Met de Willem Ruys Dan ziet het oog des blindgeboornen... 941i NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 Dooh de wereld ziet het niet be grijpt niet, dat honger en ellende niet rerdreven kunnen worden door holle leuzen, al worden die nóg zo luid door Djooja het luchtruim ingesMmgerd. Neen: de wereld weet alléén, dat de Neder landse troepen Oost-Madoera bezetten lang nadat de eigenlijke politiële acties tot het verteden behoorden. Raden Adipati Aria Tjakrandngrat twaait, als resident, de scepter over het eiland. Dat doet hij al jaren, en eeuwen terug, waren het zijn voorouders ook Tjakranimgrats die heersten over het erese volk. Zijn geslacht en het land zijn één geworden. De resident is Indonesiër; ook h ij is nationalist. Doch heel duidelijk ziet hij, dat het streven de huidige republikeinse regering tets heel anders inhoudt dan een waar- ichtig vrij'heidsstreven. „Alle Madoeree- ensen zelfstandigheid'', zegt Raden rjakraningrat, „maar zij zijn het er over dat het Djokj a-bestuur zijn plan- niet op democratische wijze ten uit roer brengt. Wij hebben een tocht gemaakt, dwars Joor Madoera. Wij hébben het land ge- wij hebben de bevolking gezien. Een ontdekkingstocht door Madoera Ellende en honger gingen hand in hand Het Madoerese volk eindelijk verlost (Van t Indlë-redacteur Wim Tansent) Trouwen in lompen. In tot op de vezel versleten, weggerotte Jute-zakken. Wat een troosteloos gezicht is dat! Je wordt er stil van als je het ziet, en je vraagt je af hoe het mogelijk is, dat dit in een eens zo welvarend land als Indlë gebeuren kan. Arm Madoerees volk, dat na die verschrikkelijke Japanse Jaren, op deze wUze de vruchten moest plukken van het Indonesische merdeka-reglem. Pij hebben gesproken met tientallen In- ërs, die hoewel allen zelfbe- i&uur verlangend toch gaarne met de Nederlanders wensen samen te werken. Zo kón het niet langer. De bevolking as óp, doodop van alle ontberingen, van tlle ellende. Malaria was de meest ge- rreesde ziekte, doch ook de framboesia, te brandende huidiwonden veroorzaakte, ierde in al zijn hevigheid. Eén spuitje ran de dokter was voldoende geweest iedere patiënt hiervan te genezen, lochwaar bleef het serum? Ook de ezige republikeinse doktoren kon- rc niets aan doen, dat in bepaalde treken dert% tot veertig procent van >un landgenoten onder de vreselijkste omstandigheden hun einde vonden. Het werk op het land en in de zout- edrijven kon niet intensief worden ver richt. De arbeiders zagen na tien uur ;ens geen ka'hs meer om nog iets TWEE NIEUWE ZWEEDSE OPERA'S De eerste prijs van de prijsvraag voor m nieuwe Zweedse opera, op te voe- Ni bij 't 50-jarig bestaan van het ope^a- ebouw in Stockholm op 19 Sept. 1948 gewonnen door de Zweedse compo- list Kurt Abterberg voor „De Storm" ear Shakespeare's drama. Hij krijgt 000 kronen. De tweede prijs (3000 kro- en) kreeg de 79-jarige prof. Ernst Ell- voor zijn opera „Rassa" (legende de Lappen). Nederlandse troepen, die de elfde No vember Oost-Madoera bezetten, hebben geen schot behoeven te lossen. Dat men zo laat gekomen was, was een gevolg van het feit, dat elk bloedvergieten voor komen moest worden, en eerst toen dui delijk was, dart geen tegenstand zou wor den geboden, werd tot de opmars be- De hulp aan de bevolking kon onmid dellijk een aanvang nemen. Rijst en mais, kleding en sigaretten waren de eerste producten, welike voor distributie in aanmerking kwamen. In Batoepoetih, in het uiterste Oosten van Madoera. hébben wij zo'n uitdeling meegemaakt. De gehele dessa. van groot tot -klein, van oud tot jong, wachtte, voor het huis van de wedana. met het groot ste geduld op het afroepen van de na men om daarna de zo begeerde artikelen in ontvangst te nemen. Eén-derde van de bevolking is thans reeds gekleed, doch er zijn nog honderdduizenden meters goed nodig om een ieder van het meest noodzakelijke te voorzien. Ook met het voedsel was het een paar weken geleden nog in-bedroevend ge steld. De republikeinse regering moge beweren, dat de Nederlandse „blokkade" de oorzaak was van de honger, de feiten hebben het anders uitgewezen. Grote •hoeveelheden ryst, die namelijk in de republikeinse tijd uit Oost-Java naar het eiland venzonden waren voor eigen con sumptie, zijn nooirt onder de bevolking verdeeld geworden. Sterker: de TJN.I., die alle maoht in 'handen scheen te hebben, oordeelde het veel belangrijker udt de zendingen rijst een slaatje te slaan. Het product was. KÏhdelsobject geworden, en bij balen tegelijk werd de rijst naar Singapore uit gevoerd. Cijfers zijn dor. Toch is het Interes- Ze staan al op opgesteld, de rijkgetakte dennen, Waaraan we 't naderen van Kerstmis weer herkennen; Ze zjjn te kust en keur, terwijl de borden wijzen, Hoe men verkoopt op maat, naar vastgestelde prijzen. AI reeds terwijl ze koopt, ziet Moeder de gezichtjes Van haar zo dierbaar kroost, geheven naar de lichtjes. De Kerstboom, met zijn sfeer van innig saam verkeren. Wie velen, ver van huis, dit Jaar opnieuw ontberen. En schoon het visioen van wonderschone kleuren Mij onweerstaanbaar lokt, zo kan het soms gebeuren, Dat mij 't bekende woord, dat spreekt van vele bomen Waardoor we 't bos niet zien, wil in gedachten komen. De stemming die men schept, door 't branden van de lichten Kan slechts, zo komt mij voor, haar heilzaam werk verrichten. Wanneer in 't harte leeft het onverwoestbaar weten. Dat ons geen KerstBOOM ooit de KerstNACHT doet vergeten. Gré Kempen-Sterkenburg. sant te vernemen, dat de zoutopbrengst de komst van de Nederlanders ver tienvoudigd is, enkel en alleen, omdat de bevolking weer voldoende voeding kreeg, weer medisch behandeld werd, weer lust kreeg om te leven. En dit is hetgeen wij hebben kunnen constateren: er is thans op Madoera geen conflict meer. De opbouw kan nu be ginnen. De Madoerezen hebben thans hun eigen lot in handen. Reis door Canada (6) Dollars per radio in land zonder margarine IN HET DEN HAAG VAN EEN ONAFZIENBAAR DOMINION Ottawa, het Den Haag van het enorm» land van de Maple Leaf. Stad van rege ringsgebouwen, van ambassades en ge zantschappen, van bankgebouwen en wa renhuizen, van brede lanen en drukke winkelstraten. Woonplaats van 300.009 mensen, die naar hun eigen radio-station luisteren: „C-K-C-O.. Ottawa, de sten Canada's hoofdstad". Op Parliament Hill, de heuvel i langs de Otrtawa-rivier in draaikolken stroomt, staan de regeringsgebouwen, groots uitgebouwd met torens en koe pels, als een kasteel, waar eens, in oude tijden, burchtheren, grote gastmalen heb ben aangericht Nu komen er de ministers bijeen, thans verschijnen er de afgevaar digden van de negen provincies en mis schien weldra van de tiende: Newfound land, dat op de nominatie staat om in het dominion te worden opgenomen. Hier werd destijds de wet gemaakt, die alle Canadezen verbiedt margarine te maken waardoor ieder in staat is, zijn brood met roomboter te besmeren. Evenals bijna elke belangrijke plaats in Canada, heeft ook Aodewao", zoals de naam hier wordrt uitgesproken, eigen radio-zender, populair bij alle Ottawans. Het Amerikaanse recept wordt nauwkeurig gevolgd: de zendtyd wordt per kwartier verkocht aan grote i schappijen, die de kwaliteit van hu tikelen laten zingen en declameren i mooist klinkende Engels, direct achter een „swing-mop", of achter een uitze ding door een symphonie>-orkest. Ieder verhandelen voorwerp heeft z'n eigen herkenningsmelodie, b(jv. een zelfwer kend wasmiddel, gaat als volgt de aether in: „Vel, Vel, v-e-1, soaprich Vel is really swell". n*) (Van een onzer verslaggevers.) Van Kipling is de uitspraak „A liner, a lady". Vandaar dat ik de „Willem luys" vergeleek met een soldde Hol- andse buds vrouw. Voor de „Queen Mary", de 81.000 ton- van de CunanJd Wihate Star line, die in Southampton na de aankomst van et vlaggeschip van de Kon. Rotterdamse loyd bezichtigden, gelden beslist andere naatstaven. De „Queen Mary" is n.l. een schip, aarbij al wat er verder schip is in de ereld, in het niet verzinkt De Oceaanstomers, die er, grijs en vart en rood naast gemeerd liggen, zijn hachelijke pramen bij ddt zeemonster. „Willem Ruys" gaat er vier maal in, „Nieuw Amsterdam" meer dan twee- laaL Terwijl het vlaggeschip van de Lloyd i totaal 800 passagiers kan vervoeren, eken er in de eerste klasse van de iueen Mary" alleen al 711 de Oceaan r, waarbij nog kamen 707 cabin klas- en 577 touristen klassers. Voor dit ttelschap staan 1260 officieren en man happen paraat. Niet alleen kan deze bevolking zich twaalf dekken verspreiden, er staart ook een keur van de meest luxueus gerichte salons, zonnetuinen, lounges, icial halls, theaters en cinema's ter Bschlkking. Rookzalen als hallen van tootsteedse hotels, die door drie dekken breken er op machtige zuilen rus- Zuilen gemaakt van absoluut zeld- houtsoorten, gekapt ergens in een udden-Amenkaans oerwoud. Het ver- ■an de bomen naar de kust vor- twee jaar. Over de luxe van de hutten, de kin- rparadijzen en de gymnastiekzalen, is an nog niets gezegd. Daarover alleen een artikel te schrijven zijn. De Queen Mary" heeft ook haar aan- de oorlog geleverd. Er zijn 765.429 idaten mee naar alle delen der wereld bracht. In totaal over 569.943 mijl. eventien duizend man in één keer. Dart tte zoden aan de dijk. Of de „Queen Mary" dat steeds doet te betwijfelen. De eerste klas, waar- zoals gezegd 711 passagiers kunnen «blijven, telde de laatste reizen om en "ie zes honderd gasten. Men moet hert veelvuldige exploitatie hebben. Het hip kwam Dinsdagochtend uit New- naar de QUEEN MARY vertrok daarheen Donder- er. Het is een bijzondere :e uit varen te gaan. De grote winkels aan boord, samengebracht in verschillende straten, verkopen bui tengaats n.l. alles zonder bon. Dat is voor de Engelsman een heer lijkheid even groot als voor ons. Want tegenover deze weelde op de trots der Engelse vloot die door de 83.000 ton grote „Queen Elizabeth" wordt geëven aard staan de grauwheid van South ampton en de goorheid van Londen. Die laatste stad tóch mooi met de mist-ver- sluierde contouren van Big Ben, Parle ment en Abbey in de snel vallende avond. De Eastern Railway voerde ons gezel schap langs steden, waarin Slechts hier daar een vergeten straatlantaarn brandde, naar Harwich, waar de derde boot op déze reis, de „Arnhem", wacht. Een sympathieke trekschuit met bego- 'a's op de tafels en een beste keuken. Zij draafde in de nacht door het woe lige Noordzee-warter, hui^jpe. Het merkwaardigste van het radio systeem is echter het bestaan van de dol larclubs. Vroeg in de morgen kondigt de omroeper met een opgeruimde stem aan, dat hij de zesde naam van de vierde ko lom van bladzijde 156 van het telefoon boek gaat opbellen. Door de luidspreker ritselen de bladen en het is nummer 2-6865. ten name van G- Kenley. Hij draait en z'n eerste vraag is: „Mevrouw Kenley, luisterde u naar de C.K.C.O.?". Is het antwoord ontkennend, dan zegt de man met een medelijdende stem: ,,1'm sorry, want ik had 10.voor u gehad, als u een kleine vraag had kunnen be antwoorden. Dikwijls is het „neen" en bij elk gesprek,het wordt ongeveer om bet half uur herhaald wordt de pot van de dollarclub een dollar groter en wan neer men 's avonds weer naar de C.K.C.O. luistert, is het bedrag tot 30- a 40 - opgelopen en fiog steeds is er dan nie mand geweest, die tijdens het luisteren opgebeld werd. Doch soms was er in de loop van de dag wel iemand, die terde en het juiste antwoord gaf mee de pot won. Dan is er een gelukkige in ee zorgde stad met vriendelijke men nog alles weten van Prinses Juliai prinsesjes, die allen een broer, e een zoon of een vriend hebben, die m Nederland geweest is, die veel aan Europa denken, waarvan ze zich geen voorstel ling kunnen maken, hoe het daar was en hoe het daar is. Mensen, die sigaretten roken voor 33 dollarcents de twintig, of 4 cents goedkoper dan aan de overkant van de rivier, waar de bewoners van het geheel Fraps-sprekende en ongeveer 20 000 zielen tellende Huil, een extra-pro vinciale belasting moeten betalen, omdat zij in Quebec wonen en bij Ottawa de provincie Ontario begint. Waaraan wij Nederlanders het danken weet ik niet, maar we hebben werkelijk een streepje voor bij de Canadezen. Een autobus-chauffeur vroeg allerlei bijzon derheden over z'n bollen, die hij begin October buiten in de grond had gestopt. Of ze konden bevriezen, of sneeuw goed of slecht was, of ze ook binnengezet kon den worden. Hij vroeg zoveel, dat ik be schaamd was, als Nederlander. dus als bollen-deskundige het antwoord schuldig te moeten blijven. Hij liet gerieve van z'n Nederlandse klant volle bus enkele keren stoppen, om op be zienswaardigheden te wijzen en bij het eindpunt gaf hij vijf overstapjes gratis, omdat er op andere routes nog veel Of zoals ,.Pop" die een sjofele lunch- oom heeft in een nauwe straat. Hij was Syriër vertelde hij en al twintig jaar hier, hij beboterde zijn hamsandwiches gaf me veel suiker in m'n koffie was. alsof hij dacht, dat m'n maag, twee jaar na de hongerwinter Holland, nog steeds rammelde. Z'n ogen glommen, terwijl hij me zag eten en hij vroeg een veel lagere prijs, dan hij vol gens de spijskaart had moeten vragen. Maar zo zijn ze, wanneer je uit Europa komt, heb je honger en ze voelen het als hun plicht je weldoorvoed terug te laten gaan. Een goed volk, het Canadese. J. van Hofwegen. Zender Bloemendaal weer in de aether? (Van onze parlementsredacteur) Bij de behandeling van het radio- vraagstuk heeft de heer Van der Zaal (A.R.) in de Tweede Kamer geprotes teerd tegen het feit, dat de Geref. Kerk te Bloemendaal nog steeds geen vergun ning heeft gekregen, de kerkdiensten, zo als voorheen, via een eigen zender uit te zenden. Dit protest werd nog sterker, toen uit het antwoord van de minister bleek, dat de golflengte van de Bloemen- daalse zender afgenomen is en dat de regionale omroep Noord en Zuid thans op deze golflengte uitzenden. De minister zegde tenslotte toe, dat, indien het tech nisch mogelijk zou zijn, de Kerk te Bloe mendaal weer in de gelegenheid zou wor den gesteld, de historische radiouitzen ding van haar kerkdiensten te verzorgen. OM EEN HANDELSOVEREENKOMST MET ENGELAND TE SLUITEN "Maandagmorgen vertrekt van Shiphol een Nederlandse delegatie, bestaande uit de heren dr A. Treep, thesaurier-gene raal, dr H. v. Blankenstein van het dep. van Econ. Zaken, Ockinga uit Bedum en D. de Jong, dar. van de Kon. Zwa- velzuurfabrieken v/h Ketjen en Co, naar Londen om tot een wederzijdse handels overeenkomst rte geraken. De besprekin gen zullen waarschijnlijk tot in Januari voortduren. NOG GEEN PUBLIEKRECHTELIJKE ORGANISATIE VOOR LAND- EN TUINBOUW. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor land- en tuinbouw is onmogelijk als daarbij vooruitgelopen wordt op de algemene wet op de publ. rechtelijke be drijfsorganisatie, die volgend jaar wordt ingediend, aldus minister Mansholt in de M. v. A. bij de begroting van Landbouw, |^ff. W. van Loon: Pioniers der vrijheid e van een speels vernuft bij een schrijver houdt, zal van dit boek genie- In een schijnbaar uiterst luchtige weet Van Loon allerlei eeuwen oude waarheden te behandelen, waar heden, die in onze eeuw dreigen ver geten te worden. De gehele titel van dit prachtige boek is: „Pioniers der Vrijheid bevattende een waar en getrouw verslag van een aantal hoogst interessante ont moetingen met enkele historische per sonages, van Confucius en Plato tot Vol taire en Thomas Jefferson, die altijd ii hoge mate onze nieuwsgierigheid hadden opgewekt en die enkele jaren geleden ons bezochten en onze gasten waren ir Veere." Het boek is door de schrijvei zelf geïllustreerd op een wijze die geheel in overeenstemming is met de toor De bedoeling van het werk is or soort van wereldgeschiedenis voor ogen te stellen, gegroepeerd om de grootste geesten van alle tijden. De schrijver heeft getracht door te dringen tot de gedachten die ii eeuwen de mensen hebben verenigd, maar daarbij kan het natuurlijk niet uitblijven dat hij ons als tegermelling laat zien wat hen heeft gescheiden. De vertaler, dr C. P. Gunning, wijst er terecht op dat velen tegen zijn levens- philosophie bezwaren zullen hebben. Maar, ook al is men het met zijn opvat tingen niet eens (ik denk hier inzonder heid aan hoofdstuk elf, waarir sprookje voorkomt dat H. C. Andersen in de mond wordt gelegd en dat menig een door zijn al te luchtige toon zal hin deren, toch zal men niet kunnen nalaten hem om zijn veelomvattende kennis te bewonderen. Hij is een felle tegenstander van hel Nazidom en heeft lang vóór de uitbar sting die reeds voelen aankomen. Dit verklaart ook de titel van zyn boek. De geestelijke vrijheid is het hoogste goed. Zonder deze is het leveen waardeloos. Dit kunnen we tussen de regels op iedere bladzijde lezen. Ik zeg opzettelijk: tussen de regels, want een preker is Van Loon niet. Zijn luchtige toon belet dit reeds. Maar zijn lachend gelaat verbergt diepe ernst. Hij heeft het grootste deel der worsteling nog mogen beleven dageraad der vrijheid zien aanbreken. Maar evenmin als Mozes heeft hij het beloofde land mogen betreden: hij stierf in 1944. Doch zijn boek was af e geestelijk testament na een rijk leven kan het ons de vreugde bezorgen, die het hem moet gegeven hebben, to< het schreef. Een allerbontste warreling van figuren is in het boek te vinden. Ik noemde Andersen reeds. Maar Bach wel als Benjamin Franklin, Nansen Napoleon, Plato, Rabelais en zelfs Robes pierre, Dante en Erasmus worden geschilderd op hün plaats in hün maat schappij. Willem de Zwijger ontbreekt evenmin als Washington en Molière zowel als Shakespeare komen een avond te gast in het 20ste-eeuwse Veere. Thomas Jefferson, de stoere president der Verenigde Staten uit een geloofs belijdenis, die waarschijnlijk veel met 'an de schrijver overeenkomt, die velen niet zal kunnen bevredigen. Toch ziet men ook hier de eerlijke man. die niet anders kan schrijven dan hij voelt. Ofschoon hij ver van Franciscus Assisi af staat, toont hij toch de grootste eerbied voor hem, omdat ook n zijn grote liefde tot alle mede schepselen het ideaal van Van Loon bij komt. Het boek is een voorbeeld van zedepreker, die niet preekt. En daarom >u men het in de handen van jonge ensen willen geven, opdat zij In hun ermoed niet menen, dat onze tijd op het toppunt van ontwikkeling staat, om dat de techniek zo ver gevorderd is. Uit dit boek kunnen zij leren dat er hogere waarden bestaan en dat zij, willen zij werkelijk mensen worden, zullen moeten trachten iets over te nemen van de geest dergenen, die in deze beeldengalerij langs hun oog voorbij zijn getrokken. Ondanks dreiging van atoombom het omhoog schieten van Oosterse bar baarsheid in een nieuw kleed is e vastheid in het leven te vinden: De geest Men kan de volkswijk gemakkelijk het etiket „Buitenkerkelijk" opplak ken, maar helemaal juist is dat toch niet. Want weggedoken in sloppen en stegen bloeien nog de bloemen van het Evangelie. Hoe langer men haar kent, hoe meer men van die kleine kringen ontmoet, die op gezette tijden samen komen om te zingen, om te bidden en om te getuigen. Het is een veelsoortig gezelschap, bont als Jo zefs kleurig kleed. Er zitten hervorm den naast oud-gereformeerden, Je- ruëlklanten naast Leger des Heils- leden. Het zijn de dorstigen naar het te lang en te onrechtvaardig veroor deelde bevindelijke leven. Het zijn de gemoedsmensen, die eens „Halleluja" willen zeggen en die vooral niet de deftigheid van de kerk wen sen. En het zijn toch ook de geroepen getuigen, die het zaad des Woords uitstrooien. Natuurlijk: zo'n kleine kring kén ontsporen; het kan hun meer gaan om de eigen per soon dan om Christus en er zijn wel eens zedelijke uitspattin gen in deze groepjes voorgevallen. Maar is dat alles in de kerk volkomen onbekend? Was het maar waar Ergens op een hofje woont een blin de vrouw. Haar uitgebluste ogen sta ren, maar zien slechts zwarte duister nis. Begin niet met haar te beklagen, want ze ziet toch werkelijk nog wel iets anders dan nacht en nog eens nacht, zij aanschouwt Het Licht der Wereld. Zij is als een Paulus wanneer hij tot visioenen en gezichten komt. En ze vertelt er graag over. Dit is haar verhaal. Op een dag is het kransje weer bij een in haar huis. Men begrijpt niet dat er in dit kleine kamertje een paar dozijn mensen geperst kunnen wor den. De blinde vrouw gaat voor in gebed. Maar als ze uitsproken heeft, maakt een der aanwezigen een aan merking op wat ze gezegd heeft Ze praat maar steeds over de Heer, en de ander vindt dat je „Heere" moet zeg gen. Daarover raakt ze helemaal van de kook. Heeft ze nu alles tenslotte toch verkeerd gedaan? Ze wil zo graag van haar Heiland getuigen en nu wordt alles op losse schroeven ge zet door zo'n stekelige betweterige op merking. Als de gasten vertrokken zijn. ligt ze er in bed nog over na te tobben. Ze weet heel zeker dat ze niet slaapt: neen. ze is nog klaar wakker Maar terwUl ze daar zo pelpst en zint. grijpt plotseling iemand haar hand. Iemand, die achter haar staat En die Onbekende drukt er wat in: als haar hand kijkt ziet ze dat het zaad- korreltjes zijn. Daar begrijpt ze niets van en terwijl ze er nog op staat te turen steekt er plotseling een storm wind op en blaast al die korrels uit haar hand weg: je ziet niet was blijven, ze waaien werwaarts de wind hen voert Dan is ze ineens in een tuin, allerlei schone bloemen staan. Ze somt op wat ze zag: madelieven en klaprozen en lelies en alles wat maar bloeien kan. Maar in de hoek van de tuin staat het onkruid, hoog, zoals alleen maar onkruid tieren wil. Naar die hoek wordt ze heen ge dreven en zie. daar in het allerdonkerste. allerarmelijk- ste hoekje is een heel klein plantje. Het komt nog maar net boven de aarde met zo'n grappig steeltjeen zo'n hoedje van wat prille blaad jes. Ze knielt er bij neer. Ze denkt er feitelijk over om het uit te gra ven en het op een beter plaatsje midden in de tuin te zetten. Maar nu staat daar plotseling weer die Ander voor haar en nu ziet ze duidelijk dat het een engel is. En die engel houdt haar tegen. „Neen", zegt hij, „Kom er niet aan, daar zorgt een Ander voor, daar is de Heer de eigenaar van Jij hebt het mogen zaaien omdat die Ander je het zaad gaf en die Ander heeft het hier laten neervallen in de schaduw en Hij zal zorgen da^ het goed met dat plantje komt. Maar raak er niet aan." Wanneer ze dat gehoord heeft, verdwijnt het gezicht: Engel, hof en plantje zijn weg. Ze ligt weer eenzaam in de dubbele nacht van blind-zyn in het donker. Maar ze is tevens volkomen rustig geworden en ze weet dat haar werk goed is en niet ijdel zal blijken te zijn. En nu kun Je over zo'n droomge zicht allerlei theorieën opbouwen: Je kunt het veroordelen maar let er dan toch eerst nog even op hoe schriftuurlijk dit alles was. En ver wonder u liever eens een weinig dat de blinden gezichten zien en de doven stemmen horen. Dat verwachten we immers allen naar Gods beloften? WIJKPREDIKANT steeds het stof. „Ceci tuera (Dit zal dat doden). Dat is de grote les van dit boek en ook van de zin, waarmee het eindigt: „Wanhoopt nooit, houdt altijd moed!" (Uitgave Servise, Den Haag 1947. Prijs: 12.50). (Hendrik Willem van Loon werd in 1882 te Rotterdam geboren. Op 20-jarige leeftijd vertrok hij naar Amerika, waar hij aan de Cornell en Harvard Univer sity studeerde. Aan de eerste werd hij later professor in de geschiedenis. Van 1928 tot 1932 woonde hij in Veére, waar dit boek zijn oorsprong vond, wat de stof betreft. Zijn bekendste werk is: De Geschiedenis der Mensheid. Zijn boeken werden in 21 talen vertaald. Door zijn wijze van geschiedschrijving heeft hij grote invloed uitgeoefend). Den Haag. Dr F. C. Dominicus. Soya: Een Gast. Uitgave: G. A. van Oorschot Amsterdam. Een merkwaardig boek van een tot oorwurm betoverd mens, de personifatie van het Kwaad, dat op een kwade dag het huis van de familie Jensen binnen komt. H. D. Oostloorn door S. Ulfers. Uitgave: D. van Sijn êt Zn. Rotterdam. Een boek van wijlen ds Ulfers, Herv. pred. te Rotterdam, en laten wij maar direct zeggen, dat Van Sijn Zn allen heeft verplicht, die nog prijs stellen op gedegen lectuur, door de nieuwe uitgave van dit kostelijk werk. H. D. Harro Walter door S. Ulfers. Uitg. D. van Sijn Zn. Rotterdam. De beschrijving van het leven van de predikant in de grote stad, tintelend van humor enerzijds en anderzijds de ernst, die ons stil maakt en eerbied afdwingt voor het vele, vele werk, dat „goede" herders in een grote stad hebben te ver zetten. H. D. „De Gouden Golf". Ad. Stok, Holl. Uitg. Mij, Den Haag. Een goed boek van de bekende Zwitserse auteur Karl Frie- derich Kurz. „Heren en Boeren" d. Gustav Regler. Uitg. Republiek der Letteren, A'dam. Eer. spannend boek over een der don kerste perioden in Duitsland (vóór het Hitlerbewind dan wel te verstaan en omstreeks de Hervorming). „De laatste dagen ran Hitler". Uitg. Daamen, Den Haag. Dit is meer dan een roman, dit is een document van Trevór- Roper, waarin wij die vuiligheid van het nationaal-socialisme nog eens duidelijk zien voorgeschoteld. Men volgt ademloos het einde van Hitler-Duitsland. „De Prairie". Uitg. De Sleutel, A'dam. Een interessante Indianenroman. Het tweede patroon, dat wij onze ressen brengen, is een simpel, maar toch vlot japonnetje, zonder veel opsmuk. Ge maakt van zachte, wollen okerkleurige stof zal het een aanwinst voor Uw gar derobe zijn. De knopen en kwasten zijn van een iets donkerder bruine kleur. De rok achteren plooi. Benodigde stof: 2.50 m van 130 breed. Patronen, verkrijgbaar in de maten 40. 42, 44 en 46. zyn tegen betaling van f 0.35, voor zover de voorraad strekt, aanwezig ize bureaux Grote Marktstr. 7. Den Haag, Badhuisstraat 166, Scheveningen n Hogewoerd 103, Leiden. Aanvragen tuinbouwteeltver gunningen Aanvragen voor nieuw* en/of aanvul lende tuinbouwteelt vergunningen, voor erkenning als bedrijfsgenoot .3" (fruit teler) en voor vergunningen voor aan plant van nieuwe of uitbreiding van be staande boomgaarden kunnen slechts tot 31 December a.s. ingediend worden bij de Plaatselijke Bureauhouders. Aanvragen voor bijzondere tuinbouw teeltvergunningen voor vroege aardappe len met nacultuur, voor spruitkool, be- waarkool en/of boerenkool kunnen tot met 31 Januari 1948 schriftelijk worden ingediend bij de Plaatselijke Bureauhou- dera. J LEVENSVREDE IN LEVENSNOOD Deze zal vrede zijn. Micha 54. De oorlog is voorbij. De vijand is over wonnen. We hebben gejuicht, want op het hijgend noodgebed zijn de slaven- boeien verbroken. De macht van de dwingeland is verplet! Vol verwachting, goede moed en vertrouwen op de toe komst hebben we onze bevrijding ge vierd. Maar zijn we op de weg van de ver vulling onzer idealen? Ontvangen we da vurig begeerde vrede? Winnen we da innig gewenste welvaart? Ach. wat zijn we teleurgesteld! Hoe feilt en faalt de Veiligheidsraad. In plaats van de vrede te voeden, schept hij grote chaos. Op de conferenties der „Grote Vier" botsen de meningen en mislukken da voorstellen, die bedoelen te voeren tot vestiging van de vrede We schijnen heen te snellen naar de grootste wereldcatastrophe, de vernieti ging van de mensheid. Overal gist het. Een vloed van stakingswee golft over da reeds zo fel geslagen natiën. De Kaïns- geest beheerst het mensdom. Het La- mechszwaard dreigt en doodt Waar is de vrede? Is hij niet verre, ja schijnbaar onbe reikbaar en ongrijpbaar geworden? Verdeeldheid en onrust, wantrouwen en verwarring slaan de hele wereld in boeien. Overal vindt ge de verstoorde en verscheurende onvrede: in staat en maat schappij, in kerk en school, in huis en hart. De zorg en moeheid, de onvrede en zwartgalligheid staan de mens van deze tijd op 't gelaat te lezen. Heeft zó de Kerstfeestviering wel zin? Is het zingen van „vrede op aarde" niet een ijdele klank? Drijft de nood van het heden niet de spot met het lied der engelen? 't Leven is immers het leven niet waard! Is er waarlijk wel houvast te vinden? Kan men ooit op ware troost en vrede hopen? Is er echte rust? Ongetwijfeld! .„Indien gij gelooft, ge zult de heerlijk heid Gods zien!" Hoort dan het Woord des Heeren. Luistert naar de profeet Micha. „Deze zal Vrede zijn." Wie is „Deze"? De Messias-Koning, de Heiland, de Zaligmaker der wereld. Hij schept het organisme der verenig de naties. Dat is heel wat anders, dan de makelij van de mens dezer eeuw. dan de U.N.O., de organisatie der verenigde vol ken, zoals die in onze tijd is ontstaan. Wat een verschil van grondslag, inhoud en doel. Christus vergadert Zijn Kerk uit al de volken der wereld. Hij brengt tot stand de eenheid, de enigheid en eendrachtig heid des geloofs, tot een gezamenlijk ge nieten van de gemeenschap Gods en van al het daarin opgesloten heiL Wat Hij tot stand brengt is blijvend, onverwoestbaar. Hij is vrede! Hy geeft niet alleen vrede, neen. veel meer: Zelf, in eigen Persoon, is Hij de vrede. Hij herstelt de vrede tussen Schepper en schepsel. Hoe geschiedt dat? Geen vrede dan door recht! Christus voldoet aan God* wet en recht. Op de mens-rust 's Heren heilige toorn, vanwege diens vreselijke val en zware zonde. Alleen door de komst en het offer van Christus wordt God verzoend en wordt de ware vrede verworven. Hij is door Zyn »Vader opgewekt en gesteld en ge kroond tot Vredevorst over Zyn volk. Alles is aan Zijn macht onderworpen. Hij heeft gezegepraald over Satan, wereld, zonde en dood. Zyn ryk, 't Koninkrijk des vredes, heeft, alles-te-boven-gaande waarde. Dat alleen heeft toekomst. Hoe zullen wij Hem en Zijn vrede ont vangen? Hoe komen wy in vredeverhou- ding met God? Hoe genieten wij een Kerstvrede temidden van de nood der tijden? Door de Heilige Geest, Die het ware geloof schenkt ende verbinding met God en Zijn Christus doet beleven. Nodig is, dat wy door Hem leren: „Zij, die gebonden zaten, in schaduw van de dood. omdat zij God vergaten, vervielen in die nood." Onmisbaar de oorzaak van alle on vrede te kennen en te betreuren en de Vredevorst van harte te begeren. Dan verkrijgt ge zeker ook vrede door Zijn komst, in Zijh bloed, door Zijn koningschap en in Zijn gemeenschap. Dan ervaart ge de vrede met God, met elkander, met uw lot Vrede temidden van de onrust en de teleurstellingen der wereld en eenmaal: vrede, eeuwig in het eeuwige Vrederijk. Rijnsburg. N. Brandsma. DIE AAN DE VERKEERDE KANT STAAN Bij de progressieve concentratie te Ba tavia. welke bepleit dat men Java zal overlaten aan de republiek, hebben zich aangesloten prof. ir. Wolff Schoenmaker; voorts de organisatie der „Blijvers", een aantal Indo-Europeanen, die niets van emigratie naar Nieuw-Guinea wensen te weten en Indonesisch staatsburgerschap willen aanvaarden. BIJBELSE ALMANAK 19^8. Bij Ten Have te Amsterdam ls de 117# jaargang verschenen van ie Bijbelse Al- maqak. uitgegeven door het onder beheer de Centraal Bond voor Inwendige Zending staande Evangelisatiegenootschap „De Lichtdrager". Ook voor het jaar 1948 zal dit boekje zyn diensten bewijzen als gids voor het persoonlijk dagelijks Bij bellezen en als wegwijzer op allerlei terrein van de Chr philanthropische ar beid. De prijs is zeer laag gehouden (f0.50 by grote afname korting). Wij gunnen het gaarne een plaats in vele ge- Hoe groot het gebrek aan predikan ten in de Geref. kerker is, blijkt wel weer uit de «tuatie te IJ muiden. waar het beroepirvgswerk is stopgezet, omdat alle pogingen van de beroepingscommis- >m een voordracht aan te bieden ia ac. van de tweede predikantsplaats, gefaald hebben. Indië zendt een delegatie naar de conferentie van de Christen-jonge-vrou» wenvereniging te Singapore. Mevr. SwaanKoopman vertegenwoordigd de Prot. Kerk. Naar sterker banden met Zuid-A frika In h«t kader van culturele samenwer king tussen Zutd-Afrika en Nederland ryn u?ü cr in geslaagd een vriendschappelijk contact te leggen met vooraanstaande dagbladen tn de Unie. De jeugd komt nu aan het woord. Jonpeiui, die met Jonperu en meisjei in Zuid-Afrika willen corresponderen, kunnen btf ons adressen van Zuid-Afri kaanse ^penvrienden" ontvangen. Aanmelding hiervoor per briefkaart met opgaaf van KAAM, SEXE. LEEFTIJD en STUDIERICHTING aan onze Bureaux. De feugd bouwt mee aan de wereldvree.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3