JUeuure CeiJtsdir (Hourant Behandel de republiek met de nodige zachtheid Wist U WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN 0.30 per week; ƒ1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bü betaling per kwitantie verh met adm -kosten) ADVERTENTI£N: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7387 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „JtonhMstidi Is qhefelruetf myo bert in teyJjenaport- Postrekening 58936. JOEKES IN DE TWEEDE KAMER: Communistische motie over „koloniale oorlog" (Van c parlementsredacteur) ZEVEN SPREKERS hebben gistermiddag in de Tweede Kamer hun licht doen schijnen over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. In het debat wees de heer Meyerink (A.R.) er op, gelijk w(j reeds in een deel onzer edities hebben gemeld, dat van anti-revolutionnaire zijde steeds is aanvaard een toekomstige federatieve opbouw van Indië in onverbrekelijk Unie,-verband met Nederland. Hiermee wilde hij een einde maken tan de legendevorming, door professor Romme gepleegd, als zou de A.-R. Partij zijn omgezwaaid en na bestrijding var het accoord van Linggadjati geen be zwaar meer hebben tegen het Rege ringsprogram van Linggadjati. Om het laatste gaat het juist: Wat behelst dit Regeringsprogram precies? Toch stellig niet meer de de facto-erkenning var gezag der republiek. Het nog steeds wezige dualisme bij de Regering, n.l. het enerzijds erkennen van de revolution- naire oorsprong van de republiek en hel anderzijds toch meer in contact treden met de leiders uit Djokja om tot een compromis te komen, waardoor de rechtsbreuk feitelijk wordt gelegaliseerd, doet echter vrezen. In dit dualisme kan de A.-R. fractie de Regering niir volgen. Van geheel ander inzicht tuigde de heer Joekes (Arb.), die het heel begrijpelijk vond, dat er over stemming bestaat over een federatieve opbouw van Indië enz., maar naar zijn mening ging het by het program van Linggadjati om het subtiele punt van de verhouding tot de republiek. Hij maakte in dit verband bezwaar tegen uitingen van de heer. Tilanus (C.-H.), die *t Verklaarde uitzicht Rozengeur en Mane schijn in Rusland HET „SOWJET-PARADIJS" blijkt nog steeds een utopie te zijn. Reclame is een mooi ding, maar de vlag moet de lading dekken. In tal van democrati sche landen wordt grif toegegeven, dat het er, wat de economische, financiële en monetaire toestand betreft, geen zuivere koffie is. Maar de Sowj et-depressies wer den steeds verheimelijkt. Alles was daar rozengeur en maneschijn! Een weelderig Russisch gala-bal voor de diplomaten en gezanten betekent ech ter nog geenszins, dat de „verenigde pro letariërs" van dit land er tegen lage prij zen veel consumptiegoederen kunnen ko pen. Met de mantel der Sowjet-liefde kan men lange tijd de economische narig heid bedekken, maar op de duur toch niet. Wij hadden steeds gedacht, gezien de perfecte Russische propaganda, dat er de economie, dank zij de technische hulp middelen in goede banen gele*id was. In een „Sowjetparadijs" verwacht men, dat er een ongebreidelde productie van goe deren bestaat en dat ieder zijn bordje maar heeft vol te scheppen, zonder veel materiële zorgen. Men beweert nu wel, dat er feitelijk in Rusland geen klassen meer bestaan, maar dient men achter deze constatering, veiligheidshalve, geen groot vraagteken te plaatsen? Is de economische situatie, het roebel-bezit voor het dagelijks levens onderhoud, voor arbeiders, boeren en in tellectuelen niet verschillend? Rusland maakt meer de in druk van een conser vatieve „kapitalisti sche" staat, die zich slechts door dwang en ambtenarij kan handhaven. Dat de productiemiddelen er volgens het recept Marx-Lenin-Stalin aan de gemeenschap gekomen zijn, is een veelomvattend begrip, maar een luilek kerland is daar niet ontstaan. Af en toe lekt het in het economische en monetaire Sowjet-dak. Dan blijkt, dat precies als in de z.g. „kapitalistische" landen, die er tenminste eerlijk vo< kwamen, de munt gesaneerd moet den. Het pond sterling, de franc, de lire hadden een opkikkert je nodig, maar rr de roebel was het ook al lang mis. 1 productie van gebruiksgoederen is helemaal niet ongebreideld, de vraag groot en bij gering aanbod en toenemende behoefte, want er moet hard gewerkt den. stijgen de prijzen, precies zoals dit in Frankrijk en Italië heeft kunnen constateren De arbeider komt dan met zijn loon niet toe. ER HAPERDE IETS aan het monetaire systeem van de aan alle landen „als voorbeeld gestelde Sowjet-Unie. Vandaar nu het pijnlijke decreet van d ministerraad en het centrale comité va; de communistische partij. De valuta moet hervormd worden en het rantsoe neringssysteem afgeschaft. Nieuwe roe bels worden aan het rollen gebracht. Er is dus veel te veel geld in omloop, „zoals in alle landen, die aan de oorlog deelnamen" wordt ter vergoelijking ge zegd. Wij horen nu eerst, dat de produc tie van consumptiegoederen steeds klei ner werd en ook de omzet in de klein handel, dus was er in de winkels weinig te koop. Als men nu toegeeft, dat het materiële welzijn der arbeiders verbeterd moet worden, blijkt daar tevens uit. dat het „Sowj et-paradijs" in ieder geval nog slechts in staat van wording verkeert. Niets zou Rusland zo slecht van i komen als roerigheid onder de „w kers," die kweekt men liever aan in 1 buitenland door verzet te prediken tegen het „plan Marshall." Vandaar, dat er ten spoedigste meer voedsel en verbruiks- goederen moeten komen tegen lagere prijzen en de levensstandaard omhoog moet worden gebracht. Want het is geen geringe surprise, thans te vernemen, dat de stijging der marktprijzen soms wel het record bereikte van vijftien maal de vooroorlogse te zijn. Als een doekje voor het rode bloeden wordt nu beweerd, dat de boel spaak is gelopen, doordat de Duitsers zoveel valse roebels hebben uit gegeven op het bezette grondgebied, maai waarom wordt de „saneringsmaatregel" dan nu eerst toegepast? Enfin, de depo sito's op de banken worden een kopje kleiner gemaakt, behalve de eerste drie duizend roebel, voor welke men de minale waarde terugontvangt. Oost Wes» mogen politiek nog zozeer verschil len. economisch heerst in Rusland ook al de griep. had gesproken over „enige heren uit Djokja", daarmee het niet-represen tatieve van de republikeinse regering aanduidende. Het gaat, aldus de heer Joekes, om het vinden van overeenstem ming met deze leiders der Nationalisten tn deel van Indië. Hij was wat schrokken van de rede van Abdoelkadir, toen deze de militaire besprekingen be langrijker achtte dan de politieke. De van de ministers naar Indië vond hij wel goed: dan konden zij meteen wat op die politieke besprekingen toezien. De federatieve opbouw van Indië, met de vorming van een interim-regering had ook wel zijn instemming, maar hij was toch wat wantrouwend tegenover Dr van Mook bij de Daerah-vorming op West- Java. Want deze wil min of meer auto- gebieden, juist met het oog op de rmen interim-regering en als hierin gebiedsdelen vertegenwoordigd zijn, die oorspronkelijk onder de republiek vielen, dan konden de heren te Djokja wel eens op hun tenen getrapt zijn enoh, die fijngevoelige sfeer. „Buig voor Djokja!" Helemaal niet eens met de staatvor- ming, federatief gebonden, was de heer De Groot (Comm.), want dat is de oude, reactionnaire „verdeel en heers"-tactiek. De Communisten willen steeds de repu bliek veel groter en machtiger zien dan zij zelfs in de ogen van de meest-pro- gressieve nationale Nederlanders is. Zij propageren dan ook een volledig buigen Djokja. De Regering doet dit al in grote mate, aldus het oordeel van de heer Tilanus (C.-H.). Verder waren er vragen over de eigen lijke taak van de heer Götzen als minis ter zonder portefeuille. Zijn salaris staat op de begroting van Overzeese Gebieds delen, waardoor hij ih feite een tweede minister voor dit departement is. Dit kan niet volgens de heer Vonk (Vrijh.), die dan ook reeds aankondigde, dat hij over het desbetreffende artikel stemming zou vragen. Ook de heer Joekes (Arb.) wilde streng vastgehouden zien aan de uitein delijke verantwoordelijkheid van minis ter Jonkman. Als deze schriftelijke vra gen gesteld worden, mag minister Götzen niet zonder meer antwoorden. Ook West-Indië vroeg de aandacht van verschillende sprekers. Zo meende de Tafelconferentie een jaar te laat komt. Tafelconerentie een jaar te laat komt. ZONDER PAPIEREN TOCH PER AUTO OVER DE GRENS Automobilisten, die bij de huidige in levering van de nationaliteitsbewijzen, kans lopen hun bewijs enige dagen te ten missen, kunnen op de kantoren de Invoerréchten een voorlopig be wijs krijgen, waarmee zij zich zonder moeilijkheden naar het buitenland kun- ;n begeven, aldus de KNAC. HET GEZAMENLIJK RADIO PROGRAMMA. De programma-raad van de Ned. Om roep heeft besloten geen verantwoorde lijkheid te nemen voor de uitzendingen, die vallen onder het z.g.n. „gezamenlijk programma" en die voorbereid zijn door de Regering of door de militaire c heid. Deze uitzendingen worden voortaan aangekondigd met de woorden: „deze uit zending geschiedt op last van de Rege ringscommissaris". Aanleiding hiertoe is een weigering in officiële zijde om aan het verlan gen, deze uitzendingen te laten verzorgen door de omroep-organisaties, te voldoen. Opnieuw zijn in West-Frankrijk ge heimzinnige parachutes neergeworpen. Ditmaal waren het er drie, welke de containers aan zich hadden hangen. De heer Meyerink (A.-R.) daarentegen waarschuwde tegen overhaasting. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V. P.) verklaarde, dat hij was versterkt zijn mening, dat de Britse autoriteiten de grootste schuld hadden aan het loop der Indische zaken, omdat zij de republiek gelegenheid tot consolidatie hadden gegeven en voorts, dat de Com- lissie-Generaal te ver was gegaan. D oden-transport Het slot van het debat bracht gisteren ;n door de heer De Groot (Comm.) gediende motie over het doden-transport Bondowoso. De heer De Groot ging nog verder en weet de gebeurtenissen bij Bondowoso aan de gevoerde „koloniale oorlog". In zijn motie vroeg hij grondig snel onderzoek, openbaarmaking het rapport binnen 4 weken, straffen zonder aanziens des persoons en schade loosstelling van de nagelaten betrekkin gen. Allemaal dingen, die op zichzelf juist zijn en die de Regering wel zal onderschrijven (waarom de motie stellig overbodig is). Maar de motivering (uit vloeisel van „koloniale oorlog") maakt de motie voor de Regering en voor het merendeel der Kamer onaanvaardbaar. Oud en Stikker zeggen wat zij willen Inzake hun eventuële nieuwe partij De heren Stikker en Oud publiceer den'gisteren het program van de nieuwe volkspartij voor vrijheid en democratie. De partij erkent, dat de grondslagen der Nederlandse beschaving wortelen in het Christendom. Op het terrein der stoffelijke welvaart verwerpt men de oude liberale leer bet laissez faire laissez passer huldigt met verwerping zo van de socialistische als van de individualisti sche economie, maatschappelijke verhou dingen, die sociaal gerechtvaardigd en :onomisch verantwoord zijn. De partij wil voorts morele en mate riële bescherming van het gezin, gelijk stelling voor de wet van man en vrouw, handhaving der grondwettelijke finan ciële gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs, wat de radio betreft oplossing, die de omroepverenigingen zelfstandige plaats geeft, terwijl in de Rijksverhouding wordt voorgestaan een hervorming van het Koninkrijk tot een gemeenschap van gelijkwaardige delen, verenigd door de band der Kroon, eigen meester bij de regeling hunner inwendige aangelegenheden, als eenheid optredende in alles, wat hun-gemeenschappelijke be langen raakt. KERSTPAKKET VOOR 70000 NEDER LANDERS IN DUITSLAND Als gevolg van «en radio-oproep van pater Henri de Greeve, zal de Neder landse Caritas Missie te Sittard dezer da gen 70.0000 Nederlanders in Duitsland iet een Kerstpakket kunnen verrassen. De distributie zal geschieden door Ne derlandse instanties in Duitsland. POST VOOR MILITAIREN OP DE „ZUIDERKRUIS" Post voor militairen aan boord van ..et s.s. „Zuiderkruis", dat vandaag naar Indië vertrokken is, moet voor uitrei king te Batavia uiterlijk 4 Jan. a.s. op de bus zijn. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sold. Sam. Star, Rijnsburg en korporaal Joh. Zijlstra, Oegstgeest. Als oorlogsvrijwilliger is soldaat Sa muel Star, wonende Oegstgeesterweg 3d te Rijnburg, bij de AA.T. gegaan. Juist het einde van het jaar 1946 (namelijk 30 December) vertrok hij per „Slo- terdijk" naar Indië. Het spreekt vanzelf, dat hij als stoere Rijnsburger geen last zeeziekte had (laten de Katwijkers het maar niet horen). Sam is dan ook gezond in Batavia aangekomen. Daar heeft hij vriendschap gesloten met kor poraal Johan Zijlstra. van de Morsweg te Oegstgeest. Beiden zijn van Batavia overgeplaatst naar Bandoeng, waar Sam nog steeds als chauffeur dienst doet Hij heeft geen spijt, dat hij naar Indië i gaan. en zijn vriend Johan al evei Maar in het begin van 1948 hopen bei den toch naar het Vaderland terug te keren. Dat zal een vreugde zijn aan de Oegstgeester- en de Morswegl Hout uit het Zwarte Woud. arriveren te Winterswijk tifen hout uit Duitsland. Eei van de enorme opslagplaats kostbare materiaal voor on: opbouw op verder transpoi Zeeuwse Coram, der Koningin gaat 1 Febr. heen Met ingang van 1 Februari a.s. is eer vol ontslag verleend aan jhr. mr J. W. Quarles van Ufford als Commissaris der Koningin in Zeeland wegens het berei ken van de pensioengrechtigde leeftijd. Jhr- Quarles van Ufford werd 7 April 1882 op „Oud-Rozenburg" te Loosduinen geboren. Hij studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1906 promoveerde. Na ver schillende ambtelijke functies bekleed te hebben, werd hij in 1921 benoemd tot Commissaris der Koningin. In 1940 werd hij door de Duitsers uit zijn ambt ontzet, doch keerde na de bevrijding terug. Jhr. Quarles van Ufford is Groot-offi- er in de Orde van Oranje-Nassau, rid der in de Orde van de Ned. Leeuw en voorts drager van diverse buitenlandse onderscheidingen. Aan de geallieerden is voorgesteld Duitsland een lening te verstrekken ter waarde van 700 millioen dollara Met dit bedrag zou de Duitse landbouw in staat zyn een einde te maken aan het nog im mer heersende voedseltekort. Deze le ning, zo wordt verder betoogt, zou voor de bezetters voordeliger zijn dan de huidige toestand van invoer. RUSSEN IN FRANKRIJK SCHEPEN v ZICH IN. Te Marseille zijn 700 Sovjet-onder danen, die het land moeten verlaten, be gonnen zich in te schepen. Er moeten echter 3300 nog wachten, omdat de Franse uitwijzingsverordeningen v« derd waren. Na de mislukking van Londen: at nu? Spoedige beraadslaging der Grote Drie over West-Duitsland IN politieke kringen te Londen worden vele gissingen gemaakt over het er gaat gebeuren, nu de conferentie van de Grote Vier een ontijdig einde nam. Wat de meningen van de verschillende correspondenten ook zijn, over het algemeen was men het er over eens dat de Grote Drie binnen af zienbare tijd bijeen zullen komen om te beraadslagen over een West- Duitse staat. Een vaste lijn is er uit de veronder stellingen nog niet op te maken, doch Franse kringen te Londen, aldus A. P deelden mee, dat op 15 Januari de Grote Drie te Washington bijeen zouden komen. Reuter daarentegen wist te melden, dat dergelijke vergadering al heden in de Britse hoofdstad zou plaats hebben. Het programma voor deze conferenties luidt als volgt: Economische samensmelting van de zones van West-Duitsland met toevoeging van de Franse; bestudering van een soort veiligheidsverdrag voor West-Europa, in de vorm van het oude Amerikaanse Vier- mogendhedenpact van 40 jaar. Van te voren zullen dan te Washington, Londen Parijs plannen worden opgesteld vqor BRITTEN EN AMERIKANEN VERLIETEN HONGARIJE. Ingevolge het met Hongarije opgestel de vredesverdrag hebben de Britse er Amerikaanse troepen op 15 December het land verlaten. Over de Russische troepen wordt gezwegen. ITALIAANSE VERKIEZINGEN UITGESTELD. In verband met de verbreding van de basis van het nieuwe Italiaanse kabinet, waar 5 nieuwe ministers inkwamen en waardoor de anti-communistische invloed werd versterkt, zijn de algemene verkie zingen in het land van 7 Maart uitgesteld tot een datum, welke ligt tussen 4 e April. West-Duitsland op federale gedecentra liseerde grondslag. Verwacht wordt, dat de Sovjet-Unie stappen zal doen om de maatregelen van de Westerse Mogendheden te compense ren. door de Russische zone op te nemer in het economische en politieke systeem, dat, volgens Molotof, in alle randstaten van de Sovjet-Unie wordt doorgevoerd. Onderhoud van Marshall met Clay. Minister Marshall heeft reeds een on derhoud gehad met de commandant var de Amerikaanse bezettingstroepen ir Duitsland, generaal Clay over de Duitse vraagstukken. Zij bespraken o.a. eei geringssysteem voor West-Duitsland, al dus A. P., en de planiKn voer opneming van de Franse zone. Officieel i: Frankfurt bekend gemaakt, dat dr Koh ier, voorzitter van de economische raad van de Brits-Amerikaanse zone en medewerkers, alsmede 8 Duitse mini presidenten gedurende het weekeinde met generaal Clay besprekingen zullen Plaatsvervangers gaan door De plaatsvervangers van de Grote Vier gaan door met confereren. Zij zullen Mo- lotofs „laatste aanbod" behandelen. Voor dat de Russische minister de conferentie verliet deed hij nog een voorstel: hij eiste inplaats van 90 pet. maar 66 2/3 pet de productie van de rijke Zisterdorf olievelden. Ten slotte zullen ook zij nog een laatste poging in het werk stellen om een Vredesverdrag voor Oostenrijk op te stellen. DAT bij de R'damse politie twee hoofd inspecteurs, twee inspecteurs en ong. 20 lager geplaatsten schriftelijk zijn berispt i.v.m. hun verwelkoming van de oud-po- litie-president Boelstra, die N. S. B -er DAT Geertruidenberg zijn electrici- teitsbedrijf zal verkopen aan de Prov. Noordbrabantse Electriciteitsmij. DAT per 1 Jan. a.s. ir A. C. Pijl, hoofd ingenieur bij de PTT, eervol is ontslagen. DAT op 23 Dec. a.s. voor het Haarlem- tribunaal terechtstaat de gewezen grif- er van de Prov. Staten van Noord-Hol land, H. J. v. Urk. DAT in tegenstelling met de aanvan kelijke plannen, de grote carnavalsop tocht te Venlo in het voorjaar toch door gaat. DAT het Middelburgse tribunaal giste ren tegen de 74-j. mr P. Dieleman, oud- nd.-commissaris van Zeeland, alleen ontzetting uit de bevoegdheid om openb. ambten te bekleden adviseerde, daar hulpverlening aan de vijand niet bewe- :n kon worden. DAT het A'damse B. G. gisteren de 27- j Landwachtpatrouilleleider J. A. Tuk ker uit Utrecht tot 10 j. veroordeelde. DAT B. H. J. Alink (KVP) gisteren is geïnstalleerd als lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en dit college, even als de Gedeputeerden de voorstellen tot salarisverhoging van het provinciaal per soneel afwees. DAT de geheel gerestaureerde „Siba- jak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd Vrijdag in regeringsopdracht met 700 emi granten naar Zuid-Afrika vertrekt. DAT de ijzerwarenindustrie N. V. „Hollandia" te Krimpen a.d. IJssel zich in Dussen (NJ3.) zal vestigen. DAT de landelijke directeur van de Stichting 19401945 dr B. M. de Jongh, is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. DAT de bankblljettenclrculatie in de afgelopen week met ruim f 14 millioen verminderde tot f 2.903 millioen. DAT de St Crt. van gisteren om. een loonregeling voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland, rayon „De Venen", bevat. DAT de „Stichting Schoduw" te Zie- rikzee geldelijke bijdragen verzoekt ae herbeplanting van Schouwen-Duive- land, daar deze, buiten de Rijkssubsidie, nog f 30.000 kost. DAT in het abattoir te Groningen 8 personen zyn gearresteerd i.v.m. ver; delyke overtreding der distributievoor schriften. DAT de gemiddelde sterkte van de troepen der Kon. Landmacht in Ned.-In- dië, volgens de M. v. A. op de Defensie begroting, in 1948 rond 84.200 man zal bedragen. DAT het RIMI-personeel, hetwelk in Nov. 1946 naar Indië vertrok, in Maart 1948 zal worden afgelost door nieuw personeel. DAT de terugkeer uit Indië van de „Eerste divisie 7 Dec." en van de 12 be wakingsbataljons, eerst in het voorjaar 1949 zal plaats vinden. DAT naar de minister van Oorlog mededeelt, een plan in voorbereiding is tot demobilisatie van reserve-officieren op grote schaal.- DAT de Kon. Ned. Stoomboot Mij, over 1946 een winst maakte van ruim f4 mil lioen. DAT de burgemeester van Haarlem, mr Cremers, gisteren in de stadsbiblio theek aldaar alarm maakte om na te gaan, hoeveel tijd de beroepsbrandweer nodig had. om uit te rukken. DAT volgens de Transporten, de P?ed. Regering zal overgaan tot de aankoop van zes vrachtschepen in de Ver. Staten, bestemd voor de 4 grote stoomvaartmaat schappijen. DAT door de N.V. Eternik te A'dam een obligatielening zal worden uitgegeven van nominaal fl millioen, rente 3!& pet., looptijd 15 jaar, waarvoor de inschrijving opengesteld op 22 Dec. by de Rott Bank. DAT de burgemeesters van Goeree- Overflakkee, n.a.v. de ongelukken met de veerdienst van Zondag j.L, waarbij twee personen werden gedood, nogmaals heb ben aangedrongen op een vaste oever verbinding. DAT de leider van „Philips" in België, J. B. Vink. dezer dagen te Brussel werd gehuldigd i.v.m. zijn 40-j. jubileum. DAT de Tweede Kamer zonder debat of stemming, maar met de communisten tegen, aannam het wetsontwerp tot ver lenging van de tijdelijke wet dienstplicht- voorzieningen. DAT de Kath. Arbeidersbeweging min. Fiévez heeft verzocht haar gebouwen Utrecht op 1 April a.s. terug te geven niet langer in gebruik te laten bij de To pografische Dienst. DAT een Amerikaanse millionnair er kunstschilder de helft van de in Dei Haag bij Bennewitz tentoongestelde schil derijen van de Ned. schilder Lodewijk Bruckman heeft aangekocht'om in' Ame rika te exposeren. DAT de Vrijz. Chr Studenten Bond van 1824 Dec. a.s. zyn jaarlijkse wir terconferenties te Woudschoten houdt. DAT de derde kaderschool der infan terie te Weert dezer dagen haar tweede jaarfeest vierde. DAT de z.g. lepra-zegels, een uitgifte in de Surinaamse postadministratie, van 18 t/m 31 Dec. o.m. verkrijgbaar zijn aan de postkantoren te A'dam, R'dam en Den Haag. DAT Th. Jaeger, de bekende ontginner m Noord-Limburg en Oost-Brabant gis teren te Venray 80 j. werd. DAT 36 papegaaien uit Columbia, be stemd voor het dierenpark te Tilburg, de KLM nodig hadden om van Curasao iar Schiphol te vliegen, waar zij giste- :n arriveerden. DAT gisteravond 273 „displaced per ms" uit de Amerik. bezettingszone in is land arriveerden, die in de confec- ï-industrie zullen gaan werken. DAT in het gezin L. Verhofstad te Boe kei (N.B.) een drieling is geboren, waar- het aantal kinderen tot 8 is uitge breid. DAT de Zuid-Afrikaanse gezant, de heer Leif Engeland, gisteren Lg.v. „Din- gaansdag" Amsterdam bezocht, waar hij de diamantslijperij van de fa. As- scher bezichtigde. DAT het Middelburgse tribunaal tegen 66-j. J. Overman uit R'dam, tijdens de bezetting leider van het Gew. Arbeids bureau te Domburg, 10 j. gev.straf advi seerde. DAT de Engelse koning aan H. Min- kema te Zierikzee, die 4 maanden een radio-telefoonverbinding met de Geal lieerden op St. Philipsland onderhield, de lveren lauwertak heeft toegekend. DAT de Ver. „Nederland en Oranje" te Berlijn, die het contact onderhoudt tus sen de Nederlanders aldaar, dezer dagen haar 60-j. bestaan vierde. DAT Venray na Katwijk a/Zee de tweede gemeente is die haar verkave lingsplannen in orde heeft. DAT het 3-jarig kind van de fam. B. te Honselersdijk, in een teil kokend wa ter is gevallen en overleden. DAT twee bewoners van Hulst zijn ge arresteerd i.v.m. in de nacht van 28 op 29 Nov. gepleegde gewelddadige beroving van het bejaarde echtpaar Van Dam te Lamswaarde (Z.). DAT de kosten per lid van het uit 360 leden bestaande Vrouwen Hulpcorps f2500 per jaar bedragen, hetgeen door concentratie zal kunnen worden terug gebracht tot f2000. DAT het gemeentebestuur van Rot terdam dezer dagen een officiële brief van het dep. van Gezondheid va Amerikaanse staat Kentucky ontving, welke was geadresseerd „Gemeentebe stuur van Rotterdam, Germany". DAT een aantal instellingen in de drie Noordelijke provincies f 50.000 bijeen gebracht hebben voor een Röntgen-auto Dor gezamenlijk gebruik in deze pro- DAT volgens de minister van Oorlog moet worden gestreefd naar zo spoedig mogelijke samensmelting van Landmacht Kon. Ned.-Ind. Leger. DAT morgen minister Drees en Zater dag waarschijnlijk minister Jonkman aar Indië vertrekt. DAT de eerste prijs voor de ontwor pen reclameplaat der tentoonstelling „De Ned. vrouw 1898—1948" is toegekend aan mej. Lydia Flemming te Den Haag en de tweede prijs aan mevr. Lucie Hurkmans Thieme uit Tilburg. DAT H.M. de Koningin gisteren in Am sterdam twee schilderijententoonstellin gen heeft bezocht DAT de Centrale Ereraad voor de Kunst de 47-j. letterkundige H. J. Bru- ning heeft uitgesloten van elke literaire werkzaamheid voor de tijd van 6 jaren, ing. 6 Mei 1945. DAT als dank voor Nederlands aandeel in de oorlog, door Engeland een prachtig kantpaneel, waarop taferelen uit de slag Engeland zijn uitgebeeld, aan de stad Apeldoorn zal worden aangeboden. DAT het Schotse jeugdkoor, het „Kirk intilloch Junior'Choir" morgenavond 21.5022.30 uur voor de Ned. omroep Kerstliederen zal zingen. DAT Eduard van Beinum, die vandaag it Engeland in Nederland is terugge keerd, nog geen beslissing heeft genomen de aanbieding van het Londense Philharmonisch Orkest. DAT i.vm. de vermindering totale troepensterkte o m. het semina- „Berg Nebo" te Nijmegen, het bui- vijverhof" te Nieuwersluis tehuis voor ouden van dagen „De Wild hoef" te Bloemendaal het volgend jaar worden ontruimd, aldus de M. de begroting van Oorlog. DAT in eer A. Verhulst i overleden. DAT gisteren te Utrecht een goede renwagen door het onveilig overtrekken van een wissel dwars op de rails kwam te staan, waardoor het treinverkeer naar A'dam geruime tijd was gestagneerd. DAT vertegenwoordigers uit ong. 100 A'damse bedrijven gisteren protesteer den tegen de middelen, die op de meel fabrieken „Ceres" en „Holland" zijn toe gepast om de staking te breken. GEZIN IN ZORG ER is zorg in vele gezinnen. We stemmen toe: men zou dat niel zeggen, als men de gevulde restau rants en café's en de soms lange file de ingangen der bioscopen ziet. Noch ten let op de schier fantastische om- n van banket- en snoepwinkels. Ook niet, als men in de etalages van luxe ma gazijnen de duur geprijsde en vaak prut- irig-lelijke siervoorwepen ziet. Maar men vergete niet. dat restaurant» koekjes-winkels en luxe zaken nooit »n beeld geven van het leven der massa, n men lette ook hier op, dat er een langzame, maar zekere teruggang in de luxe is te constateren. Bioscoophouder» moeten reeds rekening houden met terug gelopen bezoek. De tijd van de grote ver teringen en de fabelachtige fooien raakt alweer voorbij. Langzamerhand wijkt de roes. waarin velen na de bevrijding leefden, en komt de werkelijkheid van de verarming van na de oorlog dichter bij. Zwart» prijzen en zwarte lonen worden al moei lijker opgebracht en wekken al meer ver zet. Intussen stijgen de prijzen van de voor- aamste voedingsmiddelen. De prijsver laging in andere sectoren van het prijsge bied kan dit niet te niet doen. De dis tributie wordt schraler en brengt met de broodvoorziening in gezinnen met opgroeiende kinderen in gevaar! In die gezinnen i^ grote zorg. Wij zagen onlangs een huishoudlijstje an een dergelijk gezin. Het beschikt» zer een redelijk, ambtelijk inkomen. Vierhonderd gulden per maand en nog honderd gulden kindertoeslag er bij. Er zijn negen kinderen, alle in de leeftijd 618 jaar. In de maand November gaf dit gezin zonder enige zwarte aan koop, alleen aan distributieartikelen bakker (alleen voor brood) melkboer, slager, kruidenier het bedrag $6.63. Men begrijpt, daarmee was nog niet. Er waren meer noodza kelijke uitgaven. Er kwam by: schoen- reparatie en één paar nieuwe schoenen (op de elf personen) f48.50; groenten en aardappelen f46.34; schoolgeld (deze maand extra laag) f 16; manufacturen waarbij als extra alleen enkele hand- en theedoeken, voor de rest allerlei kleine, noodzakelijke reparatiebenodigdheden) f58.74; huishoudelijke hulp (in dit gezin onmisbaar) en de sociale lasten daarvan f 74.94; kerkelijke bijdragen, collecteh, contributies f 35.20. Toen we zo ver waren, moesten we constateren: „Maar U bent al over Uw inkomen heen! En toch waren er ,nog noodzakelijke posten: huishuur kwar- taalsgewijs betaald, daarom niet in deza maand voorkomend verwarming en verlichting, krantenabonnementen, be lastingen, dokterskosten, schoolboeken. Voor ontspanning, voor boekenaan- koop, voor allerlei andere dingen was geen ruimte. Tot dusver had dit gezin door een kleine reserve het gat kunnenn overbruggen. Maar deze reserve was opf En nu stond men voor de vraag: ho» kunnen wy onze rekening sluitend ma ken: en hoe kunnen we een doktersreke ning, die juist was gepresenteerd, be talen. Wij weten, dit gezin is één uit vele En we vragen ons af. als we sommige maatregelen der Regering zien: wordt hiermee wel voldoende rekening gehou den. Want dit soort gezinnen, waar men zijn kindertal als Godsgeschenk ontvan gen heeft en als grootste zorg zich stelt die kinderen behoorlijk te voeden, op ta voeden en te doen onderwijzen: waar men geen schulden heeft gemaakt en niet w i 1 maken; waar men geen vermaak zoekt en geen luxe, maar genoegen neemt met so berheid die gezinnen zijni de kracht an een volk. De Regering richte zich bij haar on derzoek van wat nodig is en bij het be an haar maatregelen op die ge- - niet de indruk Het centrale stationspostkantoor te 's-Gravenhage nadert zijn voltooiing. Twee van de vier door Hildo Krop vervaardigde beelden zijn reeds van hun bekisting ontdaan en worden gereinigd eer de steigers zullen verdw(Jnen. De regeringen van Amerika. Rusland, Engeland en Frankrijk hebben beslote* dat Italië niet verplicht zal worden z(jn onderzeebootvloot te vernietigen. Weinig verandering Tot morgenavond wordt verwacht weinig verandering, aldus de Bilt. Zwaar bewolkt met enkele opklarln- geh en plaatselijk enige regen. Tijdelijk wat toenemende en Noordelijke wind. Voornamelijk in het Oosten van het land iets koudere nacht met hier en daar ne vel- of mistbanken. Overigens weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 18 December. Zon op 8 44 en onder 16 29 Maan op 12 41 en onder 22.H Zaterdag 20 December E.K,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1