c NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 15 DECEMBER 194T Geheel nieuwe organisatie van de brandweer MAAR GEEN GROTE BEZUINIGING De bezettingstijd is ook aan de Leidse brandweer niet onopgemerkt voorbijge gaan. In hetgeen met betrekking tot de brandweer in Nederland bestond en historisch was gegroeid, werd door de bezetter ingrijpende wijziging gebracht. Voor die wijziging was de brandweer uitsluitend een zaak van de gemeente, behoudens toezicht van Gedep. Staten. Sinds Mei 1940 is de brandweer dan weer een zorg van de politie, dan weer van het gemeentebestuur geweest. B. en W. staan daar in een schrijven aan de raad uitvoerig bij stil, om te doen zien, dat het vraagstuk, voor de oplossing waarvan de gemeente thans staat, niet betreft een reorganisatie van een be staande brandweer, maar de opbouw van een geheel nieuwe organisatie. Wat thans op het gebied der brandweer in deze gemeente bestaat, is een overblijf sel van wat de bezetter nodig achtte De gemeente heeft wel in beginsel zeg- Provinciale wegen rondom Leiden Gedep. Staten geloven niet, dat alle in de prov. begroting genoemde wegen ook inderdaad in 1948 tot uitvoering kun nen komen. De volgende echter zeer waarschijnlijk, althans voor een groot deel, wel: VoorschotenLeiden (Lamme- brug), RijnsaterwoudeLeimuiden en de zgn. omlegging om Alphen aan den Rijn van de Rijnbrug tot de Herenweg. In de genoemde weg Voorschoten Leiden (Zilverfabriek Lammebrug) moet een beweegbare brug' over de Vliet worden gebouwd. Gehoopt wordt, dat de materialen zullen worden toegewezen. Dan zal er een verbinding ontstaan, die een groot deel van het verkeer goed deels buiten de kom van Leiden zal houden. In het uitbreidingsplan van Lei den is voorzien in een verbinding van de Hoge Rijndijk ter plaatse ongeveer van de Wilhelmvnabrug met de stads- toegang naar de Spanjaardsbrug over de Zijl. Gedep. Staten zijn bereid, de bespre kingen over de spoorwegovergang in de Gemeeneweg onder Hazerswoude weer op te nemen. Kanarietentoonstelling Zaterdagmorgen heeft de Eerste Leidse Vereniging van Kanarieliefhebbers Vogelbescherming „De Zanger" haar ste na-oorlogse tentoonstelling geopend in Jtoyal", waarbij reeds dadelijk bleek, dat (zoals bij de postduiven) geen wrede afslachting had plaats gevonden. Ongeveer 120 zangers, 20 kleurvogels en een 30 vluchtenpoppen deden deze tentoonstelling fleur en kleur geven een meesterlijke vertolking van wat deze beestjes kunnen presteren De jury, die bestond uit de heren M Jochemse en K. van Dorp, had zeker geen gemakkelijke taak, maar wist ten slotte de volgende prijswinnaars uit „de bus" te doen komen: Klasse A. (eigen kweek 1947): Blankenstein 322 p.; 2. R. van Drumpt 306 p.; 3- M. J. Verhagen 298 p.; 4. J. Ber- voets 297 p.; 5. A. J. van Biemen 282 p Klasse B. (eigen kweek 1947): 1. J Bervoets 168 p. (le meesterzanger); 2 er 3. J. Bervoets met resp. 157 en 154 p. 4. Chr. Reizevoort 154 p. (2e Derbyprijs); 5. R. van Drumpt 153 p. Klasse C. (eigen kweek 1947): 1. Bervoets 88 p. (2e meesterzanger); 2. B. Blankenstein 82 p. (le Derbyprijs); 3. Chr. Reizevoort 81 p.; 4. B. Blankenstein eveneens 81 p., na loting; 5. M. J. Ver hagen 80 p. Klasse D. (overjarige eigen kweek): 1. R. van Drumpt 81 p.; 2. J. Bervoets 81 p. (na loting). Klasse E. (open klasse): 1. A. J. van Biemen 84 p. In de klasse kleurvogels behaalden de heren C. Bouwmeester te Leiden en M. H. Onderwater te Wassenaar beiden een prijs, terwijl de aangewezen vogel na loting is gewonnen door M. Verhagen. Voor de organiserende vereniging was deze tentoonstelling een groot succes! ANTI-REV. JONGEREN-STUDIECLUBS De Ak.J O S. vergaden a.s. Woensdag avond om 8 uur in het gebouw voor Chr.-Sociale Belangen, Oude Singel 236 De visie van verschillende grote man nen (Groen. Kuyper, Hoedamaker, Van Ruler e.a.) op de Christelijke politiek zal worden weergegeven door J Larners Feestavond „SportieF* Zaterdagavond heeft de dames-athle- tiekvereniging „Sportief" wel op bijzon dere wijze haar tweede jaarfeest kunnen vieren! Reeds bij de aanvang getuigde de voorzitster, mevr. TielemanBakker van de fusie met „Concordia" en „L.Z.C.". een samengaan dat waardering vond in alle Leidse sportkringen. „Sportief" is nu in staat tot goede prestaties, echter al leen in samenwerking m e t de leden. Met de verzorging van de avond heeft conferencier M, E. v. d. Berg alle eer in gelegd. Een voorbeeldig programma heeft de talrijke aanwezigen aangenaam bezig gehouden en zo werd het een voortdu rende afwisseling van muziek, schetsjes, enz, en verder het optreden van "„De Vagebonden", de Oxfordfilm, een rhyth- misch "dansje van" vier „Sportief"-leden en de niet te vergeten wedstrijd in her sengymnastiek Zo bleef het ook na de pauze. Mevr. Tieleman en de leidsters hadden bloemen in ontvangst te RECTIFICATIE In het verslag van de huldiging van de heren Gerritsen en Schouten door „Ons Belang" is een betreurenwaardige fout geslopen. Geschreven werd, dat de heer Gerritsen de heer D. Kret huldigde. De heer Gerritsen heeft de heer Kret. die zoals gemeld dezer dagen overleed voor „ons Belang" werkzaam was, her dacht, onder meer door de aanwezigen te verzoeken, van hun zitplaatsen op te staan. Distrïbutievaria Uitreiking van bonkaarten vindt morgen plaats aan de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 39601 Lm. 43200. Stamkaarten met inlegvellen en contrólekaart moeders meebrengen. Het kantoor, in gang Steenschuur. is geopend van 8.3* 11.45 en 2—4 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Maria Catharina d. v. v. d. Holst en A. E de Wolff; Gerrardus Hendrik z. v. H. F Visser en E Blikman; Willem z v. P. Ouwehand en R. Harte- velt; Marianne d. v. A. van Els en M. Blansjaar; Cornelis Jacobus z. v. J. Daal- man e.n W A. Boom; Dirkje d. v. A. Hoek en P Leeuwenburg: Maartje d. v. L. v d. Berg en C. la_Mai re; Bastiaan Abra genschap, maar metterdaad weinig te vertellen. De minister is de man. Het aandeel der gemeente zijn de steeds ho ger wordende kosten. B. en W. geven de raad in overweging, als volgt te besluiten: de beroepsbrand- van 39 man wordt teruggebracht tot 34 man. Ze wordt aangevuld met 8 politiepersoneel en met de brand- van één der bij toerbeurt aan te wijzen fabrieken. Met deze organisatie kan bij brand als volgt worden opge- auto-spuit I: 6 man beroepsbrandweer; idem II: 1 man idem en 6 man politie; idem III: 6 man vrij van dienst zijnd beroepsbrandweerpersoneel; trekker met motor-spuit: fabrieksbrandweer; auto ladder: 2 man beroepsbrandweer; ge reedschapsauto of takelauto: 1 man be roepsbrandweer en 2 man politie. Met bediening seinzaal, ziekte, vacamtie e.d. wordt rekening gehouden. Met betrekking tot het gebied voorbij de overweg in de spoorbaan A'dam R'dam kan nog een nauwere samenwer king met Oegstgeest worden gezocht. De inkrimping van 39 op 34 man scheelt de gemeente f18.000 per jaar. B. en W. kunnen zich voorstellen, dat de raad een grotere bezuiniging had verwacht. Dat is niet mogelijk, omdat geen poüitie- brandweer in het leven mag worden ge roepen. Binnenkort hopen B. en W. met voorstellen te komen voor een betere huisvesting van de brandweer. „Succulenta" Vereniging van Cactus- en Vetplanten- verzamelaars In „Prediker" had de maandelijkse vergadering van bovengenoemde ve ging plaats. De voorzitter sprak zyn vreugde uit over de groei der jonge vereniging. Een uitnodiging van Kring Haarlem was ingekomen tot bijwoning een lezing met lichtbeelden voor alle Leidse kringleden op 18 Dec. om 8 urn hotel Lion d'Or, Kruisweg te Haar lem. Aan de orde was vervolgens de op stelling van statuten en huishoudelijk reglement, wat nog al veel tijd in beslag nam. De ruilbeurs bracht weer een leven dige handel. Gemeentebegroting 1948 wettigt optimisme Rond 40.000 minder tekort dan in 1947 De begroting der inkomsten en uit gaven van de gemeente Leiden voor 1948 is, dank zy nijvere arbeid, reeds thans verschenen. Wat de gewone dienst betreft, levert het ontwerp een tekort op van f 2.162.749 tegen f 2.202.565 in 1947. Een voordelig verschil derhalve van f 39.816. Dit verschil is het gevolg van een totaal aan „gunstige factoren" van rond f538.000, waartegenovker een be drag van „ongunstigee factoren" staat van f498.000. Ook overigens is er grond voor enig optimisme. By een en ander ls geen rekening ge houden met de voorstellen der commissie- Oud, omdat deze „pot" nog niet ls ver deeld. Vol verwachting klopt dan ook des wethouders hartZal er werke- iyk sprake zijn van een radicale sanering, zodat ook Leiden binnen enkele jaren de tekorten zal hebben weggewerkt? Het ls alles nog vragende vorm, maar wie De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f3.230.333. Van de gewone dienst belopen de -posten een totaal be drag van f4.635.833. In ons nummer van morgen hopen wc op de begroting uitvoerig terug te komen. Predikerhuldigde drie jubilarissen Gisterenavond had de C.J.V. „Prediker 12: la" drie jubilarissen in haar midden. Het waren de heren P. de Graaf, W. en H. A. Korswagen, die 'mochten stilstaan bij het feit, dat zy' 12V£ jaar geleden in het „Prediker"-werk werden opgenomen. Vóór de pauze sprak de voorzitter, de heer B. v. d. Weyden, hen toe. Hij wees er op, dat het lid-zijn van een jonge lingsvereniging als een zegen kan wor den beschouwd. Vele jongeren vinden hier geestelijke steun, terwijl ook rijking van het maatschappelijk inzicht wordt bevorderd. Hij dankte de jubila rissen voor het werk, dat zij in de loop der jaren op verschillende afdelingen „Prediker" mochten verrichten. Hu® voorbeeld zij voor de jonge leden aansporing. De drie vrienden werd boekwerk overhandigd. Zij spraken nog een dankwoord. Kunst en Letteren Keramisch werk bij v. Spaandonk Limburgers exposeren De kunst van de pottenbakker wordt keramische kunst genoemd. Daar zit een heel oude traditie ach ter, want de buurt, waar de potten bakkers al vele honderden jaren vóór onze jaartelling bij de Noordweste lijke poort van Athene hun bedrijf uitoefenden, werd Kerameikos ge noemd. De naam heeft zich gehand haafd. maar ook de zaak. En de keramicus kan geen nuttiger werk doen, dan zich de oude Griekse vazen- industrie ten voorbeeld stellen. Niet, dat hij ze moet navolgen gesteld dat het kon maar hij kan er altijd weer zijn inspiratie uit putten. Het gevoel voor structuur, dat in Attica zo sterk was ontwikkeld, kan hij van de oude Grieken leren, en in verband daarmee hun wijze van decoratie. Doch beginnen we liever bij punt één, het materiaal; de klei. De Limburgse kunstenaars, die bij Gerard van Spaan donk exposeren, hebben te Beesel aan de Maas de kl^i maar voor het grijpen. Maar dit materiaal wordt door hen ver edeld en gezuiverd, zoals ook de Griekse kunstenaars deden. Daarmee houdt de vergelijking op. Want eeuwen lang mén gewoon, het glazuur op een of andere wijze, al of niet met voorstellingen, de klei aan te brengen. Vooral ii latere tijden ontstond daardoor een sterk glimmend product Niet aldus de Lim burgers. Door middel van een chemische be handeling. waardoor de kleuren innig met de klei worden verbonden en niet zo sterk glanzend over de oppervlakte komen te liggen, bereiken zij de door hen gewenste effecten. Tevens geeft de be werking der klei, na het bakken, het materiaal een hardheid en vastheid, die het ongevoelig maken voor de invloeden van weer en wind, zodat grotere produc ten in de vorm van tuinvazen, beelden en monumenten met glans ons Noorde lijk klimaat weerstaan. De jonge kunstenaars die thans expo seren. zijn A. Meertens, Jan Lucker, Piet Schoenmakers, M. Boessen, J. Thissen, L. Jungblutt en nog een paar anderen. Hun kruiken, kannen, pullen, vaze bekers zijn gewoonlijk behaaglijk vorm en het we zouden haast zeggen pointillewerk van hun kleurgeving: blauwgrijs, bruin, lichtgeel, bruingeel tal van andere tinten doet levendig toch ook weer heel rustig aan. Het is genot er naar te kijken. Worden de vazen dan bovendien ge decoreerd met geometrische motieven, of wel motieven ontleend aan mens-, dier- of plantfiguren, dan blijft het ook decoratief. Nergens wordt het vlak door broken. Ook hier schijnt men zich weer het Griekse voorbeeld te hebben ge ïnspireerd. Meanders en andere oude geometrische motieven komen Friezen met zwanen of met wingerd bladen en druiventrossen. Altijd zijn deze juist daar aangebracht, waar de spanning het grootst is. Men heeft een sterk gevoel voor de structuur. De ruimte is te beperkt om detailnotities te geven. Daarom wijs ik ten slotte nog even op de zeer fraaie figurale voorstel lingen zoals de H. Maagd alleen, of met het Christuskind; op een paar beelden van Chrstus; op een z.g.n. Bacchische groep, een mooie compositie van de wijn god Bacchus met maenaden en satyrs. Aan de wanden hangt nog een aantal mooie schilderijen van bekende kunste naars als A. J. van Driesten, Jacq. Mels, Van der Nat, Tjeerd Bottema, Pieter en Wijnand Geraerds. Moge deze tentoon stelling veel belangstelling vinden. N. J. S. „Marjatta" Alumni-dagen 1948 De regelingscommissie voor de alumjii- dagen aan de universiteit heeft het vol gende voorlopige programma samenge steld. Op Zaterdag 7 Febr. zullen in de latere ochtenduren en 's middags colleges •orden gegeven door docenten en oud alumni. Deze bijeenkomsten hebben plaats binnen het verband der verschil lende wetenschappelijke richtingen, aan Universiteit vertegenwoordigd. Avonds zal er een toneelstuk in de Schouwburg worden opgevoerd. Op Zondag- 8 Febr. zullen er kerkdiensten worden belegd. Zo zal de Christen-Stu denten-Raad een samenkomst in de (Geref.) Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg houden. Maandagmiddag zal de rector-magnificus, prof. Van Oven, in de Zuiderkerk een Diesrede uitspreken. De daaraan verbonden receptie zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal plaats vin den. De feestelijkheden, welke het corps en de V.V.StL. voor eigen leden en oud leden organiseert, zijn in het programma an 9 Febr. opgenomen. St. Nic.-feest „Zuiderkwartier" Sint Nicolaas, waarvan velen meenden, jiat hij reeds lang weer naar het warme Zuiden was teruggekeerd, bleek ons kleine Holland nog niet vaarwel gezegd te hebben, want j. 1. Zatedragmiddag bracht hij o. m. een bezoek aan de foyer de' Stadsgehoorzaal,"" waar de kinderen van 3 tot 9 jaar der Leidse Speeltuinver eniging „Zuiderkwartier" bijeen gekomen :n om hem te ontvangen. De heer M.I. Smit verwelkomde de jeugdige aan wezigen, waarna mr. Lawoe met zijn uit gebreid repertoir als goochelaar en jong leur de kinderen in een sprookjeswereld bracht. Ook de poppenkast stond in het teken der belangstelling. Sint Nicolaas liet zijn knecht yele versnaperingen uit delen. Hierna organiseerde Lawoe een zangwedstrijd met enige debutantjes, waaronder zelfs artisten in de dop ble- te schuilen. De bekende Tuinstad- wijkband verleende muzikale medewer king. Aan de uitgang werd ieder kind een doos suikergoed uitgereikt. Bronzen gedenkplaat in de gevel van pand Rapenburg 45 In de gevel van het pand Rapenburg 45. laatstelijk bewoond door wijlen prof. mr B. M. Telders, is een eenvoudige bronzen gedenkplaat ter herinnering deze zo jong overleden en diep betreur de geleerde, aangebracht. In tegenwoordigheid van de bestuurs leden van het Leidse Universiteitsfonds, aan de overledene dit huis ver maakt heeft, is de onthulling j.l. Zater- in stricte eenvoud geschied door de voorzitter van de Universiteitsraad jhr A. C. D. de Graeff. Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Een latertje We weten niet, of de toneelgroep ..Euripides" zich, terwille van haar n; verplicht achtte, om Zaterdagavond „treurspel" op te voeren. Hoe dit ook zij, kunnen de keuze van „Marjatta", ge schreven door Arie v. d. Lugt, niet be wonderen. Het stuk speelt ergens in Noor. wegen, 't had even goed ergens op de Ba- hama-eilanden of waar dan ook ter we reld kunneh spelen. Iets specifiek Noors is er niet in. De inhoud is de goedkope dramatiek van een drie-stuivers-roman. Björn Niëmi, de zoon van een schat rijk landheer, die evenals zijn vader, alles zich verenigt, wat men in vulgair spraakgebruik de eigeschappen van een schoft noemt, wil trouwen met Marjatta, die hem haat, iets wat zij vele malen ver zekert. evenals het feit, dat ze haar liefde gegeven heeft aan Conrad Parzer, een stroper. Ter wille van haar ouders voelt Marjatta zich evenwel verplicht, toch met Björn te trouwen, dan kunnen zij ten minste blijven wonen op de boerderij, waar haar vader geboren is. Iedereen gaat nu jacht maken op Björn, de schrik alle boeren. Hij wordt doodgeschoten door Samke, een oude kindse herder, in dienst van Marjatta's vader. Na vele gissingen worden de onschuldigen vrij ge laten en de schuldige zwaar geboeid, door een paar gendarmen, met pistolen gewa pend, weggevoerd. Alles komt op _,_l pootjes terecht, waaraan we troi geen ogenblik hadden getwijfeld, zullen het. niet als een tekortkoming be schouwen. wanneer we nooit meer iets van Arie v. d. Lugt te zien krijgen. De kwaliteit van het spel sloot zich helaas bij die van het stuk aan. Er werd slecht en onduidelijk gesproken. Maar zel den was er stembuiging, 't was allemaal vlak. Reactie was er bij de spelers ook maar weinig, zodat het geheel lijk saaie vertoning werd. We zeggen dit niet. om „Euripides" onaangenaam te zijn, maar omdat we menen, dat het toneelspel door zulke opvoeringen niet gediend De speeltuinvereniging ..Westerkwar- er (Haagweg) heeft Zaterdagmiddag nog ïn tweetal Sint Nicolaasfeesten gehóu den, nl. voor ongeveer 500 kinderen, resp. 4 tot 8 jaar en van 8 tot 14 jaar, beide malen in de Chr. school aan de Morsweg. Nadat de heer Sleijser met enige liederen de stemming er in had gebracht, sprak de heer Van Zonneveld het openings woord. Verschillende heel aardige filmpjes werden vervolgens vertoond. Ze hebben het dan ook best naai® hi gehad. „Beter laat dan nooit", zo dacht Sint Nicolaas Al is het reeds half December, toch heeft Sint Nicolaas met z'n zwarte knecht nog een bezoek kunnen brengen aan de kinderen van de buurtveren. „De Kooi". Er was tenminste uitbundige vrolijkheid in ,.de Harmonie", toen het hoge gezel schap binnenschreed. Er waren kinde ren van 4 tot 13 jaar. Zij zongen, dat het een lust was. De 5 December-vreugde was nog niet gedoofd! Het enthousiaste honderdtal werd aan genaam beziggehouden. Er was een accor deonist, de heer D. Ouwerkerk, die de kunst verstond de kinderen mee te sle- 'n bonte hoeveelheid leutige liedjes. Het toneelstuk „Zwarte Piet", dat werd opgevoerd door enkele leden, bracht de lachspieren danig in beweging. Sint. Ni colaas in hoogst eigen persoon deelde ge schenken uit. „Boosdoeners" moesten eer berisping incasseren, terwijl tegen lieve kinderen werd gezegd, dat ze gehoor zaam moeten blijven. 'De tractaties wa ren goed. In letterlijke en figuurlijke zin: het jeugdige volkje heeft gesmuld. Diefstal van vee uit de weide. De monteur C. B., uit Leiden, was nog maar nauwelijks uit de gevangenis ont slagen, toen hij weer diefstal pleegde van twee schapen uit de weide. Aanvan kelijk had verdachte bij de politie een bekentenis afgelegd, waarop hij echter bij de rechter-commissaris weer terug kwam. Thans bij de rechtbank legde ver dachte opnieuw een bekentenis af. Ge zien het strafblad, vorderde de Officier thans een jaar en acht maanden gevan genisstraf. De wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeneel, zal deze week geen spreekuur houden, zo wordt nader be richt. Gisteren zijn ongeveer 70 Hongaarse kinderen in Leiden gearriveerd, om hier enkele maanden te verblijven. Voor het eerste gedeelte van het artsexamen is geslaagd de heer F. F. Lem, voor het candidaatsexamen Ned.- Ind. recht de heer C. Soplanit, bedden te Leiden. BENTHUIZEN Vrijdagavond kwam de Vereniging Een School met de Bijbel" in ledenver gadering bijeen. De vergadering, die zeer goed bezocht was, werd door de wnd. voorzitter geopend, waarna het hoofd der school, de heer M. Idema, voorging in gebed. De verkiezing van twee bestuurs- leden vond plaats, waarbij de penning- F- Bierman meester L. Voorwinden werd herkozen in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds W. Bieshaar, de heer P. Gaaien werd gekozen. Vervolgens zette de voorzitter de werking van de schoolartsendiienst uiteen, waarover door de aanwezigen nog enige vragen werden gesteld. Bij de rondvraag kwam het handwerkonderwijs ter sprake, dat he laas nog altijd niet is, wat het vroeger as, en wel door materiaalgebrek. HAZERSWOUDE Uitreiking bonkaarten 802 enz. in café ,,'t Oude Raadhuis" (Dorp). Morgen aan de beurt de letters A t.m. J. De loketten zijn geopend van 9.15 tot 15 uur. De anti-rev. studieclub „Schrift en Historie" vergadert as. Dinsdag om half 8 in de bestuurskamer der Chr. school. De heer J. Bol leidt „De Staatsvorm" in. De collecte voor de Ned. Herv. school heeft f79,16 opgebracht LISSE Dezer dagen werd in het wijkge- bouw de halfjaarlijkse vergadering ge houden van de afd. van het „Groene Kruis" o.l.v. dr Th. Ruijs Jr. Het ver slag van de 50ste alg. verg. van het „Groene Kruis" werd gelezen, waarin een duidelijk beeld werd gegeven van de algemene gang van zaken. De heer J. Zonneveld, penningmeester, las de be groting 1948 voor, welke zonder bespre king werd vastgesteld. De kascommissie had de bescheiden onderzocht en daar van een gunstig rapport uitgebracht. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en namen hun her benoeming aam. De heer C. Strik herdacht Dinsdag zijn 25-jarig jubileum als hoofd der R.K. Dinsdagavond vergadert de afd. Lisse van .Bloembollencultuur". Dinsdagavond houdt de afd. Lisse van de CE.U. in de Herv. Kleuter school de jaarvergadering. Ter voorziening in de vacature-ds A. Ponstein is door de kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente het volgende tweetal opgemaakt: ds W. Heerma te R'dam (C.) en ds J. M. Visser te Hoogeveen. We gens periodieke aftreding van de heren A. Moolenaar en E. Scholte, resp. als ouderling en diaken, zijn de volgen de dubbeltallen gesteld: J. van Rosen en H. Mijnders voor ouderling Boot en Joh. H. Nieuwenhuis diaken. Wegens uittreden van de heer M. Smink als diaken zijn candidaat gesteld de heren M. Vermeer en J. v. Rijssel. Door onbekende oorzaak is Zondag middag om 1 uur de schuur van de heer Sch., welke schuur in gebruik de heer Persoon voor stalling van slacht vee, tot de grond toe afgebrand. Geluk kig was geen slachtvee aanwezig. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse. NOORDWIJK De afd. Noordwijk van de Z.H. ver ..Het Groene Kruis" hield haar jaarver gadering, die zoals gewoonlijk, niet best bezocht was. Aan het jaarverslag van de secretaresse mevr. BoumaVellenga, ontlenen we het volgende. Op 1 Nov. '46 waren onder toezicht 65 Lb.c.-patiënten, terwijl dit aantal op 1 Nov. '47 was. te ruggelopen tot 57 patiënten. Het aantal afgelegde bezoeken in de gezinnen, waar toe deze behoorden bedroeg 817. 3 Maal werd een ligtent uitgeleend, en 6 pa tiënten werden ingeschreven op het cons.-bureau te Leiden. Naar een sana torium werden 3 patiënten uitgezonden, terwijl er 5 ontslagen werden. In totaal zijn van de onder toezicht staande pa tiënten er 2 overleden. Het aantal afge legde bezoeken voor de wijkverpleging bedroeg 3800, het aantal patiënten 138. 898 Maal werd in het wykgebouw hulp verleend aan 189 patiënten. 10 Personen maakten van de hoogtezon gebruik. Uit het magazijn werden 614 maal diverse artikelen uitgeleend. Het consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters hield 51 zittingen. Ingeschreven zuige lingen 220. ingeschreven kleuters 100. Het aantal consulten bedroeg 220. Voor zui gelingenzorg hadden 502 huisbezoeken plaats. Het totaal aantal huisbezoeken bedroeg 6360. Van de diverse scholen werden 10 kinderen naar een vacantie- kolonie uitgezonden door de ver. van Chr. Gez. en Vac. Kolonies in Neder land. Het Kraamcentrum werd opge richt in Jan. 1947. De cursus begon met 4 leerlingen. Tot heden werden 32 a.s. moeders ingeschreven. Het overzicht geeft blijk van de veelomvattende taak die de vereen, zich heeft gesteld, en van de wijze waarop wordt gewerkt. De Oranjever. te Noordwijk Binnen vergaderde onder leiding van de le secr.. de heer J. C. Schmidt. De le en 2e voorz., de artsen De Ruyter en Kruyt, waren afwezig door ambtsbezigheden. Wel was aanwezig de ere-voorz burgemeester mr G. W. F. van Berckel. Het financiële verslag van de penningmeester ver meldde een batig saldo van ruim f 1000. Daar alle bestuursleden voor hun func tie hadden bedankt, kwam het punt be stuursverkiezing aan' de orde. Enkele aanwezigen spraken hun afkeuring uit over deze gang van zaken. Ook de bur gemeester vond dit <pptreden onjuist, vooral omdat men aan de vooravond van het regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin staat. Na enige verdere bespre king kwamen de heren C. de Ruyter, P. Ruigrok en J. C. Schmidt op hun aan vankelijk besluit terug. De andere he ren bleken echter niet te vermurwen. Gekozen werden de heren J. van Sehie. Goudriaan. Ten slotte werd een gratis verloting gehou den met prachtige prijzen. In de foyer van het „Casino" werd een ledenvergadering van de Noordwijk- se Kunstkring gehouden. Daar de voor zitter dr J. Zuring wegens vertrek naar elders had bedankt, werd in deze functie gekozen mr J. le Poole. Verder had ook de heer A. Veefkmd bedankt, wiens jllaats werd ingenomen door de heer G. Drexhage, terwijl ook mevr. M. Klok- Boerdam in het bestuur werd opgeno men. Als 2e secr .esse zal mej. D. Ike worden gevraagd, terwijl de heer J. A. Schumacher als secretaris blijft funge- Door verschillende leden werden opmerkingen gemaakt over de manier van convoceren. De juniorLeden hebben voortaan toegang tot de avonden tegen halve prijs. Pogingen zullen worden aan gewend om van de kunstkring een ver eniging te maken met' rechtspersoonlijk heid. Tenslotte zal bij het gem.-bestuur worden aangedrongen op het geven van subsidie, teneinde de programma's nog verzorgd te doen zijn. Een actie erven van donateurs zal worden gevoerd. In een flink bezette zaal van het Casino gaf mevr. M. Klok—Boerdam, een optreden van haar meergevorderde leer lingen ten beste. De dameszangklasse opende' de uitvoering met enkele oude koralen en drie liederen van J_. Röntgen. Hierna volgden de leerlingen, "terwijl de heer J. Butselaar, tenor, een tweetal liederen zong. Na de pauze zong de sopraan, mevr. WaasdorpDe Ridder, vijf liederen op voortreffelijke wijze. Na het optreden van de dames zangklasse van enkele leerlingen, besloot me Klok—Boerdam, alt. het concert met drietal liederen. De gehele uitvoering buitengewoon verzorgd en we hopen op •n spoedige herhaling. N O ORD WIJKERHOUT Het indienen van aanvragen _.ag voor bijzondere arbeid vindt plaats op Dinsdag 6 Jan., 9.3012 uur, volg nummers 601720, 1315 uur 721800, Vrijdag 9 Jan. 9.30—12 uur 801—920. 13- ur 921—940 en 2201—2260. De heer C. van der Tang Azn is in de Ned. Herv. Gemeente als notabel ge kozen. Aftredend als ouderling is thans de heer G. W. Laros en als diaken de heer T. Bouwmeester. In de ledenvergadering van het Wit- Gele Kruis deelde de voorzitter, burg. Van lersel, mede, dat zr. Blauwhof Zoetermeer op 6 Januari als wijkver pleegster in dienst treedt. Tót zolang heeft een tijdelijke kracht. De plannen uitbreiding van het wijkgebouw _n een vergevorderd stadium. Na 1 Januari zal geen bijdrage meer worden verleend voor sanatorium-verpleging. Ge. zien de financiële toestand stelde het be stuur voor. de contributie te verhogen tot 15 cent per week voor gezinshoofden. Dit voorstel werd aanvaard. Voor inwo nende kinderen, ook meerderjarige, be hoeft niet meer te worden betaald. Her kozen werden de bestuursleden G. A- Verdegaal en G. Warmerdam, gekozen in e dr. Bots, dr. Jansen, genees heer van „Santa Maria". Namens de afd. werd de jubilerende heer Vlasveld Jr. het bekende werk van dr E. H. Krelage aangeboden. De voorz. de Algemeene Ver., jhr v. Nispen tot Pannerden, feliciteerde de voorz. en de afdeling met dit jubileum en bood hem namens het hoofdbestuur een bloem stuk aan. De penningmeester der afdeling, de heer J. Heemskerk, die samen met de heer Van Leeuwen als secretaris deze 25 jaren met de voorzitter heeft samen gewerkt, bracht op. geestige wijze enkele gebeurtenissen van deze periode naar De heer Vlasveld bracht de spreker* dank, en hoopte bij voortduring zijn krachten aan de afdeling te kunnen geven. Met de bestuursverkiezing werd de heer G. Vlasveld Jr bij acclamatie her kozen en in de vacature wijlen A. Frij- link werd N. Frijlink gekozen. Als afge vaardigde voor de algemeene vergade ring op 22 Dec. a.s. werden benoemd de heren Jac. Koning en L. Krauwel. Voor het behandelen van de beschrijvingsbrief merkte de heer H. v. Zonneveld op, dat het streven van alle verenigingen moet gericht zijn op algehele vrijheid, op dat het bestuur der vakgenoten weer in eigen handen komt. In de vacature G. v. Egmond werd in het hoofdbestuur gekozen de heer Ed. v. Zanten te Hillegom en in de vacatur® G. v. d. Marei de heer Timmer uit Anna Paulowna. De motie Beverwijk i.z. algehele af schaffing van de saneringsmaatregelen werd met algemene stemmen verworpen. De heer Demmink, controleur bij da Plantenziektenkundige Dienst, bracht verslag uit van het aantal kisten bloem bollen, die verzonden zijn uit Sassen- heim gedurende de maanden Augustus, September en October. SASSENHEIM. Dezer dagen vergaderde de afd. Bloembollencultuur onder leiding van de heer G. Vlasveld Jr. De voorz. memo reerde de gebeurtenissen in het afgelo pen seizoen, en bracht dank aan de on persoonlijke reclame, die een 60 soorten tulpen beschikbaar heeft gesteld voor parkbeplanting. Deze soorten zijn onder nummer ge plant en in het a.s. voorjaar zal een soor tenkennis-wedstrijd worden gehouden. Ook wordt een tuinbouwcursus gehou- Verder zijn er plannen om op 24 April 1948, in samenwerking met de gemeente Hillegom en Lisse, een bloemencorso te houden. De medewerking van verschil lende firma's is verzekerd en autoriteiten zullen worden uitgenodigd; ook is plan een film van dit corso te laten vaardigen, die in het buitenlandkan worden vertoond. Het bam z. v. A. J. Versteekt en D. Schutte, mag." geheimzinnige deserteurtje Maar daarvoor is ze te erg geschrok ken. „Wét heb jij gedaan?" vraagt ze ge jaagd. „Ik heb hem er uit gegooid." „Uit de boot gegooid?" Arie knikt, met grote angstige ogen. „Maar jongen, hoe ben je daartoe ge komen?" krijt ze verschrikt. „Hij zei. dat vader een slechte vent is." Nu wordt haar gezicht stroef. „Praat er met niemand over," zegt ze. „Vertel het aan geen mens! Of heb je het al ver teld? Op school toch niet?" „Nee, nee.", verzekert Arie, verlicht door zijn bekentenis en geruster door de houding van zijn moeder. 's Avonds als het gezin naar bed is, telt moeder het haar man. Ze spreken gedempt. „Ik dacht wel, dat er iets aan haperde," antwoordt Schroot bezwaard. „Waarom?" „Arie praatte zo verward. Zijn verhaal van het ongeluk hing als droog zand aan elkaar. Druk hem morgen goed op zijn hart, dat hij er met niemand over praten „Dat deed ik al." „Denk eens in, wat het zal wezen, als Verwiele het te weten komt. Binnenkort liggen onze tuinen naast elkaar, als ik het nieuwe stuk er bij heb." Moeder zucht. „Dat had je niet moeten doen," zegt ze. „Een mens moet goede vrienden blijven met zijn buren. Je hebt elkander nodig." „Ik kon niet anders. Wat moet ik be ginnen met al die jongens? Ik moet zor- i voor mijn gezin!" .Gingen ze maar hier vandaan." ,Dan zou ik zijn hele tuin kunnen huren." „Dat bedoel ik niet," antwoordt moe der kregel. „Als ze hier vandaan gaan, zien wij hen niet meer. Vooral nu Arie verteld heeft Vader antwoordt niet. De zorgen voor zijn bedrijf en zijn grote gezin drukken al het andere op de achtergrond. De nacht is ingegaan. Ze horen het snuiven en ademhalen van hun zoons en dochters en spoedig slapen ze zelf ook. Een lange dag met harde arbeid in de buitenlucht maakt vermoeid en slaperig De volgende dag wordt Willem Ver wiele begraven. De kist staat op de boe renwagen van een buur en daar achter volgen vader en moeder in een tent wagentje. Op het kerkhof zijn enige belangstel lenden. maar niemand van het gezin Schroot. Voor het echtpaar Verwiele is het een zware en droeve gang. En er ligt nog een moeilijke tocht in 't vooruitzicht. Verwiele moet weer naar de landheer, want hij heeft nog geen be slissing genomen aangaande de huur. Bij zijn vorig bezoek was hij zo over rompeld, toen hij hoorde, dat buurman Schroot hem de helft van zijn bedrijf had afhandig gemaakt, dat hij geen heslu't kon nemen. Nu ziet hij daar dubbel tegen op. Drie dagen na de begrafenis staan man en vrouw samen naast het huis en over zien het mooie land en de tuinen. Bei den denken hetzelfde en zwijgen. Verwiele breekt de stilte. „Morgen ga ik naar de landheer." „Enwat-denk je te doen?" „Het overgeschoten stuk inhuren Wat kan ik anders?" Zijn vrouw staat peinzend, met be zorgd gezicht „Ik zou het niet doen," zegt ze. „Waarom niet?" „Kijk eens goed rond. Hier, vlak naast ons huis. ligt de akker, die jij zult huren, maar daar gaat volgend jaar mis schien Schroot tuinieren. We zullen het altijd voor onze ogen hebben, zoi als we buiten zijn en 's winters als we uit het zijraam kijken." „Het is een moeilijk gevaL" zucht Ver wiele. In de nacht die volgt, ligt hij in zijn bed te neinzen en té overleggen. „Wat zijn vrouw gezegd heeft, is v Wat moet hij doen? Neemt hij de tuin niet, dan moet hij weg. Waarheen? Dat moet hij bijtijds weten. Als dat niet kan, móét hij hier blijven. Hij slaapt eqp paar uren. Tegen de morgen piekert hij opnieuw. Maar een oplossing vindt hij niet. Hij moet die dag naar de markt. On derweg peinst hij nóè- Zodoende komt hij op de gedachte, collega's' aan te spre ken en te informeren of er in hun om geving iets te huur komt Dat valt niet mee. De mensen, die hij aanspreekt, over stelpen hem met verwonderde vragen. „Wil je daar vandaan? Waardoor komt dat? Je hebt er toch altijd je brood diend?" Daardoor moet hij meer vertellen, dan hij van plan was. Er komt toorn in hun ogen, boze blikken zoekefi Schroot en krijgen een onheilspellende Uitdrukking, als ze hem vinden. Er komen ook slechte raadgevers. „Dat moet je hem betaald zetten, Verwiele!" zeggen ze. Een van hen verzekert drei gend: „Als hij mij zo iets levert, sla ik hem dood." Maar de bezadigden zeggen: „Daar heeft Verwiele niets aan. Hij moet tuin hebben." Er staat ook een bejaarde man, Verwiele niet kent. „Misschien weet ik iets voor je," zegt hij. „Mijn schoonzuster is weduwvrouw. Haar enige zoon heeft geen zin in de tuinderij. Ze heeft nog drie jaar huur, misschien kun je die overnemen." „Waar woont uw schoonzuster?" (Wordt vervolgd). VOORHOUT Een oorlogsherinnering, n. 1. de op de grens VoorhoutNoordwijk bij d® Noordwijkerhoek aanwezige brede tank» gracht, gaat verdwijnen- Deze tankgracht, die in de oorlog een deel uitmaakte vaa de vesting Noordwijk, is vrijwel gedempt, terwijl de daarbij aanwezige bunker® door de daarvoor bestemde militaire in stanties zijn opgeblazen. Een flink stuk bouw. en teeltland komt hierdoor weer ter beschikking. De scheepvaart naar Noordwijk moet thans weer van het oud® vaarwater, dat vrijwel in tact is gebleven, gebruik maken. Tijdens een feestje van het bestuur der Oranje-vereniging werd onder ande ren gecollecteerd voor de Niwin. welk® collecte f 26.70 opgebracht Dezer dagen had een feestje plaat® in het café „Dé Bonte Koe" van de buurt vereniging „Het Boerhaavekwartier". D® vlotte muziek van het duo Hoepkens uit Leiden, zorgde er voor, dat de stemming er spoedig in was. De gezelligheid werd nog verhoogd door een verloting, waarvan de eerste prijs een halve liter jenever was, welke door de prijswinnaar broeder lijk verdeeld werd. Nadat een collecte voor de Niwin werd gehouden, welke f 22 opbracht, gingen de aanwezigen voldaan huiswaarts. WOUBRUGGE. De belangstelling voor emigrati® blijkt ook in onze gemeente groot te zijn. Er waren imyiers veel mensen aanwezig, toen Vrijdagavond de heer M. v. Berkel uit Maasland sprak over het onderwerp: „Emigratiemogelijkheden voor Amerika en Canada." Allereerst schetste spr. zijn reis met de „Veendam" naar Amerika. Uitvoerig weidde hij uit over het Ame rikaanse marktleven, de veehouderij, d® landopbrengst en het transport. In het vervolg van zijn toespraak legde hij er de nadruk op, dat het emigratie-probleem ook voor Amerika moeilijkheden .ople vert. Voor Canada zijn de mogelijkheden van gans andere aard, hoewel all® scheepsruimte in 1948 besproken is. Ame rika beleeft thans een tijdperk van hoog conjunctuur, maar de algemene verwach ting is, dat de inzinking niet lang op zich kan laten wachten. Een te optimis tische voorstelling van dit land van on begrensde mogelijkheden kan dus wel uitlopen op een grote teleurstel ling... Onder de rook van de Oude Sleutelstad hebben deelgenomen aan de autotocht, worden allen uitgenodigd op Donderdag 16 Dec. om kwart voor vier in „Vliethof" te komen, waar het comité een film zal vertonen van die tocht. De dames, die 's avonds in „Flora" hebben bediend, en de chaffeurs zijn ook hartelijk welkom. Ieder wordt verzocht, een kopje mee te brengen. Wanneer er ouden van dagen zijn, die niet naar „Vlietho" kunnen lopen, worden ze verzocht zich (tot uiterlijk Woensdagavond) op te geven bij de heer Jac. Kromhout, Oegstgeester- weg 53. Ze zullen dan-per auto worden gehaald en thuisgebracht. De Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Rijnsburg, kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder lei ding van de heer J. Heemskerk Czn. Na een kort inleidend woord kreeg de heer J. Wagenaar, bestuurslid van de bond, het woord over „Vrijheid of gebonden heid in het bedrijfsleven" (vrije of ge bonden economie). De vrije economie past bij het karakter van ons Hollanders. Toch meende spr., dat ze in onze tijd niet in toepassing kan Worden gebracht. Vrijheid, hoe begeerlijk ook, is funest voor het bedrijfsleven. Wij ontkomen niet aan de geleide economie. Ook de door het buitenland gestelde contingen- tering dwingt ons, deze weg te gaan. Spreker wees er verder op, dat wij ons door Gods Woord hebben te laten leiden naar een geordend bedrijfsleven. Aan de hand van practische voorbeelden uit het bedrijfsleven toonde spr. de noodzake lijkheid van een gebonden maatschappe lijk leven aan. Vooral stond spr. stil bij de kwestie voor of tegen sanering in het bloembollenbedrijf. Hij toonde met voor beelden uit het vak zelf aan, dat wij ook in deze niet naar vrijheid kunnen gaan, want zij zou het vak nog dieper in de put brengen. Hierop volgde een brede bespreking. Deze goede en leerzame avond werd na dankgebed door de zitter gesloten. VALKENBURG Uitreiking aan niet-zelfverzorgers van bonkaarten 802, schoenenbonnen en toeslagkaartjes jonge en a.s. moeders vindt morgen (Dinsdag) plaats' aan de letters A t/m K en Woensdag aan de letters L t/m Z. Het kantoor is geopend van 9.30 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Mee gebracht dienen te worden stamkaarten, inwisselingsbonnen van de thans lopen de bonkaarten, eventueel inlegvellen en controlekaart moeders. Gelijktijdig zullen gezinnen van 8 of meer personen 2 eenheden vaste brandstof worden uitge reikt. Bij de gehouden stemming voor een kerkvoogd en een notabel der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heren J Var- kevisser en P. Postmus. De raad is bijeen geroepen- tegen Dinsdagavond 8 uur. Onder de agenda punten vinden we o. a. vermeld: wijzi ging, verordening heffing en invordering leges ter secretarie; wijziging veror dening op de heffing van rechten gebruik algemene begraafplaats; voorstel tot vaste aanstelling 2e ambtenaar ter secre tarie; onderhandse verhuur voor een jaar perceel tuinland; vaststelling veror dening, regelende samenstelling en werk. wijze-commdssie woonruimtewet 1947; vaststelling verordening aangifte woonge legenheid; wijzigingen begrotingen 1946 en 1947. A- s. Donderdagavond organiseert de Zendingscommussle der Geref. Kerk een zendingsfilmavond in de zaal D® Vries. Er zullen een tweetal films wor den vertoond, nl. „Tropisch Nederland" en ..Zending op het thuisfront" Het Zen- ddngscentrum verzorgt de geluidsprojec tie met een ultra-modern Amerikaans ge luidsfilmapparaat. VOORSCHOTEN De afdeling van de Ned. Chr. Landw arbeidersbond heeft een vengadering ge houden, waarin werd besloten de as. jaarvergadering te houden eind Januari of begin Februari. In verband met de uitbreiding werden -tot bestuursleden gekozen de heren A. Hoek en J. van Rijn, Voorts werd besloten tot de oprichting van een afdeling van de Ohr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond. Tot voorlo pige bestuursleden werden aangewezen de heren J. van Manen, Badhuisstraat 6, en M. Dupré. Papelaan 15 te Voor schoten. ZOETERWOUDE De bazar ten bate van de restauratl® van de Ned. Herv. kerk heeft het prach tige bedrag van f 1178 69 opgebracht —Woensdagavond 8 uur zal in de Ned. Herv. kerk een Kerstwijdingsdienst wor den gehouden. Het programma bestaat uit: een orgelconcert, te geven door de organist L- Verhulst. Mej. C Hulsbo® speelt viool en de zangvereniging „Zingt de Heer", o. 1. v. de heer Marsbergen ver leent eveneens medewerk i--

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2