. B. A. van Kleef sprak /er „Waarom Oud-Katholiek?" De O.-K. kerk gaat regelrecht terug op Willibrordus en is daarmee het oudste kerkgenootschap van Nederland, aldus spreker. De doorsnee Nederlander echter niet veel van deze kerk. In theolo gische kringen is dit anders: Prot. theo logen zien de grote betekenis van deze kerk, terwijl de R. K. juist tegen ,haar het felst zijn. Immers, de Oud-Kath. Kerk betekent :n voortdurend gevaar voor de Roomse kerk, omdat men in Nederland zou kun- gaan ontdekken, dat er een Kath. kerk is, die niet-Rooms en niet-ultra- montaans is. Het is iedere R.K. dan ook verboden, een Oud-Kath. kerk te betre den. Mocht hij om een of andere reden daar toch aanwezig moeten zijn, dan mag hij generlei devotie of eerbied tonen bij de opdracht der H. Mis, hoewel deze toch door de Roomse kerk officieel als geldig is erkend. Vroeger vroegen vele Protestanten zich af, of de Oud-Katholieken niet voor een verloren zaak streden. In de laatste ja ren is hierin grote kentering gekomen: 1. doordat de O. K. kerk een grote plaats in- néemt in de Oecumenische beweging, 2. door de intercommunio met de Angli- kerken op dezelfde geloofsbasis staan, zodat niets een eenheid van deze twee in de weg staat, 3. door de komende inter communio met de Grieks-Kath. kerk. Deze drie kerken vormen het Kath. we- reldblok tussen R. K. kerk en Protestan tisme. Het Oud-Katholicisme omvat in zeven landen ongeveer 1 millioen leden. De Oud-Kath. kerk houdt vast aan de geloofsinhoud van de eerste tien eeuwen, aldus spreker. Die inhoud is de voortzet ting van wat in de oudste, onverdeelde tijd werd geloofd en al het andere is sec- tarisch. Tegenover de R. K. kerk stelt de O.K. kerk, dat niet op een bepaald ogen blik een theologische mening dogma kan of mag worden, bijv. de onfeilbaarheid van de Paus. Christus gaf het volle geloof en het is niet denkbaar, dat Hij de Kerk 1870 jaar zander de kennis zou hebben gelaten van waarheden, die nodig zou den zijn ter zaligheid. De Oud-Kath. kerk verwerpt allerlei Roomse vormen van afgodendienst en surrogaat-godsvrucht. Zij verwerpt het coelibaat 'ook Petrus is getrouwd ge weest), de Roomse transsubstantiatieleer (de Eucharistie is geen onbloedige her haling van het Kruisoffer), de aflaat en de biechtdwang, erkent de betekenis van goede gemeentezang en de preek, gelooft wel in zeven sacramenten en kent wel verering van heiligen als voorbeel den ter navolging, maar geen aanroeping en tussenkomst van heiligen. De O. K. kerk is opgebouwd van onderop (synode) de priester is geen middelaar, maar de rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten bepleit de heer Poot nogmaals het sluiten van een kasgeddlening bij de Boerenleenbank De heer H. M. Tjebbes wordt aangesteld als 2de ambtenaar ter secretarie. Bij de punten over de woonruimtewet 1947 doet de voorz. voorlezing van enkele verorde ningen, samengesteld in overleg met om liggende gemeenten. Daardoor kan tegen strijdigheid worden voorkomen. Van Ged. Staten is een verzoek ingeko men om advies over de bezoldiging de wethouders. Naar aanleiding daarvan maakt de heer Poot de opmerking, dat de wethouder van Openbare Werken zijn taak toch wel al te gemakkelijk opvat Weth. Zwaan heeft nL in dit jaar nog maar drie raadsvergaderingen bijge woond. Ook neemt de wethouder veel weinig nota van wat er op zijn terre gebeurt. Al te veel wordt het werk op de schouders van de burgemeester geladen en daarom, voelt spr er veel voor om spreekuur vast te stellen. De werkzaam heden zijn in ons kleine dorp ontzaglijk toegenomen en als de wethouder n weinig in de gemeente is. dan kan hij mogelijk op de hoogte zijn van de stand der openbare werken. De heer Schone- veld zou deze zaak op een meer gemoede lijke wijze willen oplossen en stelt daar- bezoldiging voor van f 200 per jaar. De heer Poot wil beloning in houding tot wat gepresteerd wordt vindt het heel moeilijk een vast bedrag te men. Het voorstel van de voorz Ged. Staten te adviseren een bezoldi ging van f 150 per jaar toe te kennen wordt met alg. stemmen aanvaard. Bij de rondvraag spreekt de heer Poot /er het grote ongerief, dat er veroor zaakt is, doordat de autobusdienst Val kenburgLeiden v.v. op de Zondagen ge heel is stopgezet. Hij doet het voorstel om n de directie van de N.ZJH. het verzoek richten de normale Zondagsdienst weer spoedig mogelijk in te voeren. De orz. wil dit punt aanhouden tot een volgende vergadering, maar de meerder heid der leden besluit tot directe afhan deling. De heer Schoneveld heeft geen ontstemming in het dorp gemerkt; wel het verwekken van kleine relletjes, maar dat neemt hij niet au serieux. Ook het lopen met lijsten tot het verzamelen van handtekeningen vindt hij een 1 vreemde handelwijze. Willen de mensen op Zondag de ziekenhuizen, dan is er nog vol doende vervoergelegenheid. Spr is daar tegen het voorstel van de heer Poot op dezelfde gronden, die hy bij een vo rige gelegenheid reeds heeft aangevoerd. Volgens hem heeft de overheid de plicht, de Zondagsrust zoveel mogelijk te bevor deren- Weth. v. d. Mey stelt voor de di ver zoeken een beperkte dienst op Zondag uit te voeren, bijv. op de uren bezoek is in het ziekenhuis, maar de heer Poot meent dat men op dit voor de zijde der directie nooit zal in gaan. Het voorstel van de heer Poot ordt dan met 4 tegen 2 stemmen aange- omen. Tegen de heren Schoneveld en Van Duyn. Nadat de voorz. nog heeft toegezegd, dat hij naar de straatverlichting aan de Kerkweg tegenover de Chr. school een onderzoek zal instellen, gaat de Raad in geheime zitting over Het was ondertus- half twaalf geworden. Tijdens de oe- handeling van het laatste voorstel-Poot het publiek op de tribune zo rumoe- dat de voorz. zelfs een waarschuwing ït laten horen. erkend is, dat de twee 1 dienaar der gemeente. gehei mzinnige deserteurtje „Welzeker, probeer het." Daags daarna gaat hij op weg. Hij treft de landheer in een slechte stemming, wan het besluit van Verwiele. het overige tuinland niet te huren, komt hem zeer ongelegen. Hij moet nu andere huurder vinden in Verwiele's plaats. Dit zou geen bezwaar zijn, als het bedrijf nog zijn vroegere omvang had. En daar komt nu de veroorzaker van die moeilijkheden by hem en vraagt hem te spreken! gezicht en stugge woorden wordt Schroot ontvangen. „Wat bezorg jij me een moeiiykheden!" „Ik, mijnheer?" „Ja zeker, jij!" „Ik heb het gehoord," antwoordt Schroot, om de stemming te verbeteren. „Daarom kom ik hier." De landheer kijkt achterdochtig. Wat voert die kerel nu weer in zijn schild? „Ik wil het restje ook huren," zegt Schroot. „Is die hap niet te groot voor je? Neem niet te veel Hooi op je vork, m^n! Nie mand kan verder springen dan zün stok lang is." „Dat zal wel gaan." „En kun je de prys betalen, die het moet opbrengen?" „Ik heb zelf een prijs in myn hoofd." „Hoe veel?" Schroot noemt het bedrag. „Man, ben je dwaas? Dan kom ik niet eens aan mijn vroegere huursom!" „Dat hoeft ook niet. U houdt het huis over, dat kunt u afzonderlijk verhuren. „Dus je neemt het huis er niet bü?" „Twee huizen tegeiyk bewonen kan ik niet.", „Het spreekt vanzelf, dat daar niets van komen kan. Wat moet ik met dat huis beginnen? Renteniers komen in die buurt niet wonen." Ze praten nog wat, maar komen niet verder. De landheer durft het niet aan Hij vindt de sprong te groot. Hy acht Schroot niet bekwaam genoeg voor een groot bedrüf en vreest bovendien, dat hy zal vastlopen met zün geld en daardoor de huur niet zal kunnen betalen. Onverrichterzake komt Schroot thuis. Heel de buurt geraakt in spanning ieder is nieuwsgierig naar de afloop. Er duiken geruchten op. die onwaar biyken Er komen ook andere geruchten, die de landheer angstig maken. Geruchten dat het grondbezit zal worden afgeschaft. Anderen zeggen, dat het land de land heren ontnomen zal worden en in bezit gegeven aan de tuinders en boeren. Hoe wel het lang geduurd heeft, is de revolu tiegedachte nu ook doorgedrongen tot het platteland. Er is een jonge kerel bij de landheer geweest, om te informeren naar de huur prijs. maar de landheer heeft hem afge wezen. omdat die man bekend staat als een revolutieman. Daar heeft hij nu spijt van. De toestand kan gevaarlijk worden en dan is het vei lig, een revolutieman tot vriend te heb- De landheer stuurt hem een boodschap en de jonge man verschünt opnieuw. De landheer bekykt hem nauwkeurig, maar weet niet, wat hij van hem denken moet. Hij is een jonge kerel met flink gezond uiterlyk en zeer beslist in zün op treden. Zij manieren zijn beschaafder, dan men van een boer verwachten kan maar zün ogen kyken onverschrokken en brutaal Hij heeft een zware onderkaak met sterk gebit, waarvan de hoektanden uitsteken boven de anderen. Dit geeft zün mond iets wreeds, als de muil van De toon van zijn spreken is bedaard en beleefd Als de landheer hem in ge dachten vergelijkt met Schroot of zelfs met Verwiele. dan valt deze vergeiyking uit in het voordeel van de nieuweling. Hy is de jongste zoon van een welge stelde boer. In zyn jeugd heeft zyn vader hem behooriyk onderwijs doen geven daarna is hy in de leer gegaan in het tuindersbedrüf by een van zyn oi Zyn vlugge geest maakt hem alles makkelijk en zyn leergierige aard drijft hem altyd tot nieuw en nauwkeurig on derzoek. Alle pamfletten, die verschij- nenn, leest hij, van alle vlugschriften die elkaar fel en vijandig bestryden. neemt hy kennis en praat daarover met anderen. Daardoor staat hy onder verdenking en noemt het achterdochtige platteland hem een revolutieman. De landheer overweegt dit in langdurig zwijgen en de ander wacht, geduldig en bedaard. „U bent niet getrouwd?" vraagt de landheer. „Neen, ik heb alleen te zorgen voor müzelf. Ik heb vyf zusters, één daarvan wil bu mij komen inwonen voor de huis houding. Had ik vrouw en kinderen, dan zou uw tuintje te klein zün." Dat weet de landheer zelf ook. Hij overweegt bovendien, dat het geld solide is. Wat kan men meer wensen? Als de bezoeker vertrekt, is de zaak beklonken en zün alle voorwaarden be hoorlijk vastgelegd. De volgende dag krijgt Verwiele be richt. dat huis en tuin verhuurd zijn en de nieuwe huurder op de tuin moet wor den toegelaten voor najaarswerk en .be mesting. (Wordt vervolgd). Gemeentelijke subsidies in 194 De raad verdeelde op 24 Novemberzo als bekend, f 100 000 aan subsidies subsidies aan verschillende instelling* kunnen in verband met de behoeften jaar tot jaar nogal uiteenlopen. De finao ciële positie van elk dier instelling; zal dan ook voor 1948 nader moeten woi den bekeken, hetgeen aan de nieu' meentelijke accountant-dienst als ei zijn eerste werkzaamheden zal word* opgedragen. Met het oog hierop hebben B. ten aanzie, van de subsidies voo dan ook dezelfde gedragslijn gevolgd a voor 1947 en zijn alle subsidies ontwerp voor 1948 weer tot de oude tx dragen uitgetrokken, terwul wee zelfde bedrag van f 100.000 is geraan voor verhoging van deze subsidies toekenning van nieuwe. Speeltuinver. „Haven en omgeving" Nadat in „Prediker" door de voorzit ter van de bond van speeltuiiwerenigic gen Leiden e.o., de heer G. F. Lardeé, rede was gehouden over „Waarom speeltuin?", werd de speel tuin verenigin „Haven en omgeving" opgericht. A voorzitter werd gekozen de heer f" ter. De andere bestuursfuncties zulle nader worden verdeeld. De Kerstpotten komen weer. De welbekende Kerstpotten van Leger des Heils staan Donderdag en Vi dag weer op verschillende punten in stad gereed, om vele goede gaven ontvangen. We hopen van harte, dat boordevol zullen worden. Menig Lei; huisgezin zal dan een werkelijk vrolij Kerstfeest kunnen hebben. Zaterdag het hulstspeldjesdag. We wensen Leger veel succes. Bazar bij de Rem. Geref. Gemeente Gistermiddag werd by de Rem. Gere Gemeente een tweedaagse bazar geopen De officiële opening geschiedde door voorzitter der gemeente, de heer J. RiedeL In zyn toespraak wees hij op n doel van de bazar: ter verrijking van gemeentefondsen der Rem. Geref. Ker Spr bracht dank aan alle medewerkende Er was een grote hoeveelheid artikele zodat het geen verwondering wekt, de kooplust van het enthousiaste publie danig geprikkeld werd. Er werden da ook goede zaken gedaan en we moge aannemen dat de bazar een succes i worden. De tijdsbepaling in de arcbaeologie Lezing in het Rijksmuseum van Oudheden In het Ryksmuseum van oudhedi sprak dr H- Brunsting over „De tijdsO paling in de archaeologie". Telkens, dus spr., stelt men in een museum vraag: hoe oud is dit wel en hoe kt men aan die datering. Aan de beantwoo ding van die vragen in hun onderling ve band was deze lezing gewyd. Voor Middeleeuwen en de klassieke oudheid het zaak om de voorwerpen en culture in verband te brengen met de historisc bekende data. Wy berekenen die ir. vóór en nè Christus' geboorte Uit de tJj daarvóór helpt ons vaak de Egypuscn chronologie, die tot 2000 v. Ch; staat en die men gewoonlyk tot 3000 u rug brengt. Om nog oudere tyden te Derekenei oet men trachten te ontcyferen, natuur zelf te boek heeft gesteld o en zyn producten. Door het telle de kleilagen, die elk jaar in de werden afgezet, öy het smelten het ys gedurende de ijsiyden en daarn komt men tot het jaar 6839 v. Chr.. het eind van de laatste ystyd. Daarvói heeft men de oude steentyd. die valt met de vier verschillende ystyde /arme tusenperioden. Door astronc mische berekening heeft men het begi daarvan gesteld op 600-000 jaar gelede; de oudste mensen die men kent, zijn deze periode of uit een latere ystyd. geveer 300.000 jaar geleden. Spr. behandelde terloops het onüerzoe m jaarringen by bomen en het stuil meelonderzoek in de venen, beide langrijke hulpmiddelen by het da teren van de menselyke cultuurreste; en ander werd met voorbeelden getoond en door lichtbeelden verduid* lijkt. Dezer dagen is te Amsterdam 21-J. electricien gearresteerd, wegens he vervaardigen van valse bankbiljetten Aan mr J. v. Haselen is op verzoek mi.v. 1 Jan. '48 eervol ontsla; verleend als burgemeester van Maarsei Maarseveen De rechter strafte de kleine misdaad HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF Bij de S.S. De zilversmid I. B. te Leiden had zyn hulp verleend aan de vijand, door in dienst te trelen by de S.S., na eerst by dé N.S.B. zyn dienst te hebben gedaan. Tegen verdachte vorderde de adv. fiscaal thans acht jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadsman, mr Sandberg. pleitte clementie. HAAGSE TRIBUNAAL Onderwyzer pleegde verraad Het was niet veel fraais dat de onder wijzer Th. G. M. Speet uit Warmond op de R.K. school aldaar in bezettingstyd had uitgehaald. Deze opvoeder liet zich kennen als een felle pro-nazi; op school kon hy zelfs niet nalaten bij de kinderen propaganda voor zyn ideeën te maken. Zo liet hy eens drie kinderen „straf regels" schryven, waarin fel anti-Joodse uitlatingen voorkwamen. Ook later in Utrecht leverde hy bewyzen van zijn verknochtheid aan de fuhrer, wiens beel tenis in zyn huiskamer hing. Erger nog het verraad dat hij pleegde, eerst je gens pastoor Warmerhoven te Voorhout, die zich t.o. de vrouw Van Speet „bele digend" over Hitler had uitgelaten, en later, toen S. uit de school werd ontsla gen, werden middels de S.D. nog gear resteerd pater Hetterman en kapelaan Staelingen Zy allen hebben korter of langer tyd in gevangenschap doorge bracht. Volgens besch. was het niet de bedoeling geweest beide laatstgenoemde geestelijken te doen arresteren. Als ge tuigen werden gehoord de betrokken geestelijken. Besoh. zeide na de twee jaar interne ring tot inkeer te zyn gekomen, en spyt hebben van zyn daden. Na het pleidooi van de raadsman, werd beslissing bepaald op 30 Dec HAAGSE RECHTBANK Het conflict met de deurwaarder Vader die verstek liet gaan en •ie zoons de M. uit Rynsburg versche en in de verdachtenbank; ze hadden gezamenlyk de deurwaarder P. A. H. v. d. Woude uit Leiden geattaqueerd, toen deze op goederen beslag wi-lde leggen omdat een boete van de Tuchtrechte niet betaald was. Het werd een vechtpartij, waarby de vergezellend politieman J. C. van Santen zyn pistoo trok, doch die door W. de M. werd vast gegrepen waarna de loop in de richting van de politieman werd gedraaid, dii dus niet kon schieten. Er was geslagei met een klomp, gedreigd met een mes De verdachten betoogden echter dat de deurwaarder de aanvallende party geweest, en zy partij hadden getrokken ook al omdat hun moeder een zenuw toeval kreeg. De Officier vorderde tegei vader C. de M. f 250 boete of 60 dage: hechtenis; tegen W de M. zes maandei gevangenisstraf, en tegen A. de M. T. de M. elk zes maanden gevangenis straf. waarvan vier voorwaardelyk. De raadsman, mr Jonkergouw, gispte het optreden van deurwaarder en tieman, en vond de geëiste straffen te hoog. HAAGSE POLITIERECHTER Verkeerde controle Toen de controleur van de C.CD. zijr werk moest uitoefenen op een bedrij te Voorhout, had hy het blijkbaar zo nauw genomen. Er was althans ren een waarschuwing gegeven, zoda contróle niet veel zin meer had. De Offi cier vond het een ergerlijk feit dat pleegd was, en eiste acht dagen gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde conform de eis. Heling. De Officier constateerde dat de sier W. M. van A. te Leiden een flink bedrag had verdiend aan zyn transacties met een auto, die van diefstal afkomstig bleek te zyn. Verdachte had het tuig voor f3000 gekocht, en voor f 5200 verkocht; er waren echter wel enige reparatiekosten. Verd. stond wegens he ling terecht, doch hy ontkende iets van de diefstal te hebben geweten. Waar hy niet voorzichtig genoeg was geweest, vorderde de Officier drie maanden ge vangenisstraf. De politierechter veroor deelde tot f 1000 boete of 1 maand hech tenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2