hOREH1 NIEUWE LETDSCHE COURANT y VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 Rode Kruis-bestuur was allerminst berekend voor zijn taak Aldus de rapporteur van de coinmissie-Vorrink, de heer H. v. d. Maaden te Katwijk De Noren In de Dnltse concentratiekampen ontvingen door bemiddeling van hui Rode Kruis soms zoveel, dat z|j het'nict op konden en zelfs van het kampeten geen gebruik maakten, waardoor de Nederlanders wat meer kregen. Voor de Fransen en Belgen waren overal verbindingsofficieren aanwezig, die de uit 'de kampen terug kerende landgenoten alle mogelijke steun boden. Waar bleef die steun voor d« Nederlanders. Deze en dergelijke grieven, deels door hem zelf aan den lijve ondervonden, werden uitgesproken door de rapporteur van de commissie-Vonink, de heer H. v d. Maaden te Katwijk aau, Zee, op een door hem zelf bele»ie bijeenkomst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis aldéar. Doel van deze vergadering van genodig den en introducé's was een nadere uit leg van het werk der commissie te geven. Temeer was dit de heer v. d. Maaden nodig gebleken, omdat door velen niet geheel juist begrip wordt getoond van de bedoeling van de commissie en het rapport. Het onderzoék van de talrijke grieVen en geruchten heeft heel wat tijd gekost. De werkzaamheden begonnen namelijk reeds in Nov. 1945. Een overstelpende massa van gegevens kreeg de heer v. d. Maaden te verwerken. Dit is wel duidelijk geworden, dat de mensef van andere nationaliteiten veel en veel meer ontvingen en dat er dan ook heel wat op de Nederlandse rege ring is gescholden. Spreker richtte zijn critiek niet tot personen, maar tegen de geest en de sfeer, die er heerste tijdens de oorlog en die er ook nu nog heerst in de hogere regeringskringen. Wat 't be stuur van 't Ned. Rode Kruis betreft, men moet nadrukkelijk constateren, dat 't tegenwoordige bestuur uit heel ander hout is gesneden dan het „por- Huisvlijttentoonstelling van K. en O. Wie doet qr mee? De tentoonstellingfactie van K en heeft het voornemen omstreéks Pasen 1948 een huisvlyttentoonstelling te orga niseren. Elke ingezetene van Leiden'er omliggende plaatsen kan werkstukken inzenden. Ook scholen,- jeugdverenigin gen ehz. kunnen meedoen. Voor de beste inzendingen zal een aantal prijzen be schikbaar worden gesteld. Met het oog op de te bepalen plaatsruimte is het ge wenst, dat eventuële deelnemers zich vóór 25 Dec. opgeven aan het bureau van K. en O., Plantsoen 25. Leiden. Het bestuur van K. en O. brengt ver der nog het volgende onder de aandacht van de lezers: 1. De ingezonden voorwerpen blijven het eigendom der inzenders. 2. Op de tentoonstelling kunnen de in gezonden werkstukken niet worden ver kocht. 3. Zo mogelijk zal er een speciale af deling voor kinderspeelgoed worden in gericht. 4. Ingezonden kan worden paai-, brei-, haak-, borduur-, kralen-, weef-, teken-, houtsnij-, timmer-, schilder-, metaal-, intarso-, karton-, klei-, knip-, touw-, vlecht-, glas- en inlegwerk. 5. Zend vooral voorwerpen in, die al leen het laatste halfjaar gemaakt zijn. Bij de beoordeling zal speciaal gelet worden op de praktische bruikbaarheid der voorwerpen (geen stofnesten of prul lige snuisterijen!). Een eenvoudig werk- - stuk, dat goed en netjes in elkaar gezet is, zal de* voorkeur verdienen boven overdadige versiering bij minder solide afwerking. Wie doet er mee? Schrijft in vóór 25 December. Bond- v. Bloembollenhandelaren In het dagelijks bestuur van Bloem bollenhandelaren hebben zitting de heren: C J Freriks te Hillegom, A Philippo te Sassenheim en T van Waveren te Benne- broek. De voorzitters der diverse groepen hebben tevens zitting in het alg. bestuur. Het zijn: groep I (Amerika) M Drie huizen te Lisse, II (Engeland) A Warnaar te Sassenheim. IV <Frankryk) J Vis Heemstede. V (Oost-Europa) W Verduyn te Lisse (voor de andere groepen nog i aangewezen). Als secretaris treedt op F J D Theyse te Haarlem. De bond heeft reeds ongeveer 200 leden, die samen pijn. 80 pet. van de export in handen hebben. Koninklijke onderscheidingen Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau dr F. B. Sevensma. bibliothecaris van de Univer siteitsbibliotheek, en i» verleend" de ere medaille in goud, verbonden aan die Orde, aan de heer H. J. Wismeier, tech nicus le klasse* aan het Kamerlingh Onnes-laboratorium. Kunst en Letteren Concert Residentie-orkest In het artikel, dat wij kort geleden over Mendelssohn schreven, hebben wij uiteengezet, Jat deze componist naast zeer belangrijke werken veel heeft pa- gelaten,v wat reeds is verbleekt. Het pia noconcert in g is, ondanks een mooi tweede thema in het eerste deel en enkele treffende passages wi het middendeel, een leeg stuk, dat alleen nog maar dienst kan dóen cum een brililamite pionatechniek te etalel^n. Het laatste deel is circus- muziek en het wekt verbazing, dat de meester, die het vioolconcert schreef, er met voor teruggeschrokken ie, om-der gelijke banale muziek de weneld in te 81 Dait Henriëtte Bosnians dit concert op haar programma heeft durven plaatsen, Is ons een raadsel. Zij speelde het tech nisch goed. maar alleen een pianist met de parelende virtuositeit van een Iturbi zou er missahien in geslaagd zijn, ons door de technische prestatie zo te fas cineren, dat wij toch nog geboeid kon den luisteren. Het orkest olv. Jan Out begon met het concerto groeso in F van Handel, dat veel te zwaar werd gespeeld, ondoor zichtig, dóikwij-ls onrhythmisch en qua articulatie weinig gedifferentieerd. In de 3de symphonie van Brahms hdki het or kest gelukkiger momenten, vooral daaT waar de clarinet, de hobo en de hoorn solistisch op de voorgrond traden. Doch als geheel bevredigde de vertolking niet. Verschillende thema's, os. de hoofdthe ma's uit het eerste en derde deel. werden rhythmïsch niet precies genoeg gespeeld En waarom werden de pp en p als regel te sterk genomen en speelt het orkest ff. wanneer Brahms f voorschrijft? Warneer het Residentie-orkest ons een prc-gnrrma met louter overbekende re- per' "stukken breng*., menen wij ten- i :och een verzorgde uitvoering logsbestuur". Het laatste zegt thans: „Wij hebben niets meer kunnen doen, wij hebben gedaan, wa.t wij konden." De commissie stemt hiermede in, maar voegt er aan toe, dat deze men sen niet berekend waren voor hun taak, misschien wèl voor een vredes taak. Wel hebben enkelen hun uiterste best gedaan, zoals majoor Klaassen, ook toen hij de morele steun van het bestuur miste. In totaal verzond hij 1864 pakketten be stemd voor binnen- en buitenland, op een totaal aantal politieke gevangenen van 28 29.000. De afdeling Maastricht heeft verder reeds in 1940 voorzorgs maatregelen genomen en een voedsel voorraad aangelegd, waarvan later 7600 pakketten" konden worden verzonden. Toen het hoofdbestuur dit hoorde, was het hoogst verwonderd Aan de commissie-Vorrink is ook ge vraagd.: Hebt U statistieken, die bewij zen, dat er meer Nederlanders zijn ge storven dan Noren en Denen? Hierop konden de leden der commissie slechts antwoorden, dat zij de feiten uit eigen ervaring wisten. Van de Nederlanders is slechts 23 pet. teruggekeerd. De gangbare mening was blijkbaar: die politieke gevangenen gaan toch dood. Lagere ambtenaren mochten zich niet bemoeien met dingen, die hun superieu ren aangingen. Alleen "en beroep op H. M. de Koningin heeft kunnen helpen. Zo is er een geval bekend, dat binnen drie dagen een gunstige wending kwam. Ds. Visspher, het hoofd van de Zwitserse hulpverlening, heeft enorm veel werk verricht, maar ook hij vocht tegen de bierkaai. Steeds komen, aldus spr„ uit dezelfde families de bekleders van dezelfde of soortgelijke ambten voort, bekwaam of niet. Zij staan buiten het volk. Met klem bestreed spr. de aangevoerde mening, dat de commissie wraak zou koesteren. De feiten geven hier de door slag! Het rapport is objectief. Nogmaals wees spr. er op, dat het tegenwoordige hoofdbestuur van het Ne- derl. Rode Kruis boven alle verdenking staat. Niemand wil liever dan dit hoofd bestuur. daj alles terdege wordt uitge zocht. Maar er mag geen smetop het Rode Kruis als zodanig worden geworpen! Officiële publicatie Uitbreidingsplan De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 13 December a.s., gedurende vier weken voor een ieder ter inzage zal liggen, op de afdeling Algemene Zaïken der Ge meentesecretarie: a) een ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente van 6 November 1933, zoals dit nader is gewijzigd, in dier vóege, dat het gedeel te, dat betrekking heeft op gronden, voornamelijk begrensd aan de noordzijde door het Galgewater, aan de westzijde door de Kortevliet, aan de zuidzijde door de Trekvliet en aan de oostzijde door de Trekvliet, Zoeterwoudseweg en het goe derenemplacement der NB., wordt inge trokken; b) een ontwerp-besluit tot intrekking van het partieel uitbreidingsplan „In dustrieterrein Trekvliet", met de bybe- horende bebouwingsvoorschriften; c) een ontwerp van een parueel-uit- breidiingSplan met betrekking tot de sub a en b bedoelde gronden, met bijbeho rende bebouwinjgsvooreöhriftein. De markten Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de veemarkt, de poelierswarenmarkt en de kaasmarkt in de week van 21 tot en met 27 December 19^7in verband met de 2e Kerstdag, op Woensdag 24 Decem ber as. zullen worden gehouden. In Indië omgekomen De 22-jar. J. J. Duffels uit de Juliana- straat te Leiden is op 9 December door een ongeval bij Djatibarang om 't leven' gekomen. Ook te Leiderdorp kwam het droeve bericht, dat een dienstplichtig soldaat uit die plaats in Indië is gèsneuveld. Het is W. Rietkerk, wonende aan de Hoogma- deseweg. Leidse Amateur-fotografen De veertiendaagse clubavond was ge wijd aan de practbche beoefening der portretfotografie bij kunstlicht. De heer Hoogwerff Eikelenboom, die deze avond de leiding had, toonde eerst aan, op welke wijze de lichtbronnen geplaatst dienen te orden om de gewenste en goede ver lichting te krijgen, waAna hij wees op enkele punten, die in acht genomen die- te worden bij het plaatsen der mo dellen. Vervolgens werden de leden ir dé gelegenheid gesteld, naar eigen jnzicht hun modellen te plaatsén en te verlichten daarvan opnamen te maken, waarvan i zeer druk gebruik werd gemaakt- Enkele pogingen werden gedaan om tot minder conventionele resultaten te ko- In hoeverre deze pogingen succes vol zullen zijn geweest, zal op een dei volgende avonden blijken, ails het hier ge. maakte werk'zal worden getoond en be- critiseerd. Leidse Chr. Besturen-Bond voor het voetlicht Geslaagde propagada-avond in de Schouwburg De Leidse Christelijke Besturenbond belegde gisteravond in de Schouwburg een prppaganda-samenkomst, welke ge opend werd door de voorzitter, de heer G. Hordijk. Wijstaan de vernieuwing van het sociaal-economisch leven voor en wil len komen tot nieuwe ordeningen, vor en en verhoudingen, aldus spreker, De heer Ormel, hoofdbestuurder, van de Ned. Chr. Bond voor Handels- en Kan toorbedienden, hield een rede, waarin hij p wees, dat er verband bestaai tussfen Christenrzijn en or.zë dagelijks ar beid. Velen ontkennen dit. Zij zeggen, da» de godsdienst iets is voor de binnenkamer, t iets voor het leven op maatschappe- terrein. De Chr. vakbeweging gaat echter van uit, dat het Woord Gods maatgevend is voor het maatschappe lijk leven. Wij moeten de liefde ten op zichte van de naaste betrachten. Dit be tekent, dat de werkgever de werknemer dient te erkennen en ook omgekeerd. De Chr. vakbeweging staat vierkant tegen- Wij strijden voor de bestaanszeker heid en rechtszekerheid, voor epn rede lijk loon en een uitbouw van de verzeke ringen. Hierbij moeten Wij evenwel uit het oog verliezen, dat er productieve ar beid nodig is om in de nood van de arbei ders te voorzien. Nog steeds hebben wy het aloude ideaal van de be drijfsorganisatie, die vorm en gestalte geeft aan de gedachte van saamhorigheid i de bedrijfsgemeenschap. In het vervolg van zijn toespraak merkte de heer Ormel op, dat de nood de arbeider uit de negéntiende eeuw niet alleen een stoffelijke, maar ook een geestelijke was. In de moeilojke omstan digheden Ronden de arbeiders de arbeids vreugde niet vinden. Ook thans zijn er nog tallozen, voor wie de levenspoort eerst na zes uur 'savonds open gaat De arbeidsvreugde is een essentieel element in het werk, vandaar dat het C. N. V. medewerkt aan de vorming van commis- es en kernen, die in deze richting kun- ;n werken. Ons bedreigt de fout wel eens, dat we te overtuigd zijn van de verwoestende werking van de zonde en dientengevolge onactief worden. Spr. wekte de aanwe zigen op bereid te zijn om de vakbewe ging te dienen. Tengevolge sprak hij nog het gevaar van het Communisme- Wij moeten het woord van protest paren aan de daad! „Voor het volk, om Chris tus' wil!" Met dit woord van Talma be sloot de heer Ormel zijn betoog. De muziekvereniging „Athalia" ver leende haar medewerking aan het verdere gedeelte van de avond. Zij deed dit ge heel belangeloos. De heer F. van Dorp te Rotterdam declameerde enkele gedichten en fragmenten op voortreffelijke wijze. Zijn werk werd door het publiek zeer geapprecieerd. Ds. J. Plomp, Geref. pred., sprak een woord van steun en bemoedi ging. Het toneelgezelschap ,.De Sleutel spelers" voerde een blijspel in twee be drijven óp. Ook dit optreden viel in de smaak 't Was een geslaagde avond. De gehouden collecte voor het t.b.c.- bestrijdingsfonds „Draagt Elkanders Las ten" bracht 53.30 en de traditionele halve cent op. Maandag 15 December om half 3 vindt de opening plaats van het modern ingericht fotografisch atelier van Kok van der Meij, Hogewoerd 35. Gesl. v. doet. ex. rechtsgeleerdheid de heer M.^van der Stoel te Leiden. „Bert Poels" van de „Zwarte Plak" te Voorhout Gisterenmorgen onderscheiden door de Koning van Engeland Donderdagavond sprak te Voorhout de heer Bert Poels uit het dorpje America (Limb.) aan de hand van een serie licht beelden over de verzetsorganisatie var „De Zwarte Plak". Burgemeester De Graaff leidde spreker met een enkel woord in. In 't kort memoreerde spr., dat hQ Donderdagmorgen in de Ridderzaal te Den Haag onderscheidep was door het British Empire Meddl met de orde Koning George V van Engeland vooi verzorgen en herbergen van Engelse piloten in de bezettingstijd. Dit i: eenmaal gewoonte, aldus spr., maa hoogste eer en hulde komt hun toe", die hun leven hebben gegeven voor de zaak der vrijheid. Helden zijn niet wij, zij die gevallen zijn. Zeer duidelijk bracht spr. aan de hand van lichtbeelden naar voren welke grote gevaren er w vooral in de Limburgse Peel. ,De Zwarte Plak", het ouderhuis van spr., werd eer haard van vèrzet, waar honderden pilo ten, Franse krijgsgevangenen, Joden er onderduikers «een veilig toevluchtsoord vonden. Spr. is een der weinige over levenden van deze verzetsgroep. Aan het einde van zijn rede gekomen, verzocht spr. enige ogenblikken van stille gedach ten aan hen die vielen. Burgemeester De Graaff voelde zich 'gedrongen, namens de aanwezigen woord van dank te brengen, niet alleen aan spr., maar ook speciaal aan hen, die al dit gevaarlijke werk voor óns hebben gedaan. Chr. Geref. Evangelisatiecomm. „Philippus" Gisterenavond kwam deze Evang.- commissie bjjeen. Het programma var. werkzaamheden werd breedvoerig be sproken. Er zal contact worden gezocht met de hier gelegerde militairen. Ook het werk onder de zieken in de zieken huizen en de verspreiding van het Chr. Geref. Evangelisatieblad „Licht en Waar heid" kwamen ter sprake, alsmede het huisbezoek aan verschillende adressen. De jaarvergadering zal in Januari wor den gehouden. HAAGSE POLITIERECHTER. Toen L. de M. te Leiden nog ambte naar bij de G.C.D was, had hij ^ich er toe laten verleiden om bonnen en melk aan te némen in een bedrijf dat gecon troleerd moest worden. Volgens ver dachte waren het bonnen die het per soneel extra ontving, doch de Officier merkte op dat verdachte zeker niet tot het personeel kan worden gerekend, dat hij tegen verdachte veertien dagen gevangenisstraf eiste. De rechter vond ook dat voor dergelijke feiten streng moet worden gestraft en veroordeelde conform de eis. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Christiaan, z. v. A. Koerts en J. van den Heuvel; Gerard Cornells, z. v. A. Koerts en J. van den Heuvel; Maria, d. v. P. Lens* en S. Ciere; Peter Joannes Simon Laurens, z. v. P. G. Sal mans en J. van As; Marie, d. Van W Schouten en A. G. Bekooij; Cornells, z van L. Witvliet en M. .Ramp; Willem Meindert, z. van C. Roodzand en J. de Jong; Wilhelmina Hendrica Maria, d. v. G. B. van Ewijk en T. A. Paardekooper; Laurens, z. van J. van der Sman en C. Burgstad; Cornells Jozef Antonius Maria, z. van" L. C. M. van Hamersveld en M. A. C. C. van Noort. OVERLEDEN: B. M. Vink. huisvr. van J. P. Koelgwyn, 41 jr. ONDERTROUWD: A. J. Crama, 24 J. en W. A. van der Voort, 20 j.; A- J- Pracht, 26 j. en B. de Winter, 21 j.; C. Pijn, 53 j. en U. van der Reijden, 44 j.; W. A, Weber, 22 j. en E. J. Schouten. 18 j.;"J. G. Horninge, 58 j. en M. J. H. Mijjer, 54 j.; G. van der Vlist. 26 j. en W. E. T. Vosters, 26 j.; J. Eradus, 26 j. en F. de Roode, 25 j.; H. Cambier, 24 j. en W. E. J. van der Steen, 24 j.; C. W. Driessen, 30 j. en M. J. A. Helversteijn, 22 j.; F. "C. J. Goos,' 26 j. en B: Moraal, 25 j.; B. van Straten, 35 j. en A. Blom, 34 j.; C. van der Veen, 24 j. en A. G. Klerk, 26 j. Een volmaakt wit gebit Om trots op te zijn I Elke tand is zuiver wit en kerngezond: geen spoor tje tandsteen is zichtbaar. Solidox nam het wegl Solidox bevat sulforicinole- aat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. dox it voorlopig slechts beperk! verkrijgbaar. SOLIDOX TANDPASTA TEGEN TANDSTEEN Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Frankrijk weer over- ALPHEN AAN DEN RIJN De Chr. Besturenbond alhier leende medewerking aan de oprichting van een afdeling van deChr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond 'te Woubrugge. ALphen onderging hierdoor een aderla ting van 14 leden, maar acht zich rijke lijk beloond door dit nieuwe leven te Wóubrugge. waar met 15 leden werd ge start. De Chr. Metaalbew. Bond afd. Alphen kwam in „Concordia" bijeen. De voorzitter, de heer H. Hart, opende .te vergadering met schriftlezing en gebed en sprak een welkomstwoord. Daarna gaf hij het woord aan de ditrictsbestuur- der, de heer G. Hordijk te Leiden, die de nieuwe voorstellen voor het komende jaar uit het collectieve arbeidscontract besprak en nader toelichtte. Het was eer interessante avond. HAZERSWOUDE Gisteravond werden de prijswin naars bekend gemaakt van de winkel week of de „Mico-week", deze zijn als volgt: mej L van Meurs Hd le prijs (voor de fouten), B Voortman 2g prijs, mej C van Amsterdam, mej R van Meurs Hd, mej C W Plaisier, mej D van Meurs Hd, G van Meurs Hzn, mej K de Boer, Brugman, winnaar etalagewedstrijd; J de Boer Mzn, 2e prijs en mej J Brugman 3e prijs. KATWIJK AAN ZEE Konden wy deze week publiceren, dat de kerktelefoon in de Ned. Herv. Kerk a.s. Zondag weer in gebruik zal worden genomen, heden berichtte men ons, dlat om teohnische redenen dit moest worden uitgesteld. Dus nog een paar weken geduld! Ook het voorgenomen in- leidingswoord door die voorzitter van de kerktelefooncamimssie, dat hedenavond zou plaats vinden, zal dus geen doorgang vinden. KOUDEKERK AAN DEN RUN. Doordat de ene auto de andere geen voorrang gaf, moet een uit de rich ting Leiden komende melkauto te veel uithalen naar rechts, met het gevolg, dat het hek van de pastorie der Geref. kerk werd geramd. De auto raakte zo vast in het hek, dat hij met geweld* er uit ver wijderd moest worden, waardoor de toch al aanzienlijke beschadiging nog ver groot werd. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. In Hotel „De Bruin" vergaderde de Bond van plattelandsvrouwen o.l.v. me- w Van LeeuwenVellekoop. In haar openingsrede sprak de presidente er haar blijdschap, over uit, dat zovelen waren opgekomen voor deze» vergadering. Een bijzonder woord van welkom richtte zij nevr. ZalméRoelofswaard, die met declamatie de middag zou vullen. Met grote aandacht werd geluisterd naar verschillende fragmenten, o.a. van Tim mermans en Den Doolaerd.. De vergade ring werd bijgewoond door een aantal dames uit Woubrugge, die met de afde ling Koudekerk kwafnen kennis maken. De vergadering had een zeer gezellig verloop. RIJNSBURG Het is het goed recht van een re censent, over een kunstavond te schrij- i, zoals hij er over denkt Het past de redactie van een blad niet, daaraan iets te wij'zigen, noch om daar ingezonden stukken óver te plaatsen. De recensie de uitvoering van de Harmoniekapel „Wilhelmina" had. zoals wij al hadden begrepen, aanleiding tot critiek in zich. Gezien het bijzondere karakter van een ander zullen wij voor ditmaal aan die critiek het woord geven. Een lezeres betreurt het, dat zo weinig goeds over deze avond werd geschre- Bovendien schrijft zy ons, evenals ds Post dat de kwestie van de plaats uitvoering de Kerkeraad aangaat Matfch. 18). En ds Post meent, dat de Kerkeraad wel tevreden is over deze avond en dankbaar, dat "de Harmonie kapel de kerk heeft willen gebruiken ior deze uitvoering. Het kerkgebouw door deze avond niet ontwijd. Las ook ds Burgy niet van de vele instrumenten de kerk? En is buiten de kerk méér toegelaten dan ift de kerk? De recensent heeft ook niet. schrijft ds Post. zijn ver slag weten te gebruiken voor het uiten wat er wel geleefd heeft in de har- /an het zeel* talrijke publiek, maar alleen om ons te laten weten, dat ny luxueuzer was ingesteld, bijvjop een be roepskapel. (Dat is de bedoeling van de recensent zeer zeker niet geweest. Hij werd juist gedrongen door zijn liefde tot de Kerk en het culturele leyen. Red.) Natuurlijk is het goed, dat een deskun-» dig hoorder, eerlijk zijn mening zegt, en de critiek billijk was, aldus ds Post, hopen wij er onze les uit té trek ken. Red. N. L. C. gisteren melding is gemaakt, bleek bij de oliestookinstallatie te hebben gelegen. De schade is aanzienlijk, mede doordat enige partijen narcissen, die reeds in bloei waren getrokken, verloren gingen. Op het gerucht, dat de R.K. kerk in brand stond, is de burgemeester van Leiden met de Leidse brandweer mee gereden. Ook de burgemeester van Alke made was aanwezig. Verzekering dekt de schade. NOORDWIJK Woensdagavond vergaderde de ring van J.V. op G.G. „Rynébung en om ken" in de zaal achter de Geref. Kerk te Noordwyk. Voorz. J. D. van Delft opende en sprak een kort welkomst woord. Nadat de gewone zaken waren afgehandeld, kreeg M. v. Mayen (J.V. Pro-Rege) het woord over het onder werp „Het laatste oordeel". Spr. sprak uitvoerig over dit onderwerp. Ondanks de kentekenen, ons gegeven in de Bijbel, is het einde van de werelcLniet te be palen, al wordt hier veel over gegist. Op dit referaat volgde een geanimeerde bespreking. Na de pauze gaf A. Niet een inleiding over het A.R. program „Onze Naam". Spr. behandelde uitvoerig het uiteengaan van de twee partijen A.R en C.H. en de geschillen, die hieromtrent bestaan. SASSENHEIM. Hedenavond 8 uur zal de afd. Bloem bollencultuur een vergadering houden, in „Het Bruine Paard". De heer G. Vlasveld Jr., mag dezer dagen het 'feit herdenkert, dat hij 25 jare** als voorz. der afd. Bloembollen cultuur heeft gefungeerd. De export van gladiolen bedraagt, wat het rayon Sassenheim betreft, heden 6000 collies, en vele exporteurs hebben nog belangrijke orders uit te WOUBRUGGE Door een Woubrugse toneelclub werd deze week in de zaal van Swama het blijspel „Gebr. Kalkoen" opgevoerd. vas zeer veel belangstelling en de medewerkenden zijn er in geslaagd, door uitstekend spel de opvoering tot een e maken. Sport en W edstrijden VOETBAL. Welke wedstrijden zijn»er morgen? ,3e kl. NVB: Excelsior P.Zwaluwen V (22, A. Jongkrijg; WGZOranje Wit (2—0), W. v. d. Berg; SSSK—Capelle (2—3), W. Goes. 4e kl. A: Semper AltiusCNV; 's-Gra- vehz. SV—JAC. Res. 3e kl. A: CSVD 2Semper Altius 2 (1—I); Qüick B. 2—ARC 2 (1—3) JAC 2—Rijnsb. B 2. De wedstrijden beginnen om 2.45 uur. Overzicht Voor morgen heeft de competitieleider een t inhaal-programma samengesteld. Excelsior P en Zwaluwen V, speelden reeds eerder in Vlaardingen gelijk, wat in Pernis vermoedelijk wel val zal zijn. Van Oranje-Wit en SSSK liggen overwinningen op WGZ pelle het meest voor de hand. In de 4e klasse kan CNV haar achter stand op „Noordwijk" tot één punt te rugbrengen, maar dan dient zy in Den Haag van Semper Altius te winnen. En dat zal om de drommel'niet meevallen. Alsnog heeft de 's-Gravenz. SV in deze klasse de beste papieren. Maar JAC zal het de 's-Gravenzanders morgen lastig genoeg maken. Voor de res. 3e klasse A zijn drie wedstrijden vastgesteld. De wachting is, dat Quick Bo$& 2 sterker zal zijn dan ARC 2, terwijl Rijnsb. Boys 2, na haar grote overwinning van Zater dag j.l,, een kansje heeft tegen JAC 2. Een draw bij Semper Altius 2—CSVD 2 het meest waarschijnlijk. RIJNSB. BOYS 1—„NOORDWIJK' Zaterdagmiddag om 2.45 uur spelen Rijnsb. Boys en „Noordwijk" een vriend schappelijke wedstrijd op het Boys-ter rein aan de Leiderweg. KORFBAL. G.K.B.-JUNIOREN BINNEN DE LIJNEN. Ter voorbereiding van de competitie voor junioren, die volgend jaar Maart aanvangt, organiseert het district Zuid- Holland (Noord) in de wintermaanden nood-competitie. Morgen nemen deze wêdstrijden een aanvang. Het program- luidt: PernixV.E.O. (2.30 uur), D.E.S.Ijsvogels, V.E.S.Excelsior. De wedstrijden duren 2 x 35 min. met 10 testwedstrijd tegen elkaar. Aanvang 2.45 FLUKS B en 3—D.A.W. L Morgenmiddag om 3 uur wordt de korfbalwedstrijd gespeeld tussen D.A.W. een combinatie van Fluks 2 en 3 op het terrein aan de Schie te Noordwijk- Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Het Gj geheimzinnige 4 -deserteurtje Willem zwijgt beklemd, hij voelt zijn hart kloppen, w^nt plotseling «vermoedt hij iéts, dat hem verbijstert. „Het is toch Arie's vader niet?" vraagt hij benepen. „Ja, zeker. Het is Schroot. Die Schroot is een alechte kerel." „En nou komt Schroot op onze tuin en moeten wij weg?" Moeder knipt met saamgekmepen lip pen, alsof ze zal gaan huilen. Dit maakt Willem woedend. Woedend op die gemene kerel; die Schroot, die nog wel de vader van Arie is, van zijn beste vrind! Hij duwt zijnhanden diep in zijn zakken en loopt naar buiten, vechtend tegen zijn tranen. De volgende dag is hij stug tegen Arie Arie doet alsof hij niets begrijpt en traoht hem op allerlei manieren te lok ken. Arie's jongere zusje Anna weet niets en merkt niets: 's Middags op de terugweg pakt ze Willem's hand en loopt huppelend en babbelend naaSt hem. ,.Ga Je met ons mee? We hebben een hok getimmerd voor de bok. Het mogen verlangen, Hennle Schouten- helemaal klaar. Kom Je kijken?" Dat ds waar ook! Ze hebben een bok, een groite bok. Die heeft Arie's vader eergister gekocht. Hij kan de verleiding niet Veerstaan en gaat mee. Aan het gesprek met moe der denkt hy niet meer. Hij blyft een poos bij Schroot en vermaakt er zich met de bok en met andere dingen. Als het tijd van heengaan is, kx>É>t hij met Arie naar de sloot, waarin de roeibodt ligt. Arie zal hem naar de overzij bren gen. Ze stappen in de boot en staan nog even stil rond te kyken. „Volgend jaar maakt vader een brug getje over de sloot," zegt Arie onbe dachtzaam. „Volgend jaar?" vraagt Willem. Hij moet zich indenken in de werkelijkheid, die hij- vanmiddag vergeten is. Arie maakt de boot los en neemt de riemen. Het spijt hem. dat hy dit onder werp heeft aangeroerd. Maar het is te laat. Willem's ogen worden hard. Hy denkt aan de tranen van zyn moeder. Nydig zegt hij: „Het is een gemene streek van jouw vader." „Waarom een gemene streek? Huren staat vrij!" antwoordt Arie luchtig en stoot de boot van wal. Als Willem door de schok wankelt en met zyn armen balanceert, om op de been te blijven, vervolgt Arie ladhend en een beetje schamper: „Je staat niet stevig op je benen, geloof ik." Willem zet zijn voeteh sohrap en blijft staan, wijidibeens, midd&n in de boot. „Ik zeg, dat het een gemene streek is," herhaalt hy nadrukkelijk. „Zo, zeg jij dat?" Arie's ogen wordert dreigend, hij houdt de riemen stil en kykt gramstorig naór Willem. ..Myn moeder zegt het ook. Het is een gemene streek. En jouw vader is een slechte kerel." Arie gooit de riemen neer en springt op. „Zeg dat nog eens, als je durft!" „Dat durf ik wel tienmaal! Wel hon derdmaal!" roept Willem. „Denk Je soms, dat ik bang ben voor jou?" ..Dus jij zegt, dat mijn vader een sleoh- „Dat zeg ik honderd maal!" Het antiwoord is een stomp tegen Wil lem's borst. Dat laat hij ndet op zich ritten. Daar voor is hy te boos. Nu wordt zijn boos- heft woede. In 't wilde weg beukit hy met zijn vuisten naar Arie, rakend waar hy raken kan. Onmiddeliyk is de strijd in volde garig. De jongens worstelen ndet, ze grijpen elkaar niet beet, maar ze dringen op elkander aan en hameren met hun vuls- Arie raakt in de minderheid. Hy krijgt een stomp op zijn oor, waardoor hy suizebolt. Nu doet hy een verwoede uitval. Met zyn volle gewicht stort hy zich op Willem, geeft hem met beide handen een geweldige duw, zodat Wil lem achteruit wankelt en over de rand van de boot in het water stort. Dat is Arie's bedoeling niet. De klet sende plons verschrikt hem, het opspat tend water verblindt zyn ogen. de boot schommelt door de schok, hij heeft moeite op de been te blijven. Snel veegt hy het waiter uit zijn gericht en schreeuwt: „Willem! Willem!" Willeen ging kopje onder en ligt spar telend een paar meter van de boot. Zijn kleren zijn doornat, daardoor ligt hij diep in 't water. Gelukkig drijft hy nog. Arie steekt hem een riem toe, maar de afstand is te groot. Gejaagd maait hij met de riem door het water, maar door zyn onhandigheid gaat de boot rond draaien op de plaats waar hy logt. Nu komt hy tot bezinning, paitot de bedde riemen, plaatst zich op de roeibank en doet een paar slagen, met de bedoeling te roeien naar de plaats, waar Willem ligt. Dan springt hij vlug op en kykt achterom. Een van de riemen hout hy in de hand, om de drenkeling te redden Waar is Willem nu? Het water ls stal. Hoe kan dat? „Wil lem!" schreeuwt hy opnieuw. „Willem, waar 'ben je?" Geen antwoord. Angst bespringt hem. Hy begrypt, dat Willem gezonken is. Wat moet hij doen? Hij springt op de wal van zijn vaders tuin en holt in de richting van zijn huis „Vader! Moeder, Vader! Vader!" (Wordt vervolgd.) GYMNASTIEK Chr. Gymnastiekver „D.O.S." te Alphen aan den Rijn De Chr. Gymnastiekvereniging „D.O.S." heeft gisteravond in het Nutsgebouw een uitvoering gegeven. Nog slechts enkele jaren geleden was het ledental van deze vereniging zo groot, dat men vier avon den nodig had om alle leden een beurt te geven. Men maakt momenteel een-cri sisperiode door. mjiar we twijfelen er niet aan of onder leiding van de nieuwe directeur, de heer J. J. de Vos uit Ha- zerswoude, zal weer een bloeitijd aan breken, want dat de vereniging bij hem in goede handen is bleek gisteravond duidelijk. Het uit niet minder dan 20 nummers bestaande programma, werd vlot en correct afgewerkt. Nummers als het rekwerk van' de he ren, tremplin-springen van de jongens en de rhythmische oefeningen van de dames mogen zich steeds in warme inte resse verheugen. De aanwezigen toonden ziah dan ook zeer dankbaar by verschil lende goede staaltjes. Een speciale ver melding verdient het werk van de kleu ters. Want zelfs de bewaarschoolkinder- tjes kunnen by D.O.S. terecht. Zij krij gen hun leuke lesjes van mej. R. Ver hagen, het uitstekende dameslid van D.O.S. Resumerend was het een avond, waar uiteraard wel enkele vlekjes waar te nemen waren, maar over het geheel waren de prestaties ruim voldoende. WATERPOLO L.Z.C. I—H Z. EN P.C. n (6—3) L.Z.C. heeft tegen de verwachting In met 6—3 van H.Z. en P.C. 2 weten te win nen. Reeds met de rust leidde L.Z.C. met 42. TegelaflT verrichtte met 4 doelpun ten de hattrick. Lut scoorde tweemaal- L.Z.C. IV—DE ZIJL m EN IV COMB. (S—2) Ook L.Z.C. IV won, maar zy had te gen de Zyl-comb. een 02 achterstand weg te werken. De rust kwam met 22, V. d. Broek bracht L.Z.C. in „veilige haven". 't Verklaarde uitzicht eind gekrabbeld DE FRANSE PREMIER, Schuman, kan in zijn nopjes zyn; de communisten /zijn, voorlopig knock-out geslagen. De regering zal niet terug deinzen voor krachtige maatregelen, want de economi sche locomotief moet weer in de rails gebracht. De arbeid is weliswaar hervat, maar als het vraagstuk van lonen en prij zen" geen oplossing vindt, het inflatiege vaar niet bezworen wordt, dan biyft de kans op reprises groot. Het recept voor genezing den kwaal is nog steeds hetzelfde: Amerikaanse hulp via het .plan Marshall", verhoging der productie en betere verdeling der hulp middelen. Na zoveel woorden is het dus zaak, dat men tot daden komt. Schuman heeft dit morele succes geboekt, dat de communistische ophitsing het tenslotte tegen bezinning en redelijkheid heeft af gelegd. Het Franse volk, vooral de gezeten burger, de middenstand, heeft absoluut geen zin meer, verder in het moeras zakken. De regering-Schuman valt rr men heeft eindelijk een vuist getoond. De politieke winst is, dat men uiterst rechts en uiterst links op een afstandje wget te houden. De „communisten hebben z bakzeil gehaald, de bestelde burgeroor log is Voor onbepaal de tijd afgelast. Ten- slotte moet het Fran se volk zelf het gelag betalen. Het conflict, dat een maand ge duurd heeft, kost de staat milliarden. Komt dit alles tenslotte niet neer op de rug van de belastingbetaler? Maar daar piekert men,, al stakende, niet over. Het economisch herstel wordt door deze stakingsmanie sterk vertraagd. De motieven van de „nieüwe heersers," de adepten van Moskou, kent men; zy wilden het plan-Marshall van de baan hebben. Maar dat is hun grote vergissing; de ogen zijn nu weer op Washington ge richt, niet op Moskou. Maar Schuman moet nu. na herstel van orde en gezag, klare wijn schenken. Hij dient namelijk het evenwicht tot stand te brengen tussen lonen en prijzen, een vraagstuk, waar Blum en Ramadier ook al maanden lang het hoofd over ge bogen hebben en dat toch niet tot een oplossing gebracht werd. Maar- Dulles zal nu de Amerikaanse interesse voor Frankrijk wel een por in.de goede rich ting geven, vporal nu de liaison Moskou- Parijs verbroken is. Zo gaat-ie goed! De Franse regering stuurt een aantal Sowjet-klanten de laan uit en de Russen, woedend geworden, omdat de liaison ver broken wordt, zeggen het wederzijdse ,.re- patriëringsaccoord" op en voelen niets meer voor verdere handelsbesprekingen. Frankrijk moet maar zien zijn tarwa uit Amerika te betrekken. Het is uit met de liefde, geschenken terug! VAN DE EXPORT komt niets, op Rusland valt niet meer te rekenen. Onlangs hebben wij reeds gewezen op de verflauwing der Frans-Russische relaties door de onregelmatigheden rn het interneringskamp te Beauregard, magr nu de communistische stier door de Schu- man-toreadors overwonnen werd, voelt Moskou helemaal nattigheid. Men duldt in Frankrijk geen Russische inmenging meer en vandaar, dat wederrijds de mis sies worden teruggetrokken. Dit zijn de'eerste zetten, die op hevige bekoeling der relaties duiden en men zal moeten afwachten, of Moskou tot verdere staüpen overgaat Best mogelijk, dat het Alliantie-pact, dat door De Gaulle met de Russen in 1944 gesloten werd, nu ooit verbroken zal worden. Practisch komt alles hierop neer: de gemiddelde. Franse staatsburger wil weer een wel voorziene dis. geen huishoudelijke moeilykheden meer. waht d^ „Russische eitjes" waren oneetbaar. Bidault wordt nu wel gedwongen te Londen op de conferentie der „Grote Vier" een andere houding tegen Molotof te nemen. Tussen Oost en West valt door Bidault wéinig meer te bemili- 2n. Dit zal van grote invloed ziin op de strategie, bij de verdere behandeling het Duitse vraagstuk. Bidault moet wel volkomen aan de kant van Marshall Bevin gaan staan, maar ten aanzien i het voor Marianne zo belangrijke punt, „Frankrijks veiligheid" valt op extra-steun van Molotof niet meer te re- Zowel in de binnenlandse als buiten landse politiek wordt Frankrijk nu meer „ïechts" gedreven, hetgeen ook op de houding van Italië van invloed zal zyn. Het aspect voor West-Europa wordt gunstiger, als tenminste het „plan Mars hall' geen vallende ster blijkt te zijn' De distributie-ambtenaar W. de K., die bekend heeft het geldkistje met J 25.000 uit het Distributiekantoor ta hebben ontvreemd, is hedenmorgen voor de Officier van J«ititie in Den Haag geleid. HAAGSE RECHTBANK. De betonwerker C. A. uit Leiden was og maar kort uit de gevangenis ont slagen, toen hij twee schapenuit een weiland ging stelen, welke dieren gelijk - geslacht werden Maar tijdens het oer werd verdachte gearresteerd, zo dat hy opnieuw in de cel kwam. De (Officier meende dan ook dat er weinig met verdachte te beginnen is, en vorder- ;n jaar en acht maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Da raadsman, mr Bergmeyer voerde juridi sche bezwaren aan, en pleitte clementie: Met de yskas er vandoor. De filmoperateur I. v. d. L. te Leiden as er vandoor gegaan met de kas der opbrengst van de ijsverkoop in een thea ter. Verd. had het beheer over de kas gekregen, en er was totaal 1724 tekort. De Officier vond het een ernstig mis bruik van vertrouwen, en vorderde acht maanden gevangenisstraf. met het Climax Cehoor-apparaat Vraagt brochure of demonstratie by DÊPEX ROTTERDAM Heemraadssingel 131 DAMESHANDBALCLUB KATWIJK Morgenmiddag om 3 uur zal het eerst* ftal van Katwijk een wedstrijd 6pelen tegen S R. 1' uit Den Haag en om 3.45 Katwijk II tegen Militair Hospitaal, leens uit Den Haag. Beide wedstrij den worden gespeeld op hert veld aa« de Nieuwe Duinweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2