Met kracht naar herstel van Leidens gemeente-financiën Er is Vjdbfo*iI4. NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 1947 Stadsnieuws de omslagkosten Wethouder Van der Kwaak is optimistisch En thans: „Vol verwachting klopt ons hart" Het moet voor de wethouder van financiën, de heer D. van der Kwaak, en zijn staf van medewerkers wei een grote voldoening zijn, dat reeds thans, half December, de begroting voor het volgende jaar klaar is. Dat is de laat ste Jaren niet gebeurd en het behoeft geen betoog, dat dit feit het verzetten van een massawerk heeft betekend. Zoals gisteren reeds in het kort werd gemeld, kan er ten aanzien van de gemeentebegroting 1948 van enig op timisme worden gesproken. By verschillende „ongunstige factoren" zijn er diverse „gunstige", die een batig verschil te zien geven. „WU menen gedaan te hebben, wat we moesten en konden doen", aldus de wethouder„en thans: van verwachting klopt ons hart". En met die laatste woorden doelde hU op de voorstellen van de commissie-Oud, die beogen de gemeente- financiën te saneren. deel vooi lestrisico. Deze drie factorent voor de beide fa brieken in totaal uitmakende f206.613, in aanmerking genomen, is het resultaat van slechts f 80.000 minder winst zelfs een zeer gunstig ie noemen, ontwikkeling van de beide Lichtfabrie ken is dan ook alleszins bevredigend. „Gunstige factoren" tot eer bedrag van f538.000. De „gunstige factoren" zijn: 1. Duinwater-Maatschappij. Voorna melijk als gevolg van de hogere uitke ring over 1946 kunnen de L.D.M. voor 1948 hoger worden gesteld dan voor 1947 voor een bedrag rond f92.000 2. Minder uitgaven Sociale Dienst. De op 1 October j.l. in werking getreden Noodwet Ouderdomsvoorziening heeft tot Wordt de Hogewoerd-vereniging opgeheven? Definitief besluit nog niet genomen Gisteravond kwamen de leden van de Hogewoerd-vereniging in de zaal va heer W. F. van Wijk in buitengewone gadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Th Balkenstein, sprak een kort ope ningswoord, waarna hij de secretaris, ae heer H. M. Verhulst, gelegenheid gaf tot voorlezing van de notulen, die onder dank werden goedgekeurd. Vervolgens werden doel en oorzaak van de vergadering door de voorzitter nau keurig omschreven. Hij merkte op, dat bij de meeste leden nauwelijks meer a: bitie te vinden is. De liefde voor e eigen organisatie is voor een belangrijk gedeelte zoek. Na de bevrijding bedroeg het ledental: 243, terwijl de vereniging thans slechts 107 leden telt. Nadat vele aanwezigen in discussie wa- rgn getreden over de vraag: Moet de ver eniging al dan niet worden opgeheven? Werd er een stemming gehouden, die tot resultaat had, dat de leden het wenselijk achten, tot ontbinding van de organisa tie over te gaan. Tot een definitief besluit kon het evenwel nog niet komen, zulks op grond van de reglementen. In een vol gende bijeenkomst zal een en ander woi den vastgesteld. Modern Roemenië gezien door een'moderne Roemeen Mr. S- Pragano voor de Ned. Reisverei Met de overige Oost-Europese landen geniet Roemenië thans de twijfelachtige eer in het centrum van de (wereld)poli tieke belangstelling te staan. Het was daarom een goed idee van de Leidse af deling van de Ned. Reisver. om mr. S. Pra gano, Roemeen van geboorte, uit te nodi gen in de Vergulde Turk over dat land te komen spreken. In feite is Roemenië nooit een demo cratie geweest, al bezat het een prefect democratisch stelsel. Het analphabetisme is nog enorm. Maar de levensstandaard van de bevolking is schrikbarend laag, zo laag, dat in 1917 een revolutie dreigde in navolging van de Russische; deze werd opgevangen door een gedeeltelijke verde ling van de grond. Dat heeft de boeren echter niet veel verder gebracht: Zij vie len in de handen van de grote bankin- stelingen, die in Roemenië evengoed woe kerwinsten maken als de kleine woeker- Een nieuwe revolutie werd in 1934 voor komen door een gedeeltelijke kwijtschel ding van de schulden; maar arm blijft de Roemeense boer. Het volk ontbreekt het aan gewetensvolle leiders; misschien dat deze toch hardwerkende mensen een goede tijd tegemoet zouden gaan, als het land een periode van rus: zou zijn gegund, lang genoeg om zich meer volledig op het Westen te kunnen richten... Maar. wie durft dat heden verwachten? De geestige en charmante voordracht werd verlevendigd door een serie licht beelden van de steden en dorpen, geberg ten en rivieren en tenslotte de mooie na- tribale klederdracht de kosten van de molestrisico *.en laste van de be- drijfsbegrotingen is gebracht, f48.000 Een halve ton voor 1e Spoorwegplannen. 7. De onderhandelingen met de daar bij betrokken autoriteiten ten aanzien van het overwegprobleem en de daar mede samenhangende spoorwegplannen zijn in dusdanig stadium gekomen, dat B. en W. verwachten in 1948 nog de des betreffende voorstellen bij de raad te kunnen indienen. Het spreekt vanzelf, dat met deze ook voor de gemeente zo belangrijke aangelegenheid ook grote sommen gemeentegeld zullen zijn ge moeid. In verband hiermede ls rente en aflossing van de eerste drage in de kapitaalslasten meente in deze kosten uitgetrokken bedrag van f50.000. 8. In de loop van dit jaar is een lening van 2 millioen gesloten voor dek king van budgetaire tekorten en voorts Op 20 Juni van dit jaar werd de be- stelling tot 1947 het aandeel froting 1947 door de raad vastgesteld en nu. nog geen half jaar later, volgt die voor de dienst 1948. Uit het korte tijds verloop tussen beide mag echter, aldus de heer v. d. Kwaak, niet worden afgeleid, alsof er geen problemen waren. Integen deel, juist bij het samenstellen van deze begroting is opnieuw gebleken, welk achterstand er op allerlei gebied is. Aan de ene kant drongen de uitgaafposten naar voren, die onvermijdelijk verhoogd moesten worden, aan de andere zijde waren er gelukkig inkomstenbronnen, die hoger konden worden gesteld: Voor 1948 is een programma samenge steld, om ook door de achterstand van d« gemeenterekeningen heen te komen. Het plan is. dat de rekeningen 1944, '45 in 1948 gereed komen. Alles wordt gezet, om zo spoedig mogelijk een juist beeld van Leidens financiën te verkrij gen. De afdeling financiën, die met deze begroting heeft bewezen, voor geen kleintje vervaard te zijn. is voor weer voor een krachttoer geplaatst. „Ongunstige factoren" belopen een bedrag van f498.000. De boven reeds aangeduide „ongun stige factoren" belopen een totaal bedrag van f498 000. Ze zijn de volgende: 1. Hoge personeelslasten (exclusief de bedrijven). Deze .verhoging houdt verband met de aanpassing van de ge meentelijke wedden en lonen aan di rijksnormen. Hogere uitgaven f 103.000. 2. Meerdere fabricage-uitgaven, o.m als gevolg van achterstand in de onder houdswerken f 19.000. S. Hogere vergoeding ex artikel 161 der L.O.-wet 1920. Dit betreft de hogere vergoeding aan de bijzondere schoolbe sturen terzake van de materiële exploi tatiekosten. doordat zowel voor 1947 als voor 1946 en 1945 steeds de bedragen per leerling hebben gegolden, zoals deze bij de begroting voor 1944 zijn vastgesteld. Hogere uitgaven f93.000. 4. Hogere subsidie Nijverheidsonder wijs. De begrotingen van de verschil lende nijverheidsscholen voor 1948 zijn niet onbelangrijk hoger dan v< De bijdragen van de gemeente in deze kosten ad 30 pet vordert in- totaal hoge: /an f26.000. 5. Niet als gevolg van een minder gunstige exploitatie, maar uitsluitend door enige bijzondere maatregelen (zie onder) wordt voor de Lichtfabrieken eer lagere winst geraamd van f84.000. 6 Hogere verliezen van andere be drijven, als gevolg van de hogere perso neelslasten en doordat in 1948 in tegen- gevolg, dat de raming voor ondersteunin gen voor 1948 kan worden gesteld op f572.850. dat is lager dan voor 1947; rond f338.000. 3. Hogere raming diverse belastingen en retributies. Dit bedrag kan als volgt worden geraamd: 150 opcenten pers. belas ting f 15.500, opbrengst ondernemingsbe lasting f29 000, hondenbelasting f8.500. vermakelijkheidsbelasting f 10 000. retri buties f7.000. Totaal f70.000. 4. Hogere raming huren, voornamelijk als gevolg van de hogere opbrengst van de huur van de Stadsgehoorzaal f 18.000 Het totaal van de gunstige facto ren beloopt dus f 538.000, die van de ongunstige factoren f 498.000. Het voordelig verschil ia dus f 40.000 Hierdoor blijft het ongedekt tekort over 1948 ook f 40.000 beneden dat over 1947. Het komt daardoor op f2.162.749. Opgemerkt zij, dat de on- bjj-i gunstige factoren voor een groot deel de ge-een gevolg zijn van de bijzondere omstandigheden van de voorafgaan de Jaren. Afhandeling vóór 1 Maart dringend gewenst. Zowel ter bespoediging van het ver schijnen alsook ter besparing van veel kosten is, evenals voor 1947. het ontwerp voor 1948 weer gecyclostyleerd, ^velk werk door de Lichtfcbriekeh weer met de grootste zorg en nauwgezetheid is ver richt. Na al deze inspanning, om het ont werp reeds thans te kunnen aanbieden, mogen B. en W. ook verwachten, dat ook de raad de begroting met spoed zal af handelen. Een spoedige afhandeling door de raad Is vooral voor de bijzondere schoolbestu ren van belang met het oog op de ver goeding van de materiële exploitatie kosten. Indien namelijk deze begroting niet vóór 1 Maart a.s. wordt vastgesteld. Begrotingsvaria Verkiezingen. Met het oog op de aan gekondigde verkiezingen in 1948 is to taal f 10.500 uitgetrokken. Hiertegenover staat een post van f2000 wegens terug ontvangst van andere gemeenten van drukkosten van stem/biljetten e.d. Consumentencrediet. De kosten hier van zijn geraamd op f 10.000. De gemeen te ontvangt dit eohter teruig van het rijk. Accountantsdienst. Op de post „verifi catie" is f 10.000 uitgetrokken in afwach ting van de totstandkoming van het bu reau van de gem. accountantsdienst. Uitbreidingsplan. De post „kosten van het uitbreidingsplan en het bestemmings plan" is f12.700 hoger geraamd i.vm. de aanstelling van nieuw personeel e.d. „De Zijl". De kosten van de zwem inrichting „De Zijl" konden f2300 lager worden geraamd i.v.m. minder extra- onderhoud. Stadsgehoorzaal. De opbrengst van de verhuring van de lokalen der Stadsge hoorzaal is geraamd op f31.500 tegen f25.000 in 1947. Pol. delinquenten. De post „ondersteu ning aan politieke delinquenten" Is te ruggebracht van f 95.000 tot f 52.000. Hier tegenover is echter de terugontvangst van het rijk f36.750 lager geraamd. Overbruggingsuitkering. De kosten hiervan, die door het rijk worden ver goed, zijn rond f320.000 lager geraamd. Grondbedrijf. Het geraamde nadelige saldo bedraagt f55.667 tegen f63.32C 1947. Onvoorziene uitgaven Hiervoor f 100.000 uitgetrokken. Reinigingsdienst. Het tekort wordt ge raamd op f340.067 tegen f306.851 over 1947, zulks tengevolge van meerdere per soneelslasten, onderhoud, vernieuwing en afschrijvingen en meerdere kosten vuil afvoer naar Nieuwkoop. Ontsmettingsdlenst. Begroot is een na delig sailido van f 10.576 tegenover f 9226 over 1947. Volkscredietbank. Hier bedraagt het geraamde nadelige saldo f 8600 tegenover f9363 over 1947. 0 Kasvoorzieningen. De post „rente en provisie van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gel den" was voor 1947 geraamd op f 170.000. Bij raadsbesluit van 29 Sept. werd een 3 geldlening aangegaan van 3 millioen ter consolidatie van kortlopende lenin gen en nog te verwachten kapitaalsuit gaven. In verband hiermede zal de be- behoefte aan kasgeld in 1948 belang rijk minder zijn, waardoor de post voor 1948 op f60 000 is geraamd of f 110 000 eou voor 1948 weer opnieuw de vergoe ding per leerling voor deze schoolbe sturen gelden, zoals deze bij de begro ting 1944 is vastgesteld, omdat de be groting voor 1947 na 1 Maart 1947 werd vastgesteld en voor 1946 en 1945 geen begrotingen werden opgemaakt. De eerste Maart is onder deze omstandigheden dan ook wel een bijzonder fatale datum. Wethouder D. v. d. Kwaak. lening van 3 millioen ter consolide ring van kortlopende leningen, zodat een stijging van de post rente en aflossing alleszins verklaarbaar is. Deze stijging bedraagt f40.000. Voorbereidend onderwijs Met het oog op de voorgenomen herziening met betrekking tot de regeling van het openbaar en het bijzonder voorbereidend lager onderwijs is een bedrag van f46.000 uitgetrokken. Omdat het subsidie het bijz. voorber. l.o. bp de betrok ken post f 11000 lager is geraamd, zijn de totale kosten dus hbger rond f35.000 Electriciteitsvoorziening .on rendabele gebieden". De lagere winstkan de Lichtfabrieken is niet een gevolg van een minder gun stige exploitatie, zo deelde de wethouder mede. maar wordt uitsluitend veroor zaakt door enige bijzondere maatregelen Zo wordt o.m. voorgesteld, de storting in de vernieuwingsfondsen van de fabrie ken. mede met het oog op de toekomst, overeenstemming het het stelsel, dat bij de NV EZH wordt toe gepast, te bepalen op 1 pet van de aan schaffingswaarde van alle aanwezige activa. Tegenover de in de jaren 1935 1947 gereduceerde storting van Vt pet (normaal 2 pet) van de onafgeloste aanleg- en uitbreidingskapitalen betekent dit voorstel reeds een meerdere last voor de beide fabrieken van f 121.265. Voorts is ten laste van de exploitatie in de elcctriciteitsfabriekcn een bedrag in f 50.000 uitgetrokken als eerste stor ting in een fonds ter financiering van de clectrificatie van gebieden, waarin een idabele electriciteitsvoorziening zon- meer niet is te verwezenlijken. Ge huchten rondom Leiden, waar men nog steeds verstoken is van electriciteit, ko- daar thans eerlang dus voor in aanmerking. Bovendien zijn de begrotingen van de fabrieken voor 1948, in tegenstelling met 1947, belast met een totaal be drag f23.045 terzake het Komen de financiën eindelijk in evenwicht? Het wachten is op de pot van Oud Grote tekorten als het onderhavige ad f 2.162.749 dringen uiteraard de vraag naar voren, hoe de gemeente nog eens uit deze impasse zai geraken. Hierop bestaat thans uitzicht door het naar aanleiding van het rapport van de commissie-Oud aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp tot het treffen van een noodvoorziening voor de gemeentefinanciën. Deze noodvoorziening (voorlopig gel den voor 1948, '49 en '50 beoogt de finan ciën daadwerkelijk te saneren. Omdat zonder een behoorlijke financiële basis een zelfstandig beheer niet mogelijk is is dit voorstel voor de gemeenten van het grootste belang. In de geleidebrief van de begroting zijn de in dit ontwerp vervatte maatregelen uitvoerig uiteenge zet. Deze maatregelen komen globaal ge nomen op het volgende neer In de plaats van de bestaande uitke ringen (jaarweddeuitkering en de for mule-uitkering) ontvangen de gemeenten de volgende uitkeringen: 1. Een uitkering van' maximaal f 3000 als tegemoetkoming in de kosten van de jaarwedden van de burgemeester en ae secretaris (deze uitkering is volkomen gelijk aan de bestaande regeling) 2. Een algemeene uitkering, berekend per inwoner voor onderwijs en armen zorg over de qaren 1939, '40 en '41. Deze uitkering komt het meest overeen met de thans bestaande formule-uitkering, omvat echter niet alleen de lager-onder- wjjs uitgaven, maar ook die voor middel baar, voorbereidend hoger, hoger en verheidsonderwijs. De politie-uitgaven zijn bij de nit algemene uitkering niet meer betrokken, omdat t.a. hiervan een afzonderlijke regeling is getroffen. Deze regeling komt hierop neer, dat deze kosten volgens paalde normen worden vergoed en we: dat bij een zuinig beheer alle kosten of nagenoeg alle kosten van de politie door het rijk zullen worden vergoed. Bij beheer, zoals thans wordt gevoerd, komt Leiden voor de gehele vergoeding in merking. 3. Voor zoveel nodig een uitkering als aanvulling op bepaalde belastingopbreng sten. Voorzover de gemiddelde opbrengst per inwoner van 190 opcenten op de hoofdsom der gebouwde eigendommen. 110 opcenten op de hoofdsom der onge bouwde eigendommen van de grondbe lasting en 150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting minder beloopt l bij algemene maatregel i be stuur vast te stellen bedrag, wordt het verschil" als suppletie aan de gemeente uitgekeerd 4- Indien nodig een oijzondere uitke ring, voor éénmaal voor 1948, '49 en '50 vast te stellen en slechts procentsgewijs te verhogen of te verlagen naar gelang de middelen van het gemeentefonds dat nodig maken, resp. toelaten. Deze u't- kering dient om de grote tekorten van na genoeg alle grote gemeenten te overbrug gen. Vooral deze bijzondere uitkering is ook voor Leiden van zeer veel belang, omdat ze de doorslag zal moeten geven, of het streven, dat met het onderwerp wordt beoogd, nl. de volledige sanering van de gemeentefinanciën, inderdaad wordt ver wezenlijkt. Echter zijn juist omtrent deze uitkering geen nadere gegevens bekend, zodat zelfs een globale raming biervan niet mogelijk is en men dus nog steeds in het duister tast. Wethouder Van der Kwaak meende echier, dat waar de toestand van 's lauds finan#ën slecht zijn, men niet behoeft :e verwachten, dat het rijk met kwistige hand de gelden aan de gemeenten zal uitkeren. Het streven van Leidens bestuur is en zal blijven, het noodzakelijk even wicht te houden tussen nieuwe uitgaven en nieuwe inkomsten. Krachtig zal worden toegezien, of alles zo efficiënt mogelijk gebeurt. Van hoog tot laag moet het doordringen, dat met overheidsgeld werkt. En wanneei doordringt, is de wethouder niet bevreesd of Leidens begroting komt in evenwicht. Thans klopt nog inderdaad ons hart, wat Leiden krijgt toebedeeld Ik spreek de hoop en de verwachting uit, aldus de wethouder, dat wjj in de nabije toekomst (misschien al in 1948) oilhfhankeljjk onze eigen Leidse gemeentehnishouding kun nen financieren. Voorstel tot bouw van 28 ratiobouwwoningen Tariefsverhoging Slachthuis komt weer ter sprake De agenda voor de a.s. Maandag houden openbare vergadering van de meenteraad van Leiden bevat de vol gende punten: Beëdiging en installatie van het ni benoemde lid, de heer J. J. van Weerlee (Partij van de Arbeid). Benoeming van een lid van het col lege van curatoren van het gymnasium, tengevolge van het aftreden van mr S Mok (aanbeveling: 1. dr P. Th. Ooster- hoff, 2. prof. dr N. Tinbergen). Gunstig prae-advies op het verzoek var het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Rooms-Katholieken, oir medewerking tot het aanschaffen var leermiddelen voor de school Os- er Paardenlaan, l.vjn. sterke stijging var het aantal leerlingen. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanslui ting van de Zoeterwoudseweg en var het verlengde van de Lammenschans- weg aan de aan te leggen provinciale weg VoorschotenLammenschansweg (men zie ook ons nummer van gisteren) (ra ming f35.000). Voorstel Inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het bouw rijp maken van een terrein, gelegen ter Noorden van de Tlmorstraat, nabij de ken. Twee e geduurd, Fotografisch atelier geopend Gistermiddag beeft Kok van der Mey zijn fotografisch atelier, Hogewoerd 35, geopend. Voot Van der Mey, die in het vorige pand aan de Hooglandse Kerk- gracht nu niet bepaald in de ruimte kon oet het een lust zijn, omgeving te kunnen en halve maand heeft het de binnenhuis-architect Kees Starre orde In de chaos kon schep pen en hij mag over zijn afgeleverd pro duct tevreden zijn. Van der Mey is nu in staat om naast de reportages ook het portretwerk effectief ter hand te gaan nemen. We wensen hem, die ook meer dere opnamen voor ons blad maakte, veel succes toe Herziening van beurzenstelsel Het consilium van de stachting „Pro Civitate Academica Lugduno Batava" heeft een verzoek gericht tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarin wordt aangedrongen op her ziening van het beurzen-stelsel, teneinde meerdere jongelui, die krachtens aanleg daartoe in staat zijn, maar wier financiën zulks niet toelaten, In .de ge legenheid te stellen te studeren en deel ïmen aan het voor de universitaire opvoeding zo belangrijke studenten-leven Het consilium betoogt dat dit laatste slechts met 38 procent der in Leiden in geschrevenen het geval is, terwijl 24 procent geheel buiten de Leidse sfeer blijft en spoorstudent is Een schadelijke eenzijdigheid ia hiervan het gevolg, ter wijl deze spoorstudenten omgekeerd on willekeurig het algemene peil der uni versitaire gemeenschap drukken, aldus het request BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Hendrik Marinus Frederik, v. M. F. Nieboer en J. M. Slijkhuis; Maria Gerarda Catharina Petronella, d. v. C. L. M. Cleef en W. Schalks; Sara Jacoba, d van Iterson en S. Paddist; Hendrik jman, z. v. T. van der Linden en P C. Ouwersloot; Wilhelmina Sophia Fre- derika, d. v. H. Schouten en H. Harte- veld; Beatrix, d. v. S. v. d. Hoek en B ■an Leeuwen; Hettij Aafke Johanna, d. S. T. Goslinga en H. Eisener; Diede- rika, d. v. G. van Rijn en A. Ouwehand; Maria Josepha, d. va A. H. Visser en J Tuijthoff; Maria Johanna, d. v. P. E. M. Schaik en M. H. Delahaije; Jacobus Abraham, z. v. D. J. van Bemmelen H. Florisson; Adriana Harmke Bar bara, d. v J. Kop en W M. A. Kamer ling. OVERLEDEN: B. van Driel, wed. van L. Maas, 80 j.; F. A. H. Fisser, man. 73 j.; an Klaveren, wdr, 82 j.; J. J van Zeil, dr, 5 jr. GEHUWD: J G. Impelmans en M. J. Albers; H. C. van Meurs en L. van Hooi donk; H. W. van der Meij en H. E. van Venetien: H- Rol en M. Zaalberg Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 802 enz vindt morgen plaats aan de gezinnen. van hei hoofd een stamkaartnummer heeft van 43201 t.m. 46800. Stamkaarten met inlegvellen en contrólekaart moeders meebrengen Het kantoor, in gang Steenschuur. is geopend van f 11.45 en 2—4 uur .ooit geu/one zeep het bederft Uw haar! Gébruikt uitsluitend Zwartkop Shampodor Volkomen veilig,zeep-en alkalivrij- In tullen van 28-63 cL en f. 1.02 Het K. Jonkheid j geheimzinnige deserteurtje De oude man noemt'het dorp en Ver- wiele kijkt teleurgesteld. „Daar ben ik niet bekend", zegt hij. .Het land is goed. Je kunt er een be hoorlijk stuk brood verdienen". Verwiele weifelt. Die tuinderij ligt in •n andere streek met een vreemde marktplaats, ver weg en alles vreemd s niet jong meer, dus het vreemde lokt hem niet. Hij voelt zich verbonden, hy zit vast aan de grond, waaraan hij vijftien jaar gearbeid heeft. „Ik zal er met mijn vrouw over pra ten. Misschien kom ik eens kijken" „Wanneer, denk je?" „Heel gauw. want mijn landheer wacht op mijn besluit". „Dat is goed". Verwiele praat met zijn vrouw en vindt in haar een krachtige steun voor •t nieuwe plan. Haar man verwondert zich. Enkele dagen geladen hebben ze hun enig kind n het graf gelegd en wil ze nu hier vandaan? Hij had zich voorgesteld, Zon dagsmiddags met haar naar het kerkhof te wandelen, om een ogenblik te toeven op de plek. Maar zijn vrouw vindt hier alles akelig: het kerkhof, de sloot waai lem verdronk, het huis van Schroot, hij altijd heen wilde tegen haar z de tuin. hóór tuin, waar voortaan Schroot en zijn jongens werken zullen. Dat wil ze niet zien. Ze wil hier vandaan, weg. ver weg als het kan. Dus reeds de volgende dag gaat Ver wiele de verre tuinderij bekijken. De weduwvrouw weet er van. haar zwager heeft het haar aangezegd Ze ontvangt hem vriendelijk, ze klaagt niet, ze mur mureert niet, ze zegt tevreden: „We heb ben hier gelukkig gewerkt, ik heb een beetje geld. waar ik van leven kan, mijn zoon wil wat anders". Verwiele ziet, dat de boel enigszins verwaarloosd is, maar het bedrijf staat hem aan. Hij vraagt haar naar de pacht som en uit haar antwoord blijkt, dat de prijs bilijk is. „Neemt uw landheer er genoegen mee, dat u de huurjaren over doet?" „Dat moet ik nog vragen". „Wanneer wilt u weg?" „Graag volgend voorjaar". „Ik wil de drie jaren van u over- „Uitstekend. Ik zal er mét de landheer er praten". „Doe dat morgen Dan kom ik over morgen terug". „U hebt er haast mee". Hij hoort een klankje achterdocht in de dode begraven ligt. haar stem. Daarom antwoordt hij: moet mijn tegenwoordige landheer deze week mijn besluit jpten weten". „Dat wist ik niet. Daar dacht tk niet Zodra Verwiele thuis komt, onder vraagt zijn vrouw hem naar het huls en naar de streek en naar andere dingen, waar hij niet op gelet heeft, doordat hij al zijn aandacht bepaald heeft bij de tuin. „Ik heb wel gezien, dat het een stille buurt is en het huis staat een eindje achteraf', antwoordt hij niet zeer be moedigend. „Dan i§ het beter, dat we overmorgen samen gaan. dan kan ik ook eens kijken, voor je een beslissing neemt." „Dat is goed. vrouw, dat is heel goed." Twee dagen later doet zich het zeld- ime geval voor, dat een tuinder en op i Be buren zien het en heel de buurt begrijpt, dat daar wat achter steekt, want ze hebben gehoord van het op zienbarende geval met de huur van de Vrouw Verwiele bekijkt haar toe komstige woning en keurt haar goed. Het huis staat wel eenzaam, maar het is lim en luchtig en keurig onderhou- >n De tuinierster heeft meer op haar huis dan op haar tuin gelet. De gastvrouw u nog vriendelijker dan j het eerste bezoek. Ze praat over al lerlei onderwerpen, maar niet over haar zoon, dat ze weet dat haar bezoekers kort geleden hun enig kind verloren hebben. Verwiele stelt al spoedig de zakelijke vraag: „Wat heeft uw landheer gezegd?" „Hij vindt het goed, mits u er twee jaar bij neemt en dus huurt voor vijf jaar". Verwiele kijkt naar zijn vrouw. Ze knikt en zegt: „Jij moet het weten. man. Ik vind alles goed". Als ze weggaan, is de zaak beklonken. IV. Met grote snelheid verspreidt zich het gerucht, dat Verwiele zijn bedrijf gaat verlaten. De buurt davert er van en de hele streek weet het binnen een week. Ook Schroot hoort het. Hij weet, dat het algemene oordeel over zijn daad zeer ongunstig is. Dat heeft hij duidelijk be speurd aan woorden en blikken van col- ga's en buren. Daar zet hij zich overheen. Het geval £t er en er is niets aan te veranderen ij en zijn vrouw, die bekend zijn met ware toedracht van het ongeluk, dat Willem Verwiele het leven kostte, voe len deze verandering als een opluchting. Laat de Verwiele's maar weg gaan. hoe verder hoe liever. ,Wat zal ik nu doen, vrouw?" vraagt Schroot d? volgende avond. „Zal ik pro beren overige stuk er bij te huren?" zweminrichting „De Zijl", i.v.m. dc bouw van 28 ratio-bouw-woningen, (het betreft hier een proef, waarop we nader terug komen; de kosten bedragen f 91.000). Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor herstelwerkzaam heden in de foyer der Stadsgehoorzaal (een geheel nieuw plafond met betere acoustiek en kleinere herstellingen, kos ten totaal f4000). Idem, voor het aanleggen van een speelterrein nabU de Nachtegaallaan op een onder Oegstgeest vallend, maar aan Leiden in eigendom toebehorend wei land, kosten f3000. Voorstel tot het kosteloos in gebruik geven van vijf kinderspeeltuinen aan de Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden e.o., nl. ten Zuiden van de Haag- weg. nabij de Seringenstraat, ten Zuiden van de v. d. Duynstraat, en ten Noorden van de Lage Rijndijk (deze vier bij ver nieuwing, nl. weer voor twee jaar) en aan de Kortenaerstraat („Ons Eiland") voor het eerst. Voorstel inzake het aankopen van enige percelen weiland en water nabij de Room- burgerweg. Voorstel inzake het aangaan van kas geldleningen eerste kwartaal 1948 en het beleggen van overtollige kasgelden 1948. Voorstel inzake het toekennen van een voorschot op een te verwachten verho ging van de pensioenen van hen, die uit de gemeentekas een pensioen genieten. Voortzetting van de behandeling vast stellen verordening, regelende heffing en invordering belasting gebruik Open baar Slachthuis en het adres van de slagersbonden. Voorstel inzake de organisatie van de brandweer (men zie ons nummer van gisteren) Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende regelen Woon- ruimtewet 1947. Van dr Van Iterson werd 30.000 verbeurdverklaard Leids Tribunaal deed hedenmorgen uitspraak Het Leidse Tribunaal deed hedenmor gen uitspraak in de volgende zaken: dr C. J. A. v. Iterson te Leiden, interne ring voor de tijd van 3 jaren, tot 8 Mei 1948. ontzetting uit de kiesrechten, het recht om openb. ambten te bekleden, en verbeurdverklaring van zijn vermogen zioh uitstrekkende tot een bedrag van f 30.000; F. J. Wassenaar, voorm. kapt. van po litie te Noordwijk, internering voor de tijd in internering doorgebracht en ver beurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen tot een bedrag van f1000; L. K. Wegener, internering voor de tijd van 1 j en 6 mnd., ontzetting uit de kiesrechten, het recht om te dienen bij de gew macht en het recht om open bare ambten te bekleden; H. J Delfos te Leiden, internering voor de tijd van 7 jaar tot *17 Mei 1952, ontzetting uit de kiesrechten, enz.; J. A. Roos, te Leiden, 4 jaar tot 5 Mei '48, en de rest voorw. onder toezicht- stelling van de Stichting „Pol. Delin quenten", ontzetting kiesrechten, enz.; G. J. Heemskerk te Noordwijk inter nering 4 j. tot 27 Juli 1949, enz.; J. C. H. Diekman, oud-commandant van politie te Leiden, internering 3 j. en 6 mnd. met de bepaling, dat de tijd welk® niet in internering wordt doorgebracht; voorw. wordt opgelegd, ontzetting kies rechten, enz.; J. J. M. Meyers te Leiden, internering 3 j. en 6 mnd. tot 8 Nov. '48. ontzetting kiesrechten enz., verbeurdverklaring tot f 25.000; L. W. Beyer te Oegstgeest, internering voor de tijd reeds in internering door gebracht, ontzetting kiesreohten, enz., verbeurdverklaring tot f2500. De beschuldiging tegen H. A. J. v. <L Leer te Arnhem werd vervallen ver klaard. Leids Tribunaal per 1 Jan. opgeheven Overplaatsing naar Den Haag? Aanvankelijk lag het in de bedoeling per 1 Januari as. de Tribunalen op te heffen. Ook het Leidse Trtbunaal heeft met deze bepaling rekening gehouden en de belangrijke zaken afgehandeld. Het personeel van het secretariaat zag sindsdien uit naaT een nieuwe betrek king, .zodat, toen vorige week het be richt kwam, dat het tribunaal waar schijnlijk tot 1 Juni 1948 of gedurende het gehele jaar zou mogen blijven door werken, geen personeel meer voorhan den was. Dit betekent, dat het tribunaal na 1 Jan. as., in Leiden althans, geen werk zaamheden meer kan verrichten Chr. Reisvereniging soupeerde Gisteravond heeft de afdeling Leiden der Ned. Christelijke Reisvereniging een ledenvergadering gehouden in een der zalen van „Het Gulden Vlies". In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Joh. Vooys, er op, dat deze bijeen komst was belegd ter bespreking van de beschrijvingsbrief voor de algemene ver gadering, die op 3 Januari a.s. in Der Haag zal worden gehouden Tevens deel de hij mede, dat de vooruitzichten vooi een buitenlandse reis gunstiger zijn dan verleden jaar. Een herhaling van de reis Denemarken staat op het program- Zo mogelijk zal een reis naar Zwit serland en Zuid-Frankrijk worden ge maakt. Hierna werd de beschrijvings brief behandeld, die weinig discussie op leverde De verschillende punten gingen vlot onder de hamer door, zodat officiële gedeelte spoedig afgelopen Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was geweest, besloot een smakelijk sou per, waarbij de jolijt hoogtij vierde, de vergadering HAAGSE POLITIERECHTER. In textielpunten gehandeld. De koopman G. T. te Leiden had een verkeerde handel gedreven: hij was helemaal naar Baarle-Nassau gereisd, waar hij de textielpunten vandaan had gehaald, die echter door de politie beslag werden genomen," toén de handel beginnen zou. De Officier vorderde 35 boete of 10# dagen hechtenis, en voor waardelijk twee maanden gevangenis straf met twee jaar proeftijd, en ver beurdverklaring der punten. De recjiter veroordeelde conform die eis. In de bonnen. De boterhandelaar W. G. J. te Zoeter- meer kocht distributiebonnen, omdat hij tekorten had De Officier vorderde 100 boete of 50 dagen hechtenis, en waardelijk twee maanden gevangenis straf. De politierechter veroordeelde tot 60 boete of 20 dagen hechtenis, en waardelijk een maand gevangenisstraf, met twee jaar proeftijd. De tussenpersoon. De fabrikant J. W. W. te Leiden was dë tussenpersoon-geweest bij het verhan delen van een afo, die van diefstal af komstig bleek Het voertuig was n.l. ge stolen uit het wagenpark van het Minis terie van Oorlog, en verdachte was een schakel in het verhandelen geweest. Hij betoogde niets van de diefstal te hebben geweten, en meende dat het een auto uit dump was De Officier vorderde drie maanden gevangenisstraf. De rechter volstond met f200 boete of 1 maand hechtenis. Het tikje tegen z'n hoofd. De textielhandelaar H. J. B. gaf toen hij in Leiden op het Stationsplein de verkeersagent passeerde, een tikje tegen zijn voorhoofd, en keek terwijl in de richting van de agent. Die begreep dit teken maar al te goed en wilde de man aanhouden. Dat gaf nogal wat moeilijk heden, maar het resultaat was toch dat iu in de verdachtenbank kwam, sa- met zijn knecht T. J. R., die weg had willen rijden toen de agent in de auto kwam De Officier vorderde tegen elk van de verdachten zeven dagen gevangenisstraf; de rechter legde B. ƒ50 boete of 20 d hechtenis, en R. ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis op, maar hij kreeg bovendien maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. Het geschenk. De handelaar A. van W te Leiden had ƒ50 ontvangen als gift, maar dat geld afkomstig van een heling, vanwege de verkoop van een gestolen auto. De Officier vorderde een maand gevangenis straf, omdat verdachte beter had moeten opletten, doch de rechter legde ƒ75 boete of 30 dagen hechtenis op. De president In Den Haag heeft ech ter het voorstel gedaan om de wekelijkse zittingen van het Leidse Tribunaal in de Hofstad te doen plaats vinden Het staat nog niet vast. of dit zal gebeuren. Bestaat de mogelijkheid, dat Den Haag het Leidse Tribunaal aan personeel helpt, dan zal opheffing actrewege kunnen lbij- ren. Voorloopig heeft men echter geen enkele dagvaarding laten uitgaan. Vermeldt zü nog, dat hel 1 tribunaal tot op heden 369 uitspraken heeft ge daan. In drie zaken werd op juridische gronden het fiat-executie geweigerd, in 5 zaken, omdat de uitspraak te licht was en in 7 zaken omdat de maatregelen te zwaar zouden zijn geweest. Plotseling overleden Gisteren werd de melkhandelaar J. Hillenaar uit de Da Costastraat terwijl hij melk bezorgde in de Nic. Beetsstraat plolselng onwel en zakte ineen. Een dok ter van de E.H.D. constateerde de dood. EXPORT VAN SNIJBLOEMEN NAAR ENGELAND EN DUITSLAND Het seizoen voor snijbloemen-export naar Engeland is gisteren geopend en van Aalsmeer uit zijn de eerste zendin gen seringen per vliegtuig en per boot verzonden In Engeland is een grote vraag naar Ned, seringen, die aldaar een goede reputatie genieten. I.v.m de on zekere vooruitzichten de export ge schiedt In commissiehandel heeft een groot aantal kwekers de voorkeur gege ven aan verzending per boot. Met ingang van morgen zullen voor het eerst na da bevrijding potplanten en snijbloemen naar Duitsland worden geëxporteerd. Het vervoer geschiedt uitsluitend per auto De betaling geschiedt in dollars, zodat dus de Aalsmeerse kwekers ook een bijdrage leveren in de deviezenpot Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN In de Chr. Gerei, kerk spreekt mor genavond ds W Baaij. Aanvang half acht. Tot ouderling van de Ned. Herv. Ge meente (kerk Julianastraat) werden ge kozen de heren G. Wessel en W. Verkerig en tot diaken de heren J. Tolk en A. Pennewaard Bij de herverkiezing we gens het bedanken van twee gekozenen werden tot ouderlingen benoemd de heren K. P. Kelderman en H J. Jansen. HAZERSWOUDE Uitreiking bonkaarten 802 enz. ia café ,,'t Oude Raadhuis" (Dorp). Morgen zijn aan de beurt de letters K t.m. S. Maandagmorgen had op de Rijndijk een ernstige aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de firma Moiiema en een vrachtauto van de firma Van der Meij- den, oeide uit Koudekerk a/d Rijn, welke laatste auto maar één licht voerde. De politie maakte proces-verbaal op. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Maandagmorgen was de veehouder H. v. V. alhier aan het mestrijden. Plot seling sloeg het paard op hol, de Dorps straat en een op die straat uitlopende steeg in. De kar slingerde daardoor tegen een hoek van een woning en werd ge heel vermeld. Daar v. V. inmiddels van de mestkar was gesprongen, kwam hij Donderdagmiddag om 3 uur hoopt de Prinses Margriet-Kleuterschool haar Kerstfeest te vieren in een der lokalen van „Salvatori". De samenkomst staat onder leiding van mej v d. Linden, hoofd der kleuterschool. NOORDWIJK. De eerstvolgende raadsvergadering zal worden gehouden op Maandag 22 December. Dezer dagen herdacht mej. M. C. Wijsman het feit, dat zij vóór 25 jaar in diénst trad bij de gemeentebedrijven, tn intieme kring is de jubilaresse gehul digd, waarbij om. werd gesproken door de burgemeester mr Van Berckel en de chef van de boekhouding der bedrijven, de heer F H. van Spanje. Met de werkzaamheden ter verbre ding van de Oude Zeeweg is een aan vang gemaakt. Begonnen is met het rooien van de rij bomen aan de rechter kant van de weg. De heer H. W. v. d. Wilk (P.v.d.A.) zal, naar wij vernemen, bedanken als lid van de gemeenteraad Zijn opvolger op de lijst is de heer J. van der Niet D.zn. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. van Duijn, die tijdens de oorlog als luit. t. z. 2e klasse bij de Ned. Marine vocht, is onderscheiden door de Britse regering met de Honorary Member Order British Empire (Wordt vervolgd). VOORHOUT. Met de verfraaiing, d- w. z. de boom- aanplant, in het deel rondom het dorp, .waar eens een nieuwe woonwijk zal ver- -ijzen, is reeds een flink begin gemaakt Loof- en naaldbomen wisselen elkander I af. Het belooft een lommerrijk geheel te j worden. Misschien is daar in de naaste 'oekomst nog wel een everzwijntje te verschalken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2