Ilintiur Criitsiijr (Courant Molotof weer eens op zijn nummer gezet Wist U EATERDAG 13 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN ƒ0.30 per week; ƒ1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7384 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken .Statifunsüfi! U tbiUmH myo bert ia tcgbnupKl* Postrekening 58936. Abrupt einde van de zitting van gisteren Zijn collega's wensten geen grove beledigingen te slikken MOLOTOF heeft zich gisteren op de Conferentie van de Grote Vier weer eens voor de zoveelste maal niet van zyn allerbeste kant getoond. Op het programma stonden de herstelbetalingen en tijdens de discussies werden door hem op zulk een grove wijze beschuldigingen aan het adres van Engeland en Amerika geuit, dat de heren maar besloten er voor die dag mee uit te scheiden. De Gaspi Togl DE en weert iatti's lasso {E LEGE BORDJES van enige landen. Frankrijk, Oostenrijk, China, maar ook Italië zullen door Amerika worden volgeschept. Het Huis van Af gevaardigden heeft namelijk het wetsont werp aangenomen voor „tussentijdse steun." Een bedrag van bijna 600 millioen dollar is daarmede gemoeid, maar ovei enkele détails dienen Huis van Afgevaar digden en Senaat het nog eens te worden. Die détails zijn echter wel zeer belang rijk. Het gaat er om, of landen met communistisch etiket die steun inderdaad zullen krijgen en of tal van plaatsen in Frankrijk en Italië, waar in de gemeen ten de communisten de lakens uitdelen, toch de Amerikaanse, z.g. „relief-goede- ren" zullen ontvangen. De Amerikaanse barometer loopt voor uit, dat is een verheugend verschijnsel, na de zware depressies, die Moskou ver oorzaakt heeft. Een bescheiden politiek zonnetje is in Frankrijk doorgebroken, maar in Italië gaat het nog steeds achter wolken schuil. Het principe in die landen was hetzelfde. Als democratie en parle ment geen kans bieden, dan probeert het communisme over die barrière heen te springen. Bepalen wij ons nu tot Italië, Gasperi nog steeds de handen vol heeft, om zich de lasso's van de communist Togliatti en de linkse socialist, Nenni, van het lijf te houden. Al is ook in Italië. evenals in Frankrijk r/ j het communisme ir t ver klaar de j het defensief gedron- UÏtzicht 8en, dat neemt niet J weg. dat men, over eenkomstig de begin selen van de „Comintern" steeds loert op revanche en een sprong zal wagen. Er is in Italië minder inflatie-gevaar, prijsdaling, toezegging van Amerikaanse steun, arbeidslust, er komt meer graan, kolen, ijzer binnen, maar een paar mil lioen communisten is deze beginnende stabilisatie van de economische toestand niet naar de zin. Zij zullen steeds gebruik maken van de latente werkloosheid, oorzaakt door het feit, dat de belangrijke industrieën niet of over onvoldoende credieten beschikken. Door de import van buitenlandse goederen, ziet het voor de consumptie weer wat gunstiger uit, de maag doet een meer tevreden knorrend geluid horen, maar juist dan begint de communistische keel zich schor te schreeuwen. Het succes voor De Gasperi is gelegen in het feit, dat men het inflatie-gevaar vrijwel bezworen heeft. Maar het blijft uitkijken, want al wordt er nu minder bankpapier gedrukt, waarvoor immers toch geen voldoende dekking aanwezig is. de papieren propaganda der heren Togliatti en Nenni duurt voort. TOEN DEZER DAGEN het nationale congres van de chistelijk-democrati- sche partij werd gehouden, heeft De Gasperi zijn tegenstanders Togliatti en Nenni dan ook eens een lesje gegeven. Het moge waar zijn, dat in Italië het oude fascisme, zich nu en dan gemetamor- foseert opdringt, de wijze, waarop de communistep dit gevaar uitbuiten meer dan belachelijk. Dit zijn zo de ver molmde stokpaardjes van het nisme in Italië: het land is slachtoffer van de Amerikaanse afpersers; men speelt er de kapitalisten in de kaart; de schim van Mussolini waart rond! En dus dient het kabinet De Gasperi te verdwijnen! Het spreekt vanzelf, dat De Gasperi. gezien de enorme moeilijkheden, toen het er om ging, Italië weer een democratische regering te verschaffen, zich door geen revolutionnaire amok laat bang maken Maar moeilijk heeft hij het, omdat het offensief, de regering omver te werpen, telkens weer wordt ingezet. Nog kort geleden werd de algemene staking te Milaan geproclameerd, waarbij de munisten er toe overgingen, de openbare gebouwen, de prefectuur en het stadhuis) met 5000 man te bezetten. Men dient j die situatie concreet voor te stellen zich in te denken, dat zulks eens in 1 Haag of Rotterdam gebeurde! Tenslotte moesten de communisten hun „greep naar de macht" opgeven, maar in het huidige Italië kan een dergelijke „tour de force" dan toch maar worden uitge haald. Ook te Rome werd thans eenzelfde soort spelletje gespeeld, doch de staking is vannacht geëindigd. De communisten grijpen echter iedere gelegenheid aan, n'importe welke rege ring verdacht te maken. Komt het te Londen tussen de „Grote Vier" tot een breuk, spitst de tegenstelling democratie dictatuur zich toe, dan zal West-Europa bij voortduring aan deze attaques blijven blootgesteld. Vandaar, dat het een zegen is, dat óók Italië in de tussentijdse Ame rikaanse steun betrokken wordt. NED- HERV. SYNODE 7 JANUARI BIJEEN De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal in haar nieuwe samenstelling op 7 Jan. 1948. om 11 uur v.m. in het dienstgebouw te Utrecht bijeenkomen De vergadering zal slechts één dag du ren. Zij wordt geopend door de oudste predikant in dienstjaren, ds K. J. v. d. Berg te Gorderen. POSTKANTOREN WEL OP 27 DECEM BER OPEN Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld dat de P T.T.-kanto- ren, in tegenstelling met de Rijks- bureaux, op 27 Dec., als op gewone Za terdagen wel geopend zyn. Molotof herhaalde reeds eerder ge uite beschuldigingen tegen Engeland en de V.S., n.l. het profijt trekken van de verkoop van steenkolen en hout, het ge bruik maken van buitenlands kapitaal om Duitse firma's op te kopen, het op leggen van financiële hulp en het toe kennen van credieten aan Duitsland zonder overleg, alsmede het pogen om de verdeling van Dui-sland te besten digen. Telkens werd hij u. ->r Marshall of Bevin onderbroker, at te gortig werd. Bevin zei dai. na afloop: „Ik had niet verwacht, op deze wijze te worden blootgesteld aan beledigingen en schimpscheuten. En wat erger is: na her haalde deme®ties en verklaringen komt deze man (Molotof) aandragen met de zelfde onware beweringen alsof we ze nog nooit hadden beantwoord." dault bracht met Franse hoffe lijkheid naar voren dat Molotofs bewe ringen in strijd met de waarheid waren. Marshall was wat minder hoffelijk dan Bidault, maar echter niet zo posi tief als Bevin. Hij zeide dat Molotofs rede bepaald voor een ander publiek bestemd geweest moest zijn. „Een der gelijke methode kaïn moeilijk eerbied afdwingen voor de waardigheid van de Russische regering." Het gevolg van Molotofs optreden was dan ook dat zijn voorstellen voor het bestuur van 't Ruhrbekken en de vesti ging van centrale Duitse administratieve departementen voor verdere bespreking naar een andere plaats op de agenda werden verschoven. Later op de dag heeft Marshall een rede gehouden tijdens een diner waar ook Bevin, Attlee en Bidault aanwezig waren. (Molotof had zich laten veront schuldigen wegens drukke werkzaamhe den). Marshall pleitte voor herstel va het geloof dat de landen in vrede e wederzijds begrip kan doen leven. De 17 Duitsers krijgen geen Brits visum De Britse1 regering heeft geweigerd een visum te verstrekken aan de 17 afge vaardigden van het „Duitse Volkscon gres", die verzocht hadden naar Enge land te mogen gaan, om Duitsland op de conferentie der Grote Vier te ver tegenwoordigen. De weigering zal duren zolang de kwestie van de Duitse ver tegenwoordigers bij de ministerconferen tie onopgelost blijft. Onderwijsbegroting aangenomen Minister Gielen zweeg in alle talen over het radio-spreekverbod Barbertje (prof. Gerbrandy) moest hangen (Van onze Parlementsredacteur). Bij de behandeling van de Onderwijs begroting in de Tweede Kamer liet mi nister Gielen het bij één kwestie hope loos zitten, al verheugen wij ons daar- zer in zeker opzicht. Bij de replieken over de afdeling radio kon de heer Bruins Slot (Rit.) nl. c stateren, dat de minister niet was gegaan op de door hem aangevoerde gumenten tegen het radio-spreekverbod van prof. Gerbrandy. Dit is bedroevend, aldus de heer Bruins Slot, maar over één ding ben ik blij. Prof. Gerbrandy kan verheugd zijn. In de discussie zijn argumenten naar vorer gebracht om de beslissing van de rege ringscommissaris voor het radiowezen er van de minister te ontzenuwen. De mi nister is op deze argumenten met geen enkel woord ingegaan en zijn eigen be slissing niet verdedigd. Inderdaad, door deze gang van zaken, waarbij de minister door zijn zwijgen feitelijk de zwakte van beide beslissin gen erkende, is naar onze mening in feite prof. Gerbrandy voor het t forum het Nederlandse volk gerehabili teerd. In het kort kwam de argumentatie van de heer Bruins Slot bier op neer, dat aanzien van de bekende radio-rede prof. Gerbrandy een wetenschappe lijke discussie is ontstaan, waaruit blijkt, dat de zaak niet zo eenvoudig is als door de minister is voorgesteld. De beslissing was gegrond op de opvattingen van de „hypothetische, onbevooroordeelde luis teraar", waardoor de schijn is gewekt, dat de regeringscommissaris en met hem ainister voor een politiek karretje zijn gespannen, waarbij op prof. Ger brandy van toepassing werd gebracht, dat „Barbertje moest hangen". VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat J. v. d. Wille, Medan. Soldaat v. d. Wilk leest graag de briek ..Vandaag stellen wij U vc waarin hij de foto's en de wederwaardig- Staking te Rome al weer geëindigd Door 15.000 man politie werd de orde bewaard In de afgelopen nacht heeft de Ar beidskamer van Rome officieel medege deeld, aldus Reuter, dat de algemene staking in de stad te middernacht zou eindigen. Gisteravond volhardden de stakers nog, hoewel de Italiaanse regering aan hun meeste eisen was tegemoet gekomen. Zij wilden niet aan het werk gaan, omdat de politie weigerde gearresteerde kame raden los te laten. In Rome zelf was, tydens de staking, een enorme menigte politie en militairen aangekomen. Naar schatting wel een 15.000 man. Tot botsingen is het evenwel nergens gekomen. Slechts enkele groepen demonstranten moesten uit elkaar gejaagd worden. PRINS BERNHARD IN LONDEN Prins Bernhard is gisteravond geheel onverwacht met zijn particuliere toestel op het vliegveld Northolt bij Londen ge land, volgens het Londense blad „The Star", om „Kerstinkopen te doen". Koning Michael trouwt voorlopig nog niet Met de speciale trein, welke koning Michael van Roemenië en zijn moeder huis zal brengen, is te Lausanne de hofmaarschalk .angekomen, die aan de koning mededeelde dat de huwelijksplan nen met prinses Anna de Roemeense re gering op. het ogenblik zeer ongelegen komen. Hij zal dus moeten wachten. Huwelijksreis ten einde, want Philip moet aan het werk Morgen zullen prinses Elizabeth en prins Philip van hun huwelijksreis naar Londen terugkeren, want Maandag zal de bruidegom zijn nieuwe functie bij de Britse admiraliteit aanvaarden. Vóór Kerstmis nog rookwaar Zoals bekend zal a.s. Donderdag een bonnenlijst voor 14 dagen worden ge publiceerd. In dit verband verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. dat overwogen wordt vóór Kerstmis ook nog bonnen voor rookartikelen aan te wij zen. Deze bonnen zullen echter waar schijnlijk niet meer in bedoelde bonnen- lijst kunnen worden opgenomen. Een ei voor de Kerstweek Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt, zal op de bonnenlijst van 18 December a.s. voor alle leeftijden wee een ei worden aangewezen. Tomatensap 20 pet goedkoper Met ingang van heden worden de ma ximumverkoopprijzen van tomatensap met 15 k 20 pet verlaagd. De nieuwe ximum-consumentenprijzen zijn volgt: per fles van 180—190 cc f 0.30, 270—280 cc f 0.39, van 370—380 cc f 0.47, van 740—760 cc f 0.81 en van 980—1000 f 1.04. Gevallen op het veld van eer De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn ge leden: Koninklijke Landmacht: Sold. W. Tromp uit Haarlem; idem Th. J. Balvers uit Wijk bij Duurstede; korp. J. L. H. Brabers uit Tilburg; serg. L. C. Dongelmans uit Abcoude; sold. C. A. L. Klerkx uit Vlijmen (N. Br.); sold. M. Schèffer uit Roermond; sold. J. Spaan uit Alphen a. d. Rijn; sold. L. B. Marinissen uit Vlissingen; sold. H. Blauw uit Renkum; lt.-kol. Th. H. J. A. Boers, cdt I11 R. I. uit Nijmegen; wachtm. G. M. Weyers uit Haarlem. Van de Kon. Marine en het K.N.LL. zijn geen opgaven ontvangen. De totalen der sinds 18 Juli door ons gepubliceerde verlieslijsten zijn nu 466 doden. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia deelt mede, dat in de eerste week van December in Indië aan onze zijde 12 man zijn gesneuveld en 36 gewond. Op 11 December sneuvel den 3 man en werden 3 gewond. Krachtige houding der Nederl. delegatie Duidelijk „Ja" of „Neen" verlangd op het Praatschip Onzerzijds een aantal nieuwe voorstellen gedaan Eén radiorede van premier SJarifoeddin kan meer doen om een einde te maken aan de gewelddaden tegen de burgers, dan alle mooie woorden, die de republiek tot de buitenwereld richt, aldus heeft de technische commissie van Nederland aan de Commissie van Drie medegedeeld. Zij wees er op, dat de wapenstilstand, die 14 October 1946 gesloten werd, geen einde heeft gemaakt aan die gewelddaden; Ling- gadjati evenmin, terwijl de Veiligheidsraad er ook niet in geslaagd is. Zij vraagt daarom, hoe men dan nog wel enig vertrouwen kan hebben In politieke bespre kingen, terwijl er bovendien nog de ernstige verdenking bestaat, dat de republiek deze gewelddaden zelf tiitlokt. De technische commissie wil daarom wel met volle kracht doorgaan met de bespreking der laatste voorstellen van de Commissie van Drie mits de republiek het niet laat bij woorden, maar nu eens daden laat zien. Daarom nil de Ned. technische commissie nu een duidelijk „Ja" of „Neen" horen. Hoeveel tweede soort jam goed koper wordt De onlangs aangekondigde prijsverla ging voor de 2e soort huishoudjam zal Maandag ingaan. De prijzen worden als volgt: glazen pot van 450 gram: kartonnen bekers van- 450 gram: 55 cent; kartonnen bekers van 500 gram: 60% cent, in hlik van 500 gram: 60% eet, los uitgewogen 11% cent per 100 gr. Nederlanders in Duitsland krijgen appelen Twintigduizend pakketten beschikbaar Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft, op initiatief van vele Limburgse fruittelers, t.g.v. het a.s. Kerstfeest 20.000 pakketten appelen van 5 kg gratis beschikbaar gesteld voor de Nederlandse gezinnen in Duitsland. Het Ned. Rode Kruis zal voor de distributie zorgdragen. De doodstraf-eisen in de zaak Leemhuis heeft het Haags B. G. tegen de Haagse politie - functionarissen Leemhuis, Viëtor en Pegels, die een werkzaam aandeel hadden in de Duitse contra-spionnagedienst, de doodstraf ge- eist. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat daarna nog pleidooien werden ge houden door de resp. verdedigers mi J. Fokker, mr J. W. M. Reuser en mi de Bakker. Zij beriepen zich op de perieuren der verdachten, die hun de bevelen gaven en daardoor h. i. uitein delijk verantwoordelijk zijn. De drie ver dachten hebben tenslotte nog het woord gevoerd, hun spijt betoond voor him wandaden en hun slachtoffers. De uit spraak werd hierna bepaald op Woens dag 24 December, des morgens can 10 u De reis der drie ministers naar Indië Hoe men er in Batavia over denkt. De reis van minister Beel naar Indië wordt in welingelichte kringen te Batavii de eerste plaats in verband gebracht met de plannen tot vorming van een fe deral e interimregering, die volgens Aneta binnenkort kan worden tegemoet gezien. Het Komite Indonesia Serikat (voor de van Indonesië), dat na de oproep door 12 vertegenwoordigers van niet- republikeinse gebieden is geconstitueerd it in de twee weken, die sedertdien zijn verlopen, uit alle delen van de Archi pel, o.a- uit Oost-Indonesië, adhaesiebe- tuigingen mocht ontvangen, zal ongetwij feld in belangrijke mate leden voor déze interimregering Leveren. Evenwel hebben de officiële Nederlandse, alsmede de re publikeinse kringen, een afwachtende houding aangenomen betreffende het be zoek van de ministers Beel, Drees en Jonkman. Berichten als zou dr Van Mook zeer weinig ingenomenheid met de komst der ministers hebben doen blijken, zijn wel licht overdreven. Een nieuw kabinet voor Oost- Indonesië Het nieuwe kabinet van Oost-Indonesië wordt morgen bekend gemaakt, aldus weet Aneta te melden. De meerderheid der afgetreden ministers schijnt terug te keren. Ondergrondse deining bij de communisten Nederland of Moskou. In verband met allerlei berichten ei geruchten over een op handen zijnde, zuivering in de gelederen van de CPN. waarbij o a. 't eerste Kamerlid Koeje- ns, Hoofdredacteur van de Waarheid, de termen zou vallen voor een roye- nt, verneemt de Nieuwe Leid- he Crt. uit kringen van de CPN. dat dit inderdaad niet tot de onmoge lijkheden behoort. Het is aan ingewijden bekend, dat in kringen van genoemde partij, een strijd is onttyand tussen de „nationaal"-voelende communisten en de door-dik-en-dun-volgers van Moskou. Het waarschijnlijk, dat de komende zui veringsactie hiermee verband houdt. De reden, dat deze krachtige verkla ring der Nederlanders bekend gemaakt werd, is, dat de republiek in strijd met alle afspraken via radio-Djokja uit de school ging klappen en bovendien nog een volkomen valse voorstelling van za ken gaf. Haar ministerie van voorlich ting had namelijk beweerd, dat de Ne derlanders de voorstellen der Commissie van Drie over het staken van het v zouden hebben verworpen. Dit is volko- mij onwaar. De Nederlanders hebben nl. nadere inlichtingen gevraagd en tevens een plan overgelegd, dat in staat zijn, werkelijk rust te brengen. De Ne derlanders gaan daarbij uit van de ning, dat de Veiligheidsraad deze rust werkelijk verlangt en dat de republiek het optreden van haar troepen tegen burgers zelve veroordeelt Zij wijzen voorts nog op, dat er sinds de Japanse capitulatie meer is vernield dan onder de Japanse bezetting. (Zie vervolg pag. 4) (Vervolg van de zevende kolom) Djokja is gesteld als hoofddoel van de opmars. Wie de verantwoordelijkheid daarvoor draagt schijnt niet onduidelijk, maar dit laten we thans in het midden. „Ware de opmars van 't begin af aan op Djokja gericht geweest dan zou dit doel naar alle waarschijnlijkheid be reikt zijn geweest voor het ingrijpen van de Veiligheidsraad. We zijn in deze overtuiging gesterkt door de gebleken uiterst geringe militaire kracht vai Republiek en door het bericht van onzer correspondenten, dat voor legerafdeling, waarbij hij zich bevond, de weg-naar Djokja open lag. „Ware Djokja het doel geweest, dan zou generaal Spoor ongetwijfeld het aanvalsplan direct op dit doel hebben gericht en het bereiken van neven doeleinden. zo nodig, tot na de val van Djokja hebben verschonen". Tenslotte schrijft „De Maasbode": „De bewering, dat Djokja in geen ge val zou zijn gevallen voor het ingrijpen van de Veiligheidsraad, gaat, naar onze mening, om bovenstaande redenen niet op. „We zouden in dat geval aan heel wat ophitsing en pijnlijke verliezen ont komen zijn en de baan ware vrijge maakt voor een veel snellere oplossing van de Indische kwestie op de basis van Linggadjati". heden vindt van zijn wapenbroeders. Hij vond het zelfs zo'n mooi idee, dat hij ook zichzelf een plaatje stuurde: „niet omdat ik zo graag in de krant sta, maar het is zo leuk voor familie en kennissen" V. d Wilk zat bij de verbinding van IV 2 R. I. en had tot taak bij acties met de radio mee te gaan, lopend of in een car- n zo het contact te bewaren met de in het voorterrein. „Het is wel werk, schrijft hij, maar zwaar". Sinds eind October zit hij „op rust", dat is bij de telefooncentrale. Het krioelt de muskieten en dat valt niet mee. Maar Indië zeggen de mannen tegen elkaar: „Kop op. nog een jaar en we zijn thuis!" Een speciaal woord van dank wilde d. Wilk nog richten tot de Leidse post- bestellers, die de post uit Indië soms nog des avonds om negen uur bij de familie! DAT uit het manufacturenmagazyn var bezorgt. Inderdaad, dat is een eervolle Dijk te Hoensbroek een partij textiel ter vermelding waard. j waarde van f 5000 is gestolen. DAT de gezamenlijke actie van KLM en Niwin voor het verzenden van Kerstpak ketten uit Indië naar Nederland een re sultaat heeft opgeleverd van 8000 pakket- n. tezamen 15 ton vegende. DAT Bloemendaal geen gehoor wenst te geven aan een verzoek van Ged. Sta- >m de gas- en waterleiding-tarieven aldaar te verhogen teneinde het begro tingstekort te verminderen. DAT is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau mgr P. G. Kier- kels, apostolisch delegaat in India. DAT de brug te 's-Grevelduin-Capelle Januari geopend wordt, hetgeen een belangrijke verbetering betekent voor het drukke verkeer door de Langstraat. DAT men op 20 of 21 Dec. de tweede spanning van de brug te Keizersveer. in de weg Utrecht-Breda, op de pijlers wil brengen, waarna men medio Aug. '48 de brug hoopt te openen. DAT de Heerlense burgerij voor de volledige aankleding en meubilering it nieuwe raadhuis zal zorgen. DAT te Princenhage, 84 j. oud, is o leden P. v. d. Biggelaar, laatste firmant de koffie- en tabaksfabrieken „De Moriaan", aldaar, ridder in de Orde Oranje-Nassau. DAT voor het Zwolse B. G. gisteren 10 j. gev. straf werd geëist tegen de po- litie-agent G. ter Braak aldaar, die tal rijke Joden had verraden en o. m. zü zoontje „Adolf, Benito" had genoemd DAT is benoemd tot directeur van de BiUdton Maatschappij ir F. A. Begeman, als opvolger van de heer F. J. Houwert, die thans commissaris is. DAT op de lijst van aanbeveling ter vervulling van de vacature van rechter m de rechtbank te A'dam om. voorkomt mr J. G. Buddingh de VoogL lid van de Oc- trooiraad. DAT het ministerie van Landbouw der V.S. voor de periode Januari—Maart 1948 aan Nederland 2 200.000 pond voor con sumptie geschikte oliën heeft toegewezen. DAT heden twee Niwin-cantinewagens, geschenken van de burgerij van de Ach terhoek en van de Baronie van Breda, naar Indië zijn vertrokken. DAT het m.s- „Johanna", direct na de bevrijding met repatriërenden aan boord in de bocht van Watum bij DeLfzijl op een mijn gelopen, thans is gelicht en op het droge gezet. DAT morgen in de haven van Delfzijl Panamese, Amerikaanse en Noorse stoom schepen worden verwacht met kunstmest, hout en kalkstikstof aan boord en daar de drukte cfus aanhoudt. DAT binnen enkele dagen kan worden tegemoetgezien het rapport van de com- mdssie-Cleveringa inzake de houding van de heer B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten tegenover Nederlandse uitgewe kenen. DAT het aantal arbeidscontractanten bij het dep. van Landbouw c. a. zal worden beperkt tot circa 1500. DAT de St. Crt- van gisteren o m. pry- zenbeschikkingen emballagehout 1947 en geïmporteerde tabakspijpen 1947, alsmede een wijziging in de loonregeling voor hei slagersbedrijf en de textielindustrie. DAT aan ir C. H. M. Brouërlus van Nidek op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als directeur van het telefoon district Arnhem. DAT volgens de „Nwe Crt." de Belgische minister Spaak in Januari een bezoek aan ons land zal brengen en op 12 Jan. in Den Haag spreekt, DAT de Heemaf te Hengelo een sug gestieve gekleurde plaat heeft uitgegeven, getiteld „Gecentraliseerde economie Weinig licht en veel schaduw". DAT het personeel van het ultimo De cember 1947 op te heffen Rijksbureau van de Voedselvoorziening, hetwelk op de Arbeidsvoorwaarden Voedselvoorziening werkt, op 1 Jan. a.s. zal overgaan in di recte dienst van het Rijk. DAT ook voor 1948 de inleveringspllcht van granen zal worden gehandhaafd. DAT de Ned. ambassadeui^te Londen, jhr Michiels van Verduynen, te Chelsea (Eng.) aan 230 leden en oud-leden van de Britse strijdkrachten, waaronder een aan tal deelnemers aan de slag om Arnhem, Nederlandse decoraties heeft uitgereikt. DAT 1. v. m. de a. s. jubileumfeesten, volgend jaar Augustus te A'dam een „Dag der Krijgsmacht" wordt gehouden. DAT op die dag een historische uitbeel ding gegeven wordt van de Vierdaagse Zeeslag en de artistieke leiding berust bij Carel Briels, die zo'n goed figuur sloeg met het spel „De Waterweg her overd". DAT het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren i.vjn. de precaire blikpositie heeft verboden na 1 Febr. 1948 alle in blik ver pakte conserven van pluimvee en wild voorhanden en in voorraad te hebben, dan wel af te leveren m.u.v. de voorraad voor gezinsverbruik- DAT de militaire luchtvaart in Neder land op 1 Juli a.s- 35 j. bestaat. DAT nu weer bij Maastricht vijf wilde zwijnen zijn neergelegd. DAT de motor- en rijwielfabriek „Re- nova" te Amsterdam gisteren gedeelte lijk uitbrandde. DAT Kerkrade binnenkort weer ruim schoots water mag gebruiken, daar de watervoorraad, die tijdens de droogte geslonken tot 300.000 m3, thans het vijf voudige bdraagt. DAT de 47-j. voorman R. Koniyg uit Geleen dezer dagen op de Staatsmijn „Maurits" door een naar beneden gaande kooi op slag werd gedood en hij een vrouw en twee kinderen achterlaat. DAT te St. Oedenrode een verpakaf- deling van Organon te Oss is geopend. DAT Maandagihiddag in de A'damse Koopmansbeurs een bevrijdings-gedenk- plaat wordt overgedragen aan burge meester d' Ailly DAT in het kader der voorgenomen uit breiding van kampeergelegenheid langs du Noordzeekust, Bloemendaal 4 ha. duin- grond beschikbaar stelt. DAT de onlangs in het Spaarne gelegde leiding voor de A'damse watervoorziening gisteren wegens een constructiefout weer uit de rivierbodem is opgegraven. DAT de begroting van Gelderland een batig saldo van f 64.920 aanwijst. DAT de Brabantse gemeenten Etten, Hoeven en Rocphen t.a.v. het in hun mid den liggende kerkdorp St, Willebrord. voorlopig een gemeenschappelijke rege ling uiteindelijk een grenswijziging willen. DAT bij de Regering in behandeling is de aanstelling in vaste dienst bij de CCD van een blijvende kern van circa 1200 Nederland is een land van bruggen bouwers. Aan deze uitspraak wordt iedereen herinnerd, wanneer men trots de nieuw» verkeersbrug Deventer bekijkt. De voltooiing is in zicht/ TWEE PROFS TUSSEN de hoogleraren Gerretson e* Romme is op het ogenblik een pers polemiek gaande, die alle kenmerken heeft van een titanenstrijd. Niet alleen wordt deze strijd gevoerd tussen twe® voorvechters van twee onderscheiden» standpunten, maar het onderwerp van de strijd is een der kernen van het Indi sche beleid. Het is onbetwist, dat wy voor de voor ons besef ontijdige afbreking van de politiële actie nog aanmerkelijk dieper met Indië in de impasse zijn ge raakt dan voordien reeds het geval was. De terugslag welke het stopzetten vaa deze actie heeft gehad en nog heeft, op de gesteldheid van onze jongens in Indië is begrijpelijk zeer ernstig. Vandaar dat de voorstanders van regeringspolitiek (inclusief de stopzet ting vah de politiële actie) geneigd zijn. voor deze stopzetting een zondebok t® zoeken buiten de kring der regering. Ia die neiging er eenmaal, dan is de zonde bok ook spoedig gevonden. Die zonde bok is de Veiligheidsraad. In het dierenpark van prof. Romm® is ook aan deze zondebok een plaatsj® gegund. Mèt anderen is prof. Romm® van oordeel, dat de regering tot het geven van de order tot stopzetten van de actie, bewogen is door de resoluties van de Veiligheidsraad. Neen. zegt prof. Gerretson, de rege ring heeft de politiële actie zich niet tot en met Djokja doen uitstrekken, omdat de Partij van de Arbeid hierover haar veto had uitgesproken. „Om de val van het coalitiekabinet te voorkomen, heeft de Minister-President toen toegegeven. Dit besluit is gevallen vóór en onaf hankelijk van de resoluties van de Vei ligheidsraad", aldus prof. Gerretson. di® de redenering van prof. Romme be schouwt als het scheppen van een nieu we mythe. Niet minder dan drie artikelen heeft prof. Romme in „De Volkskrant" nodig gehad om zijn standpunt tegenover prof. Gerretson toe te lichten. Wij zouden geen aanleiding hebben ons in deze polemiek te mengen, indien wij niet reeds op 4 Augustus van dit jaar, op een tijdstip waarop de politiële actie wel was af gelast, maar nog niet afgelopen, in on® blad geschreven hadden: „Maar wij wil len niet vergeten, dat de Nederlands® regering afgezien van de uitspraak, die de Veiligheidsraad deed tóch reed® een beperkte actie op het oog had. En hier lag ook de lijn, die de regering scheidde en scheidt van de oppositie." Prof. Romme brengt thans zelf wel in herinnering de mededeling, door de Re gering op 23 September van dit jaar ge daan. dat op het ogenblik waarop d® actie werd gestopt „het directe doel der« operaties zo goed als bereikt was", maap hij zegt hiervan: ..Zo goed als dit be tekent, als wij het goed hebben begre pen: wel in voldoende mate, maar toch niet helemaal". Het spijt ons, maar prof. Romme heeft ons, met zijn breedvoerige artikelen niet kunnen overtuigen. Daarvoor heeft d® Regering altijd al het beperkte ka rakter van de ontworpen politiële actie tegen de revolutionnaire republek te sterk geaccentueerd. Het mocht niet meer worden dan een beperkte actie. De republiek kon van het begin af we ten, dat haar tenslotte geen wezenlijk kwaad zou wedervaren. En wy vinden het wel heel erg goed koop, wanneer men thans de Veiligheids raad tot zondebok creëert. Veel goed® heeft hij niet verdiend, maar wanneer hem aanwrijft wat hem toekomt, ia het al genoeg. Is dit alles nakaarten? Stellig niet. Want het gaat hier om het aangeven vaa de verantwoordelijkheid. Ons volk in het bijzonder jongens in Indië heeft recht op het kennen van de waarheid. een nieuwe mythe heeft het geen behoefte. Er is dus reden om de verdere pole miek tussen de hoogleraren Gerretson Romme met belangstelling te volgen. Voor het ogenblik volstaan we met enkele opmerkingen door te geven, di® in haar nummer van gisteren ..D® Maasbode" mede naar aanleiding van deze persstrijd maakt: „Het is niet minder dan een ramp ge weest, dat niet van het begin af aan (Zie vervolg zesde kolomjj Kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: 'isselende bewolking met aanvankelijk enkele verspreide buien. Geleidelijk af nemende en tijdelijk naar Noord-Oost draaiende wind. Kouder. ZON EN MAAN Zondag. 14 December. Zon op 8 40 en onder 16 28. Maan op 10 49 en onder 17 41. Maandag, 15 December. Zon op 8 41 en onder 16.28. Maan op 11.31 en onder 18.44, Zaterdag, 20 December E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1