Jlieuun? JTriïrirljr (HmrntA Dreigt de conferentie in Londen te mislukken? Wist U MAANDAG 15 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) AOVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting rELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Admi nistr atieA22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken jStaataistirir Is afpUiMt mya berl in teyfjenspoet* Acht en twintigste jaargang No. 7385 Postrekening 58936. Grote Vier op een wegkruising99 Marshall zal Molotof om cijfers over herstelbetalingen vragen Bij weigering gaat Am. delegatie vóór Kerstmis naar huis H 'ET is nu te Londen zover gekomen dat Molotof het wel of niet slagen van de conferentie der Grote Vier zelf in handen heeft. Als Molotof heden het verzoek zal weigeren cijfers over her- Stelbetalingen en andere zaken te ver strekken, dan zou de conferentie spoe dig beëindigd worden, zo meldt A.P. Men verwacht algemeen dat Marshall de conferentie van vanmiddag zal ope nen met de eis aan de Bussen hun acti viteit in de Oostelijke bezettingszone nu niet langer meer geheim te houden. Russische honds dolheid te Londen ALS WIJ IN HET KORT samenvatten, wat de „Grote Vier" tot op heden nu feitelijk te Londen bekokstoofd hebben, dan kan men daar niet veel goeds van zeggen. De pannetjes met de pro gramma-punten zijn óf nijdasserig weer van het politieke vuur genomen óf de gerechten zijn aangebrand. De wereldbe langen zijn in handen van een dispuut college, waarbij vooral de Rus Molotof telkens zijn gal uitspuwt. Het door ons reeds, vroeger gesigna leerde, verrassende element in deze Sow- jet-strategie maakt, dat op het bijna bar sten toch telkens weer een buigen Na een communistische propaganda- van Molotof, die met de kern van de te behandelen vraagstukken net zoveel heeft uit te staan als zaagsel met banket, kij ken de „Grote Drie" elkaar aan, met de blik van „nummer Vier" ij niet wijzer. Hardnekkig zwijgen bij t op de duur als methodiek e tig als constant kletsende, heen draaien en dit laatste doet Molotof. Stellen wij nu eerst nog even vast. welk gerecht dan wel gaar gebakken is. Dat is het vraagstuk, hoe groot de industriële productie vafi Duitsland mag bedragen, een kwestie waar men het te Moskou ongeveer eens over was, al zal men zich herinneren, dat de Fransen toen grote bezwaren hadden tegen het voorgestelde cijfer, omdat de Fransen zelf liever de i eenmaal geschil is doorzich- staalproducent Europa wensten te worden. Bovendien is en blijft een hersteld ndustrieel Duitsland de doorn oog Ma- Maar goed, met veel vijven en zessen zijn de „Grote Vier" het eens geworden, dat 11.5 millioen ton staal per jaar voor de Duitse indu strie de basis is. Dit gerecht is dus gaar. maar toch nog weer oneetbaar, omdat er saus bij hoort, Die saus bestaat nu hieruit, dat het cijfer van die staalproductie niets zegt, als de economische eenheid van Duitsland niet aanvaard wordt en deze kwestie zit weer in de knoop, door het punt der herstel-betalingen. Alles hangt hier van alles af! De saus is het belang rijkste, bijgevolg is ook het gerecht van de „toekomstigeDuitse staalindustrie" nog volkomen oneetbaar. Men zij dus voorzichtig met voorbarige conclusies. De ene dag feestlyriek, de andere dag een lijkrede. Molotof polst telkens, hoever hij gaan kan en hij heeft meer de tijd. dan Marshall, Bevin en Bidault. In aansluiting op hetgeen wij Zaterdag reeds hebben vermeld, stellen wij, om de volgende ronde beter te begrijpen, nog even vast. dat men al kibbelende, elkaar beschuldigende, zonder enig resultaat over de „he*stelbetalingen" bereikt te hebben, uiteen gegaan is. Molotof heeft een permanente wens droom van tien milliard dollar en negeert de realiteit, zich er niet om bekomme rende, waar die reuzesom vandaan moet komen. Nummer Vier alléén, zweert dus bij tien milliard, de tot afsplitsing ge doemde .Grote Drie" zeggen: ja, maar eerst eens kijken, wat jullie, Russen, zelf reeds als „herstelbetalingen" in natura uit de Oostelijke zone naar veiliger oor den hebben overgeheveld." Wie dat durft opmerken, veroorzaakt Russische honds dolheid! Britten en Amerikanen zouden wel eens een paar marken terug willen zien in ruil voor de enorme dollar-bedragen, die bezetting en proviandering der Wes telijke zones hun reeds gekost heeft. Molotof wil daar niet aan denken. De Duitse aggressie heeft ons 128 milliard dollar gekost, zegt de Rus, de kleine som van 10 milliard dollar is dus een fooi daarbij vergeleken. Aan verdachtmakingen ontbreekt het niet. Waarom verleent Amerika aan Duitsland credieten, waarom proviandeert .Amerika de Duitse bevolking? Volgens Molotof zuiver en alleen om Duitsland totaal afhankelijk van Amerika te doen zijn. de Duitse bevolking te knechten. Marshall vond dit woordgedaver spelen met het prestige, dat men nog voor de waardigheid d?r Sowjet-republiek zou kunnen hebben. Vandaag zullen wij er meer over horen, misschien is de poli tieke wodka dan uitgewerkt! 's Nachts minder koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord-West. Minder koud, voor al des nachts. ZON EN MAAN. Dinsdag 16 December Zon op 8.42 en onder 16 29 Maanop 12.01 en onder 19.53. Zaterdag 20 Dec. eJC. De beledigende redevoering van Molo tof heeft tot gevolg gehad, dat min Marshall e^n papier heeft doen rond gaan, waarin hij nog eens categorisch ont kende, dat de Ver Staten winst hadden gemaakt uit transacties met West-Duits- land, zoals Molotof had beweerd. Omdat van Russische zijde cijfers ont braken noemde Marshall de bespre kingen inzake Duitsland onwerkelijk en verlangde tegen Maandag Russische cij fers. De meerderheid van de Ameri kaanse delegatie acht het nutteloos op deze wijze door te gaan. Van Molotofs' antwoord op Marshall's eis zal het waar schijnlijk afhangen of Marshall het ini tiatief zal nemen om de conferentie af te breken. Zondag namiddag ging Marshall's pa pier onder de correspondenten rond wat vrijwel nog niet is voorgekomen. Hierin werd een bewijs gezien, dat men aan Amerikaanse zijde gelooft dat Mo- lotof's steeds herhaalde beschuldigingen toch enige indruk op de openbare me ning maken en dat meer uitvoerige ant woorden op deze beschuldigingen nodig zijn. De Amerikaanse, Britse en Franse ge delegeerden zijn verder van mening, dht de Grote Vier op een wegkruising staan. Zou men wat de herstelbetalingen be treft in een impasse geraken, dan zou dit in de huidige omstandigheden een vol komen mislukking van de conferentie betekenen. Vliegtuigen staan klaar. Naar verluidt worden vliegtuigen in Engeland gereed gehouden om de Ame rikaanse delegatie terug te brengen, in dien de conferentie een onverhoeds de zou nemen. Men zou dan nog Kerstmis in de Ver. Staten zijn. Indische militairen telefo neren met thuis Enige militairen in Indië, die in hospi talen, herstellingstehuizen en op afge legen buitenposten verblijven, zullen ge durende de beide Kerstdagen, op 28 December en Nieuwjaarsdag met Neder land mogen telefoneren. De A.M.V.J. en de Niwin nemen belangrijk deel der kosten voor hun reke ning. Extra treinen vóór Kerstmis In verband met de te verwachten Kerstdrukte hebben de N. S. van va daag af een groot aantal extratreinen Noord- en Zuid-Holland ingeschakeld. In hoofdzaak betreft het hier de lijn A'damDordrecht. Voor vertrek en aan komst tijden zie men de aanplakbiljet ten op de stations. PRINS BERNHARD WEER TERUG. Prins Bernhard is Zaterdag na een be zoek en enkele dagen aan Londen weei het vliegveld Northold naar Neder land vertrokken, aldus AP. Afleveringsverbod voor chocolade Prijsverhoging te wachten. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, geldt van 20 December af een afleveringsverbod voor chocolade-fabri kanten. De stijging van de wereldmarkt prijs voor cacao heeft n.l. een nieuwe lïnventarisatie nodig gemaakt. Wat hiervan de invloed zou zijn op de detailprijzen voor chocolade, bonbons en dergelijke, staat nog niet vast. Daarover werden heden ten departemente bespre kingen gevoerd. Hogere prijzen zullen evenwel niet kunnen uitblijven, aldus de deskundigen. Als de wijn is in de man. Dronken kellner slaat 79-jarige vrouw de schedel in GRUWELIJK DRAMA TE ROTTERDAM De 31-j. kellner K. B. heeft Zaterdagavond in een dronken Uui te Rotterdam de 79-j. vrouw van Z.-A. met de kolf van zijn pistool doodgeslagen, de 46-j. metseloor A. J. J. J. in de buik geschoten en op de 34-j. bedrijfsleider K. J. F. K. een schot gelost dat deze echter niet raakte. De dader heeft zich later bij de politie gemeld. Omstreeks 6 uur 's avonds kwam B. dronken tlyiis in een vechtlustige stem ming. De metselaar J. had hem met nog enige anderen, naar boven gebracht. B. kreeg toen een woedeuitbarsting, greep pistool van zeer groot kaliber schoot op J. Zijn slachtoffer werd ;er zorglijke toestand naar het Berg- eg Ziekenhuis vervoerd. B. ging daar- d naar de Bloklandstraat, waar de be drijfsleider K. met zijn vrachtauto voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend drong B. zich in de cabine, doch K. zag kans met mede- in van het contactsleuteltje uit de te springen. Uit de wagen werd een schot op hem gelost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon star ten, liep hij hard weg, in de richting van Willebrordusstraat. Een 16-jarige jon gen volgde hem echter. Daarvoor wilde hij zich verbergen. .Hij belde daar aan willekeurig huis aan, waar de oude iw v. Z. alleen tihuis was. A„. ~*zien VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sergt-majoor Chris Wijling, Oude Rijn 62, Leiden. om juist te zijn: Oorlogs-Vrij- williger, Sergeant-Majoor van Speciale Diensten. En hoé wordt hij voorgesteld! is werkelijk te erg, meent hij zelf. en deftig uniform, dat niet past bij soldaat in oorlogstijd. Maar omdat hij niets anders heeft aan fotomateriaal, verzoekt hij ons dit „postzegeltje" te aanvaarden. Het was een verjaardags voor zijn Moeder en daarom was hij netjes „aangekleed" Vroeger droeg Wijling geen snor, dus in het politie blad is hij zó niet te vinden. Deze afge zakte wenkbrauw heeft hij overgehou- weddenschap en toen maar laten staan. Dat hij geen „fat" is, bewijst trouwens wel zijn staat van dienst. B. S. vlak na de bevrijding in het „ver geten leger" „The Stirling Castte" strubbelingen in Australië de rimboe gevaarlijk Batavia met zeer veel jonge slachtoffers. Nu zit hij „op een stoel" in Batavia, maar dat zint hem niet. Wijling is liever bij de jongens. De stoel doet hem evenveel pijn als het bed van fakir. Maar nóg meer pijn doet hem het vaak zo geringe begrip der eigen landgenoten: „avonturier" en zelfs „moor denaar". Het wordt nu al de derde Kerst mis, die Wijling alleen onder de wuiven de palmen hij in het portaal bleef staan, kwam de vrouw naar beneden. Hoogstwaarschijn lijk omdat ze hem niet in haar woning wilde toelaten, loste hij toen een schot op haar, doch zijn pistool ketste. Hij sloeg haar daarop met de pistoolkolf de schedel in. Op dat ogenblik werd by de boven buren gebeld. Het 18-j. dochtertje wilde opentrekken en zag tot haar schrik een vreemde man in een hoek van het portiek staan. „Ga maar naar boven", zei B. en zeg maar dat er niemand is. Door de duisternis heeft het meisje niet gezien welk gruwelijk drama zich had afgespeeld en ging naar boven. Daarop verliet B. het huis. De moordenaar ontmoette toen op de Bergweg een vriendinnetje, dat inmiddels al van het gebeurde had gehoord. Op aanraden van het meisje wierp hij zijn pistool weg. Het meisje wist hem daarna over te halen, zichzelf op het politie bureau te melden. Bij zijn eerste verhoor kon hij zich van de aanslag op de bedrijfsleider en van de moord op de oude vrouw niets meer herinneren. TWEEDE KAMER VERGADERT OOK IN DE KERSTWEEK De Tweede Kamer zal in tegen stelling met hetgeen traditie was dit jaar niet vóór Kerstfeest gereed zijn met de behandeling der begroting. Het ligt in het voornemen, dat de Kamer ook in de Kerstweek vergadert, waarna voor het gebruikelijke Kerstrecès slechts korte tijd zal overblijven, want het ligt in de bedoeling, dat de begrotingsvergaderin gen 6 Januari zullen worden hervat. Voorlopig geen nieuwe persoons bewijzen Zoals bekend zijn de meeste persoons bewijzen sinds vorig jaar ongeldig, daar deze hoofdzakelijk in 1941 zijn uitgege ven en slechts vijf jaar geldig waren. Nadat men had overwogen om 'nieuwe persoonsbewijzen in te voeren, heeft het dep. van Binnenlandse Zaken, gezien de vele bezwaren tegen dit bewijs, dat velen aan de Duitse bezetting herinnert, voor lopig hiervan afgezien. OP 23 DECEMBER BON VOOR ROOKWAAR In aansluiting aan ons bericht van Za terdag, over de aanwijzing van een bon voor rookartikelen vóór Kerstmis, ver neemt de Nieuwe Leidsche Crt. nader, dat die bon op 23 December zal worden aangewezen. Minister Neher sprak met Sjarifoeddin Naar het Franse persbureau A.FP. meldt, heeft de Republikeinse eerste mi nister, mr Amir Sjarifoeddin, Zondag middag gedurende drie kwartier een onderhoud gehad met minister Neher, zulks op verzoek van minister Néher. Sjarifoeddin verklaarde, dat de „deli situatie" hem niet veroorloofde bijzon dere mededelingen te doen. Berucht Dordtenaar voor het Haagse B.G. Proces zal waarschijnlijk 3 dagen duren. Naar de Nieuwe Leidsche 1 verneemt, zal het Bijz. Gerechtshof hier ter stede de volgende week behandelen de strafzaak tegen de politieman Harry Evers, die in de bezettingstijd te Dor drecht een zeer beruchte figuur was. Hij voerde talrijke arrestaties uit, maakte jacht op Joden, deed huiszoekingen enz. Zeer veel personen werden van zijn op treden de dupe en verschillende gear resteerden werden door hem de dood in gejaagd. In deze zaak, welke vermoede lijk drie dagen in beslag zal nemen en die op Maandag 22 Dec. zal aanvangen, zijn door de adv.-fiscaal, mr Braun, 45 getuigen gedagvaard. Drie pausen (Pius X. Benedictus XV en Pius XI), vorsten, prelaten, geleerden, veldheren en kunstenaars hebben ge- poseötf voor de kunstschilder Antoon van Wette, die op 18 Dec. a.s. 80 jaar hoopt tr worden. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik, Mussolini, Mengelberg, Louis Couperus, gen. De La Reg e.a., zijn door deze kunstenaar op het doek ver eeuwigd, In de R.-K. kerk te Pijnacker ziet men de kruiswegstaties van hem en zijp. laatste werk te een Chrtstuskop als uitbeelding van de tekst: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Het werk van Antoon van Wel ie, die in het Gelderse dorpje Ajjerden werd geboren en grote wereldreizen maakte, icordt allereerst gekenmerkt door sterke vormgeving, rijk •'-•oei voor symboliek, in de tweede plaats do; een diep-godsdienstige overtuiging, aaar het Soli Deo Gloria het adagium van zijn leven is. Bij de ramp van het Haagse Bezuidenhout heeft de schilder 650 schilde ryen verloren, benevens niet te vervan gen documenten en kunstschatten. Voor de toekomst heeft hij nog allerlei plan- srjaardag zal Welie in zijn woning aan de Laan Copes van Cattenburgh 29, te Den Haag, van 3—7 uur n.m. recipiëren. Urnen met rode aarde bijgezet in het Damplantsoen De natie bracht hulde aan bloed der martelaren De plechtige bijzetting van de urnen met aarde uit de 11 Nederlandse provincies te Amsterdam is Zaterdag een grootse plechtigheid geworden. H.M. de Koningin en Prinses Juliana waren alleen tegenwoordig bij de plechtigheid op 't Damplantsoen. r het middendamterrein vervol- ir het plantsoen, waar het tijde- De samenkomst in de Nieuwe Kerk werd door Z.K.H. Prins Bernhard bij gewoond. In gezelschap van leden der Nationale Monumentencommissie betrad Z.K.H. het kerkgebouw, en onder de klanken van „O Heer, Die daar des hemels ter.te spreidt" nam de Prins met zijn gevolg "e voor hem gereserveerde bank plaats. Ongeveer duizend genodigden, verte genwoordigers van alle maatschappelijke geledingen uit het gehele land. waren in de Nieuwe Kerk aanwezig. Men zag er deputaties van marine, land- en lucht macht, alsmede vertegenwoordigers uit verschillende ambtelijke en particuliere groeperingen. In de banken om het preekgestoelte hadden talrijke hoog waardigheidsbekleders plaats genomen. Onder grote stilte der aanwezigen droeg mevr. Cl. Witsen Elias het „Wil helmus" voor. Laurens Bogtman zong het „To God our Strength" uit „Occasio nal Oratorio" van HandeL Toen volgde de toespraak van de mi nister van Staat, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, die we in een deel onzer editie Zaterdag reeds plaatsten, waarop na zang van Laurens Bogtman de kerk verliet. Op het Damterrein Na de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, begaf de Prins zich, vergezeld door de Commissarissen van de Koningin naar het paleis. De overige genodigden gin- gebouwd. Om drie uur verliet de Koninklijke Familie het paleis, om naar het monu ment te gaan. Daar werd het Koninklijk gezelschap begroet door de voorzitter van de Nationale Monumenten Commissie, jhr dr M. L. van Holthe tot Echten en de penningmeester W. van Hall. De dochter tjes van de heer Van HaLL Marleen en Dea, overhandigden aan de Koningin een bouquet rode rozen en aan de Prin ses een bouquet witte anjers. In de volgorde, zoals die door de wet voor de provincies is bepaald, plaatsten de commissarissen daarop de urnen in de daarvoor 'bestemde nissen van het tij delijk monument. Gedurende die tijd bespeelde de beiaardier J. Vincent het carillon van het Koninklijk Paleis. Na de bijzetting hesen twee mariniers onder de plechtige klanken van het Wilhelmus de vlag in de mast, d:e voor het tijdelijk monument is opgericht De Koningin, daarbij geassisteerd door Haar adjudant J. C. Buhrmann, legde een krans bij het monument. De linten van deze krans hebben de kleuren van het verzetskruis (wijnrood met oranje banen) en de militaire .Willemsorde (oranje met blauwe banen). De Prinses en de Prins legden ook hunnerzijds een krans aah de voet van het gedenkteken, waarna minister Wit- teman tenslotte namens de regering een derde met rood-witte-blauwe linten ge tooide krans plaatste. Bij de overdracht van de aarde aan de burgemeester van Amsterdam sprak jhr dr M. L. van Holthe tot Echten de Za terdag reeds gemelde rede uit Prins en Prinses kochten enige cm2 Damplantsoen Zaterdagmiddag om half vijf stopte de auto van het Prinselijk Paar voor het kantoor van de Nationale Monumenten commissie in Amsterdam. De Prinses en Prins Bernhard kochten elk een aantal vierkante centimeters Damplantsoen. H.M. biedt Amsterdam een nieuwe stadsvlag aan Kort na de bevrijding schonk H.M. de Koningin aan de hoofdstad het devies „Heldhaftfig, Vastberaden, Barmhartig" H.M. zal Woensdag a.s. op het paleis aar burgemeester d'Ailly een nieuwe stads vlag aanbieden, die voorzien zal zijn dit devies. Na afloop van deze plechtigheid wordt de vlag op het Damplantsoen gehesen. DAT gistermiddag een luxe-auto in de binnenhaven te Maassluis reed waarbij i 26-j. chauffeur J. Z. vétdronk. DAT in de afgelopen week bij het Gew. Arbeidsbureau te Nijmegen ruim 2000 mannelijke werkzoekenden stonden inge schreven. DAT de voorgenomen sterrit naar Mid delburg onder het motto „Plant een boom op Walcheren" op 3 Jan. a.s. niet door gaat wegens de actie tot vrijwillige ben zinebesparing. DAT 32 huisvrouwen uit Roosendaal Breda van de politierechter f 3 tot f 100 boete kregen wegens het verliezen van distributiebescheiden. DAT tot nu toe, dank zij de plaatselijke prijzencommissies, f 35.000 aan het pu bliek werd terugbetaald wegens te duur gekochte artikelen. DAT hoewel de nieuwe AKU-fabriek te Emmercompascuum nog niet gereed is, toch op 15 Jan. de 45 arbeiders aan net werk gaan. DAT de Stichting „Nederland helpt Indië" in 1947 buiten de zendingen levens middelen en textiel. 350 kisten Welfare- materiaal naar Indië zond. DAT uit het A'damse Y het lijk van de 62-j. havenarbeider M. D. K. is opgevist, die sinds 9 Dec. jX werd vermist DAT vandaag te Den Haag Ned.-Noorse Overigens vindt hij het verdraaid handelsbesprekingen zijn geopend fijn in Indië. Maar die Kerst en Nieuw- iTeppema. directeur van het dir.-gen. voor jaar moesten ze maar afgelasten, dat is de Buitenl. Econ. betrekkingen, de Ned. niets voor onze Jongens overzee. J delegatie leidt, DAT de E.V.C. heeft aangedrongen op een Kerstgratificatie voor de metaalarbei ders. DAT op de vergadering van de Ver. voor Staathuishoudkunde en Statistiek, welke Zaterdag te Utrecht o.Lv. Th. Ligt- hart uit Den Haag werd gehouden, min- Lieftinck en prof. dr P- Kuin, secr.-gen. van Econ. Zaken, aanwezig waren. DAT de ..Zweedse Zeemanskerk" te R'dam, de enige Zweedse kerk in Neder land, voor het eerst na '40 weer het St. Luciafeest, een inleiding tot het Kerst feest, in eigen huis vierde. DAT gisteren de 19-j. hulpmonteur H. Zwartendijk te Maassluis bij het aanraken van een hoogspanningsleiding op slag werd gedood DAT gisteren de 33-j. A'damse wiel rijder C- J. F. G- aldaar door een mili taire vrachtauto is doodgereden. DAT de Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen een motie heeft aan genomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de vermoedelijke inhoud van het wetsontwerp op de materiële oorlogs schade. DAT* het R.K. studentendispuut ,.Per- petua Amicitia Nostra" te A'dam, kortweg PAN genoemd, Zaterdagavond een borst beeld van de gelijknamige Griekse god overdroeg aan de directie van het Ame rican-hotel DAT Jacob Cuyper (A'dam), Piet Nieuwenhuysen (Den Haag) en J. G. Goe- t:ng (Den Haag) resp. de le, 2e en 3e prijs ontvingen van de jaarlijkse schilder wedstrijd van het „Willink van Collen"- fonds. DAT:bij de groente en fruitveilingen op Zuid-Beveland van Juli-Oct. '47 voor ruim f 10.000 zwarte lonen aan jeugdig personeel werd betaald. DAT in '48 weer een uitgave verschijnt van de atlas der Ned. dialecten, samen gesteld 0.1-v. prof. dr G. C. Kloeke. DAT de bekende Ned. historicus prof. dr P. Geyl vandaag 60 jaar werd. DAT te Amsterdam. 70 j. oud, is over leden de bekende architect ir J. Gratama. DAT, 66 j. oud, te Doetinchem is overle den H. H. F. Vierdag, oud-inspecteur der belastingen. DAT de jeugdige veehandelaar J. S. uit Berkum-Bergenhoek, die niet minder dan 7 koeien uit een wei had gestolen, door de Asser rechtbank tot 1% j. gev-straf werd veroordeeld. DAT er plannen bestaan om te Beilen een centrale melkproductenfabriek voor Drente te stichten. DAT het Asser tribunaal adviseerde de voorm. burgemeester van Vries. F. B. Harkema, te interneren tot 15 April '48 en de voorm. burgemeester van Rolde, H. W. v. Deventer, voor 4 jaar. DAT de nieuwe IJsselbrug te Deventer vermoedelijk medio '48 gereed is. DAT hedenochtend H. M.'s torpedoboot. jager „Evertsen" met ruim 200 opvaren den de haven van Tandjong Priok verliet voor de thuisvaart- DAT het A'damse koor „De Minnestree- len" o-l.v. Hubert Cuypers ook in Schot land zal concerteren in uitwisseling het Schotse koor ..The Kirkintilloch Ju nior Choir". "DAT in de radiokastenfabriek van Van der Heem te 's-Gravenhage vorige week een record-productie werd bereikt DAT m.i.v. heden de stikstofbonnen met opdruk 2 en de kalibonnen met op druk 3 geldig zijn verklaard. DAT van 30 Nov. t.m. 6 Dec. 139 zee schepen de R'damse haven binnenliepen, metende in totaal 245.772 ton, tegen i04 schepen in dezelfde week van 1946 met een tonnenmaat wan 156.217. DAT de Drentse Zuivelbond bij de F. N. Z. aandrong op spoedige vaststelling van de melkprijs 1947-1948. DAT socialisten van de Benelux, min. Vós, dit weekend te Ulvenhout gaderden over de gemeenschappelijke douanetarieven. DAT bij het station Ede-Wageningen door de Ned. Spoorwegen een gedenkplaat is onthuld van de te Ede gevallen perso neelsleden. DAT de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders te Amsterdam het 40-jarig bestaan heeft gevierd en de voorz., K. de Jonge, o.m.-de staking bij de meelfabriek „Hol land" hekelde. DAT de Ned. en Vlaamse Verenigingen van Bibliothecarissen op 16. 17 en 18 Dec. te Breda zullen samenkomen. DAT tot 20 Dec. a.s. in gebouw „Kunst liefde" te Utrecht een tentoonstelling wordt gehouden van eigen werk uit alle kringen van het Ned. spoorwegpersoneel. DAT de Ver. Ondersteuning Rode Kruis-werk in Drente, VORK, aan d< provincie 9 ambulance-auto's ter beschik, king zal stellen. Zaterdag vond t« Amsterdam de plech tige bijzetting plaats van 11 provin ciale urnen met grond van de vele executieplaatsen uit de bezettingstijd. Rechts ziet men de Kon. Familie en links daarvan de Commissarissen der Koningin van de verschillende pro- De waap'nen der barbaren rSNTALLEN jaren hebben de socia listen en communisten een strijdlied gezongen, dat als centrale regels had: Niet met de waap'nen der barbaren, Met zwaard of degen vechten wij Wij weten niet, of het lied thans nog gezongen wordt. Maar de bedoeling er van is geheel losgelaten. Het was in de jaren der ontwapenings- actie. dat het in tal van vergaderingen klonk. Die periode is voorbij. Toen werd onzerzijds meermalen ge zegd: „de wapens neer betekent feitelijk: de wapens hier!" Deze tijden brengen de bevestiging daarvan. Wat we vanachter het stalen gordijn (misschien beter: Stalin-gordijn) ver nemen, geeft in elk geval de zekerheid, dat daar een reusachtige wapensmidse werkt, die de mogelijkheid voorbereidt, om heel Europa en zo mogelijk heel de we reld aan de Russisch-communistische macht te onderwerpen. Doch we behoeven zelfs niet zover t9 Als we opmerken, wat in Frankrijk ge beurt, zien we, hoe daar de dreiging met en de toepassing van geweld worden aan gewend, om te proberen, het bestuur in handen te krijgen. De opgestoken vuist is het symbool van het communisme. Maar de harde vuist met het wapen er in zou een juister typering zijn. Sabotage, die levens in gevaar brengt en meermalen levens kost; staking, dit het levensonderhoud van mannen, vrou wen en kinderen rooft, zijn de wapens, dia met voorliefde worden gehanteerd. Het is noodzakelijk, dat tegen hen. dia deze „waap'nen der barbaren" gebrui ken, met kracht wordt opgetreden. Maar meer dan dat is het noodzakelijk, dat alle lagen der bevolking wordt in gedragen de geest, die tegen het gebruik dezer wapenen met kracht ingaat, ja, die het gebruik er van uitsluit. Frankrijk, dat eens meende, ,,de lich ten van de hemel gedoofd" te hebben, ervaart thans, dat de geest, die het Chris tendom brengt, goeddeels geweken is. Te. genover de overmachtige en daarom over. moedige socialistisch-communistische vak. beweging staat slechts een zwakke Chris telijke organisatie, die slechts hier en daar de boze geest van vernieling kan weerstaan. Gode zy dank staat dat in ons land an ders. Ook hier is gepoogd, onrust te zaaien. Maar de Christelijk-sociale strijd, die hier van de tijden der opkomst van de sociale beweging af gestreden is. heeft vrucht gedragen in deze zin. dat er steeds een sterke rem is geweest op de pogingen, om staat en volk door revolutionnaire stakingen tot de chaos te brengen. ZeAr. werkstaking, gezien als een ge meenschappelijke ontslagname, omdat de arbeidsvoorwaarden niet aan rechtvaar dige eisen voldeden, is als wettig strijd middel ook in onze kringen erkend. Maar ner mocht dit strijdmiddel gebruikt worden om andere doeleinden dan die, waarvoor het gold, te bereiken. Nimmer om de Overheid te dwingen. Nimmer om een volk te tyranniseren en murw te ma- De uitspraak over werkstaking, onder de bezielende leiding van Dr. Kuyper door het Christelyk-sociaal congres van 1891 gedaan, heeft een gezegende uitwer king gehad- Ze heeft die zeker ook ia deze tijd. nu het aantal stakingen in Ne derland geringer is dan ooit te voren. Dat laatste is eis van de tijd. Armoede, npod en zorg grijnzen ons va a alle kanten aan. Slechts door harde, go- stadige en eendrachtige arbeid kunnea wij ze onder Gods i.egen van ons af houden. Maar dat betekent, dat staking van de arbeid of dat middel nu gebruikt zou worden door arbeiders, middenstanders of boeren grenst aan het misdadige. Dat middel, hoe goede motieven men ook voor het gebruik moge aanvoeren is ,.een greep naar de strot van een volk". Alleen daar. waar de Christelijke be ginselen invloed hebben, zal men dat ver staan en er naar handelen. Die invloed te versterken is dan ook eis voor ieder, die zich Christen noemt. Dat is eis in alle tijden. Dat is eis nu in het bijzonder, nu de „waap'nen der barbaren" ons bedrei gen. Vrijdag acht gewonden Vrijdag zRn aan onze zijde in Indift acht man gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1